HELDERSCHE COURANT VOORHEEN GENAAMD 'T VLIEGEND BLAADJE Nieuwsblad voor Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna No. 4472 DINSDAG 1 JUNI 1915 43e JAARGANG Abonnement per 3 mnd. 65 ct., franco per post 90 ct., Buitenland f 1.90 Zondagsblad 37£ 45 0.75 Modeblad 65 75 1.00 Voor het Buitenland bij vooruitbetaling - Losse nummers der Courant 2 ct. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag UITGEVER: C. DE BOER Jr. - HELDER Bureau: Koningstraat 29 - Interc. Telefoon 50 Advertentiën van 1 tot 4 regels (bij vooruitbet.) 30 cent. Elke regel meer 6 ct. Ingezonden mededeelingen van 1 tot 4 regels 75 cent. Elke rogel meer 15 cent. Advertentiën op bepaald aangewezen plaatsen worden 25°/o hooger berekend. Groote letters en cliché's naar plaatsruimte. - Bewijs-exemplaar 1\ cent. 0p pagina 4 van dit blad is opgenomen 1. Sport. 2. Ingezonden. 3. Feuilleton enz. LIJST van ingekomen en vertrokken personen. INGEKOMEN. Naam Beroep"WoonplaatsVan: Gel. A. van Dijk, portier, Vosstraat 16, A'dam. Geen. S.Biorstoker, z., Julianadorp 86, Callantsoog. N.H. S. Holting, a.b., Diaconiestr. 2, Apeldoorn. G. Hagers, Cuma.K.W., v.d.Hamstr. 4, A'dam. R. Kootstra, kwartiermeester R. W., Klaas Duitstraat 24, Hellevoetsluis. C. Vormoulen.marn,, Achterstr.l6f,H'sluis. .S.A.Boersema,k.m.dr.,2oVroonstr.84,N.Helv. "W. Nagtogaal, dienstb., Hoofdgr. 46/47, R'dam. D.Eldorhorst, n B. G. Hoftlezor, z,, lo Rozenü v.str. 2, A'dam. D. H. Pysel, macliinist, Zuidstr. 10/11, 's-Hage. S.J.Bruinsma, huismeester, Jan 't Veldstr. 65. "Wed. J. Mooy,zond.,Gravenstr.66,Castricum. JF. Linde, bloemist, Basstr. 36, Arnhem. Gerot', VERTROKKEN. Naam: Beroep: Van: Naar: Gel. J.Schrloken, arbeider, Koegras 163, Schageu. N.H. J.J.Mallet,l..mach.,SluisdijlcstrJ21, Aalsmeer. Ger. H.O.Besanaon,0.-maoh.,Paral.w.721Soerabaja.N,H. J. Ahrond, neodrukker, Breew.str. 33, A'dam. W. J. Kloln.gepd. Spoorstraat 3, Apeldoorn. E. Borgen, marn., Bteongr. 16, Amsterdam. R.C. A. G. Boendomakor—Marchal, zonder, Hoofdgracht 50, Amsterdam. N.H. A. Wohrlo, k.-stoker, Schagonstr. 66, A'dam. G.J.Jannes, veeh., Koogras 01, A. Paulowna. R.C. A. Schoorl, kaasm., Koegras, 5S,[Schoorl. N.H. S.Lubson, bootsman, Keizerstr.85, A'dam. P.A.A.Elselin, zonder, Kanaalw.1, R.C. M. de J ong, bouwm., Zuidstraat 32, N.H. L. Jansen, bBdlonde, Zuidstraat 17, N. VorBühoor, d.b,, Broodst. 1, Zwijndr De officieele legerberichten van 28, 29 en 30 Mei. Van het W e s t e 1 Ij k front. Van Fransche zijde wordt d.d. 28 Mei gemeld, dat de Engelschen vor deren in de richting van la Bassée. Zeven, zeer hevige tegenaanvallen welke in 24 uur door de Duitsehers in de richting van Angres ondernomen werden, zijn afgeslagen. In het bericht van den 29sten wordt aangegeven dat de Franschen op verschillende plaatsen vorderen, z(j het dan ook eenige honderden meters of minder, zooals bij Souchez, N. van Ecurie, bij Fontaine Madame (Argonne) etc. Bij Norroy (N. van Pont a Mousson) veroverden de Franschen machine geweren en namen zij 150 man w.o. vele officieren gevangen. Ook in den- Elzas, op de hoogte hoogte van Schnepfenried gingen de Franschen vooruit. Ingezonden Mededeeling. Voor de Kinderen. Hst beste versterkingsmiddel, de Pink Pillen. Zwakke en sukkelende kinderen kunnen, vanaf den 5-jarigen leeftijd, het grootste nut trekken van de be handeling met de Pink Pillen, die hun ontwikkeling en hun groei be vorderen en hen altijd rijk en zuiver bloed zullen geven, zoowel als krach ten dio de kleinen behoeden tegen de talrijke epidemische ziekten: mazelen, roodvonk, influenza, kroep. Ziehier bovendien eenige Voorbeelden van de voortreffelijkheid der Pink Pillen bij de behandeling -van de zwakte der kinderen. Mevr. Huteau, 28, rue des Arts, te 'Nantes (Frankrijk), schrijft: „Ik moet u wel bedanken, want uwe Pink Pillen hebben veel goed gedaan aan myn jongetje. Ten gevolge van een booze koorts, had het kind zijn vroegere goede gezondheid niet weergekregen. Hij was altijd treurig en speelde niet zooals de andere kinderen. Hij had geen eetlust en zag er lijdend uit. Ik ben toen heel ongerust over hem geweest. Maar sedert hij de Pink Pillen gebruikt, is hij een ware spring in 't veld. Hij heeft altijd honger en is wonderwel De Heer Pouget Alexis, wonende te Arlod, bij Bellegarde (Ain, Frankrijk), schrijft „Wij zjjn zeer tevreden over de resultaten met de Pink Pillen ver kregen. Wij hadden te voren veel geld uitgegeven voor het koopen van aller lei geneesmiddelen, en dat alles om niets te bereiken. Ons dochtertje bleef altijd zonder krachten en zonder eet lust. Zoodra zij de Pink Pillen had gebruikt, konden wij waarnemen dat hare gezondheid beter werd. In weinig tijd is zij hersteld." De Heer Louis Tardif, rue de l'Industrio, te Yenissieux (Rhöne, Frankrijk) heeft ons de genezing van zijn dochtertje Jeanne met de volgen de woorden gemeld„Mijn dochtertje, die veel door den groei en de vorming geleden'had, was zeer ziek. Zij was bleek, treurig, zonder eetlust en be klaagde zich over hartkloppingen en duizelingen. Zij was zeer zwak. Zij heeft uwe Pink Pillen gebruikt en dadelijk heeft zich een merkbare ver betering voorgedaan. Dank zij de be handeling met de Pink Pillen, is zij weer volmaakt gezond geworden." De Pink Pillen zijn verkrijgbaar f 1.75 per doos, en f9.- per zes doozen bij het Hoofddepöt der Pink Pillen, Dacostakade 15, Amsterdam voor Helder en Omstreken bij ALB. TEN KLOOSTER, Keizerstraat 98 en H. W. ZEGEL, Kanaalweg 63 to Scbagen bij J. ROTGANSte den Burg (Texel) bij T. BUIS en verder bij verschillende Apothekers en goede Drogisten. Het communiqué van den 303ten bevat de mededeeling dat,,de Fran schen thans meester zijn van het geheele dorp Albain. In Neuville St. Yaast duren de straat gevechten nog voort. Z. O. van Assigny werd een Duitsch vliegtuig naar beneden geschoten. Van Duitsche zijde wordt d.d.29 Mei medegedeeld dat juist de Franschen aanvallers waren bij Angres, docb dat zij met zware verliezen werden teruggeslagen. Toegegeven wordt dat de bezetting van Albain teruggeroepen is, met de opmerking dat het onnut bloedver gieten zou zijn geweest, indien men ze er gelaten had. Aanvallen der Franschen werden afgeslagen ten Z. van Souchez, ten Z. van Neuville, en in het bois le PrÖtre. In het bericht van den 30sten wordt als eenige gebeurtenis vermeld dat een aanval der Franschen ten O. van het Yzerkanaal afgeslagen werd. Van het O o s t e 1 ij k front. Het Russche communiqué van den 28sten meldt dat in de streek van Sjawli de sterke stellingen van Bubie op de Duitsehers veroverd werden. Hierbij werden 1000 man gevangen genomen. Wat het gevechterrein in Galicié betreft, wordt medegedeeld, dat de Russen in streek van Sieniawa een krachtig offensief ondernamen. De versterkingen op hot front Pigany- Ignace, werden veroverd. Verder werden -6000 Duitsehers en en Oostenrijkers gevangen genomen en 6 zware en 3 lichte kanonnen buitgemaakt. Later veroverden zij ook Sieniawa waarbij het aantal gevange nen met 1000 vermeerderde en nog 5 kanonnen werden vermeesterd. Ten Z. en ten O. van Radymno ging de vijand echter vooruit aan beide oevers van de San. Het bericht van den 30sten geeft aan dat de Duitsehers welke na het verliezen van de stellingen van Boebie (in de streek van Sjawli) meer ach terwaarts gelegen posities hadden ingenomen, thans ook daaruit ver dreven werden, en in wanorde terug trokken. De aanvallen van den vijand aan den benedenloop van de Dubissa werden gestaakt. Aan de rivier de Lioebatsjewka (Galicié) verwisselen een aantal dor pen voortdurend van bezitter. Tusschon Przemysl en de moerassen van den Dnjestr werden alle aanval len der Duitscbers afgeslagen, even als de verder Oostelijk tot Dolina, ondernomen aanvallen der Oosten rijkers. Vanaf de linkeroever van de Switza tot aan de Lomnitza gingen de Russen over tot het offensief. In den nacht van 28 Mei namen zij hier 3200 man, w.o. 72 officieren gevangen en veroverden zy een vaandel en verscheidene machinegeweren. Het Duitsche legerbericht vermeld vruchtelooze aanvallen der Russen aan den bovenloop van de Dubissa. Aan den benedenloop van deze rivier werden de Russen op den anderen oever teruggedrongen, waarbij 380 man gevangen genomen werden. In Galicië naderen de verbonden troepen Przemysl steeds meer en meer. Tusschen de Wisznia en de Lubac- zowka en van Radymno tot Jaroslau deden de Russen wanhopige aanval len, welke echter alle werden afge slagen. In het bericht van den 30sten wordt alleen medegedeeld dat kleine gevechten plaats hadden op 60 K.M. Z.O. van Libau en aan de Dubissa waar de Duitsehers het dorp Sawdy- niky en 5 kanonnen verloren. Het dorp werd later hernomen. De Oostenrijksche berichten maken eveneens melding van de gevechten in Galicié, welke mededeelingen hoofd zakelijk overeenkomen met de Duit sche berichten. Bovendien wordt ge meld dat een poging der Russen om over de San te komen verijdeld werd, en dat de insluitstellingen voor Przemysl verder doorgetrokken wer den. Van het Z u i d e 1 ij k front. Een Oostenrliksch legerbericht meldt dat de Italiaansche troepen het grens- plaatsje Ala (ten Z. van Roveredo op Oostenrijksch gebied) hebben be reikt. In de kuststreekbegonnen de schermutselingen. Ten N. van Görz werden vijf aan vallen afgeslagen. Door vliegers werden bommen op Venetié geworpen. Verder wordt medegedeeld, dat de Italianen Cortina (een grensplaatsje ten Oosten van Bozen) binnenrukten en dat een poging van den vijand om de Isonzo bij Monfalcone over te steken, verijdeld werd. Volgens een Italiaansch bericht werden de forten aan de grens van Trente zwaar beschadigd door de ar tillerie der Italianen. Het dorp Ala werd na een gevecht, dat van 12 uur 's middags tot in den avond duurde, vermeesterd. Bij de Po-monding (Zuidelijk van Venetié) werd een Oostenrijksch vlieg tuig naar beneden geschoten. Van Italiaansche zijde wordt thans toegegeven, dat in de gevechten op de Adriatische Zee, welke direct op de oorlogsverklaring volgden, de „Tur bine" (330 ton) verloren ging. Dezo jager werd door vier vijandelijke schepen aangevallen. Toen de schiet voorraad was uitgeput en het schip in brand stond, werd de jager op be vel van den commandant tot zinken gebracht. 35 man van de equipage werden gered. Aan de Dardanellen. Van Turksche zijde wordt bericht, dat de vijandelijke schansen, bij Ari Boernoe genomen werden, terwijl bij Sedul Bahr de vleugel der bondge- nooten 400 M. achteruit gedrukt werd in de richtiug van de kust. Overi gens is niets van belang gebeurd. Van het R u s s i s c h-T u r k s c h e gevechtsterrein wordt van Russische zijde medegedeeld, dat in de richting van Wan de Turken teruggeworpen werden, waarbij 5 kanonnen vermees terd werden. Btj de bezetting van Wan vielen bovendien nog 26 ka nonnen in handen der Russen, be nevens een groote hoeveelheid wa pens, oorlogsmaterieel en de regee- ringskas. Een bericht vaD 30 Mei maakt mel ding van een nederlaag, welke een afdeeling Koerden werd toegebracht in het Doetacbgebied. Van Turksche zijde wordt alleen uit Erzeroem gemeld, dat de Russi sche linkervleugel uit de versterkte stellingen werd geworpen en met achterlating van vele dooden vluchtte. Uit Zuid-Afrika wordt vanuit Li- vingstone gemeld, dat patrouillege vechten plaats hadden, welke in het nadeel van de Duitsehers afliepen. Van het Oostelijke gevechts terrein. Petersburg, 30 Mei. De vijand deed in de laatste dagen buitengewoon krachtige pogingen om Przemysl in te sluiten. De hardnekkige gevech ten aan de San werden in den ochtend van 30 Mei onderbroken en de vijand nam de vier volgende dagen maat regelen om zijn offensief naar het noordoosten te wijzigen in een naar het zuidoosten. Tusschen Sencava en Jaroslof werden 15 bruggen gelegd tijdens de frontverandering. De ge heele vijandelijke troepenmacht werd overgebracht naar 't westen hetgeen tot de veronderstelling leidde, dat de Duitsehers dien ochtend met den terugtocht waren begonnen. Doch op den 24en liet generaalMackensen zyn legers opnieuw onze stellingen bestormen tusschen de rivieren de Lioebatsjefka en de San, eveneens aan den linkeroever van laatstge noemde rivier, bij Radymna en Drogot- scher, over een uitgestrektheid van 25 werst. Verscheidene honderddui zendtallen infanteristen wierpen zich op onze loopgraven en werden onder steund door duizenden kanonnen van verschillend kaliber, ruimschoots van munitie voorzien. Mackensen her haalde, in zyn pogingen om Przemysl om te trekken, zijn manoeuvre van begin November tegenover Lodz, toen zijn leger ons front doorbrak bij Strikof en Dresina. Ook toen begon bij met een poging om met zijn linkervleugel om ons heen te trekken. Doch thans wordt; deze poging op veel grootere schaal beroefd, niet door geïsoleerde legerkorpsen maar door geheele legers, en ten gevolge van de groote massa's die in bewe ging zijn gezet, veel langzamer. De manoeuvre van Mackensen is nog niet voltooid, ofschoon veel zijner legerkorpsen infanterie reeds moer dan drievierden van hun effectief hebben verloren. De Oostenrljksch- Duitsche legers, die Mackensen moes ten tegemoet gaan door Przemysl van het zuiden om te trekken, zijn gedecimeerd. Bij Goessakof werd hun hoop ver ijdeld om door ons front te breken, terwijl de held van Port-Arthur, generaal Irmanof, het garnizoen van Laisseco, achter de troepenmacht van Mackensen, aan de kleine Seniava, in de pan hakte en, behalve vele tropheeén, zich ook meester maakte vau de kudden, die bestemd waren om de vijandelijke troepen, die tegen Przemysl marcheerden, van levens middelen te voorzien. Ondanks de verliezen der vijanden, welke, alleen van 24 Mei af, niet te tellen zijn bij tienduizend- maar hon derdduizendtallen, en ondanks andere gunstige verschijnselen, zou het voor barig zijn om thans te spreken over de resultaten van dezen veldslag, die wegens zyn intensiteit zoo buitenge woon mag heeten. Het geval is opmerkenswaard, dat volgens de officieele Oostenrljksch- Duitsche communiqués ons derde Kau- kasisch legerkorps, dat bij Soniava veertien kanonnen nam en 7000 ge vangenen maakte, in April aan de Visloka reeds geheel vernietigd heette on dus niet meer moest bestaan. Krijgsgevangenen. Petersburg, 30 Mei. Het geheele aantal der krijgsgevangenen, gemaakt door de Russische legers en geïnter neerd in Rusland, bédroeg op 1 April 10,734 officieren en 605,878 man schappen. Bovendien is een groot aantal Ga- licische gevangenen in vrijheid gesteld en naar Galicié teruggezonden. De duikboot- en mljnoorlog. Londen, 29 Mei. De pakketboot „Ethiope" (3794 ton) van de Elder Dempster-lyn is door een duikboot in het westelijk deel van 't Kanaal in den grond geboord. Een officier en 16 leden der bemanning zijn gered ingezonden Mededeeling. HERMAN NYPELS - HELDER. Heerenmode-Artikelen. Gemaakte kleeding. Kleeding naar maat. Steeds het nieuwste. en te Falmouth geland. De andere opvarenden bevinden zich in de scheepsbooten. Weenen, 29 Mei. Naar de generale staf meedeelt is vannacht een groot buitenlandsch stoomschip bij den in gang van de Golf van Triest opeen mijn geloopen en gezonken. Londen, 30 Mei. Het stoomschip „Tullochmoor" is op 28 Mei ter hoogte van Ouessant getorpedeerd en in den grond geboord door een Duitschen onderzeeër. De bemanning is geland te Barry. Het s.s. „Tullochmoor", was groot 3520 br. tons. Londen, 30 Mei. Het stoomschip „Ping Suey" (van de „China Mutual Steam Navig. Co. Ltd." te Liverpool), op de terugreis van Batavia met een kostbare lading, is in.' het Kanaal tweemaal achtervolgd én met grana ten beschoten door Duitsche onder zeeërs, maar slaagde erin Plymouth behouden te bereiken. Eén man van de equipage werd gewond. Italië. Van -reizigers, die uit Milaan te Lugano zijn aangekomen, heeft de correspondent van de Lokal-Anzeiger nadere bizonderheden vernomen over de vergrijpen aan Duitsche eigen dommen. Sedert, twee etmalon is Milaan in handen van het gepeupel. Soldaten, infanterie en cavalerie, houden het geweer bij den voet en laten alles op zijn beloop. Meubels worden op straat geworpen en de overblijfselen in brand gestoken. Het Duitsche consultaat is volkomen ver woest. Vele Duitsche winkelhuizen, fabrieken, magazijnen en woningen trof hetzelfde lot. Op het consulaat stelde het plebs zich in het bezit van de naamlijsten der Duitsche ingezete nen en trok in talrijke benden van huis tot huis, overal plunderend en vernielend. Ter verontschuldiging wordt het praatje rondgestrooid dat te Berlijn een filiaal der Milaneesche Union Coöperatieve is verwoest, waarbij 40 menscben levend zijn verband. Wat te Milaan geschiedt zou nog niets zijn tegenover de bar- baarsc-hheid der Duitsehers. De buitensporigheden vinden scherpe veroordeeling bij het beschaafde pu bliek van Milaan en een groot deel van het werkvolk. De Duitsche nota aan Amerika over de „Lusitania". Berlijn, 30 Mei. (Uittreksel uit de Duitsche nota). De keizerlijke regee ring wenscht ook harerzijds open hartig en vriendschappelijk mede te werken om mogelijke misverstanden uit den weg te ruimen. De regeering deelde reeds mede, dat het niet in de bedoeling lag neutrale schepen, die geen vijandelijke handelingen plegen, in het oorlogsgebied te doen aanvallen en beeft de Duitsche'Strijd macht herhaaldelijk instructies in dien geest gegeven. Wanneer ten gevolge van vergissing neutrale schepen beschadigd werden, zoo waren dit op zichzelf staande uitzonderingen, ten gevolge van het misbruik van de vlag door de Engelsche regeering of het zorgeloos of verdacht optreden van de betrokken scheepskapiteins. In alle andere gevallen, dat neutrale schepen beschadigd werdeD, gaf de regeering haar leedwezen daarover te kennen en stond zij, wanneer daartoe aanleiding bestond, schade vergoeding toe. De regeering zal op dezelfde wijze te werk gaan ten op zichte van de „Cushing" en de „Gulfligbt". Er wordt een onderzoek ingesteld en van .het resultaat daar van zal kennis worden gegeven. Eventueel kan dat onderzoek door een internationale commissie over- eenkomtig titel IH van de Haagsche Conventie van 18 Oct. 1907 nog aangevuld worden. Bij het in den grond boren van het Engelsche stoomschip „Falaba" wilde de commandant van den Duit schen onderzeeér aan passagiers en manschappen volledige gelegenheid tot redding geven. Eerst toen de „Falaba" ondanks het bevel niet bijdraaide, vluchtte en om assistentie vroeg, spoorde de Duitsche comman dant de manschappen en passagiers door seinen en den scheepsroeper aan om binnen 10 minuten het schip te verlaten. Feitelijk liet hy hun 23 minuten tijd en lanceerde de torpedo eerst toen verdachte vaartuigen toe snelden. Wegens de verliezen aan menschen- levens op de „Lusitania" heeft de iegeering aan de betrokken neutrale regeeringen reeds haar innig leed wezen te kennen gegeven. De regeering kan overigens den indruk niet van zich afzetten, dat belangrijke feiten, in onmiddellijk verband staande met het in den grond boren van de „Lusitania", aan de aandacht van de regeering der Unie ontsnapt moeten zijn, en acht het derhalve in het belang van een volledige overeenstemming noodig, dat de, inlichtingen van beide re geeringen daaromtrent volledig zijn en met elkander overeenkomen. De regeering, van de Unie gaat uit van het standpunt, dat de „Lusitania" als een gewoon, ongewapend koop vaardijschip beschouwd moet worden, de Duitsche regeering wijst er echter op, dat de „Lusitania" een der grootste en snelstvarende, met regeeringsmid- delen als hülpkruiser gebouwde sche pen is en in de navy-list uitdrukkelijk als zoodanig wordt vermeld. De regeering weet uit betrouwbare mededeelingen van hare ambtenaren en van neutrale passagiers, dat on geveer alle Engelsche handelsschepen van eenige beteekenis sedert geruimen tijd van geschut, munitie en andere wapëns voorzien en bemand zyn met een équipage, die geoefend is in de bedieniDg van het geschut. Ook de v Lusitania" had bij haar vertrek uit New-York geschut aan boord, dat onder het dek was opge steld. De regeering vestigt speciaal de aandacht van de regeering der Vereenigde Staten op het feit, dat 3e Engelsche Admiraliteit in Februari jl. aan de koopvaardijschepen den raad gaf niet alleen achter neutrale vlaggen en onderscheidingsteekenen bescherming te zoeken, maar zelfs aldus toegerust te trachten Duitsche onderzeeërs te rammen. De Engelsche regeering loofde uit en betaalde hooge prijzen voor de vernietiging van on derzeeërs door koopvaardijschepen. Derhalve kon de regeering de Engel sche koopvaardijschepen op hettooneel van den zeeoorlog niet meer als onverdedigd gebied beschouwen en kannen de Duitsche commandanten niet meer de gewone regels op den zee, dien zij vroeger volgden, in acht nemen. Daar komt nog bij, dat de „Lusi tania" reeds vroeger en ook de laatste maal Canadeesche troepen en oorlogs materieel overbracht, o.a. 5400 kisten munitie, bestemd ter vernietiging van de dappere Duitsche soldaten. De regeering handelde dus in recht matig zelfverweer, toen zij door ver nieling van de aan den vijand toebe- hoorende munitie het leven harer soldaten beschermde. De Engelsche scheepvaartmaat schappij moest derhalve de gevaren kennen, die de „Lusitania" voor de passagiers opleverde en trachtte toch bewust het leven van Amerikaansche burgers als bescherming voor de lading munitie te gebruiken, zondigde derhalve tegen de duidelijke bepalin gen van de Amerikaansche wet, die het vervoer van passagiers op schepen, die ontplofbare stoffen geladen hebben, verbiedt en met straf bedreigt. De maatschappij heeft derhalve op misdadige wijze den dood veroorzaakt van talrijke passagiers. Volgens een uitdrukkelijke mededeeling van den commandant van den onderzeeër, wordt door allerlei andere berichten bevestigd, dat de ondergang van de „Lusitania" in de eerste plaats te wijten was aan een ontploffing van munitie ten gevolge van het torpedo schot. Anders hadden de passagiers naar mensebelijke berekening gered kunnen worden. De regeeriiig beveelt deze feiten in een nauwlettende overwegiüg van de regeering der Vereenigde Staten aan, behoudt zich voor hare houding ten opzichte van de eischen van Amerika te bepalen na ontvangst van het antwoord van de regeeriDg der Unie en wijst erop, dat zij indertijd de bemiddelingsvoorstellen van Ame rika ten behoeve van een modus vivendi voor den Duitsoh-Engelschen zee-oorlog bereidwillig heeft aange nomen en daardoor haren goeden wil betoond, terwjjl van de verwezen lijking der voorstellen niets kwam ten gevolge van de weigering van Da Presidentverkiezing In Portugal. Lissabon, 30 Mei. Het Nationale Congres heeft al dadelijk bij' eerste stemming met 89 tegen 1 stem Theophille Braga tot president van de républiek gekozen. Nieuwe bepalingen* betreffende Hotels en Restaurants In Ouitschland. Mot 1 Juni treden de nieuwe be palingen omtrent de hotels en re staurants in Berlijn, in werkiDg. ZJj werden vastgesteld door het hoofd der politie in overleg met vertegen woordigers van het hotelwezen. In de eerste plaats vervalt het menu. Men kan alleen la carte eten. Groente moet hoofdzaak zijn en er moet minder vleeach opgediend worden en in plaats van gebraden vleesch, meer gekookt vleesch. Het gebruik van vet moet beperkt en dat van aardappelen tot een mi nimum gebracht worden. Aardappels mogen slechts gekookt of gebakken opgediend worden. De anti-Duitsche bladen uit neutrale landen moeten afbesteld worden. Het bevolkings vraagstuk. De Münch. med. Wochenscbr. van 27 April aldus het T. v. G. bespreekt de ongunstige bevolkings statistiek van Frankrijk, dat in de eerste zes maanden van 1914, toen er, gelijk men zich vaag zal herin neren, nog vrede was, zijn inwonertal met 24816 zag verminderen. Hoe het in de eerste jaren na den oorlog zal zijn, kan men zich nauwelijks voor stellen. Het blad stelt een ongunstige prognose voor het behoud der Fran sche volkskracht. Maar ook Duitsch- land mag op het Mene Tekel acht geven. In het voorafgaande nummer deelt het blad immers de geboorte cijfers van Berlijn, mede, en al heb ben deze betrekking op een groote stad, toch wijzen zij op de groote snelheid, waarmede het Duitsche volk de Franschen navolgt op den weg ten ondergang als de oorlog geen om mekeer brengt in de gezindheid om offers te brengen tot behoud van het vaderland. In 1913 bedroeg te Berlyn het geboortecijfer slechts 19 per 1000 inwoners en van die 19 nog 4 buiten echtelijk! Invloed van het drankverbod? In het tijdperk van September 1914 tot April 1915 is op de Russische staatsspaarbankec maandelijks ge middeld voor 38 millioen roebels be legd, tegen 1 millioen roebels in de overeenkomstige maanden van 1918 en 1914. Deze toegenomen welvaart van de bevolking wordt verklaard uit het volstrekte verbod om sterken drank te verkoopen. BINNENLAND. Het gezantschap bij den Paus. Van gewoonlijk goed ingelichte zijde vernemen wij, dat voor tijdelijk gezant bij het Vatikaan niet alleen jbr. Van Nispen, doch ook het lid der Eerste Kamer, mr. Regout als een zeer ernstig candidaat werd be schouwd. (H.biad.) Dagbladdirecteuren In België. De „Nieuwe Rott. Crt." schrijft: In „De Telegraaf' van Zaterdag avond lezen wij: „In de „Nieuwe Rott. Ct." van 25 dezer komt een ingezonden stuk voor van Ds. Aug. Breyton, waarin hij de houding van dat blad noemt „une attitude prudente, peut-ëtre avan- tageuse, raais sans noblesse". De redactie schryft er onder, dat dit „een lafhartige insinuatie" ia. „Zie", schrijft zij verder, „wij hebben de insinuatie dat de wijze van redi- geeren van ons blad werd bepaald door een berekening van voordeel, nög een enkelen keer gelezen en wij zijn haar dan met minachting hoort gij, ds. Breyton, met m i n- achting voorbijgegaan". _,Dat klinkt, nietwaar, dat min acht i n g I Maar wij zijn zeer be nieuwd, of de „N. R. Ct." met de zelfde minachting de mededeeling voorbij zal gaan, dat haar directeur, de heer H. Nljgh, in gezelschap van de directeuren van „Nieuwe CouraDt", Alg. Handelsblad" en„Maasbode" de directies van „N. R. Ct." en „Maasbode" aan éénzelfde tafel, de „Maasbode", die door de „N. R. Ct." zorgvuldig genegeerd wordt! op Belgisch grondgebied geconfereerd heeft met de Duitsche autoriteiten over den verkoop van losse exem plaren van hun dagbladen. En bij die gelegenheid heeft een derNeder- landsche heeren de uitdrukking ge bruikt: „Beter levend gean nexeerd dan dood onafhan- k e 1 y k Gelukkig heeft de direc teur van het „Alg. Handelsblad" met minachting met minachting, verstaat gy? onmiddellijk tegen deze onteerende uitlating geprote steerd. „Sindsdien zijn „N. R. Ct." en „Maasbode" dagelliks de welkome gasten op de tafels der Duitsche autoriteiten in België!" In de „N. R.Ct." van Zondag morgen wordt dit stukje onder het hoofd „verachtelijk" overgenomen en worden daaraan de volgende opmer kingen toegevoegd: „Nu de feiten. Aan een maaltijd te Antwerpen, waaraan de vier, door „De Telegraaf' genoemde, directeuren deel namen, heeft iemand uit het gezelschap, doch niet een der vier directeuren, en ook niet iemand, die tot eon der vier genoemde dagbladen in eenige relatie staat, in den loop van een familiaar gesprek, gekscherend ge zegd, niet wat „DeTelegraaf'hem toedicht, doch „gelijk men wel zegt: ik ben toch liever een levende Duitscher, dan een doode Neder lander". Dit speelt „De Telegraaf' nu tegen de „N. R. Ct." uit! Aan zóó iets wordt onzerzijds geen woord verder verspild". Tot zoover de „N. R. Ct." Het „Handelsblad" teekent hierbij aan: Wli kunnen van onze zijde de volkomen juistheid van de door de „N. R. Ct." medegedeelde feiten be vestigen, doch willen er nog een kleine rectificatie aan toevoegen. Voor „minachting" leze men „heftig heid". Wie gehooi d had hoe de zeker misplaatste boutade te pas werd ge bracht op welken toon, en onder welke aanleiding en onder welke omstandigheden zou begrijpen dat er van zulk een gevoel geen oogen- blik sprake heeft kunnen zijn. Het doet ons zeer leed dat een zóó onbelangrijk incident een schijn van belang heeft gekregen door de zoo terecht afgekeurde misleidende publicatie. Het geheele geval was het navertellen slechts waard om het opmerkelijke en eenigszins belache lijke dat daar voor Duitsche officieren gediscussieerd werd over de vraag of de toestand waarin zij verkeerden niet veel minder verkieselijk was dan die van een levenloozen bewoner van een nabuurataat. Onze directie heeft met groot ge noegen in België met andere Neder- landsche collega's samengewerkt om den verkoop van losse nummers in dat land te bevorderen. Als„man nen van zaken"? Misschien ook. Maar zeker niet in de laatste plaats omdat wij weten, door aanraking met de Belgen zeer zeker en zeer goed weten, wat het voor die door honderden censoren geïsoleerde Belgen is, om een courant uit een land waar geen censoren wonen, te lezen, om de geestes gemeenschap met een vrij volk te kunnen onderhouden. En wij meenen dat het blad do „N. R. Ct." dat het eerst en het best gezorgd heeft, trots buitengewone moeilijk heden van vervoer, trots zeer vele andere bezwaren, daarvoor den dank niet alleen van de Belgen, maar waarlijk ook van de Nederlanders verdient. En tevens mag erkend worden, dat de Duitsche autoriteiten die als regel de Nederlandsche bladen toelaten van alle Nederlandsche bladen wordt gemiddeld ongeveer één op alle zes nummofs geweigerd om dat zij artikels bevatten die de rust bij de burgerij onmiddellijk achter de gevechtslinie zouden kunnen ver storen daarmede een liberale daad verrichten. Coneert In het Stadion. Men schryft aan de „N. Rott. Ct." uit Amsterdam: Als reusachtig concert was het overal in de stad aangekondigd, het muzikale festival van den Provin cialen Bond van harmonie- en fan fare-gezelschappen in Noord-Holland. Inderdaad een reusachtige massa werd hier in het Stadion bijeenge bracht, een aantal medewerkenden, als men slechts zelden vereenigdzal zien. Vier-en-zestig gezelschappen, tezamen tellende ongeveer 1600 mu zikanten, allen vergaderd tot het ge zamenlijk ten gehoore brengen van eenige muziekstukken. Gewoonlijk spelen de verschillende gezelschappen, dingende naar eereprijzen, beurtelings een verplicht en een vrij nummer, maar hier had men het samenspel gewaagd, na zorgvuldige voorberei ding en een generale repetitie heden morgen. Voor wie zich een flauw begrip kan vormen, wat het aantal van 1600 medewerkenden wil zeggen, zij terloops even de samenstelling van het machtige toonlichaam meege deeld; er waren niet minder dan 157 trompetten, 126 bastuba's, 128 bugle- hoorns, 148tenorhoorns, 122althoorns, 84 barytons, 28 ea-bugles, 116 trom bones en wat de houten blaasinstru menten aangaat, slechts 28 fluiten, 118 klarinetten en 43 hobo's. Einde lijk waren er 63 .groote trommen en evenveel kleine trommen. "Wie maakt er nu aanmerking, wanneer Mahler in qen symphonie tien hoorns ver langt De uitvoering onder do afwisselen de leiding van de heeron Martin Wolters en Joh. Schuitmaker, is een groot succes geworden. Wie zou na het gehoorde nog aan do muzikali teit van ons volk willen twijfelen? Rhythme, rhythme on nog oens rhytbme, dat was in de allereerste plaats noodzakelijk, maar daarnaast zagen wij toch ook, dat de dirigenten menigmaal op zeer handige wijze fraaie huanceeringen wisten tot stand te brengen. Nu ja, het achevé schoot hier en daar wel eens te kort, maar hoe vaak werd niet door deze schare nijvere dilettanten goede klank ont wikkeld 1 Over het algemeen strekte het tot verheugenis zoowel van uit voerenden als van toehoorders. Toehoorders, het waren er velen, wel ongeveer 13,000, zoodat het be zoek, ondanks het gure weder, bij zonder is meegevallen. Een tref ook voor het Algemeen Steuncomité, dat met de opbrengst dezer uitvoering gebaat zal worden. Kort vóór den aanvang druppelde het even, maar toen om tien minu ten over drie de opmarBch der mede werkenden door de grooto poort van het Stadion begon, was zelfs de zon even doorgebroken. In hot zonlicht gaven de geelkoperen en wit-metalen instrumenten natuurlijk felle schitte ring; vroolijk wapperden de kleurige banieren der gezelschappen, waarvan er verschillende kunnen bogen op vele medailles. Ook behaaldo zilveren lauwerkransen waren, aan de vaan dels gehecht. Sommige der deel nemende korpsen hadden uniform petten. Het Was een aardige stoet, die het Stadion binnenmarcheerde en van welken de kop juist den ge- heelen rondgang gemaakt had, toen het laatste gezelschap door de poort binnenkwam. De organisatie was voortreffelijk. Na den rondgang, die door trommel slag in marschtempo gehouden werd, schaarden allen zich in het midden terrein in een halven cirkel, de groote trommen vooraan, daarachter de kleine trommen, vervolgens de bou ten blaasinstrumenten (er waren in verhouding iets te weinig fluiten, die op den linkervleugel stonden) en ver volgens naar hun tirabro het koper. De dirigenten stonden op een ver hoogde estrade en koDden door mid del van een scheepsroeper hun be velen uitdeelen. Opleiding administrateurs. De minister van oorlog heeft, naar het Hdbl. meldt, een regeling ontwor pen om milicien-sergeanten op te leiden voor sergeant majoor admini strateur, met de bedoeling, dat zy by gebleken geschiktheid worden be noemd tot luitenant-kwartiermeester bfl de landweer. Voor de opleiding komen in aanmerking zij, die in de burgermaatschappij bsekhouder zijn of op andere wijze uitgebreide admi- stratie voeren.

Heldersche Courant | 1915 | | pagina 1