Voor de Inmaak ^STANDARD^ MAGAZIJUDE MAGNEET DE HELDEISCIE11NE Cifé „BUPASSAGE" JACOB STUVE's NOUGAT GARANTIE KOUSEN HAAR WRAAK. TIJDGEEST OBLIGATIEN HET ADRES voor prima BOTER en KAAS De Notaris H. M. BEECKMAN „Ons Belang". W. J. WINTER, Handel in Religieuse Artikelen. Kerkgracht 63. Gezelligst Café-Billard „Wilhelmina" KEIZERSTRAAT. A. ten Klooster, Kersen-, Frambozen- en Kaneel stokken, Zuurballen en Caramels fURKSCHE NOUGAT 15 cent per ons. JACOB STUVÉ. ii Heldersche Auto-Verhuurin richting. R. BAKKER Dz., Keizerstraat 56. Een raad voor iedereen. DEPOSITO RENTE. „HELDRIA". Dienstregeling Hnll. Spnnr. te NIEUWEDIEP (den Helder), zal op ZATERDAG 24 JUL11915, aanvangende des natniddags ten half twee ure om contant geld aan het havenplein, in het OPENBAAR V ERKOOPEN 2 Haringvletten met Zeil en Treil, 2 Haringzegens (In onderdeelen), 20 Hozen, Kar, Touwwerk, als mede zinken Schoorsteenpijp, dito Harnas en Helm cc hetgeen verder ten verkoop zal worden aan geboden. Te bezichtigen des voormiddags op den dag van verkoop. 'jnnf)0] 6 ut>A sBepuoz s, >joo 'pusdoaB M3I131V -apeaojd >ne u; ue6uj)ooj6j8A osse|)f ogs; -ujb|de6u!uo)| jb4 f|q '86 IVVHISONINO* '}eej6o)Oj nzH d33fl3H)l J3H0 Beg raten is-Vereeniging Aansprekers: R. M. BOUMA, 2de Vroonstraat 9. J. J. BUT, Breewaterstraat 57. P. REINTS, lste Vroonstraat 11. Het Bestuur: H. P. B. DISSEN, Gravenstraat 88. A. v. "WAARDEN, Laan 28. P. REINTS, lste Vroonstraat 11. R.-K. Koster. Beslist het goedkoopste adres. Belast zich tevens voor de be> dieningen van Begrafenissen in nette Uniformkloeding, zoowel binnen- als buiten deze gemeente. Billijke tarieven. Aanbevelend, A. DOL. Laurierbladen. Spaansche peper. Lombok-pepertjes. Witte peper. Kurkuma. Venkelzaad. Mosterdzaad. Inlegkruiden, p. pakje io et. Inmaak-azijn, p. nt<r is et Azijn-Essence, 80%. Aanbevelend, Ass.-Apoth., Keizerstraat 93, Helder. FEUILLETON. 5.) Zooals Aline gezegd had, kwam haar man 'haar des Zaterdags halen, doch Liane en Arthur drongen hem zoo bepaald nog een paar dagen te blijven, en de kinderen, die zeer veel van 'hun vroolijken oom en hunne levenslustige tante hielden, voegden zoo onstuimig hunne beden bij die hunner ouders, dat de luitenant toe stemde nog een paar dagen van het hem toegestane verlof ten hunnent door te brengen. Eigenlijk was het hem te stil en dit gaf hli ook aan zijne vrouw te kennen, terwijl zij arm aan arm door den lommerrijken tuin dwaalden. „Ja," stemde zij toe, „vroolijk is het hier niet." „Vroolijkeen doodenmarsch is er nog een galop bij. Als ik den omgang tusschen Arthur en Liane zie, denk ik altijd aan dien regel uit dat vers van Tollens over de overwintering op Nova-Zembla. en hoorden slechts het dof ge rucht van het samenhortend Ijs." „Dat is niet uit „Nova Zembla", maar uit „het Turfschip van Breda". „Kan ook wel zijno, Line, daar zie ik een prieeltje. Laat ons daar even gaan zitten, want ik heb een is tot 1 AUGUSTUS verkrijgbaar Tevens ruime sorteering: Aanbevelend, f2.50, f5.— f 10.f20.— f25.— Volgestort (wettig geoorloofd). Verkrijgbaar a.h. Hoofdkantoor Wijnhaven 15 te Rotterdam en bij H.H. agenten. Garage GRAVENSTRAAT. Aanvragen worden aangenomen Kanaalweg 86 en Keizerstr. 61. Beleefd aanbevelend, W. PRINS. VOOR DAMES EN KINDEREN 3 PAAR 3 MAAN DEN GARANTIE ALLEEN-VERKOOP M0LENGRACHT HOEK BIERSTRAAT H. SPRUIT is bij Volvette Qoudsche Kaas met Rijkscontrate merk i 52ct. Max. prijs 57'ct. per pond. 11 II a 50 55 Prima Edammer i 50 55 Leidsche Kaas a 50 par pond. Prima Roomboter a 80 per 5 pond 77 ct. Schager Kopboter marktprijs. (Per Ponl1- Wanneer gij een goed gezond bloed hebt, wees er dankbaar voor en gebruik uw krachten goed. Maar wanneer gij bloedarm zljt, en uw middelen helpen u niet - draal dan niet langer. Zet een middel weg dat u toch niet helpt; en probeer het eens met de SANGUINOSE,die u zeker helpt. Laat u daarvan nu eens niet terughouden. Hebben de middelen die men u gegeven heeft, geholpen? Immers niet? Probeer dan nu eens de SANGUINOSE! De Sanguïnose maakt uw bloed gezond en krachtig, wekt uw eetlust op, maakt uw slaap diep en verkwikkend; uw oogopslag helder, uw gelaatskleur blozend en fraai. Hardnekkige hoofdpijn wordt door de Sanguinose verdreven, en dat gevoel van moeheid en lusteloosheid waarbij U alles te veel is, wordt door een algeheele levensopgewekt heid vervangen. Gij moet het zelf maar eens met de Sanguinose pro- beerön, dan kunt gij er zelf over oordeelen. Maar zorg dat gij de echte krijgt, en wacht U voor namaak. Sanguinose kost per flacon f 1.50; 6 fl. f8.-; 12 fl. f 15. Te verkrijgen bij de meeste Apothekers en goede Drogisten. YAN DAM Oo,, De Riemerstraat 2c/4., Den Haag. Te Helder bij A. ten Klooster, Keizerstraat 93te Texel, Oosterend, P. Dros; Den Burg, J. Buts; Oudeschild, Joh. Dros. leelljk appeltje met je te schillen. Wat heb ik hier?" vroeg hij, een rekening 'in de hoogte houdende, zoo dra zij gezeten waren. „O, wee, de rekening van juffrouw Wilmers, de modiste." „Juist geraden en geen kleintje ook. Hoor eens, Line, het wordt nu waarachtig te erg. Je hebt pas een duren hoed uit Parijs ontvangen en nu staan hier weer een paar van die duren dinge op." „O, maar je vergeet een ding, beste jongen, dat je dien Parijsclien hoed totaal bedorven hebt." „Ik? Ik weet alleen, dat hij je ver duiveld leelijk stond, met al die veereD, bloemen, boomen en weet ik wat meer er op, Het leek wel of je een heele boerderij op je hoofd hadt." „Nu, ik zal je geheugen eens op scherpen. Je herinnert je onsrytoer- tje naar Dieren met eenige kennissen en dat -hot op den terugweg zoo regende?" „Ja." „We spraken er juist over, mevrouw Van Alten en ik, dat de natuur op mijn hoedje zoo getrouw was nage volgd en toen heb jij het van mijn hoofd genomen en doornat laten regenen onder voorwendsel, dat als de natuur zoo goed was nagebootst, de bloempjes wel wat verfrissching noodig hadden. Denk je dat hij daar beter van geworden is „Waarschijnlijk nietmaar hoe kom je aan juffrouw Wilmers? Madame Dutour is immers je gewone mode maakster „Ja, maar juffrouw Wilmers is pas begonnen en toen ik er laatst, met mevrouw Dessers kwam, vroeg ze ons zoo dringend om de klandisier dat ik besloot haar voortaan te be gunstigen. En denk eens, Harry, ze heeft een blinde moeder, is weduwe met vier kinderen en die allen moeten van hare verdiensten leven. Om haar nu wat voort te helpen, bestelde ik eenige kleinigheden." De luitenant barstte in zulk een lachbui los, dat zijne vrouw hem ver wonderd aanstaarde. „Vind je dat zoo om te lachen, als ik door voor mij te laten werken, een liefdewerk verricht vroeg zijne vrouw geraakt. „Maar mijne lieve zondares", en hij nam zijn bevallig vrouwtje als een kind in zijne armen; „we kunnen het goede mensch niet op tijd betalen nog zoo'n paar klanten als jij, nog zoo'n paar liefdewerken en ze is redde loos bankroet." „Ach ja, maar daar dacht ik inde eerste opwelling niet aan." „Maar dat helpt de arme vrouw niet. Luister eens Line, dat je schul den maakt, kan ik mij voorstellen, maar doe dat dan bij lieden, die op de afrekening kunnen wachtenIk verzoek nu niet, maar ik verbied om zoo iets weer te doen. Juffrouw Wil mers is by mij geweest en ik heb haar al gegeven, wat ik missen kon: zoo wat de helft harer rekening. Ik heb haar vast beloofd de rest op het einde der volgende maand te zullen afdoen. En dat gebeurt ook. Ik wil Wij nemen geiden in déposito. Rente tot nadere aankondiging mei één dag opzegging 3'/2 7. tien dagen ,,47.. vooi drie maanden vast 3'/2 ras maanden 33/47. één jaar vast 4 7. HAARHERSTELLER. Beproefd middel tegen het uitvallen en tot bevordering van den hergroei van 't hoofdhaar, blijkt steeds het beste. Per flacon 50 cent. Alléén verkrijgbaar bij T. van Zuylen, Spoorstraat, Coiffeur. Japan tegen China en het blanke ras. Onder den titel „de crisis in Oost- Azië" publiceert het lid der Tweede Kamer F. M. Knobel, onze voor malige minister-resident te Peking, in de „Vragen van den Dag" een belangwekkend artikel. Na daarin uitvoerig de groote be- teekenis van Kiautsjau en den daar door de Duitschers verrichten be schavingsarbeid te hebben geschetst, bespreekt hij aan de hand van de wereldgeschiedenis der laatste 20 jaar het jongste optreden van Japan, zoo tegen de Duitsche vestiging in Kiauts jau als tegen China. Wij lichten hier en daar een stuk uit het artikel van den heer Knobel: China wordt thans opnieuw be dreigd door Japan. Het groote Rijk moet ervaren, dat de politiek van afzondering, waarin het tot voor weinige jaren zijn heil zocht, ver derfelijk is geweest. Wij, westerlin gen, wisten reeds sedert langen tijd, dat, is onder individuen een kluize naar eene vrijwel ondenkbare per soonlijkheid, een Staat evenmin in isolement kan tieren. Aan zijne grenzen moet hij in aanraking komen met andere Staten. Worden deze grenzen gevormd door de zee, dan moet het verkeer plaats hebben door middel der scheepvaart. Zijn die grenzen hooge bergen, dan komen door tunnels de treinen aanstoomen. Het werken, het mededingen, de groei, de ontwikkeling, ook het ver val, de decadentie van naburen en zelfs van veraf gelegen landen laten niet na een vérstrekkenden invloed te doen gelden op den eigen Staat. China trachtte gedurende eeuwen zich te verschuilen achter kunstmatig op getrokken muren en de zee, die zijne lange kusten bespoelt. Het wil thans wèl in voortdurend verkeer staan met de wereld; doch de Bchokken, die het heeft te doorstaan, zijn ge weldig het kan niet op adem komen vooral krijgt het geen rust door de heerschzucht van Japan, dat het Wes ten wil overvleugelen, dat moester van den Stillen Oceaan wil zijn. Geene natie kan aldus over het eigen lot beschikken zonder te letton op, zonder te handelen naar de be wegingen, drijf veeren, oogmerken harer zusteren. Wat het eene volk poogt te verwezenlijken, moet nood zakelijkerwijze zich regelen naar het streven van andere volken. Zij, ook de kleinere, moeten zich weten te voegen naar de wereldpolitiek en de wijze, waarop zij dit doen, beslist in vele gevallen over hun leven of hun dood. De natiën van Europa verscheuren thans elkander en dientengevolge verkwisten zij hare heiligste goederen. Dat daarvan in ecenomisch opzicht zal worden partijgetrokken door de Vereenigde Staten van Noord-Amerika en ook door de opkomende radikaal gezinde democratieën van Australië, ligt voor de hand. Naarmate Europa kracht verspilt, winnen de andere gedeelten dei- wereld in belangrijkheid. Maakt men den blik zeer breed, dan is deze zijde van den wereldbrand echter nog niet de meest ernstige. Grooter gevaar, zoowel op politiek als op economisch gebied, ligt in de niet, dat die arme weduwe en hare kinderen in moeilijkheden komen door onze schuld. Begrepen? Als ik zoo iets zeg, meen ik het ernstig en reken er bepaald op dat je er niets meer neemt, of je betaalt contant." Aline was niet gewoon door haar man gekapitteld te worden en de tranen schoten haar in de oogen. „Moetje daarom huilen, malle meid Het is nogal de moeite waardbeloof mij maar liever, datje het doen zal." „Ja, jamaar zet niet zoo'n donker gezicht, Harry,"' en ze vleide zich smeekend tegen hem aan. Van Berken wist heel goed, dat zijne vrouw haar belofte- zoude houden. Hoe toegevend hij voor haar was, als hij eens zyn bepaalden wil had te kennen gegeven, verstond hij geen scherts en waagde ze het niet dien tegen te streven. „Ik zou wel eens willen weten, wanneer wij ooit uit onze schulden zullen raken", sprak ze zuchtend. „Dat is een vraag, waarmee iji me maar niet zal vermoeien", was het lachend antwoord. Misschien als ik majoor word en dat duurt nog wel een jaar of vijftien. Wij zijn er al zoo dikwijls uit geweest maar we duikelen er altijd weer in. Hoe wij nu er uit zullen scharrelen, gaat mijn verstand te boven". A1b wij eens gingen bezuinigen, b.v. op ijs en pasteitjes en ,Dat zou een verpletterende aan winst zijnwijn, versnaperingen, si garen, reisjes, enz., maar Lientje, dergelijke bezuinigingen houden we geen week uit, Betaal juffrouw Wil- vermeerderende machtsstelling van Japan. Hier komen wij op het terrein der tegenstellingen tusschen het Oosten en het Westen. Op dit terrein liggen twee wereld beschouwingen, welke in vele opzich ten lijnreeht.tegenover elkander staan. Gaat men, in het Verre Oosten zelf, aan het onderscheiden, dan treft dadelijk een hemelsbreed verschil tusschen alles wat Japansch en alles wat Chineesch is. Aan de ééne zijde der Gele -zee schijnt, sedert het tijd perk van. voortdurende aanraking met het Westen, slechts hot signaal „Verzamelen" te gelden. Vooral geen uitbreiding! Schikken, toegeven, in willigen, hervormen, kracht krijgen naar binnen Aan den anderen kant van dat water wordt daarentegen steeds ver nomen de roep tot aanval, tot ver spreiding, tot het overal vertoonen der vlag; de Japanner moet overal heen: om de rol van „olievlek" te vervullen, propaganda te maken, de stralen der Rijzende Zon te versprei den, verspiedersdiensten te verrichten. Men vindt de zonen van Nippon in Tibet en Californië, op Java en in Siberië, in Australië en in China. In dit laatste land thans vooral! Ook voor het overige onderscheide men scherp tusschen het volk van den Mikado en dat van het Rijk van het Midden! Zij zijn tegenvoeters in ethnologischen zin. De rassen zijn zoo uitéénloopend mogelijk. De taal van den Chinees is éénlettergrepig, die der Japanners veellettergrepig. De wortels der ééne zijn geheel ver schillend van die der andere. Het schrift der geleerden van het eilanden rijk is uit China afkomstig, maar de ooreprong van het eigenlijk Japansche alfabet moet gezocht worden in Indië. Ook op het gebied van ethische op vattingen, moraal, godsdienst bestaan groote kloven. En dan de gewoonten De Chinees, carnivoor bij uitnemend heid, zit op stoelen; de van rijst en visch levende Japanner hurkt neder, evenals de Westersche Aziaat. De Mongool vormt één geheel met zijn paard; de Japanner heeft het rijden, in de nieuwste tijden, moeten aan- leeren, omdat het oorlogvoeren zulks medebracht. De Japanner is van ouds her krijgszuchtig, de Chinees Pacifist tot in de uiterste consequeatiën. Dit zijn slechts eenige voorbeelden om even nadruk te leggen op de tegenstellingen. Japan beeft nu de vrije hand, en zal deze, zoo zwaar mogelijk, op China leggen. Dit voor den naasten tijd althans, want zijn eigenlijken slag zal het vermoedelijk slaan, wanneer, aan het eind van den tegenwoordigen oorlog, de volkeren van Europa zijn uitgeput. Laconiek gestijld zijn tot ons ge komen de telegrammen uit Tokio over de occupatie vau de Duitsche koloniën in den Stillen Oceaan. „Het Ministerie van Marine meldt de bezetting, om militaire redenen, van de Marine- en Marshall-eilanden oolc van de Oostelijke en 'Westelijke Carolinen", zoo luidde o.a. een draad- bericht uit de Japansche hoofdstad in den herfst van verleden jaar. Of deze tijding geene groote mate van bezorgdheid onder het blanke ras heefc gewekt? Wij hebben er verder weinig van vernomen. Toch staan ook hierdoor voor ons hoogst belangrijke dingen op het spel! Mocht Nippon ooit het woord „ne[ derigheid" hebben kunnen spellen, het Meijl (glansrijke) tijdperk van 1868 tot 1912 - heeft elke beschei denheid onder het volk uitgewischt. Reeds in 1906 kon men in een ambtelijke uitgave der regeering te Tokio het volgende lezen: mers maar, die heeft het noodig en laat de rest maar loopen. Die andere crediteurs kunnen wel wachten tot ter zijner tijd, om een militairen term te bezigen. Ga je mee naar onzen gastheer, het wordttljd voor de lunch." „Als je oom Herman niet op zijn ouden dag voor de tweede maal ge trouwd was en nog wel met eene jonge vrouw „Alsja, als! Er moest eigenlijk een wetsbepaling gemaakt worden, die zulke huwelijken verbood. Het is een soort van onschuldige oplichterij je erfgenamen zoo teleur testellen," was het lachend antwoord„doch er zal hier of daar uitkomst komen." En werkelijk kwam er die niet lang daarna. De jonge vrouw van den erf oom kreeg een ongeluk met haar flets dat haar dood ten gevolge had. Haar grijze echtgenoot trok zich dit verlies zoo zeer aan, dat hij na een kort stondig lijden ten grave daalde. Na aftrek van eenige legaten, liet hij zyn aanzienlijk vermogen geheel na aan zijn neef, die daardoor als bij toover- slag van alle financiëele bezwaren ontheven was en bleef. Voor het oogenblik daagde er ook redding. Zonder dat ze het wisten, was Van Weert onzichtbaar getuige geweest van hun gesprek, daar hij zich op zijn tuinstoel had neergezet, aan de achterzijde van het prieeltje en zoo onwillekeurig toehoorder was geweest. Eerst wilde hij zich ver wijderen, maar in de stemming, waar in hij zich bevond, deed het hem goed de ontboezemingen te hooren van het „Het spreekt boekdeelen voor de wijsheid van Britannië's diplomatie in het verre Oosten dat, zoodra het zag dat China een groote zeepbel was en als vriend weinig vertrouwen ver diende, het geen tijd liet voorbij gaan om ten aanzien van Japan eene ver zoenende politiek te volgen." In die zelfde publicatie werden be sproken de voor Japan schadelijke en eenzijdige bepalingen der handelsver dragen van 1858, n.1. met de Vereen. Staten, Rusland, Engeland, Frankrijk en Nederland. Op sarcastischen toon werd daarbij aangeteekend, dat in 1879 de regeering der Vereenigde Staten zoo goedgunstig was een ge wijzigd verdrag te sluitendoch, naar dien daaraan toegevoegd waren be palingen, volgens welke dat traktaat niet in werking zou treden, tenzij de andere mogendheden op dezelfde wijze hunne overeenkomsten met het land van den Mikado herzagen, had deze „grootmoedige" daad van Amerika in de praktijk geene gevolgen gehad. Is het volk van Japan van huis uit niet vrij van aanmatiging, de be wondering, de lofuitingen, de vleierij van het westen hebben er niet weinig toe bijgedragen dit euvel te verergeren. De mannen van de, in het uiterste westen van den Stillen Oceaan lig gende, eilandengroep smachten naar het moment, waarop zij zich mees ters van die wereldzee kunnen noe men, waarop zij daar de wet zullen voorschrijven aan het blanke ras. Nippon had reeds eene Regeering en eene letterkunde, toen het noorden van Europa nog een gebied van oer wouden was. Later kreeg het kennis van de leerstellingen van Kong-Fu- Tsze (Confucius). Dan sluimerde het achter den nevel zijner kusten. De daareven aangestipte feodaliteit was er' in zwang, nog vele, vele jaren, nadat in Europa de Fransche revo lutie had plaats gehad. Leefde Japan tot aan het midden der vorige eeuw in afzondering, had het dientengevolge weinig strijd naar buiten gekend, hevig daarentegen waren steeds de binnenlandsche twis ten geweest. Bijna zonder ophouden woedde de burgeroorlog in het land, en door de eeuwen heen is de Japan ner dan ook krijgslustig, oorlogzuch tig gebleven. Werd hij verdrukt, was hij beleedigd zonder hoop te kunnen koesteren op wraakneming, op ver gelding, dan wist hij wat harakiri wasde zelfmoord, bestaande in het openrijten van het onderlijf. Het daar toe dienstig wapen droeg' hij steeds bij zich. Hieraan moest even herinnerd worden in verband met den tegen woordigen stand van zaken, die.Japans positie in Oost-Azië reeds zooveel krachtiger maakt, en tevens met het oog op de toekomst, welke die stel ling vermoedelijk op belangrijke wijze zal versterken. Men geloove, wat er ook gebeuren moge, niet, dat de Japanner het thans in bezit genomene goedschiks weer zal opgeven. De eilandengroepen in den Stillen Oceaan, de Ijzer- en steen- kolenbeddingen in Schantoeng, de spoorwegen in deze Chineesche pro vincie, de haven van Tsingtau, het zijn alle stukken van waarde op het schaakbord der Japansche hegemonie; stukken, passende in het kader eener staatkunde, welke in Port Arthur een voortreffelijk steunpunt heeft voor hare macht ter zee en te land. Peking beeft onder de schaduw der vlag van de Rijzende Zon, geplant in Korea, in Oost-Mongoliö, in de aan den Zuid- Mautsjoerischen spoorweg gelegen garnizoenen. Komt deze druk uit het Noord-Oosten, van Schantoeng, met Tsingtau, wordt uit het Zuid-Westen pressie uitgeoefend. Tegelijkertijd wordt het gedeelte van den Stillen Oceaan, dat de Chineesche kust tot ver in het Zuiden bevochtigt, een Japansch meer. Immers, behalve op de reeds genoemde punten is Japan ook meester op Formosa, terwijl de tegenover dit eiland liggeDde Chi neesche provinciën Foekhiën en Tschekiang thans [reeds in econo- mischen zin als het ware tot Japan behooren. Naar verluidt, is de Yen, het Japansche geld, onder de bevol kingen dezer provinciën, alwaar het Japansche element zich steeds ver meerdert, reeds in ruime mate in omloop. Welken invloed een en ander zal hebben op de voorname Euro- peesche belangen in het centrum van China, met name in het Yangtszedal, laat zich gemakkelijk denken. Nu Tsingtau gevallen is. en daarmede Duitschlands macht in die streken verdwenen, vormt het Engelsche, weinig beduidende Wei Hai Wei geen tegenwicht van eenige beteekenis. China is aldus op weg onder Ja pansch protektoraat te komen. Is deze stelling vooralsnog wellicht niet onaantastbaar, het begint er toch naar te lijkon: gelet op eischer., als die van verbod van afstand aan eene blanko Mogendheid van een deel der Chineesche kust of van een eiland ter hoogte van die kust, noch in eigendom noch in erfpacht, als die betreffende mijnrechten in Oost Mon golië uitsluitend ten gunste van on derdanen van den Mikado, van wiens bon plalsir het zal afhangen, of aldaar alsmede in Foehkiën spoorwegen zullen worden gebouwd, en dergelijke met de Souvereineteit van een Staat weinig overeenkomende vorderingen, welke de „Roesskija Wjedomosti" deden spreken van het „egvptiseeren" yan China door Japan. Er waren er, die meenden dat elk agressief optreden van Japan naar buiten zou worden gebreideld door door slechten toestand der financiën. Eenige weken vóór het uitbreken van den tegenwoordigen wereldbrand, had ik een onderhoud met een bij uitstek ten deze tot oordeelen bevoegd per soon, nauwelijks uit Japan hier te lande teruggekeerd, die meende dat er in de eerste tien jaren niet do minste vrees bestond voor eenige ver- overingspogingen van de zijde van Japan, juist met het oog op den geld nood, op den financieelen druk, dien het volk van Nippon te dragen had. Wij weten thans, door het optreden van Japan, eerst tegen Duitschland en toen tegen China, hoe spoedig dergelijke luchthartige beweringen gelogenstraft worden. En onzeker, met eene neiging naar het dreigende, is de toekomst dei- belangen van het blanke ras in Oost.- UIT DEN OMTREK. Anna Paulowna. In de Dinsdagavond in het café Borst gehouden vergadering van. de Harddraverij-vereenjging werden de prijzen voor de op Maandag a.s. te houden draverij vastgesteld op f 30, f 20 en f 10. De troostprijzen zullen bedragen f10 en f5. De muziek der vereeniging „Concordia" zal het feest, op vroolijken. Texel, 21 Juli. Op last van den Minister van Water staat zal het havenhoofd alhier, dat in den storm van 29 December 1.1. zoo zwaar gehavend werd, met den meesten spoed worden hersteld. De kosten zijn geraamd op f36.000.-. In de nabijheid van de gezonken tjalk „Koophandel" ligt 's nachts een blazerschuit ter bewaking. Men is voornemens de lading grint uit het vaartuig te lossen, waarna 't mogelijk geacht wordt de tjalk te lichten. Het Ijzeren vaartuig, dat met de lading verzekerd was, verkeerde hli 't uit varen in goede conditie. Vertrek van Helder Aankomst t Amsterdam onbezorgde paar, dat evenals hij reeds een tiental jaren gehuwd was. De vergelijking welke hij tusschen hun beider toestand maakte, viel niet in het voordeel van den zijnen uit. „Zou het nu geen gewetenszaak zijn zoo'n paar gelukkige stervelingen in verlegenheid te laten om een kleinigheid", sprak hy glimlachend. „Kom, ik heb nooit van uitspattingen gehouden, maar vandaag wil ik eens verkwistend zijn. Ik moet er wat op trachtten te vinden om Line te hel pen, zonder dat Van Berken zich ge kwetst kan gevoelen. O, wacht, dat dat is waar ookLine is de volgende maand jarig. Gevonden I" en hij voegde zich by de overigen om de lunchtafel. Het gesprek liep overallerleidingen. Zooals dat gewooniyk gaat leverde het weinig stof tot een belangryk onderhoud op. „Ga je van 't jaar nog buitenslands, Arthur?" vroeg Van Berken. „Dat denk ik niet, of liever ik weet het zekermaar in het voorjaar ver trek ik bepaald, waarheen ben ik nog niet gedecideerd, maar vermoedeiyk naar Rumenië, mogeiyk ook naar Lyfland. Beide aanbiedingen zijn zeer- voordeelig doch beiden heben hare eigenaardige bezwaren." „Een prettig leven, zoo overal een kijkje te nemen." „Nu, ik zou het alles behalve prettig vinden, als myn man zoo lang van mij gescheiden was en jy, Liane „Och, men went er aan. In het begin van ons huwelijk zag ik er ook erg tegen op. Toen we kinderen kregen 0 Sept. 6.26 7.40 sneltrein 9.11 9.— 11.35 12.06 2.19 1.05 3.09 1.59 4.37 4.— 5.55 SKW 4.10 6.05 7.40 .n.llr.ln 9.17 '°sXp'.°' 8.30 10.54 Bovendien loopt een trein op Zon dagmorgen v. Helder naar Alkmaar vertrek 7.06, aankomst: 8.14. En op Donderdagmorgen een trein van Helder naar Behagen vertrek 7.48, aankomst 9.01. Vertrek van Aankomst te Amsterdam Helder 6.01 8.35 Ög 8.09 uneltreln 9.33 'S°Kpï" 9.47 11.47 1.04 3.38 3.41 6.09 5.25 7.33 9.04 «neltrelu 10.40 10.47 12.54 Bovendien van Alkmaar naar Hel der: des Zondagsmorgens, vertrek 8.01, aankomst 10.08, en dagelijks, des avonds, vertrek 10.08, aankomst 11.16. N.V. Texsis Eigen Stoomboot-onder neming. Beperkte Dienstregeling Aanvangende 5 Juli 1915. Vertrek TEXEL6,30 vm. 10,45 vm. 2,50" nm. 5,30 nm. Vertrek NIEÜWEDIEP: 9,15* vm. 12,15 nm. 4.15" nm. 6,40 nm. 'Zondags 10 vm. "Zondags niet. en het huishouden dus grooter werd, had ik teveel andere dingen aan het het hoofd om te denken waar Arthur was, wat hij wel doen zou, of hij aan mij zou denken en al die dingen die een jonge vrouw zich voor den geest haalt. Maar ik zou toch liever hebben, dat hij niet zoo ver en niet zoo lang van huls ging." Dit antwoord was er geheel op be rekend om den indruk weg te nemen, alsof de verhouding tusschen man en vrouw niet zoo goed was, als men wel eens fluisterde, en de luitenant zag eenigszins verwonderd op. Toch liet hij zich niet geheel bedriegen door den schijn. Hy had zeer goed opgemerkt, dat de toon, waarop die fraaie .woorden werden uitgesproken alle innigheid en diepte miste. Van Weert gaf geen antwoord hy schatte hare woorden op de juiste waarde. Gewoon door Liana in het byzyn van anderen met de uiterste kieschheid en beleefdheid behandeld te worden, wist hij dat hare uitdrukkingen niet uit het hart voorkwamen, maar alleen een wellevendheidsformule vertolkten. „En hoe denk jy er over, Van Weert? Met je fortuin en positie be hoef je toch niet naar het buitenland gaan. Geldverdienen is voor jou toch niet de hoofdzaak." (Wordt vervolgd.)

Heldersche Courant | 1915 | | pagina 4