KOUSEN Magazijn „De Ster" IE 1ELDEISCIEIIIIL GaféJUJASSABE" GEMEENTERAAD VAN HELDER, „HELDRIA". T. van Zuylen, Gezelligst Café-Billard „Wilhelmina" KEIZERSTRAAT. W. J. WINTER, Handel in Religieuss Artikelen. Kerkgracht 63. Cor. Staalman's Rijwielhandel. DEPOSITO RENTE. gehouden op Dinsdag 8 Juni 1915. Voorzitter de heer W. J. van Neck, lo.-Burgemeester. Aanwezig alle leden (1 vacature). De notulen der vorige vergadering worden goedgekeurd en vastgesteld. Aan de orde isOnderzoek der geloofsbrieven van den heer H. P. Baak. Een commissie van onder zoek, bestaande uit de heeren Adri- aanse, Verfaille, Oortgijsen en den Secretaris, wordt hiertoe benoemd, en de zitting geschorst. Na heropening concludeert de rapporteur der com missie, de heer Adriaanse, tot toe lating van den heer Baak, waarna aldus met algemeene stemmen be sloten wordt. Ingekomen stukken en mededeelingen. Aanneming van de benoeming door: M. M. H. Deelder, als onderwijzeres aan school no. 8. A.T.P. Corporaal, als onderwijzeres aan school no. 7a. Goedkeuring door de Gedeputeerde Staten van de besluiten: 1. tot uitstel van de kermis; 2. tot vaststelling van de onlangs opgemaakte kohieren 3. tot vaststelling van de suppl. begrooting 1914; 4. tot vaststelling van de suppl. begrooting 1915. Bovenstaande voor kennisgeving aangenomen. Adressen van de Sociaal Democra tische Arbeiders Partij, van don Helderschen Bestuurdersbond en van de Vereeniging van Marine-werklieden „Onderling Belang", over het verkrijg baar stellen van levensmiddelen tegen verminderden prijs. De Voorzitter stelt voor, ook deze adressen voor kennisgeving aan te nemen. De kwestie van verlaagd varkensvleesch is bereids door de Regeering opgelostbinnenkort komt ook de broodkwestie tot oplossing. De heer Verstegen wenscht over deze kwestie een enkel woord te zeggen. Niet over de zaak van het goedkoope brood, dat is in orde. Maar over de z.i. bevoorrechting ten opzichte van broodkaarten van enkele bakkers boven andere. In het „Dag blad" van Zaterdag kwam een kennis geving voor van de gemeente, dat de burgerij van Maandag af de aanvraag- kaarten om goedkoop brood door be middeling van hun bakkers zou ont vangen. Dienzelfden Zaterdag zijn de kaarten aan de bakkers uitgereikt en besprekingen gevoerd. Woensdag daar aan voorafgaande echter was de boek houder van de Coöp. Ver. „Vooruit" op de secretarie, om te informeeren. Toen werd hem gezegdwacht oproeping af, die in de courant komt. Spr. vindt het niet reöl, dat iemand, die ook'een gedeelte van het publiek bedient, uitgesloten wordt en met een kluitje in het riet wordt gestuurd. Want des Maandags, toen de andere bakkers de broodkaarten al hadden, kon hij pas maatregelen voor zijne clientèle nemen. Spr. vraagt in den vervolge die broodleveranciers niet te willen passeeren en hun geen z.i. deloyale concurrentie te willen aan doen. De Voorzitter vindt het woord „deloyale concurrentie" ongepast. Het gaat den Voorzitter niet aan of buiten de stad bakkers wonen, die hier klanten hebben. Toen spr. van het geval hoorde, heeft hij dadelijk den man bij zich ontboden. Hij had eerder kaarten kunnen krijgen, indien hij het maar had laten weten. Het be trof hier een algemeenen maatregel van de Regeering, zoodat ieder bakker verondersteld werd hiervan te weten. Nog vraagt de heer Verstegen of het niet mogelijk was het varkens vleesch nog goedkooper te geven? 5 cent per pond is niet veel minder, en met de vroegere prijzen scheelt het nog veel. De Voorzitter licht spr. in, dat dit onmogelijk kan. Op een andere vraag van den heer Verstegen ant woordt de Voorzitter, dat er voldoende contröle is op de hand having van deze vleeschprijzen. Mededeeling van Gedep. Staten dat de wijziging van het reglement van orde voor de vergaderingen van den Raad voor kennisgeving is aange nomen. Dankbetuiging van de familie van Steyn voor de deelneming betoond bij het overladen van den heer A. J. J. van Steyn. Verslag over 1914 van de exploitatie van het Sportterrein. Rekening enz. over 1914 van de Vereeniging Openbare Leeszaal en Bibliotheek. Dankbetuiging van de dienaren van politie voor de salarisregeling. Bovenstaande missives worden alle voor kennisgeving aangenomen. Adres van de Afd. Helder van den Ned. R.K. Gemeente-Werklieden- bond St. Paulus over wijziging van de verordening op de rechtspositie der gemeente-werklieden. Missive van den Directeur van 's Rijkswerf over den prijs van het drinkwater. Adres aan den Raad van de S.D.A.P. over betere uitvoering van de Woningwet. Adres aan den Raad van de S.D.A.P. over verandering van den aftrek bij de heffing van de inkomstenbelasting. Adressen van adhaesie met de ver zoeken van de S. D. A. P., ingezonden door: den Bond van Werklieden in Open bare diensten (Afd. Helder); den Helderschen Bestuurdersbond; de Afdeeling Helder van den* Al gemeenen Nederlandschen Bond van Meubelmakers de Afdeeling Helder van den Alge- ■meeuen Nederlandschen Typografen bond; de Afdeeling Helder van den Cen- tralen Bond -van Bouwvakarbeiders den Alg. Nederl. Bond van Arbeiders in het Bakkers- en Suikerwerkersbe- drijf, énz.; den Alg. Nederlandschen Timmer- liedenbond. Adres aan den Raad van de Marine Woningbouw-vereeniging verzoeken de voorschot voor den bouw van 68 woningen. Aanvrage om subside voor de be waarschool van het R. K. Parochiaal Kerkbestuur. Adres van de Afdeeling Helder van het Nederlandsch Onderwijzers Ge nootschap, verzoekende verhooging van de tegemoetkoming in de woning- huur. Adres van de Nederlandsche Ver eeniging „Het Groene Kruis" over ontsmetting van Schoolboeken. Adres van de Afdeeling Helder van de Noord-Hollandsche Vereeniging Het Witte Kruis", betreffende op richting van een Volksbadhuis. Adres van de Afdeeling Helder der Hollandsche Maatschappij van Land bouw, verzoekende het instellen van een najaars paardenmarkt te bevor deren. Bovenstaande missives worden alle gerenvoyeerd naar B. en W. om prae- advies. Men is thans genaderd tot de eigen lijke agenda. Aan de orde is: Ontslag. Verzoek om ontslag als Regentes van het Algemeen Weeshuis door mevrouw de Wed. A. Klik—Bakker. Verzoek om ontslag als leeraar aan de Visscheryschool vau Dr. J. J.Tesch, met ingang van 1 Juni a.s. Beide eervol verleend, onder dank zegging voor de verleende diensten. Gratificatie. Verzoek van de Weduwe J. W. H. Donkersloot om de gewone jaarlljk- sche gratificatie. Als boven van de wed. Kruk. Beide verzoeken toegestaan. Gratificatie. Verzoek betreffende de gratificatie van de Weduwe Jansen met advies van B. en W. Bij acclamatie conform advies be sloten. (Zie Held. Crt. 5 Juni). Stembureaux. Voorstel tot samenstelling van de stembureaux voor de verkiezing in 1915. Bij acclamatie conform advies be sloten. Ambachtsschool. Inzending van de rekening over 1914. B. en. W. stellen voor tot goedkeuring te besluiten. Als boven. Directoraat der Handelsavondschool. Advies op het adres van den Heer C. Adriaanse met missive van den Inspecteur M. O. (Zie Held. Crt. 5 Juni.) De heer Adriaanse wenscht hierover een en ander in het midden te brengen. Spr. releveert de geschie denis van dit adres, waarvan de gang van zaken spr. heeft teleurgesteld. In de vergadering van Dec. is door den Voorzitter geweigerd het voorstel te behandelen en wilde men eerst prae- advies van B. en W. Thans zijn 6 maanden nutteloos voorbij gegaan en de zaak is nog niet verder. Het college heeft nu een onderhoud ge had met den heer Van Alphen de Veer, Inspecteur van het Middelbaar Onderwijs, die bij vernieuwing advi seert den bestaanden toestand te be stendigen. Bij het lezen van het rapport wordt het bestuur ten volle gerecht vaardigd en de adviezen van de Commissie van Toezicht in een hoek gedrukt. Spr. heeft zyn oogen niet kunnen gelooven toen hij las in het advies van B. en W.„Hoewel wij deze zienswijze van den Inspecteur wel aannemelijk vinden, meenenwlj toch niet te mogen adviseeren de gevraagde vergunning te verleenen, met het oog op vroeger genomen beslissingen". Die vroegere beslissin gen dienden om het directoraat tijdelijk te doen waarnemen en berustten op de adviezen van de Commissie voor M. O., die door het onderzoek tamelijk goed weerlegd zijn. Het College heeft eerst gemeend de adviezen van de Commisie te moeten volgen, thans, nu er van rijkswege een onderzoek is ingesteld, zou men meenen, dat het met het resultaat daarvan mede- gaat, evenals vroeger met de adviezen der Commissie. Neen zeggen B. en W., nu gaan wy met dit advies niet mede. Het verbaast spr., dat het college zoo'n zinsnede terneerschrijlt, en spr. twijfelt niet, dat, waar de Raad door de nieuwe wijze van bijlage- verstrekking, vooraf met destukken kennis heeft kunnen maken, de Raad het voorstel van B. en W. zal verwerpen. De heer Bommel vraagt of er ooit een oproeping is geweest voor een directeur, en 2e. of de heer Van Mierlo reeds weer gevraagd heeft het directoraat te mogen waarnemen Uit de stukken blijkt het niet. De heer Adriaanse antwoordt, dat er nooit eene oproeping is gedaan en dat dit standpunt tegenover onzen vroegeren burgemeester is gemoti veerd. Het Bestuur heeft bij enkele onderwijs inrichtingen naar lokalitei ten geïnformeerd. Deze informaties hebben geen gunstig resultaat gehad, en toen meende het bestuur, waar het niet de beschikking had over eene lokaliteit, dat het geen zin had een directeur te benoemen. En wat de andere vraag van den heer Bommel betreft, de heer Van Mierlo zou dit niet hebben kunnen vragen, want de Raad had hem de waarneming slechts voor dezen cursus toegestaan. De Voorzitter. Den vorigen keer heeft het D. B. de zaak gered door de waarneming nog voor dezen cursus toe te staan. Toen wist de Raad al waar hij aan toe was. De Inspecteur spreekt van een éénhoof dige leiding, één groote mast op een schip, maar als er straks een andere lokaliteit gevonden wordt, moet toch een anderen directeur benoemd wor den. Het Dagelijksch Bestuur heeft zich, niettegenstaande de motieven, die de heer Van Alphen de Veer aan voert, niet gerechtigd geacht te zeg gen geef maar toe. Men kan toch niet ontkomen aan een nieuw direc toraat. De Zeevaartschool is te klein en er moet voor de H. A. S. toch naar oen andere lokaliteit worden uitge zien. De vraag is thans of de nieuwe cursus nog in dezelfde lokaliteit kan worden gehouden, dan is een één hoofdig bestuur gewenscht. Dat de Vereeniging geïnformeerd heeft bij een hoofd van eene school, heeft niet de minste beteekenis. Laat zij het eens aan een ander vragen. De heer Adriaanse repliceert. Het Bestuur heeft we! degelijk met den Inspecteur geconfereerd en is geraden aldus te bandelen. Als de Zeevaartschool toch te klein is, zullen wij vanzelf niet langer aandringen. Maar de vroegere adviezen voldoen niet aan de werkelijkheid. De heer Biersteker vindt het wat halsstarrig van de Vereeniging, om, niettegenstaande haar verzoek al tweemaal is afgewezen, toch er weer op terug te komen. Laat de Raad dan in dezen geest beslissen, fiat het verzoek voor dit jaar nog wordt toegestaan. Maar laat de heer Van Mierlo dan ook bij den Raad verlof vragen om dezen cursus nog een jaar waar te nemen. En laat men dan van jaar tot jaar beslissen over het verzoek. De heer Adriaanse vindt het redmiddel van den heer Biersteker heèl aardig. De Raad heeft dan zelf in de hand neen te zeggen. Maar als het nu voor één cursus wordt toege staan, staan we met Januari weer voor hetzelfde feit. En de middelen ontbreken voor allerlei dingen. De Voorzitter. Vroeger is ge zegd in de lokaliteit is wel voorzien, maar toen zat men met de meubi- leeriug. Vraagt u dan steun voor de meubileering. De heer Adriaanse zegt, dat het eenige lokaal, dat te krijgen was, de zolders van de Hoofdgrachtschool waren, waar het niet te harden was van de warmte of kou. De heer Dr. Van don B-erg meent, dat de Vereeniging de kwestie van de Handelsavondschool begonnen is, zonder dat de zaak voldoende op pooten stond. De heer Adriaanse zegt, dat de finantieele draagkracht onvol doende is, en wijst op het gunstig advies van den Inspecteur. Maar de laatste regel van diens advies spreekt toch ook wel van eenige vrees. De Inspecteur zegt daarin„Dat nadee- len van het onderwijs aan de vis- sobers zouden kunnen voortvloeien uit het samenbrengen in één gebouw en onder één hoofd vau de visscher ij- en handelsscholen, is wel gepresu meerd, maar niet aangetoond. Het wil mij voorkomen, dat daarvoor geen vrees behoeft te bestaan en gerust mag worden aangenomen, dat de leeraren, die het visscherlj-onderwljs geven, hun werk zullen behartigen, ook al zou het toezicht van den directeur een enkele maal wat minder intens z ij n." Spr. is tegen twee halve hoofden, en zoolang de H. A. S. er is, is spr. ervoor de Vereeniging haar zin te geven. Ook deze spr. vindt, dat er eene oproeping voor directeur moet geschieden. De heer Adriaanse stelt thans voor het verzoek toetestaan totdat door uitbreiding van de Zeevaart school geen lokaliteit hiervoor meer beschikbaar is. De heer Biersteker wil de toestemming liever „van jaar tot jaar" zien. De Vereeniging moet dan trachten een anderen directeur te krijgen; gaat dat niet, dan zal de heer Van Mierlo weer bij den Raad komen. De heer Adriaanse lacht, maar de instructie van den Directeur der Zeevaartschool is nu eenmaal zooer mag aan geen andere inrich ting van onderwijs les gegeven wor den. Het is de plicht van den Raad aan die instructie vast te houden en daarnaar te handelen. De Raad moet toch afwachten of de heer Van Mierlo met zijn verzoek komt. Welk een figuur zou hij maken indien den heer Van Mierlo thans werd toegestaan het Directoraat waar te nemen en deze heer zou dat niet eens willen of kunnen doen De heer Adriaanse antwoordt den heer Biersteker, dat de instructie van den heer Van Mierlo twee jaar geleden veranderd is. Spr. zal zich overigens niet tegen het plan van den heer Biersteker verzetten, daar dit feitelijk hetzelfde is wat de Ver eeniging wil. Na re- en dupliek wordt in stem ming gebracht het voorstel Adriaanse, geamendeerd door den heer Bier steker: dat de Raad de gevraagde vergunning aan den heer Van Mierlo van jaar tot jaar verleenen kan (niet zal). Elk jaar moet dus opnieuw worden aangevraagd. De heeren De Geus en Van Neck blijven buiten stemming. Het voorstel wordt met overigens algemeene stem men aangenomen. Woningwet. Advies op het adres van de wed. De Boer—Kor ver. Het betreft hier verbetering van het perceel Keizerstraat 96 (eigendom van de adressante), daar gebrek in afwa tering van het erf van die woning last veroorzaakt aan de naburige bewoners. Het adres van B. en W. luidt om aan adressante te berichten, dat zij een afzonderlijken zinkput met afvoerriool moet maken en de be strating van de achterplaats moet Tevens zal de eigenaar van per ceel 98 ook verbeteringen hebben aan te brengen aan het zijne. Bij accla matie conform advies besloten. Bestrating. Advies op het verzoek om bestra ting van het gedeelte van den Dijk weg van af de Poststeeg tot het pak huis van de firma Grunwald. (Zie „Held. Cc." van 5 Juni). Conform het advies wordt besloten, nadat de heer Van den Berg de opmerking maakte, dat z. i. de zaak niet in den Raad thuishoorde, maar door B. en W. had moeten worden afgehandeld. De Voorzitter ant woordt echter, dat de beslissing niet bij B. en W., maar bij den Raad berust. Reglement van Orde. Wijziging van het Reglement van Orde voor de vergaderingen van B. en W. (Zie „Held. Ct." van 5 Juni). Bij acclamatie conform advies be sloten. Pensioensbijdrage. Advies op het verzoek van J. Kerk- hoff in zake bijdrage voor pensioen. Door J. Kerkhoff wordt verzocht, de verschuldigde bijdrage voor pen sioen voor hem te willen terugbren gen tot het percentage, dat geheven wordt voor vaste werklieden, aange steld vóór 1 October 1913, overeen komstig de bestaande pensioenver- ordening. Hij beroept er zich op, dat hij reeds vóór October 1913 in gemeentedienst was en toen ook reeds een bijdrage betaalde. Zooals reeds in het advies van B. en W. van Februari 1915 is uiteen gezet, was Kerkhoff slechts in tijde- lijken dienst werzaam en miste hij een vaste aanstelling, hoewel hij door den Directeur der Gasfabriek als vast werkman werd beschouwd en daarom op zijn salaris de verschuldigde bij drage voor pensioen werd ingehouden. Later bleek, dat deze inhouding abu sief had plaats gehad en gaf de Direc teur de gestorte premie aan Kerkhoff terug. De adressant werd 1 Augustus 1914 vast aangesteld en op dien datum viel by onder de Pensioenwet, zoodat de premie, verschuldigd volgens de Verordening dd. 31 Maart 1914, terecht werd ingehouden. B. en W. adviseeren daarom den Raad afwijzend op het verzoek te beschikken. De heer Van der Ploeg stelt voor dit adres in handen te stellen van de Commissie voor geschillen. De zaak is nl. niet duidelijk. De man heeft 9V2 dienstjaar, is 26 jaar oud, bevorderd van 5n tot 4n fitter, toen achteruitgezet. Da hem terugbetaalde gelden heeft hij, zonder er verder bij te denken, te goeder trouw geaccepteerd. De Voorzitter zegt, dat Kerk hoff vóór den in de stukken genoem den datum geen vast werkman was. De heer Van den Berg merkt op, dat Kerkhoff toch eerst als vast werkman is beschouwd. Waar het hier een fout betreft, door den Directeur begaan een fout overigens, die van zeer oudergeschikt belang is daar is het billijk, dat de gemeente de gevolgen daarvan voor hare rekening nome. Spr. vindt het niet in den haak, dat Kerkhoff weer teruggesteld is. De V o o r z i 11 e r zet den toestand uiteen. Er zijn nog werklieden, die van het begin der gemeei exploitatie af als los werkman waren aangesteld. Er heerschte to dezen opzichte eenige spraakverwarring. Het was eene misvatting van den Directeur Kerkhoff destijds zijn pen sioen af te houden. De heer Verstegen kan zich met het voorstel-Van der Ploeg ver eenigen. Spr. merkt overigens op, dat uit het reglement'voor de rechts positie voor gemeenteambtenaren blijkt, dat vaste en tijdelijke werk lieden dezelfde rechten hebben, Bij acclamatie wordt het voorstel- Van der Ploegde zaak verwijzen naar de Commissie voor de Geschillen, aangenomen. Overname van straten. Voorstel tot overname van grond naar aanleiding van de aanneming van de voorwaarden voor do ver kaveling van de perceelen achter de Jan in 't Veltstraat door R. N. van Os. Bij acclamatie aldus besloten. Verkaveling. Advies op het verzoek van mevrouw de weduwe Oortgijsen om mededee ling van de voorwaarden tot ver kaveling van grond aan de gracht. Mevrouw de wed. Oortgijsen—Gijze laar verzoekt den Raad opgave van de voorwaarden ter verkrijging van vergunning tot verkaveling van het terrein aan de Bassingracht. De Com missie van Bijstand voor Publieke Werken adviseert hierop in afwij king met de vroeger gestelde voor waarden, om de bestrating en rio leering langs de Bassingracht van af de Ruigsloot tot aan de grens van het terrein van adressante door en voor rekening van de gemeente uit te voeren. Zij grondt dit advies op de vol gende overwegingen „Als uitgangspunt nemen wij aan, „dat het gewenscht is dat zooveel „mogelijk goede en bij voorkeur niet „te dure woningen in de gemeente „voorhanden zijn. „Een der middelen om dit doel te „bereiken is het hebben van goed koop bouwterrein. By consequente „doorvoering van hét stelsel dat be- „straat en gerioleerd moet worden „in aansluiting met de bestaande „bestrating en rioleering ten koste „van degene die verkavelen wil, „wordt dit doel allerminst bereikt. „Moge dit systeem voor groote „exploitatie van bouwgronden geen „bezwaar zijn, bij kleine verkave lingen is dit echter wel het geval, „immers worden hierdoor in vele „gevallen de kosten van aanleg zoo- „veel verhoogd, dat men er de voor keur aan geeft het terrein niet ter „beschikking te stellen, terwijl de „eigenaar der onmiddellijk aangren zende perceelen voor die gronden „in staat is een zooveel hooger be- „drag te bedingen. „Nu wordt wel bepaald dat de „maakte kosten van bestrating en „rioleering langs terreinen van derden „worden terugbetaald zoodra de ge- „meente die gelden heeft ontvangen, „maar ook dit is aan bedenking „onderhevig. Stel dat die eigenaar, „om welke reden dan ook, zijn ter- „rein niet als bouwterrein gebruikt, „b.v. als opslagplaats, waarbij hij „wel voordeel trekt uit de bestrating „naar zijn terrein, enz." B. en W. kunnen zich met dit advies niet vereenigen. Zij brengen in herinnering dat, ingevolge het raadsbesluit van 20 December 1911 aan den heer J. Oortgijsen op een gelyk verzoek, de gevraagde vergunning werd ver leend o. a. onder de volgende bepa ling: dat voor zijne rekening zouden komen de kosten van rioleering en bestrating van de Bassingracht, langs de perceelen sectie C, no. 4812 en 5169, van af de scheiding der per ceelen sefftie C, No. 561 en 4812 ;tot en in aansluiting met de bestaande bestrating nabij de Ruijghsloot. Voorts werd aan adressant nog medegedeeld, dat by exploitatie van de perceelen sectie C, Nos. 5169 en 5613 tot bouwterrein, aan de eige naren daarvan o. m. de voorwaarden zullen worden gesteld, dat. zy aan de gemeente zullen hebben te beta len de kosten van bestrating en rio leering, respectievelijk van het ge deelte der Bassingracht langs perceel sectie C, no. 5169, geheel en van de straat langs Sectie C, No. 5613, voor de helft, welke bedragen, na ont vangst, aan hem of zijne rechtver krijgenden zullen worden afgedragen. De bovenstaande voorwaarden ko men B. en W. ook thans nog zeer noodzakelijk voor en wij achten dus danige behandeling van deze aange legenheid zóó in het belang der ge meente, dat zy u voorstellen aan de adressante te berichten, dat de vergunning zal worden verleend onder dezelfde voorwaarden als in 1912 werden gesteld. Hierover ontspint zich een uitvoe rige gedachtenwisseling. De mee ningen loopen over dit geval uiteen een deel der Raadsleden vereenigt zich met het advies van B. en W., een ander deel gaat met de Commissie van Bestand mee. De heer Adriaanse vindt het onrechtvaardig om aan iemand, die in uitzicht stelt behoor lijke .woningen te bouwen, ook nog dit optedragen. Spr. zal zich in ieder geval daartegen verzetten. De Voorzitter meent,dat,door het advies van B. en W. niet op te volgen, een precedent geschapen wordt. Spr. onderschrijft in geenen deele de woorden van den heer Adri- 't Gaat niet alleen om do kwestie van bestrating, maar ook om de rioleering. Moet de gemeente ook dat bekostigen? vraagt spr. De ver dere perceelen liggen buiten het uit breidingsplan. Spr. vindt de bepaling niet zoo bezwarend. De heer Adriaanse vindt het niet billijk. De Voorzitter wijst er op, dat men in andere gemeenten nog wel heel andere voorwaarden oplegt. De heer De Geus zegt, dat bepalingen, volgens welke nu gehan deld wordt, ontstaan zijn uit de wan toestanden van vroeger. Moet de gemeente de kosten dragen, terwijl de particuliere exploitant de winsten heeft Tot welke consequenties leidt dit? De heer Biersteker is van meening, dat de Raad zich houden moet aan het vroeger genomen be sluit. Spr. voelt in beginsel voor de redeneering des heeren Adriaanse, maar 't zou onbillijk zijn van het vroeger ingenomen standpunt afte- wijken. Op„ die manier bevoordeelt men mevrouw Oortgijsen tegenover een ander. Het standpunt van den Voorzittter is dat van den vorigen burgemeester, die zeide: als er een villapark werd gezet, zou dat in 't belang zijn van de gemeente, nu 't arbeiderswoningen zijn, geldt dat niet. Re- en dupliek tusschen verschil lende heeren en den Voorzitter. Ten slotte zet de heer Oortgijsen het ge val uiteen. De heerschende woning nood is de oorzaak geweest, dat adressante met haar verzoek gekomen is. Aan het z. g. tuindorp bouwt men op dit oogenblik zonder bestraling. (GeroepDat ligt buiten het uitbrei dingsplan). Men meet zoodoende met twee maten. Op deze manier draait men het particulier initiatief den nek om. Het voorstel-B. en W. komt in stemming en wordt aangenomen met 9 tegen 7 stemmen. Tegen stemmen de heeren Bob, Van der Ploeg, Adri aanse, Krijnen, Biersteker, Grunwald en Van Breda; de heer Oortgijsen blijft buiten stemming. Verlofdagen. Voorstel van B. en W. in zajee de verlofdagen enz. van eDkele werk lieden zonder vaste aanstelling. (Zie Held. Crt. van 5 Juni.) Bij acclamatie cf. advies aangenomen. Weekloonen. Advies op een schrijven van J. P. Greuter, aan de Gasfabriek werkzaam geweest als los-stoker. B en W. hebben ter lezing neer gelegd een schrijven van J. P. Greuter, waarin hij verzoekt om uitbetaling van zijn loon. Deze man verliet Don derdag 29 April j.1. eigendunkelijk zijn dienst aan de Gasfabriek, waar hij in die week drie dagen als losse stoker was werkzaam geweest. Het verzoek is niet op zegel gesteld, zoo dat daarop geen beslissing ban worden genomen. B. en W. wenschen den Raad er op te wyzen, dat naar hunne meening, al was in den vereischten vorm een gezegeld adres ingediend, de beslissing toch niet anders dan afwij zend zou kunnen zijn, omdat, wanneer dergelijke willekeurige handelingen toegelaten werden, het behoorlijk door gaan van het bedrijf geen oogenblik verzekerd zoude zijn. Voor dergelijke losse werklieden is een opzeggingster mijn van een week gebruikelijk en dit mag zoowel van de zijde der werklie den als van die der gemeente worden gevorderd. B. en W. stellen om bovenaange- geven redenen voor, hetschrijven voor kennisgeving aan te nemen. De heer Biersteker stelt voor het adres niet te behandelen. Het verbaast spr. dat B. en W. hebben gemeend hier informeel te moeten handelen door een ongezegeld adres te behandelen. B(j acclamatie conform voorstel— Biersteker besloten. Suppletoirs begrooting. Aanbieding van de 2e suppletoire begrooting voor den dienst 1915. Wordt, nadat de heer Vap den Berg eenige inlichtingen gevraagd en verkregen heeft over een post kasgeld der gasfabriek, bij acclamatie aangenomen. Gebruik gemeentegrond. Voorstel tot wijziging van het be sluit betreffende het verzoek van den Minister van Marine om vergunning tot het leggen van een ondergrond- schen kabel voor de stroomvoorzie ning van de kazerne voor den Onder zeedienst van uit de Electrische Centrale op 's Rijks Werf. De heer Biersteker merkt op, dat het eigenaardig is, dat het Rijk bezwaar maakt tegen de betaling van het recognitierecht van f 1.-. Omgekeerd moet de gemeente bij het maken van een weg wel recognitie betalen. Eenige nadere gedachten- wisseling ontstaat hierover en het voorstel wordt tenslotte b(j acclamatie aangenomen. Regenbak. Mededeeling in zake het maken van een regenbak te Julianadorp. (Zie Held. Crt. 5 Juni). Bij accla matie wordt de gevraagde verhooging van de gevoteerde som toegestaan. Keuringsdienst. Voorstel betreffende eene overeen komst met de gemeente Anna- Paulowna voor de keuring van brood. Bij acclamatie goedgekeurd. Tuingrond. Voorstel tot verhuring van een stukje tuingrond te Huisduinen. Als boven. Politie. Voorstel tot vaststelling van de vorordening op de salarieering van het politiepersoneel. Bij acclamatie goedgekeurd, be houdens een kleine verandering in art. 11. De heer Oortgijsen bepleit het uitbetalen van de loonen ten buveele. Thans moeten de agenten eiken Zaterdag hun loon halen bij den gemeente ontvanger, hetwelk, gezien den korten tijd tusschen den middag, zijn bezwaren heeft. De Voorzitter zegt onderzoek toe. Reiniging. Voorstel tot verplaatsing van de opslagplaats van den Gemeente-Rei nigingsdienst. Hiermede in verband staat: Beltterrein. Voorstel tot aanvaarding van de voorwaarden, waaronder vergunning is verleend tot het maken van een uitweg van het nieuwe beltterrein naar den Rijksweg en van een steiger aan het Noord-Hollandsch Kanaal. (Zie Held. Crt. 8 Juni). De Voorzitter deelt mede,dat het door den Gemeente-Bouwmeester geraamde bedrag zeker wel met 10 °/0 verhoogd kan worden onder de tegen woordige omstandigheden. Daarbij komt nog de kwestie van water leiding en verlichting, enz., zoodat er nog ongeveer f15000.— bijkomt. Na eenige op- en aanmerkingen wordt conform de voorstellen besloten. Werkspoor. Voorstel in zake het overdragen van de vergunning voor het werk spoor enz. aan het Heldersche plein. (Zie Held. Crt. 8 Juni). Bij acclamatie cf. advies besloten. Commissie. Voor de benoeming van 4 leden van de Commissie bedoeld in artikel 57 van de wet op de Rijksinkoms tenbelasting worden aanbevolen de H.H. W. Biersteker, P. van Dalen, C. Dito en P. de Geus. Deze worden benoemd met resp. 15, 17,-17 en 11 stemmen. Benoemingen. Ter benoeming van een onderwijzer aan de School No. 4 is de volgende voordracht opgemaakt: 1. T. C. Pi eters te Haarlem. 2. H. C. Hulzebos te Abcoude. 3. A. C. Boon te Helder. Met algemeene stemmen (op 1 na) wordt no. 1 van de voordracht be noemd. Men is nu genaderd tot de Rond vraag. De heer Biersteker heoft ge vraagd eenige vragen temogen stellen naar aanleiding van het optreden der politie op 28 Mei jl. Spr. heeft echter geen antwoord ontvangen. De Voorzitter antwoordt, dat hij niet vermoedde, dat de bedoeling van den heer Biersteker was de zaak in den Raad te brengen. De heer Biersteker geeft nu een uitvoerige uiteenzetting van het gebeurde. Op de Loodsgracht was een opstootje geweest, een vechtpartij tusschen een matroos en een mari nier; de laatste werd gewond weg gedragen. Politie was niet aanwezig. Uit de Looiersstraat kwam een man aangesneld, die allerlei dreigementen uitte en den gewonden matroos telyf wilde. Deze man was gevaarlijk voor de omstanders. Spr. telefoneerde naar het Molenplein om politie assistentie en het duurde heel lang eer er politie kwam. Dat de bewuste man inderdaad gevaarlijk was, bleek uit het feit, dat hij vau een dokter, die uit de Hoog straat kwam, de flets vernielde. Eersr. 20 minuten later kwam een agent per fiets, later nog verschillende andere. Toen waren ze niet meer noodig. Spr. vroeg waarom niet direct iemand gekomen was. Het antwoord was er was maar een agent op het bureau, die niet weg kon, omdat hij ongesteld was. Het voorschrift van de politie, dat op elk bureau, moet aan wezig zijn een commandant met minstens één man is hier niet opge volgd. Wijst een en ander er, vraagt spr., niet op, dat er aan de samen stelling der politie iets hapert Voor spr. althans is het gebeurde een be wijs, dat het corps gereorganiseerd moet worden. Spr. maakt nog andere opmerkingen betreffende het politietoezicht. Er zijn in den laatsten tijd veel zwervers met allerlei waar langs den weg. Onlangs was er zelfs een, die zich niet ontzag alleenwonende vrouwen te brutaliseeren. Laat men eene be paling in de politie verordening op nemen, waarin dit venten verboden wordt. Die bestaat in alle omringende De Voorzitter meent, dat aan de hand van de rapporten, die hem verstrekt zijn, de voorstelling van den heer Biersteker wat overdreven is. Spr. moet zich houden aan de officieele rapporten. Hierover wordt nog nader van ge dachten gewisseld. Daarna wordt, aan gezien niemand meer het woord ver langt, de openbare zitting gesloten de Raad over in comité- generaal. HAARHERSTELLER. Beproefd middel tegen het uitvallsn en tot bevordering van den hergroei van 't hoofdhaar, blijkt steeds het beste. Per flacon 50 cent. Alléén verkrijgbaar bij: Spoorstraat, Coiffeur. Aanbevelend, A. DOL. R.-K. Koster. Beslist het goedkoopste adres. Belast zich tevens voor de be dieningen van Begrafenissen in nette Uniformkleeding, zoowel binnen- als buiten deze gemeente. Billijke tarieven. Inrichting tot het repareeren, emailleeren en vernikkelen van Rijwielen en Motorrijwielen. FABRIEK VAN HET APPARAAT ELECTRO. PLANTSOENSTRAAT 4. Werkplaats: STATIONDW.STRAAT. Wij nemen gelden in deposito. Rente tot nadere aankondiging met één das opzegging 3% -/„ tien dagen 4 voor drie maanden vast 3'/2 7. zes maanden 3% 7. één jaar vast 4 7.

Heldersche Courant | 1915 | | pagina 4