HELDER8CHECOURANT VOORHEEN GENAAMD 'T VLIEGEND BLAADJE Nieuwsblad voor Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna No. 4439 ZATERDAG 13 MAART 1915 43e JAARGANG mnd. 65 ot., franco per post 90 ct., Buitenland f 1.90 3745 „0.75 65 75 „1.00 Voor het Buitenland bij vooruitbetaling - Losse nummers der Courant 2 ct. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag UITGEVER: C. DE BOER Jr. - HELDER Bureau: Koningstraat 29 - Interc. Telefoon 50 Advertentiën van 1 tot 4 regels (bij voorultbet.) 30 cent Elke regel meer 6 cL Ingezonden mededeellngen van 1 tot 4 regels 75 cent Elke regel meer 15 cent. Advertentiën op bepaald aangewezen plaatsen worden 25°/o hooger berekend. Groote letters en cliché's naar plaatsruimte. - Bewljs-exemplaar 2J cent. Stelling van DEN HELDER. Ontspannings-avonden. Op- en ondergang van Zon en Maan en tijd van hoogwater (Texel). Ma.» Zon Maart op: onder: op:onder: v.m.rn.m. Zondag 14 m. 6.62 a. 4.40 6.20 6.- 7.32 7.37 Maandag 16 6.3 6.66 6.18 6.2 8.11 &14 Dinsdag 16 6.13 7.11 6.16 6.4 8.44 8.48 Woonad. 17 6.23 8.26 6.13 6.6 9.16 9.22 Donderd. 18 6.34 a. 9.39 6.10 6.7 9.48 9.63 Vrijdag 19 6.48 „10.68 6.8 6.8 1016 10,22 Zaterdag 20 7.6 6.6 6.10 10.48 10.62 DE WEEK. 10 Maart. Laat ik nu even,toch, mogen zeggen, dat ik in de allerjongste dagen echt- medelijden, kassian, zeggen de Indisch-gasten heb gevoeld met de alarmisten onder ons, met hen, die u elk uur. van den dag bij hoog en bij laag bezweren, dat de voorspelling zal worden bewaar heid, Nederland bedreigend met (in het begin van 1915te worden ge wikkeld in den grooten wereldbrand. W(j schrijven nu reeds half-Maart 1915. Dus 't wordt tijd. Er z(jn erge onrustbarende teekenen De Duitsche gezant aanhetNeder- landsche Hof, de heer Von Muller is ongesteld, ziek in den diplomatieken zin van het begrip? Of „gewoon" ongesteld De lezingen loopen uiteen. Geruchten gaan, dat vanuit Berlijn een diplomatiek-agent van „ener gieken" aard naar Den Haag zal worden gezonden. Om I Er is meer. Ik zwijg nu nog van de tijding, dat onze infanterie korte pantalons met beenwindsels zal krijgen. Wat er óók al oorlogsachtig genoog uitziet. Althans voor het oog van den onbevangen-toekijkendenleek Er is meer I Ontwerpen zijn ingediend betreffen de oorlogs-molest verzekering,alsmede dito-zeeongevallen-verzekeriDg. Griramig-onheilspellende titels voor menig oor. Dan het ontwerp tot wijziging van den werkkring van het zeer-hooge Staatscollege in bepaalde omstan digheden het koninklijk gezag waar nemend, namelijk de Raad van State. Daarbij wordt o.a. bepaald dat Staatsraden in buïtengewonen dienst kunnen worden geroepen, in den Staatsraad zitting te nemen. Ook dit voorstel heeft verzeker ik u voor sommigen iets onrust- barends-onheilspellends. Hoewel 't toch wel vaststaat, dat ook de aller jongste onzer „wezenlijke" Staats raden niet meer bij den Landstorm zal worden geroepen Men zwijgt... Want daar herinner ik mij, dat ook nog ontwerpen zijn aanhangig gemaakt, strekkend om de lichting 1916,.- zonder loting 1 onder de wapens te roepen. En ver schillende lichtingen van den Land storm. Met het oog leest men in de toelichting, op den zich ver- Ingezonden Mededeeling. De denkbeeldige hoop. Klein gesnap over een groot middel. Wanneer de ziekte in een gestel is binnengedrongen, moet zij er zoo gauw mogelijk worden uitgejaagd. Het is een denkbeeldige hoop te ver wachten dat zij van zelve zal weg gaan. "Vele zieken die zeiden: „Het is niets, 't zal wel gauw over zijn", hebben tot hun schade bemerkt dat dit optimisme onvoldoende was als behandeling. Beter zien zij het in die, zoodra als het kwaad zich voordoet, onmiddellijk de Pink Pillen nemen. Deze zieken kennen dit spreekwoord „Indien gij heden de Pink Pillen neemt, begint heden uwe genezing". De zieke van wie wij gaan spreken, i9 gedu rende 3 jaren nutteloos ziek geweest doordat zij te lang heeft gewacht alvorens de Pink Pillen te nemen. Zoodra zij de Pink Pillen is gaan nomen, is hare genezing begonnen. Mevr. S. M. Roosenboom Gillissen, wonende te Ottersum bij Gennep, Looierheide, schrijft ons: „Ik ben zeer bloedarm geweest en deze ziekte heeft drie jaren geduurd. Ondanks alle zor gen had ik geen krachten meer; ik was bleek, mijne lippen, mijne wan gen waren zonder kleur. Ik had de eetlust verloren en ik was onder hevig aan duizelingen en aan hart kloppingen. Wanneer ik een trap moest opklimmen of wat hard moest loopen, was ik dadelijk buiten adem en ondervond ik een groote ver moeienis in de beenen. Voegt daar aan toe saamtrekkingen van de maag en aanhoudende schele hoofdpijnen. Gelukkig heeft men mij geraden de Pink Pillen te nemen. Die pillen heb ben gemakkelijk mijne ziekte over wonnen en sedert dien tijd ben ik niet meer ziek geweest." Denkt er aan, dames, dat uw groot ste vijand, de bloedarmoede, geen grooter vijand heeft dan de Pink Pillen. De Pink Pillen zijn verkrijgbaar h fl.75 per doos, en f9.— per zes doozen bij het Hoofddepót der Pink Pillen, Dacostakade 15, Amsterdam voor Helder en Omstreken bij H. DE BIE—Biersteker, Keizerstraat 93 en H. W. ZEGEL, Kanaal weg 63 te Sc hagen bij J. ROTGANSte den Burg (Texel) bij T. BUIS en verder bij verschillende Apothekers en goede Drogisten. scherpenden toestand van den wereld oorlog. Er is nog veel meer Nederlanders zijn aangehouden in den vreemde. De heer A. B., uit Arnhemde journalist J. K. Brede- rode, oorlogscorrespondent. Is dat alles gevoegd bij de berichten over al-maar aandrijvende zeemanen, - nog niet genoeg om niet slechts de Zadocus Angstmeier's in den lande tot sidderen te brengen? En toch Wij, in Nederland, zijn nog altijd buiten den grooten brand. En 't was een goed woord van „De Telegraaf' vind ik om te zeggen, dat wanneer de Duitsche gezant Von Muller inderdaad, wegens „diploma tieke" of andere ziekte vervangen zal worden, de eventueele „energie" van zijn opvolger zal vinden dezelfde „niet-slappe neutraliteit" van Neder land, welke onze kranige minister Loudon met enkele krachtige lijnen, indertijd, in de Vertegenwoordiging van liet Nederlandsche volk heeft DE OORLOG. Wij, in Patria, doen beter, dan mee te sidderen met de Angstmeier's, de alarmistenhoe vaak heb ik 't niet neergeschreven!, onze schouders te zetten onder het groote, zware werk der bestrijding van den oeco- nomischen noodstand. Daar zijn de kleine middenstanders, zelfs in deze tijden bedrogen en uitgezogen door de bloedzuigers, parasieten in men- schengedaante, genaamd woekeraars van allerlei slag, waarvoor het krediet wezen van goed en nobel allooi zich nu aangordt. Voorzoo ver de krachten -ertoe rei ken. Daar is - in dezelfde beweging, het streven om (bij al-maar stijgen de prijzen, waarover door den Neder- landschen Bond van Werklieden zoo- begrljpeHjke klachten gaan, en dat het leven en bestaan der „kleine luyden" en van zoovele anderen, ook, die nog voor „vol" willen worden aangezien vertroebelt) het streven, zei ik, om 't heerlijke volksvoedsel, genaamd visch, in veel breeder kring te brengen dan 't nu nog is; via IJmuiden. Daar is zooveel meer van krachts inspanning, van nobelen en practischen aard, tegen de economische ellende, ons nu gaandeweg besluipend. Dat ons allen, tot welken kring bij behoore, moet bezielen, prikke len tot strijden tegen den gemeen- pchappelyken, grooten vijand, de menschheid nu bedreigend. En met wiens vreeselljke, aller- scherpste wapenen wij in Patria Gode zy dank nog geen kennis behoefden te maken. 't Is hier nog „pais en vrêe". In het oude Patria kunnen wij, aan de babbel- en kletstafels ons nog vergenoegen met dingen als de uitspraak van den Eereraad inzake Van Oss-Deen; waaraan zich vast- schakelt de vraag, of de vrljz.-demo- cratische „vroede man" in de Hof stad, na het judicium, zijn mandaat al dan niet „ter beschikking" heeft te stellen Ik houd mij, hier, ver buiten den „choc des opinions", als geen notie hebbend (gelukkig) van Perlak en andere slimmigheden c. a. WU hebben de door den Haagschen Kantonrechter tot twee kwartjes boete veroordeelende boosaardig-ge- vaarlijke hoedenpenstersEn de groote kwestie, ermee in verband gebracht: Hoe is 't met den eerbied voor de Wet, als zooveel lankmoedig heid wordt toegepast bij overtreding?... Er is de Tweede Kamer, lang, rustig, in overslappe onverschilligheid debatteerend over de wijziging in het standpensioen der militairen bij land- en zeemacht, welk ontwerp (ondankB alle protesten, amende menten en motien) onveranderd den hamer des voorzitters zal passeeren... Er ia eene Kamer-agenda (met de principieele eedskwestie, om iets te noemen I) dewelke de Pinkster-limiet, verre zal overschrijden. Er is nog meer van de „neutrale zóne". Laat ik van het gebeuren der allerjongste dagen, staande buiten wat de wereldcrisis raakt nog even noemen het overladen van den nestor der Haagsche persmannen, misschien wel van alle Nederland sche journalisten, van den heer B. de Vries, die ook jaren-lang met tal van diplomaten in relatie stond. Deze voortreffelijke persman, ook als mensch zeer hoog-staand, was een „scepticus met hart". Men zal toe geven, dat zulke wezens behooren tot de uitzonderingen. Toch was de heer B. de Vries er een. De lange ervaring van een door zware zorgen geteisterd leven had hem geleerd menschen en dingen te bezien met den blik van een wijsgeer, Hy paste den milden stelregel van het „tout savoir c'est tout pardonner" ten volle toe. Ook in de allerjongste tijden - na het uitbarsten van den wereld oorlog hield hij aan deze kalme en mild-objectieve, wijsgeerige be schouwing van menschen en dingen vast. Wij allen moesten iets van supe rieure figuren als B. de Vries in opzicht was, iets over- vooral in deze bange tijden I Mr. Antonio. De offlcieele iegerberichten van 10 en 11 Maart. Van het W e s t e 1 lj k front. Het Pransche bericht van den lOen maakt melding van een beschieting van Nieuwpoort met42 c.M. ka nonnen. Het resultaat van de be-, schieting wordt niet vermeld. Tusschen de Leie en het kanaal van la Bassée hebben de Engelsche gesteund door Fransche troepen, een belangrijk voordeel behaald. In het Fransche bericht van den Hen wordt dit voordeel nader omschreven. De Engelschen begonnen met het nemen van 2500 M. loopgraaf bij Neuve Cha- pelle (ten Noorden van la Bassée). Daarna namen wij bet dorp zelf in bezit. De Franschen gingen daarop nog meer vooruit in de richting van Aubers (Noordoost van Neuve Cha- pelle), en in Zuidoostelijke richting tot den Noordelijken rand van het Dubiez-Bosch (ongeveer twee K.M. verder dan Neuve Chapelle). Bij deze krijgsverrichtingen namen de Engel schen 1000 man gevangen en ver overden zij eenige machinegeweren. De verliezen der Duitschers waren zeer zwaar. Hetzelfde was het geval in Champagne, waar zij verschillende hevige aanvallen deden om het ver loren terrein te herwinnen. In de streek van de Maasheuvels werden verschillende vijandelijke schansen door de Fransche artillerie geheel vernield. Een bericht uit Londen van den llen meldt nog, dat Engelsche vlie gers er in slaagden de spoorweg verbindingen bij Kortryk en Meenen te vernielen. Van het O o s t e 1 lj k front. Het Duitsche legerbericht van den llen meldt, dat ten Oosten van Sereje de Russen 600 man, 3 kanonnen en 2 machinegeweren verloren. In een gevecht ten Noordoosten van Ostro- lenke verloren zij 6 officieren, 900 man en 8 machinegeweren. Een po ging van de Russen om ten Zuiden van Augustowo door te breken, ein digde- met de geheele vernietiging van de in den strijd betrokken troe pen. De aanvallen der Duitschers ten Noorden en Noordwesten van Przasnycz maken vorderingen. In een gevecht ten Noordwesten van Nowomiasto maakten de Duitschers 1680 Russen gevangen. De „Daily Telegr." ontving bericht uit St. Petersburg over het optreden van nieuwe Duitsche strijdkrachten op het front Chorzele—Przasnycz Pultusk. De Duitschers rukken hier met een leger op, dat op niet minder dan 9 h 10 legerkorpsen geschat wordt. Zij vallen met groote hevig- tid aan. Het doel der beweging is waar- schynlljk zich het bezit te verzekeren van de voornaamste spoorwegverbin dingen achter Warschau, zulks met het oog op een overtrekken van.de Weichsel, ten einde een aanval te kunnen doen op Warschau. Het bericht voegt er echter bij, dat de Duitschers een bijzonder hardnek- kigen tegenstand zullen ondervinden, zoodat zy hun plan waarschyniyk niet zullen kunnen uitvoeren. Het Oostenrijksche bericht van den llen deelt mede, dat de veroverde posities in Russisch Polen en in West- Gal iciö behouden bleven. Aanvallen der Russen om ze te hernemen mis lukten. Sterke sneeuwval belemmert de bewegingen in de Karpathen. Echter worden op verschillende deelen van dit front de geveehten met onver minderde kracht voortgezet. By de bestorming van een heuvel werden 2 officieren en 330 man der Russen gevangen genomen. Van de troepen, welke bij hun aanval op de Oostenrijksche stellingen bij Nad- worna werden teruggeslagen, werden nog 280 man gevangen genomen. Een bericht uit Berlyn deelt even eens mede, dat de Russen op het front in de Karpathen voordeelen trachten te behalen en hierby ont- zagiyke verliezen ïyden. Van het Russisch-Turksche ge vechtsterrein komt een Russisch be richt, meldende, dat aan gene zyde van den Tsjoroch twee kanonnen op de Turken werden veroverd. In een gevecht by Dilman, in de richting van Aserbeidsjan, verloren de Turken eveneens een kanon, be nevens drie munitiewagens. De houding van Italië is nog steeds niet bepaald. De onderhandelingen met Oostenrijk zyn nog gaande. Zooals men weet, betreffen deze waarschyn iyk de afstand van Trente en een grenswijziging aan de Isomzo. Daartegenover meldt een bericht uit Berlyn, dat door de „Temps" het voorstel gedaan werd om aan Italië het eiland Corsica af te staan, en voorts een wijziging van de grens van Tunis voorgesteld werd om Italië op de zyde der geallieerden te brengen. Van het Westelijke gevechts terrein. De Tyd ontvangt van een harer oorlogscorrespondenten bericht om trent belangrijke troepenbewegingen in Belgiö. In Rousselaere zijn duizen den mannen aangekomen en onmid- Ingezonden Mededeeling. HERMAN NYPELS HELDER. Telef. Intc. 140. ABONNEMENTSKLEEDING voor Hoeren. Zoor doelmatig. Da goederen blijven het eigendom van den geabonneerde. Ons tarief wordt U op aanvraag on- middelljk toegezonden. dellljk doorgezonden naar bet front rondom Yperen. In Brugge kwamen Zondagnacht geheele treinen gevuld met soldaten binnen. De mee- sten gingen denzelfden nacht nog door, anderen vertrokken eerst den volgenden morgen naar Thourout en Ostende. Ook veel auto's en wagens zijn aangevoerd en bovenal groote afdeelingen cavalerie. Duizenden cava leristen worden uit het Oosten, waar heen ze tydelljk waren overgebracht, naar het Westelijk front teruggezon den. Uit de troepenbewegingen schynt men te mogen opmaken, dat de Duitschers met de te verwachten verbetering van het weer nog eens een krachtige poging willen doen, het Yserfront door te brekeD. Er is nog iets anders. Achter het front worden op groote schaal door de Duitschers een eenvoudig en makke- ïyk te vervaardigen soort booten aan gemaakt uit beton. Wat dunne yzeren staven geven den vorm en daarom heen wordt het beton gevoegd. Van deze bootjes kunnen er vele op een dag worden vervaardigd, terwyl ze na twee dagen reeds volkomen bruik baar z(jn. Ik weet zeker, dat men van deze bootjes meer hooren zal, zoo gauw de stryd aan de Yser weer op groote schaal hervat is. RIJsel. Te Rysel werden, een paar weken geleden, enkele Fransche en Indische soldaten als krijgsgevangenen onder Duitsch geleide, door de straten der stad naar de Citadel gebracht, waar ze thans opgesloten zyn. Onderweg juichte de bevolking hen toe. Vrouwen wuifden met de Fransche kleuren. Hun tocht ging, by de volkssympathie weldra meer eer glorierijke intrede gelyken dan den vernederenden weg van overwonnenen. De Duitsche overheid heeft de bevolking voor haar betooging van vaderlandsliefde gestraft. Aan de stad Rysel is een geldboete van frs. 500.000, vóór 20 Maart te betalen, opgelegd en het is voortaan verboden vóór zeven uur 's morgens, ennkvyfuur avonds, buitenshuis te komen. Oe zee-oorlog. Londen, 11 Maart. De „Alex Has- tie", een vaartuig uit-Nortb Shields, beweert den 2Ssten Febr. een duik boot in den grond te hebben geboord. De Syren and Schipping weigert echter de door het blad toegezegde som uit te betalen, omdat de Alex Hastie een visscbersboot is. De treiler Alexander Hastie biykt het schip te zijn, in welks net op 23 Febr. de periscoop van een duik boot is verward geraakt en dat een witte romp boven heeft zien komen en, nadat die weer was gezonken, een groote hoeveelheid olie. De Syren and Schipping heeft bor vendien bericht ontvangen, dat ka pitein White van het Engelsche stoom schip „Overdale", een vaartuig van 3595 ton, te Baltimore aangekomen, zegt, dat hy ter hoogte van de En gelsche kust op Nieuwjaarsdag ge durende een sneeuwstorm een Duit sche duikboot heeft geramd. De ka pitein was te Queenstown binuenge- loopen, waar het schip gedokt was en men ontdekte, dat twee bladen van de schroef gebroken waren en het schip door een beschadiging van de kielplaten een weinig lekte. Drie weken had de Overdale toen voor herstellingswerkzaamheden in het dok Londen, 11 Maart. Macnamara heeft in het Lagerhuis op een vraag ge antwoord, dat de admiraliteit het ver lies van geen koopvaardyschip had verborgen gehouden. De Duitsche hulpkruiser „Eltel Friedrich". New-York (ongedateerd). De Duit sche hulpkruiser „Prins Eitel Frie- drich" is te Newport News binnen geloop© n voor het aanbrengen van herstellingen. Het schip heeft 350 opvarenden van de in den grond geboorde schepen aan boord, nl. van 3 Engelsche, 8 Fransche, een Russisch en een Amerikaansch. Het Ameri- kaansche schip is tot zinken gebracht omdat het een lading tarwe had, die als contrabande werd beschouwd. New-York (ongedateerd). De ont vanger der inkomende rechten te Newport News geeft de volgende lijst van schepen, door de „Prins Eitel Friedrich" in den grond geboord 27 Jan.: Russische bark „Isabel Browne", 13 opvarenden; 27 Jan.: Fransche bark „Pierre Loti", 24 opvarenden; 28 Jan.: Amerikaansch schip „Wil- liam P. Frye", 31 opvarenden; 28 Jan.Fransche bark „Jacobsen", 23 opvarenden; 12 Febr.: Engelsche bark „Inver- coe", 23 opvarenden; 18 Febr.: Engelsch stoomschip „Mary Ada Short", 28 opvarenden; 1» Febr.Fransch stoomschip „Florida", bemanning 78 en 86 passa giers. Kapitein Kiehne, van de „William P. Frye", die onder de gevangenen is, zegt dat hy den officier van de „Eitel Friedrich", die bij hem aan boord kwam, heeft meegedeeld, dat zijn schip Amerikaansch was en de lading uitsluitend uit tarwe bestond. Niettemin moest de bemanning het schip verlaten en daarna brachten de Duitschers een dynamietbom aan de zijde van het schip en lieten die ontploffen, verklarend, dat het schip contrabande aan den vyand bracht. De lading was bestemd voor Queen stown en Falmouth. De New-Yorksche agent der eige naars van de „Frye" zegt, dat er geen wettelijke maatregelen kunnen worden getroffen om beslag te leggen op de „Eitel Friedrich". De douane autoriteiten te Newport News zijn van oordeel, dat de „Eitel Friedrich" zal worden geïnterneerd. Tijdens zyn kruistocht is de „Eitel Friedriech" op de eene zijde wit, op de andere zwart geschilderd. De kruiser zou in gewone omstandig heden 24 uur tyd hebben om kolen te laden voor het verplicht was weer zeo te kiezen, maar daar hy herstel noodig heeft, verwacht men dat hem een langere tyd zal worden toegestaan. De bevelhebber heeft dadelijk nadat het anker was uitgeworpen, zich vervoegd by een scheepsbouwflrma om het herstellingswerk uit te voeren. De firma heeft daarop naar Washing ton aan Daniels, den minister van marine, om instructies geseind. Naar verluidt zal de" kwestie, of men her stel zal toestaan, onmiddeliyk worden onderworpen aan de „neutrality board", die door de departementen van oorlog en marine belast is met het onderzoek van vraagstukken aan gaande de ODzydigheid, en die ook zal beslissen hoelang de kruiser in de haven mag biyven. De tijding, dat de „William Frye" in den 'grond is geboord, heeft groote ontroering veroorzaakt. In offlcieele kringen is men overtuigd, dat indien het stoomschip alleen de lading graan aan boord had, waarmede het uit Seattle (staat Washington) was ver trokken, de „Eitel Friedrich" geen recht had het schip te vernietigen. Indien de „William Frye" contrabande vervoerde, had de Duitsche kruiser onder bepaalde omstandigheden mis schien het recht het schip te doen zinken, maar in dat geval is men hier van oordeel, dat de eigenaars aanspraak hebben op schadeloos stelling. Het schip was by het regeeringbureau verzekerd voor 11550 dollars, maar de waarde bedroeg, volgens de cpfers van regeeringswege opgegeven, 90000 dollars. Het schip is in het Zuiden van den Atlantischen Oceaan in den grond geboord. De Duitsche oorlogskosten. Dr. Helfferich, de Duitsche minis ter van financiën heeft in den loop van z(jn rede in den Ryksdag de opmerking gemaakt dat wanneer de dag der demobilisatie is aangebroken, de begrooting voor leger en vloot weer op gebruikeiyke wyze kan wor den samengesteld. Ik weet niet zeide b(j wanneer die dag aan breekt; wy hopen allen dat het in den loop van het aanstaande be- grooting8jaar het geval zal zyn. Wij hebben thans met geldsommen te rekenen, die ons doen duizelen. Het jaarcijfer van menige groote flnancieele hervorming komt overeen met de kosten van één enkele oorlogs- week. Alle oorlogvoerende mogend heden tezamen geven wekeiyks onge veer anderhalf milliard Mark uit. Omtrent de oorlogskosten zei Helffe rich verder nog het volgende: De oorlogskosten van Oostenry'k staan achter by de onze, dien wy nauw keurig kennen, en Turkije verstaat het van oudsher zyn oorlogen met een minimum onkosten te voeren. Natuuriyk kan men ook daar niet geheel buiten geld. Aan de noodzake- ïyke medewerking zal Duitschland zich ook verder niet onttrekken. De gezamenlyke oorlogskosten onzer vyanden zyn een flink stuk grooter dan de onze en die van onze bond- genooten. De oorlogskosten van Enge land toonen de laatste maanden een zoo „heugeiyke toeneming", dat ze nauweiyks minder bedragen dan de onze. De Engelsche oorlogskosten zullen tot einde Maart ongeveer 9 milliard Mark bedragen. Engeland is nu zoover dat het dagelyks ongeveer 40 millioen moet uitgeven voor den oorlog, een cyfer dat nog zal stijgen. De oorlogskosten van Rusland en Frankrijk zullen het dubbele bedragen van die van Engeland. De Duitsche Soc.-Democraten. Verschillende Duitsche sociaal-demo cratische bladen bevatten de volgendè vermaning aan de partij: „Zoolang de beslissing nog niet is gevallen, hangt de houding van de onzijdige staten voornamelyk af van de militaire vooruitzichten van de twee partyen. Men ziet daaruit, welk gevaar voor Duitschland ook nu nog elk teeken van zwakheid en oneenig- heid zou kunnen zyn. Elke ook slechts schynbare verschuiving van de krachts verhoudingen konden voor de onzy- digen het teeken worden om' zich op het offer te werpen en zich aldus hun aandeel in den buit te verzeke ren. Nog zyn de tegenstanders niet voorgoed overwonnen, nog levert de loerende houding van vele onzydigen een gevaar. Daarom komt het er nog al tyd voor ona allen, over en binnen de grenzen op aan, op onzen post te staan." De sociaal democratische Rijksdag afgevaardigde Haase heeft in de zit ting van Woensdag over uitzonde ringswetten in Duitschland gesproken. Het blijkt thans uit het uitvoerige verslag van zyn rede, dat hy vooral hetklassenkiesrechtheeftaangevallen. De arbeiders organisaties hebben meer dan 20 legerkorpsen geleverd. Met haast bovenmenscheiyke kracht doen de arbeiders te velde hun harden plicht. Maar dan mag de regeering meent Haase zich ook niet langer onttrekken aan de taak, er voor zorg te dragen dat tegenover geiyke plichten ook geiyke staats- burgeriyke rechten staan. Er zou al dadeiyk iets te bereiken z(jn wanneer de Bondsraad wilde instemmen met de Rykswet op de vereeniging, waar aan de Ryksdag reeds sedert lang met meerderheid van stemmen zyn goedkeuring heeft gehecht. De sociaal democraten zullen in dien zin voor stellen doen, en neemt de regeering een ontwijkende houding aan, dan zullen de uit den oorlog teruggekeerde broeders tezamen met de tbuisgeble- venen met outstuimige kracht op hun recht staan. De stryd om de volks rechten en de democratiseering der staats instellingen zal met meer nadruk dan ooit worden gevoerd. Haase bestreed de handhaving van den staat van beleg, die volgens de grondwet slechts zoo lang en in die mate mag gelden als de openbare veiligheid in het Bondsgebied wordt bedreigd. Niemand zal echter willen beweren, dat in Duitschland de open bare veiligheid in gevaar verkeert. Tevergeefs heeft men gewacht op de opheffing van den staat van' beleg, die by het uitbreken van den oorlog is aangekondigd. De beperkingen van rechten zyn integendeel toegenomen, en ze hebben by de bevolking een verbittering gewekt waarvan de heer- schende klassen zich geen voorstel ling van zou kunnen maken. Haase. sprak verder over de overdreven cen suur en het z. i. vaak willekeurig verbieden van dagbladen. Verder zeide hy „In alle landen doet de afschuw van den oorlog den wensch toenemen oin aan den ontzettenden volkeren moord een einde te maken. Het is geen bewys van zwakheid, dit uit te spreken, en het kan allerminst by ons zoo worden uitgelegd, want onze militaire successen zy"n onloochenbaar, ons oeconomisch leven heeft zich onder den prikkel van den oorlog op verrassende wyze ontwikkeld, onze flnanciön zyn op hechten grond slag gevestigd. Juist de sterkste mag het eerst vrede verlangen. Myn partij, als vertegenwoordigster van het internationale socialisme, is steeds de party van den vrede geweest, en ik weet dat de socialisten in de andere landen er evenzoo over denken. Onze wensch is een duurzame vrede, die niet den kiem bevat van nieuwe ver wikkelingen en nieuwe tweedracht. Het moet zoover komen dat geen volk een ander onderdrukt, dat veel eer alle volkeren hun vreedzame taak vinden in de uitwisseling van de vruchten hunner beschaving. De waan alsof het Duitsche volk kan worden vernietigd, is verdwenen. Ons volk is evenmin te vernietigen als een ander, dat met alle kracht zyn zelf standigheid en onafhankeiykheid ver dedigt". Uit Servië. Een Zwitsersche dame geeft in een brief uit Servië in de „Neue Züricher Zeitung" hare indrukken weer over den stryd van het Servische volk. Wy ontleenen er het volgende aan „De oude koning Peter is zelf de incarnatie van de Servische vader landsliefde. Hy voelde zich daarom door het ongeluk, dat Servië (by den jongsten inval der Oostenrykers) dreigde, in het diepst van zyn ziel getroffen en, ofschoon gebogen door hoogen leeftyd, door ziekte vooral, begaf hy zich naar de voorste ge vechtslinies. Het eene regiment na het andere opzoekende, in de loop graven afdalende, waar de soldaten in de modder begraven lagen, nu eens het geweer van een gesneuvelde opnemende, om zelf op den vyand te schieten, dan weer zelf een kanon afvurende. Tot zyn soldaten hield hij deze door haar eenvoud geweldige en ontroerende toespraak„Myn zonen, gy hebt gezworen uwen ko ning en uw vaderland te zullen ver dedigen. Ik ontsla u van de eerste helft van uw eed, alleen de tweede moet gy u herinneren. Ik ben hier gekomen, om samen met u het va der land te verdedigen, om myn leven met het uwe op het spel te zetten. Maar wie van u zich niet als zoon van dit land voelt, mag zyn geweer weg werpen en naar huis gaan I Ik waar borg hem, dat hem geen kwaad zal geschieden, want gy zljt moede en gy hebt genoeg gedaan"On- noodig te zeggen, dat geen enkele soldaat zyn post -verliet, maar dat ieder zyn geweer nog krampachtiger omklemde, en de uitslag was, dat tien dagen later de Oostenrykers uit Servié en zyn hoofdstad verdreven waren, nadat zy den Servischen bo dem met tallooze dooden bezaaid en in hun panische vlucht ongeveer vyftigduizend gevangenen en de helft van hun wapens en kanonnen achter gelaten ladden. In de geschiedenis van den Ser- visch-Oostenrykschen oorlog is er wel nauweiyks een aangrijpender episode geweest dan toen koning Peter zyn intocht hield in zyn her overde hoofdstad. De verbitterde ge vechten duurden nog voort in eenige stadswijken, toen de auto des Konings de stad reeds binnenreed. Onder de kogels, die over zyn hoofd vlogen, begaf de oude vorst zich naar de hoofdkerk. De deur was gesloten, en de Koning wachtte geduldig, tot de sleutel gebracht werd. In de kerk zelve heerschte in de enkele minu ten, die de Koning er doorbracht, een verheven, plechtige stilte, die slechts af en toe door het gesnik van de diep ontroerde menigte ver broken werd. Kort daarna begaf Koning Peter zich in triomf naar bet paleis, waar gedurende de dertien dagen van de Oostenrijksche bezet ting generaal Frank verblyf had ge houden. De hoofdingang van den tuin was wyd geopend, en de koninklijke auto tufte over de Oostenrijksche vlag heen, die men van het paleis neergehaald had, om haar onder de voeten van den Servischen vorst uit te spreiden. Dit buitengewone slot van de OoBtenryksche „tuchtigingsexpeditie" bon alleen voor West-Europa zoo verrassend zyn, omdat men daar van oudsher over Servié door een par tijdige en aan Servié vyandig ge zinde pers werd ingelicht. Maar voor degenen, die de held haftige geschiedenis van die Datie kennen, die weten dat dit heldhaftige volk ten koste van eindeloozen strijd en ïyden, vier eeuwen lang voor heel het cbristelyke Europa tot beukelaar tegen den inval der Turken gediend heeft, dat het zich een eeuw gel< den uit eigen kracht, zonder eenige vreemde hulp, van het Turksche juk bevryd heeft, terwyl het iu den be ginne slechts over een enkel, uit den stam van een kerseboom ver vaardigd kanon beBcbikte, voor die genen, zeg ik, die het karakter en de zeden van dit volk uit eigen ondervinding en niet door de brille- glazen van de Weensche ofBeriynsche pers kennen, kon zulk een afloop niet geheel onverwacht zyn. Voor de averechtsche opvatting aangaande Servié hebben in de eerste plaats diegenen duur moeten betalen, die haar zeiven verspreid hadden, name- lyk de Oostenrykers. Zy haddeD de wereld met veel ophef aangekondigd, dat zy een „militaire wandeling" door Servié zouden doen. De militaire wandeling is daarna in een einde loozen optocht van gevangenen ver anderd. Deze laatsten zyn grooten- deels te voet van Belgrado naar Nisj geéxpedieerd, omdat zy te talryk waren om alle door de treinen opge nomen te kunnen worden. De schrijfster merkt dan verder op, dat Europa in zyn tegenwoor- digen rampspoed een zondebok noo dig heeft, en de schyn van de om standigheden deze ongelukkige rol weer eens aan Servié heeft toebe deeld. Gelukkig hebben echter de onthullingen van Giolitti nu een helder licht op de gebeurtenissen geworpen en de wereld ervan over tuigd, dat de aanval op Servié reeds iu den zomer van 1918 in Oosf6nryk een uitgemaakte zaak was, dus iu een tyd toen er nog geon sprake was van den aanslag op den aarts hertog en toen men Servié nog geen andere misdaad kon aanwryven, dan dat het de Turken, Bulgaren en Al- baneezen overwonnen en zijn gebied door deze gelukkige oorlogen ver dubbeld had. „Zwitserland" - besluit de Zwit- zersche schryfster „heeft met bittere gevoelens het lot van het ongelukkige Belgiö gevolgd. Zwitser land moest daarom oprechte sym pathie koesteren voor het heldenvolk der Serviërs, dat zonder, geli.ik de Belgen, op machtige bondgenooten te kunnen steunen, driemaal achter elkaar het leger van een groote mo- Ingezonden Mededeeling. Is het een nierziekte? Ja, indien gy waterzuchtige zwel lingen rond de oogen, in de enkels of polsen hebt; indien gy voortduren de aandrang tot uriueloozing, bezink sel in het water, branderige pyn by de loozing hebt; indien uw slaap verstoord is en gij lederen morgen vermoeid opstaat; indien gij stekende pyn in den rug en de lendenen hebt of rheumatische pynen in de lede maten; ischias, rheumatiek, jicht, steen, uremie kunnen de gevolgen ervan zyn. Foster's Rugpyn Nieren Pillen ge nezen nier- en blaaskwalen, doordat zy de zwakke of zieke nieren genezen en versterken, en haar zoodoende in staat stellen om haar gewichtig werk, het flltreeren van het bloed, beboor- lyk te verrichten. Uw leven hangt van uw nieren af, want iédere drie minuten, dag en nacht, wordt het bloed door de nieren gevoerd. Haar te verwaarloozen is gevaariyk, doch indien gy haar gezond houdt, houden zy u gezond. Foster's Rugpijn Nieren Pillen zullen dit voor u doen en haar genezen, iDdien zy ziek zyn. Te Den Helder verkrijgbaar by de Fa. De Bie Biersteker, Keizerstr. 93. Toezending geschiedt fr. na ontv. van postwissel k f 1.75 voor één, of f 10.— voor zes doozen. Eischt de echte Foster's Rugpyn Nieren Pillen, wei gert elke doos, die niet voorzien is van nevenstaand handelsmerk. (42)

Heldersche Courant | 1915 | | pagina 1