DE OORLOG. De algemeene toestand. De koning aldus werd heden morgen uit Rome geseind heeft het ontslag van het ministerie Sa- landra niet aanvaard en het geheele kabinet blijft dus aan. Wellicht heeft dit korte telegram een geweldige historische beteekenis en beteeken t het den oorlog. Donderdag komt de Italiaansche Kamer weder bijeen en inen zou zich al zeer moeten vergissen in de be teekenis van hetgeen de laatste dagen in de politieke wereld in Italië plaats had indien niet in deze heropende Kamerzitting het voornemen der re geering zal worden meegedeeld om aan den grooten oorlog deel te nemen aan de zyde der Entente. De aanvaarding van het ontslag van het ministerie Salandra zou tot het wederoptreden van Giolitti, en daarmede tot de handhaving van de neutraliteit hebben kunnen leiden. Nu echter de koning, die blijkbaar aan Giolitti geen opdracht heeft willen geven, na de mislukking van de op dracht aan Marcora, besloot Salandra met al zijn collega's, dus ook met Sonnino, den naar het heet, meest oorlogszuchtige der Italiaansche mi nisters, te handhaven, is haast nau welijks meer aan te nemen dat de vrede verzekerd zal blijven. Zeker, ook nu nog is geen bepaalde beslissing gevallen en er bestaat dus nog een kans dat Italië het met de beide Midden-Europeesche Rijken, wier bondgenoot het zoo lange; jaren was, zal eens worden. Maar dat zal dan toch spoedig moeten gebeuren want dit toonen de berichten uit Italië wel, dat de opgezweepte volks hartstochten steeds heftiger zich uiten en dat het dus steeds moeilijker zal worden den toestand te beheerschen. Zeer waarschijnlijk is bet dat bet mi nisterie Salandra, door den koning thans in de macht bevestigd, nu ook voor ingrijpende actie den steun van het parlement zal willen zien te verkrijgen en dus vóór verdere stap pen zullen worden gedaan de Kamer zitting zal afwachten. Maar zal ook ten slotte de Kamer niet evenals de Koning buigen voor den wil des volks, althans van dat deel der bevolking dat door den oorlogsroes bezeten door felle betoogingen de meer gematigde en dus ook beschei dener zich uitende elementen over stemt. Het kan niet worden betwijfeld dat in parlementaire kringen de houding van Giolitti den meesten aanhang had honderden afgevaar digden immers zonden den ouden staatsman hun kaartje als betuiging van instemming - maar zullen die afgevaardigden stand blijven houden, nu Gioiitti's invloed niet groot genoeg bleek om het kabinet Salandra defi nitief ten val te brengen, nu integen deel dat ministerie, sterk door het hernieuwde vertrouwen van den koning, zijn positie heeft bevestigd? De oorlogspartij zal in de komende dagen geen middel onbeproefd laten om de zwakkeren onder de parlemen taire broeders onder haar invloed te brengen. Intusschen ook Giolitti en zijn vrienden zullen niet stilzitten. Er zal in de komende dagen duchtig worden gekuipt, heftig worden be toogd - en al mag de geweldigen invloed van Giolitti, diens ontzaglijke parlementaire ervaring en sluwheid niet worden onderschat, men mag evenmin te weinig waarde hechten aan den toenemenden invloed der oorlogzuchtige betoogingen, die als een lawine steeds grooter kringen van het volk medeslepen. Deze week zal dus zeer waarschijn lijk de voor Italië historische beslis sing vallen. Intusschen, indien Italië tenslotto mocht besluiten om aan de zijde dei- Entente tegen de gewezen bondge- nooten op te rukken, zal dat slechts er toe bijdragen den toestand nog ingewikkelder te maken, dan h(j al reeds is. Immers met de Entente strijd ook Servië en het zal voor de Entente mogendheden een heele toer wezen om de belangen van dezen „vriend en geallieerde" met die van Italië in overeenstemming te brengen. Wat Italië verlangt komt in botsing met de nationale begeerten der groot- Serviërs en het kan dan ook niet ver wonderen dat zooals de correspondent van de „Times" te Sofia meedeelt, te Nisj de opgewondenheid over de Italiaansche verlangens groot is. Er gaan dan ook reeds geruchten over een aftreden van den ministerpresi dent Pasjits, geruchten die echter niet bevestigd worden en die blijk baar, hiermede in verband staan, dat deze Servische staatsman bereid is «en deel der Servische aspiratiën op te offeren gelijk de Grieksche staatsman Venizelos dat ten aanzien van Griekenland bereid was te doen - om zoo door wederzijdsche tegemoet koming althans in hoofdzaak het groot Servische idee te verwezen lijken. Indien bet tot de afrekening komt, zullen in geval van een overwinning der geallioerden dan ongetwijfeld in Zuid-Oost Europa belangrijke moei lijkheden zijn op te lossen. In hoeverre een ingrijpen van Italië nu ook het ingrijpen van de nog neutrale Balkan mogendheden ten volge zal hebben, is niet te Z6gg Men tast hier in het duister, omdat de berichten van de plannen en stemmingen hier geheel en al onder den invloed staan van de eigen op vattingen der berichtgevers. Van de zijde der Entente wordt de indruk gewekt dat ook Roemenie gereed staat de zijde der Entente te kiezen hetgeen toch zeker alleen mogelijk zou zjjn indien ook Bulgarije zou worden bevredigd. Van de_ zijde der Midden-Europeesche mogendheden wordt nog steeds volgehouden, dat Roemenië nog geen partij koos. Maar dit laatste toont dan toch in elk ge val, dat men zich hier bewust is dat Roemenie afwacht - dat zjjn neu traliteit niet vast verzekerd is. En het voorbeeld van Italië kon dan wel eens een machtige prikkel zijn. Indertijd verklaarde de Engelsche minister van oorlog, lord Kitchener: Hoe lang de oorlog zal duren kan ik niet zeggen, maar ik weet wel wanneer hij zal beginnen, n.1. in Mei. Wat verschillende noutralen betreft schijnt deze uitspraak van den Brit- schen minister wellicht te worden verwezenlijkt. Zeker is echter, dat de uitspraak juist is, wat de actie op het westelijk oorlogstooneel betreft. Uit de berichten over de gevechten in de streek van Atrecht blijkt, dat dfe geallieerden hier het groote offen sief zjjn begonneD, dat tot de ver drijving van den vijand uit het ver overde gebied en tot zijn eindelijke nederlaag zal moeten leiden. Voor- loopig heeft dat offensief nog slechts een plaatselijk succes gebracht, maar de gelijktijdige actie van Belgen, Bn- gelschen en Franschen langs het geheele front in het noordwesten van Frankrijk en het zuidwesten van België schijnt er op te wijzen, dat de legeraanvoering der geallieerden in die streek het zwakke punt meent te hebben ontdekt, waar het offensief met kans op succes kan worden in gezet. De voortdurende gevechten tijdens dezen winter aan de andere deelen van het uitgestrekte front hebben blijkbaar getoond, dat daar een doorbraak vrijwel onmogelijk is de wederzijdsche stellingen in den Elzas, in Lotharingen in de Argon- nen, Champagne en aan de Aisne zijn blijkbaar te krachtig gebleken. En men wil nu dus de doorbraak beproeven aan den uitersten vleugel van het front, waar een doorbraak en terugdringen der vijandelijke linies de mogelijkheid opent het leger van den vijand op te rollen. Dat hier het zwakste punt geacht wordt te zijn, bewijst het feit dat ook van Duitsclie zijde steeds weer in deze streek - zij het dan dichter nog bij de kust de inleiding tot een doorbraak wordt beproefd. Hier is dus het ter rein, waar beide tegenstanders de beslissing meenen te kunnen ver krijgen. Geen wonder duè dat de Franschen thans zooveel gewicht hechten aan bet plaatselijk succes bij Carency verkregen - thans door successen van de Engelschen, meer noordelijk bij Richebourg en Festubert in de streek van La Bassée en van de Belgen in de buurt van Yperen gevolgd. Voorloopig hebben deze successen geen verdere gevolgen, maar de actie hier toont dat de geallieerden alles inspannen om de verkregen voor- deelen door te zetten. (H.blad). Van het Westelijke gevechts terrein. Parijs, 16 Mei. In den namiddag zijn vier aanvallen der Duitschers op Steenstraete afgeslagen. De mededeeling beschrijft het succes der Britten en zegt, dat het eeu ern stige nederlaag voor de Duitschers was. De Franschen hebben hun nieuw front kunnen versterken en bevesti gen, en de Duitschers zijn verder teruggedreven. Zaterdagavond hebben de Duit schers bij Ville sur Tourbes, in Cham pagne, een mijn laten springen achter ons front. Acht Duitsehe compag nieën deden daarop een stormaanval en wonnen terrein, maar twee tegen aanvallen met de bajonet en hand granaten herstelden de heele positie en vernietigden de Duitschers. Dui zend lijken van Duitschers lagen in onze loopgraven. Wij maakten 377 gevangenen, waarbij 12 officieren waren. Berlijn, 17 Mei. Officieel bericht uit het groote hoofdkwartier: Ten noorden van Yperen, ten wes ten van het Yserkanaal en Het Sas, hebben wij onze vooruitgeschoven stellingen ontruimd en de daar zwakke strijdkrachten in onze hoofdstellingen aan den oostelijken oever van het kanaal teruggetrokken, om verliezen door het krachtige vijandelijke ge schutvuur te voorkomen. Ten zuiden van Nieuw-Capelle houden do Engolschen nog gedeelten van onze loopgraven, die sedert de gevechten van eergisteren in hun handen zijn, bezet. De strijd duurt daar ter plaatse nog voort. Ten noorden van Atrecht hebben wij bij Ablain en Neuville aanvallen der Franschen met groote verliezen voor den vijand afgeslagen. Bij Ailly en in het Priesterbosch zijn weinig beteekenende infanterie- gevechten geleverd. Onze luchtschepen hebben met succes aanvallen gedaan op de oor logshavens Dover en Calais. Zeppelin boven Ramsgate. Londen, 17 Mei. Een Zeppelin heeft vanochtend om 2 uur ongeveer 40 bommen op Ramsgate geworpen. Er zijn twee menschen gewond. Londen, 17 Mei. De Zeppelin vloog ook over Margate, Broadstairs en Folkestone, zonder echter op die plaatsen bommen te laten vallen. Vannacht om half drie verscheen het luchtschip boven Dover, doch werd zeewaarts verdreven. Van het Oostelijke gevechts- terrein. St. Petorsburg, 17 Mei. Onze lin kervleugel bracht aan de Djnestr de Oostenrijkers een pijnlijke nederlaag toe. over een front van meer dan 150 werst lengte. In den loop van vijf dagen, gere kend van af den 9en, hebben wij in die streek tot 20.000 gevangenen ge maakt en drongen wij den vijand tot een volledigen onordeiyken terug tocht tot over de Pruth. Op 14 Mei namen onze troepen, na zwaren strijd, Nadworna (ten Westen van Kolomea). Den vorigen dag had onze cavalerie zich meester gemaakt van Sniatyn (ten Oosten van Kolemea, aan de Pruth). Wij zetten de vervolging met kracht voort. De „Transylvania". Londen, 17 Mei. De „Transylvania" (op 7 Mei van NewYork vertrokken) die door de Duitschers met hetzelfde lot werd bedreigd dat de „Lusitania" trof, is veilig en wel aan de Clyde aangekomen. Italië. Berlijn, 17 Mei. Over de weigering door den koning het ontslag van het Kabinet Salandra aan te nemen, schrijft Theodor Wolff in het „Berl. Tageblatt" De oproerige straattooneelen en de bedreigingen met revolutie maakten op deu koning den gewenschten in druk. Giolitti heeft een aanhang waar op hij rekenen kon en de koelbloedige bedaardheid, welke een staatsman in moeilijke omstandigheden noodig heeft. Hij stond gereed op te treden, maar de koning riep hem niet. Het schijnt, dat. de oorlog, welken Sonnino sinds lang wil, thans bijna niet meer te voorkomen is. Wanneer de vloedgolf losbreekt, dan zal men zien wat deze met zich meesleurt. In Palermo hebben studenten een doodkist rondgedragen, waarop ge schreven stond: „Giolitti en de eer van Italië liggen hierin." Italië en het huls Savoye zullen, indien geen wonder geschiedt., wellicht spoedig bij doodkisten staan, welke minder theatraal zijn. Men tracht het Itali aansche volk over te halen door het te wijzen op de voordeelen van den oorlog, op buit en roem maar moeders behooren ook tot het volk. Naar het „Berl. Tageblatt" uit Lugano verneemt, heeft de koning een langdurig onderhoud gehad met den chef van den generalen staf. Deze begaf zich daarop naar den minister van oorlog. Na heftige betoogingen voor de bureaux der bladen, die voorstanders zijn van de neutraliteit, trok een groote menigte naar het Engelsche gezantschap en hief juichkreten aan voor Engeland, waarop de gezant met zijn staf op het balkon verscheen en bedankte. De „Deutsche Zeitung" schrijft: Dit eerste toegeven aan den volkswil is van groote beteekenis. Wij moeten ons voorbereiden op gewichtige, wel licht voorbarige besluiten. Thans is het zaak gereed te zijn. Dit zijn wij en daarom kunnen we het slot van het drama met kalmte tegemoet zien. Wij hebben een eensgezind Italië niet behoèven te Vreezeneen revolution- nair en verdeeld Italië zal thans voor zichzelf gevaarlijk worden. PLAATSELIJK NIEUWS. Spoedeischende vergadering van den Raad der Gemeente Helder op Maandag 17 Mei. De Raad der gemeente was in spoedvergadering bijeengeroepen ten einde mededeeling te krijgen van het overlijden van don Burgemeester, den heer A. J. J. van Steijn. Aanwezig alle leden, behalve de heer Harjer (één vacature). De Voorzitter, de héér W. J. van Neck, opent de vergadering en deelt mede, dat door hem als Voorzitter van den Raad een telegram is ont vangen, gericht aan den Raad, van den broeder des heeren Van Steijn, intendant van het koninklijk paleis op het Loo, meldende het overlijden van den burgemeester. Hoewel dit bericht, aldus voegde de Voorzitter hieraan toe, aan geen onzer geheel onverwacht is gekomen, omdat wij vijf weken' geleden, toen de heer Van Steijn opnieuw met verlof ging, wel inzagen, dat hij niet terug zou ko men, heeft het ods toch getroffen dat de burgemeester zoo spoedig het tijdige met het eeuwige beeft ver- het pantserdekschip „Heemskerck", dat aanvankelijk half Juni hier te lande werd terugverwacht, eerst tegen 30 Juni terug kunnen zijn. Na Para maribo te hebben verlaten, zal het schip vermoedelijk van 4 tot 12 Juni te Newport-News verblijven en van "1 tot 23 Juni te Fayal. De Z.Eerw. A. H. Buhrs kapelaan aan de O. L. V. kerk alhier is door Z. D. H. den Bisschop van Haarlem benoemd tot pastoor te De Ooeksdorp op Texel. Vlootpredikanten. Men bericht ons: In verschillende bladen is gezegd, dat de Kerkeraad van de Herv. Gem. te Helder niet ontvankelijk is ver klaard in zijn hooger beroep tegen bet besluit van het classikaal bestuur van Alkmaar, waarbij do vestiging van 2 nieuwe predikantsplaatsen, 4 en 5, is geweigerd. Die voorstelling is onjuist. Hoewel er tusschen het Provinciaal Kerkbestuur en den Kerkeraad een klein verschil bestaat jn opvatting, wat betreft het legale* der regeling, is de Kerkeraad wel degelijk ontvan- kelyk verklaard en zijn de bezwaren door hen tegen de weigering inge bracht stuk voor stuk overgenomen door het Provinciaal bestuur. Het besluit van het classikaal be stuur is dan ook te niet gedaan, de plaatsen zijn, naar den wensch van de Kerkeraad, gevestigd, terwijl de benoodigde goedkeuring van de Synode binnon korten tijd kan tege moet gezien worden. Gymnastiek Vereeniging ..Oefening kweekt kunst". Onder leiding van den heer J. P. van Loo werd Zondag j.1. door 12 leden der oudste adspiranten (jongens van 13 16 jaar) en 2 leden der hoofdafdeeling eene afstandmarsch gemaakt. Om 6 uur 's morgens werd van het Gymnastieklokaal Weezen- straat afgemarcheerd en de volgende route genomen: de Kooy, Breezand, Anna Paulowna, Wieringerwaard, Schagen, Schagerbrug tot Stolper- vlotbrug waarna met de boot terug gekeerd werd. De afstand bedroeg 35 K. M. welke na aftrek van rust in 6 uren werd afgelegd. Deze marsch zal door meerdere, voor het Ned. Gymnastiek verbond officieele mar- schen door de hoofdafdeeling gevolgd worden. Een woord van hulde aan hetgeen de overledene in de nagenoeg jaren van zijn verblijf alhier verricht heeft, mag hier niet achterwege blij ven. De gemeente verliest in den heer Van Steijn een burgemeester, die al dien tijd met alle hem ten dienste staande krachten gewerkt heeft voor het welzijn der gemeente. Veel zaken van blijvenden aard zijn onder zijn beheer tot stand gebracht, zaken, die in de toekomst der gemeente ten zegen zullen strekken. Wij kunnen van hem getuigen, dat hij als burgemeester gedaan hoeft wat z(jne hand vond om te doen, dat hij een man was, die er naar gestreefd heeft tot heil van de ge meente te werken op eene wijze, die onze achting on onzen dank ver dient. Hij was een man van begin selen, dio zijn werk verricht heeft op do meest conscientieuse w(jze en met gestreng plichtsgevoel en onkreuk bare trouw de gemeente gediend heeft. Daarvoor komt van deze plaats een woord van hulde toe aan zijn nagedachtenis. Deze woorden werden door den Raad staande aangehoord. De Voorzitter deelt vervolgens mede, dat de teraardebestelling plaats heeft Dinsdagmiddag 1 uur te Ro- sendaal (Gelderland). Het Dagelljksch Bestuur heeft gemeend geen voorstel te moeten doen betreffende het af vaardigen van eene deputatie. Wat den Voorzitter persoonlijk betreft, deze zal bij de teraarde bestelling aanwezig zijn, ZEd.Achtb. laat het overigens aan den Raad over te be slissen of deze zich vertegenwoor digen zal. De heer Grunwald sluit zich gaarne aan bij de woorden van buide, aan don overleden burgemeester ge wijd. De mededeeling van bet over lijden heeft allen diep getroffen. Hoe wel spr. persoonlijk niet in bijzonder vriendschappelijke verhouding tot den burgemeester stond, onderschrijft hij gaarne de hem door den Voorzitter gebrachte hulde en stelt voor het Dagelljksch Bestuur in zijn geheel namens de gemeente aftevaardigen bij de begrafenis. De Voorzitter deelt nog mede, dat hem ter oore gekomen was, dat de Burgemeester zich indertijd had verklaard tegen eene bloemenhulde. Om die reden, en ook omdat, wegens den korten tijd en den grooten af stand hieraan bezwaren verbonden zijn, heeft het Dageiyksch Bestuur hiervan geen werk gemaakt. Spr. stelt verder voor aan de familie namens het gemeentebestuur een brief van rouwbeklag te zenden. De Raad vereenigt zich hiermede by acclamatie. De heer Zander zou het wen- schelijk vinden als het college van B. en W. aangevuld werd met een paar raadsleden en stelt voor de beide oudste leden, de heeren Over de Linden en Terra, aftevaardigen. De heer Over de Linden ex cuseert zich, waarna het voorstel- Grünwald bij acclamatie aangenomen wordt. Daarna wordt de openbare ver gadering gesloten. Oe „Heemskerck". Blijkens nader by het departement van Marine ingekomen bericht zal BINNENLAND. Bommen naar een Nederlandschen trawler geworpen. Het „Handelsblad" schrijft: Het werpen van bommen uit een Duitsch vliegtuig op den stoomtrawler „'s-Gravenhage", bewijst thans zeer duidelijk, dat de vergoeding, :un de eigenaren van de „Katwijk" ver leend, allerminst beteekent, dat Duitschland voortaan niet schepen zal vernietigen en de opvarenden wellicht vermoorden, zonder zich overtuigd te hebben, dat die schepen geen neutrale schepen zijn. Vliegtuigen kunnen geen onderzoek instellen en Duitsehe vliegtuigen zul len op visscbersvaartuigen op de Nederlandscbo kust geen bommen werpen, indien zy geen order hebben ontvangen vreedzame visschers, of zij al dan niet vijandig zijn, te ver nietigen. Het spreekt van zelf, dat onze regooring de volle verantwoordelijk heid draagt voor de wijze, waarop zy tegen dergelijke daden opkomt. Wij hopen, dat. zij er in slagen zal, na den oorlog de overtuiging te wekken dat zij alles deed om de Duitsehe regcering het onrecht, dat in haar naam geschiedt, te doen inzien on haar te nopen van het plegen dezer misdaden af te zien. Intusschen gelooven wij niet, dat in de smadolijkste tijdon van onzo geschiedenis de Nederlaudschu vlag, hef. loven van Nederlandsche zeelui eu Nederlandsch eigendom met zoo veel geringschatting behandeld zijn als in deze dagen. Oa „Katwijk". Reutel seint uit Londen: HetPrij zenhof heeft de lading ijzererts (8850 ton) van het Nederlandsche stoom schip „Katwijk" tot contrabande ver klaard, op grond, dat zij besLomd zou zijn geweest voor de firma Krupp. De eisch van de reeders tot ver goeding van de vracht werd ingewil ligd, die tot betaling van liggeld voor het vasthouden van het schip, dat later door do Duitschers in den grond word geboord,, word afgewezen. 's Lands Verdediging. Een merkwaardig adres. Aan de leden der Tweede Kamer is het volgende adres verzonden „Ondergeteekenden, van oordeel, dat de veiligheid en waardigheid van den Staat eischen, dat gedurende dezen oorlog en bij de daarop volgende vredesonderhandelingen, op elk ge wild oogenblik over alle gezonde krachtige mannen in weerbaren staat beschikt kan worden, dringen met den meesten ernst aan op onverwyide wetteiyke invoering van algemeenen oefenplicht en aanvulling van den daarvoor mogelijk niet volkomen toereikenden voorraad wapenen en munitie, en dit in afwachting, dat de dringend noodige „algemeene dienstplicht", mot „oefenplicht", voor alle physiek geschikten zal zijn tot stand gekomen". Het adres is geteekend door vele invloedrijke mannen in den lande; C. J. K. van Aalst, pres. der Neder landsche Handelmaatschappy,Churles Boissevaiu, luit .-gen. van Daalen,luit.- gen. van Heutsz, W. J. Cohen Stuart, W. Stork, industrieel te Hengelo en vele anderen. Het H.blad schryft over dit adres Dit adres is van groote beteekenis. Wij, Nederlanders, zijn midden tusschen de oorlogvoerenden en in voortdurend gevaar om in den draai kolk te worden meegesleept. Daarom is het de volstrekte plicht der regeering om onze weerbaarheid in goede orde te hebben en niets zou verontschul digen gebrek aan voorzorgsmaat regelen. Wij moeten bezitten de noodige reserve, ammunitie, geweren en kanonnen. Wat wij zeiven niet kunnen maken is toch zeker uit Amerika te ontbieden, maar Nederland zelf kan de noodige mannen leveren. Wij weten hoe goed onze jongens als militair voldoen en duizenden zijn nog beschikbaar als men dadelijk oefenplicht invoert. Sluurliadanaxamens. 's-Gravenhage, 15 Mei. Geslaagd groote stoomvaart eerste stuurman J. Fr. Gugelot.tweede stuurman M. Dalmeyer, P. Krijnenderde stuur man W. Hagtingius, J, Hilvering, W. Joziasse, W. Kaspers. Broodvoorziening. Te Zaandam was de toeloop op het gemeentehuis om broodkaarten zóó groot, dat politieassistentie noodig was om de orde te bewaren. In ver band hiermede werd dooi het ge meentebestuur besloten, de brood kaarten verkrijgbaar te stellen bij de broodbakkers. Schip omgeslagen. Te Vlissingen is Zondagmiddag binnengesleept het wrak van de visch- bom H 54, die Woensdag van daar uitvoer met 5 man en vermoedelijk Vrijdag is omgeslagen. Omtrent de bemanning is niets bekendzeer waar schijnlijk zijn allen verdronken. Vluchtelingen. De mailboot „Mecklenburg" is Za terdag te Vlissingen aangekomen met onder de passagiers 30 Duitsehe vrouwen, die jarenlang in Engeland woonden en nu vluchtten. Ontvluchte krijgsgevangenen. Drie ontvluchte krijgsgevangenen, twee sergeants en een soldaat uit het gevangenenkamp te Munster, zijn Zaterdag te Oldenzaal aangekomen. Z\j waren op 4 October bij Maubeuge gevangen genomen. De drie mannen zijn van Oldenzaal naar Rotterdam vertrokken. De moord te Roozendaai. Johannes Bogers, verdacht van den moord te Roozendaai, is Zaterdag namiddag aan het grenskantoor Es- schen door Duitsehe militairen aan de Nederlandsche marechaussee over gegeven. De man was zeer stevig geboeid, daar hij tusschen Antwerpen en Esschen nog uit de auto was ge sprongen, waarbij hij zich aan een beGn heeft gewond. Diefstal. In den nacht van Zaterdag op Zon dag omstreeks 2 uur werd een tor- pedist betrapt, terwijl hy, in vereeni ging met een tot nog toe onbekend gebleven raillitair, een houten geld kist van het landweerdepot, gevestigd in het voormalig armhuis op den Schiedamschendyk no. 245 te Rotter dam, uit het raam van het bureau van den commandant van dat depót op de straat liet zakken. Met de ge stolen geldkist, waarin zich ongeveer f60 bevond, namen de beide militai ren de vlucht den Westzeedijk op. Zij werden achtervolgd en nabij de Scheeptimmermanslaan werd de'tor- pedist gegrepen. Zijn onbekende mede plichtige ontkwam. De geldkist, waar van het houten deksel sporen van braak, vertoont doch die nog niet geopend was, werd in beslag geno men. Later is als verdacht van mede plichtigheid in het voormalig arm huis ook gearresteerd een landweer soldaat der infanterie, die den onbe kend gebleven militair bij het inklim men behulpzaam zou zyn geweest. („N. R. Ct.") IJmuiden, 18 Mei. IJ b 1 a n d v i s a c h e r ij. Van de LIslandvisscherij kwam binnen als derde schip de stoomtraw ler „Hercules" en besomde 17000 gulden. Visch naar Engeland. Met het Engelsche stoomschip „Falcon" zijn van hier naar Londen door den visch handelaar van D. 350 mailden visch verscheept. Hei stoomschip nam deze lading by den toeristensteiger in en zette toen de reis voort. Laatste berichten. van de Njemen bij Marjampol en Ludwinow hebben wy vijandelijke aanvallen afgeslagen. Onder de bij Sjawli gevangen ge nomen Russen bevinden zich rekruten van de lichting 1916, die slechts 4 weken waren geoefend. In Galicië zetten wy onzen opmarsch tusschen de Pilica en de boven- Weichsel, zoomede op het front Sambor - Stryj - Stanislau voort. By Jaroslau en ten noorden daarvan is het ons op verscheidene plaatsen gelukt do San over te trekken. Om Przemsyl wordt gevochten. Italië. Rome, 17 Mei. Volgens de Mes- sagero en hot Giornale UTtalia ver wacht men dat het vertrek van de gezanten van Duitschland en Oosten rijk aanstaande is. Twee extra-treinen staan voor hen gereed. Ongeregeldheden te Triëst. Genève, 17 Mei. De Tribune de Genève verneemt uit Triëst dat daar ongeregeldheden zijn uitgebroken. Een menigte, grootendeels uit vrou wen uit het volk bestaande, begaf zich naar het vorsteiyic paleis, roe pende: Dood aan den Keizer! Ze verbrandde de geel zwarte vlag en een beeltenis van den Keizer. Politie on soldaten trachtten de menigte uiteen te drijven, waarby een groot aantal betoogers werden gedood of gewond. Het aantal gewonden be draagt meer dan 300, het aantal dooden is onbekend. Uit Portugal. Madrid, 17 Mei. Uit Lissabon komt het bericht dat op Cbagaa, den nieuwen ministerpresident, tijdens diens reis van Oporto naar Lissabon, een moord aanslag is gepleegd. Senator Freitas heeft op hem ge schoten en hem ernstig gewond. Freitas zelf is door gendarmes ge dood. De troebelen te Lissabon zijn weer begonnen. Telegrammen, ontvangen nè 11 uur. Parijs, 18 Mei. Avoudcommuniqué. De vijand, die tengevolge van onze successen bedreigd werd in geheel België te worden ingesloten, heeft in den afgeloopen nacht de stellingen, welke hy nog ten Westen van de Yser bezet hield, ontruimd. Wij hand haven alle terreinwinst aan den Oos- teiyken oever. De Engelschen die Zondagmorgen ten Noorden van La Bassée hevige tegenaanvallen te doorstaan hadden, namen Maandag verschillende loop graven en brachten den vijand zware verliezen toe. Een detachement Duit schers van 700 man kwam onder het vuur der Britsche mitrailleurs. De Duitsehe artillerie werd tot zwij gen gebracht. De Engelschen namen 1000 man gevangen en veroverden een aantal machinegeweren. Ten Noorden van Atrecht werden de operaties door een dichten nevel belemmerd. Op de hellingen bij Lorette duurt do strijd voort; alle Duitsehe tegenaanvallen wei den afge slagen. Hedenochtend vroeg onder namen wy een aanval op het Ailly- woud en namen verschillende Duit sehe stellingen, benevons 3 machine geweren, terwijl wij 50 man krijgs gevangen maakten. Van het Westelijk front. Parijs, 17 Mei. Officieel bericht van hedenmiddag. In de streek van Het Sas worden de vorderingen der Franschen voort gezet. De Franschen hebben in den avond van 16 Mei een krachtig door de Duitschers versterkt huis ver- meesterd, en zijn aan den oosteüjken oever van het kanaal voorbij de eerste Duitsehe linie gedrongen, waarbij 154 gevangenen zijn gemaakt en -1 machinegeweren genomen. Een Duitsehe tegenaanval is volslagen mislukt. De Franschen hebben 200 meter terrein gewonnen cp een uitlooper der hoogvlakte van Lorette, in de richting van de suikerfabriek van Souchez. In de streek van Lorette wordt een verwoed artillerieduel ge leverd. Vier Duitsehe tegenaanvallen zyn hier bloedig afgeslagen. In de gevechten by Viile-sur- Tourbes in Champagne hebben Jde Franschen nog 300 gevangenen ge maakt, waaronder 9 officieren en 6 machinegeweren genomen. De Duit sehe aanval is hier dus in een succes voor de Franschen verkeerd. Gevecht tusschen Zeppelins en vliegtuigen. Londen, 17 Mei. Het persbureau maakt bekend dat de Zeppelin die een aanslag deed op Ramsgate, door vliegtuigen uit Eastchurch en West- gate is verjaagd tot het lichtschip West-Hinder. Ter hoogte van Nieuw- poort werd de Zeppelin aangevallen door 8 vliegtuigen uit Duinkerken, waarvan drie het van dichtbij onder vuur namen. Een vlieger liet toen hij op 200 voet boven hot luchtschip was, vier bommen vallen. Men zag een rookkolom uit een der afdeelingen van het gevaarte komen. De Zeppelin steeg op tot 11.000 voet. Men gelooft dat hij zwaai- beschadigd is. De En gelsche vliegtuigen waren aan een hevig vuur uit de Zeppelin blootge steld. Er zyn geen verliezen geleden. Van het Oostelijke gevechts terrein. Berlijn, 17 Mei. Officieel bericht uit het groote hoofdkwartier Aan de Dubissa en ten zuiden AGENDA. „Witte Bioscoop", Koningstraat. Hoofd nummer: De Spion. 1G-18 Mei. Wereld-circus Altliof te Behagen. 24 Mei. Openlucht-samenkomst veor geheelont houding. Terrein Stationsweg (naast liet Bondsgohouw), 3 uur 's middags. 24 Mei. KingrUden op fietsen te Jullanadorp, 2 uur n.m. Dansen h(j .1. Bijvoet. MARINE EN LEGER. De luitenant t e le kl. H. H. O.v 20 dezer l- verdere gereedmaking v „Gruno"; hij is bestemd t i commandant v De uit Oost-IndiS gerepatrieerde luitenants tor zee der 2e klasse C. H. Brouwer en M. A. A. Winkler, wordon met den Sisten Mei 1916 geplaatst aan boord van Hr. Ms. Wachtschip te Willemsoord. De luitenant ter zee 2e kl. H. van Root) wordt in do directie der marine te Willems oord geplaatst aan boord ran Hr. Ms. instruc- tioschip „Neptunus". De officier-machinist 2e kl. H. C. Besauson, die bestemd ls voor het marine-etablissement te Soerabaja, zal 29 dezer por particuliere ge legenheid daarheen vertrekken. De uit Oost-Indie teruggekeerde luitenant lor zee 2e kl. H. van Ramhorat is geplaatst aan boord van Hr. Ms. Wachtschip te Willemsoord. De officier van gezondheid le kl. J. Versteeg, van het le hulphospitaal, en de officier-machi nist 3e kl. L. A. Meijer, thans dienende in de directie der marine te Amsterdam, worden 30 dezer in de directie der marine te Willemsoord geplaatst aan boord van Hr. Ms. opleidingsschip voor zeemiliciens „Neptunus". Ij. vuil Thiel, van net ze uat„ <uu id^uuiiu rlo te den Helder, die hooft deolgenomen de te Kampen gehouden spoedopleiding voor sergeant-majoor-administrateur, heeft het oxu- men oor dlon rang met gunsligon uitslag af gelegd. Staatsloterij. Trekking van Maandag 17 Mei, 5e klasse. le lyst. No. 5563 f 5000. No. 11464 f1000. Nos. 7643 10231 14586 en 194G2 elk f400. Nos. 89 8282 en 13467 elk f200. Nos. 9340 17289 18897 19975 en 20972 elk f 100. STOOMVAARTBERICHTEN. Stoomvaart-Maatschappij „Nederland". Boeroe, uitreis, ia 11 Mei Kaap Bon gepasseerd Grotlus, uitreis,arriveerde 14 Mei te Singapore. Riouw en Java, uitreis, arriv. 14 Met te Batavia Banda arriv. 10 Mei van Santos te Amsterdam. Boeton vertrok 13 Met v. New-York naar A'dain. Vondel, thüisreis, vertrok 15 Mei van Singapore Radja, thuisreis, passeerde 16 Mei Perim. Timor, thuisreis, vertrok IC Mei van Port-Said. Kangcan, thuisreis, vertrok 16Mei van Colombo. Koningin Emma, thuisreis, pass. 14 Mei Perim. jj- Nederl., uitreis, is 16 Mol Perim gepass. Rofterdamsche Lloyd. lorcntalo, van New-York naar Rotterdam, is 13Mei bi) Walmergeankerd. Djebres, thuisreis, vertrok 15 Mei van Port-Said. Arakau arriv. 16 Mei van New-York te Padang Bandoeng, ran Norfolk naar Java, vertrok 16 Hei van Port-Said. Madloen, thuisreis, vertrok 16 Mei van Port-Said. 'i'ambora, uitreis, vertrok 16 Mei van Napels. Kawi, uitreis, arriveerde 10 Mei te Graveseud. Insulindc, thuisreis, vertrok 16 Moi van Napels. Jacatra, thuisreis, passeerde IC Mei Ssgres. Koninklijke Hollandsche Lloyd. Prisia arriv. 16 Mei van Buenos-Ayres te A'dam. Maasland arriv. 16 Mei v. Santos te Amsterdam Delfland, uitreis, airlv. 16 Mol te Buenos-Ayru*. Etna, thuisreis, vertrok 17 Moi v. Buenos Ayrox Hollandla, uitreis, vertrok 16MeivanFalmouih. Kennemerland, uitreis, vertr. 16Mei van Leixors. Zaanland, uitreis,arriveerde 15 Mei te Bahia. /■••eland i3, thuisreis, vertr. 15 M<i v. Montevideo. Kon. West-Indische Maildienst. bij Deal geankerd. Oberon, thuisreis, arriveerde 16 Mei te Londen Jan van Nassau nrriv.l6Mei v.A'd.te San Nlcolax. Lodewiik van Nassau vertrok 19 Mei van New York naar Kusthavens. Oranje Nassau, uitreis, paB.s. lü Mei Dungencss. Haven te Nieuwediep. 16 Mei. Aangekomen van Harlingen eu ver trokken naar Huil het "Nederl. „Rijnstroom". Id. van Goole naar Harlingen het Nod. s.8. „Noord-Holland". 17 Mei. Vertrokken naar Londen Nederl. schoe ner „Alberdina", kapitein Hocksemu, (van Harlingen gekomen). VISSCHERIJBERICHTEN. Nieuwediep, 16 Mei. Aangebracht door 14 kordors: 170 st. tong f 0.85 per stuk, 500 stuks middcltong f0.16per stuk, 220 stuks kleine tong T0.80 per stuk, 14 mand kleine schol f3 a f6 per mand Door trekkers 12 tal geep 110 af 11.60 per lal. 16 Mei. 17 Mei. Door trekkers: 900 tal haring f2.00 a f2.76 per tal, 50 tal geep f9.60 a f12.60 per tal, 6000 stuks ansjovis f6.90 a f7.80 per 1000 stuks. 18 Mei, vjn. Dêor trekkers: 65 tal haring fS.001» f3.65 per tal, 20 tal geep f 10.75 a f1250 per tal. MARKTBERICHTEN. Helder, 17 Mei 1915. GROENTEVEILING. Spinazie, f3.— a f4.80 per 100 mandjes id. fO.- a 10.- 100 pond. Radijs, fl.- a f 1.60 100 bos. Raapstelen, f 1.20 a f 1.60 100 Rabarber, 14.— a f530 100 Roode Kool, f f 100 stuks. Savole kool, f 0.— 100 Sla (le soort) f3.60 a TO. 100 krop. Id. (2e soort) ru» a f 0.— 100 Prü, f 10.- a fO.- 100 bes. Peterselie, fO.— a ftt— 100 Selderij f6.— n f8.— 100 Postelein, fia- a f 10.76 100 Zuring fO.— 100 bon. Asperges witte f—a f-, 100 bos. blauwe f ld e f—.- 100 Helder, 18 Mei 1916. GROENTEVEILING. Spinazie, f2.— a f4.— por 100 matull id. fO.- a fO.- 100 ben. Radijs, fl.- a 11.30 100 bos. Raapstelen, r0i7Q a f150 100 Rabarber, (280 a f350 100 Roode kool, f af-.- ..100 stuks. Savoie kooi, 1-.- 100 Sla (le soort) f2- a f3.- 100 krop. SU (2e soort) f 1.70 a fO.- 100 Sla (3e Boort) fO.- 100 PiU f 10.26 a f12.- 100 bos. Peterselie f4.- a f5.- 100 Selderij 16.— a 16— 100 Postelein f9.50 a-f 10.- 100 mand Asperges witto r80.— u I' 100 boft. Id. blauwe f24.— ii l .- 100 ld. dunne fl«— 100 Wortelen f8.— a f9.- 100 Zuring f6.— 100 ben. f—kl.fabriokskaas f52.-, kleine boeronktux f60.—, corom. fabriekskaai! f- -, commis sie boerenkaas f 60.—, middelbare fabrlekskuoa f middelbare boerenkaas f 60.—. Aange voerd 216 stapels, wegende 197243 K.G. Handel kleine goed. fUO n f280, 182 nucht. kalveren 118,- ii f28,—, 395 magere schapen I'26.— a f60,-, 1013 lammeren f 12 a f 19, 77 magere varkens f 28,- u f89.-.203 biggen f 14.- a f23,-, 28 bokken en geiten f3,- a flO,-, 9 kleine bokjes f). a f 2.—, boter, per kop laagste prijs I 0,70, mlddelprijs f 0.77, hoogste prusfO.775, aangevoerd 7682 kop. eieren f450 a r6JB per 100, condon- eleren f450 a f 455. Alkmaar, 17 Mol 1916. Aangevoerd 13 koeien en ossen f250 af 430, i'M vette kal voren i'60,- n f140,--, lier K.G. fl.on a f 1,20,84 nucht. idem f 12,— a f29,-,38 magere schapen f30,- a f 48,—, 286 vetto varkenB f0,72 a f0,93 per K.G., 0 magere id. f - a f Arasterdam, 17 Moi 1915. Ter markt waven heden aangevoerd404 vette koeien, le kw. 106 a 110 ct., 2e kw. 93 a 102 ct., 8e kw. 94 a 96 cl.: 120 melk- en kalfkoeien f200 a f360, 000 vetto kalveren, le kw. f0.00 a 0.00, 2o kw. ro.00, 3e kw. f0.00 per K.G.; 131 nuchtere kal veren f12 a f18 per stuk, 72 schapen f28 a f42 per stuk. 1884 lammeren f12.— ar 15— per stuk. 223 vette varkens, le kw. f 86 a 88, 2e en Mo k w f80 a 84, geen overzeesche en geen Gelderachc-. Beverwijk, 17 Moi 1916. Groenten. Asperges, dik blank, f20— f86, id. dun blank f 10- f20. ld. dik blauw f 16—124, ld. dun f7-fl4 por 100 bos, poste lein i'0.84—10,44 perberf, raapstelen fl.00 -I'2.0(1 per 100 bos, rabarber f 2.00—f 4.00 per 101 bos, radUs f2f 4.00 per 100 bos. sla f2.06-f4.00 per 100 krop, spinazie f 0.20—1 0.60 per kist, zuring f 0.04-f aio per ben. Purmerend, 18 Mei 1916. 31 stapels Fabrlekakaas per 60 K.G. f 6350 93 Boerenkaas 60 f 52.- - Oommissie 60 f - - 2 Middelbare 60 f 60.- Goudsche kaas 60 f - - 168 votte por K.G. f 0.80 f 594 melke en gelde f 150.- f !S Stieren f 000.- f ll Paarden - f 000.- f 11 vetto Kalveren per K.G. f 1- f 1 nuchtere id. per stuk f - Slachlkalveren f 16.- f Fokkalvoren por stuk f 16.- f 6 vette Varkens per K.G. f 056 19 magere id. per stuk f 20.- 5 Biggen per stuk f 14.- 12 Schapen J 32,- 1702 Schapen - Overhouders 2505 Lammoron f a- f 11— f 30.- f 22.- f 64.- - Kalkoenen - Zwanen - Kipeieren per 100 stuks f - Bendeleven ,nn - Kievitseieren - zak Appelen - zak Peren f a- r o.- 1 I u.~ r stuk f 0.- f 0- Burgerlijke Stand van Helder, Van 15 tot 17 Mei. ONDERTROUWD: C. van Heus- den en J. W. Over de Linden. BEVALLENA. Dienaar geb. Ap pel, z. E. v. d. Vliet geb. Horsman, d. J. G. v. d. Waag geb. van Dam, z. M. A. J. H. v. d. Horst geb. Hent, z. M. Kouwenberg geb. Kouwenberg, 2 z. M. G. Dtiijvelshofr geb. van Kooten, d. CORRESPONDENTIE. Het verslag van de voetbal-wedstrijd H.F.C. Wilhelmina Vooruit, moest wegens plaatsgebrek tot een volgend nummer blijven liggen.

Heldersche Courant | 1915 | | pagina 2