COURANT No. 4439 ZATERDAG 13 MAART 1915 43e JAARGANG Tweede Blad. LIJST van ingekomen en vertrokken personen. INGEKOMEN. Naam: Beroep: "Woonplaats: Van": Gel. J. W. Over do Linden, Kanaalwog7, A'daxn. N.H. 1'. Boorman, ar 1)., Koegras 235, A. Paulowna. K.Slor,zond., Huisduinen35, Winschoten.Geen. E. P. Westervelde, luit. t. z. lo kl. Directeur R.W., Hoofdgr. G6a. N.H. S. W. P. Klingel-Bsl, z,, Binnenh. 63, A'dam. Wed. A, J. Winkelman,z., Kulperdw.str.7, Bloemendaaf. H.L. C M. Meijer, losw.m., L.v.Berkstr. 12. A'dom. N.H. P. V isser, arbeid-, Strooweg 9, Wicrlngerw. l).Fortuin,k.-stoker,Langestr.Xl,Egmonda.z .1. A.Wever, bloemist, Vosstr. 12, Aalsmeer. E.Vroone, arbeid., Strooweg 14, Wierlngorw. R.C- W.I..v.d.Wel,mts.lleSchag.dw,str.lO,'8Hage, N.H 0..1.Staalman, z,, Plantsoonstr.il, Volsen, Goon- P. Renirie, stoker, Onrust 19, Hellovoetsluis. N. A. M. Anderiosen-Matthijsse, zonder, Bloemstr. 10, A'dam. G.K. J. Gents, korp. mar., Leliestr. 25, R'dam. N.H. A.Brizee-Dlrks, zonder, Rozenstr. 82, A'dam. E.L. W. ton Plegt, tim merm., J ulianad.. Scliagen. N.H. N.Schouto, cbocoladew.,Dijkw.42,Wormerv. Geen A. Cornogoor, landb., Koegras 169, Vordon. N.H. C. Oudt, marin., Koningdw.str. BS.Wienngen. B.C. VERTROKKEN. Naam: Beroop: Van: Naar: Gel.: K.Abbenes, teekenaar, Steengr., Soerabaja. H.L. J.Druirmeüer, arbeid., Koegras, Callantaoog. N.H. P.Klaver, gepd., Koegras 233, Anna Paulowna. A.H.P.Pae(iue,timm.,Brakkov.str. 10, 's-Hage. C.Annes, barbier, 2e Vroonstr. 22, Purmorond.B.O. A.van Scheden, boeklid., Kanaal w. 43. Eeldo. N.H. C.Slot-Stam,zonder, Breowatorstr.6, Alkmaar. lLSmil, zeeman, Kanaalweg 101, R'dam. DE OORLOG. De algemeene toestand. Het heeft er veel van of de oorlog een nieuw beslissend stadium begint in te treden. Alle schrijvers, die zich hebben bezig gehouden met de krijgsplannen van Duitschland in een oorlog tegen twee fronten, hebben verondersteld, dat Duitschland zich zou inspannen om zijn vijanden zoo mogelijk elk afzonderlijk te verslaan. Welke zou de eerste vijand wezen, waarop. Duitschland zich met volle kracht zou werpen? Frankrijk na tuurlijk. In de eerste plaats wel daar om, dat Frankrijk eerder gereed zou zijn dan Rusland, dat langzamer mo biliseert. Voorts is altijd veronder steld, dat ingeval van een oorlog tus- schen Frankrijk en Duitschland de staat die het eerst gereed was (wat men kon verwachten dat Duitschland wezen zou) de neutraliteit van Bel gis niet zou ontzien, aangezien langs de gemeenschappelijke Franseh-Duit- sche grens geen plaats is om een moderne legermacht tot ontplooiing to brengen. Men kon zich daartoe ook een schending van de Zwitser- sche neutraliteit denkeD. Om ver schillende redenen werd deze echter minder waarschijnlijk geacht. Hetgeen in dezen oorlog werkelijk is gebeurd, heeft-de gemeenschappe lijke kern van al die door schrijvers van onderscheidene nationaliteit ge geven beschouwingen vooraf, voor een groot deel bevestigd, voor een ander deel weerlegd. Inderdaad is de oorlog begonnen met een krachtigen en snellen aan val der Duitschers op Frankrijk, door Bolgiö heen. Een verrassing daarbij was slechts, dat de Duitscher niet, gelijk verwacht, bezuiden de Maas bleven, maar het leger van von Kluck over Brussel een nog wijderen omzwenkenden boog beschreef. De opmarsch van de Duitschers in Frankrijk en Belgis heeft ongeveer een maand geduurd, te rekenen van het eerste krijgsbedrijfde bezetting van Luik, tot den slag aan do Marne. Maar terwijl die opmarsch in gang was, gaven al heel spoedig de Russen blijk in snelheid van mobilisatie weiuig bij de Franschen ten achter te staan. Of zij reeds lang te voren voorbereidende maatregelen hadden genomen, kan in het midden worden gelaten; in alle geval bezetten zij den 19en Augustus Gumbinnen, den 22en GoldapTilsit, Nordenburg, Bischofsburg en Sensburg zijn den 26en Augustus in Russisch bezit. Op 28 AugustuB houden de Russen de overgangen over de Alle met Allenstein bezet en Koningsbergen wordt reeds bedreigd. Met de mogelijkheid, dat de Russen t.en opmarsch gereed zouden zijn vóór dat in Frankrijk de beslissing was gevallen, was in de bovengenoemde beschouwingen vooraf inderdaad re kening gehouden. De meest gang bare veronderstelling was, dat de Duitschers tot eiken prijs den strijd tegen de twee tegenstanders tegelijk zouden willen en moeten vermijden. Dat zij derhalve bij een inval dei- Russen in het Oosten geen troepen van het Westen naar het Oosten zouden zenden, maar hier defensief blijven, zich zoo noodig terugtrekken op den Weichsel, ja op deOderlioie. Het gebeurde anders. Reeds den 26en Augustus verdreef van Hinden burg door zijn befaamde eerste over winning in de Masuren de Russen uit Oost-Pruisen. Het leger, dat hij daartoe had geconcentreerd, was voor het grootste deel aan het Wes telijk oorlogsterrein onttrokken. Van toon af heeft Duitschland zich in af wisselend offensief en defensief op het Oostelijk oorlogsterrein niet min der ingespannen dan in het Westen. Een week na von Hindenburgs overwinning in Oost-Pruisen, kwam dc opmarsch der Duitschers in het Westen aan de Marne tot staan. Hun strijdkrachten moeston zelfs tot de Aisno wijzen. (Wij zien in dezen korten terugblik af van do onder scheidene onmiddellijke oorzaken van dezen nederlaag, zooals de snelle concentratie en opmarsch van het leger van Parijs, de mislukking van den aanval op de Maaslinie bezuiden Verdun, het in de war geraken van den aanvoer van-munitie en levens middelen door de snelle verplaatsing der troependeelen.) De slag aan de Marne bleek van zeer vérstrekkende gevolgen. Die slag werkte uit, dat Duitschland wel degelijk op twee fronten tegelijkertijd zou moeten vechten. Als gevolg van den slag hebben we na dien tijd de uitbreiding van het Westelijk front naar het Noor den gezien. Het vormde ten slotte een boog, waarvan de Duitschers, door de inneming van Antwerpen, de Noordelijke buiging hebben kuii- nen reebt maken, al mislukte hun tegenzet aan de Yser. Zoo was, na drie maanden oorlog, de positiestrljd in het Westen en het eindeloos heen en weer trekken in het Oosten begonnen. Wat de Duitschers, zoo zij niet zouden worden verslagen, tot eiken prijs schenen te moeten verhinderen, was nu dan toch gebeurd. Maar tegen de verwachting in hielden de Duit schers dezen strijd tegen twee fron ten tegelijk gedurende den heelen winter niet zonder succes vol. Maar toch zullen zij, willen zij kans op overwinning hebben, op één van beide gevechtsterreinen zooveel mo gelijk krachten moeten concentree- ren, een tijdlang aan den éénen kant defensief blijven, om aan de andere zijde een beslissing uit te lokken. Wij beleven op het oogenblik een periode gedurende welke blijkbaar de Duitschers trachten den strijd tegen de Russen tot beslissing te brengen, terwijl zij in Frankrijk de fensief blijven. Dat de beslissing in het Oosten wordt gezocht, heeft be halve krijgskundige, ook politieke redenen (in verband met de Darda- nellen en den Balkan). Zooals de Rassen in Augustus van het vorige jaar in Oost-Pruisen heb ben gedaan, zoo pogen nu de bond- genooten in het Westen te doen, zoo- voel mogelijk vijandelijke strijdkrach ten bezig te houden. In dat verband moet men den nu ingeleiden slag ten Noorden van den Weichsel en den strijd in Champagne i bij Neuve Chapelle beschouwen. (Wat de feiten aangaat, stemt het Fransche bericht daarover met het Duitsche vrijwel overeen). (N. Rott. Ct.) Van het Westelijke gevechtsterrein. Parijs, 11 Maart. In het avond- commaniqué wordt gezegd: Een dichte mi3t heeft de krijgsverrich tingen zeer gehinderd. De Engelschen hebben met goed gevolg Westende in Belglè beschoten. Wij hebben twee aanvallen bjj Zand voorde in den sector van Yperen afgeslagen. De Engelschen hebben in de streek van Neuve Chapelle twee tegenaan vallen afgeslagen, waarbij ze groote verliezen aan den vijand hebben toe gebracht. Wij zijn Woensdagavond in het bosch ten Westen van Perthes merk baar opgeschoten tegen den wan- hopigen tegenstand dor Duitschers in. Op den Reichackerkopf in de Vo gezen hebben we een tegenaanval afgeslagen. De strijd in Champagne. Op een gedeelte van het front in Champagne, ter breedte van 50 K.M., begrensd door de omgeving vanReims en het Maasgebiedloopende langs de reeds meermalen genoemde dorpen Perthis en Mesnil, langs de boerderij Beau Séjour, de Aisne overstekende bij Yienne-la Ville, door hot Grurie bosch, langs Vaugerois eu door Malan- court aansluitend op de stellingen van Verdun, - hadden de Franschen aanzienlijke legermacht samen getrokken om te vehinderen dat de Duitsche troepen van het Westelijk naar het Oostelijk front gedirigeerd konden worden, en zoo mogelijk de Duitsche linie te doorbreken. Het eerste deel van hun doel is geheel gelukt. Naar schatting - van Fransche zijde werden door de hevige aan vallen 4 tot 6 legercorpsen en niet minder dan 64 veld- en 20 zware batterijen bezig gehouden. En deze afdeelingen werden later nog versterkt De heftige aanvallen hebben aan beide zijden natuurlijk vele offers ge- eisebt. De Duitschers zelf erkeneen dat hunne verliezen die van slagen bij de Masuiische meren overtreffen. Ook aan do Fransche zijde zal het aantal dooden en gewonden enorm groot zijn. Het Fransche offlcieele bericht van den llden dezer, (hetwelk wij giste renmiddag reeds op ons publicatie- bord mededeelden) meldt dat de Fran schen in het bezit zijn geraakt van een hoogtenlinie, die een gunstige basis vormt voor nieuwe aanvallen. De Duitschers leden zeer zware verliezen. Twee garde-regimenten zijn zoo goed als vernietigd. De vijand bracht afwisselend van 4 tot 5£ legercorpsen in het veld. Op het slagveld werden 10.000 lijken van Duitschers gevonden. Twee duizend maD werden krijgsgevangen remaakt. Er deden zich gevallen vaü krankzinnigheid bij hen voor. De Duitsche troepen zyn nu ver plicht zich te handhaven in haastig aan het front van onze voorwaarts- geschoven colonnes opgoworpen ver schansingen. Het is ons klaarblijkelijk gelukt de Duitschers in Champagne vast te houden. Op 16 Februari hadden zij daar 119 batailjons, 81 eskadrons, 64 veld- batterijen en 20 zware batterijen. Tot 10 Maart voogden zij bovendien nog 20 bataljons, waaronder zes garde- batailjons, een regiment veldartillerie en twee zware batterijen daaraan toe. Het tweede voornemen - door de Duitsche linie heen te breken werd niet bereikt. Slechts werd een terrein veroverd van 7 K.M. lengte en 21/» K.M. breedte. Van het Oostelijke gevechts terrein. St Petersburg, 11 Maart. Volgens een offlcieele mcdedeeling hebben den lOden Maart tusschen de Njemen en den Weichsel uiterst hardnekkige gevechten plaats gehad, met name io de streek van Simuo, in de dalen I van de Omulef en de Orzyc, en in de richting van Przasnycz. In de Karpathen zijn alle aanval len des vljanda afgeslagen. Een tegen aanval onzerzijds in de buurt van Gorlice heeft de Oosten rlj'ksche een heden vernietigd, die na een mis lukten nachtelijken aanval zich op onze frontlinie poogden te nestelen. De gezonken Duitsche onderzeeërs. De Duitschers hebben nu, blijkens een opgaaf in de Eugelsche pers, volgens offlcieele berichten in het ge heel vier duikbooten verloren, name lijk de U 15, die op 15 Augustus door de Birmingham, de U 18 die den 23sten November, de U 8 die door eenige torpedojagers op 4 Maart en de U 12 door de Ariel op 10 Maart vernield is. De Franschen hebben verder de vernieling van de U 2 gemeld. Volgens een telegram uit Kopen hagen, loopt in Duitsche marine- kringen het gerucht, dat sedert 18 Februari 11 duikbooten verloren zijn gegaan. Het verlies van vier (de boven genoemde) i3 officieel erkend, van de andere is in de laatste drie welcen niets vernomen. De „Goeben". Londen 12 Maart. De Daily Mail' meldt uit Athene dat het bevestigd wordt, dat de „Goeben" geheel buiten gevecht is gesteld. Het schip heeft een scheur van 20 voet in de zijde. Het middelbare geschut van het schip is overgebracht naar deDardanellen- forten. Da „Prinz Eitel Frltz". Londen, 11 Maart. Hel Amerikaan- sche schip, de „William Frye" ge naamd, vervoerde tarwe van Seattle naar Engeland. De autoriteiten te Washington be houden zich hun meening over de zaak voor, tot het offlciöele rapport ontvangen is. Zij erkennen echter, dat liet Incident wel eenigszins den aard heeft van een onvriendelijke daad, die aanleiding moet geven tot diplomatieke onderhandelingen met Duitschland. Het grootste schip dat door de „Eitel Fritz" tot zinken is gebracht, was het Fransche stoomschip „Flo- rida" met een equipage van 78 man passagiers. De andere zijn be trekkeffik klein. Er zal een streng onderzoek wor den ingesteld en van de resultaten van dit onderzoek zal de regeering haar optreden afhankelijk stellen. Alle gevangenen van de „Eitel Frie- drich" werden in vrijheid gesteld, behalve vier, die weigerden een be lofte te onderteekenen, dat zij do wapens niet zouden opvatten tegen Duitschland. ■De kapitein van het oorlogsschip verklaarde, dat de reparatie van ma chines en ketels drie weken zal eischen. De autoriteiten van de marine-werf te Norfolk tegenover Newport News hebben opdracht gekregen een onder zoek in te stellen naar den omvang van de reparaties. De tijd, dien de kruiser in de haven zal mogen blijven, zal afhangen van hun rapport. Het is niet onwaarschijnlijk, dat het schip geïnterneerd zal worden. Newport News, 12 Maart. De „Prinz Eitel Friedrich" zette in andere havens de bemanningen aan wal van de Britsche stoomboot „Charcas", de bark „Kildalton" en de Fransche bark „Jean", die in den Stillen Oceaan in den grond werd geboord. De „Prinz Eitel Friedrich" sleepte de „Jean" naar het Paascheiland in den Stillen Oceaan, waar de lading van 8000 Ion steenkool werd gelost, daarna werd het schip in den grond geboord. De douane-autoriteiten verzochten den gezagvoerder van de „Prinz Eitel" om een onderteekende verklaring te geven omtrent de vernieling van de William P. Frye" en mogelijke andere Amerikaansche schepen. Zij erzochten tevens om de origineele scheepspapieren van de „Frye". Thierlcksen, de gezagvoerder van de „Prinz Eitel" deelde mede, dat hy het schip niet wilde doen interneeren en zou trachten zijn reis voort te zetten, tenzij de Vereenigde Staten den noodigen tijd voor herstellingen zouden weigeren. Wijl zeventig passagiers, die van het Fransche schip „Florida" werden meegenomen, als ongewenschte wor den beschouwd door de immigratie autoriteiten, zullen zij aan boord blijven van de „Prinz Eitel" tot de respectievelijke regeeriugen maat regelen ten aanzien van hen nemen. De Duitsche marine attaché Boy Ed is aangekomen en begaf zich aan boord van de „Prinz Eitel Friedrich". New-York, 11 Maart. De Neutra- lity Board heeft geadviseerd te ver oorloven, dat de „Prinz Eitel Fritz" onder toezicht van de Amerikaansche marine autoriteiten zoodanig wordt gerepareerd, dat het schip weder zee waardig wordt. New-York, 12 Maart. De Ameri kaansche pers zegt dat de „Prinz Eitel Fritz" zich beeft schuldig ge maakt aan daden van vandalisme en van beleediging der waardigheid van de Amerikaansche natie en van de rechten dor burgers. De bladen verlangen niet alleen verontschuldiging daarvoor, maar ook voldoening. De „Times" verneemt uit Washing ton, dat men het er daar algemeen over eens is, dat de Amerikaansche regeeriDg ter zake van de vernieling van de „Fiye"een krachtige houding zal aannemen, tenzij met zekerheid zou kunnen worden aangetoond, dat de lading van de „Frye" rechtstreeks bestemd was voor het Britsche leger of de Britsche vloot. In dat laatste geval zou Duitschland misschieü in staat zijn, het bestaan van bijzondere omstandigheden aan te voeren, een regel waaraan de Amerikaansche regeering bij de Londensche confe rentie zijn goedkeuring had gehecht. Men gelooft te Washington echter niet, dat Duitschland in staat zal wezen, het daartoe vereischte bewijs te leveren. En zelfs, indien het daar al in slaagde, zouden nog andere punten opheldering vragen. De Londensche Verklaring, waarin „speciale omstandigheden" worden erkend, kan hier niet gelden. Aan den anderen kant is waar schijnlijk het Verdrag van vriendschap en handel, in 1799 door Pruisen en de Vereenigde Staten gesloten, wèl van kracht; en in dit verdrag gaven de contracteerende partijen een vrij besliste belofte, dat onder geen omstan digheden het in den grond boren van neutrale schepen zal zijn toegelaten, zelfs indien die schepen contrabande mochten vervoeren. En dat is niet alles. De Vereenigde Staten zijn tegenstanders van de ver andering buitengaats van koop vaardijschepen in oorlogsvaartuigen. En er bestaat aanleiding om te ver onderstellen, dat de „Eitel Friedrich" in Cbineesche wateren als hulpkruiser is toegerust met de bewapenings stukken, afkomstig van twee kleine Duitsche kruisers, die te Sjanghai waren onttakeld. Da houding van ItallB. Rome, 12 Maart. De Stampa, het orgaan van de partij van Giolitti, zegt: De afstand van Trente en de herziening van de Oostenrijksch-Ita liaansche grensis onvoldoende. De oplossing van het vraagstuk van de Adriatische Zee raakt bovendien de Oostersche kwestie of de kwestie van de Middellandsche Zee niet, waar voor Italië levensbelangen by betrok ken zjjn. Uit Duitschland. Te Mülhausen zijn, volgens de Strassburger Post, de vorige week zeven sociaal democratische gemeente raadsleden, onder wie de landdagaf gevaardigde Martin, gevangen geno men omdat zij zich aan de stamtafel aan anti-Duitsche uitlatingen hebben schuldig gemaakt. Ingevolge een besluit van den Duitscben Bondsraad zullen na 15 Maart niet meer dan 800 tot 1000 huurauto's te Berlijn loopen en deze nog alleen maar gedurende de uren van het drukste verkeer. Particuliere auto's zullen wel bijna geheel uit 't straatverkeer verdwijnen. Bijna alle verzoekschriften van auto bezitters, werden afgewezen. Ook het verkeer met goederenauto's zal sterk afnemen, omdat een rijbewijs slechts voor uiterst dringende gevallen wordt verleend. Bezuiniging. Uit Kopenhagen wordt aan de Stan dard gemeld, dat met ingang van 1 April alle klokken in Duitschland een uur voortgezet zullen worden. Men schat dat dit eene uur vervroeging bij het opstaan in de zes maanden die volgen, een bezuiniging aan petro leum ter waarde van 12 millioen gulden ten gevolge zal hebben. niet voorbij laten gaan en is een druk bezoek te verwachten. Men deelt ons mede, dat „Die Schóne Cubanerin" in het Rembrandt Theater te Amster dam meer dan 100 maal metenorm succes is opgevoerd, en een van die operette's is, waarin niet alleen een keur van lieve melodién voorkomt, doch waarvan ook de handeling boeit. PLAATSELIJK NIEUWS. - Bij kon. besl. is aan den op zichter der magazijnen bij 's rijks werf te Willemsoord M. Meerens, ter zake van meer dan vljf-en-vijftig- jarigen ouderdom en meer dan tien jarigen dienst als beambte met vaste aanstelling, eervol ontslag uit 's rijks dienst verleend. - Voor de voorbereidingsklasse der Rijksnormaallessen alhier hebben zich aangemeld 29 leerlingen. Voor de eerste klasse dier lessen 23, voor de tweede 2 en voor de vierde klasse 1 leerling. De Plaatselijke Commandant in de Stelling van den Helder geeft kennis aan het naar het Station Helder H. IJ. S. M. reizende publiek, dat de reizigers, die met den avond- trein van lOu 35m te Helder aanko men, het perron zullen moeten ver laten door de hieronder aangegeven uitgangen De reizigers le en 2e klasse door de wachtkamer le en 2e kl. De reizigers 3e klasse door den dubbelen uitgang aan het begin van het Station. Japanscha oorlogsprenten. Wij hobben heden aan ons bureau een negental curieuse prenten uit gestald, die in Japan zijn uitgegeven, en die het Japansche volk een idóe moeten geven van de wijze waarop de oorlog in Europa wordt gevoerd. Leger des Heils. Naar wy vernemen zal de nieuwe leider van het Leger des Heils Kom- mandant Mac. Alonan a. s. Maandag zyn welkom aan onze stad geven. Bijgestaan door eenige stafofficieren zal hij een zeer bijzondere demon stratie leiden in het gebouw van het Leger des Heils, Spoorgracht, welke demonstratie wij een iedereen aan bevelen om bij te wonen. Veel zal bij hebben mee te deelen van zijn rijke ervaringen, opgedaan in de verschillende landen o. a. Noor wegen, Zweden, Zwitserland, en het laatst Duitschland, waar hij gearbeid heeft. Hot bezoek van dezen Kom- mandant belooft dus veel goeds. Wlanor Operette-gezelschap. „Die Schóne Cubanerin". Men verzoekt- ons er nog eens de aandacht op te willen vestigen, dat de plaatsbespreking voor de opvoeriDg van bovengenoemde operette plaats heeft op Maandag a. s. en verder op den speeldag, Dinsdag 16 Maart. Waar 't Wiener Operette-gezelschap, dat gedurende de maand Maart een tournée door ons land maakt, overal met zeer groot succes voor volle zalen optreedt, twijfelen wij niet of ook in den Helder zal men deze gelegenheid Uit het varslag der Gezondheids-Commissie. (Vervolg). Melk. Niettegenstaande de ongunstige omstandigheden (de assistent werd bij de mobilisatie opgeroepen) wer den 4290 monsters onderzocht. Hier bij waren i750 monsters volle melk. By vergelijking met het vorige jaar blijkt, dat het percentage mon sters met een vetgehalte lager dan 2.7 in alle kwartalen kleiner, het gemiddeld vetgehalte in alle kwar talen grooter was dan in 1918. Ontrooming of watertoevoeging werd 31 maal (1.9%) geconstateerd. Een verhoogd katalase-cijfer kwam zelden meer voor. Omtrent hot grenscijfer der veror dening (2.7%) wordt in het verslag gezegd, dat het een krachtig wapen is tegen boeren, die te oud of onvol doend gevoed melkvee houden. Wan neer na bedreiging met proces-ver baal beter gevoed of het te oude vee opgeruimd werd, trad steeds verbe tering in. Ook de melktijden werden onder den invloed van den keurings dienst beter geregeld. Karnemelk en gesteriliseerde melk leverde vele onvoldoende monsters; in beide gevallen moest de invoer van een fabriek buiten de gemeente na herbaalde waarschuwingen ver boden worden. De gepasteuriseerde melk voldeed aan de eischen der verordening. Brood. In de samenstelling van het brood is door toepassing van de verorde ning een groote verbetering gekomen. Blijkens het onderzoek, dat de Com missie in 1911 liet verrichten, vol deed toen het melkbrood van geen enkelen bakker aan de eischen, die de verordening thans stelt. In het afgeloopen jaar voldeden bijna alle bakkers eraanslechts één behoefde voor den kantonrechter te verschy5 nen. Het debiet der bakkers is toe genomen door de grootere smakelijk heid van het brood. De bakkers zelf zijn met de verordening ingenomen de grootste opposant van vóór de invoering is nu bekeerd. Dit is van te meer belang omdat onze gemeente, naar de Commissie meent, tot nu toe de eenige in ons land is, die zoo wel het gewicht als de samenstelling van het brood bij verordening heeft bepaald. Het oorlogsbrood, van midden October tot midden December hier ingevoerd, bevatte 50% ongebuild meel. Het beviel zoo goed, dat het nog in groote hoeveelheden gegeten werd, nadat het bakken van witte brood weer was toegestaan. Andere levensmiddelen. In de onderzochte monsters mar garine werd geen boorzuur aange troffen, wel algemeen benzoezuur, behalve in enkele verpakte sóórten. Zeer ongunstig was de toestand der raapolie, waarvan de meeste onder zochte monsters vervalscht waren, gewoonlijk met lijnolie. In azijn werden geeno schadelijke bestaDddeelen aangetroffen; het ge halte aan azijnzuur liet echter veel te wenschen over. De onderzochte monsters koffie waren allen deugdelijk. Cacaopoeder daarentegen bleek herhaaldelijk ver valscht; bijna alle monsters waren met oker gekleurd. Van de onderzochte monsters snoep goed werd 60% ondeugdelijk van samenstelling geacht. Hiertoe behoor den verschillende monsters bestaande uit rauw meel, glucose, vet en cacao- schillen verder „drop" gekleurd met roet. Aangedrongen werd op meer hygiënische uitstalling. Aan de verkoopers van jams, limo- naden, vruchtensappen, enz. werden de eischen bekend gemaakt, waaraan deze artikelen van 1 Januari 1915 af zouden hebben te voldoen. Stokers Gasfabriek. Naar aanleiding van eene klacht omtrent de werkwijze van de stokers aan de gasfabriek, waarvan een deel, althans gedurende een gedeelte van het jaar, genoodzaakt zou zijn onmid dellijk na het werken voor de heete retorten naar buiten te gaan om de cokes weg te brengen, brachten twee leden der Commissie een bezoek aan de gasfabriek, om deze werkwijze van nabij te zien en aan den direc teur der fabriek inlichtingen te vragen, welke deze welwillend verstrekte. De Commissie wendde zich vervol ins tot de heeren artsen in deze gemeente, met het verzoek te willen mededeelen of door hen by de stokers der gasfabriek weieens ziekten waren geconstateerd, die door de tempera tuurswisselingen bjj bovenbedoelden arbeid zouden kunnen zijn veroor zaakt. Van een der artsen werd be richt ontvangen; dat dergelijke ziek ten door hem wel, van een ander, dat zij door hem niet waren gecon stateerd. De Commissie wondde zich daarna tot de secretarissen der Gezondheids commissies te Alkmaar, Zaandam, Hilversum en Gouda met een ver zoek om inlichtingen betreffende deze aangelegenheid. Uit Gouda werd ont vangen een schrijven van den direc teur der gasfabriek aldaar, waarin deze te kennen gaf, dat naar zijne meening de bedoelde werkwijze geene hygiënische bezwaren met zich bracht. Uit een schrijven van den secretaris der Gezondheidscommissie te Alk maar bleek, dat men daar de cokea weg kan brengeD, zonder in de buiten lucht te komen. Van de secretarissen te Zaandam en te Hilversum werd geen antwoord ontvangen. In het verslagjaar werden door de Commissie geen verdere stappen in deze zaak gedaan. BINNENLAND. Vareh onder valscha vlag. Op handelsschepen van vreemde nationaliteit, vertoevende binnen Nederlandsch rechtsgebied, welke door het hijschen van de Nederlandsche vlag of van een internationaal naam- sein, toebehoorend aan een Neder- landsch handelsschip, of door het aanbrengen van beschilderingen, namen of andere onderscheidings teekenen op romp, schoorsteenen en tuigdeelen, den schijn aannemen.dat zij de Nederlandsche nationaiiteit be zitten of tot eene Nederlandsche reederij behooren, zullen zoodanige maatregelen worden toegepast, dat hun vertrek uit en de vaart door het Nederlandsch rechtsgebied wordt be let. Dr. Van Tienhoven uit Servië terug. Weenen 12 Maart. Dr. van Tien- hoveD, de chef van de Nederlandsche ambulance, Is hier gisteren uit Servié aangekomen. Hy zal met het overige personeel van de ambulance dezer dagen naar Nederland terugkeeren. Over den gezondheidstoestand in Servié deelt ,dr. van Tienhoven in de Neue Freie Presse mede, dat daar sedert het najaar voornamelijk inge- wandstyfus, vloktyfus en dysenterie heerschen. De twee eerste ziekten hebben reeds vele duizenden offers gemaakt, vooral na de gevechten bij Waljewo, daar de lijken vanmenschen en cadavers van dieren lang onbe graven bleven liggen en de weinig hygiënische hospitalen meer dan vol waren. In enkele weken tijds zijn veertig Servische en drie-en-twintig vreemde geneesheeren, onder wie twee Amerikaansche, aan vlektyfus Dr. van Tienhoven, die als dokter van dé Nederlandsche ambulance reeds in de laatste Balkanoorlogen aan Servische zijde werkzaam is ge weest, heeft ook ditmaal veel waar deering ontmoet voor zijn werk. Zoo doende was het hem mogelijk bijzon dere zorgen te besteden aan de Oostenryksche gewonden. Daar hij zelf en eeD zuster en ziekenverpleger van ;de Nederlandsche ambulance vlektyfus resp. tusschenpoozende koorts kregen en de groote inspanning zich bij hem deed gevoelen, moest hij met zyn afdeeling naar Nederland terugkeeren. Een nieuwe truc? Het volgende werd aan het Nieuws van den Dag medegedeeld Een IJmuider stoómtreiler vischte. Tevoren was naar gewoonte een boei uitgezet. Toen men de boei weder naderde, vertoonde zich een voorwerp, dat wonder veel leek op een periscoop van een duikboot. Naderbij bleek bet een wit boeitje te zijn. Later werd meer geel voorwerp gezien, dat ook den indruk gaf van een periscoop te zyn. De opmerking werd gemaakt, dat men op deze wijze de Noordzee vol kan laten varen met duikbooten en men er veel kan zien zonder dat er veel zijn. Da heer Oosterbaan. Het Tweede-Kamerlid, de heer Oos terbaan, schrijft het volgende ..In verschillende bladen komt een alarmeerend gerucht voor alsof ik van Arnhem naar Doesburg zou zijn vervoerd en de neusbloedingen Zon- opnieuw met groote heftigheid optraden. U zoudt mij verplichten door dit gerucht tegen te spreken. Nieuwe neusbloedingen bleven tot dusverre gelukkig achterwege. Mijn toestand is vooruitgaande. De dokter heeft mij korte wandelingen toege staan. Er is alle hoop op een spoedig en algeheel herstel. Ik ben Zaterdag j.1. niet vervoerd van Arnhem naar Doesburg, maar heb heel gewoon de reis per rijtuig gemaakt". Stuurlieden-examens. 'sGravenhage. Geslaagd Groote Stoomvaart, eerste stuurman de heer Th. Goos; derde stuurman de heeren E. A. van Daalen, N. J. Doeksen, J. H. Th. Eerman, A. G. Engel, J. W. Engelsman, L. van Eijk en D. Faber. Een oorlogs-huwelijk. Men meldt uit Zevonaar: Gisteravond sprak ik hier een heer en een dame, die op hun reis naar Duitschland, hier een poos oponthoud hadden. Het eigenaardige van het geval zat hierin, dat zy even over de grens in het huwelijk zouden treden. Hij was Duitsch landstormsoldaat, wien een paar dagen verlof was toe gestaan om met zijne aanstaande, een ;eboren Engelsche, een oorlogshuwe- te sluiten, hetwelk dan beden- middag om drie uur te Elteu zal plaats hebben. Daar zij echter als vijandin" feitelijk niet de grens mag overschrijden, is er voor haar hotel zoo lang een schildwacht geplaatst, totdat zij door haar huwelijk Duitsche geworden, in den echt is verbonden. De man vertelde, dat hij over enkele dagen naar het front moet, zoodat zijn jong vrouwtje de wittebroods- en bij de familie te Mannheim moet gaan doorbrengen. De oorlog brengt wel vreemde verrasaingen. Vervalschlng. De politie te Gorinchem heeft een 15 jarig meisje aangehouden, toen ze trachtte vervalschte postwissels te verzilveren; de dieustdoende ambte naar ontdekte het bedrog. Men ver moedt, dat hetzelfde meisje zich den laatsten tijd aan meer vervalschingen van postwissels heeft schuldig ge maakt. Noodlottig ongeluk. De zetboer H. Waiboer, aan den Kneesweg te Anna Paulowna, heeft Vrijdagmorgen, 12 Maart, op nood lottige wijze het leven verloren. Met een bespannen wagen langs den Kneesweg gaande, sloegen de paarden op hol. Wagen en bespanniDg ge raakten in eene sloot eu na enkele oogenblikken werd de heer Waiboer levenloos van onder den wagen te voor schijn gehaald. Qostoorde bruiloft. Op het stadhuis te Amsterdam was ze voor de tweede maal in den echt verbonden en met haar nieuwen man wandelde ze over den Dam, toen plotseling bij den Nieuwendljk, haar nieuwe huwelijksgeluk wreed werd gestoord. Het was haar eerste man, die het aan den stok kreeg met haar tweeden echtvriend en als argument daarbij een emmer bozigde (manlief nummer één is glazenwasscher van beroep.) Gevolg: manlief nummer twee een bebloede kop, die in het gasthuis verbonden werd. Zieken-auto, veel politieagen ten, het was in een oogenblik een heel relletje op het Damplein. „Zedelijke Opvoeding". In de vergadering der Vereeniging „Zedelijke Opvoeding", Zaterdag j.i. in hötel „Pomona" te 'sGravenhage gehouden, werden, na goedkeuring van het jaarverslag van den secretaris en van de rekening en verantwoor ding van don penningmeester, tot leden der finaucieele commissie voor het volgend jaar benoemd Dr. B. A. P. van Dam en Mr. C. J. M. de Wilde, beiden te 'sGravenhage. Tengevolge do weigering van den Minister van Justitie om voor een der pleegkinderen van de Vereeniging subsidie te verleenen, zag de Ver eeniging zich voor de vraag gesteld of z(j desniettegenstaande; zich met de zorg voor die pupil, haar door de Rechtbank op voordracht van den Voogdijraad toevertrouwd, zou blijven belasten. Na breedvoerige gedachtenwisse- ling besloot de vergadering, de haar van rechtswoge opgedragen voogdij te blijven uitoefenen. Door do tegenwerking der vorige Regeering zijn de flnantién der Ver eeniging in zeer ongunstigen toestand geraakt. Odi daarin te voorzien, werd besloten op ruime schaal eene cir culaire te verspreiden tot het aan werven van nieuwe leden, daar men zich overtuigd hield, dat tr in ons Vaderland genoeg geestverwanten der Vereeniging to vinden zouden zijn om te voorkomen, dat allo voogdij kinderen in kerkelijke 'richting zou den worden opgevoed, wathotgoval zou zijn, indien tengevolge van ad ministratieve tegenwerking het be staan dezer Vereeniging oumogelyk werd gemaakt. AGENDA. 13 Maart. Tooneelvereen. „Justus van Maurllc". Uitvoering in Tlvoli, half ncht. 14 Maart. Kerkconcertin do Nlouwo kerk, 'em. S uur. Afd. Helder Veroen. tol. bostr. dor Tuborculoso. 14 eu 16 Maart. Loeor dos HeUs. Hjjoonkomston in hot lokaal Spoorgracht, 8 uur. 16 Maart. Buitengewone Voorstelling door hot Weener Operette-Gezelschap, Casino, Burgerlijke Stand van Helder, van 11 tot en met 18 Maart 1915. BEVALLENG. Vlam - den Das, z. A. W. Koningstein, d.; N. Dekker- Bijl, z.; A. Kwast Gersen, d.;F. G. v. d. Berg-don Dekker, d. OVERLEDEN: J. Breet, 84 j.; J. Bakker, 17 j.; N. Aardtze, 27 j. MARINE EN LEGER. Do luit. ter zee dor le klasse O. J. J. Boijnon i do uffluicr-mach. der 3e klasse L A. Mi-Uer, beldon dienende aan boord van Hr. Ms. „Kon. Emma", worden 15 dozer overgeplaatst naar <lo directie der marine to Amsterdam, in verband mot hunne respectievelijke bestemming van commandant cn hoofd dor machinekamer van het uangebouwdo gouvernemonts-stoomschlp .Canopus". Do buitengewono adelborsten dor Mar.-resorve D. do Boor en J. Stolp worden 18 dezer overgo- plaatet van Hr. Ms. „Van Galon" naar Hr. Ms. „Atjoh". 9 dezer Is do zoomtlicien- van Leunen bi - -- - zoomtllclenmachinedrU ver-majoor. Do korporaals Van NleuwendUk, KoSson, Fnus, KIC8, Berkhout, Schuurman, Zwaan, Roosdorp, Boson, Dijkstra, Snjjdor, Koning, Van Dam, Grnvondjjk, Den Hamer, Flugboer on De Haas z(Jn overgeplaatst van het veldleger bi) het dopOt van hot 21e regt. infanterie. B(J Kon. Bosl. z(Jn de navolgendo pensioenen vorloond, al9 aan M.G. Fluiter, wed. van A.J.vandou Kieuwen- hof, korporaal-bottelier, f125.- E. C. SchoUevis, wod van K. van Straten, korporaal-stoker B. D., f840.—. ST00MVAARTBER1CHTEN. Stoomvaart-Maatschappi] „Nederland". Krakatau arrlv. 8 dom van Batavia te N.-York. Oranjo arrlv. 9 dozor van A'dam to Datavla. Bumfa.v. A'dam n.BrazIliS,arrlv. 1U dozor to Port Talbot. Ranka, thulsr., pass. 11 dezer Dover. Billltou, uitr., arrlv. 11 d62or te Barry. Kon. Emma, uitr., vertrok 11 dozor vr k dezer van Gravosend. Rondo vortrok 9 dezer van New-York n. R'dam. Rotterdamsche Uoyd. Tabanan, uitr., pass. 10 dezer Ouoasant. losullnde. uitr., vertrok 11 dezer van Snoz. Jacatro, uitr., vertrok 11 dezer van Suez. Kon. Holl. Loyd. Maasland, uitr,, vortrok 8 dezer van Lelxoes. Qollundla, uitr., vortrok 10 dezer van Lissabon. Tubantla, thulsr., vertrok 10dezer van Vlgo. Oelrla, uitr.,arrlv, 11 dezer te Montevideo, Rijnland arrlv. 12 dezer van Santo» te A'dam. Zoolandla, thulsr., vortrok 10dexor v. R. Janelro. Kon. West-Indische Maildienst on,ultr„ pass. 10 dezer Fayal. Piins der Ned..ultr, pass. lOdvzer Ouessant, Vulcanus, thulsr., pass. 10 dezer Lyth. MARKTBERICHTEN. Alkmaar, 12 Maart 1916. Hodon werden ter graanmarkt aangovoord 687 H.L. Tarwe f 16.— a 16.26. rogge f forst f9 26 a 12.60. ldehov. f-.OO a f haver 7.40 a f8.-. Bruine boonen f 17.00a f19.-, witte idem f14.— a f28.00, rood mosterdzaad f—.-.geel ld. f-.—blauwmaundzaad f—paardebooneu fllXOa f12.00, cltroenbooncn f19.- - Aft». raorio*SKH»s meisaos i -. .jonge kl. fabrieksbaas f44.00, kleineboorenkaas f 41.60, coinm. fabrlokskaas fcoinmin- sle boerenkaas f40.-, mlddolboro fabrlokskaas f-.- middelbare boerenkaas f88-. Aango- voerd 109 stapols, wegende 76831 K.G. Handel stug. Hoorn, 11 Maart 1916. KAAS. Aanvoer 21 stapels, wogondo 17671 K.G. PrUs: kleine f 49.-, coinunnsle f-.-, middelbare f fabrleksf 4K60. Handel matig.

Heldersche Courant | 1915 | | pagina 5