HELDERSCHE COURANT Laatste berichten. No. 4500 DONDERDAG 5 AUGUSTUS 1915 43e JAARGANG Wegens vacantie van de helft van ons perso neel op 5, 6, 7, 8 en 9 AUG. en van de andere helft op 12, 13, 14, 15 en 16 AUG. verschijnt de HELDERSCHE COURANT op heden en op Donderdag 12 Aug. a.s. in half formaat. DE OORLOG. De algemeene toestand. Hevig woedt de strijd in Rusland. Voor het oogenblik schijnt het zwaar tepunt meer naar het Noorden ver plaatst te zijn. Van de bewegingen van Mackensèn's leger, die langs de rivier de Boeg noordwaarts rukt met zijn rechtervleugel, terwijl de Duit- sche en Oostenrijksche legers, ten zuiden daarvan opereerend, aan de overzijde van die rivier zijn geko men, wordt bijna niet meer gesproken. Hij is op den weg naar Wlodawa, waar hij, naar de Russische berichten zeggen, zou zijn teruggeslagen. Maar de Duitsche en Oostenrijksche berich ten melden, dat tusschen Lentsjna en Cholm de Russen, daar hunne linies werden doorbroken, genood zaakt waren terug te trekkenslechts op enkele plaatsen werd nog tegen stand geboden. Lentsjna is door de Oostenrijkers bezet. Maar, zooals wij zeiden, het zwaartepunt van het ge vecht is verplaatst naar het Naref- front en ten noorden daarvan. Want terwijl de zuidelijke legers vrij snel vooruitkomen, schijnen de Russen groote troepenafdeelingen naar het Noorden te hebben gebracht, om Von Below tegen te houden, die over Ponewitqj oprukt, en zich reeds bij Wobolniki-Soebotsj bevindt. De vrees, dat deze troepenmacht te snel Wilna bereiken zal, doet den Russi- schen generalissimus haastig maat regelen nemen, om dien opmarsch tegen te houden. Aan den Naref wordt volgens het Russische bericht krachtig gevochten volgens het Duitsche hadden hier slechts kleine gevechten plaats. Het is moeilijk om uit deze tegenspraak wijs te worden, vooral daar de Rus sische berichten in de laatste dagen in een grooten woordenvloed zoo weinig zeggen. Tot tweemalen toe wordt in het Russische bericht gesproken van ver sterkingen, die uit Frankrijk gekomen zijn voor de Duitsche legers in Rus land. Reeds in een vorig bericht werd gezegd," dat de belangrijke troepen verplaatsingen van het Westelijk naar het Oostelijk front plaats hadden in de vierde week van de maand Juli. En de „Times", die op het merk waardige, ongewone verschijnsel wijst, dat zulke mededeelingen in officieele bulletins worden gedaan, meent, dat daarin de uitnoodiging vervat is aan de westelijke mogendheden, om thans in het westen een slag te slaan. De „Times" acht het zonderling, dat er zoo weinig samenwerking be staat tusschen de verantwoordelijke militaire autoriteiten in oost en west want in dat geval zouden zulke uit- noodigiugen, in dezen vorm ten minste, niet noodig zijn. En tevens meent het blad, dat de quaestie van de hervatting van het offensief in het westen, niet afhan kelijk is van het feit of enkele Duit sche legercorpsen in 't westen of in het Oosten zijn; maar van het feit of de positie der Duitsche legers in het westen door hun aantal, hun be wapening, hunne stellingen, een algemeen offensief optreden wen- schelijk of raadzaam maakt. En dat schijnt niet het geval te zijn. De „Times" vertelt, dat in den winter de Duitsche legers op het westelijk front slecht op 75 hunner sterkte waren. In het voorjaar werden zij weder op oorlogssterkte gebracht. Toch konden de aanvallen, in den winter ondernomen, niet slagen. Of nu een paar legercorpsen uit het Westen naar het Oosten worden gebracht, de strijdmacht die in het Westen blijft is vermoedelijk even sterk, of wellicht sterker, dan toen de geallieerden hunne aanvallen deden in Champagne, Arlois en aan het Britsche front. (H.bl.) De officieele legerberlchten van 2 en 3 Augustus. Van het Westelijk front. Het Fransche communiqué van den 2en geeft aan dat in de Argon- ne een loopgraaf welke door de Duitschers was veroverd, hernomen werd. Ook in het veldwerk Marie— Therèse kregen de Duitschers vasten voet. Door een tegenaanval moesten zij het grootste deel van het gewon nen terrein weder ontruimen, In de Vogezen werden de Duitsche stollingen bij den Barrenkopf door de Franschen aangevallen. Zij ver overden verscheidene loopgraven en maakten 50 gevangenen. In het bericht van den 3en wor den behalve de mededeelingen over artillerie- en mangevechten eenige aanvallen der Duitschers in de Vogezen 'J. Alle aanvallen werden afge- Het Duitsche legerbericht van 3 dezer spreekt het Engelsche bericht van de herovering der bij Hooge verloren stelling tegen. Zij is nog geheel in handen der Duitschers. In de Argonne werden N.W. van Four de Paris eenige loopgraven ver- meesterd. 4 officieren en 163 man werden gevangen genomen. Toegegeven wordt dat in de Vogezen een gedeelte van een loopgraaf ver loren ging. Daarentegen werd een andere in elkaar geschoten loopgraaf weder hernomen. Van het O o s t e 1 ij k front. Het Russische communiqué van den 2en meldt dat in de streek van Mittau geen belangrijke veranderin gen voorkwamen. Ten O. van Pone- weseh werden 500 Duitschers w.o. 6 officiereu gevangen genomen. Den lsten Aug. trachtten de Duitschers tot het offensiefover te gaan. De vijandelijke troepen op den rechteroever van den Narew maakten eenige vorderingen. In de streek van Rozan werden sterke vijandelijke strijdkrachten samengetrokken. De gevechten zijn hier uiterst hardnek kig en bloedig. Op het Weichselfront duren de ge vechten voort, welke in het voordeel der Russen eindigen. Bij Magnuszew werden de vijandelijke afdeelingen over de rivier teruggeworpen. Bij de gevechten in de streek van Iwangorod echter werden de Russen genoodzaakt op de tweede verdedi gingslinie terug te gaan. Tusschen Weichsel en Boeg duren de verbitterde gevechten voort, en wel in de streek op 25 K.M. ten N. van Lublin en aan de overs van de Wieprz. Alle aanvallen werden afge- Links van de Boeg hebben de Rus sen, verder van Cholm een nieuw front ingonomeu. Overigens geen be langrijke wijzigingen. Het Duitsche legerbericht van den 3en geeft echter aan dat in de streek van Mittau 500 Russen gevangen genomen werden. Medegedeeld wordt dat de Russen ten O. van Ponewesch uit hunne stellingen' geworpen werden, en in O. richting aftrokken. De Duitschers overschreden den weg Wobolniki Subotsj natpeu 1250 man gevangen en veroverden 2 mitrail leurs. lu da richting van Lomza gingen de tfoepen vooruit. 3000 Russen werden gevangen genomen. Overigens werden op het Narew-front slechts kleine gevechten geleverd. Op het Z.O. gevechtsterrein daar entegen hebbon de Duitschers hunne stellingen op den O. oever van de Weichsel uitgebreid, en 750 man ge vangen genomen. Voor Iwangorod werd een belangrijk succes door de Oostenrijkers behaald. Zij namen 2300 rnan gevangen en veroverden 32 kanonnen en 2 mi trailleurs. Op de linie Nowo-Alexandria— Lenczna—Zalih hielden de Russen stand tegenover de legers van von Macken8en. Den middag van don 2en werd de linie echter ten O. van Cholm doorbroken. 3300 Russen werden gevangen ge nomen, en verscheidene machinege weren veroverd. Het Oostenrijksche communiqué vermeldt de zelfde feiten als het Duitsche legerbericht, en geeft verder aan dat de toestand in Oost-Galiciö onveranderd is. Van het Z u i d e 1 lj k front. Het Italiaansche legerbericht van den 2en deelt mede dat in Karinthie een berg door hen veroverd on bezet werd. Op het Karst-plateau werd een hevigen aanval der Oostenrijkers op den Monte Sei-Busi afgeslagen. De Italianen namen 150 man gevangen. Daarentegen wordt van Oostenrijk sche zijde medegedeeld, dat een vijf maal herhaalde aanval der Italianen op de Oostenrijksche stellingen ten O. van Polazzo en op de Monte Sei Busi, afgeslagen werd. Ook op de Karinthische grens mis lukten de vijandelijke aanvallen. De berichten uit Konstantiuopel geven nog steeds mededeelingen over den terugtocht der Russen in Kaukasie. O. m. zouden de Russen bij Tawtak uit hunne stollingen zijn verjaagd. Ook bij Erzeroem zouden zij terug trokken; Van Russische zijde wordt echter medegedeeld, dat op de fronten geen verandering is gekomen. Betreffende de krijgsverrichtingen aan de Dardanellen, wordt uit Athene medegedeeld dat de bondgenooten van plan zijn troepen te landen aan de kust van Klein-Aziö. Op Gallipoli is niet voldoende voortgang, ofschoon de Turken herhaaldelijk loopgraven prijs moeten geven. Oe duikbootenoorlog. Uit Londen wordt bericht, dat drie Deensche schoeners in den grond ge boord werden. Van het in den grond geschoten stoomschip „Ciintonia" wor den elf man als vermist opgegeven. Het Engelsche stoomschip „Ranza" is eveneens in den grond geboord. De bemanning (9 koppen) werd gered door het Ned. s.s. „Prins Willem V". Blijkens het rapport door de Duit sche admiraliteit ontvangen betref fende het in den grond boren van het Amerikaansche stoomschip „Or- duna", berustte de vernietiging van het schip op een misverstand. Er werd eerst een torpedo afgevuurd welke miste. Toen de duikboot boven water kwam zag men eerst dat het geen Engelsch schip was. Aan het bevel om te stoppen werd echter niet voldaan. Daarom werd het schip verder beschoten. Een Engelsche duikboot heeft in de Oostzee een groot Duitsch transport schip in den grond geboord. Uit Mytilene wordt aan de „Times"- bericht, dat een duikboot, de brug over den Gouden Hoorn tusschen Galata en Stamboel opgeblazen heeft. In de Zwarte Zee staken Russische torpedobooten aan de Buropeesch- Turksche kust een opslagplaats van steenkool in de brand en vernielden zij 10 met kolen geladen zeilschepen. Langs de Aziatische kust vernielden zij meer dan 200 zeilschepen, bezig met het transport van kolen en mu nitie. De munitie aan boord van eenige van deze schepen is in beslag genomen. Van het Oostelijke gevechts terrein. St. Petersburg, 3 Augustus. In de streek van Riga hebben onze troepen zich over de rivier Ekau terugge trokken. Links van de (midden) Narew, ten Noordoosten van Rozan, op den sector Zebenin—Brzezno, waar den vijand iederen stap vooruit op enorme ver liezen en inspanning komt te staan, duren de hardnekkige gevechten nog steeds voort. De Duitsche troepen, die na oen uiterst hardnekkig gevecht in den avond van den eersten Augustus over den Weichsel waren gekomen, Rebben een gedeelte van het groote bosch ten. Noorden van Mazeiowice geno men en zijn over een aanmerkelljker afstand vooruitgekomen. Tusschen Weichsel en Boeg viel de vijand in de streek van Kurow en ten Noorden van Lublin aan, alwaar hij, evenals aan beide zijden van den weg Trawniki—Wlodawa met groote verliezen teruggeslagen werd. De vijand slaagde er in langs den benedenloop van de Swinka eenigs- zins vooruit te komen. Berlijn, 4 Augustus. Bij de vervolging van den terug- trekkenden vijand hebben onze troe pen gisteren de streek Kupischki, die ongeveer 40 K.M. ten O. van Ponie- wesj ligt, bereikt. Ten N, van Lomza zijn de Russen in de vooruitgeschoven verdedigings stelling van de vesting teruggeduwd. Oost- en West-Pruisische regimen ten hebben na een hevigen tegen stand de Narew-overgangen bij Ostro- lenka, die door veld versterkingen in staat van. tegenweer waren gebracht, genomen.' Verscheidene duizenden Russen werden gevangen genomen en 17 machine-geweren buitgemaakt. Ook hier is de vervolging begonnen. Voor Warschau zijn de Russen uit de stelling van Blonie op de uiterste vooruitgeschoven linie teruggewor pen. Het leger van prins Leopold van Beieren is bezig met den aanval op de vesting. De Oosteurijk-Hongaarsclie troepen van dit leger zijn in het bezit van de westelijke gedeelten der vesting Iwangorod tot aan den Weichsel. Tegenover de verbonden legers onder v. Mackensen heeft de vijand ook gisteren beproefd, om de vervol ging tot staan te brengen. Hij werd bij Lencza, ton N.O. van Cholm en ten W. van de Boeg, opnieuw ver slagen. Sedert vanochtend is de vijand tusschen Weichsel en Boeg in noor delijke richting op den terugtocht. Ook bij eu ton Z. van Uscilug, aan de Boeg trekt hij terug. Van het Zuidelijke gevechts terrein. Udine, 3 Aug. Het regiment Kai- serjüger, dat bij een vruchtelooze poging der Oostenrijkers om den berg dei Sei Busi te hernemen, vernietigd werd, was juist van Weenen aange komen, waar het door den Keizer geinspecteerd was. Het had den eed afgelegd, die reeds van 1809 was overgeleverd, toen hunne voorvaderen onder -Andreas Hofer Tirol schitterend verdedigd hadden en die luidt: „Ik zweer on buigzaam te zullen zijn als Ijzer, zoo waarlijk helpe mij God!" De Jagers stonden tegenover een regiment bersaglieri en waren 'zoo overtuigd van hunne onoverwinne lijkheid, dat zij hun in het Italiaansch toeriepen, zich over te geven. Het volgende oogenblik stormden vier duizend bersaglieri met de bajonet op het geweer als een lawine op de Oostenrijkers, af. Een strijd op leven en dood van man tegen man ont stond, waarin de geweren, de bajon- netten, ja, zelfs de tanden werden gebruikt. Slechts weinige jagers ontkwamen. Pruisische verliezen. De Pruisische verlieslljsten No. 284 289 bevatten de namen van 24,808 gesneuvelden, verwonden en vermisten. Hiermee komen de Prui sische verliezen, vermeld op de dage- lijksche verlieslljsten, tot en met 31 Juli uitgegeven, tot een gezamenlijk getal van 1,641,569. Bovendien zijn nog verschenen 207 Beiersche, 232 Wurtembergsche, en 176 Saksische verlieslljsten, en 41 van de marine. Engelsche verliezen. Blijkens de Engelsche verlieslljsten van 27 Juli zijn 4 officieren ge sneuveld, 10 gewond. Bovendien worden d.d. 17 Juli 532 manschappen als gedood, gewond of vermist opgegeven. Japansche hulptroepen. Aan de National-Tidende wordt uit Parijs geseind, dat de uitzending van Japansche hulptroepen, ten getale van 500,000 man, een uitgemaakte zaak is. Deze troepen zullen over Wladiwostok naar het Russisch front gaan. De Engelsche pers bespreekt ook dergelijke mededeelingen, maar is terughoudend. Een zenderilnq verhaal. Cushaven, 3 Aug. Hedenmorgen is het Amerikaansche koopvaardij schip „Pass of Balmaha" onder leiding van een onderofficier van een Duit sche duikboot waarvan de comman dant hem ten Noorden van Schotland als prijsbemanning aan boord had doen gaan, alhier binnengeloopen. Tijdens den slaap van den onderoffi cier had de kapitein van het schip dat met een lading katoen op weg was naar Archangel, koers gezet naar de Engelsche kust, maar'werd door den Ingezonden Mededeellng. HERMAN NYPELS - HELDER. Haerenmode-Ariikelen. Bamaakte kloeding. Kleeding naar maat. Steeds het nieuwste. Duitschers dadelijk gedwongen den koers weer te veranderen. Na aankomst te Cuxhaven bleek, dat hot schip reed3 een Engelsche prijsbemanning ter sterkte van een officier en vier man aan boord had, toen de Duitsche onderofficier zich inscheepte. De Engelschen hadden zich schuil gehouden in het ruim en werden eerst te Cuxhaven gevonden. In de Oostzee. St. Petersburg, 3 Augustus. Onze watervliegtuigen hebben in de nabijheid van Windau een Duitsch adviesjacht aangevallen en het ge dwongen op de kust te loopen voorts vielen zij een Zeppelin en twee Duit sche vliegtuigen aan, die op de vlucht werden gedreven. Uit Dultschland. Op 1 Juli hebben in Duitschland ruim 200 Duitsche kranten en tijd schriften opgehouden te verschijnen. Het aantal plaatselijke en vakbladen in Duitschland is sedert het begin van den oorlog jmet ongeveer 1200 verminderd. Uit Rusland. Volgens berichten in Moskausche bladen wordt de geheele Joodsche bevolking uit de goevernementen Grodno, Wilna en Warschau verwij derd. Evenals in Koerland wordt den Joden drie dagen tijd gegeven om hun zaken te regelen. Voor een Jood sche bevolking van meer dan een millioen beteekent dit de grootste ellende en volslagen ruïne. Degradatie van Oesclaux. De „Daily MaiT'-correspondent te Parijs schrijft. Desclaux, de vroegere betaalmeester generaal van het Fransche leger en protégé van Caillaux, die in Maari j.1. tot zeven jaar eenzame opsluiting werd veroordeeld wegens liet stelen van militaire rantsoenen, die hij aau een van zijne vriendinnen te Parijs stuurde, heeft Maandagochtend, de vernedering van een openbare degra datie ondergaan. Bij het dof gerommel van de trom men werd hij van de automobiel, waarmee hij gebracht was, in een carré geleid, waar het vonnis werd voorgelezen en een kolonel de woor den uitsprak: „Desclaux, uit naam der Republiek verklaren wij u onwaar- "g om de wapenen te dragen." Toen naderde hem een sergeant en trok hem de zilveren streepen van arm en pet, nam hem het roode lint van het Legioen van Eer van de borst, trok hem het zwaard uit de schede, brak het over zijn knie eu smeot do stukken rinkelend op den grond. Desclaux, bleek en als een mis dadiger geschoren, werd toen langs het carré gevoerd en weer naar de gevangenis teruggebracht, waar bij de rest van zijn straf moet uitzitten. Griekenland. Schrijvende over de Tursch-Bul- gaarsche overeenkomst, zeggen do Grieksche bladen, zonder onderscheid van partij, volgens een Reuter-tele- gram uit Athene, dat indien Bulga rije een aanval tegen Servie mocht ondernemen, Griekenland zou toonen, dat het Grieksch-Servische tractaat geen doode letter is en het onmid- delljk als een zaak van eer zou be schouwen, om Servie bijstand te ver- leenen. Mexico. Washington, 3 Aug. Argentinië, Brazilië, Chili, Guatemala, Bolivia en Uruguay hebben de uitnoodiging van president Wilson om overleg te plegen over een beslechting der con flicten in Mexico, aanvaard. Kolenuitvoer verboden. Londen, 3 Aug. Bij order in coun- cil is de uitvoer van steenkolen naar elke bestemming in het buitenland, behalve de Engelsche bezittingen, verboden. Overstrooming in de Ver. Staten. Erie (Pennsylvanie), 4 Angustus. Tengevolge van een wolkbreuk, waar door dijken bezweken zijn, zijn gis teren de handels- en woonwijken der stad overstroomd. Het water, dat tot aan de tweede verdieping der huizen stond, heeft de geleidingen voor het licht, en telefoon en de telegraaf geheel weggespoeld en fabrieken doen instorten. Het werk staat stil. Het aantal dooden wordt op vljf-en-twintig geschat, het aantal dakloozen op tweeduizend. De schade beloopt millioenen. PLAATSELIJK NIEUWS. De nieuwe burgemeester. De nieuwbenoemde burgemeester zal, naar wij vernemen, Donderdag avond met don -trein van 7.33 alhier arriveeren. Zooals wij reeds vermeldd en, wordt de heer Houwing dienzelfdi in avond, in eene buitengewone vergadoring van den gemeenteraad, gein; stal leer d. Bij het eindexamen H. B. S. 5-j. c. to Alkmaar slaagde de heer D. Slikker alhier. Deze exai nens zijn hiermede afgeloopen. Aan alle leer lingen onzer H. B. S. werd het diploma uitgereikt. De heer P. J. Bakker, vanhier, is benoemd tot 3e stuurman bij de gouvernementsmarine. Te Alkmaar slaagde voor het eindexamen H.B.S. 5 j. c. de heer F. H. van Hengelaar, thans gemobi liseerd. - Te Rotterdam slaagde voor de acte Ma. Middelbaar Onderwijs Lijn en Bouwkundig teekenen de heer J. C. Dop alhier. De Fancy-rfalr van het Steuncomité. Gisteravond vergaderden de bestu ren van de verschillende sub commis sies voor de Fancy-fair van het Steuncomité in het gebouw der Openbare Werken, onder presidium van den heer Nijpels. (De heer De Ven was onverwachts verhinderd). Bij monde van de voorzitters of secreta rissen der comité's werd verslag uit gebracht van de voorloopig vastge- slelde plannen. To oordeelen naar wat hier werd medegedeeld, zijn die plannen grootsch en veelomvattend. Allereerst werd besloten mevrouw Naudin ten Cate—Gebel het Eere- Voorzitsterschap van de sub commis sie voor de Fancy-fair aan te bieden. Daarna werden de plannen besproken. De inzamelings commissie zal haar beste beentje voorzetten, om haar zoowel van buiten als van binnen de gemeente de goederen te doen toestroomen. De ontapanningscom- missie zal geen poging onbeproefd laten, om door allerlei attracties de menschen naar de Fancy-fair te lokken én zijn ze er eenmaal het hun zoo aangenaam te maken dat ze niet meer wegwillen. Hierin zal de muziekcommissie de behulp zame hand bieden. De opstellings commissie zal aan het geheel een bijzonder aantrekkelijke vorm weten te geven, zoodat niet alleen mond en oor, maar ook het oog aangenaam gestreeld zal worden. Kortom, al de plannen werden breed voerig besproken, ook dio voor den bloemendagen en de verloting en allen droegen de goedkeuring weg van de geheele vergadering. Het denkbeeld zou in overweging worden genomen om een eigen gebouw ergens neer te zetten, wijl Casino wel eens te klein kon blijken om de geopperde plannen te verwezenlijken. Nadat nog besloten was, zooveel mogelijk voeling met elkaar te houden en daarom geregeld om de 14 dagen te zamen te vergaderen, sloot de Voorzitter, onder dankzegging voor de goede opkomst, de vergadering. Openbare Leeszaal en Bibliotheek. De Openbare Leeszaal en Biblio theek te Helder werd in do afgeloopen maand Juli bezocht door 1673 per sonen, 1629 mannen en 44 vrouwen. Over Juli 1914 bedroegen deze cijfers "19, 857 en 42. Het aantal uitgeleende boeken uit i bibliotheek der vereeniging be droeg 231, waarbij 56 wetenschap pelijke werken. (Uitleening uitsluitend aan de leden gratis; minimum con tributie f0.50 per jaar). De bibliotheek werd verrijkt met de volgende werken: F. van Erle voort, Messalina, ge schenk van den heer A. Klaassen; L. Couperus, Eline Vere, Majesteit, Wereldvrede H. Robbers, De bruids tijd vau A. de BooghIna Boudier —Bakker, Armoede; P. H. v. Moer kerken, De bevrijdersF. Lateur, De vlaschaardH. Heyermans Jr., Schet sen (6e bundel), SchakelsJ. de Mees ter, GeertjeW. M. Thackeray, Vanity FairE. A. Poe, Tales of mystery aud imagination; E. Zola, Lo Rëve; P. Loti, Pecheur d'IslandeB. v. Sutt- ner, Die Waffen niederG. Frenssen, Jürn UhlG. Freytag, Soll und Haben L. v. Deyssel, Verzamelde opstellen (le bundel)W. Kloos, Verzen F. v. Eeden, Ellen; G. Gezelle, Gedich ten; H. Gorter, Een klein helden dicht H. Roland Holst v. d. Schalk, Het feest der gedachtenis- J. H. Leo pold, Stoïsche wijsheid, Uit den tuin van EpicurusG. Heymans, Psycho logie dar vrouwenH. G. Hamaker, Over willen en handelen Ph. Mauro, 666, het getal des menschenBoehme, J., Uren met Jacob BoehmeH. P. Berlage, Studies over bouwkunst, stijl en samenlevingGeerlings briefsteller, In het Witte Paviljoen zal op Zondag 8 Augustus a.s. eeu muziek uitvoering plaats hebben door de heeren Gebrs. Polak (Dijkje) alhier. De opbrengst der te verkoopen programma's zal dienen, om faincy fair-kas van het Steuncomité te helpen stijven. Mon zie verder de advertentie. Cinema Palaca. Door de directie van de Cinema Palace is extra geëngageerd de heer A. van de Weg, solo-pianist, eind diploma Conservatorium Leipzig, ex- leeraar Conservatorium te Konings bergen (Pruisen). Leelijke val. Een motorfietser, de heer G. Morsik uit Alkmaar, reed gisteren aan de Binnenhaven een gewonen fletser achterop en om hem ie passeeren gaf hij daartoe de noodige signalen. De fietser week verkeerd uit en een botsing ontstond, zoodat de fiets en de motorfiets leelijk werden vernield en de rijders ernstige kneuzingen opliepen. De heer M. moest genees kundig worden behandeld en kon toen per trein huiswaarts keeren. Man overboord. Zeilende langs de Noordzeekust nabij Petten geraakte de 29-jarige Gerrit Vlas van hier bij het ophalen van het zwaard op den botter „U.K. 240" overboord. Voor de schipper hulp kon bieden was het ongeluk reeds bemerkt door den vlsscherman J. Hofs, die eveneens op de plaats des onheiis aan het varen was. Deze wist den reeds zinkenden knecht met een haak op zijn vaartuig te halen, waar na goede verzorging het bewust zijn van den man terugkeerde. Geen prettige thuiskomst. Toen de familie G. de V. alhier Dinsdagavond van een reisje thuis kwam, bemerkte zij dat een bedrag vau bijna vijftig gulden uit de linnen kast verdwenen was. Bij onderzoek bleek, dat hun dochter, die gedurende de afwezigheid alleen thuis was ge weest, met het geld was verdwenen in gezelschap van een manspersoon, met wien zij sedert korten tijd kennis had gemaakt. BINNENLAND. De landstorm. Van den landstorm, jaarklasse 1915, zullen landstormplichtigen worden ingedeeld alleen bij de infanterie en de genie. VaD de infanterie zullen na op komst bij de depóts ook manschappen worden bestemd voor administratie- troepen, geneeskundig personeel, etap pe, autodienst en wielrijders. Voor den etappe-autodionst worden zooveel mogelyk bestemd chauffeurs en andere deskundigen in het automobielvak. De „Canopus". Blijkens bij het Departement van Marine ingekomen bericht is het stoomschip „Canopus", onder bevel van den luit. ter zee le kl. C. J. J. Beynen, 1 dezer Dungeness en 3 dezer Ouessant gepasseerd. Een jubileum. De heer J. A. Laan, van de firma Bloemendaal en Laan te Wormerveer heeft ter herinnering aan zijn 50 jarig koopmanschap, welk feest Dinsdag onder vele blijken van belangstelling gevierd werd, ten behoeve van zijn werklieden de stichting, die den nkam van 't Hof Saenden zal dragen, en in het verlengde van den wandel- te Wormerveer zal verrijzen, geschonken. Op het daardoor aange wezen terrein zullen voorloopig tien woningen worden gebouwd, ook zal een groot park worden aangelegd. Deze stichting is bestemd voor de ouden van dagen onder de werklieden van de firma. Bovendien heeft de heer Laan be langrijke sommen geschonken voor het pensioenfonds der Werklieden, het tot standkomon van een Ambacht school voor de Zaanstreek en andere instellingen. Relletjes te Tilburg. Maandag hebben zich te Tilburg nieuwe relletjes voorgedaan. Op het Heuvelplein was des avonde concert. Alles zag er heel rustig uit. Doch plotseling stond een wachthuisje voor het hotel, waar de commandant, ge neraal Weber, zjjn intrek genomen in lichte laaie. Dit was het sein tot het herhalen der wanorde lijkheden. Onder de samengeschoolde mili tairen bevonden zich eenige Tilburg- sche minderwaardigen. Toen het huisje in brand gestoken waB gaf de commandant onmiddellijk bevel het plein te ontruimen. Een handjevol marechaussees, bijgestaau door de Tilburgsche politie, gingen er op los. Hier en daar knalden de revolverschoten of moest met de blanke sabel een troep uiteengejaagd worden. Intusschen werd ook weder cavalerie gerequireerd. Militairen welke langzamerhand tot bij hun kwartier teruggedrongen waren werden dreigender en wilden zelfs de politie met hunne geweren en scherpe patronen te lijf. Een. offi cier wist hen echter door kalm geredeneer tot rust en kalmte aan te manen. Wel werden eenige per sonen ernstig gewond, doch dooden zijn er gelukkig niet gevallen. Door het militair gezag werd Dinsdagavond een proclamatie aan geplakt, welke bepaalt, dat, gezien de wanordelijkheden van de laatste dagen, de café's om 9 uur moeten gesloten zijn en he.t verboden is van 7 tot 12 uur met meer dan 3 per sonen op straat zich te bewegen. Ontsporing bij Amersfoort. Van den trein die Woensdagavond 6.34 het station Amorsfoort verliet, ontspoorde het postrijtuig dat een geheel eind over den weg werd ge sleept. Het schuurde met groote vaart langs een stilstaanden trein, waarvan verscheidene rijtuigen op zij werden ingedeukt. Ook de locomotief kreeg een indeuking waardoor de ketel be schadigd werd, zoodat het vuur uit den ketel moest verwijderd worden. Een huzaar die in den stilstaanden trein bezig was met paarden te laden en met de beenen buiten zat, kreeg ernstige verwondingen. Het ongeval veroorzaakte sterke vertraging in den treinenloop, daar de reizigers in beide richtingen moesten overstappen. De trein Arn hem-Nijmegen kwam met een uur vertraging te Amsterdam aan. De aansluiting met Helder werd gemist. De reizigers gingen met den trein van 11 uur door naar Alkmaar en kregen daar een extra-trein naar Helder, die hier 's nachts 2 uur arriveerde. Tramongeluk. De heer 8. te Alkmaar, wien Zon dag het ongeval met de stoomtram te Heiloo is overkomen, waardoor zijne beenen werden overreden, ia aan de gevolgen overleden. Ouders opgepast. In aanvulling met ons bericht uit de residentie in ons blad van Dins dag, deelt de „Avp." mede dat per sonen van [allerlei stand in de jam merlijke misdrijven met jongens zijn betrokken, een lid van een zeer aan zienlijke familie zoowel als meer nederig geplaatsten. Voor de arrestatie van een der twee aangehoudenen is zelfs de- tus- schenkomst van het dep. van Buiten- landsche Zaken moeten worden In geroepen, aangezien hij behoorde tot het dienstpersoneel van een der ge zanten te 's Gravenhage en een gezantschapsgobouw onschendbaar is, naar men weet. Behalve een oud-leeraar, die wegens minder olrbare handelingen indertijd moet zijn ontslagen, zijn er nog meer personen bij betrokken, maar om 't onderzoek der politie niet te schaden, zal het blad voorloopig niet meer vertellen. Daarentegen herhaald „Avp." na drukkelijk nog eens de waarschuwing aan de ouders om toch bijzonder op hun kinderen te passen. Want de mobilisatie en al wat er mee samen hing en ook de gebeurtenissen in in Belgie hebben tot gevolg gehad, dat velen, die hun schunnige prac- tijken en verkeerde neigingen buiten Den Haag en onze grenzen bot vieren, nu in Den Haag vertoeven. Belangrijke oplichting. Namens de directie van een der Stoomvaart-maatschappijen te A'dam is aangifte gedaan dat Dinsdagmor gen aan een onbekenden schuiten voerder 150 balen koffie ter waarde van f 6000 zijn afgegeven, zulks inge volge een telefonische opdracht van een der veemen. Aangezien echter bij nader onderzoek bleek, dat aan het betreffende veem van een derge lijke opdracht niets bekend was, bleek oplichting in het spel te zijn. In verband hiermede zijn Dinsdag avond een tweetal mannen door du recherche aangehouden, verdacht zich aan deze oplichting te hebben schul dig gemaakt. De balen koffie zijn door de recherche opgespoord. Nog enkele personen be- hoorende tot het Ioodspersóneel der K.N.S.M. zijn aangehouden. Moord. Omtrent de aanhouding van Jan Barend Bridel, den vermoedelljken dader van den moord in de le Nassau- straat te Amsterdam, bericht men uit Winschoten: Bridel reed Zondagnacht met een rijwiel zonder licht van Winschoten naar Bourtange, waar zijn schoonvader Baas woont. Te Wedde werd hij door den Rijksveldwachter Le(jssenaar be keurd wegens het rijden zonder licht. Toen viel zijn gejaagd uiterlijk op. De vermoedelijke dader is oud onder officier. Bij zijn schoonouders werd hij door de marechaussée vau Vlacht- wedde gearresteerd, vlak bij de Duit sche grens. Bridel heeft bekend den moord te hebben gepleegd op de weduwe Wein- reicb, en ten haren nadeelo eenige sieraden te hebben ontvreemd, INGEZONDEN. Zilver-lubilium Heldors Harmoniekapel tuo 14 Augustus 1915. Mijnheer de Redacteur! Met groot genoegen las ik de af geloopen week in uw blad, dat bo vengenoemde Muziekvereeniging het zeldzaam voorrecht heeft haar 25- jarig bestaan te vieren. Z\j het mij gegeven, haar lang3 dezen weg open lijk hulde te brengen. Ik hoop in den geest te schrijven van Helder's burgerij, als ik den wensch uitspreek, dat het haar ge geven moge zijn, nog tal van jaren tot zegen en genoegen- van de bur gerij te mogen optreden. Ik zeg ten zegen, want hoevele malen was zij niet de eerste, die in samenwerking met andere Vereeni- gingen, uitvoeringen gaf, ten zegen en tot steun van hen, die in behoef tige omstandigheden verkeerden. Stond Harmoniekapel niet steeds op haar post, wanneer er reden was om te jubelen Getuigen de talrijke concerten door haar gegeven, niet van on vermoeiden Ijver en studie? De talrijke lauwer kransen, gouden en zilvermedailles, dienen wel als bewijs, dat haar werken bulten den Helder op concoursen hoog werd geroemd. Haar kunst werd alom geprezen. Een extra woord van hulde aan den volijverigen Directeur, den Heer G. H. J. v. d. Bogaerde, die de kunst zoo hoog heeft weten op to voeren. Nu is mijn vraag: Is het thans niet onze plicht, nu or zoo'n schoone gelegenheid zich voor doet om „Helders Harmoniekapel" te huldigen, daarvan gebruikte maken Ik laat een ieder vrij, ten opzichte van die hulde. Ik voor mij, zou de voorkeur geven aan een muziek tent. Gedurende al die jaren hec-ft en ook „Winnubst", zich moe ten behelpen met iets zeer primi tiefs, hetzij een zolderschuit, hetzij een haastig in elkaar gezette tribune, elke kunst onwaardig. Mogelijk dat „Helders Belang" ook in deze het initiatief wil nemeö. Het wil mjj voorkomen, dat, wanneer Augustus feest gevierd wordt, en daarna op Koninginnodag oen con cert wordt gegeven, ik eene voor spelling durf wagen, dat wij binnen kort een monument rijker zijn? Hopende, dat steller dezer het ge noegen mag smaken, een steentje of plankje te hebben bijgedragen voor een muziektempel als huldeblijk van Helders burgerij aan „Helder's Har moniekapel". W. J. D. Van het Westelijke gevechts terrein. Parijs, 4 Augustus. In de Argonne is de nacht van 8 op 4 dezer bewogen geweest. Do Duitschers deden twee aanvallen, do een tegen de hoogte 213 en het ravijn van Fontalne aux Charmes, de andere in de buurt van Marie Thérèse. De aanvallers werden overal in hun loop graven teruggeworpen. In de Vogezen aan den Lingekopf en het Schratzmannele zijn de ge vechten voortgezet. Op den 3den heb ben de Franschen een tegepaanval tegen den Barrenkopf afgeslagen. Van het Oostelijke gevechts terrein. Weenen, 4 Augustus. Tusschen Weichsel en Boeg hebben de stap voor stap terugtrekkende Russen opnieuw tegenstand geboden.

Heldersche Courant | 1915 | | pagina 1