reclamTcorsets PRIMA ZIJDE MANTELS. Ingezonden Mededeeling. met JARRETELLES, maat 58 88, f 1.39. MARINE EN LEGER. Staatsloterij. Trekking van Dinsdag 24 Augustus. 3e Klasse, 2e Lijst. No. 9013 f 6000. No. 16022 f 1500. No. 3709 f 1000. Nos. 15617 en 17715 elk f200. Nos. 6003,13088 en 18500 elk f 100. Trekking van Woensdag 25 Aug. 3e Klasse. 3e Lijst. No. 9011 f25.000. No, 18056 f 2000. No. 8886 f 400. Nos. 47 2814 en 14881 elk f200. Nos. 953 2226 5990 6982 9454 en 19869 elk f 100. stelling op een top veroverd, en on danks de hevige beschieting door de Duitsche artillerie, is deze stelling nog niet hernomen. Belangrijk is dit alles niet. Om Lingenkopf, Barrenkopf en Schratz- miinnele, tusschen Gerardmer en Col- mar, wordt nu al maanden lang ge vochten, met afwisselend succes. Gisteren bleek uit het Duitsche legerbericht, dat de Franschen een aanval hadden gedaan op de stellin gen op en ten noorden van den Bar renkopf, maar dat zij werden afge- Bil Kon. bosluit van 19 dozor, No.60,zt|n,met InganL' van 28 dezer, de luitenants ter zee der 8de klasse R. van Ttfon ou P. J. M. Cikot, die nende aan boord van Hr. Ms. „De Buytor", be vorderd tot luitenants ter zee der 2de klasso. De machinist M. Kemp is in de directie dor marine te Willemsoord overgoplaatat aan boord van Hr. Ms. instructloschip „Koningin Emma". De officier-machinist lo klasse L.B.vau Boven wordt binnenkort ultOoat-IndlS terugverwacht. By Kon. bcBiuit van 21 dezer zün, met do dag- leekeniDg van dit besluit, benoemd totofllcier- macliinisl 3e klasse bü den Marine-stoomvaart dienst, de machinisten: L. O. R. van Schic, P. LoekemoiJer, D. W. Kwak, I.C. Vermeer, .1. Ense- meier, K. J. Metz, W. Dollokamp, F. Damave, Ji. de Vries, A. J. M. Elom, N. Braam, G. M.Fey, Ct. van Noortw'uk, C. B'.J.Heitz, J. van do Volde on F. B. Crane. STOOMVAARTBERjCHTEN. Stoomvaart-Maatschappij „Nederland". Kon. der Ned. arriv. 22 dezer v. A dam te Batavia. Flores, van Buenos-Ayres naar A'dam, passeerde 23 dezer Dover. Kambangau, thuisr., arriv. 24 dezer te Suez. Kon. Emma, thuisr., vertrok 23 dezer v. Sabang. Oranje, thuisr., pass. 22 dezer SagreB, Radja, uitr., pass. 24 dozorOucssant. Rembrandt, thuisr., vertrok 28 dozor van 1'orlni. Rotlordamscho Lloyd. Djoejaarriv. 28 dezor van R'daiu le Batavia. Samarindaarri v.21 dozer v. Aloxandriö te Batavia Besoeki, uitr., pass. 23 dozer üungenoss. Ophir, uitr., paBS. 22 dezer Malta. Wllis, thuisr., pass. 23do/.or Gibraltar. Djember arriv. 24 dezer v. Now-York te Batavia. Ternato, van Java naaT Now-York, arriv. 24 dozer toNatal. Menado, uitr., vertrok 24 dezer van Suez. Koninklijke Hollandsche Lloyd. Frisia, uitr., vertrok 22 dozor van Bahia. Hoilandia, thuisr., vertlok 24 dezor van Santos. Gelria, thuisr., vertrok 24 dozor van Lissabon. .Rijnland, arriv. 21 dozor v. A'dam te B.-Ayros. Tubantla, uitr., vertrok 24 dezer van Lissabon. Kon. West-Indischs Maildienst. Commewyne, uitr., vertrok 24 dezor van Madera. Haven te Nieuwediep. G Allg. Aangekomon van rfull en vorlrokken naar Harlingen Nod. s.s. „Prof. Buijs". Idem van Harlingon naar Londen Eng, s.s. „Starling". 6 Aug. Idem van Goolo naar Harlingen Ned. s.s. „Friesland". VISSCHERIJ BERICHTEN. Kleuwedlep, 24 Aug. Aangebracht door korders: 1 tot 6 stuks groote tong, per stuk f0.90, 6 tot 10 stuks middeltong, per stuk GO ct., 6 tot 20 stuks klelno tong, per stuk 16 ct., 2 stuks tarbot, por stuk f6.— a 1 tot 2 mand stortschol, per mand f 7.- a f 0 1 tot 4 mand kleine schol, per mand f2.00 a f4.00,1 tot 2 mand schar, por mand f 4.00 a f6,00, 1000 stuks plotormannon f3.25 per 100. Van 13 vletten: 1600 stuks pietermannen f 3.- a f8.25 per 100 stuks, 600 stuks makrool f5.- a f5.50 per 100 stuks. 26 Aug. Door 20 korders: 2 tot 6 stuks groote tong, per stuk f 1.6 tot 16 stuks middeltong, per stuk 60 ct., 10 tot 80 stuks kleine tong, per stuk 20 ct., 1 tot 2 mand stortschol, por mand f8.- a f 10.—1 tot 3 inand kleine schol, per mand f8.— a f 6.—, 0 tot 1 mand schar, per tnatld f6.—, 300 stuks plotormannon, por 100 stuks f8.26. Van vletton2000 stuks piotermaunen, f 2.86 a f 3.16 por 100 stuks, 700 stuks makroel, f6.60 u f D.76 per 100 stuks. MARKTBERICHTEN. Beverwijk, 26 Aug. 1916. Groenten. Aspergos, dik wit, f -.00- f-.-, ld. dun wit f0.W-f-.00, id. dik blauw f -.W-f -.00, id. dun bl. f O-fO per 1W bos, poste lein f0.14—f 0.20 perben.capucfiners f0.00-r0.— per 1W pnd., rapen fO.00— fOBO per 1W pnd., rabarber f 0.00—f0 per 100 bos, sla f 0.60—f l.ED per 1W krop, spinazie f0.0O-f0.Wper kist, zuring fO.W—f0.W per ben, wortelen f 12-16 p. lWbos, bloemkool le soort f9.00-f16.00. Idem 2o soort f 6.00-f 3.00, ld. 8e soort f 2.60 - f 4.00 per 100 stuks, aardbeien f .0—f 0.— por 1W mandjos, ld. f - f per 100 mandjes, doppors f0— a f0.— por 1W pond, groentjes f0.00-f0.00, komkomm. Ie kw. stuks, tuinboonen 40—90 ct. per 10 bessen per slof 0-0 ct, sn||boonen p. IOOK.G., snüboonen f L76—f2.10 per 1000, i sleboonen tros f 12.25-f 12.75, id. z. dr. f 10-f ll,76, dito m. dr. f9.60—f10, dito dubbele f 7^6-f8.25 Behagen, 20 Aug. 1916. 2 Baarden f 1.10 1.80 0 Veulens 0.- 0.- Ossen 0.— 0.— 25 Stieren 160.- 220.- 72 Goldokoeion (magoro) 220.- 870.- 108 Geldekoeion (votlo) 200.— 440.- 60 Kalfkoeien 340.- 400.- 74 Vaarzen 130.— 180.— Pinken 0.- 0.- Graskalvuron 0.— 0.— 26 Nuchtere kolveren 10.- Rammen 0.- 60 Scbupen (magere) 28.— 33.-- 630 Schapen (vette) 34.- 6360 Overnoudera 0.— 0. 740 Lammeren 18.— 32.— Bobkon en Geiten ÖjlO (L90 16.- 20.- Konijnun ■?£S2 Duiven Ganzen Zwanen 700 K.G. Boter 60 Kaas 0.60 0.60 iCOO Kipeieren p. 1W stuks 6.66 6.06 1W Eendeieren p. 100 stuks C Handel magere geidekoolen stug. Hoorn, 26 Augustus 1916. 21 stapels fabriekskaas f 5"..W. 71 stapel» boe renkaas f63.60, W stapols fabneks commissie kaas f—G1 stapels booron commissie kaas 162.-, 1 middelbare kaas f00, Totaal 1G3 stapels, wogende 69672 K.G. Handel zoor vlug. Anna Paulowna. Groenteveiling van Dinsdag 24 Augustus 1915. Aardappelen: f 1.45a 2.—p.mand. kleine: f0.95ii 1.35 Slaboonenf8.75 ii 10.25 100 Kg. Snljboonen: f 1.65b 1.80 1000. Andyvief 1.- ji 2.10 100 kr. Roode Kool: f6.70a 9.50 100. Witte f6.76 k 8.50 100. Uien: f4.— „baal. Komkommers: f3.25h 4.—100. CORRESPONDENTIE. Het ingezonden stuk van J. E. is wegens plaatsgebrek blijven liggen. Ingezonden Mededeeling. Ledikanten Bedden Matrassen Dekens Burgerlijke Stand van Helder, van 24 en 25 Aug. 1915. ONDERTROUWD: G. H. Moor- mann on A. L. M. Caarls; J, van Zoonen en H. Boerman: GETROUWD: C. de Beura en A. F. Duin; A C. F. R. Ockerse en A. E. Rüttig. BEVALLEN: J. M. Broëiman— Dekker d.; G. Wegman - Kramer z.; F. Kost—Vos d.; A. Mink Korver z.A. Struk—Kraft d. OVERLEDEN: S. Hoog vorst 85 j. DE OORLOG. De algemeene toestand. De Russische verhalen over de Duitsche verliezen, bij hét gevecht in de golf van Riga, worden thans van Duitsche zijde officieel tegen gesproken. Het Duitsche bericht zegt, dat de flottielje, die de golf van Riga binnen drong, geen andere verliezen geleden heeft, dan in het oorspronkelijke Duitsche boricht gemeld werden, n.1. drie toipodobooten, waarvan er een gezonken is, een op strand werd ge zet, en een naar de haven kon wor den gesleept. De tocht van de Duit sche flottielje had slechts een ver kenning ten doeleen poging tot landing was niet bedoeld en werd niet ondernomen. Iu hot Russische bericht werd over die landingspoging niet gesproken; dit bericht zeide slechts, dat op 16 Augustus de Duitsche vloot meteen sterke macht aan den ingang der golf verscheen, gebruik makende van den dikkon mist poogde die golf binnen te dringen, wat haar gelukte, en op 19 on 20 Augustus verkenningen deedop 21 Augustus ontruimden de Duitsche schepen weder de golf. De „Times"-medewerker voor raa- rinezaken schrijft, onmiddellijk onder dit officieele Russische bericht, een artikel, waariu hij zegt: dat de be doeling van de Duitschers niet alleen was de heerschappij te verkrijgen in de golf, maar een landing te ver richten, ten noorden van Riga bij Pernau. Darraan knoopt de „Times"-mede- werkor beschouwingen vast van dezen aard „Ware dit plan gelukt, dan zouden niet alleen de verbindingen van Riga mot Petersburg zijn afgesneden, maar zou een verdere opmarsch naar de hoofdstad zijn vergemakkelijkt." Wij hebben er dadelijk op gewe en het Duitsche bericht bevestigt onze meening, dat van een landingspoging geen sprake ie geweest; dan had de Duitsche flottielje niet alleen uit tor pedobooten moeten bestaan, maar ook transportschepen moeten mede- nemen, mee landingstroepen. Want een landing te ondernemen, met de be manning van eenige torpedobooten is een oorlogsdaad, die men yan geen marine mag verwachten. Het bericht, dat de „Moltke" door een Engelschen onderzeeër getorpe deerd is, in sommige Russische offi cieuss berichten medegedeeld, wordt van EDgelsche zijde niet bevestigd, van Duitsche zijde beslist ontkend. De „Times" zegt daarvan: „Het zal goed zijn niet te haastig aan te nemen, dat de slagkruiser „Moltke" op den bodem der Oostzee ligt". Het blad neemt natuurlijk de juistheid van het Russische bericht aan, maar voegt, daaraan toe: „Tenzij het een zeer gelukkig schot is, zou het doen zinken van een groote dreadnought door een enkele torpedo een buitengewoon feit zijn. Wij hopen, dat het bericht waar is, maar zullen nog wel eenige dagen moeten wach ten op de bevestiging". Van de berichten over den strijd te land in Rusland is het belangrijkste, dat Oostenrijksche en Duitsche cava lerie Kowel binnenrukte, eu dat dus een nieuwe spoorwegverbinding met Brest-Litowsk in handen der bond- genooten viel. Kowel is een stad aan de lijn, die van Lublin over Cholm loopthet is een spoorwegknoop van waar verschillende lijnen naar het noorden, het zuiden en het oosten loopen. Het bezit van die plaats is een nieuw voordeel voor de bond- genooten, daar de verbinding met Kief daardoor wordt bedreigd en een be langrijke terugtochtsweg voor de Russen zou worden afgesloten. Zoo de Russen ook deze verbinding verliezen, zal de moeilijkheid om het milioenenleger langs slechts enkele spoorweglijnen te moeten vervoeren toenemen, en bestaat er kans, dat de geheele. terugtocht in een chaos ont aardt. Het bleek sedert een paar dagen, de Duitsch-Oostenrljksche troepen er op uit waren, de lijn Brest—Kowel te bemachtigen, en zoodoende een belangrijk punt op de lijn Brest - Kief in handen ie krijgen. Ten noorden van Wladimir Wolynski werden de Russen gedwongen hunne stellingen meer achteruit te brengen. Overigens wordt de positie van Brest-Litowsk door het opdringen der legergroepen in het noorden, westen en zuiden voortdurend meer bedreigd, zoodat de daarin nog aan wezige troepen, zoo zij geen snelle poging doen, om zich door te slaan, of naar Minsk te ontwijken, kans loopen op omsingeling. De Fransche on Engelsche berich ten spreken voortdurend over den vooruitgang van de Fransche troepen in de Vogezen, bij Lingenkopf en Barrenkopf, waar opnieuw eenige loopgraven zijn genomen. Ook tus schen Sondernach en Landersbach hebben de Franschen een Duitsche Zoo gaat het dag in, dag uit, zon der dat de posities der beide legers eenigszins worden gewijzigd. Een loopgraaf genomen of hernomen is voor de ontwikkeling van dezen wereldoorlog van zeer weinig beteo- kenishet is alleen te betreuren, dat groote energie en tal van menschen- levens dagelijks worden verspild voor een zoo gering succes. (H.blad.) Van het Oostelijk front. Berlijn, 25 Augustus. Ambtelijke mededeeling van het groote hoofd kwartier Legergroep van v. Hindenburg: Ten noorden van de Njemen zijn gevechten met gunstigen alloop ge leverd. In de buurt van Birski onge veer 60 K.M. ten N.O. van Ponie- wiecz) zijn 750 Russen gevangen genomen. Het leger van v. Eichhorn is al vechtend naar het Oosten voortge- rukt1850 gevangenen zijn gemaakt, verscheiden machinegeweren werden vermeesterd. Het leger van Scholz heeft Bere- zowka en Knyszyn bereikt en ging ten Zuiden van Tykoszin de Narew over. Het leger van von Gallwitz for ceerde den overgang van do Narew aan den weg Sokoly—Bialystok. De rechtervleugel kwam, na terugwer ping van den vijand, tot aan de Orlanka. Meer dan 4700 gevangenen, waaronder 18 officieren, zijn gemaakt en 9 machinegeweren werden ver meesterd. Legergroep van Leopold van Beieren Tevergeefs beproefde de vijand gis teren onze vervolging tot staan te Ingezonden Mededeeling. HERMAN NYPELS HELDER. Heerenmods-Artikelen. Gemaakte kleeding. Klesdlng naar maat. Steeds het nieuwste. Hij werd aangevallen en in het woud van Bialoarcz gedrongen. Ten Zuiden van dat. woud bereik ten onze troepen de streek ten Oos ten van Wiercliowice. Meer dan 1600 gevangenen werden hiei* gemaakt. Het leger van Mackensen naderde op de vervolging de hoogten aan den Westelijken oever van de Lesna, ten •Noorden van Brest-Litowsk. Op het Zuidwestfiont van Brest bij Dohrynka doorbraken gisteren Oostenrijksch Hongaarsche en Duit sche troepen de vooruitgeschoven vestiugstellingen. Op den Oostelijken oever van de Boeg ten Noordoosten van Wlodawa dringen afdeelingen van het leger van Linsingon al vechtend naar het Noorden. St. Petersburg, 24 Augustus. Mede- doeling van don grooteu generalen staf: Tusschen Bobr en Narew zijn wij uit onze algemeene stellingen op den linkeroever van de Bobr teruggetrok ken. In overeenstemming met deze beweging hebben wij in den avond van den 22aten (Zondag) de verster kingen van Ossowiec ontruimd, die in den sector van bedoelde stellingen lagen. De versterkingen, die het bruggehoofd beschermden, zijn opge blazen en de houten gebouwen in brand gestoken. Tusschen de bcven-Narew en de Boeg werden in den nacht van 22 op 23 dezer en op den volgenden dag iMaandag) de hardnekkiger wor dende aanvallen van den tegonstander in de streek ton oosten van Bielsk en aan de sectoren van het front Kleschtscheli - Wysoko Litowsk - Or- lia voortgezet. Enkele van deze aan vallen zijn in weerwil van de grootere getalsterkte van den vijand door onze infanterie, bijgestaan door onze cava lerie, met belangrijk succes afgeslagen. Wij namen gevangenen eu vermees terden mitrailleurs. Deze gevechten hebben ons de bezetting van nieuwo stellingen aanmerkelijk vergemakke lijkt. Op den rechteroever van de Boeg hebben wij in den nacht van 22 op 23 dezer een poging van den vijand om liet offensief in de richting van Kowel te hervatten tegengehouden. In do streek van Piszcza duurt een op 23 dezer (Maandag) begonnen ge vecht voort. Van den Balkan. Keulen, 21 Augustus. Uit Sofia aan de „Kolnlsche Zeitung" Bulgarije heeft te Athene doen ver klaren, dat vijandelijke bedoelingen ten opzichte van Griekenland aan Bulgarije vreemd zijn. In toonaan gevende kringen te Sofia is men over tuigd, dat de Bulgaarsche belangen beter zijn gewaarborgd wanneer vriendschappelijke betrekkingen met Griekenland worden onderhouden. De bewijzen zijn voorhanden, dat Roemenië zijn pogingen om Bulgarije tot een gemeenschappelijk optreden tegen Turkije in dienst van de vier voudige entente te bewegen, niet heeft opgegeven.. Het sluiten van de Turksch-Bul- gaarsche overeenkomst wordt als een groot succes van de Bulgaarsche di plomatie beschouwd, waardoor Bul garije langs vredelievenden weg on geveer hetzelfde stuk grondgebied vrijwillig van Turkije krijgt, dat de viervoudige entente aan Bulgarije had aangeboden onder voorwaarde, dat het dit van Turkije met het zwaard moest veroveren. De tenuitvoerlegging van de over eenkomst is binnen veertien dageD te verwachten. De val van Ossowletsj. De Russische vesting Osaowietsj, aan den Bobr, een belangrijk strate gisch punt, dat den ovorgang over die rivier moet beschermen, werd op 28 September j.1. voor het eerst door het zware Duitsche geschut boschoten. Na den terugtocht van Hindenburg's leger werd ook het beleg van Osso wietsj opgebroken. De Tsaar bezocht toon de vesting en hield een toespraak tot de bezetting. Maar toen na den tweeden, den winterslag aan de Ma- soerische moren, de Duitsche legors weder vooruitrukten, werd opnieuw Ossowietsj omsingeld. Ondanks de beschieting door de groote mortieren, hield de vesting stand, voornamelijk door de groote moeilijkheden die een bestorming hebben zou, wijl de vesting in een zeer moerassig gebied gelegen is een bestorming zou te groote offeis eischen en eerst na langdurige en moeilijke technische voorbereidingen mogelijk zijn. Derhalve werd de vesting gedeelte lijk omsingeld; en terwijl de Naref- vesiingen werden genomen en de Duitsche legers oprukten, bleef Osso wietsj in Russische handen. Doch de val van Ko vno bracht het gevaar nader dat de omsingeling van Ossowietsj zou worden voltooid, eu derhalve be sloot de Russische legercommandant, overtuigd dat dan de vesting en de bezetting spoedig verloren zouden zijn, bevel te geven tot de ontruiming. In de bedreigde streek. Sedert Zondag, zoo bericht het bu reau-Norden, loopen op de noordwes telijke spoorwegen uit Petersburg de posttreinen tot Grodno, de goederen treinen tot Dunaburg en passagiers- treinen tot Wilna. Bialystok is dooi de burgerbevolking bijna geheel ver laten driemaal daags vertrekken treinen met vluchtelingen, elk be staande uit 50 goederenwagens, naar Minsk. De vluchtelingen mogen slechts het noodzakelijkste aan kleedingstuk ken meenemen. De krijgsschool te Wilna is naar Poltawa overgeplaatst. Uit Dunaburg zijn nu ook de laat ste nog overgebleven ambtenaarsfa- milios naar het oosten vertrokken, zoomede alle ambtenaarsgezinnen op den geheelen spoorweg Riga—Kreuz- burg noordwestelijk van Duuaburg. De overheid te Wilna heeft bevel ontvangen lijsten aan te leggen voor de op te richten stadsmilitie, Russische vluchtelingen. Naar de „Kölnische Zeitung" ver neemt, heeft het Petersburgsche ge meentebestuur zich gewend tot den minister van spoorwegen om erover te klagen, dat heele treinen met vluchtelingen op de rangeerterreinen van Petersburgsche stations staan en daar dikwijls 18 uur blijven staan zonder dat de menschen wat te eton krijgen. In de laatste dagen waren er ongeveer 100 wagens met bagage van vluchtelingen aangekomen, waar door het Warschauer station versperd is. Te Kief staan' treinen met vluchte lingen dagen lang stil, omdat men niet weet waar ze heen te brengen. Cholera. Londen, 24 Aug. Lloyds publiceert de volgende mededeeling van het mi nisterie van buitenlandsche zaken: Naar bericht wordt heerscht de cho lera in een groot aantal districten van Duitschland en eveneens te Riga en Petersburg. De postzakken van de Haakon VII. Kristiania, 24 Aug. Het Noorscho gezantschap te Berlijn heeft aan den minister van buitenlandsche zaken hot volgende telegram gezonden „De geheele brievenpost a3n boord van de Haakon YH ia reeds naar Noorwegen onderweg. Da postzakken zijn geopend on op contrabande onder zocht; de brieven zijn echter niet aangeraakt". Bravourstukje van een Engelschen vlieger. De „Times" verneemt uit Mytilene Luitenant-vlieger Edmonds heeft op 12 Augustus in de Dardanellen een stukjo uitgevoerd, dat wat de belangrijkheid der resultaten, zooal niet wat dapperheid bij de uitvoering er van betreft, gelijk mag gesteld worden met de daad van Warneford. Terwijl hij in een watervliegmachine over de zecöngte vloog, bemerkte hij een Tnrksch transportschip met troe pen aan boord. Recht op zijn prooi afvliegend, daalde hij laag genoeg om een zware bom midden op het dek van het schip te kunnen werpen. Door de ontploffing van de bom werd het schip opengereten en zonk, naar men gelooft, met allen die aan boord waren. „De „Times" merkt naar aanleiding van dit bericht op, dat het de eerste keer in dezen oorlog is, dat een schip met troepen aan boord door een vlieger vernield wordt. PLAATSELIJK NIEUWS. Rectificatie. Tot ons groot leedwezen is aan hot einde van ons raadsverslag pag. 4 een verzuim ingeslopen. Aan het einde van de zitting bracht de Voorzitter den dank over van het College van B. en W. aan de scheidende raadsleden van den Berg, Oortgijsen en Van der ploeg. In ons verslag is helaas de laatste naam weggevallen, waarvoor wij den heer v. d. Ploeg ons excuus aanbieden. Onze lezers weten zoo goed als wij dat de heer Van der Ploeg, gedurende den tijd van zijn mandaat, waarlijk niet de minste was in de behartiging van de belaDgen van velen, en daarom spijt het ons te meer, dat zijn naam is uitgevallen. Padvindersjacht „Collette". Dinsdagmiddag 24 Augustus om half een liep de „Collette" na een reis van 25 dagen behouden de haven alhier binnen. Don 30sten Juli was 't schip, be gunstigd door prachtig weer vertrok ken en, na Enkhuizen te hebben aan gedaan, 's avonds om 12 uur de haven van Muïden binnengeloopen. Gedu rende de volgende dagen werd gezeild naar Amsterdam en Urk. Vervolgens werden Utrecht, Vreeswijk, Rhehcn, Dieren, Hattem en Kampen bezocht en werd vandaar weer naar Enkhui- zen gezeild. Hier werd een deel van de bemanning aan den wal gebracht. Door het slechte weer bleef het schip hier op de reë 5 dagen liggeD, ge durende welken tijd een 4 tal andere leden de bemanning aanvulden. In Enkhuizen werd natuurlijk geprovi andeerd eu aan boord prima middag malen gekookt. Zondag den 22sten werd 's middags naar Medemblik ge zeild, den volgenden dag naar Wie- ringen, van waaruit eindelijk in 3 uur tijd de reis hierheen werd ge daan. Vermoedelijk zal nog een tochtje van 5 dagen door het Noordelijk deel der Zuiderzee en langs de Friesche kust gemaakt worden. Telefoongesprekken. Door den opperbevelhebber van Land- en Zeemacht is de nav. leger order toegezonden aan alle autoriteiten der Land- en Zeemacht: Door den Min. v. Waterstaat is de aandacht gevestigd op de belemme ring, die het particulier telefoonver keer tegenwoordig ondervindt, niet alleen tengevolge van hot afstaan van een aantal geleidingen ten behoeve van den militairen dienst, maar ook door hot verleenen van voorrang aan de niet-betaalde militaire gesprekken, waarvan de duur bovendien onbeperkt is, boven de betaalde particuliere ge sprekken op alle overige Rijkstele- foongeleidingen. Waar zulks het geval is, moet van militaire zijde alles in het werk worden gesteld, om die belemmeringen binnen de engste grenzen terug te brengen. Ik verzoek u daarom het onder uwe bevelen staand personeel er met nadruk op te wijzen, niet meer dan bepaald noodig is van de Rijkstelefoon voor het voeren van militaire ge sprekken gebruik te maken, en den duur van die gesprekken zooveel mogelijk te beperken. Het bespreken van particuliere aangelegenheden in militaire gesprekken is uiteraard verboden. Het is te hopen, dat deze legerorder het gevolg zal hebben, dat de inter communale telefoon wat ontlast wordt van de bedoelde gesprekken, waardoor de mogelijkheid wordt geopend, dat zy voor zakenmenschen eu voor particulieren weder geregeld beschik baar is. In de laatste maanden was het voor bovenbedoelde categorie zoo goed als onmogelijk van de rijkstele foon gebruik te maken. Heldersche Winkeliers-vereeniging. De Algemeene Heldersche Winke liers-vereeniging hield gisterenavond haar jaarlijksche ledenvergadering in de vestiaire van „Tivoli" Er waren slechts weinig leden aanwezig. Als voorzitter fungeerde de heer Jac. Bakker Dz., vice-voorzitter. Deze opent de vergadering en wijdt allereerst een woord van hartelijke waardeoring aan den afgetreden voor zitter, den heer Nypels. Zes jaar lang heeft deze de vergaderingen gepresi deerd, steeds op post, vol Ijver en vol ambitie. Spr. heeft als viee-voor- zitter slechts een enkele maal moeten invallen, eu roept daarom thans de clementie in van de vergadering. De vergadering heeft recht de reden van het bedanken van den heer Nypels te kennen. De verstandhouding in het bestuur was uitstekend; de heer Nypels heeft dat in zijn schrijven, Waarin hij bedankte, uitdrukkelijk verzekerd. Maar de toestand aan de Handelsavondschool is in hoofdzaak de oorzaak geweest, dat de heer N. bedankt heeft. Wij allen weten hoe het daarmee gegaan is. Spr. brengt dank aan de „Held. Courant", die deze zaak uitvoerig en gedocumen teerd uiteengezet heeft. De heer N. nu kon het niet hebben, dat wij in deze zaak, inplaats vau de sympathie van den Raad, te doen hadden met allerlei nesterljen. Het zal niet noodig zijn de loftrompet te steken voor alles wat de heer N. heeft gedaan voor onze vereeniging. Wij spreken ons leedwezen er over uit, dat hij thans heeft bedankt. In de vacature is niet zoo gauw te voorzien. Het bestuur doet daarom een beroep op aller medewerking. Nog maar al te weinig schijnen de leden de beteeke- nis van organisatie te begrijpen. Spr. zet de voordeelen hiervan uiteen en haalt als voorbeeld aan de verschil lende werklieden-organisaties. Wat bereiken die niet door hun organi satie. De meeste leden van onze ver eeniging staren zich blind op die f2.— contributie, die zij moeten be talen zij denken daar winst van te maken en vergeten dat die noodig zijn om de organisatie in stand te houden. Het is niet gemakkelijk te zeggen wat de organisatie in die zeven jaar gedaan heeft, omdat de resultaten niet zoo zichtbaar zijn. Maar er zijn vele dingen, die door initiatief of met medewerking van de A. H. W. tot stand gebracht zijn. Spr. noemt het Informatie- en Incasso bureau, dat goed werkt en veel gedaan heeft. De onkosten hiervan zijn gering. Ver schillende lezingen werden georgani seerd (Meuwsen, Koenraad, Rykes, Fiedeldy Dop, etc.). Die lezingen waren vruchtbaar; jammer genoeg werden ze niet voldoende door de winkeliers bezocht. Een tentoonstel ling van vervalschte waren werd georganiseerd, tegen z. g. „vliegende winkels" werd geageerd met gevolg dat men ze hier in de gemeente niet ziet. Aan den Raad werd een ver zoekschrift aangeboden betreffende vrijstelling van meterhuur en verla ging van den gasprljs en resultaten bereikt; aan den minister werd ge- requestreerd over de telefoon-leiding, hot binnenvallen van oorlogsschepen te Nieuwediep, de oprichting van een betaalmeesterskantoor en verbetering van den treinenloop (door de Kamer van Koophandel in samenwerking met de W. V.), oplichterspraktijken den kop ingedrukt. Tenslotte de op richting van don Handels-Avondcur sus en de Middenstands-credietbank. Weliswaar heeft de vereeniging niet met al deze zaken succes, maar er wordt toch over haar gesproken. De notulen der vorige vergadering worden vervolgens goedgekeurd en Aan de ordo ia hot jaarverslag, dat uitgebracht wordt door den secretaris, den heer H. van Willigen. Wij ont- leenen hieraan het volgende: In het afgeloopen jaar werd opge richt de Middenstands-credietbank, officieele medewerking van de Regeering en van de Ned. Bank, met den krachtigen steun van vooraan staande mannen in den geldhandel, maar bovenal met de hulp van onze leden, opgewekt door een lezing van den heer Fiedeldy Dop. De Handels-Avondschool bleek dit jaar weer een succes te zijn voor onze Vereeniging. Als plaatsvervan gend directeur trad op de heer Kloos, leeraar in boekhouden en handels recht aan de school. Aan de Handels-Avondschool had voor de eerste maal eind-examen plaats; wij willen hopen, dat voor de leerlingen het genoten onderwijs do verwachte vruchten zal afwerpen. Op initiatief van onze Vereeniging werden stappen gedaan om hier ge plaatst te krijgen een Rijks-betaal meester. Zij noodigde daarvoor uit om gemeenschappelijk op te treden Kamer van Koophandel, Bond van aannemers en Helder's Belang. Bij den minister zijn op audiëntie geweest voor dat doel driemaal twee afgevaardigden. Eene beslissing is daaromtrent nog niet gevallen. Aan den minister van Oorlog werd een verzoek gericht om die personen, die zoo moeilijk in den St. Nicolaastyd in hunue zaken gemist kunnen wor den en toch al door hun opkomen in actieven dienst gedupeerd waren, verlof te willen geven gedurende dien tijd om hunne zaken naar behooren te kunnen waarnemen. De Vereeniging besloot om te steu nen eene eventueele hier op te richten borg-maatschappij. Behandeld werden verder de vol gende verzoeken verzoek van den heer A. Coltof e. a.p om de 9uur sluiting ter hand te willen nemen; verzoek van de Handels- en Mid- denstands-vereeniging te Anna Pau lowna om haar adres aan gemeente en polderbesturen te willen steunen ter verkrijging van een vlotbrug by het West-Einde. Van Texel's Handels-vereeniging een aanvraag om advies inzake een daar op te richten Handelscursus. Het verslag sluit met een opwek king aan ds leden om lid te worden van haar Vak-vereeniging, daar het is in hun eigen belang en bovenal in het belang van hun eigen zaak. De penningmeester, de heer C. Adri- aanse, brengt hierna financieel ver slag uit over het afgeloopen jaar. Er blijkt uit, dat in ontvangsten en uit gaven verhandeld werd een bedrag van f 587.80, met een batig saldo van f 152.07. Het Incasso bureau inde vor deringen ter waarde van f671.41.' Vorige opgaaf f10176.085, totaal fl0847.49J. De rekening der Hand.- Avondschool sluit in ontvangst on uitgaaf met f2407.38, met een na- deelig saldp van f55.07. De penningmeester licht enkele posten toe en doet nog eenige mede- deelingen, terwijl hij een woord van dank brengt aan den bode, die bij het incasseeren van kwade posten vaak tabtisch is opgetreden, waardoor vele nog binnenkwamen. Thans wordt by monde van don heer L. Coltof rapport uitgebracht over het nazien der rekening. Deze heer concludeert tot goedkeuring, den penningmeester dankzeggend voor diens richtig beheer. Tot ledea van eene commissie voor het nazien van de boeken 1915-1916 worden benoemd de heeren Wal last, v. d. Pol en Peperzeel. Aan de orde is de verkiezing van bestuursleden wegens periodiek af treden van de heeren Delgorge, Go- vers en Vrieslanden Het Bestuur heeft de volgende dubbeltallen opge maakt: Vrieslander—Manheim, Dol- gorge—P. Schagen, vac. Govers: Van Haaren-S weering. Benoemd worden de heeren Vrieslander, Delgorge on Van Haaren, met resp. 12, 11 en stemmen. Wegens het bedanken van den heer Nypels moet een nieuwen voorzitter benoemd worden: Wegens het gering aantal aanwezigen wil de heer J. Veen de benoeming tot een volgende ver gadering verdagen, en de heerMaal- steed neemt dit voorstel over. De heer Delgorge protesteertspr. is pas ook gekozen in het bestuur en toen maakte men niet de opmerking, dat er zoo weinigen waren. Bij een voor zitters-verkiezing zou men willen wachten op een beter bezette verga dering. Dan legt spr. zijn mandaat ook neer. Bij alg. st. wordt besloten de ver kiezing te doen plaats hebben. De uitslag is, dat de heer Jac. Bakker Dz. met 10 stemmen gekozen wordt (3 op den heer Adriaanse, 1 op den heer Jaring). De gekozene neemt de be noeming voor een jaar aan om de zaken loopende te houden. Bij de rondvraag vraagt de heer Van Willigen de algemeene vergade ring in een andere maand te houden Augustus biykt daarvoor niet zeer geschikt, daar dit eene maand is, dat velen familie over hebben en de ver gadering dus niet kunnen bezoeken. Spr. stelt voor daarvoor Februari te nemen. De voorzitter is hier tegen wegens de ingrypende statuten-verandering, die hieraan vastzit. Het Bestuur zal nochtans de zaak overwegen. De heer Adriaanse dankt den voor zitter namens de bestuursleden voor de bereidwilligheid om in het loo pende jaar de zaken gaande te willen houden. Het beteekent inderdaad iets, voorzitter van de Winkeliers- Vereeniging te zijn. In den vorigen voorzitter hadden wy een man van groote activiteit, die zeer vooruitstre vend was in alles. We hopen, dat we in den nieuwen ook den goeden man hebben gevonden. Spr. brengt aan de vergadering een woord van dank voor de oplossing in dit uur van deze moeilijke zaak. Door deze benoeming is eene va cature van bestuurslid ontstaan. Als nog wordt overgegaan tot benoemiDg van een bestuurslid voor vice-voor- zitter. De aanbeveling van het Be stuur bestaat uit de heeren Kiese- wetter en C. J. Graaff. Bij eerste stemming krygt de heer Kiesewetter 5, by tweede de heer Jan Veen 6 stemmen, zoodat bij de (derde) her stemming tusschen deze beide de hoer Jan Veen met 8 stemmen gekozen Ingezonden Mededeeling. VOOR BLOUSES EN COSTUUMS, breed, f 0.58 per el. wordt (de heer Kiesewetter kreeg 6 stemmen). De benoemde neemt de benoeming eveneens voor een jaar aan. Na een woord van dank aan de pers sluit de voorzitter de vergadering. BINNENLAND Staat van Beleg. Bij Koninklijk Besluit is mol, in gang van 21 Augustus 1915 in staat van beleg verklaard lo. Het watergebied gelegen tus schen 53 graden 16 minuten eu 53 graden 24 minuten N.br., 0 graden, 6 minuten, 30 seconden en O graden. 18 minuten O.L. van Amsterdam. 2o. Het watergebied gelegen tus schen 53 graden, 24 minuten en 53 graden, 28 minuten Nbr., 0 gr., 36 min. en 0 gr. 46 min. O.L. van Amsterdam. 3o. Het watergebied tusschen 53 gr., 26 min. en 53 gr. 31 min. Nbr., 0 gr. 2 min. en 1 graad, 16 min.O.L. van Amsterdam. De hierboven genoemde watergu- bieden zijn gelegen om de Wadden eilanden. De bedoeling van de ver klaring van den Staat van Boleg is het mogelijk maken van de afsluiting van de Zuiderzee aan den noordkant. Boekje over de N. 0. T. Zooals men weet, moet sedert het uitbreken van den oorlog vrijwel de geheele invoer van artikelen van uit. oorlogvoerende landen in ons land geschieden door tusschenkomst van de Ned. Overzee Trust Maatschappij (N. O. T.). Daarenboven is onlangs bepaald, dat by uitvoer door den ex porteur zal moeten worden aange toond, op welke wijze de door hem uit te voeren artikelen of daarvoor benoodigde grondstoffen zijn ODtvan- gen, opdat niet goederen die door tusschenkomst van de N. O. T. voor Nederlandsch gebruik zijn ingevoerd, clandestien toch naar het buitenland verdwijnen. Het blijkt herhaaldeiyk dat de be doeling en de wyze van werken vau de N. O. T. zoowel bij belanghebben den als bij het publiek slechts zoer weinig bekend is en dat menigeen daaromtrent vage en geheel verkeerde voorstellingen heeft. Dit bracht de firma Ipenbuur en Van Seldam op het denkbeeld een boekje uit te geven, waarin in bekuopten en duidelljken vorm uiteengezet zal worden op welke wijze de N. O. T. werkt en een over zicht zal worden gegeven van den omvang hater werkzaamheden en de moeilykheden waarmede zij te kam pen heeft. Het boekje zal worden geschreven door mr. G. Kellner, terwijl de voor zitter van de Ned. Handelmaatschappij, de heer Van Aalst, die zooals bekend, tevens president van het bestuur van de N. O. T. is, zich bereid verklaarde, het boekje te voorzien van een voor woord. De verschijning kan binnen enkele weken worden tegemoet gezien. Wraakt Men schrijft als historisch aan „De Stand.": le bedrijf: Een klein stadje. De burgemeester is oud-Indisch kapiLein en zeer correct. Hy komt op een wandeliug één van z'n gemobiliseerde „onderdanen", een keurig-net sei- geantje, - tegen, in burger. Dat is hem te krasSergeant aangehouden en ondervraagd. Ja! de kepi is afgewaaid, in 't water gerold en hangt nu te droguii. Hij kan moeilijk met een burgerpet loopen en heeft zich dus maar geheel verkleed I De burgervader laat zich echter niet beetnemen en maakt rapport. Sergeant nydigl 2e bedrijf. Een paar weken later. Burgemeester, mama en zoon wande len. Zoon is korporaal en van vroeger gewoon, dat ze eerst gegroet worden. Ziet alzoo het nederig sergeantjeniel, dat' hem thans in tenue passeert. Hij ontgaat echter niet aan de wraak gierige blikken van dezen. In eensHalt I Zoonlief mag voor de oogen van 't verblufte ouderpaar zes pas terug doen, in de houding staan en netjes sulueoren 1 Dan Ingerukt! Marsch I Ingehouden gelach by de omstan ders. Papa, mama en zoon af! Ser geant zegt„Maak ie nou maar rap port Boekbinders-patroons. In de gisteren gehouden vergadering van den Ned. Bond van Boekbinders patroons zyn de aftredende bestuurs leden, de heeren D. N. Verschoor, Den HaagA. M. Kapsenberg, Rotter dam F. Geertsen, Nymegen, her kozen. Aangenomen is een motie, waarbij de noodzakelijkheid werd uitgesproken van een algemeene prijs verhooging in de boekbinderij en het kantoorboe- kenbedyf, tengevolge van de abnor male stijging per prijzen van de grond stoffen en mede door de algemeen verhoogde bedryfsonkosten, voort vloeiende uit de abnormale omstan digheden. Militair Sportfeest. Te IJmuiden zal op 31 Aug. a.s. een sportfeest voor militairen georga niseerd worden. Naar we vernemen zullen meer dan duizend militairen aan dit feest Ingezonden Mededeeling. WATERPROOF ■•GUMMI- BLOUSES.

Heldersche Courant | 1915 | | pagina 2