Jnêmriogm Ingezonden Mededeeling. Hei adres voor Zonneschermen en Marquisen, is bij C. KIESEWETTER, KANAALWEG 174. AGENDA. MARINE EN LEGER. Do luitenant tor sou dor 2o kl. P. A. Boom wordt den lOden Juli a.s. geplaatst In derollo van Hr. Ma. Wachtschip te Willemsoord. Bü Koninklijk besluit van 1 Juli 1916 BO. 64 2l)n met ingang van den laten Juli 1916 bu de Koninklijk marine-rcaorve bevorderd tot Adel borst der le klasse, de buitengewone Adelbor sten A. Karsdorp, P van der Does, V. H.Augs- burg on P. S. J. ao Vries. BehoudeDS onvoorziene omstandigheden zal met bet op 4 Septembor a s. vertrekkende mail- stoomschip der Rotterdum8clie Lloyd, een transport marine auhopolingen worden uitge- zondon ter aanvulling van het bl) do Zeemacht in Oost-lndië dienende porsoneel, bestaande uit sohrüver-majoor A. Kleimeer en sergeant tor- pedomukor R. Koning, voorts 2 korporaals torpedomakor, 2 korporaals machinedrijver. I korporaal of matroos timmerman benevens 16 matrozen on 15 stokers. De luitenant ter zee der 2e klasse M. A. A. Winklcr wordt 10 Juli 8-S. overgeplaatst van Hr. Ms. „Medusa" naar Hr. Ms. mljncnlegger „Rotterdam". De oflicieren-machlnlst3ekl. J.C. Hellendoorn en O. A. W. Wagenaar hebben met gunatigen uitslag het examen afgelegd voor officier- machinist der 2e klasse. Bti besch. v.d. Min. v. Marino zijn: met 12 dezor lult-. t,z. lstu kl. W. Lam belast met het bovol over Hr. Ms. „Friso", id. 2de kl. R. Kwast en ofT.-mach. 2de kl. J. Jongepior gepl. a.b. van dien bodemmet 15 dezer luit. t.z. lste kl. H. H. O. van Uecklng Colenbrander belast met hot bevel over Hr. Ms. „Grnno"' ld. 2de kl- J. Schouten en otT.-mach. 2de kl. F. H. Heukel- man gepl. o-b. van dien bodem. den spoorweg Iwangorod-Lublin - Oholm-Kowel, die het eerste doel der eentralen is. Zijn zij eenmaal in het bezit van dezen spoorweg, dan zyn zij een aanmerkelijk eind opge schoten naar het doel: de scheiding van do Russische Zuiaerlegers van de midden- en Noorderlegers. Deze scheiding zou eerst voltooid zyn dooi de bezotting van Wladimir-Wolynsky over de Boeg (halverwege de lijn Sokol-Kowel) en van Wladowa ver der stroomafwaarts aan die rivier ge legen, en dat wel wegens de verre gaande moerassigheid van het terrein over geruimeu afstand ten Oosten van Wlodawa. Een verderen opmarsch van Lublin en Cholm uit naar het Noorden zou de centralen tusschen Brest en Warschau brengen en de vestingreeks, die van Warschau naar het Noordoosten ombuigt, in den rug bedreigen, hetgeen de Russen wel licht zou kunnen nopen Iwangorod— Warschau en Nowo Georgiefsk te ontruimen, of hen, als zy dat niet doen, in een uiterst hachelijke positie STOOMVAARTBERICHTEN. Stoomvaart-Maatschappij „Nederland". Culcutla, uitreis, vertrok 5 Juli van Colombo. Rembrand t, uitreis, vertrok 4 Juli van Colombo. Roopat, uitreis, arrlv. 6 J uli to Gravosond. Rondu, uitreis, vertr. 4 Juli van Colombo. BiUlton, tbuisrois, ls6 Juli Gibraltar gepass. Kangean, thuisreis, is 6 Juli Dover gepass. Krakatau, uitreis, arrlv. 6 Juli te Padang. Lombok, thuisreis, vertrok 7 Juni van Perlm. Ambo», uitreis,arrlv. 7 Juli te Port-Satd. Kumngin Emma, ultr, vertrok 7 Juli van Suex- Riouw, thuisreis, pass. 7 Juli KaapCarvoeiro. Rottl.srriv. 7 Juli van Java te Amsterdam. Rotterdamsche Lloyd. Djoqja vertrok 6 Juli van Adon naar Suez. Gorontalo, uitreis, pass.6 Juli Gibraltar. Wllls arriv.6 Juli van R'daiu te Batavia, üphir, thuisreis, arriv. 7 Juli te Suez. Sindoro.arriv. 7 Juli van Batavia to R'dnm. Jiandoung vertrok Juli vau Batavia naar llMtirn. Koninklijke Hollandsche Lloyd. Eemland, thuisreis, vertrok 4 Juli vau Vigo. Frisia, thuisreis, vertrok 5 Juli van Pornambuco. Maasland, uitreis, arriv. 6 Juli te Rlo Janciro. Delfland arrlv. 6 Juli vau Buenos-Ay res te A'dar Notfolk, uitreis, pass. 4 Juli Bevezier. Hollandia arriv. 7 Juli van B.-Avres te A'dam. tielria vort rok 7 Juli vau A'dam naar B.-Ayres. Kon. West-Indische Maildienst. Cotumewyne, thuisr., vertrok 29Juli v.Curai-a Pr. d. Noderl., uitreis, Is 6 Juli Dover gopass. Java Bengalen-Lijn. Haven te Nleuwedlep. 7 Juli. Aangekomen van Londen en voltrokken naar Harllngen Eng. sa. „Croningen" ld. van Harhcgon naar Huil Ned. sa .Minister Tak". Id. van Harllngen naar Goole Ned. s.s. „Friesland". ld. van N. Castlo naar Harlingen Ned, vrachtboot „N.-Helland". VISSCHERIJBERICHTEN. Nlouwodiep, 6 Juli. Aangebracht door 37 <;t., 10 tot 20 stuks kleine tong, per stuk 15ct., 2 mand klolne schol, per mand 14. - a f6.-, 1 mand schar f4.—. per stuk 40 ct„ 10 tot 80 stuks kleine tong, per stuk 16 ct-, 2 mand stortschol, per mand f8.— n f12.-, 1 tot 4 mand kleine schol, per maud f4.—, a f6.—, 1 mand schar, per maud fi. 16 stuks rog, per stuk f0.76. MARKTBERICHTEN. Behagen, 8 Juli 1916. f m- a 460.— 4 Stieren -tl Goldekoelen (vette) 28 Kalfkoelen Vaarzen 18 Pinkon Graskalveren 40 Nuchtere kalvereu Rammen 160 Schapen (magere) 620 Schapen (vette) Overhouden 210 Lammeren Bokken en Geiten Varkeus (mag.) 36 Varkens (vette) p. K.G. U0 Biggen Konijnen Eenden Ganzen Zwanen 420 K.G. Boter 50 Kaas 4000 Ktpeloron 300 Eondoieren 0.76 13.- 0.- p. 100 stuks 4.76 p. 100 stuks, 676 Handel goldekoeien mag. matig; Idem v vingkalf koeien matig. Burgerlijke Stand van Helder, van 6 en 7 Juli 1916. ONDERTROUWDL. Monsrna en T. KokJ. Faas en A. Groen. GETROUWDK. Schoenmaker en G. A. K. L. -Boerke. BEVALLENJ. M. E. Scott - Eising, z.W. B. Streicher—Kemps, z.H. C. Buck—Lengers, z. DE OORLOG. De algemeens toestand. Men herinnert zich dat tydens de gevechten om Przemysl het leger van den aartshertog stond tusschen Opatow en Stany (onderscheidenlijk ten Westen en Zuiden van Zawichost.) Het is nu al voortmarcheerend tot op het front tusschen Wierpezen Weich sel, bjjna 90 gr. omgezwenkt Het laat ste bericht uit Weeuen meldt dat de aartshertog, na hevige gevechten, nog verder naar het Noorden is opge marcheerd. Het bericht uit St. Peters burg, dat spreekt van een tegen houden van z(jn opmarsch, is waar- schynlyk van ouderen datum. Op dit front, tusschen Weichsel en Wierpcz, is de opmarsch der cen tralen het verst naar het Noorden gevorderd, en het is naar aanleiding van de ontwikkeling van het krljgs- bedryf in deze streek, dat men de veronderstelling zal moeten laten varen, dat de centralen zich voor- loopig tot de herovering van Galicie zouden beperken. Men ziet op onze kaart duidelijk Dit „zijn de plannen, die wij aan de ceutralen toeschrijven, omdat wij slechts daardoor hun bewegingen van de laatste dagen kunnen verklaren. Dit wil natuurlijk volstrekt niet zeggen, dat wil overtuigd zyn, dat zij dat oogmerk zullen bereiken. Het is van verre strekking, maar, of liever en, ook gevaarlijk. Een doorbraak van de Russen iD het Westen of ten Z. van Iwangorod, zou ernstige gevolgen voor de een tralen kunnen hebben. Voorts mag men stellig ook niet uit het oog verliezen, dat <te Duitsche verbindingslijnen steeds langer en bezwaarlijker worden, naarmate zij verder op Russisch gebied optrekken en Russische leger op Russisch gebied nog nooit van de centralen zwaar klop hoeft gehad, terwijl de Russische strijdkrachten ook nog verre van vernietigd afcii. Daar staat echter weer dit tegenover, „dat de strijd in Galicie den indruk heqft gegeven dat de Russische legers door gebrek aan artillerie de mindere van de ^.ntralen zijn geworden. Over de afgelegde en nog af te h-ggen afstanden nog slechts dit. De troepen vsc /ozef Ferdinaud, die thans in Tarnagorade Wieprz strijden, komen, al vechtend, van de Dunajec; de afgelegde afstand ia derhalve ongeveer 200 K.M., waar van door Russisch gebied. De afstand die zij nog hebben af te Loggen voor dat zij deu spoorweg bereiken die Warschau met Brest verbindt, ie oog 125 K.M. De Russen zullen wel niets nglaten om hen dezen weg zoo moeilijk fliogeiyk te maken. Van den bovengenoe^den spoorweg Lublin—Cholm staan de Oostenrijkers nog slechts een 20 tal kilometers af. („N. Rott. CL") Van het Westelijke gevechts terrein. Parijs, 6 Juli. Avondcommnnique: De Engelsehen hebben tal van vijan delijke tegenaanvallen op de door hen gistel avond ten Z.W. van Pilkem vermeesterde loopgraven afgeslagen, 80 gevangenen gemaakt en den vijand uiterst zware verliezen toegebracht. De Duitschers hebben Atredjt en vooral de kathedraal inet brapdgra- naten gebombardeerd. Reirns ia even eens beschoten. In Argonne is geen actie van infau- terie geweest. Op de Maasheuvels hebbeu wij het gedeelte loopgraaf, den 27en Juni door de Duicachers vermeesterd, her nomen en nog daarenboven eenige vordering gemaakt. Eeu hevige tegenaanval der Duit schers is door vuur van ons snelvuur geschut en inet granaatkartetsvuur gestuit waarop de vijand in wanorde is gevlucht. In de Vogezen toont de vijande- lljke artillerie verhoogde bedrijvigheid. Berlijn, 7 Juli. Officieele mededee ling uit het groote hoofdkwartier-; Ton N. van Yperen zijn Engelsche troepen gisteren in een gedeelte van ouze loopgraven binnengedrongen, Z(,j waren 's avonds weer verdwenen. Ten W. van Souchez zyn twee nachtelijke aanvallen van den vijand afgeslagen. Bij de beschieting vau samen trekkingen van vyandeiyke troepen in Atrecht in de stad in brand ge raakt. De Kathedraal is het offer van den braud geworden. Tusschen Maas en Moezel leven dige bedrijvigheid. Ten Z.W. van Les Eparges heeft de vijand zijn pogin gen voortgezet, om de, hem onlangs ontnomen, stelling te heroveren. BU den eersten aanvai kwamen de Franschen in eeD gedeelte van onze verdedigingslinie. Een tegen aanval bracht de loopgraven, opeen stuk van 100 M. na, weer in onze handen. De vijand liet een machine geweer achter. Twee nieuwe voorwaartsche be wegingen van den vijand, evenzoo een aanval by de Schans, mislukten geheel. Halfverwege tusschen Ailly en Aprémont werd van onzen kanteen aanval ondernomen. Wy veroverden de vyandeiyke stelling over een breedte van 1500 M. Wij maakten daarbij ruim 300 Franschen gevangen. Bij Croix des Carmes in het Bois le Prêtre is vannacht de verwachte tegenaanval door de Franschen ge daan. De vijand werd afgeslagen. Aan den Judel in de Vogezen is een stuk loopgraaf bestormd en voor verdediging door den vijand onbruik baar gemaakt. In Champagne ten Z.W. van Suip- pes hebben odzc vliegers met succes een vijandeiyk legerkamp bestookt. Van het Oostelijke gevechts terrein. Berlijn, 7 Juli. Officieele mededeeling uit het groote hoofdkwartier: Het aantal gevangenen ten Z. van Biala Zloto is tot 7 officieren en on geveer 800 man gestegen. Verder zyn in ons bezit overgegaan 7 ma chinegeweren en een goed voorzien genie-magazijn. In Polen ten Z. van de Weichsel hebben wij de hoogte 95 ten O. van Dolowatka ten Z. van Borzyonow veroverd. De verliezen van de Russen zijn zeer groot Wij maakten 10 machinegeweren, een revolverkanon en vele geweren buit. Meer naar het Noorden, uaar den kant van den Weichel is eeu voor waartsche beweging van de Russen afgeslagen. Op het zuidoostelijke oorlogsterren) zijn ten W. van den bovenloop van den Weichsel goede vorderingen ge maakt. Ten O. van den Weichsel geen groote veranderingen. Bij de vervolging naar de Zlota Lipa van den 3den tot den 5den Juli hebben wij 3850 gevangenen gemaakt. Van het Zuidelijke gevechts terrein. Rome, 6 Juli. Officieele mededeeling Aanvallen der Oostemykers ten Westen van Lavaredo in Tirol en tegen Pizza Avostano in Carnia zijn gisteren afgeslagen met zware ver liezen voor den vijand. De vijand biedt hardnekkigen tegen stand en voert bij herhaling tegen aanvallen uit tegen den opmarsch der Italianen aan de Isonzo, maar is er totdus ver niet in geslaagd terrein te herwinnen. De bevelhebbers van de Italiaansche troepen zijn vastbe- om alle moeilijkheden ten spijt en het koste wat het wil, hun oogmerken te verwezenlijken. Engelsche verliezen. De verliesiysten van de vorige week bevatte de namen van 54 officieren en 2497 man. Tot de gesneuvelden behoort de generaal gcott-Moncrieff. Pruisische verliezen. Volgens een telegram uit Kopen hagen aan de „Daily Mail", bevatten de laatste zestien Pruisische verlies iysten ,(no. 248-263) de namen van 94.744 officieren en manschappen, waardoor hot totaal tot 1 Juli tot 1.504.233 gestegen is. In tjeze cijfers zyn niet begrepen de opgaven yan 164 verlieslljstea van Saksen, 198 van Beieren, 211 van Wurtemberg en 86 van de marine. Do lijsten bevatten de namen van 24 gedoelde vliegers, 6 gewonde, 8 vermiste en 4 door den vijand ge vangen genomen vlieger». Hulp uit Zuld-Afrika. Pretoria, 7 Juli. De Britsche Re giering neemt het aanbod der Zuid- Afrik^ayische Regeering aan om een Zuid Afrika&Jihri.i contingent te zenden voor den overzêescbe# t,dienst, be nevens eunigo batterijen'zwaru ar tillerie. De „Emden." De „Emden" zal vlot gemaakt wor den. De Australische rogcering heeft oen bod op do borging van dit schip aangenomen. Er zal nueen maat- schappij go.yijrmd worden, die het schip zal lichten, vlot'mafcen^n naarSydney brongen. Rusland en Zweden. De RC.taiüchu regeering hoeft een lange on weinig zeggende veiont- schuldigiug aangeboden aan de Zweed- scho regeoriüg voor het feit, dat bij de beschieting van bet Duitsche mijnenschip „Albatros" tio neutrali teit van Zweden geschonden werd, wijl de vervolging tot in de Zweedsche wateren werd voortgezel, en de Rus sische granaten tot 'op het eiland Gothland vielen. De Russische regeu- ring schrijft dit feit, dat hiet ontkend wordt, toe aau den zwaren mist, de dikke zee en aan rookwolken, dooi de Duitsche torpedojagers opzettelijk gevormd, om de bewegingen van de „Albatros" te verbergen. Bij ongeluk 7,yn toen granaten, wellicht ricochet- teerend, op Zweedsch grondgebied gevallen. „Stockholras Tidningen" verklaarde echter, dat de ergste beschadigingen van het Duitsche schip geschiedde toen het reeds op strand was gozet. Eu „Svenska Dagbladet" meldt, vol gens de verklaring van ooggetuigen, dat het Russische bericht dat de „Albatros" de vlag neerhaalde, on juist is. Eerst nadat het schip ge strand was en de overlevenden van de bemanning aan land gingen, werd de vlag neergehaald. „Aftenbladet" bevestigt echter de Russische lezing, door de mededee ling, dat de beschieting van de „Al batros" ophield, toen dit schip op de kust werd gezet. De houding van Bulgarije. Berljjn, 6 Juli. Ferri Pisani, de correspondent van de „Stampa" heeft den Bulgaarschen oüd-minister Ge- nadief gesproken, die hem zeide, dat alleen Bulgarije aan het viervoudig verbond daadwerkelijken steun kan verleenen. Naar zyn overtuigiug kun neu Grieken en Roemenen zicb niet bewegen. Roemenie ligt te veel bloot. Het Bulgaarsche leger zou in drie weken voor Stamboel kunnen staan, maar ten koste van zware offers, gelijk die by Tjatsjalda, en daarvoor moet Bulgarije van te voren worden schadeloos gesteld. Het verlangt heel weinig van Servie, .enkel Macedonië. Ket antwoord van Servie daarop geeft de vertegenwoordiger van de „Secoio" Magiini, wien de vroegere Servische gezant te Weenen, Jova- novitsj, nogmaals te Nisj verzekerde, dat de eisch van Bulgarije op Mace donië onaannemelijk was. Tegelijkertijd heeft een medewerker van de „Avanti" te Rome den vroe- geren Servischen minister Stojano- vitsj de vraag gesteldwaarom Ser vie werkloos bleef. Zijn antwoord luidde, dat in Mei bet algemeen oöensief tegen Duitschland, Oosten- rijk-Hongartje en Turkije gelijktijdig zou beginnen. Generaal Pau was daarvoor naar Rusland en Servie ge gaan, doch buiten verwachting bleef Roemenie neutraal en werden de Russen geslagen, in plaats van dat zij in Hongarye doordrongen. Zoo kwam er van de afspraak niets. Servie kali met zijn ongedekte flan ken geen offensief beginnen. En nu zyn alle Balkanstaten door de Rus sische nederlagen angstvallig ge- Een avontuurlijke vlucht in het Oosten. De waarnemer van een vliegtuig, Barth, vertelt in het „Berliner Tage- blatt" Om tien uur vlogen wij in ooste lijke richting weg en waren spoedig duizend meter hoog. In 1500 meter hoogte kruisten wij boven Szezercow en teekeuden de loopgraven en de veldbe vestingen in onze kaart. We vlogen toen verder zuidoostelijk tot Loeszanowice en naar Belcbatow. By Loeblien, noordelijk van de brug over de Pilica, kregen wij artillerievuur. Plotseling staakt de machine. In plaats vau haar gewone 1400 wen telingen daalt zij tot 1200. Wat mag de reden zyn? Alle pompen worden nagezien. De teller gaat weer omhoog om echter onmiddellijk te verslappen. Hy wijst 1000, 900 wentelingen, spoedig is het 700. De luchtdrukking slingert ons water van het koeltoe- stel in het gezicht en leert ons daar door waar de fout schuilt. Een kogel heeft de koeling of eeu waterpijp getroffen. We zyn 1500 meter hoog. En ten minst6 derdig kilometer van de Duitsche linie. Gnder ons vijan delijke troepen, die voortgaan one te beschieten. Uit een hoogte van 1500 meter zou het toestel in zweefvlucht nog 12 kilometer afleggen en daarbij kwam dan nog de rest van de kracht van den motor. Waarheen? roept de loods, en on- middellik wijsik op de zuidwestelijk van ons liggende bosschen. Onder de zweefvlucht bereiden wy ons voor op de verrassingen, die ous beneden wachten. Wij trekken de zware vilten schoenen uit, steken de kaarten, den chronometer, den barometer en het kompas in deu zak. Den zak, een kiemen rugzak, binden wy toe. Wy nemen de loopbeschermers van onze karabijn en leggen stormlucifers gereed, want het is oqze eerste plicht het toestel niet in handen van den vijand te laten vallen. Hoogte 600 meter. De vastgevreten motor ratelt sterk en is aan het einde van zyn kracht. Achter ons aan galoppeeren ruiters, die op onq scbieteD. We zoeken een landii plaats. Achter het bosch waarover wy vli6g,en; ligt een stuk grond met jonge boompjes, waardpqr een Btrqoni- pje loopt. Dan volgt weer bosch. ik zeg den loods, dat hij aan den anderen kant van het water lauden moet en do machine zet zich vast in de lago, jonge boompjes. Onder de zweefvlucht hadden wy reeds afgesproken, dat de loods on middellijk na de landing zijn bajonet in den benzinehouder zou steken. Rugzak, pelsjas en karabijnen werpen we er snel uit en voor wij naar be neden springen, zet een lucifer het vliegtuig in vlammen. De loods neemt zijn karabijn, ik mijn revolver en voorbij eenige boeren' springen wij over don weg in het bosch, tot we een kuil vinden, ffet is twee uur 's middags gewórden. We eten en drinken van onzen voorraad. Wij bestudeeren de kaai t en weten vrij nauwkeurig waar wij zyn. Naar de eeiste Duitsche stellingen in het 28 kilometer hemèlsbreedte. WÜ besluiten het donker af te wach ten. ffipn schemering inviel, ver lieten wij oiizè" schuilplaats. WIJ liepen met behulp van het kompa» nauwkeurig westelijk. Onder het gedonder van het geschut liepen wij door eindelooze bosschen. Uur na uur verliep. Lichten dokon voor ons op. Links en rechts van den hoog ge legen weg waren moerassen. Een Russische wegwijzer wees naar de stad Szezerkof, waar wy 'a morgens overheen gevlogen waren. Plotseling zien wij In het donker een slagboom voor ons, geflankeerd door twee ko zakken. Nu kalmte! Wy hadden te voren rpedü baschliks opgezet en on ze epauletten afgenomen. Kalm door- loopend, kwamen wy aan den slag boom, klommen er over heen, even zoo over een tweeden, vyf meter ver der, terwijl wy de schildwachten salueerend groetten. Wij waren ver baasd sjet aangehouden te worden. Wy kwamen op 'nat marktplein. Al les lag in diepen slaap. Wij liepen dicht langs de huizen. Daar wy ver moedden, dat de westeiyke uitgang van d? stad sterker bezet zou zyn, sloegen wij naar het zuiden af. Door een zijstraat gaande, zagen wij brug voor ons, Op de rechterzijde een schildwacht. Wij hielden links en gingen kalm voorby zonder aange houden te worden. Nauweiyks waren wy weer in het het donker of we zetten het op een loopen, wy wilden van de loopgraven weg komen. Een kwartier later waren wij uit dit gevaar. Wij wilden naar Roesietsj, waar wij 's morgens de laatste Duitsche al'deeling gezien hadden. Weer liepen wy uren lang door moorassen, over weiden en velden, door donkere bos schen en lange dorpen. Ten slotte kwamen wy in een hoeve, waar wy door een bezwaarlijke conversatie vernamen waar wij waven. Het was nog slechts een half uur van Roesietsj. Wy huurden een Pool als gids en een half uur na ons vertrek kwamen wij bij onze voorposten aan. Tot onze vreugde hoorden wij, dat onze vlucht nog vau groot voordeel was geweest, omdat de Russen door ons te beschieten hun stellingen ver raden hadden. Den volgenden dag kwamen wy bij onze afdeeling terug, waar men ons reeds als vermist had opgegeven. Vlieger-aanvallen op de Duitsche linies. De „Times" bevat het volgende bericht uit Petersburg: In de laatste dagen hebben Rus sische vliegers herhaaldeiyk aanval len gedaan op de Duitsche linies. Een vliegmachine van het Ilya Mou rowetz-type deed eene verkenning in de streek by de San en wierp drie bommen op vyandelljke convooien bij Lezajsk en nog zuven bommen op het spoorwegstation te Przeworsk, dat een kwartier lang bestookt werd. Er stonden toen vyf lange treinen in het station. Een daarvan werd door een bom getroffen en geraakte in brand, zooals bleek uit de dikke rookwolken die eruit opstegen. De Russische vliegers maakten foto's van den grooten brand. Ook de reusachtige Sigorsky-twee- dekkers hebben, volgens een bericht aan de „Times", groote bedryvigheid botoond en bommen geworpen op spoorwegen on andere werken in Polen en Oost-Pruisen. Om zich een voorstelling te vormen van de af metingen dezer machines, herinnere men zicb, dat het vorige jaar daarvan oen vlucht deed van ander half uur met 16 passagiers aan boord. Men noemt ze' ook wel lucht omni- sen, maar in vredestyd tenminste zou men ze juister vliegende hotels kunnen noemen. Behalve de hut van den bestuurder bevatten zy een sa lon, waarin voor 16 personen plaats is, een slaap-afdeeling en een toilet- kamertje. Rondom in de wanden zijn vensters aangebracht, terwijl zich in de vloer observatie-venstertjes be vinden. De kamers worden door de verbrandingsgassen van de motoren verwarmd en electrisch verlicht. Het is duidelijk, dat deze vlieg machines, als ze voor oorlogsdienst in gebruik worden genomen, eene groote hoeveelheid ontploffingsmid delen kunnen meevoeren. Reeds de oudere kleinere typen voerden een nuttig gewicht van jpeer dan een ton mede. Lezasjk en Przeworsk, de beide plaatsen waarop bommen zijn ge worpen, liggen westeiyk van de San, in de streek, die onlangs door de Russen ontruimd is. De uitwisselllng van gewonde krijgsgevangenen. De „Times" schrijft: Het ministerie van buitenlandache zaken bevestigt het bericht, dat Duitschland de overeenkomst tot uit wisseling van gewonde gevangenen niet nagekomen is. „Hetgeheele Nederlandsche Roode Kruis wachtte Vrydag den geheelen dag te Roosendaal op de 150 Engel sche gewonde gevangenen, die daar Maandag zouden zlin aan aangeko men ter uitwisseling tegen Duitsche gewonden. Men vernam nu, dat de Duitsche autoriteiten besloten hebben, op het oogenbik geene gewonden meer uit t.e wisselen. Maandag kwa men slechts 50 gewonde Engelschen aan, ofschoon volgens de Duitsche opgaven 200 man zouden worden ge zonden. Alle toebereidselen voor het transport van dit aantal reeds getrofreq. De Duitschers hebben d«s eenvou dig hun woord gebroken," Naar wij vernemen, heeft het ministerie van buitenlandache zaken inededeelingen van geiyke strekking ontvangen van het bestuur van het Nederlandsche Roode Kruis en wordt er reedt» een onderzoek ingesteld door bemiddeling van de Amerikaansche ambassade. Bomaanslag. New-York, 6 Juli. Een bom ont plofte in ljet benedengedeelte van Hel hoofdbureau van politie, waardoor het detective bureau gedeeltelijk ver nield werd. Deze misdaad wordt beschouwd als een wraakneming voor de onlangs plaats gehad hebbende veioordeeling van anarchisten. Holt dood. New-York, 7 Juli. Holt, die beproefde Morgan te vermoorden, doode zich door uit een raam in zijn gevangenis te springen ter hoogte van 15 meter. De bewaker had een oogenblik de cel verlaten, de deur open latende. Holt sprong uit het raam, brak zyn schedel en was onmiddelyk dood. Een ontploffing. Montreal, 7 Juli. Zeven man zijn gedood by een toevallige ontploffing in de cordietafdeeling van de Camv diau Explosions Company te Belveil in de provincie Quebec. Onder de dooden bevindt zicb een Engelsche inspecteur, die aan de directie van de fabriek was toegevoegd. Tien meDschen werden gewond. Na de ontploffing ontstond brand. De aan gerichte schade beloopt 40C0 pond st. schoolgeld thans meer proportio- _..i wordt geheven. De ouders hebben hier tegen geene bezwaren ingebracht. Daartegen is de post „bydragen van particulieren" (f350) lager geraamd; ook de opbrengst van de verloting (thans f 600) was wat hoog geraamd. Den post „buitengewone ontvangsten" (f 1000) meende men daartegen hooger kunnen stellen (vorig jaar f900.) Deze begrooting wordt vervolgens PLAATSEUiK NIEUWS. Te Amsterdam slaagde de heer P. Bakker, alhier voor het-volledig Mercurius-diplomaboekhouden, han delstekenen, handelsrecht en stati stiek. De heer Bakker behoorde tot dp leerlingen van den heerv d. Meij. Hr. Ms. „D« Ruyter". Het pantserschip „De Ruyter" zal binnenkort worden gereed gemaakt, om tegen het najaar naar Ned. Indiö te vertrekken, om aldaar het pant serschip „Hertog Hendrik" af lossen, Ambachtsschool voor Helder e. o. De vereeniging „Ambachtsschool voor Helder en Omstreken" hield gisterenavond in het gebouw eene algemeene vergadering. De Voorzitter, de heer D. H, Grünwald, geeft na opening het woord aan den heer Bommel, secre taris, die de notulen der yorige ver gadering voorleest, welke zonder discussie worden goedgekeurd en vastgesteld. Hierna is aan de orde de vast stelling van de begrooting over 1916. Uit de uitgaven memoreeren wy jaarwedde directeur f 2000, bezoldi ging onderwijzend personeel en con ciërge f 12300Q, renten f 1106.89, die voor hypotheek is wegens aflossing verminderd; die voor de obligatie- leening wegens eene nieuwe leening verleden jaar, verhoogd. Aflossingen id. f 808.26, rente hypotheek voor uitbreiding f 639.32, aflossing idem f 581.20, onderhoud en schoonmaak van gebouwen f 650, leermiddelen en gereedschappen f 1000, materialen f 2400, premie n voor pensioen van het personeel f 2400, enz., totaal f 28000 met post „onvoorziene uit gaven" groot f 259.34. De ontvangsten worden eveneens geraamd op f 28000hieronder zyn aan subsidien van het Rijk f14000, van de provincie f 3000, van de ge meente f 6000, van de gemeente Anna Paulowna f 70, Texel f 70 en Schagen f 35. De Voorzitter deelt ten opzichte van deze subsidies mede, dat de raming voor Anna Paulowna dezen keer hooger is dan het vorige jaar. De provincie geeft als regel 10% van hetgeen de ambachtsscholen noodig hebben, waartegenover staat het recht om voor eiken leerling van andere plaatsen, vergooding van on kosten te eischen. De subsidie voor Texel is thans ook hooger geraamd Schagen heeft nu 1 leerling op de school. De post „schoolgelden" (f2400) is thans f 40o hooger geraamd, omdat Medegedeeld wordt, dat bet bestuurt lid, de heer Verhey, wegens vertrek uit deze gemeente bedankt heeft als zoodanig. Gedurende den tfjd, dat hy als zoodanig in functie was, heeft de heer Verhey veel belangstelling in de vereeniging getoond en is haar naar beste krachten met zijn techni sche kennis ter hulp gekomen, 't Spyt spr., dat de omstandigheden oorzaak zijn geweest, dat hy vertrekken moest. De heer Verhey biyft de vereenigiDg echter sympathiek en zal lid blijven. Spr. brengt tenslotte onder applaus der vergadering, hartelijk dank voor alles wat de heer Verhelj deed en uit den wensch, ddt het hem in zijn nieuwen werkkring goed moge gaan. De rekening en verantwoording over 1914 is door den Minister van Financiën goedgekeurd. Aan den tljdolijken leeraar in het timmeren Butfer werd een vaste aan stelling uitgereikt. By do rondvraag wordt door dey heer Kuiper de vraag gesteld ofwel aan elk nieuw inkomend bewoner een circulaire gestuurd wordt om als lid toe fe treden en door den heer Bommel beantwoord met de mede deeling, dat dit steeds gedaan wordt, dooh in den regel weinig uithaalt. De voorzitter deelt nog mede, dat de heeron Schoo en v. d. Vet (beide aanwezig) hunne benoeming tot be stuurslid hebben aangenomen en vervolgens, dat van de ioerililgen twee te Leiden geslaagd zyn; één vqq: üituhesis en "de ander o.a. aac de avoftdscbooi als leeraar. De leerling Winter te Leidon (een van deze beiden) waa van de 12 geslaagden no. 3. Een ander is te Utrecht geslaagd na een uitstekend examennog eent te meer bleek de uitstekende roep waar in de Helderaohe Ambachtsschool zich verheugen mag. De heer Burgers maakt tenslotte eene opmerking over het uitsteken van de vlag en zou dit gaarne duidelij ker Eioa gebeuren dan thans geschiedt. Men zal thans ïpalt by de poort plaatse^ De vergadering wordt hierna ge sloten. Militairs Hulavlljttantoonstelllng. Dinsdagavond hield het Comité voor de Militaire Huisvlljttentoonstel- ling zijn eindvergadering. Met genoegen kon geconstateerd worden den zeer bevredigenden afloop der wedstrijden met de daaraan ver bonden tentoonstelling, dank zy ook de medewerking der militaire auto riteiten. De gezamenlijke inkomsten beliepen naar het verslag van den penningmeester f412,20 de uitgaven f397,32 zoodat er een batig saldo bleef van f 14,88 dat aan het Plaat- selljk Steuncomité zal worden afge- Gistermorgen by het dagen ia de defensiesloep onder bevel van een adel borst der marine-reserve van Brielle vertrokken met bestemming naar Scheveningen voor het verleenen van diensten bij oefeningen, welke aldaar zouden worden gehouden. Op de Maasvlakte is deze sjoep aan den grond geraakt, en heeft door het uitbrengen van een anker getracht zich vlot te maken. Dit schynt te zyn gelukt, doch door den inmiddels ingetreden harden Z.-W. wind is het vaartuig lek gestooten en gezonken, waarbij van de 7 opvarenden er helaas 6 zijn verdronken. De 7e, een stoker, heeft zich zwemmende, voor zien van reddingsboei en na een paar uur tobben weten te redden en is op het eiland Rozenburg aange komen, waar hy in vry goeden toe stand arriveerde. Over Brielle is hy per auto te Hellevoetsluis gebracht. Een ander bericht meldt: Het was tegen 3 uur in den morgen toen de Brielsche visscher Vroombout, met zijn platboomavaartuig daar naar bot visschende, de barkas bemerkte, en ziende het gevaar waarin deze verkeerde, begaf hy zich met zijn vaartuig daarheen, aan den officier vragende of hy hulp verlangde. Deze, waarschyniyk het gevaar waarin hy verkeerde niet inziende, riep terug dat hy geen hulp noodig had, want dat hy voor anker lag en wel spoedig zou loskomen. Vroombout, die met zyn visch tydig te Brielle moest zyn om ze naar Rotterdam te kunnen vervoeren, keerde daarom huiswaarts. Eenigen tijd daarna gaf hij aan zijn zoontje nog zyn spijt te kennen, dat hy niet by de barkas was ge bleven, daar hy vreesde, dat het schip gevaarlijk zat. Toen hy dan ook later een schot hoorde lossen vertelde hy ons geloofde hy wel, een ongeluk had plaats gehad. Het was echter te laat om terug te keeren. De namen der omgekomenen zyn Buitengewoon Adelborst M. R., P. van der Does. Matroos le klasse M. R., W. Spaujor (ïyk gevonden). Zeemilicien-matroos, C. de Jong. Zeemilicien stoker, W.J. van Holton. Korporaal-machinedrijver Binnen 1 dienst, P. Boon. Stoker der le klasse, S. van Dok (van den Helder). De Zeemilicien stoker, D. Botbljl, heeft zwemmende den wal bereikt. Aan „Jong Holland" dat gratis de melk verstrekte voor de theetent en aan de heer H. Koppen die belaugeloos het glas- en vaatwerk d^arvopi' ver strekte werd dank betuigd,. Aau de jury) die med,e belangloos het beoordeelingswork voor de bekro ning verrichte, aal schrifteiyk dank betuigd worden voor de werkzaam heden. Op voorstel der jury werd alsnog een diploma-eervolle vermelding toe gekend aan de heer A. Kooyman voor ingezonden tooneelwerkjes. Dierenmishandeling. Voor den rechtbank te Alkmaar stond terecht de vrachtrijder J. K. van den Helder, welke op 19 Mei in beschonken toestand een zy'ner paar den zoo rammelde, 4at iemand zeide „Och Jan, sla dat arme dier zoo niet". Toen haalde iemand den politie agent J. Noot. Deze wilde Jan kal- meeren, maar Jan nam 'n paal en sloeg zijn paard, tot het ineenzakte. Mr. Van Lookeren Campagne vroeg 2 mnd. gev. voqt den door drank ontaarden mensch, die zyn kostwinner onbruikbaar heeft gemaakt. Ongeluk met een Marine-sloep. Uit Brielle wordt gemeld: Van het begin der mobilisatie af lag aan het einde der Brielsche haven een defensiesloep van de Marine om toezicht te hou,den op uitgaande Ingezonden Mededeeling. wordt dooi 21.000 artsen «rkend als hot bost» versterkingsmiddel voor Zenuwen en Lichaam BINNENLAND- Suppletoirs Marme-begrooting voor 1915. BÜ nota van wyziging heeft de Mi- ister van Marine voorgesteld om in het wetsontwerp tot verhooging van de marinebegrooting voor 1915 alsnog in te voegen een post van f70,000 voor onderhoud herstelling on wijzi: ging van dokken en van alle gebou wen en marine werken in art- 25 be doeld, en aanschaffing van de daar voor benoodigdo materialen, koste/- van vervopf, toezicht en beproeving". Uit 'sMinisters toelichting blijkt' dat deze som van f 70,000 'oenoodigd is voor het bouwen var, eene geheel nieuwe school vooï "monteurs te Am sterdam op "ieh Izuidwesfelljken hoek van het werfterrein met front naar de Piiüs Hendrikkade. Mr. Troelstra. Het Tweede-Kamerlid mr. P. J, Troelstra is gisterenochtend tot hei stel van gezondheid van 's-Grayen hage naar De Lutte bij Oldenzaal vertrokken.. De heer Troelstra maak te de reis per auto. Opgebracht vlsschersvaartuig. By den reeder D. Ouweband Azn., te Katwyk, is naar het Vaderl. meldt, gisteren telegrafisch bericht inge komen, dat zyn logger vaar tuig KW. 40 door de Engelsche marine op de visscherlj is opgepikt en naar Abei- deen opgebracht. De „Csrss". Uit een ambtelijk onderzoek, dat door de marine-autoriteiten te Umui- den is ingesteld betreffende het zin ken van het Nederlandsche stoomschip „Ceres", van de Kon. Ned. Stoomvaart My. te Amsterdam, is gebleken dat het ongeval zeer waarschijnlijk is veroorzaakt door een myn. Een ontmoating op zu. Door een der opvarenden van den te IJmuiden thuisbehoorenden stoom trawler „Nicolaas Y. M. 166" werd by binnenkomst het volgende ver haal van wedervaren op zee gedaan. Het was op Zondagmorgen, om- itrent zes uur, prachtig weer, toen wy een stuk beoosten het eiland Schiermonnikoog aan het visscheu waren, toen een donderend geraas in de lucht nog op grooten afstand door ons aan dek werd gehoord. Naderby gekomen, kwamen wy tot de ontdekking, met een vijftal Duit sche luchtschepen van zeer groote afmetingen te doen te hebben. De „Zeppelins", gemerkt L. 5, L. 6, 'L. 7, L. 8 (van de laatste was het nummer niet te onderscheiden), vlo gen maar steeds over ons schip heen, dan eens naar het Oosten, dan weel een eind naar het Westen gaande, dus klaarblykelijk op verkenniDg zynde. Soms vloog een der schepen zoo laag boven ons schip, dat hot bijna de toppen der masten raakte. Het was al middag geworden en nog steeds waren de Zeppelins in onze nabijheid, doch eensklaps gingen zy met spoed naar O.Z.O. Gissende wat de oorzaak van het plotselinge verdwynen van het lucht eskader kon zyn, zagen wij uit het Westen een watervliegtuig aankomen, dat eveneens in O.Z.O. richting ver dween, dus vermoedeiyk de Zeppelins achtervolgde. Men kon niet uitmaken wat de na tionaliteit was van het watervliegtuig, doch vermoedelijk was het een En- gelach. Zeppelins en watervliegtuig ver dwenen spoedig uit het gezicht. Des morgens ongeveer halfvyf, even voor de ontmoeting met het luchteskader, zagen wy, te ver om de nationaliteit te kunnen vaststellen, een vyftal oor logsschepen, type groot model tor- pedobootjager, welke met verbazende snelheid naar het Oosten gingen. Een anderhalf uur later weerklonk een aanhoudend kanongebulder uit de richting van Borkum. Het was een ware kanonnade, zeker wel een twee honderd schoten achter elkander. Na de netteD te hebben ingehaald, keerde de trawler naar IJmuiden terug. In beslag genomen. De politie te Rotterdam heeft giste ren een draagbord van het propa- ganda-comité van „Volksweerbaar heid" voor algemeenen oefenplicht in beslag genomen. Het bord droeg het opschrift: „Denkt aan Belgie. Moet het ons evenzoo gaan?" De inbeslag neming geschiedde op grond van schending der neutraliteit. Bommen naar een Engelsch schip geworpen. Een tweetal matrozen van de ..Hollandia", van de Kon. Holl. Lloyd, welk schip gisteren van zyn reis vau Buenos-Ayres te Amsterdam is aan gekomen, hebben medegedeeld, dat de bemanning van dit schip gister avond tusschen 7 uur en half 8 ter hoogte van de lichtschepen Noord- Hinder en Galloper, is getuige geweest van het werpen van bommen uit een tweetal vliegmachines op de Engelsche weekboot „Groningen", op weg naar Rotterdam. Toen de „Hollandia" op ongeveer

Heldersche Courant | 1915 | | pagina 2