HELDERSCHE COURANT VOORHEEN GENAAMD 'T VLIEGEND BLAADJE Nieuwsblad voor Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna No. 4516 ZATERDAG 11 SETPEMBER 1915 43e JAARGANG Abonnement per 3 mnd. 65 ct., franco per post 90 ct., Buitenland f 1.90 Zondagsblad 45 52,/2 0.85 Modeblad 65 75 „1.00 Voor het Buitenland bij vooruitbetaling - Losse nummers der Courant 2 ct. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag UITGEVER: C. DE BOER Jr. - HELDER Bureau: Koningstraat 29 - Interc. Telefoon 50 Advertentiën van 1 tot 4 regels (bij voorultbet.) 30 cent. Elke regel meer 6 cL Ingezonden mededeellngen van 1 tot 4 regels 75 cent Elke regel meer 15 cent. Advertentiën op bepaald aangewezen plaatsen worden 25°/o hooger berekend. Groote letters en cliché's naar plaatsruimte. - Bewijs-exemplaar 2h cent. Op- en ondergang van Zon en Maan en tijd van hoogwater (Texel). SS, Sopt. op: onder: op: onder: v.m,: n.m. Zondag 13 in. 9 83 a. 6.52 6.80 6.22 916 10.14 Maandag 18 11.8 7.13 6.81 6.19 10.22 10.52 Dinsdag 14 a. 0.82 7.41 682 6.17 11,6 11,84 Woonsd. 16 1.64 8.28 6.83 6.15 11.60 -- Donderd. 16 8.2 9.80 6.36 6.12 0.16 0.40 Vrtldag 17 8.60 10.49 6.87 6.9 li 1.46 Zaterdag 16 4.23 6.89 6.7 2.21 3-23 LIJST van Ingekomen en vertrokken personen. INGEKOMEN. Naam: Beroep: Woonplaats: Van: GeL A. D. v.d, Weg, pianist. Weozenstr.C. A'dam. EX. J.H.Twonli'jfel,sorgt.-Inf.,Breestr.27,Hoorn. N.H. G 8tienHtra-IJsselstein,z.,Molen8tr.84,Enbh. M.IIeifnaen,fcoopm.,Waagstr,17,Middolbuig. R.C, A. E. Valkenburg, d b., Spoorstr 43 Hoorn. R.C. W. v. d. Wiclo1z.,CallfornTostr.9B. Volsen. li. Augustln, stok.lekl., Steengr.8,NiJmegei:. N.H. H. G. Struük, r.-klerk, Spoorstr. S3, Deventer. R.C. J.P.v d Klaauw, bed Oostslstr.16,Dordrecht. N.H. A. Th. van Kalken Neorvoort, zonder, Basstraatl8.IIellevoet9luis. RC. A. Goedkoop,kelner, Kanaalweg46, Zwolle. N.H. C.Heüblom-Waaijer, z., Polderw., 37, A'dam. A. do Wit, arbKoegr. a.d. Vliet Cailantsoog, R.C. H P.A.Snel, bulssth ,Trompstr.8, Maastricht. - A M do Zoouw, d.b., Calir.slr. 44, Cailantsoog. N.H. Th. Koorn, Scheepmaker, Dükw. 40. Zuilen. J. Modder,kaasm., Koegras82N, Cailantsoog. - J.Junso,k.-botell.,Bronwerstr.47,Ziorijczee. VERTROKKEN. Naam: Beroep: Van: Naar: Gel. ,1. Kramer, bed., Spoorstraat 132, Apeldoorn. N.H, L. v. Riel, s.-lorp.m Janzonatr. 61, Velaon, Goen. P.J. Groenen berg,k.-torp.m,Basstr.9. A'dam. R.C. P.J. Bakker, stuurman,Hoofdgr.89. Batavia. Gcr. P.G. Visser, vlechter, Oostslootstr.4l, A'dam. N.H. C. J. Quant,slijter, Kanaalw. 101a, Rotterdam. - H. Keizer, i.-maj. mar, Westgr 95, Lelden. R.C. P. de Jong, arbeid, Kanaalw. 3o, Apoidoor-n. N.H. D. v. Leeuwen, z, Woezenstr. 67, Dordrecht. J.v. Otteren, zonder, Zuidstr. 19, ld. M. Danpe, sorgt.-torp.m, Molengr. lo, Velsen. J.Uubregtse,t.-torp.m,Fabrieksgr.lC,A'dam. R.G. C. Jv. Achterberg, machin, v.d. Hamstr. 10, Rotterdam. N.H. L. O. Bosdijk, kwartm, Blocmstr. 2a, Deiden. R.C. DE WEEK. 7 September. Zeer waarschijnlijk vernam men reeds uit betrouwbare bron zal ook dit jaar, a. s. Dinsdag over eene week de nieuwe zitting der Staten- Generaal door de KoniDgin worden geopend. Niet met al de statie en don praal van vroeger, van vóór den woreldbrand, maar met den eenvoud, welke ook in September 1914 werd betracht. Wij hebben voor do tweede maal een Koninginnedag gehad zonder lintjes-stroom, zonder vuurwerk, illuminatie, kermisje in het Haagsche Voorhoutzonder „feest rumoer" in de cafó'szonder dron- kemans-tooneelen door verkleede kerels, onderwijl de politie óén oogje dichtkneep voor dezen enkelen 31en Augustus. Hier en daar wapperden wat vlaggen. De kinderen konden zich vermaken. Ter eere van de jarige Vorstin werd 's avonds bij het Huis ten Bosch eene serenade gegeven, welke H. M. gelegenheid schonk om met enkele hartelijke woorden dank te betuigen voor de blijken van eer biedige sympathie, Haar betoond. Dat was alles, 't Bleef rustig in de stad. En wij vragen ons nu afzijn we er, met rustig-onrumoerigen Konin ginnedag en met Prinsjesdag zon der veel statie zooveel minder aan toe Lydt do goede en hartelijke verhouding tusschen Huis van Oranje en het Nederlandsche volk er door? Ingezonden Mededeeling Noodzakelijk gevolg. De slapte van het bloed gaat de maag ziekten vooraf en bevordert die. Om hun onophoudelijk werk van spijsvertering te vervullen, zijn de maag en de verschillende andere daar toe bestemde organen verplicht ge steund te worden door de rijkste be- standdeelen van het bloed. Daarom kan men, zonder gevaar zich te ver gissen, zeggen dat bij allen wier maag van streek is, het bloed niet zoo rijk en zoo zuiver is als het mo6t zijn. Het beste en snelste middel om te genezen, is daD ook het bloed te ver rijken door de behandeling met de Pink Pillen te volgen. Beproef deze methode en gij zult spoedig erkennen dat onder dén invloed der Pink Pillen, die met iedere pil bloed geven, het geheele lichaamgestel een soort van herleving ondergaat, die des te ge voeliger is voor de zieke organen. De eetlust vermeerdert, de spijsver tering is gemakkelijk, men put altijd nieuwe krachten uit een volmaakt opgenomen voedsel, men ondervindt een groot gevoel van welzijn, kenmerk van gezondheid. Meermalen hebben wij zieken gezien die, door hun maag slecht gevoed, vele jaron lang geleden hadden en tot den laatsten graad van zwakte, van verval en van magerheid waren aangekomen, tot dien toestand waarin de zieke, geheel van weerstand ontbloot, reeds bij voorbaat aange wezen is als een slachtoffer ontvan kelijk voor een of andere voorbijgaande epidemie. Zulke zieken hebben mij in weinig tijd door de Pink Pillen gezien. De Pink Pillen zuiveren en verrijken het bloed en versterken het zeuwstel- seldus geven zij altijd uitmuntende resultaten in ziekten voortkomend uit Blapte van het bloed en verzwakking van het zenuwstelsel, als bloodarmoe- de, bleekzucht, algemeene zwakte, maagpijnen, zenuwuitputting, neu- rasthie, rheumatiek. De Pink Pillen zijn verkrijgbaar a f i.75 por doos, en f9.— per zes doozen bij het Hoofddepöt der Pink Pillen, Dacostakade 15, Amsterdam voor Helder en Omstreken bij ALB. TEN KLOOSTER, Keizerstraat 93 en H. W. ZEGEL, Kanaalweg 63 te Schagen bij J. ROTGANSte den Burg (Texel) bij T. BUIS en verder bij verschillende Apothekers en g Drogisten. Merken wij iets van verkoeling, van onverschilligheid, van „dalende popu lariteit", welke eenige jaren geleden genoemd werd 't Tegendeel is waar. Gedurende den tijd, dat (nu al schier veertien maanden Neder land te worstelen had, enorme offers van allerlei aard te brengen, ter be zwering van velerlei gevaren, oeco- nomiscbe en andere voortdurend dreigend, zag men de warme, onver poosde toewijding der Koningin, en ook van den Prins Gemaal. Zonder „ophef" of drukte van vertoon. Als eene, die haar plicht in den zwaren tijd kent. Eenvoud was en bleef het parool. Ook blijkbaar bij de opvoe ding der kleine Kroonprinses, van wier hartelijke verhouding tot de vroegere opvoedster zuster Marting men nu en dan aardige, treffende staaltjes verneemt. Er is een tijd ge weest, waarin van vorstenspruiten allerlei wonderbaarlijkheden schier dag aan dag werden gemeld. Een glimlachje, een handdruk, een simpel woordje, v5n de jeugdig-vorstelijke lippen gevloden, moest „vereeu wigd" en verheerlijkt worden. Die tijden liggen, gelukkig ver achter ons. En zo zullen niet terugkeeren. Daar kan men zeker van zijn. Een voud, waarheid, het ongekunstelde kwamen ervoor in de plaats. Eo oek dit staat vast, dat de levenskracht der constitutionele monarchie door den „nieuwpn koers" slechts kan gebaat worden. De beteekeDis van Prinsjesdag-1914 lag geheel in de schoone rede, waarmee de Koningin toen de zitting van 1914'15 opende. Aldus zal 't ook nu op 21 Septem ber wezen. Dat er in den lande wor den gevonden, die hunkeren en smach ten naar een nieuwen, overvloedigen „lintjes regen", we beseffen 'tallen. Maar de overgroote meerderheid van ons volk, ben ik overtuigd, geeft de voorkeur aan 't „ingekrompen ceremoDiëel" en de karigheid in het verleenen van „onderscheidingen", waardoor waarde en beteekenis van titels, kruisen en lintjes zoo bedui dend stijgen. Moge deze nieuwe „adat" geëerbiedigd blijven, ook nadat de Vrede op aarde eenmaal zal zijn teruggekeerd. De nieuwe zittiog der Staten-Gene raai 't werd reeds opgemerkt, zal er eeue zijn van hard werken en ook vau „warme uren" op het Binnenhof. Dr. Kuyper is in Patria teruggekeerd, en tezelfdertijd komt het bericht, dat de oud premier van het Kabinet, dat van 1908-1913 't bestier voerde, - van het minis terie, gedurende welks leven o.a. het „afschuwelijk misverstand" werd ge boren; dat mr. Th. Heemskerk eene brochure het licht heeft doen zien, ter bestrijding van dr. Kuyper's as terisken in „De Staudaard". De broe dertwist, sinds lang ontvlamd, neemt al-grooter afmetingen aan. Dr. Kuyper, nieuwe krachten verzameld hebbende, is in den lande terug. En men heeft nu af te wachten, wat hij, die de executie voltrok op wijlen het Eeds- wetteke, dat in den Senaat overleed, zeggen zal van minister Ort's allernieuwste, tijdelijke Eedswet. M(jne voorspelling, dat 't een heele, 'n zeer- harde toer zou zijn om ook dit wet te ken erdoor te krijgen: zy is, helaas, reeds in vervulling gekomen. De uit schakeling van het toetsiogarecht is niet b(j machte om Rechts ook thans te bevredigen. Zoodat het gevaar verre van denkbeeldig is, dat mits Exc. Ort zich extra-plooizaam en tot aller lei concessies bereid betoone, - de toestand van rechteloosheid zal blij ven voortduren, totdat de „puzzle" zal zijn opgelost Er komt nu werk aan den winkel. Voor de ministers en voor de Volks vertegenwoordigers. Temidden der voorbereidiog van zijn nieuwe lee- ning-plaDnen en de hervorming van ons belastingstelsel heeft minister Treub kans gezien om het oude, waardige college, genaamd Alge meene Rekenkamer, aan eene splinter nieuwe taak te helpen. De pensioen regeling der gemeente ambtenaren zal onder de contróle der Rekenkamer komen. Excusez du peulVan de ambtenaren, aan dit zeer nuttige en nauwgezette college verbonden, is bot zij dan terecht of in onbillijke kleinachting sinds jaar en dag bekend, dat zij een extra gemakke lijk leventje hebben. Allerlei fan tastische verhalen; zooals het uit lezen van gansche bibliotheken ge durende bureautijd, e.d., doen daarvan in en om de Hofstad de rondte. Dat minister Treub daarin eenige „afwisseling" wil brengen door een nietig pouleschilletje als de con tróle der straks-genoemde pensioen regeling is iets, dat mon zich van dezen energieken bewindsman van de fiksche daad levendig kan voor stellen. Het achtbare college sputtert on pruttelt tegen 1Maar de heer Treub behqort nu eenmaal tot de menschen van de „taaie" soort, wier greep zich, hebben ze eenmaal beet, niet licht ontspantEu zulke man nen hebben wij te allen tyde en onder alle omstandigheden, maar zeker in deze dagen, noodtg Eene zeer korte spanne tljds scheidt ont nu nog van het ontwaken van 't Binnenhof-leven. De soc.-democra- tische Kamer-club zal behalve haar leider, ook den bekwamen afgevaar digde voor Amsterdam IX missen. De man van de V.V.V., de heer Van den Tempel, zal trachten wethouder Vliegen's zetel te veroveren. Of de heer Troelstra ooit weer met de vroegere kracht het leiderschap zal kunnen ter hand nemen, zijn naaste vrienden durven de vraag niet bevestigend beantwoorden. De Zwit- sersche lucht heeft soms wonderen volbracht. Maar om den „ouden Troelstra" voor zijn partij terug te krijgen: daar is (gelijk my nog een dezer dagen iemand, die 't weten kan, verzekerde) dan ook een wonder voor noodigl Warme uren zyn op komst. Oók in het contact tusschen het extraparlementaire Kabinet en 2tjn politieke vrienden. Vau den armen Godsvrede is toch reeds bitter weinig overgebleven. Mogen de heeren in hun zucht tot contróle en kritiek niet vergoten, dat de groote brand nog steeds in alle felheid woedt. En dat de Regeering nog steeds haar groot ste kracht, ook „naar buiten", moet vinden in het vertrouwen van eene Volksvertegenwoordiging, die de oude veeten in Augustus-'14 immers wilde vergeten gedurende het woeden van de wereldramp Mb. Antonio. DE OORLOG. Ingezonden Mededeeling. HERMAN NYPELS - HELDER. Heerenmode-Artikelen. Bemaakte kleeding. Kleeding naar maat. Steeds het nieuwste. richt van 8 dezer nog een en ander medegedeeld over deD toestand op het overige front. Van Riga tot Duna- burg is de algemeene toestand on veranderd. Van Grodno uit doen de Duiischers hardnekkige aanvallen in Z.O. richting. Zij werd6n met groote De officieele legerberichten van 8 en 9 September. Van het Oostelijk front. In ons vorig nummer werd onder de rubriek laatste berichten het Duit- sche leger bericht van den Ssten op genomen. Hierin kwam een tegen spraak voor van een succes, dat de Russen beweerden te hebben behaald aan de Sereth (O.-Galiciö) en waarin de verovering van 30 kanonnen, be nevens de gevangonneming van 160 soldaten werd gemeld. Intusschen is het Russische leger- bericht bekend geworden. Dit wordt altijd even voor het Duitsche leger- bericht. uitgegeven, doch moet Neder land langs een grooten omweg be reiken. Vandaar, dat het hier altijd ua het Duitsche communiqué bekend wordt. In dit Russische bericht nu wordt medegedeeld, dat op 7 dezer bij Tar- nopol, in Galicië, een groot voordeel op de Duitschers werd behaald. De dorde ^Garde-divisie en do 48ste reserve-divisie van de Duitschors, welke ook nog versterking hadden ontvangen, hadden een aanval willen ondernemen op den 8sten. Dezo aanval werd door artillerievuur krachtig voorbereid. De Russen lieten den vyand echter geen tijd tot aanvallen en deden voordien zelf een goedge slaagden uitval. In den avond van den 7den werden de Duitschers vol komen verslagen. Tegen het einde van het gevecht ontwikkelden de Duitschers echter een buitengewoon krachtig artillorie vuur, waartegenover de Russen geen voldoende macht konden stelleu. Dit belette hen dan ook het behaalde succes verder door te zetten. De Duitschers leden ont zaggelljke verliezen. 200 officieren en 8000 man vielen in handon der Russen. Bovendien maakten dezen zich mees ter van 30 kanonnen, w.o. 14 van groot kaliber, en een groote hoeveel heid machinegeweren. Na een korte vervolging namen de Russen hunne vroegere stellingen aan de Sereth weder in. Het Russische legerbericht meldt veTder, dat meer naar het Z., bij Trembowla, de v(jand uit een reeks dorpen verdreven werd. Hier namen zij 40 officieren en 25C0 man ge vangen. Driekanouuen en 12 machine geweren vielen den overwinnaars ten deel. Tusschen den Dnjestr en den linkeroever van den beneden Sereth gingen de Oostenrijkers tot het offen sief over. Door flank-aanvallen werd het echter tot staan gebracht. Elf officieren en meer dan 1000 man werden gevangen genomen. Dit geeft dus wel een andere kyk op do zaak. dan het bericht van Duitsche zijde. Het bericht uit Weenen deed ook reeds vermoeden, dat de toedracht eenigszinsanders geweest was. Hierin toch werd gemeld, dat de Russen met een overmacht een uitval deden uit de als bruggehoofden aangelegde stellingen by Tarnopol. Door een tegenaanval der Duitschers werden zij echter teruggedreven. De N. R. Ct. bespreekt de tegen strijdigheid in de verschillende be richten welke op de hierboven ver melde gebeurtenissen betrekkiDg heb ben. Over het resultaat bestaat geen verschil. De Duitschers zeggen dat de aanval werd afgeslagen, terwijl de Russen mededeelden dat de oude stel lingen weder door hen werden inge- nomon. Het verschil loopt dus alleen over hetgeen voorafging. Uit een ver gelijking der verschillende berichten komt de Rott. tot de conclusie dat de Russen- hier wel degelijk aan suc ces te boeken hebben. De Duitsche, besliste tegenspraak, vooral op het punt van het verlies der kanonnen, wordt echter voor een deel te niet gedaan door het Oostenrijbsche be richt, hetwelk spreekt vau een terug werpen der bij Tarnopol opdringende Russen. Men zou kunnen donken dat de Oostenrijkers teruggeworpen wer den en de Duitschers hen moesten helpen om stand te houden. Echter 'spreekt het Russische bericht alleen van Duitschers. Hoe het zy, de tegenaanval dei- Russen ban als zeer goed geslaagd aan gemerkt werden. Door het gebrek aan artillerie konden zij echter hun succes niet voortzetten. Verder wordt in het Russische be- Ten Z. van de Njemen doen de Duitschers eevenfeens hardnekkige aanvallen. In de streek van Rowno en Luzk geen verandering. In de streek van Dubno werden nieuwe stellingen ingenomen, In een bericht van 9 dezer uit St. Petersburg wordt medegedeeld dat de Duitschers de vermeestering van Riga en de spoorwegcentra op beide oevers van de Pripet op het oog hebbpn. Hiertoe hebben zij ver- sterkingon aangevoerd, welke o.a. afkomstig zijn van de legergroep van von Mackensen. Door de krachtige verdediging van de Dwina wordt de munitie-aanvoer vergemakkelijkt. De opraarsch der Duitschers wordt bovendien door vele hevige regens ten zeerste bemoeilijkt. Vooral in het gebied van de Pripet zijn dc landen langs de rivier in ware moerassen herschapen, welke het vervoer van geschut ongeveer onmo gelijk maken. Het Duitsche legerbericht van 9 September deelt mede dat de toestand in het N. tot ten O. van Olita niet veranderd is. Ten Z.O. van Grodno naderen de Duitschers Skidol. Ten Z. van de Njemen wisten de Russen een nederlaag te ontgaan door terug te trekken achter de Selwjanka (een linker-zyrivier van de Njemen). Op den W.-oever handhaven zich nog slechts de Russische achterhoeden. Op dit front werden 3550 man ge vangen genomen en 10 mitrailleurs veroverd. De legergroep van prins Leopold van Beieren heoft hetbo&h ten N.W. van Selez (O. van Pruzany) bereikt. Op de lijn Bereza-Kartuska hebben de Russen hunne stellingen ontruimd. Hiertoe werden zij gedwongen door het oprukken der Duitschers naar het N. Op het Z. O. front is de vijand welke over de Sereth vooruitdrong op den rechtervleugel teruggeworpen. (Hierin erkenneu de Duitschers dus dat de Russen over de Sereth ge trokken waren en het offensief ge nomen hadden). Toch wordt dd. 9 dezer uit Berlijn gemeld dat het Russische bericht over het succes bij Tarnapol slechts bet doel had het overnemen van het opperbevel van het Russische leger door den Czaar met een verdicht succes te verheerlijken. Het Oostenrijksche communiqué van den 9en maakt melding van een doorbraak van het front Brody-Dubno. Deze vesting, de tweedo van den Wolhynisehen vesting-driehoek werd bovendien vermeosterd. De sperforten ten Z. van de stad zijn eveneens ge nomen. De Russen welke in de streek ten W. van Tremblowa over de Sereth waren getrokken werden weder te ruggeworpen. Aan den benedenloop van de Sereth en aan den Dnjestr is het betrekke lijk rustig gebleven. Uit Berlijn wordt nog medegedeeld dat de doorbraak van het front Dubno Brody tot gevolg had dat de Russen in eens 30 K.M. achteruit geworpen werden. De vervolging werd tot op Russich gebied voort gezet. Voor de Russen is de terug tocht zooveel t8 pijnlijker daar de O. oever van de Ikwa (aan deze rivier ligt Dubno) moeilijk te verdedigen is en zij kans loopen de lyn Dubno - Kremenez (Z. van Dubno) moeten prijsgeven. Van het W e s t e lij k front. Een Fransch communiqué van den 8sten maakt melding van een hevigen aanval der Duitschers in Argonne. Zy kregen vasten voet in de voorste loopgraven. Door de Fraoschen werd een tegenaanval ondernomen. Het resultaat wordt echter niet gemeld. De poging der Duitschers om het front te doorbreken mislukte. In het bericht van den 9en wordt medegedeeld dat de gevechten in Argonne met kracht worde voortge zet. Overal wisten de Franschen zich te handhaven, behalve in een gedeelte van een loopgraaf ten O. van Binar- ville. Overigens de gewone mede- deolingen over artillerie- en mange vechten. Het bericht van Duitsche zijde weet echter mede te doelen dat de Duit schers in Argonne ten N.O. Vienne le Chateau een succes behaal den. De Frauscho stellingen werden ter leDgte van meer dan twee K." en met een diepte van 300 tot 500 M. in bezit genomen. Ook het veld werk Mario-ThereBe viel in handen der Duitschers. 80 officieren en 1999 man werden gevangen genomen. 48 mitrailleurs, 54 mjjnwerpers en een revolverkanon werden buitgemaakt. Door Duitsche vliegers werd aanval gedaan op Nancy. Van het Zuidelijk front. Het Italiaansche legerbericht van 8 September meldt dat inCadoretot het offensief werd overgegaan. Ver scheidene stollingen werden genomen. Wegens de sterke vijandelijke ver dedigingswerken werd een verder doorzetten van het offensief tegenge houden. In dat van den 9en wordt medegedeeld dat in het Blezzo bekken en in den Predil pas de vijandelijke colonnes verstrooid werden. De werf van Monfalcone werd door de Oosten rijkers beschoten en geraakte in brand. Het Oostenryksche communiqué meldt dat behalve kleiDe gevechten van patrouilles do algemeene rust voortduurt. Een aanval der Italianen op de stollingen van den Monte Paralba werd afgeslagen. Pruisische verliezen. De Pruisische verlieslijsten no.'s 810 tot en met 319 (25 Augustus-4 September) vermelden de namen van 53,396 gesneuvelden, gewonden en vermisten. Sedert den aanvang van den oorlog zyn op de Pruisische ver lieslijsten 1,794,285 gesneuvelden, verwonden en vermisten vermeld. Daarbij komen nog, van Duitsche zijde, 218 Beiersche, 255 Wurtem- bergsche, 190 Saksische verlieslysten, benevens 46 van de marine. De „Hesperian". Een nadere lijst van de vermisten van het stoomschip „Hesperian" ver meldt de namen van 32 personen, namelijk 1 eerste klasse-, 4 tweede klasse-, 4 derde klasse-passagiers en do overigetf allen tot de bemanning behoorende. Lansing, de Amerikaanscbe minis ter van baitenlandsche zaken, heeft aan den Amerlkaanschen gezant te Berlijn geseind, hem alle beschikbare inlichtingen aarigaando het vergaan van de „Hesperian" te verstrekken. De „Hamburger Nachrichten" drukt baar voldoening uit over het vergaan van de „Hesperian", een voldoening, waarin, meent zij, hot geheele Duit sche volk zal deelen. Hetzelfde blad betuigt zyn leedwezen over de ver nietiging van de „U. 27" en verklaart dat zij bet slachtoffer van een misdrijf van de Engelschen geworden moet zijn. Waarom zwijgt Engeland over. de omstandigheden, waaronder de duikboot tot zinken is gebracht? vraagt de „Hamburger Nachrichten". Het blad is overtuigd, dat zij, even als de „U. 29", hot slachtoffer van een streek is geworden. „Het Engel - sche misdrijf, niet de Engelsche vloot beheerscht de zee." Ten slotte oppert het blad de onderstelling, dat de „U. 27" misschien door de „Arabic" is aangevallen en tot zinken gebracht. Ds aanvaarding van het opperbevel van het Russische leger door 'den Czaar. De pers in de verschillende oorlog voerende landen laat zich niet onbe tuigd nu in de hoogste legeraanvoering van de Russische strijdmacht zulk een belangrijke verandering is geko- meu. De Nowoje Wremja verklaart dat deze wisseling de hoop op een afzonderlijke vrede, welke men in Duitschland koesterde in of uiteen doet vallen. Er bestaat niet de minste kans dat het Russische leger de wapenen zal neerleggen voor de eind overwinning zal ziju behaald. Het blad brengt verder hulde aan den grootvorst, wiens naam altijd zal leven in de harten der Russische soldaten. De Duitsche bladen bekijken het aftreden van den grootvorst vooral van den po'litieken kant. Het Berliner Tageblatt zegt, dat de benoeming van den grootvorst tot gouverneur van Kaukasie en opperbevelhebber van het leger aldaar niet anders beteekent, dan dat hij voor de catastrophen van den laatsten veldtocht verantwoorde lijk gesteld wordt. Do Vossische Ztg. is van meening dat de verandering aan het verdere verloop van den strijd geen andere richting zal geven. Van politiek stand punt beschouwd is de afzetting van den opperbevelhebber een daad van groot politiek gewicht. Met hem verliest de regeeringsparty in Rusland haar sterksten steun. De verschillende bladen wijten voorts aan hem, als hoofd van de militaire partij in Rusland, het uitbreken van den oorlog, daar hij den Czaar wist over te halen het mobilisatie bevel te teekenen. Zij zyn het er echter ook over eens dat het een dapper en eerlijk tegenstander was. Intusschen is men van meening dat de haat tegen Duitschland voor- loopig in Rusland nog wel troef zal blijven. Hoe lang dit zal duren is nog niet te zeggen. Ook zyn er geen teekenen, dat men een nieuwe, op vrede gerichte politiek zal voorbe reiden. De benoeming van den grootvorst tot opperbevelhebber in den Kaukasus zal waarschijnlijk tot verhoogde be drijvigheid op dit front leiden. Hier van verwacht men evenwel weinig resultaat. De Fransche pers ziet in de aan vaarding van het opperbevel door den Czaar eveneens de verijdeling van de pogingen van Duitschland om met Rusland oen afzonderlijke vrede te sluiten. Het feit is ook vooral van moreele beteekenis daar de Czaar behalve het hoofd van den staat ook het hoofd van de kerk is. Het Journal schrijft dat de vorst aan het hoofd van de troepen moet slaan. De nieuwe chef van ralen staf van het Russische zal een hoogst belangrijke taak"te vervullen hebbeD, in tegenwoordig heid van een souverein welke niet zal liefhebberen in de strategie. Het telegram van den Czaar aan den President van Frankrijk toont aan dat men tot het bittere einde wil vechten. De Engelsche Times deelt een en ander mede over den opperbevelheb ber. Het blad brengt hulde aan zijn militaire talenten en zegt dat de oor log de bekroning van zyn levenswerk geweest. In zijn nieuwe taak als onderko ning van Kaukasie zal hij zyn vroe- geren chef van den generalen staf als medewerker hebbeD. Verder verneemt het blad nog uit Petersburg dat de verwisseling van het opperbevel geen verrassing baarde, daar zy sinds lang was voorbereid. Dat de Czaar zelf het opperbevel in handen heeft genomen, verstrekt het ver trouwen van het land in de eindelljke zegepraal. Men verwacht thans ook de spoe dige benoeming van generral Polivanof tot Minister van oorlog. Een optimistisch bericht van Russische zijde. St. Petersburg, 9 September. De wending op het oorlogsterrein, die hooge militaire kringen hebben voor zien, is inderdaad gekomen. De uit komst van onzen terugtocht is in elk geval goed, daar het Russische leger, naar uit alles blykt, geenszins is verzwakt. Voor wie den huidigen staat van zaken nuchter beoordeelt, is het buiten twijfel, dat het Duitsche leger onmachtig is, zijn taak te vol brengen. Met hardnekkige aanvallen, op het Duitsche veldtochtsplan ge baseerd, is het thans gedaan. Met cijfers laat zich aantoonen, dat de snelheid van het Duitsche offen sief afneemt. Op den linkervleugel hebben de voornaamste Duitsche strijdkrachten 250 werst afgelegd sedert de krijgsverrichtingen tegen Lemberg tot op het huidig oogenblik de rechtervleugel ongeveer 200 wer sten. In den loop van 2 maanden dus 2 tot 4 werst per dag opgerukt. De Duitsche legergroep aan Narew heeft sedert 26 Juli in 40 jen 160 wersten afgelegd, d. i. dus 4 werst per dag. Gedurende de krijgs verrichtingen van Eichhum by Kowno, van 2 tot 17 Augustus zijn 80 wer sten afgelegd in. 15 dagen, d. i. onge veer 2 werst per dag. Na de bezetting van Kowno kwam hetzelfde leger in 20 dagen 55 werst vooruit, d. i. 2J werst per dag. Het leger van Von Below, opereerende in de stre'ek van Riga, rukte van de Windau 140 wersten naar het Oosten op in 66 dagen, d. i. 21/* werst per dag. De Duitsche legers hebben dus in het beste jaargetijde, onder uitnemende dekking met behulp van een dicht spoorwegnet in den rug, niet meer dan 2 tot 4 westen daags kunnen afleggen. Om het Russische leger te kunnen terugdrijven, niet verder dan de linie Minsk-Citomir, zouden de Duitsche troepen voor het afleggen van de 200 tot 220 werst ongeveer 8 maanden noodig hebben. Bij het begin van den winter zouden ze zich dan temidden van de moerassen vaD Pinsk bevinden. De snelheid van den Duitschen op- marscb zal trouwens nog belangrijk verminderen wegens het invallen van het slechte jaargetij. De zware regens, die de laatste dagen op het gevechts terrein zijn gevalleD, zullen er stellig niet toe bijdragen, den opmarsch der DuitBchers te bespoedigen. De wegen in Polesié zijn onbegaanbaar geworden. De beweging der artillerie, vooral van het belegeringsgeschut, is daardoor uiterst bezwaarlijk geworden. Auto's kunnen niet meer rijden. De vijand poogt de wegen zoo goed mogelijk te her stellen met behulp.van balken. Onder leiding van iogenieürs, die uit Duitsch land zijn ontboden, herstelt de be volking de bedorven wegen. Het 1b, gezien de toenemende uitputting van het Duitsche leger, twijfelachtig of dit werk tot het doel-zal leiden. Aan boord van de Duitsche duikboot U 39. HetNewyorksche blad „American", dat de wederwaardigheden beschreven heeft van een Amerikaanschen kajuits jongen, Carl Franz List, aan boord van de Duitsche duikboot U 89, be sluit de reeks met een beschrijving van den aanval van die duikboot op de Anglo-Californian op Zondag 4 Juli. De U 89 had haar laatste torpedo afgeschoten, die mis was gegaaD, voor zij de Anglo-Californian in het gezicht kreeg. List verhaalt nu: „Wij gingen op haar af zonder enkele torpedo in onze lanceèrbuis en met slechts een handvol granaten voor het dek-kanon. Dat beteekende dat wij aan de oppervlakte ons werk moesten verrichten. Wij vuurden op haar roer, in de hoop haar te ont redderen, maar de Anglo-Californian bleef in kringen varen. De U 39 stoomde zoo snel als op een proef tocht. Het kanon verbruikte onze laatste projectielen. Maar de slimme kapitein op de brug van de Anglo- Californian bleef in spiralen stevenen, om to ontkomen. Onze kapitein beval het kanon op de brug te richten en het dek schoon te vegen. De uitkijks zagen dat de roerganger gevallen was, en dat iemand, die plat op zijn buik lag, het schip stuurde. Midde lerwijl werden booten uitgezet, maar het was onbegrijpelijk, dat zij niet omsloegen, daar de Anglo Californian geen oogenblik haar vaart minderde. W<j kregen last om de weinige projectielen, die over waren, te tellen en nauwkeurig te richten. Wij door zeefden de brug en de schoorsteenen met een vertvoed vuur, maar het laatste schot was gedaan en nog had de Anglo Californian, die altyd maar in een zigzagkoers stevende, zich niet overgegeven. Als laatste hulp middel werd een machinegeweer aan dek gebracht en boven op den com mando-toren opgesteld. Het begon heele gordels patronen af te vuren. Op geen honderd 'meters afstand schoten wij matrozen van het schip weg, als zich maar een hoofd ver toonde. Ons vuur werd beantwoord en geweerschoten knetterden op het dekken den commando toren neer. "Iet schip had inmiddels draadloos hulp gevraagd en wij waren al ruim twee uur doende, toen hulp voor onze prooi opdaagde. Een grijs patrouille vaartuig dook achter zijn boeg op, gevolgd door een zwerm van torpedo jagers. Halsoverkop vlogen wij naar het luik in den commando toren en sleepten het machineweer en de ge weren naar beneden, juist toen een granaat over ons hoofd gonsde en 15 voet verder het water trof. Wy verdwenen als een steen onder den waterspiegel en konden de schroeven van onze vervolgers boven ons hoofd hooren. Onze bemanning was het er over eens, dat de kapitein van de Anglo Californian het IJzeren Kruis verdiend had." BINNENLAND. 0« „Venezuela". Donderdag werd met gunstig gevolg op de Noordzee de proeftocht gehouden met het stoomschip „Vonezuela", «en stalen vracht- en paasagiersstoomschip voor rekening van den Koninklijken West-Indischen Maildienst te Amster dam gebouwd door de Nederlandsche Scheopsbouw-Maatschappij te Am sterdam. De hoofdafmetingen zijnlengte 1.1.880' -0"grootste breedt 48'—6" holte 85' —3". Deplacement bij een gemidd. diepgang van 22'-0" 8410 Eng. tons. Het schip kan vervoeren 111 passa giers le klasse in 67 hutten. Ver scheidene weelderig ingerichte salons, als: eet-, gezelschapB- en rooksalons 'aan hun ten dienste. Zes groote reddingbooten bieden voldoende ruimte om, in geval van nood, alle opvarenden te kunnen op- ïen. Het Bcbip is voorzien van een inrichting voor draadlooze telegrafie. Malversatiën ta Maastricht. In hooger beroep stonden voor het Bossche Hof terecht de ontslagen ambtenaar N. ten bureele van publieko werken te Maastricht, wegens op lichting en valschheid in geschrifte, eenige malen gepleegd, en P. B. wegens gelijke feiten. Men herinnert zich, dat deze mal versatiën ten stadhuize, te Maastricht, eertijds druk besproken werden. Het totaal der verdonkere maande som men, door middel van het verv^l- schen van de betaalrollen van de werklieden, bedroeg 1000 f 1100. De malversatiën dateerden van 1908. N. bekende volmondighij had de feiten gepleegd, wijl zyn salaris (f 400 per jaar) te gering was. B. kon zich niet meer herinneren, of hij verande ringen in de door hem gemaakte lijsten had aangebracht. B. zou vol gens N. ongeveer 3000 gulden van N. ontvangen hebben. Het O. M. vroeg bevestiging van de vonnissen der Maastrichtsche recht bank. B. was tot 8 maanden, N. tot 15 maanden gevangenisstraf veroor deeld. Ze bevinden zich sedert Januari in preventieve hechtenis. (Tijd.) Ingezonden Mededeeling. Voor vrouwen. Het is volkomen waar, dat vele vrouwen lijden aan kwalen alBrugpijn, zenuwachtigheid, prikkelbaarheid, hoofdpijn, slapeloosheid, loomheid, enz., doch mannen lyden er even goed aan. Er is dus geen reden om derge lijke kwalen steeds als vrouwenkwa len te beschouwen. Een feit is, dat de nieren zoo nauw verbonden zijn met de inwendige organen, dat wanneer de nieren ziek worden, alles er onder lijdt Foster's Rugpijn Nieren Pillen hel pen de nieren om haar werk behoorlijk te verrichten, helpen haar om de onzuiverheden uit het lichaam af te voeren, die de oorzaak van tal van kwalen vormen. Veel kommer zou voorkomen wor den, Indien vrouwen op vastgestelde tijdperken Foster's Rupijn Nieren Pil len gebruikten. Hun uitwerking op terneerdrukkende pijnen en zwakte is wonderlijk en zij zyn het bestbo- kende geneesmiddel voor kwalen als rugpijn, duizeligheid, waterzuchtige zwellingen, urinekwalen, pijn in de lendenen, de zijden en heupen, rheu- matische pijnen, enz. Te Den Helder verkrijgbaar by Alb. ten Klooster, Keizerstraat 98. Toezending geschiedt fr. na ontv. van postwissel k f 1.76 voor één, of f 10.— voor zes doozen. Eischt de echte Foster's Rugpijn Nieren Pillen; wei gert elke doos die niet voorzien is van nevenstaand handelsmerk. (48)

Heldersche Courant | 1915 | | pagina 1