ELDERSCHE COURANT No. 4437 DINSDAG 9 MAART 1915 43e JAARGANG Stelling van DEN HELDER. Ontspannings-avonden. Marlno-cnntino Ensemblo-Kokelaar 7'/jii. Voor alle korpson. Wachtschip Stafmuziok 67a-7Vau. Honderd. 11 Neptunus Stafrauzlek 6»/a—7'/a u. LIJST van ingekomen en vertrokken personen. Naam: Beroep: WoonplaatB: Van: Gel.: J. O. Froderlks, macbla, Loodsgr. 63, Texel. D.Gez. C.D.Huibert3,kapp.,Paarden8tr.21,Leeuward. R.C. A.H.Broekhuizen, korp, mar., WUU.dW.6tr. 11, Helle voetaluis. Geen. P. Lomstra. zonder, Weststr. 117, Zaandam. N.H. C.J.do Vuilst,8.-mach.dr.,Sluisd.8tr.&3,Middelb. A. M. Strous, zonder, Hoogstraat 4<J, A'dam. R.C. A. H. Ottjos, fletsonm., Breew.str.53, A'dam. N.H. W.F.Hjjieman, korp.stok.,"Wagen8tr.38. Apost. D. Kort, bediende, Middenstr. 72,:Enkhulzen. N.H. C.J.Jansen,korp.-m.dr.,GoversstrB2, Utrecht. R.0. 0. J. Duinker, z., Hoogstr, 9, Paterson (N.-A.) N.H. M. Alpheoaar,mnr.lokl., Achterst,r. 49, R'dam. A.A.Groene veld,kzlok.v., "Weststr .37, H'sluis. J.W.deJong,luit.t.z.2ekl.mar.-re9., Loodsgr.80, Hilversum. J.J.Haker, steenhouwer, Trompstr.l.Alkm. R.C. F.J.T.SIpijsr,restaurateur,Hoofdgr.72,R'dain. VERTROKKEN. Gel.: Naam: Beroep: Van: Naar Wed.A.J.v.d.Dungen,z.,VIamlngstr.63.A'dam.R,C. H. J. Breuseker, stoker, Vischstr. 8, Schiedam. H.Forrer, barbier, Spoorslr.99, Soerabala. N.H. J.J.Verbaar, raar., Oostslootstr. 18, Arnhem. R.0. F. Kater, korp.-m.dr. Wilhelm.str. 10. Volsen. T. van Daele, bootsm. Wilh.str. 28, N.Helvoet. J. J .Thissen, rijksklerk, Koningstr. 62. Oss. M. M. Hofstede, db., Hoofdgr. 27, Heemstede. N.H. G. v. d. Weide, marinier, Molenstr. 97, Texel. HL. T.J.J.Gietermans.mar.lekl,,Binn.h.,91, A'dam, R.0. H. B. Labau, db., Binnenh.31, Vllssingor. N.H. J. Nieuwonboer, arb., Gasstr. 68a, Bassingerh. DE OORLOG. De algemeene toestand. De groote slag op het Oostelijk ge vechtsterrein gaat zich verder ont wikkelen, want de opmarsch van de Duitschers in Oost-Pruisen in Ooste lijke richting (die de Russen die pro vincie heeft uitgeworpen), alsmede hun opmarsch van Oost-Pruisen uit in Zuidelijke richting (die tot de voor hen ongunstig uitgevallen slag by Przasnysc voerde) en de opmarsch van de Oostenrijkers in Boekowina en Zuidoost-Qaliciö, nu tot staan ge bracht, dat alles zijn maar episodes uit den grooten slag in Polen. En nog altijd gaat het daar om dezelfde belangrijke drieledige vraag. Zullen de Russen door of langs den slagboom kunnen komen, die de Duit schers en Oostenrijkers hen hebben gesteld? Dan zal door een opmarsch der Russen naar het hart van Duitsch- land of Oostenrijk de oorlog spoedig tot een einde komen. Of zullen de Duitschers met hun bondgenooten de telkens weer ver sterkte Russen ook telkens opnieuw kunnen slaan, zoodat het een einde loos heen en weer trekken en een positieoorlog wordt Dan zal de oorlog in het Oosten niet worden beslist, dan zullen de Russen slechts kunnen bijdragen tot de overwinning, door zooveel mogelijk Duitsche en Oosten- rij ksche troepen bezig en van het Westen af te houden. In de derde plaats is het niet on denkbaar, dat de Russen, bijvoorbeeld door fouten van de leiding, gebrek aan munitie of wat dan ook, worden vernietigd. In dat geval zouden de Duitschers een aanmeikelijken en misschien beslissenden stap nader tot een beslissing van den oorlog in voor hen gunstigen zin zijn gekomen. Zooals wij zeiden, de gevechten op de beide flanken zijn maar episodes uit den grooten slag, waarvan zich nu het zwaartepunt weer naar het centrum schijnt te gaan verplaatsen, tusschen den Weichsel en de Pilica. Aldaar, zeggen de Russen, neemt de strijd het karakter van een grooten veldslag aan en de Duitschers spre ken van hun aanvallen ten Noord oosten van Rawa. De Duitschers zeggen ook dat hun bewegingen ten Noordwesten van Grodno volgens het plan verloopen. Tevoren was er gezegd, dat de Duit sche troepen ten Noordwesten van Grodno de heele oorlogsbuit hebben geborgen en nu „voor andere doel einden beschikbaar zijn gekomen". In gewoon Hollandsch gezegd, de opmarsch van Oost-Pruisen uit tegen de Njemenlini'e is gestaakt, de troepen zijn elders noodig. Waar, blijft de vraag. Een veronderstellend ant woord is makkelijk te geven. Wil- licht moeten de troepen aan den Zuid grens van Oost-Pruisen, die na den slag bij Przasnysc tot een verdedi gende houding langs de grens zijn gedwongen, versterking hebben.Maar voor het overige schijnt er een be langrijke concentratie van Duitsche troepen in het centrum te hebben plaats gevonden, naar men zich herin nert, door den correspondent van de Times onmiddellijk nadat de Russen uit Oost-Pruisen waren geworpen, voorspeld. De Vrijdag gehouden kroonraad te Athene heeft het aftreden van het kabinet Venizelos geleid. Blijkbaar heeft de Koning (die, naar men weet, Duitsche sympathieën heeft) zoo maar niet tot den oorlog willen besluiten. Zaimis heeft hy verzocht een nieuw kabinet te vormen. Of Zaimis die opdracht zal aanvaarden ia nog onbekend en doet hij het, dan moet nog worden afgewacht, of hij een ministerie bij elkaar zal kunnen krijgen. Wat Griekenland zal doen is dus nog onbeslist. Zoo ook schijnen ten opzichte van Italiö's houding, naar men uit de Duitsche berichten mag opmaken, nieuwe factoren in het spel te zijn getreden. Blijkbaar heeft Duitschland de Oostenrijkers er toe gekregen pogingen te doen door het aanbieden van concessies het dreigende ingrijpen van ItaliS tegen het thans tweevou dig verbond af te koopen, hetzij door het aanbieden van Italiaansch gebied in Oostenrijk, hetzij dat Duitschland en Oostenrijk hebben besloten in vredesnaam (hier in letterlijken zin) Italië maar de vrije hand tegen Turkije te laten. In alle geval zijn in dien zin nu belangrijke onder handelingen gaande. (N. Rott. Ct."). De officleele legerberichten van S, 6 en 7 Maart. Van het Westelijk front. Het Pransche avond-communiqué van den 5en wijst op eenige voor- deelen, door de Pranschen behaald. Medegedeeld wordt, dat de tegen aanvallen ten N. van Atrecht (waar schijnlijk gericht tegen de door de Duitschers veroverde hoogten bij Lorette) met succes bekroond werden. De verloren loopgraven werden her overd en een mitrailleurs-compagnie gevangen gemaakt. Bij Perthes waren de Pranschen eveneens in het voor deel. Hier werd een garde-compagnie omsingeld en gevangen gemaakt. Bij Perthes, ten N.W. van les Menils en N.W. van Beau Séjour, werden ver schillende loopgraven genomen. In de Argonnen gingen zij eveneens vooruit, en ook in het Westelijke gedeelte van het dorp Vauquois. Duitsche aanvallen op de bij Nieuw- poort veroverde loopgraven werden afgeslagen. Het bericht van den 6en meldt, dat de Duitschers weer ver schillende pogingen deden om het verloren terrein in Champagne te herwinnen. Alle aanvallen werden echter afgeslagen. De vorderingen bij Lorette blijven aanhouden. Dit wordt bevestigd in het bericht van den 7en. In de Vogezen werden nog eenige heuvels veroverd, terwijl by den Hartmannsweilerkopf 300 Meter loopgraaf aan de Duitschers ontnomen werden. Tegenaanvallen van de Duit schers hadden geen resultaat. Het Duitsche legerbericht van den 6en. meldt, dat bij Yperen een loop graaf op de Engelschen veroverd werd. Tevens wordt medegedeeld, dat de pogingen der Franschen om de hoogte bij Lorette te hernemen, verijdeld werden, wat nu niet direct met de Pransche berichten overeen komt. Eveneens zouden, volgens de Duitsche berichten, de Fransche aan vallen in Champagne mislukt zijn. By les Menil en ten N. van Perthes hebben de Duitschers een stuk van de Fransche loopgraven veroverd. Aanvallen der Franschen op Vau quois en bij Consevoye werden afge slagen. In het Duitsche bericht van den 7en wordt medegedeeld, dat de En gelschen ten Z. van Yperen trachtten door te dringen. Deze pogingen wer den echter verijdeld. In Champagne werden eenige Pransche loopgraven veroverd en werden 60 Franschen gevangen ge nomen. In de Vogezen wordt ten W. van Münster en ten N. van Cernay nog gestreden. Van het O o s t e 1 ij k front. Op het gevechtsterrein in Noord- Polen en aan de Oost-Pruisische grens is het weer wat kalmer. Het Duit sche legerbericht van den 6en meldt, dat de geheele oorlogsbuit uit het boschgebied ten Noordwesten van Grodno en Augustowo thans geborgen is en daardoor troepen vrijgekomen zijn om op andere deelen van het front te worden gebruikt. Aanvallen van de Russen ten Noord oosten van Prasnycz en ten Zuid westen van Plonsk werden afgeslagen. Het bericht van den 7en moldt, dat de beweging ten Noordwesten van Grodno volgens het vastgestelde plan voortgaat. De Duitsche aan vallen ten Noordoosten van Rawa hadden succes. 3400 Russen en 16 mitrailleurs vielen in handen der Duitschers. De Weensche berichten deelen mede, dat aanvallen der Russen aan de Nida door hevig artillerievuur ge fnuikt werden. In de Karpathen duren de gevechten om verschillende borgstellingen nog voort. De bewe gingen der troepen ondervinden echter veel last van de ongunstige weers- Een bericht van den 7en meldt, dat op het front in Russisch Polen zware gevechten geleverd worden. De Rus sen werden echter genoodzaakt hunne vooruitgeschoven stellingen te ont ruimen. Op het front in de Karpathen verloren de Russen tijdens nachtelijke aanvallen 8 officieren en 570 man, welke door de Oostenrijkers werden gevangen genomen. Het Russische legerbericht van den 6en meldt, dat op den linkeroever van de Njemen de Duitschers terug geslagen werden achter Simno. In de streek van Lomza duren de ge vechten met groote hardnekkigheid voort. In den nacht van 5 Maart werden de Duitschers van een be- heerschende hoogte ten Westen van den weg Stawiski-Lomza verjaagd. Hierby veroverden de Russen 6 mi trailleurs. In de -Karpathen werden de aan vallen der Oostenrijkers afgeslagen. Het offensief in Oost-Galicië wordt voortgezet. Reeds werden de Oos tenrijkers uit hunne stellingen aan de Bystrice verdreven. Honderden man schappen werden daarbij gevangen genomen. De Pransch-Engelsche vloot gaat voort de Dardanellenforten te bom bardeeren. Volgens de Turksche en Duitsche berichten natuurlijk zonder resultaat, terwijl van Engelsche zijde medegedeeld wordt dat verschillende forten tot zwijgen gebracht of be schadigd werden. Donderdag werden troepen aan land gezet. Deze vonden 4 verdekt opgestelde snelvuurkanon nen, welke vernield werden. Een tweede eskader neemt de ver dedigingswerken van Smyrna onder handen. Het fort Yeni-Kal* werd twee uur achtereen gebombardeerd zonder dat het fort het vuur beant woordde. Het Engelsche communiqué omtrent de verrichtingen in en bij de Dardanellen besluit met de mede- deeling dat het vernielen van de ver dedigingswerken van Smyrna nood zakelijk is voor de verdere operaties. Een bericht aan de „Köln. Zeitg." meldt dat volgens uit Athene ont vangen berichten de mogendheden de forceering van de Dardanellen hebben onderschat, en dat zij inzien dat zij zonder landingstroepen hun doel niet zullen bereiken. Aldus zouden de pogingen te verklaren zijn welke zij doen om Griekenland aan hunne zijde te krijgen. Volgens hetzelfde bericht zou Griekenland zijn gebied uit mogen breiden tot dicht onder Konstanti- nopel en langs de kusten van Klein- Azié, waardoor de Egeïsche Zee tot een Grieksche binnenzee gemaakt zou worden. Aan Italië zouden con cessies verleend worden betreffende de Italiaansche koloniën. De bemanning van het stoomschip „Patria", dat Woensdag uit Marseille te Napels aankwam, vertelt dat er Dinsdagavond 20.000 man troepen naar de Dardanellen te Marseille zijn scheepgegaan, onder bescherming van 7 slagschepen, 4 Engelsche en 3 Fransche, tal van torpedobooten en blijkbaar ook enkele duikbooten. De expeditie zou op 5 Maart te Malta moeten aankomen. Er moeten te Toulon nog 20.000 man tot vertrek gereed staan. Aan den Sjat el Arab. Een Turksch bericht van -den 6en Maart meldt dat Turksche verken ningstroepen ten Z. van Korna de Engelschen aangevallen hebben. Een aantal gevangenen en gewonden vie len in Turksche handen, benevens een mitrailleur en twee kanonnen. Volgens een bericht uit Londen 1. 7 dezer deden een groot aantal Engelsche en Indische troepen een verkenningstocht. De Turken traden echter met een groote macht op, waarna de verkenningstroep met succes? terugtrok. De Turken ver loren ongeveer 800 dooden en 5 k 600 gekwetsten. Denzelfden dag werd een Turksche verkenningstroep in een hinderlaag gelokt, en met zware verliezen op de vlucht gejaagd. De Engelschen verloren in dit gevecht 68 man aan dooden, en hadden 133 gewonden. Op de gemachtigden conferentie te Peking heeft China toegegeven in zake de eischen der Japanners aan gaande het pachtverdrag voor Liau- tong, met de havens Dalny en Port Arthur. De ongeveer gelijke eischen betreffende Kiau-tsjou zijn nog niet Van het Westelijk gevechtsterrein. Parijs. 7 Maart. Offlcieele mededee- ling van hedenavond. Vier tegenaanvallen der Duitschers op Notre D&me de Lorette, ten Noor den van Atrecht, zijn afgeslagen. Wij hebben vasten voet gekregen in een sterk bevestigd bosch ten Westen van Perthes Wij namen ge vangenen ten Noorden van Perthes en wonnen ook terrein ten Noorden van Mesnil. Ten W. van Beau Séjour namen wij weder een loopgraaf. Bij Consenvoye (ten Noorden van Verdun) sloegen wij een tegenaanval Wij maken voortgang aan de zij den van Reichsackerkopf en sloegen vijf tegenaanvallen bij Hartmanns weilerkopf af. Berlijn, 8 Maart. Officieele mede- deeling uit het groote hoofdkwartier van heden Vijandelijke vliegers hebben bom men op Oostende geworpen, die drie Belgen doodden. De gevechten in Champagne duren voort. Bij Souain is de vijand gisteren avond in een handgemeen terugge worpen. In den nacht is de strijd opnieuw In de streek ten N.O. van Lemes- nil mislukte gisterenmiddag een aanval geheel en al. Onze tegenaanval 's nachts had succes. 140 Pranschen werden gevan gen genomen. In het Priesterbosch ten N.W. van Pont-k-Mousson hebben wij voorwaart- sche bewegingen van de Pranschen In de Vogezen z(jn de gevechten in de streek ten W. van Munster en ten N. van Senheim nog niet afge- loopen. Relms. Een bijzondere berichtgever van de „Petit Parisien" heeft Reims be zocht, dat, zooals onze lezers weten, weer telkens beschoten wordt. In den nacht van Zondag op Maan dag 22 Februari, zoo vertelt hij, kon den de inwoners, van Reims, die in hun kelders de wijk genomen had den, meenen dat hun laatste uur geslagen was. Tallooze granaten uit alle punten van de Duitsche linies afgeschoten, overstelpten de stad met schroot en vuur. Ontploffingen, knal len, gefluit V3n granaten, het instor ten van huizen, hulpgeroep van onder puin bedolven menschen, geknetter van vlammen twintig huizen of overblijfselen van huizen stonden in brand dat kon men van 's avonds negen uur tot drie uur in den nacht in de geteisterde stad hoor en en zien. Toen de morgen daagde bleek het vernietigingswerk, dat op lQDeeem- ber begonnen was, aanmerkelijk ge vorderd De aanblik der ver woesting was zoo ontzettend, dat honderden inwoners, die tot dusver trouw aan hun stad gebleven waren, den moed voelden ontzinken en ver trokken. Toch leven er binnen Reims Ingezonden Mededeellng. HERMAN NYPELS - HELDER. Telef. Intc. 140. ABONNEMENTSKLEEDING voor Heeron. Zeer doelmatig. Oe goederen blijven het eigendom van den geabonneerde. Ons tarief wordt U op aanvraag on- middeiijk toegezonden. en in de buitenwijken der stad nog dertigduizend menschen, die zooals de correspondent der „Petit Parisien" zegt, rustig en heldhaftig in hun stad de overwinning der Pranschen afwachten. Van de goede stemming der be volking geeft de correspondent aller lei staaltjes, en zoo vertelt hij, dat de protestantsche geestelijke Zondag 28 Februari het woord van Paulus: Heb geen enkele vrees tot tekst ge kozen had en tot kardinaal LuQon de bisschop van Reims weigert het kleine huisje naast de kathedraal, dat hem thans dat woning dient en zeer gevaarlijk gelegen is,J te ver laten. De handel te Reims staat zoo goed als stil; er wordt nog wat cham pagne naar Engeland verzonden, maar verder beperkt de handel zich tot den voed8elverkoop. De prijs der levensmiddelen is, dank zij het in grijpen door de overheid, niet bij zonder gestegen. Veel menschen gaan 's avonds in sommige groote champagne-kelders slapen, maar velen ook blijven, hoe gevaarlijk het ook is, rustig in hun eigen huizen. De stad is nu, volgens den be richtgever van de „Petit Parisien", honderd-vier-en-zestig dagen aan de marteling van een bombardement blootgesteld. Krijgsgevangenen. Naar aanleiding van het bericht, dat zich in de Duitsche gevangen kampen op het oogenblik 780,000 krijgsgevangenen bevinden, wordt op gemerkt, dat einde Dec. dit aantal 585,000 bedroeg, zoodat het de laat ste 2 maanden met 200,000 geste gen is. Voor verreweg het grootste gedeelte zijn dit natuurlijk Russen. De veldtocht in Mazurenland heeft ook nog 2000 buitgemaakte wagens opgeleverd. Van hat Oostelijke gevechts terrein. Berlijn, 8 Maart. Offlcieele mede- deeling uit het groote hoofdkwartjer van heden: Ten Z. van Augustowo mislukten de aanvallen der Russen, met zware verliezen voor den vijand. Bij Lomza zijn nieuwe gevechten gaande. Ten W. van Przasnycz en ten O. van Plock hebben de Russen ver- geefsche aanvallen gedaan. Bij Rawa hebben onze troepen twee nachtelijke aanvallen van de Russen afgeslagen. Voor waartsche bewegingen der Rus sen uit de streek bij Nowemiasto haddon geen succes. Het aantal gevangen genomen Rus sen bedroeg daar 1500 man. De St. Petereburgsche correspon dent van de Daily News seint dat Von Hindenburg door de omstandig heden gedwongen wordt, zoo spoedig mogelijk zijn veldtochtsplan tewijzi-, gen. Zijn noordelij kleger.dateen veer tien dagen geleden Kowno naderde, is van de Njemen teruggetrokken en heeft de grenzen van Oost Pruisen reeds bereikt. Deze troepen zullen ongetwijfeld door de sporen worden vervoerd naar Polen, waar groote dingen op til z|jn. Ook het leger dat heeft getracht i Njemen boven Grodno over to trekken wijkt terug naar het westen, in voortdurende gevechten met de Russen, die het zware verliezen toe brengen. Die opofferingen moet het zich getroosten om den weg, naar Lyck te beschermen, de eenige weg, waarlangs een zware legertrein naar de sporen in Oost-Pruisen kan worden vervoerd. De helft van het leger, dat by het bosch van Augustowo staat, is al vechtende in zuidwestelijke richting naar Grajewo getrokken om de kolonne, die bij Ossowiec opereert, te hulp te komen. Een andere sterke strijdmacht, die onlangs in de bocht van de Bohr bij Jedwabno stond, is door de Russen naar het noorden gedreven en „heeft groote verliezen De overwinning der Russen bij Prasnyczv heeft het voor Von Hin denburg noodzakelijk gemaakt alle beschikbare mannen en kanonnen naar de bedreigde linie van Mlawa en westelijk daarvan in de richting van Thorn over te brengen. Dezelfde correspondent meldt dat de Russen in de gevechten bij Stanislau 16,000 Oostenrijkers gevangen hebben genomen. Het verlies der Duitsche onderzeeërs. Naar aanleiding van het bericht, dat de „U. 8" in het Kanaal vernield is, en de bemanning gevangen ge nomen ia, terwijl ook meegedeeld wordt, dat de marine autoriteiten te Plymouth van meening zjjn, dat een andere boot door de „Thordis" ver nield is, herinnert de maritieme mede werker van de „Times" aan de ver liezen, die de Duitsche onderzeeboot flottilles reeds geleden hebben. „Tot dusver waren slechts twee Duitsche onderzeebooten door onze schepen vernield", zoo schrijft hij. „Op 10 Augustus werd de „U. 15" geramd door den kruiser „Birming- ham" en 28 November werd de „U. 18" geramd, terwijl de bemanning door den torpedojager „Garry" gered, werd. Beide booten zonken. Op 24 Oct. werd meegedeeld, dat de torpedojager „Badger" een andere boot geramd had. Men meende, dat zy zonk, maar de Duitschers hebben dit tegenge sproken en zeiden, dat het vaartuig goed en wel thuis was gekomen. Er is geen twijfel, of de mindere activiteit der onderzeeërs in de laatste dagen vindt haar oorzaak gedeeltelijk in een veranderde taktiek, welke ge volgd wordt. Zoo lang de onderzeeërs 'niet aangevallen werden, konden zy eenige langzame en kleine vaartuigen doen zinken, maar toen men offensief tegen hun optrad, moesten zij hoofd zakelijk voor hun eigen veiligheid zorgen. De „U. 8" is een der eerste Duit sche onderzeeërs, in Kiel in 1910 ge bouwd. De eerste vyf booten waren alleen voor proefnemingen gebouwd. De „U. 8" verschilt weinig van de andere U-booten tot „U 20", wat grootte aangaat. Ondergedompeld is de waterverplaatsing ongeveer 300 ton. De snelheid is 13 knoop boven en 8 onder water. Men gelooft dat de boot drie torpedolanceerbuizen heeft; de bemanning telt pl.m. 80 man. Van Duitsche zijde is intusschen medegedeeld, dat weliswaar een po ging is boproefd om den Duitschen onderzeeër te rammen, maar dat het schip behouden in de haven ia terug- Van de Duitsche duikboot U 8, die in het Kanaal door Engelsche torpedo jagers in den grond is geboord, is de geheele bemanning, zynde 4 officieren en 25 man, Vrijdag te Dover aan land gebracht. Er was veel belangstelling van de zijde der bevolking. De krijgs gevangenen meerendeels „stevig gebouwde kerels", zegt een corres pondent van de Times zijn naar het fort gebracht. De officieren waren gisteren tot den lunch uitgenoodigd door de artillerieofficieren te Dover. De vaart op de Noordzee. De Engelsche Staats-Courant be helst een paar nieuwe berichten om trent het mlingevaar in de Noordzee. Alle schepen worden dringend aan gemaand een loods te nemen voor de vaart tusschen Qreat Yarmouth en het Engelsche Kanaal. Het is gevaarlijk voor schepen zich te be geven in het vaarwater tusschen 51° 15' en 51° 50' Noorderbreedte en 1° 35' en 3° Oosterlengte. De Zuidelyke &tens van het ge deelte der Noordzee, dat gevaarlijk is tengevolge van de Duitsche mijnen, wordt, voor zoover tot heden bekend is, gevormd door de 50° 54' N.B. Er wordt bij opgemerkt, dat ook in an dere deelen van de Zuidelijke wateren der Noordzee gevaar niet uitgeslo ten is. Schepen van grooteren diepgang dan 8 voet mogen niet zonder loods binnenvaren in de Firth ofForth,de Moray Firth en den Scapa-stroom. „De Evelyn". Uit Kopenhagen wordt gemeld, dat 500 balen katoen van de op een mijn verongelukte Amerikaansche stoom boot „Evelyn" aan de westkust van Slees wijk zijn aangespoeld. De be woners van het Deensche eiland Manoe hebben er ook ongeveer 400 op het strand gevonden. De houding van Italië en de Balkanstaten. Er doen zich in Duitschland een paar opmerkelijke persstemmen hoo- ren over de verhouding tusschen Italië en Oostenrijk. De „Kreuzzei- tung" schrijft o. m.: „Italië ziet en dit is voor ons Duitschers van bizonder belang do moreele recht vaardiging van zijn optreden in 7 van het Italiaansch-Oosten rij ksche verbondsverdrag, dat niet alleen het recht tot vergoeding toekende in het geval van gebiedsuitbreiding van een der partijen op den Balkan, doch ook Oostenrijk en Italië verbood, iets op den Balkan te ondernemen zonder toestemming van den ander. Volgens Italiaansche opvatting heeft Oosten- rjjk-Hongarije niet in overeenstem ming mot die paragraaf gehandeld, toen het, zonder ruggespraak met Italië, besloot zijn rekening met Ser vië te vereffenen. Wat men er in Weenen nu ook op heeft te antwoor den, het beroep op die paragraaf be wijst tenminste hoe do stemmiDgin Italië is en dat wij voor een ernstigen toestand staan." De „Vorwarts" haalt de woorden van de „Kreuzzeitung" aan en knoopt er deze opmerkingen aan vast: „Duitschland staat voor het gevaar dat ook de laatste nog onzijdig ge bleven groote mogendheid van Euro pa aan de zijde van zijn tegenstanders gaat vechten, omdat er tusschen haar en Oostenrijk geen overeenstemming valt te bereiken. De crisis, die er in de Oostenrijksch Italiaansche onder handelingen is ontstaan, kan echter slechts dan tot een openlijke breuk leiden, wanneer 6f Italië onvervul bare eischen stelt bf Oostenrijk zonder rekening te houden met de eischen van den algemeenen toestand op ver vulbare eischen niet ingaat. „Het geschil tusschen de vroegere leden van het drievoudig verbond raakt de Duitsche belangen ten nauw ste. Duitschland, dat voor het behoud van Oostenrijk alles heeft gewaagd, heeft het recht te verlangen dat dit geschil in overeenstemming met de Duitsche belangen wordt beslecht. Hoe men ook over de moreele zijde moge denken, de dwang van den politieken toestand is sterker dan moreele overwegingen." De Romeinsche correspondent van de „Frankfurter Zeitung" beveelt den Oostenrijkschen staatslieden eveneens tegemoetkoming aan de Italiaansche wenschen inzake de betrokken go- biedsdeelen aan en merkt o.m. op: „Terwijl men er eenerzljds op moet rekenen dat Italië oorlog zal verklaren wanneer het niets krijgt van hetgeen het verlangt, moet men anderzijds aannemen dat het land geen regee ring zal willen steunen die oorlog wil maken, omdat zij nietalles krijgt.'* In Oostenrijk wanhoopt men nog niet aan den uitslag van de diploma tieke onderhandelingen met Italië. Zelfs is men te Weenen van meening, dat binnen korten tijd een gunstige wending van den oorlog zal plaats hebben ten gunste van de centrale mogendheden. Blijft dus de militaire toestand op het oogenblik vrijwel stationair, thans schijnt de politieke toestand op het punt een groote en in zijn gevolgen nog niet te overziene verandering te zullen ondorgaan. Voor Italië is de houding van Griekenland, de concur rent in de Middellandsche Zee, van het grootste belang. Voor beiden is het zaak om bij do verdeeling van Turkse een zoo groot mogelijk stuk te krijgen. Griekenland zou heel graag Konstantinopel tot hoofdstad van het Grieksche rijk zien worden, wat echter tegenover Rusland moeilijk zal zijn te verkrijgen. Maar er zijn andere voordeelen voor Griekenland. De grootendeels door Grieken bewoonde kust van Klein-Azië (aan de Egeïsche Zee) vormt een nog steeds door de Grieken zeer begeerd gebied. Verder zijn er nog uit den Balkan-oorlog enkele eilanden overgebleven, welke door Turkije wel in naam, maar inderdaad nog niet aan Griekenland zijn afgestaan, terwijl er nog enkele eilanden voor de Dardanellen ook Grieksch moeten worden. Deze laatste argumenten voor Griekenland om aan den oorlog deel te nemen, zullen in Athene dan ook wel hun werk gedaan hebben. Italië heeft in Klein-Azië ook zijn belangen, inzonderheid wat betreft een twaalftal eilanden welke het nog steeds sedert den oorlog in Tripolis voor Turkije „bewaart". Tegenover Oostenrijk staan de belangen in de Adriatische Zee. Niet onwaarschijnlijk is het, dat Oostenrijk aan Italië buitengewone voordeelen biedt, om te verkrijgen, dat het zich niet aan de zijde der Entente schaart. Maar om verschillende reden, o.a. de volksstemming, ia dit ondenkbaar, zal het er dus nog van komen, dat Italië en Griekenland zich aan de zijde der Triple Entente scharen, om bij de verdeeling van Turkije waar het volgens de geallieerden op aangaat een zoo groot mogelijk stuk te krijgen. Intusschen heeft de Italiaansche Minister van Oorlog in de Kamer een lange redevoering gehouden over de legertoestanden. Hij uitte de wensch, dat het land achter het leger mocht staan by de moeilijke taak welke het misschien wachtte. Reeds zyn de onderofficieren van de 4 lichtingen 1885—1888 opgeroe pen. Volgens de officieuze verklaring geschiedt dit om voldoende kader te hebben bij de talrijke onder de wapenen staande recruten. Hoe zal nu de houding zyn van de overige Balkanstaten, met name Bulgarije en Roemenie? In Duitsch land is men van meening dat bjjde geringste stap die Griekenland zou doen om zich bij de Entente aan te sluiten, Bulgarije en misschien ook Roemenie zouden antwoorden met een aansluiting bij het drievoudig verbond. Maar dit is een gedachte die waarschijnlijk uit den wensch voortvloeid. Het ia evenzeer mogelijk dat Roemenië zich aansluit bij de Entente en Bulgarije er zich liever toe bepaald onzijdig te blijven. Voor de geallieerden ia de steun van Italië, vooral bij de operatie tegen de Dardanellen van hot grootste be lang. Griekenland alleen is niet in staat eeu voldoende leger op de beeD te brengen om tegenover de op Gal- lipoli en in het overig deel van vun Europeesch Turkije zich bevin dende troepenmacht met succes te opereeren. Door de deelname van Italië zou dit bezwaar geheel opgeheven worden. 'Het Grieksche leger dat dan het Italiaansche niet behoeft te verster ken, zou dan met het Servische leger samen kunnen werken en in Hongarlj vallen. Voor de Triple Entente is de deel name van deze beide staten dus van bijzonder belang. De Italiaansche scheepvaart. Italiaansche roeders hebben wegens de blokkade door Engeland en Fran krijk, besloten, geen koopvaardij schepen meer naar Duitsche havens te zenden. Voor Duitschland bestemde ladingen worden weer ontscheepten aan do schepon, die thans in Duitsche havens zijn, is gelast met ballast naar onzijdige havens te varen en daar nadere opdracht af te wachten. (Deze order voor de in Duitschland aanwezige Italiaansche schepen, is in verband met de vermoedelijke deel name van Italië aan den oorlog, niet van belang ontbloot.) De ministerieels clrsls In Griekenland. Athene, 7 Maart. De koning droeg een Alexander Zaimis de vorming van een Kabinet op. Zaimis vroeg vier-en-twintig uur bedenktijd. Door het ontslag van het kabinet Venizelos is 'n ministerieele criscis in Griekenland ontstaan. Venizelos nam zyn ontslag, omdat de koning Dusmanis, den chef van den gene- ralen staf terugwenschte, en de eer ste minister, van oorlog, vroeger ver klaard heeft niet te kunnen samen werken met den generaal, die eens in oen particulieren brief maar die door een der bladen werd gepu bliceerd maatregelen van den mi nister in scherpe bewoordingen had gecritiseerd. In Frankrijk ziet men in het teruggeroepen van Dusmanis, de voorbode van het ingrijpen van Griekenland ten gunste van de en- tente-mogendheden. Men hecht daar ook veel waarde aan den invloed van den Griekschen gezaot, te Parijs, Ro manos, wiens oordeel, zooals men weet, te Athene is ingewonnen. In Duitschland ne'emt men aan, dat Romanos, namens Fraukijk, En geland en Rusland beloften van po litieken en flnancioelen aard heeft gedaan, voor het geval Griekenland bereid was om onmiddelijk gewapen derhand te intervenieeren. Hierdoor is deze ministerieele cri sis in Griekenland in direct verband gekomen met den grooten oorlog. In Weenen is men van meening dat de Engelschen geen maatregelen zullen nemen welke Griekenland tot een gewapende neutraliteit zouden noodzaken. Men acht het daar niet denkbaar dat Griekenland zijn neutrale positie zou verlaten. De houding van Griekenland. Rome, 7 Maart. HetGiornaledTtalia verneemt uit Athene Hot besluit van den Koning om niet tegen Turkije tusschenbeide te komen beteekent geen overwinning van de midden Europeesche mogend heden op de entente, doch is met een bezwaard hart genomen, omdat het leger niet voldoende is voorbe reid en het land door de Balkan oorlogen economisch en financieel ia uitgeput. De houding van Italië. Keulen, 8 Maart. De Kólnische Zeitung ontvangt over Zürich bericht over de gtemmiDg in Italië. Men meent algemeen dat or onderhande lingen met Oostenrijk aan den gang zijn, waardoor de hoop op verdere handhaving van de onzijdigheid wordt versterkt. De Secoio schrijft het onderhoud tusschen Giolitti en Salandra toe aan den wensch van een hoogere persoon lijkheid. De Perseveranza billijkt het besluit van den koning van Griekenland, dat ook in Rome goed is opgenomen als bewijs van een voorzichtige politiek. Nog meer reden, zegt het blad, heeft Italië om zijn totnogtoe gevolgde houding niet te wijzigen. Wat de Duitschers missen moeten. Dr. R. Kuczynski, de directeur van het statistisch bureau der 'gemeente Berlijn, schrijft aan de „Koln. Ztg.": In de twee laatste vredesjaren ver bruikte de Duitschor gemiddeld eiken 425 gr. meel, grutten enz. (1385 calorieën), 575 gr. aardappelen (425 calorieën), 425 gr, rijst, peul vruchten, groenten, vruchten (250 calorieën), 60 gr. honing, suiker, ca cao, plantaardige vetten (275 calo rieën), 0.31 gr. alcoholische drauken (175 calorieën), 150 gr. vleesch en dierlijk vet (585 calorieën), '25 gr. visch (20 calorieën), 490 gr. melk (300 calorieën), 30 gr. kaas en boter (180 calorieën), ]/i e* (25 calorieën), te zamen 3620 calorieën. Tot aan den nieuwen oogst zal de Duitscher ten gevolge van de be perking van zijn meelverbruik op 200 gram dagelijks ongeveer 200 gram met een voedingswaarde van ongeveer 650 calorieën moetou mis sen. Van de overblijvende 2970 ca lorieën waren 340 afkomstig uit bet directe invoeroverschot van het bui tenland. Wel hebben wij op het oogenblik nog eenigen invoer. Ook kunnen wij nog wel door intensiever verbouw voor vroege aardappelen, groenten, e. d. een wat grooter op brengst krijgen. Onze physiologische behoefte be draagt ongeveer 2300 calorieën per hoofd van de bevolking. Als men in aanmerking neemt dat op weg van den producent naar den verbruiker en bij den verbruiker zelf zekere ver liezen onvermijdelijk zyn, dat het verder in het geheel niet mogelijk is, alle voedingsmiddelen steeds in de vereischte hoeveelheden daar waar zij noodig zijn, beschikbaar te heb ben dat er eindelijk volkskringen zijn, die zoo gewend zjjn meer dan hun physiologische behoefte te gebruiken en zich dus nauwelijks tot het phy siologische minimum zullen beper ken, lijkt het overschot van 330 ca lorieën per hoofd en per dag inder daad heel gering en nauwelijks vol doende. Het is dus volstrekt noodig om alles te doen, ten einde aan de be volking haar gewone voedsel, ten minste in dien omvang waarin dit vroeger uit onze eigen productie ge dekt werd, te verschaffen en verder in alle huishoudingen zoo zuinig mo gelijk te zijn. Alleen dan kunuen do Duitschers het volhouden. Ten slotte kunnen wij misschien ons suiker verbruik nog wat opvoeren. Dit is echter weer tenietgedaan door dat het inhalen van den oogst, vooral in Oost-Pruisen en Elzas Lotharingen bemoeilijkt is, dat onze visscherij in de Noordzee belemmerd is en dat onze melk- en zuivelproductie, als ge- Ingezonden Mededeellng. De kwellingen van aambeien, in het begin niet zoo hevig, zijn t.en slotte onuitstaanbaar. De verschrik kelijke jeuk en stekende pyn zyn niet tot bedaren te brengen, of men zit, staat of loopt. Zy komen mcor voor bij vrouwen dan bij mannen en wor den vaak veroorzaakt door verstop ping, een zittende levenswijze enz. Bloedende zoowel als droge, in- zoowel als uitwendige aambeien kun nen volkomen genezen worden door Foster's Zalf. Menigmaal werd de. patiënt door aanwending van één doos van zijn lijden verlost. Foster's Zalf (let op den juisten naam)i8 te den Helder verkrljgb. bij do fa. de Bie Biersteker, Keizerstraat 98 Toezending geschiedt franco na ontv. v. postwissel k f 1.75 per doos. (21)

Heldersche Courant | 1915 | | pagina 1