AGENDA. Witte Bioscoop, Koningstraat. Hoofd nummers: 1. „Door ae V(j#ndeltjke Unie". 2. „Fatum". Cinema Paiaco, Binnenhaven 2 Hoofd nummer: „Nero en Agrippino". II Juli. Xangvereeniging „Mogenrood". Soirée Amusante, Casino 8 uur- Tijdstippen van verzending der Brievenmalen. Naar Oost-Indiö: Vorzendingsweg. Staatsloterij. Trekking Maandag 26 Juli. Ié klasse, le lijst. No. 4767 f 5000. No. 7016 f 1500. No. 11065 f 400. Nos. 1661 en 20239 elk f 200. Nos. 4058 9012 9761 en 11892 elk f 100. Datum der l'ydst.dor ter post- laat. busl. bezorging. ja/hPostk. Naar Atjeh en onderhoorigheden en de Oostkust van Sumatra: ■>ver Engeland. eiken Dinsd.11.80'sm. Naar Guyana (Suriname) zeepost vla Amsterdam mail viu Queenstown mail via Southampton (alleen op verl.d.afs.) 1 20 Juli 8.00 's 2 Aug. 11.30 's «Aog-lllJW '8 Naar Curayao, Bonaire en Aruba zeepost via Amsterdam 20 Juli I 8.00 muil via Southampton Ieiken Maan-' of Queenstown Naar St. Martin, Dond. 11.30 St. Eustatius en 29 Juli 8.00 'sav. 9 Aug.j 11.30 'sm. Naar Kaapland, Natal, Oranje-Rivier- STOOMVAARTBERICHTEN. Stoomvaart-Maatschappij „Nederland". Koningin der Nederlanden, uitreis, passoorde 21 Juli Gibraltar. Lombok, thuisreis, pass. 26 Juli Oucssant. oranje, thuisreis, vertrok 34 Juli van Singapore. Prinses Juliana, thuisreis, pass.24 Juli Perlm Arabon, uitreis, vertrok 23 Juli van Soez. Karimata, uitreis, arriv. 23 Juli te Batavia, Kaïimoen, uitreis, vetrok Si Juli van Suez. l-'lores, thuisreis, vertrok 24 Juli van B.-Ayroa. Vondel, uitreis, is 24 Juli Perim gopass. Rotti, uitreis, arriv. 25 Juli te Gravesend. 1'r.d. Noderl., arri v. 27 Juli van Batavia toA'dam. Koepat, uitreis, vortr.26 Juli van Suez. Rotterdamsche Lloyd. Djocja vertrok 23 Juli van Suez naar Djeddah Jacatra vertr.23 Juli van Port Said n. New-York. Bandoeng, thulsrois, vortr. 26 Juli van Adon. Medan, uitreis, pass.24 Juli Pt. de Gallo. Meraukc uitr., pass.26 Juli het Galloper vuursch. Samarinda van Alexandria naar Java, vortrok 36 Juli van Suez. Sindoro, uitreis, arriv. 25 J uli to Gravesend. 'i'ambora, thuisr., pass. 26 Juli Sagres. Koninklijks Holiandsche Lloyd. Uelria, uitreis, vertrok 23 Juli van Pernambuoo. Hollandia, uitreis, vertrok 21 Juli van Falmoutli. Maasland, uitreis, arriv. 22 Juli te B.-Ayros. Zeelandia, thuisreis, vertrok 23 Juli van B.-Ayros. Kernland, uitreis,is 26Juli Wightgepass.. Delfland, uitreis, vertr.21 Juli van Lydd. Amstelland, uitr., vertr. 24 Juli van Blo Janelr< Gelria, uitreis,arriv. 26 Juli te Kio Janelro. Kon. West-Indische Maildienst. Pr. d. Noderl. uitreis, arriv. 23 Juli te Paramaribo. Prins Willem I, uitreis, vertrok!26 J uli v-Cura^ao. LodewUk van Nassau vertrok 25 Juli van Amster dam naar Zuid-Amerika. Haven te Nieuwediep. 21 Juli. Aangekomen van Harlingen en trokken naar Londen Eng. s.s. „Starli ng". Id. van Harlingen naar Huil Ned. „Minister Tak". 'JT- Juli. Id. van Harlingen naar Sunderland Ned. s.s. „Bestevaor". Id. van Huil naar Harlingen Ned. s.l „Prof. Buys"'. Id. van Hartlepool naar Harlingen Ned. s.s. „Gaasterland". VISSCHERIJBERICHTEN. Nieuwediep, 24 Juli. Aangebracht door 34 korders: 80 stuks gxoote tong, por stuk 85 ct., 60 stuks middeltong. per stok 50 ct, 100 stuks kleine-tong, per stuk 20 ct, 10 mand stortschol por mand f8.00 a f 10 -, 20 mand kleine schol, MARKTBERICHTEN. Alkmaar, 24 Juli 1916. Aangevoerd 7 paarden f120 a f 170, 59 koeion en ossen f 190 a f400, 68 nucht. kalveren f 12,— a f26,-, «7 magere schapen f26.- a f80,-, 53 lammeren f 13 a f 19, 39 magere varkens f28,- af39.-, 176biggen r 14.— a T19,-, 5bokken en geiten f3,- a 15,—, l kleine bokjos f2.60 a f O.—boter, por kop laagsto prijs 1 0,65. raldd.prjjs f0.76, hoogste pr(Js fO,H2\ aangevoerd 7704 kop, eieren f6,- a f6,60 per 100, eonden- eieren f0.- a f0.-. Hoorn, 24 Juli 1916. Tarwe f 11,— af 13,—.gerstf 10,- a f 11,—haver f7,76 a f8,26, groene erwten f ,- a vale ld. f a f—.-.grauwe id.f af br.boon. f- af—.-.karwelz. f2L-af25, mosterdz. 133.60 a f00,—- koeien f af 0—, 0 schapen f00,— u r 0 lammeren f-,- af-,-, 0 kalve ren r—a f—0 varkens f—,— a f 0- biggen f0,— a f paarden f -0,- a f -0.—, kipeieren f6,— a f626, 3311 kop boter 76 a 80 ct. per kop. Alkmaar, 26 Juli 1916. Aangevoerd 13 koelen en ossen f830 af400, vette kalveren f60,— af 136,—per K.G. fl,— a flJW, 56 nucht. idem f12,- af24,—, 776 votte schapen f 30,— a f 47 316 vette varkens f0,66 f0,92 per K.G., - magere id. f - a f Amsterdam, 26 Juli 1916. Ter markt waren heden aangevoerd366 kooien, le kw. 101 a 105ct_ 3e\w. fÜalOOct., Se k w. 88 a 94 ct160 melk- en kalfkooion f200 a f 860, 000 vette kalveren, le kw. f0.00 a 0.00, 2e kw. IOM, 3e kw. r 0XXJ per K.G.; 119 nuchtere kal veron f 14 a f 18 per stuk, 29 schapen f22 a f42 por stuk, - lammeren f - a f per stuk, 482 vette varkens, le kw.93a96ct, 2e kw. - a - ct., 3e kw. 76 a 80 ct. eiuvubuu. Asperges, uis wie, .w— f-.-, id. dun wit f0.00-f-.00. id. dik blauw f-,00—f -.00,id.dun bl. f0 10 por 100 bos, poste lein f<180—f 034 per ben, capucQnor» f5.60-rtL60 per 100 pnd., raspors f9.00—f 1LO0 per 100 pnd. radfls f-.0-ro.- por 100 bos,sla T0-80-I 1.80 pei 100 krop, spinazie fO-Oü—f 0.00 por kist, zuring f0.00-f0.00 per ben, wortelen f8-18 p. 100bos, bloemkool le soort fl0D0-f 16.00. idem 2esoort f 6.00-f 8.00. id. 3e soort f3.00 - f 5.00 por 100 stuks, aardbeien f6- f6 per 100 mandjes, id. f0.f 0 per 100 mandjes, doppers f4.— a f6— per 100 pond, groentjes f 6.00-f 7.60, komkomm. le kw. f4—f0, 2e kw. f2.60~f8.60, Se kw. fl-f2 p. 100 stuks, tulnboonen 60—100 ct. per 1000 stuks, aal bessen per slof 60-80 ct., kruisbesson per slof 50-70 ct. t'urmerend, 27 Juli 1916. 27 stapels Fabriekskaai per 60 K.6. f 66.- 13} Boerenkaas 60 f W.60 2 Commissie 60 f 62.— 3 Middelbare 60 f 61.- 3 Goudscho kaas 60 f 61.— 2364 K.G. Boter per K G. f 1.60 6 f 1.66 763 Bunderen: 386 vette per K.G. f 020 f U0 360 raelke en geldo f 170.- f 360.- 66 Stieren f 000.- f 000.- 21 Paardon f 001- f 000.- 129 vette Kalveren per K.G. f X.- f 1-20 3S3 nuchtere id. por stuk f f --.— Slaclitkalvoron f 14.- f 27.- Fokkalveren per stuk f 16.— f 84.— 361 vette Varkens per K.G. f 0.88 T 0.96 74 magere id. per stuk f 26.- f 40.— 226 Biggen per stuk f 14.- f 20.- 1678 Schapen f 86.- f 60.- Overhoudors f 0.— f 0.— 636 Lammeren f 16.- t 22.- Ganzen f 0.— f 0— Kalkoenen f 0.- f 0.— Zwanen f 0.— f (L— Kipeieron per 100 stuks f 6.- f 6.60 Bendeleren 100 f 0.— f 0.— Kievitseieren per stuk f 0.- f 0.— zak Appolon f 0.— f 0.— 33 zak Peren f 3.- f 6.- Handel molke- on geldekoeien matig; vette kalveren vlug; vette varkens vlug, lammuron vlug. Burgerlijke Stand van Helder, Van 24 tot 26 Juli. BEVALLENR. Doeksen geb. Doeksen, d. A. Verblauw geb. Kiese- ling, z. J. C. Koppijn geb. Hoge- stoin, d. W. Hoogstraten geb, Lou- werens, z. OVERLEDEN: M. Steinhorst, 59j. DE OORLOG. De algemeene toestand. Hoewel de druk van Duitsche zijde op de legers van generaal Alexejef ten zuiden van den spoorweg Lublin— Cholm zeer groot is, en er hevig gevochten wordt, zijn de troepen van v. Mackensen er nog niet in geslaagd, in het front Khmieie Woislawitza, de Russen tot den terugtocht te noodzaken. Van Russische zydo wordt dit front als zeer belangrijk beschouwd; en de „Rocsski Invalid" - wiens wel eenigszins zonderling klinkende meening dat Rusland nu eindelijk, na een jaar, on na op alle punten te zijn teruggedreven, den vijand heeft waar liet hem hebben wilde, wel zoo zal moeten worden opgevat dat de Russen een vijand nu hebben, waar zij, blijkens hun vestingstelsel, hem verwachtten zegt van de ge vechten bij Woislawitza: „De pogin gen om hier naar het N.W. op te rukken werden door stoutmoedige tegenaanvallen afgeslagen, het offen sief werd verlamd, de vijand leed ontzaggelijke verliezen en moest bovendien zes kanonnen in onze handen laten" (die echter volgons het officieole Russische bericht niot konden worden meegenomen, en dus weder in Duitsche bauden vielen). De „Roesski Invalid" schrijft dit toe aan uitputtiug van de vijandelijke troepen, wat volstrekt niet le ver wonderen zou zijn, daar von Macken sen en zijn legers nu reeds bijna tWoo maanden in voortdurende gevechten zijn geweest, van de doorbreking aan de Doenajetsj tot aan de lijn Khmie le—Woislawitza. Om dezo legers te versterken heeft de Duitsche generale staf troepen uit het front Zlota Lipa- Boekowina naar het zuiden van Polen en naar het front Sokal Boeg gebracht, waarin, ook volgens het oflicieele Russische bericht, nieuwe Duitsche troepen geconstateerd werden. Om die redenen acht de „Roesski Invalid" den toestand gunstig; en de andere Russische bladen spreken de verwachting uit, dat het Russische leger weldra een beslissenden slag zal kunnen leveren. De „Times" correspondent in Peters burg is niet zoo vol vertrouwen op den toestand als zijn collega van de „Roesski Invalid". Hij zegt„De ernst van den toestand, ontstaan door het voortrukken vau v. Mackensen's leger op Trawniki en Woislawitza wordt algemeen erkend, hoewel het legerorgaan - de „Roosski Invalid" een optimistische voorstelling van den toestand goeft, onverschillig of de Russen nog meer moeten terug trekken om de vleugels aan te leunen aan Iwangorod en Brest-Litowsk, waardoor 't lot van Warschau en 't gebied ten westen van den Weichscl in de waagschaal zouden worden geplaatst. De waarde vau de stelling, die nu nog bezet is, ligt in het be zit vau den spoorweg Kowel-Lublin- Iwangorod Warschau - Novo Geor- giewsk, en den afstand tusschen dien spoorweg en de linie van den Naref'. Want behalve aan de lijn Khmieie- Woislawitza trekken de Duitsche troepen overal vooruit. De Naref-linie, die een sterke vestinglinie werd ge noemd, en die in de laatste dagen herhaaldelijk werd voorgesteld als onneembaar, kon geen weerstand bieden. Tusschen Roshan en Pultusk z(jn de Duitsche troepen de rivier overgetrokken, het Russische leger- bericht geeft toe, dat zij op den linkeroever dier rivier zijn, en zich daar vastzetten. Volgens het Duitsche bericht, zijn Roshan en Pultusk bezet, en naderen de Duitsche troepen reeds den Boeg. Zoo komen zij van het noorden op Warschau aanrukken. In het westen wordt eveneens de positie van Warschau genaderdde plaatsen Oestanof, Lbiska en Jazga- ref, die ongeveer 25 K.M. van War schau verwijderd zijn, werden stor menderhand genomen. En tusschen Warschau en Iwangorod z(jn de Rus sen oveial achter den Weichsel teruggetrokkenbij de Pilitza-mon- ding waren Zaterdag de Duitschers reeds tot aan de rivier gekomen. Slagen zij er in, daar, benoorden Iwangorod over don Weichsel te trekkon, dan is het moeilijk voor Alexejef om zich in de lijn ten zuiden van Lublin-Cholm to handhaven, wijl hij dan gevaar loopt tusschen twee Duitsche legers in te komen. De „Rjotsj" den toestand beschrij vende, zegt, dat tusschen Nowo Ge- orgiewak en Iwangorod de strijd nog wordt geleverd tusschen de Duitsche voorhoeden, die togen de Russische voorstellingen om de drie vesting werken optreedt. Het is nog niet zeker, of de Duitschers zware artillerie aanvoerenin Russische legerkringen meent men, dat het oogenblik voor hot deelnemen van zware artillerie in den strijd tegen Warschau, Novo Georgiewsk en Iwangorod nog niet gekomen is. Bovendien zou het moeilijk zijn drie sterke vestingen tegelijk te beschieten, en derhalve verwacht men, dat dc Duitschers zullen pogen deze vestingen, of ten minste één 01 van, door een „Coup de Main" te vormeesteren. Het Duitsche legorbericht van Za terdag, waarin de val van Roshan en Pultusk werd medegedeeld, be vatte tevens het bericht, dat ten Noor den van Kowno het vijfde Rus sische leger volkomen uiteengeslagen is, waarbij 27000 man gevangen wer den genomen, benevens 25 kanonnen een aanzienlijke oorlogsbuit in Duitsche handen vielen. De beweging der Duitsche legers ten Noorden van Kowno heeft, naar de „Times" cor respondent te Petersburg meldt, ten doel zich meester te maken vau den spoorweg Kowno - Wilna en daardoor van dc gelegenheid om ook in bet Noorden met meer kracht te kunnen optreden. Het Duitsche legerbericht meldde vorder, dat behalve een ontzettende hooveelheid geschut en legervoorra- den, in de afgeloopen week op drie groote gevechtsveldou in Ruslaud, ten Noorden van Kowno, tusschen Njemen en Weichsel en tusschen Weichsel eu Boeg, 118000 Russen werden gevangen genomen. De berichten van het Westelijk front zjjn weinig beteekenend, in ver gelijking met den ernstigen strijd, die op het Oostelijke oorlogstooneel wordt geleverd. Het Fransche leger bericht van 24 Juli zeide zelfs: „Er valt niets belangrijks te berichten" Zelfs niet het kleinste gevecht dus Zoo stil was het nu wel niet. Er gaat geen dag voorbij zonder gevecht de artilleriebeschieting is niet van de lucht en de strijd om loopgraven wordt dag aau dag voortgezet. Maar belangrijk is dit alles niet. In de Vogezen hebbeu de Fran- schen, volgens hunne mededeeling, een belangrijk succes behaald, door zich meester te maken van Duitsche versterkingen tusschen Fontonelle, de hoogte 627 en het dorp Launois, waarbij zij 700 man gevangen ge nomen hebben. De Duitsche berich ten erkennen dit in de mededeeling: „Bij Launois, ten zuiden van Ban- la-Sa.pt, in de Vogezen, nestelden de Franschen zich in een klein ge deelte onzer voorste loopgraven." Een belangrijk bericht wordt door de „Times"' uit Sofia ontvangen, na melijk dat een overeenkomst is tot stand gekomen tusschen Turkije en Bulgarije, betreffende de grensver- betering tusschen de beide landen. De grensregeling, waarbij Dede- agat8j aan Bulgarije kwam, doch de spoorwegverbinding met die plaats door het dal der Maritza loopende. Turksch bleef, had van den aanvang af eenige ontstemming gewekt in Bulgarije. Tusschen het noordelijk on bet zuidelijk deel van het nieuw verworven gebied, door een zeer moeilijk begaanbaar, bergachtig ter rein gescheiden, was de vorbiuding uiterst moeilijk. Thans heeft Turkije, na een lang durige bespreking, een deel vau het Turkschc grondgebied aan Bulgarije afgestaan. Het gehcole stuk ton westen van de Maritza, met den spoorweg van Adriauopel tot Dede- agatsj, zal nu aan Bulgarije worden afgestaan. Adrianopel, aan de oost zijde van die rivier gelegen, blijft Turksch. Aau den westelijken oever zullen do Bulgaren echter oen station kunnen oprichten. Hoewel, volgens het „Times"be richt, de overeenkomst alleen de gebiedsafstand bepaalt en geen poli tieke verplichtingen daarin zijn op genomen heeft Turkije door de voldoening aau een vurigon wensch van Bulgarije eu door den onvoor: waardelliken afstand van een strook grondgebied, allicht de zekerheid verkregen, dat Bulgarije niet, om een grensverbeteriDg aan die zijde te veroveren, zich bij de Entente- mogendheden zal aansluiten. En de neutraliteit vau Bulgarije brengt noodzakelijkerwijs de neu traliteit van Roemenie met zich. Want zooals wij reeds vroeger hebben uiteengezet, wordt in Roe menië de vree3 gekoesterd, dat zoo het deel neemt aan den strijd tegen Oostenrijk om de Roineensch sprekende deelen van Hongarije te gaan veroveren Bulgarije van de gelegenheid zal gebruik maken, om Roemenië aan te vallen om het ge bied van de Dobroedsja, ten zuiden vau den Donau, dat Roemenië zich in 1913 toeëigonde, toen Bulgarije in den oorlog met Servië en Grie kenland gewikkeld was, terug te nemen. De houding vau de Balkanstaten toch wordt bepaald door zelfzuch tige, kleine overwegingen, buiten de oorzaken van den algemeenen strijd staande. (Hbl.) Van het Westelijke gevechts terrein. Parijs, 25 Juli. Officieel bericht van vanavond Het aantal Duitsche krijgsgevan genen, in de Vogezen gemaakt, be draagt. 11 officieren eu 825 man, waarvah slechts 70 gewond zijn. Tal van fijken zijn in de loopgraven ge vonden. Aan de gevechten hebben slechts twee Fransche bataljons deelgenomen In de veroverde loopgraven zijn zes machinegeweren gevonden. Berlijn, 26 Juli. Offlcieele medodoe- ling van het groote hoofdkwartier: Op het geheele front niets bijzonders. Oorlogsschatting. In de „Temps" lezen we, dat er honderd en-dertig industrieelen en kooplieden uit Roubaix als gijzelaars naar Duitsehland zijn gevoerd, omdat de eigenaars van de weverijen te Roubaix geweigerd hadden zakken te laten maken, die met aarde ge vuld, dienen moesten ter versterking van do Duitsche loopgraven. Volgens de „Temps" zouden de industrieelen zich op de conventie van den Haag beroepen hebben, maar ten antwoord gekregen hebben, dat rechtskwesties de Duitsche overheid niet interesseerden en dat de bevol king gehoorzamen moest aan de or ders, die zij kreeg. Die orders zouden uitgevoerd worden ondanks alles, ook al zou de stad er om verwoest worden. Tot de gijzelaars uit Roubaix bo- hooren de voornaamste personen der stad. Er zijn zes geestelijken onder en vijf-en-dertig gemeenteraadsleden. Te Rijsol hebben zich, volgens de „Temps", ongeveer 'dezelfde feiten voorgedaan. Toen er, naar het in zicht van de Duitsche overheid, niet genoeg zakken gefabriceerd werden, moest de stad 300.000 mark boete betalen, en toen hot gemeentebestuur zich onmachtig verklaarde de som op to brengen, werd de gemeente lijke brandkast opengebroken en ver scheidene industrieelen werden ge vangen genomen en naar een Duit sche vesting gezonden. (N. Rott. Ct.) Antwerpen weer gestraft. De jaardag der Koningin. De correspondent van „De Tijd" te Roosendaal bericht: Antwerpen is zwaar gestraft voor de betrekkelijk toch luttele manifes tatie, welke zijne bevolking gewaagd had op den nationalen feestdag van 21 dezer. In Brussel waren do be toogingen levendiger geweest, in Ant werpen was alles nog tamelijk stil verloopen. Maar toch heeft de stad moeten boeten voor de manifestatie rond het standbeeld van Leopold I en voor 'f geen zij overigens heeft begaan. Vooral met het oog op den 25en Juli, den jaardag der Belgische koningin, op welken dag de Duit schers grootore betoogingen vreesden, hebben zij een afschrikwekkend feit willen stellen. De stad Antwerpen is beboet, met 250.000 francs boete en de cafó's moeten weer 's avonds 8 uur gesloten zijn. Bovendien werd door de Duitsche overheid een verordening voor don 25en vastgesteld, die èn als straf èn als voorzorgsmaatregel moet worden aangezien. Toch is de jaardag der koningin niet ongemerkt kunnen voorbijgaan. In de kathedraal van Antwerpen werd ecu plechtige Hoogmis voor de vorstin opgedragen en al he9ft men de voor schriften zooveel doenlijk in achtge nomen, er is toch meer in eenvoud en kalmte, maar met vertoon van Belgische fierheid en hoogheid ge manifesteerd voor het vorstenhuis. En de stedelijke overheid heeft aan de hooge vrouwe hare meest sym pathieke wenschen doen geworden. Van het Oostelijk front. St. Petersburg, 25 Juli. Mededeoling van den grootcn generalen staf In de streek van Mitau geen ver andering van beteekenis. Op de wegen van Sjawle en Rossieny uit gaat de vijand voort met op te rukken in de hoofdrichting van Ponewjesh (aan de spoorweg van Sjawle naar Dünaburg), in welke streek evenals aan de La- wena (ten N. van Ponewjesh) Zaterdag gevechten zijn geleverd. Aan de Narew-linie heeft de vijand in den nacht van Vrijdag op Zaterdag eu op den daarop volgenden morgen oen reeks hardnekkige aanvallen on dernomen langs den oostelljkeu oever van de Pisa in do streek van Servatka, waai; hij geen succes behaalde en groote verliezen loed. Tusschen Os- trolenka en Rozan hebben wij even eens hardnekkige pogingen van den vijand om de Narew op enkele plaat sen over te steken afgeslagen. Op den sector Rozan—Pultusk is de vij and er in geslaagd om een gedeelte van zijn strijdkrachten op den linker oever van de Narew te brengen, waar hij zich tracht vast te zetten. Op den linkeroever van den Weich sel heeft de vijand Zaterdag vruchte- looze aanvallen gedaan in de richting van Pjasetchno (ten Z. v. Warschau). Tusschen Weichsel en Boeg is de vijand door onze tegenaanvallen ge dwongen stand te houden. Alleen in de streek van Grubiezow bleef h(j tot het offensief overgaan, en Zater dagnacht en op den volgenden mor gen hebben onze troepen de vijande lijke aanvallen op het front Woisla wice-Gorodlo afgeslagen. Aan de Boeg, de Zlota Lipa en den Dnjestr geen gevechten, behalve bij het dorp Dobrotvor, waar een plaatse lijk bloedig gevecht is geleverd. De poging van den vijand om zich vast te zetten op den rechteroever van de Boeg is mislukt. Berlijn, 26 Juli. Offlcieele mededee- lingen uit het groote hoofdkwartier: Ten N. van de Njemen heeft het leger van v. Below de streek van Poswol en Poniwicz bereikt. (Deze beide plaatsen liggen ongeveer 60 K.M. onderscheidenlijk ten O. en ten ZO. van Sjawle.) Waar de vijand nog stand hield, werd hij teruggeworpen. Meer dan 1000 Russen zijn gevangen genomen. Aan het Narew-front hebben onze troepen ook boven Ostrolenka den overgang geforceerd. Beneden Ostrolenka hebben zij den vijand, die verbitterden tegenstand bood, langzaam in de richting van den Boeg teruggedrongen, waarbij eenige duizenden Russen gevangen genomen en ruim 40 mach ine-ge weren buitgemaakt werden. Tegen het Noord cn Westfront van de vestinggroep Nowo Georgievsk Warschau schuiven de insluitings troepen dichter op. Op het Zuidoostelijke oorlogsterrein hebben ten N. van de linie Woislawice (ten Z. van Cholm)— Grubieszow bij den Boeg de Duitsche troepen in de gevechten van de laatste dagen den vjjand verder naar het noorden terug gedrongen. Gisteren zijn 11 officieren en 1457 man gevangen genomen en 11 machinegeweren buitgemaakt. Voor het overige is de toestand ten Westen van den Weichsel en bij de verbonden legers van Mackensen onveranderd. De verliezen in Zuid-Afrika. Pretoria, 25 Juli, Officieel wordt medegedeeld, dat de verliezen van de strijdmacht der Unie in de rebellie en den veldtocht in Damara-land totaal 849 man bedroegen, waarvan sneuvelden of aan hunne wonden overleden 127 Boeren en 127 Engel- schen. Hot aantal gewonden was 299 Engelschen en 296 Boeren. Uit deze cijfers blpt de merkwaar dig gelijke samenwerking vau de beide rassen. Het aantal verliezen in den opstand bedroeg 409 man. De troepen, die gebruikt werden tot onderdrukking van den opstand telden 30.000 man, waarvan 20.000 Boeren. De troepen, die aan den veldtocht in Damara-land deelnemen, telden 50.000 man, waaronder 27.500 Engel schen. Een Fransche torpedoboot aan het werk. Toulon, 26 Juli. De torpedoboot- jager „Bisson" vernielde oen dopot voor de Oosten rij ksche duikbooton en vliegtuigen op het eiland Fagostacn verbrak de telegrafische verbinding. Verschillende Oostenrijkers en oen Franschman werden gedood. Londen, 26 Juli. De „Timos" ver neemt uit Chiasso, dat daar bericht is ontvangen van een poging door een Duitsche duikboot, bemand met veertig koppen, om een aanval te doen op een Italiaansch oorlogsschip in den nacht van elf Juli. De torpedo werd opgevangen in het metalen beschermingsnet en kon niet in het schip dringen. Dc torpedo is nu in het arsenaal te Venetië. Turkije en Bulgarije. Londen, 2f> Juli. De „Timos" ver neemt uit Sofia: De overeenkomst, waarbij aan Bul garije het Turksche gedeelte van den Dedeagatsj-spoorweg wordt afge staan, is den 22sten te Konstauti- nopol geteekend. Al het gebied ten Westen van de rivier Maritsa wordt Bulga&rscb. De overeenkomst brengt voor geen van beide partijen politieke ver plichtingen mede. Uit het Engelsche Lagerhuis. Reuter seint uit Londen: De afgevaardigde Neville vroeg in het Lagerhuis of het Nederlandsche leger onlangs uitgebreid was en zoo ja, of die uitbreiding een onderwerp van besprekingen tusschen de Engel sche eu de Nederlandsche regeeringen had uitgemaakt. Cecil, parlementair onder-secretaris v. buitenlandsche zaken, antwoordde: „Voor zoover ik weet is het Neder landsche leger tot dusverre niet uit gebreid. Een dergelijke uitbreiding is geheel en al de zaak van de Neder landsche regeering en heeft geens zins een onderwerp voor offlcieele of particuliere besprekingen uitge maakt tusschen die regeering en de Engelsche". Uit Duitschland. De Berlijnscho Corresp. van de N. Rotterd. Crt. schrijft over de prijs opdrijving der levensmiddelon o.m. Men ziet thans iu de bladen sonis lijstjes, waarop de prijzen van Mui 1914 en 1915 vergeleken worden. Zij geven nog geen zuivere voorstelling van den toostand, omdat in veel ge vallen de verschillen over de maanden Juli dezer tweo jaren nog belangrijk grooter zijn. Aau deze lijstjes liggen in de meeste gevallen groothandelaars- prijzen ten grondslag, wat het verschil voor den kooper ook weer niet altijd tol zijn recht laat komen. Hier volgen eenige cijfers uit deze lijstjes. Tarwemeel was in Mei 47.6 pet. duurder dan een jaar te voren, rog gemeel 65.1 pet.; brood van tarwe 85.2 pet. en van rogge 52.8 pet. Rundvleesch is 35.3 pet. in prijs ge stegen, kalfsvleesch 37.8 pet., var- kensvleesch 96.8 pet. en spek 95.4 pet. Dit laatste kostte in Mei in den groothandel niet minder dan 3,42 mark per K.G.gesmolten reuzel was nog duurder, kostte 3.57 mark en was dan ook 118.8 pet. in prijs gestegen. Schapenvleesch, dat ook al vóór den oorlog zeer duur was, ongeveer de duurste vleeschsoort zelfs, "kostte nu in Mei 46.3 pet. meer. Veel grootere verschillen krijgt men nog te zien bij een vergelijking der prijzen van andere artikelen met die van een jaar te voren. Aardappelen waren nu in Mei 96.1 pet. duurder, erwten 209 8 pet., boonen lS4.7pct., linzen 191.0 pet., rijst 151 pet., ge pelde gerst 165.4 pet. Terwijl de melk gemiddeld slechts 15.8 pet. gestegen was, kostte de boter die intusschen weei' zeer veel duurder geworden is in Mei reeds 48 pet. meer. Ook de eieren, die nu langzamerhand niet meer om te betalen geworden zijn, waren toen reeds 61.1 pet. gestegen. Men moet het dus grif aannemen als thans wordt gezegd, dat het voeren van een huishouding in Duitschland goed de helft duurder geworden is, Als men nauwkeuriger cijfers wil, hier heeft men ze. Men heeft een berekening gemaakt, waarvoor men het gemiddelde van de levensmid- delprijzen in 200 plaatsen van Duitsch land als grondslag genomen heeft. Als voorbeeld koos men het weke lljksch verbruik van een huisgezin bestaande uit vier personen, die men driemaal zooveel liet eten, als het rantsoen voor een Duitsch marinier bedraagt. Een dergelijk huisgezin gebruikte wekelijks aan levensmid delen: in Juli 1914 voor 25.12]mark, in December 1914 voor 25.12 mark, in December 1914 voor 28.74 mark, in Maar': 1915 voor 32.90 mark en in Mei voor 36.49 mark. De stijging bedraagt dus 45.3 percent. Men ziet dat de duurte in den loop van 1915 sterk is tocgonomen. Het is ook verder zoo door gegaan en de 50 pet. zal nu wel reeds bereikt zijn, Met ingang van 15 Augustus moe' ton alle dienstplichtigen in Duitsch' land, die tot nog toe wegens hun werkkring bij bankinstellingen, groote bedrijven in den koophandel, enz. vrijstelling hadden, onder de wapenen komen. Slechts bij hooge uitzondering zal de tijdelijke vrijstelling verlengd worden. Uit Oostenrijk. De Weensche correspondent van de N. Rott. Ct. schrijft Er werken thans 15,000 menschen in de kanonnengieter^ van Skoda in Pilsen. De fabriek is zeer uitgebreid, en op elk vrij stukje grond van het terrein is een nieuwe werkplaats op gericht. Van alle kanten der Monarchie stroomt het werkvolk naar Pilsen. De techniek is zoo ver, dat men dagelijks een enorm aantal kanonnen en machinegeweren kan afleveren. De schietplaats is te klein geworden, men is bezig aan de inrichting van een nieuw terrein. Den heelen dag hoort men in Pilsen het gedonder van het geschut en het geknetter der machinegeweren die ingeschoten worden. De werking der Pilsener's, zooals die mortieren door de bank genoemd worden is, dat de luchtdruk reeds in staat is de menschen te dooden. Op die wijze is Hermgield Wagner, die voor de Reichspo3t oorlogscorrespon dent in Bulgarije geweest is, ge sneuveld. Binnen den omtrek van 100 M. doodt de bom van 2800 pond alles wat leeft. Max en Moritz (zoo noemt men het paar) van Skoda zijn orger dan de dikke Bertha van Krupp. Een mensch die een duw van die kwajongens krijgt, verdwijnt in ato men cn de loopen van geweren smel ten, als het dichtbij inslaat. De Amerikaansche weermacht. De plannen van het departement van oorlog betreffen de vorming van een reserve van een half millioen man, buiten het militieleger. Het departement van marine zal dertig, en waarschijnlijk zelfs vijftig duik- booten aanvragen, benevens verschil lende slagkruisers, vier dreadnoughts en talrijke kleinere schepen. Het de- partement neemt reeds proeven met vliegtuigen en duikbooten en besteedt honderdduizend dollars alleen om middelen te vinden ten einde de oorlogsschepen in staat te stellen den strijd tegen de duikbooten te aan vaarden. Waarschijnlijk zal het ma rinedepartement een krediet aanvra gen van 250 millioen, en Oorlog van 200 millioen beide bedragen zijn het dubbele van de kredieten van het vorige jaar. Oorlogsschuld. De bekende Zurichcr bankiersfirma Leu Co., zoo lezen wij in „De N. Fin. en Kapitalist", heeft een inte ressante statistiek samengesteld, n.1. van de schulden der oorlogvoerende staten bij het uitbreken des oorlogs en een jaar er na. Hier is zij: 1 jaar geleden Thans MilL Fes. p. Mill. Fes. p. Fes. hoofd Fes. hoofd Duitschland 27.500 424 44.500 686 O.-Hongarije 20.400 398 26.175 Frankrijk 26.653 673 39.070 986 Engeland 18.280 396 33.705 731 Italië 14.927 423 15.347 452 Zwitserland 1.705 471 1.916 537 De Fransche cijfers zijn zes milliard te laag, merkt de redactie op. Maar, zoo zegt ze, wat is tegenwoordig zes milliard? Uit Denemarken. Binnenkort zal de Deensche regee ring den uitvoer van kaas verbieden, ten einde de onbemiddelde bevolking in staat te stellen dit voedingsmiddel tot voor haar boreikbare prijzen te krijgen. Aan de kaasfabrikanten zal evenwel toegestaan worden 25 pet. van hun product uit te voeren. De Soc. Democraten en de oorlog. Ia verband met het besluit, in de partij vergadering van de Fransche sociaal-democratie genomen, om het werk van de nationale verdediging zonder eenige verslapping te steunen, schrijft de sociaaldemocratische „Schwabische Tag wacht", dat de vredesbetoogingen, die uitgegaan zijn van de Duitsche sociaal-democratie, niet tengevolge hebben gehad, dat de Fransche socialisten ook in hun land in het belang van den vrede zijn gaan werken, doch slechts gediend hebben als een aansporing tot voortzetting en verscherping van de bloedige worste ling. Het zou zeer nuttig zijn meent het blad indien de voorzitter van de partij, Gustav Haase, protest wilde aanteekenen tegen de ODjuiste uit legging, die in Frankrijk aan zijn bedoelingen gegeven wordt. In nog scherpere termen laat zich de „Volksatimme" te Chemnitz uit. Dit blad eindigt zijn artikel over het besluit van de Fransche sociaal democratie als volgtElke tegemoet koming heeft haar grenzen. Indien de Duitsche partij bij de reeds onder vonden blaam zich niet wil blootstel len aan de verachting van de arbeiders in vijandelijke landen, dan moet zij nu wachten, totdat van de overzijde der grenzen pogingen worden gedaan om tot overeenstemming te komen. Een Scheepsramp. Ghicago, 24 Juli. De plezierboot „Eastland" is op de rivier omgeslagen. Het aantal verdronken passagiers wordt geschat op 1200. Vijfhonderd lijken zijn reeds opgehaald, hoofd zakelijk uit de onder water liggende romp en wel door gaten, die in de zijden waren gehakt. Hartroerende tooneelen werden af gespeeld, toen het schip begon te hellen. Er waren minstens 2500 per sonen aan boord. Zy, die op het dek waren, slaagden er voor een gedeelte in zich vastte klampen aan de kanten van het schip en werden gered door voorbijvarende schepen, mhar degenen die in de kajuiten waren, meerendeels vrouwen en kinderen, hadden niet de minste kans op redding. De brandweerlieden, die toezicht hielden op het bergen der lijken, vonden ze op elkander gestapeld als balen koopwaren, hetgeen aantoonde, dat de slachtoffers tegelijk naar de uitgangen gesneld waren, evenals eenige jaren geleden bij den brand in het „Iroquois Theatre", waarbij honderden om het leven kwamen. Ooggetuigen verklaren, dat alles af geloopen was in vijf minuten. Het gegil der vrouwen had het gedruisch van het binnenstroomende water overstemd. De lijken werden in sleepbooten naar den oever vervoerd en van daar naar het lijkenhuis overgebracht. Bij een onderzoek is gebleken, dat de gezichten van vele vrouwen stuk- gekrabd waren en dat hare kleederen gescheurd waren, hetgeen bewijst, dat er een wanhopige worsteling heeft plaats gehad. Nadat de eerste 500 lijken wegge bracht waren onderzochten duikers het binnenste van het schip en ont dekten daar nog veel meer lijken, die door raiddel van touwen naar buiten werden getrokken. De verklaring, dat het schip zou zijn omgeslagen doordat de passagiers aan de eene zijde te dicht op elkander stonden, wordt onbevredigend geacht. De stedelijke autoriteiten, die bevel hebben gegeven tot arrestatie van den kapitein en stuurlieden, vernamen thans voor het eerst, dat het schip reeds bij een andere gelegenhoid bijna was omgeslagen. De bemanning was naar den oever gezwommen. De stoomboot-inspectie stelt een onderzoek in ter zake van de bewe ring, dat de waterballast uit het ruim gepompt was, toen de passagiers aan boord gingen, teneinde een grooter aantal te kunnen bergen. Volgens een andere verklaring was het schip in de modder vastgeraakt en had het niet los kunnen komen, toen de machines begonnen te werken, waardoor het ging overhellen. Dit werd nog verergerd door het groote aantal passagiers aan boord, zoodat het schip niet weer opgericht kon worden. Londen, 26 Juli. Het aantal omge komen opvarenden van de „Eastland" wordt op 1300 geschat. PLAATSELIJK NIEUWS. - Naar wij vernemen zal ;de heer W. Houwing alhier den 5en AuguH- tus arriveeren en als burgemeester dezer gemeente worden geïnstalleerd. (Reeds in een gedeelte van ons vorig num mer opgenomen). - Zaterdag slaagde te Alkmaar voor het eindoxamon H.B.S. 5 j. c., T. C. Spruit alhier. - Te Amsterdam slaagde als extraneus voor het eind examen H. B. S. 5 jar. cursus, de heer H. B. v. d. Meij, alhier. - Dc Tram vervoerde gedurende de vorige week 3046 personen naai en van Huisduinen. Wij herinneren er aan dat: de vroegritten (9,30 'h morgens van Huisduinen en 10 uur van den Kruisweg) vanaf Zondag a.s. bij gunstig weer, dagelijks gereden zullen worden. Zie de dienstregeling. Sport en athletiek. Op Dinsdag en Woensdag, 27 en 28 dezer, zullen atliletische wedstrij den plaats hebben voor de Landmacht. Deze zullen worden gehouden aan het terrein Bolweg en vangen aan des morgens te 8.30. De beslissings wedstrijden hebben plaats Woensdag 28 Juli, van 2 uur af. Donderdagmiddag van 2-4 uur heeft op hetzelfde terrein de eind beslissing (met prijsuitdeeling) plaats van de voetbalwedstrijden, alsook dc eindbeslissing voor landvak-adel- Groote steur. Door schipper A. Bakker van hier werd aan den rljksvischafslag te IJmuiden een steur van groote af meting eu gewicht aangebracht. Het beest was bijna 3,25 M., woog ongeveer 510 pond en bracht f225 op. Brand in een brievenbus. Gisterenmorgen ontdekte de land weerman G. de Vries, gaande langs de Loodsgracht, dat uit de gleuf van een brievenbus aldaar een klein rook wolkje naar buiten kronkelde. Hij waarschuwde den bewoner en die vond nu eenige halfverbrande cou ranten en wat lucifers. Even te voren had men een paar kwajongens bij deze baldadigheid gadegeslagen en onderhanden genomen. Waarschuwing, B(j een bewoner alhier vervoegde zich gisterenmorgen een als heer gekleed persoon, die zich aanmeldde als vertegenwoordiger van een notaris te Alkmaar, met de mededeeling dat. de familie een erfeniB had gekregen. Alvorens deze kon worden uitbetaald, was het noodig enkele papieren in te zien, o.a. de trouwacte enz. Mijn heer verzocht daarom deze bescheiden even to mogen nakijken. Hij bleek goed op de hoogte te zijn van de familiebetrekkingen, waarvan hij enkele bijzonderheden vertelde, die juist waren. Om de zaak geheel iu orde te maken, verlangde hij f 10, - vooruitbetaling ten einde de admini stratiekosten te dekken. Daar de heer des huizes toevallig op dat oogenblik niet thuis was, werd hem verzocht over een half uur terug te komen. Evenwel, hij liet zich niet meer zieu en toen men zijn bezoek aan een kennis in de straat vertelde, kwam uit, dat de man ook bij andereu was geweest met dezelfde bedoeling, n.!. om op deze manier wat geld los to krijgen, hetgeen hem intusschen bij niemand is gelukt. BINNENLAND. Examen voor adsplrant-machinist. De minister van marine brengt ter kennis van belanghebbenden, dat in verband met den uitslag van het ge houden examen voor adspirant-ma- chinist, de hierna genoemde jonge lingen, gerangschikt naar de bij het examen behaalde cijfers, in aanmer king komen voor eene plaatsing bfj de Marine-machiDistenschoolD. van Leeuwen, P. R. Huisman, A. W. Rondeel, A. J. Bussemaker, H. M. Bruin, S. Pluim, S. P. Visser, J. van Otteren, C. Gooesens, H. Bussemaker. (Stct.) Een Noderlandsch militair gedood. Van de Zeeuwsch-Vlaamsche grens Gistermorgen om kwart over vijf is in de wijk Valcke een Nederlandsch militair van de lichting 1914, afkom stig uit Koewacht, door den electri- schen stroom van een grensaf bake ning gedood. De milicien wilde een koperen draad, welke op de electrische geleiding lag, afnemen, doch werd door den stroom bijna onmiddellijk gedood. De naam van den milicien is Gijzel. Het lyk is naar Sas van Gent overgebracht. Van de grens. Men schrijft uit Koewacht aan de N. Rott. Ct.: Wijl ondanks de strenge afsluiting van de grenzen, zelfs met electrische draden, er toch nog personen waren, die het waagden over de grenzen te gaan, is men thans bezig met liet leggen van een nieuwen electrischen draad, waardoor hier België volkomen van Nederland zal zijn afgesloten. Ook wordt het den laatsten tljffzeer moeilijk gemaakt om passen naar Holland te krijgen. De Belgen mogen zelfs niet tot op 200 M. van de grens komen. Zij, die binnen de 200 M. wonen, mogen zich daarin vrij be wegen, doch gaan ze buiten dien kring dan moeten zij een pas heb ben. Zoo doet zich hier het geval voor, dat een landbouwer, die juist binnen de 200 M. van de grens woont, een pas moet hebben om naar zijn pomp te gaan, die toevallig er buiten valt. Elke week mogen hier 1000 broo- den voor de bewoners van Belgisch Koewacht overgegeven worden, iede- ren werkdag 160 a, 170. Elk brood wordt door een Duitschen soldaat doorgesneden om te zien of er geen brieven in zitten. Van het besluit, dat uit Maastricht gemeld wordt dat met ingang van 1 Augustus het over geven van brood tijdelijk zou go- staakt worden is hier tot nog toe niets 1

Heldersche Courant | 1915 | | pagina 2