HELDERSCHE COURANT VOORHEEN GENAAMD 'T VLIEGEND BLAADJE Nieuwsblad voor Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna Tweede Blad. No. 4447 DONDERDAG 1 APRIL 1915 43* JAARGANG Abonnement per 3 mnd. 65 ct., franco per post 90 ct., Buitenland f 1.90 Zondagsblad 37 J 45 0.75 Modeblad 65 75 1.00 Voor het Buitenland bij vooruitbetaling - Losse nummers der Courant 2 ct. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag UITGEVER: C. DE BOER Jr. - HELDER Bureau: Koningstraat 29 - Intero. Telefoon 50 Advertentiën van 1 tot 4 regels (bij voorultbet.) 30 cent Elke regel meer 6 ct Ingezonden mededeelingén van 1 tot 4 regels 75 cent Elke regel meer 15 cent. Advertentiën op bepaald aangewezen plaatsen worden 26°/0 hooger berekend. Groote letters en cllché'a naar plaatsruimte. - Bewijs-exemplaar 2i cent AGENDA. 1 April. Concert.Opera-onllederenavond.Casino, 8 uur. April. Concert „Apollo" Casino. 6 April. Groot ooncert b(J G. Schut to Koegras, DE OORLOG. (Vervolg van het Eerste Blad.) Nu de Italiaansche onzijdigheid op haar einde loopt. De correspondent van de „Telegraaf te Rome schrijft: Italië heeft het dus klaargespeeld, dank zij z'n voorzichtige en wijze regeering, om hoewel tot de groote Europeesche mogendheden behooren- de, niet minder dan 8 maanden on zijdig te blijven in het volkerencon- flict. Nu algemeen wordt verondersteld, dat de neutraliteit hier thans op haar einde loopt en dat de interventie eenige dagen, misschien ook eenige weken na Paschen, zal plaats heb ben reeds een menigte Duitschers begonnen zich in Italiö eindelijk on veilig te voelen en verlieten het land dezer dagen is het oogenblik ge komen, om even te wijzen op de voornaamste voordeelen, die zijn neutraliteit Italië heeft bezorgd. In de eerste plaats heeft de regee ring hier in die acht maanden leger en vloot geheel op orde kunnen brengen. Zooals bekend, bevond Italië zich aan 't begin van den wereldstrjjd onvoorbereid. De Tripoli-oorlog had, vooral in het Zuiden, de magazijnen, enz., geleegd en de regeering van Giolitti had er niet aan gedacht, die weer behoor lijk aan te vullen. Thans heeft de generale staf in Italië haai- voordeel kunnen doet met hetgeen deze moderne oorlog in al deze maanden leerde. Verder heeft Italië de naar Frank rijk getrokken en daar sneuvelde Gari- baldini uitgezonderd geen enkel soldaat geofferd: Met volmaakt ver- ache Europeesche troepen begeeft Italië zich dus naar 't oorlogsterrein. En wat leger en vloot betreft. Op diplomatiek gebied heeft de Ita liaansche regeering een gróóte zege praal behaald: niet alleen dat het aan alle Sirenenzangen 't hoofd wist te bieden, maar vooral, dat het over genoeg zelfbeheersching beschikte, om rustig het juiste moment af te kunnen wachten. En hierop, komt fret in de politiek hoofdzakelijk aan. Italië heeft bovendien de groote vol doening gehad om door gehéél Eu ropa, zelfs door Duitschland (getuige de aangeknoopte onderhandelingen door van Bülow) eindelijk z'n aan spraken op Trentino, Istrië, Dalma- tië enz., plechtig te zien erkend. Ook moreel staat Italië thans veel sterker tegenover Europa, dan aan 't begin van den wereldoorlog, toen men alleen een bondbreker in dit land wilde zien nog niet wist, dat Italië, gebruik makend van z'n goed recht reeds in 1913 z'n bondgenooten had verklaard, onzijdig te zullen blij ven, indien Oostenrijk Servië aanviel (dit zeiden ons de onthullingen van Giolitti). Toen de oorlog tóch uitbrak, heeft Italië alles in 't werk gesteld, et pour cause, om zich buiten het wereldcon flict te houden en ook meermalen getoond, dat het de breuk met Duitsch land niet wenachte enwilde voor komen. Maar van een land te verlangen, dat het z'n welzijn offert aan een bond, di6 hier nimmer populair is geworden is wel wat te veel ge vergd. Duitschland en Oostenrijk hebben den oorlog gewild en niet Italië. Op het oogenblik staat voor Italië z'n geheele toekomst op 't spel en het heeft daarom 't recht den weg in te slaan, die 't „sacro ego'ismo" het wijst. Dat de wraakzucht van Duitschland geweldig zal zijn, niemand twijfelt er hier aan nadat men gezien heeft, wat in België en in Frankijk is ge beurd. Ook is men er van overtuigd, dat een oorlog met Italië den ver slapten moed van de Oostenrijkers die de Italianen net zoo haten, als dezen hen opnieuw zal doen op- De officieele legerberichten van 30 en 31 Maart. Het Fransche avondcommuniqué van den BOsten vermeldt artillerie gevechten van de N. Zee tot Cham pagne met op sommige punten wan hopige onbesliste gevechten. In het Bois le Prêtre werd een Duitsche loopgraaf genomen en 100 man gevangen genomen. Het Duitsche bericht van den 31sten deelt mede, dat de aanvallen der Franschen ten W. van Pont k Mousson, in het Bols le Prêtre zijn Wat het binnenland betreft, is do toestand hier beter geworden. Welis waar zijn er in vele streken brood- oproeren te constateeren vooral in de provincie Venetië maar de interventie zou al die ontevredenheid ineens een einde kunnen maken. Als het tegen Oostenrijk gaat vergeet men, vooral in Venetië, plotseling alle honger. Aan 't begin van den wereld-oorlog waren er in Italië meer neutralisten dan interventisten, maar in de laatste weken is het aantal der intervenisten zeer vermeederd. Het Italiaansche volk is intusschen er aan gewend geraakt, dat in een wereld-oorlog als dezen, het geluk afwisselend is en dat het zich dus niet moet laten ont- moepigen, wanneer tegenspoed komt. Ook streelt het de ijdelheid van de Italianen, dat heel Europa thans 't oog gericht houdt op Italië. Nog een in der goed ding hier: het vertrouwen in haar regeering door het mal governo van Giolitti ge schokt is bij het volk teruggekeerd, dank aij Salandra-Sonnlno. Het Russische legerbericht van den SOsten meldt dat Duitsche oorlogs schepen de haven van Libau be schoten hebben. Er werd slechts weinig schade aangericht. Ten W. van den Njemen duren de gevechten voort, evenzoo de gevech ten tusschen de Skrwa en Omulew. Bij het dorp Wach gingen de Russen vooruit. In de Karpathen gaan de Russen ondanks den heftigen tegenstand der Oostenrijkers steeds vooruit, voor namelijk tusschen Bartfeld en Uszok. Hier werden weef een aantal ver sterkte hoogten vermeesterd. In den loop van den 28sten werden 76 offi cieren en 5384 soldaten gevangen genomen. 5 kanonnen, 21 machine geweien en een bomwerper vielen in handen der'Russen. Verder wordt gemeld dat een Oostenrijksche ardeeling vanuit Czer- nowitz op Russisch gebied is door gedrongen. Het Duitsche bericht meldt, dat de Russen van Tauroggen teruggegaan zijn. In de laatste dagen werden aan vallen der Russen ten N. van het bosch van Augustowo afgeslagen en de vijand achteruitgedrongen. In de Kaukasus hebben de Russen Artwin bezet. De Turken werden in Z. richting teruggeworpen. De „Falaba", Londen, 31 Maart. De secretaris van de vereeniging van personen, in dienst bij de koopvaardij, deelt mede, dat de aanval op de „Falaba" onder de koopvaardij kapiteins de zucht naar wraak voor den dood van kapitein Davis heeft wakker geroepen. Zij vragen kanonnen om zich te verde digen. Een kapitein schrijft aan de vereeniging, dat hij nog steeds te vergeefs om wapenen vraagt. De „Dunedin" is te Dublin aange komen, nadat de duikboot, die de „Falaba" in den grond had geboord, haar 18 uren vervolgd had. De „Du nedin" was de „Falaba" te hulp ge komen, toen de onderzeeër jacht op haar maakte. Men zal de rapporten van de kapi teins der Duitsche duikbooten 36 en 28 moeten afwachten als het niet dezelfde duikboot is geweest, die de Falaba en de Aguila in den grond heeft geboord en haar nummer had veranderd voor men een oordeel mag vormen over-de bizonderheden die de Engelsche bladen vertellen. Naar de verhalen van de overlevenden, gelijk die bladen ze geven, lijkt het wel, dat de Duitsche duikboot in beide gevallen met onnoodige wreedheid is opgetreden. Op de Falaba werd de torpedo afgevuurd terwijl er nog een aantal menschen aan boord waren, en op de Aguila met het kanon geschoten, terwijl men er nog bezig was de booten te strijken, zoodat drie leden van de bemanning werden gedood. Verscheiden werden er ge wond. Dat is onbegrijpelijk van hard vochtigheid, vooral als men leest, dat dezelfde duikboot een poos later den stoomtreiler Ottilie aanhield en dien niet in den grond boorde, maar kennis gaf, dat ze daaren-daar een Engelsch schip tot zinken had gebracht en er vier booten waren gestreken. De kapitein van de „Ottilie" wilde toen nog de duikboot rammen, maar toen h(j den boeg op de duikboot wilde richten, zorgde deze achter den treiler te blijven. De „Ottilie" begaf zich. naar de aangeduide plek en pikte twintig schipbreukelingen van de „Aguila" op. Hoe komt de kapitein van de duikboot in het eene geval zoo hardvochtig en in het andere zoo menschlievend Heeft misschien de „Aguila", terwijl de booten werden gestreken, ook de duikboot trachten te rammen of er op geschoten? Het torpedeeren van de „Falaba", terwijl er nog menschen aan boord waren van de duikboot, die vlak bij lag, natuurlijk duidelijk te zien is ook onbegrijpelijk. Behalve daar door zijn er veel menschen omge komen, doordat het strijken van de booten slecht in zijn werk is gegaan. De paniek vermoedelijk. Een boot viel met alle inzittenden te water Verscheiden zakten niet behoorlijk, vertelt een overlevende, en kantelden. Een paar werden tegen het schip geslingerd. De zee was woelig. Kapi tein Davis bleef op de brug en ging met zyn schip onder. Dat de Duit schers op hun duikboot de drenke lingen in hun doodstrijd uitjouwden en uitlachten, gelijk verscheiden ge redden beweren, valt moeilijk te looven. De Wet. Bloemfontein, 30 Maart. Tegen de "Wet iB rechtsingang verleend ter zake van hoogverraad. PLAATSELIJK NIEUWS. Reddingfonds. Donderdag hield 't „Fonds in de gemeente Helder, tot het verleenen van ondersteuning aan Redders van Schipbreukelingen", de jaarlljksche algemeene vergadering in het hötel „Bellevue". Door den voorzitter, den .heer Eg- bert J. Bok, werd de vergadering met een korte, opwekkende toespraak ge opend, waarna de secretaris de no tulen las, die onveranderd werden goedgekeurd. Daarna bracht de secre taris verslag uit over den toestand van 't Fonds, waarin ook mededee- ling werd gedaan van de ondersteu ningen, ook weder in 't afgeloopen jaar gedaan aan oude redders van schipbreukelingen en hunne weduwen Door de commissarissen van 't Fonds, de heeren W. Visser, R. Kas tel jjn en C. de Boer Jr. was te voren de rekening over 1914 nagezien. De heer Visser bracht daarna verslag uit eindigde met een woord van lof den penningmeester, den heer C. J. Verhelj, voor zijn uitnemend en net beheer. De penningmeester deed daarop een omstandig verslag van den flnan- cieelen toestand van 't Fonds. Wij teekenen hieruit aan, dat de ontvang sten in 1914 bedroegen f787.16 en de uitgaven f307.48, Dit voordeelig saldo, gevoegd bij dat van vorige jaren, geef teen bedrag van f 14607.61'. De voorzitter brengt den penning meester hartelljken dank voor zijn uitnemend beheer, waarmede de ver gadering luide instemt. Geen wonder, dat de heer Verheij met algemeene Btemmen als bestuurslid werd her- >zen. Nadat de secretaris nog had mee gedeeld, dat opnieuw de Kon. goed keuring voor 29 jaar zal worden aan gevraagd, sluit de voorzitter met een hartelijk woord. - Gedurende de maand Maart werd Openbare Leeszaal en Bibliotheek te Helder bezocht door 1924 personen. 1888 mannen en 86 vrouwen. Over de maand Maart 1914 waren deze getallen respectievelijk 974, 900 en 74. Uit de bibliotheek der Maatschappij „Tot Nut van 't Algemeen" werden 8712 banden uitgeleend, tegen 2445 banden in Maart 1914. Het aantal uitgeleende banden uit de bibliotheek der Openbare Leeszaal bedroeg 179, waaronder 80 weten schappelijke werken. Tot congierge van de Openbare Leeszaal werd met ingang van 1 Mei 1915 benoemd de heer A. Schaap, gepens. korporaal der K. M. Moeder en kind. In een onbewaakt oogenblik ge raakte het 4-jarige zoontje van A. de G. gisteren bij den hoogen steiger in de de Buitenhaven. De moeder die haar man aan boord van 't Wachtschip zou bezoeken en met een pak schoon waschgoed onder den arm op een afstand stond te praten in gezelschap van nog een paar vrouwen ontdekte eerst het ongeluk toen angstige kreten van den waterkant kwamen. Radeloos van smart vloog de vrouw naar de plek des onheils en sprong onverwijld haar kind na. Beiden zouden echter zeker in de diepte zijn verdwenen, zoo niet een haringtrekker met zijn vlet hulp had verleend. Drijfnat werden de twee drenkelingen opgevischt en behouden aan wal gebracht. Robbenvangst. - Door schipper J. Visser werd giste renmorgen op een zandplaat onder Texel een levende zeehond bemach tigd. Het dier, van zeldzame grootteen bijzonder corpulent, hier aangebracht had aan den snuit «en bloedende wonde en was daar waarschijnlijk reeds door een jagers-kogel getroffen. Opgepast Door het kantoor „Holland", in hypotheken en credieten, onder de firma J. Bakker en Co., gevestigd te Rotterdam, wordt in de dagbladen geld aangeboden 5 pet. (hypotheek 4 pet.) ook zonder borg. Aan een paar reflectanten daarop hier woonachtig, werd een formulier ter invullmg toegezonden, doch al vorens de crediet aanvrage in behande ling kwam moest een bedrag van f5. gestort, worden voor infor- matiekosten, wat door hen per post wissel is gedaan, doch waarna z$j niets meer van het bedoelde kantoor hoorden. Naar aanleiding van hun schrifte lijke klachten aan den commissaris van politie te Rotterdam bleek, dat het raadzaam is met deze inrichting geen zaken te doen. (Zie verder de laatste berichten.) BINNENLAND. Een bom geworpen naar aan trawler. De schipper van den stoomtrawler „Hibernia", te IJmuiden binnengeko men, deelt mede, Maandagmorgen op op 54 gr. 16 m. N.B. en 5 gr. 30 min. O.L. door een Duitsch vliegtuig te zijn aangevallen. Het vliegtuig zweefde eenige malen over den trawler heen, daalde en wierp toen een bom naar het vaartuig, die aan stuurboordsboeg in zee ontplofte op eenige meters afstand van het schip zonder schade te veroorzaken. Het volgende vernamen wij van den schipper van de „Hibernia", den heer B. van der Plas: Wy lagen rustig op 54 gr. 16 min. Noord en 5 gr. 30 min, Oost Maandag morgen rond 10 uur te visschen, toen w(j tegen de zon in iets in de lucht zagen, dat naderbij gekomen bleek een vliegtuig te. zyn. Het vliegtuig, het nummer 79 droeg, was vol gens ons oordeel van Duitsche natio naliteit, daar wij zoo iets als een kruis konden ontdekken. Een halfuur bleef de machine, waarin drie mannen zaten, om ons heen vliegen, totdat zy opeens een bom wierp aan bakboordzijde, die echter aan stuurboord eenige metera van ons schip af in zee ontplofte en een grooten waterzuil deed ontstaan, zonder evenwel schade aan ons vaar tuig te veroorzaken. Onze bemanning liet zich van schrik op het dek vallen. Zij was zoo bevreesd, dat zij zich nauwelijks durfde verroeren. Voor en tydens den aanval woei de Neder- landsche vlag van den achtermast, die dus wel kon gezien zijn door het vliegtuig, dat slechts op zeer geringe hoogte boven ons schip heen en weer vloog. Toen de aanval geschied was, verdween de machine zeer spoedig uit het gezicht. In den namiddag vlogen twee groote luchtschepen, vermoedelijk Zeppelins, op een waarvan wij de letters L 9 ontdekten, over ons schip heen en gingen in westelijke richting. Deze lieten ons echter ongemoeid. Tegen' zonsondergang kwamen minstens een achttal Duitsche torpe dobooten met een kruiser, die echter op grooten afstand bleef, op ons af. Ongeveer vijftien Duitsche matrozen, onder leiding van een officier, kwamen aan boord van ons schip en vroegen de scheepspapieren te mogen nakij ken. Ons schip werd van voor tot achter met electrische lantarens na gezocht, doch er werd niets gevonden dat hun niet naar den zin was. Geen plek sloegen zij over, zij bekeken de monsterrol en verdere scheepspapie ren, doch deelden ons ten slotte mede, dat alles in orde was. De Duitschers verlieten daarna het schip en roeiden naar de torpedoboot, die in de nabij heid lag. De schepen verdwenen toen snel in de duisternis. Wij waren blijde zoo goed van dit avontuur afgekomen te zijn en spoedden ons naar IJmuiden terug. Er wordt door de autoriteiten te IJmuiden een nader onderzoek inge steld. Steenkolen voor het etoomtrellerbedrljf. Uit IJmuiden meldt men: Er dreigt een ernstige stagnatie in het stoomvisscberljbedrlif te IJmui den (het eenige stoomtreilerbedrljf in Europa, dat met succes tijdens den oorlog werkt), doordat de reede- rijen aldaar niet kunnen of willen treden in de door het, onder het Kon. •Nat. Steuncomité staande, Steen- kolenbureau met ingang van 1 April gestelde kolenprljzen van f 14 per gebunkerde ton. Tot heden was de prijs belangrijk lager. In een heden gehouden reeders- vergadering werd besloten, dat indien een conferentie van reeders op heden met Jhet Steenkolenbureau niet tot gevolg heeft een verlaging van den voor een half jaar gestelden contract prijs, het stoomtreilerbedrljf te IJmui den zal worden stop gezet na ver bruik van de in de schepen voor radige steenkolen. Er wordt meedegedeeld, dat het Steenkolenbureau de meest ernstige pogingen heeft aangewend om den prijs van de steenkolen voor de Dmuider stoomtreilers zoo laag mogelijk te stellen, in verhouding tot de prijzen voor andere scheep- vaartreederjjen gesteld en naar ver houding van de genoteerde prijzen van Duitsche en Engelsche steenkolen. Uitluiden, 1 April. De stoomtrawler „8t. Nicolaas" van den heer N. Hin alhier is onderhands verkocht aan de heer L. S. J. Reij gersberg e.a. Officieren ontvlucht Twee Fransche officieren, vliegers, die gisteren uit het interneerings- depöt te Wierickerschans ontvlucht waren, zijn te 's-Gravenhage aange houden. Het zijn de officieren Cotis- aon en D'Humières. De Batavier V. De gezagvoerder van de Batavier V, de heer F. Rindormann, had gisteren een conferentie met den Minister van Buitenlandsche Zaken. Nederlandsche schepen opgebracht. Gisterenmorgen is de kapitein van de „Batavier V", de heer F. Rinder- mann, met nog 11 man van de be manning van dit stoomschip huis waarts gekomen. In denzelfden trein bevond zich kapitein Visser van de „Zaanstroom" met nog 10 man van de equipage, die de reis naar Am sterdam voortzetten. Kapitein Rindermann heeft een verhaal gedaan van het voorgeval lene met de „Batavier V", dat ge heel overeenstemt met de steeds be kende uitvoerige mededeelingen om trent het gebeurde in ons blad van 28 Maart. Wy vernemen nog de volgende staat nogal eens wat deining in de haven van Zeebrugge is de „Ba tavier V" losgeslagen door het bre ken van de trossen. Toen hebben de Duitschers, op verzoek van kapitein Rindemann, nieuwe trossen verstrekt. De heer Rindermann moest voor zijn persoon blijven tot het geven van inlichtingen en kreeg vergunning zooveel personen bij zich te houden als noodig was voor het onderhoud van het schip. Hij heeft toen zelf de de door hem noodig geachte "menschen Later is herroepen, dat het schip in beslag genomen was, en wilde men alleen verklaard hebben, dat het was opgebracht. Op de vraag van den heer Rindermann hoe hiermede het strijken van de Nederlandsche vlag te rijmen viel, kon men niet zoo aanstonds antwoord gevenhet hoorde nu eenmaal zoo, zeide men. Zooals nu blijkt, beschouwt de Duitsche regeering de Batavier Y toch als in beslag genomen; het schip zou dan echter voor meer dan de helft con trabande levensmiddelen— geladen moeten hebben gehaddan moeten echter ook de 50 ft, 60 ton jenever als levensmiddelen aangemerkt worden. Het was, nu de Batavier V en de Zaanstroom eenmaal te Zeebrugge lagen, een moeilijk geval. De Engel sche marine hield scherp toezicht; niet onmogelijk was het, dat er mij nen gestrooid waren, zoodat het niet wel doenlijk was, de schepen naar buiten te geleiden tot een veilige plaats en dit had toch moeten ge schieden, als de schepen eenvoudig, om onderzocht te worden, waren op gebracht en weer vrijgelaten zouden worden. Kapitein Rindermann isdenl9den Maart dus den dag na de opbrenging al ln de gelegenheid geBteld om een telegram aan zijn reederij te ver zenden, en den 20sten een brief. Dit telegram en deze brief hebben, even min als latere brieven en een tweede telegram, hun adres bereikt. Het plan is geweest, de aan boord gebleven officieren en bemanning te vergunnen, aan land te gaan om wat te wandelende toestemming Is daar voor aangevraagd, maar niet afge komen. Overeenkomstig de mededeeling van de Duitsche regeering, isdr. Schön, van het Prisenamt, j.1. Vrijdag te Zeebrugge aangekomen. H(j werd al een dag of vier eerder verwacht. STOOMVAARTBERICHTEN. Stoomvaart-Maatschappij „Nederland". BUllton, uitreis, is 99 Maart Gibraltar gopasa. Calculta, thuisreis, vertrok28 Maart van Padang.' Nins, uitreis, arriv. 29 Maart te Portsaid. Batjan, uitreis, is 29 Maart Llzard gepass. .Rondo, van Newyork n. R'dam, vertrok 30 Maart van Cardlff. Sumatra, thuisreis, vort r.00 Maart van Colombo. at nrriv. 30 Maart van A'damte Batavia. I, uitreis, arriv. SO Maart te Catania. Jel, uitreis, arrlv.80 Maart te Port Said. Baweaïi,thuisreis, arri v. 30 Maart te Oravesend. Boeroo, thuisreis, 1b 80 Maart Kaap Roca gepass. Koningin Emma, uitr.,arrlv. 80 Maart te Sabang. Koningin dor Hoderlanden, mtrel», is 31 Maart Flnlaterre gepass. Rotterdamscho Lloyd. Insullnde atriv. 99 Maart van R'dam te Batavia; Jacatra, uitrols'arriv. 28 Maart te Padang. Tabnnan, ultroie/paae. 29 Maart te Perim. Maisng. uitreis, pass. 89 Maart Point de Galle. Besoeki. ultr., pass. 80 Maart Gibraltar. Gorontalo, van Java naar New-York, vertrok 80 Maart van St. Michaels. Ophir, thulsr., is80 Maart bij Walnor geankerd. Koninklijke Hollandiohe Lloyd. Gelria, thuisreis, vertr. 29 Maart v.Pernambuco. Holland ia, uitreis, arriv. 30 Maart te Montevideo. Frlsin, ultr., pass. 80 Maart Teneriffe. Tubautia vertrok 31 Maart van Amstdrdam naar Buenos-Ayres. Kon. West-Indische Maildienst Triton arriv. 29 Maart rnn A"dam te Colon. Haven te Nleuwediep. BOMnnrt. Aangekomen van R'dam en vertrokken naar Hariingen Hod. s.s. „Prof. Buys". Idem van Hariingen naar Goole Eng. s.s. „Friesland". idem van Hariingen naar Londen Eng. 8.B. „Starling". April. 'Idem van Huil naar Hariingen Ned. s.s. „Minister Tak". Idem van Lyth naar Hariingen Eng. b.8. „Amulet". VISSCHERIJBERICHTEN. Nleuwediep, 80 Maart Door trekkers aange recht 450 tal haring, per tal f2J0 a f250. Door 4 korders 12 manden kleine schol, per mand f6.00 a f6.00, 4 manden schar, per mand tZBO. 31 Maart Door 4 korders 6 manden kleine schol, per mand f6.00 a fftOO, 6 manden schar, per mand f8.00 a f L00. Door trekkers 926 tal haring, per tal f2.15 a f2.76. 1 April, Vjn. 8 uur. Door trekkers 300 tal haring, per Ul f280 a f286. SPORT. Voetbal. Terrein Bolweg, 2-4 uur. Morgen zal het terrein aan den Bolweg niet stilliggen. Een H.B.S. elftal zal uitkomen tegen een militair elftal uit de stelling Helder. Deze laatste combinatie heeft hier nog nooit gespeeld en kunnen wij ér dus uit den aard der zaak niets van mededeelen. Echter, naar de opstel ling te oordeelen, is het wel een elftal, dat flink partij kan geven. Men zie: Duinker (AlcmarU Vlctrix) Wilbrink v. Benthem (H.V.V.) (Alcm.Vlotr.) Dljkhorst Dubbeldam Heilig (H.F.C.) (Helder) (Stormvogels) Sint v. d. Broecke de Vries (W.F.O.) (Blauw-Wlt) (Z.V.V.) Gielen OffeD bergen (Hilversum)' (Z.F.C.) Wij hopen, dat velen dezen wed strijd zullen komen bijwonen, te meer daar de opbrengst geheel is ten bate van het Steuncomité. Goeden Vrijdag: H.F.C. I—Militai ren. Toegang vrijl H.F.C. H behaalde'Zondag al een heel gemakkelijke 5—0 overwinning, daar Alcmai ia niet opkwam. De Alk- maarsche „heeren" schijnen niet te weten wat beleefdheid is, want zon der eenig bericht bleven ze weg, daar mede èn de ontvangende vereeniging, èn de scheidsrechter èn het publiek dupeerende. 't Was anders jammer, daar het 2e elftal volledig was op gekomen. Nu werd er een oefenwed strijd gehouden tusschen de verschil lende spelers, waarin Dito zijn repu tatie van goalgetter hoog-hield door in vereeniging met Fetf 5 doelpunten De gezagvoerder van de „Batavier V" is tot het laatst op de brug ge- bleven, heeft met zijn mannen in Zeebrugge vastgemaakt met eigen trossen. Des Vrijdags echter - er Voor den Goeden Vrijdag zal H.F.C. I jelen tegen een sterke militaire combinatie. Tegenover het publiek wordt al een zeer tegemoetkomende houding aangenomen daar deze wed strijd door ieder zonder b e t a 1 in kan worden bezocht. Vooral voor de honderde militairen, die dan een vrijen dag hebben, een mooie gelegen heid om zonder eenige kosten hun middag aangenaam te panseeren. Voor zoover wij weten is dit de eerste keer dat in den Helder vrije toegang voor iedereen wordt verleend by een voet balwedstrijd. Een sympathieke daad van het H.F.C.-bestuur, die zeer zeker door honderde toeschouwers zal worden gewaardeerd. Met de Paaschdagen zullen we be zoek krijgen van de bekende 2e klas- ser V.V.A. (le Paaschag) en van de Racing Club Haarlem (2e id.). Zater dag daarover meer. Burgerlijke Stand van Halder, van 30 en 31 Maart 1915. BEVALLENN. A. te Winkel- Tyssens, d. OVERLEDEN': H. J. Gorter-Wed! G. v. d. Kraan, 71 j. J. Plaatsman*- Bremer, 57 j.P. J. A. Vink, 2 j. Laatste berichten. Van het Oostelijke gevechts terrein. Weenen, 31 Maart. Officieel bericht van den grooten generalen staf: Op het front in de Oostelijke Bes- kiden is de dag tamelijk rustig ver- loopen. In de sectoren die zich aan den Ooostzljde bierbij aansluiten, duren de gevechten voort. Op de hoogten ten Noorden van Disna en ten Noordoosten van Kalna zijn opnieuw verscheidene stormaan vallen van de Russen, die de vijand des nachts herbaalde, afgeslagen. Ook ten Noorden van den Uzsok-pas zijn nachtelijke aanvallen van den vijand met zware- verliezen voor hem ge fnuikt. Er zijn weer 1900 gevangenen aangebracht. Op de overige gedeelten van het front is niets van belang gebeurd. Er zijn daar alleen artilleriegevechten geleverd. Sedert 1 Maart zijn in 't geheel 188 officieren en 39,942 man ge vangen gemaakt en 68 machinegeweren ver overd. Engelsche stoomschepen In den grond geboord. Londen, 81 Maart. Het Engelsche Btoomschip Flaminian, van Glasgow naar Kaapstad onderweg, is Dinsdag vyftig mijl uit de Scilly-eilanden in den grond geboord. De bemanning van 41 koppen is opgepikt door het Deenscbe s.s. Finlandia en te Holy- head aan land gebracht. Aan de bemanning was nauwe lijks tijd gegeven, zich in de booten te bergen. (De FlaminiaD mat 3500 ton, was in 1914 gebouwd en behoorde aan de Ellerman Lines Ld.) Londen, 81 Maart. Hier is bericht ontvangen, dat het te Glasgow thuis hoorende stoomschip Crown of Castile bij de Scilly eilanden is getorpedeerd. (De Crown of Castile, in 1905 ge bouwd, mat 4505 ton bruto, 2828 netto en behoorde aan de Crown s.s. Cy. Ld. te Glasgow.) Het groote Noorsche stoomschip Bergensfjord, dat op Amerika vaart en op weg van New Yoik naar Kris- tlania was, had Zondag in Bergen moeten zijn. Tot nu toe heeft men geen bericht ontvangen. Het schip had koren voor de regeering en een andere belangrijke lading, bestemd voor Noorwegen, aan boord. Er be vonden zich ongeveer 1000 passagiers aan boord, die het Paaschfeest in hun vaderland wilden doorbrengen. Men vreest te Kristiania dat Het schip onderweg is aangehouden. Een Duitsche duikboot geramd 7 Parijs, 81 Maart. Het ministerie van marine maakt bekend dat gister namiddag een Fransch oorlogsschip buiten Dieppe een Duitsche duikboot opmerkte. Het maakte er onmiddellijk jacht op en noodzaakte ze te duiken. Toen beschoot het de periscoop en trachtte de duikboot te rammen. Op bet oogenblik dot de periscoop onder water verdween, kwam een groote hoeveelheid olie aan de oppervlakte. Beëedfging A. L. Hazebroek. Aan boord van Hr. Ms. Wachtschip bad hedenmorgen een plechtigheid plaats, die, ofschoon niet ongewoon in het corps officieren der Kon. Marine, toch een eenigszins ander karakter had dan de meeste van dergelijke plechtighedende beëediging n.1. van den Directeur van het Stafmuziek corps der Kon. Marine, den heer A. L. Hazebroek, tot luitenant ter zee der 8e klasse. Zooals ook kolonel W. H. C. Hoog, die den nieuwen luitenant den eed afnam, liet uitkomen, was de bevor dering bij keuze van een machinist - met welken rang de rang van den heer Hazebroek tot nog toe ge lijk stond tot luitenant ter zee van buitengewonen aard. Daarom wenseht spr. ook, dat de bli eene beëediging gepaard gaande plechtig- hede3, die in het begin der mobili satie wegens den Bpoed waarmede bevorderingen plaats hadden, wel eens wat verwaarloosd werden, in dit geval in vollen omvang zouden plaats hebben. Vandaar dan ook, dat de aan wezige officieren en manschappen in groot tenue .aanwezig waren, en, onder bevel van den kapitein der mariniers J. C. Schraver, op het Wachtschip parade gehouden werd. Onder het spelen van de muziek werd daarna inspectie gehouden, waar aan, behalve kolonel Hoog en de nieuw-benoemde luitenant Hazebroek, deel genomen werd door den oudsten officier van het corps mariniers en den oudsten officier van adüiinistra- tïe, overste Halewijn en kapitein Schraver. Na afloop hiervan trad kolonel Hoog naai" voren en sprak de aan wezige dames en heeren gasten, en manschappen van het Wachtschip toe zooals wij reeds zeiden. Daarna werd de ban geopend en, na voor lezing van het desbetreffend Konink lijk Besluit, den heer Hazebroek den eed afgenomen. Toen dit geschied was, sprak kolonel Hoog den nieuw- benoemden luitenant toe. Hij deed in die toespraak uitkomen de bizondere verdienste van deze benoeming. Nog nooit is het gebeurd, dat de annalen der geschiedenis van H.M. marine de bevordering hebben vermeld van een onderofficier tot deb offleierrang. Men zal vragen: de hoofdmachinisten dan? Maar de bevordering van hoofdmachi nist tot officier is een geheel andere verhouding dan deze, waarby een ma chinist bevorderd wordt tot officier. Ten opzichte van de hoofdmachi nisten was het eenigszins een recht, dat zij tot officier bevorderd werden, hier echter geschiedde een bevorde ring bi) keuze, en daarom is deze bevordering een bijzonder feit, wijl zij eene erkenning is van de verdien ste aan den heer Hazebroek. De heer Hazebroek heeft een eervolle loop baan achter zich, lange jaren heeft hy trouw Koningin en Vaderland gediénd. Maar niet alleen als militair, ook op muzikaal gebied heeft de heer Hazebroek zich verdienstelijk gemaakt van- den aanvang zijner werkzaam heden af le het zijn streven geweest het korps op te voeren tot hooger peil, steeds stond hem voor oogen het woord excelsior 1 Anderhalf jaar heeft spr. den heer Hazebroek onder zijne bevelen gebad, zoodat hij dus beoordeelen kan welke kracht er van hem uitging. Van harte wenschte spr. den nieuwen officier geluk; een hoogere rang legt hoogere verplichtingen op, maar de plichts betrachting van den heer Hazebroek is steeds boven lof vei heven geweest, zoodat het niet noodig is hem speciaal op zijne nieuwe verplichtingen te Ook mevrouw Hazebroek en de beide zoons van den jubilaris spr. kolonel Hoog vervolgens toe. Hij wenschte hen geluk met het voor beeld, dat z« .voor oogen hadden en dat hun eene aansporing zou mogen zijn om vooruit te Btreven ln het leven. Vervolgens het woord richtende tot het stafmuziekcorps, drukte spr. zijne groote voldoening uit over het feit, dat het bericht van de bevorde ring zooveel blydacbap onder het corps heeft verwekt. Het Is een be-

Heldersche Courant | 1915 | | pagina 5