HELDERSCHE COURANT No. 4483 ZATERDAG 26 JUNI 1915 43e JAARGANG Op pagina 4 van dit blad is opgenomen Feuilleton, enz. Aan onze abonné's buiteD de gemeente wordt beleefd verzocht 't verschuldigde ab- bonnementsgeld Heldersche Cou rant, Zondagsblad en Modeblad 2de kwartaal 1915 te willen over maken per postwissel of aan post zegels vóór 12 Juli a.s., zullende anders daarover met 5 cents verhoo ging per post worden beschikt. Postwissels voor dat doel behoeven slechts met een zegel van 21/.. cent beplakt te worden. Op- en ondergang van Zon en Maan en tijd van hoogwater (Texel). Maan Zon ^°°fr Juni op: onder: op: onder.-v.m.: n.m. Zondag 27 a. 9.28 m. 3.8 8.41 8.24 7.49 8.20 Maandag 28 9.65 4.34 8.42 8.24 8.44 9,19 Dinsdag 29 „10.16 0.6 3.43 8.24 9,94 10.10 Woonsd. 80 10.31 7.86 8.44 S.24 10.20 10.58 Juli Donderd. 1 „10.44 9.- 3.44 8.24 11.4 11.44 Vrijdag 2 10.55 10.20 3.44 8.24 11.48 Zaterdag 3 11.6 11.86 8.44 8.24 0.24 0.26 Nieuw leven. In een hoofdartikel van de „N. Rott. Crt." werd in het licht gesteld, welke schoone roeping de Nederland- sche ondernemersstand, de Industrie en de Handel na den oorlog zullen hebben te vervullen. Daarbij werd er op aangedrongen dat men zich tijdig op die taak zou voorbereiden. In een vervolgartikel zegt het blad verder Men moet zich voorbereiden om gevestigde industrieön tot grooter ontwikkeling te brengen, om nieuwe betrekkingen aan te knoopen, nieuwe markten te zoeken voor onze produc ten, en nieuwe wegen voor ons ver keer. Voorbereiden misschien, wellicht ook, om nieuwe industrieën te ves tigen en nieuwe arbeidsgelegenheid in .het leven te roepen. De oorlog heeft op leemten van onze industrjeele organisatie het oog doen vallende nood van den oorlog beeft nieuwe mogelijkheden aan den dag gebracht, aan voorheen ongekende fabrikaten den weg gebaand. In dit blad is reeds van deskundige zijde de aandacht gevestigd op de mogelijkheid, de groote ertsinvoeren, die over onze havens plaats hebben, ten nutte te doen komen ook aan een nieuwen tak van Nederlandsch bedrijf. Er zijn, meenen wij, reeds een tiental jaren geleden dergelijke iplannen geweest, waar toen echter Duitsch kapitaal de leiding bij zou hebben gehad. Maar zit er niets in de gedachte, met Nederlandsche energie Nederland van vreemde metaalnijverheid onaf hankelijker te maken Heeft de oor log niet in ieder geval de wensche- lijkheid daarvan bowezen? Van andere zijde werd ons gewezen op onze mooie, bij uitstek nationale industrie, de scheepsbouwnijverheid, en de eisehen, die daaraan reeds nu worden, en na den oorlog in toonemende mate zullen worden gesteld. Zorgt voor de toekomst en maakt u gereed, zooveel mogelijk van eene komende periode in den scheepsbouw te kunnen voor deel hebben was het refrein van dat schrijven. Opent zich, in elk geval, hier niet een perspectief, dat niet zonder meer behoort te worden dichtgesloten? Een klein berichtje over den aanmaak van papieren zak ken een noodfabricage, ontstaan uit door den oorlog veroorzaakt ge brek deed ons zien, dat ook hier mogelijk een nieuwe nijverheidstak zou kunnen opkomen, waarvoor be langstelling is, en wellicht medewer king zqu zijn te vinden. Denk, ten slotte, aan de glazen peertjes voor Philips gloeilampen, voor den oorlog uit den vreemde betrokken, en nu te Leerdam aangemaakt. Het zijn maar voorbeelden, die wij opsommen, om te doen zien, dat er op verschillend gebied terreinen kun nen komen open te liggen, waarop nieuwe Nederlandsche bronnen van' inkomst en voorspoed zouden kunnen Ingezonden Mededeeling. Verborgenheden der natuur. Verborgenheden der Jonge Meisjes. Het jonge meisje van 13 jaren, nog een kind, is geheel en al onbekend met de verborgenheden der natuur en met hare wonderbare wetten. Daar om gebeurt het dan ook zeer dikwijls dat zij de storingen die zij gedurende het tijdperk harer ontwikkeling on dervindt, als iets geheimzinnigs voor zich houdt. Uit schaamte verbergt zij zelfs hare ongemakken voor hare moeder, zij laat den familiearts on wetend met de verschijnselen die zij ondervindt, verschijnselen die in dat kritieke tijdperk van ongemeen groot belang zijn. De moeder moet dan in oplettendheid verdubbelen-, wanneer zij haar dochter zwak en bleek ziet, lijdend aan schele hoofdpijnen, aan pijnen in den rug, met oogen zonder levendigheid en begeerig naar een zaamheid. De moeder moet op dat oogenblik haar dochter te hulp komen en er aan denken dat de Pink Pillen het lichaam der jonge meisjes voor bereiden tot de vorming en haar ge durende dat tijdperk ondersteunen. De Pink Pillen voor Bleeke Men- schen zijn een waarborg voor de ge zondheid van het jonge meisje. De Pink Pillen zijn verkrijgbaar h fi.75 per doos, en f9.- per zes doozen bij het Hoofddepót der Pink Pillen, Dacostakade 15, Amsterdam voor Helder en Omstreken bij ALB. TEN KLOOSTER, Keizerstraat 93 en H. W. ZEGEL, Kanaalweg 63 te Schagen bij J. ROTGANSte den Burg (Texel) bij T. BUIS en verder bij verschillende Apothekers en goede Drogisten. worden aangeboord. Wij zeggen niet, dat wij de juiste vindplaatsen hebben aangewezener zijn er wellicht meer en misschien betore. Waarop wij aan dringen is slechts dit, dat de onder nemende mannen in ons land niets als utopie, niets als „niet loonend", niets met een „daar komt toch niets van" zullen terzij stellen, doch dat alles zal worden onderzocht, dat van alles, de kansen zullen Worden be rekend, dat de behoeften gepeild, de vooruitzichten nagegaan zullen wor den, en datdau, wanneer er redelijke kans is op succes, er de schouders onder zullen worden gezet. Daarbij moet dan één gedachte ter zijde worden gesteldde gedachte aan groote ondernemingswinst, die gedurende verscheidene jaren na den vrede waarschijnlijk toch niet to ver wezenlijken zal zijn. De verminderde koopkracht, die in alle lagen der be volking zoo in als buiten Europa als gevolg van den oorlog ontstaat, sluit bij eene overgroote massa van in dustrieën de kans op bijzondere voor- deelen vrijwel uit. De ondernemers- arbeid zal voor een groot deel pioniers arbeid zijn, arbeid waardoor de basis zal moeten worden gelegd voor nieuwe welvaartin de toekomst. Hot zal een arbeid zijn, waaraan veel risico is verbonden, docli die noodzakelijk is, om in het tijdperk van malaise, dat aanbreken zal als het oeconomische leven zijn geregelden gaug gaat her vatten, ons volk in zijn geheel niet in vergelijking- met andere te doen ver arm eu. Het zal een nationaal werk zijn, waarvoor de belooning eerst zal geïnd worden na jaren, wanneer de opleving komt, en de oeconomische schade van den oorlog begint ingehaald te worden, omdat dan Nederland gereed zal zijn, om dadelijk vau de vermeerderde wel vaart zijn deel op te eisehen. Blijven onze industrie, bedrijf en handel achter in de jaren dat nieuwe toestanden en internationale betrekkingen zich ves tigen, dan zal naderhand blijken, dat ons eene schade werd gedaan,- die wellicht iu geen halve eeuw te ver helpen valt. Zoo wij niet voor goed tot onbe duidendheid terugvallen. Want dit kan niet sterk genoeg in het licht worden gesteld: Gelijk thans met de brute kracht van wapenen een strijd wordt uitgevochten, die, naar de bedoeling der groote mogendheden, die eraan deelnemen, voor de politieke toekomst der volken voor lange jaren beslissend zal zijn, zoo .zal na den vrede een oeconomische strijd ingezet worden, veel geweldiger nog, dan die der- kanonnen vau nu, veel grootscher, dan de geschiedenis ooit heeft gezien, en veor de oeconomische toekomst der volken van veel meer gewicht een strijd, waarbij van neutraliteit geen sprake zal z(ju. Thans beslissen factoren die dan niet meer in aan merking komen; overmacht en ge weld, vernietigingswapenen en reser ves van redelooze kracht dan zullen de goede eigenschappen der volken een ^wedstrijd aangaan, en wint verstand, energie, spaarzaamheid ijver en een Ijzeren wil,diezich in zware omstandigheden niet ontmoedigen laat. Het volk, dat zich dan van dien strijd afzijdig zou houden, dezen strijd op leven en dood want dat zal hij in werkelijkheid zijn langs zich heen zou laten gaan, zou oeco- nomisch onder den voet worden ge- loopen, of gansch en al doodgedrukt. Ook in ons land moge tijdig inge zien worden, dat voor de handhaving van onze nationaliteit, voor het be houd van onze volksgemeenschap, de. tijd na den vrede van meer ge; wicht zal worden, dan die daarvoor. Nederland in de toekomst te hand haven niet slechts als iets uiterlijks, als een geografisch begrip, doch als een waarlijk zelfstandige natie, is alleen mogelijk indien het innerlijk leven van onsvolk daartoe de kracht toont. DE OORLOG. De officieele legerberlchten van 23 en 24 Juni. Van het "Westelijk front. De officieele mededeeling van den 24sten geeft aan dat de Franschen vooruit gingen bij Souchez. Een tegen aanval van de Duitschers werd afge slagen. Op de heuvels van de Maas slaagden de Duitschers erin vasten voet te krijgen in hun oude tweede linie. Door een tegenaanval werd deze ech ter heroverd. Bij Ceintry in Lotharingen namen de Franschen twee fabrieken. Het middagbericht van den 24sten meldt het voorduren der artillerie gevechten in de streek ten N. van Atrecht, en in den sector van Angres en Ecurie. Aan den zoom van het Bois le Prêtre bombardeerden de Duitschers met groote hevigheid de Fransche stellingen. Bij Ceintiy wer den Duitsche veldwerken vermeesterd en gevangenen gemaakt waaronder 3 officieren. In de Vogezen beletten onweer en dikke mist de krijgsver richtingen. Volgens de Duitsche mededeeling van den 24stea, werden de Franschen op de Loretto-hoogte uit een stuk loopgraaf geworpen, dat z(j kort te voren veroverd hadden. Z. van Sou chez wordt de strijd met gunstig gevolg voor de Duitschers voortgezet. Ten Z. van Neuville kouden de Duit schers de doolhof-stelling tegenover een nachtelijken aanval handhaven. Op de Maashoogten werden weder om verbitterde gevechten geleverd. 150 Franschen werden gevangen ge nomen. In een tweetal aanvallen leden de Franschen zware verliezen. Van het Oostelijk front. Vanuit Petersburg wordt dd. 24 Juni officieel gemeld: De.Russen hebben Lemberg ontruimd en trekken terug op een ander front. In een uitgebreider bericht van denzelfden datum wordt aangegeven, dat de Russen erin slaagden een aan val der Oostenrijkers in de richting van Lemberg tot staan te brengen. In de richting van Zolkiew ging de vijand echter vooruit, waardoor de Russen gedwongen werden de stad te ontruimen. Van het overig deel van het Ooste lijk gevechtsterrein wordt medege deeld, dat bij Sjawle de gevechten voortduren. Z.W. van Augustowo werd het dorp Koeligi bezet. In de richting van Lomza werden hevige artilleriegevechten geleverd. Aan het front bij de Tanew werd een aanval afgeslagen. Ton W. van Rawa Ruska werd de vijand uit eenige dorpen geworpen. Aan den Dnjestr is het gevecht ten zuiden van bet dorp Kosmierzyn (aan den noordelpen oever van den Dnjestr, 35 K.M. ten O. van Stanislau) voortgezet. De vijand handhaaft zich daar op den linker (zuidelijken) oever van de rivier. In het gebied vau de kniebochten van den Dnjestr werd de vijand uit het dorp Unich naar het dorp Luka verdreven. In een voorspoedig bajonet gevecht namen de Russen meer dan 1000 gevangenen. Het Duitsche legerbericht van den 24en deelt ons mede, dat ten O. van Kusjani de Russen een aanval deden, welke echter werd afgeslagen. Hierbij verloren zij meer dan 700 man aan gevangenen. In Polen zijn ten Z. van den Weichsel verschillende aanvallen van de Russen tot staan gebracht. Volgens de laatste mededeeling is het leger van Von Linsingen over den Dnjestr getrokken, en levert het thans slag tusschen Halicz (dat door de Russen nog bezet wordt ge houden) en Zurawno. Aansluitend hiermede wordt ton O. van Lemberg en in de richting van Zolkiew de vervolging der Russen voortgezet. Tusschen Rawa-Ruska en de San is geen bijzonders voorgevallen. In den hoek van San en Weichsel zijn de Russen tot achter den San-sector teruggegaan. Ook op den linkeroever van den Weichsel zijn de Russen aan het wpen. Het Oostenrljksche legerbericht geeft aan, dat ten O. en N.W. van Lemberg achterhoedegevechten ge leverd worden met de aftrekkende Russen. Ten N. van don Weichsel zijn de Russische achterhoeden teruggewor pen over de Kamienna (een linker zijrivier van den Weichsel, ongeveer 35 K.M. benoorden de grens). Ostrowiec en Sandomir zijn dooi de Oostenrijkers bezet. Van liet Zuidelijk front. - Een officieel communiqué uit Rome meldt, dat langs de geheele linie het artilleriegevecht in kracht is toege nomen. Een tot driemaal toe her haalde aanval der Oostenrijkers op de. stellingen op den Freikofol werd met zware verliezen afgeslagen. Meer dan 200 doodon bleven voor de veldwerken liggen. Verder wordt uit Verona gemeld, dat de Oostenrijkers nieuwe verster kingen ontvangen hebben welke hen in staat stellen over het geheeie front tot het offensief over te gaan. Alle aanvallen werden tot dusverre afge slagen. Volgens deze mededeeling zou de Ilaliaansche opperbevelhebber het erop toeleggen den vijand een zoo groot mogelijk verlies aan manschap pen toe te brengen, en zoo weinig mogelijk Italiaansche manschappen op te ofieren. Het Oostenrpscho commuqué deelt echter mede dat een aanval der Italianen op de Karintische grens werd afgeslagen. Aan de Isonzo worden hevige artillerie-aanvallen ge leverd. Aanvallen der Italianen bij Gradisca en Monfalcone werden afge slagen. Van het Russisch-Turksche ge vechtsterrein meldt een Russisch be richt dat aanvallen der Turken in de streek van Olty afgeslagen wérden. Van Turksche zijde wordt daarentegen medegedeeld, dat de Turken erin slaagden den 2900 M. hoogen Kara- Dagh te vermeesteren. De Russen verloren hierbij een paar honderd kisten munitie en pontonniers-mate riaal. 'Een Turksch bericht van den23sten geeft nog eenige bijzonderheden over de gevechten op Gallipoli. Op den 21sten had een gevecht plaats bij Sedul-Bahr. De verbonden troepen openden een hevig artillerievuur op de loopgraven der Turken. Dit bom bardement duurde 5 dagen, waarbij in sommige periodes 150 granaten per minuut verschoten werden. Bij een daarop volgenden aanval vermeesterde de vijand een gedeelte van de Turksche linie. Door een tegen aanval werden zij echter hieruit ver dreven. Een klein stuk loopgraaf, ter lengte van honderd meter bleef nog in hun bezit. Bij een nachtei Ijken aanval werd echter ook dit stuk her overd. In deze gevechten welke den vijand op groote verliezen kwamen te staan behaalden zij dus geen enkel voordeel. Den 22sten werd een vijandelijke torpedoboot welke bij Ari-Boernoe langs de kust voer, door de Turksche artillerie getroffen. Zij slaagde er echter in zich te verwijderen. Veroorzaakte de opmarsch der Ser- viérs in Albanië groote opwinding in Italië, thans komt het bericht, dat de Montenegrijnen, tot voor de poorten van het reeds zoolang door hen be geerde Scutari zijn opgerukt. Dit maakt den toestand op den Balkan nog een beetje ingewikkelder dan zij reeds was. Ingezonden Mededeeling. HERMAN NYPELS - HELDER. Heorenmode-Artlkelen. gemaakte kleodfng. Kleeding naar maat. Steeds het nieuwste. De Duikbootenoorlog. Bergen, 24 Juni. Het Noorsche stoomschip Nova is heden met de bemanning van het Noorsche stoom schip Tramma bier binnengevallen. Do Tramma, die meteen lading hout van Archangel naar Londen onder weg was, is Woensdagochtend in de nabijheid van de Shetlandseilanden getorpedeerd en in brand gestoken. De bemanning van twee visschers- vaartuigen werd to Cullercoats aan land gebracht. Volgens hunne mede- deelingen werden nog 5 andere vis- schersvaartuigen tot zinken gebracht. Bij Faireiland werd het Finsche zeil schip „Leo" door een Duitsche onder zeeër tot zinken gebracht. De beman ning werd door een Deensch stoom schip opgepikt. Een aanval op een oorlogsschip. Londen, 28 Juni. Het oorlogsschip „Roxburgh" word op 20 dezer in de Noordzee door een torpedo getroffen. De schade wa-3 echter niet ernstig en het schip kon onder eigen stoom zpn reis vervolgen. Er vielen geen slachtoffers. (De „Roxburgh" is een gepantserde kruiser van het jaar 1904, groot 11000 ton.) Lemberg. Generaal Boehm-Ermolli heeft Dins dag om vier uur 's middags met eenige officieren van zijn staf en te midden van de. marcheerenden ko- lonneszljn intocht gedaan in Lemberg. De binnenstad is bijna niet door den vijand vernieldzij was rijk met vlaggen getooid. Ia de straten, voor de ramen eu op de balkons stond een menigte van duizenden en nog eens duizenden te wachten, die, toen de bevelhebber van het leger ver scheen, in een ontroerend gejuich losbarstten. Uit duizenden kelen weer klonken onafgebroken de kreten „Leve onze beminde Keizer!" „Leve Oostenrljk-HoDgarije en hun zege vierende legers 1" „Leve onze be vrijders I" Voor een der openbare gebouwen werd generaal Boehm-Ermolli plech tig welkom geheeten. Professor Chlam Tacz hield, als vertegenwoordiger van het stedelijk bestuur, een hartstochtelijke toe spraak, waarin hij uitdrukking gaf aan de blijdschap van de inwoners over de bevrijding van Lemberg, aan de oude en beproefde trouw voor den vorst, on aan de groote bewon dering voor de heldendaden der zege vierende legers van de centrale mo gendheden. De bevelhebber gaf er hierop zijn vreugde over te kennen, dat het aan het leger, waarover hij het bevel voerde, gegeven was geweest, do hoofdstad van Galicie voor den wel beminden Keizer en Koning te her overen. Hli besloot zijn rede met het uitbrengen van een „Hoch" op den Keizer van Oostenrijk. De woorden van den overwinnen- den veldheer verwekten oen storm van geestdrift, en de onafzien bare menigte zong met daverend geluid en ongedekten hoofde het Keizerlied. De Loretto-hoogte. Bernhard Kellermann, de oorlogs correspondent vau het „Berliner Tage- blatt" in het Westen, vertelt wat een Badenscb regiment, dat tot taak had de Loretto-hoogte te verdedigen, in den loop der maanden te verdu ren gehad heeft. Den 20sten November betrok het regiment de stellingen op de hoogte, met haar loopgraven, sappen, ver bindingsgangen en luister holen, die er op de kaart uitzien als het ader- net in het oog. Bij Ablain begonnen de stellingen, zij stegen tot den „kan sel", een heuveltop, gingen dan dwars over de oostelijk helling van de Loretto-hoogte, langs de kapel Notre Dame de Lorette om daarna af te dalen in een moerassig dal. In Nov. lag er wat sneeuw op de kale hoogte, maar dit plezier duurde niet lang. Er kwam regen, een vervloekte dunne, grijze regen, dien de soldaten nooit tevoren gezien hadden. Het regende weken lang. De fijne miesregen drong door alles heen, door huis en haren, kleeren, leerwerk en schoenen. Er was niets tegen te doen. De soldaten, die uit de loopgraven kwamen, zagen er niet menschelijk meer uit. In het dal zakte men in het moeras weg. Menige laars bleef in de modder steken. Maar deze regen en deze moddei' waren het allerminste. Er werd ook nog gevochten! Het ging daarboven warm toe, dag en nacht. Korten tijd verbroederden zich de mannen in de loopgraven. Men wilde elkaar leeren kennen de regiments nummers, sterkte, inrichtingen en gewoonten kennen. Deze wittebroods weken duurden niet lang. De Fran schen hadden de geschiedenis ver keerd begrepen, en plotseling, op een avond drongen driehonderd man, zonder zich eerst te laten aandienen, in onze loopgraven. Dit gebeurde om tien uur. Om twaalf uur waren ze er al weer uit. Sedert dien tijd ging het er nog warmer toe. Wanneer men zich verroerde, dan knalde er al een geweer. Allen groeven. De loopgraven naderden elkaar tot twin tig, tot vijftien meter. Het regende handgranaten en mijnen. Nog 'erger was het boven op den „kansel". Van dezen top kon men den weg Souchez-Ablain overzien. Wanneer de kansel in handen van den vijand viel, dan zag het er voor de Duitschers kwaad uit. Geen kip kon zich dan meer op den weg ver- toonen, van toevoer van levensmid delen en ammunitie kon er geen sprake meer zijn, indien deze top bezet werd door den vijand. De Fran schen mochten den kansel niet krijgen. .Het regiment zei bet en het regiment hield den kansel. De Fransche bat terijen stonden bij den Topart-moleD, in het Bois de Bovigny, in het Bois de la Haie. Zij beschoten de loopgra ven van voren, in de flank en in den rug. Dagelijks beschoten zij de loopgraven van den kansel met trom melvuur. 's Nachts werd er koorts achtig gebouwd, versterkt met zand zakken, borstweringen, draadversper ringen. Den volgenden dag was alles weer naar de maan. Dikwijls werden de loopgraven met den grond gelijk gemaakt. Maar de soldaten kropen dan in de trechters die door de gra naten geslagen waren en wachtten daar de aanvallen af. Maar het regi ment hield den kansel. Zoo ging het daarboven toeZes maanden langBijna zonder tusschen poozen en rust. Anders is de bewegelijke slag. Hij ruisebt over de velden. Gevaar en dood, opwinding, woede, verschrik king en overwinning in een paar uur samen geperst. Het ;kan twee, drie dagen, een week dareu, maar een maal komt er toch een eind aan. Herademing, nieuwe kwartieren, nieuwe avonturen. De positie oorlog knaagt aan den man. Steeds hetzelf de, maar steeds hetzelfde gevaar, dag in, dag uit. Geen zichtbaar succes, geen avontuur in grooten stijl, geen nieuwe kwartieren, streken ep men- schen. Hier is de loopgraaf en daar voor liggen de dooden. Bovenmen- schelfjk moet de energie van den man in de loopgraaf zijn, bovenmensche- lijk zijn moreele kracht. Hoe zeker het ook is, dat officier en soldaat in het Westen hetzelfde prestoeren als officier en soldaat in het OosteD, toch staat het vast dat zij, zonder een oogenblik te dralen, graag de loop graaf verwisselen met Polen, de Kar- pathen en Rusland. Liever vandaag dan morgen. Niettegenstaande de luizen en de slechte kwartieren, want luizen zijn er hier ook en de kwar tieren zijn niet veel beter, althans niet in de vuurlinie. Maar ons regiment heeft ook zijn afwisseling. Den 17den December sloeg het Joffre's aanvallen af. Het ging er bloedig toe. Half Januari namen de Franschen het een paar loopgraven af. Het regiment nam revanche en kaapte van de Franschen een paar loopgraven. Den 3den Maart trad het weer offensief op, nam de loopgravenrlj bij de kapel. De Fran schen loopgraven lagen vol Tijken. Men begroef en begroef. Er wilde maar geen einde aan komen. Met ontzetting spreken de soldaten er nu nog over. Maar dit alles was niets dan voor bereiding, dan training. Den 9den Mei brak aan. Officieren en soldaten zullen hem nooit vergeten. Nu moest het Badensche regiment toonen, waar toe het in staat was. Nu moest het de bewqzen leveren, of de hoogte het regiment gestaald had in dezen leertijd van een half jaar. Joffre wilde de hoogte hebben. Hij wilde aanval len beneden van Souchez uit, vau het slljkdal uit, over Ablain en den kansel. Nu kwam het er op aan. Om zeven uur 's morgen begon het. De zware Fransche artillerie liet trommelvuur op de voorsteloopgraven, vier en een half uur lang, spelen. De commandant van het regiment vertelde later: Toen ik van onzen waarnemingspost het vuren zag, dacht ik, dat er geen man in de loopgra ven meer in leven zou zijn! De draadversperringen en barrica den waren stuk geschoten. De voorste loopgraven bestonden niet meer. Zij waren granaatgaten: de compagnie lag in de tweede loopgraaf. Alles was yoI zwarten en gelen walm en gloei ende scheermessen sisten over de loopgraven, Om half twaalf werd de tweede loopgraaf onder vuur genomen. De soldaten kondon niets doen. Lagen plat op den grond, het hoofd diep in de aarde gedrukt. Een geeft er een' schreeuw, een steunt er. Wat men denkt Men denkt niets, absoluut niets. Zoo is het, zonder phrase. Het is de doodsangst. Een half uur later zwijgt de artillerie plotseling. Wie nog kan, staat op. Geweren klaar. Een machine geweer is nog in orde. Eén onkele. Vooruit 1 Daar komen ze al. Daar komen ze in dichte gelederen, met ongehoorde dapperheid, bewonderens waardig. Nooit tevoren zag men de Fran schen zoo stormen. Het machinege weer hamert. Zij vallen in rijen. Zij bruisen nader. Een officier aan het hoofd met getrokken degen. Hij springt over de eerste loopgraaf, wil zijn mannen mee trekken, alleen, geheel alleen stormt hij verder. Hij valt. Gevecht van man tegen man. Aanval afgeslagen. Maar wat is dat? De vijand staat in den rug! Een halve vijandelijke compagnie is in de ver bindingsloopgraven binnen gedrongen en komt nu in de loopgraaf. Zand zakken 1 Nu komt heter op aan. De offi cier schreeuwt, de Boldaat schreeuwt. Iedere soldaat is nu officier comman dant. H{j moest handelen snel en duidelijk. Zandzakken, handgranaten De barricade is klaar.de handgranaten vliegen bij troepen over de zandzakken naar den vijand. De vijand is afge sloten. Maar nieuwe colonnes komen de hoogte afgerend. Salvovuur. Het machinegeweer knettert. Er zijn er .veel. Steeds nieuwe colonnes. Maar de commandant heeft zijn mannen niet vergeten en is kalm gebleven. Artillerie! Plotseling slaan de grana ten in de vijandelijke stormcolonnes. Fonteinen van lichamen, kledings stukken hoofden, ledematen vliegen de hoogte in. Het is twee uur en de bataljons, die in reserve waren, naderen reeds. Neen, alleen hadden zij het stellig niet kunnen bolwerken. Alle regimenten, van Neuville tot Aix-Noulette, moesten meehelpen, met dezelfde dapperheid, alle batte rijen, ammunitie-colonneB, telefonis ten, waarnemers, vliegers. Iedere man. Alleen hadden zij het met klaar gespeeld. Maar de Badenaren moesten toch hard en zwaar werken. En zij hielden de loopgraven, of beter ge zegd de loopgraaf gaten. Toen er versterking kwam, was de crisis voorbij. Het regiment was terug gegaan tot zijn tweede, derde loopgraaf, maar het had de stelling gehouden. Joffre brak er niet door heen. En daarop kwam het aan. Vraag niet, hoeveel er daar boven van bet dappere regiment vielen. Het waren er niet weinig. Maar het regiment stond als een muur. Het Pruisische huls van afgevaardigden. De beraadslagingen over de econo mische maatregelen in verband met de toestand, werden voortgezet. Door den Min. Delbrück werd medegedeeld, dat niettegenstaande de verhoogde brood portie voor deD arbeidenden stand, men met een voldoende reserve-voor raad broodkoren het nieuwe oogst jaar kon ingaan. Echter zal worden vastgehouden aan het vaststellen van max. prijzen, inbeslagneming enz. De Min. wees op de gunstige uit komsten die verkregen waren en bo- sloot met de wensch dat men dit eene groote doel voor oogen zou houden: Het Duitsche volk.te stalen in zijn volharding tot de laatste be slissende overwinning zal zijn behaald. Door den afgevaardigde Wiener werd opgemerkt dat uit geen Duit- schen mond de roep „de wapens neder" zou worden vernomen, voor Duitschland het recht heeft om al zijn bekwaamheden en economische kracht te ontwikkelen. Liebknecht roept: Wij denken er geheel anders over. Wiener: Wij willen de eensgezind heid van het volk hooghouden, dat is het ware middel om onze oog merken te bereiken. Liebknecht roept: Kapitalistische oogmerken! (Groote onrust. Geroep: Gezwets). Wiener: Daardoor erlangen wij zakelijke waarborgen tegen dergelijke misdadige overvallen. (Levendige bijval). Door den S. Dem. afgevaardigde Bruin werd de opmerking gemaakt, dat men de honger te boven gekomen was, maar dat thans een nieuwe vijand verschenen is, nl. de woeker handel. De afwachtende halfheid der regeering maakt dat gewetenlooze speculanten groote sommen verdie nen. Verder spoort hij de regeering aan vrede te sluiten zoodra een ge legenheid zich voordoet, waarbij Duitschland niet vernederd of onder worpen wordt. Ten sterkste raad spr. het inlijven van veroverd gebied af. Dit draagt slechts de klem tot nieuwen oorlog in zich. Door den minister Delbrück wordt hierop geantwoord dat de regeering alles doet om zooveel mogelijk goed koop volksvoedsel te verschaffen. Aardappelen konden echter niet wor den opgeslagen daar dit te veel zorg vereischt. (Hier roept een der Soc. Dem. „De jonkers vonden het niet goed"). Verder zegt de minister dat in den oorlog de gedachte moet voorzitten, de strijd zoo ten einde te brengen, dat men niet nogmaals oorlog te voeren heeft. Dit doel moest ook bij de Soc. Dein. voorzitten, indien zij begrip hadden van de ware belangen van het vader land. (Deze opmerking geeft aanlei ding tot betuigingen van instemming bij de burgerlijke partijen en tumult bij de Soc. Dem.). De woordvoerders der burgerlijke partijen gaven vervolgens (onder interrupties van den Soc. Dem., welke herhaaldelijk tot de orde moesten worden geroepen) hun leedwezen te kennen over de wanklanken welke van de zijde der Soc. Dem. werden vernomen. Na een overzicht van den toestand op de verschillende fronteD, en be treffende den zeeoorlog word de land dag met een „hoch" op den keizer besloten. BINNENLAND. Rijnscheepvaart. Blijkens eene bekendmaking van den commandeerenden Generaal van het Se Armeecorps te Münsterishet verboden den Rijn te bevaren by mist en duisternis. Onder nacht wordt ver staan de periode na de intrede der duisternis (hoogstens één uur na zons ondergang) tot het aanbreken van den dag (tenminste een uur vóór zonsop gang). Da „Zaanstroom" en „Batavier V". Het prljsgerecht te Hamburg heeft - naar wq vernemen uitspraak gedaan in de zaak van de Zaanstroom" van de Hollandsche Stoomboot Maat schappij eu de „Batavier V" der Batavier-lijn. Naar men weet was de niet con trabande van de naar Zeebrugge op gebrachte „Zaanstroom" destijds re6ds vrij gegeven en uit Zeebrugge terug- De procedure voor het „Prisenge- richt liep dus over de contrabande (o.a. de duizenden eieren, die aan boord van het schip waren.) Het prljsgerecht heeft zich op het standpunt geplaatst, dat do levens middelen, die bestemd waren voor Engeland en Zuid-Afrika, verbeurd verklaard werden. Daarentegen werden de levens middelen, bestemd voor Engelsch- Indiö, Australië en Réunion vrijge geven. De verbeurd verklaarde lading der „Zaanstroom" is 60 van de ge heele lading. Daar meer dan 50 van de lading als contrabande beschouwd wordt, is volgens de Londensche declaratie, de „Zaanstroom" zelve verbeurd verklaard. Wat do „Batavier V" aangaat, ook van dit schip is een groot deel der lading door bet prljsgerecht verbehrd verklaard. Op grond, dat aan boord van dit schip minder dan 50 dei- lading contrabande was, word de „Batavier V" vrijgelaten. Naar men weet bevonden zich echter op de „Batavier" minder levensmiddelen dan op de „Zaanstroom". Het is nog niet bekend, of tegen dit vonnis van het prljsgerecht hooger beroep zal worden aangeteekend. Voor de gemobiliseerden. Wij plaatsen met algeheels instem ming onderstaande oproeping en hopen, dat al onze lezers eraan zullen voldoen Landgenooten Het zal weldra één jaar zijn, dat „Onze Vloot" gewoekerd heeft met alles wat haar door zoo vele wel- meenenden werd geschonken als blijk van erkentelijkheid tegenover de dui zenden, die aan de land- en zeegrenzen met het geweer bij den voet waken voor ons aller veiligheid. Maar trots de grootste zuinigheid, trots de flnancieele hulp, die wli iu zoo ruime mate mochten ondervinden van het Vrouwen-Comité „Korst.- gaven" en het afwijzen van zooveel waaraan wq niet konden voldoen, zien wij het oogenblik naderen, dat ons Mobilisatiefonds zal zijn uitgeput en wij alle aanvragers onverrichter- zake heen moeten zenden. Als wij niet vol vertrouwen waren geweest, dat onze landgenooten bereid zouden zijn om nogmaals in den zak te tasten om een bewijs te geven, dat zij medeleven met Leger en Vloot, dan zouden wjj het verzoek van den opperbevelhebber niet hebben aange durfd om in samenwerking met de vereeniging „Ons Leger" te trachten centralisatie te brengen in bet vele, dat gevraagd en gegeven wordt. Die centralisatie brengt pas aan het licht hoe zoo vele bescheiden vragen een zeer groote hoeveelheid worden. De aanvragen voor hot meest gewenschte d.w.z. voor dat wat in den vorm van sportartikelen mede helpt om onze militairen nog beter weerbaar te maken, omvatten op het oogenblik om maar een greep te doen 175 voetballen, 45 korf balspelen, 65 slingerballen, voorts werpsperen, schermgereedschap, polsstokken, enz. En als dan andere aanvragen om bugles, trombones, mondharmonica's, harmonica's, mandolines enz. enz. om met de hun geschonken talenten den goeden geest to helpen bewaren of nog anderen, die uit hun werkkring, en ver van huis en haard zijn weg gehaald om te waken voor onze vei ligheid, vragen om studieboeken, ten einde de ledige uren nuttig voor de toekomst te besteden, mogen, kunnen wli dan Weigeren? Zoudt gfi het ons niet euvel duiden als wij u niet vroegen om een tweede hands fletB, ten einde een paar uur wandelen naar de boot to besparen aan hen, die van de kustwachtposten op Texel met verlof gaan of van verlof terugkomen? Ziet eens, als wij van verschillende kanten hooren „wij durven niet vra gen, „Onze Vloot" en „Ons Leger" deden al zooveel", dan gevoelen w|j iets als schaamte, dan vragen wij aan ualjen om daarop te antwoorden: „Gij allen doet zoo oneindig veel voor ons, meer dan wij ooit vergoeden kunnen, dus wat gij vraagt in be scheidenheid, willen wij niet wei geren". Er staan circa 200,000 onbemid delde gemobiliseerden op wacht. Als even zoovele mannen, vrouwen, jon gens en meisjes ons ieder een klei nigheid afstaan, dan kunnen wij nog maanden lang aan alle aanvragen voldoen en gij oogst met dio luttele som grooten, heel grooten dank En dat, wat ge in geld of in natura wilt zenden aan „Onze Vloot", nuttig be steed zal worden, daar moge het stelselmatig overleg met hoogo en lage militaire autoriteiten u borg voor staan. „Onze Vloot", Stationsweg 89. Den Haag, wacht uw antwoord! De secretaris van „Onze VJoot" Van der Wyck. Ingezonden Mededeeling. Zwakke of zieke nieren. Door haar te verwaarloozen begun stigen wij de voortwoekering van ziekteD. Het verwaarloozon van ver zwakking of ziekte der nieren en urinewegen kan de ernstigste gevol gen met zich sleepen. Men kan een betrekkelijk uitste kende gezondheid schijnen te genieten en toch een nieraandoening hebben, welke, in het begin van weinig hinder, veroorzaakt werd door een kleinig heid (een gevatte koude, vermoeienis, buitensporigheden van allerlei aard). De uitvloeisels van deze aandoening treden bij tuaschenpoozen op, ver dwijnen tijdelijk en doen zich daarna krachtiger gevoelen. Rugpijn, hoofdpijn, waterzuchtige zwellingen onder de oogen en in de enkels, rheumatische pijnen, urine- stoornissen kunnen de verschijnselen zijn, die aanduiden, dat de nieren en blaas aangedaan zqn en somtijds reeds veel erger dan vermoed wordt. Foster's Rugpijn Nieren Pillen her stellen de goede werking der nieren en blaas en doen de bovenstaande verschijnselen verdwijnen, de voor- loopers van gevaarlijke ziekten als waterzucht, niersteen, nier- en blaas ontsteking, uremie (urinezuurvergif- tiging). Te Den Helder verkrijgbaar bij Alb. ten Klooster, Keizerstraat 93. Toeaending geschiedt fr. na ontv. van postwissel k f 1.76 voor één, of f 10.— voor zes doozen. A Eischt de echte -jyyL. Foster's RugpijD jKxMUjföl Nieren Pillenwei - gert elke doos, die niet voorzien is van nevenstaand handelsmerk. (46)

Heldersche Courant | 1915 | | pagina 1