HELDERSCHE COURANT VOORHEEN GENAAMD 'T VLIEGEND BLAADJE Nieuwsblad voor Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna No. 4506 DONDERDAG 19 AUGUSTUS 1915 43e JAARGANG Abonnement per 3 mnd. 65 ct., franco per post 90 ct., Buitenland f 1.90 Zondagsblad 45 52'/2 0.85 Modeblad 65 75 1.00 Voor het Buitenland bij vooruitbetaling - Losse nummers der Courant 2 ci Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag UITGEVER: C. DE BOER Jr. - HELDER Bureau: Koningstraat 29 - Interc. Telefoon 50 Advertentiën van 1 'ot 4 regels (bij vooruitbet.) 30 cent Elke regel meer 6 ct Ingezonden mededeelingen van 1 tot 4 regels 75 cent. Elke regel meer 15 cent. Advertentiën op bepaald aangewezen plaatsen worden 25°/o hooger berekend. Groote letters en cliché's naar plaatsruimte. - Bewijs-exemplaar 2k cent. 0p pagina 4 van dit blad is opgenomen: 1. Een Bulgaarsch oordeel over de Ser viërs. 2. Feuilleton enz. DE WEEK. 17 Augustus. 't Zou nu eigenlijk de juiste t|jd zijn om eens iets te schreven over den arbeid van wetgevenden aard, en wat daarmee in meer of minder verwijderd verband staat, welke thans wordt verricht. Zonder dat Jan Pu bliek er iets van bemerkt. Van „groot verlof" in den „ouderwetschen" zin van 't begrip; d.i. van vóór het uit breken van den wereldbrand, is nu eigenlijk geen sprake. De vraag, wat ten slotte al of niet nog op de Begrootingen voor 1916 zal kunnen worden gebracht aan posten, waar een jaar geleden zonder 'n moment weifelen een streep door werd ge haald: zij houdt hen, die in deze te beslissen hebben, dagelijks bezig, 't Houdt verband met deze andere, over welke nieuwe „goudbronnen" de Regeering straks zal hebben te be schikken om de winter campagne in te gaan. „Wijsheid en voorzichtigheid", de welke in het oude gebeds formulier ter opening van Raads zittingen de Regenten afsmeekten, zo zijn nu wel in zeer bijzondere mate noodig. In een ommezien is Augustus maand voorbij. Staan we midden in den aan vang van werkseizoen. Minister Cort v. d. Linden heeft verklaard alles te gevoelen voor het bevorderen der uit- keering van traktements verhooging aan de kleinere ambtenaren niet eerst gelijk in don gewonen loop van zaken geschiedt als de winter achter den rug is. Maar bij den aan vang van 't booze seizoen. De billijk heid zal ieder grif toegeven. Rest de vraag, op welke wijze Vader Staat aan al deze, en zoovele meerdere nooden, zal kunnen tegemoet komen? Voor het departement van Landbouw, Nijverheid en Handel is nu van va- oantie geen sprake. De kolen-perkara blijkt nog de lastigste, meest-ingewik- kelde te zijn van al de „puzzles", die minister Posthama sinds zijn op treden al had op te lossen. Nieuwe bijeenkomsten worden aangekondigd. Maar de importeurs blijven moppe ren. En de arme minister heeft zich te troosten met de gedachte, dat volgens verzekering der Ouden immers zelfs Jupiter, de vader der goden, 't niet ieder naar den zin ver mocht te maken Voor 't oogenblik is de uitvoer van varkens stop-gezet. Tegelijk met het vaststellen van f 0.80 per K.G. slacht- gewicht als pr|js, werd afgekondigd, dat van 19 Augustus tot 18 Septem ber geen uitvoer-consenten voor var kens zouden worden verleend. En eene circulaire inzake de groenten- voorziening is op komst. Van alle denkbare maatregelen, door het Land- bou w-departement in deze dagen uit gevaardigd, is 't eigenaardige, dat zij onmiddellijk na 't bekend worden zoowel luiden bijval als hartstochte lijke protesten van afkeer uitlokken. In zulke omstandigheid heeft de man, op wien de verantwoordelijkheid nu rust, wèl buitengewone kracht en stoere zelfstandigheid van aard noo dig Nogmaals: van „vrij af" is nu voor onze mannen van Staat niet of schier geen sprake. Aan Financien wordt gestaag voortgearbeid aan de ont werpen, die welhaast zullen komen. Aan die betreffende de Administra tieve Rechtsspraak, waarover, na vele jaren, een Verslag is verschenen, denkt voorloopig niemand. Na de „surprise" van hun plots even-op duiken gaan die weer zachtkens slui meren in de veilige stille en afzon dering der Kamer archieven, de welke het graf vormen van zooveel legislatieven arbeid, waaronder voor zeker ook uitnemende I Op Financien en op Landbouw is nu aller blik gericht. De armzalige vijf-ton van de Weerbelastingze zinken in 't niet bij al de tientallen millioenen, nu voor de Schatkist noodig. Op enkele roode-lapjes na zijn de '275 millioen der groote Leening- 1914 volgestort. En vermoedelijk zal tegelijk met de officieele mededee- ling, dat het allerlaatste tientje „er is", de „oproep" van den Haagschen Kneuterdijk weerklinken, die eene Ijskoude rilling zal doen varen over de ruggen van hen, op wie het scherp- spiedend oog van den fiscus nu waak zamer dan ooit gericht blijft. Men kan er zeker van wezen: de ver maarde en geduchte stok is reeds door mr. Treub's gespierde hand „achter de deur" geplaatst. Voor deskundigen-in deze blijft 't een zeer belangwekkend onderwerp van studie, wat de naaste oorzaak moet worden geacht van 't onrust barend stijgen der misdadigheid in doze dagen. De invasie van vreemde lingen, waaronder zéér-onbegeerlijke elementen? De oorlogs-neurose? Het dagelijks lezen en hooren over men- schen-slachting, helsche wreedheid, plundering en roof; over matelooze minachting voor leven en bezit Is 't de combinatie van al deze en nog meerdere verderfelijke invloeden? De droeve waarheid is, dat moord, inbraak, zeden-misdrijf ook van de walgelijkste soort, al-meer ruimte in het dagelijks verschijnende nieuws blad vordert. De groote Apeldoornscbe inbraak der 46 mille te de Bildt wordt gevolgd door de hyper-brutale bij Peek en Cloppenburg, in de Hofstad: in het hartje van de City! Op 't platteland dringen als in de verhalen uit den „ouden t|jd", gemaskerde, ge wapende boeven de hofsteden binnen, op doodslag voorbereid. En geen dag gaat voorbij, of men leest van perverse individuen, in boschofduin overvallentegen wier afschuwelijke plannen allen, die over kinderen heb- beD te waken, bij voortduring op hun qui vive" moeten zijn. 't "Wemelt nu eilacy, blijk baar overal van „ongewenschte ele menten". Zij mengden zich ook onder de bevolking der tentjes aan het Scheveningsche strand, in de buurt van Kijkduin; het vrijgevochten land", waar dames en heeren weken lang van zee- en zonnebaden genoten. Totdat, eensklaps, de H. Hermandad verscheen, eind aan de zaligheid ma kend. Achteraf bleek, dat gelijk gezegd, - ook hier de „onbegeerde elementen" oorzaak waren. En de andereu zal men hun zalig tentjes leven doen voortzetten. Met de on schuld van Adam en Eva vóór het eten van den boom der kennis. In hoever de residentialo politie ietwat- eerder „Ahnung", reuk, had kunnen hebben van de booze elementen in 't vrijgevochten strand-land: ik laat 't hier buiten bespreking. Beter laat dan nooit, zeiden de wijsgeerig- berustende en practisch aangelegde oude Hollanders. Mb. Antonjo. DE OORLOG. De officieele legerberichten van 16 en 17 Augustus. Van het W e s t e 1 Ij k front. Het Fransche communiqué van den 16en maakt melding van hevige ar tillerie-gevechten op tal van punten van het front. Verschillende Duitsche verdedigingswerken werden bescha digd, waarbij de Duitschers groote verliezen leden. In het bericht van den 16en wordt nog medegedeeld, dat in de'streek van Quennevières de Duitsche artil lerie tot zwijgen gebracht werd. In Argonne werd een aanval der Duitschers afgeslagen. Van Duitsche zijde wordt gemold dat voor Ostende twee v|jandel|jke torpedojagers door het vuur der kust- batterijen verdreven werden. In het Oostelijk deel der Argonne werd een loopgraaf veroverd. Een Engelsch vliegtuig werd bij Bapaume naar beneden geschoten. De inzittenden werden gevangen ge nomen. In een Engelsch bericht wordt nog melding gemaakt van de voortreffe lijke werking der Engelsche artillerie bij Hooge. De aanval der Duitsche stelling zou om 3 uur des morgens plaats vinden, en door een sterke beschieting worden voorbereid. De EDgelsche ar tillerie toonde hier verre in de meer derheid te zljD. De Duitsche kanonnen werden tot zwijgen gebracht. Dooi de. beschieting waren de prikkeldraad versperringen weggevaagd. De stel lingen werd dan ook in den eersten aanloop genomen. Krijgsgevangenen deelden mede dat de beschieting juist begon toen de aflossing der loopgra ven-bezetting plaats had, zoodat de Duitschers zware verhezen leden. Van het O o s t e 1 |j k front. Het Russische legerbericht van den 16en maakt melding van het opnieuw terugdrijven der Duitschers in de richting van de rivier de Aa. Vijan delijke tegenaanvallen werden afge slagen. In dit bericht wordt eveneens me degedeeld dat de beschieting van Kowno onafgebroken voortduurt. Door de Duitschers werden bovendien hardnekkige aanvallen gedaan op het Westelijk front van de vesting. Tusschen Narew en Boeg werden hardnekkige gevechten geleverd. Alle aanvallen werden met groote verlie zen van don vijand afgeslagen. Overigens weinig veranderingen. Van Duitsche zijde wordt van het Noordelijk deel van het O. front ge meld dat de gevechten in de streek van Kupischki werden voortgezet, 625 man werden gevangen genomen en 3 mitrailleurs veroverd. Op het front van de vesting Kowno werden eveneens goede vorderingen gemaakt. De tusschen Njemen en Jes- sia gelegen westelijke forten werden stormenderhand genomen, 4500 Rus sen werden gevangen genomen en 240 kanonnen buitgemaakt. Verder Zuidelijk worden de Rus sen nog voortdurend teruggedreven. 1800 Russen, w.o. 11 officieren wer den gevangen genomen, 1 kanon en 2 machinegeweren werden veroverd. Op de andere deelen van het front gelukte het eveneens de Russen terug te werpen in O. richting. 2400 Rus sen werden nog gevangen genomen en 19 kanonnen veroverd. Ook de le gers onder von Mackensen maken goeden voortgang. Het bericht be treffende het nemen van twee loop graven aan de Zlota Lipa door de Russen wordt tegengesproken. Omtrent Nowo Georgiewks wordt gemeld dat aan het N.O. front een groot fort en twee tusschenwerken genomen werden. Aan de „Vossische Ztg." wordt van het Oostelijk front gemeld, dat de verbonden legers thans nog slechts 30 K.M. van de vesting Brest-Litowsk staan. Van uit Sokolow vooruitruk kende troepen hebben bij Drogitsjin de overgang over de Boeg geforceerd. Intusschen meldt een Duitsch leger bericht van den 18en, dat de vesting Kowno stormenderhand werd geno men. Alle forten zijn thans in handen der Duitschers. Een ontzaglijk groote voorraad oorlogsmaterieol viel in Duitsche handen. Bovendien werden niet minder dan 400 kanonnen buit- Volgens het Oostenrijksche leger bericht zijn de troepen onder generaal Von Arz reeds tot Dobrinka (20 K.M. ten Z.W. van Brest-Litowsk) doorge drongen. De Russische achterhoede welke hier stelling genomen had, werd teruggeworpen. De troepen onder bevel van den aartshertog rukken aan op Janow, ten N.W. van Brest-Litowsk. N.W. van deze plaats werden de Russen reeds over de rivier geworpen. Op de andere deelen van het front geen veranderingen. Van het Z u i d e l|j k front. Van Italiaansche zijde wordt mede gedeeld, dat in het Sexten-dal nieuwe vorderingen gemaakt werden. Na een beschieting vau de vijandelijke stel lingen en artillerie, welke laatste tot zwijgen werd gebracht, slaagden de Italianen erin vooruit te komen. Do Oostenrijkers leden hier zware ver liezen. Ia een loopgraaf vond men 200 dooden. Nachtelijke aanvallen van de Oos tenrijkers op de Italiaansche stellingen op den Freikofel worden afgeslageu. In het Oostenrijksche communiqué wordt alleen gemeld dat de Oosten rijksche versterkingen aan deTirool- sche grens hevig beschoten werden. Zwakke aanvallen der Italianen wer den met groote verliezen afgeslagen. In de kuststreek worden aanvallen der Italianen tusschen Tolomino en de Krn met kracht voortgezet. Alle aanvallen werden met groote ver liezen afgeslagen. Op de hoosviaklo van Doberdo werden de Oostenrijksche verster kingen fel beschoten. Van het R u s s i s c h Turksche gevechtsterrein wordt medegedeeld dat in de richting van de Euphraat de plaats Kep door de Russen werd bezet. Iu een daarop volgend gevecht hetwelk 5 uur duurde, werden sterke Turksche troepenafdeelingen tot den terugtocht gedwongen. In een bericht van den 17en wordt een uitvoeriger relaas der gebeurte nissen op dit front gegeven. Nadat de Turken uit de streek van Wan en het dal van den Euph raat verdreven waren, brachten z|j allerijl versterkingen aan. Op midden Juli stonden tegenover de Russen voldoend sterke troepenmach ten om hen tegen te houden. Grootere versterkingen waren nog onderweg. Toen deze aangekomen waren, werden de Turksche stellingen aan gevallen. Eon reeks hardnekkigo gevechten eindigde met de bezetting van de uiterst sterke Turksche stel ling op het front Kop Ahlet. De vijand sloeg op de vlucht in Z.W. richting. Met opnieuw aangekomen verster kingen vormde de teruggeslagen af- deelingen ongeveer 10 divisies welke een nieuwe stelling innamen. Vanuit deze, zeer gunstig gelegen stelling gingen de Turken wederom tot het offensief over. De zwakke afdeelingen der Russen welke de verslagen Turken hadden achtervolgd kregen daarop bevel zich terug te trekken en tot n hergroepeering over te gaan. Hierna werd opnieuw de Turksche strijdmacht aangevalleu en tot den terugtocht genoodzaakt. Volgens een bericht uit Londen had de nieuwe landing van troepen aan de Dardanellen plaats aan de baai van Sulva. Hier bevond zich slechts een kleine Turksche waarnemingspost. De Tur ken, welke naar aanleiding van ge ruchten over een landing aan den Aziatischen oever hun troepen aldaar samengetrokken hadden, konden de landing niet beletten. Toen de troepen reeds geland waren kouden de Turken eerst een aanval ondernemen. Deze werd echter afgeslagen. Van Russische zijde. St. Petersburg, 17 Augustus. De bezetting van 'Warschau heeft niet geleid tot de door de Duitschers ge hoopte overwinning, doch het Duit sche leger in een netelige strategi sche positie gebracht. De militaire medewerkers van de ochtendbladen uiten twijfel, of het Duitsche leger voor 't oogenblik in staat is een grooten veldslag te aan vaarden. Het Nowoje Wremja zegt dat het Duitsche leger, 't welk op den lin keroever van de Boeg in de richting van Cholm opereert, sedert enkele dagen z|jn opmarsch heeft gestaakt, en trekt daaruit de slotsom dat het algemeone strategiscbo plan der Duit schers is mislukt. De laatste gevech ten hebben den vijand 120,000 man gekost. Even weinig geruststellend sch|jnt de strategische toestand van het Duitsche leger op de meerooor- Ingezonden Mededeellng. HERMAN NYPELS - HELDER. Hoeronmode-Artikelan. ÖEniaakte kleeding. Kleeding naar maat. Steeds het nieuwste. dèlijk gelegen sectoren van het ge vechtsterrein. In plaats van zijn krijgs verrichtingen op het oostelijk front tot een zegevierend einde te brengen gelijk de Duitsche generale staf hoopte zien wij nu het Duitsche leger niet op den weg naar St. Peters burg, doch samengepakt op den weg naar Brest Litowsk, waar het op zeer ongunstig terrein even bloedige ge vechten moet doorstaan als op het westelijk front tegen onze bondgo- nooten. Na de ontgoocheling met Warschau zullen de Duitsche troepen in Vlaan deren bezwaarlijk geloof kunnen slaan aan de keizerlijke dagorder, die zegt dat de oorlog in October een einde zal nemen. Krijgsgevangenen. Frankfort a/d. Main, 17 Augustus. Blijkens een staatje in de „Frankfurter Ztg." hebben de Duitsche en Oosten rijksch-Hongaarsche legers sedert het begin van den oorlog twee millioen krijgsgevangenen gemaakt. Het eerste millioen ia in zes maanden en drie weken bereikt, het tweede millioen in vijf maanden en drie weken. Op het Westelijk front zijn tot dusverre 331,000 Franschen, Belgen en Engelschen gevangeD genomen de O.-H. hebben 23.000 Serviërs ge vangen genomen; Rusland heeft aan gevangenen 1,654,000 man verloren. Van de Russische gevangenen zijn meer dan de helft in de laatste maanden gemaakt, n.1. in Mei 301,000, in Juni 220,000, in de eerste helft van Juli 32,000. Tijdens den 14 Juli begonnen algemeenen aanval van de legers der centraleu tegen de Poolsche vestinglinie zijn tot einde Juli 190,000, in Augustus 95,000 gevangenen gemaakt. Brltsch transportschip vergaan. Londen, 19 Aug. Het Persbureau maakt bekend, dat het Britsche oor logstransportschip de Royal Edward Zaterdagmorgen in de Egeïscho Zee door een vijandelijke duikboot tot zin ken is gebracht. Volgens ingekomen inlichtingen vervoerde het transport schip 32 officieren eu 1350 soldaten, waarbij nog bomen een scheepsbeman ning van 220 koppen (officieren en minderen). De troepen bestaan hoofdzakelijk uit versterkingen voor de 29ste divi sie en gedeelte van den gezondheids dienst Er zijn nog geen volledige inlicb tingen out vangen, doch het is bekeDd dat er ongeveer 600 man gered zijn. Uit Italië. Reuter verneemt uit Udine dat generaal Cadorna de voorbereiding van een nieuwen algemeenen aan val zoo goed als voltooid heeft. Men verwacht er do bezetting van het Karst-plateau, don val van Görz en den intocht der Italianen in Triest van. Laatstgenoemde gebeurtenis wordt tegen einde Augustus of begin September verwacht. Althans door de Italianen. Engelsche verliezen. Blijkens de Engelsche verlieslljsten van 10 Augustus zijn 8 officieren gesneuveld, 60 gewond. Bovendien worden dd. 31 Juli 1392 manschappen als gedood, gewond of vermist opge geven. Van de vloot is 1 officier gedood, 6Q zijn 186 manschappen gedood, gewond of vermist. Uitvindingen. Een opticien te Cambridge heeft een toestel in don handel gedracht, waarmee het mogelijk is de schoots afstand op zeer gemakkelijke wijze te vinden. Bijzonderheden worden niet bekend gemaakt, maar wel wordt vermeld, dat er geen bijzondere kennis voor de bediening van het toestel noodig is en dat met een weinig oefening alleen, óón enkel man kan vaststellen: lo. den afstand van eenig voorwerp '2o. den alstand van een voorwerp van bekende grootte of hoogte, door één enkele waarneming en van slechts één gezichtspunt uit; 3e den afstand tusschen twee onbereikbare punten. Een ambtenaar van het Engelsche gezantschap te Washington moet onderweg naar EDgeland zijn mot een nieuwen valbreker voor vliegers. De Daily Telegraph vertelt, dat hot toestel is uitgevonden door een Amerikaansche scheepsmachinist. Het is zoo ingericht, dat do gebruiker de snelheid van z|jn val kan regelen. Met deze valbreker kan men, van 500 voet hoogte dalende, op den grond terecht komen niet de kracht, waar mee een man van een 10 voot hoogen muur springt. Spoorwegongeluk. Maandagavond laat zijn dicht b|j Glasgow in Engeland, twee treinen op elkaar geloopeD. Eén wagon is in elkaar gedrukt. Eén man is gedood eu 20 menscheu z|jn gewond. Minfstorieele crisis in Griekenland. Athene, 16 Augustus. Zavitsianos, de candidaat der Wenizelisten, is tot president der Kamer gekozen meteen meerderheid van 57 stemmen. Het Kabinet heeft zijn ontslag aangeboden. Athene, 17 Augustus. De Koning heeft het ontslag van het Kabinet- Goenaris aanvaard en Wenizelos ver zocht morgenochtend ter bespreking bij hem te komen. Marineuitbreiding in Noorwegen. Christiania, 17 Aug. De Storthing nam in besloten zitting het besluit, waarbij behalve de op 11 Aug. toe gestano bedragen van 11,330,000 kroj nen ook de in 1914 bewilligde cre- dieten van 1,441,000 kronen voor ver schillendeverdedigingsmaatregelen ge bruikt zullen worden. Verder werd besloten de regeering te verzoeken een wetsontwerp in te dienen om het nog restende bedrag van 10,366,000 kronen, plus renten, voor den bouw van twee kustverdedigingsvaartuigen en een onderzeeboot en het oventueele overschot van de op 6 Juli 1914 door de Storthing aangenomen buitenge wone weerbelasting, voor nieuwen aanbouw voor do marine te besteden. Vooropgesteld wordt echter, dat het genoemde overschot slechts in zoo- vei zal worden gebruikt als noodza kelijk is, opdat het in 1912 voor vlootaanbouw bewilligde crediet van 16,2 millioen in zijn geheel voor zulken nieuwen aanbouw kan worden ge bruikt. De regeering werdt gemach tigd tot nieuwen aanbouw van oor logsschepen, aanschaffing van mijnen eu vliegtuigen voor de vloot binnen de grenzen vau dit bedrag voor zooj ver noodig wordt geacht. Paul Jonas. Naar aanleiding van de beschieting vau Whitehaven door de duikboot herinnert men in de Engelsche pers aan den aanval van den befaamden Pauwel Jonas op 23 April 1778. John Paul Jones was van geboorte een Schot. Op zijn 12e jaar kwam hij te Whitehaven op kantoor. Een jaar later reisde hij naar Amerika. Toen de oorlog tusschen Amerika en Enge land uitbrak, trad bij in den Ameri- kaanscheu zeedienst. In 1877 ging hij naar Frankrijk om cr het bevel over een talr|jk eskader op zich te nemen. Toen Frankrijk aarzelde, Engeland den oorlog te verklaren, ondernam Jones den lOen April 1778 met een kleine brik van 18 stukken een ver- metelen tocht naai de Noordelijke kusten van Öroot-Brittanje. Hij land de te Whitehaven, stak verscheiden schepen in brand, vernagelde de ka- Donnen en veroverde het kasteel van graaf Selkirk, waar z|jn vader tuin man was. Jones voer voer weg met de Eogelsche korvet Drake als buit. BINNEHLAND. S.s. Medea. Naar de N. R. Crt. verneemt, heeft het Prijshof te Hamburg inzake het stoomschip Medea, dat. zooals bekend is, 25 Maart j.1. in het Engelsche Kanaal - met een lading sinaas appelen naar Londen op weg door een Duitsche duikboot in den grond werd geboord, de vordering van de Koninklijke Nederlandsche Stoomboot Maat schappij en; van den eigenaar der lading iu beginsel toegewezen, omdat het bew|js, dat de lading niet voor eenig orgaan dor Britsche regeering be3temd was, naar het oordeel van het prijshof geleverd is. Afgewacht moet nu worden, of de Duitsche regeering tegen dit vonnis in hooger beroep zal komen. Het Centraal Bureau voor den afzet van visscherijproducten. Door den minister van Landbouw, Nijverheid en Handel werd dezer dagen in zijn departement geïnstal leerd de commissie welke zal hebben te onderzoeken, of, en zoo ja, op welke wijze de werkzaamheden van het Centraal Bureau voor den afzet van visscherijproducten zouden moetenof kunnen worden voortgezet door de visscherlj-vereenigingen, hetzij nu reeds, hetzij na afloop van den oor logstoestand. en omtrent de uitkom sten van dat onderzoek te rappor teeren, eventueel onder overlegging van een uitgewerkt plan tot voort zetting vaü de werkzaamheden. In bedoelde commissie heelt o.a. ook zitting de heer B. P. van der Sloot, te Den Helder, bestuurslid van den visschersbond. Deze commissie werd in haar eerste vergadering, door den Minister v. Landb. en Nijverheid geïnstalleerd met een rede, waaruit wij het volgende aanhalen Zooals bekend is, is door het Kon. Nat. Steuncomité in de maand Augus tus van het vorige jaar een sub-com missie benoemd, welke tot tank had afzet te zoeken voor de visch, welke door de buitengewone tijdsomstandig heden en in het bijzonder door de belemmering van den uitvoer óf on verkoopbaar was, óf waarvoor de vis- schers slechts zoodanig lage prijzen konden bedingen, dat de visscherij daarop niet meer loonend kon worden uitgeoefend. Het. is aan deze sub commissie in derdaad gelukt voor sommige visch- soorten een afzet te vinden, zoodat in verschillende streken het visscherij - bedrijf, dat aanvankelijk geheel stil lag, geleidelijk weder opgevat kon worden. Vooral was dit het geval met enkele takken van kunstvlsscherij. De sub commissie uit het Kon. Nat. Steuncomité beoogde intusschen met haar pogingeu nog een tweede deel, n.1. het verschaffen van een bij uit stek degelijk, goedkoop ei withoudend voedsel aan die breede lagen der Nederlandsche bevolking welke in hooge mate getroffen worden door de buitengewone prijsstijging der andere eiwitrijke voedingsmiddelen, inzon derheid van het vleesch. B|j de pogiogen, door de sub-com missie in het werk gesteld, bleek het echter spoedig ten duidelijkste, dat het voor het welslagen daar ran drin gend noodig was, dat een centrale organisatie in het leven werd geroe pen, welke zich kon belasten met de organisatie van de distributie der beschikbare en voor volksvoedsel in aanmerking komende visch. In verband daarmede heeft toen de sub commissie gemeend, aan het Kon. Nat. Steuncomité te moeten voorstel len in samenwerking met de ver schillende groepen van belanghebben den een centraal bureau voor de be vordering van den afzet van visscherij producten op te richten, waarvoor ook de steun der Regeering noodig was. De taak van het bureau kan wor den omschreven als volgt: le. het zoeken vau een afzot in het binnenland voor die vischsoorten, welke de handel niet of slechts tegen geheel onvoldoende prijzen kan op nemen; 2e. het maken van propaganda voor het gebruik van de daarvoor in aan merking komende vischsoorten; 3e. het zich in verbinding stellen met gemeentebesturen, teneinde te verkrijgen, dat doze meer dan tot dusverre de bevordering van het visch- gebruik ter hand zouden nemen, terwijl eindelijk het Centraal Bureau zich ook zou moeten belasten met de organisatie vau de distributie der be schikbare visch. De Minister wees op verschillende resultaten van het Centraal Comité, zooals de vischbakkerlj te Amsterdam enz. De Voorzitter, de heer A. B. Brou wer, beantwoordde 'a Ministers rede. Naar ons nader wordt bericht wor den de werkzaamheden van het Cen traal Bureau met succes voortgezet. Op 80 Juni betrokken 82 gemeenten visch door bemiddeling van het bureau. Gedurende de maand Juli vermeer derde dit aantal met 30. Te IJmuidon werd aangekocht 271.075 KG. Noordzeevisch, te Nieuwe- diep 1334 K.Q. (schol, gul en geep) terwijl van eenige visschers van de Zuidhollandsche stroomen en een handelaar 6445 K.G. aal betrokken werd. Afgeleverd werd aau het leger 11.753 K.Q. gebakken visch en aan één gemeente 100 K.G. Aan de kramen in den Haag werd afgeleverd 89016 K.G. visch en 3545 K.G. aal, aan de tentjes te Amster dam 45.252 K.G. visch en 21.00 K.G. aal en aan de gemeenten buiten Am sterdam eu den Haag 127.648 K.G. visch en 800 K,G. aal. Scheepsbrand. Maandagnacht werd brand ontdekt in het ruim van hot aan de Javakade liggende s.s. „Antenor", met eeD ge mengde lading van Java hier aange komen, waaronder een party molas cuit, geladen in een der tanks. Dit veevoeder was waarschijnlijk door broeiing in brand geraakt. De brandweer was spoedig ter plaatse, doch alleen de „Jason"deed dienst. Men was het vuur spoedig meestor. De schade is betrekkelijk gering. Tramongeluk. Maandagnamiddag werd de20-jarige juffrouw Wassenburg op den Strand weg te Loosduinen door de Westland- scho stoomtram gegrepen. Van het eene been werd de voor voet verbrijzeld, terwijl het andere been werd gebroken. Bovendien kreeg zjj nog een zware hoofdwond door een treeplank. In stervenden toestand werd zij dooi den inmiddels ontboden geneesheer naar de woning barer ouders gebracht. Het meisje was opzij gesprongen om dat twee auto's op den smallen weg elkaar daar wilden passeeren. Zij werd toen door de tram gegrepen. Gezouten zalm en boter opgevlscht. Het zeilloggerschip „Henri en Ella", VI. 176, stuurman J. Groenewegen, van de reederlj G. Vriens, is te Vlaardingen binnengekomen met 59 vaten boter en 8 ton gezouteu zalm, gevischt op de Noordzee en vermoe delijk afkomstig van een getorpedeerd schip. Windhoos. Hoe groot de kracht wel is van een windhoos en hoe grillig die kan werken, daarvan konden we ons Zondag overtuigen, meldt do „Leeuw. Ct." uit Witmarsum. Een hoos bracht een bezoek aan een stuk bouwland, naby dit dorp gelegen, en waarop erwten en tarwe iu hokken stonden. Die hokken werden niet alleen als kaartenhuisjes omgeslagen, maar de hoos nam geheele bossen tarwe en die wegen er nog al wat over een afstand van wel 300 meter mee, om ze dan te laten neertuimelen z|j voerde het erwtenstroo als veertjes boog in de lucht op, om het her eu der te verstrooien en rukte van een nab|jstaande woning het. dakraam open, om bet dan weer dicht te smakken en de glazen te verbrijzelen teekende haar weg over het dak door gebroken pannen en verstoorde de electri8che geleiding door de draden met stroo en touw te omwoelen. Poging tot diefstal mat geweld pleging. aVerdacht van de iobraak en aan lag. op den veehouder Benten veld le Rotsterhaule (Fr.), is diens buur man, zekere V., een tenger manneke, door de justitie aangehouden en ter beschikking van de justitie gesteld. Het blijkt dat B. op den eisch„ju geld of je leven" zijn geldbeursje heeft afgegeven, daarna sprong h|j uit het bed en volgde de vechtpartij op leven en dood. Nachtelijke aanranding. De boekhouder van de taverne „Grand Gala" op het Rembrandtplem te Amsterdam ging in den nacht van 3 op 4 Juli naar huis door do Halvemaansteeg en over den Klove niersburgwal. Hij was eenigszios ver moeid door het werken. Tusschen het 's-Gravelandsche veer en de Staal- straat kwamen twee mannen hem tegemoet. Onverwachts gaf een hun ner den boekhouder eon alag op het gezicht, waardoor h\j bloedde, en wierp hem op den grond, terwijl hij ook diens mond dicht hield. De andere man, ook boven op den boekhouder liggende, haalde de zakken van dezen leeg, rukte het horlogo van den ketting, en beroofde hem van z|jn portefeuille, waarin slechts quitanties zaten, en van zijn portemonnaie met f7. Dit is later niet teruggevonden b|j de fouilleering van de mannen. De twee mannen liepen weg, en werden even daarna door de politie, welke in het bureau Halvemaansteeg gewaarschuwd was, op de Reguliers gracht en in de Vijzelstraat aange houden. B|j de overbienging trachtte een hunner te ontsnappen, zoodat h|j geboeid moest worden. De bestoleue bloedde hevig na dezo nachtelijke aanranding en was b|jna bewusteloos. Van deze straatroof beschuldigd, baddeD zich Dinsdag voor deVacan- tte-kamer der Rechtbank te verant woorden een 30-jarige koetsier en een 81-jarige varensgezel. Beide beklaagden ontkenden. De bestolene herkende in de be klaagde de beide aanranders, doch hij wilde er geen eed op doen. Een sigarenmaker en een flesschen- apoeler waren getuigen van de be- rooviDg. Z|j herkenden in beklaagden de daders. Hoewel beide getuigen tot in bij zonderheden het geval aanschouwd hadden, traden zij niet op, doch z|i vergenoegden zich slechts met de rol van toeschouwers te spelen. Uit het verhoor van twee politie agenten bleek nog, dat de daders vau de aanranding na hun aanhouding rich trachtten los te rukken. Een hunner wist zelfs nog even te ont komen. Nog deelde een der agenten mede, dat een der daders veel bloed aan zijn handen had, en deze zijn handen op het bureau wilde afwas- schen. Het O. M., wees er in z|jn requai- fcoir op, dat w|j hier te doen hebben met tweo beruchte individuen, apa chen, die de stad onveilig maakten. Er staan groote belangen op het spel. Beide beblaagdeu waren iesp. acht of vijf maal veroordeeld geweest. Een hunner al toen hij 16 jaar oud was; de ander was ook al eens door den Zeekrijgsraad veroordeeld en hem was het recht ontzegd in 's lands dienst te z|jn. Het feit noemde het O. M. zeer ernstig en het verleden van de be klaagden slecht. Wegens diefstal met, geweldpleging, Da een vooraf beraamd overleg, eischte het O. M. tegen beidu beklaagden een gevangenisstraf van drie jaar. UIT DE MAIL. De inlander als oorlogsmatroos. Naar het „Bat. N.blad" verneemt, ligt het in hot voornemen der autori teiten om met de opleiding van in landers tot oorlogsmat roos zoo moge lijk met 1 October a.s. te beginnen. Alsdan zal de beschikking noodig z|jn over een inlandschen onderwijzer. Om als zoodanig op te treden is be reid bevonden dezelfde inlandache onderwijzer, die b|j de vroegere proef opleiding van inlanders tot oorlogs matroos werkzaam is geweest, goeroe J. M. Tentua. Daar hij toen de ware man er voor is gebleken, valt het niet te verwon deren, dat men wederom gesteld bleek op de diensten van dozen man, die toch op elk ander vóór heeft bereids bekend te z|jn met de eischen, aan het marinepersoneel te stellen. Inmiddels is goeroe TeDtua reeds met 1 Juli 1.1. zijn werkzaamheid b|j het zeewezen begonnen, met het doel het inlandsch en Europeesch vloot- personeel dat geémployeerd zal wor den bij het op touw zetten der op leiding, voor zoovet 't inlandsch is, vast eenig voorbereidend onderwijs te geven, en, voor zoover 't van Nederlandschen landaard ia, eenigB zins in z|jn kennis der Maleische taal b|j te werken.

Heldersche Courant | 1915 | | pagina 1