Plantenvet Delfia Corsetten RECLAME CORSET Magazijn „De Ster" Thee E. Brandsma Openbare Verkooping ren GEEN BETER RIJWIEL DAN HET TOURIST-RIJWIEL. Aardappelen. PLANTENBOTER] P'PLANTENBOTERfABR KLAPPA, Plantenboter en BIK., Plantenvet, Passage bespreking B. Kampmeijer, OP AUDIËNTIE. De Notaris H JL BEECKMAN, Huisraad en Inboedel Keizerstraat 90. grootste sorteering in alle prijzen in beige en blauw, fl JACOB BAKKER Dz., SPOORSTRAAT 101. Depot N.V. Stoomzuivelfabriek „WILHELMINA", COR. STAALMAN'S RIJWIELHANDEL Thee Roode Star. T^JJNSTE wegens vertrek. te Nieuwediep (den Helder), zal op WOENSDAG 19 ME11915, aanvangende des voormiddag» ten 10 uur, in de Schouwburgzaal „TIVOLI", te den Helder, in het openbaar verkoopen bestaande innotenhouten salon- ameublement, eikenhouten salon ameublement met dito buffet, diverse salontafels en stoelen, kasten, kleed en, zeilen, loopers, gordijnen, glas- en aardewerk, keukengereedschap en hetgeen verder ten verkoop zal wor den aangeboden. Te bezichtigen daags te voren van 2- 5 uur. Openbare verkooping op WOENSDAG 19 MEI, v.m. 9 uur, te CALLANTSOOG, bestaande uit5000 battings, 7000 schrooten, 1 leeg vat, 1 vat gezuiverde machine-olie, 1 vat wijn, 2 balen hop, 1 oude balk, zwemvesten en eenig wrakhout. Callantsoog, 15 Mei 1915. De Burgemeester-Strandvonder, DE BEUER. In- en Verkoop van Te koop en te zien: des morgens van 10 tot 12 en des avonds van 6 tot 8 uur. Delftsch is een volkomen zuiver, voedzaam en gemakkelijk verteerbaar keuken vet vaD plantaardigen oorsprong en dient ter vervanging van dierlijke vetten. Het wordt aanbevolen voor het stoven van groenten, het stoven en smoren van vleesch, het gratineeren van restanten vleesch en wild, het berei den van sommige soorten gebak en pudding, het maken van gebonden soe pen, het bereiden der Indische tafel enz. Delftsch Plantenvet Delfia is bij nagenoeg alle kru'de niers in Nederland verkrijg- baar in bussen van >/i en '/a K.G: bruto en in tabletten van K-G- netto in carton verpakt. f0,95 per bus van K-G. f0,50 per bus of pak van K.G. Waar Plantenvet Delfia niet verkrijgbaar is. schrijve men direct aan de fabriek. Wie belang stelt in het gebruik van Delftsch Plantenvet Delfia, vrage bij de Afdeeling Reclame der Oliefabrieken Calvö- Delft te Delft het Recep ten boekje aan, waarin tal van recepten van den kok der fabriek voor komen. Het wordt gratis en franco aan iedere be langstellende toegezon den. Alles onder garantie. Koopt geen minderwaardig email. Goedkoop is duurkoop. BERGEN bij Alkmaar. KARNEMELK MET GORT, 11 ct. per fl. KARNEMELK, 6 ct. per fl. KOFFIEROOM, in fleschjes van 15 en 35 cent. Vraagt Wilhelmina's Roomboter, voorzien van Rijksbotermerk, a 771/. cent per ]/s Kilo. Bestellingen worden aan huis bezorgd. Beleefd aanbevelend, E. SCHEER, Kanaalweg 126. Vraagt Uwen Winkelier Een geurig kopje. AGENT VOOR HELDER: INRICHTING TOT HET REPAREEREN, EMAILLEEREN EN VERNIKKELEN. FABRIEK APPARAAT ELECTRO. PLANTSOENSTRAAT 11. WERKPLAATS: STATIONDWARSSTRAAT. Diners worden dagelijks aan huis bezorgd. Bestellingen 's morgens voor 12 uur aan het van ouds bekend KOOKHUIS DIJKSTRAAT 13. Beleefd aanbevelend, Wed. L. H. RIETBERGEN. R. M. IS onovertroffen van kwaliteit en zeer waterhoudend, 70, 80, 90 en 100 cent per pond. Pakjes van - 2% ons. In het oude Victualiehuis. R. MAALSTEED, Dijkllllll 22, llltll. Wederverkoopars provisie. Nog een partijtje puike Te bevragen bij KI. KIND, Den Burg, Texel. ONTHOUD DIT! DE HOOGSTE WAARDE voor Meubelen, Huisraad, Kleeding, Koper, Lood, Boe ken, Vodden, IJzer, Tin, Touw, enz., ontvangt men bij: JAN VISSER, Wagenstraat 7. De hoogste waarde voor oude nikkelen Trekpotten. zijn «erkrijgbaai bij alle goidt Kiuideniar:. Bolti- en Comesliblasliandelaren. Inlichtingen worden gaarne verstrekt door de Nederlandsche Plantenboterfabriek, Rokin 75, Amsterdam, Telefoon 3244. (162 voor MU. Nederland, Rotterdamsche Uoyd en Amerika-LIjn. Hoofdgracht 37. De expeditie van luitenant Robinson. lh een brief van een der officieren van de „Cornwallis", die b(j de Dar- danelleD ligt, worden nog verschilen- de bijzonderheden gemeld over het verlies van don Engelschen onder zeeër E 15 en de vernieling van dit vaartuig door een expeditie, die onder leiding stond van luitenant Robinson. De E 15 moest, zooals men zich her inneren zal, vernield worden, opdat hij niet in handen van den vijand zou vallen. Vrijdagnacht 16 April voer de E 15, een der beste en nieuwste En- gelsche onderzeeër, de Dardanellen in. Zaterdagochtend hoorde men de vijandelijke kanonnen in de straat vuren eD een aeroplane, die voor een verkening uitgezonden werd, b - richtte, dat de E 15 tien myl verder op in de Dardanellen gestrand was. vermoedelijk was de snelheid van onze bewegingen de voornaamste oorzaak, dat wij veilig uit de straal kwamen. Om 8 uiir 's avonds werden daar op twee stoomsloepen. een van de „Triumph" en een van de „Majestic" de Dardanellen iugezonden. Eik had eenige kleine torpedo's bij zich en een soort lanceerbuis. Zij moesten den onderzeeër opblazen onder be scherming van de duisternis. De booten stonden onder bevel van luitenant Robinson vau de „Venge- ance", die de plaats, waar de onder zeeër lag, kende. Het was natuurlijk een moeilijke en gevaarlijke expeditie. De Turken waren op hun hoede. De twee booten ontmoetten elkaar in een kleine baai, ongeveer halverwege de plaats, waar de „E 15" lag. De boot van de „Triumph" werd door een zoeklicht ontdekt en toen open den de kanonnen een vreeselljk vuur op beide booten, die in het midden van de straat stoomden, voortdurend door de zoeklichten beschenen. De boot van de „Triumph", waarin luitenant Robinson was, bereikte on danks zoeklichten en granaten de plaats, waar de „E 15" lag en zij lanceerde haar eerste torpedo op de plaats, waar men dacht, dat de onder zeeër lag. Er volgde geen ontploffing en de boot draaide, om haar tweede torpedo te schieten. Op dit oogenblik verlichtte een zoeklicht den onder zeeër en de boot van de „Majestic", gecommandeerd door luitenant God- win, die dichtbij was, vuurde ook een torpedo af. Zij miste, maar de boot van de' „Majestic" draaide snel en loste een tweede torpedo die den onderzeeër laakte. Intusschen waren beide booten nu gezien en de Turken concentreerden hun vuur op de boot van de „Triumph", doch raakten die van de „Majestic". Eén schot trof haar in den achter steven en zij begon te zinken. De boot van „Triumph" kwam naderbij en onder een hevig vuur nam zij de bemanning over en daarop stoomde de kleine, volgeladen stoomsloep weg. Eén matroos van de „Majestic" stierf aan de bekomen wonden. Toen de boot van de „Triumph" weg was, vuurden de Turken nog een honderdtal projectielen op de zin kende en verlaten boot van de „Ma jestic". Aan deze vreemdsoortige tak- tiek had de andere boot naar alle waarschijnlijk haar redding te danken. Den volgenden morgen werden een vliegmachine en een onderzeeër uit gezonden om te verkennen, hoe het met de „E 15" gesteld was. Zij rap porteerden, dat de „E 15 totaal over helde en dat zij noch door de Turken, noch door anderen gebruikt kon 'worden. Het was een merkwaardige gril van den oorlog, dat wij gedwongen waren onder zooveel moeite een van onze eigen schepen te vernielen. Twee dagen later werd „lieutenant- commander" Robinson tot; „comman- der" bevorderd. Tijdens het begin van de operaties b(j de Dardanellen onder scheidde Robinson zich ook reeds door het vernielen van kanonnen in de door Turken vernielde forten. De commando-toren stak boven het water uit, en had de aandacht getrok ken van de Turken. Wat er met de bemanning gebeurd was en hoe hij gestrand was, wist men nog niet. Zeker was het intusschen, dat als de onderzeeër niet los kon komen, de vijand zou trachten hem vlot te krij gen en hem tegen ons zou kunnen gebruiken. Dit moest natuurlijk ver hinderd worden, want iD geen geval mocht de vijand in het bezit komen van een onzer nieuwste onderzeeërs. Daarom werd Zaterdag getracht de E 15 te vernielen door aanvallen van andere onderzeeërs en van vlieg machines. Door de zoeklichten en het hevige vuur van de kust werd dit verhinderd. Torpedojagers, onderzee ërs, aeroplanes en de slagschepen „Triumph" en „Majestic" trachtten Zondag den onderzeeër te vernielen, waarbij op een grooten afstand een hevig kanonvuur afgegeven word. .Toen de slagschepen de straat binnen- stoomden openden de batterijen het vuur. Het bleek, dat de Turken slecht schoten, hoewel wij slechts 8 knoop vaart hadden. De „Triumph" vuurde tien 25 c.M. granaten uit haar voor toren op den onderzeeër, draaide om, en vuurde er nog 10 uit haar achter toren, maar het was onmogelijk „do kleine grijze plek" te treffen. De „Majestic" loste uit haar 30 c.M. ka nonnen eveneens een aantal grana ten. Geen vau beide schepen kon een treffer maken. Al dien tijd schoten de Turksche batterijen zonder te ra ken. Overal spoten kolommen rook en water op, doch ze bleven op een eerbiedigen afstand van de schepen. Toch moet men niet denken, dat de Turken altijd zoo slecht schieten INGEZONDEN. Geachte Redactie! gNu de aanprijzingen van genees- en voedingsmiddelen zich niet méér bepalen tot de rubriek der adver tenties, maar ook doordringen tot het redactioneele deel van Uw blad en dus in zekeren zin voor Uwe ver antwoording komen, voel ik me ge roepen een plaatsje in Uw blad te vragen voor een protest. Onder do rubriek „Binnenland' van Uw nummer van 15 Mei komt onder 't hoofd „Een erkende waar heid" voor eene aanbeveling van Sanatogen, die het karakter van eene advertentie geheel mist en daardoor bij het publiek aanleiding zou kun nen geven tot de opvatting, dat het daarin vermelde werkelijk wetenschap pelijk vast staat en daardoor dus eene aderlating van de tegenwoordig toch al smalle beurzen zou kunnen ver oorzaken. Ten einde de door de fabrikanten schromelijk overdreven voorgestelde waarde van het Sanatogen eenigs- zins tot de werkelijke afmetingen terug te brengen diene de volgende (vertaalde) aanhalingen uit het be kende handboek over voedingsbehan deling en dieetleer uitgegeven door prof v. Leyden: „Sanatogen is een in 'water oplos baar mengsol van 95% casein- natrium carbonaat en 5% glycerine- „phosphorzure soda; het iseenreuk- „en smakeloos poeder, dat in koud „water opzwelt en in heet water „troebel oplost. Het zou behalve zijne „werking als voedingsmiddel, die „ongeveer met die der andere (veel „goedkoopereKr.) caseine-praepara- ,ten gelijk staat, eene zeer bizondere .versterkende werking op het zenuw stelsel hebben, omdat, het den op bouw der lecithine zou bevorderen. ,In werkelijkheid is deze zenuw sterkende werking verre van bewe zen de zoogenaamde specifiek gun stige werking bij zenuwlijden en .Engelsche ziekte moeten met critisch ,oog bekeken worden 1 K.G. Sana togen kost 128.-. Het spreekt van „zelf maar moet tegenover de „reclame der verkoopers telkeus weet ,op den voorgrond worden gesteld ,dat deze voedings-praeparateu alleen .naarmate hunner verbrandings- waarde tot de voeding kunnen bij- dragen". Tot zoover het handboek Als toelichting wil ik hier nog bijvoegen, dat de voedingswaarde van één ei die vaneen wijnglas (4/io L-) koemelk die van ons mager vleesch overeenkomt met die vau ruim Vs ons Sanatogen, waarvoor fO.36 moet worden betaald tegen over dezelfde waarde aan melk voor 1 cent, een ei voor 6 cent en mager vleesch voor 11 cent. Sanatogen is dus meer dan driemaal duurder dan de dure biefstuk en 36 maal duurder dan melk. Met beleefden dank voor de plaats ruimte. H. Kbüijnk, Arts. Evenals andere jaren zal ook dit jaar op den tweeden Pinksterdag op Texel een Openlucht-Samen komst worden gehouden. De Wel- Eerw. Heer ds. Chr. Hunningher, van Amsterdam, en de oud-zendeling Van der Roest, te Utrecht, hebben toegezegd een woord te spreken, terwijl de samenkomst geopend en gesloten zal worden door twee der predikanten van Texel. Verleden jaar is gebleken hoe het Boscbje aan de Hoogeberg oen uit nemende plaats biedt voor een derge lijke vergadering èn door het schaduw rijk geboomte èn omdat de hoorders - zich kunnen nedervleien tegen de helling van den heuvel rondom het spreekgestoelte in de laagte. Wij hopen, dat onder begunstiging van mooi weer velen van de inwoners zullen komen luisteren naar de ver kondiging van Gods groote daden in de heidenwereld. Ook verwachten wij de belangstellenden van „den over kant": van den Helder en hot Noor delijk gedeelte van N.-Holland. Het is voor hen een mooie gelegenheid; de boot vertrekt te 12.15 van den Helder en de samenkomst begint om half 3, terwijl men weer terug kan keeren met de boot, die op dien dag te half 6 vertrekt. Nadere bijzonderheden de volgende week in een advertentie. De Cocksdorp, Texel, Mei 1915. L.S. De bootsman der Cocksdorpsche reddingboot, die het vorige najaar Dog een levensgevaarlijke redding vol bracht van 11 opvarenden der stoom boot „Isbjürn", heeft thans zelf schipbreuk geleden, met zijn eigen oude schuit, op een helderen lentedag. Hij, die meermalen an deren hulp verleende, is thans zelf hulpbehoevend geworden, daar hij met zijn groot gezin plotseling beroofd is van zijn „middel van bestaan" en al moge hij dankbaar zijn, dat hij met z'n beide zoons en twee andere er varen schippers het leven er afbracht, hij is toch zijn broodwinning kwijt. Immers heb scheepje is geheel ver loren den volgenden dag spoeldé het wrakhout reeds op Texel en Vlieland aan. En—assurantie voor zulke scheep jes op de buiten vaart is tegenwoordig op Texel onmogelijk. Nu begrijpt de welwillende, en ook de onwelwillende, lezer al genoeg: wij trachten geld te verzamelen om den man aan een andere schuit te hel pen (het hoeft geen nieuwe te zijn,) zoodat hij weder voor zich en de zijnen z'n brood verdienen kan, en het talrijk gezin niet tot armoede vervalle. Het is waar, er verzinkt tegenwoor dig zoo menig schip, met duizenden tonnen inhoud, en soms ook mèt menschenlevens tevens; maar ik hoop, dat wij op ons eiland, waar één scheepje verging, genoeg naéstenliel- de mogen betoonen, om gezamenlijk (mocht het ook zijn met steun van „buiten") het gezin een ander te ver schaffen; het is een goed en vreed zaam doel Het Comité: E. G. Gaarlandt, Burgom. y. Texel, Eerevoorz. F. H. Keidel, AitH, ito Cocksdorp, Voorst. D. E. BOEKE, Predt. N.H.K. Cocksdorp, Secretaris. M. de Gba_af, l.til R.K-Par. Arm bost.Cocksdorp, Penniugiii JB. Bdijs, Lid pl. tiesl. N. on Z. Holl. Kedd. Mu- Alg. plaatsverv. bestuurslid. D. C. Dros, Verzoeke bedragen te zenden aan Voorzitter, Secretaris of Penning meester. FEUILLETON. NOVELLE. Bewerkt door AMO. 2.) Daarop wendde zij zich om en vroeg mij: „U neemt mijn aanbod wel aan, niet waar, mijnheer Ik zal u die kleeren leenen, totdat de uwe door mijn zorgen weer gereinigd zijn. Op die manier mist u die audiëntie niet en ik heb mij niet verwijten, dat Ik uw levensgeluk vernietigd heb." Aanvankelijk wist ik niet, wat ik op dit vriendelijk, bijna smeekend aanbod zou antwoorden, doch eindelijk stamelde ik eenige woorden van dank en besloot met te zeggen, dat ik met vreugde van dit heusche aanbod ge bruik wilde makenBlijkbaar verheugd drukte de jonge dame mij daarop de hand en verdween toen met het dienst meisje door een zijdeur. Nauwelijks was er een minuut verloopen of Martha stond met de noodige kleeding- stukken voor mij en verzocht mij beleefd in deze kamer mij te willen verkleeden. Ik was niet bijzonder op mijn ge mak; in een vreemd huis in zoo'n prachtige kamer van kleeding te ver wisselen. Toen het meisje echter de kamer uit was, begon ik onmiddellijk mijn gedaanteverwisseling, die in een paar seconden was afgeloopen. De jas scheen wel voor een veel dikker heer gemaakt te zijn, maar hij was van zulk fijn laken, dat ik in mijn eigen oogen er heel netjes uitzag. De hoed kostte mij echter veel hoofdbreken, daar ik niet wist, hoe hem open te maken. Ook wilde ik inljn onkunde niet bekend maken aan het dienst meisje, dat in de voorkamer stond, toen ik daar binnentrad. Op datzelfde oogenblik kwam van de andere zijde de schoone jonge dame binnen. Ik nam afscheid en beloofde de kleederen onmiddellijk na de audiëntie te zullen terugzenden, waarop zij vriendelijk antwoordde, dat daar zoo'n haast niet bij was. Zij verzocht mij ten slotte mijn adres op te geven om mijn kleeren te kunnen terug bezorgen en tegelijkertijd te vernemen, hoe het met mijn audiëntie was afgeloopen. Zij vroeg nogmaals verschooning voor haar onvoorzichtigheid, geleidde mij tot aan de trap en gaf mij haar beste wenschen mede voor het welslagen van mijn streven. Op straat gekomen, liep ik zoo haastig mogelijk naar het ministerie en deed intusschen vergoefsche moeite om den hoed open te krijgen. Ik durfde hem echter niet met kracht aan te pakken uit vrees dat ik hem zou be derven. Ten laatste gaf ik mijn po gingen op en hield den hoed alleen boven mijn hoofd om het te bescher men tegen de brandende zonnestralen. Gelukkig, dat het zomer was; de menschen konden nu denken dat ik het zeer warm had. Ik had het ook. werkelijk zeer warm, weinig minuten later brak mij het zweet aan alle kanten uit, toen ik de wachtkamer van Zijne Excellentie binnentrad. Mijn hart dreigde te barsten, toen de bode mij naar mijn naam vroeg en mij ver zocht bij Zijne Excellentie biDnen te gaan. Ik kwam in een groote luchtige kamer, die echter een onaangenamen indruk op mij maakte. Zijne Excel lentie zat bij het raam aan een groote schrijftafel. Er heeschte een drukkende stilte in het vertrek, men hoorde alleen het krass'en van Zijner Excel- lentie's pen, waarmee hij aanteeke- ningen maakte op de voor hem lig gende documenten. Zonder van zijn werk op te zien, vroeg Zijne Excel lentie mij na een poos: „U dingt naar de vacante ontvan gersbetrekking, niet waar?" „Om u te dienen, Excellentie! Sedert zes jaar ding ik naar een ont vangersplaats," luidde mijn antwoord, tamelijk stotterend. „De voor mij liggende rapporten luiden zeer gunstig voor u", sprak Zijne Excellentie en wendde zich nu een weinig naar mij. Er moet echter een borgtocht van van vijftienhonderd gulden gesteld worden. Is u in staat dien te stellen?" „Om u te dienen, Excellentie! Wan neer mij het geluk te beurt valt be noemd te worden zal mijn oom die som voor mij storten", antwoordde ik met een verlicht hart. „Zoo-oo!" zeide Zijne Excellentie en begon de glazen van zijn knijpbril met een zijden doekje af te vegen. Toen de gewichtige bezigheid was afgeloopen, zette hij den bril weer op en verzocht'mlj wat nader bij hem te komen. Met een buiging voldeed ik hieraan en trad in het volle licht, waarna zijne Excellentie mij scherp onder zoekend opnam. Plotseling vloog er een vreemde uitdrukking over zijn gelaat; hij stond op en trad naar mij toe. Zijn oogen waren op mijn rok, of liever op het knoopsgat daarvan gevestigd. Onwillekeurig vroeg ik mij zei ven af: zou hij bemerkt hebben, dat de jas de mijne niet is? „U is mooi gedecoreerd, mijnheer riep hij verwonderd uit, terwijl hij mij scherp in het gelaat zag. „Ver duiveld, de Nederlandsche Leeuw." „Ik?" vroeg ik verbaasd. „Ik weet niet „Maar in uw knoopsgat draagt ge het lint van die orde!" klonk het scherp. „Ik?" herhaalde ik verbaasd en verbleekte op datzelfde oogenblik, toen ik mijn oogen op het linkerknoopsgat van mijn rok sloeg. „O, dat is een vergissing, Excellentie, een grap, die men met mij wilde hebben, ik ver zeker u, dat ik daaraan geheel on schuldig ben." Dit verzekerende drukte ik mijn rechterhand met den hoed tegen mijn borst en trachtte met mijn linkerhand het ordelint af te rukken, doch nu keek Zijne Excellentie met groote oogen naar mijn hoed, in welks voering een keurig monogram ge borduurd was. Mijn verlegenheid werd hand over hand grooter. De minister hield mij een poos scherp in het oog en zeide toen hafluid: „Dat is merk waardig", en vervolgde toen met luide stem, tamelijk barsch„Geef mü nu inzage van uwe getuigschriften, als u die soms bezit." „Oogenblikkelijk, Excellentie", ant woordde ik vol ijver en greep in myn borstzak, doch bliksemsnel vloog mij door het hoofd dat ik mijn papieren in den besmeurden rok had laten zitten. Gelukkig voelde ik echter de papieren en reikte ze beleefe aan den minister over. Deze nam ze zeer on verschillig aan en trad aan het venster om ze in te zien. Zoodra hij het eerste stuk inzag, hoorde ik een uitroep van verrassing en dat ging zoo voort, bij het tweede, derde en vierde. Ik was zeer in myn schik over den gunstigen indruk mijner documenten en begon reeds hoop te koesteren op mijne benoeming tot ontvanger." De minister was eindelijk gereed met het inzien der stukken, hij liet even zijn blik onderzoekend op mij rusten en schelde toen. Oogenblikke lijk verscheen een beambte, wien een bevel werd toegefluisterd, waarop deze onmiddellijk weer vertrok. Myn hart begon van vreugde te kloppen, bij de gedachte, dat ik misschien dadelijk mijn aanstelling zou krijgen. In die meening werd ik versterkt door de omstandigheid, dat de minister aan zijn schrijftafel plaats nam en haastig eenige regelen op een blad papier neerschreef. Hoe verrast was ik ech ter toen het volgende oogenblik een rijksveldwachter binnen trad, aan wien Zijne Excellentie het papier over handigde, hem fluisterend daarbij meermalen op mij gewezen werd. Toen de minister weer aan zijn schrijf tafel ging, kwam de veldwachter naar mij toe en verzocht mij hem te volgen. Ten hoogste verwonderd voldeed ik daaraan en maakte bij het verlaten der kamer nog eene beleefde buiging, welke oogenschijnlijk niet door Zijne Excellentie werd opgemerkt. Onder geleidde van den veldwachter ging ik de trap van het regeerings- gebouw af. Toen bleef ik echter staan en vroeg mijn geleider waar we heen gingen. „Dat zal je wel zienluide het barsche antwoord. Ik bleef staan doch de veldwachter pakte mij bij den alm en zeide heftig: „Maak maar geen drukte, anders zal ik geweld ge bruiken." Met schrik bemerkte ik thans, dat ik in arrest werd gebracht. De men schen op straat bleven staan om mij na te kijken en staken de hoofden bij elkaar om te vragen welke mis daad ik bedreven zou hebben. Ook trok ik de aandacht van een hoop schooljongens, die uit een zijstraat te voorschijn kwamen. „Spitsboef, schurk, kwartjesvinder!" riepen ze mij na, terwijl zij volgden. Duidelijk hoorde ik een der jongens zeggen, dat ik precies het gezicht had van een moordenaar. Ik dacht van schaamte te sterven. Met den chapeau claque, die tot nu mijn hoofd tegen de zonne stralen beschermd had, bedekte ik nu myn gelaat, terwijl ik de kraag van mijn rok opzette. Gelukkig was het politiebureau dicht in de buurt. Nadat mijn geleider een bewijs van ontvangst had gekregen, werden al mijn zakken doorzocht en werd ik in een ledig, half donker hok gebracht. Daar zat ik nu op de houten brits en had gelegenheid om over mijn lotge vallen na te deuken. Ik was de wanhoop nabij. Ge vangen genomen dat was de uit slag van mijn audiëntie. Daarvoor had ik jarenlang moeite gedaan daarvoor had ik op het allerlaatste oogenblik nog rok, hoed, vest en handschoenen vau een mooie jonge dame geleend.! Maar waarom werd ik gearresteerd? Wat zouden Lena en de schoenmaker op mij wachten en die jonge dame; ik had haar beloofd de geleende kleeding- stukken dadelyk na de audiëntie terug te laten bezorgen. Zij zal gaan denken, dat ik met het goed de plaat heb gepoetst, zij houdt mij ten slotte voor een dief! Ha, bij dat woord vielen mij de schellen van de oogen. Waarschijnlijk hadde minister ook gedacht, dat de kleeren gestolen waren; hij scheen dadelijk bemerkt te hebben dat zij mij niet pasten. Ja, dat zal het zijn. Zoodra hy het ordelint bemerkte, zal hij verdenking gekregen hebbenEnJa de docu menten, die ik hem overhandigde, waren myn aanbevelingen niet, want ik herinnerde mij nu heel goed, dat ik ze in mijn besmeurden rok had laten zitten. (Slot volgt)

Heldersche Courant | 1915 | | pagina 4