HELDERSCHE COURANT VOORHEEN GENAAMD 'T VLIEGEND BLAADJE Nieuwsblad voor Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna No. 4453 DONDERDAG 15 APRIL 1815 43e JAARGANG Abonnement per 3 mnd. 65 ct, franco per post 60 ct, Buitenland f 1.90 Zondagsblad 37J 45 0.75 Modeblad 85 75 1.00 Voor het Buitenland bij vooruitbetaling - Losse nummers der Courant 2 ct. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag UITGEVER: C. DE BOER Jr. - HELDER Bureau: Koningstraat 29 - Interc. Telefoon 50 DE OORLOG. Dl offlcieele legerberichten van 12 en 13 April. Van het W e a t e 1 y k front. Het Fransche communiqué van den 12en April meldt dat van de Zee tot aan de Aisne slechts artillerie-, vechten geleverd werden. Oostelijk van Berry-au-Bac hebben de Fran- schen zich meester gemaakt van de Duitsche loopgraven. De strijd in de Argonne bepaald zich tot myngevechten en het werpen van handgranaten. Tusschen Maas en Moezel zyn de Franschen reeds doorgedrongen tot aan de prikkeldraadversperringen van verschillende Duitsche stellingen. Een poging door de Duitschers bü Eparges gedaan om de verloren stellingen te hernemen, werd verijdeld. Eveneens verliep een Duitsche aanval tegen het N.W. gedeelte van C^uart en Réserve. Bij Flirey en in het bosch van Ailly werden artillerie- gevechten geleverd. Door een Duitsch luchtschip werden in den nacht van Zondag op Maandag 7 bommen op Nancy geworpen. Op twee plaatsen ontstond brand, welke echter spoedig gebluscht. Het Duitsche legerbericht van den 13en April meldt, dat de Frauschen welke te Berry-au-Bac in de Duitsche loopgraven gedrongen waren, er weder uitgeworpen werden. Tusschen Maas en Moezel werden alle aanvallen der Franschen afge slagen. Bij Maizeray (ten O. van Verdun) ondernamen de Franschen 3 aan vallen. Ten Z.W. van deze plaats twee. Met geen van deze aanvallen werd echter eenig succes behaald. De volgenden morgen werd een nieuwe aanval ondernomen, welke echter evenmin resultaat opleverde. In het bois le Pr ét re werden ver bitterde gevechten op korten afstand geleverd, waarbij de Duitschers lang zamerhand terrein wonnen. Een Fransche aanval ten Z. van den Hartmannsweilerkopf werd afge- Door de Fransche berichten werd medegedeeld dat door vliegers 50 bommen op het maritieme station en de gieterij van Brugge geworpen waren. In werkelijkheid vielen echter 9 bommen in den omtrek van Ostende, en 2 bij Brugge welke echter geen schade aanrichtten. Als tegenmaat regel werden daarop de plaatsen Poperinghe, Hazebroeck en Cassel bestookt. Van het O o s t e 1 y k front. Van Russische zijde wordt dd. 12 dezer gemeld, dat ten W. van de midden-Njemenplaatselijkego vechten geleverd werden. Artillerie gevechten hadden plaats bij Ossowiecen tusschen de Pisa en Omulew. Een aanval der Duitschers op het dorp Szafranki werd afgeslagen. In de Karpathen werden de aan vallen der Oostenrijkers en Duitschers afgeslagen. Langzamerhand gaan de Russen echter vooruit. In den streek van den üszok paH, welke nog steeds door deOostenrijkersbezetis, maak ten de Russen vorderingen. Bij deze ge vechten maakten de Russen 700 krijgsgevangenen en veroverden drie kanonnen. Aanvallen der Duitsche troepen in de richting van Strljj werden afge slagen. Hier houdt de vijand sedert 9 dezer een hoogte bezet, terwijl de andere stellingen in handen der Rus sen bleven. Verder- wordt nog gemeld, dat de vesting Ossowiec door de Duitschers een geheelen dag met houwitsers van 20 cM. beschoten werd. Door de artillerie der vesting werd het vuur krachtig beantwoord, en groote schade aan een der belegeiingsbatterijen toe gebracht. Het Duitsche legerbericht van den 13en geeft de toestand als onveran derd aan. Volgens het Oostenrljksche bericht van den 13en is het Russische offen sief over het geheele front tot staan gebracht. Na de mislukte pogingen der Russen om langs het Laborcza- dal en dat van de Ondawa door te breken, trachtten zij hun doel te be reiken in de Woud-Karpathen. Echter eveneens zonder succes. Alle aanval len werden hier afgeslagen. Het Russische legerbericht van den 13en over het gevechtsterrein in den Kaukasus meldt dat in de richting van Artwin vorderingen worden ge maakt. Geschutgevechten werden geleverd in de kuststreek en bij Olty. Een bericht van denzelfden datum geeft een meer uitvoerige beschrijving van den terugtocht der Turken uit het gebied van den Tsjoroch. Voet voor voet moesten de Russen hen terug drijven. In hetzelfde bericht wordt mede gedeeld dat de Turken ten Z. van het Oermia-meer terug moesten trek ken, doch een levendig offensief ont wikkelden in de richting van Choi. Door de Russen werden zij echter gedwongen terug te gaan tot ten Z. van de Liman en de Kotoer. Advertentlën van 1 tot 4 regels (bij vooruitbet.) 30 cent. Elke regel meer 6 ct. Ingezonden mededeelingen van 1 tot 4 regels 75 cent. Elke regel meer 15 cent. Advertentlën op bepaald aangewezen plaatsen worden 25°/o hoogor berekend. Groote letters en cliché's naar plaatsruimte. - Bewijs-exemplaar 2J cent. De „Wayfarer". Ongeveer 10*opvarenden van de „Wayfarer" zijn naar de „Daily Telegraph" uit Falmouth verneemt - in die haven aangebracht aan boord van het stoomschip „Newlyn" Of de „Wayfarer" op een mtjn geloopen is dan wel getorpedeerd, of dat een ont ploffing aan boord van het schip zelf de ramp heeft veroorzaakt, kon tot- dusver nog niet worden vastgesteld. Er wordt beweerd, dat één boot is omgeslagen, maar of dat waar is, kan nog niet worden uitgemaakt. Het scheen eerst of de „Wayfarer" zou moeten vergaan. Er kwam echter een groote vrachtboot opdagen, die de manschappen aan boord nam, welke in de buurt in booten rond zwalkten. Later kwam de „Newlyn", die 120 man van de vrachtboot over nam, welke laatste toen de „Way farer" op sleeptouw nam en probeerde haar een haven binnen te brengen. Na middernacht werd nog van den correspondent te Queenstown van de Exchange Telegraph Cy. telefonisch bericht ontvangen, behelzende, dat de „Wayfarer" 13 mijl buitengaats was en naar de haven opgesleept werd door het Londensche stoomschip „Framfield", dat uit een Amerikaan- sche haven kwam. De schepen zouden niet voor den ochtend binnen kun nen zjjn. Het vergaan van de „U. 29". Berlijn, 13 April. De „Morgonpost" verneemt uit Wilhelmshafen, dat over den ondergang van de ,U. 29" tot heden nog geen nadere bijzonderheden bekend zijn geworden. De „Basler Nachrichten" verklaart dat de „U. 29" in de Iersche Zee een vijandelijken kruiser tot zinken had gebracht en daarop door verscheidene andere kruisers in den grond werd geboord. Ofschoon dit bericht niet officieel bevestigd is, hecht men er hier wel geloof aan, daar dan tevens het zwijgen van de Engelsche admiraliteit over het gebeurde verklaard wordt. Van Engelsche zijde. Londen, 13 April. Met de aankomst van de „Kronprinz Wilbelm" te New- port-News, mag men aannemen, dat de laatste Duitsche kaper kruiser aan 't eind van zijn loopbaan is gekomen. Het ia thans mogelijk een schatting op te maken over de geheele schade, veroorzaakt door deze kruisers. De „Kronprinz Wilhelm" heeft 13 schepen in den grond geboordhun waarde, met inbegrip der ladingen, bedraagt ongeveer 1.105,000 pd. st. De „Emden" heeft 17 schepen doen zinken ter waarde van 2,211,000 pd. st. Drie andere stoomschepen, door de „Emden" vermeesterd, zijn met de bemanningen en passagiers van de in den grond geboorde schepen naar havens opgezonden. Dan komen de „Karlsruho" met 17 in den grond geboorde schepen, ver tegenwoordigende een waarde van 1,062,000 pd. st., de „Prinz Eitel Friedrich" met 11 schepen ter waarde 885,000 pd. st., de „Königsberg" met een stoomschip ter waarde van 275,000 pd. st., do „Dresden" met 3 stoomschepen en 2 zeilschepen ter waarde van ongeveer 276,000 pd. st., ,Leipzig" met 3 stoomschepen ter waarde van 235,000 pd. st. Op het eerste gezicht lijkt de ge heele aangerichte schade van onge veer 6,700,000 pd. st., tamelijk groot, doch in vergelijking met de waarde van de schepen, die sedert het begin van den oorlog in de vaart zijn ge weest, is ztj onbeduidend. In de eerste acht maanden van den oorlog was de geheele waarde van den invoer in de havens van Groot Brittannié ongeveer 471,000,000 pd. st., van den uitvoer 205,000,000 pd. st., te zamen dus 736,000,000 st. (de optelling geeft slechts 676,000,000 pd. st., Red.) De tonnenmaat van de schepen, die op het register van Groot-Brit tanDie voorkomeD, bedroeg op het eind van 1914 20,000,000, met een geschatte waarde van 200,000,000 pd. st. Wanneer men dit bedrag voegt bij de waarde van in- en uitvoeren, is de waarde.van schepen en ladingen, door Duitsche kruisers vernietigd, opmerkelijk gering. Bovendien is gedurende het tijdvak (tot 1 Jan. 1915) aan ongemunt goud en zilver voor 40,500,000 pd. st. Groot Brittannié in- en uitgevoerd. Dit dient nog gevoegd bij de waarde van alle in- en uitvoeren van koopwaren. Uit de cijfers, door de admiraliteit openbaar gemaakt, blijkt, dat sinds het begin van den oorlog 44,000 reizen door schepen zijn gedaan. Deze resultaten worden buitengewoon gunstig geacht, veel gunstiger dan reeders en verzekeraars aanvankeiyk hadden verwacht. Hierbij dient te worden opgemerkt, dat de Duitsche schepen, door de Engelsche vloot buit gemaakt, voor den wereldhandel niet verloren zijn gegaan, want ze zijn spoedig weer in de vaart gekomen. Daarentegen zijn de Engelsche schepen, door de Duitschers in den grond geboord, voor den wereldhandel verloren. Als de Duitschers hun wijze van doen met werkelijk succes hadden kunnen doorvoeren, zouden overal en gedu rende zeer langen tijd de prijzen aanmerkelijk zlin gestegen, ook in onzijdige landen en Duitschland zelf. Zware verliezen. De Engelsche verliezen zijn blijk baar zeer hevig en vooral de succes een b|j Neuve Chapelle en St. Eloi hebben groote offers van de Britsche strijdmacht geéischt. De „Times" deelt mede dat gisteren weer twee vorlleslijsten ztjn gepubliceerd, de eeno met ruim 1000, de andere met ruim 1230 namen. Sedert Woensdag vermelden de verlieslijsten nu al 6300 namen en men meent, dat de meeste dezer verliezen bij Neuve Chapelle en St. Eloi geleden zijn. De „Times" vat de opgaven dei- laatste dagen sedert 8 April aldus samen, gesneuveld 1702, aan won den bezweken 293, gewond 4021, ver mist 295, in het geheel dus 6311. Japansche kruiser gestrand. De Japansche kruiser „Asama", die op de Kalifornische kust was ge strand, is blijkens berichten uit San Francisco, onherroepelijk verloren. Men heeft de pogingen om hem vlot te krijgen moeten opgeven. De „Asama" was een kruiser van 10,000 ton en liep 21 knoop. Een gevaarlijke reis. Uit Esbjerg in Denemarken wordt gemeld, dat Vrijdag het Engelsche stoomschip „Holgate", uit Londen, dat sedert het begin van den oorlog te Esbjerg had gelegen, naar New- casle is vertrokken. Men zei, dat een Engelsche duikboot het schip bij Blaavandshuk zou opwachten en over de Noordzee geleiden. De behandeling van de krijgsgevangenen van Duitsche onderzeebooten in Engeland. Van Duitsche zijde. Door de Duitsche regeering werd, door bemiddeling van het Duitsche gezantschap in de Vereenigde Staten, de tusschenkomst van het Ameri- kaansche gezantschap te Londen aan gevraagd om, naar aanleiding van de belichten over de behandeling der krijgsgevangenen van Duitsche onderzeeérs, tot de Engelsche regee ring de vraag te richten tot hoever die slechtere behandeling zich uit strekt. Zoo er werkelyk van een slechtere behandeling sprake was, werd ver zocht hiertegen, namens de Duitsche regeering, krachtig te protesteeren en mede te deelen dat voor elk lid van de bemanning van een Duitsche duikboot, welke deze behandeling zou ondergaan, een Engelsch officier in Duitsche krijgsgevangenschap, de zelfde behandeling zou ondervinden. Door de Engelsche regeering was inmiddels medegedeeld, dat de be manningen van do „U 12" en „U 8" als een noodzakelijke maatregel voor de afzondering der overige krijgs gevangenen in de strafinrichtingen der Marine waren ondergebracht. Door de Duitsche regeering werd hiertegen geprotesteerd, daar de man schappen handelden als dappere mannen in de uitvoering hunner militaire plichten, terwijl tevens werd medegedeeld, dat de aangekondigde represaille-maatregelen uitgevoerd zouden worden. Inderdaad is toen een aantal Engel- sche officieren het officiers-arrest op gelegd. Door de Duitsche regeering werd echter aan de Amerikaansche verzocht een onderzoek te willen instellen naar de behandeling en huisvesting der Duitsche gevangenen, en daarover een officieel rapport te willen uit brengen. De behandeling der Engelsche officieren zal dan daar mede in overeenstemming worden gebracht. De Duitsche bladen betuigen alle hunne instemming met deze maat regel van Duitschland. Sommige gaan zelfs verder en stellen voor, meerdere officieren gevangen te zet ten voor eiken Duitscher, die slechter behandeld wordt dan de andere krijgs gevangenen. In de loopgraven. Een Duitsch officier klaagt in de Kölnische Volkszeitung over de on- geloofelljke loopgraafafbeeldingen in vele geïllustreerde bladen. Mogelijk, dat er hier en daar op de enorm lange fronten' zulke behagelijk inge richte loopgraven worden gevonden als de bladen veelal te zién geven. Maar dat zyn dan uitzonderingen terwijl de lezer er den indruk uit krijgt dat syilke loopgraven het ge wone type vormen. De officier be schrijft dan hoe armzalig zijn regi mentscommandant in Argonnen is gehuisvest. Den heelen winter heeft het op zijn tafel geregend en zijn stroo heeft hy geen enkel maal kun nen verwisselen. Als de regiments commandant zoo onpleizierig is be huisd, hebben de overige officieren de manschappen het natuurlijk niet beter. „Ook is het heel wat an ders gesteld met het gemusiceer, waarvan zooveel wordt verteld. Ik benijd alle kameraden, die daar ge legenheid voor hebben en gun het hun van harte. Wij hebben het twij felachtige genoegen sedert maanden dag aan dag (en sedert kort ook 's nachts) onder den druk te ver- keeren van een uitmuntend gericht Franseh artillerievuur, en dan heeft men, steeds met den aanblik van ge wonden en dooden, heel andere ge dachten." Belgische vluchtingen In Engelend. De politierechter van West-Londen had Zaterdag weer ettelijke gevallen van dronkenschap bij Belgische vluch telingen voor zich. Het waren er nu drie, van wie er twee met 10 shilling boete afkwamen; de derde kreeg veertien dagen gevangenis met dwang arbeid. Het lykt wel of wy hier het schuim van België hebben, zei de politierechter. Hij geloofde niet, dat het heele Bolgische volk zoo dronk. Hij had grooten eerbied .voor bet Belgische volk iu zijn geheel, maar die daar in Engeland zaten en zich bedronken en te laf waren om voor hun land te gaan vechten, vond hij onbehoorlijk. Hy begreep niet, waar om ze niet naar hun land terug wer den gezonden om te vechten. De man, die veertien dagen kreeg, antwoordde op de vraag, waarom hij niet aan het front was, dat hij soldaat was geweest en nu 44 jaar was, dus boven den leeftijd. Een van de twee anderen was gewond uit den slag gekomen en had nog een styf been. De politie rechter scheen het niet te gelooven. Hij vond het verkeerd, dat zulke mannen van Engelands liefdadigheid Polncaré. Parys, 13 April. President Poincaré is na een langdurig verblijf aan het front vanochtend te Parijs terugge keerd. Zondag en Maandag heeft hij de troepen in Noord-Frankrijk bezocht en daarna vele kampementen in Bel gië geïnspecteerd. De president heeft zijn tocht tot de Noordzee uitgestrekt om de soldaten, zouaven en mariniers, die bij Nieuwpoort de linies bezetten, geluk te wenschen. De troepen zijn overal in uitnemenden toestand. Poincaré heeft den generaals, officieren en soldaten hulde gebracht voor hun kranig gedrag. Ten slotte heeft de president een bezoek gebracht aan het Belgische hoofdkwartier en er zich langdurig met den koning en de koningin der Belgen onderhouden, om Maandag avond naar Frankrijk terug te keeren. Te Duinkerken heeft hij over het garnizoen wapenschouw gehouden. Een vrijspraak. Men herinnert zich het drama te Compiégno, waar kapitein Hérail, van het 11e regiment huzaren, zijn vrouw, die weigerde het kampement te verlaten, ofschoon de opperbevel hebber den officieren had verboden hun echtgenooten te ontvangen, met drie revolverschoten doodelljk trof. Zaterdag is kapitein Hérail door den krijgsraad te Parijs na een meester lijk pleidooi van den deken der Pa- Ijsche balie, Henri Robert, vrijge sproken. Uit Duitschland. Memel, 13 April. Officieel is vast gesteld dat bij den inval der Russen in het gebied van Memel de bezitting Althot geheel, do gemeenten Laugallen en Nimmersatt bijna geheel zyn ver nield. De gebouwen zijn nagenoeg alle verbrand. In 23 gemeenten bedraagt het geheele aantal verbrande ge bouwen 267. 408 personen zyn door de Russen meegevoerd, onder ben 189 vrouwen en 100 kinderen. Er zijn 63 personen gedood, 43 gewond. In veertien ge vallen hebben de Russen zich aan vrouwen vergrepen. Verbrand of meegevoerd zijn 600 paarden, 1300 runderen, 600 varkens, 50*i schapen, 160 ton rogge, 300 ton haver, 60 ton gerst, 175 ton klaver- hooi. BINNENLAND. Het Duitsche s.s. „Maln". Het Duitsche stoomschip „Main", hetwelk sedert het begin van den oorlog te Vlissingen lag, is vandaar naar Antwerpen vertrokken. De „Daily Telegraph" brengt dit vertrek in verband met de ontdekking van een toestel voor draadlooze tele grafie aan boord van het schip. Op een van de Nederlandsche draad looze telegrafle-stations was, schrijft het Engelsche blad, een telegram onderschept. Dit kwam van Zeebrugge en hoewel in codetaal, wees het op eenigerlei wyze er op, dat het be trekking had op de bewegingen van schepen en duikboot en. Bovendien hadden de autoriteiten reden te ge looven, dat het was geadresseerd aan een te Vlissingen liggend schip. Er werd een onderzoek ingesteld, en aan boord van de „Main" werd een draadloos telegrafletoestel ge vonden, dat geheel in gereed zanden staat om te werken verkeerde. De ontvangdraden waren op een vinding rijke wijze verborgen langs de masten, ladders en ander scheepstuig gestien geldde dynamo was in de machine kamer. Naar de „Nieuwe Crt." verneemt, is dit bericht in zooverre juist, dat, zoowel om de hier opgegeven als om andere redeneD, de aanwezigheid van het koopvaardijschip „Main" te Vlissingen door onze mariue-autori- teiten niet langer wenschelijk werd geacht. Nadat kort geleden reeds een wacht op het schip geplaatst was, ls het daarna aangezegd, dat, indien het nog langer in een Nederlandsche haven asyl wenschte te genieten, het naar een andere dan Vlissingen had te gaan. Het schip heeft er de voorkeur aan- gegeven naar Antwerpen te gaan. De „Telegraaf' teekent hierbij aan By dit verhaal van de „Daily Tele graph" teekent de „Nieuwe Crt." aan, dat, naar zy vernam, „dit bericht in zooverre juist is, dat zoowel om de hier opgegeven, als om andere redenen (spatieering van ons. „Tel."), de aanwezigheid van het koopvaardijschip „Main" te Vlissingen- door onze marine-autoriteiten niet Langer wenschelijk werd geacht". En daarom is het schip, dat om deze en om nog andere redenen, die niet genoemd worden, doch blijkbaar niet minder ernstig zijn, naar Rotterdam of Amsterdam gesleept? Och, neen! Dank zij de byna bovenaardsche lank moedigheid onzer autoriteiten, heeft men aan dit schip, dat op ernstige wijze de neutraliteit van Nederland heeft geschonden, toegestaan naar.... Antwerpen te vertrekken! Is het'niet een wonder van Job's geduld? En doet het daarom niet komisch, maar toch ook een tintje vernederend aan, dat de Duitsche regeering nog pas onzen gezant te Berlijn verzekerde, „dat er van een veranderde politieke gedragslijn tegen Nederland geen sprake is." Natuurlijk. Waarom zou men ook? Het gaat zoo immers prachtig... Mijnen. Sedert de vorige opgave omtrent de op de Nederlandsche kusten aan getroffen mijnen, kunnen thans weder de volgende bijzonderheden worden gemeld. De opgaven loopen tot 1 April jJL •Benoorden den Heldor werden 4 mijnen in den grond geschoten en 9 op het strand vernietigd. Hiervan waren 5 van EDgelschen en 1 van Duitschen, de overige van onbekenden oorsprong. Tusschen den Helder en den Hoek van Holland werden er 44 in den grond geschoten en 22 vernietigd. Van dit getal waren 41 van Engel- schen, 1 van Franschen en 5 van Duitschen oorsprong. Van de overigen onbekend. Sedert het uitbreken van de vijan delijkheden zijn thans in het geheel 487 mijnen op onze kust aangetroffen, aldus naar oorsprong verdeeldEngel sche 259, Fransche 54, Duitsche 28 onbekende oorsprong 146. Duitsch vliegtuig galand. Zooals wij reeds in een gedeelte van ons vorig nummer mededeelden is Dinsdagmorgen in Zeeland een Duitsch vliegtuig geland. Nader wordt hierover nog het volgeDde gemeld: Dinsdagmorgen heeft een Duitsche vliegmachine, met een zwart kruis op de vleugels, boven Wacheren ge manoeuvreerd, komende uit Oostelijke richting en weer in die richting ver dwenen. De vliegmachine is in den Wilhelminapolder geland. Boven Middelburg heeft het toestel een half uur gekruist en ook hier is druk op do machine geschoten. Toen het vliegtuig zich boven de loskade te Middelburg bevond, zag men er iets uitvallen, dat met een harden slag neerkwam op de weeg brug aldaar. Het bleek een busje van aluminium te zijn, van ongeveer IJ c.M. middelyn, aan een kant open aan de andere zijde gesloten met een plaatje waarin zich eenige gaatjes bevonden. Het doorloopende eind van deze zijde had aan den binnenkant een schroefdraad, en was daar blijk baar afgebroken. De inzittenden, de luitenant Veer- mann en de mecanicien Donetski, zijn te Goes geïnterneerd. Door hen werd medegedeeld, dat zij verdwaald waren, en wegens gebrek aan benzine moesten dalen. Inbrsksr. ;en 74-jarige alleenwonende we duwe hoorde in den avond van 15 Maart aan haar woning - ,De Wit- tenkade no. 40 aanschellen. Zij dacht, dat hot de post was. Toen zij echter ging kijken, zag ze bij het schijnsel van een straatlantaarn eerst een man de portiek harer woning verlaten en vervolgens een anderen man die portiek binnengaan. Deze man morrelde in het slot der huis deur, waarop de weduwe de deur opende, zeggend„Deugniet, moet je bij een oud mensch komen inbreken". Zonder een woord te zeggen, verwij derde de man zich. De weduwe ach tervolgde hem echter, roepend: „Een inbreker 1 houdt hem! houdt hem!" en het gevolg was, dat de man spoe dig aangehouden werd. In zyn bezit waren een vlijmscherp broodmes, vier loopers, een breekijzer en een vijl. Deze persoon een 83 jarig haven arbeider, die reeds vroeger veroor deeld werd stond Dinsdag voor de Vierde Kamer der Rechtbank te Amsterdam terecht beklaagd van po- giDg tot diefstal met braak. Hij ontkende. Later gaf bij op, dat hij met een persoon, dien hij niet bij name kende, over de De Wittenkade loopend, zich herinnerde hoe een vroegeren bewoner van een winkel tje De Wittenkade no. 40, hem ver teld had hoe hy onder een vrouw woonde, die wel een paar centen had dat hij vervolgens de portiek binnen ging om het naambordje te lezen, ten einde te weten te komen hoe do bewoonster heette 't Wasechter niet zijn plan om de inbraak dien avond uit te voeren. Toen bekl. werd be duid, dat hij beter deed maar vol mondig te bekennen, gaf hij toe dat hij een der sleutels, dien hy bij zich bad, op het slot gepast heeft. Het O. M., mr. baron Van Lams- weerde, eischte twee jaar gevange nisstraf. Mr. A. H. Seylhouwer, bekl.'s verdediger, pleitte ontslag van rechts vervolging, subsidiair clementie. Uitspraak 27 April a.s. PLAATSELIJK NIEUWS. Vereeniging „Openbars Leeszaal en Bibliotheek te Helder". Bovenstaande VereeDiging hield Dinsdagavond op de bovenzaal van Café „Central" haar algeraeene leden vergadering. In het geheel waren slechts 9 leden - inclusief bestuur - aanwezig. Bij ontstentenis van den secretaris werden de notulen der vorige ver gadering door den voorzitter, den heer dr. Ketner, gelezen, en zonder dis cussie vastgesteld. Betreffende den toestand der Ver eeniging verwyst'spr. naar het ver slag. Op twee punten moet dit nog worden aangevuld: de secretaris, de heer James, heeft definitief als zoo danig ontslag gevraagd wegens over plaatsing. Het Algemeen Bestuur heeft besloten die vacature voorloopig niet aantevullen, omdat niemand veel animo hiervoor bleek te hebben. De conciërge Lalau heeft tegen 1 Mei eervol ontslag gevraagd uit zynebo- trekking. Dit is hem verleend en in zijne plaats is benoemd de gep. korp.- machinedrijver Schaap. 1. Jaarverslag. Dit is by de leden rondgezonden. Wij ontleenen er bet volgende aan Algemeene Beschouwingen. Aan het einde van het eerste volle jaar, waarin onze leeszaal geëxploi teerd werd, kan worden gezegd, dat haar toestand niet ongunstig is en dat zij zich in voldoende mate in de be langstelling van het publiek mocht verheugen. Met name geldt dit voor het bezoek aan de leeszaal, dat zoo druk was, dat buitengewone maat regelen moesten worden genomen, zooals uit het vervolg van dit verslag zal blijken. Voor een deel was dit drukke bezoek een gevolg van de mobilisatie. Ook in andere opzichten deed de oorlogstoestand zijn invloed op onze Vereeniging gelden. Sedert 1 Au gustus misten wy onzen secretaris, den heer B. A. James, die wegens de mobilisatie genoodzaakt was elders te vertoeven. Verder voorzag het bestuur, dat het Rykssubsidie in 1915 niet tot het volle bedrag zou worden uitgekeerd en daarom werd vanaf 1 Augustus de grootste zuinigheid be tracht; boeken werden in dat ge deelte van het jaar nagenoeg niet meer aangekocht. Wanneer dan ook het financieel verslag over 1914 een batig saldo van byoa 200 gulden aan- wyst, dan is dit niet bet gevolg van den byzonder bloeienden toestand onzer Vereeniging, maar van de zoo even genoemde zuinigheid. En deze zuinigheid bleek niet overbodig, want inderdaad werd het Rijkssubsidie voor 1915 teruggebracht tot f500. ter wijl het door ons op f800.- was geraamd. Bestuur. In plaats van den heer G. J. W. Putman Cramer werd de heer ds. J. .ïoster tot lid van het Dageiyksch Bestuur gekozenin plaats van don heer E. van Driesten, die als gede legeerde van het departement Helder der Maatschappy tot Nut van 't Al gemeen in het Dagelijksch Bestuur zitting had en die de gemeente ver liet, werd door genoemd departement aangewezen de heer J. Schellioger. De Boeken-com missie (Commissie bedoeld in art. 8 der Statuten) be stond uit mej. Blaaubóer en de heeren Gazan, James, Ketner, Koster, Van Mierlo en Storm. Geldmiddelen. Omtrent de rekening en verant woording van den penningmeester over 1918 brachten de heeren Franc ken, Kleerekoper en Visser een gun stig verslag uit. By de vaststelling van de begroo ting voor 1915 werd aanvankeiyk gerekend op een Rykssubsidie van f800.— Tengevolge van den oor logstoestand werd het subsidie echter teruggebracht tot dat voor 1914,zynde f500. Hierdoor, en door de aan stelling eener tijdelijke assistente, zal de begrooting voor 1916 belangryk gewijzigd moeten worden. Aan de provincie Noord Holland werd een subsidie gevraagd van f400.—. Dit werd toegestaan, mits Ryk en gemeente over dat jaar ten minste resp. f500.- en f800.— toe zeggen of beschikbaar stellen en re kening en verslag over 1914 en 1915 met een catalogus van de dag- en weekbladen, boeken en tydschriften aan Gedeputeerde Staten worden toe gezonden. De gemeente Helder verleende op nieuw een subsidie van f850.— voor het jaar 1915. Leden. In het laatst van 1914 werd eene circulaire verspreid, met het doel nieuwe leden aan to worven. Op 1 Januari 1915 bedroeg het aantal le den 513. Personeel. Gedurende het grootste gedeelte van het jaar 1914 bleef de plaats van bibliothecari8(esse) vacant. Op 2 Juli werd als zoodanig benoemd mej. J. van de Poll, die op 1 September in functie trad. In het najaar werd de toeloop van lezers voor de Nutsbibliotheek zoo groot, dat assistentie by de uitgifte dezer boeken noodzakeiyk bleek. Als tydeiyk assistente werd toen aange steld mej. J. Mannl, die ook met een deel van bet toezicht in de leeszaal werd belast Ingezonden Mededeeling. HERMAN NYPELS - HELDER. Heerenmode-Artlkelen. Gemaakte kleading. Kleeding naar maat. Steeds het nieuwste. Bibliotheek. De bibliotheek der Vereeniging werd door aankoop en schenking uitge breid. Na 1 Augustus werden, we gens den financieelen toestand, na genoeg geene boeken meer aange kocht. Geschenken werden o. a. ontvangen van de dames Groot- v. Grunningen, Groot—Dekker, mevr. de wed. Dr. P. P. C. Hoek, en van de heeren Van Baaren, Groenendijk, Moo'rrees, Nittel, Oosting en P. Spruit. Indien iemand hierby zijn naam mist, wordt hy be leefd verzocht zulks te verontschul digen, met het oog op de drukke werkzaamheden en weinig personeel in het afgeloopen jaar. In Januari 1914 stond de afdeeling Helder van den Ned. Protestanten- bond zyne bibliotheek aan onze Ver eeniging in bruikleen af. In het geheel werden in 1914 uit de Nutsbibliotheek uitgeleend 24544 boeken. In het begin van Augustus werd van het bestuur der Centrale Ver eeniging eene circulaire ontvangeD, waarin werd aangedrongen op de ver schaffing van lectuur aan de gemo biliseerde militairen. Gevolg gevende aan deze opwekking, werd allereerst door het bestuur ter beschikking van de militairen gesteld een 200-tal boeken, die wegens bun uiterlyken toestand uit de Nutsbibliotheek waren verwyderd. Deze boeken werden over de verschillende forten, enz. verdeeld. Verder werden verschillende couran ten en tydschriften gezonden, nadat zy in de leeszaal ter lezing hadden gelegen. Aanvankeiyk geschiedde de bezorgiDg hiervan door padvinders; later, na de instelling van den port- vrydom voor militairen, per post. Tengevolge oener oproeping in de plaataeiyke bladen, wt-rden door in gezetenen der gemeente nog een aan tal boeken voor de militairen gezon den. Deze boeken werden vereenigd tot eene afzonderiyke soldaten-bibli otheek, die in de leeszaal werd ge plaatst en waaruit aqn militairen gratis boeken werden geleend. Hierby werd tovenB in het belang der Nuts bibliotheek de bepaling gemaakt, dat daaruit tydens de mobilisatie geene boeken aan militairen zouden worden geleend. Later werden door de bibliotheca resse nog verschillende pogingen ge daan om meer boeken voor de mili tairen te krygen. Als gevolg daarvan werden zoowel van de vereeniging „Onze Vloot" als van het boekenhuis van het Algemeen Nederlandsch Verbond een groot aantal boeken ontvangen, die over de forten, enz. werden verdeeld. Bezoekers. De leeszaal werd in 1914 bezocht door 16483 bezoekers, waarvan 1039 vrouwen. Met het oog op dit cyfer mag zeker wel worden gezegd, dat. zy aan eene behoefto der bevolking voldeed. Aan het eind gekomen van dit verslag, waaruit het nut onzer lees zaal o. i. zoo duidelijk biykt, wekken wy nogmaals onze leden op, onze vereeniging zooveel mogelyk te steu nen, ook door uitbreiding van het ledental. Circulaires voor het werven van leden zyn in de leeszaal ver- krygbaar. De beste methode is, ze aan eenige adressen te bezorgen en na enkele dagen zelf het antwoord te gaan halen. Wie helpt ons hierbij De heer Kuiper vraagt, waarom de conciërge Lalau, die volgens het verslag tot volle tevredenheid werk zaam was, zyn ontslag heeft geno men? De Voorzitter antwoordt, dat de redenen, die Lalau aangaf, deze waren door de toenemende werkzaamheden, welke aan de uitgifte en het onder houd der Nutsboeken te verrichten waren, bleef te weinig tijd over voor bindwerk. Een tweede bezwaar was, dat het schoonmaken van het lokaal steeds grooter omvang aannam en het salaris daarmede niet in over eenstemming was. Het bestuur heeft zyn besluit betreurd, omdat hy tot aller tevredenheid werkzaam was, heeft nog een ander voorstel gedaan, maar men is niet tot overeenstem ming kunnen komen. Het Jaarverslag wordt thans voor kennisgeving aangenomen. 2. Rekening en verant woording over 1914. In het verslag van den penningmeester, den heer T. van Heusden, wordt mede gedeeld, dat de ontvangsten over 1914, ver beneden de raming zyn gebleven en de uitgaven sterk beinvloed zyn geworden door den toestand na Augus tus. Daardoor is groote zuinigheid betracht, zoodat heteindcyferf 198.1SJ lager is dan de iDkomsten, waardoor dus een batig saldo voor den dienst 1916 is overgebleven. De fioancieele commissie, by monde van den heer Francken, deelt mede boeken en bescheiden in goede orde te hebben bevonden en adviseert tot goedkeuring van de rekening. De Commissie heeft met den ponning- meester besproken eene andere wyze van kasboek-inrichting, zoodat dit wat overalchteiyker wordt.

Heldersche Courant | 1915 | | pagina 1