OPRUIMING Magazijn„DeSter" JACOB STUVE's NOUGAT LOGGEN's Wafel- en Poffertjes-Bakkerij KANAALWEG 101\ E' Zaterdag eindigt de Gew. Fed. der S. D. A. P. Noord-Holland Noord. op ZONDAG 18 JULI a.s. te SCHAGEN, Kersen-, Frambozen- en Kaneel stokken, Zuurballen en Caramels TURKSCHE NOUGAT 15 cent per ons. JACOB STUVE. De Notaris H. M. BEECKMAN HELDER, is nog steeds gevestigd HET ADRES voor prima BOTER en KAAS R. BAKKER Dz., Keizerstraat 56 Gezelligst Café-Billard „Wilhelmina" KEIZERSTRAAT. Dienstregeling Holl. Spoor. JBEILLÖSTREERD ZONDAGSBLAD. aausfcuvelljt ktUSSSLJSSS - HAAR WRAAK. Groote Betooging tegen het Landstormontwerp op het Wl LH ELiVl IN A-SPORTTERREIN. SPREKERS: A. H. GERHARD, Lid 2e K., J. OUDEGEEST, Voorzitter N.V.V. Meduwerkiug v. d. Arb. ZangyereenJgingeii te Helder, Texel, Alk maat tin Anna Paulowua, benevens de Arb. Muziek-vereenigiiig te Hoorn. AANVANG 1 UUR. ENTREE 10 CENT. Vooraf zal vanaf het Station Sohagen een optocht worden gehoudeu mot muziek en ontplooide banieren. Opstelling van den stoet ten 12,30 ure. Gelegenheid tot fietsenberging a 5 cent. HET BESTÜl'R. W'y berichten onze Clientèle Mm te den Helder, dat vanaf heden onze WIJNEN tegen origineele prijzen (zie onze prijsboekjes) bij elke hoeveelheid te verkrijgen zijn bij de Firma H. BRES OTTO, Spoorgracht 36. ANDRAU Co., Utrecht. is tot 1 AUGUSTUS verkrijgbaar Tevens ruime sorteering: Aanbevelend, r te NIEUWEOIEP (den Helder), zal op ZATERDAG 24 JUL11915, aanvangende des namiddags ten half twee ure om contant geld aan het HAVENPLEIN, in het OPENBAAR VERKOOPEN: 2 Haringvletten met Zeil en Treil, 2 Haringzegens (In onderdeden), 20 Hozen, Kar, Touwwerk, als mede zinken Schoorsteenpijp, dito Harnas en Helm en hetgeen vorder ten verkoop 'zal worden aan geboden. Te bezichtigen des voormiddags op den dag van verkoop. ■inn f jo} 6 "BA söepuoz s, ijoo 'puedoeB 83I131V ■ppooojd )||9 uj us6u!}OOj6joa esse|>| ejei 'UjeidsBumox }eq fjq '86 iVV81SBNIN0)l ')bej6o)Oj nzH mm* J3H3 Dit óéne woord zegt alles, wanneer i sprake is van NAAIMACHINES, want SINGER-Naaimachines zijn een Eerste-Klas Fabrikaat, dat zich reeds meer dan 'n halve eeuw voor alle huis houdelijk en industrieel werk met roem gehandhaafd heeft. SINGER Naaimachines kunt U krijgen in al onze winkels, SINGER Maatschappij. Depots alom. WESTSTRAAT 33 Voor Uwe Kinderen is „VICTORIA" een onovertrefbare hoofd Eau de Cologne. Per flacon 25 en 35 cent. „HEURECA" werkt eveneens verrassend zeker on is aangenamer in 't gebruik doordat het reukloos is. Het kost 35 en 50 cent per flacon. Proefilacon 20 cent. Deze hoofdwaters bestaan uit zuivere extrac- tieve plantenstoffen en beantwoorden vol komen aan de eischen, welke men voor dergelijke hoofdwaters stelt. Verkrijgb. bij den Heer Wijtsma,Middenstr.en bij den fabrikant S. C. G. de Man, Koningstr. 39. SANGUINOSE (Vinum Sanguinosum in vacuo). Zuiver plantaardig tonicum, met vertrouwen aangeraden bij bloed armoede, zenuwzwakte en algemeene verslappingstoestanden. Door den heer B. Grundnmn, Voorstraat te Woerden, ontvangen wij het volgenfie schaven Woerden, 23 Febr. 1915. Mijnheer, Ik ben langen tijd zeer lijdende geweest aan bloedarmoede en zenuwzwakte; ik kon mijn werk niet meer verrichten. Ten einde raad heb ik de Sauguinose geprobeerd, en tot mijn blijdschap be merkte ik bfi de eerste flesch al eenige beterschap. Ik heb zeven flesschen gebruikt en kan nu weer met lust mijn werk verrichten ik ben zoo goed als hoelemaal hersteld. Mej. G. M. BLOK. De SANGUINOSE is beslist het beste middel voor hen die lijden aan bloedarmoede en zenuwzwakte. Duizenden, wezenlijk duizenden die staalpillen gebruikten en er door bedorven werden, hebben baat. ge vonden bij de Sangninose. De SANGUINOSE kost por fl. f 1.506 fl. f8.-; 12 11. f 15.- Twee maai per dag een eetlepel is voldoende; dat bost U 12Vs ct. per dag, en helpt U! daarom Sanguinose! Bij alle Apothekers en voorname Drogisten. VAN DAM Co., De Riemerstraat 2c/4., Den Haag. Te Helder bij A. tkn Kloostkb, Keizerstraat 93te Texel, Oosterend, P. Dbos; Den Burg, J. Buis; Oudeschild, Jou. Dros. is bij ct. per pond. Volvette Goudsctie Kaas met Rijkscontrole merk a 52ct. Max. prijs 57 ii ii ii 50 55 Prima Edammer a 50 55 Leidsche Kaas a 50 per pond. Prima Roomboter 5 80 per 5 pond ll'l, ct. Schagcr Kopboter marktprijs. (Per Pont' Ons Kantoor is des avonds te 9 UUR GESLOTEN. Boekdrukkerij C. DE BOER J" Heldorsche Courant. in Aanbevelend, A. DOL. EXTRA AANBIEDING. Eerste soort ROZEN in potten gekweekt. lier stuk 6 stuks STAMTREURROZEN f 0.75 f3.50. STAMROZEN f 0.55 f2.50. KLIMROZEN f 0.45 f2.00. STRUIKROZEN f 0.30 f 1.25. VARENS f 0.12^ f 0.60. Kunnen gemakkelijk worden verplant en verzonden. Beleefd aanbevelend, A. J. Th. v. KERKHOFF, Bloemenmagazijn, GRAVENSTRA/tl 22 hoek Kroonstiaat. OEN HELDER. Uilslagen van Zondag H.F.C. I A.F.C.1-2. H.F.C. III-v. Speljk—Leonidas 2- 3. H.F.C. IV-Quick: 1-1. H.V.V-Victoria1 2. H.F.C.-A. F.C. 1-2. Evenmin als tegen De Spartaan heeft H.F.C. het tegen A.F.C. tot een overwinning kunnen brengen. Lag do oorzaak daarvan toen aan 't werkelijk superieure spel der gasten, dezen keer draagt het slechte spel van H.F.C. de schuld. Vóór "rust ging 't nog wat. De verdediging van H.F.C. hield met gemak de weinig beteeko- nende voorhoede der roodhemden in bedwang. De stand 0-0 gaf dan ook goed de krachtsverhouding weer. Een zeer dubieuse strafschop was even voor de pauze zeer sportief met opzet naast getrapt. Na de rust scheen de H.F.C.-voor- hoede de zaak beter aan te pakken. Toch was 't louter geluk, toen een door Steur naar 't doel gekopten voorzet van Ten Herckel .over 'skee pers handen in 't net sprong. Hier mee scheen de voorhoge al haar kruit te hebben verschoten, terwijl de roodhemden tegen den orkaan iu een mooi samenspel begonnen te vertoonen. De vleugelplaatsen waren nu veel beter bezet dan voor rust, vooral de linksbuiten was uitstekend. Krachtig gesteund door den niet te passeer en midhalf, ondernamen ze vinnige aanvallen op 't doel der Helderschen, waar bij een gevaarlek moment Kikkert „hands" maakte in het strafschopgebied. Wel stopt Per soon verdienstelijk het keiharde schot, doch valt daarbij, zoodat de inloopende spil gemakkelijk den bal in 't doel kan doen belanden. Even daarna komt no. 2 bij een algemeen opbrengen der roodhemden. Dank zij het soliede spel van Ten Herckel, van Kikkert en van de beide backs blijft het hier bij. De voorhoede van H.F.C. zorgt wol, dat er geen punten voor haar zelf bijkomen door tal van gemakke lijke kansen te verknoeien. Vooral Steur was zeer uit vorm. Als gevolg daarvan kon Taylor ook weinig uit voeren, daar hij bovendien Aardweg naast zich miste. De linkervleugel hield zich veel beter. Van de half- spelers was Ten Herckel verreweg de beste, met gemak bedwong by den toch niet te onderschatten linker vleugel. Ook Kikkert speelde een goeden wedstrijd, wat we van Bak niet kunnen beweren. Zelden zagen we hem zoo uit vorm. Voor rust ging 't nog wel, al hield hij 't spel door ounoodig pingelen veel te veel op. Daarna was 't echter finaal mis. Bjj de gasten noemen we als uit blinkers de linksbuiten, de spil en de rechtsback. Over den keeper kun nen we slecht oordeelen, daar 't hem niet moeilijk gemaakt werd. 't Is te hopen, dat H.F.C. den volgenden Zondag beter spel laat zien, daar zij anders tegen het vol ledige V.V.A.-elftal een treurig figuur zal maken. Aan 't eind van den wedstrijd deed zich nog een incident voor, daar een der bezoekers zich geverbaliseerd zag, toen hij, in plaats van den gewonen uitgang te nemen, den weg over de landerijen koos. Den landeigenaar geven wij natuurlijk gelijk, dat hij hier tegen optreedt, al verwachten wij wel, dat hij niet aan zijn be dreiging, om ook de op zijn land komende ballen in beslag te nemen, gevolg zal geven. Goed geteld is dit den heelen middag net één keer ge beurd. Zoo erg zal 't |and toch niet van 't terughalen ervan fe lijden hebben. Daarbij komt nog, dat dit volstrekt niet met opaet gebeurd-. Het getal in den oorlog. De militaire medewerker van den „Berliner Börsen Courier" geeft eenige cijfers, die een voorstelling geven van getallen en afmetingen in dezen oorlog. Een armeecorps heeft een sterkte van 41,000 met 14,000 paarden en 24,000 voertuigen, de kanonnen inbe grepen. Daarvan behooren tot het strijdbare gedeelte 36,000 man, 9000 paarden en 1200 voertuigen. Tot de munitiecolonnes en trein 5000 man, 5000 paarden en ook 1200 voertuigen. Als men zich een legercorps op één enkelen weg in marsch voorstelt, dan neemt het een lengte in van ongeveer 50 kilometer. Wil een infanterist die zich aan het eind van de colonnes bevindt, geheel naar voren, dan heeft hij zonder rustpoozen tien uur werk. Het afleggen van dezen afstand op één dag zou op zichzelf reeds een groote praestatle zijn, omdat de ge- middeldo marschafstand op één dag in normalen toestand ongeveer 25 kilometer bedraagt. De marschlengte van de gevechts troepen van het armeecorps bedraagt 25 kilometer. Dat is van belang voor den tijd van den opraarsch. Stoot de voerhoede op den vijand en ont wikkelt zich daaruit een gevecht, dan duurt het vijf tot zes uur voor de laatste man aan het front kan meedoen. Als ten minste de beweging onafgebroken voortgaat en geen pau zen ontstaan. Dit laatste zal echter onvermijdelijk zijn, omdat de aan voerder eerst het resultaat van de verkenning moet afwachten, eer hij zijn bevolen geeft. De laatste groep wordt in den regel ook zijwaarts ontplooid, waardoor de opmarsch nog langer duurt. De lengte, die een legercorps in het gevecht in de breedte inneemt, werd voor den oorlog op vier tot vijf kilometer gerekend. Na de erva ring van den laatsten tijd, is het echter belangrijk meer en thans rekent men op zes tot acht kilometer. Zelfs als men zich aan het kleinste getal houdt, zouden tien legercorpsen, die naast elkaar vechten, reeds een front van zestig kilometer innemen. Een voetganger heeft twaalf tot veertien uur noodig om dit front af te loopen. En toch vormen tien legercorpson slechts een klein gedeelte van de strijd krachten, die in den modernen slag op hetzelfde gevechtsveld gebruikt worden. Moet het legercorps met den trein vervoerd worden, dan hebben de troepen allen zeven en-zestig treinen en de voertuigen enz. een-en-veertig treinen noodig. Over enkel spoor duurt het transport van een leger korps van zes tot zeven dagen. Bij dubbelspoor wordt dit drie of vier dagen. Het gebruik van den spoorweg is slechts bij belangrijke afstanden te verkiezen boven den marsch. Het gewicht van de dagelljbsche verzorging voor één man bedraagt gemiddeld 1100 gram. Het oorlogs rantsoen voor een paard is zes kilo gram haver, voor zware paarden het dubbele. Daar een logerkorps 14000 paarden heeft, is dit te zamen 84000 kilogram. Daarbij is dan met de zware paarden geen rekening gehou den. Rekent men dat men op één trein- wagen 1000 kilogram kan laden, dan zijn 150 dergelijke wagens noodig voor de verzorging op één dag. Een millitaire autotrein, die uit eeu aanhangwagen bestaat, neemt 6000 kilogram mee. Van deze treinen zou den er dus 25 genoeg zijn. Hieruit ziet men het voordeel van mecha nische vervoermiddelen. Moeten de ransels der manschappen op wagens, wat nü bij de groote hitte vaak het geval is, dan kunnen 00 ransels op één wagen. Een bataljon heeft dan 12 wagens noodig. Voor het geheele legerkorps zouden 288 wagens noodig zijn. Wil men de mannen laten rijden, dan heeft een bataljon 100 wagens noo dig. Nieuwe uitgaven. De drukkerij Kotting, te Amster dam, zond ons een serie briefkaarten van Amsterdam van den Vlaamschen teekenaar A. Ost. De meest-typische en fraaiste gedeelten van deze, voor een vreemdeling vooral zoo aan trekkelijke stad, zijn door de fijne teekeningen van dezen, in den laatsten tijd in Holland meer bekend geworden Vlaming weergegeven en de drukkerij Kotting maakte er inderdaad lrauie reproducties van. Het is nu eens iets anders dan die eeuwige lichtdrukken van phot.o's of die meestal Lelijk gekleurde ansichten. De Holl. IJzeren Spoorweg-Maat schappij maakt reclame voor (-en tochtje over den Westeinder Plas bij Aalsmeer en het Braasemer Meer. Eigenlijk is het een tochtje met haar nieuwe spoorlijn door een Haarlem- mermeerpolder. Men stapt inaan het nieuwe station Willemspark en in 21 minuten zljt gij te Aalsmeer, waar de boot wacht om over West einder Plas en de Braasemer Meer een rondvaart aan te vaDgen. De Hollandsche meren zijn zeer aantrekkelijk en om den prijs behoeft, men het ook niet te laten. Vertrek van Aankomst te Helder Amsterdam 6.26 9.11 Stï 7.40 9.11 9.11.35 12.06 2.19 1.05 3.09 1.59 4.37 C CC alloen op *,,aa Zaterdag 4.10 6.05 7.40 sneltroiu 9.17 '^gap,01 8.30 10.54 Bovendien loopt een trein op Zon dagmorgen v. Helder naar Alkmaar; vertrek 7.05, aankomst 8.14. En op Donderdagmorgen een trein van Helder naar Schagen vertrek 7,48, aankomst, 9.01. Vertrek van Aankomst te Amsterdam Helder 6.01 8.35 Ofi 8.09 sneltr.in 9.33 9.47 11.47 1.04 3.41 3.38 6.09 5.25 7.33 '«„r 9.04 sneltrein 10.40 10.47 12.54 Bovendien van Alkmaar naar Hel der: des Zondagsmorgens, vertrek 9.01, aankomst 10.08, en dagelijks, des avonds, vertrek 10.08, aankomst 11.16. N.V. Texels Eigen Stoomboot-onder neming. Beperkte Dienstregeling Aanvangende 5 Juli 1915. Vertrek TEXEL: 6,30 vm. 10,45 vm. 2,50" nm. 5,30 nm. Vertrek NIEUWEDIEP 9,15" vin. 12,15 nm. 4.15" nm. 6,40 nm. 'Zondags 10 vm. "Zondags niet. Verschijnt wekelijks. Een schat van Illustraties Y«AriJgtaur - üj da Uitgever van deze Courant, »45c!s.Mr3ra«iei! (tr. p. post 52» ets.) D« gering* prfl« al roer geeu onxerleaers oen belet**! lij» ooi ia to toekeaea. Pioeliiununera op aanvrage srati*. OEtLLUBTBlEBD ZOHDAG8BLAD pc ta prga Tta 46 wate per 8 mian<1»a. VtomiJiB. Sux. FEUILLETON. 2) Zij sloeg een doek om en volgde hem naar buiten. „O, ja, vóór ik het vergeet, Elsa, hier is de kwitantie van den koet sier. die mij gereden heeft". „Wat moet ik daarmee doen „Bewaren; als goud. Je kunt hooit weten hoe zoo'n ding te pas kan komen. Zulke nietigheden kunnen bij sommige gelegenheden in klinkende munt worden omgezet. Doch geen woord meer, daar is het rijtuig". „Zie zoo, koetsier, daar zijn we terug. Nu,grootmoeder," sprak hij luid genoeg ,om door den koetsier verstaan te worden, „kus nu je klein kind goeden dag en tot ziens. Mijn groeten aan mijnheer en de freule". „Zal ik doorrijden of dezelfden weg nemen, mijnheer?" „Rijd maar door, als ik maar bij tijds aan den trein kom". „Ik zal er om denken; we hebben tijd genoeg". De voerman had gelijk, want toen hij bij het station stilhield, wees de klok 22 minuten vóór negenen. „U heeft nog 16 minuten lijd, mijn heer, en hoeft u dus niette haasten. Ik dank u wol voor do gunst en recommandeer me bij gelegenheid". De vreemdeling verliet het rijtuig en spoedde zich weg, doch na eenige schreden in de richting van het station te hebben gedaan, scheen hij zich te bedenken en keerde terug. „Wat ik zeggen wil, koetsier! Ik heb redenen, waarom ik liever heb, dat er niet over gesproken wordt, ik hier geweest ben. Nu ken je mijn naam wel niet, maar je zou iu alge meene bewoordingen kunnen ver tellen, dat je een heer naar Hohenlo gereden hebt en zooals je weet „van praat komt praat". Mij ban het per soonlijk weinig schelen, maar ze mochten die baker eens kwalijk ne men, dat ze bezoek had gekregen ge durende de afwezigheid van mijnheer. Groote lui zijn soms zulke rare snui ters. Het zou haar misschien hinde ren, als ze zich aanbeval voor een anderen dienst, weet je. Dus spreek er maar liever niet over". „Zeker niet, mijnheer! Wij koet siers, moeten kunnen zwijgen, dat is een eisch van ons vak. En wat is er ook voor bizonders aande zaak kan gerust daglicht velen," eindigde hij lachend. „Ongetwijfeld. Kijk die kleine eens lekker slapen, zoo vast als een mar mot". Hij liet met opzet het licht op het kind vallen. De koetsier herkende on- middelljk het met bont omzoomde manteltje en den kaper met dons omzet. Als hij nog argwaan mocht gekoesterd li ebben was deze geheel geweken. De brave kérel zou gezwo ren hebben, dat dit kind hetzelfde was, hetwelk hij een paar uur ge leden had vervoerd. Hij kuikte, nam zijn natten hoed af en de reiziger spoedde zich naar den trein, die snuivend en puffend gereed stond om zijn tocht naar Duitschland te aanvaarden. Dertig jaren zijn sedert het hier voor geschetste voorval verloopen. In dien tijd gaan geslachten ten onder om voor nieuwe te wijken welke op hunne beurt weer door anderen zul len worden vervangen. De tijd, sloopt, vernieuwt, werkt onverpoosd voort volgens de besluiten eener Hoogere Macht. Doch zeker zijn er weinig steden in ons vaderland, waar hy zulke ingrijpende verauderingen heeft ge wrocht als te Nijmegen. De grijze veste, thans geheel ontmanteld, heeft zich naar alle kanten uitgebreid en omgeven met een ceintuur van groen en bloemen' die zich in bevallige, gol vende lijnen om hare leden sluit. Alleen de oude kruittoreu is als een dreigend memento blijven staan, staart in zijn massieve kracht spot tend op de coquette, sierlijke huizen in luchtigen trant gebouwd en her bergt thans in stede van oorlogsma teriaal slechts de duiven des vredes. Overal ontwaart het verrukte oog schoone wandeldreven, prachtig aan gelegde parken, fonteinen, vijvers, grotten en smaakvol aangelegde bloemperken. Het wemelt in het schoone seizoen op de ruime, lom merrijke singels van équipages, rui ters, fietsen en automobielen. In één woordde tegenwoordige stad gelijkt op de oude als een sierlijk uitgedoste hertogin op eene in lompen gehulde bedelares. Alleen aan den kant, waar de rivier de Waal in kraebtigen golf stroom langs haar heen snelt, vindt men nog de sporen der oude stad en in de nabijheid tevens gedenkteeke- nen der grijze oudheidde kapel van Kavel den Groote, de ruines op het Valkhof en het Belvédère, eens ge tuigen van de jachtpartijen der Fran kische vorsten met hunne lieden en de dwingelandij en drinkgelagen van Godfried den Noorman en zijn woeste vasallen. Ook dóór dwingen de prach tige vergezichten tot bewondering, staart de verrukte blik op grootsche panorama's. Maar dat alles geniet men alleen in den buitensten cirkel en de eigedlijbe stad vormt daar mede een onaangenaam contrast in de nauwe stegen en straten, aan het oog onttrokken door de prachtig uit gestalde winkels, magazijnen, cafe's en hooge huizen. Een groot gebiek kleeft de stad aan; men wil in alles de groote ste den navolgen en is daar uitmuntend in geslaagd. Ook hier op de straten ziet men stuitende tooneelen; ook hier bombast, schijn, valsche praal- vertooning, klatergoud en als onmis baar gevolg: verbastering, bederf van zeden. „Ook heeft men eeD mooi riool- en bespoelingsstelsel, inspec teurs met mooie uniformen en een wit gehandschoende, onomkoopbare poli tie. In één woord, als men er nog in slagen kon die verwenschte hon denkarren af te schaffen, dan konden Amsterdam cd Rotterdam trots zijn op hunne nabootsing. Dan was Nij megen geheel „fin de siècle"! Maar om tot dien staat van volmaaktheid te geraken, heeft ze hare oud-Gel- dersche rondheid en gulle gastvrijheid ten offer gebracht en er niet veel bizonders voor in de plaats gekregen. Eén troost blijft echter over, dat het overal zoo is, de maatschappij overal dezelfde wonde plekken ver toont en we tenminste zondigen in eene paradijsachtige omgeving. Ook Hohenlo had moeten zwich ten voor den tijdgeest. De villa was gesloopt en vervangen door een andere veel kleinere, doch smaakvoller aan gelegd en die met de oude in niets overeenkwam dan in naam. Het oude Hohenlo was ineengezakt onder het gewicht der hypotheken en de bijl had onbarmhartig in zijne bosschen gewoed. Wel was het niet onder den hamer gekomen, doch onderhands verkocht aan den heer VaD Weert, en do voormalige eigenaar leefde op kamers in Arnhem. Toch was de villa in zijn geslacht bewaard geble ven, daar zijn jongste dochter Juliana getrouwd was met den eenigen zoon den kooper. Omtrent dien ver koop hadden allerlei zonderlinge ge ruchten geloopen. Allengs waren ze echter verstomd tot de dood van den ouden heer Van Weert ze weer deed herleven. Tot groote verbazing toch van allen, die hem kenden, liet deze 1 noemenswaardig fortuin na. Dieper nadenkende, baarde het nog meer verwondering dat jonkheer Renoy van Vorden, de vroegere be zitter van Hohenlo, op een zeer goe den voet leefde en zijn schulden stipt betaalde. Men wist, dat bij bij den verkoop van zijn vaderlijk erfdeel ge ruïneerd was. Men zocht echter te vergeefs naar den draad in die ge heimzinnige geschiedenis en daar die niet te vinden was, legde men zich ten slotte bij het feit neer. De heer Renoy was een zeer be nijdenswaardig egoist. Hij was na den dood zijner vrouw en zelfs tijdens haar leven bijna altijd afwezig geweest en had zich in het buitenland den tijd gekort met spelen, jagen en voorna melijk met zyn fortuin zoek te maken. Voor zijne beide dochters had hij slechts in zoo gezorgd, dat hij haar een goede opvoeding had laten geven. Z\j waren bij den dood harer moeder nog zeer jong, Aline 2 jaar en Juliana een maand oud. Derhalve werden zij toevertrouwd aan de zorgen eener bejaarde bloedverwante, wier woning ze als haar thuis beschouwden, ook toen zij oud genoeg waren om de kostschool te bezoeken. Toen haar opvoeding voltooid was, keerden ze tot haar terug en werden door haar in de wereld gepresenteerd. Tot groote vreugde van haar eerbiedwaardigen vader maakten ze opgang en huwde de oudste met den luitenant Van Berken der Veld Artillerie. De jongste, Juliana, werd beschouwd als de toe komstige echtgenoote van den heer Van Harpen, den zoon der oude dame, bij wie ze was opgevoed. In dien tusschentljd keerde de heer Renoy van zijn zwerftochten terug, doch toen Eduard Van Harpen aan zoek om Juliana's hand deed weigerde hij beslist, voorgevende, dat hij zijn woord aan een ander had gegeven en noch de vertoogingon der oud© dame, noch Eduard's beden, noch Juliana's tranen konden aan zijn be sluit iets veranderen. Kort daarna werd Hogenlo ver kocht en niet lang daarna kwam Arthur van Weert met zijn aanzoek opnieuw te berde, hetwelk gunstig werd aangenomen. Wel begreep men niet, hoe Juliana, die reeds eenmaal zijn aanzoek had afgeslagen, die nu zoo voetstoots aannam; Wel trachtte haar neef, haar met alle drangredenen der liefde van besluit te doen veranderen, te vergeefs. Ze gaf alleen als reden op, dat ze gaarne zijn vrouw had willen worden, maar dat ze zich aan hare zuster Aline gespiegeld had, die alleen uit liefde gohuwd was. Zij was tegen zulk een worstelen tegen armoede niet bestand en wilde hem marteling besparen. Ze ontnam hem met deze woorden alle hoop. Gebelgd over hare valschheid en trouweloosheid, vertrok hy naar Indiè, waar| hij eene zeer goede be trekking kreeg bijlde Deli-Maatschappij (Wordt vervolgd.)

Heldersche Courant | 1915 | | pagina 4