meer op dreef en kon Heijting wat «neer aan hem overlaten. Toch kon den beiden niet verhinderen, dat b(j een algemeen opdringen de bal voor de 3e maal in 't pet belandde. Spoedig hierop wordt het einde gefloten en hebben de Haarlemmers een zwaar bevochte 3-2 overwinning behaald. Bij drorhmen verlaat het publiek 't terrein, hoogst voldaan over 't prachtig spel der genoodigden, wien wo van harte een „tot weerziens" toeroepen. A propros van 't publiek, nu hij er toch over begonnen is, dien ik even mijn collega van 't H.B.S. terrein uit den droom te helpen, die het n.1. voorstelt, alsof H.F.C. zooveel meer bezoekers trekt, omdat zij in een hoogere afdeeling speelt dan H.B.S. Ik zou kunnen volstaan met te vragen „En verleden jaar dan, toen beide clubs in dezelfde na competitie speel1 don?" Neen, geachte collega, al speel de H.B.S. in de le klasse N.V.B. dan nog zou u hetzelfde kunnen opmer ken. De oorzaak van dat verschijnsel is een geheel andere. Zij is dezelfde, die in Amsterdam btjv. V.R.C. in 't stadion vrijwel voor leege banken laat spelen en Ajax in diezelfde stad wekelijks duizenden en duizenden toe schouwers bezorgt. Het is de meerdere populariteit, waarin Ajax in A'dam en hier in den Helder de H.F.C. zich van de zijde van 't publiek mag ver heugen. Een verschil in spelklasse is 't allerminst, wat onlangs wel zeer sterk gedemonstreerd werd, toen Ajax in zijn wedstrijd tegen de Belgische vluchtelingen meer kijkers trok dan do eerste klasse-ontmoeting Haarlem- H.F.C. in 't stadion, en, om wat dichter bij huis te blijven, toen Hel ders Belang met zijn openingswed strijd H.V.V. Alc. Victr. nauwelijks de helft had van 't aantal toeschou wers, die bij H.F.C. op dienzelfden middag langs de lijnen stonden. Over de motieven, die hier tot een derge lijke voorkeur hebben geleid, valt gewoonlijk niet te discussieeren. Zoo iets laat zich niet dwingen en daarom zullen we er verder maar het zwijgen toe doen. AGENDA. 8 April. Duinas' Cabaret-kwartet. Casino, 8 uur. 9-16 Witte Bioscoop Koningstraat. April. Ot ol o! wat eon nacht! H April. Solrio inejuff. H. S. Polak. In Ca3ino. 16 April. Qeheelonth.-zangkoor „Ons Doel". Uit voering In Casino, 8 uur.- Haven te Nieuwediep. mgek trokken „Friesland". VISSCHERIJ BERICHTEN. Nieuwediep, (i April, n.m.ïuur. Aangebracht door trekkers 10 tal haring (SAS per tal. rdeis: 20mandkleln< ad, 4 mand schar (ZOO p. m. lur. Van 4 korders (I mand a fö.00 per mand. MARINE EN LEGER. Do, op 1 Mei »ji. vastgestelde, uitzending 1 Host Indlo van don ofllclor-macbloist der Zokl. H. C. Berin neon, ls tot een nader te bepalen datum uitgesteld. De machinist H. C. Tlmmors, dienende boord van Hr, Ma. „Koningin Kmroa", wordt don 18d«ll April 1916 gesteld ter beschikking en ls bestemd om met hel Gouvemements- Htoomschlp „Canoous" naar Oost-Indië te trekken. - De luitenant ter nee dor le klasse Marino Koaerve D. van den Ent, geplaatst bi) den miderzoektngsdlcnsl te Willemsoord, wordt 8 April 1915 ontheven van zflno plaatsing in werkelilkon dienst en bö den onderzoekings- dlenst vervangen door don luitenant ter zeo der Ze klasse Marine-Reserve M F. Mörzer- BruIJns van Hr. Ms. Wachtschip tc Willemsoord. De buitengewoon adelborst der Marine-Resorvo J. van Kuik wordt. 10 April aji. geplaatst aan boord van Hr. Ms. Wachtschip te Willemsoord. De algemeene toestand. Do Fransche troepen hebben een. krachtigen aanval ondernomen in het boschrljke en heuvelachtige terrein tusschen Maas en Moezel, ten zuiden van Verdun; waarschijDlyk is dit eene offensieve poging, om daar door de Duitsche linies te breken. Hoewel de berichten tamelijk kort zijn van Fransche zijde, wordt er geregeld melding in gemaakt van de aanvallen in die streek, en de Duitsche berich ten geven thans nadere inlichtingen. Zooals bekend is, hebben de Duitachers al sedert maanden een vooruitge schoven stelling bezet bij St.Mihiel; het aanvankelijk doel van de Franschen is, die stelling af te snijden, en de Duitschers daar tot den terug tocht te nopen,Vandaar de voort durende krachtige aanvallen van de Franschen bij Alsey, Apremont, Flirey en in het Bois le Prëtre, ten noordwesten van PonMi-Mousson. In het begin der vorige week be gon dat met aanvallen tusschen hes Eparges en Combres. Uit de officieele rapporten door den Franschen gene- ralen staf uitgegeven, blijkt dat om streeks half Februari Les Eparges werd veroverd, en dat in de tweede helft van Maait de stelling tusschen die plaats en Combres wat werd uit gebreid in oostelijke richting. Om de Duitsche bezetting van Combres en Marcbeville te verontrusten, werden Fransche vliegers uitgezonden, die verschillende punten achter de linie bommen uitwierpen. Maar tegelijk werd in het meer zuidelijk gedeelte van de stelling een voorwaartsche beweging ondernomen tegen het Bois le Prëtre, en tegen de plaatsjes Fey-en-Have en Regnié- ville, die door de Franschen werden STOOMVAARTBERICHTEN. Stoomvaart-Maatschappij „Nederland" Karimata, thuisreis, paus, 5 April Point «1© Gal !.i va, uitreis, passeerde 6 April Ouesssnt. Danda.v. A'dam n B.-Ayroairriv.öApril te Sant< Oranje, thuisreis, vertrok 6 April van Sabang. Prinses Juliana, tliulsr„ vertr.7 Apr.v.PoTt-8ai Rotterdamsche Lloyd. Had loon vertrok 3 April v. Batavia n.R'dnm. Bandoong, van Rotterdam naar Java vla Norfol ls 4 April Dover gepasseerd. Dell. thuisreis, vortrok 5 April van Padaug. Koninklijke Hollandsche Lloyd. Kernland, uitrei», vertrok 6 April van Fnlmouth. Maasland, uitreis, arriveerde 6 April te Santos. Hollandla, thuisreis, vertrok 6 April van Santos, Tubaotla,uitreis, vertrok 6 April van Lissabon. Zaanland, thuisreis, pass. 6 April Lizard. Kon. West-Indische Maildienst. Oranje Nassau vertrok 6 AprU van Trlnidad nat Pon la Delgadn. Amor, thuisreis, arriv. 6 April te Falmouth. Prins Froderlk Hendrik,thuisreis,vertrok 6 April van Ponta Delgada naar Falmouth. Java-Bengalen-Lijn. Birma vertrok 8 April van Kaugoon na: Staatsloterij. Trekking van Dinsdag 0 April, 2e Klasse le Hjst. No. 5324 f 20.000. No. 18893 f 5000. No. 13678 f 2000. Nos. 18598 en 19119 ieder f1600. No. 3308 f1000. Nos. 1406, 13848 en 16011 ieder f400. No. 893 f 200. Nos. 5081, 5407, 8158, 8687, 10785, 13840, 15807 en 17715 ieder f 100. Trekking van Woensdag 7 April. 2e Klasse. 2e Lyst. No. 4528 7160 14877 18881 elk f1000. No. 1858 17975 elk f400. No. 5985 7647 20859 20920 elk f200. No. 6366 6377 7890 9472 11445 12605 18947 elk f100. MARKTBERICHTEN. Schagen, 8 April 1916. 9 Paarden - Veulens - Ossen 3 Stieren 46 Geldekoolon (magere 100 Goldokoeten (vette) 110 Kalfkoelen - Vaarzen 30 Pinken - Graskalveren 160 Nuchtere kalveren - Rammen f 120.- k 650. 190.- 200.- 310.- DE OORLOG. Schapen (mager Schapon (vette) Overhoudt - ;ere) 700 Lammeren Bokkon en Gelten 10 Varkens (mag.) 26 Varkens (vette) p. K.Q. 120 Biggen 90 Konijnen ?£5Sïï Duiven Ganzen Zwanen 400 K.G. Boter veren vlug, overhouders ld. Burgerlijke Stand van Helder, van 6 en 7 April 1916. ONDERTROUWD: J. Visser en W. C. Lenghaus; P. Reljer en W. MoriGnJ Biersteker en A. Bes. BEVALLEN: A. Augustin - Bakker, d.M. J. Helfensteljn - Schothorst, z. '1'. van Berkum—van IJzendoorn, z. H. Stam - Broek, d.G. Wiedenhoff- Roos, d.; G. de Groot—Stoll, z.A. van Dok—Kalis, z.M. Zoetendorp— Koorn, d.A. Staal-van Wilgen, z. W. Hoefuagel-Ruiten, z.C. C. de Jong—GSertse, z.J. van Os— Stins, d. OVERLEDEN: W. Wichman, 17 jaar. Maar dc Duitsche troepen verde digden zich krachtig. Want zij weten, dat door dit gebied een der slagaderen loopt van hun stelling, een verbinding waarvan het bezit, groote voordeelen. het afsnijden groote nadoelen voor hen kan meebrengen, namelijk do spoorwegverbinding van Thiaucóurt door den Rupt de Mad, naar den Moezelspoorweg, die Pont h Mousson met Metz verbindt. Het Duitsche legerbericht van Woensdag meldt, dat verschillende aanvallen niet tot ontwikkeling kwa men of werden afgeslagenaan den Oostrand van de Maashoogten slaag den de Franschen echter er in eenige Duitsche stellingen te bezetten, maar zij werden daaruit in den nacht we der verdreven. Ten Zuiden van St. Mihiel, in hot Bois Brulé, tusschen Aïlly en Apre mont, werd 'do strijd gedurende den nacht voortgezet, waarbij volgens het Fransche legerbericht loopgraven werden veroverd. Het Fransche belicht meldde, dat de Fransche linie verplaatst was in Noordelijke richting langs den weg van Faye naar Thiaucóurt, waar op 2'/i K.M. van Faye de plaats Ragné- ville bezet werd. De Duitsche officieele mededeelinf meldt echter, dat de krachtige aanva ten Noorden van den weg van Flirey Daar Pont a-Mousson ten slotte mis- Jukt is. Op dit punt heerscht dus een nog niet opgehelderde tegen spraak tusschen de verschillende be richten. Op het geheele oostelijke gevechts terrein staan de operaties stil, behalve in de Karpathen. In het gebied bo noorden den Weichsel, aan het front van den Njemen, werden slechtseenige kleine gevechten geleverd, waarin Russische aanvallen werden afge slagen, ten noorden van Kalwarja (Calvaria) en ten ooston van Augus- towo. Doch in de Karpathen wordt nog hevig gestreden. Maar deze grootste der nog toe ge leverde veldslagen bleef nog onbeslist. Hoe, waar, wanneer de beslissing zal vallen kan niemand voorzien, omdat minder het opdringen van een der beide partijen de beslissing zal brengen dan wel een verbloeding, tengevolge van de reusachtig verliezen, die do beide partjjen lijden, zoowel in den aanval alB in de verdediging. Voor bet oogenblik echter gaat de strjjd nog voortdurend op en neer; hier winnen de Russeneenig terrein, ginds dringen de Oostenrijkers wat vooruit: doch de beslissing kan nog geruimen tijd op zich doen wachten. Van het Westelijk front. Parijs, 7 April. Officieele mede- deelingen van hedenmiddag drie uur Een Duitsche afdeeling met drie machine-geweren was er m geslaagd den linkeroever van de IJzer te be reiken ten Z. van Driegrachten. Zij is gi3teren aangevallen en door de Belgische troepen gevaugen genomen. Ten O. van Verdun hebben de Franschen het dorp Gussain ville bezet. Een aanval in de richting van Etain heeft de Franschen in het bezit gesteld van de hoogten 219 en 221, van de hooven van Hautbois en van het hospitaal. Meer naar het Zuidon zijn de Franschen opgeschoten in de richting van Maizeray. In Eparges hebben de Franschen terrein gewonnen, hun winst gehand haafd en hondbrd gevangenen ge maakt, o. w- 3 officieren. In het bosch van Ailly en in het Bois Bülé hebben de Franschen hun terreinwinst behouden, alle tegen aanvallen afgeslagen en nieuwe loop graven veroverd. In het Bois le Prëtre zijn de Fran schen opnieuw vooruitgekomen. Uit getuigenissen van gevangenen blijkt dat in den loop van de jongste aanvallen der Franschen in Woëvre zes Duitsche bataljons achtereenvol gens vernietigd zijn. In Ban de Sapt hebben de Fran schen bij Fontanelle met myncueen Duitsch veldwerk laten springen. Ten Z.O. van Hartmar.nsweiler hebben de Franschen een steunpunt, genomen, dat diende als commando post voor den Duitschen kolonel, die over de brigade gedurende het ge vecht van 26 Maart het bevel voerde. De Franschen zijn vooruitgekomen voorbij dat steunpunt en hebben gevangenen gemaakt. Berlijn, 7 April. Officieele mededee- ling uit het groote hoofdkwartier Het door ons eergisteren bezette gehucht Driegrachten, dat de vijand met zware artillerie en mijn werpers in elkaar schoot, is daarom gisteren avond opgegeven. In de Argonnen is een aanval door bet vuur van onze jagers gestuit. Ten N.O. van Verdun is een voor waartsche beweging van do Franschen niet verder dan tot onze voorste stel lingen gekomen. Ten O. en ten Z.O. van Verdun mislukten een reeks aanvallen, onder buitengewoon zwaie verliezen. Bij de hoogte van Combres zjjn twee Fransche bataljons door ons vuur vernietigd. B|j Alzey hebben onze troepen een tegenaanval gedaan en den vijand naar zijn oude stellingen terugge dreven. Ook bij Aprémont had de vijand geen succes. Alle aanvallen van de Franschen bij Flirey zijn eveneens mislukt. Talrijke "dooden bedekken het terrein voor ons front, wier aantal nog ver meerderd wordt, doordat de Franscheu de in hun eigen loopgraven gesneu velde soldaten voor het front van hun stellingen werpen. Aan den Zuidelijke rand van het Bois le Prêtro heeft een van onze bataljons in een bajouetgevecht sterke strijdkrachten van het 13de Fransche regiment afgeslagen. Bü den Hartmannsweilerkopf wordt, sedert gisterenmiddag, ondanks een h6vigen sneeuwstorm, gevochten, Van het Oostelijke gevechts terrein. St. Potersburg, 6 April. Mededoe- ling van den grooten genoralen staf In de streek t.eu westen van de Njemen zijn Maandag plaatselijke gevechten geleverd in de omstreken van Mariampol, Ludvinovo en Cal varia. In de Karpathen blijven wij ter- rèin winnen aan het. geheele noorde lijke front in de lichting van Bart feld tot aan die van Uszok. Aan zienlijk zijn wij gevorderd in de streek van den Rostok pas, waar wij een zeer belangrijkeu sector van den voornaamsten bergketen veroverden en onze voorhoede op de zuidelijke helling van dezen keten de dorpen Smolnik en Proszrouzka bezet heeft. De poging van de Oostenrijkers om door tegenaanvallen ons offensief iu enkele sectoren van de Karpathen te belemmeren mislukte. Alle aanvallen van den vijand zijn met groote verliezen afgeslagen. De Oostenrijkers hebben op hun terug tocht bruggen en magazijnen met levensmiddelen in brand gestoken. In den loop van den dag hebben wij aan het front der Karpathen een 20-tal officieren en meer dan 1500 minderen gevangen gemaakt. Op de andere sectoren van ons front werd geschut- en geweervuur onderhouden en zijn enkele verken ningen verricht. De gevangenen van Przcmysl zijn naar het binnenland van Rusland vervoerd. Het zijn in 't L generaals, 2807 officieren en 118,890 soldaten. Bovendien beviDden zich in de hospitalen op het oorlogster rein ongeveer 6800 gewonden on zieken, die het transport nog niet knnnen doorstaan. Om deze gewon den en zieken te verplegen werden 129 Oostenrijksche geneesheeren en 100 ziekenverplegers vastgehouden. Wij hebben te Przemysl een ont zaggelijke hoeveelheid oorlogsvoor- raad buit gemaakt, waarvan de om vang nog niet geheel is vastgesteld. Tot nog toe hebben wij meer dan 900 kanonnen geboekt, waarvan er vele zeer goed te gebruiken zijn. Eiken dag ontdekken w(j nieuwe voorraden munitie en ander oorlogs- materieel. Veel kanonnen en gewe ren zijn door de Oostenrijkers in de San geworpen. Wij hebben maat regelen genomen om ze weer uit rivier op te visachen. reeds aan zware gevechten hebben deelgenomen, zijn ze nog ongedeerd. Een van hen is door de Franschen gevangen genomen. Weldra zal ook de achtste zoon worden opgeroepen, aldus meldt het „Osnabr. Tageblatt." PLAATSELIJK NIEUWS. Zllverbons. Met ingang van 6 dezer zijn de tegenwoordige zilverbons van f 1. f2.50on f5.— ingetrokken. Toten met 14 dezer kunnen de nog voor handen zijnde zilverbons ingewisseld worden aan de postkantoren, ten kantore van den rijksbetaalmeester bij de ontvangers der directie belastingen. Niemand behoeft ze echter meer aan te nemen. Maoris naar het front. Er zal nu van Nieuw-Zeeland een derde contingent vertrekken ter aan vulling van de expeditiemacht Egypte - de Australische troepen doen, zooals men weet, in Egypte dienst. Tot dat derde contingent be hoort ook een afdeeling van de oor spronkelijke bewoners van Nieuw Zeeland, van de Maoris, een 500 tal mannen sterk. Volgens den corres pondent van de „Times" te Willing- ton, die deze afdeeling Maoris zag paradeeren, hebben de Maoris, in hun natuurstaat geduchte krijgslieden, na zoovele jaren van vrede en beschaving nog niets van hun krijgshaftigheid verloren en hij verhaalt tevens van den strijdlust der Maoris, jongelieden, die evon begeerig zijn als hun blanke broeders om voor den koning te vechten. 14 broeders te velde. In een hospitaal te Kolberg (Pr.) bevindt zich op 't oogonblik een ge wond soldaat, die niet minder dan veertien broeders te velde beeft. Een broer van hem is onderofficier en ridder van het IJzeren Kruis le en 2e klasse. Zes broeders hobben vrij willig bij het leger dienst genomen. De vader dezer 15 zoons woont in een stad in West-Pruisen en ls blik slager van beroep. Hy heeft boven dien nog drie dochters. Een ander, de landbouwer Wilke Butz uit Holte nabij Leer, hoeft zeven zoons aan het front. Ofschoon allen Zij,-die nog zilverbons van f5.- hebben, behoeven zich voor de inwis seling daarvan dezer dagen in het geheel geen moeite te geven. De aanvankelijke inwisseltermynis voorbij. Men beware echter ook die bons goed, want (voor zoover ze echt zijn) zal er vermoedelijk weder gelegenheid komen tot inwisseling, zIj het dan ook door opzen ding naar Amsterdam. Hier omtrent wordt echter waarschijnlijk niet voor het midden dezer maand beslist. De afdeeling Helder van de ver- eeniging ter bestrijding der Tubercu lose heeft van de Gymnastiek ver eeniging „Tot steun vereenigd," aan boord van het Wachtschip alhier ont vangen de som van f40.-. Symphonia-vereeniging „Apollo". Dinsdag G April gaf deze vereeni- ging, onder directie van den heer Jansen, voor een tamelijk slecht op gekomen publiek een coocert. Mede werking verleenden Mejuffrouw Tr. de Boer (sopraan), „Helders Mannen koor", directeur de heer F. L. K Neijts, en de heer Joh. Brands (piano). Het programma bevatte een viertal nieuwe nummers voor hetsymphonie- orkest, n.1.een fraaie marsch van Alfred Piekert, een ouverture van Balfe, een wals van Waldteufel, en het bekende „Tipperary", voor strljk- orkestgeïnstrunienteerd door den heer Jansen. Bovendien speelde hot orkest nog een paar andere nummers: ouver ture Bastien le Savoyard van Metra, en het geestige Le Jour et la Nuit van Ch. Lecocq. Een en ander viel zeer in den smaak, te oordeelen naar het applaus. Mejuffrouw Tr. de Boer bewees met haar solozang weer eens, dat zij een fraaie, welluidende stem oozit, en haar Auf FKigcln des Gosanges" (Mendelssohn) en „Koninginnelied" (Hullebroeck) vóór, en „Slapedoe" (Liclitenauer) en „Marleentje" (Hulle broeck) nït de pauze konden ons zeer bekoren. De heer Brands toonde zich hier de uitstekende begeleider, HeL Mannenkoor ten slotte kwam met het prachtige Soldatenkoor uit „Faust", een „Morgenlied" van Orth. en na de pauze mot Heinze's fraaie „Omhoog". Zoo was het einde or vrij gauw en toen kwam liet heerlijkste van alles: bai. Waarvan allen naar harte lust genoten. Muzlek-Ensemble. Het Bestuur van het Tehuis voor Militairen wenschte, nu om verschil lende redenen geen officieele ontspan ningsavonden meer worden georgani seerd, iets voor de militairen todoen en had daartoe een „muziek-enseinble' bestaande uit eenige dames-en hc-ereii uit Amsterdam bereid gevonden. Z(j kwameu gisteravond in de Gerefor meerde kerk bijeen, en de heer Rumpff, voorzitter van het Tehuis, zette uiteen hoe z(j reeds in verschillende plaatsen waren opgetreden, in ziekenhuizen, sanatoria, enz. en thans den Helder vereerden met een bezoek. De kerk was geheel vol, met een groot aantal militairen en burgers. Na het gebruikelijke ceremonieel gebed en gezang, werd het uitgebreide programma afgewerkt. Doordat echter eenige solisten vervangen waren was het programma grootendeels onbruik baar, hetgeen, bij den zang, te betreuren was, daar nu geen tekst kon worden gegeveD. Mej. E. Th. Lehman de Lehnsfeld, leerares in het pianospel, opende met een mazurka van Benjamin Godard, die door haar rhylhmisch en zuiver werd gespeeld. Een Sarabande van Bach voor viool, door den heer Karei F. v. d. Maas, vioolleeraar te Haarlem, volgde, waarna mejuffrouw A. Pricke, sopraanzangeres, Handels Largo zong, en daarmede bewees over een, vooral in de hoogere registers fraaie, z(j het voor het groote kerkgebouw niet krachtig genoeg zijnde stem te. beschikken. „Bonjour Bonhomme' was oen alleraardigst nummertje, door een 8-jarige violiste, de jonge juffrouw Jo Meeuwse, gegeven, en het verwekte een hartelijk en herhaald applaus. Een prachtige bariton bleek do heer J. C. L. Colljn te bezitten zijne weder gave' van Viotta's „Jesu dulcis me- moria" was waardig en schitterend. De heer J. P. C. Meeuwse be de alt-viool en bewees goede diénsten bij verschillende begeleidingen. Het zou ons te vor voeren het hoele programma, dat, wegens den tjjd bovendien bekort werd, op den voet te volgen. Het mooist vonden wij van de verdere zangnummers Hendrika van Tussenbroeka „'s LandB wijs, 'slands eer", vooral ook door de voordracht, die de zanger in dit pakkende lied wist te leggen. Het tompo van Wieits'„ Moederke alleen' door mejuffrouw Pricke gezoDgen, was te langzaam, en daardoor kwam het zangerige, wiegende van dit prachtige nummertje niet uit. De heer Riimpff betuigde aan het slot van den avond dank aan de concert-gevers, aan de commissie, die het concert in elkaar gezet had, aan den kerkeraad, die gratis het kerkgebouw, licht en verwarming had afgestaan, en aan den Vice-Admiraal, die een gedeelte van het concert bij woonden. Met het zingen van het „Wilhelmus" on het dankgebed word de bijoen komst te tien uur gesloten. Het Wiener Operette-Gezelschap. Het Wiener Operette-Gezelschap, directie Georg Braun, dat hier in de vorige maand zoo'n succesvolle op voering gaf van „Die Scböne Cuba- neriu", zal op Dinsdag 20 April nog een tweede, tevens afscheidsvoorstel- ling geven in „Casino".. Opgevoerd wordt dan: „Die Kino-Königin", muziek van Jean Gilbert. Deze populaire Wiener operette met haar vrooHjke, bekende wijsjes en komische handeling is van begin tot eind een waar lachsucces. Gezien de uitstekend geslaagde opvoering van „Die Schóne Cubanerin" door dit uitnemend gezelschap, kan men duB weer iets goeds verwachten. Hooge Raad. De Hooge Raad heeft Dinsdag uit spraak gedaan o.a. in de zaak van een koopman te Helder door de Rechtbank te Alkmaar veroordeeld tot f1000.— boete of 20 dagen hech tenis wegens overtreding van de loterij wet met certificaten van „Loti- sico". Het beroep werd verworpen. BINNENLAND. Tweede Kamer. De Tweede Kamer is thans bijeen geroepen tegen Dinsdag 20 April 's middags half twee. Veerdienst Enkhuizen-Stavoren. Naar de „Leeuw. Ct." vernam, zal de eerste der beide nieuwe groote veerbooten voor den dienst Stavoren Enkhuizen en omgekeerd einde Juni k. in de vaart worden gebracht. De booten, die geheel modern in gericht worden, bieden ruimte voor 1000 a 1500 passagiers en zijn voor zien van twee dekkenpromenadedek met kajuiten 1, 2e en 3 klasse en een gewoon dek met reatauratiezalen, rooksalons enz. Het benedengedeelte is ook van kajuiten voorzien. Stuurlieden-examen. 's Gravenhage, 7 April. Geslaagd als stuurman op zeilzeevisschersvaar tuigen C. J. v. d. Gaag en K. Hoo gerwerf, van Maassluis; Th. G. Kloos terman, van Vlaardingen; H. Pronk, J. Bruin en M. Verhef, van Scheve- ningen. Oa „Prins Maurits". De New-Yorkscho correspondent van dc „Daily Telegraph" seint het De hevige storm dio sinds Zat er dag langs de Altantische kust woedde van Kaap Virginia tot Maine, heeft tal van schepen vernield, o.a. de Hol landsche „Prins Maurits" van den Kon. West Indischen Maildienst. Verder is bij Kaap Virgina vergaan de „Edward Luckenbach" van New- Yorkde bemanning van 16 koppen werd echter gered. Drie schoeners zijn op verschillende gedeelten van de kust gestrand. In het geheel zijn door dun storm ongeveer 100 nienschonlevens verlo ren gegaan. Zaterdagochtend seinde de „Prins Maurits" draadloos dat zij zich op 36 gr. 10' N. B. en 74 gr. W. L. in zin kenden toestand bevond. Twee Brit- sc.he oorlogsschepen on verscheidene koopvaarders snelden ter hulpo. Bij aankomst op de aangegeven plaats op Zondagmorgen vonden zij echter geen spoor van „Prins Maurits". De zee was echter bodekt met wrakhout. Steenkolen voor do stoomtrawlers. Uit IJmuiden meldt men Naar aanleiding van de groote stij ging van de kolenprljzen, welke ^volgeus mededceling van belanghob- "benden bij de trawlervisscherlj te IJmuiden - zou moeten leiden tot het stilleggen van die visscherlj, heeft de minister van Landbouw, Nijver heid en Handel gisterennamiddag in zijn kabinet bijeengeroepen den voor zitter van het Uitvoerend Comité van het Koninklijk Nationaal Steuncomité, prof. De Vooys, B. en W. van Velsen en vertegenwoordigers van dereede- rijen te IJmuiden, om met- elkander te overleggen wat er in deze zou zijn te doen. Van de reeds ongevoer 70 binnen zijnde stoomtrawlers zijn er gisteren nog een tiental door overlading kun nen vertrekken. De overige worden alle opgelegd. Naar het „Hbld." verneemt, heeft de regeering het voorstel gedaan om het verschil in prijs a f3.75 (boven den prijs van f 10. - per ton steen kolen, dien de reoders bereid zijn te betalen) te doen omslaan als volgt een derde voor rekening van de ge meente Velsen, een derde voor het Kon. Nat. Steuncomité en een derde voor het visschorljbedr(jf zelf, zoodat dan een ton kolen op f 11.25 zou komen voor de reeders. Zoo spoedig mogelijk zullen de reeders een beslissing nemen. Een landweerman doodgeschoten. Aan „De Maasbode" wordt uit Gin- neken gemeld: Dinsdagmorgen werd aan de grens wacht te Qalder onder Ginneken een landweerman al stoeiende doodge schoten. Een tweetal soldaten van het 17e regiment, die op wacht ston den, waren met elkaar aan het stoeien geraakt. Zij hadden daarbij bet geweer op den schouder. Onge- lukkigerwys ging een der geweren af en werd de landweerman doode- lijk in den hals gewond. Spannende oogenblikken. Een eerste stuurman op een boot van een onzer voornaamste stoom vaartmaatschappijen - naar wij in het „N. v. d. Dag" vermeld vinden schrijft aan z(jn ouders: Zooals u natuurlijk gelezen heeft, zijn we indertijd behouden te Londen aangekomen, na veel mynen in de Noordzee te zijn gepasseerd. Zoodra het nl. daglicht werd, zagen w(j er niet minder dan vijf rond het schip drijvenhet ligt dus wel voor de hand, dat wo er gedurende den nacht ook nog wel veel gepasseerd zullen zijn. Enfin, we zijn er goed tusschen door gekomen, en na te Londen geladen te hebben, vertrokken wy Vrijdag middag weer van daar. Wij maakten de reis door het Engelsche Kanaal zondor ongolukken, al beleefden we enkele angstige oogenblikken. Een Duitsche onderzeeér had ons nl. blijk baar tot zijn prooi uitgekozen en kwam met volle kracht op ons af. Gelukkig was er ook een Engelsche torpedojager in de buurt, die de onderzeeër echter niet in vizier had. Goede raad was duur. Seinen naar den torpedojager, zou schenden van de neutraliteit geweest zijn, met geen ander gevolg, dan dat de onderzeeér ons onmiddellijk in den grond zou hebben gejaagd. Wij verzonnen een list. We stopten de machine, hetgeen natuurlijk dadelijk de aandacht trok van den Engelschen torpedojager, die daarom besloot, eens op ons ai te komen, om te zien wat er aan de hand was. Middelerwijl kwam ook de Duitsche onderzeeër van den anderen kant met volle kracht op ons af. Toen dde ons een tweede list uit de klem. Toen n.1. de Engelsche torpedojager nader bij kwam van rechts, negeerden wij hem „straal" en stonden met alle-man op de brug met onze binoc- naar links te kijken, naar den Duitschen onderzeeër. Zoodra de tor pedoboot zoo dicht bij kwam, dat hij ons naar links kon zien kijken, ver scherpte ook hij zijn uitkijk en ont dekte nog juist bijtijds den onder zeeër. Plotseling zagen we een zwaren rook uit alle vier schoorsteenen van den torpedojager komen en ging het mot een vaartje van 36 mijl er op af. De onderzeeër hield nog een oogen blik vol, maar verdween toen in de diepte en daarmede uit ons gezicht. Wij lekker als kip, dat kan u denken. Ik heb al eens eigenaardige ont moetingen gehad zoo in mijn leven, maar niet een was mij zoo on welkom als deze „snurker". Enfin, het is goed afgeloopen en ik hoop nu maar (niet erg christelijk, doch wel verklaarbaardat die onder zeeër voor straf, dat hij een eerbaar koopvaarder wilde aanranden, thans voor goed op den bodem der zee mag rusten. Verdere wederwaardigheden maak ten we niet mee en we hadden voort durend mooi weer.Morgenavondhopen we op Port Saïd aan te komen, en nu zijn we alweer benieuwd wat we daar zullen hooren, want onze boot verheugt zich nog niet in 't bezit van draadlooze telegrafie, zoodat we sedert ons vertrek van Londen goheel van de wereld z|jn afgesloten geweest. Diefstal Een jongen vond gistermiddag in Oranjewoud onder Schoterland, in een droge sloot een kistje met zeven honderd gulden en polissen van ver zekeringen ten name vanFeitsmate Leeuwarden. De justitie heeft in ver band daarmee de jongedoehter B. te Oranjewoud gearresteerd. morgen gepraaid met schade aan de ketel. Sleephulp werd geweigerd, zoodat laatstgenoemde trawler doorvoer en het ongeval hier rapporteerde. Daarop ging de trawler „Peter D." van dezelfde reederij als de „Etty" naar buiten en trof het schip op ongeveer 35 mijlen van hier, nam het op sleeptouw en bracht het hier binnen. Inbrsktrs. Sedert eenige maanden hadtlen te Groningen gedurig inbraken plaats, waarbij voornamelijk bedragen in geld werden gestolen, terwijl voor werpen van waarde onaangeroerd bleven. Telkens bleek, dat de in brekers zich b(j hun werk van een bepaald soort Engolsch steeksleuteltje bedienden, waaruit viel af te leiden, dat men telkens met dezelfde per sonen te doen had. Een der eerste van deze inbraken was by inr. Mazel, vroeger officier van justitie te Gro ningen, thans te 's Gravenhage. Daar op volgde die bij Gebrs. De Swaan e.a. Onlangs werd een poging tot inbraak gedaan ten huize van weduwe van prof. F. J. v. Calker. Hier schijnen de dieven in hun arbeid gestoord te zijner werd althans niets vermist. De commissaris van politie, de heer Van Rosmalen, overtuigd, dat de in brekers te eeniger tijd hier oen tweede poging zouden wagen, vroeg en ver kreeg de toestemming van mevrouw Van Calker om in de*aan de vestibule grenzende kamer twee rechercheurs te doen postvatten en het bordje „niet thuis" voor het raam te plaatsen, wat ook geregeld gebeurde als mevr. Van Calker uitging. Zondagavond nu werd er aan de woning gebeld. En toen natuurlijk niet werd opengedaan, traden eenige oogenblikken later twee mannen het huis binnen. Zij begaven zich direct naai- de kamer waar de rechercheurs zich bevonden. De eorst- binnenkomende werd onmiddellijk door een rechercheur gegrepen, maar deze kreeg op hetzelfde oogenblik met een bijl een slag op het hoofd, waardoor een ernstige, gelukkig niet doodelijke wonde ontstond. Een tweede slag, bestemd voor zijn collega, werd eveneens door den rechercheur opge vangen op de hand, waardoor hij tusschen duim en wijsvinger opnieuw gewond werd. Een kort gevecht tusschen recherche en inbrekei s ont stond nu in de vestibule, dat eindigde met de vlucht van de laatsten. Met de hulp van een voorbijganger werd echter een der verdachten gegrepen. Het blee}: te zijn een 19-jarige schil dersknecht uit Eelderwolde. Toen men evenwel den volgenden morgen de cel opende, bleek de vogel te zijn gevlogen door een raampje van circa 2§ decimeter hoogte en 2 decimeter breedte. Hij had, om dit raampje te bereiken, de brits rechtop tegen den wand gezet, vervolgens het ruitje verbrijzeld en zich door de opening gewrongen, wat uit de bloed sporen kon worden waargenomen. Blootsvoets (zijn schoenen had hij achtergelaten) heeft hij daarna over een plat dak het Kreupelstraatje be reikt en is sedert onvindbaar. Intusschen is het der politie gelukt den anderen inbreker, die bij het gevecht zijn pet had verloren, aan te houden. Het was een 18 jarige huisknecht in een hötel te Groningen. Deze heeft een volledige bekentenis afgelegd en ook bekend, dat hij inder tijd bij mr. Mazel heeft ingebroken. De politie heeft reden te gelooven, dat meerdere personen bij dit inbre kerscomplot zijn betrokken. Nader meldt men: Als medeplichtigen zijn nog aan gehouden een 18-jarige en een 17-jarige. De drie gearresteerden hebben een volledige bekentenis afgelegd, waar door een tiental inbraken, in de laatste zes maanden gepleegd, tot volledige klaarheid zijn gebracht. IJmuiden, 5 April. De stoomtrawler „Etty", welke de vorige week door een anderen stoom trawler met machineschade hier was binnengesleept, vertrok na reparatie weer naar zee, doch werd door den stoomtrawler „St. Nicolaas"Zaterdag- UIT DE PERS. Het Paaschcongras. De Nieuwe Rott. Crt." schrijft: Er is voor ons geen aanleiding, uit voerig op het congres van de S. D. A. P. terug te komen. Alles is geloopen, zooals reeds aan den vooravond van de bijeenkomst voorspeld worden kon. Op de ellenlange gedrukte stukken, waarin de congresdiscussiën zijn voor bereid, zijn even lange redevoeringen jevolgd. En toen is de zege van „de eiding" voltrokken. De schrijvers, die op het congres spraken, en de redenaars, die vóór het congres de pen hadden gevoerd, hadden blijkbaar voor het raeerendeel eenzelfde fout begaan. Zij hadden vóél den grooten veldslag reeds zooveel van hun kruit verschoten, dat er op bet congres niet veel meer overbleef. De hartstocht had reeds vóór het congres zijn uitweg gevonden; de ;eestdrift was op het congres haar ïoogtepunt voorbij. Zoo kwam er over het congres zelf iets mats, en ontstond dat „hooge peil" van het debat, waar over nu „Het Volk" in de wolken is, doch dat anders, wanneer het op bij eenkomsten der bourgeoisie bereikt wordt, van socialistische zijde als een teekeu van gebrek aan enthousiasme wordt versleten. Na de discussie zijn „de leiding", het partijbestuur, de Kamerfractie, en de Volkredactie met groote meerder heid in het gelijk gesteld. Er is geen leiding, dan die van mr. Troel stra; er is geen krachtiger en waak zamer partijbestuur, dan het partij bestuur er is geen snediger en royaler dagbladredactie, dan de Volkredactie. En er zijn in geen socialistische partij ooit minder fouten begaan, dan in de afgeloopen zeven maanden door dit klaverblaadje van vier. Dit heeft het congres uitgemaakt, en de motie, waarbij het defensievraagstuk in strijd met het boek van mr. Troelstra ter nadere regeling aan i n t e r- nationale beslissing wordt over gedragen, vond op het eind niet eens meer genoeg belangstelling, om eeno hoofdelijke stemming noodzakelijk te maken." Deze wending in het congiea wordt door de N. R. Ot. een van de onver klaarbaarheden van 'een socialisten- congres genoemd. Tenzij mon zou willen aannemen dat evenals Mr. Troelstra- in Augustus den eenheid van de natie wilde onderstreepen thans de oppositie de behoefte heeft gevoeld de eenheid der partij naar buitey kenbaar te maken. Het blad zegt dan verder: „Dat, uit burgerlijk oog bezien, de beslissing van het congres eenige instemming verdient, is duidelijk. Mr. Troelstra sloeg den spijker op den kop, toen hij de oppositie-man nen wees op de verantwoordelijkheid, die liy, en die met hem stonden in de Kamer, in Augustus hadden te dragen, en daaruit een deel van het verschil tusschen hem en de oppositie verklaarde." Na de opmerking, dat vanaf hot. oogenblik dat verantwoordelijkheid op ons te rusten komt, wij menige zaak andors leeren beschouwen dan voorheen, merkt het blad op: „Het feit, dat per slot van reke ning, na een academisch debat,'elke krachtige poging om het congro3 af te houden van haar besluit, dat „het belang van de Nederlandsche arbei dersklasse, samenvallende met dat van de geheele natie, de handhaving Aan de onzijdigheid en onafhanke lijkheid des lands met alle beschik bare middelen gebood", en dat „zoo lang deze toestand voortduurt, de zelfde gedragslijn (als tot nu toe door de partijleiding gevolgd is) moet worden gevolgd" dit feit b 1 lj f ten valt met dankbaarheid .te constateeren." Op den eersten congresdag is do heer Kuiper reeds op de aanneming van de oeconomische resolutie voor uitgeloopen. Hoort hem de resolutie in practyk brengen: „Men sprake niet van wat de bourgeoisie deed voor de werkeloozen. Zij deed dat niet uit sympathie voor de proleta riërs; ze zaten in de rats. (Applaus.) Daarom wilde z(j den ergsten honger uit de huizen houden. Anders vrees den zij de prolelariërs op hun dak te krjjgen", enz. Wij spraken van een braaf man, die, uit deernis met de velen, voor wie de oorlog geheel buiten hun schuld groote ellende teweegbrengt, zeker zijn deel heeft bijgedragen, om den nood te helpen lenigen. H(j zat niet in de rats, maar was veront waardigd. Eene poging, om hem ge rust te stellen met de opmerking, dat men dergelijke socialistische uit latingen niet té ernstig moest op nemen, faalde. Hij bleef zich gegriefd voelen. Mogelijk vindt hij thans eenige opbeuring, wanneer hij van de laatste woorden kennis neemt, door mr. Troelstra tot den heer Kuyper gericht: „Schaam je, laffe kerel!" Het „Handelsblad" legt vooral den nadruk op het „Nieuwe geluid", dat zich in de S. D. A. P. heeft doen hoo ren, n.1. dat Mr. Troelstra, de leider van de partij, en als zoodanig met groote meerderheid herkozen, gezegd heeft, dat men zich 5e weelde van alleen oppositieparty te zijn, niet meer kon veroorloven, dat men zich niet meer kan onttrekken aan de medewerking, ook voor de weerbaar heid. Uit de phase van de illusie moet de S. D. A. P. overgaan naar die van de daad en naast rechten ook plichten aanvaarden. Volgens het „Handelsblad" oen gansch nieuw parool voor de Soc.- Democratie in Nederland. Het blad waarschuwt er echter voor te veel waarde aaD dit parool te hechten. Het is geboren in en uit don oorlogstijd. Wie weet of ze zelfs

Heldersche Courant | 1915 | | pagina 2