HERMAN NYPELS Moderne Heerenkleeding Heeren-Modeartikelen re gemaakt of naar maat. de grootste keuze. S. COLTOF, S. COLTOF, S. COLTOF, S. COLTOF, DAMESlÏAPPA's. S. COLTOF, S. COLTOF, S. COLTOF, Aan de Leden der Ned. Herv. Kerk. De Notaris fl BEECKMAN, Huisraad en Inboedel Telefoon 140. Spoorstraat 41. Ingezonden Mededeeling. op RIJWIEL., SIJTUIG.ua AUTOBANDEN I wurberft aoUdlt.lt, FabrUk Hevea, Ho«tcnad(ar—frc™.)| Bevordlngswet voor de zeemacht 1902. Ingediend ia een wetsontwerp tot tijdelijke afwijking van de bepalingen der Bevorderingswet voor de zee macht 1902". Ter toelichting zegt de minister van marine o.a. het volgende: Nadat de mobilisatie der strijd krachten was bevolen en het perso neel der zeemacht zijn mobilisatie- bestemming bad opgevolgd, was bet noodzakelijk om zooveel mogelijk iedereen op zijn post te laten. Als gevolg van dien werd de uit en terugzending vau personeel naar Indiö gestopt en bleven ookdeperio dieke verwisselingen van de beman ningen der schepen hier te lande achterwege. Eindelijk werden do buitenlandsche reizen voor den algemeenen dienst gestaakt. Hiertegenover staat echter, dat het geheele personeel voor oorlogsdiensten werd gebruikt, d. w. z., voor de dien sten, welke in de Bevorderingswet als maatstaf moeten gelden. Door het niet op tijd thuisvaren zullen enkele officieien niet op tyd het examen voor hoogeren rang kun nen afleggen. Door een en ander is een toestand ingetreden, als waarop men bij de samenstelling van art. 16 (-2) der „Bevorderingswet voor de zeemacht 1902" het oog heeft gehad. Waar genoemde wet echter geen dispensatie van de voor bevordering gestelde oischen geeft dan in tijd van oorlog (art. 16) of ter belooning van een schitterend wapenfeit of van eene uitstekende militaire daad (art. 19), zou bevordering van de in deze be doelde officieren niet kunnen plaats hebben, tenzij men onder de woorden „in tijd van oorlog", in art. 16 voor komende, mede zou verstaan den tijd van oorlogsgevaar, waarin wij thans verkeeren. Hoewel hot Wetboek van Strafrecht ten aanzien van de toe passing van de daarin voorkomende bepalingen onder tijd van oorlog mede begrijpt, den tijd waarin oorlog drei gonde is (art. 87) meent de minister deze interpreatie niet zonder meer op deD, in art. 16 der Bevorderings wet voor de zeemacht gekozen term te mogen toepassen. Toch is er alle reden om voor de officieren, die, aan de beurt zljude voor bevordering, ten gevolge van de mobilisatie niet aan de bevorderingseischen hebben vol daan, eene wettelijke voorziening te treffen, waardoor hunne bevordering op tijd zal kunnen plaats hebbeD, ge lijk reeds bjj Kon. besluit is geschied voor de onderofficieren en manschap pen, die wat de eischen voor bevor dering betreft, door de mobilisatie in gebreke zijn gebleven. Heeft, zegt de minister, het inge diende wetsontwerp eenerzijds de strekking om bij wijze van noodmaat regel deze aangelegenheid te regelen, anderzijds wordt er mede beoogd om het mogelijk te maken eene nadere regeling te treffen ten aanzien van de rangschikking van de officieren, die als adelborst ofadspirant-admini- strateur bij het Koninklijk Instituut voor de Marine niet het volledige eindexamen hebben afgelegd. Bij de toelichting der artikelen merkt do minister o.a. nog op, dat enkele officieren, die buitenlands die nen, in de onmogelijkheid verkeeren om examen voor hoogeren rang af te leggeD. Voor zoover, deze officieren in gewone tijden in de termen zouden zijn gevallen om wegens langdurig verblijf in de koloniën to repatreéeren en in Nederland het examen tijdig hadden kunnen afleggen, zoude het eene onbillijkheid zijn hunne bevor dering i\it te stellen tot zij aau de eischen van het examen hebben vol daan. De strekking van het desbe treffend voorgestelde artikel is der halve om den exameneisch niet te doen vervallen, maar hun gelegenheid te geven het examen na bevordering af te leggen. Een termijn is gesteld binnen welken het examen moet zijn afgelegd. Deze moest voor hen, die op het tijdstip van demobilisatie, buitenlands dienen ruimer zijn dan voor degenen, die zich op dat tijdstip binneDsiands bevinden. Voorts' betoogt de minister dat het onderwijs van de adelborsten en ad spirant administrateurs bij het Ko ninklijk Instituut voor de Marine te Willemsoord door de mobilisatie in meerdere of mindere mate ia gestoord, zoowel doordat de officieren-instruc teur hunne mobilisatiebestemming moeten opvolgen als door de omstan digheid, dat het Instituut tot hulphos pitaal moest worden ingericht. Bij den aanvangder mobilisatie werdendeadel borsten en adspirant-administrateurs gebruikt voor diensten ten behoeve van de vloot. Later is het onderwijs geleidelijk hervat, zij het dan ook niet voor alle afdeelingen en in vollen omvang. Het ligt in de bedoeling om de adelborsten van de oudste afdeeling tegen het einde van den driejarigen cursus aan een mondeling examen te onderwerpen dat in de plaats treedt van het eindexamen, doch, zooals vanzelf spreekt, niet van denzelfden omvang ban zijn. Wordt aan de eischen van dit examen voldaan, dan zullen de be trokken adelborsten voor benoeming tot luitenant ter zee der 8de Klasse aan de Koningin wuiden voorgedra gen in volgorde van de rangschikking bij overgang in de oudste afdeeling. Waar evenwel noch de practische geoefendheid - zooals die blijkt tydens de oefeningsreiB welke in gewone tijden in het. laatste studiejaar plaats heeft noch de uil komsten van het volledige eindexamen, op deze rang- Ingezonden Mededeeling. dikanten. Matrassen. Springbakken. Kapok. 141. Kanaalweg 142. schikkiug van invloed zijn geweest, kan de ranglijst bij benoeming tot luitenant ter zee der 3de klasse niet als eene definitieve worden aange merkt. De minister zou daarom de rung- schikking van deze officieren na hunne bevordering tot luitenant ter zee der 2do klasse willen herzien naar rege len door de Koningin vast te stellen. Hij zou hen daartoe aan een examen wenschen te onderwerpen. Het zal noodig zijn dit examen eerst na be vordering tot laatstgenoemden rang te eischen, omdat de luitenant ter zee der 8de klasse, in het eerste jaar na hunne benoeming als zoodanig naar de koloniën uitgezondeh en zij aldaar tot hoogeren rang bevorderd worden. Na hunne terugkeer iu Nederland zullen zij alsdan het examen hebben af te leggen. Aan deze handelwijze is, zegt de minister, het voordeel verbonden, dat naast de uitkomsten van het examen, ais factoren welke op de rangschik king van invloed zijn, kannen gelden de beoordeelingen omtrent hunne practische geoefendheid tijdens hun diensttijd als luitenant ter zee der 3de klasse. Hoewel het waarschijnlijk is, dat de adspirant-administrateurs der oud ste afdeeling in dit jaar het volledige eindexamen zullen kunnen afleggen, is de mogelijkheid voorzien, dat t.e hunnen opzichte op dezelfde wijze zou moeteu worden gehandeld als ten aanzien van de adelborsten der oudste afdeeling. Nog merkt de minister op, dat de mogelijkheid niet is uitgesloten, dat machinisten,die in aanmerking komen voor eene benoeming tot officier- machinist der 3de klasse, tengevolge van de mobilisatie niet op tijd het examen voor dien rang kunnen afleg- geD. Waar het hier eene benoeming geldt, kan van dien eisch bij Konin klijk besluit vrijstelling worden ver leend. Landweerlichting 1907. Gelijk bekend zullen de dienstplich tigen Landweer, voor wio de land- weerdieusttijd zou zijn geëindigd op 1 Augustus 1914 of een Jaterou dag, met uitzondering van hen, die op dit oogenblik een rang bekleeden of daar voor in opleiding zijn, met ingang van 15 Mei a.s., in het genot van voor loopig verlof worden gesteld, voor zooveel zij dit zelf wenschen. Voor het geval er echter dienst plichtigen mochten zijn, die om de eene of andere reden op den boven- genoemden datum niet wenschen met verlof te vertrekken, zoo sluit dit niet uit, dat zij later, den wensch daartoe te kennen gevende, toch nog in het genot van verlof kunnen "worden gesteld. Het staat dien dienstplichtigen viij, zich weder vrijwillig onder de wape nen te begeveD, d6ch na vrijwilligen terugkeer zal niet opnieuw verlof worden verleend, dan na daartoe door, of vanwege, den opperbevel hebber van Land- en Zeemacht in het bijzonder verleende machtiging. Ingezonden Mededeeling. 141. Kanaalweg 142. Tapis Beige Kleeden. Axminster Kleeden. Tapistry Kleeden. Gratis gelegd en genaaid. PLAATSELIJK NIEUWS. ingezonden Mededeeling. 141. Kanaalweg 142. IN ALLE AFOEELINGEN DE GROOTST MOGELIJKE KEUZE. BESLIST VASTE PRIJZEN. Helder's Mannenkoor. Helder's Mannenkoor gaf Dinsdag avond, onder leiding van zijn directeur, een concert in „Casino", met wel willende medewerking van een strijk orkesten den heer Joh. Brands (piano). Het programma vermeldde als uur van aanvang 8 uur, doch dit bleek een drukfout te zijn; er had moeten staan 8J uur. Precies op tijd slechts eenige minuten na half 9 werd begoonen met een door den directeur gecom- poneerden marscb voor mannenkoor met begeleiding van strijkorkest. Deze marsch, op woorden van P. A. de Génestet („Ik heb een vriend met ljz'ren hand en koelgebiedeud oog") viel bü de aanwezigen zeer in den smaak, te oordeelen naar het applaus, en werd gevolgd door de een drietal kleiuere nummers, het melodieuse „Kerstje" (vau Th. J. Orth), het zeer mooie „Heer geeft mij rust" (Rood- lieb) met zijn prachtig refrein, en „Morgenlied" (Th. J. Orth). Als laatste nummer vóór de pauze zong het man nenkoor Griegs compositie „Land herkenning". In dit prachtige nura mor, met de uitstekende begeleiding van het strijkorkest, ontplooide liet mannenkoor zijn volle kracht, het werd een boeiend, goed gezongen Dummer van begin tot het eind. In het solo hadden we gelegenheid de fraaie bariton van den heer van Weelde te bewonderen. Na de pauze nog een vijfral liedjes: oude en minder bekeude, en een „humoristisch mannenkoor" met piano-begeleiding tot slot. Na afloop bal: er waren juffertjes, die zich iu de Casino spiegels be keken hadden om te zien of 't toilet nog in orde was. Waarmee we maar willen zeggoD, dat er wel animo voor was. Klicka. Het was een niét groot publiek, dat Woensdagavond luisterde naar de eigenaardig-bekorende kunst van dezen Bohemer, die, als de herrezen Koning David, ons bande in den toover van ziju kunst. Maar zoo ooit, dan gold hier het „niet hoo veel, maar hoe êel", want zy. die hem hoorden, begroetten hem uitbundig en bedankten warm, uit de volle oveigavo des harten. Terecht, want wat Klicka uit zyn instrument weet te halen, is in meer dan éen opzicht merkwaardig. Hy toovert met zijn vingers; men ziet ze niet bewegen, nochtans hoort men dó ragfijne arpeggio's, plotseling aan zwellend tot volle, klare orgelmuziek; zyn vingers schijnen ternauwernood de snaren te beroeren, en toch is er de contui puticiische voortschrijding vau twee verschillende stemmen met de begeleiding in de lagere registers. Zijn Schubert fantasie, door Truecek bewerkt, bevatte, onder andere mo tieven, ook het bekoorlijke „Wohin?" (Ich büit' ein B&chlein rauschen). Hoor nu, hoe merkwaardig de kun stenaar deze melodie weet te spelen, en er de begeleiding doorheen ver werkt. Soms was het of de volle tonen van ten vleugel in de zaal klonken. Behalve de Schubert-fanta- sie gaf Klicka eene Bobeemsche Compositie van Smeetana, „Ma Vlast" (mijn VaderlaDd) geheeteD. Het kwam ous voor, dat hij in het tweede deel, Vltava genaamd het hoogtepunt van den avond bereikte. Het programma bevatte eene verklaring van deze „Symphouische gedichten", Vltava is een riviertje, uat, onstaan uit de samenvloeiing vau twee kleine beek jes, door het Boheemsche land stroomt en zich allengs verbreedt om bij de stad V.vsehrad aantezwellen tot een machtigen stroom. Zeer mooi heeft de componist de verschillende motieven weeigeven, die langzamer hand vervloeien tot- éen, waar r.us- schendoor telkens het bekoorlijke Vysehrad-moticf klinkt. Om het liefelijke en teere, dunkt ons, een bij uitstek voorde harp geschikt onder werp. Het laatste nummer, dat de kun stenaar ons gaf, was een Nocturne, door zijn vader Jozef Klicka, ge schreven. Ook hier weer dat lieflijke, dat bij uitstek idyllische, dat de harp kenmeikt. Waarlijk, deze David was een Goliath in zijn fijnheid en het Koninklijk instrument bleek geen kleurige stout van hofjonkers en -jonkvrouwen van noode te hebben om zijn koninklijke waardigheid te toonen. Ook bij de begeleiding van den zang van mevr. Marta Lenarde- Schi oedl bewees het uitstekende dien sten. Deze dame, sympathieke, typisch- blonde (on-Hollandsch blonde!) ver- schijuir.g, zong in veeltalig repertoire aantrekkelijke liederen. Duitschevan De Waait, Brahms, Jensen, een Russisch lied van Balakirew, Bo- neemsch en Hollandsch, het was waarlijk niet gering. Ofséhoon wij haar stein niet zoo bovenmatig prijzen kunnen en zij slechts in geringe mate vermocht Ce ontroeren, was haar optreden nochtans sympathiek. Ook haar vielen warme ovaties ten deel, en toen zij, aan het slot, in schier onberispelijk Hollandsch een tweetal liederen van Arnold Spoel zong, begeleid, evenals een compositie van Hugo Wolf, door den harpist barstte een stroom van spontaan applaus en geroep los, dat voor de koele Nieuwediepers waarlijk een merkwaardigheid was. De heer De Waart, die voor de overige zangnummers de piano be geleiding op zicy had genomeD, toon de zich een temperamentvol en muzikaal begeleider. - Te Hellevoetsluis heeft den heer v. cl. Bogaerde zijn 80-jarig jubileum als stafmuzikant gevierd. Dit werd in de sociteit „Concordia" met een feestconcert herdacht. Als blijk van waardeering werd den jubilaris een pinkring met inscriptie aangeboden, Verder werd den heer van den Bogaerde door een commissie een mooie dirigeeistok overhandigd. DE OORLOG. Anti-Oultsche opstootjes in Engeland. Wegens het in den grond boren van de „LusitaDia".ontstonden overal in in Engeland opstootjes. In Londen werden Duitsche winkels geplunderd; in Liverpool werd voor 40.000 pond sterling schade aangericht. Op de beurs te Londen werd ver langd, dat geen Duitscher in de City mocht blijven. Door troepen werden ten slotte in in Londen de Duitsche eigendommen beschermd. Londen, 13 Mei. Ten spijt van den stroomenden regen verzamelden zich vanmiddag duizenden City-mannen bij de Towerhill, om de motie te te steunen, waarbij deïegeering wordt verzocht om alle onderdanen van vij andelijke staten te interneeren. De sprekers verklaarden, dat als de Duit- schers niet eerlijk vochten, het volk zelf dc zaak zou aanvatten als de egeering niet tusschenbeide kwatn. In bovenbedoelde motie wordt ertegen gepiotesteerd, dat de nabestaanden van de Duitsche verminkers, ver giftigersen moordenaars van vrouwen en kinderen in Engeland vrij leven. Londen, 18 Mei. Minister Asquith heeft in het Lagerhuis, sprekende over het beleid der regeering ten aanzien vau vijandelijke vreemdelin gen, die in Engeland nog iu vi ijheid verkeeren, gezegd dat hun aaDtal 40.000 bedraagt, waaronder 24.000 mannen. De regeering stelt zich voor, alle volwassen mannen voor hun eigen veiligheid en voor de veiligheid van Engeland, af te zonderen en te iriterneereu of wel, indien ze boven den dienstplichtigen leeftijd zijn, hen naar hun land terug te zenden. Vrou wen on kinderen zouden in bepaalde gevallen eveneens naar hun land kunnen worden teruggezonden. Veolal zullen echter rechtvaardigheid en menschelijkheid eischen, dat haar wordt vergund to blijven. Er zal een bizondere commissie worden opgericht om ingebrachte bezwaren te behan delen. Het voornemen bestaat niet om genaturaliseerde vreemdelingen to int.eineeren, wier aantal ongeveer Ingezonden Mededeeling. 141. Kanaalweg 142. f 1.50. Ingezonden Mededeeling. 141. Kanaalweg 142. MANTELS. BLOUSES. ROKKEN. 8000 bedraagt. Bizondero gevallou zouden echter afzonderlijk behandeld worden, en de regeering moet. ge machtigd worden om ook dezen in geval van noodzaak of gevaar te interneereD. Bonar Law juichte deze voorstellen ten zeerste toe. Hij zeide dat de be volking blijkbaar in een opgewonden toestand verkeert en hierdoor licht haar zelfbeheersching verliest. Nie mand wenschte vreemdelingen on rechtvaardig te bejegenen, maar men wenschte er zeker van te zijn dat de zaak onder de oogen werd gezien. In verschillende gedeelten van Londen zijn de anti-Duitsche relletjes voorgekomen. Volgens de LondeDsche bladen zijn er tot Woensdagavond stellig meer dan 150 Duitsche en Oostenrijksche winkels aangevallen. Het gepeupel heeft zich niet bepaald tot het vernielen van deuren en vensters, maar den heelen inventaris der winkels kort en klein geslagen, en in vele gevallen ook het huisraad in de woningen der winkeliers ver nield. Zelfs koelde men zijn woede aan de trappen, die men aan stukken hakte. Muren en zolderingen werden neergehaald. De winkels waren vol komen vernield voor de politie ter plaatse was. Te Poplar, een wijk van een kwart mijl lengte, werd een half dozijn winkels tegelijk door verschil lende benden volks aangevallen en verwoest. Met kar en paard, handkar en ander voertuig werd alles wegge dragen. Men zag piano's, latafels en 't zwaarste huisraad in triomf door de straten voeren. De aanvallen waren kort maar hevig. Soms was binnen tien minuten tijd een winkel geheel vernield en leeggeplunderd. De menschen liepen openlijk door de straten met ge roofde goederen uit de winkels. Er werd geen poging gedaan om ze hen af te nemen. „Made in Germany" was de verontschuldiging voor het bezit, lezen we iü een der Londenscbe ochtendbladen. In Highstreet, Harlesden, namen soldaten van het Army Service Corps aan de plundering van een barbiers winkel deel. Te Liverpool zijn in 't geheel 200 Duitsche en Oostenrijksche winkels en neringen geplunderd. Alleen de schade toegebracht aan gebouwen, seint de Liverpoolsche coi respondent van de Times, zal de belastingbetalers op 40 000 komen te staan. Van de Duitschers, die de politie voor hun eigen veiligheid in hechtenis heeft genomen, zijn er 150 per extra-trein naar het interneeringskamp te.Hawick gevoerd. Te Southend, dat pas door een Zeppelin is bezocht, werd door het volk een betooging op touw gezet tegen de aanwezigheid van Duitschers in de stad. Militairen werden opge commandeerd, maar zy konden niet verhinderen dat twee Duitsche tabaks winkels volslagen werden vernied. De bladen bevatten voorts berich ten over anti-Duitsche opstootjes te Manchester, Nottlngham, New-Castle aan de Tyne. Te Manchester hebben 13 mannen en 8 vrouwen voor den magistraat terecht gestaan wegens deelneming aan do relletjes en moed willige beschadiging vau eigendom. Ze zijn tot kleine geldstraffen ver oordeeld. Ook in Z u i d-A f r i k a, voorname lijk te Johannesburg hadden ernstige ongeregeldheden plaats, gericht tegen Duitsche eigendommen en Duitsche firma's. De bekende club „Lieder- kranz" werd volkomen verwoest, eveneens de bezittingen van Sir George Alba en andere bekende firma's. De schade aan eigendommen wordt geschat op een kwart millioen pond sterling. Tijdens de onlusten werden 51 huizen geheel of gedeeltelijk vernield daaronder groote winkelhuizen, hötels en winkels. De inhoud werd verbrand of vernield. Verder plunderde het gepeupel de winkels der Duitschers. Johannesburg, 13 Mei. De heftige anti Duitsche betoogingeu hebben ge leid tot de verwoesting van het eigen dom van Duitschers en de sluiting van vele Duitsche winkels en kan toren. De menigte betoogde voor alle Duitsche woningen. Alle bioscopen, aan den vijand behoorend. werden tot sluiten gedwongeD. Tegeu den avond sprong de menigte gehtel uit de band. De menschen renden als dollen door de straten, verwoesting brengend in de winkels en andere eigendommen van vijandelijke onder danen. Karakteristiek voor de onlus ten was dat plundering achterwege bleef. De huizen werden in brand gestoken. De troepen gepeupel vielen aau op alle zaken en gros die Duitsch waren, of waarvan men ver onderstelde dat ze Duitsch waren. De nationale politie vormde oen cordon in de Foxstraat om het gepeupel af te scheiden van de voornaamste bureaux der mijnondernemingen. De politie was echter te zwak en het cordon werd doorbroken, waarna de menigte zich op een groot en Duit- schen winkel stortte bij den hoek van de straat. Tegen half negen zag men op ver schillende plaatsen de vlammen om hoog stijgen en om 9 uur was het centrum van de stad schitterend geïllumineerd door groote vreugde vuren, die gevoed werd met de- in boedels van de verwoeste huizen. Duizenden opgewonden menscben sloegen dit schouwspel gade. De vlammen van een' muur in het mid den van de Presidentstraat lekten aan de daken van de hooge gebou wen in de buurt. Een ander vuur by het gemeente huis werd met zakken zaad gevoed, afkomstig uit een groot Duitsch zaad pakhuis. Het is kenschetsend dat in geen enkel geval in de heelestadde minste schade is gedaan aan de aan grenzende gebouwen, die aan Engel- schen toebehoorenden. Een menigte van 2000 man ver woestte nog drie bierrestaurants, als mede een zeer groot gebouw in de Rossikatraat. Dit gebouw werd in brand gestoken, terwijl van de meu beien een vreugdevuur in het midden van du stiaat werd gestookt. Ook een restaurant in de Van Brandis- straat werd verwoest. Een beeld van koning Eduard bracht de menigte naar het stadhuis, waar hot op hut voorplein op eeri pilaar werd gezet, terwijl de men schen „Rule Brittannia" zongen. Om half elf ging het werk dei- verwoesting zyn gang onder de kre ten van „Lusitania", „Kindermoorde naars", onzo krygsgevangenen ge wroken". De vlammen vau de bran dende gebouwen verlichtten den he mel naar alle windrichtingen. Over het algemeen was de menigte noch dronken, noch wanordelijk, tenzij dan in den zin der wet., zij pasten uit sluitend een taktiek van vergelding voor de wreedheden der Duitschers toe. Ingezonden Mededeeling. Heerencostuums. Jongenspakjes. Pantalons. Kantoorjassen. 141. Kanaalweg 142. TWEEDE KAMER. Zitting van Dinsdag 11 Mei. De beraadslagingen over het wets ontwerp tot het toestaan van een buitengewoon oorlogscrediet van 50 millioen, met de motie-tor Laan en het wetsontwerp tot bestendiging van den staat van beleg worden voortgezet. De heer J uten (r.-k.) vervolgt zijn rede over de klachten van militairen betreffende hunne behandeling. Inzon derheid heeft spr. het over de R.-K. Militairen, welke byv. op Driekoningen, geen vrij van dienst kregen. De heer Ketelaar (v.-d. Am sterdam) klaagt over het optreden der militaire autoriteiten in de om geving van Naarden, met betrekking tot het opruimen van huizen. De Mm. zeide dat op 6 Aug. bleek dat het niet meer noodig was, maar spr. is het bekend dat op 8 Aug. nog werd aangezegd, dat huizen zouden worden afgebroken. Spr. vraagt of het alsnog niet mogelijk is aan de slachtoffers schadevergoeding te geven. De heer Spiekman (s. d. a. p. Rotterdam) bespreekt de vergoeding aan de gezinnen van gemobiliseerden. Hy acht deze te gering en zegt da't verarming, ondervoeding en onte vredenheid er het gevolg van zullen zijn. Bij de uitkeeringen heeft men geen rekening gehouden met de prijs stijgingen, hetgeen wel het geval had moeten zijn. Door den heer S m e e n g e (u.-.l Meppel) worden speciale verloven ge vraagd voor onderwijzers en bijen- kweekers. De heer Lieftinck is voor een ruimere opvatting inzake bestuur, vergaderingen enz. Wanneer men verbiedt, prikkelt men de menschen noodeloos. Verder klaagt spreker over het omspringen met de hoefsmeden. Zij worden her- en derwaarts, heen on weer gestuurd. Spreker vraagt opheffing van het totalisatorverbod. Dit is noodig om de paardenfokkerij weer op de been te helpen. Het tekort aan paarden dat er thans by het leger is, zou er dan niet zijn. Do heer deWijkerslooth (r.-k.) wenscht dat de schattingscommissie inzake de schade door de mobilisatie toegebracht, door den Minister zelf dient te worden benoemd. Spreker betreurt dat de schatting niet dadelijk heeft plaats gehad. Thans zal dikwijls een der beide partijen schade moeten lijden. Zoo werd in een kweokerij te Naarden voor wel f 80.000 schade aangericht. Dit gebeurde echter in Augustus. En hoe zou men dat thans willen schatten? De heer Bos (v.d., Winschoten) is van raeening, dat eerst later over het beleid van den Minister dient te worden geoordeeld. Spr. komt echter op tegen de bewering van den Min,, dat in hot voorloopig verslag de grieven veel te breed zyn uitgemeten. Wel wordt door spr. ingezien, dat velen in ons leger, dat nu reeds 9 maanden „op schildwacht staat", gaan denken over allerlei kleinigheden, en dat. dan van relaties tot een politieke party of tot een bepaald Kamerlid misbruik wordt gemaakt. Daar staat tegenover, dat de hoogore autoriteiten gaan letten op allerlei futiliteiten, waarover men anders niet zou denken. Spreker klaagt over het uitblijven van den opgave der kosten van de mo bilisatie. Nu tnen bezig is aan het derde crediet van 50 milïoen. Zóó ingewik keld is de corps-administratie toch niet, dat men niet spoediger een overzicht van de legeruitgaven kan krijgen. Wat de motie ter Laan be treft is spr. eveneens van meening, dat men ruim en breed -moet zijn in de opvattingen, en dat het onjuist, en on-Nederlandsch is dit tegen te gaan. De heer Schaper (s.d.a.p.) dankt den Min. voor het verleende land- bouwverlof en sluit zich aan by het verzoek van den heer Sraeenge'. Verder hoopt Spr. dat de motie ter Laan zal worden aangenomen, en dat van boven af een beteren geest in het leger zal worden gebracht. De heer Fruytier (r.-k.) be spreekt eenige werken aan dijken in Zeeland welke daar in verband met de mobilisatie gedaan zijn. Hij is van meening dat die werken gevaar opleveren voor doorbraak. Door den heer Eland (u.1.) wordt nog opgemerkt dat blijkt dat men veel te weinig voelt dat. wij nog al tijd in oorlogsgevaar verkeeren. De vergadering wordt daarna ver daagd tot Woensdagmiddag. Zitting van Woensdag 12 Mei. De Min. van Oorlog repliceert. Spr. vangt aan met zijn waardeering uit te spreken voor de frissche rede van den heer Lieftinck, een frischbeid, die ook een min. van oorlog noodig heeft, in een tijd, dat men nu het departement van oorlog bedolven is onder de vele arbeid met aller lei muizenissen aan komt dragen. Over het verwijt aangaande de „oorlogsrekening" zegt de Min. t.oe dat zooveel mogelijk spoed gemaakt zal worden. In gewone tiiden duurt het echter reeds lang, en men ver gete niet, dat er tijdens de mobili satie 900 1000 geïmproviseerde ad ministrateurs zijn bijgekomen. Over de verloven zegt de Min.-dat hij aan alle verzoeken niet kan vol doen. Bij landbouwverloven zyn de militaire autoriteiten meestal het kind van de rekening. Bij controleeriDg van 28 land bouw- verlofgangers is gebleken dat er 8 in het geheel niets te doen hadden. Wat de 1 Mei-dag betreft, kan de Min. deze wel als officieele feestdag beschouwen? Hij vreest dat er dan kolossaal veel socialisten zullen komen De .verwijten aangaande het opleg gen van straffen worden door den Min. weerlegt. Men kan in beroep komen bij den krijgsraad, maar het is zooveel makkelijker aan een ken nis die Kamerlid is een briefje te schrijven. Dat meu dan eerst gestraft zou worden bestaat niet meer. Een verslag aangaande de genomen maatregelen tijdens de mobilisatie zal later verschijnen. Spreker heeft het verder over de vergoedingen. De vergoeding voor kostwinnerschap wordt ook dikwijls uitbetaald aan menschen die absoluut geen kostwinner zijn. De bevordering bij het reservekader gaat geregeld zijn gang. Men kan echter niet verlangen dat zy die by het reservekader komen direct maar bevorderd worden. Eerst moet men toch de noodige geschiktheid hebben. Verschillende andere vragen, o.a. de kwestie van de staat van beleg en het weiden der paarden in de grensstreken worden door den Min. beantwoord. Over de relletjes te Utrecht zal een rapport verschijnen. Over de geheime circulaire betref fende de mobilisatie clubs, zegt de Min., dat het openbaar maken daar van wijst op een goed ingerichte spionnagedienst der socialisten. De circulaire waarover zooveel op bef werd gemaakt wordt door den Min. geheel voorgelezen. Alleen werd gewaarschuwd tegen Ingezonden Mededeeling. VLOERZEIL EN LINOLEUMS, 183 c.M. breed, f 0.62 per el. 141. Kanaalweg 142. een anarchistische en anti militaire propaganda. „Het Volk" is niet verboden. Van de 620 commandanten hadden slechts 17, waarvan 5 in één garnizoen de verspreiding eenigermate belet. Bij de repliek is eerst de heer ter Laan aan het woord. Deze zegt zeer voldaan te zijn over de rede van den Min. en trekt de motie in. Hij ver trouwd dat de achteruitstelling van de soe.-dem. militairen niet meer zal plaats hebben. Nadat verschillende sprekers ge repliceerd hebben, en de Min. van oorlog in zijn dupliek overweging heeft toegezegd van het voorstelom provinciale commissies voor vergoe dingen te benoemen, worden de alge meene beraadslagingen gesloten. Het wetsontwerp wordt daarop zonder hoofdelijke stemming aange nomen. Adverteniiëri. Besteedt Uw sporttijd voor den „Vrijwilligen Landstorm. De Regeering verschaft U de uitrusting. Evangelisatie-lokaal in de PALMSTRAAT. Wegens verbouwing voortaan in het Militair Tehuis, Kanaalweg 92-95. ZONDAG 16 MEI, v.m. 10,30 uur, Ds. T. KLOOSTERMAN, 'Ned. Herv. Pred. te Alkmaar. Groote Openluchtsamenkomst voor Geheelonthouding ip den 2den PIIIISTERDAG. 't middags3 uur. met medewerking van de Zangvereenlglng „ONS DOEL", dir. C. W. RUSTING, op het Terrein naast het Bondsgebouw, Stationsweg. SPREKERDs. D. G. WESTMEIJSZE, ONDERWERPvan Lelden. „Van Tweeërlei Slagveld". Entree 10 cent. Militairen 5 cent. W Bij ongunstig weder BOVENZAAL BONDSGEBOUW. wegens vertrek. te Nieuwediep (den Helder), zal op WOENSDAG 19 ME11915, aanvangende des voormiddags ten 10 uur, in de Schouwburgzaal „TIVOLI", te den Helder, in het openbaar verkoopen: bestaande in: notenhouten salon ameublement, eikenhouten salon ameublement met dito buffet, diverse salontafels en stoelen, kasten, kleeden, zeilen, loopers, gordijnen, glas- en aardewerk, keukengereedschap en hetgeen verder ten verkoop zal wor den aangeboden. Te bezichtigen daags te voren van 2-5 uur. Gevraagd een SCHILDERSKNECHT. Adres: JOH. HUBBELING. Oostslootstraat 67. SPOED. Uitmuntende zwarte SALON- PIANINO. Keurig instrument. Nieuw gekost f450. Door omstan digheden te koop voor 1190.-. Schriftelijke aanbiedingen onder No. 707, aan het Bureau van dit blad.

Heldersche Courant | 1915 | | pagina 2