GEMEENTERAAD VAN HELDER, AGENDA. Witte Bioscoop, Koningstraat. Hoofd nummers: l.pLpvensscnool" en 2. „Te midden der roofdieren". Cinema Palace, Binnonbaven 2. Hoofd nummers 1. „De macht om te dooden", 2. „Korf.le's reisavonturen" en 3. „Het geheim van een nacht". 1 Juli. Tulnconcert door het Dubbel Mannen- kwartet „Harmonie" van Alkmaar. Casino, 8.15 uur. 1 Juli. Heldersche Mandolineclub „Serenata". Zomerconcert in den Tuin van CaBino, MARINE EN LEGER. Do tot luitenant ter zee le kl. bevorderde luit. ter zee 2e kl. E. Th. de Veer blflft in zün nieuwou rang toegevoegd aan den commandant der stelling van 't Hollandsch Diep u"* Volkerak. De officier van gezondheid le kl. H. B. Vorst Is in de directie der marine te Willemsoord geplaatst aan boord van Hr. Ms. pantserdek- schlp „Kortenaer". De machinisten J. Pronker en G. Brander horst zijn In de directie der marine te Willems oord resp. overgeplaatst aan boord van Hr. Ms. „Zeeland" en vans Hf. Ms. „Koningin Emma". De uit Oost-Indii! teruggekeerdo machinist C. P. Gertb is op non-activiteit gesteld. De machinisten O, M. Feii en 11. G.Timmers zijn geplaatst aan boord van het gou vernements- atoomschip „Cenoplus", met weiken bodem zii In de loop van Juli naar Oost-Indiê vertrekken. Bevordering op 1 Juli 1916. Schipper B.J.Cornelius totopperschipper. W. Euwen id. A-v.d. Mooien id. J. P. de Wit ld. Bootsman R. Schuring schipper A.F. v. Manen id. L. Koppejan id. 0. Poot id. W. Smit ld. M. Ai v. Hoek id. L. Westdorp id. J.v.Oudonaarde ld. 1'orpudisl-inaj. M. J. HeiJboer opper-torped. Serg.-torpedlat E. de Haas torped.-maj. Serg.--konstab. C. Akkerman konat.-majoor. Serg.-torpcdjn.P.D. Rijkaard torp.d.m.-maj. L. F.. Bers id. Serg.-ziek.v.pl. C. Schrier ziekv.pl.-maj. A.v.d. Schalie id. K. Faber ld.; J.v. Schoten ld. Schrijver-maft B. A. A. Ver gouwe oppor-achrüv. J.W.WiUomze id. Serg.-schrliver P. J. Bosdijk schrUv.-maj. K. Prins id. Serg. d. marln. P.v.d Werf serg.-maj. mar. Kwartiorm. C. Heil bootsman J. W. Schutte id. J.GJJ. Tlsrooer ld. P. Geertee ld. F. Futman id. J.C.v.d.Kamp id. A.J. Warhout id. P. van Heek id. Korp.-konstab. A. Moscli serg.-konslab. R. Tamminga Korp.-torp.d.m.N. C. Stam torpedom. P. 0. v. Heust Korp.-zlek.v.pl.J. Eijgersveer zlok.verpl. H. Wolp A. 0. de Wit W. Helder Korp.-bottelier B. Sweers bottelier. Korp. schrijver R. Lanachen schrijver. H. F. Nater Korp.-hofln. A.v.d.Voorde liofmeest. Korp. kok H. J. Neuve illese W. C. Figgee Korp.-monteur W. Nieuwen L.J. v. d. Kolk l T. van Hout A. F. Wickel J. G. Vermeer A. Snoep O.F.S. Rente- Korp.-gosc.liul- maker G.J. Y. Zeg- waard J.G. Poolman Korp..! marin. J.p. Smits Bevordering op 90 Jt Matr. le kl. W.H.F.Martius tot torp.m. J. P.Verschuren z.verpl. C. Janse J. van Goraelen E.H. van Koppen A. v. d. Strulls bottel. J. J. Slnjorgo 2c kl. D. J. Blokker schrilv.H. J- Roela B. Kuiper Ho kl. S. H, P. Ho ij matr.-hof A. J. Francoya H. B. Moonen - kok Slok.-olh-ni. O. Mmngol kp. m.dr.2 A. OoBenbrugh F. Meüer Alsnog bevorderd op ho April, ütok.-oliom. J. Th. Halekor totkp.-m.dr.2eki. P. Boekhout geschutm. dor marin. n i 1916. korp. torped. bottelier, korp.-sclirüv. STOOMVAARTBERICHTEN. Stoomvaart-Maatschappij „Nederland". Bllllton, thuisreis, vertrok 23 Juni van Port-Said. Klas, thuisreis, vertrok 29 Juni van Port-Said. Pr.d, Nederl, thuisreis, vertr.28 Juni v. Sabang. Kiouw, thuisreis, vertrok 28 Juni van Port-Said. Kangean, thuisreis, vertrok 29 Juni v. Marseille. Batjan, arriv. 28 Juni van New-York te Padang. Grotius, thuisreis, vortrok 28 Juni van I'erim. Oranje,arriv.27 Juni van Amsterdam to Batavia. Koningin Emma, uitreis, arriv. 28 Juni te Genua. Kon. d. Nod., arriv. 80 Juni van Batavia to A'dam. Radja arriveerde 28 Juni v.Now-York to Norfolk. Rotterdamsche Lloyd. Malang arriv. 28 Juni v. New-York te Norfolk. Medan, uitreis, is 27 Juni Ouessant gepasseerd. Soerakarta, van Rotterdam naar Biltimore,pas seerde 2S Juni Dungeness. Tabanan, uitreis, arriv. 2? Juni tu Gravcsend. Gorontalo, nitrels, is 28 Juni bij Deal geankerd. Bengalen, uitreis, arriveerde 29 Juni te Genua, lnaulinde, uitreis, vertrok 29 Juni van Suoz- Merauke, thuisreis, is 29 Juni bü Deal geankerd. Wilis, u ltreia, vertrok 29 J uni van Colombo. Koninklijke Hollandsche Lloyd. Eemland, thuisreis, passeerde 29 Juni 'J'oneritfe. Zeelandia, uitreis, vertrok 99 Juni vsn Lissabon. Rijnland, (huisreis, vertrok 27 Juni van Vigo. Delfland, thuisreis, vortrok 29 Juni van Vigo. Amatelland, uitreis, vertr. 29 Juni v. Las Palmas. Frtsla, thuisreis, vertrok 29 Juni van Bantos. Maasland, uitreis, vertr. 29 Jam v. Pernambuco. Tubantia, uitreis, vertrok 39 Juni van Santos. VISSCHERIJBERICHTEN. Nlouwedlep, 29 Juni. Aangebracht door 16 kordors2 tot 10 stuks groote tong, por stuk I' 0.90, 10 tot 40 stuks middeltong, por stuk 40 a 60 ct., 10 tot 80 stuks kleine tong, por Btuk 20 ct, 1 totSmand stortscho), per ra. f8.- aflO.-, 1 tot 4 mand kleine schol, per m. f4.— a f6.—, 1 tot 4 mand schar, por mand f 3.— a f4.—, 1 tot 8 stuks rog, per stuk fl.75. 90 Juni. Door40kordere: 80 stuks groote tong, per stuk 90 ct-100 stuks middeltong, per stuk 46 a65cL, 200 stuks kleine tong, p.st.a0ct.,8mand stortschoi, per m.f 10 af 18,40 mand kleine schol, Per mand f S a f 6, 80 mand schar, per mand S a fS.60. 1 Juli, v.m. 8 uur. Door 1 trekker2 UI haring f6.86 per Ul, 400 stuks ansjovis f7 p. 1000 stuks Burgerlijke Stend van Helder, van 29 tot 30 Juni 1915. ONDERTROUWD: P. Snijders en C. de Jong, S. J. J. van der Kooij en M. van Brederode, J. G. Streng- holt en J. van Bergem. BEVALLEN: A. Mosterd-Karsz., D. C. UlderFreekenhorst z. OVERLEDEN: C. J. Jansen-76 j A. Slikker 70 jaar. MARKTBERICHTEN. Behagen, 1 Juli 1916. 6 Paarden - Veulens - Ossen 8 Stieren 12 Geldekoelen (magere) Cl Geldekoeien (vette) 10 Kalfkoelen - Vaarzen 16 Pinken - Gras kalveren 6 Nuchtere kalveren - Rammen 0 Schapen (magere) 0 Schapen (vette) Overhouden 0 Lammeren - Bokken en Geiten - Varkens (mag.) 4 Varkens (vette) p. K.U 0 Biggen 6 Konijnen :f£ -JU IUU1H 6000 Kipoleren p. 100 stuks 900 Bendeleren p. 100 stuks Huudel kalf koeien matig f 200.- k 400.- 210.- 380.- 0.- a- a?8 Haven te Nleuwediep. 30 Juni. Aangekomen van Harliiigou er trokken naar Londen Eng. s.s. mngen". DE OORLOG. Van het Westelijk tront. Berlijn, 30 Juni. Officieel wordt uit het groote hoofdkwartier gemeld Bij Atrecht hadden ook gisteren geen groote vijandelijke ondernemin gen plaats. Daarentegen maakten wij nieuwe vorderingen bij de verdrijving van den vijand uit de loopgraven die hjj gedurende zijn wekenlange pogingen ons bad ontnomen. Een vijandelijke aanval in het Labyrinth, ten N. van Ecurie werd afgeslagen. Door bijna onafgebroken aanvallen op de Maashoogten, ten W. van Les Eparges, poogde de vijand sedert 26 Juni, doch te vergeefs, de door ons veroverde posities te herwinnen. Ook gisteren ondernam hij vier hevige aanvallen, die echter onder groote verliezen werden afgeslagen. Van het Oostelijk front. Berlijn, 30 Juni. Hot groote hoofd kwartier meldtOp het oostelijke oorlogstooneel vielen geen gebeurte nissen voor. Op het zuid-oostelijk oorlogstooneel maken wij met onze aanvallen op Gruta—Li pa voortgang. Ten oosten van Lemberg is de toestand onver anderd. Tusschen Boek en Weichsel bereikten de Duitsch Oostenrijk Hon- gaarsche troepen de streek van Belz Komarof - Zamocz en den noorder- rand van de bosschen aan de Tanef. Ook op den linker-Weichsel-oever bij Zawicbatsj - Ozarof begon de vijand den terugtocht. Een vijandelijk vlieg tuig werd gedwongen tot landen en de inzittenden werden gevangen ge nomen. De terugtocht der Russen. De oorlogscorrespondent van de Kölnische Zeitung schrijft De Russische artilerie heeft opge houden te schieten. Wat men in de geschiedenis van geen enkelen oorlog beleefd heeft, is hier voor den eer sten keer gebeurd: alleartillerie-par- kep, die 'andera de taak hebben den terugtocht te dekken, zijn als op dit oogenblik weerlooze ballast, met de grootste snelheid naar het achterland gevoerd, omdat men geen of slechts slechten schietvoorraad had. Zij heb ben de rol op zich genemen van den trein, die anders het eerst wordt weg gestuurd. Ook de trein echter vormt in dezen slag van de reusachtigste en gruwelijkste afmetingen een bij zonder hoofdstuk. Sedert dagen vorm den zij stuwingenen opeenhoopingen en onontwarbaren kluwen. De afdeelingen werden van hun troepen gescheiden. De troepen kregen geen toevoer. Dit maakt begrijpelijk, dat heele troepen gevangenen half dood van den honger gevonden wer den. Toen de opmarsch steeds voort ging, bleef den Russen niets anders over dan hun trein vaak in den steek te laten. De manschappen red den de paarden, spandeD ze uit en reden weg, terwijl de wagens onbe heerd op den weg bleven staan. De volgende colonnes van de Russen wierpen ze kort weg ter zijde, om maar voor uit te komen. De velden werden er mee bezaaid en nu begon een wed loop, waarin overwinnaar en over wonnene in een ongeëvenaard tempo de grootst mogelijke snelheid tracht ten te bereiken. De achterhoedege vechten, die de vijand vaak levert, kan men ternauwernood als ernstigen tegenstand beschouwen. Deze wilde vlucht is slechtB te verklaren uit de volkomen overompeling der aanvoer ders, die ten slotte hulpeloos moes ten toezien, hoe zij even zoo geweld dadig van hun troepen gescheiden werden als de troepen van hun trein. Ten slotte was er geen brigade-, geen divisie-, vaak ook geen corps comman dant meer, die een oog had kunnen houden op den terugtocht van hun eigen troepen. Zij waren steeds er gens anders en niet te vinden. Aan voerders en manschappen, alles ging en gaat in wilde hoopon instinkt- matlg achteruit. Intusschen gaan de dreigende bewegingen van onze legers uit het noorden voorwaarts en tege lljkertijd uit het centrum. 0e duikboot- en mijnoorlog. Londen, 30 Juni. Het getorpedeerde vier mast- barkschip „Dumfriesshire" had een reis van vijf maauden, van San Francisco naar Engeland, achter den rug. De bemanning van dertig koppen, waarbij Zweden en Ameri kanen zijn, is te Milford Haven (aan de Zuidwestelijke punt van Wales) geland. Het schip was te Falmoulh binnengevallen Qm orders af te wachten en was Vrijdag naar Dublin vertrokken. Het had 5000 ton graan aan boord. Zuld-Afrika. Bloemfontein, 80 Juni. Brand Wes- seis, lid van den Volksraad, is van hoogverraad' vrijgesproken. PLAATSELIJK NIEUWS. Verkiezing Gemeenteraad. Dinsdag had alhier de verkiezing (candidaatatelling) plaats van 7 leden van den Gemeenteraad, te weten 3 leden in district I, 2 leden in district H en 2 leden in district III. Hiervoor werden candidaat gesteld: In district I do heeren: C. Adbiaanse, (A.-R.) D. de Beer, (S. D.A.P.) A. Bommel, (Vrijz.) aftr. S. Krijnen, (Vrijz.) aftr. J. Spruit, (Chr.-Hist.) J. H. Staalman, (Chr.-Dem.) J. J. Verfaille, (Vrijz.) aftr. B. Zondervan (S. D. A. P.) D. C. A. de Zwart, (S. D. A. P.) In district II de heeren: C. Adbiaanse, (A.-R.) aftr. Dr. J. C. van Berg, (Lib.) aftr. J. Borkebt is. D. A. P.) A. W. Michels, (S. D. A. P.) W. Poll, (Vrijz.) J. Spruit, (Chr.-Hist) In district III de heeren: C. Adbiaanse, (A.-R.) A. W. Michels, (S.D.A.P.) K. F. Oobtgijsen, (Vrijz.) aftr. F. van der Ploeg, (Vrijz.) aftr. J. H. Staalman, (Chr.-Dem,) D. C. A. de Zwart, (S. D. A. P.) I De heer dr. J. C. van Berg is door eeu groep kiezers candidaat gesteld, z^De candidatuur zal door de vrijzin nige kiesvereeniging worden gesteund. Zooals wij reeds berichtten, hebben de vier christelijke partijen-: anti-re volutionairen, roomsch-katholieken, christelljk-historischen en christen democraten samengewerkt. De stemming zal plaats hebben op Dinsdag 13 Juli en de herstemming zoo noodig op Dinsdag 27 Juli. Adelborsten. De adelborsten 2e klasse van de He afdeeling, die in verband met de mobilisatie waren aangewezen voor diensten bq de zeemacht, zullen heden terugkeeren aan het Konin klijk Instituut voor de Marine ter her vatting van hun studiëndie der Ie afdeeling zullen van 17 tot 22 Juli een examen afleggen om blijk te geveu van hun geschiktheid ter be vordering tot luitenant ter zee 3e klasse. Het eindexamen en het overgangs examen voor adspirant-administni- tcurs zullen op de reglementaire wyze plaats vinden. BINNENLAND. Prov. Staten van Noord-Holland Uit een vergelijkenden staat blijkt, dat op de Provinciale Begrooting voor 1916 het aantal opcenten verge leken met die, welke op de Begrooting voor 1915 voorkwamen verhoogd worden van 18 tot 20 voor de be lasting op gebouwde en die op on gebouwde eigendommen eb van 14 tot 16 voor de Personeels belasting. Aanvaring van de Nieuw-Amsterdam. Gistermorgen heeft eeu aanvaring plaats gehad tusschen het stoomschip Nieuw-Amsterdam, van de Holland- Amerika-lljn, dat voor anker lag, en een Engelsch stoomschip, waarvan de naam onbekend is gobleven. De Nieuw-Amsterdam werd ter hoogte van het bakboordsanker be schadigd. Uitwisseling van invalide krijgsgevangenen. De Duitsche trein welke Maandag avond eeu aantal Eogelscho invaliden en verplegingspersoneel had aange bracht, bleef tot Woensdagavond in Vlissingen om de uit Engeland komen-' de Duitsche zwaargewonden op te nemen en naar Duitsehland te ver voeren. Door het Ned. Roode Kruispersoneol werden de gewonden van beide landen' allerhartelijkst ontvangen van allerlei versnaperingen voorzien. Maandag wordt uit Brussel, waar heen deze trein vertrok, nog een aan tal Engelsche invaliden verwacht, welke gepasseerden Maandag de ver binding misten. Brand in een klooster. Een out.zetlenden' brand heeft giste renmiddag het Uisulinenklooster te Sittard voor een groot gedeelte in asch gelegd. By het blusschen vielen twee jongens der Sittardscbe brand weer van groote hoogte, waardoor de een den arm brak en andere hoofd wonden en inwendige kneuzingen opliep. De toestand van den laatste is. zorgwekkend. Poging tot vergiftiging. Het „Vaderland" nieldt nader in zake de poging tot vergiftiging van de eebtgenoote van H. D. L., in de Schiestraat 98 in den Haag, dat zekere J. C. G., sedert Mei j.1. dienstbode van mevr. d. N. in de Joan Maet- suykerstraat, op Woensdag 23 Juni in den namiddag de woning van hare meesteres verliet, deze voorgevende naar een tandarts te willen gaan. Zij heeft toen L. gesproken, met wien zij sinds 14 jaar omgang blijkt te hebbenzij wisselt met L. cadeaux, schrijft hem blieven, maakt wande lingen en reizen met hem, en wat dies meer zij. Van L. vernam zij op 23 Juni, dat hij dien avond niet met haar „uit" kon en ook niet den volgenden avond, omdat hij „naar een vergadering" moest. Volgens L. zou hij aan nie mand anders dan aan J. C. G. hebben meegedeeld, dat hij Donderdagavond niet thuis zou zijn. Bij thuiskomst van den „tandarts" verklaarde de dienstbode zich wel beter te gevoeleo, doch toch liever dien avond (oen 'van haar vrije avon den) niet uit tc willen gaan. Mot haar mevrouw werd overeengekomen, dat zij dan Donderdag in plaats van Woensdag uit zou gaan. De aanslag had Donderdagavond plaats. De buren in de Schiestraat ver klaren J. C. G. aan haar gestalte en haar spraak te herkennen als de vrouw, die op het bewuste uur de woning van L. verliet en die zij niet in het gelaat, doch op den rug hebben J. O. G. kwam dien avond een half uur vroeger thuis dan gewooulyk. Er is strijd tusschen haar verklaringen en die van den heer d. N. omtrent haar kleeding op den avond van 24 Juni. Op 28 Juni vroeg zij weer aan haar mevrouw om naar den „tandarts" te gaan. Zij is naar de Charlotte de Bourbonstraat gegaan, waar zü wist, dat L. aan het werk is. Dien middag 'J op straat gearresteerd, omdat de politie toen beschikte over vol doende aanwijzingen. Er is beslag gelegd op al de goe deren van J. C. G., welke de politie Maandagavond in het perceel Johan Maotsuykerstraat heeft aangetroffen. In haar kamer is, onder meer, een fleschje zuringzout gevonden. Bij de poging tot vergiftiging is hetzelfde vergif aangewend. De familie d. N. was onbekend met de aanwezigheid van zuringzout in haar huis. J. C. G. maakt, zoo op 'toog, een netten indruk, en is van fatsoenlijke burgerafkomst. Tegen baar, evenals tegen L., is een bevel tot voorloopige gevangen houding uitgevaardigd. Moord. Gisteravond is te Rotterdam een gruwelijke moord gepleegd. In de Klaversteeg aldaar vond men een vrouw, welke vroeger in die steeg gewoond had doch nu zwer vende was, die ernstig in den mond verwond was, en reeds veel bloed 1 verloren had. Naar het ziekenhuis overgebracht, bleek zij bij aankomst I aldaar reeds te zijn overleden. Bij onderzoek bleek, dat zij waarschijnlijk met een mes in den mond was ge stoken, waardoor het strottenhoofd was afgesneden. In verband hiermede werd door een rechercheur een mau aangehou den, die in het bezit werd gevonden van een groot broodmes met omge bogen punt. Op het oogenblik der arrestatie was hij juist bezig het mes aau zijn jas af te vegen. De aangehoudene ontkent echter dé moord te hebben begaan. Laatste berichten. Van het Oostelijk front. Weenen, 30 Juni. Officieel bericht van vanmiddag uit het groote hoofd kwartier: In OostGalicië bieden de Russen aan de Caila Lipa enfde Bug, stroom afwaarts van Kamionka - Strumilowa, het hen vervolgende leger van Von Linsingen weerstand. Daar zijn ge vechten gaande die een voor ons gunstigen loop nemen. Tusschen Bug en Weichsel blijft de vijand terugtrekken. Zijn achter hoede, die den terugtocht dekte, is gisteren overal aangevallen en terug- Het leger vau aartshertog Jozef Ferdinand heeft reeds den heuvelkam ten noorden van de Tanewlaagvl&kte bij Trampol-Zaklikof (aan de Sanna, rechter zijrivier van de Weichsel) bereikt. Door het succes van de verbonden legers ten oosten van de Weichsel gedwongen, ontruimen de Russische troepen die ten westen van de rivier staan .stelling na stelling. Zij zijn vannacht den terugtocht begonnen van het sterke gevechtsfront Zawi chost—Orazow- Sienno. Zawichost is door onze troepen bezet. Van het Zuidelijk front. Weenen, 30 Juni Officieel bericht uit het groote hoofd kwaï tierNa een pauze vari verscheidene dagen toonen de Italianen weder groote bedrijvig heid op het front aan de Isonzo. Eergister avond hebben onze troepen een aanval bij Plava afgeslagen. In den sector Sagrada -Monfalcone heeft de vijand na verscheidene ver- geefsche kleinere aanvallen in den afgeloopen nacbt een algemeenen aanval gedaan. Ook deze is overal afgeslagen. Drie Noorsche schepen in den grond geboord. Londen, 30 Juni. Een Lloyd's tele gram uit Galley Head (zuiden van Ierland, graafschap Cork) deelt mede dat het Noorsche schip „Cambus- kenneth", van Oregoii naar de Mersey onderweg, gisteravond door de Duit sche duikboot U 39 iu den grond is geboord. De bemanning is te Galley Head ontscheept, behalve 8 Duitschera die aan boord van de duikboot zijn opgenomen. Volgens een ander Lloyd's bericht uit Tynemouth, is het Noorsche stoomschip „Gjesö" gisteravond ge torpedeerd. De bemanning is teNorth Shields geland. Telegrammen,ontvangen tijdens het afdrukken van ons blad. Den Haag, 1 Juli. Omtrent den toestand van hot Kamerlid mr. P. J. Troelstra, wordt nader vernomen dat zijn zenuwgestel ernstig is geschokt. Men vreest dat de heer Troelstra, zooal niet voor goed dan toch voor geruimen tijd zich aan het openbare leven zal moeten onttrekken en zijn functie als leider der S.D.A.P. niet langer zal kunnen waarnemen. Reeds bedankte hij als Voorzitter der S.D.A.P. Verbetering in den toe stand valt. nog niet waar te nemen. Waarschijnlijk is bedoeld Voorzitter dor KamerfractiePartij-Voorzitter is de heer VliogeD. (Red. H.Ct,.) Men seint ons uit Den Haag: Hr. Ms. pantserschip „Heemskerck" is hedenochtend 4 uur op de reede. van Duins aangekomen. Het was de bedoeling, dat het schip na het op trekken van de 'mist de reis naar Nederland zou voortzettenin dat géval zal het wellicht hedenavond in Nieuwcdiep verwacht kunnen wor den. op Woensdag 30 Juni 1915. Voorzitter de heer W. J. van Nock, lo. Burgemeester. Aanwezig alle leden.- Beëediging Raadslid. Beëediging van den heer H. P. Baak als' lid van den Raad. Door den Secretaris binnengeleid, legt de heer Baak in handen van den Voorzitter de gebruikelijke eeden af en wordt door dezen geluk gewenscht. De notulen der vorige vergadering worden goedgekeurd, na eene kleine verandering, op verzoek van den heer Van den Berg aangebracht. Ingekomen stukken en mededeelingen. Adres van adhaesie van den Bond van minder Marine-personeel metdein- gezonden verzoekschriften van de S.D.A.P. over betere uitvoering van de Woningwet en over verandering van den aftrek bij de heffing van de Plaats. Directe Belasting naar het Inkomen, benevens een dergelijk adres van den Bond van Ned. Onderwijzers. Voor kennisgeving aangenomen. Adressen van adhaesie van de Af deeling Helder van den Ned. Bond van werklieden in openbare diensten en bedrijvenvan de Afd. Helder van den Ned. Roomsch Katholieken Volksbond; van het Bestuur der Ver eeniging van losse werklieden „On derling Belang"; van den Bond van minder Marine-personeel, en van hot Bestuur van de Afd. Helder van hot Centraal Genootschap voor Kinder- horstellings- en Vacantie-kolonies, met het verzoek betreffende oprichting van een Volksbadhuis, benevens een dergelijk adres van den Bond van Ned. Onderwijzers en het bestuur der Afd. Helder van de Ned. Israël. Gemeente. Als boven. Adres van de Afd. Helder van den Ned. Bond van werklieden In open bare diensten en bedrijven over den werktijd van hot personeel (geen deel I uitmakend van den 8-ploegen dienst.). Naar B. en W. gerenvoyeerd 0111 advies. Missive van mevr. de wed. A. Oort- gijsen - G(jselaar, dal. gelet op de door den Raad aau anderen, b. v. de Vereeniging voor Volkshuisvesting, verleende tegemoetkomingen inzake bestratingen, de haar opgelegde voor waarden ten opzichte van d i t ter rein aan de Bassingracht hoogst onbillijk zijn. Het is haar op deze wyze onmo gelijk gemaakt tof. verkaveling over te gaan en zij wenscht van 's Raads voorwaarden geen gebruik te maken. Voor kennisgeving aangenomen. Missive van Burgemeester en Wet houders over de tijdelijke aanstelling van den heer W. P. D. Corporaal als leer aar aan de Zeevaartschool. In verband met de omstandigheid, dat het personeel der Zeevaartschool tengevolge van de mobilisatie onvol ledig is, is krachtens art. 33 al. 2 van het Reglement der Zeevaartschool met ingang van 7 Juni de heer W. P. D. Corporaal, onderwijzer alhier, benoemd tot tijdelijk leeraar in dé wiskunde. Voor kennisgeving aangenomen. Adres van eenige bewoners van de JanzeDstraat over den Reinigings dienst. De Voorzitter deelt mede,dat aan het in dit adres gedaan verzoek bereids een begin van uitvoering is gegeven. Nog zijn ingekomen de volgende, niet op de agenda vermelde stukken Adressen van adhaesie van den Schoolarts en van do Afd. Helder van den Algemeenen Nederlandschen Ty pografenbond niet het verzoek be treffende oprichting van een Volks- badbuis. Voor kennisgeving aangenomen. Aanneming van de benoeming tot leden van de Commissie voor de Rijks inkomstenbelasting door de heeren P. van Dalen en C. Dito. Voor kennisgeving aangenomen. Goedkeuring door Gedeput.. Staten van bet. besluit betreffende 1. korting op de salarissen van do ambtenaren, die onder de wapenen zijn 2. de 2e suppletoirs begrooting voor 1914; 3. overname van grond achter de Jan in 't Veltstraat. "Voor kennisgeving aangenomen. Adressen van het Bestuur van het Departement Helder der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen en van de Vereeniging voor Voorbereidend Jja ger Onderwijs „Jachin" om subsidie voor hunne bewaarscholen In handen van B. en W. om advies. Adres van de Afd. Helder van den Nederlandschen Aannemersbond, vei zoekende in het vervolg allo ge meentewerken publiek t.e willen aan besteden, aangezien thans eene in schrijving is gehouden voor het ma ken van werken in gewapend beton ten behoeve van de Gemeente-Reini ging, en het. werk is aanbesteed aan aannemers buiten de gemeente, tor- wijl eenige leden van de Afd. van dezen Bond aan B. en W. en aan den Gemeente bouwmeester hadden mee gedeeld die werkeD onder alle mo gelijke garantie zoowel van techni- schen als van fiuancieelen aard to kunnen uitvoeren, zonder dal, op deze mededeelingen is golet. De Voorzitter stelt voor diL adres voor kennisgeving aan to nemen. De heer Adriaanse vraagt hieromtrent nadere inlichtingen, Kunnen B. en W. nader aangeven op welke motieven hun handelwijze berust? Hot doet ietwat vreemd aan te lezen, dat de requestranten zeg gen alle mogelijke technische en fluantieele waarborgen te kunnen geven, zonder dat hierop verder door B. eD W. is ingegaan. B. en W. moe ten wei ernstige bezwaren hebben gehad om daar op in te gaan. De Voorzitter zet uiteen hoe de zaak zich heeft toegedragen. Het Dageiyksch Bestuur meende, waar het hier werkzaamheden gold van speciaal-technischen aard, alleen die meDSChon te moeten doen inschrijven, die in staat waren hot werk zelf te maken. Daags vóór de aanbesteding kwam een brief in van een aanne mer, waarop toon niet kon worden ingegaan en du, na de aanbesteding, komt dit adres. Wat moesten B. en W. nu doen? Er zijn voor dit werk enkele speciaal adressen in ons land. De heer Adriaanse vindt het toch vreemd, dat aldus gehandeld is. Al wordt nu ingeschreven door iemand, die niet persoonlijk op zulk werk ingericht is, dan is toch wel garantie te krijgen. Die garantie wordt bovendien aangeboden. Men krijgt thans zoo den indruk alsof de burgerij wordt uitgeschakeld. De heer Biersteker zal niet in details treden over dit adres, want daarom gaat het niet. 't Doel ervan is natuurlijk voor 't vervolg zekerheid te krijgen mede te kunnen inschrijven. Daarom stelt spr. voor het adres in handen te stellen van B. en W. om advies. Wellicht krijgen we dan eenige nadere inlichtingen waarom door hen aldus gehandeld is en of in de toekomst dezelfde lijn gevolgd wordt. Na re- en dupliek wordt conform het voorstel Biersteker besloten. Proces-verbaal van de verificatie van de boeken en kas van den Go- meente-ontvanger. In kas f50261.385. Missive van de Commissie inzake een Werkloozenfonds, verzoekende een crediet- Bij acclamatie wordt een crediet verleend van f 25. - Adres van R. Luijckx en J. Meerens inzake hot huren van land aan den Polderweg bij den Watertoren voor een Sportterrein, eu een verzoek van het Plaatselijk Comité voor Evange lisatie om op dat terrein van 8-22 Augustus een tent te mogen plaatsen. De Voorzitter wil eerst het tweede gedeelte thans behandelen en doelt mede, dat het hier dezelfde tent betreft, die vroeger van den Polderweg heeft gestaan. Deze kan thans op het achtergedeelte van be doeld terrein komen. Spr. stelt voor om do regeliDg hiervan over to laten aan B. cn W. Besloten wordt het terrein kosteloos te verhuren. Op eene vraag van den heer Ver stegen deelt de Voorzitter mede, dat voor de plaatsing op het achter gedeelte geene bezwaren beslaan. Do heer Bok zag ook gaarne he denavond het eerste gedeelte behan deld, n.1. het verzoek van de heeren Luyckx en Meerens. Want als de ge meente nu eens verhuurt aan de Evangelisatie en de heeren zouden er geen genoegen mee nemen, zou men op moeielljkheden stuiten. De Voorzitter zegt, dat in ieder geval eerst het terrein geëgali seerd moet worden. Omtrent het eerste verzoek is geen advies van B. en W., omdat deze zaak al vroeger is besproken. De heer Verstegen vraagt of het wel billijk is, dat, waar bier de „studeerende jongelingschap" - zoo als het adres zegt, wordt tegemoet gekomen, deze f 100.— minder be taalt dan de „niet-studeerende", (i.c. H.F.C.,die voor haar terrein f350.— betaalt). De heer Bommel vindt f250.— genoeg. Aan het terrein behoeft niets te worden gedaan. De heer Adriaanse vindt het verzoek ook alleszins billijk. De grond heeft wel meer gekost, maar heeft ook meer speculatieve waarde. Als weiland zou het hoogstens f 200.— opbrengen. Er is nog een ander be lang. De gemeente kan in dit terrein thans allerlei rommel van de belt verwerken om het op te hoogen. Met algemeene stemmen wordt besloten het terrein tpt wederopzeg- gens te verhuren aan genoemde Missive van den Chr. Bouwarbei dersbon d inzake arbeidersverzekering. Gerenvoyeerd naar B. en W. om Voorstel om de brandbluschmid- delen te Huisduinen tijdelijk in ge bruik af te staan aaD het Rijk. De Luit.-Kol. plaats. Commandant vraagt aau de gemeente om de brand- bluschmiddelen, geborgen in het brandspuithuis te Huisduinen tijdelijk aan het Rijk te willen afstaan B. en W. meenen aan dit verzoek te moeten voldoen, aangezien onder de tegenwoordige omstandigheden, met de vele tenten en houten bouwen op het Galgeveld, de kans op het ontstaan van brand veel grooter is dan anders en het dus wenschelijk is, dat kader en manschappen met het gebruik van de brandbluschmid- delen vertrouwd zijn. B|j acclamatie toegestaan. Rapport van de Commissie in zake een Gemeentelijk Werkloozenfonds. Gerenvoyeerd naar B. en W. otfi advies. Adres van hot Bestuur der Hel dersche Wijkverpleging, verzoekende een subsidie voor 1916 ad. f 300. Bij acclamatie toegestaan. De heer dr. Van den Berg wijst op het nadeelig saldó van f140.- waarmede de begrooting sluit. Pensioensbijdragen. Advies op het adres van do Afdee ling Heider van don Bond van Ned. Onderwijzers, over de stortingen voor pensioen, door onderwijzers die onder de wapenen zijn. (Zie Held. Ort. van 24 Juni). De heer Verstegen "vraagt of er ouderwijzers zijn, die geen salaris ontvangen. De Voorzitter zegt, dat_ het inderdaad bij enkele ongehuwde onderwijzers voorkomt, dat hetgeen zij als militair verdienen, hooger is dan hun salaris. Ook zijn er militie- plichtigen, die krachtens de verorde ning geen salaris ontvangen. De heer Verstegen voelt toch wel wat voor de billijkheid van het verzoek van den Bond. De onder wijzers in kwestie storten thans 7 van hun salaris, dat zij niet genieten. De wet op het lager onderwijs schrijft weliswaar voor, dat zij tot storting voor hun pensioen verplicht zijn, maar is er ergens een verbod om hun pene gratificatie te geven van de grootte van die storting? Want er z|jn er, zooals die jonge ouder wijzers, die inderdaad meer moeten storten dan zij in dienst verdienen. Dat is lastig. De Voorzitter meent, dat het niet aangaat voor dergelijke dingen de deur open te zetten. In zoo'n val schiet de gemeente de storting voor. Het voorstel B. en W. wordt hierna bij acclamatie aangenomen Voorstel van den heer G. de Ven voor het benoemen van een 4en Wethouder. Het voorstel met de memorie van toelichting luidt aldus De ondergeteekende heeft de eer UEdelAchtbaren voor te stellen in de Raadsvergadering van 30 Juni over te gaan tot de benoeming vhn een 4den wethouder voor den tijd, dat de vacature vau Burgemeester duurt. Memorie van Toelichting. Nu de zomer is ingetreden en het meermalen zal voorkomen dat een der leden van het College van B. en W. zal verhinderd zijn de stad voor eenige dagen te verlaten, aangezien dan het College geen besluiten zou kunnen nemen, zal dit bezwaar wor den opgeheven door de benoeming van een 4den wethouder. Ook zal het ongetwijfeld in het belang der werkzaamheden zijn die m.i. de benoeming reeds vroeger zouden hebben gerechtvaardigd. De Voorzitter stelt voor, aan gezien dit voorstel niet in 't college is kunnen behandeld worden, daar het pas ïb ingediend, het terug te zenden naar B. en W. om advies. De heer De Ven lichtid, waarom het op zoo korten termijn is ingediend. Spr. heeft eerst nog geaarzeld, doch daar hij persoonlijk jaarlijks eenige dagen de stad uitgaat en ook met het oog op de vele werkzaamheden nu de heer Van Neck als voorzitter fungeert, meende hij bot in te moeten dienen. We weten niet hoe lang de vacature nog zal duren. De heer Over de Linden heeft heer wat tegen het voorstel in te brengen, zal echter, om op het advies van B. en W. niet vooruit te loopen, voorloopig er niet nader op ingaan. Bij acclamatie besloten tot ren- voyeering. Financieele regeling. Tot regeling van den dienst 1914 zjjn opgemaakt: a. de derde suppletoire begrooting. b. een concept tot het doen van af- en overschrijvingen c. een concept tot het doen van betalingen uit den post voor onvoor ziene uitgaven. Aan de financieele regelingen zijn nog toegevoegd L'jsten van aangeslagenen, dienst jaar 1914, van wie de belasting om de daarbij vermelde redenen geheel of gedeeltelijk niet invorder baar is: op de kohieren van de Inkomsten belasting op de kohieren van het Schoolgeld en op de kohieren van de Hondenbe lasting. Alle bij acclamatie goedgekeurd. Subsidie. Advies op het adres van het Bestuur van de Afdeeling Helder van de Maat schappij tot Nut van het Algemeen om subsidie voor een vakschool voor meisjes. (Zie Held. Crt. van §4 Juni). Bij acclamatie conform advies be sloten (n.1. verleenen van subsidie van f1800.-). Armenraad. Ter goedkeuring aangeboden du rekening en verantwoording van-den Armenraad over 1914. Bij acclamatie goedgekeurd. Rekening en Begrooting. Mededeeling, dat weldra de reke ning over 1914 voor Heeren Raads leden ter inzage zal worden gelegd en dat nu kan worden overgegaan tot het trekken van afdeelingen voor het. nazien van die rekening en van de op te maken begrooting voor 1916. In de afdeelingen hebben zitting: Afdeeling I: de heeren Bommel, Adriaanse, van der Ploeg, Over de Linden en Harjer. Afdeeling IIde heeren Vau Breda, Oortgijsen, Boon, Grünwald, Van deu Berg en Biersteker. Afdeeling IIIde heeren Verstegen, Bok, Krijnen, Zander, Terra en Baak Ontslag. Ontslagaanvrage als Regentes vau het Algemeen Weeshuis door Mevr. de Wed. Thomasz- van Hoolwerfl'. Op de meeöt eervolle wijze ver leend onder bankbetuiging voor de langjarige diensten der gemeente Men is nu genaderd tot.de Rond- vraa g. De heer Verstegen wenscht eenige vragen te stellen. Uit de couranten heeft men vernomen, dal door de vereeniging van gasfabrikan- ten aau de gasdirecteuren een rond schrijven is gericht, mededeelend, dat de steenkolen enorm in prijs zullen stijgen, en dat nieuwe afzetgebieden zullen moeten worden geschapen, aangezien uitde oude niet meer te betrekken zal zijn. Heeft het College de zaak onder do oogen gezien en maatregelen getroffen voor reserves? vraagt spr. De Voorzitter autwoordl, dal hier hetzelfde syndicaat aan 't woord is, dat indertijd via het Algemeen Steuncomité de Gemeenten zou hel pen aan kolen. Zelfs dit syndicaat blijft in gebreke te leveren waarvoor gecontracteerd is. De Directeur dei- gasfabriek is met een der leden naai Utrecht geweest om de zaak te be spreken; zijn rapport zal morgen aan het D.B. worden overhandigd. Dan zal het College morgenavond in spoed vergadering bijeenkomen om maat regelen te beramen. Er zijn natuurlijk wel kolen uit Amerika te betrekken, maar wie garandeert de levering? Het helpt niet of we al reserves maken, als we onze dagelijksche hoeveelheid niet eens meer krijgen. Er is eenvoudig niets aan te doen. De heer Verstegen. Laat de Voorzitter de zaak niet te tragisch opnemen. Als we geen kolen hebben, zitten we in 't donker, 't Is niet. anders. De heer Biersteker dringt er op aan, dat de Raad thans bij aan koop gekend wordt eu dat het niet als den vorigen keer ga, toen men den Raad er buiten hield. De Voorzitter. Ik kan toch niet voor een aankoop van 1000 ton b.v. den Raad eerst gaan raadplegen. De heer Biersteker conclu deert, dat we eigenlijk met den kolen- aankoop niet veel verder zijn ge komen. De Voorzitter zal met deu Admiraal overleggen welke maatre gelen kunnen worden genomen ten einde te maken, dat we straks niet in 't donker zitten. De heer Verstegen heeft nog eene vraag, de gasfabriek betreffend. Eenige werklieden hebben hun achter stallige loonsverhooging gekregen. Maar er zijn er bij, die van af 1 Juli verhooging hebben en wien maar van 1 Jan. af die verhooging is uitgekeerd. De heer De Ven vraagt do namen teneinde een onderzoek in te kunnen stellen. heer Verstegen deelt ver volgens mede, dat (een timmerman van de gasfabriek, een man vaneen loon f18.— tot f 16.-, is aangewezen om het waschlokaal etc. te onder houden. Voor een vakman is dit in,- irdaad geen werk. De voorzitter zegt, dat deze man door B. eu W. is aangewezen. Het komt er maar op aan wat men in dezen onder vakman verstaat. De heer Verstegen. Hij komt als timmerman op de lijst voor. De heer d e V e n geeft hierom trent inlichtingen. De waschgelegen- waren in zeer vervuilden toestand. Toen is door B. en W. iemand aangewezen om daarvoor te zorgen, iemand, die tevens eenigszins technisch was, omdat er wel eenige vakkennis bij vereischt werd. De heer Verstegen. Dus daar zit niet tusschen de kwestie, dat men er juist speciaal den voorzitter van de Vereeniging van Gemeente-werk lieden voor heeft willen nemen? De Voorzitter protesteert le gen deze uitlating. Daarvoor moest heer Verstegen het College te hoog achten. De heer Verstegen. Daarop zou ik wel een bitter antwoord kun nen geven. De Voorzitter. Laat u om mijnentwil daarvan niet weerhouden.

Heldersche Courant | 1915 | | pagina 2