Ingezonden Mededeeling. op RIJ W.I8L., RIJTUIG. «AUTOBANDEN waarborgt «ttUlMt» 1 F>|ftCR fferef» HootcmnMonratagtm,) MARINE EN LEGER. By boschifeklng van don Minister van Marino is de benoemde officiór van gez. 2de klasse by de zeemacht F. J. L. Woltring met 20 dezer ge plaatst by het hospitaal to "Willemsoord. By Kon. besluit van 24 dezer zyu, met ingang van 1 Juli, bi) het korps mariniers bevorderd tot kapitein de eerete-liiitenants C. J. van Loenon en C.J. O. Dorren. AGENDA. Witte Bioscoop, Koningstraat. Hoofd nummers: 1.„Levensschool" on 2. „To midden der roofdieren". Cinema Palaco, Binnenhaven 2. Hoofd nummers 1. „De macht om te doodon", 2. „Korfjo's reisavonturen" en 8. „Het geheim van een naolit". STOOMVAARTBERICHTEN. Stoomvaart-Maatschappij „Nederland". Kambangan arriv. 28 dez-.-r v. AMam to Batavia. Kon. d. Ned., thuisr., pass. 23 dozor K. St.Vincent Krakatau, ultr., pass. 22 dezor Perim. Rembrandt, uitr., vertrok 28 dezor van Suez. Rotti, thniBr., vertrok 23 dezer van Poxt-8ald. Kon. Emma, uitr,, pass. 21 dozer Flnlsterre. Rlouw, thuisr., pass. 28 dezer Perim. Karimoen arriv. 25 dezer van Java te A'dam. Rotterdamsche Lloyd, Ternate arriv. 28 dezor van R'dam te Batavia. Sindoro, thuisr., arriv. 23 dezer te Suez. Jacatra arriv. 28 dezer van R'dam te Norfolk. Bengalon, uitr., pass. 21 dozor Sagres. Besooki, thuisr.. vertrok 23 dozer van Port-Said. ind. m Port-Baid. Koninklijke Hollandsche Lloyd. Gooiland, thuisr., arriv. 23 dezor te Vigo. Norfolk, thuisr,, is 23 dezer by Deal geankerd. Amstelland, uitr., vertrokSldezer van Oporto. Gelria arriv. 25 dezer van B.-Ayres te A'dam. Tubantia, uitr., vertrok 24 dezor v. Pernambuco Rynland, van Bahia Blanca naar A'dam, pass. 2. dezer Teneriffe. Kon. Wast-lndische Maildienst. Commewy ne vertrok 10 dezor van New-York naar Wost-IndiS. Jan van Nassau, van Buenos-Ayres naar A'dam, vertrok 24 dezer van Las Palmas. Prina Frederik Hendrik vertrok 25 dezer v. New- York naar "West-Jndiö. Prins "Willem Y vertrok 24. dezer van Paramaribo naar A'dam. Java Bengalen-Lijn. Birma arriv. 20 dezer van Java te R'dam. Haven te Nleuwedlep. 24 Juni. Aangekomen van West-Hartlepool en vertrokken naar Harlingen Nederl. a.s. „Gaasterland" r Harlingen Nederl. Idem van Umoanaar Harlingen Zweed- sche s.s. „Scania". Harlingen Eng. Idem van Huil ns s.s. „Minister Tak Idem VISSCHERIJBERICHTEN. Niouwediep, 24 Juni. Aangebracht door 14 korders: 50 stuks groote tong, per stuk £0.76, 150 stuks middeltong, por stuk 40 a 45 ot,, 100 stuks kleino tong, per stuk 15 a 20 ct„10 mand stortschol, por mand f10.- af 12.— 40 mand kleine schol, per mand f4.— af6.— 10 mand schar, per mand f 3.50 a f4.—800 stuks pioterman, per 100 stukB f4.— Door hengelaars1000 stuks pieterman, 100 stuks f3.50 a f4.- 100 stuks fB.66 a f4.10. Btulca pieterman, por MARKTBERICHTEN. Helder, 25 Juni 1916. GROENTEVEILING. Spinazie, f4.— a f6.— per 100 mandjes. id. f 0.- a f 0.- 100 pond. Hadys, f0.~ a f0.- 100 bbs. Raapstelen, f0.75 a f0,60 100 Rabarber, x 3.—a f4.— 100.» Sla <lo soort) fl.20 a f130 100 krop. ld. (2o soort) f0.- a f0.- 100 Prlj, f0.- a f0.- 100 bos. PeterseUe, 18.- a f4.- 100 Seldory f8.~ a f6.- 100 Postelein, f4.- a f5.- 100 mand. Zuring £0,- 100 bon. Asperges dik wit f0.- a £0.— 100 bos, ld. dik blauwe f-af 100 ld. dun wit f a f 100 ld. dun blatjw f-.- 100 Wortelen f8.- a f6.- 100 dub. bos. Bloemkool(lesoort)f8.—af 10 100 stuks. Id. (2e soort) f5.—a £6 „100 ld. (8e soort) f2.-afS 100 Komkom, gele f7.— a f 10.100 ld. (2e soort) f0.— 100 Uien f0.- a f0.- 100 bos. Melrapen f5.- a f6.- 100 stuks. Aardbeien f 14.- a f 16.- 100 mandjes. Peulen f8.- a f 10.- 100 pond. Kerson f12.- a f14.- 100 Doperwten f7.— a f9.— 100 stuks. Helder, 20 Juni 1916. GROENTEVEILING. Spinazie, 12.- a 14.- per 100 mandjos. id. f0.- a f0.- 100 ben. BadjjB. f-.- a f0.- 100 bos. Raapstelen, f0.- a f0.- 100 Rabarber, 15.- a f0,- 100 Sla (le soort) £0.60 a fl.20 100 krop. Sla (2o soort) l"0.- a f0.- 100 Sla (8e soort) f0,- 100 PrU f0.- a f0.- 100 bos. Peterselie f2.- a f4.- Seldory (2- a f 8.- 100 Postelein fl.- a fl.20 100 bos. Asperges dik wit f -.- a r 100 ld. dik blauw f-af- 100 ld. dun witf—af— 100 ld. dun blauw i'O.-arO. 100 Wortelen f250 a £4.- 100 Zuring f0.- 100 bon. Bloemk.desoort) f5.-al 10.- 100 stuks. Id. (2e soort) f3.-al"-.- 100 ld. (3e soort) f2- 100 Komkomm. groene fC.- 100 ld. gele f8.—af 9. 100 Uien f6.- a f6.- 100 bos. Melrapon f0.- a f0.- 100 stuks. Aardbolon f.14- a 117.- 100 mandjes. Peulen f8. - a f9.- 100 pond. Kersen fll.- a flS.- 100 Doppors fO.-r a f8.- 100 pond. Alkmaar, 25 Juni 1916. KAAS. Fabrlekskaas meikaas f-.-, jonge kaas fkl. fabriekekaas f46.-, kleine boerenkaas f45.60, commissie fabriokskaas £45,-, commis sie boerenkaas f 46.50, middelbare fabrlekskaas middelbare boerenkaas f48.-. Aange- 340 stapels, v Handel kloine rad. Alkmaar, 25 Juni 1916. Hodon worden ter graanmarkt aangevoerd 164 H.L. Tarwe f9.50 a 12.25, rogge f ferstchev. f-.- a 4d.f0.-af-.-, haver 7.80 a f7.90. Brnino boonen f20.- a f27.-, witte idem t'20.— a f28.-, rood mosterdzaad f-,kanariez. f 19,76, blauwmaandzaad f-.-, paardeboonon f—a f—citroenboonen f16.— a f28,—, duivenboonen f karwoiz. f-.- a f Erwton: groene f24.- a 26.-, grauwe f28.- a vale f a Tijdstippen van verzending der Brievenmalen. Naar Oost-Ind-iö Datum der Tydst.der ter post- laat. buBl. y bezorging. a/hPostk. Naar Atjeh en onderhoorigheden en de Oostkust van Sumatra: over Engeland eiken Dlnsd. 112.15 'a m. Naar Guyana (Suriname) inlBJulil 6.66'sav. mli) 12,15'a m. 28 Juni 12.16'am. Naar Guragao, Bonaire en Aruba: zeepost vla Amsterdam I 1 en 16 Tolil a65'sav. mail vla Southarapton eiken Maau- of Quaenatowndag en Donal. 12.16 's m. Naar St. Martin, St. Eustatius en Saba: 16Juli 6.66'sav. 26 Juni [1216 'sm. zeepost vla Amsterdam 1 (alleen op verl. d. afz.) mail via Engeland Naai- Kaapland, Natal, Oranje-Rivier kolonie en Transvaal: eiken Donderdag, 12J6 'a in. Burgerlijke Stand van Helder, van 24 en 25 Juni '15. GETROUWD: A. C, Grollë en H. G. Bender; A. Dekker en M. 0. de Graaft'; W. Jonker en M. W. Mulder A. de Linde en M. S. Steinhauer; M. Verschoor en M. H. Bergmann; I. de Haan en M. A. L. Jansen; H. Reurslag en A. J. WillemsenG. Tol en S. Lugtenburg; G. Koning en A. E. v. Amesfoort. BEVALLEN: J. P.Graaff-Schut,d. M. Lemmens—Buis, d. OVERLEDEN: H. Nijenhuis, 45 j. DE OORLOG. De algemeene toestand. De militaire mode werker van de „Times" heeft een uitvoerige uiteen zetting gegeven van do omstandig heden, die den val van Lemberg moesten veroorzaken, en van de positie die de Russische en Duitsch-Oosten- ryksche legers in Galicië en West Rusland innemen. Het merkwaardige van die uiteenzetting die wij in dit nummer opnemen - is de mee ning, dat Engeland niet gereed was, om den oorlog, uaar het woord van Kitchener, in Mei te beginnen. Daar door kon het Duitsche legerbestuur 30% van zijn strijdmacht van het westelijk oorlogstooneel naar het Oosten overbrengen, en de Russen met een geweldige overmacht op 't lijf vallen. De „Times"-medeweiker zegt dan, dat noch Engeland, noch Rusland in staat waren totnogtoe op het belang rijkste oorlogstooneel een aantal troe pen in het veld te brengen, die met de werkelijke gevechtswaarde dezer landen in overeenstemming is. En derhalve meent de „Times"- medewerker, dat de finale afrekening met de MiddeD-Europeesche mogend heden zal moeten worden uitgesteld tot het volgende voorjaar. In dien tijd zullen Engeland en Rusland de nog ontbrekende troepen in het veld kunnen brengen, en die voorzien van voldoende wapenen en munitie. Wanneer die meening van den militairen correspondent voor Enge land wellicht juist kan zijn al is 't een merkwaardige bekentenis dat na bijna elf maanden nog geen vol doende legermacht kan worden in het veld gebracht voor Rusland schijnt ons zijn meening zeer optimistisch. Want de toestanden in Rusland zijn zoo geheel anders dan in Engeland. In Rusland bestaat algemeene dienst plicht; iedere Rus is soldaat van zijn 20e tot zjjn 43e jaar. De infanterie heeft drie oefeningsjaren, de artillerie en cavalerie vier. Rusland kon dus, bij het begin van den oorlog, zijn geheele strijdmacht in het veld brengen, en wanneer die begint te wankeleD, is het zeer moeielijk te verwachten, dat in Rusland in het begin van het volgende jaar een nieuwe geoefende en goedgewapende legermacht in het veld kan worden gebracht. Het rekken van den oorlog tot het volgende voorjaar moge naai de Engelsche opvatting mogelijk zijn, het zal zeer de vraag wezen of Rus land en Frankrijk, die wel dienstplicht kennen en dus hun geheele manne lijke bevolking van 20 tot 45 jaar in het veld hebben, het zoolang kunnen uithouden. Het denkbeeld, in dien tijd zooveel mogelijk Duitschers te dooden, dat ook door den militairen medewerker van de „Times" wordt uitgosprokon, is van een Engelsch standpunt natuurlijkmaar men moet daarbij niet vergeten, dat ook de Duitsche en Oostenrijksche legers een groote gevechtswaarde hebben en van zjch afslaan, vaak met groot succes. Dit wil zeggen, dat het dooden van menschen wederkeerig is, en dat daardoor gemaakte winst alleen in de verbeelding bestaat. De gevolgen van de overwinning van Lemberg doen zich reeds ge voelen. De aftocht van het Russische leger uit Galicië wordt voortgezet. Reeds is het Russische hoofdkwar tier op Russisch gebied overgebracht. En daardoor moest ook het bruggen hoofd aan den Dnjester bij Mikojalef worden ontruimd en moesten de Russen in den hoek van de San en don Weïchsel de beweging van de Russische hoofdmacht volgen. Ten Noorden van den Weichsel zijn de Russische achterhoeden op den terug tocht naar KamiennaKielce is ont ruimd, en de Russen zijn daar reeds tot voorbij de lijn Ostrowietsj—San- domierz teruggetrokken. Beide laatst genoemde plaatsen zijn in handen der Oostenrijkers. Hieruit blijkt, dat de Russische troepenmacht in den boog van den Weichsel de terugtrekkende beweging van de Galicische legers volgt. De zuidelijke afdeelingen gaan achteruit, om het verband niet te verliezen en een doorbreking van de posities aan den Weichsel te voorkomen. De mogelijkheid dat de Duitsch-Oosten rijksche legers zich als een wig drin gen tusschen de in Oost'Galicië terug trekkende Russische troepen en de Russische posities benoorden den Weichsel wordt daardoor verminderd. De verbinding tusschen die legers en de terugtrekkende Russen wordt ge handhaafd, door de korpsen, die be noorden den Weichsel, de San en de Tanef den terugtocht volgen. In het westen was het de laatste dagen tamelijk levendig. Waarschijn lijk in de meening, dat de bezetting der Duitsche stellingen in Frankrijk aanzienlijk verminderd was door het zenden van versterkingen naar Rus- land, deden de Franschen van de kust tot aan de Vogezen op verschilende plaatsen krachtige aanvallen. Vooral in de Argonnen en aan de Maas hoogten werd hevig gevochten. Bij de Tranchée de Calonne, aan de Maas, deden de Duitsche troepen een tegenaanval, waarbij zij de verloren tweede linie konden hernemendoch zü waren niet in staat die te behou den, toen de Franschen opnieuw tot den aanval overgingen en de geno men loopgravenlinies bestormden. In de Vogezen is de strijd door slecht weder en -dikken mist de laat ste dagen wat minder hevig geweest. De Duitschers schijnen gepoogd te hebben om van dezen weerstoestand gebruik te maken, ten einde hunne verliezen in hot dal van de Fecht te hernemen. Zij deden een aanval bij Ponteville, die echter werd afgeslagen en beschoten de omstreken vanMet- zeral, dat zij dezer dagen moesten ontruimen. Om de Lorefcto-hoogte, de omstre ken van Souohez, het Labyriuth en Neuville is eveneens krachtig gestre den, zonder dat de stollingen, die de beide partijen daarin nemen, belang rijk werden gewijzigd. Het is nn een maand geleden, dat de Italianen den oorlog zijn begonnen doch tot nu toe is hun optreden niet van groote beteekenis geweest. Het zeer moeilijke grensgebied is daarvan grootendeels de oorzaak. Maar de strijd bepaalt zich nog steeds tot artilleriebeschietingen en grensge vechten. Inmiddels zijn volgens de „Times" nieuwe en belangrijke Oostenrijksche troepenafdeelingen naar de Italaan- sche grer.3 gegaan, en vandaar dat groote activiteit heerscht aan de beide punten, waar de Italianen eenig voordeel behaaldenop den Freikofel en aan de Isonzo bij Plava. De belangrijkheid der passen, die naar het Gail-dal leiden is van dien aard, dat het in de richting der Oostenrijksche legerplannen moet liggen, óm te pogen die te hernemen. Maar ook aan de Isonzo, de eenige plaats waar de Italiaansche grens de' vlakte raakt, worden de Italiaansche stellingen hevig aangevallen. De Oostenrijkers willen niet alleen pogen het verder voortrukken der Italianen, waardoor Görz zou worden bedreigd, te beletten, maar ook en vooral, om daar de Italianen over de grens terug te dryven. Vandaar dat in die heidegebieden thans vrij krachtig wordt gevochten, tot nog toe met alwisselend succes, (H.bl.) Van het Westelijke gevechts terrein. Parijs, 24 Juui. In Argonne en op de Maashoogten zijn alleen artillerie- gevechten geleverd. Een Duitsche aanval bij Fontonelle in de Vogezen is afgeslagen. De Duitschers hebben de buiten wijken van Metzeral beschoten en de hoogten ten O. van het dorp, waar onze vorderingen eonigermate zijn toegenomen. 1 Berlijn, 25 Juni. In een gevecht op korten afstand ten Z. van Sou ohez hebben wij verscheidene machi negeweren buitgemaakt. Aan den-westelijken rand van de Argonnen is de aanval van een Fransch bataljon tegen onze voor uitgeschoven nieuwe stellingen met zware verliezen mislukt. Bij een tegenaanval dien wij daarna onder namen, namen wij den vijand nog een stuk loopgraaf met twee^vlucht- huizen af. Vorder vielen drie machine geweren en drie mijnwerpers in onze handen. Op de Maashoogten mislukten aan vallen van de Franschen, ten W. van de Tranchée, volkomen. Ten O. van de Tranchée heroverden wij een dooi den vijand hardnekkig' verdedigde- verbindingsloopgraaf. Van het Oostelijke gevechts terrein. St.-Petersburg, 24 Juni. In de rich ting van Zolkiew en Lwof (Lemberg) heeft de vijand in den loop van den avond van den 23sten en den geheelen volgenden dag pogiDgen gedaan om het offensief voort te zetten. Met bijzondere hardnekkigheid beproefde hij vooral in de richting van de dor pen Sicbow en ümytrowice (ten Z. en Z.O. van Lemberg) langs den. spoorweg van Lwof (Lemberg) naar Berejany op te rukken. Dank zij de krachtige tegenaanvallen van onze troepen zijn die pogingen verijdeld. Aan het front van 'Zurawno en Demeskowice is een verwoede strijd aan den gang, die zich tot dusver onder voor ons gunstige omstandig heden ontwikkelt. Belangrijke Duit sche troepenafdeelingen, die in den ochtend van 23 dezer in de buurt van Kozury naar den linker (noor delijken) oever van den Dnjestr waren overgestoken, leden ontzaglijke ver liezen en moesten, op de rivier terug gedrongen, onder zeer moeilijke om standigheden tot het defensief over gaan. Hier klampen de Duitschers zich ten deele aan de eilandjeB, ten deele aan den linkeroever van de rivier vast. Bij Partynovo en Ruzd- viany zijn de Oostenrijkers in on stuimige aanvallen door onze troepen naar de rivier teruggeworpen. Zij hadden tot 23 Juni 10 uur 's morgens omstreeks 40 officieren en 1700 sol daten van verschillende regimenten aan gevangenen verloren. De vijand tracht zich in de huizen dicht bij de de rivier te handhaven en biedt daar hardnekkig verzet. In die gevechten steunt onze zware en lichte artillerie ons krachtdadig. In de buurt van Kosmierzyn taan den noordel Ijken oever van den Dnjestr in het gebied van de kniebochten) had de vijand ten Z.O. van Beremiany (ten O. van Kosmierzyn) een hoogte bezet en zich daar geducht verschanst. Bij bet aanbreken van den dag van den 23sten ondernamen wij een on- stuimigen aanval. De vijand meed een gevecht met de bajonet en trok in wanorde op zijn tweede verdedi gingslinie terug. Wij zetten den vijand na, drongen in zijn loopgraven bin nen en vielen met de bajonet aan. Bijna de geheele bezetting van de hoogte werd neergeveld. De rest, 2 officieren en 200 soldaten, is gevan gen genomen. Berlijn, 25 Juni. Officieele mede deeling van het groote hoofdkwartier Het eergisteren veroverde dorp Kopaczyska is weer door ons ont ruimd. Ten Z.O. van Chorzele in de nabij heid van het dorp Stegna drongen onze troepen na een hardnekkig ge vecht opkorten afstand in een gedeelte van do vijandelijke linie binnen en nestelden zich daar. Op het Zuidoostelijke oorlogsterrein zijn de troepen van v. Woyrsch bij de vervolging het boschgebied ten Z. van Ilza doorgetrokken. De toestand by het leger van veld maarschalk v. Mackensen is in hoofd- onveranderd. Ten N.W. van Halicz moesten gedeelten van het leger van v. Linsingen tegenover overmachtige tegenaanvallen van den vijand bij' Martynow op den zuidelijken oever van den Dnjestr teruggetrokken worden. Verder stroomopwaarts vor dert onzo aanval. De linkervleugel van het leger staat te Chadorow, Londen, 23 Juni. De militaire mede werker van de Times schrijft over den val van LembergMen zal opge merkt hebben, dat de Russische Beurs- courant (Bïrzjewija Wedomosti) ver klaart, dat Engeland's gebrekkige voor bereiding voor den voorjaarsveldtocht Duitschland in staat heeft gesteld naar het Oostelijke oorlogsterrein 30 pet. van troepen uit Frankrijk en België half April naar het Oosten over te brengen. Ook bet Russische communiqué van 20 Juni verklaart dat het offensief van den vijand in Galicië op 18 en 19 dezer ondernomen is met groote strijdkrachten, waar onder versch aangekomen troepen uit België waren. Onze opvatting is dat Engeland zoo min als Rusland nog in staat is geweest op het voornaam ste oorlogsterrein zijn geheele strijd macht in het veld te brengen en dat dit een gevolg is van precies dezelfde redenen, die hier niet besproken be hoeven te worden. Tengevolge van die redenen, is het mogelijk, dat w(j de eindafrekening met de centrale mogendheden tot het volgende voor jaar moeten uitstellen en dat wij middelerwijl gedwongen zullen zijn de zaken aan den gang te houden, tot het oogenblik gekomen is dat wij en Rusland de ontbrekende hoeveel heden in het veld kunnen brengen en ze behoorlijkmetlwapens en munitie kunnen voorzien. Het zal een moeie- lijke tijd zijn, maar wij moeten er ons op voorbereiden hem door te komen om hem nog niet slechtor maken door gebrek aan geduld of het doen van verwijten." Van het Zindelijke gevechts terrein. iWeenen, 25 Juni. Officieel. Aan de grens van Tirol eu Karinthïë werden herhaaldelijk artilleriegevech ten geleverd. Aan de grens van het kustgebied zijn in de ochtenduren twee vijande lijke aanvallen ten O. van Ronchi afgeslagen. Een hevig vijandelijk artillerievuur wordt gericht op het bruggehoofd van Görz (Gorizia) en het randge bergte der hoogvlakte van Comen. Rome, 25 Juni. Officieele mede deeling. Den 24en hebben wij geiuk- kige ontmoetingen gehad bij Carsana in den Val Cisrnon en bij de hoog vlakte van Vessana. In Karinthië is het hevige artillerie vuur voortgezet, in het bijzonder.op Malborghetto. Een koepel van het fort Hensel is vandaag ingeschoten. In het gebied van den Monte Nero hebben wij het door ons bezette ge deelte uitgebreid naar bet noordon, tot aan de oostelijke hellingen van den Javoscek, waarbij wij 57 krijgs gevangenen gemaakt hebben. Van uit dit gebied begonnen wij de be schieting van Plezzo. Langs de Isonzo schieten wij ge leidelijk op en wij bevestigen onze stellingen. Aan den linkeroever heb ben wij Globra ten noorden van Plava bezeten aan de beneden-Isonzo hebben wij ons van den zoom van het plateau tusschen Sagrado en Monfalcone meester gemaakt. Albanië. Berlijn, 25 Juni. Blijkens berichten uit Rome hebben de Serviërs gisteren Durazzo bezet en is Essad Pasja naar Italië gevlucht. De Montenegrijnen hebben de hoogten van de Tarabosj voor Skoetari bezet. Andere afdee lingen zijn op weg naar Skoetari. Handelsverkeer met Engeland. In het Lagerhuis is in alle instan ties een wetsontwerp aangenomen, aangeduid als wet tot beperking van den Uitvoer," die op het einde dei- week gevolgd zal worden door een Order in Council, waarbij de uitvoer van goederen naar Nederland ver, boden zal worden, behalve van die, welke geconsigneerd zijn aan de Overzee Trust. Deze trust zal te zorgen hebben dat zendingen noch in haar oorspronkelijken noch ingewij- zïgden vorm een vijandelijke bestem ming bereiken. De bepalingen van de wet kunnen ook toegepast worden op andere neutrale staten. De parlementaire secretaris Prety- man verklaarde als vertegenwoordiger van het ministerie van koophandel, dat een partiöele regeling van dezen aard met de Nederlandsche Overzee Trust reeds geruimen tijd in werking is. Uit hetgeen Engelsche consuls gerapporteerd hebben en de regeering zelf weet van den aard der maat schappij, blijkt, dat z(j hare verplich tingen tot dusverre is nagekomen en dat de overeenkomst bevredigend heeft gewerkt. Pretyman kon niet zeggen, dat zelfs zulk een regeling absoluut „waterdicht" is, maar zij zou een einde maken aan het handelsverkeer, dat thans stellig over Nederland naar Duitschland loopt. De wet gold niet alleen voor Neder land; dezelfde overwegingen zijn ook toepasselijk op andero neutralen lan den en de importeurs in deze landen moesten inzien welke voordeelen een dergelijke regeling biedt en dat moest by hen de wensch wekken om soort- geiyke maatschappijen te vormen. De wel: heeft niets te maken met de contrabande-quaestie. Zoowel geconsigneerden als de scheepskapitein worden bedreigd met boeten tot een maximum van 500 of twee jaar gevangenisstraf. Later zeide Pretyman nog, dat de wet niet alleen was ingediend tot regeling van de particuliere verzen dingen, maar tevens om nauwkeurig te weten te komen de totale hoeveel heid van elk artikel, dat naar het betrokken neutrale land verzonden wordt, zoodat de uitvoer kan worden gestaakt, zoodra mocht blijken, dat meer naar dit land wordt gezonden dan het normaal verbruikon kan. In den loop van het debat zeide Robert Cecil, ondersecretaris van buitenlandsche zaken, dat de regeering wenscht te voorkomen, dat katoen in Duitschland wordt ingevoerd, maar dat zij tevens de onbetwistbare rech ten der noutralen wenscht te bescher men. Het zou Engeland echter na de geschiedenis van de laatste tien maanden niet passen iets r,e doen, dat onbillijk en onrechtvaardig jegens de neutralen is en nu is het een moeilijke quaestie hoe deze twee zaken in overeenstemming gebracht kunnen worden. PLAATSELIJK NIEUWS. Vergadering van den Raad der Gemeente Helder, De vergadering van den Raad dezer Gemeente, oorspronkelijk aangekon digd op Dinsdag 29 Juni, is verdaagd tot Woensdag den 30sten dezer maand, des avonds te 7Va uur. Onderwerpen ter behandeling Beëediging van het nieuw verkozen Raadslid, den heer H. P. Baak. Iugekomen stukken en mededee- lingen. Vaststelling financieele regelingen dienst 1914. Goedkeuring rekening en verant woording van den Armenraad. Gemeenteraadsverkiezing. Door de Anti-re volutionaire-,Roomsch- KatholiekeChristen-Democratische en Christel Ijk-H'istorische kies vereen i- gingen zal bij de a.s. periodieke Ge meenteraadsverkiezing worden samen gewerkt. Een voorloopig gemeenteprogram is door de vier gecombineerde partyen aanvaard. Tegenover elk der aftredende vrij zinnige of liberale candidaten zullen tegencandidaten worden gesteld. Volgens een mededeeling in „Het Volk" heeft de afdeeling Helder van de S.D.A.P. de volgende candidaten gesteld voor den gemeenteraad: In District I de heeren -D. C. A. de Zwart en D. de Beerin District II de heeren J. Borkert en A. W. Michelsin District III de heeren D. C. A. de Zwart en A. W. Michels. Goedkoop brood. Naar wij vernemen zal het goed- koope regeeringsbrood van Dinsdag 29 dezer af verkrijgbaar worden ge steld. Gemeentelijke Credietbank. Door de Gemeentelijke Credietbank te 's-Gravenhage is een tijdelijke geldleening verstrekiaau do gemeente Helder van f 60.000. Concert Westplein. Een enorme menschenmassa stond gisterenavond geschaard langs beide zijden van het Kanaal, langs het Dlikje on den Zeedijk, luisterende naar het Concert, dat door de muziek korpsen „Winnubst", „Helder's Har moniekapel" en diverse mobilisatie corpsen gegeven werd ter eere van het 25-jarig bostaan van „Helder's Belang", onder leiding van den beer Jb. ter Hall, onder-kapelmeester dei- Kon. Marine-Kapel. Het stond er zwart van de menschen. Gedurende de uitvoering heerschte over 'talgemeen de zoozeer gewensebte stilte, zoodal in wijden kring de toe schouwers genieten konden van de muziek. Wat hier door pl. m. 170 musici gegeven werd, was waarlijk geene kleinigheid, en don heer Ter Hall komt een woord van hulde toe voor de voortreffelijke wijze, waarop hij dit reuzen-concert leidde. De „har monie" in den letterlijken zin des woords werd geen enkele maal verstoord. Hoe reusachtig zoo'n concert is,- waar verschillende corpsen mede werking verleenon, moge b.v. doen zien het feit, dat er vijf groote trom men en, naar wij meenen, 6 kleine aan meewerkten, terwijl uiteraard het slagwerk in een orkest een on dergeschikte rol vervult. Prachtig windstil weer hielp mede om de uitvoering tè- doen slagen. Waariyk, bier past èn voor het ini tiatief, èn voor de leiding, een woord van hulde, en niet in het minst een woord van dank aan het publiek voor de medewerking. Het concert werd door het bestuur van „Helder's Belang" zooals wij vermeldden waren ook de nog in leven zijnde voormalige oprichters- bestuursleden aanwezig bijgewoond. Pakjeszending „Onze Vloot". 19 Juni zijn per stoomschip „Ko ningin Emma" van de St. Mij. „Neder land" 13 kisten inhoudende 248 pakjes voor Marine schepelingen door de Ned. Ver. „Onze Vloot" afd. Helder naar Batavia verzonden. Door de afdeeling Amsterdam zijn dien datum verzonden: 113 pakjes van afd. Amsterdam. 16 Vlissingen. 28 Haag. 19 Leiden. 4 Groningen. 29 Rotterdam. Totaal zijn dus 457 pakjes ver scheept. BINNENLAND. Tijd. Marine-pensioenen. De Minister van Marine brengt ter kennis dat de tijdelijke en voorioopige pensioenen over het tweede kwartaal d. j., die door het Departement van Marine worden voldaan, gedurende de maanden Juli, Augustus en Sep tember bfi de verschillende Rijksbe taalmeesters kunnen worden in ont vangst genomen. Prov. Staten van N. Holland. Gedep. Staten stellen voor afwij zend te beschikken op hot verzoek van B. en W. van Texel om de bij drage der provincie van ten hoogste f 12,200 voor den aanleg van een korteron verbindingsweg tusschen Den Burg en de haven bij het Oude Schild te verhoogen tot f 17,500. Gedep. Staten achten het maken eener betere verbinding tusschen de haven en Den Burg van genoeg zaam provinciaal belang om -het toestaan eoner provinciale bijdrage te wettigen. Maar zij adviseeren afwijzend nu de verhooging zou moeten strekkon tot betaling dei- kosten van verbetering van het oor spronkelijke ontwerp, die ten deele niet volstrekt noodzakelijk zijn en anderdeels gevorderd worden, omdat het gemeentebestuur zijn onderhouds plicht niet, behoorlijk is nagekomen. Uitwisseling van invaliden. Naar wij vernemen, zullen door bemiddeling van de Nederlandsche regeering Maandag 28 dezer een aantal zich in Duitsche krygsgovan genschap bevindende Engelsche in validen per boot van de Stoomvaart- Maatschappij Zeeland via Vlissingen naar Engeland worden overgebracht. Omgekeerd zullen door de zorgen dei- regeering een aantal in Britsche krijgsgevangenschap verkeerende in valide Duitschers en Roode Kruis- përsoneel met dezelfde boot worden afgehaald, om, wederom via.Vlissin gen, naar Duitschland overgebracht te worden. Bij een en ander zal het Nederland sche Roode Kruis zijn hulp verloonen. N.Rott.Ot. Spoorwegongeluk. Gisteravond is trein 146 van de S. S., die om 9 u. 8 min. uit Zwolle in de richting Utrecht was ver trokken, -even voorby de spoorbrug over den IJssel, bij Hattemerbroek, ontspoord. Van de reizigers zijn 4 militairen ernstig gewond on is één militair, genaamd J. -Snedema, gedood. De gewonden en de doode zijn naar Zwolle overgebracht. De reizigers, die zich in den trein bevonden, hebben met een hulptrein, van Utrecht gezonden, hun reis ver volgd. Deze trein is vannacht half 1 van Utrecht naar Rotterdam ver trokken. Nader vernemen wij dat de ge- doode reiziger een militair is. Zijn beenen waren hem geheel afgekneld. Zwaar gewond zijn eveneens drie militairen, terwijl minder zwaar ge wond zijn een katholiek geesteiyke en een heer. Verschillende andere reizigers bekwamen lichte kwetsuren. De reizigers die naar Amsterdam moesten zijn daar hedennacht om 1 uur'gearriveerd. Een van hen vertelde ons het volgende „Het was een zeer lange trein, ik meen wel 20 waggons. Ik zat met myn vrouw in een van de middelste waggons. Plotseling, we waren juist eenige minuten de IJselbrug ge passeerd, hoorden we een vreeselijk gekraak en eenige oogeublikken later stond de trein stil. Aan den waggon waarin ik mij bevond, viel niets .te bemerken en de twee daarop volgen de waggons ook niet. De wagen daar achter was echter schuin-weggereden. 't Was juist by een wissel. Een nood geschrei klonk echter uit den nu volgeuden waggon. Déze lag plat op den grond en toen ik naderbij kwam waren de militairen velen hunner hadden in dezen wagen plaats ge nomen druk bezig hun kame raden uit hun benarde positie \e be vrijden. 't Was een naar gezicht. Een van de joDgens die naar buiten werd gebracht, bleek reeds uit zyn lijden verlost. Kermend van pijn werden de anderen weggedragen. Men vc-rtelde dat er nog een plat onder den wagen lag, doch dat viel op dit oogenblik niet na tp gaan. Betrekkelijk spoedig waren nog een aantal geneesheeren voorname lijk officieren van gezondheid ter plaatse, die zooveel mogeiyic hulp verleenden. Behalve de gedoode en de vier ernstig gewonde militairen, was nog een pastoor en een ander reiziger vrij ernstig gekwetst. Vele andere reizigers waren echter nog licht gewond, vooral dooi- de gebro ken glasscherven. Enkelen werden nog in Utrecht verbonden". Tot zoover onzo zegsman volgons wien dus het nootlot tig ongeluk zich ongeveer precies zou hebben afge speeld als anderhalf jaar geleden by Hooghalen. Een waggon wordt dooi den wissel op een verkeerd spoor ge trokken en de volgende kantelde. Dit is echter thans tot een derde klasse waggon beperkt gebleven, die echter vol reizigers zat. De daarop volgende waggons volgens onzen zegsman minstens nog acht zijn in de rails gebleven. Hdbld. De trein, waarmede het ongeluk gebeurd is, is trein 146 van de N.C.S., dezelfde waarmee anderhalf jaar ge leden het spoorwegongeluk te Hoog halen plaats greep. Een noodlottige vergissing. Twee rijksambtenaren riepen Don derdagnacht t6 Mannekemoer (Dr.) een .voorbijgaand persoon aan, in de veronderstelling met een paarden- smokkelaar te doen te bebben. De aangeroepen persoon bleef echter niet staan, doch school achter een boom. De ambtenaren schoten en troffen den man in den buik. By onderzoek bleek de getroffene een soldaat te zyn die op reis was naar zijn ouders. Hij is naar het ziekenhuis te Groningen vervoerd. Zijn toestand is zorgelijk. Poging tot vergiftiging. De echtgenoote van den bouwkun dige H. D. Lamet. Schiestraat te 's-Gravenhage, kreeg Donderdagavond bezoek van een haar onbekende dame. De bezoekster was een bleeke vrouw met een voile voor haar gelaat en van eenigszins sjofel uiteriyk. Nadat zij gezegd had, dat haar man een ongeluk was overkomen, zei ze: „Nu, bedaar maar", en zij deed daarop iets uit een flescbje, dat zy uit haar tasch haalde, in een beker water, dien zy mevrouw L. liet drinken. Deze vroeg aan de vrouw, de buren /te waarschuwen, waarop z(j, inplaats van dit te doen, de knip op de straat deur deed en mevrouw L. nogmaals aanried wat te drinken. Do zeer geschrokken vrouw schoof daarop het raam van de achterkamer open en riep de hulp van de bewoners der tweede verdieping in. De vreemde bezoekster verliet daarop de woning. Kort daarop kwam de heer Lamet thuis, zoodat zijn vrouw spoedig was gerustgesteld. Zy heeft van het geval geen nadeelige gevolgen ondervonden; alleen zyn haar zenuwen door het gebeurde nog eenigszins in de war. Op den bodem van den beker werd een laagje wit poeder gevonden, dat nu scheikundig wordt onderzocht. Een gevaarlijke dienstbode. Zondagavond tegen 10 uur zou door ongenoode gasten een bezoek zijn gebracht aan een perceel in de van Weede v. Dijkveldstraat in Den Haag, na welk bezoek de eigenaar en do dienstbode geld misten. De politie heeft in deze zaak echter een verrassende ontdekking gedaan. De dienstbode gal', ondervraagd, een omstandig relaas ten beste van twee mannen, die zij Zondagavond had zion wegloopen van een deur, welke zij „secuiu'"_ gesloten had, enz. Maar men scheen redenen te hebben te gelooven, dat de dienstbode van dc zaak meer wist dan zij vertelde. En die veronderstelling is juist, gebleken. Het meisje heeft bekend zelf f 100 van haar meesteres te hebben weg genomen. Met veel handigheid heeft zy de geheele paeudo inbraak in scène gezet. Zoo vertrapte ze in den tuin bij de schutting eerst een paar plan ten, om het vermoeden te wekken, dat de dief of dieven zich over de schutting geheschen hadden, fabri ceerde zij voetstappen in het zand, had ze hier en daar een ander valsch spoor achtergelaten, enz. Het grootste gedeelte van het ont vreemde geld werd nog in de keuken verborgen teruggevonden. De ontrouwe dienstbode is door de politie aangehouden. Zy legde een volledige bekentenis af. (Avondp.) Poging tot omkooping. De officier van justitie bij de recht bank te Almelo heeft tegen H. Wessen- dorp, landbouwer te Ochtrup, ter zake dat hij op 5 Mei te De Poppe, gemeento Losser, den land weer soldaat, tevens onbezoldigd rijksveldwachter, H. P. Alink, die aldaar als schildwacht dienst deed, f50 heeft beloofd, met het oog-, merk genoemden ambtenaar to be wegen in dienst bediening, in strijd met diens plicht, hem een plaats aan te wijzen, waar hij een paard uit Nederland naar Duitschland zou kun nen uitvoeren en dien uitvoer toe te laten, een jaar gevangenisstraf. Afneming weezental. Men schrijft uit Holland's Noorder kwartier aan het Handelsblad In Noord-Holland boven het IJ doet zich het feit voor, dat ae weeshuizen ontvolkt worden. Daar besmettelijke ziekten in de jongste jaren niet meer epidemisch heerscben, worden veel minder ouderlooze kinderen ter ver pleging opgenomen. B. en W. dei- gemeente Zijpe hebben thans regen ten van het Algemeen Weeshuis aldaar in overweging gegeven, het gebouw waarin gedurende de laatste jaren weinig ol' geen kinderen wor den verpleegd, voor een deel tot her stellingsoord in te richten. IJmuiden, 26 Juni. Zeekaarten. De schippers van visschersvaartui gen alhier hebben van de Regeering allen een zeekaartjeontvangen, waarop de vermoedelyke ligging der mijnen by de Doggersbank staat aangegeven. Laatste berichten. Van het Westelijke gevechts terrein. Parijs, 25 Juui. In het gebied ten N. van Atrecht hebben de Franschen iu den afge- loopen nacht tusschen Angres en Souchez aanvallen en nieuwe vorde ringen gemaakt. Op de Maashoogten hebben de Duitschers bij de schans van Calonne op het geheele Fransche lïont een uiterst verwoeden aanval gedaan, waarby zij gebruik maakten van bommen met stikgas en brandende vloeistof. Nadat het hun was gelukt om door te dringen in een deel van hun oude tweede linie, die de Fran schen haden bezet, werden ze er in een krachtigen tegenaanval weer uitgeworpen. Te middernacht beproef den zij een nieuw tegenoffensief. Do aanvallers werden onder vuur ge nomen en met zware verliezen uit eengedreven. In Lotharingen hebben de DuiL- schers tot tweemaal toe aangevallen, teneinde de stellingen te heroveren, die zij bij Leintrey hadden verlorên. Zij werden volkomen teruggeslagen. In de Vogezen, bfi Fontelle, is een Duitsche aanval afgeslagen. Twee Duitsche infanterie-aanvallen, die na een hevig bombardement ge richt werden op de FraDsche loop graven op den Reichsackerkopf, wei den (door het Fransche artillerie- en infanterievuur gestuit. De Duitschers hebben een kanon- nade gericht op de buitenwijken van Metzéral en de helling ten O. van het dorp, waar de Franschen nog eenigszins zyn opgeschoten. Een Duitsch vliegtuig heeft gister vyf bommen geworpen op het sana torium van Zuydcote zonder eenige schade aan te richten. Van het Oostelijke gevechts terrein. Weenen, 25 Juni. Officieel. Tus schen Halicz en Zurawno duren de gevechten voort. Op den Noordelyken oever van den Dnjestr zyn de tegenaanvallen dei- Russen afgeslagen. Ons eigen offensief vordert. Op dringend- over Zydaezow hebben wy gisteren Chodorow genomen. Voor 't overige is de toestand aan den Dnjestr stroomafwaarts van Ha licz en verder ten O. van Lemberg, by Rawa Ruska en aan de Tanew onveranderd. De Zuidelijke oever van de San is van vijanden gezuiverd. In Polen vervolgen de troepen der bondgenooten de Russische stryd- krachten die terugtrekken op Zawi- chost,(even ten Noorden van de samen vloeiing van Weichsel en San), Ozarow en Sienno. Telegrammen,ontvangen tijdens het afdrukken van ons blad. Het stoomschip „Ceres" is heden morgen bij Söderhamn (aan de Oostzee) getorpedeerd of op een myn gestooten en gezonken. De bemanning is te Stockholm aan wal gebracht. (De „Ceres", van de Kon. Nederl. Stoomboot-Maatschappij, is in 1908 gebouwd en mat .1749 bruto tori. Het s(s. vertrok 19 Juni van Amsterdam naar Hudicwal).

Heldersche Courant | 1915 | | pagina 2