Laatste berichten. AGENDA. 1 April. Concert Opem- en Hederenavond.Caaino, 8 uur. 6 April. Concert „Apollo" Casino. MARINE EN LEGER. Met den UOsten dezer la do lult. ter zee der 2e klasse Marlne-resarve C. L. Jumlng, van den onderzoekingsdlonst te Willemsoord, geplaatst b|) den omlerzoi-klngsdiensl te Vltsslngen, en de luit. ter zee der 2e Klasse dier reserve D. P. B. Visser, van don onderzoukingsdienst te Vlls- slngen, geplaatst b|J dlou dienst te Willemsoord. De officier-machinist der 2e klasje J. Jongopler, van Hr. Mb. „Noord Brabant", wordt 30 dezer overgeplaatst ln de roile van Hr. Me. „Van 8pe|]R'' tot het medemakon dor proeftochten met Hr. Ms. „Frlao", en aan boord van Hr. Ms. „Noord-BrabaDt" op dien datuiu vervangen do-t den officier-machinist der Se klasse A. W. Wugenaar, van Hr. Ms. onderzeeboot „K I". Eerstgenoemde zal nader don officier-machinist Dereservekorporaals K. Kouwonaar.L. DruIjfF, H. A. Broers, D. Wit, J. van Zallngen, B.A. Heus, B. Lahnemann en G KrUger,allen van het depöt- bataljon der Xe ïnfanterle-brtgadu, worden met ingang van 1 April a.s. bevorderd tot re» sergeant. STOOMVAARTBERICHTEN. Stoomvaart-Maatschappij „Nederland". Pr. Juliana, thutsr., vertrok 26 dezer v. Colombo. Batjan vertrok 27 dezer van A'dam n. New-York. Banka ani v. 23 dozer van Java, 1. v. Gravesend, te A'dam. Boeton vertrok 20 dezer van Now-York n, A'dam. Boeroe, thulsr., vertrok 20 dezer v»n Maraellle. Karimoen. ultr., vertrok 27 doïer van Suez. Koningin Emma. ultr., vertr. 27 dezer v. Colombo. Kon. der Ned., uitr., pass. 23 dezer den N -Hinder. Roepat, ultr.,arriv. 27 dozer te Padnng. Vondel, ultr., paas. 27 dezer Kaap dol Armi. B.iwean, thulsr., pass. 20 dezer Kaap Oarvoeiro. Flores vertrok '27 dezer van A'dam naar Santo». Java vertrok 27 dezer van A'dam naar Java. Arabon nniv. 29 d.-zer v. Immlngham te A'dam Banda, van Port Talbot naar Buenos Ayres, pass, 26 dezer St. Vincent. Kambangan, thuiar., vertr. 28 dozer v. Port-Sald. Rotterdamsche Lloyd. Arracan vertrok 20 dezer v. Now-York n. Java. Gorontalo, v. Java n. New-York, vertrok 26 dozer van Lissabon. Insulinde. ultr.. arriv. 26 dezer to Padang. Kawl, thuisr., vertrok 28 dezer van Padang. Kedtri, ultr., vertrok 27 dezor van PortSaid. Menado. ultr., vertrok 28 dezer van Suez. Rlndjani, ultr., pass. 28 dezer Kaap Flniaterre. Ophlr, tb uisr., pass. 28 dezer W Ight. Koninklijke Hoilandsche Lloyd. Amstelland. uitr., arrlv. 20 dezer te Montovldoo. Hollandla, uitr., vertrok 26 dezer van Santos. Salland, ultr., arrlv. 27 dezer to Santos. Maasland, ultr, vertrok 27 dezer van Bah ia. Gelria, thulsr-, vertrok 27 dezer van Bahia. RUnland vertrok 27 dezor v. A'dam n. Brazilië. Frlsla, ultr., vertrok 28 dezer van Lissabon. Gooiland, uitr., pass. 28 dezer Llzard. Zeelandia, thulsr., arrlv. 23 dezer te Falmoutb. Kon. West-Indische Maildienst. Nkkerie vertrok 26 dezer v. N -York n. W. IndiO. Pr. d. Nod. arriv. 26 dezor v. A'dam to Paramaribo. Pr. Fred. Hendrik vortr. 26 dozer v. Paramaribo n. A'dam. Jan van Nassau vertrok 27 dezer v. Las Palmas. Pr. Maurlts arrlv.26 dezer v. W -IndlB te N. York. Pr. Willem V, thulsr., pass. 28dezor Flniaterre. Java-Bengalen-Lijn. Birma vertrok 26 dezer v. Calcutta n. Rangoon. Haven te Nleuwedlep. 7 Maart. Aangekomen van Harllngen en ver trokken naar Goolo Ned. s.a. „Schle- land'. 8 Maart. Idem van Goole naar Harllngon Ned. ss. „Friesland". Idem van Harlingen naar Bunderland Ned. 83. „Zeeland". Idem v. IJmulden en vortrokken Harlingen Eng. s.s. „Sperling". VISSCHER IJ BERICHTEN. Nleuwedlep, 27 Maart. Aangebracht door trok- kers 1780 tal haring, per tal f8.00 a fS.60. 28 Maart. Door trekkers 975 tal baring, per tal f3jQ0 a fS60. 29 Maart. Door 3 kordors G monden kleine schol, por mand f4.60 a f500, 2 manden schar, per mand f300. Door trekkers 1100 tal haring, per tal f285 a f360. 30Maart, vjn.Bu. Door trekkers 900 tal liaring, por tal 11.76 a f2.75. MARKTBERICHTEN. Alkmaar, 27 Maart 1916. Aangevoerd 11 paarden f 130 a f 400, 87 koelen en ossen f 160 a f310, 407 nucbt. kalveren f8,- a f20,-, 154 magere schapen f20.- a f37,—, 26 lammeren fS a f 10, 46 magere vat' f19,— a f24,-, 183 biggen f 11.- a f 17, 12 bo en geiten f8,a f8, 0 kleine bokje» f0.00 a f 0.00, boter, por kop laagste pr|)s f 0,70, middeiprtls f0.76, hoogste prüs f0#>. aangevoerd 6604 kop, eieren f4,00 a f 4.EO per 100. Alkmaar, 29 Maart 1916. Aangevoerd 5 koelen en ossen f260,— a f830 41 vette kalveren f60 a f 140,—, per K.G. f 1. a fi;», 288nucbt. idem f8,- afSS,-, 13magere schapen f24,- a f40,-, 229 vette varkens f0,66 a f0,96 per K.G., 10 magere ld. f22 a f28. Hoorn, 27 Maart 1915. Tarwe f 15,— f 16,-, gerst f 9jX)a f 11,00, bavsr f8,- a f9.00, groene erwten f 16,- a 18,-. vale ld. f22.- a f28,—.grauwe ld. f80.— af8l,-,br. boon. f 16 a f19,26 kar woiz.f 18,26 af-,-, mo8terdz.r8l.0o a f00,00, - koelen f - af000, 0 schapen f00, a f-,-, 0 lammeren f af—,-. 0 kalve ren f-,— a f—0 varkeus fa f-.-. 0- biggen f0,- a f ,00, - paarden f-0,- a f 0.—klpelerou f4,26 a f4.60, 2867 kop boter 70 a 76 ct. per kop. Amsterdam, 29 Maart 1916, Ter markt waren boden aangevoerd 595 vette koeion, lo kw. 91 a 98 ct., 2e kw. 8Ua90ot., 8o kw.82a84 ct.: 166 molk-en kalfkooleu f260a f860, 000 vette kalveren, le kw f0.00 a 0.00,2e kw. fO.00, Se kw. f 000 per K G S«8 nuchtero kal veren f 10 a f 16 per stuk, 93 schapen f24 a f32 por stuk. 000 lammeren f00.- afOO.- per stuk. 327 vette varkons, Hoilandsche le kwaliteit 96 a 97 ct., 2e en 8o kw. 93 a 96 ct. por K.G. Bevorwtjk, 29 Maart 1916. Groenton. DuinaardappeleD fG-6, kiel- nnrdnpp. f 8.76 - 4.60, koolrapen f 2.10-2.40 p. mud, rabarber f 614 por 100 bos; uien f0.90-l.10 per ben, boerenkool fOBO-l.OO per kist, kropsla r8—10 per 100 krop, savoije kool f0-0, rood» ld. fB—12, gele id.r 10-16 per 100 stuks, bleten f 1,00-1.60 per 100 stuks, spruitkool f2.70 u 8.00 per mand, raapstelen f4.00 6 p. 100 bos, solderU f 7-10 per 100 bos, splnazlo fÖ30-064 por ben, radijs f 6—0 per 100 bos. Purmerend, 80 Maart 1916. 1864 K.(3. Boter per K.G."f L4Ö H f 1.50 081 Runderen: 181 vette per K.G. f 0.80 f 0.96 600 raelko en gelde f IOX- f 330.- 8 Stieren f 0».- f 000.- 81 Paardon f 000.— f 000.— 96 vette Kalveren por K.G. f 1.— f 1.20 1229 nuchtere ld. per stuk f 0.— f 0.— 1226 slacht Kalveren. Fokkalveren per stuk f 16.— f 86.— 261 vette Varkens per K.G. f 0.90 f 0.91 88 mtigere ld. por stuk f 20.- f 40.— 36 Biggen per stuk f 8.- f 16.- 1617 Schapen f 27.- f 37- Overhouden f 0— f 0— Lammeren f 0— f 0— Ganzen f 0— f 0.— Kalkoenen f 0— f ft— Zwanen f 0— f 0— Kipeieren per 100 stuks f 4.60 f 6— Eendeieren 100 f 4.f ft— Kievitseieren per stuk f 0— f 0.— zak Appelen f 0— f 0— zak Peren f 0— f 0.— Handel melko- en geldekoeien stug; vette kalveren vlug; vette varkans stug; magere varkens matigfokkalveren vlugbiggen matig; schapen vlug. Burgerlijke Stand van Helder, 27 tot en met 29 Maart 1915. BEVALLEN 6. B. Hoogenboseh— Noorcleloos, d.R. J. Kuypers— Jacobs, d.N. Simonse-HaDkes, z. G. Huljsman - Mieldyk, z. OVERLEDEN: J. N. v. Biemen, 90 jaar. CORRESPONDENTIE. Belanghebbenden worden beleefd ver zocht de brieven onder nos. 679,584, 605, 608, 616 aftehalen. Administratie Held, Crt. DE OORLOG. De algemeene toestand. In de samenwerking tot éón ge meenschappelijk doel schuilt een groote kracht. Maar zelden slechts nebben onderscheidene mogendheden werkelijk hetzelfde doelslechts tij delijk gaan somtijds hun wegen in dezelfde richting, maar hetgeen z|j ieder voor zich aan het eindpunt zoeken, is meest iets geheel ver schillends. Wij hebben nog dezer jaren gezien, hoe de gezamenlijke onderdrukking van Bulgaren, Serviërs en Grieken op het Turksche deel van den Balkan door de Jong-Turken, van wie men juist verzachting van den druk had verwacht, de Christelijke Balkan- volken tot een verbond aaneensmeed- de. Gemeenschappelijk doel was den Turkschen overheeiscber te verdrij ven. Maar nog nauwelijks was dat bereikt of hun ouden onderlingen strijd ontbrandde dadelijk met ver nieuwde felheid. Tientalen van jaren hadden Bulgaren, Grieken en Serviërs elkander in Macedonië bestreden toeD het nog Turksch was. Sultan Abdul Hamed wist er op sluwe wijze den een tegen den ander in even wicht te houden. Het Jong-Turksche bestuur moest voor allen gelijkelijk komon drukken, om het besef te brengen, dat het aanvankelijke doel, de verdrijving van den Turk, toch gemeenschappelijk was en door sa menwerking slechts kon worden be reikt. Zoo stredon vijanden als broeders daar te zamen zoolang hun wegen samen gingen, om gezamenlijk een zuiverder grondslag te leggen voor een voortzetting van den onderlingen strijd. De onderlinge haat en vijandschap tusschen de Balkanvolken was oud en diepgeworteld. Spoedig was het gemeenschappelijke voorloopige doel bereikt en kort was derhalve de sa menwerking. Elementen van tweespalt, ultloopen- de en tegenstrijdige oogmerken met voorhands gemeenschappelijk begeer den buit vertoonen zich ook bij de bondgenooten in den huidigen groo- ten oorlog en de gebeurtenissen waar in die kiem van toekomstige twee spalt het gemakkelijkst zijn aan te toonen, wekken in de hoogste mate de belangstelling van den historicus. Tweezijdig is Duitschlands strijd. Maar Rusland eenerzijds en Frank rijk en Engeland anderzijds hebben elkaar nog niet te Berlijn de hand gereikt, het is uog verre van een nauwere aanraking der onderlinge wrijvingsoppervlakken. Veeleer zijn Russen en Frauschen eenige honder den kilometers verder van elkaar verwijderd dan in gewone tijden. Gelijk Duitschland, vecht Turkije op verschillende fronten. Niet slechts vechten de Turken gelijktijdig in Trans-Kaukasie, aan de Perzische Golf en op het schiereiland Sinal, maar vooral de wondbaaiste en tevens meeBtbegeerde plek van het Turksche rijk, de zeestraten, die de Zee van Marmora met de Zwarte Zee en de Middellandsche Zee verbinden, wordt van twee zijden tegelijk bedreigd en het is hier dat de bondgenooten elkan der het dichtst kunnen naderen nergens meer dan hier schijnt hun gemeenschappelijk doel zoo dichtbij en Dergens meer dan hier leiden hun verdere wegen zoover uiteen. Dit is zelfs zoozeer het geval, dat men van onderscheidene krijgsbedrij ven niet eens kan uitmaken in hoe- vei re zij tegen den gemeenschappe- lijken vijand en in hoeverre zij tegen den bondgt-noot zijn gericht, in hoe verre m. a. w. z(j dienen om den bondgenoot te helpen, dan wel om hem te vooi komen en te dwars- boomen. Hoe dit nu zy met den aanval der Russen op den Bosporus, in alle ge val is Rusland met zyn bondgenoo ten quitte. Even demonstratief als zij tegen de poort van de Middel landsche Zee, zijn de Russen nu tegen den Bosporus, de poort van de Zwarte Zee opgetreden. Inderdaad echter met nog minder resultaat voorloopig. De toestand aan het uiteinde van den Bosporus vertoont eenige punten van overeenkomst met dien aan don iDgang van de Dardanellen. Beide zeestraten loopen trechtervormig toe. Wie door den mond van den trechter is, is uog niet door de nauwte. Deze ligt in den Bosporus tusschen Roemeli Kawak en Anatoli Kawak, daar kan de zeestraat zelfs met een ketting worden afgesloton. Aan de Zwarte Zee ligt op de hooge basaltrotsen aan den Europeeschen oever Roemeli Fanar. Anatoli Fanar ligt er tegen over. De strijd in de Karpathen wordt gekenmerkt door een opdringen der Russen in het Westelijk deel van dat gebergte, hetwelk do Oostenrijkers behalve rechtstreeks, ook te keer traebton te gaan door een zijdeling schen aanval in de richting van Stryj. („N. Rott. Ct."). Van het Westelijke gevechts terrein. Berlijn, 29 Maart. Offlcieele mededeeling uit het groote hoofd kwartier: De dag van gisteren is op het ge heele westelijke front tamelijk kalm verloopen. Alleen in de Argonnen en in Lotha ringen zyn kleine gevechten geleverd, die in ons voordeel waren. Maarschalk v. Kluck is bij de be zichtiging van de voorste stellingen van zijnjleger doorben granaat-kartets schot licht gewond. Zijn toestand is bevredigend. Parijs, 29 Maart. Offlcieele mede deeling van hedenmiddag: In de streek van Yperen hebben de Franschen door middel van een mijn een Duitschen luisterpost laten Bpringen. Ten O. van de hoogten van de Maas bij Marcheville hebben de Fran schen oen gedeelte van de Duitsche loopgraven ver lor eD, die zij Zaterdag j.L genomen hadden. BU Eparges hebben de Duitschers getracht de loopgraven te hernemen, die zij 27 Maart verloren hadden. Na een hevig gevecht is de terrein winst der Franschen over het alge- n gehandhaafd. De Duitschers hebben voet gezet in enkele gedeelten van hun oude loopgraven en de Franschen zijn op andere punten nog vooruitgekomen. Op den Hartraannsweilerkopf heb ben de Franschen hun stellingen be vestigd. Het geheele aantal Duitschers dat de Franschen gevangen namen bij hun aanval, die hen in het bezit van den top stelde, is 6 officieren, 84 onderofficieren en 368 man, die niet gekwetst warenbovendien zijn nog talrijke gewonden gevangen genomen. Van het Oostelijke gevechts terrein. St. Petersburg, 28 Maart. Mede deeling van den grooten generalen staf: Ten westen van de Njemen was het offensief in de gevechten van gisteren afwisselend aan beide par tijen. Voor OBSowiec is het geschut vuur zwak. In de streek van de rivieren Skrwa en Omulew, aan het front Tartak—Wach—Zawady, zijn hardnekkige gevechten begonnen om het bezit van de Duitsche stellingen. Gisteren maakten wij hier meer dan 600 gevangenen, waarbij 5 officieren, en vielen ook 2 mitrailleurs in onze handen. In de Karpathen ontwikkelde ons offensief zich vooral in de richting van Bartfeld, waar wij met een be storming een nieuwe reeks hoogten langs een front van ongeveer 85 worsten veroverden. In een bajonet gevecht om het bezit van de hffogte 389 ten oosten van het dorp Mina- rocz hebben wij 3 Oostenrijksche bataljons in den pan gehakt. In do richting Munckacz-Stryi heeft de vijand opnieuw een reeks aanvallen ondernomen, welke door ons werden afgeslagen. Hij heeft zonder succes getracht een reusachtige hoeveelheid handgranaten in onze loopgraven te werpen. Berlijn, 29 Maart. Offlcieele mede deeling uit het groote hoofdkwartier Tauroggen is stormenderhand door ons genomen en 300 Russen zijn ge vangen genomen. Aan den spoorweg Wirballen Kowno is in de nabijheid van Pil- wiszei een aanval van de Russen met zware verliezen gestuit. In de nabijheid van Krasnopol heb ben wij ruim 1000 gevangenen ge maakt, o. a. een eskadron garde- lansiers met paarden, en 5 machine geweren genomen. Een aanval van de Russen ten N.W. van Ciechanow is afgeslagen. Aan da Dardanellen. Londen, 29 Maart. Uit Tenedos is gisteren aan de „Times" geseind Ofschoon er geen krijgsverrich tingen op groote schaal plaats hebben, wordt den vijand aan de Dardanellen niet veel rust gegund. De forten bjj Tsjanak en KÜid Bahr zijn dag en nacht het doelwit van een ongeregeld vuur der schepen, terwijl andere schepen van de Golf van Saros hun granaten over de heuvelen van het schiereiland werpen en de mljnvegers hun nuttig en gevaarlijk werk voort zetten, 's Middags zag men van Kilid Bahr en Tajanak rook opstijgen, wat het gevolg kan zijn geweest van ons vuur. Aan den Bosphorus. Petersburg, 29 Maart. Een com muniqué van den staf van 28 Maart luidt: De Zwarte Zee-vloot bombar deerde de buitenste forten en batte rijen aan den Bosphorus aan beide zijden van de zeestraat. Volgens de van de schepen en met hydroplancs gedane waarnemingen, troffen de projectielen volkomen doel. De Rus sische vliegers opereerden boven de batterijen aan den Bosphorus, zij dedeu vei kenningen en wierpen met succes bommen. Er werd een hevig artillerie- en geweervuur op hen ge richt, maar zonder rusultaat. De vij andelijke torpedobooten, die naar buiten trachtten te komen, werden door ons vuur gedwongen in de zee6Dgte terug te keeren. Een vijan delijke viermaster dio van zee uit den ingang van den Bosphorus wilde binnengaan, werd door ons beschoten. Het schip kapsljsde en sprong daarna in de lucht. De toekomst van België. De Deutsche Tageszeitungschrijft: „Belgis is zooals hier herhaaldelijk is opgemerkt, een levenskwestie voor de Duitsche toekomst. Belgiö's kusten en havens mogen nimmer meer recht streeks of zijdelings onder den invloed van vreemde mogendheden geraken. Indien Belgis onder vreemden, dus vijandelijken invloed stond, dan zou de „vrijheid" der zeeön, waarvan de Norddeutsche gewaagt, een holle fraze blijven en Duitschland zou als zee- en bandelsraogendheid voor altijd zijn overgeleverd aan de genade van Engeland." Italië. Berlijn, 29 Maart. Naar aan de Vossischo Zeitung uit Rome wordt ge meld, heeft de ministerraad gisteren beraadslaagd over de maatregelen tot invoering van de zoogenaamde veiligheidswetten en besloten den Koning een besluit ter teekening voor te leggen, dat het mogelijk zal maken het verbod tot verspreiding van militaire berichten uit te vaar digen. Dat verbod vindt bijval bij de geheele pers, die wijst opdrukkende politieke atmosfeer en de mogelijk heid dat het oogenblik nabij is voor een ernstige beslissing. PLAATSELIJK NIEUWS. De heer W. Poll, loodsschipper alhier, is door de vrijzinnige kies- vereeniging „Helder", candidaat ge steld voor den gemeenteraad (vacature Hartsinck). De heer W. Westendorp, oud- h.d.s, alhier, is benoemd tot deskun dige (Ned. taal en. lezen) bij de eerstdaags te Amsterdam te houden onderwijzersexamens. Aan mevr. de wed. E. Deelder Rijkers alhier is een pensioen toege kend van f668.— 'sjaars. Uitslag dar gehouden toelatings examens voor de Rijksnormaallessen te Helder. a. Voorbereidende klasse. 29 Adspiranten. Geslaagd: P. P. van Berkum, H. N. Cornelissen, G. 't Hart, C. J. Mol, H: Oeljee, M. M. Brizee, J. G. Bier steker, G. Feij, A. C. Gravenmaker, C. A. Gravenmaker, K. de Jong, G. Kuiper, H. C. van de Laar, J. A. C. de Liefde, A. J. F. Moorman, A. Mulders, T. van der Ploeg, C. G. Pieters, C. J. P. Tuk. b. Eerste klasse. 23 Adspiranten. GeslaagdB. Boon, H. J. ten Bioek, S. Denker, R. Gravenmaker, B. A. Heringa, .T. Kuiper, E. Ligteringen, M. Quant, J. Speur, P. Uipkes, S. J. Bruin, J. van Buuren, E. Deelder, J. Houben, S. B. Maas, G. Noot, H. E. van der Ploeg, M. Rljkeboer, E. Schol, A. Verbeet, C. A. van Zoonen. c. Tweede klasse. 2. adspiranten. Geslaagd: M. G. Duinker, W. P. Nieman. d. Vierde klasse. 1 Adpirant, die niet slaagde. Tram Helder-Huisduinen. In de gisterenavond gehouden jaar- lljksche algemeene vergadering van aandeelhouders van de N.V. Tram Helder - Huisduinen is de balans, winst- en verliesrekening over het jaar 1914 goedgekeurd en werd het dividend bepaald op 5 pCt. In de plaats van den heer F. Mulder, die niet meer in aanmerking wenschte te komen, werd bij meerderheid van stemmen tot directeur gekozen de heer P. de Geus, wethoudor dezer gemeente. Het salaris van den direc teur werd vastgesteld op f 250,— per jaar. De dioust op de tram zal aan vangen op 4 April a.s., den eersten Paaschdag. Groenteveilingen. De Groenteveilingen zullen van af Dinsdag 30 Maart weer driemaal per week gehouden worden, en wel op Dinsdag, Donderdag eu Zaterdag, aan vangende 'smoigens 7 uur, en van af Zaterdag 17 April weer eiken dag, aanvangende 'a morgens 6 uor. Opera Solisten Emsemble. Over dit ensemble, hetwelk hier 1 April in „Casino" optreedt (zie achterstaande adv.), ontvingen wy nog de volgende persbeoordeelmgen Haarlerasclje Dagblad: De concertgevers beschikten over buitengewone stemraiddelen zoodat de verschillende voordrachten bij het auditorium de levendigste bijval von den. De heer Dirks beschikt over een mooi, warm, omvangrijk geluid en een muzikale wijze van zingen die ook in do concertzaal, afgezien van alle dramatische situaties (waarmede al lerminst gezegd wil zyn, dat deze zanger niet tevens onmiskenbare blijken gaf van echt dramatisch talent) onmiddellijk tot ons spreekt. Deventer Dagblad: Een succes van het begin tot het einde. Na elk nummer daverde de zaal van het handgeklap. Het peil van dit concert was dan ook werkelijk verre boven het middelmatige. BINNENLAND. Onderzeeër gezien. De Nederlandsche stoomschepen „Vliestroom", van Fowey, en „La Flandie", van New York, rapporteer den gisternacht bij binnenkomst te J Jmuiden, Zondagmiddag op de hoogte van het Noord Hinder vuurschip een Duitsche onderzeeboot van groot type to hebben gezien, die uit het Oosten kwam en, na eenige oogenblikken om de schepen gemanoeuvreerd en zich van de nationaliteit daarvan over tuigd te hebben, weer snel in Wes telijke richtiug verdween. Een 'half uur daarna kwam oen viertal Engelsche torpedojagers full speed uit het Noordoosten aanzetten, passeerde de stoomschepen en ging toen pijlsnel in de richting, die de onderzeeör gegaan was. Daar de onderzeeör hoog op het water lag, toen ze de stoomschepen passeerde, hebben de torpedobooteu haar ver moedelijk ontdekten achternagezeten. In verband met dit rapport is het Engelsche stoomschip „Lapwing", dat naar Londen bestemd is niet een )sa- diDg boter, kaas, eieren, groenten en andere levensmiddelen, gisteren niet van Amsterdam vertrekken. De Zondagmiddag te Rotterdam aangekomen Harwichboot „Brussels" zag op haar weg een Duitsche duik boot boven water en gaf onmiddellijk met een harer ltDalsignalen'een seio. De ODderzeeör dook daarop onderen liet zich niet meer zien, terwijl do boot met volle kracht naar den Wa terweg koerste. Spionnaga? Zaterdagavond is te Leeuwarden een Belg voor den commissaris van politie geleid, die op Ameland zou hebben gezocht naar een verblijf plaats voor eenige honderdon Belgen en te Leeuwarden een telegram ver zond, betreffende een zekere hoeveel heid auto-onderdeelen. Het getal, in dat telegram genoemd, zou overeen komen met het aantal soldaten, die op Ameland zijn gelegerd. Hij was Vrijdag op dit eiland aangekomen en werd daar onder militair toezicht gesteld. Hjj bediende zich nu eens van do Frausche, dan weer van de Duitsche en ook wel van de Nederlandsche taal. Na verhoor is hjj weer op vrije voeten gelaten. Een vlsschersvaartuig beschoten. Het te Hulst verschijnend blad „Zelandia" meldt, dat door de Duit sche kustbattelj te Knocke geschoten is op een garnalenvisscher uit Cad- zand die in Nederlandsche territoriale wateren aan het visschen was. Het belang van den Landbouw. Zaterdagmiddag werd aan het depar tement van Oorlog eene conferentie gehouden tUBSchen de Ministers van Oorlog en van Landbouw, Nijverheid en Handel in tegenwoordigheid van den directeur-generaal van den land bouw, don heer Van Hoek, en den generaal majoor Hoogeboom van het algemeen hoofdkwartier, mot den vertegenwoordigers der bemiddelings bureaus van den landbouw. De samensprekiug had ten doel een uadere bespreking van de maatrege len, die genomen moeten worden om zoo spoedig mogelijk aan de onder de wapenen zijnde landbouwers in het belang van het bedrijf een buiten gewoon verlof te verleenen. De „Temps" over Nederland. Het Fransche blad de „Temps" schrijft, naar aanleiding van hetgeen er in de jongste dagen op zee is ge beurd met Nederlandsche schepen, onder meer: Men zal er niet in slagen, door intimidatie de Nederlandsche regee ring er toe te brengen de zoo loyale en waardige houding te laten varen, welke zij heeft aangenomen. Men kan zich overtuigd houden, dat als Duitschland zou trachten de onzijdig heid van Nederland te schenden, Nederland zou rechtvaardigen zijn nobele leusIk. zal handhaven. De kalme, maar ernstige taal van de geheele Nederlandsche pers laat geen twijfel omtrent den wil van het volk, in volle overeenstemming met de regeering, dat er rechtvaar dige vergoedingen worden verlangd. Na den vrede. De Standaard schetst hetgeen ons land na den vrede te doen staat Wat nu reeds helder tot het be wustzijn van ons volk moet door dringen is, dat de vrede die straks komt, een geheel anderen toestand zal inluiden, dan waarin Augustus ons vond. De verdediging van onze koloniën zal ganschelljk herschapen moeten worden. Het Departement van Marine zal ons verweer te water ook op onze kusten en in onze havens radicaal moeten omzetten. De 400.000 man van Serviö zullen ods land, dat meer dan ééns zoo sterk in bevolking is, niet langer mogen beschamen. We zullen óf zelf geschut moeten fabri- ceeren, óf 't van buiten af in zulk een voorraad op moeten slaan, dat we reserve hebbeD, om 't verloren geschut te vervangen. Alle voorraad voor vloot en leger zal meer dan te verdubbelen zijn. En zelfs voor de volksvoeding zal steeds zulk een voorraad op onze erve aanwezig moeten zijn, dat, al sloot men al onze grenzen af, toch geen honger ons tot overgave dwingen kon. Koninklijk bezoek aan Amsterdam Zaterdagmorgen vroeg werd door H. M. en Z. K.H. paardgereden in het Vondelpark. Per auto werd daarna door H. M. een bezoek gebracht aan de Marinierskazernc en de Marinewerf. H. M. werd ontvangen door den Vice-Admiraal Tydeman. Verschillen de gebouwen werden bezichtigd, ter wijl tijdens het bezoek ook seinoefe- ningeu werden gehoüden.Een defensie- sloep voer in het marinedok op en neer. Z. K. H. bracht in dien tijd een bezoek aan het observatie-huis van de vereeniging voor Hulp aan Onbe- huisden en aan de kantoren der Coöpei atieve vereeniging „Centraal Beheer". De vereeniging is een ad ministratief lichaam welke het be heer voert over do Centrale Werk gevers Risico-bank, de Centrale Land- bouw-Onderlinge, de Tuinbou w-Onder- linge en de Vereeniging Wet-Risico. Tijdens het bezoek, hetwelk onge veer een uur duurde werd den Prins een korte uiteenzetting gegeven van de inrichting der organisatie en de wijze waarop zij werkte. Prinses Juliana giDg even na het vertrek van baar ouders een bezoek brengen aan Artis. Zondagmorgen werd door H. M. en den Prins de godsdienstoefening in den Oranjekerk bijgewoond. 's Middags werd een bezoek ge bracht aan de Teekenschool voor Kunstambachten, waar de tcekenin- gen welke gedurende den afgelooper. cursus vervaardigd waren bezichtigd werden. Daarna werd door H. M. met de Prinses een rijtoer gemaakt. Deze eindigde met een bezoek aan den heer Roöll, wiens echtgenoote vroeger hofdame van H. M. geweest is. Z. K. H. de Prins woonde 's mid dags eene sportdemonstratie bij in het Stadion. Koninklijk bezoek aan da hoofdstad. H. M. de Koningin is gistermorgen uitgereden tot het maken van een militairen inspectietocht. Z. K. H. Prins Hendrik bezocht de Telefooncentrale Noord in de Spui straat en dc Zuidercentrale in de Pieter do Hoochstraat. Vervolgens begaf de Prins zich naar het gebouw van Liefdadigheid naar Vermogen aan de Raamgracht. Prinses Juliana ging om half tien, vergezeld van jonkvr. Van de Poll en zuster Marting, naar Artis. Z. K. H. Prins Hendrik heeft gister middag een bezoek gebracht aan de Effectenbeurs. Met den gewonen trein van 4 u. 15 min., is de Koninklijke familie des middags naar de residentie terugge keerd. Op don weg van het Paleis naar het ceDtraal station stond eeD talrijke menigte geschaard. Aan het station werd hetKoDinklljk echtpaar en Prinses Juliana uitgeleide gedaan door den burgemeester, den heer J. W. C. Teilegen, met wieD H. M. zich geruimen tijd onderhield. Zij verklaarde den burgemeester zeer voldaan te zijn over de dagen in de hoofdstad doorgebracht. Met een hartelijken handdruk namen H. M. en Z. K. H. de Prins daarna afscheid van den burgemeester. De Amstel door oen mijn vernield. De Britsche admiraliteit meldt, dat het Nederlandsche stoomschip Amstel, van de firma Van Es Co. te Rotter dam, dat op weg was van Rotterdam naar Goole, Maandagmorgen om 4 uur door een mijn in het Duitsche mijnveld bij Flamborough is vernield. De bemanning is aan de Humber aan wal gebracht. (De Amstel, ln 1906 te Flensburg gebouwd, was groot 858 ton bruto en 495 ton netto.) Prinsosje tegen wil en dank. Op een middag omstreeks half zes, toen een aantal nieuwsgierigen zich in een vaag vermoeden, dat er allicht iets te zien zou zijn, voor het Paleis te Amsterdam hadden geposteerd, verspreidde zich plotseling de mare, dat 't Prinsesje, aan de hand van freule Van der Poll, 't Rokin afwan delde. In minder dan geen tijd holde alles dien kant uit en waren de vlucht heuvels bij de trams dicht bezet. In derdaad naderde van het Rokin eene dame, die een kindje van omstreeks vier jaar aan de hand hield. Ze had blond haar en blauwe oogen, maar vertoonde overigens niet de minste gelijkenis met Prinses Juliana. Verschrikt keek de kleine meid naar de opdringende menigte en ook de moeder had niet het flauwste ver moeden, waarom zij en haar doch tertje eensklaps het middenpunt der algemeene belangstelling geworden waren. Voetje voor voetje slechts kon het tweetal zijn weg vervolgen. Van alle kanten weiden ze geduwd en gestooten, drong het publiek zich tegen hen aan. 't Had er allen schijn van, dat de op den Dam geposteerde politieagenten ook aan een wandelend Prinsesje geloofden. Zenuwachtig draafden ze heen en weer. De ver keersagent trachtte tevergeefs door het opsteken van zijn zwart witte raanchette den menschenstroom in de goede baan te leiden. Ten slotte gelukte het een paar bereden agenten de menigte zoo ver uiteen to drijven, dat de eerste der beide vluchtheuvels vrij kwam. Daarop posteerden zich moeder en kind, nog steeds door nieuwsgierige blikken aangegaapt. Pas toen een wagen van lijn elf voor reed en de kleine met haar geleidster daarin plaats namen, begon men te begrijpen, dat het toch waarschijnlijk de echte Prinses Juliana niet was geweest. (Tel.) Een royement. Men meldt aan de „N. Rott. Ct." dat kapitein N. A Bouwman, direc teur van de Kon. Militaire Kapel van het regiment grenadiers, ter bevoegde plaatse een klacht zal indienen om trent het hem ten laste gelegde door den raad van commissarissen van het Kon. Zoöl. Bot. Genootschap. Moordaanslag op een vice-consul. Een Hoilandsche matroos, die in dienst was geweest op een Noorsch schip, en Vrijdag op het consultaat- generaal te Rotterdam zijn afrekening zou krijgen, was ontevreden dat hem het vierde deel eener maand gage werd gekort om dat hij zonder voor kennis der officieren het schip had verlaten. Reeds toen uitte hjj bedrei gingen, welke hy Zaterdagmiddag tot waarheid maakte. Hij kwam eens klaps het kantoor oploopen met een revolver en loste k bout portant drie schoten op den vice-consul, den heer F. Grüner, waarvan een dezen in den arm trof. In een zijkamer zaten twee Noorsche kapiteins te wachten, van wie de een in den eersten schrik uit het raam op straat sprong; de tweede kwam echter zijn consul te hulp en met assistentie van een der andere employ's gelukte het hem den woesteliDg te overmeesteren, waarbij de revolver nog tweemaal afging, ten gevolge waarvan ook de aanvaller zelf werd getroffen. De politie maakte zich ten slotte van den dader meester. De wonde van den vice consul werd in het ziekenhuis verbonden en bleek niet gevaarlijk. Nog eens da woonwapanplaag. Een paar dagen werden bewoners van Nunspeet in de buurt Westeinde weer verrast met een bezoek van de bevolkiüg van niet minder dan 27 woonwagens. Hooi, ryzen e.a. artike len werden door hen ruimschoots toe- geeigend. Een tiental boeren trokken er toen op af, trachtten de luidjes tot vertrekken te bewegen, zonder gevolg. Daarop ging men wat hardhandiger te werk. Eakele schoten vielen reeds. De boeren meenden dat het toch zaak werd eerst wat versterking te halen, doch intusschen waren de woon wagens verdwenen. Eén man der wagens is er minder goed afgekomen. Een Nunspeeter had op zulk een manier met hem kennis gemaakt, dat hij voor dood werd op genomen. De politie staat natuurlijk tegen over dit alles machteloos en wettelijk ingrypen blijft eisch. De Heiliga Bureaucratius. Een der medewerkers van het „Hbld." schrijft: Wy drijven wel eens den spot met bureaucratisch gedoe bij buitenland- sche legers maar wat te zeggen van hot volgende staaltje uit eigen kring? Onlangs kreeg een Nederlandsch officier een ingediende declaratie (tot een zeer gering bedrag voor reiskos ten) terug, niet omdat er een fout iu de berekening was ontdekt maar omdat hij zijn handteekening een halven centimeter te veel naar rechts (het kan ook te veel naar links zijn geweest) had geplaatst. Niet waar, het klinkt ongelooflijk, bespottelijk, onaannemelijk 1 Het is ons eenvoudig een raadsel hoe iemand een dergelijke aanmer king durft neerschrijven. Ons klein landje leeft, ouder het dreigend Damocleszwaard, temidden van een titanisch wereldgebeuren in onze onmiddellijke nabijheid wordt in bloedige worsteling beslist over het lot van millioenen het geheele economische en maatschappelijk leven van een werelddeel is uit zlju voegen gerukt; elk oogenblik kunnen wy zelf in den maalstroom wordeD mee gesleurd en ons bureaucraatje valt over een te veel naar rechts geplaat- haDdteekeniug en heeft nog den treurigen moed daarmede iemand lastig te vallen. Op zichzelf een nietig feitje, zeker. Maar een feit, dat wyst op het bestaan van enge, bekrompen opvattingen waar een ruime, breede blik zoo noo- dig is. Arm, arm Nederlandsch leger, indien dit bureaucraatje eens geen unicum mocht zyn. Voor de volstrekte waarheid van het door ons medegedeelde kunnen wij Instaan. Een onzer redacteurs, een hoogst betrouwbaar man, heeft de declaratie en de aanmerking zelf in handen gehad. WD moeten dit er wel bijvoegen, daar anders to velen onze mededeeling ongeloofwaardig zouden achten. („Hbld."). Een klacht. Naar het Hdbl. verneemt, heeft de gezant van Oostenrijk-Hongarye een klacht ingediend tegen het dag blad De Telegraaf wegens bet op nemen van een plaat. Engelsche stoomschepen In den grond geboord. Londen, 29 Maart. Het stoomschip „Falaba" is bD Milford getorpedeerd eti gezonken. Van de 260 opvarenden zijn 137 gered. De „Falaba", in 1906 gebouwd, mat 4806 ton bruto, 3011 ton netto en be hoorde aan de Elderline Ltd. te Li- verpool. Londen, 29 Maart. De duikboot kwam Zondagmiddag plotseling bD dc Falaba boven water en gaf het schip inet de stoomfluit een sein om bD te draaien, maar voor het dat had kunnen doen trof een torpedo het. ter hoogte van (de machineka mer. De booten werden uitgezet en bemand, doch drie kapsysden, zoo dat zD die er in zaten, te water raakten. De Duitschers deden geen poging om de verdrinkende passa giers te redden. De trawler „Elleen Mary" kwam nog op tyd om 187 uit zee en uit de andere scheeps- booten op te pikken. Kapitein Davis van de „Falaba" is dood uit het wa ter gehaald, de eerste officier is ge red, na 2l/2 uur in het water te hebben gelegen. Twee hofmeeste ressen zijn verdronken. Een luitenant en een korporaal van het leger zjjn dood opgevischt. Acht lD'ken zyn te Milford aaogebracht. Van de gered den zijn acht gewond naar het ma rinehospitaal te Pembroke gebracht. De „Falaba" was een paketboot op West-Afrika. De overlevenden ver tellen dat de duikboot om de drenke lingen heenvoer en dat de beman ning om hun wanhopige worsteling stond te lachen. (Zie echter het tele gram uit Paddington, waarin wordt verteld dat de duikboot onmiddellijk, nadat de „Falaba" was getroffen, ondergedoken is). Paddington, 29 Maart. Vanavond zijn hier een aantal passagiers van de „Falaba" aangekomenanderen ko men met een lateren trein. Een der geredden heeft verklaardWy ver lieten Zaterdagavond om 6 uur Li- verpool. Gisteren tegen den middag zagen de schepelingen op ongeveer 70 mijl van Milford Haven een duik boot. Ik was in mD'n hut aan 't uit pakken, toen die tDding mD bereikte. De kapitein trachtte weg te komen, doch de duikboot, een zeergrooteen snelle, had ons al gauw ingehaald en beval ons bD te draaien. Er werden toen bevelen gegeven om de booten te strijken. Voor zoover ik weet, zyn maar drie booten weggekomen van de anderen is een verpletterd en een omgeslagen. Ik geloof, dat ongeveer 130 of 140 opvarenden gered zDn het aantai opvarenden bedroeg 250. Acht der geredden zijn later aan won den of van uitputtiDg gestorven, on der hen de kapitein. De duikboot gaf ons een kwartier tyd om weg te komen, maar or waren nog pas sagiers aan boord, toen een torpedo van een afstand van ongeveer 200 M. op ons werd afgeschoten. De torpedo trof de „Falaba" midscheeps. Het schip is in 10 minuten ge zonken. Wij zagen een aantal passa giers en leden der bemanning in het water spartelen en redden zooveel ons mogelijk was. Wij werden wel dra opgepikt door de treiler „Emma" en naar Milford Haven gebracht, waar wD na ongeveer een uur of IJ uur aankwamen. Andere treilers kwamen later op de plaats van het onheil aan en hebben waarschD'nlyk nog andere drenkelingen gered. Na dat de duikboot ons had getroffen, dook ze bDna onmiddellDk onder en kwam een 10 minuten daarua een kwart mijl verder weer boven. Toen ze zag dat de Falaba reeds gezonken was verdween ze weer. Een ander passagier zeide: WD hebben alles verloren wat we bezaten. De overlevenden prijzen den moed, door den kapitein, die terwDl hij rondzwom gedood moet zyn door drDvend wrakhout, betoond. Er moeten zes vrouwelDke passa giers aan boord van de Falaba zD'n geweest. Vier daarvan zijn gered. Londen 29 Maart. Uit de late edities der avondbladen blijkt dat de sleepboot Atlanta" iq den afgeloopen nacht 116 overlevenden en 8 lijken, overgenomen van een trawler, te te Milford aan land heeft gebracht. Het waren passagiers en leden der bemanniDg van de „Falaba", die met 140 passagiers en bemanning van 100 koppen Zaterdag uit Liverpool naar de Westkust van Afrika was vertrokken. Zondag tegen den middag werd het schip aangehouden door een Duitsche duikboot, dio door drie stooten op de stoomfluit te kennen gaf dat de opvarenden tien minuten tijd hadden om zich in de booten te borgen. Voor deze echter goed en wel waren uitgezet werd hot schip door een torpedo getroffen. Er volgden vreeselyke tooneelen toen enkele booten omsloegen het schip snel zonk. De stoomtreiler „Emma 341" van van Lowestofl was dadelyk op de plaats van het onheil. De schipper had kort ttf voren de duikboot gezien en was haar gevolgd. De „Emma" heeft ongeveer 140 opvarenden gered, waarvan zij enkeion op aodere sche pen heeft overgebracht en 116 te Milford aan land heeft gezet. De zagen er jammerlyk uit. Londen, 29 Maart. Naar de admi raliteit meldt ia het stoomschip „Aquilla", van Liverpool, Zaterdag avond uit de kust van Pembroke- shire door een Duitsche duikboot met een torpedoschot in den grond ge boord. Vandaag zyn 20 opvarenden, waaronder de kapitein, te Fisbguard aan land gebracht. Ér worden 23 leden der bemanning en 3 passagiers vermist.

Heldersche Courant | 1915 | | pagina 2