HELDERSCHE COURANT VOORHEEN GENAAMD 'T VLIEGEND BLAADJE Nieuwsblad voor Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna S. COLTQF, Kanaalweg. Waterzucht. No. 4481 DINSDAG 4 MEI 191S 43e JAARGANG Abonnement per 3 mnd. 85 ct., franco per post 00 ct., Buitenland f 1.90 Zondagsblad 37* 45 0.75 Modeblad 65 75 „1.00 Voor het Buitenland bij vooruitbetaling - Losse nummers der Courant 2 ct. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag UITGEVER: C. DE BOER Jr. - HELDER Bureau: Koningstraat 29 - Interc. Telefoon 50 Advertentlën van 1 tot 4 regels (bij voorultbeL) 30 cent. Elke regel meer 6 ct. Ingezonden mededeellngen van 1 tot 4 regels 75 cent Elke regel meer 15 cent. Advertentlën op bepaald aangewezen plaatsen worden 25°/o hooger berekend. Qroote letters en cllohé's naar plaatsruimte. - Bewijs-exemplaar 2i cent. 0p pagina 4 van dit blad is opgenomen: 1, Sport. 2. Feuilleton. LIJST van Ingekomen en vertrokken personen. KaamBoroopWoonplaatsVan; Gel. J. Rijkers, w erkman, Breestr. 10, Rotterdam. N.H. A. Smit. tlrum., BInnonh. 118, Wierlngerw. JW ijn, kaasmaker, Koegraa 129, Beemster O. van Doorn, winkel).. Smidstraat 89, R'dam. A. Yinke, zonder, DiaconieBtraal 17, id. H. J. v. Diik, arbeid., Molonstr. 20, Wolvoga. Geen. H.J.Eoppiln, zeeman, Hoogstr. 87a, A'dam. Apost. W. Vader, gep., Bln.b. I3i, A.-Paulowna. Oh. Gerer. O. Rijkers, stok. Ie kl., id. id. N.H. M. J. BromB, onderws., Binnonh. 70, BeeBol. R-C. J. Erkelons, maobln., Dtaconieatr. 21, A'dam. N.H. M. L«el"sma, onderw., Kanaalw, 64, Enschedo. N.l. J. Boer, majoor konet., Ruyterstr. 48, Assen. R.C. J. Blauwkuip, soheops besohleter, Californiostroat 9, Amsterdam. D.G. VERTROKKEN. Naam; Beroep; Van: Naar: Gel. D. de Jong, tuinman.BaBSlraat 85, R'dam. N.H. J.O. Plu-UirVoort,z.,WalviBclistr.31, A'dam. Apost. Wed. H. Balt kor, zonrterBinnenb. 1, Sloten. R.C. Wod. J. Bolman,zond.,Westatr. 51, A'dam. Rem. D, Blaauboer, loodsl., Kanaalw. 24, Velaen. N.H. L.F.H.Tuokormann,gop.,Hoofdgr.88,Heemst.Geen J.O.Defournii,k.Tnarn.,A.-Binnenb.7ö,H'slui8.N.H. G. J. den Drijver, zond., Nieuwstr. 39, Beezel. R.C. P. Neef, eommand., Sluisdykstr. 58a, H'sluls. Gor. M. Lindenbergh, Bootaman, Fabrloksgr, 12, DE OORLOG. Da officleele legerberlchten van 30 April, I en 2 Mei. Van het Westelijk front. Het Pransehe communiqué van den 30sten ('s avonds) meld dat ten N. van Yperen de bondgenooten over het geheele front vooruit gingen over afstanden van 500 a 1000 Meter. Twee achter elkander liggende Duit- sche loopgravenlinies werden geno men, en vele gevangenen gemaakt. Het bericht van 1 Mei meldt be halve de hier bovengenoemde voor- deelen, dat de top van" den Hart- mannswoilerkopf, welke volgens de Duitsche'berichten in Duitsche han den is, door den vertegenwoordiger van den Associated Press uit Amerika werd bezocht. De Fransche stelling op den top werd sedert twee dagen niet meer door de Duitschers aan gevallen. Door een Fransch lucht schip werden de loodsen en spoor wegen in de streek van Valenciennes bestookt. Een Fransch vliegtuig werd Ingezonden Mededeeling. Laatste brieven nit België. Ziehier de laatste drie brieven, tegen 15 Augustus 1.1. door den heer Gablin, fabrikant der Pink Pillen te Parijs, van zyne zieken in Belgis ontvangen. Daarna werden geene brieven meer doorgelaten. Van Mevr. Elodle Dekimpe, Stace- ghemstraat, Kortrijk: „Ik moet u van ganscher harte dankzeggen. ÖJj hadt mij geraden uw goed middel, de Pink Pillen, te be proeven, en ik ben er volkomen te vreden over. Zooals gij weet, was ik erg ziek: bloedarm, bleek, zonder krachtenik sleepte iny met moeite voort en was zoo dat ieder medelijden met mij had. Sedert ik uw goed mid del gebruikt heb, is dat geheel en al veranderd. Mijn kleur is teruggeko men, ik gevoel mij meer op mijn gemak en krachtiger, ik verricht mijne bezigheden regelmatig en met genoegen. Ik heb weer een uitmun tende eetlust en mijn spijsvertering is goed." Van Mevr. Prosper Delwiche, te Gérompont (Luik): „Ten gevolge van mijn laatste be valling, ben ik tot een toestand van uiterste zwakte vervallen. Het was alsof ik geene armen of beenen meer had. Ik was buitengemeen bleek en had geen eetlust. Het minste werkje maakte mij op. Ook leed ik aan gebrek aan slaap, wat niet meewerkte om mijn toestand te verbeteren. Men heeft mij toen geraden de Pink Pillen te gebruiken. Onmiddelijk heb ik my daarbij zeer wel bevonden. Mijne krachten zijn teruggekomen, ik heb den slaap weergevonden en mijn ge zondheid is uitmuntend geworden." Van den heer JosephFranzen, koop man in Ijzer en metaal, 277 en 279, Molenstraat te Bressoux (Luik): „Ik ondergeteekepde verklaar ge bruik te hebben gemaakt van de Pink Pillen en er volmaakt tevreden over te zijn. Ik heb de Pink Pillen genomen om een maagziekte te bestrijden die een zeer slechten invloed op mijn geheelen gezondheidstoestand had gehad en die aan meerdere geneeskundige be handelingen had weerstand geboden. Zoodra ik de Pink Pillen begon te gebruiken, ben ik verwonderd ge weest over de verandering die zich bij mij heeft voorgedaan. Ik heb een groot gevoel van welzijn ondervon den. Zeer spoedig heeft mijn maag mij niet meer doen lijden en heb ik mijn gewone voedsel kunnen gebrui ken. Nu ben ik zeer gezond." De Pink Pillen zijn verkrijgbaar k fl.75 per doos, en f9.— per zes doozen bij het Hoofddepöt der Pink Pillen, Dacostakade 15, Amsterdam voor Helder en Omstreken bij H, DE BIE—Biersteker, Keizerstraat 93 en H. W. ZEGEL, Kanaalweg te Behagen bij J. ROTGANSte den Burg (Texel) bij T. BUIS en verder bij verschillende Apothekers en, goede Drogisten. door een ontploffing vernield en viel binnen de Duitsche linies. Het middagbericht van 2 Mei meldt dat in Argonne twee nachtelijke aan vallen by Bagatelle, gemakkelijk werden afgeslagen. Door de Fran- schen werden verscheidene loopgraven genomen, 180 gevangenen gemaakt en een machinegeweer veroverd. Het veroverde terrein werd door hen behouden. Als tegenmaatregel voor de be schieting van Duinkerken, wordt door de Franschen gemeld dat eon van de forten ten Z. van Metz (waarschijnlijk fort St. Blaise, of an ders fort Graf Haeseler offortWag- ner) door de Franschen gebombar deerd is. Dit is niet voor het eerst. Eenigen tijd geleden werd ook reeds medegedeeld dat het fort St. Blaise beschoten was. De forten St. Blaise en Graf Haeseler liggen op 15,5 K.M. van Pont ii Mousson. De Engelsche berichten van den len melden dat de bondgenooten lang zaam maar zeker het verloren terrein bij Yperen terugwinnen. Door de Engelsche ruiterij werden schitterende diensten bewezen. De corpsen deden reeksen prachtige aanvallen en sneden meermalen groote groepen Duitschers af. De laatste 4 dagen maakten de Engelschen minstens 2000 gevangen. Achter de Duitsche linies worden groote troepen machten samengetrok ken. Men verwacht dat binnenkort de slag met groote hevigheid zal worden hervat. Het Duitsche legerbericht van den lsten Mei meldt dat de gevechten op den Westelijken kanaaloever, N.W. van Yperen op een mislukking voor de bondgenooten uitliepen. Tusschen Maas en Moezel werden iDfanteriegevechten geleverd in de streek van Ailly en bij Aprémont. Alle aanvallen der Franschen werden met zware verliezen afgeslagen. Reims is ook weer beschoten, thans „als antwoord op de beschieting van achter de linie gelegen rustplaatsen der Duitsche troepen". Op 30 April werden 3 vijandelijke vliegtuigen neergeschoten, t. w. een bij Thielt, een bij Yperen en bet derde, een van een groep vliegers, bij Nieder- sulzbach in den Elzas. Het Duitsche bericht van 2 Mei meldt dat bij Yperen opnieuw een poging tot bestorming der Duitsche steilingeD werd gedaan. Do Franschen vielen aan tusschen het Kanaal en weg van Yperen naar St. Julien. Door het krachtige vuur der Duitschers liepen deze aanvallen op niéts uit. De Franschen verloren hierbij twee machinegeweren. In Argonne vorderen de Duitsche aanvallen bij Four-de-Paris. De Fran schen verloren hier verscheidene loop graven en 156 man aan gevangenen. Tusschen Maas en Moezel, in het Bois le Prötre werden de aanvallen der Franschen eveneens afgeslagen, ofschoon zij op verschillende plaatsen tot in de Duitsche loopgraven door drongen. 90 man werden gevangen genomen. Bij Reims en bij Verdun werden Fransche vliegtuigen buiten gevecht gesteld. Verder wordt tegengesproken dat Julien niet meer in Duitsche handen zou zjjn. De stellingen der Duitschers liggen zelfs nog eenige honderden meters voor het dorp. Vier Duitsche vliegers hebben een bezoek gebracht aan de vesting Epinal. Niettegenstaande z|j hevig werden beschoten, kon niet worden verhin derd, dat zij een 20-tal bommen wierpen. Twee daarvan veroorzaakten brand. Een poging om te Remiumont bommen te werpen werd door een hevige beschieting, gevolgd dooreen achtervolging door Fransche vlieg tuigen, verijdeld. Van het O o s t e 1 ij k front. Van Duitsche zijde wordt gemeld: Na de verdrijving der Russen uit Memel en Tilsit, was er op den Noor delijken vleugel betrekkelljken rust. Ook verder Zuidelijk hadden de Duit schers zich bepaald tot het defensief. Thans komt plotseling het bericht 'dat de Duitsche troepen by Shawly den spoorweg Libau—Dunaborg heb ben bereikt. En wel over een breed front. Hier blykt weer een volslagen ontbreken van een goed georganiseerde verkenningsdienst bij de Russen. Eerst bij Shawly stootte men op Russische troepen. Het hierop vol gende gevecht liep gunstig voor de Duitschers af. Na zware verliezen sloegen de Russen op de vlucht, nadat zij Shawly aan 4 kanten in brand gestoken hadden. Zij trokken terug in de richting van Mitau. Zij worden door de Duitschers achtervolgd. Tot dusver werden ongeveer 1000 gevangenen gemaakt. 10 machine geweren, een groote hoeveelheid mu nitie, en munitie- en bagagewagens vielen in handen der Duitschers. Een Russische aanval bij en ten Z. W. van Kalwaria mislukte. De Duitschers namen hier 350 man ge vangen. Ten Z. O. van Augustowo werd een voorposten-compagnie door de Russen overrompeld en zwaar gehavend. Oostelijk van Plozk, aan den zuidelijken oever van de Pilica werden voorwaartsche bewegingen der Russen tegengehouden. Op Lom- scha werden door 9 Duitsche vliegers 120 bommen geworpen. Het Duitsche bericht van 2 Mei meldt dat de krijgsverrichtingen in N.-Rusland met goed gevolg worden voortgezet. Bij de vervolging de Rus sen vanuit Shawly werd de streek ten Z. W. van Mitau bereikt. Er wer den weer 400 Russen gevangen ge- nbmen. Bij een aanval op de Duitsche stel lingen bij Kalwaria verloren de Rus sen 300 man aan gevangenen. Een Oostenrljksch bericht van den lston Mei meldt dat in Russisch Polen hevige artillerie-gevechten plaats had den. Op verschillende plaatsen wer den de Russen uit hunne stellingen verdreven. In West Galiciö en de Karpathen is de toestand onveranderd. De Rus sen deden verscheidene aanvallen op de door de Oostenrijkers veroverde hoogten tusschen het dal van de Orama en dat van de Opor. Zij wer den echter alle met groote verliezen afgeslagen. 500 Russen werden ge vangen genomen. In Zuid-Oost Galiciö en de Boeko- wina artillerie-gevechten. Het bericht van 2 Mei meldt dat in Russisch Polen de Oostenrijkers tot aan. de versperringen der Rus sische stellingen naderden. In West Galiciö en de Karpathen over het algemeen alleen artillerie ge vechten. Tusschen Opor eri Orama dal werden opnieuw 200 Russen gevangen genomen. Na een hevig gevecht werd ten O. van den Ostry-berg een Russisch steunpunt veroverd. HonderdeD Rus sen werden gevangen genomen en vele machinegeweeren veroverd. In Z. O. Galiciö en de Boekowina geen verandering. Het Russische legerbericht van 1 Mei meldt dat op den linkeroever van de Njemen de Russen met goed gevolg blijven vooruitgaan. Krijgsge vangenen werden gemaakt en ma chinegeweren vermeesterd. Bij Ossowiec werden tot tweemaal toe herhaalde aanvallen afgeslagen. Evonzoo verliepen de aanvallen tus schen Pissa en Skrwa. BK Rawa nam het Duitsche artillerievuur in hevig heid tos. In de Karpathen werd een offen- siefe beweging der Oostenrijkers bij Polen en in de richting van Uszok tegengehouden. De vijand leed hierbij zware verliezen. Ten Z. van Koriuwka, in de richting van Strijj werden twee hoogten door de Russen vermeesterd. Meer dan 1000 Oostenrijkers werden gevangen genomen. Verscheidene machinegeweren werden veroverd. Het offensief in deze streek wordt voortgezet. Bij Wyszkow werden Duitsche aanvallen afgeslagen. Van het offensief der Duitschers in de richting van Mitau wordt ge zegd, dat deze beweging van alle be lang ontbloot is en den Duitschers hoogstens een kleine hoeveelheid levensmiddelen zal opleveren. Ingezonden Mededeeling. Ie kwaliteit DAMES-NAPPA HANDSCHOENEN. Prijs f 1.50. Uit den K a u k a s u s wordt van Turksche zijde gemeld, dat sedert 28 April in de streek van Artwin gevechten worden geleverd tusschen verschillende verkenningsafdeelingen. Over het gehoele front werden de Russen met groote verliezen terug geslagen. Na een gevecht vau twee uur trokken de Russen ln Oostelijke richting terug. Van Russische zijde wordt mede gedeeld, dat in de streek van de Trans-Tsjoroch het geweervuur voort duurde. Iu de richting van Choi, Dilman on Kotur raakten de voor hoeden der Russen slaags met de Turken. De uitslag van dit gevecht wordt niet gemeld. Aan het Suez-kanaal heeft een kleine schermutseling plaats gehad tusschen Turksche troepen en een afdeeling Indische ruiterij. Dezelaat- sten namen eenige Turken gevangen. Uit Duitsch-Z.W.-Afrika wordt ge meld, dat de Engelschen by Gibeon de Duitsche troepen aanvielen en verstrooiden. Zij werden 82 K.M. ver achtervolgd. 70 Engelsche gevangenen werden bevfyd. Een geheele trein en een hoeveelheid levende have werd genomen. De Engelsche verliezen bedroegen 23 dooden en 55 gewonden. De beschieting van Duinkerken. Door het Duitsche hoofdkwartier werd heel laconiek medegedeeld„De vesting Duinkerken is gisteren (Don derdag) door ons onder artillerievuur genomen". Alsof het de meest een voudige zaak van de wereld was, Het punt der Duitsche stellingen, hetwelk bet dichtst by Duinkerken gelegen is, is even benoorden Nieuw- poort, op een afstand van ruim 29 K.M. En om op 29 K.M. afstand zuiver te schieten, is niet zoo mak kelijk. Neemt men aan, dat de be schieting van land uit geschied is hetgeen volgt uit de Engelsche mededeeling, dat door vliegers de opstelling der zware Duitsche kanon nen ontdekt en bestookt was dan volgt daaruit, dat de Duitschers een nieuw, reusachtig kanon vervaardigd moeten hebben. VolgenB een Fransch communiqué echter, dat direct na de beschieting gemeld werd, gebeurde het bombardement van zee uit. In dat geval treft Engeland het verwijt, dat het Kanaal niet voldoende werd beschermd. Hoe het ook zy, het was eon be langrijke gebeurtenis, waarover de naders berichten - zoo zy komen metspanning worden tegemoet gezien. Over de beschieting wordt van Engelsche zyde gemeld, dat Donder dagmorgen te 11 uur de Duitschers het vuur openden. Dit duurde tot 3 uur, toen het plotseling ophield. In dien tijd waren meer dan 60 30,5 c.M. granaten in de stad geworpen. In de stad werd geduchte schade aangericht. 150 menschen, meest burgers, werden gedood. Vele inwo ners vluchtten naar Calais. Des mid dags weid de Belgische kust by Westende hevig beschoten. Uit het feit, dat het bombardement toen plotseling ophield, maakt men op, dat het Engelsche scheepsgeschut de Duitsche batterijen tot zwijgen bracht. „Vrijdag in den avond vielen weder om 10 projectielen op Duinkerken". Deze laatste mededeeling van Fran sche zijde wettigt de veronderstelling, dat de beschieting van land uit plaats heeft, temeer daar van dezelfde zijde wordt gemeld, dat een deserteur hoeft medegedeeld, dat een ingenieur van Krupp sedert byna twee maanden in den omtrek van Dixmuiden, in den sector waar niet gevochten werd, toezicht houdt op de opstelling van een marine-kanon, dat zeer ver kan schieten. Dat kanon moet Duinkerken gebombardeerd hebben en 88 K.M. ver dragen. Daar er by het tweede en laatste bombardement slechts 9 projectielen afgeschoten zijn, is er reden om aan te nemen, dat dit kanon è>f beschadigd is door de wijze van schieten, waar tegen de grootste stukken niet lang bestand zyn, öf dat het voortdurende vliegen van Fransche vliegers in die streek ten gevolge heeft gehad, dat men met schietenbgpft opgehouden. In Beriyn heerscht groote vreugde over deze beschieting. Hoe ze plaats had, wordt echter van daar ook niet gemeld. Door de Belgische correspondent van de „Tyd" wordt medegedeeld, dat de Duitschers even boven Nieuw poort, bij Leffingh, sinds eenigen tijd monsterkanonnen hebben opgesteld, om de sluizen van Nieuwpoort te boinbardeeren, zooals aanvankeiyk gemeend werd, doch waarvan de draagkracht verder geschat wordt. Een ervan werd onlangs door een onzer vliegers buiten gebruik gesteld. Opmerkeiyk was, dat, toen de Duitsche aanval bij Bixschoote Lange- raarek in gang was, twee oorlogs schepen rond zeven uur en een half 's avonds uit de richting Duinkerken kwamen de kust afvaren en gingen post vatten Noord-Westwaarts Nieuw poort, waar nog twee andere torpedo- booten in linie lagen. Een uur aan. een stuk begonnen de schepen dan te vuren, al wat zo vuren konden, in de richting van 't land over Nieuwpoort weg. Bommen op Belfort. De vliegers Alfons Rodriguez, een Argentyn van geboorte, die vroeger in dienst is geweest van de Farman- fabriek te Parijs, is te Bazel aange komen en heeft daar verteld dat de gewezen Fransche vlieger Charles Warnier, die in Duitschen dienst is getreden, verleden Zaterdag en Zon dag bommen heeft geworpen op Bel fort en zijn geboorteplaats Montbe- liard. Te Belfort zyn twee schild wachten en een vrouw gedood, 10 inwoners zwaar en 7 licht gewond en een munitiemagazyn in de lucht gevlogen. Te Montbeliard (waar sedert 5000 frs. is uitgeloofd voor dengene die War nier vangt) heeft hy een bom ge gooid op de verbinding tusschen de kruitfabriek en den spoorweg. Engelsche verliezen. Het totaal van de in deEogelache bladen openbaar gemaakte verliezen over April bedraagt 639 officieren en 19,158 minderen. Over Maart waren die getallen 1081 officieren en 18,794 minderen. De Dardanellen. Hoe het er precies voorstaat op het schiereiland Gallipoli, daar is geen hoogte van te krygen. Volgens de Turksche berichten is er van de landing maar, o, zoo weinig terecht gekomen, en wacht men slechts op de goede gelegenheid om de troepen die er nog zijn en zich handhaven in deinderhaastaangelegde stellingen, in zee te werpen. De berichten van de zyde der geallieerden melden echter dat men vasten voet gekregen heeft op het land, dat de aanvallen der Turken afgeslagen werden en dat men vooruit gaat. Wie ol er nu de waarheid spreekt? De Turksche berichten, ïyden over het algemeen niet aan een al te groote betrouwbaarheid, maar er te genover staat, dat van de andere zijde aan een klein succes allicht een over dreven beteekenis wordt gehecht. Wy zullen dan ook voorloopig het beste doen de verschillende mede- deelingen naast elkaar te beschouwen en dan te zien in hoeverre ze met elkaar in overeenstemming of in tegenspraak zyn. Van Engelsche zijde wordt omtrent de verrichtingen van den 25sten tot den 293ten April gemeld, dat den 25sten, voor zonsopgang de landing begon. Op 5 plaatsen slaagde de lan ding direct. Op de 6°, by Sedul Bahr konden de troepen niet vooruit komen, voordat door een aanval der Engel sche Infanterie uit de richting van Kaap Tekeh, de druk op het front verminderd werd. (Beide punten lig gen aan het uiteinde van Gallipoli. Kaap Tekeh het meest westelijk). De Zuidpunt van het schiereiland werd ten slotte geheel bezet. De Franschen waren intusschen geland by Kum-Kale, op den Aziati- schen oever, en deden een krachtigen aanval op Yeni-sehr (Zuideiyk van Kum Kale aan de rivier de Mendere). Des middags begonnen de Turken krachtige tegenaanvallen te doen en werden hardnekkige gevechten ge leverd. De ontschepingder troepen ging echter ongehinderd door. Den morgen van den 26sten hiel den de Turken nog steeds de stelling van Sedul-Bahr bezet. By een be storming, ondersteund door het vuur der Engelsche schepen werd deze stelling echter genomen. De strijdmacht welke by kaap Tekeh en kaap Helios geland was, ging in vereeniging met de andere troepen, op den morgen van den 29sten lang zaam vooruit, en kwam tot naby Krithia 7 K.M. N.N.O. van Sedul Bahr). De troepen uit Au3traliö en Nieuw- Zeeland waren geland in de streek ten Z. van Kaba Tepe, (aan de Egeïsche Zee, ten W. van Maïdos. Deze troe pen waren onophoudelijk in gevecht gewikkeld. Alle Turksche aanvallen werden echter afgeslagen, en het offensief werd door de Engelschen hernomen. Ook de Franschen by Kum Kaleh hadden tot 4 maal toe een aanval te doorstaan. Zij behielden echter hunne stellingen. 500 Turken werden gevangen genomen. Tydens de operaties trachtten Turk sche oorlogsschepen af en toe tusschen beide te komen, doch zonder resul taat. Door de „Queen Elisabeth" wer den zy echter op de noodige afstand gehouden. Een transportschip van 8000 ton, dat in het bereik van het vuur van hot Engelsche oorlogsschip kwam, werd in den grond geschoten. Door het slagschip „Triumph" werd Maïdos gebombardeerd, welke plaats (of fort) des nachts in brand stond. De verliezen der troepen waren zwaar. Die van de vloot daarentegen niet talrijk. Uit Konstantinopel wordt dd. 1 Mei gemeld, dat by Kaba Tepe de vijand gedwongen werd terug te trékken tot op 500 meter van de kust. Een poging tot landing in den golf van Saros werd afgeslagen. Verder wordt volgens een Wolff- berlcht uit Athene gemeld, dat 4 Engelsche en Fransche bataillons welke den terugtocht was afgesneden door de Turken vernietigd werden, daar zy weigerden zich over te geven. Een nader bericht uit Konstanti nopel meldt, dat de Engelschen by Kaba Tepe een pogiüg deden hunne stellingen te verlaten, doch dat zij teruggeworpen werden. De troepen welke bij Sedul Bahr geland waren worden thans door het Turksche geschut van den Aziatischen oever beschoten en bevinden zich in een onhoudbare positie. De berichten over een opmarsch der bondgenooten en het gevangen nemen van 500 Turken worden tegengesproken. Éen Turksch bericht van 2 Mei meldt over de gevechten, dat de oorlogsschepen tydens de laDdingen der troepen een hagel van projec tielen afschoten. De Turksche verliezen waren echter gering. De vyand leed zware verliezen. Men „schat" ze op 10.000 man. De Turken daarentegen hadden slechts weinig dooden en gewonden. Verder wordt nog gemeld, dat de Australische onderzeeër „A 2" door een Turksch oorlogsschip in den grond geboord werd. De bemanning, drie officieren en 29 matrozen, werd ge vangen genomen. By de landingen der troepen werden torpedojagers, twee transportschepen en een schip voor hydroplanes tot zinken gebracht, torwljl 2 kruisers beschadigd werden. Volgens een telegram uit Madrid aan de „Kölnische Zeitung" is de Engelsche slagkruiser „Inflexible" in ernstig beschadigden toestand voor Gibraltar aangekomen. In beide wan den zyn groote gaten en er z(jn meerdere teekenen van hevig ge schutvuur. Het schip zal door ver scheidene honderden aangekomen Engelsche arbeiders hersteld worden. Op Zee. Een Duitsche terpedoboot In den grond geboord. De Corresp. van het Hbl. te Maas sluis seint d.d. 2 Mei: Het heden binnengekomen Noorscbe stoomschip „Varild" van Londen, redde in de Noordzee twee officieren van een Duitsche torpedoboot, welke door een Engelsch patrouillevaartuig in den grond werd geboord. Het patrouillevaartuig nam de officieren van de „Varild" over. Nader wordt door de corresp. van het Hbl. te Rotterdam gemeld: Het Noorsche stoomschip „Varild", gisternacht van Londen te Rotterdam aangekomen, blykt op zee een be langwekkende ontmoeting gehad te hebben. Naar de tweede stuurman van dit stoomschip, de heer H. Larsen, meedeelde, werd het Zaterdagmiddag ongeveer 8 mijlen van het Noord- hinder-vuurschip gepraaid door twee Duitschetorpedojagers, die de papieren opvroegen en na onderzoek van een en ander aan den gezagvoerder, den heer A. Moeland, veroorloofden de reis voort te zetten. Juist toen dit gebeuren zou kwamen drie Engelsche stoomtreilers in het gezicht, waarop thans de aandacht van de Duitsche torpedobooten werd gericht. Eender treffers, de „Mauri" uit Cardiff, liep dadeiyk dp een der torpodobooten in, kennelyk om deze te rammen. En inderdaad werd de boot ter hoogte van den toren getroffen. De stoot was zoo hevig, dat de boot niet alleen belangrijk beschadigd werd, maar ook een vyftal der opvarenden dier boot overboord gingen, van wie één door den rammenden treffer, een tweede door de „Varild" werd gered. De tweede torpedoboot was onmid- dellyk te hulp gekomen en toen werd gezien dat de andere dry vende bleef; zij had zich tot de treffers gericht, waarvan twee op de vlucht waren Er werden verscheidene schoten op de torpedoboot gelost en, daar door blykbaar gealarmeerd, kwamen thans zes Engelsche torpedojagers aanzetten, die de vervolging van de Duitschers op zich namen. Dezen hadden den steven onmiddellijk ge wend en verdwenen in de richting van Zeebrugge. De. heer Larsen wist niet te zeggen, in hoever de vervolging was geslaagd, wel deelde hy nog mede, dat een der Engelsche torpedobooten langszij van zyn schip kwam en den gered den schipbreukeling, die een officier was, opeischte. Aan het bevel werd voldaan en de officier dus krijgsge vangen gemaakt en gebracht aan boord van den treffer „Mauri", die bevel kreeg hem te Cardiff te landen. De geramde Duitsche torpedojager as de A 6. Bevechten ter zee. Londen, 2 Mei. De admiraliteit deelt het volgende mede Een aantal kleinere gevechten zyn Zaterdag in de nabyheid van de lichtschepen Galloper en Noordhin- der geleverd. De Engelsche torpedo jager Recruit werd door een duikboot in den grond geboord. Daarentegen werden twee Duitsche torpedo-booten door een divisie Engelsche torpedojagers nagezet en na een levendig gevecht in den grond geboord. ;De „Recruit" was een torpedo-jager van ongeveer 400 ton en behoorde tot een reeks die tusschen 1895 en 1901 van stapel geloopen is. zy liep ongeveer 80 knoop en had een be manning van tusschen de 60 eu 70 koppen. De Duitsche torpedo boot D 6, die vermoedeiyk een van de twee ge zonken torpedo-booten is geweest, mat 820 ton, had een snelheid van knoop en een bemanning van 49 koppeD. Zy dagteekende uit 1888^89.) Londen, 2 Mei. De admiraliteit deelt mede dat de treffer Columbia door twee Duitsche torpedo booten aange vallen, getorpedeerd en tot zinken gebracht is. Slechts een man werd door andere treffers gered. De torpedo booten werden nagezet door een divisie Engelsche torpedo jagers, onder wie de „Laforey," de „Leonidas", „Lawford" en „Lark" waren, en beide binnen een uur tyds iu den grond geboord. De Engelsche torpedo-jagers leden geen verliezen. Twee Duitsche officieren en 44 man werden uit zee gered en krygsge- vangen gemaakt. Vier Engelsche officieren en 21 man van de Recruit zyn door den treffer „Daisy" gered. Da actie dar dulkbooten. Londen, 2 Mei. Een Duitsche duik boot heeft de stoomboot „Edale" (5000 ton) van Zuid-Amorika komend, getorpedeerd. De bemanning is op de Scilly eilanden aan wal gezet. De Noorsche vrachtboot „Irma", komende van NewCastle jmet ver scheidene passagiers aan boord, ont moette op weg naar Stavanger twee onderzeeërs, vermoedeiyk Duitsche. Een ervan vervolgde het schtp, dat door zyn snelheid wist te ontkomen. By het eiland Blasket werd een Russisch stoomschip, de „SvoroDo", op weg van Port Talbot naar Archan- gel met een lading steenkolen door de „U 28" in den grond geboord. De bemanning uit 24 koppen bestaande bad nauweiyks tyd om te ontkomen. Het schip zonk in 12 minuten. Lloyd's bureau deelt mede dat het Amerikaansche stoomschip Gulflight Zaterdag by de Sc.ffly eilanden werd getorpedeerd. Een man verdronk. Een tweede wordt vermist. De rest van de bemanning werd gered. Londen 2 Mei. Lloyd's meldt uit Penzance: Het Fransche stoomschip „Europe" is door een duikboot getor pedeerd en gezonken. Bemanning gered. Uit Kilrusb meldt Lloyd's: De treffer „Fulgent is door een duikboot in den grond geboord. De treffer Angle heeft een boot. met negen over levenden opgepikt. Het lijk van den kapitein, die in de tweede boot dood geschoten werd en de overigen werden vermist. China en Japan. De Daily Telegraph verneemt dd. Donderdag uit Peking, dat China II. Zaterdag om vier uur zyn deflniii.-ve antwoord aan Japan zou overhandi gen. Ofschoon het antwoord in be leefde termen gesteld ia, zal hetdui- delyk te kennen goven dat China de eischen die op zyn souvereïnitcit in breuk maken, niet kan aanvaarden. Het zal van den verderen loop der gebeurtenissen afhangen, of China den tekst van het antwoord aan alle mogendheden, met wie hettractaten gesloten heeft, zal meedeelen. BINNENLAND. Schadevargoeding aan Naderlandscha trailers. Een Wolff telegram van uit Ham burg meldt niet-offleieel In de gisteren gehouden zitting van het Prisengericht eisehte de reede- ry van de op 22 Januari in de Noord zee aangehouden, maar op 25 Jauu- ari weer vrijgelaten Nederlandsche visschersstoomboot „Bertha Eliza- beth" schadevergoeding voor 58 ver loren vischuren, tot een bedrag van 885 gulden. Het prysgerecht besliste, dat de reedery recht had op een scha devergoeding van 565 gulden, bene vens 4 proc. rente sedert 1 Februari 1916. Wegens het opbrengen van de Nederlandsche treffers „Sydney Al- bert" en „Pieter Jan" waren even eens eischen tot schadevergoeding ingediend. Aan de reedery van de „Sydney Albert" werd een schade vergoeding van 4268, aan die van de „Pieter Jan" een van 3598 gulden toegekend. In zake den opgebrachten Neder- iandschen treffer „Haverkamp" werd de eisch afgewezen, daar er voldoende redenen voor de opbrenging waren Da toheepvaart op Engeland. DoordeEngelscbeadmiraliteit wurd Zaterdag medegedeeld dat het handels verkeer tusschen Engeland en Neder land kon worden hervat. Passagiers- verkeer kon echter nog niet worden toegestaan. De mailboot „Mecklen- burg", welke sedert 21 April by Londen lag, zou Zondagmorgen de po3t medenemen, terwijl verder het gewone postvervoer door de Mij. „Zeeland" zal worden hervat, en binnenkort ook de passagiorsdieust voortgezet zal kunnen worden. Door de Batavierlljn is eveneens het verkeer met Engeland hervat. Volgens een bericht in „Verdens Gang", deelde de uit Engeland te Stavanger aangekomen kapitein vnn het Noorsche stoomschip „Habil" mede, dat onderbreking der scheep vaart met Nederland zyn oorzaak daarin zou vinden, dat de Engelschen bezig zijn een nieuw mynenveld te leggen als bescherming tegen Duitsche duikbooten. Ingezonden Mededeeling. De nieren flltreeren de afgewerkte stoffen en het overtollige water uit het bloed. Wanneer zy door verzwak king of ziekte hiertoe niet in staat zyn, blijft het water in het lichaam achter, hetgeen ook dikwyls merk baar is aan de geringere hoeveelheid urine, die geloosd wordt. Dit heeft tevens ten gevolge, dat de afscheiding van andere schadelijke stoffen woj'dt tegengegaan en deze schadulyke stof fen oefenen een dusdaulgeu invloed uit op de wanden der bloedvaten, dat deze het water doorlaten. Het zal zich dan by voorkeur daar verzamelen, waar het den minsten tegenstand ondervindt, dus in de holle plaatsen onder de huid, als onder de oogleden, in de polsen, enkels, voeten, enz., waar zwellingen gevormd worden. Als men met don vinger op deze zwellingen drukt, biyft die indruk eenigen tyd zichtbaar en de zwellin gen voelen week en papperig aan. Bovenstaand verschyDsel is niet zelden een der eerste verschynselen van een nieraandoening. Bij veron achtzaming ervan kan het water zich verder ophoopen in de beenen, de buikholte, de borstholte, en het hart bereiken met noodlottige gevolgen. Behandelt dus uw nieren bytyds, zoodat de waterzucht zich niet kan uitbreiden, maar in haar oorsprong aangetast wordt. Foster's Rugpyn Nieren Pillen hergeven aan do nieren haar gezondheid en stellen haar in staat ora het overtollige water vol komen af te voeren. Te Den Helder verkrijgbaar by Alb. ten Klooster, Keizerstraat 93. Toezending geschiedt fr. na ontv. van postwissel f 1.75 voor één, of f 10.— voor zes doozen. Eischt de echte Foster's Rugpyn Nieren Pillen, wei gert elke doos, die niet voorzien is van nevenstaand handelsmerk. (53)

Heldersche Courant | 1915 | | pagina 1