HELDERSCHE COURANT VOORHEEN GENAAMD 'T VLIEGEND BLAADJE Nieuwsblad voor Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna DE WAAIER. No. 4459 DONDERDAG 29 APRIL 1915 43e JAARGANG :**v Abonnement per 3 mnd. 65 ct., franco per post 90 ct., Buitenland f 1.90 Zondagsblad 37£ 45 „0.75 Modeblad 65 75 1.00 Voor het Buitenland bij vooruitbetaling - Losse nummers der Courant 2 ct. Verschijni Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag UITGEVER: C. DE BOER Jr. - HELDER Bureau: Koningstraat 29 - Interc. Telefoon 50 Advortentlën van 1 tot 4 regels (bij vooruitbet.) 30 cent Elke regel meer 6 ct. Ingezonden mededeellngen van 1 tot 4 regels 75 cent. Elke regel meer 15 cent. Advertentiën op bepaald aangewezen plaatsen worden 25°/o hooger berekend. Qroote letters en cllché's naar plaatsruimte. - Bewljs-exemplaar 2£ cent. Op pagina 4 van dit blad is opgenomen H«t verslag van de Gemeen teraad van Helder. Zitting van Dinsdag 27 April. DÊ OORLOG. 0e officleele iegerberichten van 26 en 27 April. Van het W e s t e 1 ij k front. Van Fransche zijde wordt dd. 26 dezer gemeld, dat de bondgenooten ten N. van Yperen aanmerkelijke vorderingen maken. Ten N. van Chaulnes, bij Fay werd een, door het doen springen van een Duitsche mijn, in don grond geslagen gat door de Franschen na een vrij hevig gevecht bezet. Ondanks twee Duitsche tegenaan vallen wisten de Franschen zich te handhaven. Door de Duitschers werden hevige aanvallen gedaan op het front Eparges- St. Remy. Volgens de Fransche me- dedeeling zijn deze aanvallen bloedig afgeslagen. Wel wordt van Franscbe zijde toegegeven dat de Duitschers wederom vasten voet gekregen heb ben op den Hartsmannsweilerkopf. Door een hevige beschieting waren de Franschen vandaar verdreven. Hét Fransche bericht van den 27aten geeft omtrent de gevechten bij Eparges nader aan, dat bij Calonne de Franschen een oogenblik tot wijken gebracht waren. Hierbij verloren zij een kanon. Een tegenaanval bracht hem echter weer in het bezit der verloren positie. Volgens dit bericht liepen de Duitschers hier storm op de Fransche stellingen met een macht van minstens twee divisies. Een Engelsch bericht van den 27sten meldt dat op 26 dezer alle Duitsche aanvallen ten N.O. van Yperen afgeslagen werden. In den namiddag van dien dag hernamen de Engelschen het offensief, en maakten zij vorderingen bij St. Julien. Op den linkervleugel ageerden de Franschen welke eveneens vooruit gingen en het Sas (een der overgangen van het Yserkanaal) hernamen. Door Engel8che vliegers werden bommen geworpen op Tourcoing, Roubaix, Ingelmunster, Langemarck, Thielt en Rousselaere. Het Duitsche legerbericht van den 27ston meldt het optreden van zeer sterke Engelsche strijdkrachten. Deze deed een aanval op de nieuwe Duit sche stellingen bij Yperen. Ook ver der Noordelijk werd een aanval on dernomen, en wel over St. Julien in de richting van Gravenstafel. Het dorp Lizerne aan den Weste lijken oever van het Yserkanaal werd ontruimd, daar het geheel in elkaar geschoten werd. Ten O. daarvan is het bruggehoofd, (ook op den linker oever) nog steeds in Duitsch bezit. Het plaatsje Poperinghe (een be langrijk spoorwegkruispunt) wordt reeds met succes door de Duitsche artillerie beschoten. In de gevechten rond Yperen ver overden de Duitschers volgens hunne mededeeling 50 machinegeweren. Aanvallen der Franschen in de Argonnen, tegen d£ Duitsche stelling bij Combres, in het bosch van Ailly en tegen den Hartmannsweilerkopf werden afgeslagen. In een nachtelijk gevecht in het Bois le Prétre gingen de .Duitschers eenigszins vooruit. Van het Oostelijk front. Het Duitsche legerbericht van den 27st,en meldt dat de toestand op het Oostelijk front anveranderd is. Hetzelfde wordt medegedeeld van Oostenrijksche zijde, aan welk bericht wordt toegevoegd dat de Russen FEUILLETON. hunne aanvallen op den Uzsokpas voorloopig weer hebben gestaakt. Op het gevechtsterrein in den Kaukasus hadden slechts weinig beteekenende gevechten plaats in de richting van Artwin en in de valei van Alaskjert. Overigens is de toestand onveranderd. Aan deDardanellen. Volgens een bericht uit Konstanti- nopel trachtten de bondgenooten Zondag op vier punten aan de west kust van Gallipoli te landen. Een. deel dezer troepen moest zoo snel mogelijk naar de schepen terug vluchten. Op alle 4 punten vielen de Turken met gelukkigen uitslag aan. Tegelijkertijd naderde de vloot de zeeöngte, doch zij werd door het vuur der Turkscbe batterijen ge dwongen terug te trekken. Een vijandelijke torpedoboot werd tot zinken gebracht. Ook op den Aziatischen oever waren troepen geland. Volgens het Turksche bericht werden ook deze terugge- gedrongen. Hierbij verloren de ge allieerden 400 man aan dooden. In de gevechten op het schiereiland Gallipoli werden een aantal Engel schen en Australiërs, w. o. een kapitein en een luitenant gevangen genomen. Een later bericht uit Konstantino- pel meldt dat de stellingen die de vijandelijke troepen bezet hielden stormerhand genomen werden en dat zij over het geheele front terug moesten trekken. Zij leden hierbij zware verliezen. Een deel der troepen vluchtte naar zee. Z\j die niet konden ontkomen gaven zich over. Bij Kaba Tepe werden de landings troepen in zee gedrongen. Verder werd een vijandelijk transportschip voor Ariboeroen in den grond ge schoten. Een vijandelijke kruiser is met zwaar beschadigd achterschip naar Tenedos gesleept.- Op Zee. In de Zwarte Zee heelt do Russische vloot de forten aan den Bosporus beschoten. Volgens een bericht uit Petersburg, werd waargenomen dat. op een dier forten een ontploffing plaats had. Een Turksch oorlogsschip dat in de zeeöngte lag beantwoordde het vuur der Russische schepen, doch zonder succes. Op Zee. In de Noordzee is den 26sten een trauwler uit Grimsby de „Reckolo', Aan het „Berliner Tageblatt" wordt gemeld, dat in de buurt van de Faröer-eilanden een Engelsch es kader twee groote driemasters hevig beschoot. Deze schepen waren door bemanning verlaten. Een nieuwe vinding? Volgens de Times, heeft dr. Beilby, directeur van de technische hooge- school te Glasgow, Zaterdavond ver klaard, dat de hulpmiddelen van som mige afdeelingen van de school ter beschikking van „een uitvinder en geleerde van naam" waren gesteld. Deze hield zich bezig mot do oplos sing van „een zeker maritiem vraag stuk". Zooveel doenlijk, was het werk aan de hoogeschool verricht. De ad miraliteit had nu de gelegenheid voor proeven op zee geopend. „Tauben" boven Amlens. Frankfort a/d Main, 26 April. Uit Londen wordt aan do „Frankf. Zeit" bericht: „Een Engelsche veldpost- brief deelt interessante bijzonderhe den mede over den jongsten aanval van twee „Tauben" op Amiens, die dood en verwoesting verspreidden over een groote oppervlakte. NOVELLE. Bewerkt door AM0. De jonge beeldhouwer vertrouwde echter ten volle op Margaretha en daarom bleef hij uiterst koel tegen over de ironische, afdalende minzaam heid van den jongen koopmanszoon. Felix haastte zich echter zijn ver ontschuldiging in te brengen, voor de andere heer daarvan getuige kon zijn. Hij trad 't eerst de ontvangzaal binnen. Bij het haastig uittrekken van zijn overjas bemerkte hij niet dat uit een zijner zakken een papiertje viel. Zoodra hij er niets meer van kon be merken, nam de jonge koopman Volkman geheeten - het van den grond en las hetgeen er op geschreven stond. De ophelderingen van den jongen beeldhouwer omtrent het verlies van den waaier werden door de familie aan vankelijk vriendelijk aangehoord. Op bekoorlijke wijze trad Margaretha zelve bij haar mama als zijn pleitster op. Felix was haar daarvoor nog te dankbaarder, nu bij voor het eerst en tot zijn groot schrik vernam hoe kostbaar de waaier was en welke bij zondere waarde hij voor de familie had. Ook mijnheer Hansen sprak er niet verder over. Terwijl Felix zich met de dame in gesprek begaf, werd mijnheer Hansen door den inmiddels binnengetreden jongen koopman ter zijde genomen en naar een vensternis geleid. „Mijnheer Hansen, ik hoorde zoo de verklaring van dien heer", begon Volkman met gedempte stem en wees daarbij op den beeldhouwer, die vol strekt niet vermoedde dat over hem gesproken werd; mijnheer Hansen knikte. „Wellicht mag ik u daarom lastig vallen met het verzoek om dit papier tje eens te lezen." De oude heer nam het aan en be gon te lezen. Zijn gelaat betrok daarbij en hij vroeg zacht: „Hoe komt u daaraan, mijnheer Volkman?" „Het viel mijnheer Haardt uit den zak, toen hij in het portaal zij jas uittrok." „Gelukkig dat ik het opraapte." Mijnbeer Hansen schudde het hoofd en zeide: „Ik dank u vriendelijk verzoek u beleefd, tot nader order met niemand daarover te spreken." De jonge koopman boog. Eenige oogenblikken later had mijn heer Hansen met zijne echtgenoote een geöprek, dat blijkbaar over het zelfde onderwerp liep. „Men mag er over denken wat men wil, het blijft toch eeneerlooze handeling en ik verzoek je, Marga retha een wenk te geven om dien heer op wat grooter afstand te houden dan zij helaas 1 tot heden gedaan heeft." Daarmee besloot de De eerste bom bewees reeds, dat de Duitsschers een zeer sterk ont ploffingsmiddel van de nieuwste vin ding gebruiken. Er werden n.1. 22 huizen verwoest, 70 beschadigd en 30 menschen gewond." Bommen uit vliegtuigen. Stuttgart, 27 April. Naar 't minis terie van oorlog meedeelt, heeft van ochtend tusschen 9 en 10 uur een Fransch vliegtuig (tweedekker), uit westelijke richting komend, vier bom men op Oberndorf geworpen. Drie zijn bij het middengebouw, een op de verdieping- van de wapenfabriek van Mauser gevallen. Door scherven van de bommen zijn zes burgers gedood, zeven zwaar gewond. Aan de fabriek is slechts geringe schade aangericht. Het bedrijf is niet gestoord. De vlieger, die met geschut- en machinegeweer vuur is bestookt, is in westelijke richting ontkomen. De behandeling van krijgsgevangenen. In het Eügelsche Lagerhuis heeft Minister Churchill in antwoord op de hem gestelde vragen gezegd, dat al leen voor de behandeling van krijgs gevangenen, afkomstig van Duitsche duikbooten, die noncombattanten, neu tralen en vrouwen in volle zee moed willig hebben doen omkomen, bizon- dere maatregelen zijn getroffen. Krijgs gevangenen van duikbooten, voor den 18on October (Februari?) gevangen genomen, worden als gewone krijgs gevangenen behandeld. Wij kunnen echter aldus Churchill mannen die stelselmatige koopvaarders en visschersschepen in den grond booren, vaak zonder waarschuwing en als de geheele bemanning nog aan boord is, niet als gewone krijgsgevangenen er kennen. De omstandigheden, waar onder de „Falaba" tot zinken is ge bracht en het torpedeeren van vis schersvaartulgen door Duitsche duik booten; hebben ons aanleiding ge geven, voor alle manschappen van duikbooten, die na den 28en October (Februari?) gevangen zijn genomen, afzonderlijke maatregelen te treffen. Zij worden echter in alle gevallen menschelijk behandeld, doch het is noodig hen van de eervolle krijgs gevangenen gescheiden te houden. Churchill had de Amerikaansche ver tegenwoordigers toegestaan zich van de behandeling van deze buitengewone krijgsgevangenen op de hoogte te stellen. De tegenmaatregelen der Duitschers zullen de Engelschen niet van hun gedragsllju afbrengen. Min. Asquith zeide dat de behande ling van Engelsche krijgsgevangenen in Duitschland „in elk opzicht een vreeselljke geschiedenis was". Het was een der zwartste plekken, zelfs in de Duitsche wyze van oorlogvoeren en hij had het woord genomen om met allen nadruk en overtuiging te verklaren, „dat wij bij het einde van dezen oorlog dit verschrikkelijke record van berekende wreedheid en misdaad niet zullen vergeten. Wij zullen het dan onzen plicht achten de noodige genoegdoening teeischen tegen hen, die. de schuldige werk tuigen en daders zijn. Wij zouden den plicht zoowel tegenover onze dappere en ongelukkige mannen, als voor de eer van ons land en voor de eischen der menschelijkheid niet ver vullen, indien wij met minder dan dat tevreden waren." De verklaring van Asquith werd uit alle deelen van het huis luide toegejuicht. In het Hooger huis sprak Lord Kitchener over de behandeling der Engelschen in Duitschland „die het ongeluk hadden in handen yan de Duitschers te vallen". Slechts met tegenzin heb ik aldus Kitchener moeten toegeven, dat de berichten over slechte behandeling van Engel sche krijgsgevangenen door het Duit sche leger ontegenzeggelijk waar zijn. De herhaaldelijk afgelegde getuigenis- oude heer het gesprek. Aan zijn wensch werd voldaan. Onder voor wendsel van hoofdpijn verliet Mar garetha reeds na weinige oogenblikken het gezelschap. Zij wierp daarbij ech ter een treurigen afscheidsblik op den jongen beeldhouwer, die zich daarvan geen verklaring wist te geven. Evenmin begreep hij er iets van, dat de overige leden der familie hem op eens zoo koel, bijna beleedigend koel behandelen. Felix wist niet hoe hij het had. Van de eerste gelegen heid de beste maakte hij gebruik om heen te gaan en daarbij noodigde hem niemand uit nog een poosje te blijven. Nadat hij den geheelen nacht over peinsd had wat er dan toch eigenlijk gebeurd was, ontving hij den volgen den morgen een eigenhandig schrijven van mijnheer Hansen, waarin deze hem in korte woorden te kennen gaf, dat zijn verder verkeer met de familie Hansen minder wenschelljk werd ge acht. Wat was hij ontsteld I Onmiddellijk wilde hij er heen om opheldering te eischen. Zij trots hield hem echter daarvan terug. Hoe meer hij er over nadacht, hoe meer zyn neerslachtig heid tot verbittering oversloeg. „Mijn naam is onbevlekt," zeide hij tot zichzelf. „Zelfs voor lastertaal is bijna geen aanleiding te vinden. Het kan dus niets zijn dan een ergernis over het verlies van dat ellendige ding, waar van ik de waarde zal vergoeden, al was hij nog tienmaal zoo kostbaar en al zou ik my daarvoor ook Ingezonden Mededeeling. HERMAN NYPELS HELDER. Heerenmode-Artikelen. Gemaakte kleeding. Kleeding naar maat. Steeds het nieuwste. sen, niet alleen van onze eigen ont snapte krijgsgevangenen, maar ook van Fransche, Russische, Belgische en Amerikaansche ziide, hebben het voor elkeen buiten twijfel gesteld, dat de Duitsche autoriteiten tegen over Engelsche krijgsgevangenen on- menscheiyk optreden. Zoolang de bepalingen van de Haag- sche overeenkomst gevolgd worden, welke een ruime speling toelaten - mag over de behandeling niet worden geklaagd. Duitschland ver waarloost echter verschillende be palingen. Volgens den Min. werden de krijgs gevangenen geslagen en mishandeld en in sommige gevallen in koelen bloede neergeschoten. Lord Kitchener achtte het echter billijk te zeggen, dat de beschuldi gingen niet golden voor de Duitsche Zweedsch stoomschip op een mijn geloopen. Stockholm, 27 April. Volgens een bericht aan Stock holm'a Dagblad uit Söderarm is het Zweedsche stoom schip „Centrie", met kolen van lm- mingham naar Gefle onderweg, Maan dagmiddag in de Aiandszee gezonken vermoedelijk stootte het schip op een mijn. De bemanning, die gered is, heeft van een duikboot niets gezien. Huwelijks-bureau In den oorlog. Er bestaat in Berlijn een huwelijks bureau, dat op de schitterende ge dachte is gekomen, dat er zaken te doen zijn in deze rijden, nu er in het Duitsche land zoovele weduwen zyn, als indirecte slachtoffers van den oorlog; het wendt zich dus tot de weduwen van in den oorlog gevallen soldaten met zijn meest verlokkende aanbiedingen. In weerwil van den over het man- lyke Duitschland woedende oorlog, beschikt het bureau volgens zijn laatste mededeeling, over niet minder dan een vijfhonderdtal huwbare hee- n! En nu schijnt er niets meer voor hand te liggen, dan dat al die weduwvrouwen zich haasten, om bij het huwelijks-bureau bemiddeling te zoeken, en zich opnieuw in den echt te laten verbinden. De aanbiedings-circulaire, aan ver- sehillendeDuitsche militaire weduwen gericht, wordt in haar geheel door de „Vorw&rts" afgedrukt. Hier schijnt het toppunt van on gevoeligheid te zijn bereikt, indien we al niet lang wisten, dat de een z'n dood den ander z'n brood ia! Overigens tracht het huwelijks bureau de zaak zoo kiesch mogelijk te behandelen. Het deelt mede, dat de directie op de gedachte werd ge bracht door een dame, vermoede lijk zelve een krygs-weduwe, en dat het onder deze omstandigheden, nog meer dan anders, de zoo gewenschto discretie wil betrachten. Ook bedra gen de eerste stortingen, waarschijn lijk ook al in verband met de duurte der tyden, niet meer don 2,5 Mark, welk gering bedrag evenwel na het tot-stand komen van een huwelijk op 100 Mark wordt gebracht; „es steht Ihnen frei auch mehr zu zahlen," eindigt de circulaire. Het spreekt vanzelf, dat het Duit sche blad, waaraan we dit fraais ont- leenen, zelf een verontwaardigd com mentaar aan de afgedrukte circulaire toevoegt; en wljsgeerig besluit de „Vorw&rts" zijn afkeurend oordeel met deze opmerking; „Zoo ziet men dus, dat alle gebeurtenissen, zelfs de treurigste, door de op elk voordeeltje loerende vrijbuiters worden dienstbaar gemaakt". BINNENLAND. Stuurlieden-examens. 's-Gravenhage, 27 April. Geslaagd groote stoomvaart eerste stuurman J. Chr. Vietortweede stuurman Chr. M. Smits; aerde stuurman J. van der Ploeg, G. C. Voorrips en P. J. Waard. Steenkolen voor stoomtreilers. Men meldt uit IJmuiden In een heden gehouden vergade ring van de Onderlinge Oorlogsrisico- Maatsqbappy is besloten de ophef fing van do molest verzekering in te trekken. In een daarop gevolgde ver gadering van de Vereenigde Reeders werd besloten de stoomtreilers weder te bunkeren tegen den door het ko- lenburau van Koninklijk Nationaal Steuncomité voor 5 maanden gestel den contractprijs van f 13.40 per ton. Een achternagaande visscherij. Uit de nieuwste aanvoerstatistieken van de vischhal te IJmuiden blijkt duidelijk, dat de beugvaart, welke voorheen zoo bloeide, steeds meer achteruitgaat. In het eerste kwartaal van dit jaar kwamen slechts 77 stoom- en zeil- beugers aan de markt, tegen 137 in het vorig jaar196 in 1918 en 250 in 1912. Het verschil van 60 schepen tus schen dit eu het vorig jaar zal wel geweten moeten worden aan het tij delijk stilleggen van eenige zeilbeu gers uit Pernis, die in het begin van dit jaar binnen bleven wegens het mijnengevaar. Opmerkelijk is, dat juist de zeil- vaartuigen in aantal voortdurend achteruitgaan, wat moet worden toe geschreven aan den slechten uitslag dier visscherij. In 1913 kwamen van deze schepen 194 aan de markt, ter wijl dit cijfer in 1908 nog 368 be droeg, tegen 402 in 1903 en 838 in 1897. Als oorzaak van den achteruitgang mag wel genoemd worden het moei lijker vinden van varensgezellen voor deze zeil vaartuigen, wijl de menschen wegens de onzekere verdiensten door het varen „op deel", de voorkeur geven aan de steeds meer in de vaart komende stoomtrawlers, waar men een vast maandgeld, vermeerderd met een percentage van de besom ming, verdient. De schepen, die nu nog in de vaart zijn, mogen wel gerekend worden te behooren tot de beste, waardoor men nog eenigszins op een bebooriyk be staan voor de bemanningen kan rekenen. Binnen afzienbaren tijd zullen dus deze slanke en snelzeilende zeilvaar- tuigen, welke Koolemans Beljnen zoo levendig beschrijft in zijn verhaal van de reis met de „Castor" („het leven en streven van Koolemans Beljnen", door Charles Bossevain), uit onze visscherij verdreven zijn. Ean museum te Bergen. Zaterdag 24 April werd in allen eenvoud het Biologisch Faunistische Museum te Bergen aan Zee geopend. Het rustig gelegen Parnassia-park heeft in dit Museup eene groote aantrekkelijkheid te meer ontvaDgen. Doel van dit museum is, de badgasten met het rijke dier- en plantenleven van het duin en het zeestrand be kend te maken en een betrouwbare gids te worden voor ieder die in het duin of aan het strand iets zag, iets vond of iets hoorde, dat hem onbekend was en dat evenwel zijn belangstel ling gaande maakte. Bezuiniging etraatverliohtlns, Van af heden zullen de straatlan taarns te Amsterdam slechts voor de helft worden ontstoken. De lantaarns, die voor particuliere grootste opofferingen getroosten. Hoe min en laag denken de menschen toch, waar het stoffelijke zaken be treft." Hij kon thans niet begrijpen waar om de gevoelens der familie Hansen niet aan den dag gekomen waren, zoodra hij hun den vorigen avond het verlies van den waaier bekend had: het smartte hem dubbel, dat ook Margaretha daardoor tegen hem werd gestemd. Zü, die altijd zoo edel dacht! Lag er in haar afscheidsblik bij het heengaan niet een onuitge sproken beschuldiging? Precies alsof hij de eene of andere eerlooze daad had bedreven. Hij wilde daarover opstuiven en haar in zijn binnenste met verwijten overladen, doch do droevige stemming behield bij hem de overhand. Ten laatste vatte hij weer moed en liep winkel uit en winkel in, om ter vergoeding van den spoorloos ver dwenen waaier een anderen te koopen die zoo mogelijk nog kostbaarder was. Het scheen echter zeer moeilijk, iets passends te vinden en de prijzen, die men vroeg waren vreeselijk hoog. Daardoor liet hij zich niet afschrikken en een groot gedeelte van den dag bracht hij met zoeken door. Terwijl hij weer eens op weg was, werd hij onverwacht door een voor bijganger aangesproken. „Wat ziet u er treurig uit, mijnheer. Is u iets kwaads overkomen?" vroeg rekening aan den openbaren weg branden, vallen natuurlijk buiten deze regeling. Oe moord te Medemblik. Een speurhond, in het huis van den verslagene gebracht, liep, blijk baar een spoor volgend, langs ver schillende buitenwegen, om te blijven staan op de plek, waar eenige woon wagens hebben gestaan, die Dinsdag morgen zyn vertrokken in de richting van Hoorn. Van andere zijde vernamen wy, dat in de gemeente Zwaag, bij Hoorn, drie mannen van woonwagens zijn aangehouden en dat deze aanhouding met den móórd in verband moet staan. Hoo onvoorzichtig I Maandagavond had een korporaal te Edara de onvoorzichtigheid, een ledigé jampot te vullen met kruit en dit daarna te ontsteken. Met eeD hevigen knal vloog de flesch in stuk ken; door de hitte en door de glas scherven werd de jongeman zoodanig in het aangezicht gewond, dat hij naar het ooglljdersgesticht in de Spino- zastraat te Amsterdam moest worden gezonden, nadat hem het eerste ver band was gelegd. Men vreest voor het behoud zijner .oogen. Gasontploffing. De vermoedelijke oorzaak van de gasontploffing op de Kattenburgerbrug te Amsterdam moet gezocht worden iD het blazen van lucht in de gas lantaarn, 'die slecht brandde. Een gasfitter bad met een pomp de leiding doorgeblazen en zich juist met den daar ter plaatse surveilleerenden politiagent verwijderd, toen 'Zij op 15 meter afstand den knal hoorden. Waarschijnlijk bevond zich in de leiding een lek, dat de vorming van knalgas in de hand gewerkt heeft. De justitie heeft Woensdagmorgen een onderzoek ingesteld. Zware tractementen. In de „N. K." schrijft iemand over de lage traktementen, welke in som mige Limburgscbe gemeenten wor den uitgekeerd aan gemeenteveld wachters. Enkele voorbeelden worden daarbij aangehaald. Zoo geven de ge meenten Spaubeek, Ohé en laak, Grat- hem, Epen en Hunsel hen veldwach ter drie kwartjes per dag. Neeritter, Broekhuizen, Broeksittard, Baexem en Geleen betalen 60 cents. Slenaken doet het met 30 cents af, terwijl Be- melen een kwartje per dag over heeft voor zijn gerechtigheidsvertegenwoor- diger. Het droevigste figuur maken de gemeenten Bingelrade, Mesch en Itter- voort, die hun veldwachte vier stui vers per dag toekennen. SPORT. D.W.V. I S.H.B.S. I 3-5. Eene H.B.S.-overwinning! Wie zou zoo iets hebben durven verwachten, toen hij hoorde welk elftal naar Nieuwcndam ging om de groen-witte kleuren hoog te houden. De spelers zeker niet en in geen geval toen zij vernamen, dat D.W.V. volledig uitkwam en C. Kramer niet kwam opdagen. Toch moet niet denken, dat de overwinning niet verdiend was, want het tegendeel is waar. Opnieuw is gebleken wat men kan verkrijgen door fltnk aanpakken. Opnieuw is bewezen, dat een enthousiast spel veel kan vergoeden als de capaciteiten niet groot zyn. H.B.8. kwam als volgt uit: Hoek Schut de Waard de Looze R. Luyckx Bakker N. N. Korff Hofman v. d. Ben A. Kramer De zes beste spelers (Boers, Kuy pers, Stoffels, Dijkshoorn, Vos en C. Felix keek op. „Ahl ben jy het, Schreuder? Ik zou je niet herkend hebben, man. Ben je geen kruier meer?" „Neen, mijnheer, ik ben geen kruier meer. Ik ben thans kantoorlooper bij een voornaam handelshuis; dat be valt me veel beter. Myn patroon is een goede heer." „Kom, dat doet me plezier! Dus gaat het je goed? „Ja, Goddank! Maar u schijnt het niet zoo goed te gaan en dat doet me leed." „O, het is alleen een klein onaan genaam voorval, Scheurder! Maar a propos, weetje nog den laatsten keer dat je bij me was „Ja zeker mynheer!" „Nu, ik wou je eens vragenheb je toen een waaier, in papier gerold, by me zien liggen?" „Een waaier?" Schreuder dacht na. „Was het er een zooals ik weg gebracht heb? U weet wel..." „Weggebracht? - Je hebt toch geen waaier weggebracht?" vroeg Felix verbaasd. „Wel zeker! Er was immers een in de tasch by de andere dingen." „Is het werkelijk waar, Schreuder? Bon je daar wel zeker van?" Daar ben ik heel zeker van, myn heer. De heeren op dat kantoor hebben er veel verstand van en aan hen kon ik duidelijk 'bemerken, dat de waaier de meeste waarde had van alles wat ik bracht. Ik had nog veel meer geld daarop kunnen krygen, maar u wilde niet veel geld hebben." „Schreuder, als je geiyk had 1" riep de beeldhouwer verheugd en schudde Kramer) ontbraken. De meest ver stokte H.B.S.-enthousiast vreesde dan ook vooreen nederlaag tegen D.W.V., dat in de eerste helft op 't ranglljstje in de competitie voorkomt. By 't be gin van den wedstryd bleek reeds, dat geen der spelers van plan was de overwinning cadeau te geven. Allen pakten dadeiyk flink aan en D.W.V. kwam slechts zelden over de helft van het veld. De hoop herleefde, vooral toen Kramer met een keurig schot H. B. S. de leiding bezorgde. Kramer en v. d. Ben combineerden uitstekend en Korff plaatste telkens keurig voor het doel. N. N. en van der Ben vergrootten de voorsprong. De achterhoede met Schut aan 't hoofd zorgde dat de sporadische D.W.V.-doorbraken geen onheil ople verden. Met 8-0 ging de rust in. Nu moest H.B.S. tegen wind spelen. Ondanks de waarschuwingen van den captain werd er nu niet zoo Hink meer aangepakt als voor de rust. Weliswaar werd de H.B.S.-voorsprong nog fortuiniyk vergroot, maar D.W.V. toonde zich sterker. Driemaal wisten zy Hoek, die zy'ne keepers-talenten nog altyd bleek te bezitten, te ver schalken. Na nogmaals door den captain gewaarschuwd te zijn, kwam het noodige vuur er weer in en gaf ieder speler zich als voor de rust. Van nu af aan werd de kaDs van D.W.V. om geiyk te maken minder gunstig. Korff plaatste weer op zyne bekende wyze de ballen voor 'tdoel. Kramer en vooral v. d. Ben schoten eenige malen uitstekend. De laatste slaagde er ten slotte in het. 5e doel punt voor H.B.S. te maken. Nu was de overwinning verzekerd, want nog slechts 4 minuten moest er gespeeld worden. Toen de scheidsrechter het einde aankondigde had H.B.S. dan ook 2 punten veroverd. Alle spelers hebben hun deel in deze overwinning. Allen beweerden zich nog nooit zoo te hebben ingespannen. Jammer i9 het, dat dit niet altijd gezegd kan worden, want hoe schitterend zouden dan de overwinningen van. een vol ledig H.B.S.-elftal kunnen zijn. In den wedstryd tegen W.F.C.III, die H.B.S. nog spelen moet, kan men gerust rekenen op een sterk elftal, want W.F.C. II is uitgespeeld. Als er echter een volledig H.B.S. I naar Wormerveer trekt en speelt met het vuur van het gehavende elftal, dat Zondag D.W.V. op eigen terrein sloeg, dan is een H.B.S.-over winning niet uitgesloten. Terrein Strooioeg\ Vrijdag 2-4 uur. Op het H.F.C.-terrein wordt Vrijdag a. s. een wedstryd gespeeld tusschen een H.F.C.-elftal en een sterk militair elftal. In dit laatste zullen o. a. uit komen de Blauw-Wit-speler v. d. Broecke, die in de militaire wed- stryden tegen de Adelborsten zoo'n schitterende party voetbal speelde en daarin door 2 prachtige doelpunten de overwinning aan zyn. elftal bracht. Verder de uitstekende Alcmaria back Van Benthem, de W.F.C.-er Sint, van wiens spel de liefhebbers nog pas verleden Zondag hebben kunnen ge nieten, de niet minder bekende Heilig van de Stormvogels, enz. Inéén woord, een elftal waaraan H.F.C. de handen vol zal hebben. Ook in haar elftal spelen de bekende goede krachten, zooals Persoon, Koorn, Taylor, Groote, Kikkert, Pleyte, de Bie, Geurts, enz. Bij wyze van aanmoediging, heeft het H.F.C.-bestuur gezorgd voor een aardige verrassing voor de spelers van 't winnende elftal. Waarin die bestaan zal, blijft voorloopig een ge heim. Voor de talryke, v>y van dienst zynde militairen, dus een mooie ge legenheid om een spannenden wed stryd by te wonen. Ook voor a.s. Zondag zyn de voet bal-liefhebbers veizekerd van een raooien wedstryd getuige te kunnen zyn. H.F.C. I, versterkt door eenige 2e klas spelers, zal dan den stryd aanbinden, tegen- een scheepvaart- combinatie. Zaterdag daarover meer. den ouden man by den arm. „Kom. laten wy er dadelyk heengaan, ik ga eel" „Dat zal niet gaan, mijnheer 1 Het is reeds zes uur en dan is het kantoor gesloten. Maar het kan morgen vroeg als'u dat wil." „Jammer, dat is jammer!" sprak de kunstenaar vol spijt. „Maar je ver gist je toch niet omtrent den waaier, Schreudorl" „Wel neen, mynheer! Het is een prachtig ding, met diamanten erop. Nog nooit heb ik er zoo een gezien." „Goddank 1 sprak Felix met verlicht hart. „Hier, Schreuder neem dit van mij aan en drink eens op myn ge zondheid! Je weet niet hoeveel het me waard is, wat je me daar gezegd hebt." En nu drukte hij den voor- maligen kruier een ryke fooi in de hand. „Kom my morgen vroeg halenik zal je wachtten!" Schreuder beloofde het en ging zyns weegs. Felix trad dadelijk een koffie huis binnen en liet zich het benoodigde geven om een brief to schryven. Hy gunde zich geen tyd om naar huis te gaan; op ataanden voet wilde hy een paar regelen aan Margaretha richten, om haar met het heugeiyk nieuws bekend te maken. Aanvankeiyk had hy haar in koele bewoordingen willen mededeelen, dat de waaier terug gevonden was en hy het voorwerp morgen zou laten brengen. Onder het schryven kwam hy echter byna onbewust weer tot andere woor den en aan het slot bezwoer hjj haar, dat zy hem zou zeggen wat hy toch eigeniyk misdreven had en waardoor hij de vriendschap van haar familie had verloren. Daar het intusschen donker begon te worden, besloot hij onderwyi naar het huis van mynheer Hansen te gaan en te trachten, door een bediende zyn brief aan het goede adres te laten overbrengenhy vroesde dat zl)n brief anders kon worden afgewezen. Hy toog dadelijk op weg. Reeds een geruimen tijd had hij heen en weer gedrenteld en onderwyi zyn hersens afgebeuld om een middel te vinden, waardoor zy'n brief in Margaretha's handen kwam. Juist toen hy weer omkeerde, stond hy tegenover een vrouwelijke gestalte. Zyn gevoel zeide hem dat het Mar garetha was. Werkelijk keerde zy van eene visite naar huis terug. „Mejuffrouw stotterde hy ver rast. „Mynheer Haardt klonk het even verrast terug. Een oogenblik stonden zy zwygend tegenover elkaar. Felix wist niet wat hy zou zeggen, doch eindeiyk ver zamelde hy zyn moed en sprak zacht en ernstig: „Mejuffrouw, is u verrast mij hier te vinden. Ik vreeB dat deze omstan digheid helaas I weder tot ongunstige vermoedens zou kunnen leiden." On willekeurig klonk uit zyn stem een smarteiyk verwyt. (Wordt vervolgd.)

Heldersche Courant | 1915 | | pagina 1