Ingezonden Mededeeling. I op RIJWIEL., RIJTUIG.««AUTOBANriKn - waarborgt oolidltalt. I F«arie> He vet, Hootettad<QnmiKtnn.jj AGENDA. Witte Bioscoop, Koningstraat. Hoofd nummer „Hef 8sto gebod'' Cinema Palace, Binnenhaven 2. 1 lioofd- _De bank dor duisternis.' MARINE EN LEGER. BU beschikking van den minister van marine ïltn do volgende ovtrplaateingen, enz. gelast met ingang van een nadortebopalendiiturn: kapitein der mariniers L.Spiegeiborg, geplaatst bU kot detachement marinepersoneel op Vlie land, gestold ter beschikking; luitenant ter.-*"1 3 J. M, Moordyk a Iiond 011 J. A, Buüen vai Hr. Ms. Braga; V ingang v. r I n c a A V d Woolderen a _in 20 dezer: offlcier-maoliinist 2de klasse F. A- Bouman aan boord Hr. Ms. Noordbrabant; hoofdmschinlst J. Vader aan boord Hr. Ms. Heemskotck met ingang van 2b dezermachinist M. Kemp aan boord Hr. Ms. Koningin Krama. Bil beschikking van den minister van mar: zijn, mot ingang van 23 dezer de luitenants zee 8do klasse A. Scheilclaar, W. Harmsen P. Krononborg geplaatst aan boord Hr. Ms. Kortenaor en de luitenant ter zoe 8do klasse J. G. H. Doorman en do offleier van admini- stratlo Sdo klasso C. Jansen aan boord Hr. Ms. do Ruytor. De luit. ter zee le blaese M- J. Verloop is bestemd voor den dionst In Oost-Indlö, waar heen hij por s.s. „Kawi" van den Kolt. Lloyd, don 4cu September zal vertrekken. Do adjunct-machinist J. C. Piek, aan boord -Heomskerck", is piot 16 dezor bevorderd tot mackiniat. Met Ingang van den 2'isten Aul ztin d>- luitenantstA der 3eklasse R.vanTtlen en P. J. M. Cikot bevorderd tot luitenant ter zee 2o klasso. BU beschikking van don Ministor van Mai is ingotrokkon de aanwyzlng van don schril' majoor A. Kleimeer als transportuommnndant van kot transport Marine schepelingen. Met De adjunct-mackinsien 1'. Guilonard.T. Voor man. H. F. Pronkor.'W. Polderman, U.Hempe nius, W. Boter, G. W J. Massa, C. M. van de Velde. W. P. Plantenberg. J. J. van dorEjjkjJ. van Wickom, C. A. Vos, W. D. Hooi en H. Poldormans, allen dienende bU het eskader in Ooat-IndiO, zUn bevorderd tot machinist. STOOMVAARTBERICHTEN. Stoomvaart-Maatschappij „Nederland". r. 17 Aug. van Boinbay. Rotterdamsche Lloyd. Palsmbnng vortr. 17 Aug. van Batavia teR'dam, Bengalen, uitreis, arriv. 1« Aug. te Padang. OpkTr, uitreis, ia 18 Aug. Oitnvoa gopass, Koninklijke Hollandsche Lloyd. Ittiulnnd, uitreis, vertr. 18 Aug. van Santo». Salliind, thuisreis, vortrok 19 Aug. van B.-Ayres. Zaanland, uitreis, vertr. 19Aug.v.Peruambuco. Kon. West-Indische Maildienst. CommewUno, uitreis, pass. 17 Aug. Bovezier. Jan van Nassau vertrok 18 Aug. van La Plata r Amsterdam, thuisreis, arriv Nedorl.,nitr.,ur Pr. Wil. V arriv. 19Aug. v. A'daxn te Haven te Nieuwedlep. 30 Aug. Aangekomun van Harlingen en vei trokken nanr-Hull Ned. s.s, „I'rof Butje' Idom vat Sundorland naar Ilarlingen Ned. s.s. „Bestevaor". Id. van Lelth naar Harlingen Kng.s.s. „Amulet".. ld. van Huil naar Harlingen Ned. s.s. „Min. Tak". ld. van Nieuwodiep naar Rotterdam Ned. s.3. „Bernlsao". Id. van Hornskolvits naar Meppol Ned. zoet.ialk „Catharina Margarotlia".Schip- por Buister. VISSCHERIJBERICHTEN. fl.- a 1.26, 10 tot 80 stuks middeltong, 65 a 66 ct., 10 tot 60 Btuks kleine tong, per stuk 16 a 20 ct„ 1 tot 5 stuks rogge per stuk f 1.— 1 tot 4 mand stortscliol, per mand f7.— aflO.- 1 tol 4 mand kleine schol, per maud f2,50 r 4.00, 1 tot 2 mand scliar, por mand f6.00, 600 stnks piotermannen f8.— por 100. Van 1 vlot100 stuks pietermannen f3.- per 100 stuks. 20 Aug. Door 1 kordor20 stuks groole lont Sr stuk f 1.—, 30 stuks middeltong, por stul ct., 70 stuks kleino tong, por stuk 16 ct, 2 mand atortschol, per mand f8.-, 2 mand kleino schol, por mand f2.60, 2 mnnd schar per mand.f 6.—. MARKTBERICHTEN. Hoorn, 19 Augustus 1916. 24 stapels Tabriekskaas f 52.60, 82 stapels boe renkaas f63.60, 00 stapels fabrieks commissie kaas f79 stapels boeren commissie kaas 151.-, 2 middelbare kaas f61.-. Totaal 1S7 stapels, wegende 81801 K.G. Handel matig. (Reed» in een gedoolte van one vorig nunimor opgenomen.) Alkmaar, 20 Aug. 1916. KAAS. Fabriokskaas meikaas f - Jonge kaas kl. fabriokskaas f 52.60a 1—kleine boerenkaas f63.— commissie fabriekskaas f48.-. commis- sto boerenkaas f51.-, middelbare fabriekskaas f middelbare booronkaas f60.-. Aange voerd 300 stapels, wogonde 306.000 K.0 Handel kleine redelijk fzih a. "f8.50. Bruine boonen f22.— a f—witte idem r28.- a f-.-, rood mostordzaad f-,kanarlez. f—blauwmaandzaad f—paardeboonen f—af—citroenboonen f—a f— duiveuboonen f karwoiz. f16.- a f Erwten: groene f 18.— a 24.-, grauwo f-.— a -.-, valo f18.- a 20.-, witte f20.-. Burgerlijke Stand van Helder, van 19 en 20 Augustus 1915. GETROUWD: S. Moorman en H. BruinJ. H. Hilboesen en L. R. Vinke M. Post en G. de Vries. BEVALLEN; C. Rijkers-Kramer, d.; M. C. Tromp—Grooff, d. OVERLEDEN: A. O. Korvor, 87 jaar; M. van Wyk-wed. D. W. v. Waardenburg, 80 jaar; L.Schryver wed. L Grunwald, 75 jaar. DE OORLOG. De algemeene toestand. Do val van Nowo Georgiewsk is een nieuwe slag voor de Russen. Deze geweldige vesting hadden zy laten insluiten, ongetwijfeld in de hoop, dat zy lang aanmerkelijke Duitsche strijdkrachten zou vasthou den en onttrekken aan den verderen opmarsch der centralen naar het Oosten, vervolgens, als de Russen zouden standhouden in de Brcstlinie, voor hen een dergelijke rol vervullen als Przemysl voor de Oostenrijkers zoolang had gedaan, en ten slotte misschien een hervat offensief door uitvallen zou steunen. Niets van dit alles is gebeurd. De insluiting van de vesting heeft niet kunnen beletten, dat de Dultschers de Russen op den voet zijn gevolgd, zij is gevallen, het garnizoen gevan gen, do bewapening buitgemaakt, op een oogenblik, dat do Duitsche strijd krachten, voor de insluiting gebruikt, nog in de waagschaal kunnen ge worpen voor den beslissenden strijd tegen de tweede verdedigingslinie, der Russen. Hadde de val van de vesting slechts eenige maanden op zich laten wach ten, dan had zij misschien nog diensten kunnen verrichten, die met de opof fering van het garnizoen, de bewa pening t n de voorraden, wellicht niet al te duur gekocht waren. Maar nu is de vesting, belegerd door von Beseier, den veroveraar van Antwerpen, gelijk Antwerpen in 10 dagen gevallen. Gelijk bij Antwerpen drong do aanvaller een wig tusschen de fortenlinie in, waardoor liij in de gelegenheid gesteld werd zijn artil lerie- en infanterieaanval te laten uitgaan van punten, die binnen den forten sector gelegen waren. Anders dan bij Antwerpen en bij Kowno echter stónd hier het garni zoen geen uitweg open. De vesting was van te voren ingesloten. Hoe groot hot gevangen genomen garnizoen is, is op het oogenblik, dat wij dit schrijven, nog onbekendhet cyfer 20,000 slaat enkel op de ge vangenen gedurende den strijd ge maakt. Nowo Georgifcwsk ligt op het punt waar de dalen van drie rivieren, de Weichsel, do Narew en Wlcra te zamon komen. Do Wkra valt boven- strooms van de stad in de ^farew. De fortengordel omvat de drie ge noemde dalen. De sector tUB&chen Wkra en Narew, waar von Beseier het eerst is doorgedrongen, was de ergste. Van dit gebied uit drong hij over de Wkra in den rug van de verdere forten op den Noordsector. Zoow6l NowoGeprgiewsk als Kowno roepen de herinnering aan Napoleon's tijd op. Napoleon legde in 1807 den grondslag tot de vesting Nowo Geor giewsk, toen nog Modlin geheeten. Bij Kowno. op den linkeroever van de Njemen, draagt een heuvel den naam Napoleonsheuvel, ter herinne ring aan het feit, dat de Franschen dat punt bezetten. Nog steeds is do vraag niet defini tief opgelost, of niet soms de Russen Nowo Georgiewsk hebben laten in sluiten, om de eenvoudige reden dat hen op het beslissende oogenblik de tijd ontbrak het te ontruimen. Echter heoft een officieus telegram vau het St. Petcrsburgsche Telegraaf-agent schap gezegd, dat het feit, dat Nowo Georgiewsk niet was ontruimd, het klaarste bewijs was, dat het den Russen niet aan schietvoorraad voor de artillerie ontbrak. De Duitsche troepen, tegen Nowo Georgiewsk gebruikt, kunnen nu worden ingezet in den beslissings- strijd om de tweede Russische ver dedigingslinie. Deze strijd begint er voor de Russen hoe langer hoe slechter voor te staan. Niet zonder eenige verbazing zal men hebben gelezen, dat de Russen ook boven- en benedenstrooms Wlo dawa den rechteroever van de Boeg ontruimen. Hiermede geven zij stel lingen op, waarvan men met reden verwachten kon, dat zij ze tot het uiterste verdedigen zouden, en het is juist de omstandigheid dat men telkeDs de Russen ziet terugtrekken uit stellingen, die oogcnschyniyk sterk en voordeelig zijn, en dat wel telkens zoo boven verwachting spoe dig, die doet veronderstellen dat zij wel degelijk met een tekort aan munitie te worstelen hebbon, althans dat de gevechtswaarde van hot leger er op achteruitgegaan is. Op enkele tientallen kilometers benedenstrooms Brest, dat van hét Zuidwesten van nabij wordt bedreigd, zijn de centralen over dc Boeg, zij zijn, ten Zuiden van Bielsk, den spoor weg Bialystok—Brest-Litowsk opeen 10 K.M. afstand genaderd on dien zelfden spoorweg hebben zij ten Noor den van Bielsk reeds bereikt. Met het forceeren van den Narew over gang bij Tykocin loopt de spoorweg verbinding van Bialystok naar Osso- wiec onmiddellijk gevaar en is laatst genoemde vesting van hot Zuiden omgetrokken. Intusschen hebben ook de Russen ten Noorden van Ossowiec, onder den druk van den val van Kowno den terugtocht door de meren in het gouvernement Soewalki aan vaard. De mededeeling der Russen, dat neme men bij de lezing steeds in aanmerking, is gewoonlijk twee dagen ten achter. Zij heeft namelijk betrek king op de gebeurtenissen tot 2*1 uur voor zij wordt afgezonden en heeft dan nog ongeveer 24 uur noodig om ons te bereiken. Allerzonderlingst, is dan ook dat de „Westminster Gazette" ten op zichte van Kowno, zijn lezers tracht te troosten met een mededoeling die ouder is dan het bericht van den val van de vesting. Nu is het belangwekkend, dat de Russen melding maken van een zee gevecht in de Golf van Riga, na afloop waarvan de Russische schepen voor de overmacht zich terugtrokken, waar wij van de Duitschers, die toch waar lijk niet laksch zijn in het mcedeelen van de door hen behaalde voordeelen, daar nog niets van hebben vernomen. Alles te zamen vattend, kan men zeggen, dat op het oogenblik de cen tralen bezig zijn zich vast te zetten in de tweede Russische verdedigings linie, waarop zij dan zelve voor ver dere operaties zullen kunnen steunen. („N. Rottend."). Van het Westelijke gevechts terrein. Berlijn, 20 Augustus. Tusschen Angres en Souchez werd do vijand vannacht uit de door hem gisteren bezette stukken loopgraaf verdreven. Bij Schratzmaennele in de Vogezen ging een klein deel van onze voorste stollingen aan de Franschen verloren. Van het Oostelijk front. St. Petersburg, 19 Aug. Don 18den hebben onze oorlogsschepen, die den toegang tot de Golf van Riga be schermden, na een gevecht zich in verband met de aanmerkelijke meer derheid van de vijandelijke vloot op een meer nabijgelegen stelling terug getrokken. Op het heele front van Riga tot Janow aan de Wilia geen enkele, wezenlijke verandering. In Kowno gaat de tegenstander voort zijn succes met energie te ont wikkelen. Hij slaagde erin do stad te bezetten en, verder voorwaarts rukkend, zich te verzekeren van het bezit van het. gebied nabij hetwelk tusschen de Njemen en de Wilia in ligt. By Ossowiec werden gedurende den nacht van den 17den op den 18den en in den loop van den vol genden dag de aanvallen der Duit schers tegen onze stellingen door ons vuur tegengehouden. Op het front tusschen Ossowiec en Brest en verder naar het Zuiden duren de gevechten voort, op sommige plaatsen met de uiterste hardnekkig heid. De tegenstander ontwikkelde buiten gewone hardnekkigheid in zijn aan vallen gedurende den 17den on den ISden tegen onze troepen langs den beuedenloop van de Bobr, in de richting van Bielsk, langs den spoor weg naar Czeremelia en bij Wlodawa. Op het front in Galiciü geen wijzigingen. Bij Nowo-Georgiewsk voert de vijand met toenemende energie aan vallen uit op de versterkingen rechts van den Weichsel en de Narew. De gevechten nemen een bovenmatig hardnekkig karakter aan. Hoopen lijken van Duitschers liggen voor onze stellingen. Berlijn, 20 Augustus. Ten O. van Kowno vervolgen onze troepen na voordeelige gevechten den vijand. In de streek van Dawina tot den weg Augustowo-GrodnozijndeRus sen in de linie Gadele (ten Oosten van Mariampol—Luzozecje-Studzie- niezna teruggetrokken en bieden daar opnieuw tegenstand. Ook ten Westen van Tycoshin wordt nog gestreden. Het leger van generaal v. Gallwitz zette zijn aauval met succes voort en nam 10 officieren en 2650 man gevangen, maakte voorts 12 machine geweren buit. In de vesting Nowo Georgiewsk, die na een taaien strijd is genomen, werd het geheclo garnizoen gevangen gemaakt, bestaande uit 6 generaals, meer dan 85,000 man, waarvan giste ren in den eindstrijd alleen meer dan 20.000 werden gevangen genomen. Het getal dér buitgemaakte kauonnen is tot ruim 700 gestegen. De omvang van het overige buitgemaakte mate riaal is nog niet te overzien. Do legergroep van Leopold van Beieren gaat verder voort. De linker vleugel wierp den vijand achtor den Coterca Pulwa-sector ten Z.W. van Wisoco Litowsk terug. Ten zuiden van de Boeg tegenover Brest-Litowsk werd terrein gewonnen. Ten oosten van Wlodawa bereikten onze troepen in scherpe vervolging de streek van Piscza. De duikboot- en mijnoorlog. Londen, 20 Augustus. De gezag voerder van de Arabic" die aan een been gekwetst is, zeïde dat hij geen onderzeeboot gezien heeft. Toen hij de torpedo zag naderen, was het voor het schip niet meer mogelijk, te ontsnappen. Er waren maar 8 mirmton om de booten uit te brengen. De tweede purser deelde mede, dat de torpedo het schip trof bij (le ma chinekamer en dat er een ketelont ploffing volgde. De meeste passagiers waren juist klaar met ontbijten. De geheele z(jde van het schip werd los gerukt. Veie passagiers waren bezig met kijken naar een ander stoom schip, toen de torpedo trof. Een bekend tooneelspeler aan booi d zeide, dat de lieden in zijn boot 41 uur hadden geroeid, voor zij waren opgepikt. Er wtts geen paniek ge weest; en er waren geen ongevallen geweest. Ook was er een Duitsch geeste lijke aan boord, die een pas van de Eugelsche regeering had. Telegrammen aan de Engelsche bladen uit New-York verklaren, dat de tljdiug in Washington sensatie heeft gewekt. De overweging dat de meeste opvarenden gered zijn heeft opluchting gegeven. De Amerikaansche consuls teLiver- pool en Queenstown hebben last ge kregen, rapport uit te brengen. President Wilson heeft telefonisch mededeeling ontvangen van het ge beurde hij onthield zich van opmer kingen. Londen, 20 Augustus. De „Arabic" had een bemanning van 248 koppen en 181 passagiers aan boord, w. o. 26 Amerikanen. Slechts 6 passagiers en 38 koppen van de bemanning zijn vermist ofschoon het schip zonder waarschuwing werd getorpedeerd en binnen 10 minuten zonk. Echter wer den in dat korte tijdsverloop 11 volgens andere berichten zelfs 15 reddingsbooten uitgezet en bemand. Zoowat 30 van de geredde passagiers zijn gekwetst, waaronder enkelen ernstig. Het is bekend, dat er 4 Ameri kanen zijn omgekomen; maar het leven van 26 hunner is in gevaar gebracht. Bovendien moet de lading van het schip voornamelijk aan Ameri kanen hebben toebehoord. Het schip was bestemd voor Amerika en dus kan niet worden aangevoerd, zoo als bij hot Lusitania-geval van Duit sche zijde gedaan is dat het schip munitie voor de bondgenooten ver voerde. Londen, 20 Augustus. De „Baron Erskine" en de „Restormel" zijn ge zonken. De bemanningen zijn gered. Cardiff, 20 Augustus. Het Noorsche stoomschip „Sverresborg", geladen met steenkool, is op zijn uitreis ge zonken. Londen, 20 Augustus. Het Spaan- sche stoomschip „Pena Castilio" is gezonken. Drie leden van de beman ning zjjn gered. Twee man van de gisteren gezon- kon „Dunslee" zijn gedood, de ande ren gered. Engelsche verliezen. Bljjkens de Eugelsche verliesiy'sten van 13 Augustus zijn 55 officieren gesneuveld, 158 gewond. Bovendien worden dd. 3 Aug. 1118 manschap pen als gedood, gewond of vermist opgegeven. Van de vloot is 1 officier 1 vermist, 24 manschappen gedood, gewond of vermist. Uit Duitschland. Nagenoeg alle textielfabrikanten te Nordhorn, Gronau en Rheine hebben den werktijd in hunne fabrieken tot twee, hoogstens drie dagen per week beperkt. Ook voor de duizenden ar beiders, die uit naburige Nederland- sche gemeenten daar geregeld gaan werken, beteekent deze maatregel een enorme schadepost. De Duitsche Rijksdag. (Vervolg van pagina 1). Na een verdere uiteenzetting vau de aanleiding tot den oorlog, waarbij wordt opgemerkt, dat de Russische mobilisatie het behoud van den vrede onmogelijk maakte, komt de Rijks kanselier tot een uiteenzetting van het oorlogsdoel. Er moet een nieuw Europa komen, maar niet een met een overmachtig Rusland, met Duitschland als vazal staat. Wanneer de rust zal terug- keeren, kan deze alleen blijven be staan door een onaantastbaar sterke positie van Duitschland, De Engelsche politiek van „Balance of' Power" moer. verdwijnen, want deze is, zooals de Engelsche schrijver Shaw opmerkte, een broeikas van PLAATSELIJK NIEUWS. Vergadering van den Raad der gemeente Helder, op Dinsdag den 24en Augustus 1915, des avonds ten 7'/s uur. Onderwerpen ter behandeling: 1. Onderzoekgeloofsbrievenvannieuw verkozen Raadsleden. 2. Ingekomen stukken en mededee- lingen. 3. Vaststelling belastingkohieren. 4. Voorloopige vaststelling Gemeente rekening 1914. 5. Onbewoonbaarverklaring woniDgen Langestraat 95a en 95b. 6. Voorste! instellen van een paarden markt. 7. Winkelsluiting. 8. Kermis. - 19 Aug. slaagde voor de acte Duitsch li. O. onze plaatsgenoote, mevrouw Koolhaas—Held. Duitschland moet zijn positie zoo inrichten en bevestigen, dat andere mogendheden nimmer meer aan in- sluitingspolitiek zullen denken. Duitschland is nimmer de belager der kleine naties geweest. Wel trachtten de Entente-mogend- heden de Balkanstaten in te blazen, dat een overwinning van Duitschland hen in slavernij zal ketenen. Maar door het verbond met Rusland is En geland, eertyds de beschermer der Balkanstaten, slechts de belager van hun onafhankelijkheid geworden. Duitschland heeft, nooit naar de opperheerschappij in Europa gestreefd. De eerzucht kwam tot uiting in den vreedzamen wedstrijd der groote en kleino volken in het verlangen, om wat welvaart en zeden betreft voor aan te staan. De ooi log heeft doen zien, tot welke groote dingen de Duitschers instaat rijn. De door hun regeeringen tegen ons in het harnas gejaagde volkeren haten wij niet, maar wij hebben verleerd sentimenteel te zijn (levendige toe juichingen). Wij zullen den strijd doorzetten tot die volken van de ware schuldigen den .vrede eischen tot de weg vrij wordt voor een nieuw, van Franscho twistzucht, Moskoviti- sche veroveringszucht en Engelsche voogdij bevrijd Europa. (Stormachtige lang aangohoudene toejuichingen, handgeklap." Minister Von Jagow weigerde do vraag van den aoo.-dem. afgevaardigde dr. Liebkneoht: of de Duitsche re geering bereid is, ingeval de andere oorlogvoerenden dat ook zijn, op den grondslagonthouding vau annexaties van welken aard ook, dadelijk tot vredesonderhandelingen over te gaan, - te beantwoorden. Over de kosten van dezen oorlog deelde de Min. van Fin. mede, dat de schatting door de werkelijkheid overtroffen wordt. De uitgaven voor 1 maand zijn hooger.dan de ge zamenlijke uitgaven voor den oorlog van 1S70. Wy moeten in de toekomst niet onder den druk zitten van don ondrageffjken last, dien deze oorlog oplegt. De looden zwaarte der milli- arden moeten de aanstichters van den oorlog tientallen jaren lang achter zich aan slepen, niet wij. De spreker deelde verder als zyne meening mede, dat Duitschland ten aanzien van de wijze van voorzieniug in de geld behoefte onbetwistbaar het sterkst staat, en deelde verdere bijzonder heden over de finantieele draagkracht mede. Bij de tweede oorlogsleening is deze met geiyke rente van 5 pCt. een pCt. hooger uitgegeven dan de 9erstede koers van uitgifte kan bij de derde leening weer worden ver hoogd. Het geheim van ons financieel succes ligt iu de stoere werkkracht van het Duitsche volk. Het geld dat voor oorlogsdoeleinden uitgegeven wordt, vloeit weer in de schatkist terug. Nadat de woordvoerders van alle burgerlijke partijen hun volstrekte ingenomenheid met de rede van den rijkskanselier en de uiteenzetting van den minister van finauciön hadden betuigd en woorden van waardeering hadden gesproken voor de wapen feiten der Duitsche legers en de inner lijke kracht van- het volk, is de oor logsleening in tweede en derde lezing met algemeene stemmen goedgekeurd. Het resultaat der stemming werd met luide toejuichingen begroet. De afge vaardigde Liebknecht, die bij de stem ming niet in de zaal was en daarna weer binnenkwam, protesteerde onder stormachtige vroolljkheid van het huis. In Duitschland zyn intusschen stemmen opgegaan, welke met kracht protesteeren togen de inlljvingspoli- tiek,aangezien deze de kiem tot nieuwe oorlogen in zich draagt. Uit Italië. De Vossische Ztg. schrijft, dat in Italië den laatsten tijd allerlei ge heimzinnige branden van grooten omvang voorkomen. Zoo ontstond dezer dagen in het administratiege bouw van dc spoorweg maatschappij Sicula te Catania een brand, die acht gebouwen in de asch legde, w. o. den zetel van het militaire commando. Oorzaak onbekend. Ongeveer op hetzelfde tijdstip brak brand uit in een bioscoop-theater te Bellino. Ook hier waren de aange richte schade aanzieniyk en de oor zaak onbekend. De „Dacla". De „Temps" deelt mede, dat de veelbesproken „Dacia" die op last van het prijzenhof is verkocht, nu onder den naam van „Yser" de eerste reis onder de Fransche driekleur maakt. Da kabinets-crlsis in Griekenland. Volgens te Londen ontvangen tele grafische berichten uit Athene, heeft koning Konstantijn aan Venizelosdo opdracht gegeven om een nieuw kabi net te vormen. De door Venizelos ge vraagde bedenktijd van vier dagen werd door den koning aangenomen, voorts wordt aangenomen, dat vol komen overeonstemming tusschen den koning en Vonizelos zal worden ver kregen. De „Canopus". Het Gouvernements stoomschip Canopus" is gisteren te Port-Saïd aangekomen. Liederenavond Hullebroeck. De Vlaamsche componist Emiel Hullebroeck trad Donderdagavond voor de derde maal in „Casino" op. De zaal was aardig bezet. Bij vorige keeren hebben we reeds gezegd hoe Hullebroeck met zijn een voudige liedjes en zijn meesterlijke begeleiding den weg weet te vinden naar het hart van den toehoorder. Sprekende kop, eenigszins voor over gebogen, begint hij te vertellen van zijn geliefd Vlaanderen, diept hij herinneringen op aan dat plekje gronds, zoo wreedeiyk geteisterd dat hem, den balling, nog dierbaarder geworden is sedert hij rondzwerft in den vreemde, om het leven van zijn land te vertolken in het lied. En hij voert u in gedachten mee naar dat eenvoudige, leutige Vlaam sche volk, dat al zijn leven neerlei in het lied - vreugde, droefheid, hoop ook. We mochten hem, oude kennis, in pauze even begroeten en hem hooren over zijn vrouw, die daar nog in 't bezette gebied zit en niet weg mag. „Ach," zei hij ons, „Vlaanderen, was te gelukkig hé?" en even stokte zyn stem. „Alleen de hope is ons gebleven." En we zagen hem op 't podium hoe hy even de eogen sloot voor het vizioen en vertelde van den vroolljken stoet Vlaamsche studenteft, die door Leuven trok, dragers van de lente, hope der toekomstdie nu zoo donker is. En hij sprak van de kantwerksters en de beiaardsin zijn geboorteland waarop Vlaanderen zoo trotsch was. En hij schilderde dat leutige Vlaam sche volk in zijn studentenliederen, in de „Franschmans", die naar den vreemde trokken, hard werken on ont bering lijden, om met welvoorzieneu geldbuidel naar hun Vlaanderen terug te komen. Aandoenlijk schilderde hij hen in den brief van ginds en het antwoord van hier. Wat is hij naiof die brief uit Vlaanderen, en dan die brief uit Frankrijk, door Hugo Verliest een der fijnste stukjes uit de jonge Vlaam sche letterkunde genoemd. Ge hoort den weemoedigen toon van den trek zak (harmonica) en ge leeft u onder zijn lied mee in, in den gemoedstoe stand van zijn volk. Hullebroeck jaagt niet naarjeffect, zoekt het niet in hooge trillers, maar beschrijft, eenvoudig, roerend schoon. Dat is het geheim van zijn Vlaam sche zangavonden hij ontdooit zijn publiek en voert het mee, stemt hun gemoed en laat hen meezingen. Hij heeft vele liederen gezongen, bekende en nieuwe. En 't publiek loonde hem met dankbaar applaus. En dan aan 't einde, als hij op ver zoek inzet „De Vlaamsche Leeuw1' Weer ging ontroering door de zaal - twee, drie verheffen zich, en als hulde aan den grooten zoon van het arme Vlaanderen staat weldra de heele zaal, tot wegsterven de klanken. Zij zullen hem niet temmen, Zoolang één Vlaming leeft, Zoolang de Leeuw kan klauwen, Zoolang hij tanden heeft. In dat lied stortte hy zyn ziel uit en ging. tot het bosluit gekomen, dat liet voor onze gemeente alleszins geweuscht1 is, dat hier een volledige M. U. L. O. school in het leven wordt geroepen. Tal van ouders toch zenden nu hun kinderen naar de H. B. S. niet omdat ze van plan zijn die kinderen verder te laten studeeren aan inrichtingen van H. onderwijs, maar omdat hier ter plaatse geen gelegenheid bestaat voor kinderen, die de U. L. O. school of gewone lagere scholen hebben door- loopen, zoodanig onderwijs te kunnen ontvangen voor tal van betrekkingen, waarvoor de H. B. S. geeD opleiding geeft. Bovendien is de wijze, waarop het onderwijs wordt gegeven aan een M.U.L. O. school gemakkelijker door de leerlingen te volgen dan een H. B. S., omdat de onderwijzers aan een M.U.L.O. school veel geregelder met de loerlingen in contact blijven. Nog zy hier aangeteekend, dat het diploma A of B van het M. U. L. 0. geiyk staat met het einddiploma eener H.B.S. met 3-jarigen cursus, terwyi voor enkele zaken het M.U.L.O. diploma de voorkeur verdient. RAADSVERGADERING. (Zie ons vorig nummer.) In de raadsvergadering van Dins dag 24 Augustus komen o. a. nog de volgende adviezen ter tafel: Advies op het adres van den heer Van Mierlo over het Directoraat van de Handelsavondschool. De heer Van Mierlo verzoekt naast de betrekking van Directeur der Zee vaartschool ook het Directoraat der Handelsavondschool te mogen waar nemen voor het tydvak, dat deze laatste inrichting in de Zeevaartschool zal zyn gevestigd. Overeenkomstig hetgeen in vorige vergaderingen hierover is gezegd, stel len B. en W. voor het verzoek van den heer Van Mierlo voor dezen cursus en dus tot ultimo Maart 1916, toe te staan, en wel zoolang de localiteit in de Zeevaartschool dit toelaat. Advies om de kermis dit jaar niet te doen houden. Den 27en April j.1. werd door den Raad besloten het houden der kermis dit jaar met het oog op de tijdsom standigheden voorloopig drie maanden uit te stellen. Die omstandigheden zyn thans nog dezelfde en B. en W. stellen voor te besluiten de kermis dit jaar niet te doen houden. Onder de ingekomen stukken be vindt zich het rapport van de Com missie, benoemd met betrekking tot de oprichting van een school voor M. U. L. O. De conclusie, waartoe de Commissie komt, luidt als volgt: De Commissie, gehoord de ver schillende mededeelingen van de hoofden van scholen door haar be zocht, heeft over de verschillende verstrekte mededeelingen en gegevens van gedachten gewisseld en ernstig de zaken besproken on is eenparig IJmuiden. Veel haring. Volgens een te IJmuiden ontvangen bericht moet de vischrijkdom aan de Schotsche kust, vooral aan haring, zeer groot zyn, wat zyn oorzaak zal vinden in het torpedeeren en stil leggen van een groot aantal Engelsche en Schotsche vaartuigen. Een Nederlandsche haringlogger, die het evenwel waagde daar te gaan visschen, werd opgemerkt en door een Engelsch oorlogsschip uit het verboden gebied gezonden. Vischverzending naar Engeland. Wegens de belangrijke stijging van den vischuitvoer van IJmuiden naar Londen, beraamt men daar plannen om tusschen beide plaatsen een recht- streeksche stoombootverbinding tot stand te brengen. Tot heden gaat de visch byna zonder uitzondering via Hoek van Holland en Harwich. BINNENLAND. Een IJmuider treiter op een mijn geloopen. Van Schiermonnikoog wordt aan het Hdbl. geseind: Vrijdagmiddag één uur landde aan het strand tegenover het Strandhotel een sloep met de geheele bemanning van den treilerYmuiden 49 „Amster dam". De treiler was Dinsdag uit IJmuiden vertrokken en stootte Don derdag voormiddag 11 uur op een mijn ten N.W. van Ameland. Des namid- _s te 4 uur werd de zinke treiler verlaten bijna 24 uur had de bemanning geroeid. Doornat en uit geput kwam zij aan en werd in het Strandhotel liefderijk verzorgd en van het noodige voorzien. Tijdelijk gezantschap bij den Paus, De Paus heeft met het gebruikelijk ceremonieel mr. Regoufc in de troon zaal ontvangen, toen deze zijn geloofs brieven kwam overhandigen. Na een kort gesprek hier heeft de Paus den heer Regout nog korten tijd ontvangen in zijn particuliere bibliotheek. De heer Regout heeft daarop een bezoek gebracht aan kardinaal Gaspari en is vervolgens gaan bidden aan het gral der apostelen in de basiliek van SI. Pieter. Scheepsbouw. De Stoomv.-Maatschapplj „Neder land" heeft gisteren aan de Nederl. Scheepsbouw-Maatschappij te Amster dam den bouw opgedragen van een vrachtstoomschip van 10,000 ton. Het schip zal een duplicaat zijn van het reeds op die werf voor dezelfde maatschappij in aaubóu w zijnde stoom schip „Borneo". Het spoorwegongeluk bij Hattemerbroek. Voor de arrondissementsrechtbank te Zwolle werd behandeld het spoor wegongeluk bil Hattemerbroek op 25 Juli 1915. Een 23 jarig stationsklerk was gedagvaard wegens het door schuld doen ontstaan van gevaar voor het verkeer door stoom op den spoor weg, wulk feit iemands dood ten ge volge heeft gehad. De stationsklerk van Hattemer broek, als getuige gehoord, verklaart, dat bekl. hem op 25 Juni verving, dat bij bekl. heeft ingelicht omtrent den dienst en dat naleving der iustruc- ties gevaar als het nu gebeulde uit sluit. Bekl. bekent volledig. Hij erkent onnadenkend ontijdig den wisse) te hebben overgehaald on verontschuldigde zich door te ze; dat hy spoorwegroutine mist. Het O. M. eischte 4 maanden hech tenis. Auto-ongeluk. Een militaire auto, bestuurd door kapitein Dudok van Heel, is Vrijdag te Heesch (N.-Br.), door het loslaten van een stuurpljp, tegen een boom gereden. De bestuurder werd er uit geslingerd en brak een been. De naast hom zittende geleider werd inwendig gekneusd. Twee mede-in zittenden, ook militairen, lieRen lichte verwondingen op, de een aan been, de ander aan een arm. De auto werd zwaar beschadigd. Uit Oss werd een brancard gehaald voor het ver voeren van de gewonden. Eon vrouwelijke rijwieldief. De Utrechtsche recherche heeft een vrouw aangehouden, die er haar werk van maakte, ry wielen te ver duisteren. Zij huurde bij rijwiel- reparateurs en verhuur-inrichtingen fietsen, z.g. voor enkele uren, maai de aldus verkregen machines bracht zij alle naar particuliere beleenings- banken, waar zij de rijwielen ver pandde. Dat heeft zij gedaan met een stuk of 5, 6 fietsen. Zy verklaarde, zich aan het misdryf te hebben schul dig gemaakt, om aan geld te komen voor haar levensonderhoud. Zy is al 54 jaar; haar man werkt op een fabriek in het noorden des lands, maar al een jaar vertoefde zy alleen te Utrecht en kwam zoodoende zonder middelen van bestaan. De vrouw zal ter beschikking der justitie worden gesteld. Inbreker gesnapt. Herhaaldelijk kwam het den laat sten tyd voor, dat inbraak werd ge pleegd in fabrieken in den omtrek van Amsterdam en de daders dan de drijfriemen der daar aanwezige ma chines stuksneden en ontvreemden. De politie te Watergraafsmeer was op haar hoede en Vrijdagnacht om streeks 3 uur werd een persoon aan de Weesperzijde aldaar door den dienst- doenden brigadier van politie Matter aangehouden, die een heerenrijwiel by zich had, waarop gebonden was een zak, inhoudende drijfriemen. De herkomst van rijwiel en dryfriemen kon de persoon niet opgeven. Hy werd overgebracht naar het politie posthuis aan de Linnaeuskade en hedenmorgen kwam men tot de ont dekking, dat hij drijfriemen en ry- wiel ontvreemd had uit de timmer fabriek van de heeren Albers, aan den Ringdyk, aldaar. De dader is de 23-jarige R. H., wonende te Amster dam. Htj werd reeds driemaal ver oordeeld wegens diefetal met braak. UIT DE PERS. Het „Algemeen Handelsblad", het welk de rede van den Duitschen rijks kanselier bespreekt legt vooral den nadruk op de volgende uitlatingen „Duitschland moet zijn positie zoo, uitbouwen, bevestigen en versterken, dat andere mogendheden nooit meer aan een insluitingapolitiek zullen den ken. (Stormachtige bijval van alle zijden.)" Wy zullen denstryd voortzetten... tot de baan vrij wordt voor een nieuw, van Fransche rancune en Moskowiti- sche veroveringszucht en Engelsehe voogdyschap bevrijd Europa." Dit kan toch al weinig anders be- teekenen, meent het blad, dan een streven naar de volstrekte oppermacht van Duitschland in Europa. Verder vraagt het blad: „Hoe staat Neder land tegenover dien wensch van Duitschland" en het geeft aldus ant woord Wij gelooven niet dat één goed Nederlander met onverschilligheid van de Duitsche eischen kennis heeft genomen. De volstrekte oppermacht van één staat, die met geen „rancune", geen eischen en wenschen en rechten van andere staten rekening behoeft te houden, zou beteekenen dat de onafhankelijkheid van ons land slechts zoolang en in zooverre bleef bestaan als de belangen van het oppermach tige land dat toelieten. Beter gezegd zoolang en in zooverre als de regeer ders van dat land meenen dat de belangen van dat land gedoogen. Ook zonder dat ons land tot eenig ver bond gedwongen wordt heeft zulk een oppermachtige positie invloed wij denken, om een voorbeeld te noemen, aan onze vrije Rijnvaart. Er kan geen twijfel aan bestaan het bereiken van het oorlogsdoel zoo- als dat door de Duitsche regeering is geformuleerd, is in lijnrechten strijd met de Nederlandsche belangen. Na oen uiteenzetting, dat het blad niet behoort tot een „oorlogsparty", zegt h :t blad verder, dat hetgeen door den Rykskanselier als hetoorlogs doel van Duitschland openbaar is gemaakt, de Nederlandsche belangen ten nauwste raakt en in den weg staat. Het „Nieuws van den Dag" zegt dat alles beter is dan een oorlog, en het voegt er aan toe, wat komt het er op aan of oen klein stukje van onzen grond van ons wordt weg genomen. Het Hbld. zou hier aan toe willen voegen„of enkele tien duizenden Nederlanders tegen hun zin bij een ander land worden ingeiyfd". Er kunnen zich omstandigheden voordoen dat niet alles beter is dan een oorlog. Op het ernstige gevaar, dat het Duitsche oorlogsdoel voor ons land inhoudt dient gewezen te worden. De regeering, die de volle verant woordelijkheid voor het nageslacht zal dragen, indien ons volk, zonder' één slag voor zyn vrijheid gedaan te hebben, in een gemeenschap met andere politieke en sociale idealen, met een andere geestesrichting en een andere ontwikkeling, geabsorbeerd mocht word6n, zal zeker dat gevaar ook zien en begrijpen. SPORT. Terrein Boluxg (3-5 uur). H.F.C. 1-AmjL elftal. De oorspronkeiyk aangekondigde wedstrijd tegen Z.V.V. gaat niet dooi-, daar de Zaandammers ter elfder ure seinden geen elftal op de been te kunnen brengen. Toch is 't H.F.C.-bestuur er nog in geslaagd een Amsterdamsche com binatie bereid te vinden hier te komen spelen. Volgens opgave moet dit een sterk elftal zijn d3ar in de onlangs gehouden seriewedstrijden te Amster dam een volledig V.V.A. met 4—0 klop kreeg, terwijl ook een Blauwwit- elftal en een sterke Ajax-combinatie met sprekende cyfers verloren. Voor de H.F.C.-ers dus reden om op hun tellen te passen willen zy een dergeiyk lot ontgaan. We twyfelen niet of de voorhoede, speciaal de rechtervleugel, zal al haar best doen ook dezen keer den Amster- damschen keeper 't meest te laten visschen. Is de verdediging eveneens in den goeden vorm van verleden week dan wacht ons bepaald een spannende en aantrekkeiyke wedstrijd. Laatste berichten. Van het Westelijke gevechts terrein. Parijs, 20 Augustus. De stryd dei- artillerie blijft nog steeds hevig op het grootste deel van het front. Op den Lingekopf en de Scbatz- mannele hebben de Duitschers aan- zienlyke verliezen geleden. Een groot aantal lijken van Duitschers is ge vonden op het terrein van 250 meter, dat de Franschen vermeesterden. Vnn het Oostelijke gevechts terrein. Weenen, 20 Augustus. Door den opmarsch van de troepen der bond-

Heldersche Courant | 1915 | | pagina 2