HELDERSCHE COURANT VOORHEEN GENAAMD 'T VLIEGEND BLAADJE Nieuwsblad voor Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna Het 21ste Congres der S.D.A.P. No. 4450 DONDERDAG 8 APRIL 1915 43e JAARGANG Abonnement per 3 mnd. 65 ct., franco per post 90 ct., Buitenland f 1.90 Zondagsblad 37£ 45 0.75 Modeblad 65 75 1.00 Voor het Buitenland bij vooruitbetaling - Losse nummers der Courant 2 ct. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag UITGEVER: C. DE BOER Jr. - HELDER Bureau: Koningstraat 29 - Interc. Telefoon 50 Advertentlën van 1 tot 4 regels (bij voorultbet.) 30 cent Elke regel meer 6 ot. Ingezonden mededeellngen van 1 tot 4 regols 75 cent Elke regel mser 15 cent Advertentlën op bepaald aangewezen plaatsen wprden 25°/0 hooger berekend. Groote letters en cliché's naar plaatsruimte. - Bewijs-oxemplaar 2$ cent DE WEEK. 6 April. Wanneer iemand, die gedurende ruim acht maanden gansch-afgezon- derd was geweest van het wereld gebeuren sinds 1 Augustus-1914, op Paschen-'lö plotseling midden in „de beweging" ware geplaatst; zonder dat iemand hem had ontsluierd iets van de groote ramp, over de wereld gekomen Wel, ik geloof niet, dat zulk-eenik bedoel natuurlijk vertoe vend op Nederlandschen bodem; al heel gauw den indruk zou hebben gekregen, dat er „iets bijzonders" aan de hand was 1Van bitteren oeconomischen nood der tijden was in het „uiterlijk aspect" op de beide Paaschdagen al heel weinig te be speuren. De vele militaire pakjes vormden misschien 't eenige, dat de aandacht kon trekken. Overigens was alles even lustig; pronkend met nieuwe plunje; genietend van de vrije uren, als op Paschen-1914, toen slechts de meest-ingewijden, de meest- sensitieven gevoelden, dat er „iets vreemds in de lucht" zat, niemand er aan twijfelde dat de groote uit barsting eerlang moest volgen, maar ook niemand besef had, dat de wereldbrand na eon twaalf-tal weken reeds, in al zijn felheid, zou uitbar sten Wij weten van-ouds, dat ons volic ook bij de viering van zijn gewone en verdere feestdagen weinig uitbundig is. Wij zingen niet of erbarmelijk slecht. Wij zitten rustig in café's en bioscopen. Hoogstens strengelen zich de handen van ver loofde en verliefde paartjes, de adjectieven behooren, in dit verband, niet altijd, helaas, bijeen!; samen. Een smachtende minnaar legt tee- derlyk zijn arm om de taille zijner vrijster. Zóó zitten ze te luisteren naar strijkjes of kijken naar de voort- schietende film in een bioscoopje. Nu en dan schiet een hoog-dartel vrouwelacbje uit of proest een clubje over een „leuke mop". Maar welhaast herstelt zich weer de vredige kalmte. De aanwezigen kijken ietwat-verbaasd, sommigen wat ontstemd en -veront waardigd op, over het dartel gejoel. De pretmakers schamen zich een tikje... Zóó heb ik, sinds vele jaren, in Patria feestdagen zien vieren. Erkend moet worden, dat dronke- mans-tooneelen veel minder voorko men dan vroeger. Ik kon, met den besten wil, geen belangrijk verschil ontdekken in het „aspect" der Paasch- vierderlj in tijd van wereldcrisis en die van normale dagen, toen de arme Vredesengel nog niet verjaagd was uit het overgroote deel van de „beschaafde" wereld Waarmee ik zeer stellig niet zeggen wil, dat ook in de eerste April-week van 1915 niet veel bittere armoö is geleden door menschen, die in en buiten „feestijd" hun ellende aan het oog der massa behoedzaam onttrekken... Intusschen hééft 't, gelijk wij allen, nu tot profeet-zijn hier moed vindend, voorspelden, te Arnhem gestormd. En hoeOp het Paasch- congres der S.D.A.P. De heer Troel stra heeft zes uren lang geredevoerd zoodat de eminente leider der S.D. A.P. in Nederland op 5 April zijn stem banden niet meer vermocht te be- heerschen. En óók is de profetie be waarheid, dat het Partijbestuur met glans en glorie, met overgroote meer derheid, „sur toute la ligne heeft weten te zegevieren over de oppositie. Met 555 tegen 231 stem men is het P.B. in 't gelijk gesteld door het Congres. Ook wat de houding betreft ten opzichte van de defensie, van den Anti Oorlogsraad, wat de thans vereischte neutraliteit betreft. De man, die zoo vaak reeds op mees terlijke wijze de reuzetaak, den won- dertoer heeft vervuld om een S.D.A.P.- Congres te leiden, de heer Vliegen heeft ook nu zijn „leuke gemoede lijkheid" getoond en er wederom wonderen mee bereikt. Al dadelijk, bij de opening der bijeenkomst, kreeg hij de lachers op zijn kant, toen de heer Vliegen zei, „geen beroep te willen doen op de vergadering om de discipline in het oog te houden". Een grimmig woord als tucht blijft contrabande in dezen dampkring. Maar wèl blijken, waar 't op „zaken doen" aankomt, het gros der S.D. A.P. 'ers immers genoeg gezond-verstand en practiachen-kljk op de dingen te hebben om te beseffen, dat voorzitter VliegeD 't bij het rechte eind heeft. En op hoe echt-leuke wijze weet deze Limburger, deze „selfmade man", die 't van zettersmaatje heeft gebracht tot een der bekwaamste Tweede Kamer-leden, alsmede tot een wet houder der hoofdstad, wiens bevoegd heid voor het uitermate moeilpe ambt door niemand wordt betwist, op hoe echt-leuke manier weet de heer Vliegen te teekenen hut karakter der door enkelen toch in ernst-gevaarlijk geachte oppositie!... Hij vergelijkt haar meteen bar bier, die van een heel klein stukje zeep een zee van schuim weet te maken I Dio wangen, neus en ooren van den' ingezeepte overdikt met een lawine van vlokkenDe heer Vliegen is f\jn-menschenkenner, en hij kent bovendien den smaak des volks als weinigen... Overigens stond 't, gelijk reeds gezegd, vast, dat de S.D.A.P. niet op dit haar Arnhemsche Congres, in tijd van wereldcrisis, „harakiri" zou plegen. Op den buitenstaander moet 't intus schen wel een vreemden indruk maken, te lezen in de verslagen van dit Congres hoe niet slechts ontboezemingen van vrienden van het Partijbestuur, maar óók die van de oppositie, telkens door daverend, donderend, alle3-overstemmend ap plaus werden „begroet". Wie de „psychologie der massa" eenigszins kent, die zal ook aan 't geweldigst applaus niet zooveel waarde hechten. Die weet, hoe dikwijls 't zoowel den grooten, besten artist als de arm zaligste middelmatigheid te beurt valtOok de „ziel" van een S.D.A.P.- CoDgres moet men hebben leeren kennen, doorpeilen, om 't wezenlijk te begrijpen. En in dit opzicht heb ben mannen als Troelstra en Vliegen 't heel wat verder gebracht dan b.v. de nerveus-warmbloedige Zaandam- sche schepen, de heer Duys En nu gaan wij verder in „gewo nen crisis-tijd", 't Zeggen is, dat'de heeren van het Parlement eerst op 20 April hunne werzaamheden zullen hervatten. Er ligt dan genoeg voor 't mes om de periode tot Pinkster te vullenDat de mobilisatie-kredieten er lang niet zonder slag of stoot door zullen gaan, het Congres der S.D.A.P. zal 't dengeen, die 't nog niet begreep, duidelijk hebben ge maakt. Voor minister Lely zijn 't nu sombere dagen. Z(jn ontwerp tot bestrijding der werkloosheid is in de Tweede Kamer ontvangen op eene wijze, die zelfs de vermaarde „oude vossen" onheilspellend zullen achten. En dr. Lely's ontwerp voor aanleg van een breeden snel vervoer weg dwars door 't Haagsche Bosch is formeel ten doode gedoemd. Wie daarbij nu rekont het jongste Senaats votum betreffende de Maas kanalisatie, hij zal moeten erkennen, dat dr. Lely's ministerieele schreden thans nier „op rozen gaan", zooals 't in de ouderwetsche verjaardags-versjes steeds heetteEn sommigen dur ven zelfs voorspellen, dat na Exc. Bertling', de tweede van het in Augus- tus-'l 3 opgetreden extra-parlementaire Kabinet, die eerlang minister-af zal worden, niemand anders zal blijken te wezen dan de minister van Water staat, aan wiens talenten en opti misme niemand twijfelt, maar die door zijn geduchten voorganger mr. Regoüt niet ODjuist is gekarakteri seerd als een, „voor wien de vraag, hoeveel millioenen meer of minder iets kost, zpnder veel waarde is Op de „zeetijdingen" is nu ieders blik gestaag en met angstige onrust gericht. Na de tijding, dat de „Flora", aan den ingang van het Bristol kanaal verloren is gegaan door stranding, waarbij de bemanning werd gered, kwam de mare van het vergaan der „Prins Maurits", van den Kon. W.-I. Maildienst, bij Hatteras, op de Oost kust van Nooid Amerika. Of de 49 personen, van wie vier passagiers, die de „Prins Maurits" aan boord had op haar tocht van Amsterdam naar Swansea, gered zijn: 't is ter wijl ik dit neerschrijf, nog niet be kend. Men hooptMen vertrouwt Wat, in deze dagen, zooveler eenige toevlucht en troost is in bange uren van onzekerheid Tot de „lichtpunten" van het oogeablik mag men rekenen eene beweging als dio tot bescherming van de jeugd regen de „bioscoop gevaren", die dezer dagen te Rotter dam tot samenwerking bleek te zjjn gekomen, 't Is meer gezegd, de bioscoop is iets van niet licht te overschatten waarde, èn als goed „tijdverdrijf" èn als van opvoedende kracht. Maar - zij, die bedenken, dat ook het voortreffelijkste op aarde gift en moordend venijn k?m worden, en dus de bioscoop willen doen zijn tot zegen, en niet tot verderf, voor de zeer-jonge, onervaren, geestelijk en lichamelijk nog ongevormde men schen om ons heen: ze ziju de beste, warmste vrienden, niet de vijanden, van de „tooverlantaarn-up to date" I Dergelijke, toch-eenvoudige waar heden worden door sommigen nog wel betwist. Ik weet 't. Maar dat is, in figuurlijken zin, „tegen den wind in zeiion". Iets, wat tot vóór zeer kort geleden geacht wérd tot de onbereikbare dingen te behooren. In letterleken zin heeft de heer El- zinga, wiens ontdekking door de Fiiesche federatie van schippers-ver- eenigingen met vreugde zal worden aangekocht, getoond, dat die „on mogelijkheid" thans evenmin meer bestaat als 't over zeeön en bergen door-de-lucht vliegenIn figuur lijken zin blijft de waarheid onaan getast! Mr. Antonio. DE OORLOG. De officieele legerberichten van 5 en 6 April. Van het W e s t e 1 (j k front. Een Fransche mededeeling geeft eenige bijzonderheden over de ge vechten bij Eparges, op 13, 19 en 20 Maart. De artillerie der Franechen moet hierbij op verschrikkelijke wijze onder de Beieren, welke deDuitsche stellingen verdedigden, hebben huis gehouden. Het meerendeel van hen werd door de Fransche granaten gedood of gewond. Een gevangene verklaarde, dat de gevechten bij Eparges afgrijselijk waren. Het 8ste Beiersche regiment, hetwelk hier in Februari streed, schijnt 2000 man, w.o. 16 officieren, verloren te hebben. Het is thans vervangen door het 4e regiment. Het leger bericht van den 6en meldt, dat regen en mist de operaties be lemmeren. Echter werden toch eenige voordeelen behaald. Ten Z.W. van Vauquois kregen de Franschen vasten voet in de veldwerken der Duitschers, evenals bij Ailly (ten Z.W. van SL Mihiel), alwaar zij drie opeenvolgende loopgraven-linies veroverden en ge vangenen maakten. Verder gingen de Franschen voor uit in het bois Brülé (ten O. van het bosch van Ailly). Ten N.O. van Regniéville werd terrein gewonnen. De Franschen handhaafden zich hier in do door hen veroverde stellingen, Het Duitsche bericht van den 6en zegt, dat de Franschen sedert den 5en erg roerig wareD tusschen Maas en Moezel. Met sterke krachten, steund door veel artillerie, vielen zij aan bi; Ailzy, Aprémont, Flirey en ten N.O., O. en Z.O. van Verdun. Ten N.O. en ten O. van Verdun kwamen hunne aanvallen niet tot ontwikkeling, ten gevolge van het hevige vuur der Duitschers. Z.O. van Verdun werden zij teruggeslagen. Aan den Oostelijken rand van de Maashoogten slaagden de Franschen er tijdelijk in vasten voet te krijgen in een gedeelte der Duitsche loop graven, doch in den nucht werden zij weer verdreven. Bij Ailzy en Aprémont duurde de strijd den heelen nacht voort, doch zonder succes voor de Franschen (volgens het Fransche bericht is het wel even anders). In de buurt van Flirey werd verbitterd gevochten. Verschillende Fransche aanvallen werden afge slagen. Een krachtige aanval van de Franschen ten W. van het bols le Prêtre werd gestuit. Fransche vliegers hebben bommen geworpen op Mühlheim. Drie burgers werden gedood. Militaire schade werd niet aangericht. Van Fransche zijde wordt gemeld dat op 5 April, des avonds, een Zep pelin werd opgemerkt boven de reede van Duinkerken. Het luchtschip werd echter door torpedobooten opgemerkt en keerde daarop naar de Duitsche linies terug. Van het Oostelijk front komt niet veel bijzonders. Het Duitsche legerbericht van den 6en noemt den toestand onveranderd. Alleen werden eenige aanvallen der Russen ten N. van Kalwariaen ten O. van Augustowo tot staan gebracht. In de Karpathen wordt op het oogenblik wel het hevigst gevochten. Volgens de Oosten rijksche mededee ling van den 6en nemen de gevechten daar nog in omvang toe. Op de hoogten ten O. van het dal van de Laborcz, hebben de Duitschers en Oostenrijkers de Russische stelling veroverd. Hierbij werden ruim 5000 man gevangen genomen. In de ge vechten in de hierbij aansluitende sectoren werden nog ruim 2500 man gevangen genomen. N.W. van Kolomea werd een nach telijke aan val van de Russen tot staan gebracht. Eveneens mislukte een Rus sische aanval op den Z. oever van den Dojestr, op de grens van Galicie en Besarabie. Hierbij werden twee Russische infanterie-bataljons ver nietigd. Volgens een Russisch bericht wor den de gevechten in den Kaukasus, in de richting van Artwin, en in den kuststreek voortgezet. Op andere ge deelten van het front is geen veran dering. Een Turksche mededeeliDg van den 6en meldt echter dat de Russen ten N. van Iskjan, na een verbitterd ge vecht dat 18 uur duurde, over de grens teruggeworpen werden, en dat reeds een tweetal dorpen op Russisch ge bied ia Turksche handen zijn. Aan de Dardanellen is het ook be trekkelijk rustig. Volgens een Turk sche mededeeling van den 6en werd Zondag door twee kruisers het vuur geopend op de batterijen aan den in gang der zeeengten. Er werd echter geen schade aangericht. Daarentegen werden een der kruisers en een tor pedoboot door het vuur der Turken beschadigd. In Duitsch-Zuidwest Afrika hebben de Unie-troepen de plaats Warmbad bezet. Dit is bet zuidelijke eindpunt van het spoorwegnet. Op Zee. Bij Beachy Head is Maandag het Engelsche s.s. „Northlands" getorpe deerd. De bemanning werd gered. Op denzelfden dag werd bij de kust van North-Cumberland een Engelsche trawler in den grond geboord. De bemanning werd door een Zweedsch stoomschip opgenomen. Van Duitsche zijde. Berlijn, 6 April. Zoowel de „Vos- sische Ztg." als de „Lokal-Anzeiger" bevatten heden bijna gelijkluidende hoofdartikelen, dus waarschijnlijk officieus geïnspireerd, met het op schrift: Waar zitten de zeeroovers?, waarin het goed recht van den Duit- schen duikbootoorlog verdedigd wordt en drie volkenrechtelijk geoorloofde gevallen aangegeven, waarin duik- booten niet anders kunnen doen dan gekaapte vijandelijke schepen te ver nietigen. Deze gevallen zijn: als ten gevolge van de nadering van vijan delijke schepen bezorgdheid bestaat voor terugkaping; als het vervoeren van den prijs naar een veilige plaats niet zonder gevaar geschieden kan; en ten slotte als door behoud van den prijs de eigen veiligheid van den kaper gevaar loopt. Dat de Duitsche duikbooten niet zonder noodzaak prijzen zullen ver nietigen, spreekt vanzelf. Want ook de Duitschers brengen natuurlijk liever kostbare schepen naar hunne havens. Vertoornd door belangrijke verliezen, geeft Engeland den kapi teins van handelsschepen opdracht, om oorlogsschepen, in casu onze duik booten, te rammen en aan te vallen en daarvoor geeft het premies on voorziet het handelsschepen met kanonnen. Het was steeds volkenrecht, dat als eenig schip zich tegen eenig oorlogsschip verzet, het steeds zonder meer wordt opgebracht of wegge nomen. Met afkondiging eener alge- meene bepaling voor de Engelsche handelsvloot en door het meegeven van kanonnen kan elk Engelsch schip zonder verdere formaliteiten ver nietigd worden en niet alleen dit, doch ook wie zonder tot de bewapende macht van een staat te behooren en zonder als zoodanig duidelijk kenbaar te zijn, vijandelijke handelingen tegen onderdanen eener andere gewapende macht (duikbooten) onderneemt, is een franctireur. En wil men ze uniformeeren, ook goed, dan zijn ze, als behoorende tot de gewapende macht, een eerlijken dood vervallen en men zal ze redden zooveel men eenigszins kan. Een duikboot zal het evenwel meestal niet kunnen, wijl zij zelf dergelijke be manning niet kan opnemen. Indien echter Engelsche schepen onder val- sche vlag met dergelijke vijandelijke plannen en inrichtingen varen, maken zij zich als schepen, die eene nationale vlag usurpeeren en onder dekking daarvan gewelddadigheden uitoefenen volgens het volkenrecht schuldig aan zoogenaamde oneigenlijke piraterie. Zij zullen dan als zeeroovers be schouwd worden en als passagiers met hen willen meevaren, moeten ze voor zichzelven weten aan welk gevaar zij zich blootstellen. Wij kun nen hen niet helpen en door schade moeten zij dan maar wijs worden. De houding van Griekenland. Naar uit Athene aan de „Times" gemeld wordt, is het tweede memo randum, dat Wenizelos op 80 Januari aan koning Konstanlljn heeft gezonden Zondag openbaar gemaakt. In dat dokument zette Wenizelos uiteen, dat Roemenie niet genegen was met Griekenland en ServiS mee te doen, tenzij ook Bulgarije meedeed. Daarom ried hij |den Koning aan opnieuw voor te stellen met Bulgarije tot een over eenkomst te komen door het Drama, Kawala en Sarisjaban af te staan. -Voor het afstaan van een gebied van 2000 vierkante kilometer, bewoond door 30,000 Grieken, zou Griekenland zich in Klein-Azié een gebied van 125,000 vierkante kilometer verzeke ren, bewoond door 800,000 Grieken. Ten einde de vrees weg te nemen van den generalen staf omtrent de mogelijkheid van een aanval van Bulgarije op Griekenland aan het eind van den veldtocht, stelde Wenizelos voor, dat er een overeenkomst met de entente-mogendheden gesloten zou worden, teneinde dat te voorkomen. Wenizelos was ten slotte van méening dat indien de onderhandelingen met Bulgarije tengevolge van buiten sporige eischen van dit land moesten worden afgebroken, de entente-mo gendheden jegeDS Griekenland ver plichtingen zouden hebbeD, die een waarborg voor steun in de toekomst inhielden. Koning Konstantijn keurde de voor stellen van Wenizelos goed en mach tigde hem uitvoering aan zijn plannen te geven. Wenizelos wilde echter het resultaat afwachten van de door Bul garije gedane poging om op de Duit sche en de Oostenrijksche geldmarkt een leeniDg te plaatsen. Toen er enkele 3D later bekend werd, dat Bulgarije leening gesloten had, oordeelde Wenizelos het oogenblik ongeschikt om de onderhandelingen te openen on liet ten slotte het plan van een Grieksch-Bulgaarsche toenadering varen. Korten tijd later informeerden de entente-mogendheden bij de Grieksche regeering of Griekenland Sef vis wilde steunen, als Engeland en Frankrijk elk een divisie troepen naar Mace donië zonden, teneinde het gevaar voor een aanval door Bulgarije weg te nemen. Daar de Grieksche generale staf dit aanbod onvoldoende achtte, was de Grieksche regeering genood zaakt het af te wijzen. Van dat oogen blik af zijn de onderhandelingen met Sir Edward Grey gestaakt en de kwestie van de vergoeding aan Bul garije is sindsdien nimmer meer te berde gebracht. Da veerkracht der Russen. Naar aanleiding van het snelle her stel van de Russen na hun laatste groote nederlaag in Oost-Pruisen schrijft de oorlog3corr. van de „Berl. Lok. Anz.": Ieder ander leger ter wereld zou na een nederlaag als het Russische leger b(j al deze operaties geleden had, gedurende langen tijd volkomen verlamd geweest zijn. Al was het dan ook maar tengevolge van den moreelen indruk. Niet echter het Russische. Zelfs de zwaarste neder laag heeft op den traag denkenden Russlschen soldaat lang niet den in vloed, dien zij in een West-Europeesch leger zou hebben. Overwinning of nederlaag zijn deze machine vrijwel onverschillig. Zij gaat voorwaarts als men haar voorwaarts leidt, zij gaat terug op het oogenblik, dat de bevel hebber het sein daarvoor geeft. Dit leger zal nooit door nederlagen worden gedemoraliseerd, omdat het nooit een eigenlijke moraal gehad heeft. Den sterken wil om te over winnen, die den Duitschcn, Oosten- rijkschen en Franschen soldaat be zielt, kent de Russische soldaat niet en daarom zijn de gevolgen van eer nederlaag bij hem nooit zoo diep gaande, dat daaruit een verlamming zou kunnen ontstaan. Met moreele indrukken is de Rus niet klein te krijgen, alleen door meedoogenlooze vervolging en vernietiging. Gelukt het niet het verslagen leger geheel te vernietigen, dan kan men weinige dagen later hetzelfde leger, dat in wilde, verwarde vlucht voor den overwinnaar weggeloopen is, geor dend en verjongd weer tegenover den vijand zien optreden, zonder het min ste spoor van de geleden nederlaag. Een klassiek voorbeeld voor de on gelooflijk snelle wijze van herstel van het Russische leger biedt het léger van Rennenkampf, dat in begin Sep tember verslagen werd. Na een ver pletterende nederlaag over de geheele linie, na ontzettende verliezen aan menschen on oorlogsmateriaal, vlucht te het leger in wanorde achter de Njeraen-liDie. De Duitsche infanterie, vermoeid door de ontzettende mar- schen van de vroegere gevechten, kon den vijand niet bijhouden. De cavalerie kon hem eveneens den" weg niet meer afsnijden. En zoo ontkwam de vijand. Drie weken later stond het gereorganiseerde leger van Rennen kampf weer als gelijkwaardige tegen stander tegenover de Duitschers en ofschoon zich krachtig verdedigend, terugwijken voor het zelfde leger, dat zij als een kudde schapen voor zich uitgedreven had den en het gouvernement Soewalki opgeven. De Russen bezetten weer Oost-Pruisen tot aan de Angerap en de Masoerische meren en behielden dit gebied drie maanden. Ditzelfde tooneel herhaalde zich nu na den winterslag bij de Masoerische meren, al zijn ook de omstandig heden, ten gevolge van de vernieti ging van het tiende legercoprs, eenigs zins BINNENLAND. Derde dag. Dinsdagmorgen te kwart over tien wordt de zitting van het congres hervat. Allereerst wordt aaugenomen de resolutie, welke de opdracht bevestigd, gegeven aan de delegatie der partij in het Internationaal socialistisch bureau, nl. om hierin het standpunt der neutrale landen te vertegen woordigen. Hierna wordt de redactie van „Het Volk" met algemeens steramen her kozen. Het woord is thans aan den heer Wibaut, die een economische resolutie, voorgesteld door het partijbestuur, zal verdedigen. De resolutie komt hierop neer dat, waar door den oorlog vele arbeiders werkloos geworden ztjn, en de prijzen der levensmiddelen zijn verhoogd, de kosten van de eco nomische gevolgen van den oorlog evengoed door de natie moeten worden aanvaard als de kosteD der mobilisatie. Hierna wordt de onvol doende ateunverleening van het oogenblik genoemd, benevens de maatregelen door de regeering ge nomen om prijsstijging te voorkomen, welke maatregelen echter eveneens onvoldoende worden geacht. De reso lutie besluit met den eiscb, dat do Regeering onverwijld den steun van alle werklooze arbeiders organiseere op den grondslag, dat in huishuur en voldoend levensonderhoud worde voorzien; dat zij daarnaast voor de levering van tarwe en meel hare prijspolitiek aldus wijzige dat de broodprijs worde teruggebracht op het peil van begin Augustus; dat zij daarnaast aan de levensmiddelenwet krachtiger uitvoering geve dan tot heden, opdat, met instandhouding van de binnenlandsche productie, de prijsstijging van in het binnenland geproduceerde levensmiddelen wordt In zijn toelichting zegt de heer Wibaut dat het groote beginsel van de noodregeling inzake de werkloos heid de goedkeuring van de Soc. Dem. heeft. Onzinnig noemt spr. de regeling der gemeemtefondsen. Wanneer er groote werkloosheid is raken de kassen der vakvereenigihg uitgeput, en dan houdt daarmede ook de gemeentetoeslag op. Naast den lof aan de noordrege ling gebracht moet echter het na- deeld worden geplaatst, dat de uit- keeringen te laag zijn. Zij is even hoog als in vredestijd en daarom is zij in den tegenwoordigen tijd, nu aües gestegen is in prijs, te laag. De Soc. Dem. hadden direct toen er van ateunverleening sprake was, moeten aandringen op het dragen van de kosten door de geheele natie. Maar het was geen tijd om er over te vechten, en men moest het aan vaarden zooals het was. Onder appluas maakt spr. de op merking dat de godsvrede niet be- itond voor de handelaren in levens middelen. Zij haalden wat er te halen was. Naar spr. berekend heeft zal de gevraagde vaststelling van den brood prijs door de regeering op dien van begin Augustus, een uitgave vorderen van 4 millioen per maand, dat is tot begin September 25.000.000. Spr. betoogt nog dat deze resolutie niet kan worden ingetrokken voor de circulaire van minister Posthumn in zake de verstrekking van levensmid delen tegen de prijzen vóór 1 Augus tus geldend. Voor de uitvoering dier circulaire zal, naar spr. vreest, meer dan 25 millioen noodig zijn. Actio blijft in elk geval noodig tot die mil lioenen door de Kamer zijn gevoteerd. Intusschen is de uitslag bekend geworden van de gehouden verkiezing voor het partijbestuur. Alle leden werden herkozen. Hierop wordt het congres geschorst tot 2 uur. Na een voorafgaande huishoudelijke vergadering, wordt to 8 u. 16 de open bare vergadering van het congres hervat. Eerst wordt de uitslag der verkie zing voor plaatsvervangende leden van het partijbestuur bekend gemaakt. Hierna wordt overgegaan tot de be handeling van het voorstel van het partijbestuur, om een krachtige actie te voeren ten einde te verkrijgen dat dekking van de oorlogslasten zal worden gevonden in een heffing van het kapitaal. Dit voorstel wordt aan genomen. Eveneens het voorstel om, indien de omstandigheden het mee brengen, de 1 Meidag dienstbaar te maken aan een demonstratie voor den vrede. Na behandeling van verschillende minder belangrijke voorstellen, wordt overgegaan tot het vaststellen van de plaats, waar het volgeude congres gehouden zal worden. Hiervoor wordt Utrecht aangewezen. Ten slotte wordt nog een resolutie van het partijbestuur aangenomen, inhoudende, dat meer aandacht ge schonken moet worden aan de jeugd organisatie. De verdere agenda-punten worden aangehouden. In zijn slotwoord merkt de voor zitter op, dat de debatten op hoog peil stonden. De beslissing welke genomen is, was zoo, dat allen zich daaraan kuDnen onderwerpen. En dit is noodig, om de eenheid in de partij te behouden. Spr. eindigde met een: „Leve de I. D. A. P.Leve de internationale Kome spoedig de vrede 1" Staande zong daarop het geheele congres de Internationale. Voorschotten uit de Staatsleening 1914. De Minister van Financien maakt bekend, dat t/m 3 April uit de op brengst der Staatsleening 1914 aan provinciën en gemeenten uit 'Rijks schatkist rentedragende voorschotten zijn toegezegd' tot een gezameliik bedrag van f 80,206,500, waarvan was uitbetaald of betaalbaar gesteld een totaal bedrag van f10,808,000. Da „Prins Maurits". Omtrent het lot van de opvarenden van de „Prins Maurits" ia tot heden nog geenerlei bericht ingekomen. De mogelijkheid bestaat Datuurlijk nog, dat de booten met de schipbreuke lingen opgepikt zijn door andere schepen. De equipage bestond uit 44 man, terwijl verder 4 passagiers aan boord waren. Postdireoteur gearresteerd. Zondag werd de postdirecteur te Gulpen op zijn kantoor gevangen ge nomen en naar het huis van bewaring te Maastricht overgebracht. Hij wordt verdacht van frauduleuze handelingen. Later meldt men uit Gulpen, dat de onregelmatigheden waarvan de directeur verdacht wordt, zouden zijn valschheid in geschrifte en verduiste ring, vermoedelijk van een bedrag van f20 h f80.000. De postdirecteur moet reeds eenlgen tijd door zijn groote uitgaven de aan dacht hebben getrokken. Een gevaarlijk pakje. Het onderzoek betreffende de be zorging van een gevaarlijk pakje in de woning in de Joh. Camphuisstraat in Den Haag, heeft tot resultaat ge had, dat tegen den gearresteerden echtgenoot der ernstig verwonde vrouw wier toestand thans nog zeer ernstig is zoovele bewijzen werden bijgebracht, dat ontkennen niet baten bon en hü dan ook een volledige bekentenis beeft afgelegd. Als reden voor de daad gaf hij op, dat zijn vrouw hem reeds driemalen had verlaten en nu met een ander samenwoonde. Om zoowel haar als dien man van het leven te berooven, vervaardigde hij een toestel, dat ge laden was met kruit, draadnagels, steenen, benzine en een ontplofflngs- middel, hetwelk de ontploffing moest veroorzaken, als het toestel werd ge opend. Zooals reeds gemeld, werd de vrouw ernstig getroffen. De man, met wien zij samenwoonde, was echter niet thuis, wel z|jn vador, die eveneens werd verwond. Het toestel had hij laten bezorgen door een besteller, wien hij op het Stationsplein bij het Hollandsche Spoor het pakje had overgegeven met Ingezonden Mededeeling. HERMAN NYPELS - HELDER. Heerenmode-Artlkelen. Gemaakts kleeding. Kleeding naar maat. Steeds het nieuwste. de boodschap, en voorzichtig mee om te gaan. Alles wat tot de samenstelling van de machine had moeten dienen, had de dader te Rotterdam gekocht De verdachte, metselaar van be roep, maakte vroeger vaak misbruik van sterkedrank, naar hij zeide, om dat hij met zijn vrouw niet goed leefde, daar hun karakters niet har monieerden. Den laatston tijdraoethy echter een matig loven hebben ge leid; hij was lid van een geheol-ont- houdersvereeniging. SPORT. Voetbal. H.F.C. R.C.H. 2-3. Ook den 2en Paaschdag heeft het publiek kunnen genieten van een uiterst spannenden en fraaien wed strijd. Inderdaad brachten de Haar lemmers een sterk en vlug elftal in 't veld, dat uitstekend spel vertoonde 3n, waren de schietcapaciteiten even redig geweest met hot vertoonde in 't veld, H.F.C. had zeer zeker een stevige nederlaag te slikken gehad. Nu werd zij en 't publiek bespaard voor een z.g. „inmaakpartij", waarbij de aardigheid en voor de toeschou wers zoo gauw afgaat en die de spelers der verliezende partij zoo vaak tot moedeloosheid brengt. Dank zij de schitterende verdediging, waarin be halve de keeper, Heijting en Kikkert uitblonken, is 't een nederlaag „op 't kantje af" geworden. Om ruim half drie roept scheids rechter Kubbe, die lang zoo'd goeden kijk niet op buitenspel had als de heer Luijckx den vorigen dag, de elf tallen in 't, veld. De R.C.H. wint den toss en Dito trapt af met een sterken wind tegen zich. Al heel gauw neemt de Racing den aanval over en nu gaat het met keurig short-passing-spel op Persoon af, die al zeer spoedig een vinnig schot te stoppen krijgt. Weer komen de Haarlemmers opzetten, 't schijnt of H.F.C. zich maar niet los kan werken, 't Gevolg blijft dan ook niet uit. Nog geen 10 minuten is het spel oud of met eon harden schuiver doelpunt de R.C.H. voor de eorste maal. Nauwelijks is er afgetrapt of we brijgen een herhaling van 't voor gaande te zien, met dit verschil dat de linksbuiten, die 't 2e doelpunt maakte zeer duidelijk in buitenspel positie stond, evenals trouwens zijn buurman. H.F.C. begrijpt, dat 't zoo toch niet door moet gaan en de voor hoede, waarin vooral Bak en Koorn uitblonken, begint van nu af de zaken wat flinker aan te pakken. Herhaaldelijk weet Bak zijn be- wakiug te verschalken en zijn prach tige hooge voorzetten belanden tel kens vlak voor den doelmond. Bij een dezer aanvallen wordt de Haar- lemsche verdediging zoo in 't nauw gebracht, dat de back, ten einde raad, hard op den keeper terugspeelt. Veel te hard en te onverwacht, zoo als hem weldra blijkt, want do ver raste doelman ziet den bal over zijn beenen heen springen en in 't net belanden, 'tls 1 2, en hoe hard de R.C.H. ook werkt om den voorsprong te vergrooten, tot aan de rust bljjft do stand onveranderd. Nu krijgt H.F.C. den wind mee en algemeen verwacht men een beter figuur der rood-witte voorhoede. In 't begin schijnt dit ook werkelijkheid te worden, want hevig worden de Haarlemmers aangevallen. Vooral van links komt 't meeste gevaar, hoewel ons inziens de linkervleugel veel meer zou gepresteerd hebben als Koorn buiten en Dito binoen had gestaan. De eerste heeft veel meer meester schap over den bal dan Dorfijn, en Dito kon op de linksbinnen plaats veel beter over zijn schot beschikken dan op de mldvoorplaats. Hij zelf voelde het bezwaar en giDg nu rechtsbuiten staan, waar hij heel weiDig te doen kreeg. Bij een der meest spannende momenten voor 't doel der blauw- gestreepten wordt „hands" gemaakt binnen de belichte lijnen. De scheids rechter wijst naar de witte stip en Koorn plaatst den bal met een prachtig hard schot in den linkerhoek van 't doel. Een ontzaglijk gejuich barst los en blijft nog laDg aanhouden als reeds is afgetrapt, 't Verstomt eerst als H.F.C. bij ongeoorloofd afhouden door v. d. Wal eveneens met een penalty wordt bestraft. Tot groote opluchting van Ieder wordt dezo ver naaat ge trapt en blijft de stand dus 2 2 De Haarlemmers beginnen 't nu pas te meenen. Werkelijk overdonderend komen ze opzetten en 't publiek staat verbaasd over het gemak waarmoe de' voorhoede telkens doorbreekt. De midvoor tooDt zich een meester in 't „drijven", de kleine rechtsbuiten is voor Wal en Heijting niet te houden en keer op keer wordt Persoon aan 't werk gezet. In deze periode ia 't vooral Kikkert geweest, die onver moeid en met succes tal van gevaar lijke momenten wist te bezweren. Naaat hem noemen we v. d. Wal, terwijl rechts Goes taai en vasthou dend het wanhopig zuiver combinee ren en plaatsen der gasten trachtte te breken. Gelukkig raakte ook Pleijte wat

Heldersche Courant | 1915 | | pagina 1