volg van deacbaarschtteaaa voeding»- middelen arm veevoeder liiet zoo ruiui zullen uitvallen al» in tijd van vrede. "Wij rekenen du» zeker niet. te on guuetig indien wij de 340 calorieën di«- zij van het buitenland ontvangen, in haar geheel aftrek ken van de totaU-8020 calorieën en de ons ten dienste blijven de voedingsmiddelen op2630 calorieën stellen, d.i. nauwelijks van het normale verbruik. AGENDA. 9 Maart. Kon. Ver. „Het Ned. Tooneel" ln Cattino, 8 uur. 10 Maart. Concert Plaatselijk Steuncomité ln Casino, 8 uur. 14 Maart. Kerkconcor In de Nieuwe kerk, 'sm. 8 uur Afd Helder Vereen, tot beap. der Tuberculose. 16 Maart. Buitengewone Voorstelling door hel Woener Operette-Gezelschap, Car' MARINE EN LEGER. BU Kon. besluit vnu 8 dezer is mot 16 dezer: lo. bevorderd tot lult. ter zee late klasse, de lult. ter zoe 2do klasse B. Brutel deUHivlère; 2a. aan den kapitein ter zee R. J. CastendQk, wegens langdiirigen dienst, eervol ontslag uit den zeedienst verleend, onder toekenning van penBioon, en hot bedrag van hot penaioon be paald op f8400 'sjaars STOOMVAARTBERICHTEN. Stoomvaart-Maatschappll „Nederland". Ambun, thuisr., arrlv. 4 dezer te Gravesend. GrotluB, thuisr., pasB.6 duzor Porlm. Kambangan, thuisr., vertr. 6 dezer v. Singapore. Roepat. uitr., vertrok 6 dezer van Suer. Kon der Ned., thuisr., pass. 6dezer K. Flnisterre. Banda, van A'dam naar Z..Amerika, pass. 7 dezer het Noord-Hinder vuurschip. Kon. Emma, uitr., pass. 6dezer Kaap St. Vincent. Oranje, uitr.,arrlv 7 dezer te Siogapore. Banka, thuisr., pass. 7 dezer Carvoeira. Flores, van Santos naar A'dam, vortrok 7 dezer v. Las Palmas. Rombrandt. uitr., pass. 7 dezer Porlm, Java arrlv 8 dezer v. Immlngliuru te A'dam. Kangean, uitr., pass. 8 dezer Pu int de Oalle. Karimoen, uilr pass 7 dezer Dungeness. Radja, uitr., arrlv. 8 dezer te Singapore. Rotterdamsche Lloyd. Bandoeng, thuisr., arrlv. 5 dezer te Gravesend. Gorontalo, v. Batavia n. N.-Vork, arrlv. 6 dezer Genua. Rilsbergen, thuisr., pass. 6 dezer Pantellaria. BeBoekiarrlv.6 dezer van Huil to R'dam. CeyIon vertrok 7 dozer v. R'dam n Sandy Hook. Djocja arrlv 6 dezer van R'dam te Batavia. Kedtri vertrok 7 dezer van R'dam naar Java. Menado vertr 7 dez. v. R'dam n. Java vla Londen. Arakan vertrok 6 dozer van Norfolk naar R'dam. Djebres, uitr, arrlv. 7 dezer te Port Said. Mslang, uitr., arrlv. 6 dezer te Gibraltar. Palembang, thuisr., arriv. 7 dezer te Suez. Insultnde, uitr., pass. 8 dezer Pantellaria. Wille, uitr., vertrok 8 dezer van Colombo. Kon. Holl. Loyd. Maasland, uitr., pass. 6 dezer Wtght. Frist», thuisr., arriv 0 dezer te Felmouth. Zaanland, thuisr., vertrok S dezer v. Montevideo. Zeelandia, thuisr., vertrok dezer v. Montevideo. Rijnland, thuisr., vertrok6 dezer van Vlgo. Salland, uitr., pass. 6dezer Kaap Verd ell- Hollandla, uitr.. vertrok 8dezer van Corunna. Gelria, uitr,, arrlv. 8 dezer te Rio Janelro. Kon. West-lndischo Maildienst. Commewyne vertr. 6 dezer van Paramaribo m Jan van Nassau, van B.-Ayres naar A'dam, pass. 6 dozer Montovideo. Oranje Nassau vertrok 6 dezer van N.-York West-IndiB. Prins der Nederl. vertrok 7 dezer van A'dam Suriname. Prins Willem Y, van N.-York naar R'dam, pass. 7 dezer Dungeness. Haven te Nieuwediep. 7 Maart. Aangekomen van Londen en vertrokken naar Harllngen Eng. sa. „Groningen". Idem Tan Lyth naar Harlingen Eng. sj „Amulet". Idem van Huil naar Harllngin Ned.s.f „Minister Tak". MARKTBERICHTEN. Alkmaar, 6 Maart 1915. a f 18,66 magero schapen f20.- a f46,-, f 00 a f 00, 63 magere varkons a f19, 8 bokken en geiten f8,— f8, 0 kleine bc' a f 0.00, boter, per kop laagste p middel prijs f 0.80, hoogste prils f0,85, aangevoerd 4016 kop, oioron f6,26 a f6.76 per 100. Alkmaar, 8 Maart 1916. Aangevoerd 4 koelen en ossen f240,— a f290 14 vetto kalveren f60 a f113,60, per K.G. fl,( a ri,20, 190 nucbt. Idem f8,- af2j,-, Omagui. schapen f22,- a r30,-, 191 vette varkenBfO,66 a f 1,00 per K.G„ 7 magere ld. f 19 a f29. Amsterdam, 8 Maart 1916. Ter markt waren hedon aangevoerd 395 koeien, le kw. 91 a 95 ct, 2e kw. 88a87ci., kw.79a8Lct.: 116 melk en kalfkouleu f200a f810, 000 vette kolveren. Ie kw fO.OO a 0.00, Se kw. f000, 8e kw f0.00 per K.G.241 nuchtere kal veren f 12 a f 16 per stuk, 82 schapen f21 a f83 por stnk. 000 lammeren f00.- afoO.- per stuk. 611 vette varkens, Hollamlsche le kwaliteit 98 a 06 ct. 2e en 3e kw 91 a 93 ct. per K.G. Bevei wijk, 8 Maart 1916. Groenton. Duinaardappelen f6 6, oardappelon f8.76 4 60, koolrapen f2,90 i>. rabarber f 12-20 por 100 1»..: uien 10.70- 080 per ben, boerenkool f0.70 090 ïwr kist, prei fO-ClO per 100 boa, savojje kool f0-0, roode ld. f4—16, gele ld. f6—12 por 100 stuks, bieten f2.00 - 8.00 per 100 stuks, eprnitkoul f 1.80 a 2.70 per mand, raapstelen f6 7 per 100 hos, selderij f6 - 8 per 100 bos, spinazie f 0.44 - 066 per radijs f6 per 100 bos. Purmerend, 9 Maart 1916. 24 stapels Kabrlekskoas per 60 K.G. f 46.- 33 Boerenkaas 60 f 43 Commissie 60 f 1 Middelbare 60 f 89.- Goudsche kaas 60 f -.- 1187 K.G. Boter per K G. f L40 ft f 1.60 896 Bunderen: 162 vette per K.G. f 0.80 f 0.90 283 uielke en gelde f 160.- f 816.- 0 Stieren f 000.- f UOO. 21 Paardon f 000. - f 0UU. 26 vutte Kalveren per K-G. f 0.96 f 1.16 1840 nuchtere ld. p«r stuk f 12.- f 24. - 808 vette Varkens per K G. f 092 f 098 117 magere id. por etuk f 20.- f 60.- 180 Biggen per stuk f 10.— f 19.- 1162 Schapen f 25.- f 8'2. Overhouden f 0.— f O.- Lammeren f 0.— f 0.- Ganzen f 0.— f 0.— Kalkoenen f 0.- f 0.- Zwanen f 0.- f 0. Kipeieren por 100 stuks f 6— f 6.1 Eendeieron 100 f 6.25 f 6.75 Kievitseieren per stuk f 0. - f 4.— 21 zak Appelen f 8.60 f U. - zak Peren f 0.- f 0 Handel melke- en goldekooien matig, vette kalveren ld., nuchtere kalveren vlug, vette vaikens ld., biggen matig, schapen id. Burgerlijke Stand van Helder, 6 tot met 8 Maart 1915. BEVALLEN: P.J.Molenaar-Horn,d. OVERLEDEN: K. J. Ravensteijn. 81 jaar, C. Filmer, Wod. J. Schenk. 77 jaar, G. H. J. Huigeu-Duuk, 34 jaar PLAATSELIJK NIEUWS. Woonsdagavond, by gunstig weer, zal taptoe worden gehouden Er zal worden afgemarcheerd van bet Havenplein, terwijl de taptoe op het Westplein zal worden herhaald. B(j het in de vorige maand te Soerabaja gehouden examen slaagde voor tweeden stuurman Groote Stoom vaart, onze vroegere plaatsgenoot de heer H. v. SchetJen, oiflcier bij de Gouvernementsmarine in Ned. Oost- Indië. Gymnastiek- en Excercitie-Vereenlglng „Pro Patrla". Bij Kon. Besluit van 27 Febr. 1915 No. 20, zijn de statuten van boven genoemde vereeniging opnieuw goed gekeurd, ingaande 28 November 1914. Waardeering. Het is bekend, dat uiet, het oog op de troebelen iu Mexico, in het begin van het vorig jaar, onze Rigeei lug het besluit naui een oorlogsschip, net pintseractnp „Kortenaei", naai het. land te zenden, teneinde het leven en de belangen vau de aldaar wonende Nederlanders te beschermen. Als blijvende herinnering voordat schip en voor de Marine ontving de commandant van de „Kortenaer", de kapitein-luitenant ter zee L. P. W. van der Wal, dezer dagen van de directie der Petroleum Maatschappij La CoroDa" een prachugen verguld zilveren beker op marmeren voetstuk aan de eene zijde is gegraveerd een olie-boortoren aan de andere zijde een inscriptie luidende: „Aan Commandant, Officieren, Onderofficieren en Equipage van Hr. M». Kortenaer", aangeboden door de Petroleura-Maatschappij „La Corona", als bewijs van erkentelijkheid voor de door hen verleende hulp tijdens het verblijf van de „Kortenaer" in de Mexï- caansche wateren van 20 Apiil 1914 tot 29 Juli 1914 bij gelegen heid van troebelen in Mexico". Dit bewijs van erkentelijkheid wordt zeer op prjjs gesteld door hen, die gedurende het verbluf in de Mexicaansche wateren aan,boordvan Hr. Ma. „Kortenaer" dienden en hun beste krachten gaven aan hetbehar tigen der Nederlandsche belangen in Mexico. Coöperatieve Verbruiksvereanlging „Vooruit". Deze Vereeniging, gevestigd te Zuidscharwoude, met filialen te Anna Paulowna en den Helder, had gis terenavond eene openbare vergade ring belegd, waarop de heer A. G. Verbeek, voorzitter van den Bond van Ned. Arb. Coöperaties, het onderworp zou behandelen: „Waarom Arbeiders- Coöperatie De groote zaal van „Casino" was voor een deel gevuld met arbeiders, waaronder uitteraard vele vrouwen. De Handelskamer, het Centrale in koop-bureau van coöperatieve veree nigingen in Nederland, bad aan den ingang een smaakvolle stand gemaakt harer verpakte artikelen, welke be grijpelijkerwijze vele kijksters trok. De vergadering werd geopend door den heer D. C. A. de Zwart, die de aanwezigen namens het bestuur het welkom toeriep. Doel is de coöpe ratie, in 't bijzonder de arbeiders coöperatie, in woord en beeld te propageeren. De spreker deelde mede^ zijne, rede in drie deelen te zullerT'splitsen. In het eerste zal hij behandelen het ont staan der coöperatie, in het tweede de voordeelen van coöperatie in 't algemeen, terwijl ten slotte zal wor den uiteengezet waarom in 't bizonder coöperatie op socialistischen grond slag noodig is, en ook waarom die juist in dezen tijd van gewicht is. Het ontstaan der coöpera tie. De vader" van de coöperatie was Robert Owen, een Schot. Deze, als eenvoudig kantoorbediende be gonnen, werd een groot-fabrikant. Hij kocht in 1799 een katoenspinnerij in Zuid-Schotland, die hij totgrooten bloei bracht. De arbeiders waren in die dagen zeer gedemoraliseerd Owen voerde op zijn fabriek veel verbeteringen in, zoodat zijne inrich ting weldra een model fabriek werd. Hij voerde een systeem in, waarbij winstmaking uirgesloten was, en alle winst, eigendom, etc. aan de gemeen schap kwam. Zijn fout was en daardoor is zijn opzet ook tenietge- gaan dat hij van boven af begon, eu vergat, dat vóór alles de mensch heid de bekwaamheid en de noodige ontwikkeling moet hebben." Echter heeft hy den grond rijp gemaakt voor coöperatie. a Ongeveer een halve eeuw lang lag de coöperatieve ontwikkeling stil. Iu 1848 weid te Rochdule, in Lancaster (Engeland), eene nieuwe poging ge- daan. Tengevolge vau eene loon- stakmg geraakten eeu 28 tal ai bei «lei» nuiten betrekkingzij besloten zichzelf te helpen en lichtten geza- uieniyk een winkeltje op. 't Mar cheerde goed. en na 5 j.iar was reed» eeu omzet bereikt vau f 200.000. met eene winst van f 11.000. Ge leidelijk werden nieuwe winkels op genctit en nu nog is Rochdale, een bet rekkelijk klei De stad, de belang rijkste plaats voor coöperatie. Men vindt er een eu-veertig winkels op verschillend gebied. Overal vond het systeem weldra navolging; natuur lijk werd het door de winkeliers be streden, waarvan weer het gevolg was, dat verzet ontstond eu het re sultaat, dat iu 1863 de Cooperative Wholesale Society gesticht werd, de Centrale Inkoop Vereeniging te Mau- cnester. Thans werken in die Cen trale Inkoop in Engeland en Schot land 20 000 persouenin de coöpe- ratiën in geheel Engeland 80000, zoodat. ruim 100.000 menschen thans aan de coöperatie verbonden zijn. Zo hebben 9 k 10 schepen in de vaart. België volgde, Duitschlaud, Zwitser land, ook Nederland, maar 't is hier nog niet wat bet zijn kon en zijn moest. Vandaar thans deze propa- ganda-avond. De voordeelen van coöpe ratie in 't algemeen. Deze zyn in 't kort samentevatteD aldus: goede waar, vol gewicht, volle maat, geen vervalschiDgen, zindelyke waar, goede arbeidsvoorwaarden, geen kin derarbeid, uitkeering van dividend, 't Spreekt van zelf, dat do vrouw, die by coöperatie 't meost betrokken is, eerst kykt naar 't dividend, ja, zelf» staat ze vaak vijandig tegenover de meer idieële voordeelen. Met de mannen is dit meestal anders gesteld zy komen meer by elkaar, hebben gcdacbtenwisseling enz. Toch moet bij de vrouw het besef worden byge- bracht, dat coöperatie een nuttig wapen is in den strijd voor betere levensvoorwaarden. - Goede waar en gewicht, 't Spreekt haast vanzelf: men bedient zichzelf en dus zorgt men zichzelven niette bedriegen. Particuliere winzucht is uitgesloten. Geene vervalschingen. Over ver- valscbingen is een geheelen avond te spreken. De spreker gaf frappante staaltjes van de vervalschingen; cacaopoeder met fijngemalen dak pannen, suiker met glas, worst met paardenhersenen, enzoovoort. Ooi levensmiddelen te vervalschen is in de coöperatie geen enkele reden, omdat er geen winst behoeft te wor den gemaakt. Zuidelijke behandeling wordtstreng in 't oog gehouden. Goede arbeidsvoorwaarden, geen kinderexploitatie. Dit zyn wel geen voorwaarden voor coöperatie in 't algemeen, maar voor coöperatie op sociaüstischen grondslag gelden ze. Op de laatste is conti óle, omdat op het algemeen socialistisch congres te Kopenhagen besloten is, dat de soc. coöperaties van een bepaald land zich moelon aansluiten bij een centraal lichaam, 't Is inderdaad wat waard, als men weet dat b.v. het. brood, dat men eet, gebakken is onder voorwaarden, die aan redelijke eischen van loon etc. voldoen. Uitkeering van dividend. Dit ge schiedt ook bij particulieren: zelfs 7.yn er die 10% uitkeeren op brood. Maar zooals men begrypen zal, is dat ten koste van de waar. De bakker moet leven van de winst; dus zal noodzakelijkerwys de 10%, die hij aan den klant afstaat, verhaald moeten worden op de kwaliteit der waar. Spr. deelt hiervan staaltjes mede. By coöperatie daarentegen is de waar steeds dezelfde; de winkelhouder heeft geen belang by het leveren van mindere waar of by knoeieu. Speciale voordeelen vau arbeiders-coöperatie. Zy steunt de arbeiders beweging. Op de bovengenoemde conferentie te Kopen hagen is n.1. besloten dat minstens 10% van de winst afgestaan wordt aan de arbeidersbeweging. Welke voordeelen dit voor de beweging is, is duidelijk; de Coöperatie „deDage raad" te Amsterdam bijv. heefteen „Moederfonds"; aan de leden der coöperatie wordt bij bevalling ge durende 14 dagen de benoodigde waren gratis verstrekt. De socialis tische coöperatie Ijvert voor de stich ting van Sanatoria, van een eigen volksgebouw etc. België staat op dit punt aan de spits. Geut on Brussel bezitten zulke gebouwen. Die 10% dient dus voor munitie in den strijd, den polilieken of den economischen. Moederschapsverzekering wordt er b.v. uit betaald. Men steekt hier wel eens den draak mede, maar zal het nut ervan niet kunnen ontkennen. De coöperatie is de voorbereiding tot democratiseering en socialiseering van de ruilmiddelen. Nadoelen van coöperatie. Die zijn er; men spreekt van „brood rooverij", en inderdaad is zy voor den middenstand niet prettig. Maar daar tegenover staan vele grootere voordeelenzij geeft aan talloos velen een goed stuk brood in ruil. En toen b.v. het gas in gebruik kwam, werd toch ook het bestaan van den petroleumhandelaar bedreigd? Wie dacht aan den schipper van de trekschuit, tdên de-stoomboot in de vaart kwam? Werkelijk, dergolyke evoluties maakt men herhaaldelijk mee in de maatschappij en wij kun nen toch niet angstvallig met al die belangen rekening houden en daar door den vooruitgang schaden? Bo vendien, dacht raeD, dat, als de ar beiders het niet deden, de groot kapitalisten de zaak niet zouden aan pakken? Zie maar eens naar de groote warenhuizen, Vroom en Dreesman, Van Dijk en Witte, e. d. De taak der coöperatie als prysregelaarster. In dat opzicht hebben we een tamelijk ge voelig lesje gehad. Toen in Aug. alle prijzen omhooggingen, waren er tal van firma's, die met óén penne- streek vele vaak belangrijke orders in voorkoop annu eerden, omdat ze de hoogere prijzen van de Regeering in 't vooruitzicht hadden. Thans nog is een proces hangende tegen de groote firma Wessanen en Laan aan de Zaan, en spr. geeft hiervan ver schillende andere staaltjes. Eigen aardig is, dat te Sneek en Leeuwar den waar buiger-coöperaties zijn, de pi ijzen van het brood aanmerkelijk goedkooper zyn dan in andere plaat sen in Friesland, die geene coöpera ties hebben. Ten slotte doet spr. een beroep op de vrouwen om zich los te rukken uit den sleur, waarin zy zitten ver ward. Ook het systeem van op cre- diet halen is zoo verderfelijk; dat maakt de vrou* zoo afhankelijk van den winkelier. Of dacht gij, dat een winkelier niet allereerst do slechtste waar aan vrouwen, die bij hem in 't kryt staan, verkocht, wyl hy weet, dat ze, afhankelijk als ze daardoor van hem zyn, niet durven klagen? De coöperaties kunnen niet op crediet gevende beginselen der vereeniging verbieden het. Een bediende van de Rotterdamsche Handelskamtr, de heer Gerritsen, zotte met een kort woord uiteen wat dit instituut is. Samengevat is het een Coöperatieve Vereeniging van Coöperatieve Vereenigingon. Het is een lichaam, dat in 't groot inkoopt, en de gemaakte winst weder aan de clientèle, in dit geval de verschillende vereenigingen, uitkeert. Eerst 14 dagen geleden zyn de eerste prijs verhoogingen ingevoerd van het begin der mobilisatie af. Welke particuliere vereeniging of grossier kan dat? De Nöderlandsche Handelskamer is nog niet zoo grootin Engeland zyn er lichamen, die reeds 30 millioen aan winst uitkeeren aan de verschil lende vereenigingen. Verder dan een eigen zeepfabriek heeft de Rotter damsche het nog niet kunnen brengen maar in Eugelaud zy'n er met verschil lende fabrieken. Het is hier een stelsel waarby de waar direct van de fabriek gaat naar den verbruiker. Als coüpe- rators zien w(j de eigenlijke oorzaken van dezen oorlog in-het concurrentie-, het productie-systeemwat beter, dan dat wy onze kinderen leeren een systeem, waardoor het in de toekomst onmogeiyk wordt weer een dergeiyken geweldigen oorlog te ontketenen Dat kan alleen door coöperatie, door niet mede te doen aan den concurrentiestrijd 1 Na eene pauze, waarin de Soc. Dem. Vrouwenclub den aanwezigen trakteerde op chocolade en koekjes, die met milde hand werden rond gedeeld, verduideiykte een aantal, meerendeels goede lichtbeelden, het gesprokene van den avond. We zagen verschillende fabrieksgebouwen, bak keryen, winkels met personeel, alle op coöperatievtfff'grondslag, die een oeeld gaven van wat reeds elders op dit gebied is bereikt. Een zeer goeden indruk maakt Amsterdam met zyn „Dageraad"-winkelsde portretten der oprichters, Wibaut en Vliegen, vau Roberl Owen, vele fabrieken in Eugeland en Duitschland, in België etc., werden vertoond. Tenslotte bracht de heer de Zwart met een enkel woord dank aan den spreker, den vertooner der lichtbeelden (den heer A. Schouten, secretaris van den Bond van Ned. Arb. Coöperaties), aan de Soc. Dem. Vrouwenclub voor hare tractatie, en wekte de aanwezigen op lid te worden van de „Vooruit", opdat ook binnenkort in den Helder een winkel opgericht kan worden op coöperatieven grondslag. De brood- omzet is reeds alleszins bevredigend. „Helder's Gemengd Koor". Voor een klein, uitgelezen publiek gaf „Helder's Gemengd Koor" Zater dagavond eeue uitvoering. Wij zeggeu „uitgelezen", omdat, zooals de beer Van Loo vóór den aanvang verkon digde, het bestuur zeer karig was geweest mot introducties, teneinde niet, zooals den vorigen keer, min gewenschte elementen in de zaal te krygeu. Een varieerend programma word uitgevoerd behalve een aantal zang nummers, namen de voordrachten een groote plaats in. Daardoor werd eentonigheid vermeden en de aan- trekkeiykheid van den avond ver hoogd. Het koor zong allereerst een lief, eenvoudig liedje van Kretschner, ge titeld „Klaas Vaak"; de zang klonk beschaafd en zuiver. Een liedje van Jos. Haydn, getiteld „Het Avond klokje", volgde, waarna het zange rige Zweedsche volksliedje „Spin Spin!" en het bekende „Heimwee" van Heins volgden. Ten slotte, in de plaats van het op het programma vermelde „In 't Duin", een versje van Kalliwooda. „Helder's Ge mengd Koor" heeft met een en ander bewezen eene zang vereeniging te zyn, die meetellen kan, en die, onder de bekwame leiding van haren di recteur, den heer H. Denker, yverig haar tijd weet te gebruiken. De zangnummers werden door voordrachten afgewisseld. En voor drachten, die waarlyk geestig en pittig kouden worden genoemd, waaraan by voordrachten nogal eens wat ontbreekt. Een komisch duet voor dame en heer sloeg reeds da- delyk geweldig in, niet het minst door de vrije manier van optreden der artisten. 't Waren een grappig boertje en een snoezig boerinnetje uit Zeeland, die van eene reis naar Rotterdam vertelden. „Willem" had zich een zwart baardje aangeplakt, maar kon toch niet verhinderen, dat zyn stem heel veel had van een wel luidend sopraantje. Hij sprong en danste bevallig en zijn boerenpakje stond hem wat goed. En „Sien" zong de alt, zoodat het eou grappig effect gaf. En dansen dat de twee deden't Eind is er van weg. Verder nog een voordracht van „drie vroolijke meisjes", die, naar wy meenden te begrijpen, eenige jongelui uit de zaal te grazen hadden, waarna twee heeren kwamen getuigen van „Hedendaagsche toestanden", die ze nogal optimistisch opvatten. Een soldaat, de heer N. C. Cornelissen, uit Amsterdam, dion we bij een vorige gelegenheid gehoord hadden, kwam ook nu weer met zyn proloog uit „Paljas", voor deze gelegenheid in eostuuui gezongen. De prachtige baryton van, dezen heer maakte veel effect. Het slot was een klucht: „Het verloren minnebriefje", die we niet rae-:r gezien hebben, en daarna: bal, zoodat we maar zeggen willen, dat de avond wel geslaagd is. Lijk aangespoeld. Zondagmorgen is door torpedisten het lijk aangebracht van een als visscherman gekleed persoon. Het lijk is op do begraafplaats alhier ter aarde besteld. Aan deu zeedijk (achter het Postkantoor) is hedenmorgen een lijk aangespoeld, dat in verregaanden staat van ontbinding verkeerde en naar de begraafplaats te Huisduinen is vervoerd. Het lijk was gekleed in ondergoed, Jaeger borstrok, blauw molton hemd en broek, bruin wollen kousen, met nieuw aangebreide voeten, en gezond-' heidsgordel met draagbanden en 4 beenen knoopen. Het lijk was van een tamelijk groot persoon van middelbaren leeftyd. BINNENLAND. J. Ph. Marmelstein. f EeD, ir» hervormde kriogen bekende persoonlijkheid, de heer J. Ph. Mar melstein, is te Amsterdam in den ouderdom van 61 jaar overleden. De heer Marmelstein was oud algemeen secretaris van de Chr. Jongemannen Vereeniging „Excelsior" en lid van het hoofdbestuur van het „Neder- landsch Jongelings Verbond". De overledene werkte voorts o. ra. voor de Hervormde Stadzending, voor de Vereeniging tot Evangelisatio iu de. buitenwyken, en was ook vele jaren verbonden aan het „Nederlandsche Bijbelgenootschap", Hij was ridder in de" orde van OraDje Nassau. Voorloopige hechtenis wegens overtreding verbod van verblijf binnen gebied in staat van beleg. De regeering heeft ingediend een wetsontwerp tot toelating in de tegen woordige buitengewone omstandig heden van voorloopige hechtenis wegens overtreding van het verbod, binnen een in staat van beleg ver klaard gebied te verbiyven. Uitbreiding van den Landstorm en aanvulling Landstormwet. Ingediend is een w. o., bepalende in art. 1 o.a., dat behalve degenen, die krachtens de Landstormwet van den landstorm deel uitmaken, daartoe ook behooren, die in 1911, in 1912, dan wel in 1913 vóór 24 Mei den ver plichten of vrijwiligen dieost bij de zeemacht, bij het leger hier te lande of by de koloniale troepen hebben verlaten. Dit is niet van toepassing op hem, die vóör 1915 den leeftijd van 40 jaren heeft bereikt zoomede op hem, die by het in werking treden van deze wet niet is gevestigd binnen het rijk, in het Duitscbe rijk of in hetkonin krljk België, zoolang hy zich niet binnen een dier ryken vestigt. Crediet aan den kleinen middenstand. Omtrent de vergadering van ver tegenwoordigers van credietinstellin- gen, 13 dezer in den Haag te houden, vernemen wy nog, dat op een ter vergadering te bespreken w(jze en tot een aldaar nader aan te geven grens medewerking van het rijk ter verwezenlyking van het doel dei- vergadering in uitzicht zal worden gesteld, aangezien de bevoegde crediet- verleening aan den kleinen land bouwenden, industrieelen of handel- drijvendeD middenstand is te beschou wen als een voortzetting van het werk, dat met de oprichting van het Koninklijk Nationaal Steuncomité is begonnen. Het aantal uitgenoodigde instel lingen bedraagt ongeveer 150. Daar onder bevinden zich de verschillende centrale credietbanken voor den mid denstand (credietinstellingen, welke bij een centrale zijn aangesloten, zijn niet afzonderlijk uitgenoodigd) en voorts de hulpbanken, welke by het Centrale Bureau voor de Statistiek bekend wareD,bene vens enkele andere, als de credietbank tegen den woeker, welke ook zy het niet speciaal den middenstand crediet verleenen. F. J. Beekman, t Het Hdbl. meldt het overlijden te Amsterdam, in 73 jarigen ouderdom, van den gepensionneerden kapitein ter zee F. J. Beekman. IJmuiden, 8 Maart. De commissie uit de reeders al hier zal vóór 13 Maart oen antwoord geven op het verzoek der zeelieden bonden om in verband met den oor logstoestand eene verhooging der gages toe te staan. Moord op een milicien. Zaterdagavond omstreeks 11 uur is de milicien Verhagen, die by den Watertoren te IJmuiden op wacht stond, op laaghartige wijze vermoord. De dader of daders gaven hem met zijn eigen geweer een klap op het hoofd en losten vervolgens twee schoten op hem. De politie, die een onderzoek instelde, arresteerde twee polderjongens, die in de keeten van het werk aan den Watertoren wonen. Zy waren bij hun arrestatie in zwaar beschonken toestand. De vermoorde milicien behoort te Rotterdam thuis. Bij de voorloopige ïykschouwing is gebleken, dat de hersenpan verbrij zeld is, hetzij door eeu slag met een zwaar voorwerp, hetzy door een ge weerschot. Een paar personen werden gearres- steerd, doch later weder vrijgelaten. Gisteren is het lijk van den mili cien, die Zaterdagavond te IJmuiden dood op zijn post werd gevonden in het Gemeente-Ziekenhuis te Haarlem geschouwd door de doctoren Wester man en Keukenschrijver en den schei kundige Van Ledden Hulsebosch. Omtrent den uitslag van het onder zoek is nog niets officieel bekend. Het schijnt evenwel, dat de gedachte aan misdaad meer en meer op den achtergrond raakt. Mijnen. Bij het springen van' een mijn, die voor het Kurhaus te Zandvoort lag, zijn aan de omliggende perceelen groote vernielingen aangebracht. Niet tegenstaande alle ramen en deuren waren opengezet, zijn in de villa van den heer Elsbacher spiegels van den wand geslagen, stukken plafond neer gekomen, en deuien uit de hengsels gerukt. Het dak van het Kurhaus is geheel ontzet, en alle pannen liggen schots en scheef. De verdere omlig gende gebouwen, vooral in de Passage ht-bben schade aan ruitenin de Passage zijn de huizen geheel voor den wind open. Een tweede myn, die op zij lag vau het groote badhuis te Zandvoort en die men ook heeft laten springen, heeft geen vernieling teweeggebracht. Maandagochtend zyn tusschen Hoek van Holland en Ter Heyden 6 mijnen Uit Den Haag meldt men Langs het Scheveningsche strand spoelen verschillende olievaten aan, waarvan sommige geheel of half ledig zyn. Zeelieden van de visschery bin nenkomende zien uit de verte deze vaten voor mijnen aan en rappor- temen a3n 't havenkantoor mijnen te zijn gepasseerd. Slechts één myn is aangespoeld en wel aan het Was- senaarscho slag; deze wordt door militairen bewaakt. De schipper van den loggc-r Sch 101 rapporteerde op het havenkantoor te Scheveniugen, dat door hem Woens dagavond een mijn was gezien dwars voor het Kurhaus, Donderdag een tusschen Katwfjk en Scheveningen in ongeveer 10 vadem water, en dienzelfden dag ter hoogte van Loos duinen 2 mijnen in 10 en 13 vadem water. De bij paal 57 nabij IJmuiden aan gespoelde mijn is thans door de Ma rine vernietigd. Kapt. A Ribbens, gezagvoerder van het Nederl. s.s. „Prof Buys", te Har lingen gearriveerd van Huil via Rot terdam, heeft Vrijdag tusschen IJmui den en Niouwediep drie mynen ge zien. De mijn, die gezien was voor de haven van Harlingen, is ten noorden der stad aangedreven en onder be waking gesteld Geïnterneerd. Te Vlissingen is een Duitsch zee soldaat aangehouden, die volgens zyn verhaal met een Belgisch meisje uit Mechelen vertrokken is en onderweg onder dén invloed van sterkendrank wa3 geraakt. Hy heeft toen een groote burgerjas aangetrokken en is met het meisje, zonder dat hy het wist, over de grenzen gekomen en naar Vlissingen doorgereisd. Het meisje bad hem verlaten met mede neming van de jas. De man is ge ïnterneerd. Door don troin overreden. Door den sneltrein, welke om 12.06 te IJmuiden binnenkomt, is Zaterdag middag op do hoogte van do Elec- trische Centrale, even buiten de plaats, het li-jarig zoontje van den heer Pronk overreden. Het kind was vreeselfjk verminkt en stierf anderhalf uur nadat het ongeluk plaats bad. Visch. Men schrijft uit IJmuiden: Ons land heeft tot heden van de totaal te IJmuiden en IJmuiden is de belangrykste visschery haven, niet alleen van ons laDd, doch van het geheele vasteland van Europa aangevoerde visch nog geen 30 pro cent voor zich geëischt. Tot deze 30 procent behooren de fijnste visch- soorten - tong, tarbot, levende kabel jauw en levende schelvisch, poonen e.a. voor de meergegoeden en de kleine rond- en de platvisch. Kleine schelvisch, wyting, schol, schar, enz. voor de mingegoeden. De ruim 70 procent van de aangevoerde visch, voor uitvoer bestemd, zijn gestripte, dat ia van de ingewanden ontdane," dus opengesneden en minder ooglijke visch kabeljauw en grootere schel vischsoorten, rog, vleet, koolvisch, wolf, steur e.a. Voor deze visch soorten, tot heden in ons land weinig of niet gewild, worden in het buitenland hooger pry'zen besteed, dan men ooit bier te lande zou kun nen maken en dit doet de zoo kost bare stoomvisschery loonend, thans zelf» zeer loonend blijven. Bij een uitvoerverbod van visch zou de terugslag der pryzen zóó groot zyn, dat het bedrijf niet meer loonend zou kunnon zijn en zou zoodanig uit voerverbod binnen korten tyd gevolgd worden door een uitvaarverbod van de diverse reederyen. Naar we van zeer bevoegde zijde vernemen, is een geheel of gedeelte lijk uitvoerverbod niet te verwachten. De regeering heeft overleg gepleegd met enkele reederijen te IJmuiden, omtrent vischaankoop voor gebruik binnenlands, alsmede voor het leger en naar we 'vernemen, zijn goede overeenkomsten getroffen. Uit betrouwbare bron vernemen wij, dat de grootste reederijen zich bereid verklaard hebben een deel der vangsten van die vischsoorten. die voor bovengenoemde doeleinden geschikt zijn, aan den openbaren af slag te onttrekken en tegen een vast- gestelden maximumprijs, naar gelang van behoefte, ter beschikking van de regeering te stellen, zoodat ten allen tijde aan de vraag daarnaar zal kunnen worden voldaan. N. Rott. Ct. Bevordering van nationale industrie. Men wil een Bond oprichten ter bevordering van de nationale indus trie. In de circulaire tor aanbeveling wordt gezegd: Nederland heeft een groqt deel van zijn geld ter beschikking van de Amerikaansche ny verheid gesteld. Nederland ondersteunt thans den Amerikaanschen en den Canadeeschen landbouw, door reusachtige bedragen te beleggen in pandbrieven. Dat geld is niet verloren, maar de industrie, de landbouw in Nederland en de Nederlandsche koloniën zouden met die gelden kunnen worden be voordeeld. Het kapitaal van de Koninklijke Nederlandsche Maatschappy tot ex ploitatie van petroleumbronnen in Nederlandsch-Indië is voor een groot deel in buitenlandsche handen on vele ondernemingen in onze zoo enorm rijke koloniën worden met Engelsch eu Duitsch geld geëxploi teerd. De Rotterdamsche Tramwegmaat schappij is een Belgische onderneming. Is het noodig, heeft het eenig Dut buitenlandsche brandkasten en zeker- heidssloten te koopen, terwyl de Ne derlandsche een graad van volmaakt heid hebben bereikt, die zeker niet overtroffen wordt in het buitenland. Onze drukpersen komen byna zon der uitzondering uit het buitenland. Nederlandsche lucifers kunnen zeker m<-t die van het buitenland wedy veren. Vraagt in een winkel naar zeep en tien tegen een, dat men u buiten landsche zeep verkoopt, wanneer ge niet uw verlangen naar Nederlandsch fabrikaat te kennen geeft. Toch kun nen onze Nederlandsche zeepfabri kanten zonder eenigen twyfel met die van het buiten 's lands wedijveren. Nederland heeft een der grootste gloeilampfabrieken ter wereld. Waar om moeten de lamphouders voor de gloeilampen uit het buitenland wor den betrokken? Zaagt ge ooit een speld vau Neder landsch maaksel of een naald uit een Nederlandsche fabriek afkomstig? Ze zy'n er niet, ze worden in Neder land niet gemaakt, en veel meer artikelen nog zouden zeer goed in Nederland kunnen worden vervaar digd en zelfs in Nederland ruim vol doenden afzet vinden, mits maar ge broken worde niet het vooroordeel, om de voorkeur te geven aan van buiten 's lands ingevoerde goederen. Nederland is van nature een rijk land; rijk door zyn prachtige havens, rijk door zyn zoo by uitstek bevaar bare rivieren, door zijn talrijké vaar ten en kanalen, rijk door zyn vrucht baren bodem, rijk door den grooten voorraad brandstoffen, die de bodem oplevert, want behalve steenkolen is de onnoemelijk groote voorraad turf, zoo bij uitstek geschikt tot het drijven van fabrieken door turfvergassing, een rijkdom, dien onze bodem oplevert. Do Nederlandsche ny verheid ver keert in een redelijk bloeienden toe stand, maar die toestand zoude veel beter kunnen zijn, zoo de zucht naar buitenlandsche artikelen niet bij velen op den voorgrond trad. Hierin ver betering te brengen is het doel, dat beoogd wordt met de oprichting van den Bond tot bevordering der Natio nale Nyverheid. SPORT. Voetbal. Eindelijk zagen wy H.F.C. I zoo als zij behoort en kan spelen 11. Zon dag. Het was een genot het mooie en vlugge combinatie spel te zien wat nu ook in de voorhoede geleverd werd. Met mannen als Koorn en Dito in de gelederen, willen de anderen ook niet onderdoen en het resultaat was dan ook een 3—1 overwinning. Deze uitslag geeft moed voor a.s. Zondag en hoe dan ook de uitslag mag zyn, bij voorbaat ïb men ver zekerd, gezien het schitterend spel van geheel H.F.C. I dat het den 14den Maart een uiterst spannende wedstrijd moet wezen. Direkt gewon nen zal Haarlem I het niet hebben, dat is zeker. H.F.C. II toonde zich de meerdere van Alcmaria Vitr. II door met 2—1 te winnen. Zoo gaat het goed. Tot Zondag. Voetbal Texel. .Victoria" (Helder)—Sportcl. Texel I. Stand 2—1 voor „Victoria". Tijdstippen van verzending der Brievenmalen. Naar Oost-Indië Verzondlngswog. Per: Datum dor bezorging. Tljdat. dor Iaat. bual. a/U Postk. zeepost via Amsterdam zeepost via Rotterdam Holt. mail vla Genua .'jHoll. m. vla Napels (')all. brievn briefk. eu oangeteek. stukken. Naar Atjeh en onderhoorigheden en de Oostkust van Sumatra: er Engeland eiken Dinsd. 12.16'sm. Naar Guyana (Suriname) Naar Curaqao, Bonaire en Aruba: Naar St. Martin, St. Eustatius en seepoat vla Amsterdam U e (alleen op verl. d afz.) mail v- 1 26 Mrt.l 6.65's 22 12.15 'a Naar Kaapland, Natal, Oranje-Rivier kolonie en Transvaal: eiken Dondordag, 12.16 's m. Laatste berichten. Van het Westelijke gevechtsterrein. Parijs, 8 Maart. Officieel bericht van vanmiddag Wy hebben gisteren onze vorde ringen in Champagne uitgebreid door ten noordwesten van Souain loop- grave» te nemen en gevangenen, w.o. officieren, te maken. In de streek van de Maasheuvels heeft onze artillerie een vy'andelyke mortier van 42 cM. zwaar beschadigd. Het stuk moest worden ontmanteld en is naar de achterhoede gezonden. In Lotharingen zijn wy ten noorden van Badonvillier opgeschoten. In de Vogezen hebben de Duitschers gis termiddag een hevigen tegenaanval gedaan op den Reichackerkopf. Zy slaagden er in tot den top door te dringen, maar na een verwoed hand gemeen hebben onze schutters hen teruggedreven en zijn zy meester van het terrein gebleven. De verliezen van den vijand zijn buitengewoon zwaar. In Opper-Elzas is een vyandeiyke aanval op onze voorste stellingen een zeiden van het spoorwegstation Burn- haupt door het vuur van onze infan terie afgeslagen. Van het Oostelijke gevechtsterrein. Weenen, 8 Maart. Officieel bericht uit het groote hoofdkwartier: In de nog voortdurende gevechten in Russisch Polen hebben onze troe pen veelvuldige voordeelen behaald, den tegenstander met zware verliezen uit verscheidene vooruitgeschoven steunpunten en loopgraven verdreven. Ook in West-Galicië hebben onze troepen succes gehad met een kor ten aanval in de streek van Gorlice, waar zij door de vijandelijke loop- gra venlinie heen braken en na een bloedig gevecht Gorlice veroverden. "Verscheidene officieren en meer dan 500 man zyn in dat gevecht gevan gen genomen. In de Karpathen wordt hardnekkig gestreden. In de streek by Lupkow hebben de Russen gistermiddag met sterke strijdkrachten, die voor een deel bestonden uit versterkingen, welke de gedunde ryen aanvulden, een aanval ondernomen, die ondanks de zware verliezen tot driemaal toe werd herhaald. Telkens is de vyand, die tot dicht by onze stellingen doordrong, onder vernietigende verlie zen teruggeslagen. Honderden dooden liggen voor onze stellingen. Op een ander gedeelte van het front zyn onze troepen, na aanvallen der Russen te hebben afgeslagen, bij verrassing tot het offensief over gegaan, hebben een door den vyand sterk bezetten top genomen en 10 officieren en 700 man gevangen ge nomen. Op een aangrenzende hoogte zijn bovendien 1000 Russen gevangen genomen. In Zuidoost Galicië hoeft een sterke troep vijandelijke ruitery, die zonder verband met andere wapenen een aanval deed op een vleugel van onze stellingen, een duchtïgen klap gehad. De aanval op de Dardanellen. Londen, 8 Maart. Naar de admi raliteit meedeelt schieten de krijgs verrichtingen tegen de Dardanellen goed op. Begunstigd door mooi weer hebben Zaterdag de „Queen Elisa- beth", „Agamemnon" en „Oc,ean"ae forten op de zuidzyde van „het nauw" (de engte bij Kilid Bahr) over het schiereiland Gallipoli heen beschoten. Vier Engelsche oorlogsschepen en een Fransch bombardeerden tegelykertyd de forten bij Kaap Kephez. Zondag hebben vier Fransche scho- pen de battery bij Dardanus, ten zui den van Kaap Kephez, tot zwijgen gebracht, terwijl de „Agamemnon" en „Lord Nelson" do verdedigings werken van „het nauw" rechtstreeks onder vuur namen en de forten Soe- mili, Medjidieh en Hamidieh I tot zwygen brachten. Op deze forten werden ontploffin gen waargenomen. Het fort Hamidieh II heeft sedert de ontploffing op 5 dezer niet meer gevuurd. De „Gaulois", „Agamemnon" en „Lord Nelson" werden ieder drie maal getroffen. De beschadiging is echter niet ernstig. Op de „Lord Nelson" zyn drie man licht gewond.

Heldersche Courant | 1915 | | pagina 2