HELDERSCHE COURANT S. COLTQF, 141KANAALWE6142. S. COLTOF, 141KANAALWEG142. S. COLTOF, MALWEGI42. No. 4471 ZATERDAG 29 MEI 1915 43e JAARGANG Op- en ondergang van Zon en Maan en tijd van hoogwater (Texel). Maan Zon "atfr Md op: owler: op:onder: v.m.:nan. Zondag 30a. 10 61 m. 4.19 8.46 88 868 9.26 Maandag 31 11.30 689 845 810 9.46 10.21 Dinsdag 1 11.66 7.7 845 810 10.82 1L11 Woened. 2 8.53 844 811 11.20 Donderd. 3 m. 0.13 10.1 3.48 8.12 0,3 0.8 VTydng 4 0.30 11.31 3.43 8.12 0.64 0.5S Zaterdag D 0.37 a. 0.37 8.43 8.12 1.48 1.50 Op pag. 4 van dit no. zijn opgenomen 1. Sport. 2. Ingezonden. 3. Feuilleton, enz. DE OORLOG. De algemeene toestand. Ondanks het hardnekkig verzet der Russen, driDgen de Duitsch-Oosten- rijksche legers in bet centrum van het Oostelijk front, in de streek van Midden-Galiciö voorwaarts. Nog is Przeruysl niet ingesloten, maar ten Noordoosten en ten Zuidoosten ruk ken de vijandelijke legers op, en meer en meer wordt de sterke Galicische vesting, na zooveel inspanning ein delijk op de Oostenrijkers veroverd, een vooruitspringend punt in de Rus sische gevechtslinie. Ten Oosten van Radymno. tusschen Jaroslaf en Przemysl, maar nog gelegen in het Westelijk oevergebied van de San, hebben de Oostenrijkers, volgens hun officieel legerbericht, successen be haald, die echter hier nog niet hebben geleid tot een forceeren van den over gang der rivier. Van meer betee- kenis is het echter, dat de verbonden troepen ten Zuidoosten van Przemysl er in slaagden de Russische stelling in de streek van Hoessokof binnen te dringen, terwijl terzelfder tijd de Duitsch-Oosienrljksche troepeD, nog Zuidoostelijker ageerend, tusschen Drohobycz en Stryj, er in zouden zijn geslaagd het Russische front te doorbreken en terug te dringen. Dit zou den weg naar Lemberg openen en de inleiding kunnen'zijn tot de splitsing der Russische legers in Po len en aan de Proeth ageerend, waar nog met succes tegenover den vijand wordt stand gehouden. Terwijl de Oostenrijkers erkennen, dat de strijd bü Hoessokof nog voortduurt, doen zij uitkomen, dat aan het frontge deelte Drobobycz - Stryj de Russen terugtrekken voor de voortgezette aanvallen. Van Russische zijde wordt dat echter ontkend. In het officieele Russische bericht wordt wel melding gemaakt van een vastberaden offen sief van den vijand tusschen de moe rassen van den boven DDjester tot Dolina, ten Zuidoosten van Stryj, maar ontkend wordt, dat de vijand hier eenig voordeel behaalde. Er wordt integendeel van plaatse lijke Russische successen melding gemaakt. Deze tegenspraak in de verschillende legerberichten kan dik wijls worden verklaard uit de tijds verschillen bij de uitgave der com muniqués. Zoolang de strijd voort duurt geeft de wisselende krijgskans beide partijen gelegenheid in hun legerberichten naar zich toe te reke nen. Het is hier niet l'art de grouper les chiffres, maar de kunst om van het gevechtsfront binnenkomende be richten te groepeeren. En de eenige conclusie, waartoe zulke besliste tegenspraken kunnen leiden is deze, dat de strijd nog voortduurt en een bepaalde beslissing niet is gevallen. De ervaring heeft echter geleerd, dat men met de Russische legerberichten voorzichtig moet zijn, ook de door- Ingezonden Mededeeling. Waarom worden zij oude vrijsters? Dat komt dikwijls doordat hare slechte gezondheid de vrijers heeft verwijderd. Men zal toegeven dat het voor een jongen en gezonden man weinig be koring heeft, te denken dat zijne vrouw voortdurend ziek en dat zijne kinderen zwak, sukkelend en voor het leven slecht gewapend zullen zijn. Bovendien moet men in het oog houden dat een slechte gezondheid in een gezin een overvloedige reden tot tweedracht is. Hij die ons het meest lief heeft, beklaagt ons eerst en verzorgt ons, maar hij eindigt met er genoeg van te hebben ons altijd lijdend te zien. Indien het aanschou wen van smart begint met de be langstelling te doen toenemen, ein digt het daarentegen altijd met het te vernietigen. De jonge meisjes die verlaten zijn, zien er in den regel niet gezond uit. Talrijk zijn evenwel zij die er niet good uitzien en die slechts bloedarm of bleekzuchtig zijn, dat is te zeggen aan wie eene eenvoudige behandeling van eenige weken met de Pink Pillen voldoende zou zijn, om haar eene mooie kleur, krachten en eene bloeien de gezondheid te doen verkrijgen. De Pink Pillen ontwikkelen en onder houden de schoonheid der vormen en van het gelaat, door hunne werking op het bloed en op het zenuwstelsel. Iedere ingenomen pil verandert in bloed dat de eetlust wekt, de zenuwen tot ruBt brengt, de bleekheid verdrijft, kleur aan de wangen, levendigheid aan oogen en rood aan de lippen meedeelt. En dit alles bij elkaar doet iedereen uitroepen: „De gezondheid straalt van haar uit". De Pink Pillen zijn verkrijgbaar a fl.75 per doos, en f9.— per zes doozen bij het Hoofddepót der Pink Pillen, Dacostakade 15, Amsterdam voor Helder en Omstreken bij ALB. TEN KLOOSTER, Keizerstraat 93 en H. W. ZEGEL, Kanaal weg 63 te Schagen bij J. ROTGANSte den Burg (Texel) bij T. BUIS en verder bij verschillende Apothekers en goede Drogisten. braak bij Gorlice is slechts aarzelend en eigenlijk nimmer onomwonden erkend. Naar het schijnt, is het succes der Duitsch Oostenrijkers indertijd in West Galicie behaald, vooral ook een gevolg van het duchtig gebruik der artillerie. Een correspondent van de „Times" vertelt althans, dat de aan val van de Duitschers op het Rus sische centrum aan de Doenajets zonder voorbeeld is in de oorlogs geschiedenis. Een ontzaglijke artille riemacht was hier samengetrokken in drie liniëneerst de veldkanonnen, dan de houwitsers, eindelijk de zwaar ste bewegelijke kanonnen. En al deze stukken verwoestten letterlijk door een stortbui van onafgebroken ge schutvuur het Russische centrum, aldus den Duitschers het vooftdringen mogelijk makend. De artillerie speelt dus wel een zeer bijzondere rol in dezen oorlog en het duchtige gebruik, dat de Duitschers en Oostenrijkers in het oosten ook van dit wapen maken, is zeker wel het beste bewijs, dat er van een gebrek aan oorlogsbehoeften bij de Midden-Europeesche mogend heden nog geen sprake is. (Hbl.). De officieele legerberichten van 26 en 27 Mei. Van het W e s t e 1 ij k front. Het Pransche communiqué van den 26sten deelt mede dat de Engelschen nieuwe vorderingen maakte in de richting van La Bassée. Noordelijk van Arras doen de Duit schers wanhopige pogingen om hunne verloren stellingen bij Angrea te her overen. Den geheelen dag door had den hevige gevechten plaats. Eerst gden de Duitschers er in een gedeelte van een veldwerk te her overen, doch een uur daarna was de geheele stelling weer in handen der Franschen. Tusschen Angres en den weg van Aix-Noulette naar Souchez gingen de Franschen vooruit, en kregen vas ten voet in de Duitsche linies. Bij Soisson8 werd een Duitsch vliegtuig dat door de Parljsche lucht- wacht teruggedreven was, neerge schoten. De beide inzittenden werden gedood. Het communiqué van den 27sten meldt dat door de Belgen ten N. en ten Z. van Dixmuiden een aanval der Duitschers werd afgeslagen. In de gevechten bij Angres behiel den de Franschen het op de Duit schers veroverde veldwerk, op een vooruitspringend gedeelte ua. Bij Ablain en St. Nazaire gingen zij ondanks bet hevige vuur-van de Duitschers, 200 M vooruit. Verder wordt medegedeeld dat de Duitsche loopgraven bij het kasteel Carleul veroverd werden, en dat in Neuville St. Vaast een huizengroep werd genomen. Ook worden nadere bijzonderheden gemeld over het neerschieten van het Duitsche vliegtuig bij Soissoins, welk vliegtuig bommen geworpen had op Villency, bij Meaux. Een luchteskader van het front, dat gewaarschuwd was, wachtte het vliegtoestel op bij zijn terugtocht. Een Fransch vliegtuig wist het by Braine (in de buurt van Soissons) in te halen en de twee Duitsche vliegers te dooden. Fransche vliegers hebben 50 grana ten van 90 kilo op het vliegkamp bij Douai geworpen. Loodsen en toe stellen zijn getroffen. Van Engelsche zijde wordt mede- ideeld, dat sedert 16 Mei de Engel schen over een irontbreedte van 3 mijl een geheel stelsel van vijande lijke verdedigingswerken over een breedte van 3200 M. hebben bezet. Op het overblijvende gedeelte zijn de le en 2e loopgraven-linie in het bezit der Engelschen. In totaal maakten de Engelschen in dien tijd 777 man en 8 officieren ge vangen en veroverden zij 10 machine geweren. Het Duitsche legerbericht van den 27sten zegt, dat de aanvallen der Franschen tusschen Vermelles en de hoogte van Lorette mislukten. Zeer sterke strijdkrachten deden in dit gebied, op een front van 10 K.M., pogingen om door de Duitsche linies heen te breken. Echter zonder succes. Een andere aanval der Franschen was gericht op de linie Souchez— Neuville. Die gevechten waren nog niet geëindigd. Voorwaartsche bewegingen van de Franschen bij Soissons en in het bois le Prêtre werden verijdeld. Van het O o s t e 1 Ij k front. Het Russische communiqué van dezer maakt melding van het voortduren der gevechten in de streek van Sjawli. Aanvallen der Duitschers werden afgeslagen bij Ossowetz en op het linker-Weichselgebied. In Galicié worden op beide oevers van de San de hardnekkige gevechten voortgezet, evenals in de streek tus schen Przemysl en de moerassen van den Dnjestr. Op het laatstgenoemde front was vooral de artillerie aan het woord. Alle infanterie-aanvallen werden met succes afgeslagen. De Duitsche mededeeling van den 27sten meldt, dat de aanvallende troepen flink vorderen. Verder wordt (niet officieel) medegedeeld, dat de val van Przemysl zeer nabij is. De vesting zou reeds gevallen zijn, in dien niet de wegen onbegaanbaar waren en de aanvoer van zware artillerie daardoor bemoeilijkt ware geworden. Ook was de spoorbaan ten westen van Przemysl door de Russen opgebroken. Het herstel zal waar schijnlijk reeds voltooid zijn, zoodat de beschieting met zwaar geschut eerstdaags kan beginnen. Van Oostenrljksche zijde wordt bericht, dat ten O. van Radymno de Oostenrijkers het dorp Nionowice en de hoogte Horodysko stormender hand genomen hebben. Hierbij maak ten zij 2000 man gevangen en ver overden zij 6 kanonnen. Ten Z.O. van Przemysl waren de Russen eveneens ongelukkig. In de streek van Hussakow verloren zij de voornaamste verdedigingstelling, 2800 gevangenen en 11 mitrailleurs. Ten Z.O. van Drohobyez zijn de Oostenrijkers eveneens in het voordeel en evenzoo bij Strljj. Hier werden de Russen ook tot den terugtocht gedwongen. Overigens is de toestand onver anderd. Van het Z u i d e lij k gevechtster rein wordt van Oostenrljksche zijde medegedeeld In Tirol is de vijand op enkele punten ten Z.O. van Trente begonnen onze grensversterkingen met zware artillerie te beschieten. Bij Caprile in het dal van deCor- devola zijn twee Italiaansche com pagnieën door ons machinegeweervuur vernietigd. Aan de Karin thische grens heeft de vijandelijke artillerie zonder resul taat onze stellingen beschoten. In de kuststreek zijn Italiaansche afdeelingen op verscheidene plaatsen de grens overgetrokken en tot ODze stellingen doorgedrongen, waar zij teruggeslagen zijn. Van het Russisch-Turksche front meldt een bericht uit St. Pe tersburg, dat een poging der Turken om tot het offensief over te gaan, verijdeld werd. Miandoeab werd door de Russen Aan de Dardanellen maken de verbonden troepen wel vorderin gen, maar het gaat nog steeds zeer langzaam. Een bericht uit Parijs geeft aan dat de le Fransche divisie aanmer kelijke vorderingen maakte en ver schillende aanvallen afsloeg. Door het direct ondernemen van eenige tegenaanvallen werd terrein ge wonnen. De Turken vroegen een wapen stilstand om hun dooden - in totaal 3000 man te begraven, hetgeen werd toegestaan. Door de Engelschen werden tijdens den wapenstilstand, aan hunne zijde van de scheidingslijn 12.000 geweren opgeraapt. Intusschen is het hard noodig dat te land wat meer voortgang wordt gemaakt. Zonder dat zal het voor de verbonden vloten een zware taak zyn de zeeëngte afgesloten te houden. Nu weer korten tijd na elkaar een tweetal schepen de „Majestic" en de „Triumph" in den grond zijn geboord, trekken de schepen zich zoover mo gelijk terug. Tenminste, zoo melden de Turksche mededeelingen. Het is trouwens begrijpelijk, dat de schepen niet aan een aanval worden bloot gesteld. Temeer daar bekend is dat thans ook Duitsche duikbooten de eDgte verdedigen. Van het Oostelijke gevechts terrein. St. Petersburg, 27 Mei. De generale staf deelt mede: In den loop van den 25en en den 26en hebben wij in de streek van Szawle met succes gevochten. Onze troepen maakten vooruitgang ten Zuidwesten van de linie Mura- wiewo (Mosheiki) Szawle. alsmede aan den benedenloop van de Dubissa (rechterzijrivier vau de Njemen), ter wijl in de buurt van Rossieny een aanvallende beweging des vijands werd afgeslagen. Wij namen ver scheiden honderden gevangenen en vermeesterden automobielen en an deren oorlogsbuit. Aan de Bobr schoot de vijand, in den nacht, voorafgaande aan den 26en, in de streek van Ossowiec met zware artillerie en beproefde, onder dekking van verstikken gassen, ten Oosten van Iedwabno een aanval, die vruchteloos bleef. Op onderscheidene afdeelingen van het front aan de Narew sterk kanon- en geweervuur. Aan den anderen kant van den Weichsel aan de Bzura dood den onze jagers in een gunstig ver hopende schermutseling met Duit sche voorpostentroepen 60 man, de rest werd gevangen genomen. In de richting van Opatow (30 K.M. van den boven-Weichsel, in het gouvernement Radom) voerde de vijand met aanmerkelijke strijdkrach ten vruchtelooze aanvallen uit. In Galicie heeft de vijand gedu rende den- 2öen en den daaropvol- genden nacht aanvallen gedaan op ons heele front tusschen den boven- Weichsel en den linkeroever van de San. Hij werd echter overal afgosla- gen en leed groote verliezen. De zeer hardnekkige strijd op beide oevers van de San tusschen Przemysl en het groote moeras aan den Dnjestr wordt met de uiterste hevigheid voortgezet. In de streek aan den anderen kant van den Dnjestr is de vijand den 25en een gedecideerd offensief be gonnen op het geheele front van het groote moeras van den Dnjestr af tot aan Dolina. In den loop van dezen dag en den daaropvolgenden had de vijand, die geweldige ver liezen leed, nergens succes. Vijandelijke afdeelingen, die door Ingezonden Mededeeling. Kinderjurken. Volle, Feston en Mousseline in allo maten. onze linies heen gedroDgen waren tusschen onze steunpunten bij Stryj, hebben wij vernietigd. Gedurende een tegenaanval maak ten wy vele gevangenen, het aantal zal nader worden opgegeven. Van het Zuidelijke gevechts terrein. Itallaansch legerbericht. Rome, 27 Mei. Op de grens van Trentino hebben wij op 25 Mei de Altissimo, de noordelijkste groep van de Baldo-keten aan de grens van Zuid-Tirol en de Italiaansche pro vincie Verona, bezet. De vijand, die genoodzaakt werd terug te trekken, liet zijn materieel in do steek. Onze artillerie beschoot de ver sterkingen van den vijand op het Tonezza-plateau. Ons succes in de Gegano-vallei aan de greDS van Karinthiö is bevestigd, wij hebben de Prevalapas inde Prac- colano-vallei en de toegangen tot de Dogna-vallei (Karnische Alpen) bezet. Wy verloren vier man aan doodon en slechts weinigen aan gewonden. Wij zetten de versterking der bezette stellingen voort. De algemeene toestand is gunstig. Rome, 27 Mei, 11 uur 's avonds. Het hoofdkwartier deelt medeOp de grens van Tirol en Trente duurt het artillerieduel tusschen onze for tificaties en die van den vijand voort. Bij den pas van Tonale en op het plateau Asiago hebben wij de bezet ting van terrein aan gene zijde van de grens noordwaarts uitgebreid. De notabelen van Tezze in Valmgana en andere bezette landstreken hebben zich bij onze autoriteiten vervoegd, ton einde uit naam van de bevolking uitdrukking te geven aan hun vader landsliefde en toewijding. Op de grens van Karintbië worden de gevechten van onze Alpen-troepen gelukkig resultaat en het nemen van gevangenen voortgezet. Aan de grens van Friaul hebben wij Gradoz genomen, waar de bevol king geestdriftig is. Gedurende den nacht van 26 op op 2? Mei heeft een eskader van onze watervliegtuigen eeu tocht gedaan over vyandelyk grondgebied. Bommen zyn geworpen op den spoor weg Triest- Nabrisina. Er is blijkbaar schade toegebracht en het spoorwegverkeer schijnt ver broken. Ofschoon het doel van geweer en geschutvuur, is het eskader behouden teruggekeerd. Zeppelins boven Engeland. Uit Londen wordt d.d. 27 Mei ge meld Vannacht is een Zeppelin over Southend gevlogen. Te 10 min. voor twaalf wierp het luchtschip bommen naar beueden, waardoor twee vrou wen werden gedood. Een huis vloog in brand. De Zeppelin werd door vliegmachi nes in O. richting teruggejaagd. Fransche vliegtuigen boven Ludwigshafen. Parijs, 27 Mei. Een eskader van 18 Fransche vliegtuigen, elk bewapend met projectielen van 50 Kilo, heeft vanochtend bommen geworpen op de Badische Auiline-fabriek, een der grootste fabrieken van ontploffings middelen in Duitschland. Verscheidene gebouwen zijn getroffen en op tal van plaatsen is brand uitgebroken. De vliegtuigen zijn 6 uur in de lucht gebleven en hebben meer dan 400 kilometer afgelegd. Deze aanval op een belangrijke militaire inrichting was het antwoord op de aanslagen van Duitsche vliegers op Parijs. Het torpedeeren van de „Triumph". Konstantinopel, 27 Mei. Het groote hoofdkwartier meldt: De 24en Mei 's middags om half twee voer het Engelsche slagschip „Triumph" met neergelaten torpedo- netten in langzamen gang voor Ari Boernoe, blijkbaar om de stellingen onzer troepen, die daar sedert het het eind van de vorige maand tegen de Engelschen vechten, te beschieten. Twee torpedojagers begeleiden de „Triumph"een tweede pantserschip van het type Vengeance, hield zich wat meer achteraf. Verscheidene tor pedojagers en adviesjachten kruisten in open zee om de pantserschepen tegen duikbooten te beschermen. Niettemin gelukte het een tot de vloot van het mot ons verbonden Duitschland behoorende duikboot de „Triumph" aan te vallen. De torpedo, door de duikboot afgeschoten drong door het vangnet van de „Triumph" heen en ontplofte in het middenschip. Dadelijk kreeg de „Triumph" slagzij en bleef overhellen tot het dek onder water verdween. Negen minuten later kantelde het schip en verdween, nadat het nog 20 minuten met de kiel naar boven had gedreven, in de golven- Een deel der bemanning is door de torpedojager en andere ter hulp gezonden schepen gered. Onze artilleristen hebben die schepen bij bet reddingswerk niet bemoeilijkt, of schoon het gemakkelijk geweest ware, ze te treffen. De duikboot, die geruimen tijd door vijandelijke torpedojagers is vervolgd, is onbeschadigd ontkomen. Naar 't scheen is het grootste deel der bemanning van de „Triumph" door de ontploffing omgekomen. Ic het begin van den oorlog heeft de „Triumph" deelgenomen aan de be schieting van Tsingtau en is toen door de Duitsche batterijen ernstig beschadigd. Den 25en April heeft het Turksche pantserschip „Torgoet Reis" het slag schip met een granaat getroffen. De verschijning van Duitsche duik booten heeft onder de vloot voor de Dordanellen'groote onrust veroorzaakt. Ingezonden Mededeeling. SCHOONMAAK 1915. OPRUIMING RESTANTEN KLEEDEN, ZEILEN, MATTEN EN LOOPERS. Volgens een telegram uit Mudros aan de „Times" zijn van de „Triumph" 460 man gered. Engelsch hulp-oorlogsschip In do lucht gevlogen. Londen, 27 Met. Officieel wordt medegedeeld dat het hulp-oorlogsschip „Princess Irene" door een ongeluk bij Sheerness in de lucht is gevlogen. Van de bemaning is slechts één gered. Londen, 28 Mei Men vreest, dat met het in de lucht vliegen van de „Princess Irene" 200 man zijn omge komen. Bohalve de bemanning waren er 76 werklieden van de werf aan boord, om het schip, dat aan de Canadian Pacific heeft behoord, te kalefateren. De ontploffing had 's morgens om 11 uur plaats. Heel Sheernes dreunde er van en men zeide, dat de ontplof fing heviger was dan die van de „Bulwark". Een zuil van rook en vlammen steeg omhoog en toen deze waren weggetrokken, was het schip verdwenen. Stukken papier, van den hulpkruiser afkomstig, werden opge raapt te Maidstone, op vijftien mijl In de Zee van Marmora. Londen, 27 Mei. De Admiraliteit bericht, dat de onderzeeër „E 11" de Zee van Marmora binnen is gevaren en een schip in den grond heeft ge boord, waarin een groote hoeveelheid ammunitie voor zwaro houwitsers, benevens affuiten en een zes-inch kanon geladen waren. Ook werd een proviandschip met een groote lading goederen vervolgd en getorpedeerd aan het havenhoofd van Rodosto, terwijl een klein schip met voorraden genoodzaakt werd op het strand te loopen. Dezelfde onderzeeër kwam de wa teren van Konstantinopel binnen en lanceerde een torpedo naar de trans portschepen lang het arsonaal. Men hoorde het ontploffen van de torpedo. Gewapende Duitsche treilers. De schipper vaneen IJmuiderstoom- treiler deelt bij aankomst mede, dat hij op Pinkstermaandag, op 56° 15' N.B. en 7° 30' O.L. visschende, heeft ien vier oorspronkelijk Engelsche treilers, waarvan de merken gedeel telijk waren weggeschilderd en be mand met Duitsche equipage. Zij voerden alleen het merk G. en waren alle gewapend. Het waren klaarbfijke- lp vier buitgemaakte of opgebrachte Engelsche stoomtreilers. De duikboot- 8n mljnoorlog. Londen, 27 Mei. Volgens een Lloyds- bericht uit Milford Haven is hets.s. „Morwenna" 100 myl ten Z.W. van Stanns Head getorpedeerd en met granaten beschoten. Van de beman ning is een gedood en zyn drie ge wond. De opvarenden zijn door een Belgischen treiler te Milford Haven ontscheept. Het Deensche s.s. „Betty" is Woens dag in de Noordzee getorpedeerd. De „Betty" was op weg van Blyth naar Kopenhagen met een lading steenkool, toen ze zonder voorafgaande waarschuwing werd getorpedeerd. Het s.s. begon onmiddelp te zinken. De kapitein en de bemanning van 21 koppen zyn door het Zweedsche s.s. „Waldemar" gered. Londen, 28 Mei. Het Engelsche stoomschip „Cadebv" uit Oporto naar Cardiff is bij de Scilly-eilanden door een duikboot met kanonvuur in den grond geboord. Alle opvarenden, met inbegrip van vier passagiers zp gered. Belasting op oorlogswinsten. De belastingcommissio van Bremen heeft by den Senaat en den gemeente raad een wetsontwerp ingediend tot het heffen van een belasting op oor logswinsten. Bremen is de eerste Duitsche bondsstaat, die daarmede begint. De belasting zal bij een in komen boven 18,000 Mark 10 procent van de oorlogswinst bedragen. Uit Engeland. De Daily Mail verdedigt zich op nieuw tegen de aanvallen, die op haar gedaan zijn, omdat zy - zegt zij de aandacht gevestigd heeft op de slachting van honderden officieren en duizenden soldaten als gevolg hiervan dat men gedurende de laatste tien maanden, de aanmaak en verzending van artillerie-projectielen met groote ontploffende werking verwaar loosd had. Ditmaal voert de Daily Mail verscheidene getuigenissen van gezaghebbende zijde aan, om haar beweringen te staven. Bisschop Furse uit Pretoria is aan het front geweest en heeft geen woorden genoeg, om de dapperheid van de Engelsche troepen te loven. Maar, zegt hij verder, „als nacht in, nacht uit en dag in, dag uit, de man schappen in de loopgraven weten, dat zij voor elke handgranaat of geweer granaat of schansmortier-bom, die zij naar den vijand werpen, het vijf- tot tienvoudige terug zullen krijgen, ligt de gevolgtrekking, die zy maken, voor de hand namelijk, dat de natie den toestand niet beseft of, indien zij dit al doet, er zich niet op toelegt datgene te verschaffen wat noodig is. Man voor man weten zU dat zij van de Duitsche infanterie of cavalerie niets te vreezen hebben; zij hebben dit telkens opnieuw bewezen. Maar zy weten, dat het weinig minder dan een moord voor een natie is, om van manschappen, hoezeer zij ook van den echten geest bezield zyn, te verlangen, een vijand het hoofd te bieden, die ruimschoots voorzieD is van groote kanonnen en de goede soort van mu nitie, tenzij zij zeiven ten minste met even afdoende oorlogsmunitie toegerust zyn." Lord Lansdowne, de nieuwe minis ter, heeft pas in een rede in de Carlton- club gezegd: „Het is algemeen bekend, dat de aanvoer van onmisbare munitie niet eens, maar vele malen den goeden voortgang van de krijgsverrichtingen heeft belemmerd." De hertog van Rutland heeft in het openbaar de volgende verklaring „De manschappen aan het front ondergaan de afschuwelijkste folte ringen ten gevolge van de meest hopelooze vergeetachtigheid van de militaire overheid ten opzichte van de productie en den voortdurenden aanvoer van sterk ontplofbare stoffen, kanonnen en projectielen. Er wordt geen duizendste gedeelte van debri- santgraDaten geleverd die noodig zijn. Er zijn regimenten naar de loop graven gegaan met een paar dozyn bandgranaten, die van evenveel nut waren, als, om zoo te zeggen, een half dozijn proppeschieters." De hertog besloot met te verklaren, dat hy zich verheugde, dat Lloyd George nu de geheele kwestie van munitie aanschaffing ter hand nam en dat Lloyd George, naar zijn meeniDg, een van de zeer weinige mannen was, die bij machte was, de zaak op een stevigen en energieken handelsgrondslag le plaatsen. Splonnenvrees. Berlijn, 28 Mei. De „Lokal Anz." verneemt d.d. 27 Mei uit Chiasso, dat de spionnenvrees steeds ernstiger gevolgen heeft. Gisteren had op het Domplein in Milaan een soort progrom plaats. De oorzaak was het volgende. Op het dak van het Metropolhotel was een hel licht waargenomen. Snel verspreidde zich het gerucht, dat er signalen aan den vijand werden ge geven. In werkelijkheid gebruikte de eigenaar van het hotel, een gebo ren Zwitser, op het dak, waar een tuin la aangebracht, met eenige vrien den de thee. Het hotel was leeg en gesloten, de gordijnen waren gezakt, de deuren gesloten. Toen de woede van de menigte steeds toenam en eenige heethoofden met den kreet: „weg met de Duitsche spionnen", de deur wilden openbreken, telefoneerde de hotelier om de politie. Deze ver scheen, maar de agenten en de cara- biniri waren niet in staat de bestor ming van het hotel te verhinderen, waar alles kort en klein werd ge slagen. Zelfs de marmeren trappen en yzeren leuningen weiden vernield. Ten slotte moesten soldaten er bij te pas komen en het hotel bezetten. Toch liep de menigte nogmaals storm en verwoestte wat er heel gebleven was, omdat men meende wederom lichtseinen gezien te hebben. De hoteleigenaar had zich bijtijds over de daken in veiligheid gesield. Het opstootje duurde tot 's morgens. Duit sche wiokels werden met steenen gebombardeerd. Twee personen waren bijna gelyncht, omdat zy hun afkeu riog uitspraken over dit optreden. De politie moest hen beschermen, 's Morgens om drie uur verschafte de bende zich toegang tot het gebouw van de firma Siemens Schuckert( waar van het personeel allang over de grenzen is) en vernielde alles, waar na brand werd gesticht. Andere groe pen trokken naar de hotels om naar Duitschers te zoeken, maar geen enkele werd gevoDden. Daarentegen werden eenige Zwitsers mishandeld. Roemenië. Keulen, 28 Mei. Een voornaam per sonage uit Boekarest heeft, volgeus een telegram uit Zürich aan deKöl- nische Ztg. bij zijn aankomst daar verklaard, dat men te Boekarest wel ijverig stemming maakt voor deel neming van Roemenie aan den oorlog tegen Oostenryk-Hongarlje, maar dat de toestand nog niet tot klaarheid gekomen is en ook de regeering geen uitsluitsel wil geven over de toe komstige politieke houdiDg van het land. Het schijnt dat een beslissing wordt uitgesteld tot de eerste uit komsten van den Italiaanschen veld tocht bereikt zijn en de militaire ge beurtenissen in Galicie hun beslag hebben gekregen. Aanslag op den Dultschen zaakgelastigde In Mexico. Berlijn, 27 Mei. Den 18en Mei om elf uur 's avonds is in de wijk waar de gezantschappen in de Mexicaansche hoofdstad liggen, dr. Magnus, de Duit sche zaakgelastigde, op ongeveer 150 meter van het Duitsche gezantschap door een man aangevallen, die trachtte hem zijn horloge met ketting te ont- rooven. Dr. Magnus weerde met stok slagen den man af, die daarop den zaakgelastigde een messteek in de hartstreek toebracht, zonder hem echter zwaar te verwonden. Behalve een vleeschwond, die niet tot het middenrif is doorgedrongen, heeft Magnus geen letsel gekregen. Hij heeft geen koorts en is buiten gevaar. Zijn herstel wordt binnen 14 dagen ver wacht. Hij blijft de zaken van het gezantschap afdoen. Er is een onderzoek naar den i slag Ingesteld. Ingezonden Mededeeling. Zwarte-, gekleurde- en Covercoat-Mantels en -Costuums. Ingezonden MededeelInQ. HERMAN NYPELS HELDER. Heerenmode-Artlkelen. Gemaakte kleeding. Kleeding naar maat Steeds het nieuwste. BINNENLAND. De „'s-Dravenhage". Naar wij van zeer bevoegde zijde vernemen, is aan Hr. Ms. gezant te Berlijn de opdracht verstrekt, om bij de Duitsche regeering ernstig te pro- testeereu tegen het feit, dat op 12 dezer door een Duitsche vliegtuig bommen zijn geworpen naar het Ne- dorlandsche visscbersvaartuig „'sGra- venhagelJm. 51",terwyi dit ter hoogte van Ameland aan het visschen was. (H.blad.) Een vervolging. Naar wij vernemen, is eene ver volging ingesteld, op grond van ar tikel 98 van het Wetboek van Straf recht (openbaarmaking van iets, waarvan de geheimhouding door het belang van den Staat wordt geboden), tegen het dagblad „De Telegraaf", wegens de opneming van een inge zonden stuk, waarin militaire maat regelen (de beweerde versterking van een der Zeeuwsche eilanden) werden gepubliceerd. Burgarklsading. Aan de militairen, wien buitenge wone (landbouw, enz.) verloven wor den toegestaan, is het veroorloofd, ingeval de belangen van de door hen te verrichten werkzaamheden zulks wenschelljk maken, gedurende het verlof burgerkleeding te dragen. De „Rijndam". Uit New-York wordt gemeld, dat de „Rijndam" onder eigen stoom al daar is aangekomen. Alle passagiers werden door bet Amerikaansche pant serschip South Oarolina aangebracht. Broodkaarten. Het aantal broodkaarten dat tot dusver te Ara3terd3m is uitgereikt, bedraagt 44 45 duizend. Verleden Zaterdag is men daarmede begonnen. Zendingsfeest. Het negentiende Provinciaal Noord- Hollandsch Zendingsfeest zal Woens dag 7 Juli a.s. gehouden worden op het buitengoed van mevr. G. Willink, te Bennebroek, bij Haarlem. Vischrijkdom der Noordzee. Men schrijft ons: Door het stilleggen van de Duitsche stoomtrawlervloot en het onttrekken van een groot deel der Engelsche stoomtrawlers aan het bedrijf voor maritieme doeleinden kan het niet anders of de visschende trawlers uit de neutrale Staten moeten daarvan het voordeel hebben door het aan brengen van groote vangsten. Meermalen kon men dan ook lezen dat in LJmuiden besommingen ge maakt werden van 8 tot 10 duizend gulden ln één week tljds. Uit de nieuwste gepubliceerde sta tistieken blijkt dat de trawlers in April van dit jaar gemiddeld per reisdag 1131 Kilogrammen visch tot een bedrag van 281 gulden vingen tegen 727 Kilogrammer met eene waarde van 140 gulden per reisdag in April van het vorig jaar, toen nog geen oorlog heersebte en alle aan de Noordzee grenzende landen aan de visscherij deelnamen. De besommingen dezer stoom trawlers bedroeg in genoemde geheele maand gemiddeld 6273 gulden tegen 3722 gulden in April van het vorig jaar en 2724 gulden in April 1918. Ook voor de stoom- en zeilbeug- visscherij zijn deze cijfers in April de hoogste van de in die maand der laaste drie jaren genoemde. Dit mooie resultaat voor alle reede- ryen wordt echter belangrijk teniet gedaan door de hooge kosten voor assurantie, kolen, scbeepsbenoodigd- heden en hoogere gages der beman ningen. Ingezonden Mededeeling. Rugpijn is nierpijn. Iemand met gezonde nieren zou haast vergeten, dat hij een rug heeft, maar zy, die een nieraandoening.heb- ben, zyn altijd lijdend. Zij staan 's morgens steeds met pijn in den rug op. Wanneer zij zich bukken of iets zwaars optillen, trekt een scherpe pijn door de lendenen. Hetzelfde 'savonds en 's nachts, hun rug gunt hun geen rust. Pijnlijkheid in den rug en de zijden moet onze aandacht vestigen op de nieren. Zij liggen onder het smalle gedeelte van den rug, en wat als rugpijn beschouwd wordt is gewoon lijk nierpijn. Daarom wordt rugpijn spoedig gevolgd door andere verschijn selen van een nioraandoening, zooals waterzuchtige zwellingen onder de oogen of de voeten, bewolktheid, branderigheid van het water, bezink sel. Nierzand, jicht, rheumatiek, ont steking der blaas, niersteen (nierko liek, zyn andere gevolgen van het. verwaarloozen der nieren. Foster's Rugpijn Nieren Pillen die nen enkel voor het genezen der nieren en blaas. Zij herstellen deze organen en bewerken, dat zij het bloed be hoorlijk flltreeren en de onzuiverheden daaruit afvoeren. Te Den Helder verkrijgbaar bij Alb. ten Klooster, Keizerstraat 93. Toezending geschiedt fr. na ontv. van postwissel k f 1.76 voor één, of f 10.— voor zes doozen. Eischt de echte Foster's Rugpijn Nieren Pillen, wei gert elke doos, die niet voorzien is van nevenstaand handelsmerk. (45)

Heldersche Courant | 1915 | | pagina 1