Laatste berichten. Ingezonden Mededeeling. auur 21000 artsen erkend t beste versterkingsmiddel i Lichaam boteekenisop de drie daarvoor be stemde dagen werden b.v. de vorige week alleen over Oldenzaal 18.000 jonge hanen uitgevoerd, Het inter nationaal reizigersvervoer is zeer ge ring. Het drama in de Johannes Camphuysstraat. .De Haagsch'e rechtbank veroor- doelde Dinsdag den metselaarsknecht B. van Ree3, die aan zijne van hem gescheiden levende vrouw eon mot buskruit, spijkers, enz. gevuld toestel zond, dat bij opening uit elkander sprong, wegens mishandeling van die vrouw tot 24 jaar gevangenissri af, mot vrijspraak van poging tot moord en van de subsidiair ten laste gelegde poging tot zware mishandeling. Provinciale Staten van Noord-Holland. Door Gedcp. Staten was voorgesteld afwijzend te beschikken op het ver zoek om subsidieverhooging van B. nn W. van Texel, voor den aanleg van een kortereü. verbindingsweg van Den Burg naar Oude schild. Een voorstel om de zaak nog eens t.e onderzoeken werd verworpen. Het voorstel van Gedep. werd daar op aangenomen. Door verschillende spr. werd het 'treuzelen van het gemeentebestuur van Texel gelaakt. Handelsschool te Alkmaar. In de gistermiddag gehouden raads vergadering is besloten de voorstellen tot herziening van de verordening op den hoofdelijken omslag, in handen t,e stellen ion fine van onderzoek in (le permanente afdeel ingen van don raad. De raad heeft zich verconlgd met het voorstel van B. eu W. om in deze gemeente een handelsschool met 2 jarigen cursus op to richten, met als onderbouw een H. B. S. met 3 jari gen cursus of een andere daarmede gelijk te stellen inrichting van onder wijs, en werden B. en W. gemachtigd tot het nemen van de noodige maat regelen, opdat de school, althans ge deeltelijk, reeds met ingang van 1 September a.s., zal kunnen worden geopend. Engelsche tweedekker geland. Gistermorgen zes uur is wegens motordefect onder de gemeente Hoek (Zeeland) oen Engolsche tweedekker geland, No. 678, met twee officieren bemand. Zij waren half vier te St. Omer opgestegen. Overeenkomstig het den vliegers gegeven algemeen bevel staken zü onmiddellijk het vliegtuig in brand. l>e vliegers werden geïnterneerd. De mitrailleuse in de vliegmachine, die bijna niet boschadigd was, is naar Philippine vervoerd. Van de vlieg machine, bleef niets dan het Ijzerwerk over. Stuurlieden-examens. 's-Gravenhage. Geslaagd groote stoomvaart eerste stuurman de heoren G. Meyer, P. A. J. Prinsen, tweede stuurman de heef C. Smit, derde stuurman de heeren M. J. de Looze, XI. van der Reyden. AGENDA. Witte Bioscoop, Koningstraat. Hoofd nummer: „Do Jodin". Cinema Palaco, Binnenhavens. Hoofd nummers 1. „Tranon van berouw" 2. „Max Toreador". 23 Juli. Groot Zomer-Concort door het Mobili satie Muziekkorps „Kort Dirks Admi raal" in den tuin van Casino, STOOMVAARTBERICHTEN. Stoomvaart-Maatschappij „Nederland". Uocroe, thuisreis, arriv. 17 Jul i te Madras. Karimoon, uitreis, arriv. 20 Juli te Port-Said. Koningin Emma, uitreis,arriv.20 Juli teSabang. Bawean, thuisreis, vertrok 20 Juli van Padnng. Karimala, uitreis, arriv. 20 Juli te Padnng. Koningin der Nedorlandnu, uitreis, pass.20 Juli Dungeness. Lombok, thuisreis, vortrok 20 Juli van Port-Said. Vondel, uitreis, vertrok 21 Juli van Sne*. i Rotterdamscho Lloyd. 'ioronlalo, uitreis, is 19 Juli Potim gopasseerd Tabanan, ultteis,isl8Ju!iPerim gepasseerd. Tambora, thuisreis, vet trok 19 Juli v. Port-Said. I'ioinber, van New-York naar Java, passuordo 19 Juli St. Helen, Koninklijke Hollandsche Lloyd. Kon. West-Indische Maildienst. Jan van Nassau, van A materdnm naar Buunn: Ayres, la 20 Jpli M ul. ri, uitreis, passeerde 21 gonanseera Juli Ouessant. MARKTBERICHTEN. Beverwijk, 19 Juli 1915. Groenten. Asperges, dik wit, f -.00- I' -.00, ld. dun wit f0.00-f-.00, id. dik blauw r -.00—f -.00, id. dun bi. f0—f0 per 100 bos, poste lein f0.16— f 0J84 por bon, cnpucflners fO.OO-f 7.00 per 100 pnd., ruspers f9,60-f 12.50 per 100 pnd,, radijs f .0— f0.- per 100bos,sl8 r0.60 flJiÖpor 100 krop, spinaxlo fO.OO -fO.OOper kist, zuring f0.00—f0.00 por ben, wortelen f7-9 p. 100 bos, bloemkool le soort f 10.00- f1600, idem 2o soort fd.OO-fS.OO,id.Sosoort f2.00- f5.00 per 100stuk», aardbolon t'21—f35 por 100 K.G., id f 4.60-f6. - per 100 maudjos, doppers fli.. a fï.— por 100 pond, groentjes t 6.50-f 7.60, komkomm. lo kw. ft-f6720 kw. f2.50-fS.60, Se kw. fl-f2 p. 100 stuks, tuinboonen 60—lOOct. perlOOOstuks, aal- Scbageu, 22 Juli 1915. - Paarden f - Veulens - Ossen 2 Stioren iO Geldekooitra (magove) <5 Geldekoeien (vette) Kalf koeien - Vaarzen Pinken - Graakalveren Nuchtere kalvoron - Kammen Schapen (magere) 0 Schapen (vette) Overnouders 0 Lammeren - Bokken en Geiten - Varkens (mag.) 0 Varkens (vette) p. K.ü. 5 Biggen - Konijnen O Kipgen a- o.- MARINE EN LEGER. Bij KoninklUk Bosluit van 14 Juli 1915 is do (ficiermacliinist der 8o klasse J. C. Hollen- doorn mot ingang van den datum van (lat be sluit, bevorderd tötofflc.-manbinist der2o klasse. De luitenant ter zee 2o kb A. C. Gant'-r Ore _jers, Diana op r.on-activileit. zal binnenkort wegena lichaamsgebreken den zeedienst ver laten. De luitenant ter zee der 2e klasse J. W. H. Vogelzang is 21 Juli 1916 geplaatst aan boord van Ttr. Ms. .Koningin Emma" bij'de verdeTC gereodmaking van Hr. Ms. „Vidar". Mot don 22steu Juli 1916 zijn overgeplaatst buitoDgowoun adelborst Manno-Rcservo I). do Boer van Hr. Ms. Wachtschip Willemsoord naar Hr. Ms. „Schorpior n" on ld. 0. P. van Dieet van Hr Ms. „Koningin Emma" naar Hr.Ms. Wacht schip Willemsoord. Haven te Nieuwediep. 21 Juli. Aangekomen van Huil en vertrol naar Harlingon Ned. s,s. „Minister lak Id. van Harlingeu naar de Tyno Ned. s.s. „Noordhollatid". ld. van Londen naar Holdingen Eng. h.s. „Starling". ld. van Harlingon naar Londen Eng. s.s. „Groningen". id. van Hernosand naar Harlingon Zwcodsch ss. „Erlx Sverige". Td. van Nyköplng (Zweden) Ned. schoe ner „Catriarlna", geladen met houi. Schipper J. Salomons. Besu-mil voor Amsterdam. VISSCHERIJBERICHTEN. Nieuwodiop, 20 Juli, Aangebracht door korders: 20 stuks grooto tong, per at.uk 75 el., 30 stuks middeltong, per stuk 40 ct. 100 stuks kleine tong, por'stuk 10 ct. 6 mand klelno scliol, per mand f6.-, I mam- schar, por mand f 4.60. 21 Juli. Door 23 korders0 stuks groototoue per stuk - cb, 20 stuks middeltong, por stuk 40 ct., 30 stuks klelno tong, per stuk 16 ct., 3) mand kleine schol, por mand fb— a fC.- mand schar, per mand f 4.60. Burgerlijke Stand van Helder, van 20 en 21 Juli 1915. ONDERTROUWDC. M. Lemmens en M. A. QuispelJ. Zwart, en G. de BoerJ. J. Koorn en C, den Hoed. GETROUWD: J. Oudhoff en F. de Wit. BEVALLEN: D. v. d. Meer- Postma, d.P, M. D. Adam—de Vries, z.C Abbenes -de Waard, z. OVERLEDENA. Kossen. 15 jaar J. W. Ramler, 82 jaar. DE OORLOG. De algemeene toestand. De voortgaande beweging der Duitsch-Oostunrijkache iegers op het Russische front wordt voortgezet, en de Russische berichten moeten dat dan ook, zij het aarzelend, erkennen. De beide voornaamste feiten uit de sedert gisteren ontvangen berichten zijn, dat ten noorden van Warschau de Duitsche legers den Naref bereikten en de voorwerken van de vesting Oostrolenka, die op den N.-W.oever dier rivier gelegen zijn, bezet hebben terwijl ten Zuiden van Warschau Radom door de Oostenrijksche troepen werd bezet en de cavalerie den spoor weg van Ladam naar Iwangorod ge naderd is. Bovendien wordt door het centrum van de Duitsche legermacht benoorden den Boven-Weichsel de nadering van Warschau voortgezet. De Duitsche berichten melden, dat de Duitsche troepen in de veelbesproken stelling van Blonie—Grodisk, ten zuidwesten van Warschau zijn doorgedrongen. Steeds meer wordt het doel van de breed opgezette Duitsche beweging merkbaar, om de Russen uit het noorden en zuiden op te dringen, en Warschau te bedreigen. Maar tevens ook, door het bezetten van den spoor weg Lublin—Cholm Kovel de ver binding te verbreken tusscheu de Russische legers die ten noordon van die lijn opereeren, en de legers van Iwanof, die zich wanhopig vastklem men aan de posities aan den Boeg en de Zlota Lipa. De „Times"-correspondent, Wash- burn, meent dat de legers van Iwanof nog best in staat zijn een krachtigen tegenstand te bieden en zelfs tot het offensief over te gaan, zoo Mackensen's bewegingen tegen Lublin Cholm een tegenslag mochten ondervinden. Was- burn meent ook, dat de legers, di6 tegenover Iwanof staan, belangrijk zijn verzwakt, door het zenden van troepenafdeelingen naar het noorden maar de troepen van Bohm-Ermolli. Bothmer en Pflantzer-Baltin, die iii die streek ópereoren zullen in elk ge val wel sterk genoeg gebleven zijn, om tegen Iwanof op te treden, als deze het offensief mocht pogen te hernemen. De legers van v. Mackensen en Von Linsingen echter zyn noordwaarts getrokken en opereeren in de [streek tusschen den Weichsel en dén Boeg, tussohen de grons van Galicië en den spoorweg Lublin-Cholm. De Russen stonden hier onder be vel van generaal Alexejef, die gene raal Roessky verving, toen deze om gezondheidsredenen z(jn commando moest neerleggen. Het is dit leger, dat volgens de Duitsche berichten, moest wijkeu voor den aandrang van Mackensen, toen doze bij Izdebno het Russische front dreigde te verbreken en Krasnostaw bezette. Tegelijkertijd drong ook aartshertog Joscl' Ferdi- nand op, in de richting van Wilkolaz- Bychawa. Waarschijnlijk dringon 13 tot 14 Duitsche en Oostenrijksche legerkorpsen tussehon de Wolitsja en de Oerzcdsfka voorwaarts, op hun rechtervleugel beschermd door Oosten rijksche korpsen die den Boeg reeds overtrokken benoorden Sokal, en op hun linkervleugel door het leger van v. Woyrsch, dat aan den Weichsel strijdt 'tegen de Russen en na de Ilsjanka to zijn overgetrokken, nu in de lijn Radom—Iwangorod operoort. Tegelijkertijd is in het noordon de terugtocht der Russen tot achter de Nareflinie voorgezet en de beant woording van de vraag, of zij daar zullen kunnen stand houden hangt voornamelijk af van de kracht van 't Duitsche offensief benoorden den Njemen. Van de bewegingen der Duitschers in dit gebied weten wij weinig of niets. Maar, zegt de „Times", de berichten noemen den naam van v. Bülow in verband met dit offen sief. Tot dusver wisten wij slechts, dat generaal v. Falkenhausen daar opereerde. Zoo het 8-j leger zich bij v. Falkenhausen heeft aangesloten moeten de Duitsche strijdmachten benoorden den Njemen zeer aanzien lijk zijn. De „Times" wijst er op, dat de beweging, thans door Hindenburg ondernomen, een groote gelijkenis toont met den opmarsch der Fransche legers onder Napoleon in 1812. Toen I waren de Russen vordeeld in tweo groupen het oeue leger onder Barclay dó Tolly strekte zich uit van Shawli over Wilna tot Prusjany, het tweede leger onder Bagration stond in het gebied Kowel Luzk, van het eerste gescheiden door de moerassige streken van den Pripet. Die opstelling was een gevolg van de plannen van Napoleon, die zoowel uil het noorden als van het zuiden oprukte. Hij had Schwarzenberg last gegeven naar Lublin te trekken, waar Joróme zich bij hem zou voegeu, en poogde daardoor de aandacht der Russen af te leiden van het noorden, waar de keizer met zijn hoofdmacht oprukte. Napoleon meende, dat de Russen zich zouden verwikkelen in operaties in het zuiden, die tot niets zouden kunnen leiden, en dat inmid dels de linkervleugol van zijn leger, welke de Njemen zou zijn overge- tiokken, de Russen in de flank zou kunnen vallen. Eu met het oog op de groote ken nis, die Hindenburg heeft van de krijgsgeschiedenis en van de Napole ont.ische oorlogen moet men zijn be wegingen beoordc-elend, er op bedacht zijn, dat hij in het centrum en in hét noorden* zijn grootste kracht ont wikkelen zal. In een lang bericht over den toe stand, uit Peteraburg ontvangen, wordt dan ook gezegd, dat de Duitsche ofiensieve beweging een toestandheefL doen ontstaan, waarvan de ernst niet kan worden ontkend. Jn dat bericht wordt, de verwach ting uitgesproken., dat de legors van Iwanof, die in het zuidoostelijk deel van het uitgestrekte front optreden, den vijand wel zullen kunnen ver ontrusten. Want, zoo zegt het bericht, „een voortuitgeschoven positie is slechts veilig, zoo de flanken geheel rustig zijn. En op die flank zijn de Russen zeer actief". Dit is tegelijk een veroordeeling van de positie bij Warschau, die steeds meer wordt een „vooruitgeschoven positie" waar op de flanken een groote levendigheid heersciit. En zoo de Duitsche troepen aan den Njemen, aan den Naref on in hot gobied tussehon Weichsel en Botg nóg meer kunnen vooruitrukken, wordt de stelling van Warschau onhoudbaar. Voor :t oogenblik verkeerou de Russische legers, volgens de mede deeling uit Petersburg, in een posi tie-, waarvan het gevaar zelfs door de Russische militaire kringen niet wordt miskend. Van het Westelijk front, ziju de berichten schaarsch en onbeteo- kenend, evenals van het Italiaansche front. Zij bepalen zich nog steeds tot artillerievuur en kleine aanvallen, met afwisselend succes. („Hbld."). Van het Zuidelijke gevechts terrein. Rome, 20 Juli. Officieel bericht uit het groute hooi'dkwartier Oaa krachtig offensief is gisteren langs het geheele front dor Isonzo voortgezet. Wij hebben vooral vorde ringen gemaakt op de hoogvlakte van Kars. Tegen het einde van den dag hebben wij nog meer loopgraven genomen en nóg 500 gevangenen ge maakt, waaronder 5 officieren. Onze troepen wisten zich ijlings in hun veroverde stellingen te verster ken en er het hoofd te bieden aan nachtelijke tegenaanvallen van den vijand. De strijd blijft zich ontwikkelen. Van het Westelijke gevechts terrein. Parijs, 20 Juli. Het avondcommuni qué vermeldt slechts plaatselijke ar- tilloriogevechten. Te Reims zijn door een hevige be schieting verscheidene burgers gedood. Een Fransch luchtschip heeft Maan dagnacht 23 bommen op hot militaire station en het munitiedepot te Vig- neulles HattoncbJ'el geworpeD. Het nieuwste oorlogswapen. Volgens een Exchange"-telegrahi uit Rome deelt de „Giornalo de Sicilia" mede, dat bij du inneming van den Monte Nero een Siciliaansch soldaat, een Oostenrljkschen generaal-majoor trachtte gevangen te nemen. Er ont stond een worsteling tusschen de beide mannen aan den rand van een steilen afgrond. Ten slotte wist de soldaat den vijandelijken generaal met den lasso te vangen en hem zoo mee to nemen naar het Italiaan sche kamp. De Koning verleende hem een gouden medaille en gaf hem 10 dagen verlof. Het arbeidersgeschil in Zuld-Wales. Cardiff, 21 Juli. De vergadering van gedelegeerden der mijnwerkers heeft vanochtend de voorwaarden, waarover de uitvoerende raad zich verstaan had, met overweldigende meerderheid aangenomen. Dc voornaamste nieuwe voorwaar den zijn, dat een hoog minimum van den grondslag van het loon zal worden vastgesteld en dat de over eenkomst tot zes maanden na den vrede zal duren. Niemand zal gestraft worden voor zyn aandeel in het tegenwoordige geschil. De overeen komst wordt algemeen beschouwd als een groot succes van Lloyd George. Cholera. Reuter meldt uit Verona, dat met de toenemende warmte de cholera in Oostenrijk-Hongarije zich ver spreidt, Volgens de laatste mede- deolingen yan gevangenen, komen er eiken dag eenige duizenden ge vallen bij. Er zijn op het platteland bijzondere kampen voor de behan deling van de patiënten opgoricht, daar de bevolking in de groote steden in Oostenrijk, en vooral in Hongarije, wegens het gevaar voor besmetting, zc niet binnen de steden wil hebben. Het gebruik van schietvoorraad in don oorlog. Luitenant generaal Rohne, de hoofd redacteur van de „Artilleristische Monatshefte" schrijft in de Vossische Zeitung" Toen vijftien jaar geleden hot mo derne snelvuurgeschut zijn intocht hield hebben oude artilleristen vaak de waarschuwing uitgesproken, dat snelvuurgeschut ,con zeer galzigo vreter zou zijn. In alle staten werd toon dan ook de uitrusting met am munitie zeer vergroot. Men achtte de behoefte verdubbeld. Daar tege lijkertijd de ammunitie zwaarder geworden was, moest het getal der caissons verdrievoudigd worden. Des niettemin wordt overal over gebrek aan ammunitie geklaagd, het luidst in Frankrijk eu Engeland. De gulzig heid van het moderne wapen is ster ker gebleken dan alle wijsheid. Iu den Fransch-Duitschen oorlog heeft geen Duitsche batterij in een slag meer dan tweehonderd schoten uit ieder van haar stukken afgevuurd. In den Oost-Aziatischen oorlog was dit getal bij vele batterijen meer dan verdubbeld, ja, een Russische batterij heeft iu den slag bij Toesjitsjac 522 schoton uit ieder kanon gelost. De tegenwoordige oorlog stelt deze ge tallen nog ver ia de schaduw. De Duitscheartillerie heeft in der, Fransch- Duitschen oorlog weinig meer dan 817,000 schoten gelost, waarvan 479,000 tegen Fransche vestingen en 338,000 in den veldoorlog, waarvan ongeveer het tiende gedeelte in den slag bij St. Privat. In den Oost-Azia tischen oorlog, die weliswaar langer duurde, maar waarbij veel geringere strijdkrachten tegenover elkaar ge staan hebben en de gevechten met veel grootere tusschenpoozon plaats vonden, moeten door de artillerie 954,000 sehoten afgevuurd zijn, waar van verreweg het grootste gedeelte door de veld artillerie. Over den tegenwoordigen oorlog zijn slechts weinige cijfers gepubli ceerd. De Duitsche staf heeft echter den tienden Maart uit het westen gemeld, dat de vijand van den 16 Febr. af ontzaglijke menigten zware granaten, vaak meer dan 100.000 schoten in 24 uur, tegen een front van acht Kilometer geworpen beeft. D.it is ongeveer het drievoudige van de Duitsche artillerie bij St. Privat tegen een dubbel zoo breed front. Op een (meter front was het getal dus zes maal zoo groot als op den heetste» dag van 1S70 en dat is nog meer malen herhaald. Volgens oen ambtelijk bericht van het Fransche legerbestuur van 17 Juni zijn op één dag bijna 300.000 schoten tegen de Duitsche stellingen ten noorden van Atreclit gelost. Dat is bijna zooveel als wat de geheele Duitsche veldartillerie iu den geheelen Fransch-Duitschen oorlog verschoten heeft. Het gewicht van de 300.000 Fran sche schoten is tenminste 4.5 milljoen kilogram. Om die daarheen te brengen zijn meer dau 300 groote goederen wagens noodig geweest. Op deland- wegen waren voor het transport meer dan 4000 wagens met zesspan noodig, Hoe duur deze dag van Atrecht was, blijkt daaruit, dat een schot uit een veldkanon ongeveer 25 mark kost. Zelfs indien men buiten beschouwing laat, dat ook vele zeer zware en duro projectielen daarbij geweesL zijn, bedragen de kosten van dezen éénen dag toch 7,5 millioen mark. Schip "in nood. Durban, 21 Juli. Do Bonalla, op weg naar Australië met 800 land verhuizers, staat. 800 mijlen ten oos ten van Durban in brand. De Otaki heeft op 150 mijlen afstand een draadloos telegram ontvangen en snelt te hulp. [De Benalla is een schip van 11,118 ton bruto, gebouwd in 1913, en het eigendom van de P. O. Sim. Nav. Co. te Greenock.j PLAATSELIJK NIEUWS. De heeren G. E. Berkhouwer, G. van Hoek en P. C. Kiljun slaagden te Amsterdam voor de acte als hoofd onderwijzer. De heeren zijn leden of oud-leden van den hoofdacte-cursus alhier. Gisteren slaagden te Alkmaar voor het eind-examen H. B. S., de heeren H. T. Albarda en J. A. De8lder. Bij de Tweede Kamer is ingeko men een adres van S. Makelaar,.veehou der to Helder, houdende verzoek om schadevergoeding ter zake van op last der militaire autoriteiten afge broken, aan hem toebehoorende vee stalling en varkenshokken. TWEEDE KAMER. Zitting van Dinsdag 20 Juli. Wegens ongesteldheid van den heer Borgesius, en ook vanden heer Troelstra, neemt de heer van Nispen den voorzitterszetel in. Op voorstel van den voorzitter wordt besloten het wetsontwerp tot nadere uitbreiding van den landstorm op de agenda te plaatsen ongeveer in het midden, na de spoedeischende ontworpen van eenig belang. Aldus wordt besloten. Aan de orde is thans het wets ontwerp tot langer in dienst houden van de landweer. Door den voor zitter wordt het wenschelljk geacht de kwestie omtrent het naar huis zenden van een deel der landweer geheel af te handelen, opdat er niet meer op terug gekomen wordt bij de behandeling van het landatormont- werp. Door den heer Ter Laan wordt deze opvatting niet gedeeld. Spr. zag het gaarne wel bij het landstormont- werp behandeld. Aldus wordt na het terugnemen van zijn voorstel door den voorzitter besloten. De heer Ter Laan betoogt thans de wenschelykheid om aan de lich tingen welke nu hadden moeten overgaan naar den Landstorm toch die voordeelen van den landstorm deelachtig te doen worden, vooral wat aangaat de verlofsregeling. Spr. erkent dat de Min. reeds veel hoeft gedaan om, in overleg met de Gem. besturen, ambtenaren en onder wijzers, welke slechts noode gemist konden worden, los te laten. Vol doende is het echter nog niet. Verder klaagt spr. over de ver schillende behandeling van de mobili satie-clubs. De Katholieke en andere clubs worden anders behandeld dan de sociaaldemocratische. Sommige krijgen zelfs subsidie. Meu is thans opgehouden ze te vervolgen. Maar nu dienen ook zij die wegens die clubs ziju overgoplaatst to worden gereha biliteerd. Ook het bij wijze van straf inhoudon van verlof worde door spr. afgekeurd. Hoewel men weet dat dit niet naar don geest van den Min. is, komt het toch nog voor. De heer Ter Laan komt op voor de rechten van de deserteurs, welke wegens de amnestie in het land terugkeerden als dienstplichtigen, doch hier vernamen, dat. zij niet dienstplichtig waren, en nu toch als deserteur zouden worden behandeld. Daarbij zijn menschen van over de 40 jaar. Dat is iu strijd met den geest van de amnestie-wet. Nooit heeft men gedacht, dat de amnestie wet zoo zou worden uitgelegd en de regeering heeft het vertrouwen van de Kamer misbruikt. Tegen deze uitlating wordt dooi den Voorzitter geprotesteerd. De hoer Ter Laan merkt op, dat daar maar één antwoord op is, n.1., dat men beslist, dat de oudste lichtingen naai- huis zullen gaan. De heer De Jong sluit zich wat de verlofkwestie aangaat, bij den heer Ter Laan aan. Spr. is van meeuing dat men wat meer perso nen had kunnen belasten met de be handeling der verlofsaanvragen. Hij erkent echter ook, dat door den Min, reeds veel is gedaan. Volgens Spr, zou het van veel belang zijn als men de landweer zooveel mogelijk in de buurt van hun woonplaats zou kun- plaatsen, zoodat men zijn zaken zou kunnen waarnemen. Hierdoor zou mon een groot deel van de ontevre denheid in het leger wegnemen. De geest is thans niet meer zooals in het vorig jaar. De verhouding tusschen meerderen en minderen is niet steeds [meer zoo goed, en niet altijd is dat de schuld van de minderen. E9n zeer billijke klacht acht spr. het, dat slechts 18 van het stemrecht gebruik konden maken. Voor dien eenen dag had men best allen verlof kunnen geven en vrij reizen toestaan. Spr. is van meening dat niet Min. de schuld ervan is, maar de mindere autoriteiten, met name do burgemeesters. Door den heer Marchand wordt teveDS opmerkzaam gemaakt op den geest onder de troepen. Volgens spr. zit dat niet in het naar voren bren gen van allerlei klachten in de Kamer, maar in de fouten vau liet legerbe stuur zelf. Het relletje te Apeldoorn was het gevolg van ernstige fouten. Eu inplaats dat de Min. er zelf direct óp uitging, komt eerst dagen daarna een verte genwoordiger van hem, en de boel bleef bij het oude. Als dat zoo door moet gaan, zal de Min. spoedig met de mobilisatie kunnen ophouden, omdat het leger niets meer waard zal zijn. De werkelijke toestand van het leger is niet, gelijk de gerust stellende verklaringen van de regee ring het willen doen voorkomen. Spr. is een leek,'doch heeft bij deskundi gen inlichtingen govraagd. Van deze zijde werd opgemerkt dat het veld leger thans zoo verspreid ligt, dat de concentratie thans vee! bezwaarlijker zou zijn dan bij de mobilisatie. De Min. van Oorlog acht bet beter, hetgeen de heer Marchand thans bespreekt, niet in het openbaar te behandelen. Door den heer Marchand wordt gezegd, hieraan niet te kunnen vol doen. Spr. is van meening, dat het Nederlandsche volk hot recht heeft te weten wat er gebeuren kan, en niets zal hum liever zijn, dan van den Min. betere inlichtingen te ont vangen. De Voorzitter meent, dat de Min. daarover beter kan oordeelen, en verzoekt den heer Marchand daar mede rekening te houden. De heer Marchand hoopt dan op andere wijze in het openbaar de zaken te kunnen behandelen. Voor- loopig maakt hij echter dan nog de opmerking, dat het veldleger niet goed schijnt te worden aangevoerd eu dat daarin verbetering gebracht moet worden. De heer S c h a p e klaagt even eens over het gebeurde iu Apeldoorn. Wat de opstelling van het leger aan gaat, hoopt spr. dat een comité- gen er aal zal worden aangevraagd. De heer Hugenholtz, de fouten van de verlofsregeling besprekend, zegt dat de berekening van de land bouw verloven geschiedt per compag cie. Hiervan gaat 18 met verlof. Maar bij de eene compagnie zijn meer landbouwers dan bij de andere. Door den heer Lohraan wordt hierop voorgesteld de deuren teslui ten. Aangezien meer dan 10 leden het voorstel oDderteekend hebben, wordt aldus besloten. Na een half uur werden de deuren weder geopend, en is de Min. van Oorlog aan het woord. Deze zegi onmogelijk het wegzenden van do landweer-afdeelingen te kunnen toe zeggen, reeds omdat daaronder ge gradueerden zijn die men onmogelijk kan missen. Met de landbouw-verloven werd erg overdreven. Zóó zelfs dat de Mi nister order moest geven ze tot op de helft te verminderen. Ea niet tegenstaande dit alles is de hooi oogst in Friesland goed binnengekomen, en is de kersenpluk in de Betuwe ongestoord doorgegaan. Wat de opmerking aangaande de amnestiewet aangaat, zegt de Min. dat deze' alleen geldt door kwijtschel ding van straf. Maar men wordt niet gestraft wanneer men niet wordt ontheven van den diensttijd welke men niet heeft doorgebracht. De dislocatie van de landweer is op militaire redenen gegrond. Door den opperbevelhebber wordt overwo gen wat in die richting kan worden gedaan. Echter raag het organiek verband niet verbroken worden. Het spijt den Min, dat de heer Marchand zyn krachten niet door middel van de legercommissie, waar van hy toch deel uitmaakt, ter ken nis van den Min. heeft gebracht. Der gelijke dingen worden altijd over dreven. Nogmaals herhaalt de Min. dat het zeer onwenschelljk is alle groote en kleinere grieven in de Kamer uit te spinnen. De heeren Schaper en Mar chand interrumpeeren. De Minister merkt verder op dat hij van verschillende zijden hoorde dat men waardeerde wat hij deed. Zeer verwondert het hem dat mun I verwachtte dat hij in persoon alle dingen zou onderzoeken. Dan zou er voor zijn eigenlijke taak geen tijd overblijven. De heer Ter Laan repliceert. Ten aanzien van de toepassing van de amnestiewet stelt hij een motie voor, welke tot strekking heeft dat de ouder de vigeur van de amnestie wet onder de wapenen staande ex- deserteurs van de lichting 1907 of ouder, onverwijld in het genot worden gesteld van klein-verlof. De motie wordt gelijk met het wetsontwerp behaudeld. De heer M e n d e 1 s klaagt over de vele en zefls massale straffen welke worden opgelegd. Spr. noemt een geval dat aan IS man kwartier-arrest werd opgelegd wegens het onge schoren op inspectie komen. Wat hoeft dat nu met landsverdediging te maken Ook deze spr. klaagt over het inhouden van verlof als bijko mende straf. Hoe kan dit gebeuren als de Min. zegt het niet goed te vinden? De Min. v. Oorlog antwoordt dat het onthouden van verlof als straf niet geoorloofd is. Aan den anderen kant daarentegen is het verleenen van verlof een gunst, die men zich waardig moot maken. Wordt men juist in den verloftijd gestraft, dau is er niets aan te doen. Verscbikk'iDg levert dikwijls moeilijkheden op. De motie omtrent de deserteurs kan de Min. niet aanvaarden. De tijd, die iemand als deserteur is weg ge weest rekent niet mee als diensttijd. In bijzonder sympathieke gevallen kan de Min. anders beslissen. De motie wordt door den Min. zeer ont raden. Het wetsontwerp wordt z. h. s. aangenomen. De motie van den heer Ter Laan wordt verworpen met 32 tegen 22 stemmen. De Tweede Kamer ging Woens dagvoormiddag te 11 uur dadelijk in comité generaal, zonder dat vóóraf de Kamer in openbare vergadering was bijeengeroepen. Vanwege den president van de Tweede Kamer werd gistermiddag aan de op het Binnenhof wachtende journalisten medegedeeld, dat de openbare vergadering heden (Donder dag) te 11 uur zou aanvangen. De „N. Rott, Crt." teekent hierbij aau Een ganschon, langen dag heeft de Kamer met gesloten deuren verga derd. Moge het tot opheffing van misverstand en wantrouwen geleid hebben, tot verdubbeling van het vertrouwen diergenen, die niet of slechts met tegenzin het oor leenden» aan de klachten der malcontenten buiten het parlement! En moge slechts het waarachtige landsbelang aller richtsnoer geweest zijn. Van het Westelijke gevechts terrein. Parijs, 21 Juli. In het boseh van Aprémont hebhen de Duitschers de Fransche stelling bij Töte-a-vache en Vaux Ferry aangevallen, doch zijn volkomen teruggeslagen. In de Vogezen groote bedrijvigheid van de infanterie, die zich gisteren middag en vannacht ontplooid heeft op de hoogten, welke het Noordelijke dalder Fecht van de Oostzijde be- heerschen. De Franschen maakten zich meester van een deel der Duit sche verdedigingswerken en vorder den tot op geringen afstand van de Crète-du-Ligne. In den nacht van 19 op 20 Juli heeft een Fransche bestuurbare lucht ballon 23 granaten geworpen op het militaire station en munitie-depót van Vigneulles-les-Hattonchatel. Gisteren hebben 31 Fransche vlieg tuigen het belangrijke vorkstation Conflans en-Jarnisy gebombardeerd. Twee Fransche vliegtuigen hebben gisterenmiddag opnieuw het station van Colmar gebombardeerd4 gra naten van 155 ra.M. en 4van90m.M. vielen op de spoorlijn. Berlijn, 21 Juli. In het oostelijk deel van Argonne hebben onze troe pen ter verbetering van hun nieuwe stellingen nog verscheidene Fransche loopgraven stormenderhand genomen, 5 officieren en 365 man gevangen genomen en een machinegeweer buit gemaakt. Iu de Vogezen zijn in de streek van Munster hardnekkige gevechten geleverd. De Franschen hebben her haaldelijk onze stellingen tusschen den Lingekopf (ten noorden van Mü ta ster) en Mublbach aangevallen, doch zyn teruggeslagen. Op enkele punten slaagde de vijand er in onze stellin gen binnen te dringen en moest er in een handgemeen worden uitge worpen. Alleen ten Z.W. van den Reichsackerkopf houdt hij nog een stuk van onze loopgraven bezet. Dag en nacht zijn het front van den aan val en onze daarby aansluitende stellingen bij den Hilsenfirst hovig door de vijandelijke artillerie bescho ten. Wij hebben 4 officieren en onge veer 120 man gevangen genomen, voor 't meerendeel Alpenjagers. Een Duitsch vlieger heeft een Fransch vliegtuig bij Bapaume tot landen gedwongen. Het vliegtuig is onbeschadigd in onze handen gevallen. Kolraar is door vijandelijke vliegers met bommen bestookt; 10 daarvan zijn op huizen en in straten gevallen. Een burger is gedood, een vrouw gekwetst. Van het Oostelijke gevechts terrein. Berlijn, 21 Juli. Ton oosten van Popeljany on Koersjany trekt do vijand voor onze opdringende troepen terug. Ten westen van Siawlu is de laatste vijandelijke verschansing stormender hand genomen en bezet. De vervol ging in oostelijke richting wordt voortgezet. Aan de Dubissa zijn de Duitschers ten oosten van Rossieny door de linies der Russen heengebroken. Ook hier trekt de vijand terug. Ten zuiden van den weg Marjam- pol-Kowno hebben wij do dorpen, Kiekieryski en Janowka en 3 achter elkaar gelegen Russische stellingen veroverd. De aanvallen van onze landweer op de stellingen ten noorden van Nowogrod, waar de vijand zich nog handhaafde, zijn eveneens met goed gevolg bekroond. De Russen ziju daar teruggetrokken eu hebben 2000 ge vangenen en 2 machinegeweren iu onze handen gelaten. Verder zuidwaarts, aau de Narew, hebben wij een st6rk verdedigings werk van de vooruitgeschoven stol ling Rozan bestormd, 560 gevangenen gemaakt en 3 machinegeweren vei - meesterd. De vijand heeft aan de Narew hardnekkigen tegenstand ge boden, maar zijn wanhopige tegen aanvallen, met samengeraapte troe pen, op de bruggehoofdstelling van Rozan - Pultusk—Nowo Georgie wsk zyn onder zware verliezen mislukt. Duizend gevangenen zijn in onzo handen gebleven. Onder den druk van onze zich aan alle zijden versterkende troepen zijn de Russen ten westen van Blonie en Grojec begonnen hun verdedigingswer ken prijs te geven en in oostelijko richting terug te trekken. Onze troe pen zitten hen dicht op de hielen. Op het Z.O. gevechtsterrein heb ben de Duitsche troepen van gene raal Von Woyrsch gisteren bij de vervolging van den vijand de voor uitgeschoven bruggehoofdstelling ten zuiden van Iwangorod bereikt. Eon dadelijk ondernomen aanval heeft hen in het bezit gesteld der vljaude lijke linie bij Wladislawof. Óm de daarbij aansluitende stellingen wordt nog gevochten. Tusschen boven-Weichsel en Bug heeft de vijand opnieuw stand ge houden tegenover het leger van maar schalk Von Mackensen. Ondanks zijn hardnekkigen tegenstand zijndeOos- temijksch-Hongaarsche troepen even wel de vijandelijke stellingen bij Skrzynice—Niedrzwica—Mala (ten Z. W. van Lublin) binnengedrongen en de Duitsche afdeeliugen die ten Z.O. van Piaski en ten noorden van Kras nostaw. De aanval vordert, goed, Weenen, 21 Juli. Tusschen Bistryca en Weichsel is het leger van aarte hertog Jozef Ferdinand op sterken tegenstand gestuit. Aan beide kanten van Borzechow hebben onze troepen in een verbit terd handgemeen door Siberische regimenten .taai verdedigde stellingen vernieesterd. Het leger van den aarts hertog heeft gisteren 30 officieren eu 6000 man gevangen genomen en 9 machinegeweren buitgemaakt. In Oost-Galiclë zyn bij Sokal op nieuw hevige gevechten ontbrand. Van het Zuidelijk front. Weenen, 21 Juli. In het gebied van Görz hebben de Italianen ook gisteren hun algemeenen aanval voortgezet. Aan den rand der hoog vlakte van Doberdo en het brugge hoofd vau Görz heeft de slag den geheelen dag gewoed, 's Avonds ge lukte het den vijand de Monte San Michele (ten Oosten van Sdraussiua) te nemen. Van ochtend vroeg i* deze hoogte heroverd. Op het overige front in de kust streek is het betrekkelijk rustig ge weest, aan de Karinthische grens ia niets van belang gebeurd. Bij Schluderbach hebben drie vij andefljke bataljons een aanval go- daan op de Monte Piano. De aan vallers zijn teruggeslagen en hebben ongeveer twee derde van hun man schappen verloren. De Pommern. Londen, 21 Juli. Macnamara heeft in het Lagerhuis meegedeeld, dat blijkens een officieuse mededeolinü van de Russische regeering de com mandant der Engelsche duikboot, die op 2 Juli het Duitsche slagschip „Pommern" in de Oostzee heeft getor pedeerd, Max Horton was (toejuichin gen). Dit is de officier, die ook Iwi langrijke krijgsbedrijven bij Helgoland verrichtte in het begin van den ocu log. Het getorpedeerde Duitsche slag schip was totdusver afleen aangeduid als een schip van het type Deul.ao.li- land. De „Pommern" is inderdaad van dezelfde klasse als de Deutsch- landn.1. een slagschip van 13.20Ü ton met een snelheid van 18.5-19.3 knoopen, bewapend, met 4 stukken van 28 c.M., 14 van 1 C.M., 20 van 8.8 c.M., en 4 torpedoianceerbuizon, van stapel geloopen in 1905 en !ki- mand met 741 koppen. Bezienswaardigheid. De Turksche courant „Keuiloe"te Smyrna vertelt het volgende verhaal Bij de beschieting van Tsjesjme dooi de Engelschen, waarbij o.a. een vrouw gedood en een klein meisje gewond werden, waren den ezel van den ambtenaar der belastingen Halil Effendï met merkwaardige handigheid beide ooren van het hoofd geschoten. De ezel is thans een bezienswaar- heid geworden. Alles stroomt naar het huis van Halil om, tegen uen behoorlijk entrée, den ezel te bewon deren dien de Engelsche granaten van zyn schoonste sieraad hebben beroofd. Advertontiën. GORRY DE BOER. Huwelijksvoltrekking 9 Augustus a.s. Zevenbergen (N.Br.) Den^SaT11 21 Juli 1916. Koningstraat 28/30. J De Heer en Mevr. VAN PELT- yan Wingerden geven kennis van de geboorte van een Zoon. Raha Moena (Celebes), Ned. Indië. 20 Juli 1915. Geboren: CORNELIS, zoon van D. ABBENIS en C. ABBENIS-de Waakd. Helder, 20 Juli 1915.

Heldersche Courant | 1915 | | pagina 2