ELDERSCHE COURANT FRANSCH,DUITSCH,ENGELSCH. No. 4513 ZATERDAG 4 SEPTEMBER 1915 43e JAARGANG Op- en ondergang van Zon en Maan en tijd van hoogwater (Texel). Ma.» Zo» Sopt. op: ondor: op: onder: v.m.: n.m. Zondag 5m.0.« a. 6.11 6.17 6.39 4.28 6.13 Maandag 6 1.21 6.30 6.19 6,36 6.39 6.23 Dinsdag 7 2.40 6.46 5.20 6.34 6.86 7.1S Woonsd. 8 4.0 6.69 6.22 6.82 7.18 7.68 Donderd. 9 5.20 6.11 5.24 6.80 7.66 8.29 Vrtldag 10 6.42 6,23 5.26 6,28 8.82 9.4 Zaterdag 11 8.6 6.37 6.28 6.25 9.9 9.88 DE OORLOG. De officleele legerberichten van 1 en 2 September. Van het Oostelijk front. Het Russische bericht van 1 Sept. meldt Op het front van Riga tot Dwinsk (Dunaburg) kwam gedurende den 30sten en den 31sten de activiteit des vljands alleen aan den dag in de streek van Friedrichstadt, waar de situatie geen verandering van bo- teekenis heeft ondergaan. Rechts van de Wilia zetten wij met succes onzen vooruitgang voort en namen wij in den loop van den 30sten den Duitschers 4 kanonnen en machinegeweren af. Tusschen de Wilia en de Njemen heeft de vijand zijn offensief ontwik keld en Orany en den rechteroever van de Meretsjanka bezet. De gevech ten beh ouden hun hardnekki g karakter. Een van onze regimenten, die door don vijand was omsingeld, baande zich een doortocht door een Duitsch bataljon te vernietigen, daarbij maakte het regiment 50 gevangenen, waar onder een officier. In de streek ten Westen van Grodno hebben wij den 31sten een reeks krachtige en herhaalde aan vallen der Duitschers afgeslagen. Op de rest van het front tot aan de Pripet geen veranderingen van beteekenis in onze positie. In de streek van Luck en in Gali- cie houden wij den vijand tegen, ter wijl wij ons op een beperkter front terugtrekken. Daarbij -brengen wij door tegenaanvallen den vijand groote verliezen toe. Het geheele aantal krijgsgevangenen, daarbij gemaakt, is meer dan 100 officieren en 7000 man, waarvan een derde Duitschers; ook zijn er eenige dozijnen Duitsche officieren en onderofficieren bij. Iu den loop van den SOsten en den 31 sten ontwikkelde de vijand buiten gewoon hardnekkige aanvallen inde buurt van Radziechow, Zloczow, Zbo- row, Burcbanow en Buczacz aan de Strypa. Overal werd de vijand onder ontzaglijke verliezen teruggeslagen. In de buurt van Zborow ontwikkelde de vijand een reeks herhaalde aan vallen die tot den laatste toe werden afgeslagen, waarna onze troepen tot den tegenaanval overgingen. Door uiterst groote hardnekkigheid onderscheidden zich ook de gevech ten in de streek van Burchanow en Buczacz, waar wij met geweervuur en in bajonetgevechten talrijke aan vallen afsloegen. Op eenige plaatsen was de vijand niet in staat de lang durige worsteling van man tegen man vol te houden en ging hij in zijn loopgraven terug, gevangenen in onze handen latend. Het bericht van het groote Duitsche hoofdkwartier, van 1 Sept., dat onder de laatste berichten in ons vorig nummer is opgenomen, meldt over de zoo belangrijke gevechten aan de Duna, de Russische Yser, niets. Even min wordt daarover in het bericht van 2 Sept. gesproken. Een pauze dus na een eerste mislukte poging der Duitschers om de Duna teforceeren. Want dat zij er alles op zullen zetten den overgang over deze rivier te be machtigen, en nieuwe aanvallen zul len volgen, daar hoeft men niet aan te twijfelen. Van de verovering van Wilna door de Duitschers is tot dusver mede nog niets gekomen. In tegendeel, van Wilna uit zijn de Russen aan het aanvallen, en wel in een richting, loodrecht op die naar de beneden- Duna. De strijd bij Wilna en die om Friedrichstadt en Riga houden dan ook ongetwijfeld nauw verband. Een leelljk ding voor die offensieve operatie van Wilna uit is echter de omstandigheid, dat de opmarsch der Duitschers ten Oosten van de midden- Njemen tot dusver goeden voortgang maakt. Het lot van de laatst overgebleven vesting van de tweede Russische ver dedigingslinie, Grodno, zal echter spoe dig worden bezegeld. Dat blijkt wel uit de volgende berichten van het Duitsche hoofdkwartier, van 2 Sept.: Legergroep Hindenburg. Aan den spoorweg Wilna—Grodno werd het fort Czarnocowale bestormd. Bij Meresj gaat onze aanval goed vooruit. Op het Wostfront van Grodno is de buitenste fortenlinie gevallen. Noordduitsche landweer bestormde gisteren het ten. N. van den weg Dombrowo-Grodno gelegen fort 4. De bezetting van 500 man werd gevangen genomen. Laat in den avond werd ook het verder N.W. gelegen fort 4A met 150 man door Badensche troepen genomen. De andere Westelijke forten werden daarop door de Russen ontruimd. Ten O. van het woud van Bialowicz werden de overgangen over de Swic- locz en de Macarowce ten Zuidoosten van Odelsk boven- en benedenstrooms na gevechten door ons geforceerd. Gisteren namen deze troepen 8070 gevangenen, een zwaar kanon en 8 machinegeweren. De N.O. rand van het bosch van Bialowicz werd gisteren door ons veroverd. Bij overval vermeesterden wij des nachts de Jasiolda-overgangen in het moerasgebied ten N. van Pruzany; 1000 gevangenen werden gemaakt. Legergroep Machensen. De Muchawiec is op het heele front overschreden. In het Zuidoosten vielen gisteren bij de vervolging meer dan 1000 ge vangen en een machinegeweer in onze handen. .Het Oostenrijksch bericht van 2 Sept. is van den volgenden inhoud De in het gebied van den Vesting driehoek in Wolhynie begonnen ver volging van den vijand maakt goede vorderingen. Onze strijdkrachten zyn stroomop waarts van Luck met een breed front over de Styr getrokken. Ook in OostGalicie is de vijand weer in vollen aftocht. De troepen van generaal Boehm Ermolli zijn Brody (bij de Galicisch-Russche grens, aan den spoorweg Lemberg—Rowno) binnengetrokken en zijn heden ten oosten van Brody over de rijksgrens getrokken. De noordelijke vleugel van het leger van generaal Bothmer rukt ten noor den van Zborow langs de Sereth (zij rivier van de Dnjestr ten oosten van de Strypa) op. Het leger van generaal Pflanzer Baltin heeft gisteren de Russen in hevige gevechten over de hoogteu ten oosten van de beneden-Strypa teruggeworpen. Daardoor werd ook het vijandelijke front aan de Dnjestr tot aan de uitmonding van de Sereth onhoudbaar en de Russen tot den terugtocht gedwongen. Achter de Russische stellingen aan de Bessara- bische grens staan tal van dorpen in brand. De ten N.O. van Kobrin strijdende O.-H. troepen dry ven in samenwerking met onze bondgenooten den vijand allengs in de moerassige streek van den bovenloop der Jasiolda. Een ander bericht uit Weènen, niet-offlcleel, geeft een denkbeeld van de reusachtige moeilijkheden waar mede de Russen, zoowel als de Oos tenrijkers ten oosten van BrestLi- towsk hebben te kampen: De vijand biedt in de moerassen en bosschen ten oosten van Brest-Litowsk een wanhopigen tegenstand om de verbinding met het oosten gaande te houden. Achter iedere Russische linie is twee kilometer verder een nieuwe aangelegd. Ook van het ter rein maken de Russen handig ge bruik. Do weinige wegen vernielen en laten ze onder loopen. In riet en water stellen ze op palen machine geweren op, op waarmee, zij den vijand beschieten. In de ontzaggelijke bosschen zijn vele boomen met sol daten bezet, zoQdat slechts in don nacht aangevallen kan worden. Toch komen wij iederen nacht vooruit. Ondanks alle moeilijkheden dringt de zware artillerie voorwaarts en breekt zij de honderdjarige boomen. De uit werking van de zware granaten in dit oerwoud moet vreeselljk zijn. Van het Wes telij k front. Het Duitsche bericht is ditmaal iets uitvoeriger dan dat over de laatste acht dagen. Het meldt o.a.: In de Vogezen ten N.W. van Müa- ster leidde den 31sten onze aanval tot herovering van de in de gevech ten van 18-23 Augustus aan de Franschen verloren stukken loopgraaf. De bergkam LingekopfBarrenkopf is dus weer in ons bezit. Tegenaan vallen werden afgeslagen, 270 Fran schen gevangen genomen, een machi negeweer veroverd. Boveij Avocourt ten N.W. van Verdun is een Franscli vliegtuig door een Duitschen vlieger neergeschoten. Het Fransche "vliegtuig viel brandend neer. Het Fransche legerbericht maakt alleen melding van gevechten rond Souchez, bij Neuville en bij Roye. Van het Z u i d e 1 y k gevechtster rein valt niets van eenig belang te vermelden. Van de Dardanellen is een bericht van 2 Sept., waarin generaal sir Jan Hamilton meldt, dat daar op 27 en 28 Augustus op het noordelijk gedeelte van het front zwaar ge vochten is. Het gevecht had tot resultaat dat een belangrijk terrein gedeelte, 't welk Bly uk-Anafarta-vallei naar 't oosten en noorden beheerscht, in het bezit der geallieerden kwam. De Australiërs en Nieuw-Zeelanders wonnen aanzienlijk aan terrein. Het gevecht was bijna geheel een strijd van man tegen man. De Turken kregen zeer zware verliezen. Zy verloren drie machinegeweren, drie loopgraafmortieren, 800 geweren, 500 bommen en een groote hoeveel heid munitie voor kleine vuurwapenen. Pégoud. Parijs, 2 September. De gesneuvelde vlieger Pégoud zal morgen te Bel fort worden begraven. In zyn ge boortestad Montferrat zal een stand beeld voor hem worden opgericht, in Issy les Moulineaux zal een straat naar hem worden genoemd. Pégoud was gewoon, alleen in zijn vliegtuig te gaan en zelf het machine geweer te bedienen. Met zijn lichten eendekker viel hy dikwyls groote Aviatiks, met twee mannen, aan. Dat deed hy ook Dinsdagochtend. Toen de rol patronen van zijn ma chinegeweer was verschoten, wilde hij opnieuw ladeü en opnieuw het Duitsche vliegtuig aanvallen, toen hij door een kogel gedood werd. Hy viel van een hoogte van 2000 M. in de Fransche linies. Britsche verliezen. In Duitsche couranten treflen wij een statistiek aan, overgenomen uit de New-Yorker Staatszeitung (met een omweg dus), over de Britsche verliezen in den oorlog. Op grond van verschillende opgaven, door de Britsche autoriteiten gedaan, zouden volgens dé becijfering van do New-Yorker Staatszeitung de ver liezen tot 330,995 man zijn gestegen. Deze cijfers schijnen betrekking te hebben op de verliezón van het leger tot 18 Juli en van de vloot tot 20 Juli. Sinds 11 April zouden altijd vol gens deze gegevens de verliezen der Britten 13.000 man per week Zwaar gestraft. Men meldt uit Roosendaal: De directeur en eenige werklieden der ijzergieterij Fonderie Anversoise te Esschen, die onlangs in hechtenis waren genomen wegens het doen van mededeelingen aan een werkman om over de grens te komen, z|jn daar voor zwaar gestraft. De directeuren de meesterknecht kregen 15 jaar, een werkman 3 jaar dwangarbeid. In oorlogstijd. Men schrijft uit het Rijnland aan de „N. Rott. Ct." Meer dan in vredestijd is de post een zaak van gewicht in het Duitsche leven geworden 1 Vroeger was de post een nuttige inrichting, vrijwel onontbeerlijk in ons moderne leven, een prachtige organisatie, die zich over de geheele wereld heeft uitgebreid. Met zoo'n blauw poBtzegelje van twintig penin gen ging zoo'n brief naar den anderen kant van de wereld, voor tien penni- gen naar vreemde lauden, waar als in Turkije en Marokko Duitsche post kantoren waren. Maar het oorlogskind van de groote, Duitsche rijkspo3t, de veldpost, grijpt dieper in het leven! Zaken of handel hebben er weinig of niets mee te doen, de veldpost vormt de eenige verbinding tusschen familieleden hier en ginds aan het front, is een van de weinige dingen, die het oorlogs leed kunnen verzachten. En niets wordt zoo ongoduldig verwacht als de komst van den brievenbesteller, en maar al te dikwijls wenkt bij uit de verte den wachtende met het ge baar, dat er niets is. Niets, dat wil zeggen, brieven met het zwarte stempel van de veldpost, want gezegelde brieven tellen niet mee. Vooral in het begin sloeg die onge duldig verwachte veldpost diepe won den. In plaats van een levensteeken was het soms een aankondiging van het einde. De eigen brieven kwamen terug met doorgeschrapt adres en daartusschen stond het nonchalant geschreven doch veelzeggend woord „Gefallen". Dat gebeurt nu sinds lang niet meerBlieven worden achtergehou den totdat de familie door een geeste Ujke of een kennisgeving van het stadhuis voorbereid is. Maar in ieder geval blyft elke ontvangen brief het eenige teeken, dat de afzender op een zekeren datum nog gezond on onge deerd was en zoo blijft het waar, wat me eens een vader zei„Ik leef alleen op tegen den tijd, dat de post komt." Die voortdurende, die gruwelijke onzekerheid, die nu reeds maanden in spanning houdt en wie weet hoe lang nog kan duren, is een van de ergste kwellingen, die een oorlog kan meebrengen voor hen die achterbil) ven. Het is een dagelijks wachten, een altijddurende zenuwspanning, waartegen ons modern geslacht al lerminst opgewassen is. In vroegere tijden wist men, dat een brief naar verre streken weken en maanden onderweg bleef en men was al blij met de mogelijkheid dezer tijdroovende verbinding. Doch in dat opzicht waren wij verwend 1 Een telegram naar Indië of Afrika kon in korten tijd zekerheid verschaffen het kostte wel geld, maar het was in ieder geval mogelijk En nu zou men zelfs het honderd voudige van het telegrambedrag kun nen besteden zonder eenig resultaat Rijkdom of stand-helpen niets, voor officier en soldaat is de veldpost het eenige verbindingsmiddel met de „Heimat" en zijn zendingen worden hier in het rustig gedoe der steden even gretig ontvangen als ginds aan een der uitgestrekte fronten. Op dit veldpostgebied komt het Duitsche organisatietalent, het laten samenwerken van velerlei krachten, het allermeest tot zijn recht. De hier verrichte arbeid is haast verdienste lijker dan het werk, dat achter het front wordt verricht, bijv. bet voor zien der tallooze kolonies van pro viand en munitie, het aanbrengen van nieuwe troepen, het wegbrengen van gevangenen en gekwetsten, dat toch maar op de enkele wegen verricht moet worden, die door ongewapenden landstorm in orde zijn gebracht en waar een enkele fout in de marsch- richting een geduchte verstopping Ingezonden Mededeeling. HERMAN NYPELS - HELDER. Heersnmode-Artikelen. Gemaakte klseding. Kleeding naar maat. Steeds het nieuwste. Dat alles behoort tot de onmid dellijke behoeften van het leger, maar als er iets hapert of te veel in eens verlangd wordt, moeten de wagens en auto's van de veldpost wachten. Intusschen worden de post-depöts steeds voller en wanneer de bewe gingsvrijheid op de wegen grooter is geworden, is er een dubbele krachts inspanning noodig om de postzakken te vervoeren en de troepen te be reiken. En die hoeveelheden brieven en zendingen in pakjes zijn reeds in normale omstandigheden overgroot. Het is geen wonder soms in een en kelen posttrein een tiental wagens te tellen, die blijkens een rood door streept biljet, met veldpost zendingen gevuld zijn. Het is niet alleen de portvrijheid, die tot die enorme hoeveelheid bij draagt, het is vooral de versterkte familie- en vriendenband, die geen gelegenheid voorbij wil laten gaan een groet, een mededeeling aan het verre front te zenden. Men weet, hoe- velen zich ginds in het vreeselljk bloedbad eenzaam, heel eenzaam voelen, hoe ontzettend zenuwpijnigend het gevaarlijk verblijf daar wordt en het eenige, dat overblyft, is te schrij ven, steeds te schrijven te vertellen van thuis, ook al gebeurt er niets Daardoor nemen de zendingen der veldpost ontzaglijke afmetingen aan. In het station Keulen-Deutz, de verzamelplaats voor de veldpost uit het Rijnland, komen bijv. dagelijks ongeveer 21,000 postzakken aao, uit sluitend veldpost. Om deze weer naar West en Oost te vervoeren zijn in normale omstandigheden 55 treinen noodig. Bovendien komen er in het depöt van den linker Rijn oever circa 1800 zakken aan; aan het centraalstation 1400. Aan het laatste concentreert zich bovendien de verzending van kranten, zoodat dagelijks alleen in de Keulsche depóts ongeveer 33,000 veldpostzakken behandeld worden, tot een gezamenlijk gewicht van een millioen K.G. Men duizelt eenvoudig, wanneer men die hoeveelheden ziet, die hon derden en duizenden zakken, die ge sorteerd moeten worden, verdeeld in Oost en West naar het front, voor allerlei richtingen in Duitschland zelf. Men begrijpt heelemaal niet, hoe alles in orde komt, want ook het postver keer heeft heel wat beambten en ambtenaren moeten missen en by elke nieuwe troepenlichting gaan weer beproefde beambten weg, die door nieuwe, ongeschoolde vervangen moeten worden. BINNENLAND. Maximum-prijzen van levens middelen. De minister van landbouw, nijver heid en handel heeft aan de burge meesters het volgende rondschrijven betreffende maximumprijzen gericht Ik heb de eer u hiernevens te doen toekomen een nieuwe lijst van ar tikelen, met de daarvoor aangenomen maximum-prijzen, welke lijst de vo rige, vastgesteld by myn rondschrij ven, d.d. 2 Augustus, vervangt. De in deze lijst vastgestelde prijzen gel den, behoudens vroegere vervanging, gedurende de maand September. Ik verzoek u beleefd aan bedoelde lyst in uwe gemeente de noodige bekendheid t,e geven en ik vestig uwe aandacht op hetgeen onder de lijst vermeld is, omtrent het indienen van klachten aangaande de inacht neming der gestelde maxima en van wenschen tot het stellen van maxima voor in de lyst niet vermelde arti kelen en omtrent het met het oog op plaatselijke omstandigheden wljzigin gen van in de lijst vermeide maxima. Indien u klachten bereiken omtrent de handhaving der maxima zal ik het op prijs stellen, dat u het noodige onderzoek instelt on zoo noodig door inbeslagneming of bedreiging daar mede ingrijpt, tot inbeslagneming natuurlijk eerst overgaande na ver kregen machtiging mijnerzijds. Een opgave van bij u ingekomen klachten met vermelding van het daaraan ge geven gevolg gelieve u my wekelijks te doen toekomen. Mocht u het wenschelyk achten met het oog op plaatselijke "omstan digheden wijziging iu de gestelde maxima te brengen, dan zal ik daar van gaarne bericht ontvangen. Inge val u de wensch mocht worden ken baar gemaakt, om voor andere dan de vermelde artikelen maxima vast te stellen, of u uit eigen beweging dit wenschelljk mocht oordeelen, zal ik daarvan gaarne kennis krijgen. Tot wijziging of aanvulling van de lijst gelieve u intusschen niet over te gaan, alvorens mijn antwoord op uw bericht u bereikt heeft. Met betrekking tot de in nevens gaande lijst vastgestelde groothandel- prijzen merk ik nog op, dat onder groothandelprIjzen door mij verstaan worden prijzen bij levering uit de eerste hand, t. w. door fabrikanten of producenten; de prijzen zijn be rekend contant af fabriek of station van afzending, al naar het gebruik bij het betrokken artikel medebrengt. By levering van waren door grossiers kan dezen door u toegelaten worden een tusschenprljs te berekenen, echter zoodanig, dat voor den verkooper in het klein eene voldoende winstmarge overblyft. Wanneer winkeliers zich beklagen over levering van suiker tegen te hooge prijzen of in onvoldoende hoe veelheid, zoudt u hun in overweging kunnen geven zich ter zake te wen den tot "hot Suikerbureau, Sarphati- straat no. 1 c te Amsterdam, aau welk bureau door my de uitdrukke lijke wensch is te kennen gegeven dat dit in bedoelde gevallen de win keliers rechtstreeks zal helpen. Wat boter en kaas betreft, kunnen handelaren, onder voorbehoud van nadere regeling, door bemiddeling van het Rijkscentraalbureau voor den uitvoer van boter en kaas te allen tijde boter en kaas tegen de door mij vastgestelde maximum groot- handelprljzen ontvangen. Kleinhandelprljzen. Regee- ringabrood (bij verkoop op meelkaart) f0.12, tarwewaterbrood (gebuild) f 0.24, tarwewaterbrood (gebuild) (gebakken onder rabbinaal toezicht) f0.25, tar webrood (ongebuildjbrui nbrood)f 0.20}, roggebrood, regeerings-tarwemeel (bij verkoop op meelkaart) f0.16, tarwe bloem (gebuild inlandscb) f0.26, tar wemeel (ongebulld) fO.22, boter f 1.60 per K.G.; volvette Goudsche meikaas met rljksmerk f O.02J, volvette Goud sche meikaas f0.60, volvette jonge Goudsche en Edammer kaas met rljksmerk f0.57}, volvette jonge Goudsche kaas f 0.55, jonge Edammer kaas (40 -)-) f0.55, jonge Goudsche kaas (40 -f) f0.50, Edammer- en Goudsche kaas (30 -j-) f 0.42J, Edam mer- en Goudsche kaas (20 -f-) f 0.37}, magere Edammer- en Goudsche kaas f0.27}, Leidsche en Delftsche komij nekaas f 0.60, Friesche nagelkaas f0.30 per K.G.rijst (grofoiiddel Bassein &/of Rangoon) f 0.22, rijst .voorloop Bassein of Rangoon) f 0.24, rijst grof voorloop Bassein &/of Rangoon) f 0.26, havermout(inlandsch) fO.33, suiker (witte geraffineerde) f0.55, koffie (Santos) f 1.16 per K.G. peekoffie (in pakjes) 0.04, cichorei (in pakjes) f0,03} per 0.1 K.G.raap olie f 0.80, boterolie f 0.85 per L. zout f 0.09, zeep (zachte, witte of gele) f 0.28, soda f0.07 per K.G. petroleum fO.11 per L. De hierboven vermelde prijzen gel den voor de maand September, be houdens vroegere ..vervanging. Klachten over niet-inachtneming van bovenvermelde maxima, alsmede wenschen om voor bepaalde op de Ujst niet vermelde artikelen maxima vast te stellen, of wel om met het oog op plaatselijke omstandigheden voor een bepaalde gemeente wijziging in de maxima te brengen, behooren gericht te worden tot den burge meester. Van de grootste mat garinefabrieken is de verzekering ontvangen, dat ge durende de maand September de prijzen der bekende merken niet zul len verhoogd wordenmede met het oog op de onderling uiteenloopende prijzen der verschillende merken wordt derhalve vooralsnog eenvou digheidshal ve geen maximumprijs Woensdag is de toevoerlijn van de Holl. Spoor van het dorp naar het station te Noordscharw oude offi cieel- geopend. Voor de nijvere, tuinbouwende be volking is dit een zeer groot gerief. Nu heeft men in de onraiddelljke na bijheid van de kom der gemeente een markt gesticht, met een laad plaats daar -vlak bij. Anders moest men met zijn producten langen tijd varen naar de markt te Broek op Langendljk, welke niet zoo zeer in het centrum is gelegen en gemakke lijk iets van z(jn reuzen veiling en laadplaats kan missen waar uit het geheele Noorderkwartier de producten werden geveild en geladen, en men wel eens zeer langen tyd moest wach ten voor men de vaartuigen kon los sen. Dat alles is nu voorbij. Men heeft nu een eigen markt met een eigen spoor, dat zorgen zal voor de belangen van handel en tuinbouw. De H. IJ. S. M. De H. IJ. S. M. heeft in een dienst order aan het personeel bekend ge maakt, dat zij besloten heeft van elke feestelijke hordenking van het ten vorigen j'are door de tijdsomstan digheden uitgestelde 75-jarigejubileum af re zien, maar aan hot personeel, dat heden voor onbepaalden tijd in dienst van de Mij. ia, een uitkeering te doen. Deze uitkeering zal bedragen voor hoofdambtenaren en ambtenaren een halve maand bezoldiging, voor be ambten 14 dagen bezoldiging en voor werklieden 120 maal het uurloon, dat heden genoten wordt. Aan ieder lid van het personeel, dat op 20 September 1914 langer dan een jaar in dienst van de Mij. was en thans nog in dienst is, zal een herinnering» medaille worden uitge reikt. Ds Nedsrlandschs vissoharij. Tegenover de vele takken van han jlel en nijverheid, die door den oorlog groote schade lijden, mag wel eens in het licht gesteld worden welken goeden tijd de Nederlandsche visscho- rlj thans medemaakt. Door het stilleggen en torpedeeren van een belangrijk aantal stroomtraw- lers der oorlogvoerende mogendheden, is de vischverzending van uit Neder land, en speciaal van uit IJmuiden, naar het buitenland zeer groot. De cijfers van do vischomzet in Augustus van dit en van het vorig jaar wyzen dit duidelijk aan. Werd in Augustus van 1914 toen weliswaar een deel der vloot wegeps het mijnengevaar tijdelijk werd stil gelegd in de Rijkshallen te IJmuiden F. 96.407 verkocht, in de afgeloopen maand bedroeg dit cijfer niet minder dan F. 1.536.165 of 16 maal zooveel. Vanaf 1 Januari bedroeg die om zet in beide jaren resp. F. 4.2 mil lioen en F. 7. 8 millioen. Op laatstleden Maandag werd bij voorbeeld door eiken stoomtrawler, die aan de markt, kwam, vier dui zend gulden gemiddeld besomd en laat het zich aanzien dat de visch voorloopig wel op hoogen prijs zal blijven wegens don blij vonden navraag van het buitenland. Vooral naar Engeland, dat anders in de eigen behoefte voorziet, wordt steeds meer verscheept. Ook voor onze schatkist is deze visscherlj een mooie bron van inkom sten, wijl te IJmuiden van den ver koop 2% retributie wordt geheven. Een onaangename maar nood zakelijke maatregel. Het „Weekblad van den A.N.D.B." bevat het volgende hericht: „Onder de officieele mededeelingen zullen onze leden het royement zien vermeld van een driotal bondsleden, die bij herhaling en gedurende een zeer langen termijn, ten onrechte aan spraak op werkloozen-uitkeering ge maakt hebben. Hieruit blijkt, dat het bestuur besloten heeft voorgoed een einde te maken aan dc nog altijd voortdurende (gelukkig wel wat ver minderde) pogingen, om de uitkeering ondanks alles wat hieromtrent is be paald toch onder alle omstandigheden deelachtig zien te wordeD. En nu meene men niet, dat het hier eenige leden met groote gezinnen betreft, die zich uit nood tot een verkeerden stap hebben laten verleidende hier gesignaleerden alle jonge leden, die in hun tijdelijke betrekkingen wel geen hooge salarissen genieten, doch die in elk geval wel zoo veel verdie nen, dat zij het best zonder steun van rijk of gemeente kunnen stellen. „Nu is hierboven reeds gezegd: Ingezonden Mededeeling. Gij kent van deze talen niets en voelt het gemis hiervan, of gij hebt iu Uwe jeugd een of meer dier talen geleerd, doch zijt het geloerde grootendeels ver geten. Gaarne wilt gij alles nog eens grondig repeteeren. Misschien wilt gij na den oorlog oene betrekking in het buitenland zoeken, waarvoor talen kennis gewenscht is. Gij zljt echter te oud voor de schoolbanken geworden. Wat staat U nu te doen? Proefnummers aanvragen van „Ons Studieblad", Weekblad voor Zelfstudie. Voor elke taal een afzonderlijk weekblad. Prijs per maand f 0.35. Proefnummers gratis en franco. A. F. 8. LEIDERITZ, D. H. SCHENK, Hoofdonderwijzers, de Clercqstraat 34, Amsterdam. Telefoon Zuid 4072. het aantal overtredingen is wel ver minderd; maar toch zullen enkele, nog in onderzoek zijnde gevallen ver moedelijk nog meer schrappingen van de ledenlijst ten gevolge hebben'' Een scheepsbrand. Uit Rotterdam wordt gemeld: Begrijpelijke sensatie wekte tegen het middaguur het gerucht dat de „Rotterdam" van de „Holland-Ame- rikalyn", Donderdagmorgen met pas aagiers, graan en stukgoederen van New-York aangekomen, in brand zou staan. Een gerucht, dat meu geneigd was te mistrouwen, als men het trotsche gevaarte'daar zoo rustig aan de Wilhelminakade zag liggen. Van meer nabij speurde echter het turend oog in den omtrek van het achterschip eenige stoomwolkjes, terwijl ook een lichte slagzijde van het schip naar den rivierkant een aanduiding kon zijn dat aan boord niet alles in orde was. Inderdaad bleek bij onderzoek ter plaatse brand in het achterschip te woeden, welke evenwel reeds voldoende onder con trole was om te kunnnen voorspellen dat het schip geen schade van be teekenis zou krijgen en ook opont houd niet te vreezen zou zyn. Het vuur woedde in het ruim, waar de uitgebreide pakketpost lag gestuwd en was reeds Zondagmorgén op de reis op zee ontdekt. De gezag voerder gaf onmiddellijk onder dit ruim hermetisch af te sluiten en er met behulp van het Claytonapparaat gassen in te persen, op welke wijze dan ook inderdaad het vuur werd Donderdagmorgen evenwel, toen het schip goed cn wel voor den wal lag en de luiken werden weggenomen, sloegen de vlammen door het toe treden der lucht opnieuw uit. Daar men op alles was voorbereid, konden onmiddellijk de vijftien brandslangen op bet schip water geven. Door de hitte is waarschijnlijk echter ook de lading, uit katoen bestaande, onder het postpakketruim verstuwd, aan hot branden gegaan. Terwijl het ruim der pakketpost ten spoedigste werd gelost, pompte men het daaronder gelegen ruim, door gaten in het dék te hakken, vol water, zoodat, als reeds gezegd, het vuur thans gebluscht is. INGEZONDEN. De Winkelsluiting. Geachte Redactie. Na de lange bestrijding van B. H. in uw vorig nummer is u wellicht wel zoo vriendelijk, ook een paar letteren van eeu voorstander te plaatsen. Maar daarom niet alleen. B. H. nl. gaat in zijn jeugdigen Ijver zoo ver, om aan het slot van zijn artikel een uitlegging te geven van het doel en de werkwijze der Bociaal-democratie, die zachtst genomen nog al phan tastisch is. Wij, sociaal-democraten zouden voor een wettelijke sluiting zijn, omdat we de middenstand willen uitdryven. Wij, sociaal-democraten zouden tegen een wettelijke 8-uren dag zijn, omdat daarmee de middenstand niet werd beteugeld. Geachte redactie, uw inzender B.H. is wel zeer vriendelijk, maar wij moeten toch even vriendelijk ver zoeken, om eerst eens vlijtig te gaan studeeren, voor hij over zaken schrijft, waarvan hij althans momen teel blijken geeft het a, b, c niet eens te kennen. De sociaaldemocraten hebben nog niet één maatregel voorgestaan, voorgesteld, of daargesteld, die de bedoeling had den middenstand uit te drijven. Gerust, geachte B. H., dat uitdrij ven geschiedt ondanks de sociaal democraten toch wel door oorzaken, die wij u dringend aanraden eens nader te leeren kennen. De onzin, dat de sociaal-demo craten tegen een 8urigen werkdag zijn, de eenigsten, die juist dezen eisch steeds stelden, en de nog grootere onzin, dat dit dan zou zijn, omdat die 8 urendag de middenstand niet beteugelt, de lezers zullen ons van weerlegging dezer wijsheid wel willen verschoonen. We zijn veel gowoon inzake be strijding van het socialisme, maar dit is te knullig, om er op in te gaan. Maar nu de sluitiDg zelf, die de mid denstand zou uitdrijven volgens B. H. Waar blijkt dit toch? In Amster dam en Zaandam bemerken wij daar niets van. Er zyn bepaalde tegenstanders n.1. do koek- en sigarenverkoopers en wel, omdat de artikelen ook ver kocht worden in inrichtingen, die open mogen blyven. Wij begrypen dezen tegenstand voor een deel, maar bij eenig nadenken zullen deze winkeliers toch met ons moeton erkennen, dat by een wette lijke sluiting niemand zijn sigaren of taartjes in een café gaat koopen, als hij dit tot nu toe al niet ge woon was. Hiermede is eigenlijk hot sterkste argument van de tegenstanders weer legd. Het eenigste waar een ander deel mee schermt, en ook H. B. is die z.g.n. „dwang". In de eerste plaats mogen dezul ken bedenken, dat in onze geheele samenleving niets zonder dwang mogelijk is. We verzetten geen voet of we hebben te maken met dingen, die we gedwongen zijn te doen of te laten. Het is een kwestie van gewoonte, van aanpassen, of men van dien dwang veel of weinig voelt. Maar aan do andere zydo zullen B. H. c. s. moeten erkennen, dat nu lO tallen winkeliers door één on willige gedwongen worden,open to blijven. De concurrentie maakt dit nu een maal mogelijk en noodzakellik cn vandaar, dat alleen bij éen algeheele sluiting, die alleen door dwang is te verkrijgen, de winkeliers tegen zich zelf en hun collega's beschermd kun nen worden. Ook wij erkennen, dat in onze plaats het bedienden-vraagstuk niet zulk een gewicht in de schaal legt. Maar ook de winkeliers zelf en wij durven beweren, de meerderheid, willen eindelijk eens een grens aan hun werktijd. Ook zij willen eenigen vrijen tijd. Met een vroegere sluiting wordt dus een groot maatschappelijk belang gediend. Als B. H. ons nu maar aantoont, hoe dit is te bereiken zonder wet- telyken dwang zijn we klaar. Maar tot slot willen wij nog even een misvatting recht zetten. De tegenstanders beweren, vroegere sluiting, minder gasverbruik, dus minder inkomsten in do gemeente kas, dus belastingverhooging. Als men een goede zaak wil be strijden, kom dan maar met be- lastingverhooglDg en 't is klaar. Maar wij zeggen, was het maar zoo ver. Hot kan dc winkeliers slechts voordeel geven. "Want zij sparen veel meer aan gas uit, dan hun evenredig deel in de dan noodzakelijk geworden be- lastingvorbooging bedraagt. Men kan dat best zelf uitrekenen en die het niet kan, verwijzen wij naar hst In 1910 door de S.D.A.P. aan dan Raad verzonden adres in zake gasprys verlaging. Het belastingspook kan B. H. en allo anti sluiters dus gerustelijk op stal laten staan. WH beweren dus, dat een wette lijke 9 uursluiting is in het belang van de winkeliers, yan don midden stand, zooals B. H. wil, en in stede van dien stand kwaad to willen doen, zooals B. H. lasterlijk van ons ver onderstelt, willen we hem juist ten zegen zijn. De zaak is in de jongste Raads zitting slechts uitgesteld! Laat dit de anti-sluiters gezegd zijn. Dankend voor de ruimte, blijven wij met hoogachting, Uw Dw. A. W. MICHBLS. Wettelijke Winkelsluiting. Mijnheer de Redacteur. Om van uw gastvrijheid geen mis bruik te maken, zal ik met mijn betoog vóór w o 11 e 1 ij k o winkel sluiting ni-'t voortgaanwel wenschte ik gaarne den geachten inzender on der letter B. H., op eenige mogelijke onjuistheden opmerkzaam te maken. Eenige beleefdheden, aan mijn adres toegevoegd, verheffen ZEds. artikel niet eu kunnen mij niet schaden. Ik schreef dan n.1. in mijn ba- toog, dat een vervroegde sluiting het gasverbruik iets minder kan zijn, dus van weinig of geen invloed op de gemeente-flnanciön. Zeker, geachte heer H., al zou het gasverbruik ver minderen (ook het kolenverbruik zou dan minder zijn) dan mag dit in geen geval een reden zijn om een sociale wetgeving met naar mljri Ingezonden Medodeeling. Dia stekende pijn ia den reg komt van de nieren, welke onder het smalle gedeelte van den rug zijn ge legen. Doch rugpijn is slechts een der verschijnselen, andere zijn: water zuchtige zwellingen, opgeblazen oogen, gezwollen voeten, bezinksel in de urine, pijnlijke loozing, voortdurende aandrang, een onnatuurlijke vermoeid heid, prikkelbaarheid, buitensporige dorst, rheumatisehe pijnen iu de armen, beenen of heupen, duizelig heid, hoofdpijn. Niet elke patiént heeft al deze ver schijnselen, doch iedere lijder beeft er eenige, en de minste nieraandoe ning is gevaarlijk, want noodlottige ziekten ontstaan door het verwaar- loozen van een nierkwaal. Foster's Rugpijn Nieren Pillen re gelen de goede werking der urine- organen, zij leiden de nieren zachtjes tot gezondheid terug en herstellen haar kracht tot het filtreeren van het bloed en het uitdrijven van het urino- zuur en de urinestof, welke de oorzaak vormen van rheumatiek, jicht, nier steen, uierontsteking, enz. Zij zijn het best bekende geneesmiddel tegen bjaasaandoeningen, en zij voereu het overtollige water af bij waterzucht. Te Den Helder verkrijgbaar by Alb. ten Klooster, Keizerstraat 98. Toezending geschiedt fr. na ontv. van postwissel k f 1.75 voor één, of f 10.— voor zes doozen. Eischt de echte Foster's Rugpijn Nieren Pillen; wei gert elke doos die niet voorzien is van nevenstaand handelsmerk. (44)

Heldersche Courant | 1915 | | pagina 1