COURANT «1. No. 4468 ZATERDAG 22 MEI 1915 43e JAARGANG Tweede Blad. DE OORLOG. De algemeene toestand. De Italiaansche Kamer heeft de politiek van het Kabinet Salandra bekrachtigd. Met 407 stemmen tegen 74 en 1 onthouding keurde zij het wetsontwerp goed, waarbij aan de rogeering in geval van oorlog buiten gewone volmachten worden verleend. Slechts weinig leden - de Kamer telt er 508 bleven dus van deze historische zitting weg en de over- groote meerderheid der aanwezige leden sloot zich aan bij de politiek van de regeering. De verwachting, dat dus de meesten van hen, die naar het eerste vermoeden, door hun sympathiebetuiging aan Giolitti, tot de voorstanders der neutraliteit sche nen te behooren. wel zouden „omval len", nu in het land zelf de staat kunde van Salandra en Sonnino zoo luidruchtige instemming vond, is dus verwezenlijkt. Met een overweldigen de meerderheid de minderheid zal wel in hoofdzaak uit socialisten heb ben bestaan - heeft de Kamer aan de regeering de vrije hand gegeven en al is de oorlog nog niet officieel verklaard do oorlogsverklaring is ongetwijfeld nog slechts een quaestie van uren. Uit het feit, dat de Duit- sche rijkskanselier in den Rijksdag openlijk mededeeling deed van de Oostenrljkscheaanbiedingen aan Italië, mag worden geconcludeerd, dat van een verder toegeven aan de eischen van Italië van de zijde der Midden- Ëuropeesche bondgenooten geen spra ke is. Het besluit van de Italiaansche Kamer en van den Senaat waar omtrent nog geon mededeelingen zijn gedaan, maar die natuurlijk in ge lijken geest besliste verandert daaraan niets meer. En Italië dat deze aanbiedingen onvoldoende achtte, zal dus nu met de wapens in de hand zijn verlangens trachten door te drijven. Reeds op 4 Mei is door do Italiaan sche rogeering het verbond met Oos tenrijk opgezegd thans zal de vol komen breuk volgen. In de „Nordd. Allg. Ztg." is reeds een officieuse historische uiteenzet- ling verschenen, waarin van de zijde der Duitsche regeering de geschiede nis van Italië's breuk met Oosten rijk wordt verhaald. Van Italiaansche zijde zal nu wel dra een Groenboek verschijnen, waar in van Italiaansch standpunt deze geschiedenis zal worden weergegeven. De wereld zal dan kunnen oordeelen welke rol Italië in dit conflict, dat voor de wereldgeschiedenis zoo ver strekkende gevolgen kan hebben, heeft Welke de allereerste gevolgen van een ingrijpen van Italië zullen zijn op den stand der oorlogsoperatien, zal moeten worden afgewacht maar zonder overschatting van de militaire waarde van Italië, mag men het toch wel zeker achten, dat Italië's actie den geallieerden verlichting zal bren gen. En dat zal hun ongetwijfeld te stade komen. Want welke plaatselijke successen ook van tijd tot tijd door de geallieerden op het westelijk oor- logstooneel worden behaald, in den toestand hier komt daardoor niet de minste wijziging en zoomin als de Duitschers tot dusver er in slaagden hier eenig succes door te zetten, zoo min slaagden de geallieerden er in een eenigszins belangrijke wijziging in de gevechtslinie te brengen. Niettemin is het te begrijpen, dat in de officieele mededeelingen, welke in de landen der oorlogvoerenden over de krijgsverrichtingen worden gedaan, steeds de nadruk wordt gelegd op ue beteekenis der behaalde successen. Men moet bij de na^ie den moed er in houden, den krljgslust blijven aan wakkeren en dat kan alleen geschie den, door den indruk te wekken, dat het begin vau het einde voor de deur staat. De methode geeft natuurlijk geva ren, zooals in Engeland is gebleken, waar nog steeds in breede kringen blijkbaar geen juist inzicht bestaat van hetgeen op het spel staat en men zich in slaap laat wiegen door de al te luidruchtige berichten van over winningen die slechts van locaal be lang zijn. En in Engeland is dan ook alreeds hierop critiek geoefend, is zelfs ook al bijv. na het Engelsch succes bij Neuve Cbapelle - de vraag gesteld of de gebrachte offers wel in overeen stemming zijn met het verkregen resultaat. Het Fransche persbureau geeft nu weder een uitvoerig overzicht van de successen aan het IJserfront behaald, successen die echter niet doorgezet konden worden en dus geen ander resultaat hadden op zich zelf zeker al een zeer gewichtig resultaat dan dat de Duitsche offensieve beweging hier tot staan werd gebracht. Maar overigensHet persbureau zegt: „In waarheid hebben wij den Duitschers drie dorpen ontnomen, bonevens vier versterkt linies en drie sterke verschansingen, duizenden Duitschers gedood, minstens drie re gimenten verstrooid en hen verdre ven uit hun vooruitgeschoven stel lingen". Dat is een succes, maar toch zeker geen belangrijk resultaat van een langdurigen verwoeden strijd die immers weer opnieuw zal moeten worden aanvaard, wil men tot een beslissing komen. Tegenover de dui zenden gesneuvelde Duitschers zijn er ook de vele gedoode Franschen, waarover officieele bericht echter blijft zwijgen. En toch is het in dezen uitputtingsoorlog van het hoogste be lang om te weten of zulk een plaat selijk succes willicht ook te duur kan worden gekocht. Wat het persbureau vertelt over het geschokte moreel van den tegen stander, zal men waarschijnlijk meer moeten beschouwen als een conces sie aan den volkswensch. Men hoort dat graag, omdat het de hoop op een spoedig einde verlevendingt. Maar de buitenstaander zal van deze en dergelijke beweeringen wel het zijne denkeh. In het Oosten zou voor de Russen eenige verlichting van druk ook zeker zeer gewenscht zijn. De eerste weken van Mei zijn voor de Russen verre van gunstig geweest en al doen ze zelf hun best om de geleden neder laag zooveel mogelijk te verbloemen, bij hun bondgenooten is er inzicht genoeg om den juisten stand van zaken te beseffen. (H.blad.) Ten Noorden van Przemysl hebben de vereeuigde Duitsche en Oostenrijk- sche legers opnieuw terrein gewonnen. Het Russische communiqué zegt in de eerste plaats op veelbeteekende wijze dat aan het Galicische front „nieuwe Duitsche troepen, die daar voor het eerst zijn verschenen, waar genomen" zijn. In de taal van de officieele mededeelingen beteekentdit gewoonlijkde aanval van den vijand neemt in kracht toe en wij zullen waarschijnlijk op eenige punten op nieuw moeten wijken. Een andere zinsnede uit het jongste Russische communiqué luidt: „Een groote troepenmacht van den vijand, die na een hardnekkig gevecht de San overgetrokken was, slaagde er in zich te verspreiden in den sector van Jaroslau, Radawa en Sienaiwa". Jaroslau en Sieniawa vormden met Przemysl de drie versterkte brugge- hoofden aan den San, die daar de overgangen over die rivier ver dedigden. Sieniawa ligt het Noorde lijkst in de nabijheid van de Russisch- Oostenrijksche grens, dan volgt, ten Z.W. daarvan, Radawa on eindelijk Jaroslau, dat weer op zijn beurt ten N. van Przemysl ligt. De opmarsch der Oostenrijkers en Duitschers gaat blijkbaar in die streek in de richting van Lublin, waartegen ook in het begin van den oorlog het toen deerlijk mislukte offensief van de Oosten rijkers gericht was. De vraag is nu, of de Russen zich bij Radawa en Sieniawa, nu de troe pen der centrale mogendheden zich in den omtrek van die plaatsen „verspreid" hebben, zullen kunnen handhaven, dan wel vorder terug zullen moeten, tot zij met nieuwe versterkingen opnieuw stand houden of een tegenaanval ondernemen kun nen. Jaroslau zelf met het brugge- hoofd was, volgens een mededeeling van Duitsche zijdo, reeds den 15den dezer door de bondgenooten bezet. De laatste officieele mededeeling van Duitsche zijde zegt van den strijd in die buurt„Onze over den San ten N. van Przemyls voortge- rukte troepen zijn gisterent Woensdag middag opnieuw door de Russen in verbitterde bestormingen aangeval len. De vijand werd overal met zware verliezen teruggeworpen. Vanochtend (Donderdag) gingen wü op een vleu gel tot een tegenaanval over en be stormden de stellingen van den vijand. Deze vlucht ijlings." Welke vleugel hier den aanval deed, wordt niet vermeld. Vermoedelijk was het echter de linkervleugel, daar het Russische communiqué verklaart, dat de Russen den vijand in de streek tusschen Przemysl en Jaroslau aan beide oevers van den San eenigszins in de knel hebben gebracht. „N. Rott. Ct." Van het Westelijk front. Parijs, 2o Mei. Avondcommuniqué. Tusschen Nieuwpoorr en Atrecht blijft de grond drassig en onbegaan baar. Er heeft een hevig artillerie- duel plaats gehad, waarbij 2 Duitsche aêroplanes naar beneden zijn ge schoten. Wij zijn door middel van mijnen by Beauséjour in Champagne neder gekomen bij de loopgraven van den vijand en hebben een aanval te Bagatelle in de Argonnen afgeslagen. In het Ailly-bosch veroverden wij verscheiden loopgraven. Van het Oostelijke gevechts terrein. St. Petersburg, 20 Mei. Mededee ling van den staf van den opperbe velhebber In den loop van den 18den heeft de slag aan den linkeroever van de Weichsel ten Z. van de Pilica en aan het geheele front in Galiciëmet steeds toenemende hevigheid voort geduurd. Aan dit front zijn nieuwe Duitsche troepen die daar voor het eerst ver schenen zijn, waargenomen. Aan den linkeroever van de Weichsel ten W. van Ildzja, Opatof en Koprjiw- nica, alsmede bij de samenvloeiing van San en Weichsel te Justre in den omtrek van Nisko hebben onze troepen den vijand met goed gevolg teruggedreven. Het aantal gevange nen dat hier in den loop van den 18den en 19den gemaakt is, bedraagt meer dan 4000. Een groote troepenmacht van den vijand die na een hardnekkig gevecht den San overgetrokken was, slaagde er in zich te verspreiden in den sec tor van Jaroslau, Radawa en Sieniaiwa. In de streek tusschen Przemysl en Jaroslau hebben wij den vijand aan beide oevers van den Saneenig- zins in de knel gebracht. Afdeelingen vijandelijke vliegers hebben bommen op Przemysl ge worpen. De vijand heeft tegen de vesting geen enkele andere actie on dernomen. Ten zuiden van Przemysl worden de aanvallen van den vijand met bijzondere heftigheid uitgevoerd in de sector Loetkof, Latgegi en de rivier Strwia, waar de vijand er in geslaagd is ten koste van ontzaglijke ofl'ers zich van verscheidene van onze voor uitgeschoven loopgraven meester te maken. Aan het front van Drohobycz, Stryj en Dolina hebben wij bij voort during hardnekkige aanvallen van den vijand afgeslagen en hem ont zaglijke verliezen toegebracht. Ten Westen vau Koloraea zijn in den nacht van 18 op 19 dezer aan beide oevers van de Pruth gevech ten geleverd. Wij behaalden Dieuwe voordeelen. In de streek van Sjawli gaan onze troepen voort, den vijand met een breed front te verdrijven. W\j hebben daar weer verscheidene honderden gevangenen gemaakt. De vijand biedt het hardnekkigste verzet bij het dorp Kourchany, waar het gevecht den 19den voortduurde. Elders zijn alleen kleine schermut selingen geleverd. Italië. Rome, 21 Mei. De Kamer is te midden van tooneelen van groote geestdrift voor onbepaalden tijd ver daagd. Rome, 21 Mei. Gedurende de schor sing van de Kamerzitting verdrongen de leden zich in de wandelgangen en bespraken levendig de Regeerings- verklaring. Toen de ministers te vijf uur waren teruggekeerd, vulde de zaal zich snel. Boselli verklaarde, dat de commissie eenstemmig het Regeeringsontwerp goedkeurde en het gejuich dat hierop volgde werd over weldigend toen Boselli zeide, dat de tijd was gekomen om de beloften tegenover de nog niet bevrijde land streken uit te voeren. Alle Kamer leden stonden op en juichten, terwijl Salandra en de andere ministers Boselli de hand drukten.. Het pubhek op de galerijen nam ook deel aan de demonstraties. Dames wuifden met hun zakdoeken. Cicotti steunde namens de socia listen de Regeering en zeide, dat ton aanzien van oorlog en verdediging de socialisten hoopten, dat een her- jongd Europa zal oprijzen uit den oorlog en een langdurige ontwapening dan het gevolg zal zijn. President Marcora zeideIn deze historische, plechtige oogenblikken vinden wij het vertrouwen weer terug, dat heilig is aan onze herinne ringen. Laten wij ons haasten onzen plicht te vervullen in het vast bewust zijn, dat hot leger en de vloot de eenheid van het land zullen bevesti- Lang leve de Koning(Onafge broken toejuichingen.) De Verklaring van Salandra. De verklaring van Salandra, giste ren in de Italiaansche Kamer afge legd, hield volgens een telegram v.in Stefani, het volgende in: Sedert Italië zich tot zijn staats- eenheid had verheven, heeft het zich in de wereld der volken een factor van gematigdheid, eendracht en vrede getoond. Het kan tegenover de ge heele wereld trots getuigen, dat het die taak met vastheid heeft vervuld en er zelfs de smartelijkste offers voor heeft overgehad. Na het laatste tijdperk van meer dan dertig jaar handhaafde het een stelsel van bondgenootschappelijke en vriendschappelijk^ betrekkingen, die hoofdzakelijk ten doel hadden, op die wijze het Europeesche evenwicht en daarmede vrede to bewaren. Om het belang van dat doel verdroeg Italië niet alleen gebrek aan veiligheid zijner grenzen en aan dat doel maakte het niet alleen de heiligste nationale wen- schon ongeschikt, het moest ook mot onderdrukte smart toezien bij de me thodisch aangewende pogingen om het italiaansche karakter te onder drukken, die natuur en geschiedenis die edele landen (blijkbaar is do aan duiding van de Italiaansche streken van Oostenrijk uit het telegram weg ge vallon) onuitwischbaar hebben op gedrukt. Het ultimatium, dat Oostenrijk- Hongarije in 1914 Servië heeftgesteld, deed inet. eén slag de uitwerking van onze lange, aanhoudende inspanning teniet, doordat het de overeenkomst schond, die ons met O. H. verbond. Het schond die overeenkomst doordat het verzuimde, met ons ook maar een voorloopige afspraak te treffen of ons ook slechts een eenvoudige mededeeling te doen. Het schond dat, doordat het er op uitging te onzen nadeele het gevoelige stelsel van territorialo bezittingen on invloed sferen te verstoren, dat zich op den Balkan had gevormd. Maar meer nog dan dit of dat bizoudere punt is de geheele geest, die het verdrag vervulde, geschonden en zelfs onderdrukt, want terwijl in de wereld de verschrikkelijkste oorlog werd ontketend in rechtstreekschen strijd met onze belangen en onze gevoelens, werd bet evenwicht ver stoord, hetwelk het verbond moest verzekeren, en metterdaad en onweer staanbaar drong zich het vraagstuk van de nationale veiligheid van Italië op. Niettemin wijdde zich de regeering maanden lang geduldig aan de taak, een overeenkomst te treffen, die aan het verdrag zijn reden van bestaan, dat het anders had verloren, te her geven. Deze onderhandelingen moesten in- tusschen beperkt zijn, niet slechts wat den tijd betreft, maar ook door de waardigheid, boven welke uit de gezamenlijke belangen en de eer van ons land blootgesteld zouden zijn. Daarom en om deze hoogste doel einden staande te houden, zag de koninklijke regeering zich gedwongen aan de keizerlijke Oostenrijksch- Hongaarsche regeering op den 4en Mei mede te deelen, dat zij alle ver dragsvoor stellen terugnam, hetbonds- verdrag opzegde en te verklaren, dat zij zich haar vrijheid van handelen voorbehield. Aan den anderen kant was het niet meer mogelijk, Italië in een isolement zonder veiligheid en zonder aanzien te laten, juist op een oogen- blik, waarop de wereldgeschiedenis m een beslissende faze treedt. In deze omstandigheden en rekening houden de met de moeielijkheid van den internationalen toestand moet de regeering ook in politiek opzicht voorbereid zijn óp elke, hoe zware beproeving ook, en zij verzoekt daarom de Kamer in het ingediende wets ontwerp om de buitengewone bevoegd heden die zij noodig heeft. Deze maatregel rechtvaardigt zich niet alleen door precedenten bij ons en bij andfere staten met eiken re- geeringsvorm, maar hij is ook de beste regeling en zelfs de zachtste vorm van die bevoegheden, welke onze geldende wetgeving aan de reg6ering ook in andere gevallen, waarin het de hoogste wet, namelijk het welzijn van den staat geldt, toekent. Zonder pralende woorden en zonder trots, maar met diep besef voor de verantwoordelijkheid, die in dit oogen- blik op ons rust, hebben wij de over tuiging zorg gedragen te hebben voor datgene wat de edelste aspiraties en de levensbelangen van het vaderland eischten, want in zijn naam en trouw aan het vaderland doen wij ontroerd ons vurig beroep op het parlement en over het parlement heen op het land, opdat alle verschillen van meening bijgelegd zullen worden en dat deze van alle zijden oprecht ver geten zullen worden. Partij- en klas sentegenstellingen, de persoonlijke meeniugen, die in gewone tijden ge- eërbiedigd moeten worden, zelfs de redenen, die in het leven een dage- Hjksche en vruchtbare tegenstelling tusschen aspiraties en beginselen ten gevolge hebben, moeten thans verdwijnen met het oog op de nood zakelijkheid, die elke andere over treft, en op een idee, die meer dan andere de geestdrift doet ontvlammen, daar zij het geluk en de grootheid van Italië geldt. Al het overige moeten wij van nu af aan vergeten en wij mogen ons alleen herinnereD, dat wü allen Italianen zijn, en dat wij allen Italië met hetzelfde geloof en denzelfden gloed lief hebben. Mogen de krachten van allen in een enkele kracht vereenigd worden en de harten van allen zich tot een enkel hart aaneensluiten, moge een eens gezinde wil tot het doel, waarvoor wjj een eed hebben afgelegd, leiden en kracht, hart en wil hun eenige harts tochtelijke en heldhaftige uiting vin den in het leger en de vloot van Italië en in den verheven leider, die hen tot de lotsbestemming van een nieuwe geschiedenis voert. Leve de Koning Elke zin van de rede van Salandra zoo zegt Stefanie werd met levendige en aanhoudende toejuichin gen ontvangen. Aan het eind was er een geestdriftige ovatie, waarbij men riep: Leve de Koning! Leve ItaliëLeve het leger 1 Toen hij aan het woord was, werd er ook voort durend Leve ItaliëLeve de oorlog geroepen. Alleen de officieele soci alisten bleven kalm en stonden niet van hun plaats op. Nadat Sonnino het groenboek over gelegd had en de commissie tot on derzoek van het oorlogswetsontawerp benoemd was, verliet de regeering de Kamer om hare verklaring voor den Senaat te herhalen. Russisch Pantserschip gezonken? Volgens het „Boekarester Tage- blatt" is het Russische pantserschip „Panteleimon", metende 12,780 ton, ter hoogte van Midia in de Zwarte Zee met 1400 man gezonken. Het schip had een troepentransport aan boord en werd getorpedeerd. Van do opvarenden zou niemand zijn gered. De dulkbooten-oorlog. Londen, 21 Mei. Lloyds meldt uit BrixharuDe visscherssmak „Sun- star" zette den gezagvoerder van den Franschen stoomtreiler „St. Just", van Arcachon, hier aau wal. De ka pitein verklaart, dat zijn schip door éen Duitsche duikboot bij Star Poinl; gistermiddag in den grond is geboord. De bemanning, bestaande uit 13 kop pen, verdronk. Alleen de kapitein is gered. Oorlogsbelasting. De krijgsraad te Coblenz heeft den onderofficier Garternich, die op eigen houtje en ten eigenbate in België van bezette gemeenten drie franc per peisoon als oorlogsbelasting tot oen gezamenlijk bedrag van 27,298 frank invorderde, veroordeeld tot anderhalf jaar gevangennisstraf. Recruteering In Engeland. De oproep van lord Kitchener voor nog 300.000 recruten heeft naar de „Times" meldt in Londen al heel weinig succes gehad. In bijna alle Londensche recruteeringsceutra was sinds Donderdag, toen de oproe ping werd gedaan, het resultaat „very flat" (wij zouden zeggen „erg dun"; geweest. Trouwens dit geldt voor de geheele laatste weeken de mede deeling op Donderdag van Kitchener in het Hoógerhuis had daarin vol strekt geen wijziging gebracht. Men hoopt nu in Engeland maar dat het na Pinksteren beter zal gaan. De duur van den oorlog. Alexander Powell, de correspon dent van de „New York World" in het Brilsche hoofdkwartier voor Vlaande ren en Noord Frankrijk, heeft aan zyn blad een beschouwing van den toe stand gezonden, waarin hij o. m. be toogt, dat de oorlog zeker twee jaar zal duren, en niet onwaarschijnlijk zelf drio of vier jaar. Wel weet hij, dat de bondgenooten het op den duur zullen winnen, doch men moet zich in de Ver. Staten toch geen illusies maken over een korten duur van den oorlog meent deze pondent Voor het overigu prijst de corres pondent het Britsche leger in Noord- Frankryk en Vlaanderen. „Deze krijgsmacht is thans tot het besef geraakt, boe zwaar de taak is, die het wacht,. Men hoort den Britschen soldaat niet langer „Tipperary" zin gen of pochen wat hij wel doen zal, wanneer hij in Berlijn is. Neen, veel eer bereidt de Engelsche soldaat zich thans met grimmige vastberadenheid voor op „den strijd tegen zijn ge- C. Wessel, M. Rijkeboer, G. Colpa, E. Verfaille, B. Deelder, duchten, wreeden en vindingrijken tegenstander". PLAATSELIJK NIEUWS. De heer Dr. H. J. Oosting, leeraar aan het Kon. Instituut voor de Marine alhier, is benoemd tot lid der commissie voor het afnemen van de examens aan de Technische Hoogeschool te Delft. Bij het gisteren te 's Gravonhage gehouden examen slaagden voor der den stuurman groote stoomvaart de heeren W. G. Leenders en W. G. Sutherland, en bij bet gisteren te Utrecht gehouden examen slaagde voor het machinisten-diploma A, de heer J. J. Reith, leerlingen der Zee vaartschool alhier. De heeren C. J. Duinker alhier en C. Boon te Hoorn (Texel) zijn gisteren te Haarlem geslaagd voor het exa men L. O. De „Heemskerck." Hr. Ms.pantserschip, Heemskerck" heeft Donderdagavond „Paramaribo verlaten om, na nog even Curagao te hebben aangedaan, naar Newport News te vertrekken. Post voor de Hr Ms. Heemskerck. Op 26 dezer zal van uit Amsterdam een verzending van correspondentie plaats vinden aan Hr.Ms. Pantserschip Heemskerck" te Tagal (Azoren.) De laatste buslichting alhier heeft plaats om S uur 's avonds op 25 '.ezer. Gymnastiek-Vereen. „Pro Patrla". Zondag 9 en 16 Mei j.1. hadden respectievelijk de wedstrijden plaats van meisjesklassen B (13—16 jaar) (10 18 jaar). Deze klassen staan onder leiding van den directeur, den heer M. P. van Hooydonk, die 26 jaar hoofdleider van „Pro Patria" is. De wedstrijd voor B bestond in brug- en hoogspringen. Het hoogst aantal punten, dat behaald kon worden, bedroeg 56. De uitslag was: C. van Zoonen, le dipl. met 55 pt. A. Smit, 2e 52 C. van Leeuwen, 3e G. Kuiper, 6e 7e 8e 8o m. 15J. 45 44 44 De wedstrijd voor A bestond in ringen en blokjesrapen. Het, hoogst aantal punten bedroeg 65. De uitslag was: M. Moorman, le dipl. met 61} pt. E. Gazan, 2e 57 Smit, 3e 53 G. Tiessen 4e 494 Leider van jongensklasse A (1*0 12 jaar) is de heer F. C. H. Sehlah- milch (heilgymnust), die reeds 28 jaar de leiding dezer klasse in handen heeft. Voor lidmaatschap wende men zich, liefst schriftelijk, tot den waar- nemenden secretaris J. B. A. de Vries, Loodagracbt 66. BINNENLAND. Tweede Kamer. In afwijking van het vroegere plan, orii de Tweede Kamer na het Pinkster reces niet opnieuw te doen bijeen komen, hetgeen door den stand der werkzaamheden onmogelijk is ge worden, bestaat thans het voornemen, om na het Pinksterreces de Kamer weder op S Juni hare werkzaam heden te doen aanvangen en dan gedurunde ongeveer drie weken zitting te houden, waarna het groote zomer reces zal aanvangen. Gezantschap bij den Paus. De commissie van rapporteurs over de suppletoire bcgrooting betreflende iostelling van een tijdelijk gezant schap bij Z. H. den Paus, heeft zich gistermiddag in de voorzitterskamer geconstitueerd, d. w. z., z(j koos zich een voorzitter en bepaalde den dag voor hare eerste bijeenkomst. Wij vernemen, dat, nu toch een maal is afgezien van een te spoed- eischende behandeling, de verschij ning van het voorloopig verslag en van het regeeringsantwoord daarop normale wijze kan verwacht worden, al zal intusschen naar be kwamen spoed gestreefd worden. „H.bld." Afschaffing broedardianst. Uit Den Haag wordt aan „De Tel." verzekerd dat in parlementaire krin gen de meening heerscht, dat het wetsontwerp, waarop door den Minis ter van Oorlog bij de bespreking van het bekende adres-Van Aalst c. s. werd gedoeld, alléén bevat, dat met het begin van de lichting 1917 de broederdienst zal worden afgeschaft. Daardoor zou het jaarlijksch contin gent, dat thaos 23.000 bedraagt, met 17.000 worden verhoogd. Mail naar Indië. Het hoofdbestuur van de posterijen en telegrafie heeft, met het oog op de toestanden in Italië, besloten de Indische mail, brieven enz., welke reeds aaan de verschillende postkan toren gepost zij, heden langs den zeeweg, d. w. z. met de Maatschappij „Nederland" naar Indië te verzenden. Omtrent de wijze van verzending van de rest van de mail zal Maan dagavond een beslissing worden ge nomen. Indien de inlichtingen, welke wordon ingewacht omtrent de be trouwbaarheid van de landlijn, niet bevredigend zijn zal ook dat tweede mailgedeelte niet Maandagavond of Dinsdag over land worden verzonden, maar zal voor de verzending daarvan de eerstvolgende zeepost worden af gewacht. Woer vslsohe zilverbons. De nieuwe zilverbonB van f2.50 blij ken ook al weer vervalscht te kunnen worden. Bij een onzer groote geld- instituten te Amsterdam zijn Don derdag twee valsche zilverbons ont vangen. Wanneer men de valsche niet vergelijkt met de echte, dan valt het niet zoo gauw op, dat men na gemaakte zilverbons heeft. Zij hebben ook een watermerk, in vet er in ge werkt. Vergelijkt men de valsche echter wel met de echte, dan blijkt dadelijk, dat do randversiering en de letters van lichter blauwe kleur zijn dan op de echte. Ook is de afdruk lang niet zoo scherp, doch zelfs eenigs zins vlekkerig. Stuurlieden examens. 'a-Oravenhage, 21 Mei. Gesl. groote stoomv. eerste-stuurmanW. Chr. Schimmelderde-stuurmanH. Stobbe W. G. Sutherland, A. de Vries, H. van Zwanenburg. Goedkoop brood. Te Rotterdam zijn aan het teltjk broodbureau ongeveer 125,000 aangifte-formulieren voor een brood kaart aan bakkers afgegeven. Lijkverbranding. Naar wij vernemen zijn tot dusver 15 personen in het crematorium op WeBterveld verbrand. Een negentig tal nissen is reeds besteld, terwijl tot aanbouw van een .tweeden oven wordt overgegaan. IJMUIDEN, 22 Mei. Nieuwwe schepen. De logger „Louis© Marie" van de viascherij Maatschappij „Oceaan" is met de merken IJ. M. 115 in het visscherijregister ingeschreven. Geldleening. Door B. en W. t.e Velsen is thans besloten eene geldleening aan te gaan van f 270.000 bij de Maatschappij voor Gemeente Crediet te Amsterdam. De duur der leening is 80 jaar. De jaarlljksche aflossing zal f9.000.— bedragen, terwijl het koersverlies voor de gemeente 17800.— bedraagd. Visscher ij school. Thans is definitief besloten tot den bouw van een Visscherijschool alhier. De kosten zijn begroot op f39432. Vroeger Duitsch schip. Van hier vertrok naar Buenos-Aires om eene lading graan voor de Neder- landsche regeering te halen het vroe- i Duitsche stoomschip „Narva" van do reederü „Russia" te Hamburg. Het stoomschip is thans onder Neder- landsche vlag gebracht met den naam „Volendam" en behoort tot de reederij Edain" te Amsterdam. Nog twee Duitsche booten zijn verdoopt in Hollandsche schepen. Het zijn de stoomschepen „Wyte- gra" en „Pernau" welke resp. nu zullen heeten „Monnikendam" en „Edam", beide voor dezelfde reederij. TWEEDE KAMER. In de zitting van Vrijdag 21 Mei werden de Algemeene beraadslagin gen over het wetsontwerp tot wijzi ging van het invoerrecht, op Sinaas appelen, mandarijnen, citroenen en oudheden voortgezet. Op voorstel van de commissie van rapporteurs worden ook bananen van invoerrecht ontheven. Tot stemming over het ontwerp zou niet meer wor den overgegaan, daar er niet leden meer aanwezig waren. SPORT. 24 Mei. Openlucht-Zendingasamenkomst op Texel, In het BoBchjeaau do Hoogeborg, om half drie. 24 Mol, Mobilisatieclub vanSoc.Dem.Militairen Den Helder Groote Openlucht-Meeting op Texel, dos namiddags 2 uur. 24 Mei. Openlucht samenkomst voor geheelont houding. Terrein Stationsweg (naast het Bondsgebouw), S uur 's middags. 24 Mei. RlngriJden op fietsen teJulUnadorp.om 2 uur n.m. Dansen bJJ J. Blivoet. 36 Mei. Nederlandsche Christelijke Bouwarbel- dersbond. Openbare vergadering in het Militair Tehuis, Kanaalweg 91-96, 's avonds 8 uur. Voetbal. Terrein Strooweg (3—5 uur). Naar het zich laat aanzien beloo- ven de beide wedstrijden op de Pink sterdagen inderdaad zeer belangrijk te worden. Den len Pinksterdag komt hier do reeds bekende combinatie van Amsterdamsche spelers, die allen uit komen in de 2o klasse N.V.B., maar die zich dezen keer extra versterkt hebben om te trachten het nu tot een overwinning te brengen. De HaarJ lem combinatie, die den 2en Pinkster dag op bezoek komt, verzekert ons zeer zeker een zwaarderen wedstrijd. Onderanderen zal Crayé, de vlugge linksbuiten, die in den bekerwedstrijd het publiek liet zien, wat hard loopen waa, ook dezen keer de linksbuiten plaats bezetteD. Het doel wordt ver dedigd door Kreek, den keeper van H.F.C. II (Haarlem), de beide backs zijn hier al bekend, daar zij indertijd met de R.C.H. meegespeeld hebben, terwijl middenlinie en voorhoede grootendeels gevormd worden door spelers uit het 2e elftal van Haarlem. H. F. C. stelt hier tegenover het volgende elftal Hagenaar Meerburg Pleljte Geurts Kikkert Wal v. Aardweg deBie Steur Dito Dorlijn Werkt het weer mee dan zullen zeker velen komen opzetten om onze plaatsgenooten door hun aanmoedi ging tot de overwinning te brengen Terrein Botweg. Ie Pinksterdag H.B.S. I- „de Holland". H.B.S. I—Alcm. Vietrix I. Zondag komt H.B.S. dus uit tegen een militair elftal. H.B.S. beschikt dien dag over eene goede combinatie, maar kan helaas niet op zijn sterkst uitkomen. Voor velen kan het eene gelegenheid zijn om zich te overtui gen dat ook de H.B.8.-invallers weten wat voetballen is, wat ook gebleken is uit de overwinningen te Nieuwen- dam en Wormerveer. H.B.S. speelde toen met i 7 invallers, maar dit was geen bezwaar om respectievelijk met 5—3 en 2-0 te winnen. De 2en Pinksterdag mist H.B.S. Kutjpera. H.B.S. komt dan met het volgende elftal uit: Schraver ten Hacken Schut Sprok Boers R. Luyckx Hoek Stoffels v.d.Ben Kramer Korff Een elftal met bekende namen. Ieder weet wat de spelers uit dit elftal presteeren, zoodat verdere toe lichting overbodig is. Alcmaria is de bekende 2eklasser uit Alkmaar die dit jaar in de nood- competitie in de 3e klas uitkomt. Zondag j.1. verwierven zij 't kam pioenschap door met W.F.C. gelijk te spelen. De secretaris van Alcmaria schreef ons gisterenavond nog, dat zij met een sterk elftal naar den Helder zouden komen. Wij kunnen dus reke- op het elftal van j.1. Zondag, dat waarschijnlijk nog versterkt zal wor den door deex-internatiooaal Versluys, die jaren voor 't zesde hoeft gespeeld en in 't begin van het seizoen voor Willem II uitkwam. Ons le elftal heeft Zondag in Wormerveer Alcmaria zien spelen. Allen weten dus welk team zy tegenover zich krijgen en zullen dus begrijpen dat er flink aan gepakt moet worden. Het zal dus spannende wedstrijd worden. Bij gunstig weer verwachten wy dan ook een talrijk publiek om onze spelers aan te moedigen. Ieder die zich de wedstrijd tegen V.V.A. op 2e Paasch- dag herinnert, zal wel zorgen tegen woordig te zijn. Ook le Pinksterdag hebben wü de aanmoediging van het publiek noodig. Komt dan ook in groote getale. De wedstrijden beginnen belde dagen om 2'/2 uur. Zie de advertentie. Sporlvereeniging Texel". Ie Pinksterdag 2{-4 uur Texel I—Holland 1 (Alkmaarj. Texel II—H.V.V. (Helder) 11J 1 uur. 2e Pinksterdag 2£-4 uur Texel I—Z.V.V. I (Zaandam). In de laatste club zyn opgenomen eenige le klasse spelers, waaronder Bouman uit D.F.C. AGENDA. „Witte Bioscoop", Koningstraat. Hoofd- „Odette". Haven te Nleuwediep. Holland". 21 MeL ld. van Londen naar HarUngen hst Eng. sa. „Stading". Mei. Id. van Harlingen naar Iinmingham het Ncd. 9.9. „Dulveland". STOOMVAARTBERICHTEN. Stoomvaart-Maatschappij „Nederland". Bawean, uitreis, paeeeerde 19 Mei Kaap Bon. Vondel, thuisreis, vertrok 1? Mei van Sa bang. Boeroe, uitreis, vertrok 20 Mei Tan Suez. Radja, thuisreis, arrlvoerde 19 Mei te Suez. Prinsoa Juliana, uitreis, vertrok 20 Mol v. Genua. Roepat, thuisreis, passeerde 20 Mei Perlm. Kambangan, uitreis, ln 20 Mei St. Vincent gepass. RembrandtarTiv.21 Mei van Batavia te A'dam Rotterdamscho Lloyd. Madioon, thuisreis, passeerde 19 Mei Kaap Blanc. Ternale, uitreis, 1b 18 Mol Gibraltar gepasseerd. Tambora, uitreis, vertrok 19 Mei van Suez. DJebres, thuisreis, passeerde 19 Mei Fantellaria. Insullnde, thuisreis, passeerde21 Mei Sagres. Ceylon, uitreis, vertrok 20 Mei van Cardtfi. Jocatraarriv.21 Mei van Java te Rotterdam. Kodlii vertrok 19 Mei van Batavia naar R'dauu Ophlr, uitreis, arriveerde 20 Mei t« Padang. Tabanan, thuisreis, vertrok 20 Mei van Pcrlm. Koninklijke Hollandscho Lloyd. A instellend, thuisreis, passeerde 19 Mol Tenerlfle. Tubanlla, thuisreis, vertrok 19Mul van Vlgo. Zsolandla, thuisreis, vertr. 19 Mei v. Rlo Janeiro. Salland vertrok20 Mei v. A'dam u. Buenos-Ayros Kon. West-Indische Maildienst. Pr.Frod. Hondr.arrlv.lOMei vJk'd.to Paramaribo. MARKTBERICHTEN. Helder, 21 Mei 1916. GROENTEVEILING. Spinazie, f160 a f6 - ld. tO.- a fO.- Badys. f180 a f0.- Kaapatelen, f ISO a f 1.60 Rabarber, f210 u f6.- Rcode kool, fO.- f0.- Savole kool, f 0. - Sla (lo soort) f220 a f0.- Id. («e soort) f ISO a f 0.- Pry^flL- a f 12- Potoraelle. fOla fO. - 8cldery f7.- a f8.- Poeteleln, fa- a fa- Zuring fa- Asperges witte f—a f— ld. blauwe f—af ld. dunne f— Wortelen f14.76 a fa- por 100 mandjes. 100 pond. 100 bos. Helder, 22 Mei 1916. GROENTEVEILING. per 100 mandjes Spinazie, f IBO id. ra- a ra- Radys. fl.10 a HBO Raapstelen, fOSO a fOS6 Rabarber, II.— a f6.60 Roode kool, f a f Savole koot, f—.- Sla (le soort) r220 a f260 81a (2e soort) fl.- a fO.- Sla (8e eoort) fO.- PrU fll.- a f 12— Potersolle f8.— a f4.— Seldery 16.-a f 7.- Posteleln f10.60 a f12.- Aapergea witte f88.— a f ld. blauwe I'28.—a f ld. dunne f12— a f16.— Wortelen f6.- a f12- Zuring tO.— 100 ben. Beverwyk, 21 Mei 1916. Groenten. Asperges, dik blank, f036— ra44, id. dun blank fO.lS-fOM, ld. dik blauw fOBO-fOM, id. dun fOJS-fO.20 per bos. poet- lein f0.23—fOBU per ben, raapstelen f 0.60—f L60 per 100 bos, rabarber f200—f3.60 per 100 bos. radils fS-fl.00 per 100 bos, sla flBO-f 8.00 per 100 krop, spinazie f0.40—fa96 tier kist, zuring f0.01-fa06 per bon, wortelen fl4-17 p. lOObos. Alkmaar, 21 Mei 1915. KAAS. Kabrlekskaasmelkaasf-.-, Jonge kaas f-.-,kl. fabrlekskaas f60.—, kleine boerenkaas f60.—, co mm. fabrlekskaas f40.-, commis- slo boerenkaas f 43.60, middelbare fabrlekskaas f—.-, middelbare boerenkaas f 49.-. Aange voerd 280 stapels, wegende 23)000 K.G. Handel kleine stug. Hel 1916. Heden werden ter graanmarkt aangovoerd 844 H.L. Tarwe f 14.a rogge f gerat chev. f 10.78 a 1080, ld. f0.—a f-.—haver *7.40 a f785. Bruine boonen f 13.— a f 18.witte'idem f22— a f23.50, rood mosterdzaad f-.-, geel ld. f—blauwmoandzaad f—paarde boenen f—a f-.-, citroenboonen f23.00 a f dulveaboonen f karwelx. f—a f Erwten: groene f9000 a 37.00, grauwe f-.- s vale f -t- a

Heldersche Courant | 1915 | | pagina 5