COURANT Tweede Blad. No. 4454 ZATERDAG 17 APRIL 1915 43e JAARGANG DE OORLOG. De algemeene toestand. Hoe het nu eigenlijk zij Eparges staat is nog steeds niet opgehelderd. Het plaatsje les Eparges ligt op de Oostelijke helliDg van een heuvel, die door het dal van een beek is geschei den van de hoogte van Combres, op die breedte de laatste der Maasheu velen naar het Oosten toe. Het Duitsche hoofdkwartier verze kert stellig dat eerstgenoemde heu vel, die waar Eparges op ligt, nim mer in Duitsche handen is geweest, en de Franschen hem derhalve niet hebben kunnen veroveren. De tweede heuvel echter, die tus- schen Eparges en Combres, zoo zegt het Duitsche hoofdkwartier is nog 'immer vast in Duitsch bezit. In volslagen tegenspraak daarmede is het Havas telegram in dit num mer, dat spreekt van de schitterende overwinning bij Eparges, door de Franschen behaald, „een nieuwe over winning, die de toenemende superi oriteit van het Frausche leger beves tigt. Wie dergelijke gevechten mee gemaakt heeft, weet dat onze over winning zeker en reeds- begonnen is. Deze zekerheid is de schoonste hulde, die het dankbare Frankrijk kan bren gen aan hen, die bij Eparges als bel den gesdeuveld zijn". Neemt men aan, dat do Franschen bij Eparges, gelijk zij bekend maken, een overwinning hebben behaald door de verovering van een belangrijke heuvelstelling, dan moet men tevens aannemen, dat van hetgeen het Duit sche hoofdkwartier daarover heeft meegedeeld, op zijn minst de helft onwaarheid is. In dat geval n.1. is het bi niet waar, dat de heuvel, waar Eparges op ligt, nooit in Duitsche handen is geweest, óf het is niet waar, dat de heuvel t.usschen Eparges en Combres nog in Duitsch bezit is. Het is voorzeker te betreuren, dat de Franschen in hun berichten niet duidelijk laten uitkomen welken van do twee heuvels, die hier in aanmer king komen, zij op het oog hebben; men zou dan ten minste kunnen be palen in welk opzicht deze Fransche berichten met de uitvoerige verhalen van het Duitsche hoofdkwartier in strijd zijn. In afwachting daarvan, hoe deze kwestie zal worden opgehelderd, dur ven wij het dan ook nog niet, op grond van hetgeen in den laatsten tijd tusschen Maas en Moezel ia ge beurd, met het dankbare Fransche volk, de overwinning der Franschen voor volstrekt zeker en reeds begonnen houden. Dit zouden wij zelfs nog niet doen (zonder het nochtans in het minst voor onmogelijk te houden) al hadden de Franschen de beide heuvels bij Eparges en Combres veroverd en zelfs de bekende tang geheel toege knepen. Want ook dat zou wel een belangrijk, maar nog geenszins een beslissend succes zijn. Trouwens, dat succes is nog op verre na niet be reikt. Maar volgens de Duitschers, zijn weer nieuwe Fransche troepen over de Maas gekomende Franschen hebben zich dus nog niet laten af schrikken en zullen hun aanvallen hervatten. Otflcleale Duitsche lager- berichten. Berlyn, 16 April. Officieel wordt uit het groots hoofdkwartier gemeld: Voor Oostende en Nieuwpoort na men gisteren aan den artilleriestrljd eenige vijandelijke torpedobooten deel, wier vuur echter spoedig tot zwijgen werd gebracht. Aan den zuidelijken rand van St. Eloy werden twee huizen door ons bezet. Aan de zuidelijke helling van de hoogte bij Notra Dame de Lorette wordt sedert hedennacht weer ge vochten. Tusschen Maas en Moezel hadden artilleriegevechten plaats. Het ge bruik, door de Franschen, van bom men, die verstikkend gas ontwikke len, en ontplofbare infanterie-projec- tielen, neemt toe. Bij het heldere weer was gisteren de arbeid der vliegers weer zeer levendig. Vijandelijke vliegers wier pen bommen op buizen en plaatsjes achter onze stellingen. Ook Freiburg weid weder bezocht, waarbij ver schillende burgers, vooral kinderen, gedood of gewond werden. Fransch communiqué. Parijs, 16 April. (Avondcommuniqué). Wij hebben een schitterend succes behaald ten noorden van Atrecht, waardoor dat van de vorige maand volkomen wordt. De geheele hoogte ten zuidoosten van Notre Dame de Lorette is nl. met de bajonet geno men. Honderdzestig krijgsgevangenen, waaronder een aantal officieren, drié loopgraven-mortieren en twee mitrail- leuses vielen in onze handen. Drie tegenaanvallen der Duitschers te Les Eparges, in Argonne, Woens dagavond ondernomen met het doel het naar het oosten uitspringend ge deelte van de versterking te her overen, weiden met zware verliezen 1040 Russen gevangen genomen en 7 machinegeweren buitgemaakt. Berlijn, 16 April. De militaire mede werker van het Berliner Tageblatt, majoor Moraht, stelt de ineenstor ting van het Russische offensief in de Karpathen vast en schrijft: Hoe onaangenaam de zaak in Rus land wordt gevonden, bewijzen de officieele mededeelingen der Russen het best. Als thans in de pers vre- desgedachten worden geuit, kan dat alleen daaruit worden verklaard, dat men te St. Petersburg het verlies aan menschenmateriaal voor ernstig begint te houden. Den nadruk, die in de Russische berichten wordt gelegd op het ongunstige weer in de Kar pathen, acht de schrijver een erken- nining van do superioriteit van de Duitsche wapenen. Ook uit de be schouwing, die de militaire mede werker van de Times aan de zaak wijdde, leest Moraht die erkenning. Weer Zeppelins aan de Engelsche kust. Londen, 16 April. Om 12.10 heden nacht verschenen twee Zeppelins boven Maldon (Essex) en wierpen vier bommen, zonder eenige schade aan te richtenook wierpen zij bom men op het dok bij Heybridge. Op drie K.M. afstand raakten eenige huizen in brand. De luchtschepen volgden den loop van deBlackwater en beschreven voortdurend kringen. Om één uur in den morgen wer den de inwoners van Lowestoft door het geluid van een sirene gewaar schuwd, dat een Zeppelin in aantocht was. Onmiddellijk daarop hoorde men drie ontploffingen en zag men de vlammen uit een houtdepót slaan. Dat is blijkbaar de eenige schade, die aangericht werd. Verder werd een vrouw licht gewond en werden drie paarden in den stal gedood. Na eerst zes bommen geworpen te hebben op Southwold koerste de Zep pelin naar zee. Borlljn, 16 April. Naar de bladen melden zijn twee huizen in de door Duitsche luchtschepen bezochte plaat sen door bommen beschadigd. In Wallsend ging een bom door het dak van een huis en viel dooi de zoldering; een oude vrouw werd licht gewond. In het geheele Tyne-districtheersoht groote opgewondenheid. Vrede? De Kreuzzeituug schrijft, zonder nadere aanduiding, dat er invloeden aan het werk zijn die het Duitsche volk een verzoening met Engeland aanbevelen op zoodanigen grondslag dat Duitschland's voornaamste vijand het doel van den door hem gevoerden oorlog als bereikt kan beschouwen. De Vorwarts zou er zich ovpr ver heugen, indien het waar is en voegt er aan toe: Mén kan zeker zijn dat het grootste deel van het Duitsche volk hot hiermee eens is. Crltlek op de Engelsche De Daily Mail kapittelt in een scherp hoofdartikel de Engelsche regeering. De inhoud komt op het volgende neerSedert eenigo weken hooren wij dat Konstantinopel spoe dig zal vallen en dat de Engelsche ministers geheelonthouders zullen worden. Omtrent beide zaken bestaat nog twijfel. Maar beide zaken zijn ook niet van het grootste gewicht. De hoofdzaak is, de Duitschers te verdrijven, die op 5 uur afstand van Londen achter hun verschansingen staan. Ze zijn er nog in grooten ge tale en de verlieslljscen bewijzen dat zij duizenden Engelschen doodden of verwondden. Wat voert de regeering intusschen uit? Zij muilkorft de pers instede munitie te produceeren. Zij ontdekt wat iedereen weetdat Duitschland sedert vijftig jaar aniline- kleurstoffen maakt. Zij laat Duitsch land zooveel katoen opslaan dat het land voor langen tijd voldoende voor raad ammunitie kan maken. Zij recruteert op zoodanige manier, dat wij thans honderdduizenden gehuwde mannen aan het front hebben, ter wijl de ongehuwden thuis blijven. En omdat French niet voldoende munitie kan krijgen, heeten de En gelsche werklieden dronkaards. Als het niet zoo tragisch ware, dan ware het belachelijk. Zoo ooit, dan ware het nu de tijd voor een krachtige parlementaire oppositie. BINNENLAND. Bij wijze van repressaile wegens den aanval van een Zeppelin op Nancy, wierpen onze aöroplanes vijf bommen op de keizerlijke hoofdkwartieren te Mózières en Charlevillo. Vijftien aéroplanes hebben Oostende gebombardeerd. Van het Oostelijke geveohts- terreln. Berlijn, 16 April. Officieele mede- deeling uit het groote hoofdkwartier: De toestand in het Oosten ls on veranderd. In kleine gevechten by Kalwaria zijn in de laatste dagen door ons De „Katwijk". Alle bladen uiten bun vex-ont- waardiging over het iu den giond boren van de „Katwijk". Op een andere plaats in ons blad hebben wij reeds het oordeel opgenomen van de N. Rott. Ct. Hieronder volgt een resumé uit het artikel van „Het Volk" f^oet inderdaad het onvcrhoedsche torpedeeren van de Katwijk als een oorlogsdaad worden opgevat, dan doet zich, naast de vraag naar de beweegredenen, de vraag naar de gevolgen voor. Welke houding de Nederlandsche regeering o. i. heeft aan te nemen, kan op deze plaats onbesproken blijven. Meent Duitsch land, om welke redenen dan ook, de neutraliteit van ons land niet langer te moeten .eerbiedigen, dan zal zy spoedig genoeg genoodzaakt worden haar houding te bepalen. In dat geval zal de oorlogsdaad, 15 April begaan, wel snel door andere worden gevolgd. De mogelijkheid, intusschen, is nog niet uitgesloten, dat het vernielen van het handelsschip niet als een oorlogsdaad is te beschouwen. Was ze verricht door de Engelsche of Fransche Marine, dan zou die moge lijkheid zeker niet in aanmerking mogen worden genomen. Het Duit sche militarisme echter is niet alleen oppermachtig, maar als zoodanig ook uittartend en roekeloos. De nood zakelijkheden van den duikbooten- kryg hebben die trekken nog ver scherpt. Vernielen wat hun voor den boeg komt, is blijkbaar het parool geworden. Maar nog is niet zeker, dat aan de commandanten de order is gegeven te doen wat nu tegen de „Katwijk" is begaan. Heeft de bevelhebber, die haar in den grond boorde, tegen zijn orders gehandeld, dan mag verwacht worden, dat de Duitsche Regeering hiervan onmiddellijk zal doen blijken. Ge beurt dit niet, dan zal men tot het overwegen van de vragen moeten terugkeeren, die wij stelden en die zyn samen te vatten in de vraag.: Waar om? Het „Handelsblad" schrijft: Noodig verweer. De aanval, in strijd met alle recht, in strijd met alle menschelijkheid, door een Duitsche» onderzeeör want het moet een Duitschen duik boot geweest zijn op het Neder- landsche schip „Katwijk" gedaan, waardoor de levens der opvarenden in groot gevaar gebracht werden, en met het schip de lading, voor de voeding van ons volk noodzakelijk, werd vernietigd, is een aanval op Nederland, is een onvriendelijke daad,, die ons het volle recht zou geven het zwaard te trekken en ons te scharen aan de zijde van de tegen standers van Duitschland. Wij zullen ons naar aanleiding van deze uiting van geringschatting voor onze vlag, ons volk, onze weermacht waarschijnlijk niet in den strijd mengen. En, wij zeiden het vroeger reeds, de Duitsche regeering moet wel de vaste overtuiging hebbenwat er ook gebeurt, wat wij ook doen, zoo wij slechts niet Nederlandsch gebied met onze troepen betreden, zal Nedorland zijne neutraliteit hand haven. Elke aanval op Nederlandsche onderdanen, op Nederlandsch eigen dom, zal worden gedragen. Het is zeker te betreuren, dat onze innige wensch om buiten den oorlog te blijven, die uitwerking op onze Duitsche buren heeft gehad. En wij zijn overtuigd, dat de Duitsche Re goering toch een niet geheel juisten indruk ontvangen heeft. Zeker, wij; wonschen buiten den strijd te blijven,, wij zullen veel verdragen, veel lijden. verduren om niet onze zonen mede in den verschrikkelyken krijg, te zenden. Maar het offer, dat wij aldus brengen, zou te groot kunnen, zijn zoo de naburige landen de over tuiging kregen, dat Nederland zich- haast alles, zich elke vernedering, elke rechtsverkrachting zal laten wel gevallen en zij bij hunne handelingen ten onzen opzichte daarmede reke ning hieldeD, zou de vrede te duur gekocht kunnen zijn. De geschiedenis ia er om het te-ï bewijzenzelden hebben onze voor ouders het betreurd, dat zij voor hun. goed recht gestreden hebben, en bitter zijn de gevolgen geweest van. het lankmoedig verdragen van aan vallen en vernederingen. Wij twijfelen er niet aan, of del regeering zal een middel weten te vinden om te toonen, dat wij een vornietigingsoorlog tegen onze han delsvloot niet lijdzaam willen aan vaarden. En dat, wil de Duitsche regeering niet suel en goed schade vergoeding voor de wederrechtelijk vernietigde goederen geven, zij bijv. de gelegenheid zullen vinden op Duitsch eigendom die schade te verhalen. Wolff's bureau seiut uit Berlijn: Over het torpedeeren van het Neder landsche stoomschip „Katwijk" heeft de Duitsche regeering een onderzoek ngesteld, dat spoedig leiden zal tot het doen ontstaan van klaarheid over i zaak. De „Daily Telegr.", het in den grond! boren van de „Katwijk" besprekend, j zegtDat is een van een reeks wan- dadon tegen neutrale staten. De we-j reld bevindt zich hier tegenover een l staat, die zich buiten de wet plaatst. De „Daily Telegr." meent, dat dei psychologische verklaring van dezej politiek is, dat Duitschland zich be-( wust wordt van zijn toenemende^ zwakheid en nu op de meest moord dadige w(jze optreedt tegen zijn vij- anden en tegen de staten, die ondanks alle provocatie, onzijdig trachten te I blyven, opdat, nu zijn lot bezegeld is, het in het uur der vernedering zal kunnen bluffen, dat het gevallen is tegenover een geheele wereld van wapenen. Nederlandsche stoomtreilers opgebracht. Behalve de vier treffers, waarvan de namen reeds genoemd zijn, bleken gisteren ook de Lïesbeth Betty 183, Arend Josina 169, Pieter Jan 154, Balder 148, Dahlia 19 en Zaanstroom 3, alle van IJmuiden afkomstig, naar Cuxhaven te zyn opgebracht. Wel licht zijn zij thans alle reeds weder vrljgelaten. Qngewenschto gasten. Gisterenmorgen te 5 uur passeer den boven Vlieland drie Zeppelins uit het westen naar bet noordoosten. Do laatste vloog boven Vlieland. Twee kanonschoten als waarschuwingsein werden gelost, waarop de Zeppelin van koers veranderde. Oc „Maln". Van bevoegde zijde wordt medege deeld, dat de opmerking in verschei dene bladen, dat de „Main" te Vlis- singen geïnterneerd was, op onwaar heid berust. Het schip had alleen een toevlucht gezocht in een neutrale haven. Toen het verblijf van hot schip te Vli8singen niet langer wenschelljk werd geacht, werd den gezagvoerder de keuze gelaten te vertrekken naar zee, naar een andere Nederl. haven of naar Antweipen. Zooals men weet vertrok het schip naar laatstgenoemde plaats. Tn deze officieele tegenspraak wordt echter niet medegedeeld waarom het schip Vlissingen moest verlaten. Als het bericht omtrent de draadlooze installatie niet waar was, zou het ook de moeite waard geweest zijn het tegen te spreken. Nieuwe zilverbons en guldens. De omstandigheid, dat de Dieuwe zilverbons slechts tot een waarde van f2.50 zijn uitgegeven, heeft, zoo schrijft men, de vrees doen ontstaan, dat er nu te weinig ruilmiddelen ter waarde van f 1 zullen komen. Hier voor is geen grond. Immers, behalve nieuwe zilverbons van f2.50 tot een bedrag van voorloopig 7J millioen gulden, is er ook een behoorlijke hoeveelheid zilveren guldenstukken aangemaakt en in de laatste weken is er reeds tot een bedrag van bijna 2£ millioen stuks in omloop gebracht. Niemand behoeft guldens op te zame len uit vrees, ze binnenkort niet meer te zullen kunnen krijgen, immers met de aanmunting van guldens wordt voortgegaan en de voorraad wordt elke week met ten minste 400,000 stuks aangevuld. Met de inzameling van alle oude zilverbons en de verspreiding van de nieuwe bons en de nieuwe guldens kan zeer tijdelijk hier en daar een inkort gepaard zijn gegaan, wijl veel oude bons tegen bankpapier zijn in gewisseld en de nieuwe slechts ge leidelijk (vooral door deloonbetalingen) haar plaats innemen, doch binnen weinige dagen zal er overal weer een voldoende hoeveelheid geld van min der dan f10 in omloop zijn. Het is echter van groot belang, dat by betalingen, waarbij zilverbons van f2.50 kunnen worden gebezigd, deze ook inderdaad zooveel mogelijk worden gebruikt. Oude zilverbons. Het ligt in de bedoeling, de gele genheid tot inwisseling van de oude zilverbons, welke nog in de circulatie zijn gebleven, binnenkort wederom open te stellen en wel voor eenige maanden. De inwisseling zal echter uitsluitend kunnen plaats hebben bij den agent van het ministerie van financiën te Amsterdam, tot wiens kantoor mitsdien zij, die nog zilver bons bezitten, zich persoonlijk of schriftelijk zullen hebben te wenden. Door bijvoeging van een postwissel met postzegel aan zijn eigen adres zal men de toezending van het be drag, waarop men recht heeft zeer vergemakkelijken. De Bloemendag. Met zekerheid is wel te melden, dat de drukke Bloemenzondag 18 dezer zal zijn. De zon van de laatste dagen heeft de hyacinthen overal in vollen bloei gebracht, terwijl ook do vroege tulpen beginnen. Een voorbeeld gesteld. Een typograaf te Alkmaar, werkloos, genoot de werkloozenuitkeering. Hij kreeg echter werk in IJmuiden, doch gaf hiervan geen kennis aan zijn betrokken bestuur, zoodat hy opzettelijk en wederrechtelijk de werkloozenuitkeering bleef genieten. Na herhaalde rnalen gesommeerd te zijn, het ton onrechte genotene terug te betalen (als uiterste termijn was 15 April gesteld), heeft het hoofd bestuur van den Alg. Ned. Typo grafenbond zich genoodzaakt gezien b(j den officier van Justitie tegen den man een aanklacht in te dienen, wegens frauduleuze handelingen. Dit is de eerste rechtzaak die aan hangig wordt gemaakt in verband met de Rljkswerkloozenuitkeeriug. IJmuiden, 17 April. De vaart op Katwijk zal aanmerke lijk worden verbeterd. Verschillende bruggen worden tot op 8 meter verbreed. Door de gemeente Katwijk wordt, van het geraamde bedrag van 32.000 gulden een groot gedeelte bel tigd. UIT DE MAIL. De geheimzinnige ziekte. Het „Bat. Hbl." verneemt uit Soe- rabaja, dat het zesde slachtoffer der geheimzinnige ziekte onder detorpe- disten overleden is, zijnde de sergeant majoor-machinedrijver Van Raam, dc laatste, die in het hospitaal word verpleegd. PLAATSELIJK NIEUWS. (Vervolg Eerste Blad). Onze stadgenoot, de heer J. v. d. Horst, onderwijzer aan de Groen van Prinstererschool en leeraar aan de Bliz. Normaallessen alhier, is benoemd als onderwijzer aan de in richting voor handenarbeid te Winkel. Militaire Huisvlijttontoonstelling. Op aanstichting van het Hoofd bestuur van den Volksbond tegen Drankmisbruik nam het bestuur der afdeeling Helder alhier het initiatief tot het uitschrijven van wedstrijden voor huisvlijt op alle gebied voor de militairen van de stelling den Helder. Genoemd bestuur zocht een com missie aan, bestaande uit de heeren G. C. Dibbetz, luit.-kol. Snellen, Ma joor Bolomey, luit. ter zee Brans, luitenant Wolterbeek, Ch. van de Bilt en D. van Zoonen, die de uit werking der plannen op zich nam. Zline Excellentie de Vice-Admiraal Naudin ten Cate sympathiseerde ten zeerste met het plan en aanvaardde welwillend het beschermheerschap. Het resultaat van den arbeid der commissie konden we gisterenmiddag in het gebouw der Ambachtsschool bewonderen. Want daar ia thans, in een tweetal lokaliteiten, eene tentoon stelling georganiseerd, die van groote veelzijdigheid op hot gebied van huis vlijt getuigt. Om vier uur gisteren middag werd deze tentoonstelling, onder groote belangstelling en tegen woordigheid van een aantal officieren van land- en zeemacht met hunne dames, geopend, nadat het fid der commissie, de heer G. C. Dibbetz, eene redevoering had gehouden, waar in hij het ontstaan der tentoonstel ling memoreerde. „Als Voorzitter der regelingscommissie", zoo ongeveer zeide de heer Dibbetz, „rust op mij het voorrecht u allen welkom te heeten. Uit aller naam breng ik Zijne Excellentie, den Stellingcommandant, dank voor zijne tegenwoordigheid, alsmede voor de betoonde belang stelling en medewerking in deze ten toonstelling, niettegenstaande de drukke werkzaamheden. Alvorens Uwe Excellentie te verzoeken de tentoonstelling te openen", aldus ging de heer Dibbetz voort, „zou ik aan verschillende corporaties dank willen brengen voor hunne medewerking. Allereerst aan de afd. Helder van den Volksbond, die de Commissie in 't leven geroepen heeft en door het Hoofdbestuur met raad en daad is in. Tot ons leedwezen is de afgevaardigde van dat bestuur, dr. Ruljsch, die oorspronkelijk bij de ope ning aanwezig zou zijn, wegens on gesteldheid verhinderd. Onze Com missie zal daarom het H. B. schrif telijk dankzeggen voor zijn hulp. De groote moeilijkheid was een ge schikte lokaliteit te verkrijgen. Vol gens de wet mocht geen lokaal ge nomen worden, waar vergunning of verlof was, en er waren haast geen audere lokaliteiten in den Helder. Het bestuur der Marine-Cantine stelde een lokaal ter beschikking en gaarne hadden wij daarvan gebruik gemaakt, indien in de Ambachtsschool niet eene betere gelegenheid ware gevon den. De Commissie is het bestuur der Ambachtsschool dau ook hartelijk dankbaar voor zijn welwillend aanbod. Door militairen, onder leiding van het commissielid Van Zoonen, zijn de lokalen in feestdos gestoken. Wij brengen hun daarvoor dank. De in zenders hebben mooi werk geleverd, veel ervan is de moeite waard om te zien. Ook zijn er van jongelui enkele stukken ter opluistering aan- Een dames-comité heeft zich gevormd, dat zich belasten zal met het schenken van thee. De opbrengst daarvan zal ten bate komen van de kas van het Plaatselijk Steuncomité. De jury, die voorloopig onbekend wenscht te blijven, zal eone moeilyke taak hebben, omdat zij werk moet apprecieeren van dilettanten zoowel als van vakmenschen. En thans verzoek ik Uwe Excel lentie", aldus eindigde de rede van den heer Dibbetz, „de tentoonetelllng wel te willen openen". Zijne Excellentie de Vice-Admiraal nam hierop het woord en sprak een woord van dank voor alles wat de Commissie heeft gedaan. .Affes wat tot stand is gebracht, siel ik op hoogen prijs, aldus uitte zich Z. E. Waar iemand als de heer Dibbetz zich met de regeling heeft willen belasten, daar kan geen twijfel be staan of alles moet goed gaan. Want wij hebben den heer Dibbetz in dezen mobitisatietijd als een uitstekend or ganisator leereu kennen. Gaarne ver klaar ik „aldus eindigde de Admiraal, deze tentoonstelling voor geopend". Na de fanfares van een militair strijkje en het applaus der aanwezigen werd thans, onder het spelen van een vroolljk wijsje, begonnen mot de rondwandeling door de beide zalen, door de commissie smaakvol met groen en vlaggen versierd. Voor deze versiering en do geheele opstelling der tentoonstelling komt alle oer toe, behalve aan den heer Van Zoonen, aan den heer Kokelaar, thans als sergeant onder de wapenen, en terzijde gestaan door de soldaten Hermans, Jonker, Seyft'ers en Ginjaar. Het orkest, ons welbekend van monig concert in „Casino", wordt gedirigeerd door den 9erg.-majoor de Greef. Het groot aantal aanwezigen vulde de beide zalen geheeleen dames comité schonk in een gezellig tentje thee, waarvan de opbrengst bestemd was, zooals we boven releveerden, voor het plaatselijk steuucomité. Zeer veel moois is op deze huis- vlyt-tentoonstelling te zien, meeren- deels bestaande uit houtsoijwerk. Al dadelijk valt, bij het binnentreden, ons oog op een buitengewoon artistiek bewerkt bijouteriedoosje, geheel uit hout gesneden. Ook een toiletdoos is aanwezig, vele portretlijstjes, bloe kjes, etagères, te veel om op te noemen. Er is veel by, wat niet steeds getuigt van goeden smaak, veel ook, wat naar cliché gemaakt is, maar daar staat tegenover zeer veel dat beslist artistiek werk is. Onder de bloemen bakjes en de etagères b.v. vindt men heel veel moois. Bizonder fraai is een speeltafel, en relief uitgesneden, een waar kunst stuk. In dit zelfde genre vindt men ook een kastje. Iemand, men be grijpt, dat wij, hoewel ze er vaak bjj vermeld staan, geen namen gaan noemen waar de verscheidenheid zoo groot is - vervaardigde een geheel fort, met in het raidden liggend kasteel, en met rondom kanonnen, zelfs draaibare pantserbedekkingen bezittend. Een metselaar zond een theeblad in, geheel ingelegd met paarlemoer enz., een merkwaardige prestatie inderdaad voor een niet. aan dit fijne werk gewend man. Thee bladen zijn er in menigte, een zeer mooie hangklok, eveneens geheel van houtsnijwerk, trok begrijpelijkerwijze veel belangstelling. Een ander maakte een paar „levensgroote" klompen, die hy geheel bewerkte met zijn houtsnijmes. Behalve houtsnijwerk vindt men veel teekeningen in crayon en pastel; eenige verdienstelijke etsen, ter op luistering ingezonden, eveneens een paar zeer goede portretten in olie verf. Verder veel borduurwerk, een liefhebberij blijkbaar van de mannen van de vloot. Eigenaardig is een groote kaart van Europa geheel uit gevoerd in penteekening. Men zeido ons, dat de vervaardiger, een ser geant, hieraan anderhalf jaar ge werkt had. Het is zeer zeker iu zyn soort verdienstelijk werk, en ziet er geheel als een gedrukte kaart uit. Sloepen en schepen ter opluistering ingezonden zijn evenzeer aanwezig; een complete aeroplane is gratis af gestaan voor de verloting hulde daarvoor enzenz. Men kan werke lijk niet alles noemen. De tentoonstelling, die te zes ure opengesteld werd, trok reeds aan stonds veel bezoekers. De matige entrée 10 cent zal dan ook niemand weerhouden van een bezoek. De volgende medailles zijn ter be schikbaar gesteld groote verguld zil veren medaille, beschikbaar gesteld door Z.Exc. den Vice-Admiraal Naudin ten Cate, 1 groote zilveren medaille aangeboden door het Hoofdbestuur van den Volksbond, 4 verguld zilveren, 4 zilveren en 4 bronzen medailles. Aan deze medailles kunnen desverkiezend geldprijzen verbonden worden. Ver der worden getuigschriften beschik baar gesteld. Zooals de heer Dibbetz reeds zeide, zal de taak der jury niet. gemakke lijk zijn, daar zij met verschillende factoren rekening heelt te houden en uitteraard het werk van een vak man anders beschouwd moet worden dan zuiver dilettantenwerk. Bij de opening waren, behalve vele officieren met hunne dames, aanwezig het bestuur der ambacht school, en burgerlijke marine autori teiten. Voor de uren van openstelling ver wijzen wij naar de adventie in dit nummer. Oud-Heidelberg. Do volgende week, Vrijdag 23 April, wacht ons een avond van kunstgenot. Dan wordt namelijk door de zoo be kende Helderscbe Tooneelvereeniging „T. A.V. E. N. U." in Casino nogmaals opgevoerd het beroemde tooneelstuk Oud-Heidelberg van Wilhelm Förster. Toen het in de maand Februari ge geven werd ten bate van de „Ver- eeniging ter bestrijding der tuber culose", is het een groot succes ge it. De recensies in de bladen bewijzen dit in alle opzichten. Dein- houd van het stuk is van het begin tot het einde pakkend, het spel der dilettanten was prachtig en deed niet onder voor het spel van beroeps- artisten, terwijl de costumes in één woord schitterend waren. Het talrijk opgekomen publiek heeft dien avond dan ook waarlijk genoten, wat reden geeft om te verwachten, dat ook nu zeer velen zich zullen opmaken naar Casino. Men vrage maar eens iemand, die den vorigen keer Oud-Heidelberg gezien beeft! Ditmaal zullen de baten zijn voor het Plaatselijk Steucomité, Wie weet, dat dit Comité op het oogenblik wekelijks nog meer dan 300 gld. moet uitkeeren, bijna uitsluitend aan gezinnen, waarvan de kostwinners onder de wapenen zijn geroepen, zal inzien, dat de kas doorloopend stijving noodig heeft. Zou hot niet verschrik kelijk zijn, wanneer die steun geleide lijk moest worden verminderd en eindelyk zelfs geheel zou moeten op houden De rijksvergoeding, die de in dienst zijnde gezinshoofden en kostwinners ontvangen, is beslist niet voldoende om het gezin in stand te houden, zoodat ons Steuncomité moet blyven helpen. Of willen wij mis schien niet erkennen, dat de dienst plichtigen op het oogenblik een zwa- ren plicht vervullen, niet alleen voor zichzelven, maar ook voor ons, die in hun gezin en bij hun werk hebben mogen blijven Laat men daarom ook dezen keer het aangename met het nuttige ver binden door een kaart te nemen. Het Plaatselijk Steuncomité •beeft aanspraak op de blijvende belangstel ling en op den finantieelen steun van alle ingezetenen! Pensioenen. Ij Koninklijk besluit zijn de na volgende pensioenen verleend, als aan S. Glasbouwer, wed. van J. S. Bersae, marinier J e klasse, f175; E. Bremer, wed. van J. L. Peeman, sergeant- torpedomaker, f308; A. Höman, wed. C. A. Damen, werkman bij 's rijks werf te Amsterdam, f254; K. Kamp, wed. G. Fluyter, vuurwerker by 's Rijkswerf te Amsterdam, f841. wedstrijd tegen R.C.H. dan is er voor de vleugelspelers Korff en v. d. Ben bijzondere handigheid noodig om productief spel te vertoonen. Toch achten wij speciaal den laatsten, wel tot doorbreken in staat, en krijgt v. d. Wal hel vast moeilijker dan Goes, ook al omdat „de kleine Kramer" sterk schijnt af te takelen. In de voorhoede wordt op den rechtervleu gel een nieuwe kracht geprobeerd, nl. De Bie, dien wy van dit seizoen nog niet hebben zien spelentoch herinneren we ons hem wel uit de vroegere militaire club Wilholmina, waarin hij werkelijk verdienstelijk spel liet zien. Met iemand als Geurts naast zich verwachten wij dan ook een vlug en pittig samenspel. De linkervleugel bestaat uit Dorlljn met Fey. We vermoeden dat zij een zwaren dobber zullen hebben aan Vos, die verschenen Zondag een schitterende partij speelde en ook nu menigen aanval zal onderbreken. Zooals we al gezegd hebben vormt Ten Herckel de verbinding tusschen beide vleugels en komt hij als zoo danig tegenover Boers te staan. Alleen het duel tusschen deze twee vrijwel gelijkwaardige krachten is een loop naar den Strooweg overwaard. Ongetwyfold zullen dan ook velen zich die moeite getroosten eu getuige wenschen te zyn van een Daar wy hopen eerlyken en spannenden wed- stryd. Als het weer maar.eenigszins meewerkt, wordt deze match stellig een van de drukst bezochte van dit seizoen. De toegang is voor militairen be neden den onderofficiersrang 6 eent. Laatste berichten. SPORT. De Katwijk. Uit Berlijn wordt aan de N. Rott. Ct. geseind: In de Vossische Ztg. schryft prof. Stein een hoofdartikel naar aanlei ding van het in den grond boren van de Medea en de Katwijk. Het heeft geen zin, aldus schryft hy, struisvogelpolitiek te voeren en het misnoegen van hen, die ona anders welgezind zyn, niet te willen opmerken. Wy moeten veeleer tydig positie nemen tegen de postvattende meening, dat het in den grond bo ren van de Medea en de Katwijk ln stryd met het volkenrecht la ge schied of van een veranderde poli tiek van DuitBchland ten aanzien van Nederland biyken geeft. Wanneer wy dat nalieten, zouden ook de wel- meenendste ec redeiykste Nederlan ders door een argumentum a silentlo er toe kunnen komen, aan een ver andering in de Duitsche politiek tegenover het stam- en cultuurver- wante Nederland te gelooven. Stein betoogt dan, dat er in het geval van de Katwyk geen sprake is van een toepassing van den duik bootoorlog tegen Nederland, maar dat bet een gewoon geval van con trabande geldt, 't welk slechts door toepassing van het recht om een prijs in den grond te boren, inplaata van ben op te brengen, er anders uitziet. De schrijver zegt dan, dat do ge vallen van de „Medea" en de „Ba tavier" naar recht en wet zullen worden beBlist, en eindigt mot de ver klaring, dat „een dergeiyke episode geen wig mag drijven tusschon de goede verstandhouding van Duitsch land en het vaderland van Grotius, 't welk juist begrip zal tooneD, niet alleen voor Duitschland's gezindheid en overtuiging, maar ook voor han delingen en incidenten, die in een strijd om het bestaan onvermydeiyk 'jn. De „Lokal-Anzeiger" schryft: Het onderzoek, dat door de Duitsche Re geering wordt ingesteld, zal spoedig het geval met de „Katwyk" ophel deren. Tot dusver is nog niet vast. gesteld, of een duikboot de „Katwyk" in den grond heeft geboord, en, zoo dat wel het geval blykt, of het een Duitsche duikboot is geweest. Hot doet het blad genoegen, dat men zulks in Nederland in aanmer king neemt en zich zyn oordeel voor behoudt. De volstrekte loyaliteit der Duitsche Regeering waarborgt, dat in elk geval de aangelegenheid op bevredigende wyze zal wordon op- Terrein Strooweg: 10J -12 uur H.F.C. - Oostoever (Milit.) 12—IJ uur H.F.C.IH—Leonidas. H.F.C. -H.B.S. (2-4 uur). Voor de eerste maal van dit seizoen zullon we a. s. Zondag kunnen ge nieten van een ontmoeting tusschen onze beide plaatseiyke clubs, waarbij H.F.C. vrijwel volledig uitkomt. En gezien het feit dat voor H.B.S. nog niot allo kansen op 't kampioenschap verloren zijn, verwachten wy niet anders of ook zij zal haar beste elftal in 't veld zenden. Wint n.1. H.B.S. al haar nog te spelen wedstrijden met sprekende cijfers, dan heeft zy evenveel punten als Hollandia en kan dus door boter doelgemiddeldo kam pioen worden. Wat het H.F.C.-elftal aangaat, wy gelooven wel, dat het in staat is de H.B.S. flink party te geven. Onder aanvoering van Ten Herckel, die de mid voor-plaats bezet, zullen de andere H.F.C. era al het mogeiyke doen het publiek een spannenden wedstrijd te verzekeren. De achterhoede zit heel soliede in elkaar. Persoon zal op zyn bekende beproefde wijze de inderdaad vinnige schoten van Kuipers on Stof fels trachten onschadeiyk te maken. Deze twee zyn in den H.B.S.-aanval de gevaarlykste mannen en we raden Meerburg en Gode dan ook aan, dezen hun byzondere aandacht te wyden. De midden-linie wordt gevormd door Kikkert als spil, met Goes en v. d. Wal aan zijn zijden. Spelen zy als in den Van het Westelijke gevechts terrein. Parys, 16 April. Officieel bericht van vanmiddag (met weglating van reeds bekende feiten Red.): Door de verovering van den heuvel ten zuidoosten van Notre Dame de Lorette zyn de Franschen thans in het bezit van alle heuvels tot de lijn Ablaing St. Nazaire. Te Thiepval en La Boiselle in de streek van Albert hebben de Duit schers twee aanvallen beproefd, die onmiddeliyk zyn gestuit. In Argonne heeft de Fransche artil lerie bij Bagatelle de voornaamste Duitsche loopgraaf vernield. Meer oosteiyk hebben de Franschen by Meurissons een aanval afgeslagen. In den nacht van 18 op 14 dezer hebben de Duitschers om kwart over twaalf ODze stelliDgen by Eparges hevig beschoten, maar niet aange vallen. In het bosch van Montmare hebben de Franschen een tegenaanval afge slagen on den vyand vervolgd. Hun buit daar ter plaatse bestaat uit: twee revolver-kanonneD, twee bomwerpers, een machine-geweer, eenige honderden geweren en duizen den patronen en granaten. In het Bols le Prètre hebben de Franschen een aanval afgeslagen, en krygsge vangen en gemaakt. De Fransche artillerie heeft den IBen April 's middags een Duitech

Heldersche Courant | 1915 | | pagina 5