HELDERSCHECOURANT VOORHEEN GENAAMD 'T VLIEGEND BLAADJE Nieuwsblad voor Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna Eerste Blad. No. 4442 ZATERDAG 20 MAART 1915 43e JAARGANG Abonnement per 3 mnd. 65 ct,, franco per post 90 ct,, Buitenland f 1.90 Zondagsblad 37£ 45 „0.76 Modeblad 65 75 1.00 Voor het Buitenland bij vooruitbetaling - Losse nummers der Courant 2 ct Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag UITGEVER: C. DE BOER Jr. - HELDER Bureau: Koningstraat 29 - Interc. Telefoon 50 Op- en ondergang van Zon en Maan en tijd van hoogwater (Texel). w.ter Maart op: onder: op:onder:v.m.:n.m. Zondag: 31 ra. 7.39 ra. 0.6 6.8 6,18 11.12 11.24 Maandag 22 «.8 1.14 6.- 0,16 11.42 11.68 Dinidag 28 8.48 2.15 6.68 6.17 0.18 Woenad. 24 9.47 3.8 6.60 6.10 0.41 1.- DontUrd. 26 „10.69 3.40 5.64 6.21 1.47 2.12 Trydag 26 a. 0.18 4.7 6.50 6.28 3.9 3.40 Zatardng 37 1.40 4.36 (.48 6.35 4.80 6.6 Verhooging van den gasprijs. In de zitting van den Raad, op Dinsdag 23 Maart a.s. komt een voor stel in behandeling tot verhooging van den gasprijs met 2 cent per M"., alzoo een verhooging van 25 pCt. voor gewoon- en muntgas, van 33 pCt. yoor kookgas en van 40 pCt. voor industriegas, terwijl de restitutie aan de verbruikers van industriegas, by •en verbruik boven de 10,000 M1. per jaar, vervalt, en voor hen dus neer komt op een verhooging van45pCt. In de toelichting op het rapport- van den directeur der Gasfabriek zeg gen Burgemeester en Wethouders, dat volgéns de berekening, door den directeur der Gasfabriek gemaakt, door den hoogeren gaskolenpr(js op een verlies moet worden gerekend van ruim f60.000.-. Bovendien zullen de ontvangsten, met name voor de kool teer, belang rijk minder zijn dan in gewone ge vallen, terwijl eindelijk met het oog op de soort en kwaliteit van de aan te koopen kolen de kans bestaat, dat aan arbeidsloon voor de zuivering hoogero uitgaven zullen worden ge vorderd. Tengevolge van een en ander is op een verlies te rekenen van een totaal-bedrag van f 70.000, en, om hierin tenminste eenigermate te voor zien, zien »y zich genoodzaakt den Raad voor te stellen tydei Ijk den gas- prlja te verhoogen. Zelfs bij de verhooging in het rap port van den directeur der Gasfabriek aangegeven, zullen de ontvangsten voor het dienstjaar 1915 belangrijk minder bedragen, dan op de begroo ting voor dat jaar werd geraamd, doch zij meenen in geen. geval boven dit cijfer te mogen gaan. Zij stellen den Raad daarom voor alle gasprijzen met 2 cent per Mg. te verhoogen, de thans bestaande reductie op den prijs van industrie- Ingezonden Mededeeling. Klein gesnap over een groot'middel. Wanneer men in een raoeielijke omstandigheid verkeert en zelf niet weet wat te doen om er uit te komen,, vraagt men raad aan zijne vrienden. Het gebeurt zoo wel dat men een vriend tegenkomt die zegt: „Ik heb in hetzelfde geval verkeerd. Daar voor heb ik dit gedaan en dat is mij zeer goed bevallen." Indien gij ziek, verzwakt, terneer gedrukt zyt-, verkeert gij in een moeielljke omstandigheid, uwe zaken lijden er onder, uw rust en uw leven worden er door verstoord. Bovendien weet gij niet hoe een eind aan uwe pijnen te maken. Zie hier een bevriende persoon die u zal zeggen: „Ik heb in hetzelfde geval verkeerd. Daarvoor heb ik dit gedaan en dat is mü zeer goed be vallen." Mevr. Giesbere, geb. Roosenboom, oud 23 jaren, wonende Steendal te Gennep, schrijft ons: „Sedert eènigen tijd was mijne gezondheid in het ge heel niet goed. Ik was bloedarm en in een toestand van uiterste ver- mooienis. lederen dag had ik my te beklagen over zware schele hoofd pijnen, over benauwdheid, over moeie lljke ademhaling in zulk een graad dat het mij moeielyk viel een trap op te klimmen. Ik was bleek, zonder eetlust en een klein werk was vol doende mij krachteloos te maken. Ondanks een uitgezochte voeding, ondanks voorgeschreven middelen, ging mijn toestand niet vooruit. Vrien dinnen die van mijn slechte gezond heid afwisten, hebben mij de Pink Pillen aangeraden, die zij zeiven met succes genomen hadden. Ik heb de Pink Pillen gebruikt en in weinig tijd heeft dat goede middel mij de ver loren gezondheid doen weervinden. Ik sta u dus toe dit te publiceeren in het belang van hen die-lijden." De Pink Pillen zijn goed voor allon die lijden aan armoede van het bloed of zwakte der zenuwen. De Pink Pillen zijn verkrijgbaar k f 1.75 per doos, en f9.— per zes doozen by het Hoofddepöt dor Pink Pillen, Dacostakade 15, Amsterdam voor Helder en Omstreken bij H. DE BIE- Biersteker, Keizerstraat 98 en H. W. ZEGEL, Kanaalweg 63 te Schagen bij J. ROTGANSte den Burg (Texel) by T. BUIS en verder by verschillende Apothekere en goede Drogisten. gas te doen vervallen en met wijzi ging in zooverre van de betrekkelijke verordening het minimum jaarver bruik voor de muntgasverbruikers vast te stellen van 300 M8. op 200 M8. een en ander met ingang van 1 April e.k. Aan het rapport van den directeur der Gasfabriek ontleenen wij het vol gende By de begrooting over het dienst jaar 1916 was gerekend op een aan schaffingsprijs voor do steenkolen van f 11.20 per ton, (met inbegrip der kosten van lossing, aanvoer, enz.), terwijl thans f 16.16 moet worden betaaid. Bij een verbruik van ruim 12260 ton zal dit een hoogere uitgave vorderen van f60771. Bovendien zullen de ontvangsten van de af te leveren lcoolteer be langrijk minder zlju, terwijl ook de kosten, verbonden aan het zuiveren der steenkolen, hooger zullen loopen. Het totaal' verlies wordt door den directeur geraamd op f69771.90, of rond f 70.000. Om dit belangrijke verlies te ver minderen wordt verhooging van alle gasprljzen met 2 cent per K.M. voor gesteld, terwijl de reductie op het verbruik van industriegas zou komen te vervallen. Deze gasprysverhooging zou een meerdere opbrengst geven van f42009.—, zoodat het verlies dan tot f27762.90 wordt teruggebracht,. De raming van de vorhoogiDg is als volgt: Lichtgas particulieren 717188 Ms. f 14348.76 a. d. Gemeente 24000 480.— d. Marine 113110 2262.20 Kookga& particulieren 360327 M*. f 7206.54 d. Gemeente 8600 70,— a. d. Marine 18000 860.— Industrle-gos particulieren 92000 M". f 1840. d. Gemeente 47000 940. d. Marine 3000 60. - Bas aan Militaire waohten 4500 M». f 90.- 3 aan Kermis 2500 M». f 50.- Muntgas aan partlcglloron 1086000 M«. f 21720.- Totaal t tótöa.60 e genoemde hoeveelheden zijn be rekend van af 1 April 1915, den da tum waarop de verhooging zou in gaan, a 2 cent per Ms. Gerekend kan worden op een min der gasverbruik, tengevolge vaD de verhooging, welk bedrag wordt ge raamd op 15 pet. of f 7413.50. Bo vendien is het niet onaannemelijk, dat vele kook- en muntgasverbruikers zullen ophouden gasverbruiker te zijn en verschillende gasmeters daardoor zullen moeten worden ingenomen, waardoor ook de inkomsten uit me- terhuur zullen dalen. Tot zoover het rapport. Deze hoogst belangrijke zaak wordt op korten termyn (immers reeds in de Raads zitting op Dinsdag a.s.) behandeld, zoodat er geen tyd overblijft om dit ingrypend voorstel vooraf te be- Aan den hoogen kolenprljs valt echter niet te ontkomenhet contract is gesloten en betalen is de boodschap. Met dat al is een zoo enorme ver hooging van den gasprijs naar onze meening ondoenlijk. Nemen wij b.v. het muntgasverbruik. Het gemiddelde verbruik voor licht- en kookgas be draagt per aangeslotene f0.75 fl.— per week, dus f 38.90 li f62.- per jaar. De verbooging met 25 pet. komt hen dan te staan op f9.75 k f 13. voor de meesten een bedrag, gelijk aan het dubbele van 'tgeen zij in den Hoof- deiyken Omslag hebben te betalen. Een extra-belasting kunnon deze ver bruikers, die toch al te kampen heb ben met de vele extra-uitgaven we- 3 verhooging van de meest noo- dige artikelen, zeker niet dragen. Het gaat trouwens niet aan alleen den gasver brui kers te belasten met het verlies, dat in één jaar, tenge volge van den abDormalen toestand, zal worden geleden. Deze rekening zou allicht opgaan, indien zy in vroe ger jaren niet meer dan den kos- tenden prijs hadden betaald. Maar juist zij hebben door hot betalen van een bedrag ver boven den kostenden prijs en dus door de daaruit voort vloeiende groote winsten van de gas fabriek de gemeente jaren lang in staat gesteld de hoofdelijke omslag op een,, betrekkeiyk laag bedrag te houden, waarvan de niet-gasverbrui- kers hebben geprofiteerd. Onbillijk ls het dus in geen geval, dat deze categorie nu ook bijdraagt in het tekort, waarin thans moet worden voorzien. Wij hopen daarom, dat dit voor stel tot het verhoogen van den gas prijs, zooals het daar ligt, niet zal worden aangenomen. Het tekort kan worden gedekt door een geldleening op korten termyn, waaraan Ged. Staten kan goedkeuring niet zullea Adverteritlën van 1 tot 4 regels (bij voorultbet.) 30 cent Elke regel meer 6 ot. Ingezonden mededeelingen van 1 tot 4 regels 75 cent, Elke regel meer 15 cent. Advertentlën op bepaald aangewezen plaatsen worden 25°/o Hooger berekend. Groote letters en cllché's naar plaatsruimte. - Bewljs-exemplaar 2£ cent. H onthouden, door een geringe ver hooging van den gasprijs en door een tydelijke verhooging van den Hoofde- ïyken Omslag. De lasten worden dan over een langer tydperk, meer naar de draagkracht der bevolking en billijker verdeeld. Waarom wij neutraal zijn. Wij hebben met een enkel woord gesproken van een artikel van Wells in de New York Times, waarin de Engelsche schrijver ons laDd aanspoort om aan de zyde van Engeland en zijn bondgenooten ten oorlog te gaan 'en door de Duitschers in den rug te vallen bun kracht te breken en zoo een spoedig einde aan den oorlog te maken. Daarop heeft in hetzelfde blad de heer Hendrik Willem van Loon geant woord, dd. Washington 27 Februari. Hy meent, dat de meerderheid van ons volk Wells ongeveer als volgt zou antwoorden: „Nooit is een twist door een enkel persoon ontstaan. Voor een gevecht moeten er twee zijn. Engeland en Duitschland vechten om den voorrang in den handel. In den loop van dien twist is Belgie opgeofferd. Het doet ons den zeerste leed. Wij hebben onze grenzen geopend voor al onze zuide lijke broeders. Zij mochten met al hun hebben houden hun toevlucht bij ons komen nemen. Wy zullen voor hen zorgen zoolang zy verkiezen te blyven. Onze positie is niet altijd gemakkelyk. Het karakter van Nederlanders en Belgen is zeer verschillend. Wij be grijpen elkander niet altijd. Maar over het geheel weten de Belgen, dat wy, ons voedsel tot het laatste met hen zullen deelen en dat wy het hun op alle manieren zoogeriefelykmogeiyk zullen maken. Wij zijn niet een erg bemiuiyk volk. Het mangelt ons dik wijls aan aangename manieren. De kleine potentaten, die burgemeester zijn in onze kleine grensplaatsen, treden niet altijd met beleid op. Maar dit zijn bijzaken. Nederland is bet natuuriyke toevluchtsoord voor zyn zuidelijke buren, en zoo lang als zij onder de Duitsche overheersching ïyden, weten zij dat zij bij ons veilig zijn. Maar zouden wy ons bij de Bond genooten hebben moeten aansluiten, toen de Belgen buiten hun eigen schuld moesten ïyden „Voor Frankrijk is or in Nederland grootste persoonlijke sympathie. Maar het ligt ver van Nederland af. De stryd in de buurt gaat tusschen Engeland en Duitschland. De Hollan der houdt van Eogeland, richt zyn leven zooveel mogelijk naar Engelsch voorbeeld in, doet het liefst zaken met Engelschen. Maar is er reden, waarom Nederland misschien zijn eigen bestaan zou opofferen ten bate van Engeland? „Wil dhr. Wells zoo goed zyn even zijn geschiedenis door te loopen en zien wat wij als volk van de zyde van Engeland hebben geleden? „Drie eeuwen lang hebben wy met Engeland gevochten over een be ginsel, door den Delftschen Grotius neergelegd. Wij hielden staande, dat de zee een open weg is, vry voor al wie voer. Engeland zette zijn boste rechtskundigen aan de taak om het tegendeel te bewyzen. In dien strijd putten wij ons uit en het slot was, dat wij het verloren. Inmiddels zagen wy onze rijkste koloniën in het be zit van Engeland overgaan. De eigen kolonie, waarin ik dezen brief zit te sehry ven, werd ons in vredestijd ont nomen. Natuuriyk is dit alles gebeurd en voorbij, en geen Hollander zal een Engelschman beschuldigen van daden, die zijn overgrootvader heeft bedreven. Maar ons volk zal zich al die dingen vagelijk herinneren en zal het land wantrouwen dat het voortdurend heeft benadeeld. W(j hebben (als wy Macaulay mogen gelooven) Engeland zyn besten koning geschonken. Maar om de macht van Lodewljk XIV te vernietigen, en daardoor grooteiyks ten voordeele van Engeland, heeft Willem III het land van zyn afkomst de grootste schade gedaan. Na 1715 moesten wij, ten eenen male uitge put, zien, hoe Engeland ons voorbij streefde. „Er zijn nog eenige andere kleinig heden. Ik doe maar een keus. Ter- wyi de hertog van Wellington te Brussel de polka danste, hield de prins van Oranje met een klein Nederlandsch leger Napoleon's op- marsch by Quatre Bras tegen, en door de bevelen van den Engelschen bevel hebber in den wind te slaan redde hij het leger der bondgenooten en maakte hy de overwinning van Waterloo mogelijk. De dank, dien wy voor die zelfopoffering verwier ven, was de bespotting van Thackeray en andere heeren, die sindsdien niet hebben opgehouden te lachen over die stumperige Nederlandsche troepen, die echter inderdaad de Engelschen en Pruisen zoo dapper hebben byge- staan. In deze zaak zou een weinig meer edelmoedigheid by de Engelsche geschiedschry vers ons tegenover onze Engelsche buren harteiyker hebben gestemd. Zoo is het altijd gegaan. Als men de geschiedenis van de Armada leest, zou men meenen dat de Engelschen die gevaarlijke Spaan- sche vloot vernietigden. Maar bevoeg de historici weten, dat zoker de helft van den roem daarvan de Hollandsche zeelui toekomt, die de Spanjaarden beletten hun toevoer, hun loodsen en hun hulptroepen te krygen. Dat zyn slechts voorbeelden. Het zyn alle kleinigheden. Maar er zyn er zooveel, ze keeren met mo'ii vaste regelmaat terug, dat we Ingezonden Mededeeling. HERMAN NYPELS - HELDER. Telef. Inte. 140. ABONNEMENTSKLEEDING voor Hoeren. Zeer doelmatig. Do goederen blijven het eigendom van den geabonneerde. Ons tarief wordt U op aanvraag on- middelljk toegezonden. weinig geneigdheid zouden voelen ons nationaal bestaan te zeer om ons natioriaal bestaan te wagen voor een land, dat naar ons gevoelen (te recht of ten onrechte, ik begeef me daar niet in) ons nooit schappe- lijk heeft behandeld en waarmee we ruim drie eeuwen hebben moeten vechten, voor het die algomeene be ginselen van volkenrecht wilde aan vaarden, die Grotius het eerst in het begin der 17e eeuw heeft neergelegd. „Bedenk echter, dat hierin geen de minste vijandigheid tegen Enge land ligt. Den heer Wells weet onge- twyfeld, dat onze schepen steeds edel werk hebben gedaan met het redden van de slachtoffers van duikbooten. Hy zal weten, dat onze regeering (tot groeten toorn van Duitschland) de bepalingen van verschillende inter nationale verdragen in den ruimsten ziu uitgelegd en onmiddellijk alle Engelsche onderdanen, die door het oorlogslot op onze kust waren gewor pen, vrijgelaten heeft. Hij zal ook weten, als hij de krant leest, dat ons heele land hulde heeft gebracht aan de dapperheid van die mannen. Het gevaar voor den Engelschen oorlogs matroos, die in Nederland aan wal komt, is dat hij bezwykt aan een zwaren aanval van nicotine-vergifti- ging, 'tengevolge van de sigaren die menschen, in hun verlangen om hun gevoelens te toonen en niet in staat om de strikte wetten van de onzy- digheid te verbreken, uitstorten over den Engelschman, dien onze trawlers en onze stoomschepen uit de Noord zee opvisschen. „Maar diep onder dieeterke persoon- lyke sympathie voor Ingeland en met alle oprechte bewondering voor den Engelschen regeeringsvorm, kan het Nederlandsche volk niet licht los komen van een vaag gevoel van wan trouwen het vrees™.' niet volkomen staatop te kunnen maken, dat het land, dat het In het verleden zoo dikwijls heeft dwars gezeten, het deze maal billijk zal behandelen. In het voor bijgaan mag ik zeggen, dat het gedoe van den heer Churchill te Antwerpen, waar wij veel meer van weten dan de menschen in Engeland, nog een reden is, waarom we een weinig bang zyn voor het eiland over de Noordzee, „Wy verkeeren eigeniyk in den toestand van een hond, die dikwyla onverdiend slaag heeft gehad en die nu met een glimlach wordt uitgenoo- digd om lief te zyn en iemand aan te vallen die hem nooit kwaad heeft gedaan. De vergelijking moge voor ons niet vleiend zyn, maar dhr. Wells, zal begrypen wat ik bedoel. Wy zijn altyd met de Duitschers in aanraking geweest. By elkaar geno men, houden wy niet van ze. Hun wegen zijn niet onze wegen. Onze ongedisciplineerde stam heeft een afschuw van hun stelsel. Wy hebben van naderby meer dan iemand anders de ellende gezien die zy in Belgiö hebben veroorzaakt. De einde- looze brieven en pamfletten, waarmede de Duitschers ons land hebben over stroomd om de rechtvaardigheid van hun zaak te bewyzen, hebben niet den minsten indruk gemaakt. Wy hebben met onze eigen oogen de slachtoffers gezien van hun zoo stipte uitlegging van afdeeling 58, artikel 1 van het Duitsche militaire strafrecht. Wij hebben de Belgen aan hun eigen roode zakdoeken opgehangen gezien en wy hebben met eigen hand de menigte gevoed, die van alles was beroofd. Aan den anderen kant is Duitschland tot op dezen dag in zyn gedrag tegenover ons zeer nauwgezet geweest. In het verleden heeft het ons nooit kwaad gedaan. Wij mogen niet van Duitschland houden, het heeft zorgvuldig alle wryving vermeden en ons met groote onderscheiding be handeld. „Zou het, om dit alles, om de zeer sobere beschouwing van ons volk aangaande al de dingen van het da- geiyksche leven, om die historische overdenkingen, die een zeer bepaal den invloed hebben, - zou het wel heel fraai zyn, zonder uittarting van de zyde van Duitschland, op te gaan en het in den rug te vallen, terwyi het in zoo'n hachelijken toestand ver keert? Ik herhaal, dit moge niet precies het gevoelen zijn van al mijn landgenooten, maar ik geloof dat zeer velen het zoo opvatten. MisschieD zijn wy het in kleine bizonderheden oneens, maar wij zyn het in de hoofdzaak met elkaar eens. Wy hebben ons land lief. Eeuwen lang hebben wy gevochten om onzo individueele beschaving te bandhaven tegen de groote naburen om ons heen. Wy trachten den goeden naam van ons land als het tehuis voor al wie ïyden gestand te doen. Het volk, dat door Duitschland zonder tehuis is geworden, is tot ods gekomen en wy trachten het te voeden met het graan, voor zoover de Engelsche regeering het door 'net Kanaal toe laat. Wy trachten onzen plicht tegen over al onze buren trouw te blyven, zelfs wanneer zy de geheele Noord zee (waarby wy ook eeDig belang hebben) tot oorlogsgebied verklaren en onze schepen met hun mijnen opblazen. Wy vernietigen geduldig de roynen, die uit de territoriale wateren vaD onze buren wegdrijven en op onze kust landen. Om kortte gaan, wy volvoeren zoo goed als we kunnen een moeiiyk werk om de schalen gelijk te houden. Maar het komt ons voor, dat wy onder moeilyke omstandigheden don eenigen rechten weg volgen die kan leidon naar het einddoel dat wy willon bereiken, de blijvende achting van al wie ons zonder vooroordeel en zonder erg willen beoordeelen. „Het is heel vriendeiyk van dhr. Wells om ons grondgebied als schade vergoeding aan te bieden, maar wy slaan met allen eerbied zoodanige belooning af voor een soort aanval, die zeer in den smaak was in de dagen van den ouden Machiavelli." Wells zou n.1. Oost-Friesland, de Oost-Friesche eilanden en nog meer Duitschland, zuideiyker, by ons land willen voegen. (N.Rotl.Ct.) DE OORLOG. De officieals I 17 «n 18 Maart. Yan het We stelyk front.' De Fransche en Duitsche berichten zyn ditmaal op eenige punten met elkaar in tegenspraak. Het Fransche communiqué van den 17en ('s avonds) meldt dat do aan vallen der Duitschers in de streek van Atrecht en Albert ondernomen, ten einde het verloren terrein te herwinnen, alle afgeslagen werden. In Champagne blyven de Franschen vorderen, vooral in de bosschen tus schen Souain en Perthes. De aanval der Duitschers op de door hun ver loren stelling ten N. van Le Mesnil werd afgeslagen. Ben regiment gar detroepen, gesteund door Landstorm werd door de Fransche machinege weren letteriyk weggemaaid. In de Argonnen en by Vauquios werd het door de Franschen veroverde terrein versterkt. Het Fransche bericht van den 18en meld dat de Belgen aan de Yser 6eds vooruitgaan. De Lorette hoogte en eenige dorpen werden door de Duitschers gebom bardeerd. Fransche vliegers wierpen bommen op het stationsgebouw van Oonflans (Lotharingen). Het Duitsche legerbericht van den 18en zegt daarentegen dat een voor- waartsche beweging der Franschen tegen de Duitsche stelling op de zuideiyke helling van de Lorette- hoogte afgeslagen werd. Eveneens worden Fransche aan vallen ten N. van Le Mesnil tot staan gebracht. Verder worden Fransche vliegors beschuldigd bommen te hebben geworpen op de open stad Schlittstad in den Elzas. Als antwoord daarop werd de vesting Calais met bommen van zwaar kaliber bestookt. By de gevechten om Neuve Chapelle schijnt met groote verbittering te zyn gestreden. Vooral do Engelsche artillerie moet den Duitschers Ont zettende verliezen berokkend hebben. De „Ooggetuige" uit het Britsche leger schrijft over de beschieting der Duitsche loopgraven, dat den lOen Maart, toen de Engelschen de Duitsche loopgraven naderden, enkele der overlevenden met moeite eruit kropen en hun handen opstaken. Zy waren geheel versuft. Het dorp zelf was een wrakhoop. Een gewonde Pruisische officier verklaarde: Jelui vecht niet, maar moordt. Als het eerlyk vechten ge weest was, zouden wij jelui geklopt gebben. M(jn regiment heeft echter geen oogenblik kans gehad. Op elke tien meter viel een projectiel. In zoo'n vuur kon niets standhouden. Van het O o s t e 1 y k front. Het offlcieele Russische bericht van den 17en meldt dat de aanvallende beweging der Russen op de beide oevers van de Orzyc voortgaat zich te ontwikkelen, ondanks den hard- nekkigen tegenstand der Duitschers. Er worden veel Duitschers krijgs gevangen gemaakt. Tydens de gevechten by Jednorozic verloren de Duitschers 17 kanonnen. Het RussiBch offensief in de Kar- pathen maakt vorderingen. Aanval len der Duitsche en Oostenryksche troepen in de richtiDg van Stry en Munkacz werden afgeslagen. Het Duitsche legerbericht van den 18en meldt dat de Russische aanval len tegen de Duitsche stellingen tus schen do Pissic en de Orzyc, alle afgeslagen werden. Hetzelfde was het geval met de Russische aanvallen ten N.O. van Przasnycz. Ten W. en ten O. van de Skrwa werden 1900 man gevangep gemaakt en veroverden de Duitschers 4 ma chinege weren. Door Russische troepen werd in de richting van Memel een inval in Oost-Pruisen gedaan. Zy verbranden hier verschillende dorpen en land goederen. Als tegenmaatregel zal Duitschland voor ieder verbrand dorp of landgoed in Oost-Pruisen er drie in het door de Duitschers bezette Russische gebied doen verbranden. Het Oostenryksche legerbericht geeft aan, dat een door de Russen met sterke strijdkrachten ondernomen aanval op de heuvels ten W. va» Laborcz na een bloedig gevecht met groote verliezen werd afgeslagen. Verschillende Russische compagnieën werden vernietigd. In Z.O. Galiciö werden devyande- lyke aanvallen eveneens afgewezen. Aan de Dar da nellen schiet 't nog steeds niet op. Van Turlcsche zyde wordt zelfs bericht, dat de ge heele verdediging van de eigeniyke engte nog volkomen intact is, en dat de verbondenen ook met hef opruimen van de mynversperring geen raad weten. Ook wordt medegedeeld, dat een Fransch pantserschip in den grond geschoten is. De verdedigingswerken van Smyrna zouden na de beschieting ook nog volkomen intact zyn. Volgens een bericht uit Konstanti- nopel, werden de werven van Theo- dosia (de Krim) door een gedeelte der Turkscho vloot beschoten. Van het Westelijk gevechtsterrein. De „Times" drukt het volgende af uit een veldpostbrief van een Engelsch officier van gezondheid„We hebben 't bar druk, dus je zult 't maar af en toe met een briefkaart moeten stellen. Ik sta paf van de bladen. Een klein berichtje: „De Engelschen nemen een dorp". Maar 't is in werke- lykheid een verschrikkelyke slag ge weest. Dag en nacht stroomen de ge wonden toe. We hebben op z'n minst 20® officieren onderhanden gehad binnen twee etmalen. Alle hospitalen zyn vol en er wordt nog doorgevoch ten langs 't heele front. Ik ben gisteren hard aan den slag geweest tot middernacht, en vandaag van balf-acht tot nu, 11 uur 's avonds, en er worden nog meer officieren binnengebracht. Ik houd mij gelukkig goed. De stakingen in Engeland doen mij er aan wanhopen of EDgeland ooit zal wakker worden en doen wat er gedaan moet worden. Alle dagen worden er in de bladen meer dokters gevraagd, dus ik kan wel niet anders doen dan blyven. We hebben een massa gevangenen gemaakt en schie ten langs de heele linie op. 't Gaat goed, maar de prys is vreeseiyk. We hebben veel doodeiyk gewonden..." Pruisische verlieslljsten. De acht laatste Pruisische verlies- ïysten bevatten, volgens een bericht uit Kopenhagen, de namen van 83,142 gedooden, gewonden of vermisten en brengen het totaal van de totdusver alleen door Pruisen geleden verliezen op 1,050,029. Op de pas verschenen lijsten staan de namen van elf offi cieren en manschappen van den vliegdienst, die gesneuveld, vier offl eieren en manschapen, die gewond, en twee die door de Franschen ge vangen genomen zyn. In Egypte. Een Duitsch koopman geeft in de „Vosa. Zeitung" eenige mededeelingen over den toestand in Egypte. Naar zyn zeggen hebben de" Engelschen daar de handen vol werk. In de eerste plaats met de Senoessi. Deze zouden het bijzondere Engelsche ge zantschap, dat naar hen op weg was, over den kling hebben gejaagd. De Engelsche troepen, die hen tegemoet gezonden waren, werden ontweken, en thaDs verontrusten zy voortdurend het land. In het Z. ontstonden einde November opstanden, welke in om vang toenamen, toen een derwisch, „de nieuwe Mahdi", den heiligen oorlog uitriep. Den 13en Sept. vond een strijd plaats tusschen 40.000 derwisschen en 6000 man Engelsche en Egyptische troepen. Van deze laatsten liepen de meesten naar de opstandelingen over. De overblijvende Engelsche etryd- krachten werden by den eersten stormloop onder don voet geïoopen. De commandeerende generaal Hawly en alle officieren vielen. Het meeren- deel der soldaten werd afgemaakt. Volgens de mededeeling van dezen Duitscher bevindt zich op het oogen blik geheel Soedan met den hoofdstad Chartoem, benevens een groot deel van Nubiö, zich in het onbestreden bezit der derwisschen. Dat het iu Egypte niet zoo rustig was, als de Engelsche berichten ons wilden doen gelooven, bleek reeds uit het ophouden der troepen welke voor het Westeiyk front bestemd waren. Vooral nu de opmarsch der Turken naar het Suez-kanaal ge staakt is. Of het echter zoo erg zou zyn als de Duitsche berichtgever het aangeeft, is niet direct aan te nemen. Op Zee. De Duitsche dulkbooten-oorlog. Donderdag was het juist een maand, van vier weken, geleden, dat do Duit sche duikboot oorlog begon. De „Tag' meent, zonder grootspraak, te kunnen beweren, dat die oorlog reeds goede vruchten heeft getoond. Er zyn nog geen zekere en volledige berichten van al wat die duikbooten hebben gedaan, maar reeds kan men do vijandeiyke schepen, die op den bodem der zee liggen, by dozynen tellen. Bovendien hebben vele schepen, die Engeland's in- en uitvoer bezorgen, het beter gevonden in hun haven te blyven. Anderen hebben hun weg verlegd en de invloed op vrachten en verzekeringspremies, en daardoor op den prys der waren, is aantner- keiyk. De tevredenheid over deze voor- loopige uitkomsten wordt verhoogd, gaat de „Tag" voort, nu hot, in vele kringen gevreesde, slechter worden van onze betrekkingen met de on- zydige mogendheden is uitgebleven. Het gerucht van de Amerikaansche protestnota's heeft uitgeklonken. Ze hebben aan den yzeren loop der dingen niets kunnen veranderen. De drie Noorsche rijken hebben evenals Nederland hun voorzorgsmaatregelen naar hun krachten vorschoipt, om tegen het EDgelsche misbruik met de onzydige vlag gewapend te zyn. Tot nog toe zijn slechts een of twee Zweedsche stoomschepen veronge lukt, naar allen schyn echter niet eens door duikbooten, maar door mynen, die evengoed van Engelschen als van Duitschen oorsprong kunnen zyn geweest. De gezagvoerders van de U.-booten hebben hun waakzaamheid en nauw gezetheid weer getoond, en zullon zeker hoe langer hoe meer onder vinding opdoen en de gevaren wéten te vermijden, die hun van alle kanten omringen. Na een woord over de twee in den grond geboorde duikbooten, zegt de „Tag", dat na den 18en Februari de wereld wel niet dadelijk uit haar voegen is geraakt, maar steeds meer zal Engeland den last van de duik booten voelen. „Onze handelsoorlog/' eindigt het blad, „was niet op het oogenblik berekend; hy zal het ge stelde doel zeker bereiken, want ook op dit gebied kan er voor ons slechts één wachtwoord zijn, en dat is: vol houden Schip getorpedeerd. Londen, 18 Maart. Het stoomschip Glenartnejr", van Bangkok naar Londen en geladen met rijst, is heden ochtend in het Kanaal getorpedeerd. Een der opvarenden is verdronken. Het schip zonk binnen het halfuur. De „Blonde", vroeger een Duitech stoomechip, tydens den oorlog door Engeland vermeesterd, ia op reis van Cowee naar South Shields, door een Duitsch vlieger met vyf bommen bestookt. Door zig-zag te varen is het schip aan het gevaar ontkomen. Een matroos, die ziek te kooi lag, heeft zich over den aanval zoo opge wonden, dat hy is gestorven. De bemanning van de „Blonde" heeft verklaard, dat de Taube zoo laag vloog, dat zy de vliegers had kunnen doodschieten indien zy geweren aan boord bad gehad. Dc „Dresden". De Duitsche kruiser „Dresden", die bij het eiland Juan Fernandez door de Engelschen in den grond is geboord, was daar volgens een bericht uit Valparaiso op 9 dezer aangekomen en had de overheid verzocht er acht. dagen te mogen blyven, om herstel lingen uit te voeren. Daar de „Dres den" echter oogenscbliniyk geen schade had, weigerde de overheid daartoe vergunning te geven en noopte zy het schip weer zee te kiezen, waar het den Engelschen niet kon ontkomen. In de Dardanellan. Koostantinopel, 18 Maart. Heden ochtend opende de vyandeiyke vloot een hevig vuur op de Dardanellen- forten, die met succes het vuur be antwoordden en het Fransche pantser schip „Bouvet" in den grond boorde. De „Bouvet", van stapel geloopen in 1896, had een waterverplaatsing van 12,000 ton en een snelheid van 18.2 rayi. Het was bewapend met 2 kanonnen van 30.5 cM., 2 van 2 7.4 c.M. 8 van 14 c.M., 8 van 10 c.M. en 14 van 4.7 c.M. Ingezonden Mededeeling. Voor vrouwen. Het is volkomen waar, dat vele vrouwen ïyden aan kwalen als rug- pyn, zenuwachtigheid, prikkelbaar heid, hoofdpijn, slapeloosheid, loom heid, enz., doch mannen ïyden er even goed aan. Er is dus geen reden om dergoiyke kwalen steeds als vrou wenkwalen te beschouwen. Eon feit is, dat de nieren zoo nauw verbonden zyn met de inwendige organen, dat wanneer de nieren ziek worden, alles er onder lijdt. Foater's Rugpyn Nieren Pillen hel pen de nieren om haar werk behoor- ïyk te verrichten, heipen haar om de onzuiverheden uit het lichaam af te voeren, die de oorzaak van tal van kwalen vormen. Veel kommer zou voorkomen wor den, indien vrouwen op vasigestelde tijdperken Foster'B Rugpyn Nieren Pillen gebruikten. Hun uitwerking op terneerdrukkende pynen en zwakte is wonderiyk en zy zyn het besthe- kende geneesmiddel voor kwalen als rugpijn, duizeligheid, waterzuchtige zwellingen, urinekwalen, pyn in de lendenen, de zyden en heupen, rheu- matische pynen, enz. Te Den Helder verkrijgbaar by de Fa. De Bie—Biersteker, Keizerstr. 98. Toezending geschiedt fr. na ontv. van postwissel f 1.75 voor één, of f 10. ✓""""S voor zes doozen. A Eischt de echte Foster's Rugpijn Nieren Pillen, wei- JnqlWMiflk gert elke doos, die niet voorzien is van nevenstaand handelsmerk. (43)

Heldersche Courant | 1915 | | pagina 1