HELDERSCHECOURANT VOORHEEN GENAAMD JT VLIEGEND BLAADJE "■7" Nieuwsblad voor Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna Eerste Blad. De man wien het geluk dient. No. 4465 ZATERDAG 15 MEI 1915 43e JAARGANG Abonnement per 3 mnd. 65 ct., franco per post 90 ct., Buitenland f 1.90 Zondagsblad 37* 45 0.75 Modeblad 65 75 „1.00 Voor het Buitenland bij vooruitbetaling - Losse nummers der Courant 2 ct. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag UITGEVER: C. DE BOER Jr. - HELDER Bureau: Koningstraat 29 - Interc. Telefoon 50 Advertentiën van 1 tot 4 regels (bij vooruitbet.) 30 cent. Elke regel meer 6 ct. Ingezonden mededeelingen van 1 tot 4 regels 75 cent. Elke regel meer 15 cent. Advertentiën op bepaald aangewezen plaatsen worden 25°/o hooger berekend. Groote letters en cliché's naar plaatsruimte. - Bewijs-exemplaar 2* cent. Op- en ondergang van Zon en Maan en tijd van hoogwater (Texel). z°° 58£ Mei op: onder: op: onder: v.m.: n.m. Zondag 1(1 m. 1.4,'J a. 10.62 4.5 7.48 9.24 9.48 Maandag 17 5.83 11.36 4,4 7.50 9.56 10.21 Dinsdag 18 6.84 -4.2 7.62 10.27 10.55 Woonad. 19 7.46 m. 0.8 4.- 7.54 11.- 11.33 Donderd. 20 9.2 0.39 8.68 7.66 11.84 VrUdag 21 10.20 a. 0.49 3.56 7.57 0.15 0.16 Zatordag 22 11.39 1.4 3.55 7.58 1.2 1.8 DE WEEK. 13 M ei. Wij kunnen nu immers-volkomen gerust ziju IEr is eene „nadere verklaring". Vanuit Berlijn is geko men de mededeeling, dat men erkent, begrijpt, toegeeft, hoe het gebeurde met de „Katwijk" op misverstand berust. Men dacht een vijandig schip voor zich te hebben, 't Was inderdaad een Duitsche duikboot, onderzeeër, die op de „Katwijk" èen torpedo af zond. 't Was zou de heer De Waal Malefijt zeggen een afschuwelijk misverstand, waar men genoeg ver driet van heeft. Excuses zijn aange boden. En schade zal worden vergoed. Wat wil men meer? Eigenlijk is 't wat ondienstig, ni6t waar dat over de ramp van de „Lusilania" nu zooveel wordt beweerd, geopponeerd, gemopperd, geprutteld in Patria. Laten wij over deze dingen niet meer spreken. Dat is beter. En de gevoelens van weemoed, haat, opstand die het gebeurde in ons doet ontwaken tot later bewaren. Wij leven in de „Neutrale zóne". De wereldbrand, nu ziedend en ver nielend, heeft het vaderl&ndsche erf nog niet aangetast. Gode zij dank 1 fn hel: oude Patria ontwikkelt zich eene geestkracht, die denken doet aan de beste tijden van het gemeenebest. Ingediend is een ontwerp tot ver hooging der Indische Begrooting voor 1915 voor de ontginning, door den Staat, van de goudvelden inBenkoe- len, -op Sumatra. Daarvoor wordt alvast een millioen aangevraagd, en onmiddellijk zeven ton. Bravo 1 't Is een-blijk van een goed, krachtig,pit tig initiatief. Van begrip, besef, dat er schatten sluimeren in den Indischen bodem. Besef, dat onder de „auspi ciën" van Jan Salie vele, vele tientallen jaren heeft gesluimerd. Laten wij toegeven, dat bij het groote mobilisatie-debat, met de motie K. ter Laan, deze week in ons Parlement aangevangen, - aan beide kanten veel overdrijving wordt aangetroffen. Dat is ongetwijfeld 't geval, maar niet te ontkennen valt, even zeer dat niet slechts door den heer K. ter Laan en zijne zeker zéér breedsprakige geestverwanten grieven zijn! geuit, ontwikkeld, toegelicht tegen het raili- tairi6medoor dr. Kuyper eens in ons Lagerhuis „de snorrebaard" ge noemd. Den ouderwetsche, kleinzielig- plagerige, autoritair-aangelegde snor- robaardEn het Parlements-debat zal ongetwijfeld tengevolge hebben, dat de Minister van Oorlog, die; overstelpt door grieven, vragen en klachten van allerlei aard, nu en dan de handen in arre moede tegen het vermoeide hoofd drukt, toch ten slotte zal inzien,, dat tegen den „snor rebaard" van oud model iets moet worden, gedaan gelijk, immers, reeds Les idéés marchent! „la vérité". Ingezonden Mededeeling. Wanneer gij een man ziet van wien rpen zegt: „O! hem dient het geluk buitengewoon, alles loopt hem mee!", zie dien man dan wel aan. Men kan er veel op verwedden dat die man geen sukkelaar, geen zwak keling, geen gebrekkige is. Integen deel vertoont bjj alle uitwendige teekenen van een volmaakte gezond heid met bovendien een soort van opgewektheid die behaagt en aantrekt. Hij bezit wat men noemt de „levens kracht". Dezelfde opmerking kan ook bij de vrouw gemaakt worden. Van som mige vrouwen gaat een soort van eigenaardige bekoring uit, die maakt dat iedereen door haar wordt aange trokken. Die bekoring is oen uiting van de levenskracht. Die levenskracht ■komt voort uit een volkomen even wicht der gezondheid, die maakt dat alle organen en alle levensverrichtin gen een buitengewone kracht kunnen ontwiakelen. Dien gezondheidstoestand, dien toe stand van volkomen evenwicht ver zekeren de Pink Pillen aan het lichaam. De Pink Pillen, toch, geven bloed met iedere pil en hebben bovendien een versterkende werking op de zenuwen. Door rijk en zuiver bloed te geven, zetten zij de werking van alle organen en van alle levensverrichtingen aan. De Pink Pillen zijn verkrijgbaar h fl.75 por doos, en f9.— per zes doozen bij het Hoofddepöt der Pink Pillen, Dacostakade 15, Amsterdam voor Helder en Omstreken bij: ALB. TEN KLOOSTER, Keizerstraat 93 en H. W. ZEGEL, Kanaalweg 63 te Schagen bij J. ROTGANSte den Burg (Texel) bij T. BUIS en verder bij verschillende Apothekers en goede Drogisten. We gaan, gelukkig, toch wel voorwaarts. Ter voorlichting van den minister van Marine is - hoè vaak is daar niet op aangedrongen!?, -- eene commissie benoemd, met kapt.-ter- zee Van Bleiswijk aan 't hoofd. In de sociaal-democratische gelederen is een ontwerp in wording om, in f Militie-wet, de vergoedingen beter regelen. Nieuwe", frissche denkbeelden breken baan. We hebben ons daarin van harte te verheugen. Het oude Patria 't is de echte en waar achtige waar heid!, - ondergaat een verjongings kuur in deze tijden van wereldcrisis. In hoever 't waar is, dat mgr. Nolens' tocht naar Rome tengevolge zal hebben, dat Nederland, - met de Paus en Wilson te Washington, een rol van beteekenis zal vervullen in het tot einde brengen van dé gene rale menschenslaehting, sinds Augus tus 1914 in gang: wij kunnen't im mers niet beoordeelen. Geen van ons allen. Niemand van ons Hier kunnen wij ons slechts ver diepen in gissingen. En anders niet. Zeker, dr. Scheurer, het a.-tevol. Kamerlid voor Sneek, heeft gelijk: wij beginnen te gewennen aan de wereldramp. Wij, menschen, begin nen ons aan te passen tot het ver schrikkelijke. Soms, als by de tijding over de groote passagierboot, die bij de Ier- sche kust getorpedeerd werd, worden wij herinnerd aan En huiveren we even Mn. Antonio. DE OORLOG. De algemeene toestand op 11 Mei. Op het W e s t e 1 ij k front. Hier zijn de Franschen een offensief begonnen iu de streek tusschen do Scarpe en de Lye, hetwelk hen bij Carency voordeel opleverde. Behalve dat een terreinstrook genomen werd, vielen 10 kanonnen en 60 machine- geweeren in hunne handen, terwijl zij meer dan 3000 gevangenen namen w.o. een kolonel en 40 lagere offi cieren. Het doel van dit offensief is waar schijnlijk de Eogelschefi te ontlasten van den druk die de Duitschers op de stellingen bij Yperen uitoefenden. Erg gunstig stonden zy er dan ook niet voor. De uitspringende hoek welke het front daar maakte, was op onhoudbare wijze blootgesteld aan het concentrische vuur der Duitsche kanonnen. Intusschen maken de Duitsche be richten melding van het voortdurend vooruitgaan bij Yperen zoodat hier de strijd voorloopig wel niet tot staan zal komen. Van Duitsche zijde wordt erkend, dat de Franschen bij Carency loop graven bezet hebben en bezet houden. Verder wordt medegedeeld, dat de Fransche aanvallen tot uitbreiding van het verkregen voordeel afgeslagen werden, terwijl de Franschen ons laten weten, dat de Duitsche tegen aanvallen deGzelfden weg gingen. Duinkerken en omtrek zijn opnieuw door de Duitschers beschoten. Op het Oostelijk front. De voordeelen, die de Duitsch- Oostenrijksche troepen sedert begin Mei in deze streken hebben behaald, zijn gemakkelijk te overzien, wanneer men den loop, die hun front op 1 Mei had, vergelijkt met den loop van dat front volgens de laatste berichten. Op 1 Mei liep het gevechtsfront van den Uszokpas Westwaarts in twee groote bogen door Noord-Hon garlje, naar het Noorden van af Stropko (O. van Bartfeld), en ging verder over Gorlice en langs de Bialla naar de Weichsel, aansluitend aan het frpnt van de Nida. Dit front had ongeveer een lengte van 250 K.M. Thans loopt de frontlinie van den Uzsokpas in een vrijwel rechte lijn Noordwestwaarts voorbij Dombica (Debica) naar den Weichsel. De lengte van deze linie bedraagt ongeveer 190 K.M. Het front is dus 60 K.M. of bijna een vierde korter geworden. Dat is de eerste verande ring. Ten tweede zijn de Russen de pas sen der Beskiden overgedreven en hebben zij een groot deel van West- Galicië moeten ontruimen. Bij hun terugtocht hebben de Rus sen 80,000 aan gevangenen en 60 kanonnen verloren, wat betrekkelijk weinig is. Die U-vormige zalf, die het front der bondgenooten na de doorbraak aan de Bialla en bij Gor lice vormde, is als een sleepnet tot vlak bij den bovenloop van de San opgebracht. Hij is al zeer veel on dieper en breeder geworden, maar legers zijn er nog niet in gevangen. Ongetwijfeld heeft echter het drei gend gevaar van omsingeling hun terugtocht verhaast. Sanok, in de nabijheid waarvan zich de strijd heeft verplaatst, ligt ongeveer 40 K. M. van Prezmysl af. Ten derde is het sterk bevestigde, wegens de achteruit gang der Russi sche troepen in Galicië, als onhoud baar beschouwde Nida-front door de Russen ontruimd. De doorbraak der Oostenrijkers bij Debica (30 K.M. O. van Tarnow) leverde te veel gevaar op. In de Boekowina gelukte het den Russen wederom vasten voet te krij gen op de zuidelijken oever van den Djnestr. De algemeene toestand op 12 Mei. Van het W e s t e 1 ij k front. Het voortgezet offensief tusschen Leie en Scarpe, op welk front de Engelschen in het N. en de Franschen in het Z. staan, heeft voor de laat- sten, meer nog dan voor de eersten succes opgeleverd. Kwamen de eersten slechts een weinig vooruit in de richting van Fromelles, de laatsten slaagden er in de Duitsche loopgraven bij Loos en Vermelles te nemen, benevens het veldwerk en de Kapel van Notre Dame de Lorette, welke in een vesting was veranderd. Bij een aanval op Duitsche stelling Souchec-Carency gingen zij eveneens vooruit. Het gevolg hiervan is, dat Franschen op het front Loos Atrecht van af Zondag tot en met 11 Mei, drie linies der Duitsche loopgraven veroverd hebben. Ten O. van Yperen werd een Duitsche aanval afgeslagen. Naar het schijnt heeft echter het offensief nog niet het gewenschte gevolg gehad. Van Duitsche zijde wordt tenminste gemeld, dat een belangrijke hoogte stelling ten O. van Yperen genomen werd. Of de Duitsche aanvallen op Yperen met dezelfde kracht voort zullen duren nu de Franschen bij Atrecht zoo opdringen, staat nog te bezien. Intusschen hebben de Belgen ten Z. van Dixmuiden eveneens terrein ge won n enter wij 1 een aanval op een ten Noorden daarvan door hen ingericht bruggenhoofd, afgeslagen werd. Op het Oostelijk front. Volgens de Duitsche en Oosten rijksche berichten hebben de Russen vergeefs getracht op een front, loopen- de van den Uszok pas, naar bovén tot even beneden de uitmonding van de Wisloka in den Weichsel, en van daar naar het Nida front, het Duitsch- Oostenrljksche offensief tegen te houden. Zooals hierboven reeds werd opge merkt, werd deze linie bij Dombica doorbroken. Wat de Russen met deze tegen stand gewonnen hebben is, dat troe pen welke gevaar liepen vernietigd te worden, de gelegenheid hadden terug te trekken. Waarschijnlijk om de druk op de troepen in West Galicië te vermin deren, deden de Russen hevige aan vallen ten N. van Horodenka, (Z.O. Galicië). Deze aanvallen slaagden in zooverre, dat zij den Dnjestr overtrok ken. Maar of de Duitschers en Oos ten rij kers hun opmarsch daarom zul len staken valt te betwijfelen. Zelfs maken de Weensche berich ten reeds melding van een terug trekkende beweging der Russen op Jaroslaw, Przemysl en Cbyrow. De plaatsen Dynow, Sanok, Lisko en Rzesow zijn reeds door de Oosten rijkers bezet, terwijl de Nida even eens door de Oostenrijkers werd overschreden. Het is thans de vraag of de Russen in staat zullen zijn aan de San een stelling in te nemen, welke hen in staat zal stellen het offensief van den vijand het hoofd te bieden. In de Boekowina daarentegen gaan de Russen weder vooruit. Zij rukken op in de richting van Horodenka, terwijl de Oostenrijkers het brugge- hoofd Zalesz Czyki, hetwelk korten tijd geleden door hon veroverd was, weder moesten ontruimen. In Noord Polen en in de Oostzee- provincies zijn de Duitschers een heel eind teruggedreven. Sjawli is weder om door de Russen bezet en reeds zijn de Duitschers op den spoorweg Libau Dwinsk teruggegaau. ■Hier zijn de eerste dagen waar schijnlijk hardnekkige gevechten te wachten. De officleele legerberichten van 12 en 13 Mei. Van het W e s t e 1 ij k front. Het succes der Franschen op het front Atrecht Loos, is voor het Weste lijk front een groote gebeurtenis. Sedert de nu reeds 7 maanden duren de positie-oorlog werd een dergelijk succes nóch door de Franschen, nóch door de Duitschers behaald. Het Fransche communiqué van 13 Mei geeft aan dat de Franschen in de door hen veroverde werken hevige tegenaanvallen hadden te door staan, welke den geheelen nacht duurden. In den morgen van den 12en waren de Franschen echter volkomen meester van de positie. In den nacht van 12 op 13 Mei veroverden de Franschen ook het dorp Carency en het daarbij gelegeD bosch, welke posities geducht ver sterkt waren. De spoorweg Neuville—Givenchy werd door de Franschen vermeesterd, terwijl zij na een hevig huizengevecht het geheele dorp veroverden. Het dorp was, zooals een der Fransche officieren zich uitdrukte een ware berg plaats van mitrailleurs en bommen werpers. Toch werd de aanval onder nomen. Uit elk huis, uit eiken kelder kraakte en bliksemde het. Huis voor huis moest worden genomen. Toen het halve dorp genomen was, moest men voorloopig den aanval staken. Ingezonden Mededeeling. HERMAN NYPELS - HELDER. Heerenmode-Artikelen. Gemaakte kleeding. Kleeding naar maat. Steeds het nieuwste. Meer Noordelijk werd met den aanval een nog belangrijker sprong voorwaarts gedaanuit het bosch Berthonval komende, hadden wij voor ons een verzameling bastions, loop graven en andere werken. De aan val had zich tegen 10 uur ontwik keld, en was onbeschrijfelijk. De vooruitgeschoven linie ging vooruit, valt neer, verdwijnt, verschijnt weer en gaat over de vijandelijke loop graven heende troepen töonen een ongelooflijke verachting voor den vijand; somtijds sluiten zij in de schuilplaatsen geheele secties Duit schers op, als deze er uit willen komen, of zij vernietigen in een bajonetgevecht de Duitschers, die hun den weg willen versperren. Onze officieren vallen in grooten getale; van een brigade generaal is de borst doorboord door een kogel, een kolonel is ernstig gewond, van vier majoors vallen er drie. De aanval wordt met hernieuwde kracht voortgezet. Het resultaat van deze hardnek kige gevechten was, dat de Franschen op het' genoemde front van 2 tot 4 K.M. vooruit gingen. 3400 Duitschers w.o. 50 officieren werden gevangen genomen terwijl 12 kanonnen en 60 mitrailleurs buitgemaakt werden. Verder wordt door het'Fransche communiqué medegedeeld, dat in het bois le Prëtre op den 12en opnieuw een linie Duitsche loopgraven ver overd werd. Van Engelsche zijde worden bij zonderheden gemeld omtrent de ge vechten bij Yperen. Waarschijnlijk io verband met het offensief der Franschen in de streek van la Bassée deden de Duitschers hevige aanvallen op Yperen. Deze begonnen Zaterdag morgen. Met groote massa's storm den de Duitschers op de Engelsche stellingen aan. Ten W. van de stad, kwamen 500 Duitschers uit een bosch te voorschijn. Bij den aanval op de stelling der Eng^Jftchen bleef geen man over. Door de Duitsche artillerie werden geheele werken omver en in elkaar geschoten. De verdedigers vielen bij twintigtallen tegelijk. Toch slaagde men erin door een geregelden toevoer van reserves de positie te behouden. Verschillende keeren drongen de Duitschers tot in de Engelsche positie, en ontstond een vreeselljk hand gemeen. Bajonet en kolf deden om beurten bun verschrikkelijk werk. Zondag alleen deden de Duitschers 5 aanvallen welke alle afgeslagen werden. Het Duitsche legerbericht meldt dat hevige aanvallen op het front Ablain-Neuville afgeslagen werden, maar - dat het dorp Carency cn het westelijk gedeelte van Ablain toch door de Duitschers ontruimd werden. Verder wordt daarbij mede gedeeld, dat een aantal Duitschers gesneuveld zijn en materieel ver loren ging. Een krachtige aanval op de Duit sche stellingen tusschen Maas en Moezel werd afgeslagen, doch eerst nadat door een tegenaanval de Fran schen uit de Duitsche stelling ver dreven waren, welke zij over een breedte van 150 tot 200 M. hadden bezet. Van het Oostelijk front. Het Russische legerbericht van den 12en meldt dat d6 terugtocht in Galicië op de aangewezen stellingen voortduurt. Welke deze stellingen zullen zijn is vooralsnog niet uit te maken. Aanvallen der Duitschers en Oosten rijkers werden door tegenaanvallen tot staan gebracht. Verder wordt er over den strijd in West-Galicië niet gesproken. Wel daarentegen over de overige deeleu van het front. In het Noorden worden de Duitschers teruggedreven, terwijl aanvallen op het Russische front bij Rawa afgeslagen werden. Evenzoo ging het met Oostenrijksche aanvallen bij Uszok en Stryj. In de streek van Lomnitza leed de vijand groote ver liezen. In de laatste dagen verloor hij hier meer dan 5000 man aan dooden. Op het front Obertljn (25 K.M. ten W. van Horodenka) Chernowitz hebben de Russen het offensief her nomen. Hier worden tal van krijgs gevangenen gemaakt. Op één dag meer dan 5000. Tevens werden zes kanonnen, acht mitrailleuses en een groote oorlogsbuit vermeesterd. Het Duitsche legerbericht doet ons weten, dat de Russen tengevolge van het opdringen der Duitschers en Oostenrijkers in de richting van de San thans ook hun front ten N. van den Weichsel ontruimen. Kielce werd reeds door de Duitschers bezet. De Oostenrijkers deden in de Karpa- then een aanval op een hoogte nabij Stryj en namen hierbij 3650 man gevangen en veroverden 6 machine geweren en kanonnen. In het geheel werden door de Oostenrijksche en Duitsche legers van 2 tot 12 Mei 143,000 Russen gevangen genomen, 100 kanonnen en 350 machinegeweren veroverd. Hierbij komen nog de voorraden door de Russen in de etappeplaatsen opge stapeld, welke zij bij hun overhaasten terugtocht niet mede konden nemen. Aan de Dardanellen is het betrek kelijk rustig. Een Tursch bericht maakt melding van een aanval van een deel der Turksche vloot op een Engelsch pantserschip, aan den in gang der Dardanellen. Het Engelsche oorlogsschip (waarschijnlijk de „Go liath") werd in den grond geboord. Overigens geen belangrijks. Uit Duitsch Z. W. wordt d.d. 13 Mei officieel gemeld, dat Louis Botha de stad Windhoek, de hoofdstad van Duitsch Zuid-West Afrika, binnenruk te. Er werd geen weerstand geboden. De Union Jack werd op het raadhuis geplant. Er waren ongeveer 3000 Europe anen en 12.000 inboorlingen in de stad aanwezig. Een aanzienlijke hoeveelheid,spoor wegmateriaal werd buitgemaakt. Nadat de Union Jack op het raad huis was geplaatst, werd eeu procla matie voorgelezen, waarin bekend werd gemaakt, dat voor het veroverde gebied, dat door de Engelsche troepen bezet is, de staat van beleg wordt afgekondigd. Het chloorgas. Een Times correspondent in Noord- Frankrijk schrijft over den indruk, dien het gebruik van chloorgas als strijdmiddel door de Duitschers ge maakt heeft in het Britsche leger in Noord-Frankrijk. Voordezen was bet slechts een ridderlijke animositeit tegen de Duitschers, die deze Britsche soldaten bezieldemaar thans heeft zich een diepe afschuw van al wat Duitsch is meester gemaakt van die soldaten. Vooral uit de rijen der on derofficieren en soldaten wordt aan gedrongen op onverwijlde en voldoen de maatregelen van weerwraak. Voor al wordt er met klem op aangedron gen, dat onmiddelyk uit Engeland naar Duitschland zullen worden gede porteerd alle Duitsche onderdanen, die niet in staat zijn, de wapenen te dragen. Op Zee. De slag In de Noordzee. Van Engelsche zijde wordt het be richt over een slag bij de kust van Noorwegen, geleverd tusschen twee Engelsche eskaders, welke elkander niet herkend zouden hebben, met be slistheid tegengesproken. Engelsche slagschip in den grond geboord. Donderdagavond ontvingen w(j het bericht, dat door Min. Churchill in het Engelsche Lagerhuis werd mede gedeeld, dat hot Engelsche slagschip Goliath" door een Turksche topedo- boot in den grond was geboord. 500 man verdronken, 20 officieren en 150 man werden gered. Een Engelsche onderzeeboot drong de Zee van Marmora binnen en boorde er een transportschip en twee kanon- neerbooten iu den grond. (De „Goaliath". die in 1898 te water was gelaten, had een waterverplaat- sing van 13,150 ton, een snelheid van 18 knoopen, en was bewapend met vier 30.-5 c.M.- kannonnen, twaalf 15 c.M.-, tien 7.6 c.M.- en zes 4.7 c.M kannonnen. Australische onderzeeër in den gond geboord. Londen, 11 Mei. De Admiraliteit bericht, dat een Turksch oorlogsschip, volgens een officieel Tuiksch com muniqué, den Australischen onder zeeër „A. 2", dio de Zee van Mar mora trachtte binnen te komen, in den grond geboord en de bemanning krijgsgevangen heeft gemaakt. De Admiraliteit heeft echter tot dusverre nog geen bevestiging van dit bericht ODtvaDgen. Een zeegevecht. Londen, 12 Mei. De Admiraliteit bericht: De kleine hulpkruisers „Bar- bodos", „Columbia", „Miura" en „Chvisit" werden op 11 Mëi aange vallen door twee Duitsche torpedo booten. Het gevecht duurde ongeveer 15 minutentoen staakte de vijand de actie. De richting, waarin de vijandelijke schepen vertrokken waren, werd medegedeeld aan Eogelscbe torpedo jagers, die hen volgden en verniel den. De „Columbia" was in den grond geboord en 16 officieren en manschap pen hadden het leven verloren, slechts één matroos werd gered. Verschillende officieren en man schappen gaven in het gevecht be wijzen van grooten moed en zee manschap." De „Lusltanla". Berlijn, 11 Mei. De vertegenwoor digers der Duitsche regeering hebben aan de regeering der Ver. Staten en der onzijdige landen van Europa de volgende mededeeling overhan digd: „De keizerlijke regeering betreurt oprecht het verlies van menschen- levens bij den ondergang der „Lusi- tania", waarvan zij echter elke ver antwoordelijkheid moet afwijzeD. En geland heeft door zijn uithon gerings- plan Duitschland tot maatregelen van vergelding gedwongen en heeft het aanbod van Duitschland om de duik bootoorlog te staken als Engeland ztjn uitbongeringsplan opgaf, met een verscherping van de blokkade beantwoord. Engelsche koopvaarders kunnen niet als gewone handelsschepen wor den behandeld, omdat zij gewoonlijk bewapend zijn en herhaaldelijk heb ben getracht onze oorlogsschepen te rammen, zoodat om die reden door zoeking uitgesloten is. De Engelsche parlementaire secre taris heeft nog onlangs op een vraag van lord Beresford geantwoord, dat thans zoo goed als alle Engelsche koopvaarders bewapend en met hand granaten waren voorzien. De Engel sche pers geeft overigens openlijk toe dat de „Lusitania" met gevaarlijke kanonnen was uitgerust (dit is on juist. Red. N. R. Ct.) Aan de keizerlijke regeering is het verder bekend dat de „Lusitania" op haar laatste reizen herhaaldelijk groote hoeveelheden oorlogstuig veroverde en dat zij en de Mauretania van de Cunard-lltn, die men om hun snel heid veilig achttè voor aanvallen van duikbooten, bfi voorkeur van het ver voer van oorlogstuig werden gebe zigd. De „Lusitania" had op haar laatste reis 5400 kisten munitie aan boord en ook de overige lading be stond voor 't meerendeel uit contra bande. Tegen de reis met de„ Lusitania" was, afgezien van de algemeene waarschuwing van Duitsche zijde, nog door den gezant te Washington, graaf Bernstorff uitdrukkelijk gewaar schuwd. Die waarschuwingen zijn echter door onderdanen van onzijdige staten in den wind geslagen. Daar Engeland heeft ontkend dat het schip gevaar liep, den reizigers heeft wijsgemaakt dat er voldoende veiligheidsmaatregelen waren geno men en hen zoo heeft bewogen op de „Lusitania" scheep te gaan, treft de verantwoordelijkheid van het door de keizerlijke regeering ten diepste betreurde verlies van menschen le vens uitsluitend de Engelsche re geering. Baron von Zedlitz bezigt in de Post eenige zinsneden over de „Lusitania", die door de Vorwarts als „ongepaste taal" worden veroordeeld. Zedlitz schrijft Intusschen zal men bij onze vljandeu allengs begrepen hebben dat leven en gezondheid van ook maar één enkelen onzer eigen mannen ons meer waard is dan de „Lusitania" met al haar passagiers of de „Kat hedraal" van Reims, en dat wfi zon der verschooning alles vernielen wat ook slechts één enkelen van onze mannen in gevaar kan brengen." „De ondergang van de „Lusitania", waarbij tal van burgers, vrouwen en kinderen, den dood vonden" om een dergelijke taal te voeren. Zelfs in de overige burgelijke pers vindt klanken van medelijden met de onschuldige slachtoffers van de „Lu sitania". En wij begrijpen ook niet hoe er bij deze ramp iets anders dan onbegrensd medelijden in de eerste plaats zou opwellen. Bij het onderzoek door den Coroner van Kinsale, betreffende de onder gang van de „Lusitania", werd na tuurlijk in de eerste plaats de gezag voerder van het schip, kapitein Tur ner. gehoord. Deze verklaarde dat hij persoonlijk geen waarschuwing tegen het ver trek van het schip had ontvangen alleen door de bladen. Dat hij wist, dat bedreigingen met torpedeering van het schip waren geuit. Dat het schip niet bewapend was. Dat hij van de admiraliteit waarschuwingen had ontvangen toen hij Ierland nader de en speciale instructies waar omtrent hij echter geen mededeelin gen kon doen. Uit het verhoor van den kapitein, dat uit den aard der zaak weinig nieuwe bijzonderheden aan het licht bracht, zy nog aange stipt, dat de kapitein eenvoudig ver klaarde, dat hij op last van zijn maatschappij vertrokken was. Ik kreeg orders om te gaan en ik giDg en zoo zou ik weder doen." zeide hij. Een uiting die zeker wel toont, dat als de bedoeling mocht zijn de En gelsche scheepvaart lam te leggen, dooi- vreesaanjaging, dit doel niet be reikt zal worden, want kapitein Tur ner staat onder de Engelsche zeelie den niet alleen. Aangestipt z(j ook nog de verkla ring van den gezagvoerder, dat geen enkele waarschuwing van de duik boot werd ontvangen. De waarschuwing aan reizigers. Washington. 13 Mei. De Duitsche ambassade zond gisteravond telegra fische mededeeling aan de bladen in alle groote steden, dat het niet noodig is verder de annonces te plaatsen, waarbij de Amerikanen worden ge waarschuwd, de reis over den At- lantischen Oceaan niet te doon aan boord van schepen der oorlogvoeren de mogendheden. Er wordt geen re den opgegeveven waarom de waar schuwing niet verder behoeft te wor den geplaatst; naar gemeld wordt, acht de Duitsche ambassade de waar schuwing thans genoeg bekend. Op een mijn geloopen. Woensdagavond halftien is te IJmuiden binnengeloopen de logger Noord-Brabant YL 93 met de geheele bemanning, zijnde 18 opvarenden, van het Deensche stoomschip Lilian Drost, van Blyth naar Kopenhagen met steenkoolen, welk stoomschip Zater dagavond te 7 uur 10 minuten op 56.40 Noord en 4 Oost op een mfin is geloopen. Het schip zonk in 10 minuten; de bemanning had zich in alle haast in 2 booten gered, waar van er echter een omsloeg, waa' na alle 18 man zich in één boot b.-ga ven. Na 18 uren rondgedreven t ,- hebben, werden ze Zondagmiddag te te een uur door don uit varenden leg ger, die onmiddelijk de terugreis aan vaarde, opgepikt. Het stoomschip was 7 Mei van Blyth vertrokken niet 1500 ton steenkolen, en 900 ton coaks. BINNENLAND. Het goedkoops brood. Te Gouda hebben ruirn 2000 per sonen van allen rang en staud zich aangemeldals willende gebruik maken van het goedkoope regeeringsbrood. Alleen een drietal bakkers zullen het niet bakken. Maandag of Dinsdag wordt met het bakken begonnen. In den Haag is bij eene proef het brood best bevallen. Id Haarlem zal bfi wijze van proef het brood by een drietal bakkers worden verkrijgbaar gesteld. B. en W. verklaarden hunne medewerking niet alle kracht te zullen verleenen. De bakkers gaan geheel met de proefneming mee. Smokkelaars. Op de grens ouder Clinge heeft zich dezer dagen het volgende afgespeeld Een drietal Belgen badde» het plan opgevat meel te smokkelen naar hun vaderland of zooals men tegenwoordig zegt „over den draad" te wippen. Des Dacbts zou dit werk verricht worden. Onderweg werd wat rust genomen toen de drie Belgen plotse ling een viertal mannen op zich af zagen komen waaronder een in mili taire kleederen. De Belgen hieldon zich zoo stil mogelijk, de soldaat loste een paar schoten welke echter zelfs te zwak waren voor revolverschoten. De soldaat en de andere drie mannen namen de zakken meel opengingen er mede weg gevolgd door de Bel gen, die nu plotseling in den sol daat een verkleeden beruchten smok kelaar herkenden die met drie hand langers op deze wijze aan de smok kelwaar trachtte te komen. De scho ten waren gelost uit een hondenpis tool. De Belgen gingen hun dieven te lijf en er ontstond een vechtpartij waarbij zelfs het mes te pas kwam en waarbij zekere V. vrij ernstig aan de hand en aan het zitvlak werd verwond. Doodgeschoten. Te Nispen is woensdagmorgen de ontslagen veldwachter W. Stroop by het smokkelen door de Nederlandache grenswacht doodgeschoten. Do studenten roelwedstrijden. Deze wedstryden zijn door het regenachtige weer der laatste dagen totaal in het water gevallen, 's Mor gens, toen het nog droog was kwamen tal van genoodigden en belangstel lenden met boot en trein naar het terrein langs het Noordzeekanaal. Do tribune vulde zich, en zelfs stond men er in dichte rijen voor. Tal van keurige toiletjes, bet ekend op zomer weer. Al de vreugde verkeerde in een droeve stemming toen de dikke regen droppels begonnen te vallen. En dat den ganschen dag door, tot dat men geen drogen draad meer aan het lyf had. En dat by het in gebruik neraen van de nieuwe baanWelk een teleur stelling. Hoeveel prettiger had dit alles kun nen zyn by beerlijken zouneschyn. IJslandvaart. De stoomtrawler „Frt-lia" is als tweede schip van IJsland te IJmuiden binnengekomen en besomde voor zyne visch 15000 gulden. De stoomtrawler „Wiihelmina" is naar IJsland vertrokken. Ingezonden Mededeeling. Ouden van dagen. Ouden van dagen vooral dienen acht te slaan op de goede werking hunner nieren, want met het vermeerderen der jaren worden de organen zwak ker, en daardoor hebben menschen op leeftyd meer last van kwalen als rugpyn, styfheid en rheumatische pynen in de spieren en gewrichten, duizeligheid, vlekken voor de oogen, slapeloosheid, hartkloppingen pijnlijk heid der ledematen, moeite bij het loozen of ophouden der urine, enz. Voor menschen op leeftijd zullen Foster's Rugpyn Nieren Pillen van uitstekende hulp biyken, want dit geneesmiddel heeft een versterkende en opwekkende uitwerking op de trage nieren, het helpt haar om het bloed te flltreeren van de schadelijke bestanddeelen als urinestof, urine zuur en het overtollige water, welke als urine het lichaam verlaten. Te Den Helder verkrijgbaar by Alb. ten Klooster, Keizerstraat 93. Toezending geschiedt fr. na ontv. van postwissel h f 1.75 voor één, of f 10.— voor zes doozen. Eischt de echte Foster's Rugpyn Nieren Pillen, wei gert elke doos, die niet voorzien is van nevenstaand handelsmerk. (36)

Heldersche Courant | 1915 | | pagina 1