S. COLTOF, Kanaalweg. S. COLTOF, Kanaalweg. Prima BLAUWE GERIBDE ZIJDE DE OORLOG. GUMMI-n WATERPROOF- MANTELS. VOOR BLOUSES EN COSTUUMS. 58 cent. AGENDA. Witte Bioscoop, Koningstraat. Hoofd nummer: „Hot 8sto gebod". Cinema Palace, Binnenhaven 2. Hoofd nummer: „De bank der duisternis". :'.r. Aug. Concert Badpaviljoen Huisduinen, 7.30 -it.30 uur. 2f. Aug. Groot Zomerconcert in den tuin van Casino, S uur. De algemeene toestand. MARINE EN LEGER. 1)0 kapt.-luit. ter zee A. J. Breda Klevlnenburg, thans geplaatst te Kiilond Bath, wordt 20 dezer goplaatst in do rol van Hr. Ms. Wachtschip te Wil lomsoord en belast mei do betrekkin van commandant van llr. Ms. „Zeeland", tor ver vanging van den kapt.-lult. tor zoo M. Sclioo, welke met don 28slen dezer lydolLlk wordt, ge plaatst te 's-Gravenliago. Do korporaal-zoemilicionmachinodrijvor J. W. Kamp is mot ingang van 25 dozor bovordord tot sergennt-zcomilicïenmacliinodr ijver. BH beschikking van den minister van ma rine zijn de volgende plaatsingen gelast de kapitein der mariniers C, P. van Borselon mot 21 dozor tijdelijk goplaatst te Bath dn' kapitein-luitenant ter zee A. A. Visser, thans tijdelijk goplaatst te 's-Gravonhago, 80 dezer gestold ter beschikking. n Hr. Ms. „Van Galon". Do nieuwbenoemde luitenants ter zee 8e kl A. SchofTelaar, W. Harmson en P. Kranenburj zün In de ilirectie'der marine le Willemsoor. g•■plaatst aan boord van Hr. Ms. pantserscliip „kortenaor". STOOMVAARTBERICHTEN. Stoomvaart-Maatschappij „Nederland". Blindu vertrok 21 dozor van A'dam naar Java. Billtton.uitr., vertrok21 dozer van Gonun. Java, thuisr., vertrok21 dezer van Colombo. Kon. Emma, thuisr., vertr. 21 dozor v. Singapore. Grotius, uitr., pass. 22 dezer Porim, Kangean,uitr„ vertrok22dozer van Suez. Iladja,uitr., vertrok 22dezer van Gravesend. 1'rins dor Nodorl„ uitr.,arriv. 23 dozor to Genua. Rotterdamsche Lloyd. Besueki vortrok 21 dezer van R'dam naar Java. Tainbora vertrok 22 dezer v. R'dam n. Batavia. Mnnado,uitr.,pass. 19 dezGr Malta. Ophir,uitr.."i s. 19 dezer Gibraltar. L)|ubrós, uitr.,arriv. 21 dezer le Sabang. Tnbanan, uitr.,arriv.22dezor to Gravesend. Koninklijke Hollandsche Lloyd. Duitland arriv.21 dozor van A'dam t.c B.-Ayres. Prisia, uitr., vertrok 21 dezer van Pemambuco. l.'lrla, tliuisr,, pass. 22 dezer ïenorilïe. Hollaudia, tliuisr., vertr. 21 dezer v. Montevideo. Tulinntia, uitr., vertrok 22 dozer van Coruna. Zaanland, uitr., arriv. 21 dezer teBahia. Kon. West-Indische Maildienst. i 'ommewyno, uitr., pass.21 dozer Pinisterre. OranjoNas8au,tbuisr.,arrlv.2Sdezerte Lissabon. Pr. Willem V, uitr., vertr. 21 dezer v. Cap Haltien. Haven ie Nieuwediep. 21 Aug. Aangekomen van Londen en vertrokken naar Harlingen Eng, s.s. „Stading". Op zün reis 3 mijl W.t.W. van Bergen m(fn gepasseerd. Idem van Harlingen naar Londen Eng. s.8. „Groningen". 22 Aug. idem van Harlingen naar de'fynoNed. s.s. „Beslevaer". idem van Harlingen naar I.eith Eng. „Amulet". 23 Aug. Idem van Göthenburg naar Grouingen Ned. zeetjalk „Gebbina", ach. J. Beoki u Harlingen naar Huil Nodorl. i„l„r Tatr" „Minister Tak". Burgerlijke Stand van Helder, van 21 t. m. 23 Aug. '15. BEVALLEN: F. Hilhorst-Boon. •7,. M. van Thiel Zoetelief, z.M. Fokke Gauw, d.A. Gronter Ko ning, d.; C. S. Steijvers van Orse- len-v. d. Meer, d.; A. Zijlstra-de Ree, z. OVERLEDEN: J. H. Butjkes, 43j. Staatsloterij. Trekking van Maandag 23 Aug. 3e klasse, 9e lijst. No. r.583 f1500. No. 80, 1420 9234 ieder f1000. Noa. 6365, 13993, 14749, 10016 ieder f400. No. 6510, 15498 ieder f100. VISSCHERIJ BERICHTEN. Nieuwediep, 21 Aug. Aangebracht door 45 leurders5 lol 10 stuks groote tong, por stuk I I - 10 tot. 30 stuks middeltong, per stuk i» cL, 10 tot 30 stuks kleine tong, per stuk 20 et., 1 tol 2 mond sportschol, per mand t 7.— a f 9 1 tuL 2 mand kleine scnol, per mand (3.00 a r -t.00, 1 tot 2 mand schar, per mand f 5.00, 500 stuks niulotmanncn f2B6 per 100. Van vletten: 250 stuks pietermannen f2.85 pnr 100 stuks. 23 Aug. Van vlotten 300 stuks pietorman f S. a f3.80 por 100 stuks, 250 stuks makreel ft u f5.80 per 100 stuks. MARKTBERICHTEN. Alkmaar, 20 Aug. 1916. KAAS. Fabrieksknas meikaas f—.—. jonge kaas kl. fabriokskaas f 5260a f—.—, kleine boerenkaas 103.-, commissie fabriekskaas f48.—. comihis- slu boerenkaas f61.-, mlddolbaro fabriekskaas f middelbare boerenkaas f60.—. Aange vuurd 817 stapels, wesende 206.272 K.G. Handel kleine redelijk. Alkmaar, 21 Aug. 1915. Aangevoerd 0 paarden f0— a f0—69 kooien en ossen f 180 a f376, tö nucht. kalveren f12,— n r 24,273 magoro schapen f 18.— a f-10,— - lammeren f a f 27 magere .varkens I 20,- af43.-, 165biggen 115.-af24,- .Sbokkou un geiten f 6,- a f 10,-, 0 klpino bokjoH 10.- a I' 0.—. boter, por kop laagste prijs A midd.piïs ro.76, hoogste prijs f032-'. aango L344 kop, eieren f6,— a f7, por 100, oonden- a ro.- Hoorn, 21 Aug. 1916. Tarwe f9,—af 11,50, gerst f 9,-a riO,60, haver f8.- a f8,60, groeneorwton ri",— a 00,-, vale id. f20.- a f21.60, grauwe id.1'26.— a f 29,-, br. boon. I a I',-,karweiz. f af-.—mostordz. 181.76 a i'32,76, koeion f nfO—, 0 schapen 100,— a f—0 lammeren faf—,—. 0 kalve ren f-,- a f—0 varkens f— 0- biggen f0,- a f—- paarden fkipoieren f6,75 a f6.-, 8050 kop boter 76 a 80 et. por kop. Hooru, 30 Aug. 1915. Aangevoerd 607 votte schapen f33,— a fC lammeren f22,— a f33,60- Handol stug. Purmerend, 24 Aug. 1916. 28 stapels Fabriekskaas per 50 K.G. t f 114 Boerenkaas 60 I 2 Commissie 50 f 2 Middelbare 60 f 0 Goudsche kaas 50 f 1025 K.G. Boter per K.G. f 1.66 Si f 882 Kundoron: 374 vette per K.G. f 0.86 f 606 inelke en gelde f 180.- f 390.- 60 Stiereu f 000.— f 000.- 24 Paarden f 000,— f 000.— 81 votte Kalveren per K.G. f 1— f 271 nuchtore id. per stuk f f Slaehtkalvoron f 10.— f Fokkalveren per stuk f 16.— f 207 vette Vnrkens per K.G. f 0.84 f 31 magere id. per stuk f 85.— f per stuk f 11.— f 28.— 1' 32.- f- 64.- 178 Biggon 1870 Schapen Overhoudurs 746 Lammoron f 17.— f Ganzen f 0.— f Kalkoenen f 0.— f Zwanen f 0.— f Kipoioron per 100 stuks f 026 f Eendeloren 100 T 0.— f Kievitseieren por stuk f 0.— f 800 zak Appelen f 1.60 f 1200 zak Peren f 1-26 f llnndol molke- on goidokoeieu inalig; vette kalvoron stug; fok- uu slacUll;a.'voren vlug veltu varkens vlugmagere varkens matig; biggon matig De oneiudige reeks oorlogsverkla ringen is sedert Zaterdag weer met een vermeerderd, zoodat het aantal thans x 1 bedraagt. Italië, dat tot dusver nog maar al leen in oorlog was met Oostenrijk, heeft de tweede oorlogsverklaring in de wereld gezonden en aan Turkije de „vrede en vriendschap" opgezegd, die den 18en October 1912 te Lau- sanne voor „ecuwig'' werd aangegaan. Eeuwigheden duren kort in deze da gen, nog korter dan „drievoudige verbonden". Deze oorlogsverklaring, die reeds weken lang te voorzien was, veran dert niots aan den feitelijken toestand. Het dwaze van het geval is, dat Italië nu ook maar niet dadelijk den oorlog aan Duitschland heeft verklaard. De oorlogsverklaring van Italië aan Turkije wie een hond wil slaan kan allicht een aantal stokken vinden staat in nauw verband met de pogingen der geallieerden om de Dar- danellen te forceeren. Wat tot nog toe niet gelukt is aan de Engelseh- Fransche troepen, ondanks de groote offers, die zij daarvoor hebben ge bracht, zal nu worden herhaald met behulp der Italiaansche vloot, wellicht vau Italiaansche troepen. Het is wel merkwaardig, dat deze oorlogsverklaring dat zij de laatste zal zijn in dozen van oorlogsverkla ringen wemelenden tijd is niet te verwachten, en de hoeveelste het is durven wij niet meer te zeggen wij zijn er den tel bij kwijt geraakt! - juist een jaar komt nadat de oorlogs verklaring van Japan aan Duitsch- iand plaats had. Dat wil zeggen: Op 16 Augustus 1914 stelde Japan liet ultimatum aan Duitschland, om Kiautsjau af tc staan; Duitschland liet daarop den Japanschen gezant mededeelen, dat hot op die vraag geen antwoord wensohte te geven, waarop Japan den 23en Augustus de oorlogs verklaring aan Duilschland afzond. Welke de gevolgen van deze nieuwe oorlogsverklaring zullen zijn, mofeten wij afwachten. Reeds Zaterdag bleek het, dat ecu Duitsche sttijdmacht in de golf vau Riga was doorgedrongen eo daar den Russen eenige verliezen had toege bracht. Al vroeger hadden de Russen daarvan melding gemaakt; maar het resultaat van de gevechten aan den ingang van de golf van Riga bleek toch eerst uit de sedert ontvangen Duitsche en Russische berichten. Nadat de Duitsche torpedobooten een opruiming hadden gehouden onder de handig aangelegde spernetten en mijnvelden kon een Duitsch eskader de golf binnendringen en daar een gevecht leveren, waarbij drie Rus sische torpedobooten werden ver nietigd, en eenige torpedobooten be nevens een groot schip wer den be schadigd. De Duitsche vloot verloor drie torpedobooten, waarvan er een zonk, een op strand werd gezet, en een derde nog naar de haven kon worden gebracht. Het Russische bericht meldt nog, dat een Duitsche kruiser door een Engelschen duikboot tu den grond werd geboord; van Duitsche zijde is dit echter niet bevestigd. De belangrijkheid van de geheele manoeuvre is echter, dat de Duitsche schepen er in geslaagd zijn. de golf van Riga binnen te dringen; zy kunnen dit weer doen en dus de ge vechten, die te land om bet bezit van Riga worden geleverd, van de zeezijde ondersteunen door hun zeestrijdmacht. Voorloopig zijn zij echter nog niet zoover. De Duitsche legers blijven de ver volging voortzetten, en doen dat van dri6 zijden met. zooveel kracht, dat de vestingwerken van Brest-Litowsk nog slechts aan ééue zijde niet om singeld zijn. In het Noorden heeft Von Gallwitz den spoorweg Bjelostok - Brest. bezet, en zuidelijk van zijn standplaats be zette de groep van prins J.eopold van Beieren de spoorverbinding van Brest naar het noorden bij Wysoko Liiowsk. In het zuiden is elke uitgang afge sloten door de legers vau Mackensen, die de beide oevers vau den Boeg hebben bezet, en tusschen die rivier en de moerassen van Poljesj opruk ken. Slechts de weg naar Minsk staat nog voor de Russen open. Dat de Russische legers ia de stel ling van Biest zuilen blijven, om daar den beslissenden slag af te wachten, is niet te denken. De groot vorst weet. nu, uit het lot van Kovno en Ngvo Georgiewsk, dat het met vestingen niets gedaan is, en dat een legermacht in een vestingsgordel opgesloten met vrij groote zekerheid in handen van den vijand vallen moet. Een Russisch bericht, over den val vau'Kovno en Novo Georgiewsk ge schreven, erkent, dat „niet alleen veldversterkingen maar ook perma nente werken, vrijwel machteloos zim om de vernielende kracht van het gesehut te weerstaan." En wel wat laat, komen de Russische „des kundige kringen" tot de overtuiging, dat de vestingen nog maar aileen van nut zijn iu samenwerkiug met de manoeuvres van het veldleger. In West-Europa is die stelregel al sinds onheuglijke tijden erkend, en in toepassing gebracht. Het is dus niet denkbaar, nadat men in Rusland tot de bovenstaande overtuiging gekomen is, dat grootvorst Nicolaas zijn leger in Brest zal opslui ten. Veeleer zal lilj, nu de terugtocht wegen naai' alle richtingen zijn afge sneden, zijn leger pogen te vervoeren naar het noordwesten, naar Minsk, dat op den weg naai' Moskou ligt. De toestand is thans zoo, dat het Russische leger verdeeld is in drie groepen, tusschen welke de directe verbinding verbroken is. Dé zuidelijke groep, aan den Dnjestor en de grens van Bessarabië staande, is door de legers van Mackensen gescheiden van de middengroep, die op Brest Litowsk terugtrok en daar poogt zich aan de vervolging van de legers van prins Leopold van Beieren te ont trekken. De noordelijke groep opereert in Koerland en is door von Gallwitz, die den spoorweg naar Bjelostok be zette gescheiden van de middengroep. De zuidelijke groep staat tegenover de legergroepen van von Böhm Ermolli, von Linsinger en Pflanzer- Baltiu. Tegenover het Russische cen trum staan de groepen van Mackensen, Leopold vau Beieren en Hindenburg. Het oostelijke Russische leger, in Koerland, staat tegenover de groep van Below, die thans poogt Duna- burg en Wilna te nemen. („Hbld."). De rede van den ttijkskanselier. Het Wolff-Bureau to Berlijn seint aaii het Handelsblad „Het „BerlinerTageblatt" publiceert een uittreksel uit het alarmeerend artikel van het „Algemeen Handels blad" omtrent de rede van den Rijks kanselier en zegt dat naar zijn inzien het Amstordamsche blad uit deze rede veel gedistilleerd heeft wat er heelemaal niet in voorkomt. „In tegenstelling met de opvatting van het „Algemeen Handelsblad" leest de Kopenhaagsche „National TideDde" in de kaDseliersreöe heel duidelijk het voornemen tot bevrijding van Polen en zegt: „met bijzondere belangstelling zal men in de kleine staten zijn aandacht wijden aan dien passus van redevoering, volgens wel ken Duitschland de onafhankelijkheid der neutralen wil beschermen en bewaren."" Het Handelsblad antwoordt hierop Wij hopen van harte, dat het „Ber- liner Tageblatt" en „Poliriken" gelijk hebben en wij ongelijk. Maar wij hebben, naar wij meenen duidelijk, uiteengezet, waarom wij de rede van- don Rijkskanselier niet anaers'konden lc-zen en begrijpen dan door ons is gedaan. De eenvoudige mededeeling van het „Berliner Tageblatt", dat iri die* rede niet staat wat wij er in vinden, hoe moedgevend zij moge zijn, is geen argument en kan ons niet overtuigen. Evenmin het betoog in de „Frank- furteï Zeitung" naar aanleiding van ons artikel, dat, Duitschland er nier aan denkt Holland'sonafhankelijkheid aan te tasten en dat wij hot recht missen aan de eerlijkheid van de verzekeringen daaromtrent te twij felen. Immers wij twijfelen niet aan de eerlijkheid van die verzekeringen en hebben dat duidelijk gezegd. Waar aan wij twijfelen is aan de moge lijkheid, dat, heeft Duitschland een maal de volstrekte en ongebreidelde machtspositie in Europa, waarom, naar de Rijkskanselier zegt, thans gestreden moet worden, toekomstige regeerders van Duitsehlaud in allo voorkomende gevallen dezoifde op vatting als wij van onze onafhanke lijkheid zullen hebben. Een neutraliteitschending. Bij de vervolging van de Eugelsche onderzeeboot „E 13", aan de Deensche kust hebben do Duitsche torpedoboo ten de vervolging voortgezet tot in de Deensche wateren, en dus de Deensche neutraliteit geschonden. Het te Kopenhagen verschijnende blad „Politiken" schrijft daarover: „De Zondag'begane schending onzer neutrailiteit is van zeer ernstigen aard. Een regel van hot volkenrecht zegt, dat de strijd niet op vreemd zeegebied mag worden gevoerd. Hier- tegoh heeft ae commandant eener Duitsche torpedoboot ernstig gezon digd. Wij kuunen er echter niet aan twijfelen of die rechtsbreuk zal door zijn meerderen worden gedesavoueerd en officieel verontschuldiging worden aangeboden. De beide gevallen, waarin de geallieerden in dezen oorlog de neutrale zeerechten hebben geschon den, door voortzetting van den strijd in neutrale wateren, waren bij de beschieting van de „Dresden" aan de kust vau Chili en de beschieting van de „Albatros" in de Zweedsche wateren. Iu. beide gevallen heeft Duitschland geprotesteerd. „De schending van de Deensche neutraliteit heeft plaats geluid onder omstandigheden, die geen twijfel er aan laten, dat de aanvaller wist, op Deensch gebied te zijn. Het is natuurlijk dat Denemarken, tot dusver den plicht der neutraliteit- trouw vervuld hebbend, thans niet wil, dat de oorlog in zijn zeegebied worde gevoerd. Derhalve moet het verwachten, dat de Duitsche regee ring niet alleen de noodige veront schuldigingen zal aanbieden en leed wezen over het gebeurde uitspreken, maar tevens ook aan de comman danten van Duitsche schepen strenge en duidelijke bevelen zal geven, zoa dat de begane neutraliteitsschennis de laatste blijven zal." Duikboot tegen duikboot. „Central News" seint de volgende levendige beschrijving van een gevecht tusschen een Oostenrijksehe en een Italiaansche duikboot uit de „Stampa": Een Italiaansche duikboot kruiste, zag een vijandelijke duikboot, die met groote snelheid naderde. De comman dant besloot, er geen jacht op te maken, maar manoeuvreerde zoo, dat hij dicht bij de ,Ttaliaansche torpedo- boot kwam, voortdurend doende alsof hij den vijand niet bemerkt had. Toen de twee onderzeeërs tegenover elkaar lagen, vuurde de vijand een torpedo af, die miste. Toen volgde een prachtige strijd. De twee duik boten streden anderhalf uur, steeds trachtoad elkaar te torpedeeren en soms bijna met elkaar in botsing komende. Elk der düijibooten, zorgde ervoor, niet dwars vóór de lanceor- byizon van den ander to komen, want hét was .een strijd - op leven en dood. Intusscheu kwam de Italiaansche torpedoboot dichterbij, gereed om de Oostenrljksche duikboot als die aan de oppervlakte zou komen, te beschie ten en tot zinken te brengen. Tenslotte slaagde de italiaansche duikboot erjn, in de gezochte positie te komen. Het Oostenrljksche vaartuig schoot iu den blinde nog twee torpedo's af. Zij gingen voorbij zonder schade te doen en het volgende oogenblik raakte do Italiaansche torpedo de Oostenrljksche boot vol midscheeps, waarop zij zoo snel zonk, dat geen enkel man der equipage gered kon werden. In de Golf van Riga. St. Petersburg, 22 Augustus. De generale staf van de marine maakt bekend: Den lGden Augustus hervatte de Duitsche vlooi. mol. grooto kracht haar aanvallen op onze posities aan den ingang van de Golf vau Riga. schepen weervonden gedu rende don I6er. en den 17den de aanvallen des vijands, wiens ver borgen toebereidselen tot het door dringen in den Golf door nevelachtig weer Waren begunstigd. Den JSden, gebruik makend van een dichteu mist., drongen ten slotte aanmerkelijke strijdkrachten iu de Golf van Riga, door, terwijl onze sehepen hun tegenstand voortzetten en zonder het contact met den vijand to verliezen, zich terugtrokken. Don 19den en deu 203ten voerde de vijand in verschillende richtingen verkenningen uit; tezelfder tijd kwam hij iu botsing met onze oorlogsschepen, waarbij hij aanzienlijke verliezen leed. Aan Russische kant valt het verlies te boeken van de kanonneerboot „Siwoetsj", welke glorierijk onderging. Daar staat tegenover, dat van de Duitsche vloot twee kruisers en 8 torpedobooten zijn buiten gevecht ge steld, n.1. voor een deel in den grond geboord en voor een deel onklaar geschoten. Tegelijkertijd zijn onze bondge- nooten er in geslaagd in de Oostzee een der sterkste Duitsche dreadnoughts te torpedeeren. Het geval met de „E 13". De Engelsche legatie maakt een communiqué over het stranden van den onderzeeër „E 13" openbaar, waar in ongeveer dezelfde lezing van het geval wordt gegeven dan wij op pag. 1 publiceerden. Een gevecht aan de kust. Uit Vlissingen wordt geseind: Maandagmorgen vroeg werd uit de richting van de Belgische kust eer. buitengewoon zwaar kanongebulder gehoord, vuurstralen waren af en toe duidelijk waarneembaar. Het knnon- gcbulder was afkomstig van Engel sche oorlogsschepen, die ongeveer ter hoogte' van Knoeke lagen. Een aantal torpedobooten en een watervliegtuig namen.aan de beschie ting van de kust en vau de haven van Zeebrugge deel. Geen afzonderlijke vrede. Nog eens weer worden alle geruch ten omtrent hel sluiten van een af zonderlijken vre-le met Rusland krach tig en categorisch tegengesproken. Twaalf zoons gesneuveld. Naar do „Meraner ZeituDg" mede deelt, zijn twaalf zoons eenc«r Tiroler- familie gesneuveld. Allen behoorden tot het. regiment der keizerjagers en hadden deu leeftijd van IS tot. 40 jaar. Twee hunner vielen in Polen, drie op de slagvelden van Galicië, twee werden op Italia.tnschen bodem door granaten gedood, twee andoren vielen iu Bessarabië en drie aan de Sryl. Katoen als absolute contrabande. Te bevocgder plaatse vernam het Handelsblad, cfcii- het verklaren vau katoen tot absolute contrabande hoogstwaarschijnlijk geen verandering zal brengen in den toeslaud, wat ons land betreft. Door bemiddeling van de N. O. T. toch wordt in de laatste, maanden de katoen, benoodigd voor de spinnerijen in Nederland, hier te lande aangevoerd. De N. O. T. garan deert, dat de katoen uitsluitend voor gebruik hier te lande is bestemd. In dien toestand zal na de verklarini_ van katoen tot absolute contrabande geen wijziging komen, te minder waar de N. O. T. juist oorspronkelijk is opgericht met het doel om den aanvoer voor gebruik hier te lande mogelijk te maken van goederen, die absolute of conditioneele contrabande zijn. PLAATSELIJK NIEUWS. Bij Miniateriöele beschikking is door den Minister van Staat, Minister van Binnonlandsehe Zaken, benoumd tot assistent, aan de Technische Hooge School te Delft, voor het vak werktuigbouwkunde, de heer J. Verschoor Jr. Do tram vervoerde gedurende de vorige week 4117 personen naar en van Huisduinen, Mijn aangespoeld. Zondagmiddag deed een geweldige slag do ramen der huizen davuren, 't Bleek een mijn te zijn, die des mor gens nabij de batterij Vischmarkt was aangespoeld en dooi- de autoriteiten tol springen was gebracht. De mijn rankte bij vallend water op de steeneu vast. De militaire au toriteiten namen zeer uitgebreide vei ligheidsmaatregelen en zetten een groot doel vau den ouden Helder af, n.1. van het Westplein tot dén Wind wijzer, don djjk, de DIjkstraat en vele aangrenzende straten. Bij het opko men van den vloed heeft men toen de mijn onder de Teselsche kust ge sleept, v/aar zij vernietigd werd. Begrijpelijkerwijs was de aange spoelde mijn het voorwerp van zeer groote belangstelling en de maatre gelen ter vernietiging werden door velen bijgewoond. Zilveren feest van „Helder's Harmoniekapel". 14 Augustus 1890 werd do vereeni- ging „Helder's Hannoniokapel" op gericht, 14 Augustus vau het ge denkwaardige jaar 1915 bestond zij dus vijfentwintg jaar, blakend van gezondheid en levenslust, blooionder en actiever dan ooit. Wat wonder, dat van vole zijden dit heuchclijk festijn herdacht werd, dat haar van alien kant hulde-betoogingen werden gebracht, dat do bloemen magazijnen in deu Helder waren ge plunderd tot het bljoongaron eener grootsehe hulde van lelies en rozen en gladiolussen, ja, dat zelfs „het peuninkske der weduw" niet ontbrak om mede te getuigen van de a goede en warme gezindheid, die jegens de vijfentwintig jarige bestaat. Vijfentwintig jaar en acht dagen: in de kracht van bet leven, vol nog vau idealen, Yan plannen voor de aanvaarden, dankbaar voor hot ver leden. Als oen stormwind kwamen ze aansnellen, dc huldebetoogin- gen; huppelend en dartelend, de een over d'ander, overstelpten zijdejubi- laresse met de aromen harer bloemen on toespraken en wenschon. We hadden er heusch geen erg in, dat het zóó zou loopeu. Wel zag je iets feestelijks, iets fuif-achtigs in de zaai allerlei deftige, oflicieele personen wel was er veel groen op het podium, zoodat er een feeststemming in de lucht hing. Ver3chillen.de leden van den Raad, de heer Oortgijsen in zijn kwaliteit van beschermheer der Vereeniging, do heer Bier steker als vertegenwoordiger van „Helder's Belang", andere bestuurs-, leden van doze laatste vereeniging, en van de afdeeling Helder van „Toonkunst" (de heeren Delgorgeen Haak), zij allen kwamen getuigen van hun belangstelling in dit jubilé. Toen ten slotte de Burgemeester, de heer Houwing, de zaal inkwam om van dezen huldigings avond getuige te zijn, was daarmede der Vereeniging „von allerhüchster Stelle" de eer be wezen, en zij kan waarlijk met vol doening op dit feest terugzien. Laat ons tenslotte nog vermelden, dat de directeur, de heer G. H. J. van den Bogaerde, gemobiliseerd ergens in Hellevoetsluis, voor deze gelegenheid was overgekomen, en, met een smaak vol bouquetje in het knoopsgat, straks het concert zou leiden. En zelfs toen de Voorzitter, de heer Esselman, naar voren trad en in een vloeiende toespraak de aanwezigen welkom heette, zelfs toen zeggen wo, kon niemand vermoeden, hóe het worden zou. De Voorzitter dan, na den Burge meester, de verschillende vertegen woordigers van hulde betoogende vereeuigingen en de aanwezige dames en heeren het welkom toegeroepen te hebben, herinnerde aan de aan vankelijke zorgen, waarmede de in 1890 opgerichte kapel in stand ge houden moest worden. Vooral de nervus rerum, het geld, ontbrak, wat toch voor een harmonie gezelschap, met al de instrumenten, een eerste vereischte is. Maar met energie sloeg het bestuur van toen er zich door heen. Vooral de laatste tien jaren is, zoo ging spr. voort, veel gedaan. Van het oude bestuur is de penning meester, de heer Snaphaan, de eenige „overlevende"spr. dankte hem voor al wat hij voor de vereeniging heeft gedaan en de vereeniging meende zijn jubilé evenmin onopgeinurkt te mogen laten voorbijgaan. Een gouden lorgnet was de hulde, door de Ver eeniging aan haren penningmeester' gebracht. Nog een tweeden jubilaris heeft de vereeuiging in haar midden; de heer van den Bogaerde, dio thans 10 jaar het directeurschap heeft ver vuld, eh die eenige maanden geleden een ander jubileum vierde, n.1. dat van zijn 30 jarig feest als stafmuzi kant. „U hebl", aldus zeide de Voor zitter, „uit ons muziekcorps gehaald wat er üit te halen was, we hebben verschillende prijzen meegevoerd, op concoursen behaald, zelfs gingen we op het laatste concours met alle eerste prijzen strijken". Als liulde; blijk bood de vereeniging haren direr tour eene grooto photo in lijst aaii van alle leden. De heer Van den Bogaerde be hoeven wij nog te zeggen, dat een stormachtig applaus op deze hartelijke woorden volgde - dankte met een kort woord, en hoopte dat de ver eeniging nog eens zou worden be vorderd tot het stedelijk muziekcorps van den Helder, en daarna beklom hij het bankje om den „Jubileum- marsch", compositio van liemzelven, te dirigeeren. Deze frissche, melodi- euse marsch bleek er goed in te zitten, en de Harmoniekapel bewees al dadelijk op welk hoog peil zij staat. Maar zie! toen begon het eigenlijk pas goed. Want achtereenvolgens ver schenen verschillende gelukwenschers ten tooDeele, en geen kwam met leege handen, 't Eerst de heer Biersteker, namens „Helder's Belang". Zoovele diensten hebben wij, als Vereeniging ter bevordering van het Vreemdelin genverkeer, van do Harmoniekapel gehad, het is niet te zeggen. Geen feestje, dat wo op touw hadden ge zet, of de vc-reeniging was bereid het op te vroolljken. Moge zij nog lange jaren bestaan en groeien en bloeien tot in lengte van dagen! En toen kwamen de bloemen, die weliswaar verwelken, maar waarvan het groen en het lint toch nog lang een tropee zullen blijven van de sympathie, die „Helder's Belang" dor Vereeniging toedraagt. Fanfares volgden en nauw waren deze verstomd, of'een welbespraakt dameslid kwam naar voren om na mens de ouders, vrouwen en meisjes der leden een krans te overhandigen. Bij de vele lauweren een nieuwe. De jubilee rende penningmeester kreeg 'n smaakvol gearrangeerde bloemkorf. Opnieuw klonken faufares en de heer Van der Kraan, namens de zuster-vei eeniging „Winnubst" droeg een krans aan. Niemand beter dan wij kennen do moeilijkheden, waar mede een dergelijke vereeniging te kampen heeft zeide deze heer. Voorts drukte by den wonsch uit, dat de vriendschappelijke samenwerking, die tusschen beide vereonigingen bestaat, moge blijven. Spr. voegde eveneens den heer Snaphaan een woord van hulde toe. Mejuffrouw Polak kwam, namens de „Casino"-directie met een „zéér kleine", niettemin uiterst smaakvolle bloemenhulde, en een zeer geestige, pétillante en pittige speech en hul digde ook den heer Snaphaan, die 25 jaar lang op de dubbeltjes paste, hetgeen heel wat zeggen wil. We noemden boven „botpenninkske der weduwe". De weduwe Hammer en weduwe Huis, die zoo menigmaal geprofiteerd hebben van de spontaneï teit der leden en voor wie menigmaal men weet het gecollecteerd en geconcerteerd is, brachten ook haar huldeeen eenvoudig, smaakvol bouquetje van gladiolussen en lelies, en het lag tusschen de andere, meer pompeuse bloemstukken, als een symbool van dankbaarheid. Nog waren we niet aan het eind. Want de heer Van Loo kwam, namens „Helder's Gomengd Koor" (van het welk eenige dames en heeren mede- faillictte" tooneolverooniging „Excel sior" hoopte spr. nog eens te zien herrijzen, en, met medewerking vau de Harmoniekapel, menige uitvoering te zien geven. Verder was nog ingekomen een krans van Café „Sport", en tele grammen van de Mandolineclub „Sere nata", den heer Koek en den Bond van Westfriesche Harmoniecorpsen. De Voorzitter, de heer Esselman, betuigde voor al die hulde zijn harte- lljken dauk. Hij hoopte op den verde ren steun van de buigerij, en deed, heel handig, een greep naar de muziektent, die nog steeds, als een idealistisch voorwerp, in de lucht hangt, 't Kon nu meteen mooi ge beuren, nu er zooveel edelachtbaren waren, dacht hij vermoedelijk. De rest was muziek en nog eens muziek daverend sloegen de klanken de lucht in en bewezen, voor wie het niet wist, dat de Harmoniekapel inderdaad waardig is tot stedelyk muziekcorps gepromoveerd te worden. Wij zullen niet al die nummers be spreken 't slot was, dat alle muzi kanten één voor één heengingen en den directeur als een razende lieteu 3taan maatslaan. Tot hij 't zelf merkte en de vlucht nam. En daarna kwamen de dames en heeren van 't Gemengd Koor, met hun „Muzikalen huisknecht", een kluchtspel met veel zang, terwijl heelemaal aan 't eind de beenen van den vloer gingenpermissie tot 3 uur. 't Geen voor den staat, van beleg waarlijk vrijgevig mocht worden ge noemd. Voor de weduwe Hammer werd f21.366 gecollecteerd^ in de pauze. Ten slotte moet nog vermeld, dat in den vroegen morgen van dezen dag, om 7 uur, eene serenade was gebracht aan den directeur, waarna een rondgang door de stad was ge volgd. GROOTE KEUZE BINNENLAND. toekomst, yan energie en durf; oud on wijs genoeg om op eigen beonen te sstaau, krachtig en wolgovo'rmd, werking hadden toegezegd), en gaf goedgezind om de toekomst, te durven I een oorkonde in lijst, üok de „bijna Uitvoerverbod verschillende groenten. De „Staatscourant" van Zaterdag avond (No. 196) bevat het Koninklijk- besluit van IS Augustus („Staatsblad" 373), waarbij mot ingang van Zater dag 21 Augustus is verboden de uit voer vau witte kool, pronksnijboonen, spersieboonen eu Heinrich Reesen- milit. wgcIuw. kinderen f 3000 f 1150 950 850 750 650 600 450 450 350 De Kroon behoudt zich voor, dit verbod tijdelijk op te heften of in bij zondere gevallen daarvan ontheffing te doen verleenen, De bedoeling van dit uitvoerverbod is geenszins den gebeelen uitvoer yan deze groentensoorten stop te zetten, want de productie daarvan is pnt- zaggelljk veel grooter dan het gebruik hier te lande., De bedoeling is dan ook slechts eene regeling van den uitvoer, n.1. eén gedeelte van den oogst tegen normalen prijs in het land te houden, ten einde dezen winter voldoende vatgroenten te hebben. Deze groenten zullen onder toezicht verwerkt worden in de fabrieken van Gebrs. Speyer, te Geertruidenberg, en indien de gemeentebesturen voldoende medewerking verleenen, dezen herfst en winter tegen normale pryzen ver krijgbaar worden gesteld. Voorloopig zullen de exporteurs ge houden zijn voor elke honderd K.G., waarvoor zy consent aanvragen, vijf tig K.G. ter beschikking te stellen. Verwacht wordt, nu door deze maat regelen de noodige groenten voor wintergebruik voor ons land beschik baar zullen blyven, dat de gemeente besturen in ruime mate gebruik zullen maken van de hun door den Minister thans geboden gelegenheid hun zelf werkzaamheid te toonon. Nieuwe pensioenwet voor de Land macht. Staat van het bedrag der pensioenen. Bedrag v.h. jaurl. Rangen eu lietrokkingou Generaal of luit.-gen. Generaal-majoor Kolonel Luitenant-kolonel Majoor Kapitein (ritmeester) Eerste-luitenant Tweede-luitenant Hoofdopz. v. fortifie. Opz. v. fortifie. le kl. Idem 2e kl. Idern 3e kl. Adjudant-onderoff. Serg.-maj. (opper-w.) Sergeant (wnchtm.) Korporaal Hospitaalbediende Soldaat Vischmeelfabriek te IJmuiden. Binnenkort zal te IJmuiden eene fabriek tot bereiding van vischmeel worden opgericht. Eene beslissing op de daartoe strek kende aanvrage heeft het gemeente bestuur echter aangehouden, omdat het eerst een technisch onderzoek wenschelijk acht. Duurder ijs. Aangezien de verschillende, bij het Centraal Bureau voor den IJshandel te IJmuiden aangesloten leveranciers aan de aanvraag voor levering van tjs niet kunnen voldoen, veroorzaakt door de overvloedige aanvoer van visch, betrekken zij thans het tjs van buiten en besloten den prijs met 40% te verhoogen. Tot deze maatregel was de IJ sfabriek der vischhandelaren reeds vroeger overgegaan. Werkloosheid. Honderden mannen en vrouwen uit Twentsche gemeenten, werkzaam in de textielfabrieken te Gronau, Nordhorn en Rheine, is. het werk opgezegd. Wéldra zullen zeer waar schijnlijk ook de ahdere Nederland- eclie werklieden aldaar worden ont slagen. Wat dit voor sommige Neder- landsche grensgemeenten beteekent, moge hieruit blijken, dat alleen uit de gemeente Losser ongeveer 2000 mannen en vrouwen in de textiel fabrieken aan de overzijde van de grens werkzaam zijn. Te Nordhorn zijn Zaterdag jl. de aldaar wonende Nederlandsche arbeiders van een 50- tal huisgezinnen ontslagen. 2500 2300 2100 1500 1000 900 850 750 700 650 600 500 400 300 280 240 250 226 200 150 124 110 Het auto-ongeluk bij Hees. De kapitein Dudbk van Heel, die Vrijdag bij een auto-ongeluk bij Heus beide beenen brak, is de heer A. Dudok van Heel, commandant van het wielrijders-depót te Gouda. Omtrent het ongeluk zelf vernemen wij nader het volgende De auto, het eigendom van den heer Haitsma Muiier, werd bestuurd door diens chauffeur Wassenberg. Behalve kapitein Dudok van Heel bevonden er zich nog drie luitenants en een adjudant onderofficier in. De snelheid van de auto was 50 K.M. Plotseling weigerde het stuur en ofschoon de chauffeur uit alle macht remde, kon hij niet verhoeden, dat het voertuig tegen een boom opreed. Zoo hevig was de schok, dat de zwengel in den boom drong. De toestand van den chauffeur, die eenige ribben brak, is zeer bevrodi- gend. Omtrent de verwondingen van kapitein Dudok van Heel vernomen wij nog, dat een been op twee plaatsen gebroken is, het andere heeft een gecompliceerde breuk. De kapitein bevond zich op een inspectietocht. Vol lof waren allen voor de spoedige hulp aan de slacht offers gebracht door den commandant, der houwitser-afdeeling, majoor Ton Bosch. (Hbld.) Geen plaats in de derde klas. Iedereen, die reist, weet, dat den laatsten tijd door tal van derde klasse passagiers doodkalm gebruik werd gemaakt van tweede en eerste, onder het mottodat er in de derde klas geen plaats meer was, een argument dat wel eens juist was, maar >n hon derd andere gevallen eenvoudig 'n verzineel kon worden genoemd. De directie der Staatsspoor schijnt tegen dien willekeur thans streng te willen optreden. „Het Centrum" deelt do volgende kennisgeving mee De directie der Staatsspoor maakt aan het personeel bekend, dat het plaats nemen door reizigers derde klasse in coupe's eerste klasse is aan- gegrooeid tot een ergerlijk misbruik. Het personeel wordt bevolen aan het volgende streng de hand te houden Het plaatsen van reizigers met plaatsbewijzen derde klasse in af- deelingen, waarin reeds reizigers eer- - ste klasse zitten is verboden. Even eens is het toelaten van derde klas reizigers in doorgangs eerste en tweede klasse rijtuigen verboden. Coupé'a tweede klasse van gewone coupé-rijtui gen zijn zoo noodig door overstappen ledig te maken en te gebruiken voor derde klasse, reizigers, als het plaat sen van derde klasse rljzigers in do tweede klasse onvermijdelijk is. Laatste berichten. Van het Westelijke gevechts terrein. Parijs, 23 Aug. Officieel bericht van hedenmiddag: In Artois, vooral in het gebied van Neuville en Roclincourt, vortoonen de Duitsche batterijen oprnorkelijke bedrijvigheid. De Fransche batterijen verweren zich verwoed. In den sector Souchez Neuville geweervuur en gevechten met hand granaten zonder dat de infanterie in touw komt. Over en weer hevig kanonvuur in de streek vau Troye, op de hoog vlakte van Quennevières, aan het front van de Aisne en rondom Reims. In Argonne kortstondige gevechten met handgranaten en springbussen aan den westelijken zoom bij Fon- tairie Medame, Courte-Chauaséö en in het bosch van Bolante. In Woevre gevechten met hommen en granaten ten Noorden van Flirey. In de Vogezen louter kanonvuur in de streek van de Fecht. Op den Lingenkopf en denBarren- kopf hebben de Franschen zich na een bizonder doeltreffend voorberei dend vuur van eenige Duitsche loop graven meester eemaakt. Gisteren heeft een Frausch vliug- tuig de stations Lens, Hénin-Liétard en Loos en den spoorweg Rljsael Douai gebombardeerd. Van het Oostelijke gevechts terrein. Weenen, 23 Augustus. Officieel bericht uit het groote hoofdkwartier Ten oosten van de beneden-P ulwa en van den van Rfcsna (ten N.N.Q. van Wysoko Litowsk) naar het Hooi den gaanden spoorweg vyoedt de str(jd met groote felheid. De vijand ver dedigt iedere duimbreed grond zoo taai mogelijk, maar is toch op vele punten van het front teruggeworpen. Daarbij zijn tal van gevangenen in onze handen gevallen. Buitengewoon verwoed hebben on3e Zevenburgsche regimenten bij de ten noorden van kasna gelegen dorpen Gola en Su- chodol gevochten. Het 64e regiment infanterie heeft bij de bestorming van een door Russische grenadiers ver dedigde schans de uit 7 officieren en 900 man bestaande bezetting gevan gen genomen en 7 machinegeweren buit gemaakt. Voor Brest-Litowsk niets nieuws. Ten oosten van Wlodawa zijn Ryk- sche troepen tot voorbij de meren- streek doorgedrongen. In den sector om Wladimir Wo- lynski hebben wij, na de Russen te hebben teruggedreven, onze verster kingen tot bij Turyjsk (aan den spoor- weg naar Kowel) en de streek ten oosten van Rubonml vooruitgeschoven. In Oost-Galicië ishetrustiggebleven. Van het Zuidelijke gevechts-' terrein. Rome, 23 Augustus. Officieel be richt uit het groote hoofdkwartier In boven-Cordovole hebben wij een vijandelijken aanval, voorbereid en gesteund door hevig artillerie-vuur, afgeslagen.

Heldersche Courant | 1915 | | pagina 2