AGENDA. Witte Bioscoop, Koningstraat. Hoofd nummer: „De Golem". Cinema Palace, Binnenhavens. Hoofd- nummer: „De lijdensweg eener Ko ningin". MARINE EN LEGER. Met den 28en dezer wordt de luit. ter zoe dor 2e klaBso J. J. Dikkers, van Hr. Ms. „Koningin Umma", belast met het bevel over het Stoom- loods vaartuig No. 3. Met den 25en dezer wordt de plaatsing bi) don onderzoekingsdienat te Willemsoord van don luit. tor zeo der 2e klasse marine-reserve D. P. B. Visser ingetrokken en hii belast met het bevel over Hr. Ms. torpedoboot „Makjan". De lult. ter zee der 2e klasse marine-reserve B. F. A. Fohren wordt met 28 dezer overgeplaatst van Loodsboot No. 1 naar Hr. Ms. Wachtschip en geplaatst by den ondorzoi-kingsdienst lo Willemsoord, tor wijl met denzellden datum worden overgeplaatst vau Hr.Ms. „Atjeh" naar Loodsboot No. 1 do buitengew. adelborst marine- reserve J. Stolp en van Hr. Ms. „Atjeh" naar nr. Ms. Wachtschip de bultongew. adelborst marino-reserve D. do Boor. Do onlangs uit Oost-Indiö teruggekeerde lult. ter zoo dor 2e klasse J. Schouten is geplaatst aan boord van Hr. Ms. Wachtschip te Willems oord. Den 26en dozor worden bevordord: Sergeant-zoomilicienmach.drijver D. J. Neder- hand tot zeomilicionmach.dri)ver-majoor; korporaal-zeemilicienmacb.drijver C. J. Odlnot tot 8ergeant-zeomilicienmach.drijver; zeemillcienmach.drijver D. Kuiken tot zee- millcienmach.-drijver-majoor idem L. Luuraema tot scrgeant-zeemiliclen- mach.dry ver idem H. Vrolijk tot korporoalzeemilicion- mach.drijver. De korporaals H. do Graaf, J. vanderWoude STOOMVAARTBERICHTEN. Stoomvaart-Maatschappij „Nederland". Bowean, uitr., arrlv. 22 dezer te Padang. Rembrandt,uitr.,arriv. 22dezer te PorHiatd. Kon. dor Ned., tliulsr., vertrok 20 dezer v. Genua. Karlmoen, thuisr.arriv.22dezer ter reedo v. Deal. Arabon, uitr., pasB. 21 dezer Kaap Sorrat. Karlmata, uitr., pass. 21 dezer Malta. BUliton, thuisr,, pass. 23 dezor Porinv Nlas, thuisr., pass. 23 dezer Perim. Kou. Emma, uitr., pass. 23 dezer Ouvssant. Oranje, uitr., axrl v. 23 dezer te Sabang. Lombok, thuisr., vertrok 20 dozer van Padang. Rotterdamscha Lloyd. Bandoeng arriv. 21 dezer v. Norfolk te Macassar. Rindjani arriv. 22 dozer van Java te R'dam. Kttwi arriv. 21 dezer van R'dam te Batavia. Dell, uitr., pass. 21 dezer Aden. Malangarrlv. 19 dozer van Batavia to New-York. Wilis, uitr., pass. 21 dezer Perim. Insulinde, uitr.,pass. 22 dezor Gibraltar. Koninklijke Hollandsche Lloyd. Etna, thuisr., ifl 20 dozer bjj Deal geankerd. Norfolk, thuisr., pass. 22 dezer Dover. Zeelandia vertrok 23 dezor v. A'dam n. B.-Ayros. Naar Atjeh en onderhoorigheden en de Oostkust van Sumatra: or Engeland eiken Dinsd. 112.15 's m. Naar Guyana (Suriname) spost vla Amsterdam Ion 16 Juli I 0.65'»av. lil via Queenstown I 6 cn 19 12.15 's m. mail vla Soutliampton Juni 112.16 'nu. (aUeen op verl. d. afz.) Naar Curaqao, Bonaire en Aruba: sepost via Amsterdam I Ion 16 Juli I C.66'Bav. ïail via Southampton olkun Maan- of Quoenstown dag en Dond. 12,15 's m. Naar St. Martin, Sfci Eustatius en Haven te Nleuwedlep. 22 Juni. Aangekomen van Harlingen en vertr. naar Goole Ned. s.s. „Friesland". Idem van Harlingen naar Leith Eng. s.s. „Mascotte". 28 Juni. Idem van HuU naur Harlingen Nederl. s.s. „Calodonia", VISSCHERIJBERICHTEN. Nlouwodiop, 22 Juni. Aangebracht door 40 Worders: 6 tot 10 stuks groote^Umg. per Btuk 1 tot 4 mand kleinec-- fö.-, 1 tot2mand schar, per mand f360ar4.-, 1000 stuks pieterman, per 100 stuks f4.- Door trekkers15 tal geep, per tal f 10 a f 11, 1000 stuks pieterman, per 100 stuks f 3.60 a f4, 3 tal haring, por tal f4. 28 Juni. Door 80 korde long, per stuk 76 ct., 10 tot 40 stuks middoltong, por stuk 86 a 40 ct., 10 tot 30 stuks kleine tong, por stuk 16 a 20 ct., 1 tot2mandstortschol,por mand f9.- a f12.-, 1 tot 6 mand kleine schol, por mand f 4.= a f6.-, 1 tot 2 mand schar, por mand f3.60 a f4.-, 3000 stuks pieterman, per 100 stuks f4.- a rtöO. Door trekkers: 6tal geep, per tal f966. MARKTBERICHTEN. Helder, 23 Juni 1916. GROENTEVEILING. Spinazie, f 3.- a f4.- por 100 mandjeB. id. f0.— a fO— 100 pond. RadijB, f0.- a f0.- 100 bos. Raapstelen, f060 a f 1-- uoauawiou. i u.ov a a. Rabarber, f3.- a f5.- Sla fte soort) f060 ld, (2e soort) f0.— Fnj, f0.- a f0.- 100 n Postelein, 13.- a f6.60 Zuring fO.- oen, Aaperges dik wit fO.— a fO.— 100 bos. Id. dik blauwe f a f— 100 ld. dun wit f a f 100 ld. dun blauw f 100 Wortelen f8.- a f6.- „100 dub. bos. Bloemkool (le soort) f12.- a 1' 100 stuks. Id. (2o soort) f8-al'0 100 ld. (8e soort) 15.-af O 100 Komkom, gele f8.— a f10.— „100 ld. (2e soort) fO.- 100 Uien f L- a f6.— 100 bos. Meirapen f6 - a f6.- 100 stuks. Aardbeien fS - a f9.- 100 mandjes. Peulen fa- a f 9.- „100 pond. Kersen f12.- a f 16.- 100 8Uboonen f060 a f0.- 100 stuks. Helder, 24 Juni 1916. GROENTEVEILING. Spinazie, f0.— a f0.- per 100 mandjes. id. f0.- a f0.- 100 ben. Radils, f-.- a f0.- 100 bos. Raapstelen, f0.76 a fl-— 100 Rabarber, f8.— a f6.— 100 Sla (le soort) f 1.- a fl.70 100 krop. 81a (2e soort) f0.- a f0.- 100 81a (3e soort) f0.— 100 Prt) fa- a fft- 100 bos. Powreelle f8.- a fft- Selderjj fft- a f3.- 100 PoBUlein f6.- a f&- 100 boa. Asperges dik wit f—.— a f 100 ld. dik blauw f af— 100 ld. dun wit f af— 100 ld. dun blauw f0.—af 0. 100 Wortelen f4.60 n f6.- 100 Zuring f0.- 100 bon. Bloemk.de soort) fl3.-ail6.- 100 stuks. Id. (2esoort) flO.—af—100 fd. (8e soort) f6.— „100 Komkomm. groene fC.— 100 ld. gele f8af 10.— 100 Uien f8.- a f6.- 100 bos. Meirapen f6.- a f6.- 100 stuks. Aardbeien f&- a fft- 100 mandjes. Peulen f& - a f9.- 100 pond. Kersen fll.- a f18,- 100 Beverwijk, 23 Junf 1916. Groenton. Asperges, dik wit, f21.00 f28.00, ld. dun wit f6/X)-f 1200, id. dik blauw f 10.00-f ia00, id. dun bi. f S-f 6 per 100 bos, pouti leln f 0.11—f064 per ben, raapstelen f—.0—fO.— por 100 bos, rabarber f8,00-f6.00 per 100 boB, radUs f—,0—f0.— por 100 bos, sla f0.40—f 1.- por 100 krop, spinazie f 0.00—f0.00 per kist, zuring f0.00—f0.00 por ben, wortelen Ï6-8 p. lOObos, bloemkool lo soort fftOO-flftOO, id. 2e soort f4.00—f660, ld. So soort f 2.00-f360 per 100 stuks, aardbeien f 36-f38 per 100 K.G., id. f660-f760 por 100 mandjes, doppers f660 a f760 per 100 Behagen, 34 Juni 1916. Paarden t 0.— k Veulens a— Ossen 0.- 4 Stieren 190.— 2 22 Geldekoolen (magere) 180.— 2 116 Goldokooien (vette) 200.- 4: 30 Kalfkooton 200.- 8 Vaarzen 0.— 9 Pinken 90.- 1: Graskalvoron ft— 60 Nuchtere kalveren 14.— 0.- (magore) (vette) a- 960 Schapen (i Overhouden 0.— 900 L&mmorcn 1*.— I Bokken en Gelten ft— Varkens (mag.) ft— 28 Varkens (vette) p. K.G. 0.76 40 Kipgen Duiven ft- Ganzen ft— Zwanen 0.— 900 K.G. Boter L25 60 Kaas 0.80 4600 Kipeleren p. 100 stuka 6.— 800 Eendoioron p. 100 stuks 660 Handel magere geldekoolen trekkend; v goldokoeion idem; kalfkoeien idem. CORRESPONDENTIE. Abonné H., Onrust. Bedoeld stuk is te persoonlijk om te worden opge nomen en ligt te uwer beschikking. (Redactie). Tijdstippen van verzending der Brievenmalen. Naar Oost-Indië: Verzendingsweg. I Datum der TOdst.der tor post- laat-busl. Per: bozorglng. a/hPostk. it via Amsterdam1 en 16 Juli j 666'snv. enopvorl. d.afz.) mail vla Engeland 28 Juni 112.16 'S m. Naar Kaapland, Natal, Oranje-Rivier kolonie en Transvaal: eiken Donderdag, 1216 'sro. Burgerlijke Stand van Helder, van 22 en 23 .Juni '15. ONDERTROUWD: C.W. Christiani __i L, P- Keijzer; L. P. Th. van Son en N. Snel; D'. Jongsma en C. H. Wilner; A. Boerdijk on B. Groen. BEVALLENW.Lastdrager- Wulf- lé, z.J. van Reek Blankman, d.; G. Dienaar Prins, d.; B. Jansen- Bruin, z.G. A. Kuipers-Simon, z. OVERLEDEN: C. J. Lamens, 56 jaar; M. de Jongh, 19 jaar. DE OORLOG. De algemeene toestand. Lemberg is gevallen. En daarmede ia ecu groot deel van de Russische winst verloren gegaan, Ondanks den hevigen tegenstand, dien de Russen daar op verschillende punten hebben geboden, konden zij Lwof, zooals zij den naam Lemberg reeds gerussificeerd hadden niet behouden. Het leger van aartshertog Jozef Ferdinand rukte op Rawaroeska aan von Mackensen had, na bij Mosjiska de Wisznia te zijn overgetrokken, den marsch op Zolkief voortgezet. De Oostenrijksche generaal von Bóhm- Ermolli had de Grodek-linie geforceerd en marcheerde nu naar Lemberg; von Linsingen kwam uit het zuiden, van de lijn Mikolajef-Zydaczof aan, en rukte naar Przemyslancy op, en uit het Z.G. kwam de Oostenrijksche troepenmacht onder generaal Pflanzer- Baltin opzetten. Zoo werd de positie der Russen onhoudbaar. Lemberg was bovendien niet aan gelegd, om van de westzijde te worden verdedigd. Het was een bastion, tegen Rusland gekeerd, naar het oosten verschanst; wel hadden de Russen in de maanden dat zij de stad in bezit hadden een versterkings" aangelegd, die zich 15 K. M. ten westen van de stad uitstrekte, maar het gevaar om te worden afgesneden was te groot, en derhalve was het raadzaam de verdediging van de stad niet lang vol te houden. Toen de Russische verdedigings linies ten zuiden van de stad waren doorbroken, en de wegen, die naar de stad leiden, door de aanrukkende Oostenrijksch-Duitsche legers konden worden {onder vuur genomen, was de stad niet meer te houden. Voor de Russen is dit verlies groo- ter dan de afstand van de hoofdstad van Galicië alleen. De terugtocht uit Lemberg moet noodzakelijkerwijs den terugtocht uit getyeel Zuid- en Oost- Galicië tengevolge hebben, Pe front lijn aan den Dnjester kan niet wor den gehandhaafd, nu het steunpunt van die lijn is gevallen. Lemberg toch was het spoorwegknooppunt, waar de spoorwcgljjneu uit Rusland samenkwamen en van waar de ver deeling van troepen, levensmiddelen en ammunitie over de verschillende legers plaats had. Maar ook het front aan de Tanef kan niet worden behouden, wanneer de Russen tot over de grens worden teruggedreven. De verdere gevolgen van dezen terugtocht kunnen voor- loopig nog onbesproken blijven, wijl niemand voorzien kan tot hoe ver de Russen zuilen genoodzaakt worden den terugtocht voort te zetten. De meening van den oorlogscorres pondent van het „Berl, Tageblatt", dat de snelle vooruitgang der ver bonden legers wijzen zou op een vermindering van het weerstands vermogen der Russische troepen in Galicië, schijnt minder juist. Uit alle berichten blijkt, dat de bondgenooten een taaien en dapperen tegenstander tegenover zich hebben, die voort-, durend tegenaanvallen deed, en her haaldelijk zeer harde en gevoelige klappen uitdeelde. Het Russische legerbericht, dat steeds eenige dagen achter is, en heden berichten bevat van 19 tot 21 Juni, dus over de nadering der ver bondenen in de richting van Lemberg zwijgt, maakt melding van hevige gevechten ten zuiden en zuidoosten 'van die stad, waar de legers van von Linsingen en Pflanzer-Baltin opruk ken, gevechten, waarin vaak stoute aanvallen door de Russen gedaan, een gedoeltel.ijk succes hadden. Een vijand, die nog zoo krachtig kan op treden, als daarin wordt gemeld, is niet gedemoraliseerd. En daarom is het wenschelljk geen voorspellingen te doen over de mogelijke gevolgen van den val van Lemberg en de ontruiming van Galicië, maar den loop der gebeurtenissen af te wachten. Zeker is het, dat de Duitsche troe pen in het front aan den boog van den Weichsel aanzienlijk worden ver sterkt. De „Times" verneemt uit Petersburg, dat een groot deel der Duitsche troepen uit het Westen naar dat front zullen worden over gebracht. Het Petersburgsche boricht spreekt zelfs van 30 pet., en de „Ti mes" meent, dat nog verschillende divisies van het WeBten naar het Oostelijke front zullen worden over geplaatst. Als dit bericht juist is, zou daaruit zyir af te leiden, dat men in Duitsche militaire kringen maatregelen neemt voor een krachtig optreden tegenover Warschau, waarschijnlijk in verband met de omtrekkende beweging, die nu door de Duitsch-Oostenrijksche legers in Galicië wordt volvoerd. Indien de „Times" juist is inge licht en werkelijk een zoo groot per centage aan de Duitsche strijdmacht ia het Westen kan worden onttrok ken, zonder dat daardoor vrees be hoeft te ontstaan voor doorbreking der Duitsche linies, dan moet het zelfvertrouwen, het gevoel van zeker heid bli de Duitschers wel zeer groot zijn, en de overtuiging, dat hunne linies tegen elke doorbraak bestand zijn, wel zeer vast geworteld. Tot dusver zijn die pogingen, op de meest verschillende punten en vaak met groote kracht ondernomen, nog steeds mislukt. Majoor Moraht vestjgt daarop ook de aandacht inliet „Berl. Tageblatt"; h|j zegt, dat de stille weerstand tegen de meest krachtige aanvallen on 't voortdurend vuren eener uitmuntende vijandelijke artillerie, door de Duit sche troepen in het Westen blijken geeft van de groote waarde der in genomen stellingen en van de krach tige verdediging. En hij vervolgt: „Wij hebben slechts een voor onze tegenstanders duidelijk kenbaar doel vasthouden wat wij in het Westen bezetten, en in het Oosten de over winning behalen". En evenals de Engelsche meoniug is, dat het hoofddoel der geallieerden moet zijn: „to kill the Germans",' schrijft majoor Moraht: Dat wij daarby tevens het doel van den strijd bereiken en den tegen stander vernietigen is een gevolg der tegemoetkomende houding van de vijandelijke aanvoerders. Hunne aan- valsbevelen waren zoovele opofferin gen van duizenden manschappen". Het groote hoofdkwartier meldde in een der berichtenDe bloedige ver liezen der Franschen gelijken die van den slag in Champagne"; en daarin vielen, naar van Duitsche zijde werd beweerd, 40,000 Pranschen. Zie - dat is hot; orge, het ellendige, het rampzalige van dezen oorlog neen, van den oorlog in het algemeen. Daar worden dagelijks duizenden op geofferd, de besten, de krachtigsten, de sterks ten, de meest geschikten, jongelingen dio de toekomst, nog voor zich hebben, mannen in de kracht van het leven. Daar wordt van het gevechtsveld een reusachtig kerkhof gemaakt, vol kruisen, staaüde op graveD, waarin de boop de's vader lands werd neergelegd. Daar worden natiën, volken, landen, langzaam uit gemoord, tot doodblpedens toe. Daar worden de meest kostbare meusclien- levens opgeofferd, dag in, dag uit. En waarvoor? Het resultaat, dat men sedert maanden hoopte en verwachtte bleef uit. Aan het einde is men even ver als aan het begin. In twee lange linies liggen de legers tegenover elkaar, zoekend naar de gelegenheid om elkaar te vermoordon Heelt dit nu nog niet lang genoeg geduurd? „H.bl." Van het Westelijke gevechts terrein. Parijs, 22 Juni. Offlcioele mede- deelïng Er zijn vanochtend weer vijftien granaten uit kanonnen met groote draagkracht op Duinkerken geworpen. Onze zware batterijen zijn op het vijandelijk geschut geconcentreerd. De tegenaanvallen van de Duit schers ten noorden van Atrecht zijn vanochtend opgehouden. Ir. don loop van den dag is er alleen een hevig artillerieduel geweeat. De aanvallen van de Duitschers op de Maasheuvels, iu Woevre en Lotharingen zijn afgeslagen. De Franschen blijven in de Vogezen voortrukken. Berlijn, 23 Juni. Officieele mede- deeling yan het groote hoofdkwartier Gisteren namen wij Duinkerken en ook de troepenconcentraties in de plaatsen Beruls, Hondschoote, Veurne (Furnes) en Cassel onder vuur. Ten Z. van Souchez hebben wij in een loopgraafgevecht goede vorderin gen gemaakt. Op de Maashoogten hebben de Franschen hun pogingen om door te breken zonder het minste succes voortgezet. Tot dusver hebben wij 230 ongekwetste gevangenen ge maakt, o.w. 3 officieren, en 7 machine geweren en 20 mijn werpers genomen. Voorpostengevechten ten O. van Lunéville duren voort. lil de Vogezen hebben wij de sedert maanden fel betwiste hoogte 631 bij Ban deSapt bestormd. Wij maakten 193 gevan genen, Damen 3 machinegeweren, een mljnwerper en anderoorlogsmaterieel. Pogingen van den vijand om de hoogte te heroveren bleven vruchte loos. Van het Oostelijke gevechts terrein. Berlijn, 23 Juni. Op het zuidooste lijke oorlogsterrein is Lemberg gis terenmiddag door Oostenrijksche troe pen stormenderhand genomen. In aansluiting hierop is gedurende den nacht de Szczercek stelling tusschen den DDjestr tot Mikolajow Lemberg, verder noordelijk b|j de vervolgiDg de linie ten O. van Lemberg -Zoltance- Turynka, ten N.O. van Zolkiew, be reikt. In het San-Weichsel-gebied en links van den Boven-Weichsel be ginnen de Russen te wijken. St. Peteraburg, 23 Juni. In het gebied van de Tanew heeft onzo in fanterie, die in den nacht van den 20en onverhoeds bij het dorp Ossoecha de rivier overgestoken was, het 82e regiment Oostenrijksche infanterie met de bajonet aangevallen. Den vol genden nacht sloegen wij een ver woeden aanval van den vijand ten Noorden van de linie Tzeszanow- Rawa Ruska af. Bij die gevechten namen w|j 810 gevangenen met 23 officieren en 3 machinegeweren. De Oostenrijkers lieten sterke af- deelingen de Dnjestr overtrekken. Aan het front Ostra-Koroviec Kosmierzy nSnowidow—Wosilow Ouniche (alle plaatseD aan den Noor delijken oever langs de kniebochten van den Dnjestr ten Oosten van Sta- nisiau) eindigde dezen strijd op den 21en met voor ons volledig succes. Wij namen meer dan 3000 gevan genen en veel machinegeweren. De vijand is in vollen aftocht en is ovel den Dojestr teruggetrokken. Onze Kozakken zaten den vluchtenden vijand op de hielen en galoppeerden de vier bruggen van den vijand over den Dojestr over. Zij zetten de ver volging op den rechteroever van de rivier voort. Bij de dorpen Koropiec en Kosmierzyn is de vijand eveneens in aftocht. Bij Jojova on do stad Zalesczyki (aan den rechteroever van den Dnjestr ten Noordwesten van Czernowitz) houdt de vijand zich bij den Dnjestr staande. In den nacht van den 21en zijn de dorpen Balamoutovka, Rjawentsy en Gromeszhty in een verwoeden strijd door de onzen genomen. Wij maakten ongeveer 1000 gevangenen, ónder wie de commandant van de 42e honved-bi'igado, en namen tal van machinegeweren. Itallaansch legerbericht. Roine, 23 Juiii. In de omgeving van de Monte Nero onmoetten onze troepen aanzienlijke toepenmachten, waarschijnlijk uit Galicië afkomstig. Hun aanvallen werden afgeslagen met groote verliezen hunnerzijds. Wij maakten gevangen. B|j Plava werden aanvallen gedaan, wolko wer den afgeslagen. De Dardanellen. Londen, 23'Juni. Het hoofdkwarlier meldt: In den avond van 19 Juni hebben de Turken 450 ontplofbare granaten op ouzen linkervleugel en het centrum afgevuurd. Zij stonden voor een aan val opgesteld, die echter niet heeft plaats gehad. Bij een verderen aanval kregen zij vasten voet in een voor uitspringend gedeelte van ons front, maar zij werden ten slotte terugge worpen. Het aantal gesneuvelde Tur ken wordt op zijn minst op 1000 ge schat. Duitsche onderzeer dwingt Noorweegschen kapitein voe dingsmiddelen in zee te werpen. Londen, 23 Juni. Bij zijn aankomst te Newcastle rapporteerde do kapi tein van het Noorweegscho stoom schip „Venus" dat hij gepraaid was dooi een Duitschcn onderzeeër en gedwongen om een groote hoeveel heid van de lading, bestaande uit voedingsmiddelen, overboord te wer pen. Het schip kon daarna zijn weg vervolgen. Onderhoud met den Paus. Berlijn, 22 Jurii. In het tweede ge deelte van zijn onderhoud met den medewerker van de „Liberté" zette de Paus uiteen, dat hij alles had ge daan om Italië te weerhouden in te grijpen. Hij verheelde zich niet, dat hij hierbij ook do belangen van den Heiligen Stoel op het oog had, die door den oorlogstoestand in gevaar worden gebracht. De Paus noemde den toestand van Italië onzeker. Wel heeft de Italiaaü- sche rogeering bl(jk gegeven van goeden wil en zijn de betrekkingen van het Vaticaan tot het Quirinaal verbeterd, maar alles was nog niet lot zijn volle tevredenheid geregeld. De Paus betreurde het, dat. een deel van zijn garde was opgeheven, welke garde hij noodig heeft vpor de be scherming van zijn persoon en van de kuustschatten van het Vaticaan. Maar in het bijzonder voelde hij de nadeelige gevolgen van don wantoe stand, ontstaan doordat hij niet meer direct kan correspondeeren met alle geloovigen. De Italiaansche regeering moge wel de eerbiediging van het ge heime cijferschrift aan den H. Stoel hebben aangeboden, doch dit werd door het Vaticaan niet aangenomen, daar dit te gevaarlijk zou zijn geweest omdat men het had kunnen beschul digen van onbescheidenheid in mili taire aangelegenheden. Tot zijn spijt werd ook de censuurvrjjheid, hem door,deItaliaansche regeering gewaar borgd, niet gehandhaafd. Zijn corres- denties werden geopend en rnet alle verbindingen met de vijanden van Italië waren ook die voor het Vati caan verbroken. De Paus gaf vervolgens ziju bezorgd heid te kennen ten opzichte van den terugslag van den oorlog op Italië. Hij weet niet te zeggen hoe het volk zich zal gedragen bij een overwin ning of bij een nederlaag. Hij voelt zich niet veilig. De Paus besloot met op bezorgden toon te verklaren, dat de toekomst zeer dODker is. De eerste hand, die hem wordt toegestoken met hot doel den vrede te bovorderen, zal hij met vreugde aanvaarden. PLAATSELIJK NIEUWS. Gemeenteraad. In de raadsvergadering die Dins dag 29 Juni gehouden wordt, komen o. a. de volgende onderwerpen ter tafel. Verzoek van de afdeeling Helder van den Bond van Nederlandsche Onderwijzers om de ponsïoens-blj- drage van onderwijzers die onder de wapenen zijn en geen salaris genieten, voor rekening van de Gemeente te willen nemen. B. en W. deelen den Raad mede, dat dit verzoek niet voor inwilliging vatbaar is, omdat volgens de onder wijswet de onderwijzers verplicht zijn zelve, hun pensioen-stortingen te doen. Gedeputeerde Staten toch zou den, zoo zeggen B. en W., een derge lijke regeling nooit goedkeuren. Ook zou de billijkheid medebrengen, dat wanneor een dusdanige gunstige be paling voor de onderwijzers zou kunnen worden gemaakt, aan de overige Gemeente-ambtenaren, in ge lijk geval verkeorende, hetzelfde voor recht werd toegekend. B. en W. adviseeren op dien grond afwijzend op het verzoek te beschikken Verzoek van de afdeeling Helder van de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen om subsidie voor een vak school voor meisjes. Het vorig jaar werd een subsidie toegestaan van f1800.—, waarvan door de bizondere tijdsomstandigheden geen gebruik werd gemaakt, omdat geen rijkssubsidie was toegekend en dus door het Bestuur niet kon worden overgegaan tot oprichting van die school. Thans wordt liet voor 1916 opnieuw aangevraagd, en B. en W. meenen, dat weder f 1800. kan worden be schikbaar gesteld onder dezelfde voor waarden, en onder bepaling, dat ook door Rijk en Provincie de gevraagde bijdragen (resp. f8150.- en f750.-) worden toegestaan. De „Heemskerck" Hr. Ms.pantsorachip „Heemskerck" is Dinsdagavond te Fayal (Azoren) aangekomen en zal in den nacht van Vrijdag op Zaterdag a.s. van daar vertrekken met bestemming naar Nieuwdiep. „HELDER'S BELANG". In het „Vliegend Blaadje" van Woensdag 27 Juni 1890 verscheen de volgende advertentie: „Verfraaiing enz. der Gemeente Helder. „Belangstellendon in de pogingen „tot stichting eener Verecniging met bovengemeld doel, worden uitge- noodigd tot eeno bijeenkomst in het lokaal „Tivoli", op Woensdag 25 ..Juni 1890, 's avonds 8 uur, door de „Voorloopige Commissie: J. Bethle- ,hem, H. Bitter Sr., G. Buhse, B. F. ,van Eek, C. S. Jarlng, G. E. Klooster- .huis, T. Mooy, P. Pol vliet, F. P. .Schilling, A. P. Timmers, J. de Waal, ,C. D. Zur Mtlhlen". Op de bijeenkomst hier bedoeld, op initiatief van den beei Buhse belegd, werd de vereeniging gecon stitueerd en de aanvankelijk ietwat lange naam veranderd in Helder's Belang"; haar doel was, in korle woorden saamgevat: a. wegruiming van hetgeen de plaats onzer inwoning ontsiert, b. stichting van 't een of ander, dat tot nut of verfraaiing kan dienen, c. onze gemeente voor vreemde lingen meer aantrekkelijk te maken. Dit is moigen, Vrijdag, 25 jaar geleden; het initiatief door den heer Buhse genomen, heeft vruchten ge dragen, want de bescheiden vereeni ging is tot een eerbiedwaardig insti tuut opgegroeid, dat veel voor Den Helder heeft verricht. De eerste bestuursleden waren de heeren De Waal (voorzitter), T. Mooij (secr.-penningmeest.er), Buhse, Zur Miibleii en Kloosterhuis, en al dadelijk stak de vereeniging van wal door een 25-tal banken te plaatsen op ver schillende plaatsen in de stad. Wat de Vereeniging in die vijfen twintig jaar tot stand gebracht heeft, is niet met een paar woorden te zeggen. Door haar bemoeiingen werd beplanting veVkregen op den Parallel weg en in het Ankerpark; in 1896 op den Huisduiner wtg naar de begraafplaats. Zij besprak plannen voor een volksbadhuis en gaf een reclameplaat uit om Den Heller en Huisduinen eenige meerdere bekend heid te geven. In 1906 sloot de Ver eeniging zich aan bij den Bond voor V reemdeli ngen ver keer Het volgend jaar, 1907, was het de Vereeniging, die zorgde, dat de toegangsweg naar de Van Galen- straat (toenmaals Veldstraat ge noemd) verbeterd werd en verbreed. De geboorte van H. K. H. Prinses Juliana gaf hnar aanleiding tot de organisatie van jaarlijks weder- keerende festiviteiten, hoofdzakelijk voor kinderen. Aan verfraaiing en aanleg van parken en plantsoenen werd door de Vereeniging veel gedaanhoofdzake lijk door den ijver van den in 1906 in het bestuur gekozen heer Oort- gijsen werd het thans zoo fraai uit komend plantsoentje voor het station ontworpen en rond eenige kerken plantsoenen aangelegd. Zij verbeterde en verfraaide de, aanplakborden in deze gemeente, deed (in 1907) po gingen om de school op de Hoofd gracht te vervormen tot eene school voor M. U. L. O., - pogiDgen, die thans met succes schijnen te zullen worden bekroond, gezien de plannen die omtrent deze school „in de maak" zijn. Verder zorgde zij voor betere ver lichting van de pleinen, organiseerde een Concours Hippique (Aug. 1909). Zij maakte zich op kunstgebied ver dienstelijk door te ijveren voor kunst-avonden, en deed veel voor de verheffing van Huisduinen tot bad plaats. Uit de geschiedenis der laatste jaren memoreeren wy hetgeen zy deed inzake de tram Heldor Huis duinen, en als recipiante der banket bakkers, die in 1912 alhier hun jaarvergadering hielden. Haar be moeiingen inzake een sportterrein droegen goede vruchteD, terwijl ten slotte plannen voor een overweg over den spoorweg b(j de Spoorstraat die in datzelfde iaar tersprake kwa men, werden overgedragen aan eene commissie ad hoe. 21 Juni 1899 werd de heer Jaring in het bestuur gokozen. Helaas moest de Vereeniging in 1908 dit bestuurs lid door den dood verliezen. 23 Juni 1902 werd de heer Van Willigen be stuurslid, die deze functie nog vervult. Dat de Vereeniging in hem een Ijverig bestuurslid heeft, die steeds op de bres staat waar het noodig is, weten het van menige feestelijkheid. Het bestuur bestoDd in 1906 uit de heeren Jaring, Voorzitter, van Willigen, Feenders, Oortg(jsen Bier steker, Buhse en Kloosterhuïs. Door hetijverige werken van het tegenwoordige bestuurslid, den heer W. A. Müller, is het ledenaantal tot over de 400 opgovoerd. Vermelden we tenslotte nog, dat het tegenwoordig bestuur samengesteld is uit de heeren: W. Biersteker,Voor zitter, G. Kroeb jr., secretaris, J. van Willigen, penningmeester, J. J. Bak ker, J. Delgorge, W. A. Möller en KI. F. Oortgijaon. Wy gelooven hiermede in hoofd zaken gereleveerd te hebben hoe de Vereeniging werkte en wat zij vol bracht. Zeer zeker zou zij meer heb ben kunnen on willen doen, maar haar ontbrak de nervus rerum: voldoende middelen. De gedwongen werkeloosheid tijdens de mobilisatie werkt intusschen heilzaam op haar finantieelen toestand, zoodat de toe komst, als straks de maatschappij weer normaal is, er hoopvol uitziet. Wy wenschen dor jarige een lang en voorspoedig leven! Morgenavond heeft de lezer heeft dit reeds een vorigen keer kuunen lezen iri ons blad een ge combineerd concert plaats op het Wostplein, haar tei eere. Verschil lende corpsen: „Helder's Harmonie- kapel", „Winnubst" en de mobili- e-muziekcorpsen zullen hieraan hunne medewerking verleenen. Van de oude bestuursleden zijn nog in leven de heeren G. Buhse, Zur Mtlhlen en Kloosterhuis, deze laatste was vanaf de oprichting tot 1908 bestuurslid der Vereeniging die door het Bestuur zijn uitgenoodigd de herdenking in engen kring mee te maken. Vereeniging tot Verbreiding der Waarheid. In de Palmstraat had Dinsdag avond ongeveer 7 uur de plechtig heid plaats van de eerste steenlegging voor het nieuwe kerkgebouw der „Vereeniging ter Verbreiding der Waarheid": de orthodoxe leden der Nederd. Herv. Gemeente. Vele uitgenoodigden waren op het terrein aanwezig, waafonder ook enkele raadsleden, het bestuur van het- Militair Tehuis, van Bouwver- eeuigingen etc. Nadat do groep aanwezigen gekiekt was, Psalm 89: 1 was gezongen en de b(jeenkomst met gebed was ge opend, nam de heer J. C. S. Schok king, Voorzitter der Vereeniging, het woord, en heette allen welkom. Mid den in den oorlogstijd hopen wij dezen tempel des vredes te bouwen, vrede in den bizonderen zin, dat hij ver kondigd wordt hun die verre zijn en hun dio nabü zijn- -Al zijn ze nog zoo ver, toch kunnen ze hoorenvan het Evangelie, en al zijn ze nabij, in de armste sloppen van den Ouden Helder, toch zullen de deuren van dit gebouw open staan voor hen. We hopen den Helder tfe bereiken in de kracht van God, die ons kracht ver leent, zoodat we onwederstandelljk zijn, dat de Booze ons niet kan over winnen. Spr. heette vervolgens welkom ds. Kloosterman, die dikwijls hier komt spreken. Ds. Warners en ds. Visser hadden bericht van verhindering ge zonden. De aanwezige leden van den Raad riep spr. vervolgens het wei kóm toe. Wij hopen in geestelijk op zicht iets voor hen te kunnen z(jn en vragen wederkeerig hun steun terug. Spr. bracht dank aan den heer Kasteliju voor zijn hulp en het maken van projecten. Verder waien nog aanwezig de leden van het Militair Tehuis, gast- heeren des Zondags der Vereeniging, en de Jongelingsvereeniging. Vooral voor Evangelisatie zal het gebouw zich uitstekend leenen en dan zijn het juist die jonge krachten, die nog niet gebeukt zijn door het leven, waarvan zoo'n grooten invloed kan uitgaan. Thans zijn we genaderd tot het leggen van den eersten steen. Hoe zullen wij dien leggen? Is er behoefte aan Evaugelisalie in den Helder? Men zal zeggen: hoe kunt ge 't vra gen Hier in den Helder, met zijn wuftheid, z(jn uiterlijkheid, is zeer zeker behoefte aan evangelisatie. Maar de groote ruoeielijkheid is, dat den Helder geen honger heeft. Men kan iemand wel spys en drank voorzetten, doch als hij geen honger heeft zal hij die niet nuttigen. Wij hebben dit wel bedacht, maar er zijn toch ook moedgevende dingen. Toen hier eenige jaren geleden de tent was, kwamen er allerlei lieden, die nooit in de kerk kwamen. Dat geeft, moedmisschien is er toch nog wel terrein voor onzen arbeid. Neem u voor uw eigen evan gelisatie-gebouw onbedorven te hou den door politiek. Politiek bederft zooveel, toch is hot onze roeping ook op dat terrein onzen plicht te ver vullen. Maar bij het oprichten van dit evangelie gebouw moeten we be denken, dat we het hebben op te richten volgens Gods wil. Al zouden we zelf niets bereiken, al zouden we ook ondergaan, als we maar weten dat we onzen plicht gedaan hebben is er niets verloren! Ons werk zij tweeiedig: op kerke lijk terrein en daarbuiten. Op kerkelijk terrein: werken aan het herstel der Evangelische Kerk. Zoolang -door moderne predikanten gewerkt wordt, zullen ook wij blijven getuigen. Ds. Warners krijgen we binnenkort in onzen kring; we hopen, dat de band met dezen daardoor sterker moge worden. Verder een streven naar betere toestanden op kerkelijk terrein, niet meedoen aan de boedelscheiding ethisch, confes sioneel, evangelisch etc. Wij willen reorganisatie, zoodat de Christus naar de bedoeling der Schrift kan worden gepredikt. Tenslotte nog bidstonden, bij bellezingen en -besprekingen. Buiten de kerk werkt de jongelings vereeniging met tractaten enz. Een laatste woord zij gericht tot de heeren Van Niftrik, architect, de opzichters, den aannemer Zeeman. Bouwt, zoo vroeg spr. hun, dit huis met piëteit. En gij. werklieden, bouwt het met heilige handen. Laat uw mond rein zijn. Hierna had de eerste-steenlegging plaats door het oudste zoontje des heeren Schokking. Dit moment werd eveneens door den photograaf ver eeuwigd. Daarna nam de heer ds. Klooster man het woord. Spr. noemde het leggen van den eersten steen van een nieuw huis in dezen tijd, nu zooveel huizen worden afgebroken, een daad van overmoed. Maar, voegde spr. er bij, ik wensch u daarmede geluk, omdat gij niet bouwt uw huis, maar dat van God. De nood was u opgelegd, als or geen geestelijke nood was zou het bouwen overbodig zijn. Ik wensch u eon voorspoedige bouw, maar als straks uw huis klaar is, begint het bouwen eerst recht. Moge er worden gebouwd tot in opbouw van jaren I De heer Rumpff, Voorzitter Mili tair Tehuis vestigde er de aandacht op, dat, al ligt de werkzaamheid van dat tehuis niet op kerkelijk terrein, we niettemin voelen, dat we éene belijdenis hebben en dat we elkaar de hand behooren te reiken. Vervolgens werd nog het woord gevoerd door den voorzitter der Jon gelingsvereeniging, den heer Klik en door den heer Van Diest, die namens de afdeelingen sprak der Vereeniging ter Verbreiding der Waar heid. Do heer Schokking sprak woorden van dank en na het zingen van Gez. i 891 was de plechtigheid afgeloopen. Vermelden wij nog, dat eenige musici van de Kon. Marine-kapel koraalmuziek speelden. De gedenksteen, die in dit kerk gebouw zal worden gemetseld, draagt de volgende inscriptie: „Van dit gebouw werd de eerste steen gelegd door Bart JohanGer- hard Schokking, op den 22enJuni 1915". Een gecalligrapheerde oorkonde, vervaardigd door den architect, den heer Ph. van Niftorik (Amsterdam), die ingemetseld zal worden, luidt als volgt: Op den 22sten Juni van het jaar onzes Heeren negentienhonderd en vijftien, werd van dit gebouw der Voreeniging ter Verbreiding der Waar heid te Helder de eerste steen ge legd door Bart Johan Gerhard Schok king, oudste zoon van J. C. S. Schok king, Voorzitter der Vereeniging, terwijl verder bestuurleden waren E. D. Harms, Secretaris. P. Spruit, Penningmeester. R. Regter, 2e Voorzitter. W. E. Volk, 2e Secretaris. N. Graaff, 2e Penningmeester. J. van ZwiJNDREGT." Zomer-concert Louis Morisson. DM is zeker: als het gezelschap- Morisson hier weer komt concertee- ren zal mon het plafond van „Casino" eenige meters omhoog moeten bren gen. Het geluid dezer Belgische artis- teD, die gewend z|jn in de enorme ruimte van de ADtwerpsche opera te zingen, is voor „Casino" te machtig; het resonueort tegen de wanden en, terwyl gij den zang hoort, klinken de echo's der gezongen klanken nog na. 't Is geen aanmerking op iets ol iemand, wij constateeren slechts het feit, en, waar het hier opera-zangers betreft, is de kracht van deze stem men op zichzelf een verdienste, al tuitten onze ooren er vau Maar eilacieterugkomen doen. z<? v&st en zeker niet. Voor wat hoort wat en „meneer Morisson doet niet voor een klein beetje don mond open", zooals de impressario ons zeide. We willon maai- zeggen dat de recette dunnetjes was, erg dunnetjes. Iets beter dau den vorigen keer, maar toch't was mager. Wij zouden willen vragenboe ib 't ter wereld mogelijk Want uit.de verschillende recensies iu andere- bladen bleek toch wel, dat het hier geen minderwaardige artisten betrof,, doch dat hier supérieur, ecrste-klas kunst geboden werd. Zoo'n zanger als Morisson, zoo'n violist als Hubert Commissaris, liggen niet voort 't oprapen. Enfin, de afwezigen qui onttou- joürs tort kunnen hun verzuim niet herstellen't is afgeloopen, uil, fiui. Den Helder staat op de zwarte lijst van den heer Morisson. Tristitiam. rerum. Op het programma stonden groo tendeels Fransche opera-fragmenten en liederen. Eén enkel nummertje van Flotow, „de" bekende aria uit de Martha, dat was alles wat niet- Fransch was. Wie sal het den Belgen kwalijk Domen? Als ge gehoord had. met welk een onzegbare smart die. sublieme tenor, Louis Morisson zijn. lied „Als België weer België zal z^n"- uitzong, dan zou h'et u duidelijk zijD„ dat de ziel van deze VlaraiDgen niet gestemd isop een Teutoonsch accoord. Zóóveel gevoel, zóóveel innige kun stenaars-ontroering hoorden wij zel den in een lied leggen, en er was eeu staege styging van innerlijk leed, van smart om het geleden onrecht,,, de gedragen schending, dat zich oploste tenslotte in het hoopvol akkoord der regeneratieals België weer België zal ziju! Voor ons was dit wel het hoofdnummer van den avond. Het overigo programma bestond we zeiden het reeds - uit frag menten van Fransche opera's. De heer E. van der Ploeg, eerste bariton van de Nederlandsche opera te Am sterdam zong het drinklied uit „Ham let" van Ambroise Thomas. Het mooie, volle, zware geluid van dezen zanger klonk in de „Casino"-zaal wat ge dempt. Mevr. Nora Giessen-Hoos, sopraan Vlaamsche opera, Antwerpen, (die in de plaats was gekomen van mej. Westerveld, die den vorigen keer optrad en ook thans aangekondigd was), had oen wel sympathiek ge luid, dat eerst later op den avond uitkwam en in het slotnummerden samenzang uit „Faust" z(jn hoogte punt bereikte. Met den beer Morisson samon zong zij uit de „Carmen", en vóór de pauze alleen de Micaela-aria uit dezelfde opera. Ten slotte was daar de heer Moris son. Wij gaven boven reeds onze indrukken weer over diens zang dit was nu een tenor in de ware beteekenis vau het woordhelder, hoog en krachtig, met een geluid, dat twee zalen als „Casino" vulde. Z(jn voordracht was in één woord schitterend hij was subliem en supé rieur. Do welbekende haast zouden wfi zeggen afgezaagde - aria uit „Martha" wist hij op onnavolgbare wijze te vertolken en wat zijn tweede nummer betreft „Als België weer België zal rijn" in stijgende ont roering hield hij door z|jn meeslee- pende voordracht en de pracht zyner stem de hoorders gevangen. Ja, Belgiö, het kleine, verdrukte land, heeft z|jn groote mannen Aan dit trio was de heer Hu bert Commissaris, leeraar aan het Ant- werpscheConservatorium, toegevoegd, die ons met z|jn vioolspel eveneens voerde in de wijde verrukkingen der muzikale kunst. Schitterend die tech niek, heeriljk die voordracht, en, even als de anderen, wist het publiek hem te apprecieeren in spontane, harte lijke bijvalsbetuigingen. O, aan by val ontbrak het den artis ten niet, en hij kwam regelrecht uit het dankbare gemoed. Van het tweede gedeelte van het programma zullen wij slechts ver melden het laatste nummerTrio uit den „Faust", waarin de drie zan gers in het slotkoor tot een heerlij ken, schier monumentalen samen zang kwamen en de drie stemmen door timbre, klanksterktejen -volheid als op één accoord gestemd leken. In een drietal kleinere vioolnummers toonde de heer Commissaris opnieuw

Heldersche Courant | 1915 | | pagina 2