Steuncomité aangenomen los van de toelichting inzake de nationaliteit, gisteren dooi den heer Troelstra gegeven. Ten on rechte zeide deze, dat raen nu eens zag hoe diep het nationale besef in het volk wortelt. Maar het is hiel de zucht tot zelfbehoud, die ons drijft, meei- niet. Als wij ontwapend hadden, waren wij niet vrij gebleven, Duitsch- land zou ons land bezet hebben. Wij kunnen wel tegen de oorlogsbegroo- tingen blijven stemmen, want die stem tegen beteekent kritiek op het militaire stelsel. Do Zeeuw (Rotterdam IVa) criti- seert het schrijven, dat door den heer Vliegen indertijd [gericht is aan den Rijksdag-afgevaardigde Weill, en dat in de pers herhaaldelijk besproken is. Soep (Den Haag I) betoogt, dat het in dezen oorlog voor de arbeiders in België niet gaat om vaderlands liefde, maar om bescherming van het leven. S t e n h u i s (Amsterdam IX) be toogt, sprekende namens de oppositie, dat men er de oppositie een verwijt van maakt, dat zij niet met voorstellen kwain. Maar juist in dat geval zou men haar tegenleiding hebben kunnen verwaten. Velen zullen stemmen vóór de partijleiding om de partij bijeen te houden, terwijl zij toch tegen de landsverdediging zijn. Nog tien zulke bekeoringen en van de zedelijke kracht der partij blijft geen spaan over. A1 b e r d a (Kamerfractie) kan het standpunt van rar. Sannes deelen, maar na den oorlog in internationale bespreking. Ook hij aanvaardt de landsverdediging uit lijfsbehoud on vindt dit niet genoegzaam in de motie van het partijbestuur belichaamd. H|j verwijt aan de oppositie, dat zij de slingerende vaart van het schip der s.d.a.p. niet w(jt aan de elementen, maar aan den kapitein. R u g g e (Groningen) behoort tot de „muiters". Voor hem is aanvaarding van het beginsel der landsverdediging in strijd met paragraaf 12 van liet beginselprogram. In België is juist omdat men zich verdedigde, de oorlog gekomen. Wie goedkeurt, dat gestemd zal worden voor de kredieten om de soldaten naar de grens te zenden, moet zelf ook bereid zijn naar de grens te snellen. Troelstra stelt de partij voor de leuze „Kiest, tusschen de partij en m|j". Spr. geeft het congres in overweging, te kiezen voor de partij en Troelstra tc laten gaan. (Eenig applaus). De Voorzitter merkt op, dat Troelstra juist gezegd heeft oen trouw lid der s.d.a.p. te zullen blijven. Mr. M e n d e 1 s is het zoo goed als geheel eens met de toelichting van den heer Sannes. Het gaat hier om de vraag hoe de belangen der arbeiders klasse duurzaam het beste zullen worden gediend. De vraag waar het op aankomt, is deze: Aanvaardt gij, vertegenwoordigers van de proleta rische klasse in het parlement, als uw duren socialistischen plicht, de verantwoordelijkheid voor de gewa pende landsverdediging? Neen, zegt spr. Voor het socialisme zal het verdorfelljk zijn, voor nu en voor later. Spr. heeft vóór de mobilisatie- credieten gestemd, omdat bij niet- gebruik maken van het middel der mobilisatie een „casus bolli" zou kunnen worden geschapen. Duys behandelt de lands-verde- diging, den A. Oorlogsraad en de behandeling der oppositie door de „Volk"-redaclie. De heer Albarda zeide, dat de Engelschen en Duit- schers in ons land zouden gaan z(jn vechten, indien wij ons niet verde digen zouden. Maar kan het erger dan in België vraagt spr. waar men zich wel verdedigd heeft. Ook hij waarschuwt tegen medegaan met de landsverdediging, en hoopt, dat de partij zal blijven staan op het mooie, zuivere socialistische standpunt. E. Polak (Amsterdam V) conclu deert, dat de partijleiding moot worden goedgekeurd en trekt eon tweetal voorstellen in beoogende o.a. eene commissie van onderzoek inzake de landsverdediging. Na de pauze zijn nog dertig sprekers ingeschreven. Besloten wordt de lijst af te werken tot half vijf, dan zullen ook reeds Schaper en Wibaut (redactie „Het Weekblad") het woord hebben gevoerd. Vervolgens komen aan het woord het partijbestuur en de Volk"- redactie, daarna de inleiders. Dan zal om tien uur 's avonds worden ge stemd. Deze regeling wordt goedge keurd. G e r h a r d betoogt, dat wie vóór mobilisatie is, zich er niet aan ont trekken kan ook vóór landsverdedi ging te z|jn. Een andere strooming wordt vertegenwoordigd door Albarda, die alleen in bizondere gevallen lands verdediging wil. Spr. stelt eenige amondementen voor op de motie van het partijbestuur, Thomassen critiseert de houding van „Volk"- en „Weekblad"-redactie tegenover de oppositie. H|j erkent, dat uit de handhaving der neutraliteit kan voortkomen handhaving van ons zelfstandig volksbestaan. Mej. van der Vlies (Enka, Schie dam) is het met Sannes eens inzake het stemmen voor oorlogscredieten. De landsverdediging druischt in tegen het groote socialistische ideaal; wij hechten waaide aan de nationale zelfstandigheid van Nederland, maar meenen, dat ook een verdedigings oorlog een breuk slaat in de inter nationale eenheid, die voor ons het hoogste moet zijn. Tenslotte licht de afgevaardigde van Amsterdam IX, de heer Lub, eon motie toe, waarin wordt afgekeurd de houding van het partijbestuur, die, la tegenstelling met de resolutie op de Kopenhaagsche conferentie, den gods vrede heeft aanvaard en daardoor do oorzaak is geweest, dat de partij haar aanvalskracht heeft verloren. Verder licht hij een motie toe, waarin het samengaan van partyge- nooten in den Anti-Oorlogsraad wordt afgekeurd, en betuigt in een derde motie instemming met de houding van de kamerfractie b|j de behande ling van de begrooting voor Buiten- landsche Zaken. Namens de redactie „Het Week blad" zet de heer Wibaut z|jn standpunt uiteen. Na den oorlog zal er een geweldig verzet ontstaan tegen den oorlog, waaraan ook kringen uit de burgerij zullen deelnemen. Het is een verouderd dogma, dat de kapi talistische klasse als geheel haar belangen zou gediend zien door den oorlog. Zoo komt spr. tot don Anti- Oorlograad. Hij verdedigt de pavty- genooten, die hierbij zijn toegetreden. De grondslag van dien A.O.R. lijkt als twee druppels water op de Kopen haagsche resolutie. De resoluties van het Partijbestuur hebben een tijdelijk karakter en leggen de Party niet vast yoor de toekomst. Zij geeft een blanco volmacht aan de regeering inzake oorlogscredieten en geeft de Kamerfractie volle vrybeid. De reso lutie door den heer Gerhard ingediend, eischt overweging. Hij heeft tegen aanvaarding eener commissie, die de opdracht zal hebben de deelneming der s.d.a.p. San eene internationale conferentie, zooals Den Haag III voorstelt, geen bezwaar. Spr. geeft den heer Rugge in over weging niet uit de partij te gaan. Wij hebben de oppositie noodig. Schaper verdedigt zijn toetreden tot den A. O. R. Het Partijbestuur redeneerde: gaat het niet, het schaadt ook niet. Deze organisatie, gericht tegen dezen oorlog, is tijdelijk en feder; ief. Als de oorlog uit is, zeggen wij eikander vaarwel. Socialistisch is het program zeker niet, maar men verlangt niet, dat wy onze beginselen verloochenen. Wij werkeu immers ook wel in andere vereenigingen met de bourgeoisie sameD, het Kon. Nat. Steuncomité, de heer Kuyper zeide, zelf lid te zijn van „Armenzorg", iets, waar spreker zich nu weer voor schamen zou. Laat ons onze krachten niet overschatten; wij zijn niet sterk genoeg om alleen voor den vrede op te komen. Onze bluf heeft ons inde misère geholpen, en ook het gebrek aan erkenning, dat wij in den nood sommige dingen moeten doen omdat het moet. De heer Schaper bespreekt verder wat door hem in 1902 gezegd is, dat de soc.-dem. de eersten zullen zyn om by een aanval naar de grens te snellen. Laat men de resolutie van het P. B. aannemen als votum van vertrouwen in de leiding eu in het belang van de eenheid. J. J. de Roode verdedigt de houding van de „Volk"-redaetie. Gaarne zou spr. de leuze huldigen„Geen man en geen cent!" („Doe het dan!" wordt geroepen). Men moet echter eenmaal voor de noodzakelykheid bukken. De leuze van de oppositie „Geen man en geen cent" brengt mee on- middeliyke demobilisat ie en deze weel de uitnoodiging aan beide oorlog voerende partijen om metjhaar oor logsgeweld ten snelste Nederland binnen te trekken. Spr. critiseert de oppositie, die van het eene verwijt op het andere springt en ten slotte stemming maakt tegen de partijlei ding, aldus een verderflijken invloed uitoefenend. De Voorzitter van het Partijbestuur, W. H. Vliegen constateert, dat er maar heel weinig tegen het P. B. is ingebracht. De oppositie doet hem denken aan een handigen barbier, die uit een heel klein stukje zeep veel schuim maakt. Tenslotte komen nog de leplieken, waarna tegen middernacht gestemd wordt. Verworpen wordt de resolutie van Schiedam, uitdrukkende teleurstelling over de houding der partijleiding in den oorlog. Slechts 12 stemden vóór. Op de resolutie van het P. B. wor den uitgebracht 555 stemmen, op die van Zaandam—Dordrecht 231, (10 blanco). Eerstgenoemde is dus met groote meerderheid aangenomen. De resolutie van het P. B. inzake het mllitairisme wordt hierna met groote meerderheid aangenomen, even eens die inzake den A. O. R., nadat verklaard is, dat over aansluiting bij den Raad eerst de Partij zal worden geraadpleegd. Ook de motie inzake de neutraliteit wordt aangenomen en het Congres tot heden morgen verdaagd. MARINE EN LEGER. Mei don Sdon dezer is de luit- ter zee der 2u klasse Marine-reserve M. F. Monter Bruiins ont heven van het hevel over Hr. Ms. „Zeemeeuw en geplaatst aan boord van Hr. Ms. Wachtschip te Willemsoord, terwijl do betrekking van gezag voerder over Hr. Ms. „Zeemeeuw" is opgflifragen aan den opper-torpedlst C. Swart. De ofllcler vau gezondheid 2e kL der marine S. van der Schouw wordt tegen Juli bevorderd tot officier van gezondheid le klasse. De luitenant ter zee 2e kl. C. Noyon is over geplaatst aan boord van Hr. Ms.' mijrilogger „Medusa". AGENDA. 6 April. Couuerl „Apollo". Casino, 8 uur. 7 April. Muziek uitvoering in do Qerof. Kerk, Spoorstraat, half acht. 7 en 8 April. Dumas- Cabarot-kwartot. Casi HELDER. In dank ontvangen van 20—27 Maart 1915: A. Gf 2.50. 4C.2Bn.20e R.Inf.(3wek.)f 6.50. Hr. Ms. „Atjeh". f —.45. 2o C. 3c Bn. 20 R. Inf. f 16.80. Det. Art. en Torp. Veldyt. f 12.30. Opbrengst Concert. f 33.— Gemeente Helder. f 1000.-. Comm. van inzam. f 200. Minder geëmpl. R. W. f 13.25. De uitgaven hebben bedragen f 369.30. De Penningmeester, W. BIERSTEKER Loodsgracht 21. LIJST van onbestelbara brieven en briefkaarten. Brieven Binnenland: Bamberg J., Helder; Beekhuizer H., SchevenlngenGetzen van Wed. H., Haag; Jacobs C., Helder; de Jong Wed. N., Molenstraat, Helder; Levens ver. Mij., A'damLuy t P., Haarlem Niva Instituut, A'damPost Dirkje, Moddergat; Ravenswaay,Haag; Smit A., Utrecht; Taanman A., Helder. Briefkaarten Binnenland: Borneman J., Oostburg; Dykhuizer Gljs, Leiden; de Jong F., A'dam; Ouwerkork P., Hoeusma Bol., Westzaan; Halma, A'dam; Vries de A.; Zoelen W., Helder. Haven te Nieuwedlep. Aangekomen van Harlingon en ver trokken naar Huil bet Nederlanilsr.be „Minister Tak". 4 April. Aangekomen van CardifT hot Nod. „Jan Bh 1 Marine. „Jan Blockx", met steenkolen v ST00MVAARTBERICHTEN. Stoomvaart-Maatschappij „Nederland". •Ayros, pass. J88aut.. ivurimaui, uiuiHruis^yertroK z jvpni van Sabang. Krakatau, van New Vork naar Amsterdam, pnss. 2Aprll Lizard. Kambangan, thuisreis, arriv.S April teGt-nuu. Rotti, uitreis, vertrok 5 April van Sucz. Rotterdamsche Lloyd. Besoekl, u Coylon vertrok 3l 1 Djocja vertrok 31 Maart v. Batavia ni Deli vertrok 1 April van Batavia naai Kediri, uitreis, pass. 2 April Perim. Menado, uitreis, pass. 2 April Povim. Tamborn, thuisreis, vorlrok 3 April van Napels, Koninklijke Hollandsche Lloyd. r.uuiuiuu, uurei», vett-iu* jvpiii vau ut- i'unia. Maasland, uitreis, vertrok 4 April v. Rlo Janeiro. Rijnland, uitreis, vertrok 5 April van Lissabon. Tubantfo, uitreis, vertrok 4 April van Lissabon. Kon. West-Indische Maildienst. Pr. Willem V, uitreis, vortr. 31 Maart v. Madera. Triton vertrok 2 April v. Colon n. Porto Barrios. Commewyne, thuiar., arrlv. 3 April te IJmulden. Java Bengalen-Lijn. Le Mairo vertrok 2 April v. Calc.ut.ta naar Java. VISSCHERIJBERICHTEN. Nieuwodiep, 3 April. Aangebracht door 20 korders20 stuks middeltong f0.60 per stuk. 2 mand stortschol f8.00 per mand, 4(1 manil kleine schol f8.00 a f4.00 por mand, 20 mand schar f 1.60 a f2,00 per mand. Van trekkers 130 tal haring f 225a f2.75 p. lal. 4 April. Van trekkers 75 UI haring f2.05 a f2.90 per lal. 6 April. Van trekkers 1100 UI linring f2.or> a f2.90 por tal, 1 zalm voor f15.00. C April. Van trekkers G00 UI haring f2.60 a l'S.90 nor tal. MARKTBERICHTEN. Hoorn, 3 April 1915. Tarwe f 14,50a f 15,60,gorstftl,00a f 11,00, haver f 7,50 a f8.00, groene erwton f 15,a 17,50, vale id, I'28. :i f29,—,grauwe i.1, rït- a f31,-, hr. boon. 116,50 a fl9,50 knrwoiz.fl7.60af-.raosteriiz.f 30,00 a f00,00, - koelen f- afOOO, 0 schapen f00,- a f 0 lammeren f <i f 0 kalve ren f-,- a I'—,—, O varKjsn8f—al'-.-. 0- biggen fO,— a f ,00, paarden f O,— n -. rn Alkmaar, 3 April 1915. Aangevoerd 15 paardon f 125 a [675. 08 koeion en osson f120 a f320, 223 nucht. kalveren 18,— a f20,-, 197 magere schapen f 26.- a f38,-, 4 lammeren f 10 af 12, 79 magere varkons f21,— a f84,—, 189 biggen r 11.60 a f 18,50, 9 bokkon on gotton f3,- a fC—0 kleine bokloa 10.00 a f 0.00, botor, por kop laagste prijs 0,70, middel prijs f 0.75, hoogste prijs 10,HO, aangevoerd 6228 kop. eieren f4.D0 a f5.0ö per 100 Purinerend, 6 April 1915. 25 stapel» Fabrleksknas por 50 K.G. r 49,- 50 Boerenkaas 60 l' 46.60 Commissie 50 1' Mlddelbaro 60 f Goudsch* kaas „50 f 1340 K.G. Boter por K.G. f 1.40 r 1.45 628 Runderen: 113 velto por K.G. f 0.72 f 0.96 511 molko on golde I' 160.- r 320.- 4 Sttoren f 000.- f 000,- 22 Paarden f 000.- f 000.- GC votto Kal voren por K.G. f 0.96 r 1.16 1098 nuchtere ld. por stuk f G.- f 0.- slacht Kalveron. f 12.— f 24.— Fokkalveren per stuk r 16.- f 32.- 267 vette Varkens por K.G. f 0.88 f 0.94 47 magoro id. por stuk I' 18.- f 32.- 157 Biggon por atuk f 8.- f 10.- 1877 Schapen f 27.- f 88.- Ovorlioudura f 0.— f 0.— Lammeron - f 0.— f 0.- Ganzen f 0.- f 0.— Kalkoenen f 0.- r 0.- Zwanen 1' 0.— f 0.— Klpoieren por 100 stuks f 4.50 f 4.90 liendoleron „100 1' 4.26 f 0.- Kievitseieren per stuk f 0.- I' 0.— zak Appelen f 0.— f 0.— uk Peren f 0.- f 0.- Handel melke- en gcldekooion matig; vette kalveren stug; nuchtere slacht kal veren matig; nuchtero fokkalveren matig; velto varkens stug; mag. varkens matig; biggen matig; schapen stug. Burgerlijke Stand van Helder, van 3 April 1915. ONDERTROUWD: J. A. Rietdyk en A. C. Krijnen. BEVALLEN: C. R. H. van Otteren - van Wuijcbhuise Nor tier. OVERLEDENP. Boonacker 25 jaar. Tijdstippen van verzending der Brievenmalen. Naar Oost-Indië: Datum dor TQdsUder ter post- i laat. busl. bezorging. fn/taPostk. zeepost via Amsterdam 9en8ÏApr. 655'sav. zeepost via Rotterdam 16 en 30 656 'sav. O Holt. mail via Genua 19 (JiS'anV. f) Holl. mail vla Napels 112 en 20 6.55'sav. all. brlev., hriefk. on aangoteek,. stukken. Naai1 Atjeh en onderboorigheden en de Oostkust van Sumatra: over Engeland olken Dlnsd. 11SJ5 's m. Naar Guyana (Suriname) Naar Cura^ao, Bonaire en Aruba: of Queonstown dag en Dond. j 12.16 's m. Naar St Martin', St. Eustatius en Naar Kaapland, Natal, Oranje-ltivier- kolonie en Transvaal eiken Donderdag, 12.16 's m. PLAATSELIJK NIEUWS. Aanbesteding. Door den architect P. H. van Niffrik te A'dam werd op Zaterdag 3 April voor de „Vereeniging ter verbreiding der Waarheid" alhier aanbesteed het bouwen van een Evangeli3atiegebouw met vergaderlokalen en woning aan de Palmstraat alhier. Ingeschreven werd door de heeron: H. Wyker voor f 22.515 A. van Pelt. - 22.300 W. Braggaar - 22.295 Gebr. v. Pelt 22.182 H. Riemers 22.180 A. Krijnen - 21.763 Th. van der Sterre - 19.293 K. Zeeman- 18.886 Raming f21.375.— Aan geou der inschrijvers werd volgens deze openbare besteding het werk gegund. Daarna werd bij onder- handsche aanbesteding het werk opge dragen aan den heer K. Zeemau, den laagsten inschrijver der openbare besteding, voor f20.886.— Muziek-Ensemble. Men verzoekt ons mede te deelen, dat in de plaats van mej. Gysbertse van Haarlem, morgenavond ter ge legenheid van de zang- en muziek uitvoering in de ger. kerk Spoorstraat, (zie achterstaande advertentie) de sopraansolo's gezongen zullen worden door mej. Annlj Pricken, einddiploma conservatorium Amsterdam. Heldersche Toonoelvereeniging „Tavenu". Bovengenoemde vereeniging zal hare laatste uitvoering in dit seizoen voor leden en introducé's geven op Zaterdagavond 8 Mei a.s. in „Casino". Opgevoerd wordt „Mésalliance", tooneelspel in 3 bedrijven van onzen begaafden Nederlandschen tooneel- schrijver J. B. Schuil. Een bekend dilettant-acteur uit de residentie zal by deze uitvoering zijne geheel belang- looze medewerking verleenen. Bovendien geeft „Tavenu" op Vrijdagavond 23 dezer een liefdadig heids .■oorstelling ten voordcole van hel plaatseiyk steuncomité, waarop een herhaling zal plaats hebben van het op 13 Febr. j.1. door de vereeniging met zooveel succes voor het voetlicht ge brachte tooneelspel „Oud-Heidclberg". Vervalsching. Voor den Zeekrijgsraad te Willems oord stond terecht een stoker le klasse beschuldigd vau desertie, valschlieid in spaarbankboekjes vier maal en op lichting elf maal geploegd. Beklaagde heeft in December van het vorige jaar na gedeserteerd te zijn, in Rotterdam, Utrecht, Amsterdam en Haarlem voor verschillende namen bedragen van vijftig cents op spaarbankboekjes in gelegd en daarna de boekjes vervalscht door voor het bedrag van vijftig cents te zetten bedragen van f 800 tot f 1100. Gewapend met deze boekjes en ge kleed in de hem niet toekomende uniform van korporaal heeft hy onder vertooning dier boekjes en onder op geven in Indië veel geld te hebben overgespaard, maar dit geld momen teel niet los te kunnen krijgen, en na hier en daar nog een door hem zelf aan eigen adres verzonden tele gram, meldende dat hy na eenige dagen het geld kon halen, te hebben vertoond, verschillende personen in bovengenoemde plaatsen, meest café houders, bewogen tol het hem in leen afgeven van vorschillende geldelijke bedragen en hot verstrekken van ver tering. Eindelijk werd hij in 's Her togenbosch gearresteerd. Beklaagde bekent alles zoo volledig mogelijk met uitzondering van ééne oplichting. Bij het hooren van de hier op betrekkelijke getuige windt be klaagde zich hevig op en zegt wel een fielt te zijn maar toch heel goed te weten wat hy precies gedaan heeft en dat hij dit feit ten stelligste ont- kont. Hij geeft op tot de daden te zijn gekomen onder pressie van eene Bel gische vluchtelinge, van wie hy alleen don vooinaam „Maria" weet en met wie lilj al het geld verteerd heeft. Deze heeft hem later spoorloos ver laten, maar hij meent naar een of ander vluchtoord. Geen der getuigen heeft echter iets van die Belgische vrouw gezien. De llscaaal vordert schuldigver klaring ter zake van al het ten laste gelegde met uitzondering van do eene ontkende oplichting. Hem komt het verhaal van beklaagde over „Maria" zeer onwaarschijnlijk voor en hij voegt er aan toe dat al moge het waar zyn beklaagde dan toch met een buiten gewone meesterlljkheid de door haai voorgestelde plannen hoeft uitgevoerd. Hij eischt beklaagde's veroordeeling tot twee maanden militaire gevange nisstraf en twaalf maanden gc-vange nisstraf, met aftrek van het preven tief arrest. Mr. Gouverne, optredende voor den beklaagde, betoogt dat nu beklaagde bij de oplichtingen gebruik heeft go- maakt van de vervalschte boekjes, het niet aangaat beklaagde bovendien nog schuldig te verklaren aan het gebruik maken van een vervalscht geschrift. Overigens roept pl. de cle mentie van den krijgsraad in voor dezon beklaagde. LANGS DE STRAAT. Trammetjes-wee. A Nee, 't was mis met het tram metje, dien eersten Paaschdag. 't Was jammer, want hot was zulk schitte rend weer. De jonge voorjaarszon lachte bemoedigend en opwekkend, al woei dan ook een ietwat ijzige wind u in 't gezicht. Aan dien wind zijn de Nieuwediepers gewend Stralend was de Zondag van zonn schijn en zwaar van voorjaarsbelof- ten. De strakblauwe hemel welfde hoog boven de aarde, vroolljke vogels tjilpten en zongen hun hoogste lied. En waagden zich niet reeds de schuchtere madeliefjes door 't spich tige groen, het frissche kopje opste kend en vertellend, dat het daar onder in de aarde begon te kiemen en te gisten, en dat er straks wel meer zouden komen En de zomertoiletjes, zoowaar, kwamen ook al hier en daar voor den dag. Ze getuigden wel niet steeds van goeden smaak, maar wel vertegenwoordigden ze het symbool van vrouwelyke Ijdelheid in verschil lende schakeeringen. Alles marcheerde in do natuur de kiemende knoppen, de ontluiken de bloemen, de omhoog rijzende leeuwerikken, de schitterende zomer toiletjes Alleen het trammetje wou niet; het trammetje was oppo sant, het sloeg de verzenen tegen de prikkels, het vergat dat het tot taak had de communicatie tusschen de badplaats Huisduineij en haar voedsterstad den Helder.Het tram metje, om kort te gaan, was rebelsch. 't Zag er anders zoo keurig uit; blinkend van do lak, frisch de verf, en de banken, achboden zoo heer- ïyk een zitje. Het belletje luidde den bekenden, geliefden klankhet riep de wandelaars toekomt hier, komt hierik breng u, waar gy wezen wilt, voor luttel gelds en dood op uw gemak. Tot voor de poorten van het badhuis breng ik u, waar gij kunt rusten en praten, en pratend snoe pen van uw - koffie-met-slagroom of bier met schuim. En straks breng ik u veilig weer thiiia Dat alles riep het tram-belletje, en de latente krachten vau het tram metje ontwaakten, het schudde zich en spande de van het lange rusten ietwat stijf geworden peezenvooruit 1 vooruit! scheen de stoompijp te willen juffen, en de rookwolkjes wezen al n de lichting der Noordzee: Huis- duiuia victrix! Van Huisduinen begint, de victorie! Maar het opposante trammetje wou niet. Het trammetje, keurig in de lak, fleurig en stemmig, en volgeladen met een veelsoortig Zondagspubliek, met Nieuwediepers, die „hun" strand zouden toonen aan logés, aan vreemde étrangers van buiten, aan magen en vrienden, die gezegd haddenbij ons ben je voor 10 of 15 cent aan zee, terwijl je in Arasterdam of Haarlem meer dan tien of vijftien stuivers moet geven, het stemmige, ernstige degelijke trammetje vertikte het. Midden op den dyk bleef het stilstaan en hoe conducteur en machinist ook wurmden, het gaf allemaal niets en het hevig obstinate trammetje was eenigen tijd het voorwerp van veler belangstelling. Aan goede raad ontbrak het niet. Een stevig gebouwde jonge man stelde voor met z'n allen een handje; te helpen duwen, 't Zou wel wennen, 't was ongewoonte, 't Was kuitkramp; als je voor 't eerst weer op de flets komt, heb je dat ook. Een ander beweerde dat er geen stoom genoeg was; de manometer wees 6 volt en er waren er 8 noodig. Over vijf minuten zou het wel gaan; de machinist stookte als Mephisto zelf, 't Zat 'm in de vlampijp, beweerde die technicus. Nummer drie verdedigde de voort trek-methode; een paar stevige man nen vóór de locomotief, dan zou het wel beter gaance n'est que le premier pas qui cofite, enz. Een vierde stelde voor en passant een kaartje te leggen misère-ouverte met een praatje; een literair aangelegde juffrouw de clameerde den Schoolmeester: „Een mensch kan van te voren niet alles weten, Anders had ik hier mijn breikous niet vergeten." Het merkwaardigste was, niet, dat do tram niet verder wilde, zooiets was meer voorgekomen, maar dat alle reizigers bleven zitten. Blijkbaar dachten ze dat het nog wel los zou loopen met die tram eu hoopten ze op betere tijdon. De technicus, die gesproken had van den onvoldoenden druk en die meende, dat over vijf minuten de tram wel weer zou gaan, scheen geljjk te zullen krijgen; inderdaad steeg de manometer geleidelijk op 6.5, 7, 7.5 volt, klom omhoog, totdat 8 volt bereikt was: „vooruit Kobus!" riep do ongeduldige conducteur, en voort ging de tram. Dat wil zoggen tot op een afstand van vijfentwintig meier. Toen gaf zij 't weer op, een) puf, eeu rookwolk, een zucht en zij stond. Een gemoedelijke landweerman begon met een fraaie bariton te zingen „It 's a long way to Tipperary", maar niemand viel bij. De aardigheid ging er af. Maar toen van de andoro zijde de Huisduinensche tram naderde, werd de situatie ingewikkelder en tragi scher, en het scheen op eeu ramp te zullen uitloopen. Want deze tram, die van de gebarsten vlampijp harer collega niets afwist, was te goeder trouw doorgestoomd en stond nu plotseling pal voor de opponeerende locomotief No. 1. En hoe het nu afliep met de beide trams, - de eene, die niet voor- of achteruit kon, wegens de lekke pyp, en do andere, die maar één keus had wijken of vergaanwij weten het niet. Wel weten wij, dat het personeel der laatste tram, in arren moede we gens de voorjaarskaren der locomotief, .besloot de oaderdeelen zelf op te duwen naar de remise op Huisduinen, stuk voor stuk, locomotief en wagens, hetgeen een gezonde lichaamsoefening bleek te zijn, ofschoon zij eenigszins streed met do principes der tram-zelve. Maar moet ook niet de mensch vaak tegen zyn principes handelen, en zouden w(j het dan in het aardige, gezellige trammetjo laken, dat hot op dezen Paasch-Zondag de verzenen tegen de prikkels sloeg en zich liet duwen en trekken, inplaats van zelve ons veilig en wel aan zee te brengen? Wie onzer zonder zonde is, werpe op de tram den eersten steen. Maar bedenkelijker werd het toen het op Paasch-Maandag weer kuren ver toonde; toen de manometer, die om half zes al op 8 had moeten staan, om zes uur eerst dit cijfer bereikt had, zoodat met een geweldige ver traging de tram haar tocht aanving en de geduldige reizigers, die dit half uur hadden zitten wachten, op een sukkeldrafje, zooiets als een hard- loopende schooljongen, naar Huis duinen bracht. Bedenkelijker werd het, zeiden wy, en de conducteur schudde het wijze hoofd en zeide Dat loopt mis, Kobus, dat loopt mis Laten we hoopvol blijven en moe dig; vele tegenspoeden des levens verkeêren tot ons welzijn vaak in voorspoed, en de tegenspoed zelve is een nuttig levenselement. Een kapotte vlampijp is bovendien niet onher stelbaar. BINNENLAND. Verlof voor landbouwers. Met betrekking tot het verleenen van buitengewoon verlof aan onder de wapenen zijnde landbouwers, is door den Minister van Oorlog het navolgende bepaald: Op reeds door landbouwers gedane aanvragen om buitengewoon verlof, gericht aan den Minister van Oorlog of aan den Opperbevelhebber van Land- en Zeemacht, zal eerlang eene beslissing worden genomen, zonder dat de aanvragers daartoe verder iets behoeven te doen. Zij echter, die nog geen verlof voor landbouwbelangen hebben gevraagd, zullen hunno verzoekschriften, ge richt tot den. Minister van Oorlog, moeten zendon aan het betrokken Provinciaal bemiddelingsbureau. In dit verzoekschrift behoort te worden opgegeven tot welk korps en korps onderdeel de belanghebbende behoort en waar op dit oogenblik zyn stand plaats is. Hot adres van het bemiddelings bureau voor Noord-Holland isden heer G. Nobel, te Lutjewinkel (ge meente Winkel). Voor bovenbedoeld verlof komen in geen geval in aanmerking zij, die slechts één bunder of minder te be bouwen hebben. De „Prins Maurits". Reuter meldt uit New-York, dat het stoomschip „Prins Maurits" met de bemanning van 49 man en vier passagiers Zaterdag in den storm bij Kaap Hatteras vergaan is. De directie van den Kon. West- Indischen Maildienst deelt mede, dat zij uit New-York een telegram heeft ontvangen, meldende, dat het s.s. „Prins Maurits" ter hoogte V3n Kaap Hatteras in zinkenden toestand ver keert. Omtrent het lot der opvarenden is der directie nog niets bekend. Het s.s. „Prins Maurits" is in 1900 te water gelaten, en heeft een inhoud van 1777 ten. 5 Februari was het schip van hier via Paramaribo naar New-York vertrokken. Het was thans op de terugreis. Het Nederlandsche stoomschip .Flora" (van de Kon. Nederlandsche Stoombootmaatschappij) is bij Hart- land Point, aan den ingang van het Bristolkanaal, gestrand en totaal ver loren. De bemanning is gered. De Florg" was 31 Maart van Amster dam naar Swansea vertrokken. Gemeentelijke vischverkoop. Sinds Donderdag mogen de inwo ners van Schageu zich ook verheu gen in het bezit van een gemeente- ïyken vischverkoop. Vijfhonderd pond schol werd grif verkocht voor den uniformen prijs van 10 cent per pond. De geheele aanvoer was direct van de hand gezet, en velen moeBten nog ongetroost naar huis terugkeeren. Spionnage. Vrijdagmiddag is te Wageuingen, op aanwijzing van soldaten daar tijdelijk in garnizoen, aangehouden de Duitscher R., die in gezelschap van een vrouw verschillende photo- grafische opnamen deed. Na door militaire autoriteiten verhoord te zijn, werden R. en de vrouw door de marechaussee naar Arnhem gebracht, terwijl het toestel in beslag genomen is. R. is te Arnhem op vrije voeten gesteld; na ontwikkeling der platen zal verder worden beslist. De aangohoudene is iemand van een ongunstig verledenhij woont te Arnhem en is photograaf van be- roop. Het had reeds de aandacht ge trokken, dat hij in den laatsten tijd zoovele opnamen deed tusschen Arnhem on Wageuingen. Stow-away's. Zaterdag bevonden zich aan 't hoofd bureau vau politie te Amsterdam twee Duitschers, die als stow-away met de „Dordrecht" uit Las Palmas te IJmuiden waren aangekomen. De „Dordrecht" toebehooronde aan de maatschappij „De Maas" to Rotterdam, kwam uit Rosario. De gezagvoerder vermoedde, dat do Duitschers uit Las Palmas ontsnapt waren en deed van het geval aangifte bij de politie. Ook al zouden de Duitschers uit de krijgsge vangenschap ontsnapt zyn, dan is op hen in dit geval slechts de vreemde lingen-wet van toepassiDg en zullen zij, wanneer zy over geen voldoende gelden beschikken, over de grenzen worden gezet. Krasl In een to Rotterdam verschonend dagblad word eenigen tijd geleden, ter waarschuwing, een valsche zilver bon van f 2.50, Serie 436, afgedrukt. Thans blijkt, dat hiervan misbruik ls gemaakt. Iu een café op den Goudschensingel is door eeu onbekend persoon als echt in betaliDg gegeven een dergelijk uit dat dagblad geknipte en vervolgens opgeplakte afdruk. Het waardelooze stukje papier is in het café als een goede zilverbon in be taling genomen. (N. R. CL) Overreden. Zaterdagmiddag is eon 14-jarige jongen, die per rywiel langs den Singel te Amsterdam reed, in botsing met een vrachtauto der A rustel-Bierbrou werij gekomen, welke uit de Oude Spiegelstraat kwam. De knaap viel, en het voorwiel van de auto ver brijzelde hem het hoofd. De dood was onmiddeliyk ingetreden. Het geheimzinnige paket. Volgons de Avp. is in den Haag de dader van den aanslag door middel van een pak, dat ontploft is, gear resteerd en naar het Huis van Be waring overgebracht. Het is de ge scheiden echtgenoot der bewoonster van het bewuste perceel, waar het pakje bezorgd werd. Hy ontkent ten stelligste er bij betrokken te zyn. Behalve de gearresteerde werd ook aangehouden een meisje, waar mee hy betrekkingen had aangeknoopt. De politie zoekt thans yverig naai den man, die het pakje, dat de ont ploffing veroorzaakte, had bezorgd. Een demonstratie. Wij lezen in de Nieuwe Ct. Een groep journalisten, vertegen woordigers van bladen in de landen der geallieerden, beeft het noodig ge vonden Donderdagavond een soort relletje op touw te zetten tegen den tijdeiyken diplomatieken vertegen woordiger van Duitschland, den heer Von Kulhmann, toen deze in een dei- hotels in den Haag zat te dineeren. De directie van het hotel, die dat op haar terrein niet wilde dulden, maakte er een einde aan, door den heeren te verzoeken heen te gaan. Inderdaad, ook op dit terrein heb ben wij recht op eerbiediging van onze onzijdigheid. Als eigen beta- inelijkheidsgevoel dat, aan wie hier gastvryheid geniet, niet duidelijk maakt, dau moet het den zondaam maar flink duidelijk worden gemaakt. taal deze dichteriyke ontboezemingen uitte, vertoonde de horizon zeker geen rossen oorlogsgloed en behoefden de couranten hare kolommen nietto geven voor mededeelingen omtrent gruwelen uit den krijg, vermeldenden deri ontydigen dood van duizenden •jonge levens, de verwoesting van akkers en velden, van woningen en andere gebouwen, van kostbare sche pen en handelssehatten. Ja, tal van bloemen bloeien er weer en duizenden vogelstemmen uit bosch en weide wijzen weer op de aanstaande vermenigvuldiging van onze gevederde vrienden; doch lang niet alle menschenharten kunnen gloeien by het ontwaken van zooveel nieuw leven. Talloos velen zijn ge knakt en verminkt door den wereld brand, waarvoor nog maar steeds nieuw voedsel wordt aangedragen, en die aan de menschheid vooral hare edelste zonën ontneemt. Waarom toch, ja, waarom toch? Wie geeft eens een goed, bevredigend antwoord op die duizendmaal herhaalde vraag? De zon strooit weer mild haar goud gloed en de aarde tooit zich weer als biyde bruidHelaas, niet daar, waar de grond wordt vertreden door het oorlogsmonster, hetwelk alleen dood en verderf zaait. Daar ontsluit de aarde haar donk'ren schoot niet, maar daar wordt door menschenhanden vermoord het edelste, wat ze heeft voortgebracht! j. D. Dz. Paschen. „Paschen, Paschen, lentezegen I Lente's adem waait ons tegen Uit der grafstee diepen nacht. Bloemen zullen weder bloeien, Alle menschenharten gloeien: 't Leven is aan 't licht gebracht". Toen Max van Schenkendorf in zijn SPORT. Voetbal. H.F.C. V.V. A. 1-0. Na 4 achtereenvolgende nederlagen tegen V.V.A. is het H.F.C. eindelijk gelukt den roodzwarten een neder laag toe te brengen. Laten wij daar direct aan toevoegen dat die neder laag onverdiend was. Veel eer had een 1 0 overwinning der Amster dammers de krachtsverhouding heter weergegeven. Bijna anderhalf uur is er om de leiding gevochten die ten slotte in de laatste 5 minuten H.F.C. ten deel viel. De uitstekende keeper kon een corner niet voldoende weg werken. Vlak voor zyn doel stompt hij deif bal recht omhoog, de toe stormende Taylor doet er eeD wan- hopigen sprong naar on vindt zich zelf ten slotte terug in gezelschap van den bal in 't doel der Amster dammers. Een uitbundig gejuich van 't publiek begroette dit buitenkansje. Voor de rust is er hoofdzakelijk op H.F.C.'s1 helft gespeeld en V. V. A onderneemt telkens, gesteund door een stevigen wind, vinnige aanvallen op 't doel der Helderschen. De ver dediging is echter in vorm met HeljLing als de beste. De lange rust heeft hem geen kwaad gedaan en met verre trappen zuivert hy telkens zijn terrein. Pleyte was op dat oogenblik lang zoo zeker niet van zyn zaak. Gelukkig veranderde dat na de rust. De midden- linie, waarin Ten Herckel weer zyn gewone plaats innam, wist heel wat keeren het samenspel der gasten te breken en even zooveel malen de voorhoede aan het werk te zetten. Daar ging het niet erg voor don wind. De grootste oorzaak daarvan was het meer dan fraaien werk van den rood-zwarten rechtshalf back, die elke poging tot samenspel tusschen Dito en Koorn verydelde en dezen vleugel vrijwel tot werkeloosheid ver oordeelde. Toch was 't van Ten Herckel verkeerd gezien na de rust met Dito vau plaats te verwisselen. Veel beter had hij dit met v. d. Wal kunnen doen. Op den rechtervleugel deed Bak met v. d. Wal voor de rust heel wat goede dingen. Daarna werd hij vrij wel genegeerd en veel te voel op links gespeeld. De linkerback was bovendien in schitterende vorm en maakte alle goed bedoelde voorzetten onschadeiyk. In die periode heeft de V.V.A.-keeper feitelijk geen moeilijke schoten gehad. Heel wat meer moeite had Persoon om zyn doel schoon to houden, 't Ging hem nogal voor spoedig, zoodat ook zijn heiligdom niet doorboord werd. Met blanco-stand trad alzoo de rust in. Wie gedacht had nu de roodzwarte te zien inmaken kwam bedrogen uit. Met ongekend vuur vielen dezen aan, telkens keurig samenspelend en de middeuspelers met 't grootste gemak passeerend. Maar voor doel gekomen, verknoeiden ze finaal alle kansen. Ten eerste door slecht schieten, maar bovenal door dat de linksbinnen aan een chronische buitenspel-manie bleek te ïyden. 't Was gewoon of de man met opzet aldus deed om 't spel zijner makkers te bederven. Bljtyden stond hij zelfs achter Persoon als er nóg geen bal te bekennen was. Gelukkig bleek de scheidsrechter, die zich met zeer gewaardeerde bereidwilligheid voor deze wedstryd beschikbaar stelde, uitstekend voor zijn taak berekend en zag hy zeer terecht niets door de vingers. Ook niet voor de andere partij, waar Bak zich nogal eens aan dezelfde zonde te buiten ging, al was 't in mindere mate. 't Slot vormde de reeds hierboven vermelde doelworsteling, die H. F. C. de overwinning bracht en aldus een einde maakte aan den vooral op het eind zeer spannenden wedstryd, die, begunstigd door prachtig weer, door een overtalrijk publiek werd bij gewoond. H. B. S. I.—-V. V. A. 6—1. Hot schynt, dat bij vele voetbal liefhebbers de meening ingang heelt gevonden, dat spelkwaliteit afhanke lijk is van het spelen in een hoogere of lagere afdeéling van een of andere bond. Zy, die echter gisteren de wed stryd op 't terrein aan den Bolweg hebben bijgewoond moeten tot andere gedachten zijn gekomen, moeten, zoo zy ware voetballiefhebbers zyn, ge- wenscht hebben meer dergelijke wed- stryden van H.B.S.I. te zien spelen. Want in één woord het spel van H.B.S. was uitstekend, 't was zooals door Y.V.A. erkend werd het spel van een sterke derdo klasser. De uitslag is geflatteerd zeer zeker, maai de overwinning was volkomen ver diend. Het was ten Hacken, die na 15 minuten het le doelpunt maakte met een tam schot en eerst 3 minu ten voor de rust maakte V.V.A's linksbinnen met oen prachtschot ge- ïyk. Het le gedeelte was een span nende strijd geweest met veel mooie

Heldersche Courant | 1915 | | pagina 2