HELDERSCHE COURANT Laatste berichten. No. 4465 ZATERDAG 15 MEI 1915 43®JAARGANG Tweede Blad. LIJ8T van ingekomen en vertrokken personen. ingekomen. NaamBeroep: Woonplaats: Van: Gel. mer, z., SIiitsdt)kBtr.88,Dui9burg. N.H. h, kelner, Spoorstr. 31,Wormorvoer. pd„ Binnenhaven 64B, Leeuwarden. g-, serK.raar.,Vlaming8tr. 18, Haarl. R.0. .T.A.Zandvllet,kpJ!.vplMOo9t9l.str.C,'B-Hage.N.H. C.Wostor, verlofhoud Hoofdgr.66, H.Hugow.R.C. L. Raat, werkman, Koegras, Schoor!. N.H. F.Weeland, krpjn.dr., Horastr.2, Vlissingen. H.deJong,werkm., OudekerkaU.liHilv.sumJiC. J.Versteeg, schilder, Spoorstraat 2, Haarlem.N.H. P.C.v-Heüst, krp.torped.. Onrast 23, Apeldrn. D.G. G.M.del.int, assistente visscherü-onderzoek. Binnenhaven66, Amsterdam. Rem. VERTROKKEN. Naam: Beroep: Van: Naar: Gel. K.Kllk, gepd., Buitenhav.. Schiermonnikoog,N.H. Ti. van Biust, vcrpleegst., Ziekenhuis, A'dam. R.C. "Wed.J.S.Berse,zonder, Molenstr.97, A'dam. N.H. H.J..laraaorh,krp,schr.,2eVroon8tr.68,R'dam.R.C. M.Geus Helilman, zonder, PaxaUolweg 47, Simpang Ampat (Suinatra). Ger. Wed A.Kllk, zonder, woststr. 20, Heeinstede.N.H. C.Bleüendaal.jachtopz., Koegras 12,Call.oog. R C. A.v.Diepen, landmMWeltevredenZÏ,Sc hagen. O.R. E.v.d.Spek, zonder. WesUtr.luS, Biggekorke. Maandag-de Beurs, z., Kerker. 50, Arnhem. N.H. G.Terluin, marinier. Doolhof 25, A'dam. R.C. B.v.D01, marinier, Acliterstr.27,HeUevoetsl. N.H. J.Wiggerts, bankw., Piet Heinstr. 48. Velseu. J.P.Stokman, gepd., P.Krugerstr. 10, Haarlem. r H.v.d.Laan, marin., Achtorstr. 16, Hcllovoetsl. A.Biorstoker-Bes, zd., Koegras 108, Callantsoog. G.L.Goedhart, zonder, Kanaal weg 4, 's-Hage. DE OORLOG. De algemeene toestand. Het krachtige offensief der Fran- achen ten Noorden van Atrecht maakt ongetwijfeld vorderingen. Het Duitsche hoofdkwartier erkent dit in den volgenden zin: „Het dorp Carency, dat, doordien de vijand onze, tusschen Neuville en Carency gelegen, voorste loopgraven is binnengedrongen, grootendeels was omsingeld, alsmede het westelijk deel van Ablain, hebben wij in den afge- loopen nacht ontruimd. Helaas is daarbij ook een aantal van onze dappere mannen en materi aal verloren gegaan." Dat materiaal, zoo vertellen ons de Franschen nader, bestond uit 2 veld kanonnen, 3 zware mortieren, 12 loopgraafmortieren, veel machinege weren, 3000 geweren en een groote hoeveelheid schietvoorraad. Ook de verliezen der Duitschers aan man schappen zijn zwaar en Carency, Ablain en Neuville zijn voor hen verloren gegaan. Hiermede is den Duitschers een inderdaad belangrijke stelling ontrukt. Atrecht is, gelijk bekend, in handen der bondgenooten. Het front buigt er omheen en loopt aanvankelijk naar Neuville-St. Vaast, op 7 K.M. af- stands vlak ten Noorden van Atrecht. Dan echter sprong de Duitsche linie bastionsgewijs een K.M. of vier naar voren tot ongeveer Carency, ten Zui den van "de Lorettohoogte, zoo dik wijls genoemd. Op de Zuidelijke hel ling van die hoogte ligt Ablain. Die vooruitstekende driehoek is thans door de Franschen veroverd. Een be langrijk plaatselijk succes dus, dat met dat der Duitschers voor Yperen wel zal mogen worden gelijkgesteld. Een doorbraak door de Duitscbe linies bij Atrecht, zou door bet af snijden van de verbindingslijnen van de Duitsche strijdkrachten, die, onge veer van Noyon af, min of in meerde richting West-Oost staan, tengevolge hebben dat dit gedoelte van hun front zou worden opgerold, juist zooals dat in Qaliciö geschied is met het Russische front in de Beskiden, tengevolge van de doorbraak van het Russische front van de Bialla. Van een doorbraak schijnt ten Noorden van Atrecht nog geen sprake. Voorloopig mag men niet verder gaau dan te zeggen, dat de Franschen een goede kanB hebben hun front linie ten Noorden van Atrecht recht te maken en aldaar dus weer de positie in te nemen, die zij er innamen voor Januari. Er treedt daar dan weer een toestand in, zooals wij dien reeds gedurende den grooten stilstand hebben gekend. Op het oogenblik nJ. moeten de Franschen nog steeds krachtige tegenaanvallen afslaan. Om hun tactisch succes in een strategisch succes te verkeeren, zouden zij met groote versche strijdkrachten den aanval moeten hervatten. Of het hier eerlang toe zal komen, moeten we afwachten. In Galiciö hebben de Duitschers en Oostenrijkers, na den nieuwen tegen stand der Russen op het front Miel- ce Baligrod te hebben gebroken, nog een grooten sprong voorwaarts gedaan. Zij naderen de San. West-Galicié 1 en Middeu-Qaliciö zijn voorloopig voor Rusland verloren, Przemysl wordt bedreigd, het Nidafront in het Zuiden van Russisch Polen hebben zij moe ten prijsgeven, de achter de Nida ge legen goevernementshoofdstad Kielce is" door de Duitschers bezet en ook ten Oosten van den Uzsokpas in de Karpathen hebben de Russen eenige tientallen kilometers moeten wijken. Voor een krijgsbedrijf, dat als een opmarsch naai' Boedapest was be doeld, kan dit geen gunstige afloop worden genoemd. Over dit alles zegt het Russische communiqué slechts, dat de laatste dagen in West-Galicié de strijd minder hevig was. Dit op zichzelf is trou wens niet in tegenspraak met de Duitsch-Oostenrijksche mededeelin- gen, dat men thans een aanvang kan gaan maken met het inventariseeren van de buit. De krachtige tegenaanvallen der Russen over den Dnjestr, die op zich zelf succes hebben en hen op de linie Obertyn-Horodenka hebben gebracht, schijnen te laat te komen om aan de zooeven aangegeven beslissing iets te veranderen. Een troost voor de Rus sen kan verder zyn, dat de strijd krachten, die zij tegenover de Duitsche troepen in Kowno hebben gesteld, bij Sjawle totdusver de meerdere van deze blijken. (N.Rott.Ot.) Van het Westelijk front. Parijs, 18 Mei. (Avond-communi qué). De Belgen hebben gisteravond een nieuwen aanval op den rechter oever van de Yser afgeslagen. De terugtrekkende Duitschers lieten ver scheiden honderden dooden achter. De Franschen hebben opnieuw be langrijke successen behaald ten noor den van Atrecht. Te Carency werden o. a. buitge maakt.: twee veldstukken, drie zware mortieren, een dozijn loopgraafmor tieren, veel machinegeweren, 300C geweren en een groote hoeveelheid munitie. In het aangrenzende bosch werden de lijken gevonden van drie com pagnieën Duitschers, die door liet artillerievuur vernietigd- waren. Wij hebben het dorp Ablain ver overd en verscheiden honderden krijgsgevangenen gemaakt. Wij bestormden nog eenige huizen groepen van het dorp Neuville en maakten daarbij 17 kanonnen en zware mortieren buit. Twee aanvallen der Duitschers op Bagatelle in Argonne werden afge slagen. Het Le Prêtre-bosch is geheel in onze handen. In de Fransche loopgraaf. Een Fransch officier, die zich in de loopgraven in den Elzas bevindt, schreef dezer dagen aan de „Temps" een brief, waarin hij verhaalt op welke wijze de Fransche troepen aldaar bericht kregen van de over winning van de Duitschers en Oos tenrijkers in Galicié. Op een mooien Mei-avond zaten wij, officieren, achter de loopgraven bij elkaar, schrijft hij, toen ik plot seling heel in de verte een „Hurrah" hoorde. Ik sprong op en verzocht den kameraden stil te zijn. Het was werkelijk zoo: de Duitschers zongen in hun loopgraven zeker moesten zij een of andere goede tijding ont vangen hebben. Als er maar niet iets bij Yperen gebeurd was! Maar dat was bijna onmogelijk. De Russen... Onmiddellijk snelden wij naar onze standplaatsen, ieder in zijn sector. Onze jongens luisterden allen met de grootste aandacht, stil en bewogen, wat hun niet vaak overkomt. Een oogenblik later hoorde ik van den kant van G. en van L. het geluid van horens en trommels, en onmid dellijk daarop, heel in de verte, het gebimbam van de klokken in den Elzas. Van dorp tot dorp werd het plechtige geluid voortgeplant dooi den stillen voorjaarsavond. O, wat was dat innig-droefgeestig, die bekende tonen te hooren, die ons thans de tijding van een nederlaag brachten. Een nederlaag maar wikr? Wij wisten het niet. Natuurlijk in Rusland, dachten de soldaten, en terstond begonnen zij my te onder vragen. De „huriahs" onderbraken nu en dan het klokgelui - plotseling ratelden de Duitsche mitrailleurs. B(i tienduizenden sloegen de kogels suizend in onze borstweringen en dekkingen. Deze wijze om hun vreug de uit te drukken door het geluid der zuivere klokketonen te vermengen met het haastige en lugubere getik tak der mitrailleurs was tegelijk grootsch en barbaarscb. Scherper dan ooit werd er dien nacht door onze jongens wacht ge houden: ik liet hen beloven om bij het eerste groote succes aan onze zijde, de Marseillaise te zingen. Wij legden een plechtigen eed af. Den volgenden dag wisten wij nog niet, welke tijding tot die uitbarsting van vreugde bij de Duitschers aan leiding had gegeven. Maar bij een naburigen sector waren 's nachts stukken karton aan het prikkeldraad bevestigd met de woorden: „Russesbattus; 100.000 prisonniers. Allez les rejoindre!" Van het Oostelijke gevechts terrein. Petersburg, 13 Mei. De Groote Generale Staf bericht: „In don nacht van 11 Mei ging de vijand met een aanzienlijke strijdmacht bij Schawli tot het offensief over met het doel dit kruispunt van wegen te heroveren. In den loop van den nacht sloegen wij vijf aanvallen af en verdreven den volgenden ochtend oen Duitsche colonne, waarbij wij eenige honder den gevangen namen en vijf kanon nen buit maaktenHet gevecht duurt voort. Tq Doebissa veroverden wij op denzelfden dag een vijandelijke stel ling bij Eyracola. Aan don linkeroever van de Njemen geen verandering. In de streek van den rechteroever van de Orsic beschoten wij met groot succes vijandelijke loopgraven. In West-Galicié nam op 11 en 12 Mei de hevigheid van de gevechten op een groot gedeelte van het front af. Ons offensief aan den rechteroever van de Dnjester ontwikkelt zich met voortdurend succes. Om verbetering te brengen inden toestand van zijn centrum, dat zich in wanorde terugtrok in de lichting van de linie Obertyn, deed de vijand op 11 Mei vergeefscbe aanvallen in de sectoren, grenzende aan het front. Bij die operatie werden de Oosten- rijksche troepen, die het offensief leidden, bij Sjosimierz met groote verliezen afgeslagen. Onze artillerie vernietigde twee vijandelij ke bataillons totaal, een derde legde de wapens neder. Bij Horodenki begon de vijand te zeven uur in den avond van den zelfden dag te wijken en trok hij in wanorde terug. Wij namen eenige duizenden ge vangen en maakten een kanon en 50 caissons buit." Antl-Dultsche opstootjes. Johannisburg, 13 Mei. Aan de on geregeldheden was hedenmiddag een einde gekomen. De minister van justitie heeft een proclamatie uitge vaardigd, waarin hij verklaart zeer wel in te zien wat de eigenlijke oor zaak van de ongeregeldheden is, maar waarin hij de bevolking tevens ver zoekt zich verstandige zelfbeperking op te leggen en de regeering te hel pen bij het herstel van de orde. Kaapstad, 18 Mei. Er hebben hier anti-Duitsche ongeregeldheden plaats gehad. Een half dozijn winkels van Duitschers werden aangevallen en in brand gestoken. De politie was niet bij machte tusschenbelde te treden. Alleen door gekleurde hooligans werd een poging tot plunderen gedaan. De regeering heeft een verklaring afgekondigd, dat zij maatregelen over weegt met het oog op den toestand tengevolge van de anti-Duitsche be toogingen, maar dat zij daarover eerst de rijksregeering moet raadplegen. Amerika en Dultschland. Washington, 12 Mei. President Wilson heeft feitelijk besloten, dat de eerste stap van de regeering in zake het gebeurde met de Lusitaoia zal zijn onverwijld een nota te redi- geeren, die met algeheele instemming van het kabinet tot Duitschland zal worden gericht. Naar men verneemt, zal in deze nota worden geéischt, dat er een verslag wordt gegeven omtrent de gebeurtenissen, welke hebben plaats gevonden sinds de in stelling van de blokkade zone voor duikboot:a in de Engelsche wateren. Het dokument is in krachtige en ondubbelzinnige bewoordingen ver vat. De ontzaglijke opwinding, die er in de Vereenigde Staten bestaat, komt er in tot uiting en de eisch wordt gesteld, dat Duitschland zich houde aan de regelen voor den oorlog ter zee. Ook wordt aangedrongen op de verzekering, dat ongewapende schepen, die non-combattanten aan boord hebben, zullen worden door zocht en dat de passagiers en de be manningen gelegenheid zullen krijgen van boord te g3an en in veiligheid te komen voor de prijs vernietigd wordt. De President is er zich van be wust, dat omstandigheden over welke de Vereenigde Staten geen macht bezitten, het mogelijk kunnen maken, dat tot krachtige actie worde over gegaan. Washington, 13 Mei. De nota van de Amerikaansche regeeiing aan Duitschland, is gelijk men verwachtte, gisteren openbaar gemaakt. De nota laat Duitschland een ach terdeurtje open door demogelijkheid ie opperen, dat de commandant van de duikboot zijn instructie verkeerd heeft opgevat. New York, 13 Mei. De World ver neemt officieel uit Washington: Het Duitsche gezantschap heeft verklaard, dat het antwoord van Duitschland aan Wilson een beleefde weigering zal zijn om de tegenwoordig gevolgde wijze van oorlogvoering ter zee te laten varen en een verklaring, dat met de torpedeering van vijandelijke schepen zal worden voortgegaan. Als de Amerikanen er op gesteld zijn met de schepen to reizen, loopen zij de kans hun leven to verliezen. Italië. Rome, 18 Mei. De .Agenzia Ste- fani" bericht: „De ministerraad be sloot met het oog op het feit, dat er bij de regeering omtrent de richt lijnen van de internationale politiek geen eenstemmigheid heerscht en zij de goedkeuring der constitutioneels partyen mist, die by den ernst van den toestand noodig is, bij den koning haar ontslag in to dienen. De koning behield zich zijn besluit nog voor." Rome, 14 Mei. Eenige duizenden betoogers wierpen de ruiten in van het Duitschgezinde blad „Vita". Het zelfde geschiedde in twee Duitsche restaurants. Vervolgens toog men naar het hotel, waar d'Annunzio verblijf houdt en bracht een ovatie aan den dichter, die op het balkon verscheen en een geestdriftige rede hield ten gunste van den oorlog. De betoogers verstoorden een vergade ring van voorstanders van de neu traliteit en juichten de carabinieri toe, toen dozc verschenen om ruim baan te maken. De betoogingen voor den oorlog werden in de hoofdstraten voortgezet tot laat in den avond. Berlijn, 14 Mei. Het bericht dat het Italiaansche kabinet demissionair i3, is te Berljjn 'a nachts bekend geworden en met eenige verrassing vernomen, daar de beweging vóór de instandhouding der neutraliteit door Italië sterker schijnt geweest te zijn, dan men aldaar gedacht had. De draagwijdte van deze gebeurtenis wordt verschillend beoordeeld. Som migen zien in deze houding van het Italiaansche kabinet een poging öm zich onmisbaar te maken, de ver- trouwensquaestie te stellen en op 3 wijze den onverwachten tegen stand tegen de oorlogspolitiek te breken. PLAATSELIJK NIEUWS. Bq het heden te Utrecht ge houdenexamen slaagde voor mach. gr. sleepvaart de heer M. Drijver, leerling der Zeevaartschool, alhier. De 5 pCt. Staatsleening 1914. Door de regeering is eqn statistiek gepubliceerd van het aantal deel nemers en van de genomen bedragen in bovenstaande leening. De statistiek vermeld de inschrijvingen provincies- gewqze, terwijl ook eenige steden afzonderlijk worden genoemd. De „arme" gemeente Helder maakt gezien haar werkelijk minder krachti- gen finantieelen toestand daarop geen slecht figuur. Alhier werd als volgt ingeschreven 22 inschr. h f 100 97 200- tot 500.-. 66 600- 1000.-. 46 1100- 2500.-. 28 2600- 6000.-. 18 5100- „10.000.-. 2 10.100- „50.000.-. Totaal 269 deelnemers, tot een be drag van f 418.200. In Apeldoorn werd b.v. ingeschreven voor f 730.800 met 546 inschrij vingen in Zaandam f 1.269.000 met 353 in- schrijvingeriSchiedam f 91400.— met 125 inschrijvingen. Verdeeld naar de provinciën is de verhouding als volgt: 1 Noordholland f 174.902.100 2 Zuidholland. 185.006.900 3 Gelderland 22.898.100 4 Utrecht 18.303.400 5 Overijsel14.991.300 6 Groningen 13.905.000 7 Noordbrabant 11.962.000 8 Friesland. 8.095.300 9 Zeeland 5.671.100 10 Limburg3.597.500 11 Drenthe1.643.000 In totaal f 410.475.700. Vrijzinnig godsdisnstigen. Men schrijft uit Alkmaar aan het „H.blad." De zesde openlucht samenkomst van vrijzinnig godsdienstigen in Noord Holland op Hemelvaartsdag te Heiloo op het landgoed „Nyenburgh", is niet door de weersgesteldheid begunstigd als dit in vroegere jaren steeds het geval is geweest. Den geheelen middag regende het en vielen dikke druppels uit het jonge ritselende loover, dat nu en dan heftig door den wind werd bewogen en het publiek in deze kille en natte omgeving niet in die stem ming van opgewekt, godsdienstig leven bracht, die zoo'n heerlijke en grootsche wijding aan vroegere bij eenkomsten placht te geven. Het spreekt bijna van zelf, dat deze weersgesteldheid ook van eenigen in vloed was op dén zang der 200 zange ressen, hetgeen te meer te betreuren viel, daar het plaatselijk comité voor Alkmaar en Omstreken voor open lucht samenkomsten ditmaal zoo ge lukkig is geweest den heer Anton Tierie uit Amsterdam bereid te vinden de leiding voor dezen zang op zich te nemen. Intusschen, ondanks den regen, be gon de samenkomst precies op tijd door de uitvoering van een muziek nummer van het orkest onder leiding van den heer J. M. Otto, gevolgd door een gemeenschappelijk gezang. Ds. P. Groot Jz. uit Oudorp sprak het openingswoord, waarin hij mede deelde dat niet tegenstaande de regen de samenkomst in de openlucht ge houden zal worden. Het aantal spre kers was verminderd, terwijl de toe spraken bekort zouden worden. Verder spraken mej. Vogelsang uit Bussum, en'ds. W. Hamilton ofSilver- tonhil uit Hoorn. Ds. A. C. de Regt uit Alkmaar sprak het slotwoord waariu bij dank bracht aan allen, die ondanks het treurige weer, dat wel eenigen invloed had gehad op de opkomst van het publiek - er waren S00 belangstel lenden hadden meegewerkt, om deze openlucht-Samenkomst toch te doen doorgaan. Na vijf jaar. Hoe wonderbaarlijk gehecht kan de menscb zijn aan den grond, waarop hy werd geboren. We troffen hem aan op den Zeedijk, lekker lui tegen een berg zeegras aan den kant van den weg, dat Uoor en door gedroogd was en een zoute lucht verspreidde. En terwijl het Meizonnetje hem koesterde, vertelde hij als iemand die pas uit den vreemde in zijn vaderland komt en blij ia voor het eerat heel goeie kennis te outmoeteo. Vijf jaar geleden was hij vrijwilliger bij het leger hier te lande. Maar de dienst beviel hem niet en hij liep over de grens. In Duitschland bleef hij een half jaar, werkte daar hard in de kolenmijnen, verdiende wat over en trok onopgemerkt naar de Vereenigde Staten. Op de „Potsdam" werd hy ernstig ziek en wist by het kantje af het leven te houden, dank zij de onvermoeide zorgen van deu scheeps dokter, die veel belang in hem stelde en door wiens tusschenkomst onder de passagiers een collecte werd ge houden om hem zoodoende in wat beter doen te brengen, daar hy net zijn reisgeld had kunnen betalen en bijna geen duit meer bezat. Met een aardig bedrag op zak stapte hij aan wal, maar te New York was hy het binnen eenige uren weer kwijt, want in een inrichting voor dakloozen werd zijn kapitaaltje door een handi- gen landverhuizer gerold. Straatarm moest hij er nu op af om zijn geluk te beproeven. Het werd eon wonderlijk leven. Allerlei baan tjes, ambachten. Maar het slot was, dat hij een spaarpot maakte, d. w. z. een flink sommetje bijeen kreeg en het verlangen in hem opkwam om zijn familie in Den Helder te ver rassen. Te St. Louis, waar hij het laatst had gewerkt, bestelde hij aan het bijkantoor van de Holland -Amerika- lyn een spoor- en bootkaart naar Nederland. Dat ging allemaal goed en best, maar te Rotterdam word hij geknipt door een politieman, die blijkbaar nog heel goed wist, dat hij in 1910 er vandoor was gegaan. De govolgen bleven natuurlijk niet uit. Straf en weer naar de kazerne. En nu was hij met verlof en zat als een vrij, onbezorgd man te genieten onder den blauwen hemel van het Nieuwediep, waar hij naar verlangd had om het weer te zien. Ansjovis. Dinsdag is te "Weringen de eerste ansjovis te Westerland aangevoerd door schipper S. Koolj. BINNENLAND. Een Nad. trawler bestookt. De stoomtrawler „'s-Gravenhage" uit Dmuiden, welke daar Vrijdagmid dag binnenliep, rapporteert Woensdag middag 12 uur op 58 gr. 30' N.B. en 5 gr. 20' O.L. een vliegmachine van onbekende nationaliteit gezien te hebben, welke drie bommen naar den trawler wierp, die de Nederlaudsche vlag had waaien. De bommen troffen echter geen doel. De vliegmachine verdween in Oostelijke richting. Marine-maohinistenschool. Ingediend is een suppletoire marine- begrooting, in verband met kosten (f 10,000) verbonden aan de tijdelijke verplaatsing van de marine-machi- nistenscbool. Ter toelichting merkt de minister van marine o. a. het volgende op: Mede naar aanleiding van het rap port der commissie, aan welke de herziening van de opleiding van adspirant-machinisten werd opgedra gen, is de minister tot de overtuiging gekomen, dat de opleiding, zooals deze thans te Hellevoetsluis plaats heeft, niet kan worden bestendigd. Vooral na een bezoek door hem ge- bracht aan de Midd. Technische School te Dordrecht is de minister versterkt in de door hem reeds vroeger uitgesproken meening, dat de inrichting van de Marine Machi- nistenschool niet voldoet aan de meest bescheiden eiscben en is het hem duidelijk geworden, welke weg bij de tot stand gekomen reorgani satie der opleiding van een drie- tot een vyQarigen cursus moet worden ingeslagen om het onderwijs op een hoogte te brengen van de eiscben, welke in den tegenwoordigen tijd aan een zoodanige inrichting moeten wor den gesteld. Ook blijkens het rapport der boven bedoelde commissie is haar oordeel omtrent de bestaande school aller ongunstigst en is het een onafwijs bare eisch, dat tot oprichting van een nieuwe school wordt overge- tan. De minister acht het oogenblik om daartoe te besluiten nog niet ge komen, doch meent wel, dat niet gedraald mag worden met het doen van stappen om de inrichting van het onderwijs op de hoogte van den tyd te brengen. De minister is daar om besloten om ten aanzien van de jongelieden, die dit jaar tot de Marine- Machinistenscbool zullen worden toe gelaten, tijdelijk en bij wijze van proef een andere richting in te slaan. Na gepleegd overleg met het bestuur van bovengenoemde technische school heeft dit zich bereid verklaard om de in September te vormen jongste afdeeling adspirant-machinisten aan deze inrichting toe te laten en door de daaraan verbonden leerkrachten te doen onderwijzen, met gebruik making van de hulpmiddelen, welke de school bezit. In verband hiermede zullen deze adspirant-machinisten te Dordrecht gehuisvest moeten worden, waartoe het tegenwoordig voor dat doel te Hellevoetsluis gebruikt wordende logementschip „Bonaire" naar Dor-, drecht zal worden overgebracht. Brand te Qrootibroek. Te Grootebroek (N. H.) is gister avond halfzes een ernstige brand uit gebroken in de herberg De Zwaan, eigenaar en bewoner de heer S. Brug man. De brand breidde zich zeer snel uit en tastte de belendende per- ceelen aan: een slagerij, behoorende aan denzelfden eigenaar, en een woon- en winkelhuis, bewoond door den heer P. Koomer. Geruimen tyd werden ook de Hervormde kerk en de bewaarschool ernstig door het vuur bedreigd. Beide gebouwen ble ven echter behouden, maar werden beschadigd. De spuiten uit Qrootebroek en bij liggende dorpen waren om 8 uur den brand meester. Van de herberg, de slagerij en het huis van den heer Koomer bleef niets dan een rooken- de puinhoop over. De oorzaak van den brand ls on bekend. Alles was verzekerd. Nachtkroegen-wee. Voor den Haagschen kantonrech ter was Woensdag gedagvaard de 43-jarige A. Steljn, ter zake zich te hebben schuldig gemaakt aan over treding van de politieverordening, in casu het als houder van een huis .r gelagen gezet worden hebben van bezoekers.na bezetten tijd zon der vergunning op 17 Maart. Bekl., die buffetpachter was in de sedert, met nog andere, gesloten Sociëteit „De Hollandsche Club" aau den Ge- dempten Burgwal no. 10 te 'sGra- venhage, was zelf niét verschenen. Als gemachtigde trad op mr. Mul ler Massis uit Amsterdam. Deze log de den kantonrechter, rar. Vau Raai- te, o. m. over quitantién waar uit blijken moest dat bekl. niet de hou der van de sociëteit, doch pachter van het buffet voor de som van f 1500 per maand, benevens quitantién waaruit biijken moest dat bekl. aan het bestuur van de Sociëteit het huis verhuurd heeft voor f 400 per maand. De dranken in de zaak aanwezig wa ren het eigendom van bekl. die ook het personeel engageerde. Na het hooren van de politieamb tenaren die het procesverbaal opmaak te^ werden een groot aantal getui gen gehoord, allen leden een jonkheer, mr. in de rechten een graaf, beiden thaDs tijdelijk in militairen dienst, van wie de laatste bij zijn toetreding verzocht niet bij name in de zaal op de lijst voorge hangen ter worden; een kastelein uit een gelijksoortige inrichting een bode van een hooge diploma tieke instelling een jonkheer zonder beroep een Oost-Indisch ambtenaar met verlof, een Duitsch koopman, die in Den Haag met een Engelsche dame ver toeft, enz. Enkele leden beschouwden de Hol landsche Club als een waschechte sociöteit; andere leden versleten de club meer als een inrichting van vermaak na half een 's nachts. Mede werd nog gehoord de kapel meester van het orkest, die verklaar de dat aanvankelijk het orkest uit twee, later, uit vier muzikanten be stond, hij zelf medegerekend. De man was heilig overtuigd dat het een sociëteit was, zooals alle heusche sociëteiten. De portier van 't zaakje durfde er wel een eed op te doen want er wer den er honderden niet toegelaten, omdat de papieren niet in orde waren en er niemand aanwezig was om hen te introduceeren. Alleenloopende vrouwen mochten er niet in, ver klaarde eon der bestuursleden, wel wanneer ze in gezelschap van lid waren of daardoor geïntroduceerd werden. Beambten van de politie hebben bij hun controlebezoek nimmer eenige onregelmatigheid ontdekt. Toevallig hebben ze eens eenmaal op een mor gen er een heer uitgegooid. Of dit een lid was wisten ze niet, ze meen den van wèl. De politiebeambten waren niettemin van meening, dat men hier te doen had met een na maaksel en dus niet met een wasch echte zaak. De ambtenaar van het O. M., jhr. mr. Lunsingh Wichers, was het met deze laatsten eens en vorderde ver oordeeling van den bekl. tot f 10 boete of 2 dagen hechtenis, omdat de zaak nu toch gesloten is, anders zou hy principale hechtenis geéischt hebben. Etn erkende waarheid. Zooals men weet, gaat de medische wereld niet zoo licht over tot het geven van schriftelijke aanbevelingen voor een of ander middel. Wanneer men dus een middel aantreft, waar omtrent een groot aantal medici gun stige verklaringen hebben afgegeven, kan men er staat op maken, dat dit middel als deugdelijk is beproefd. In dit nummer van ons blad is bijgevoegd een prospectus omtrent het bekende versterkingsmiddel voor zenuwen en lichaam, Sanatogen, dat door meer dan 21000 medici schrif telijk als deugdelijk is erkend en dat, zooals vroeger reeds gemeld, te Lon den op het Medisch Wereldcongres met den Grand-Prix bekroond werd. SPORT. Voetbal. Terrein Strooweg 8—5 uur). H.F.C.I-Wllh. Vooruit I. 't Is te hopen dat 't weer a.s. Zon dag wat gunstiger is dan op den Hemelvaartsdag, toen de beide elf tallen doorloopend in den regen moes ten spelen. Toch is 't toen, niette genstaande alles, een fraaie wedstrijd geworden, waarin H.F.C. met 6-3 overwon. Taylor nam 8 doelpunten voor zijn rekening, Dito één en Steur 2. Werkelijk is in de laatste wed strijden over alle linién een prijzens waardige en hoopvolle verbetering in spelwijze op te merken, die a.s. Zondag ook zeer zeker ons een prach tige match belooft. De kampioenen van de afd. L zyn dan de tegenstan ders en wij durven wel vooruit te verzekeren, dat zy de overwinning niet cadeau zullen geven. Inderdaad bezitten de blauw witten een verba zend vlug en goed combineerend elftal dat van haar 14 competitie wedstrijden er 12 won en met een doelgemiddelde van 61 14 aan 't hoofd harer afd. gaat. De H F.C.-ers zullen alle zeilen moet bijzetten om zich doze bezoekers van 't lijf te bouden. Gezien echter 't resultaat van de drie vorige wedstrijden zien we de verrichtingen onzer plaatsge- nooten met vertrouwen te gemoet. Persoon staat weer in 't doel. Meer burg en Pleyte achter, v. d. Poll, Bak eu Kikkert vormen de half-linie, ter wijl Dito, Groote, Steur, Taylor en Aardweg den aanval vormen. Onge twijfeld de sterkste combinatie, die H.F.C. op 't oogenblik in 't veld kan brengen. Van het Westelijke gevechts terrein. Parijs, 14 Mei. Sedert gisterochtend heeft het onafgebroken geregend. In den afgeloopen nacht hebben wij ondanks het lastige, glibberige ter rein verscheidene Duitsche loopgra ven vermeesterd ten Z.W. van 8ou- chez. Op het overige deel van het front Loos—Atrecht hebben wij al het wonnen terrein behouden. Behalve Ablaing, is ook St. Nazaire door de Franschen in zijn geheel vermeesterd, op slechts enkele huizen na aan den den oostelljken zoom van het dorp, waar de strijd nog wordt voortgezet. Wij hebben ettelijke hon derden Duitschers gevaDgen geno men. De Duitschers hebben bij bun aftocht het halve dorp in brand ge stoken. Te Neuville St. Vaast hebben de Franschen opnieuw een groep huizen genomen in het noordelijk deel van bet dorp. Het aantal kanonnen en mortieren van groot kaliber, door ons genomen, is 17. In het dal van de Aisne hebben wy 4 Duitsche blokhuizen vernield en verscheidene loopgraven met den grond gelijk gemaakt. Twee aanvallen der Duitschers bij Bagatelle in Argonne zljD afgeslagen. Berlijn, 14 Mei. Krachtige aan vallen der Engelsohen tegen ons nieuw front voor Yperen zijn onder de zwaarste verliezen voor den vijand mislukt. Aan den weg Meenen—Yperen hebben wy in de richting van Hooge opnieuw terrein gewonnen. In de streek ten Z.W. van Rljssel heeft de vijand na een krachtige voorbereiding door de artillerie slechts op enkele punten aanvallen gedaan, die alle zijn afgeslagen. Bij de Loretto-hoogte en ten noor den van Atrecht is de dag betrekkelijk rustig voorbijgegaan. De vijand heeft geen aanvallen meer gedaan. Onze verliezen bij de verovering van Ca rency door den vijand bedragen van 600 tot 700 man. Tusschen Maas en Moezel is een vijandelijke aanval in het Priester bosch voor onze stellingen in ons vuur doodgebloed. Bij HageDau is een Fransch vlieg tuig (tweedekker) tot landen gedwon gen ou de bemanning gevangen ge- Van hst Oostelijke gevechts terrein. St. Petersburg, 14 Mei. In de streek van Sjawli ontwikkelen de gevechten zich onder voor ons gunstige voor waarden. W(j hebben in den loop van den dag meer dan 1000 govangeneu gemaakt en 9 machinegeweren ver meesterd. In West-Galicié nemen de gevech ten in hevigheid af. Sedert den lOaen dezer verzamelen onze troepen zich geleidelijk op de San-linie, met het doel zich in een meer aaneengesloten orde op te stellen. Het Oostenrljksche leger dat den llden dezer de krachtig versterkte stelling, die zich ter lengte van 140 werst van de Bystrica tot de Roe- meensche grens uitstrekte, had ont ruimd, heeft zich den volgenden dag inderhaast over de rivier de Pruth teruggetrokken. De vijandelijke rui tertj, die zich opofferde om den alge- meenen terugtocht door charges te dekken, is door ons vuur uiteenge dreven. Onze ka vallerie-di visies zijn op tal van punten door het vijandelijke front heengebroken en hebben door geslaag de charges de vijandelijke maisch kolonnes in wanorde gebracht. De vervolging wordt krachtig voortgezet, onder zeer gunstige voorwaarden voor ons. Hetaanzienlijkegetalgevangenen, door oas gemaakt, neemt snel toe. Berlijn, 14 Mei. By Sjawli zyn de gevechten ook gisteien nog niet tot een beslissing gekomen. Ten noorden van de Njemen heb- in wij aan den benedenloop van de Dubissa 80 gevangenen gemaakt. Ten westen van Prasnycz zijn ge deelton van het eerste Turkestansche legercorps, na viermaal tevergeefs te hebben stormgeloopen, tot in odzb voorste loopgraven doorgedrongen, 's Avonds was de vijand echter overal teruggeslagen en had zware verliezen geleden. 120 gevangenen zijn in onze handen gebleven. Op het zuidoostelijke gevechts terrein staat de voorhoede van het leger van von Mackensen voor Prze mysl en op den linkeroever van de beneden San. De Duitsche en Oostenrijk Hon- gaarsche troepen zetten de vervolging in de richting van Dolina en Dobro- mil voort, eenerzijds over Polanice (op den linkeroever der Weichseljea Kielce, anderzijds ook aan de Dnjestr. Bij Inowlodz (aan de Pilica) hebben de Russen zich in hun stellingen niet kunnen handhaven en trekken thans overhaast in oostelijke richting terug. Weenen, 14 Mei. Officieel bericht van hedenmiddag uit het gioote hoofdkwartier De terugtocht van den vijand in Russisch Polen duurt voort en is ook op sectoren van hot front op de Pi lica begonnen. Van een punt ten Oosten van Petrikau (Piotrkow) tot den boven-Weichsel vervolgen de legers den wijkenden vijand. Hun troepen hebben in het bergland ten Noordoosten van Kielce vasten voet gekregen. In Midden-Galicié trekken do Russen voor het leger van aartshertog Jozi-f Ferdinand over de San terug. Zij wijken uit de streken van Dobromii en Stary Sambor in Noordoostelijke richting. Onze troepen hebben de hoogten ten Zuidwesten van Dobromii en Stary Sambor onder gevechten met de vijandelijke achterhoede be reikt. Bij het algemeene offensief hebben zich nu ook de Duitsche en Oostenrijk Hongaarsche troepen van het leger van generaal Linsinger, dat over Turka en Skole is opgerukt, aangesloten. De slag in Zuidoost Galicié duurt voort. Sterke Russische strijdkrach ten zijn voorbij Obertyn tot een punt ten Noorden van Sniatyn en tot Ma- bala doorgedrongen. Italië. Keulen, 14 Mei. Naar de corres pondent der Kölnische Ztg. te Lugano meldt, heeft Salandra den koning Glolitti als zijn opvolger voorgedragen. WaarschynHikzullenSoonino.Manini, Ciufelli en Zupelli, de minister van oorlog, uit het ministerie treden. KeuleD, 13 Mei. De Züricher corres pondent van de Kólniscbe Ztg. seint: Een Italiaansch Journalist heeft, als zijn meening te kennen gegeven dat het verzoek om ontslag van het kabinet-Salandra Italiö een onzekere toekomst doet gaan en misschien het begin is van het grootste treurspel in zijn geschiedenis. Het schijnt in derdaad, alsof er een omwenteling voor de deur staat. De klove tusschen parlement en volk is nog nooit zoo diep geweest als thans.

Heldersche Courant | 1915 | | pagina 5