HERMAN NYPELS Colbert-Costumes Stroohoeden Overhemden Dassen Moderne keuze. m H EVEA Aan de Leden der Ned. Herv. Kerk. Ingezonden Mededeeling. op RIJWUKL-, RIJTUIG. AUTOBANDEN I 1 FzPrieK Hevea,, Hoofeuoil(Onw»iar«"j| De Itallaansche pers. Hier is een staaltje van den schrijf trant der Italiaansche bladen in de ure der beslissinghet Giornale d'Italia, vaststellend d$t de oorlog feitelijk al verklaard is, gaat aldus verder„...Een wonderbaarlijke gehei me droom, welks vlam de Italiaansche harten een halve eeuw lang heeft verwarmd, gaat in heerlijke, stralende vervulling, getooid met allen glans, alle bloemeD, alle hymnen, alle banie ren eener prachtige wedergeboorte. Na eindeloos beiden en lijden zal het Italiaansche volk zegevierend omhoog stijgen. De groote ure heeft geslagen, geprezen zijn alle beschermgoden van ItaliëMaar de oorlog, dien wij zul len strijden, is niet alleen een be vrijdingsoorlog, maar ook een bescba- vingsoorlog"... Uit Engeland. Londen, 20 Mei. De van spionage beschuldigde Duitscher Küpferle heeft in zijn gevangenis door ophan ging zelfmoord gepleegd. Küpferle heeft een mededeeling ach tergelaten, waarin hij betuigde dat het geding tegen hem op eerlijke wijze was gevoerd. Maar hij was sol daat en wilde dus ook als soldaat sterven. Hij kon het denkbeeld niet verdragen, als spion op het schavot te zullen worden gebracht. De Engelsche censor. Aan het Engelsche Parlement zijn stukken overgelegd met inlichtingen over het werk van den censor van het persbureau. Decencoren van dit bureau niet meegeteld ziju er in Engeland 180 censoren, meest gepen sioneerde officieren van zee- en land macht, die de telegrammen onder de oogen krijgen. Gemiddeld hebben zij in elk etmaal 30.000 - 50.000 telegram men te behandelen. Elders in het Britsche Ryk werken nog 400 censors. Tslngtau. Naar de Vossische Zeitung ver neemt, schatten de Japanners hun oorlogsbuit, te TsiDgtau behaald, op een waarde van 60 millioen jen, ge lijkstaande met 72 uilllioen gulden. De hoofdposten zyn: de Sjantoeng- spoor 25 m. jen. mijnen 6, havens 12, waterwerken en electrische ver lichting 8, gebouwen, wapenen, kle dingstukken enz. 14 millioen jen. Portugal. Keulen, 20 Mei. Uit Madrid aan de Kölnische Zeituog: De Correo Espanol ODtvangt schrif telijk bericht uit Lissabon dat de jongste Poitugeesche onlusten door Engeland zijn aangesticht, omdat de president der republiek od generaal Piemento de Casto tr zich niet voor wilden laten vinden hun land ïd den oorlog te storten. De thans aan't be wind zijnde regeering bezit onweer legbare bewijzen dat alle revolutio naire draden samenkomen in een buitenlandsch gezautscbap. Terug roeping van den Engelachen gezant moet van Portugeesche zijde zyn eischt. De stemming tegen Engeland neemt iu Portugal toe. Het Engelsche gezantschap wordt door republikeln- scbe garde bewaakt. Berlijn, 20 Mei. Volgens een parti culier bericht uit Madrid is minister president Chasras aan zijn kwetsuren overleden eD heerscht er te Lissabon anarchie. De Portugeesche gezant spreekt het bericht tegen en beweert dat Chagas aan de beterende hand is. en dat op Nederlandsch rechtsgebied de Staat is souverein en niemand nevens hemsinds 1853 ijvert deze Maatschappij voor propageering dei- gedachte, dat de Roomsche clerus iu on3 land staatssouvereiuiteit door kerkelijke wil vervangen, en dat dit krachtens de historie, krachtens onzen volksaard, krachtens de geleidelijke ont wikkelingder samenlevingnimmer meer zal kunnenmede op haar roep stem heeft eene regeering als thans zetelt, plaats genomen; het kan dus geen verwondering baren, dat zij irotesteerh tegen liet voorstel van dl nister Loudon rot herstellen (zoo genaamd instellen) vau een (zooge naamd „tijdelijk") gezantschap van het Koninklijk der Nederlanden bij den Paus van Romeomdat dit voor stel is: onvaderlandslievend, on- koningsgezind, onchristelijk, ondemo cratisch, antihistorisch, immers repris- tineerend, in strijd met het mandaat, dat in 1913 aan elke regeeriug, die tot het bewind zou worden opgeroe pen, duidelijk is gegeven; in stryd met de volkseenheid en met den tijdelyken godsvrede in de politiek. Omtrent de haast, die zoowel van de zijde der regeeriog als van een deel der Tweede Kamer wordt ge maakt, om dezen twistappel op te werpen, geldt voor ons de oude op merking: zy die gelooven haasten □iet. Het hoofdbestuur der Evangelische Maatschappij Mr. P. Tideman, Voorzitter. Dr. J. Herderschee, Secretaris. INGEZONDEN. Hst Gezantschap bij den Paus. Aan de Redactie. Men kan toegeven, dat van de Roomsch-Katholieke kerk in over wegend Protestantsch- of andeisdon- kende landen een invloed uitgaat als van een zedelijke politie, waardoor het maatschappelijk verband tusschen het Roomsch-Katholieke deel der staatsburgers min of meer wordt be waardmen kan eveneonstoegeveD, dat die burgers belang kunnen hebben bij eeue vertegenwoordiging van hun nationale organisatie bij het hoofd bestuur of hoofd der internationale, waaraan zij zich vrijwillig desbewust of onbewust hebben onderworpen of willen onderwerpen, maar het laat zich niet als werkelijkheid denken, dat een staat, die de souvereine rechts organisatie is van grootendeels Protes- tantsche- of anders dan Roomsch- denkende landgenooten, er belang bij zoude hebben als gelijkwaardige in onderhandeling te treden met, of in min of meer langdurige verbindiug te staan tot zulk een hoofdbestuur of hoofd, nadat de Roomsch Katholieke kerk in baar geheel en in al hare deelen dezen zomer haar volslagen onmacht had getoond om dien wereld oorlog te voorkomen, nadat ook zij zelve in byna zooveel stukken is uit eengereten als er natiën vijandig tegenover elkander staan. De Room sche clerus-in Nederland schijnt het loffelijk voornemen te hebben opge vat het weder samenkomen dier uit eengereten deelen te bevorderendit is eene zaak van Roomsch-Katholieken genootschappelljken aarddoch in een oogenblik van, overigens niet te ver wonderen, onwaakzaaraheld heeft de Minister van Buitenlandsche Zake zich er toe laten viDden b(« de 8taten- Generaal een voorstel in te dienen daartoe strekkende, dat de Nederland- sche Staat zich bij die zaak van kerk- genootschappelljken aard op sleeptouw nemen laat. Dit zal in werkelijkheid nooit gaan; de Nederlandsche Staat heeft hooger wezen, hooger titel dan het hoofd van welk genoorschap ook hy heeft wat Nederland aangaat in waarheid souvereiniteit, een ander niet; een land als Nederland heeft hooger, beter titel dan elk ander op de functie van bemiddelaar bij andere souvereine staten, zijn gelijkwaardi ger In 1913 beeft de Evangelische Maatschappij naar haar vermogen medegewerkt tot staving van het Nederlandsch grondwettelijk beginsel, dat Staat en Kerk gescheiden zijn Het gezantschap bij den Paus. Met de strekking van bovenstaand ingezonden stuk van de Evangelisatie Maatschappij zijn verschillends orga nen van de meest uiteenloopende richting het niet eens. Zoo schrijft het Handelsblad o.m.: Wij staan tegenovor dit voorstel in een stemming van, laat ons zeggen, gereserveerde welwillendheid. Indien de regeering, door de zending van den heer Nolens, de overtuiging heeft gekregen, dat de Paus inderdaad een belangrijke rol kan spelen bij het voorbereiden van een vrede, dan jui chen wy het van harte toe, dat zij zoo snel mogelijk zorgt, daarin mede de hand te krijgen. De vrede kan voor ons nog wel zoo gevaarlijk worden als de oorlog en al wat ge daan ban worden om de vredescon- stellatie voor ons zoo gunstig moge lijk te doen zijn, bijvoorbeeld door het bevorderen' van Den Haag als keuze van de plaats der onderhande lingen, dient te worden' bevorderd. Als daarvoor het vestigen van een tijdelijk gezantschap van het Vatikaan noodig is, of zelfs maar indien het gewenscht wordt door den Paus (zooals nu blijkt), dan zien wij daar tegen niet het minste bezwaar. Anti- clericale gevoelens behooren daarbij volstrekt te worden afgeweerd. Ook al verhelen wij ons niet dat men zich door bet „tijdelijk" karakter van dit voorstel niet moet laten bedriegen; het zal natuurlijk zeer moeilijk wezen om een eenmaal ingestelde missie weer op te heffen. In 1871 heeft dat al veel voeten in de aarde gehad; thans, nu anti clericalistische motie ven veel zwakker klinken dan toen, zullen de zuinigheidsargumenten ook minder steun daarin vinden, al zal meD dan ook ditmaal zich kunnen beroepen op de vooraf aangekondigde tijdelijkheid. Onzentwege echter zal de missie duurzaam bunnen worden, mits blijke dat er, ook na het sluiten van den vrede, voor een Nederland- schen gezant bij het Vaticaan genoeg te doen is om hem meer dan een beleefdheidsornament te doen zijn. De „Telegraaf schrijft: Spraken wij de verwachting uit, dat meu een oordeel over het gezant schapswetje niet zou laten beïnvloeden door beginselvragen, die er niets mee te maken hebben, natuurlijk is dit toch geschied. De Evangelschie Maat schappij, die een goede gelegenheid om te zwijgen laat voorbijgaan, voor ziet de bladen zelfs telegrafisch van ingezonden stukken, waarin op feilen toon de aanstelling van een gezant bij den Paus wordt geprotesteerd. En niet alleen dat men er niets ter zake doende beginselkwesties bljbaalt, el ders zoekt men achter het voorstel der regeering zelfs de een of andere politieke truc, en is men bang voor te groote tegemoetkoming van de Roomschen. Onze collega van het Haudelsblad" ziet in verband daar mee kans een benoeming van een Katholiek rechter en de jidderorde van kardinaal' Van Rossum er bij te pas te brengen. Men kon dit verwachten. Vooral politici, en speciaal daD die meenen over extra-buitengewone politieke voelhorens te beschikken, zijn geneigd achter de diDgeu veel meer te zoeken dan cr achter zit. Zien altijd wat bijzonders. Speureu steeds iets fijn-politieks, dat gewone stervelingen niet vermogen te zien. Wy betreuren dergelijke dingen. De regeering toch is in deze moei lijke tijden te goed opgetrtden, om thans achtervolgd te worden met be denkingen van klein allooi en bestookt met ridderorde-vei wijien. Er is niets dat het recht geeft te denken, dat de regeering der Katholieken in het ge vlei wil komen. Wij achten zulk een veronderstelling misschien fijn politiek maar beuepen. En wat de Evangelische Maatschap pij betreft: haar actie is te duidolljb anti Katholiek, om indruk temaken. Het gezantschap zal, naar de besliste mededeeling der regeering, zijn van „tijdelijken" en „bijzonderen" aard. Om het zoo eens uit te drukken: een nood-maatregel. Als de vrede er is, komt de gezant terug. Ook hier heeft de regeering niet verdiend, de onder stelling, dat de post blijvend zal zijn. Voor haar optreden mag en zal zij waarduering vinden bij ieder, wien anti-clericalisme en klein politek ge mier, vooral in dezen tijd, tegen de borst stuit. „De Nederlander"(c.-h.) schrljfto. De beslissing die aan de Kamer wordt voorgesteld te nemen, zal eene incidenteele, geenszins een principi- eele zijn. De wensch om onzerzijds al het mogelijke te doen wat leiden kan tot herstel van den vrede der volkeren staat voorop, en de zending van dr. Nolens naar Rome heeft, blijkens de toelichting, geene andere beteekenis en geen ander doel gehad dan zekerheid te verkrijgen omtrent de juiste beteekenis der berichten over do mogelijkheid van Pauselijke vredes-be moei i gen De regeering stelt er pi ijs op, voor dit doel met den Pauselijkon Stoel samen te werken, en zij acht het daarom van belang „in geregelde voeling te zijn met een middelpunt van waar later (zooals de zeer voor zichtige term in de Toelichting luidt) bij de beëindiging van den strijd, ge- wichtigeu invloed kan uitgaan." Zooals men ziet, komen hierbij vraagstukken van kerkreehtelijken en kerkhistorischen aard, als de erken ning der souvereine rechten van den Pauselijken Stoel, en van theolo- gischeD, als van het Stedehouder schap Christi, niet ter sprake. Indien Nederland gebruik kan maken van de buitengewone inter nationale positie, die de Paus ontegen zeggelijk inneemt, om te eeniger tijd stappen te doen die tot het herstel van den vrede bevorderlijk zouden kunnen zijn, dan is er e.i. geen enkel belaug dat zich daartegen verzet. Zelfs kan ons belang meebrengen dat wij zulke samenwerking beproe ven, en of dit het geval is, kan alleen de regeering beoordeelen. Waar nu door de instelling van een zoodanig, tijdelijk gezantschap met een welomschreven doel, geener- lei officieele band tusschen den Paus en ons Staatsbestuur wordt gelegd, althans geene, die eenige principieele erkenning van niet algemeen aan vaarde beginselen inhoudt, daar wil het ons voorbomen, dat tegen dit voorstel geene wezenlijke bezwaren kunnen worden aangevoerd. Mr. Van den Berg, a.r. lid dei- Eerste Kamer haalt in „De Rotter dammer" de bepalingen der waarborg- wet aan en schrijft dan Mijns inziens volgt uit deze be palingen, welke voor zooverre mij bekend, door geen enkele mogend heid zijn bestreden, dat de Paus, be halve hoofd der Roomsch Katholieke Kerk, ook een souverein is, zij hot dan een souverein zonder ander wereldlijk gebied dan het Vaticaan en omgeving. Eene vergelijking van den Paus met andere bestaande -tlf eventueel mogelijke hoofden van Christelyke kerkgenootschappen in het buitenland, welke ik dezer dagen las, gaat dus niet op. Laatstgenoemden zijn immers ondeidanen van hunne Regeeringen; doch de Paus is nieraands onderdaan, zelfs niet van den koning van Italië blijkens diens eigen wet'op de waar borgen. Het lot van het ontwerp kan niet twijfelachtig zijn, zegt do „N. Ct". Immers ook zij, die tegen alle toe kenning aan of vermeerdering van den staatkundigen invloed van het Vaticaan in de wereld uit beginsel gekant zijn, zullen moeten toegeven, dat, indien aan den Paus een recht streeksche rol bij het herstel van den internationalen vrede beschoren is, dien invloed on aanzien zullen rijzon, onafhankelijk van de vraag of Ne derland daaiblj is betrokken en dat het belang van ons land niet gedoogt eenige eigen kans op vredes- iuvloed te verzuimen. De groote kerkeraad der Evange lisch Luthersche gemeente te Rot terdam heeft aan de Tweede Kamer een adres gericht, waarbij hij ver zoekt, de regeering in de gelegenheid te stellen, de uitvoering van haar voornemen, een tijdelijk vertegen woordiger by het Vaticaan aan te stellen, mogelijk te maken. „De groote kerkeraad vervolgt het adres heeft zich tot het ver zoek laten leiden, door de overwe ging, dat, volgens verklaring der regeering, het karakter dezer verte genwoordiging en tijdelijk en bijzon der is, zoodat door het zenden van een vertegenwoordiger in de huidige om standigheden niets wordt beslist over do wenscheiykheid eene blijvende vertegenwoordiging bij hot Vaticaan in te richten. PLAATSELIJK NIEUWS. Gecombineerde Muziek- en Tooneeluitvoering. Ten bate van de Helder sche ver- eeniging tot Bestrijding der Tuber culose was door de Geheel-onthouders zang vereeniging „OnsDoel" Directeur de heer C. W. Rusting, en de Geheel- onthouders-tooneel-vereoniging „D. O. V." (Door onthouding vereenigd) eene gecombineerde uit voering voorbereid, welke Donderdagavond iu „Casino" gegeven word. Een aantal solisten had welwillend hunne medewerking verleend by den zang van Romberg's „Lied van de Klok" (vertaling van Schiller's bekend gedicht). Zooals mejuffrouw Meinema, die do aanwezigen wolkom heette, mede deelde, was de uitvoering niet uit sluitend der liefdadigheid gewijdwel degelijk was de bedoeliDg óók om propaganda tc maken voor de geheel onthouding en do beide vereenigin gen wat meerdere bekendheid te geven. „Ons Doel" is den laatsten t(jd al wat op den voorgrond getreden, maar de tooneelvereenigiog is minder bekend. Wie zich dan ook geroepen gevoelde om als lid of donateur der beide vereenigiDgen toe te treden, kon, aldus mejuffrouw Meinema, zich aangeven bij den heer Dunk, Janzen- straat 47 wat de zang- en Spoorstraat 110 wat de tooneel vereeniging betreft. En na deze woorden nam de uit voering, die voor een byna geheel volle zaal gegeven werd, een aan vang. ZÖ, die „Ons Doel" reeds dezen winter op verschillende plaatsen had den gehoord, konden thans, bij ver- gelyking, een groote vooruitgang constateeren. De vereeniging heeft hard gewerkt. Trouwens, het feit, dat zy thans reeds voor het voetlicht duifde te komen met een werk ale dat van Romberg. spreekt voor zich zelf. De solo-partyen in dit omvang rijke, oratorium-achtige toonstuk wer den gezongen door mevr. R. Horst- Coppyn, sopraan, en deheeren N. Bouchier, tenor, O. de Wit, bas, terwfjl de piano-party door den heer F. W. Sprink weid ge 8peeld. Mevr. Horst bleek ïd het bezit van een krachtige welluidende sopraan de heer Bochier had een mooie tenor. De bas van den hoer De Wit had in in sommige gedeelten van zyn om vangrijke party een fraai timbre en sloot zich bij de audore solisten aan. De koren waren bijna altyd goed, doch de vereeniging heeft mannelijke krachten noodig. De begeleiding ge schiedde !door piano zooals wij reeds zeiden en eenige violen. Het mooie koortje „Den duistren- schoot der heil'ge aarde betrouwen wij der handen daad" en het daarop volgende „Van den dom dreunt zwaai en bang" kwam goed tot zijn recht, en toen onmiddelijk daarna do sopraan haar prachtige solo inzette on gevoel vol zong, werd daarmee een mooi oogenblik van kunstgenot bereikt. Na den zaDg een strykkwartet. Door de heeren L. Polak en W. Mül- Ier (viool), W. J. Hollenberg(alt),en, in plaats van, zooals het progamma aankondigde. A. Overtoom, W. Koek (cello) weiden vervolgens een tweetal strijkkwartetten van Haydu ten ge- boore gebracht. Meer nog dan het Quatett VI (Allegro con brio), dat voor de meesten niet genoeg boeide, voldeed het Kaiser-Quartett met de beroemde melodie van het Oosten- rijksche volkslied, waarvan Haydn de componist is. Tenslotte werd, na de pauze, op gevoerd een tooneelspel „Op woeste Golven", door Y. C. Schuitmaker. Dit driebedryvige stukje is bedoeld als propagandistisch stuk en kan als zoodanig wel voldoen. Het bezit een vlotte dialoog en verschillende aardige typeeriDgen, zoodat het tot het einde toe boeit. Ofschoon het voor dillet- tanten verscheidene niet gering te achten moeilijkheden oplevert - wij wijzen op vele dramatische momen- werden door D. O. V. die moeilijkheden byna'Steeds overwonen. Was hier en daar eens een enkel zwak oogenblik - zwak in de be teekenis van onvoldoende spel over 't geheel genomen was het spel schitterend, zelfs waren er oogen- blikken, dat men gelooven kon met beroepsspelers toen te hebben. Een bizonder aardig type was Cobus, de turfschipper. De heer Hofland had als vertolker van Hiddo een niet. gemakkeiyke rol, die by uitstekend vervulde. Wy zullen geen verdere namen noemen, meenen hiermede genoeg te hebben gezegd om de overtuiging te wettigen, dat D. O. V. een vereeniging is, die onder de plaatselijke clubs meetelt. „Pygmalion". De legeude verhaalt hoe Pygmalion, koning van Cyprus, bij het aanschou wen van een door hem zelf vervaar digd marmeren beeld eener vrouw, daar verliefd op werd. Hij smeekte de godin Aphrodite zijne schenking met leven te bezielen. Zijn bede werd verhoord en hy verhief de aldus levend geworden maagd tot zyne gemalin, Dit is in 't kort de geschiedenis van het vijf bedrijvige stuk van den geestige» Shaw, den fijnen mensehen- kenner en humorist. Zijn Pygmalion is een professor Higgius, zyn marme ren beeld een Londensch bloemen meisje. Higgins, de taalleeraar, trans formeert zijn bloemenmeisje, met achterbuurtscho naauieren en spraak, in een lieusche vrouw van de wereld, on, aldus zijn schepping gereed heb bend, wordt, hij verliefd op haar en trouwt met haar. Dit vermakeiyke stuk wordt a.s. Donderdag door de Kon. Ver. „Het Nederlandsch Tooneel" gegeven. Het bloemenmeisje, Elsa Doolittle, de dochter van een Londensch huur koetsier, wordt gespeeld door Greta Lobo Braakensiek, en hoe eenstem mig de kritiek over haar spel was, getuigen' de volgende aanhalingen uit de bladen. „Het Handelsblad"Aan de vroolljk- heid van den avond had mevr. Lobo— Braakensiek een groot deel. De voor stelling was frïHCli on vermakelijk. „De Telegraaf": Mevrouw Lobu Braakensiek hield den Shaw'schen geest stevig vast. Haar metamorphose is schitterend geslaagd en er was niets onwaarschijnlijks in. „De Avondpost": Mevr. Lobo speelt deze rol eenvoudig verrukkelijk. Wel overwogen was alles: taal, gebaar, kleeding. De „Tjimahr verlaten. Het gestrande stoomschip „Tjima- bi" is, volgens te Londen ontvangen telegram, dooi den kapitein en de bemanning verlaten, die te Hongkong geland zijn. Bezoeken aan Ant. Jurgens' Margarinefabrieken te Oss. De vorige week werd door de leer lingen der openbare Handelsschool te Amsterdam, onder leiding van eenige leeraren, een bezoek gebracht aan Ant. Jurgens' Margarinefabrieken le Oss om een kijkje te nemen in een van de grootste Nederlandsche In dustrieën. Onder deskundige leiding bezichtigden zy de verschillende af deelingen der fabrieken o..a de melk afdeeling, het laboratorium, de karn afdeelingen, enz, enz, waarbij hen de geheele bereiding der margarine en plantenboter vanaf de grond stoffen tot en met de verpakking van het product werd uitgelegd en waarna ook aan de divers afdeelin gen der kantoren een bezoek werd gebracht. Zoo werden ook deze week de fa brieken bezocht door de leerlingen van de Arnhemsche Kook- en Huis houdschool, Directrice mevrouw C. J. Wannée, om eveneens onder des kundige leiding de fabricatie der mar garine en plantenboter na te gaan. Allen waren na het bezoek zeer voldaan over hetgeen zij hadden ge zien en vol lof over de moderne, hy- giënselie inrichting. BINNENLAND. mandarijnen, citroenen en oudheden, o wonderlijke combinatie!, wil vrij stellen van invoerrechten, bleef de Kamer steken. Er was weer zooveel kilometer welsprekendheid, dat de interpellatie inzake de Indische leening niet werd bereikt. En misschien blfjft rusten tot na 't Piiikster-recès. TWEEDE KAMER. In de zitting van Donderdag werd al heel weinig belangrijks ter sprake gebracht. De „Telegr." schrijft iu het over zicht: Een korte dag: laat begonnen van wege de besloten vergadering, waar in de Kamer haar eigen huishoudentje behandelde, en vroeg geëindigd door het afdeeliDgsonderzoek van het ge zantschapswetje. Een korte dag dus. En een onbelangrijke. Althans zonder beduidenis voor den overzichtschrijver. Bij een suppletoire Landbouwbegrooting vroegen de hee ren De Jong, Van Foreest, Brummel- kamp en Van der Velde (misschien slaan wij een paar namen over) om op te houden met de bestl ijding van het mond- en klauwzeer door middel het afmakingssysteem, maar minister Posthuma vond de resultaten van het systeem zóó schitterend, dat hy positief toezegde door te zullen gaan met het doen dooden van de zieke beesten. Hij had groote kaarten van het land bij zich, waarop men precies kon zien, hoeveel bunder mond- en klauwzeer er was vóór en na de afmaking. In een wetje, dat sinaasappelen, Ons Pinksterfeest. Gy schenkt ons rijk bebloemde dreven, Gy biedt ons vreugd' in gaarde [en woud, Gy wekt weer alles tot nieuw leven. Beglansd door koestrend zonnegoud. Zoo komt ge, o Pinkstei feest, ons [stichten, Zoo strooit ge uw goede gaven rond, Zoo tracht gij alles op te richten, Wees welkom, feestelijke stond. Gij doel de blljdste zangen schallen, In bosch en beemd, iu veld en wei, Ons harte dankt met welgevallen, Voor 't hoogtijfeest der lieve Mei. Schoon Pinksterfeest, dat allerwegen Uw volle weelde smaken doet, Wy danken voor dien rijken zegen, En brengen u een blijden groet. wyi wy u dankbaar mogen vieren, Gevoelen wij diep uw waardij, Gy doet meer dan onze aarde sieren, In 't onvolprezen jaargetij. Gij wilt ook telkens 't geestlijk leven, Versterken en ten zegen zijn, O, mogen we allen daarnaar streven, Op dit, zoo vriendelijk festijn. W. M. Tz. Advertentiën. Den 4en Juni hopen onze ge i J liefde Ouders, J. C. W. PLUIJMERS en 0. R. PLUIJMERS, (hunne 12'/3 jarige echtvereeni-i ging te herdenken. Dat. zy nog I lang voor ons gespaard mogen f blijven is de wensch van hunne I liefhebbende Kinderen. Schagenstraat 57 a. Den 16en Mei overleed zacht en kalm, na een kortstondig lijden, onze innig geliefde Echtgenoote, Moeder en Grootmoeder GUURTJE DOORGEEST-DE JAGER, in den ouderdom vau bijna 70jaar. Beverwijk, Umuiden, Alkmaar, K. Dooroeest. P. van der Vis. N. van der Vis Ketting. J. van der Vis. C. van der Vis— Ketting. Scheveningen, D. Berkhout - Van der Vis. M. Berkhout. Eq Kleinkinderen. Tijdstippen van verzending der Brievenmalen. Naar Oost-Indië: Verzondingsweg. Por: Datum der bezorging. TUdst-der laat. busl. a/h Postic. zeepost vla Amsterdam zeepost via Rotterdam C) Hol), mail via Genua (')HoU.maii v.MarseilIc O all. briev., briefk. en aangoteek. stukkon. Naar Atjeh en onderhoorigheden en de Oostkust van Sumatra: over Engeland eiken Dinsd.! 12.15 '3 m. Naar Guyana (Suriname) 27 Mei &66'sav. 24 12.16 'sin. 31 12J6 's m. zeepost via Amsterdam mail via Queenstown mail via 8outhampton (alleen op verl. d. afz.) Naar Cura^ao, Bonaire en Aruba zeepost via AmBlerdam 27 Meij 6.56'sav mail vla Southampton eiken Maan- of Queenstown I dag en Dond. 12.16 'a m Naar St. Martin, Saba St. Eustatius en 27 Mei! 6.56'aa zeepost via Amsterdam (alleen op verl. d.afz.); mail via Engeland 81 112.15 'sm Naar Kaapland, Natal, Oranje-Rivier - kolonie en Transvaal eiken Donderdag, 12.16 'am, Dankbetuiging. Voor de zoo talrijke en hartelijke bewijzen van deelneming ontvangen gedurende de langdurige ziekte en by het overlijden onzer geliefde Dochter en Zuster MAARTJE KEIJZER, betuigen wij bij dezen onzen har te 1 y k e n dank. In 't byzonder aan den WelEd.ZeerGel. Heer Dr. DE GOEJE, Mevrouw DE GOEJE- Grüschke, Zuster ADMIRAAL en Ds. J. M. LEENDERTZ, voor hun onvermoeide hulp en bezoeken onze dierbare overledene bewezen. Wed. W. KEIJZER en Kinderen. Den Oever, Wieringen, 22 Mei 1915. Evangelisatie-lokaal in de PALMSTRAAT. Wegens verbouwing voortaan in het Militair Tehuis, Kanaalweg 92-95. ZONDAG 23 MEI (Ie Pinksterdag), v.m. 10,30 uur, Ds. H. VINKE, Ned. Herv. Pred. te Alkmaar. MAANDAG 24 MEI (2e Pinksterdag), v.m. 10,30 uur, Ds. CHR. HUNNINGHER, Ned. Herv. Pred. te Amsterdam. Telefoon interc. 140. Spoorstraat 41. Het sein van N. 0. T. Iu ons vorig nummer namen wij een bericht uit IJmuiden op, waarin ver meld werd, dat het Engelsche stoom schip „Prometheus" vau de Ocean Steamship Cy. den kegel van de N. O. T. aan den raast had geheschen. Nader verneemt het Hbl. hieromtrent, dat dit volkomen in orde was. De „Ocean" is aangesloten bij de N. O. T,. de lading van de „Prometheus" was geconsigneerd aan de N. O. T/ zoodat het schip inderdaad gerechtigd was de kenteekenen der N. O. T. in top te voeren. De postdfefstal. De 4e kamer der Rechtbank deed Donderdag uitspraak in de zaak van C. d. B., die terecht heeft gestaan, wegens den bekenden postdiefstal op 24 December 1914 iu het hoofdpost kantoor te Amsterdam, waar op dien datum een als besteller verkleed on daartoe onbevoegd persoon een trom mel met geldswaarde en een zak aangeteekendo brieven afhaalde, voor gevende door het bykantoor Arastel daartoe gezonden te zyn. Het O. M had 2 jaar en 6 maanden gevangenisstraf geëischt. De verde diger mr. J. de Vrieze had tot vrij spraak geconcludeerd. De Rechtbank achtte het wettig en overtuigend bewys geleverd en ver oordeelde bekl., wegens oplichting, tot 2A jaar gevangenisstraf. De "beklaagde mompelde in hooger beroep te zullen gaan. Verrassende vondst. Te Barneveld is ongeveer 6 weken geleden een alleenwonende, 63 jarige man dood in zijn armoedig uitziend kamertje gevonden. Thans heeft men van rechtswege zijn sedert gesloten zUnd krotje nog nader onderzocht en by die gelegenheid in een oude kist, tusschen een verzameling vodden, een bus ontdekt, waarin zich ruim f4000 aan contanten bevond.

Heldersche Courant | 1915 | | pagina 2