Laatste berichten. Ingezonden Modedeeting. j op RIJWIEL., RIJTUIG. •■AUTOBANDEN •urbergt aoUdlML. 1 FaPrlefc Herei. Hoaterand(OrcB(ntf^| Cinema Palace, Binnenliavou 2. Hoofd nummer: „f'e Gravin in de Leeuwen- kooi". Eerste Heldersclio BIoscoop-Thenter, Kanaal weg 112. Hoofdnummer: „De geholmen van Londen". MARINE EN LEGER. BU beschikking van den minister van Marine zijn de navolgende plaatsingen gelaBt met 1 October as.: luitenant tor zee late klasse: a. W. Hoeko belast met het bevel over Hr. Ms. „Frei)er"; J. F. Oaten belast met hot bevel over Hr. Ms. „de Ruyter"; luitenants ter i 2e klasse W. J. D. Posthumus, H. Jolles en Nieuwenhuis, allen geplaatst aan boord v Hr. Ms. „de Kuyter"; voorts Is de luitenant ter zee 3de klasse J. G. H. Doorman met 11 dozer geplaatst aan boord van Hr. Ms. „Gelderland" lui t. ter zoo der le. kl. A. E. Hanson, thans nog Commandant van Hr. Ms. „Raaf" en met 16 Sopt. 1916 gesteld ter beschikking, oplOctober 1916 geplaatst aan boord van Hr. Ms „de Ruij- ter"luit. tor zee L. J. Qant van Hr. Ms. „de Ruil ter" op 4 September 1916 gOBteld tor be schikking: luit. ter zee dor Se kl. J. H. G. Door man van Hr. Ms. „de Ruüter" op 11 September 1916 overgoplaatst op Hr.Ms. „Gelderland" ;offi- cler van gezondheid der 2e kl. H. C. A. Delmar en officier van administratie der Sokl.C. Janzen, van Hr. Ms. „do Ruüter" op 21 Septembor 1915 geBteld ter beschikking on zijn boatomd orn on H of 16 October a.s. per particuliere gelegenheid naar OostlndiS te voltrokkenofficier machinist der 2e kl. M- Ouwehand van Hr. Ms. „do Ruil- tor" op 14 Septembor 1915 tfidolljk geplaatst b\j do Marinemachinistenschool te Dordrechtma chinist C. B. Eenhoorn van Hr. Ms. „Koningin Emma" op 14 September 1916 overgeplaatst op Hr. Ms. „de RuiJtor"Adjunct machinisten J. van der Wieie, P. J. Siegontlialor en A. J. Romkjn van Hr. Ms. „de Run tof" op 11 September 1916 gesteld ter beschikking. Met den 14den September 1916 wordt do ma chinist J. A. de Veer overgoplaatst van Hr. Ms. „Helmdal" naar Hr. Ms. „Schorpioen" on de machinist G. de Jong van llr.MB. „Schorpioen" r Hr. Ms. „Helmdal". STOOMVAARTBERICHTEN. Stoomvaart-Maatschappij „Nederland". Kon. Emma, thuisr., vortr. 6 Sopt. v. Port-Said. Karlmata, tliuisrois, arriv. b Sopt. te Cochin. Banda, uitreis, vertrok 7 Sept. van Suez Ba woan, thuisreis, arriv. 8 Sept. te Marseille. Lombok, uitreis, pass. 8 Sept. te Fiuiaterre. Kangoan, uitreis, arriv. 9 Sept. te Sabang. Krakatau, tbuisrols, pass. 9 Sept. Porim. Prinses Juliana, uitreis, vertrok 9 Sept. v. Genua. Radja, uitreis, is 9 Sept. Perim gepass. Rembrandt, thuisreis, pass. 9 Sept. Ouessant. Rotterdamscha Lloyd. Baudoeng, thuisreis, vertr.8 Sept. van Marsoille. Insullnde, thuisreis, pass. 9 Sept. Sagres. Menado, ultrois, arriv. 10 Sopt. te Sabang. Koninklijke Hollandscho Lloyd. Zaanland, arriv. 6 8ept. van A'dam to B.-Ay ros. Frlsia, thuisreis, vertrok 7 Sopt. van Santos. Hollandia, thuisreis, arriv. 9 Sept. te Lissabon. Kon. Wost-Indischo Maildienst. Nickerio, thuisreis, pass.7Sept.Floros(Azoron). Fauna arriv. 8 Sept. van West-1 udlö te Ne w-Yurk. Prins Willem I vertrok 9 Sept. van Paramaribo naar Amsterdam. Jan van Nassau, van La Plata naar Amsterdam, vertrok 9 Sept. van Las Palmas. Oranje Nassau vertrok 10 Sept. naar Paramaribo. opmarsch der centralen in dit gebied richt zich dus in een richting ten Noorden van Rowno. Slagen zij erin voornoemde plaatsen de over gangen over de Goryn te forceeren, dan wordt de spoorweg Rowno- Luminec, de eenige spoorweg dwars door do moerassen, ernstig bedreigd en schynt de val van deze versterkte plaats onvermijdelijk. Op deze be weging heeft de mededeeling uit Weenen betrekking, dat ton Noorden van Olyka het Russische front door broken is. Deze doorbraak heeft ech ter nog niet betrekking op bet front aan de Goryn, maar zal waarschijn lijk de centralen eerst in staat stel len tot aan deze rivier door te dringen. Valt, in het algemeen gezegd, met de vcstingdriehoek in Wolbynie de flanksteun der Russische legers in Galicie weg, in het bizonder bedreigt de boven nader aangeduide opmarsch naar Dubno en het heuvelland van Kremenec de Russische Sereth stel ling van terzijde, terwijl het tegen offensief der Russen aan laatstge noemde rivier ten Zuiden van Trem- bowla evenmin als ten Oosten van Tarnopol, hoe schitterend het op zicbzelve moge geweest zijn, ten slotte niet doorgezet is kunnen wor den. Wij verwachten dan ook, dat de Russen eerlang van de Sereth naar de Zbrucz (du rivier die de rijks grens vormt) zullen moeten terug gaan, tenzij er in Wolhynie voorals nog een ommekeer mocht plaats vinden. Merkwaardig is, dat de Russen melding maken van een krachtig offensief van de centralen langs den weg van Kamien Koszynski naar Pinsk. Deze weg komt van Kowel en beschrijft een grooten boog naar het Noordwesten. Hij volgt over aanzienlijken afstand de grens tus- schen de goevernementen Grodnpen Minsk. Op den landtong tusschen de Rokitno-moerassen, die bij Pinsk eindigt, duiden nu de Duitschers buu front aan als liggende tusscheD het Meer van Sporowno on het Boeg- Dnjeprkanaal,' waarmede de vooruit gang van dc legergroep Mackensen in deze streek op een 15 K.M. wordt n Amsterdam 2 tot 1 MARKTBERICHTEN. Alkmaar, 10 Sept. 1916. KAAS. Fabriekskoaa meikaas f-.-.jongekaas kl. fabrlekakaas 161.— af-.-, kleine boerenkaas i 64.60, commissie fabrieksbaas f60.-, commis sie boerenkaas f62.-, middelbare fabrieksbaas f middolbare boerenkaas f62.-. Aange voerd 320 stapels, wegende 220.000 K.G. Handel stug. Alkmaar, 10 Sopt. 1915. Heden werden ter graanmarkt aangevoerd 6688 H.L. Tarwe f9.26 a 110.30, rogge fOafO.— gerat f 10-30 a 0.-, id. chov. f 11.0a f 11.45, haver f 6.10 a f6.90. Bruine boonen f a f-.—witte tdom f00, rood mosterdzaad f 84.76 a f36.60, spinazlez. f—blauwmaandzaad f30.-, paardeboonen f-.- a f-.-, citroenboonen f 18.-- a f dulvonboonen f karweiz. f19.- a f Erwten: gToene f16.— a 26.—, grauwe f28.— a vale f20.- a 24.50, witte f-.-. Burgerlijke Stand van Halder, van 9 tot 10 September. BevallenA. M. de Liefde geb. van Groenewoud, z. M. J. van wijk geb. Kiburg, z. J. S. de Barbaoson geb. Hackenitz, d. P. Sieben geb. Bruin, d. T. van der Veen geb. Peper, d. DE OORLOG. Da algemeene toestand. Aangezien de Russen bij Brody en Radzilowow teruggeworpen, ten Zui den van Dubno achter de Ikwa heb ben moeten wijken, schijnt Dubno en ook Rowno ernstig bedreigd en der halve mag het de vraag heeten of de positie der Russen op hot Zuidoostelijk oorlogsterrein, door hun succes aan de Sereth, er op vooruitgegaan is. Inderdaad zijn reeds troepen van het Jeger Boehm-Ermoelli Dubno bin nengetrokken. Nadat de Russen, ge lijk gezegd, de heuvelstellingen ten Oosten en ten Zuidoosten van Brody hadden moeten ontruimen en over de rijksgrens teruggaan, rukten de Oostenrijkers verder naar het Oosten langs den weg Lemberg—Dubno, als mede ongeveer evenwijdig daarmee tegen het heuvelachtlge-steenkol en- district van Kremenec op. Do boven loop van de Ikwa, die langs den Westrand van dit steenkolendistrict loopt, was reeds op verschillende punten bereikt en het verlies van Dubno derhalve te voorzien. Intusscben is echter het leger der centralen, dat van Luck kwam, van den weg Luck-Rowno eenigszins naar het Noorden afgezwenkt. Dit leger is door de moerassen van de Putilowka heengetrokken en op De razno en Biczal aangerukt, plaatsen aan de rivier de Goryn of Horyn, waarachter de Russen nieuwen tegen stand schijnen voor te bereiden. DoJ Haven te Nleuwediep. 9 SepL Aangokomon van Harlingen naar Goole Nod. s.8. „Friesland". 10 Sept. Aangekomon van New Caslle en trokken naar Harllngen Nederlandsclie s.s. „Gaastorland". Id. van Londen naar Harllngen Eng. s „Groningen". 11 SepL ld. van Huil naar Harlingen Nod 8 „Minister Tak". VISSCHERIJBERICHTEN. Nlouwedlep 9 Sept. Door 18 kordora aange bracht: 80 stuks groote tong fl. - a f 1,20 per stuk. 200 stuks middeltong f60a66ct.pcr stuk, 300 stuks kleine tong 16 a 20 ct. per stuk. 1 tor bot f7.-, 20 stuks rog f 1.- per stuk, 20 mand stortschol ra—a f 13.- per mand, 20 mand kleine schol 4.— a f6.- per mand, 10 mand schar f6.— per mand. Door 1 Motorbotter H.D. 100: 200 stuks tong, tarbot, roggo, stortschol, klolne schol, schar pietermannen. Besomming f275. -, 10 tot 60 stuks middeltong, per stuk 66 a 66 ct 10 tot 80 stuka kleine tong, per stuk 16 a 20 ct., 1 tot 6 stuks rogge per stuk 90 ct., 1 tot 4 mand stortschol, por mand f8.— a flO.-, ltot 4 inand kleine schol, per mand f3.—af6. mand Bcbar, per mand f6.60. Het zijn Oostenrijkers, waarschijn lijk de troepen van Jozef Ferdinand, die in de bosschen ten Noordoosten van Sielec oprukken en Michalin be reikten, dat aan den weg Sielec Itozany, een 23 K.M. ten Zuiden van laatstgenoemde plaats, ligt, ten Zui den waarvan andere troepen van de legergroep Leopold van Beieren over den moerassigen loop van de Rozanka trokken. Dat de Russen op den linkeroever van de Njemen over do Selwjanka terug zouden gaan, was reeds te voorzien. Op den rechteroever van de Njemen bieden de Russen een hardnekkigen tegenstand. In het Noorden schijnen dc Duit schers pogingen aan te wenden, hun front langs den linkeroever van de Duna te verbreeden. (N. R. Ct.) Van het Oostelijke gevechts terrein. Petersburg, 9 Sept. Rapport van den generale» staf- Bij Riga en naby Friedrichstadt is de toestand zonder belangrijke wij ziging. Tusschen de rivier de Lautze en Jacobstadt duren de gevechten voort met dezelfde verbittering, de Duit schers weerataau onzen tegenaanval len met de bajonet niet. De vijand doet een reeks aanvallen, waarvan het doel, naar het schijnt, is ons terug te dringen op den rechteroever van de Duna. In de richting van Dunaburg is het geweervuur vooral hevig bij Abeli. Op de wegen naar Wilna is de toestand over het geheel genomen dezelfde geblevende vijand ver schanst er zich krachtig. In de richting van Grodno naar het zuidoosten naar Skidel en langs den linkeroever van de Njemen bij do uitmonding van de Rossa, belemmer den onze troepen op 8 Sept. door vorbitterde gevechten het offensief van den vijand met het uitsluitend doel hem verliezen toe te brengen. De vijand doet vooral hevige aan vallen nabij Skidol. Wij zetten den terugtocht voort geheel in overeenstemming met het gestelde doel, nu un dan overgaande tot tegenaanvallen; zoo vluchtten de Duitschers bij Kokhovo meer west waarts van Skidel voor onzen tegen aanval. Tusschen den Njemen en de Pripjet trekken onze troepen terug naar de streek tusschen de rivier de Selwjanka en het dorp Roujany. Langs den linkeroever van de Pripjet belemmeren wij het krachtige offensief van de vijandelijke infanterie en cavalerie op den weg van Kame- nukarhixski naar Pinsk. Op de wegen naar Rofno belem meren onze troepen, na een gevecht op 8 Sept. tegen sterke vijandelijke strijdkrachten, die oprukken langs den spoorweg Olyka—Klewan, hun op marsch in stellingen stroomopwaarts van de rivieren Stubol en Ikwa, waar de vijand zijn offensief met een aller hevigst artillerievuur ondersteunt, dat onze troepen moedig doorstaan. Aan den Sereth in den streek meer ten zuidwesten van Trembowla had ons offensief, dat zich op 7 Sept. steeds ontwikkelde, een even belang rijk succes tot resultaat als dat het welk wij onder Tarnopel behaalden. Op 7 en 8 Sept. maakten wij hier 150 officieren en 7000 soldaten krijgs gevangen, terwijl wfj drie kanonnen en 36 mitrailleurs veroverden. Onze verliezen waren onbelangrijk. In den avond van 8 Sept. trok de vijand, vefvolgd door onze troepen, ijlings terug naar de Strype. Ons succes sinds 3 Sept. over het geheele Sereth- front leverde ons in handen 383 officieren, ruim 17,000 man, 14 zware kanonnen, 19 lichte kanonnen, 66 mitrailleurs, 15 artilleriecaissons. Onze legers voeren krachtig en met beslistheid de voorgenomen beweging uit en zien de toekomst met ver trouwen tegemoet. Een verzoek tot terugroeping van den Oostenr.-Hong. ambassadeur. Washington, 10 Sept. Den Ameri- kaanschen ambassadeur te Weenon, Peufield, is telegrafisch opgedragen om de Oostenrijksche regeering mede te deelen, dat dr. Dumba niet langer als ambassadeur kan worden geduld, en zijn terugroeping te verzoeken. De „Chicago Herald" publiceert de letterlijke vertaling van dr Dumba's brief aan baron Burian. De brief is gedateerd van 20 Aug. en luidtGisteravond ontving consul- generaal von Nuber de ingesloten aide memoire van den hoofdredacteur van het plaatselijk bekende blad „Szabadsag", na een voorafgaand onderhoud met hem en in aansluiting op zijn voorstellen om stakingen uit te lokken in de Bethlehem-Sehwab staal- en munitiefabriek en evenzoo in hot Middenwesten. Dr. Archibald, uwe oxcollentie wel bekend, vertrekt vandaag 12 uur aan boord van de „Rotterdam" naar Ber lijn en Weenen. Ik maak van deze zeldzame en veilige gelegenheid ge bruik om warm het voorstel in uw welwillende overweging aan te be velen. Het is mijn indruk dat we maanden lang de productie van muni tie in Bethlehem en hst Midden westen kunnen desorganiseer en en vertragen, misschien wel geheel kun nen stop zotten, hetgeen volgens de meening van den Duitschen militai ren attaché van groot belang is en het geld wel waard is. Maar ook al zouden de stakingen niet uitbreken, het is mogeiyk dat we onder de pressie van de crisis, gunstiger arbeids voorwaarden zouden kunnen verkry gen voor onze vertrapte laudgenoo- ten. Te Bethlehem werken deze blanke slaven nu 12 uren per dag en zeven dagen in de week. Alle zwakke lie den gaan ten gronde en krijgen tering. Voor zoover de Duitsche arbeiders betrefc onder de geschoolde arbeiders, er zal voor hen worden gezorgd. Bovendien is een particulier Duitseb kantoor opgericht om werk te ver schaffen aan lieden, die vrijwillig hun arbeid verlieten en dat kantoor werkt reeds gunstig. Ik verzoek uw excellentie mij om trent dezen brief bericht te willen geven door draadlooze telegraphie De gezant Dumba. Washington, 10 Sept. De Ameri- kaansche nota aan Oostenrljk-Hon- garjje betreffende Dumba zegt, dat Dumba erkend heeft, dat hij aan zijn regeering plannen voorgesteld heeft, om in Amcrikaansche fabrieken, bezig met den aanmaak van oorlogsmuni tie, stakingen aan te stoken. De re geering ontving deze inlichting door een afschrift van èen brief van den ambassedeur aan zijn regeering. De overbrenger ervan was een Ameri- kaansch burger, die met een Ameri- kaansch paspoort reisde. De ambas sadeur erkende, dat hij Archibald gebruikte om offlcieele dépêches yan hem aan zijn regeering over te brengen. Naardien Dumba nu erkend heeft, van plan te zijn samen om wettige nijverheidsondernemingen van men- BChen in de Vereenigde Staten te ontwrichten en hun wettigen handel te verstoren, naardien hy de diplo matieke welvoeglijkheid flagrant ge schonden heefedoor een Amerikaansch- burger, die beschermd werd door een Amerikaansch paspoort, als overbren ger van offlcieele dépêches door de linies van den vijand naar Oostenrijk- Hongarije te gebruiken, draagt de President mij xop u mede te deelen, dat Dumba voor de regeering der Vereenigde Staten als ambassadeur van Zijne keizerlijke Majesteit te Washington niet langer aannemelijk is. Geloovende dat de keizerlijke en koniuklijke regeering zal begrijpen dat aan de regeering der Vereenigde Staten geen andere keus openstond dan de terugroeping van Dumba uit hoofde van omwelvoegelijk gedrag te verlangen, betuigt de regeering dor Vereenigde Staten haar diep leedwe zen dat deze wijze van handeion noodig gewordan is en verzekert zij Oostenrijk oprecht, dat zij de harte lijke en vriendschappelijke betrekkin gen tusschen do Vereenigde Staten en Oostenrljk-Hongarije wenacht te bestendigen. New-York, 10 September. De Ame- rikaansche pers stemt warm in met de actie der regeering ten opzichte van den gezant Dumba. De bladen geven openlijk te verstaan, dat een zelfde bejegening zou kunnen worden toegepast op den Duitschen gezant, Berustorff, tenzij die van gedragslijn verandert. Zij schrijven dat de Amerikanen niet zullen aarzelen een remedie toe te paBsen voor deze besmetting met samenzweringen, welke moeten wor den geweten aan anti-Amerikaansche complotten, gesmeed door Duitsch- land en Oostenrljk-Hongarije, en dooi deze werden gesubsidieerd met fla grante minachting van de interna tionale goede trouw en fatsoen. De Zeppelin-aanvallen ep Londen. Berlijn, 10 September. Naar het Wolffbureau van bevoegde zijde ver neemt, zijn bij den aanval van onze raarineluchtschepen op de City van Londen, in den nacht van S op 9 September, vooral de stadswijken om Hol bom viaduct getroffen. Talrijke instortingen van grooten omvang en geweldige branden konden vanuit de luchtschepen, daar de omstandig heden voor waarnemingen zeer gun stig waren, met zekerheid worden vastgesteld. Bij Norwich zijn op een groot fabriekscomplex in het zuidwesten van de stad tal van bommen geworpen, waarop verscheidene lang aanhouden de ontploffingen en branden werden waargenomen. Bij Middleaborough zijn hoofdzakelijk de havenwerken en hoogovens aan den spoorweg South- bank Redcar met goed gevolg ge bombardeerd. De offlcieele Engelsche berichten verzwijgen om begrijpelijke redenen ook thans de aanmerkelijke schade, door de Duitsche lucht aanvallen ver oorzaakt en bepalen zich tot een opgaaf van een willekeurig gekozen aantal slachtoffers. De duikboot- en mljnoorlog. Londen, 10 September. Het Engel sche stoomschip „Mora" is gezonken, de bemanning is gered. (De „Mora" was een schip van 3047 ton bruto.) N.V. Texel* Eigen Stoomboot-onder neming. Beperkte Dienstregeling Aanvangende 18 Sept. 1915. Vertrek TEXEL: 6,30 vm. 10,45 vm. 2,50 nm. Vertrek NIEUWEDIEP: 9,15* vm. 12,15 nm. 4.15 nm. 'Zondags 10 vm. Revue „In 't gedrang". 't Blijft verdruk bij Ter Hall. Wie een kaartje hebben wil moet zich eenigen tijd „in 't gedrang" ge troosten. Dat is nu eenmaal niet anders. Voor de spelers zijn die volle zalen hoewel ze dat zoo wat overal ge woon zijn - toch wel aardig. Ze spelen dan ook met entrain. Daar heb je b. v. de dansen Als we die in een vorig verslag niet aanhaalden is 't zeker niet omdat ze niet mooi waren. Buitengewoon mooi was de dans van Miss Superbe ze doet haar naam eer aan en van den heer Corry Kühler. In den solo-dans in het tweede bedrijf komt dat mede zeer sterk uit. Maar ook als in groepen gedanst wordt, wordt door het gezelschap iets moois te zien PLAATSELIJK NIEUWS. Ten eiade aan de vele aanvragen van militairen om tegen gereduceerde prijzen te worden toegelaten, tegemoet te komen, heeft de directie besloten op morgen, Zondagmiddag te 2 uur, een voorstelling te geven. Indien - wat niet te denken is - nog ruimte overblijft, kunnen de overblijvende plaatsen tegen dezelfde sterk ver laagde prijzen door burgers worden bezet. De revue wordt volledig opge voerd. Zondagavond wordt de afscheids- voorstelling gegeven. Het is te voor zien, dat „CasiDo" ook dan „uilver- kocht" zal zijn. Blijkens bij het departement van marine ontvangen bericht is het Gouvernements stoomschip „Cano- pus", onder bevel van den luitenant ter zee le klasse C. J. J. Beynen, 8 dezer te Colombo aangekomen. („St.ct."). Naar wy vernemen heeft de Inspecteur van den Geneeskundigen Dienst der Kon. Marine Dr. C. T. Hutnmo, om gezondheidsredenen met ingang van 1 Nov. a.s. eervol ontslag uit den dienst aangevraagd. Volgens de „Nederl." zou hij worden opgevolgd door den Inspecteur J. Vorstman, thans chef van het hospi taal te Hellevoetsluis. Volgens de „N. Roti. Ct." zal de Inspecteur Dr. T. G. ten Noever de Branw hem opvolgen. Opgepikt. Het Eng. s.s. „Minister Tak", het welk hedenmorgen hier op de reê kwam, om verder door te stoomen naar Harlingen, had vier man aan boord van een Engelschen vischkotter, welke hij gisteravond buitengaats in hun eigen sloep had aangetroffen en opgepikt. Da mannon zijn aan wal gebracht en door de militaire overheid iu be scherming genomen. Nader ïuoldl men ons: Dc Engel sche visschrrsk otter „Nhnmrod", van Lowestof werd gisteren pl.m. 80 mij len van Lowestof door 2 Duitsche onderzeobooten aangohouden. De ge heele équipage (4 man) ging in haar eigen boot. De duikbooten wierpen een bom op het vaartuig, waarop dit zonk. Postduivan-Vereeniging „Hollands Noordpunt", te Helder. Bovengenoemde vereeniging hield m6t hare leden onderstaande wed vluchten. De prijzen werden als volgt behaald Zondag 8 Aug.: Til buig, afstand 160 K.M. A. Felkers le en 3e prijs; R. J. Riemers 2e prijs H. L. Mulder 4e prijsF. Scholten 5e prijsC. J. C. Groosman 6e (Hijs, Zondag 22 Aug.Roermond, afstand 206 K.M. F. Scholten le, 2e, 4e, 5e en 10e prijsA. Felkers 3e, 8e on 9e prijs; H. L. Mulder 6e prijs; C. J. C. Groosman 7e prijs. Maandag 30 Aug.: Sittard,afstand 222 K.M. A. Felkers le, 4e, 7e, 8e en 12e prijsF. Scholten 2e, 3e, 5e, 6«, 9e, 10, 11e en 15e prijsC. J. C. Groosman 18e en 17e prijs; H. L. Mulder 14e prijs. Zondag 5 Sept.Maastricht, afstand 240 K.M. F. Scholten le, 2e, Se, 6e, 8e, 9e en 10e prijs; A. Felkers 4e, 5e, 7e en 12e prijs; R. J. Riemers 11e prijs. BINNENLAND. IJmuidsn, 11 September. Mooie vangsten. De logger „Elsa" kwam Donderdag hier binnen met de haring aan dek gestapeld. De motorlogger „Catharina" is Vrij dag hier van de hariugvisscherij bin nengekomen en maakte voor zijn vangst plus minus 25.000 gulden. Deze vangst bestond uit 30 last pekelharing en 8 last steurharing en was in den korten tijd van drie we ken gevangen. Hieruit blijkt weder tenzeerste hoe veel geld er op heden met de haring schepen wordt verdiend. Belastingen. Naar „Het Centrum" vorneemt, heeft de Regeering een gansclie reeks belasting-ontwerpen - men spreekt van niet minder dan 21 - bij den Raad van State aanhangig gemaakt. Uit een aangéteekenden brief, op 2 dezer van Rotterdam naar Wilp verzonden, zijn, vermoedelijk onder weg of reeds voor de ter post bezor ging, ontvreemd twee bankbiljetten van f1000, respectievelijk gemerkt C E 6989 en C P 987, benevens een zilverbon van f2.50, gemerkt E H 13816. Drie Russische krijgsgevangenen zijn gisteren by VJaehtwedde (Gron.) over de Nederlandsche grens geko men. Zy zijn vandaag naar Winschoten gebracht en worden getransporteerd naar Amsterdam. Geen instructies om te vuren. Het „Handelsblad" ontving eenige brieven van lezers, die verontwaar digd zijn, omdat toen het buiten- landsche luchtschip Woensdag boven de stelling Amsterdam in het bijzon der het fort Kudelstaart - voer, de soldaten niets deden omdat zij „geen instructies om te vuren" hadden. Het blad meent beter te doen, die opmerkingen niettepubliceeren. Ten eerste zijn de berichten dienaangaande nog zoo vaag en bevatten zoo weinig bijzonderheden, dat het gewaagd lijkt reeds op die berichten een oordeel te vellen. Eu ten tweede kan er niet aan getwijfeld worden of de militaire autoriteiten zullen ook zonder open bare bespreking wel al hun aandacht aan deze zaak wijden. Gesmokkel met N.O.T.-goederen. Het „Handelsblad" meldt Sedert de oprichting van de N.O.T. zijn er steed8 handelaren op uit ge weest om de bepalingen waaronder de aan de N.O.T. geconsigneerde goe deren weiden geïmporteerd te ont duiken. Het bestuur moest steeds op zijn hoede zyn om te waken tegen overtreding van het verbod van uit voer der goederen. Vele firma's moes ten reeds beboet worden, hoewel door ben zelf niet gezondigd was tegen de bepalingen. Maar - zooals thans ook met het geBmokkel in z.g. „kunst spij zen vet" - geschiedde dit door de derde, of vierde, somtijds zelfs de vijfde hand. De „Tel." deelt nu mede, dat in het laatste half jaar voor ongeveer 60 millioen K.G. katoenolie hier te lande is ingevoerd en daar het bin- nenlandsch gebruik minimaal is, zou zoo goed als de geheele voorraad nog aanwezig moeten zijn en er is zelfs geen vat meer van over. Onder welke valsche benamingen men voor den uitvoer consenten is machtig gewor den, is nog altyd niet opgehelderd. Het gaat hier om een bedrag van een 25 h. 30 millioen Tot zoover de „Tel.". De oplossing van het geval is zeer eenvoudig. Er zijn absoluut geen con- centen van uitvoer gegeven.Maar, zooals wij Woensdag mededeelden, bestaat het z.g. „kunstspljzenvet" voor ongeveer 90 uit katoenzaad- olie. „Kunstspijzenvet" was echter tot vóór eenige maanden een in ods land onbekend artikel, stond dus van zelf ook niet op de lyst van artikelen waarvan de uitvoer verboden is, noch op die van de artikelen, waarvan, krachtens Koninklijk Besluit, de samenstelling moet worden opgege ven alvorens uitvoer kan worden toegestaan. Dooi het opleggen der boetes aan de importeurs van de katoenzaad olie heeft de N.O.T. thans een einde gemaakt aan dat geknoei. Tot zinken gebracht. Nader vernam de correspondent van het H.blad te IJmuiden van een der op opvarenden van de door de Duitschers tot zinken gebrachte Lo- westofter visschersschepen het vol gonde„Disdagmiddag half vier waren op ongeveer 44 zeemijlen. O.Z.O. van Lowesloft de vaartuigen LT. 97 Emblen. LT. 169 Emmanuel LT. 900 Constance en LT 1078 Victorious visschende, toen opeens een tweetal grysgeschilderde Duitsche duikbooten aan de oppervlakte der zee verscheen en op onze schepen eenige schoten uit een kanon van licht kaliber lostten. Dit geschiedde beslist zonder vooraf gaande waarschuwing. „Wij allen spoeden ons naar de booten om ons te redden en hadden nauwelyks de booten in het water gevierd, toen het schieten andermaal begon en zelfs een den opvarenden een kogel in de broekspijpen kreeg. Hij kreeg alleen eenige schrammen aan het been. „Wij roeiden uit alle macht van onze schepen af, toen voor de derde maal op de sloepen werd gevuurd en wij uit vrees geraakt te worden om keerden, en naar dq onderzeeërs toe- roeide om te vragen wat hun plan was met ons te doen. Zy beduidden ons, hun naar de schepen te roeien. Nadat in de sloepen eenige brand bommen weiden geladen, moesten wij deze met eenige matrozen van de duikbooten naar de vischkotters brengen. „De bommen werden in de viscb- ruimen gelegd, om op deze manier schepen in de lucht te laten leriegevechten geleverd rond Atrecht, voor Roye en op het front in Cham- igne. In Argonne zijn in den sector van Harazëe gevechten van loopgraaf tot loopgraaf met handgranaten, bommen en geweervuur voorgevallen. De Frau- sche batterijen zyn herhaaldelijk met goed gevolg tusschenbeide gekomen. In de Vogezen hebben de Duitschers ïisteren aanvallen gedaan op de stel ingen der Franschen van den Linge- kopf tot den Barrenkopf. Op den Scbratzmannele hebben de Franschen een loopgraaf van hun voorste linie moeten ontruimen. Door een tegen aanval zijn de Franschen er evenwel in geslaagd het grootste gedeelte van het verloren terrein te herwinnen en zich te handhaven op een tiental meters van dat gedeelte der loopgraaf, 't welk zij niet hebben kunnen iher- nemen. Op de rest van het front hebben de Franschen al hun stèllin- m behouden. Gisteren tegen den avond hebben de Duitschers op onze loopgraven op den top van den Hartmannsweiler- kopf een aanval gedaan, waardoor zij er voet kregen. Gedurende den nacht hebben de Franschen door een tegenaanval de verloren loopgraven hernomen en den vijand op zijn linies teruggedreven. In Argonne heeft het leger van den kroonprins, dat tweemaal een hevigen aanval had gedaan, nl. den 8aten en in den nacht van S op 9 Sept., daarbij gebruik makend van bommen met verstikkende gassen, den strijd niet kunnen voortzetten, en dien in den morgen van 9 Sept. Nadat wij de Duitschers weder hadden teruggebracht, en onze sche pen begonnen te zinken, verdwenen de duikbooten en lieten ons aan het lot over. Wij roeiden ruim 17 uur in de open sloepen, werden toen door den IJmuider trawler „Verano" op gemerkt en liefderijk aan boord ge nomen. „Zoo arriveerden wij des namid dags ongeveer vier uur in IJmuiden, alwaar wy in het Zeemanshuis wer den ondergbracht". Door tusschenkomst van den Brit- schen viceconsul te IJmuiden ver trekken de schipbreukelingen naar hunne woonplaats terug. Smakelijk. In de gemeenteraadszitting te Maastricht verzocht een der leden, zelf varkenslager, den voorzitter om handelend op te treden tegen spek slagers, welke vleesch van „miau wende en blaffende" dieren onder het gehakt mengen, ten eindo^op die manier de door den burgemeester vastgestelde prijzen te ontduiken. H(j zelf had het gehakt onderzocht en beloofde dan ook aan het verlan gen van den voorzitter te voldoen om hem na de vergadering de namen mede te deelen, ten einde de schul digen wegens vervalsching te straffen. („Maasbode"). Texel, 10 Sept. Gedurende deze week werden van hier uitgevoerd 321 schapen, 176 lam meren, 4 koeien, 7 kalveren, 2 paar den, 1 veulen en 18 varkens. Naar wij vernemen zal de instal latie vaD den heer Buljsing Damsté, benoemd tot burgemeester van dit eiland, plaats hebben op Zaterdag 18 Sept. a.s. In verband met de inrichting van een terrein voor watervliegtuigen, heerscht er thans nabij het Horntje een ongewone bedrijvigheid. Menigeen gaat nu en dan naar dat druk gedoe een kijkje nemeD. Van het Westelijke gevechts terrein. Parijs, 10 Septembor. Offlcieel be richt vanmiddag: In den afgeloopen nacht zijn artil Het Duitsche offlcieele bericht, dat melding maakte van de gevangen neming van talrijke manschappen en de verovering van veel oorlogstuig, bevat verzonnen cijfers. Het rept bovendien niet van de aanzienlijke Duitsche verliezen, die door geen aan merkelijke winst worden goed ge maakt. Gedurende het jaar, dat het leger van den kroonprins z|jn aan vallen in Argonne herhaalt, hoeft het ruim 100.000 man verloren en geen enkel steunpunt van belang veroverd, terwijl het minder vooruit is gekomen dan in andere streken de Fransche troepen in een-enkelen dag. Berlijn, 10 September. Officieel be richt uit het groote hoofdkwartier: Ten noorden van Souchez hebben wy de Franschen een vooruitgescho ven loopgraaf afgenomen. De bezet ting is, op enkelen na die gevangen zyn genomen, in een bajonetgevecht gesneuveld. In de Vogozen hebben wy een dicht voor onze stellingen op den Schratz- mftaneleenden Harlmannsweilerkopf liggende loopgraaf stormenderhand genomen, er 2 officieren en 100 man gevangen genomen, 6 machinege weren en 1 mljnwerper buit gemaakt. Een tegenaanval der Franschen op den Sehratzmünnele hebben wij bloe dig afgeslagen. Van het Oostelijke gevechts terrein. Bellijn, 10 September. Offlcieel be richt uit het groote hoofdkwartier Legergroep Hindenburg: In de gevechten ten Z.O. vanFrie drichstadt, bij Wilkomir, hebben onze troepen eenige honderden gevange nen gemaakt. Overigens is de toestand tusschen de Oostzee en de Njemen bij Merecz niet veranderd. Bij Skidel en aan de Selwjanka duurt de stryd nog voort. De hoogten •bij Pieski aan de Selwjanka zijn be stormd. In den loop van den dagzijn 1400 gevangenen ingeleverd, 7 ma chinegeweren genomen. Legergroep prins Leopold van Beieren Deze groep is-bezig met het offen sief tegen de vijandelijke stellingen aan de Boven-Selwjanka en ten oos ten van de Rozanka. Olszanka is genomen. Legergroep v. Makensen: Onze vervolginskolonnes naderen het station Kassowo, aan den straat weg Kobrin—Milowidy. Aan beiden zijden yan den spoor weg Brest Litowsk—Pinsk hebben wy de lijn Tulatycze-Owzicze be reikt. Op het Z.O. oorlogsterrein hebben onze troepen de Russen Bucniow (aan de Sereth) teruggedreven. Ten O. van Tarnopol, ten Z.W. van Bucniow en bij Tarnopol zyn alle vljandeiyke aan vallen Weenen, lü Sept. Officieel bericht uit het groote hoofdkwartier: In de streek te westen van Rowno zy de daar vechtende Russische troe pen over de laagvlakte waardoor de Stubiel (rechter zyriviertje van de Gory) stroomt, teruggeworpen. Onze van Zalecza (aan de vooruitdringende troepen hebben vijand in de richting van Zbaras (d. i. in Z.O. richting) teruggedreven. By Tarnopol hebben O.-H. en Duit sche bataljons verscheidene aanval len der Russen afgeslagen. Onze bondgenooten hebben het dorp Buc niow genomen. Ten westen van den middenloop der Sereth zyn opnieuw vyandelyke versterkingen in het vuur gebracht. Er wordt verwoed gevochten. De O.-H. troepen zyn het breede moerasgebied van de Jusiolda en de Orla geheel doorgetrokken en hebben ten Z.O. van Rozany al vechtend terrein gewonnen. Van het Zuidelijke gevechts terrein. 10 September. Offlcieel bericht uit het groote hoofdkwartier Gistormiddag en avond hebbende Italianen herhaaldelijk hevige aan vallen gedaan op het bruggehoofd van TolmeiD. Zy zyn echter telkens onder zware verliezen voor onze ver sperringen teruggedreven. In den sector van Doberdo hebben onze troepen de gebruikeiyke pogin gen van den vyand om onze stellin gen te naderen gefnuikt De algemeene toestand is onver anderd. UIT DEN OMTREK. INGEZONDEN. Een woord tot besluit. M. de R.l Wederom zie ik my gedrongen nog even uwe gastvryheid in te roepen, in de eerste plaats om my te recht vaardigen en in de tweede plaats om enkele punten nog iets nader te kunnen aanstippen. De heer Michels waagt zich, op grond van een door hem, op zichzelf juist aangehaalde, echter toLaal uit z'n millieu gerukten zin, aan een ver dediging van zijn beschuldiging jegens my omtrent den 8 urigenarbeidsdagt welke, ofschoon een meesterstuk van vindingrykheid, echter al te door zichtig is. Immers, den aandachtigen lezer kan 't niet ontgaan zyn, dat deze zin geen betrekking had op den achturen- dag zelve, maar op de manier om tot die achturendag te komen. Het woordje „evenzeer" in bedoel den zin zou, wilde men hem lezen als de heer Michels, totaal overbodig zyn. De bedoeling was om de 7.in te lezen als volgt: „Immers, wanneer de wet een patroon verbiedt zyn personeel langer in dienst te houden dan bijv. 8. uren per dag, dan zou het personeel daar „e v e u z e e r" mee zijn gebaat (als met een acht urendag eventueel te bereiken door middel van 't sluitingssysteem), maar dan (in 't eerstgenoemde geval) werd de middenstand niet beteugeld. Dö,t (d.w.z.Jeen Rijkswet op den arbeidsdag van H winkelpersoneel) is niet waf het socialisme wil." Als men 't artikel geheel in z'n verband leest, k&n men er eenvoudig niet anders uithalen. Trouwens, ten overvloede legt de volgende zin de opvatting van den heer Michels ge heel lam: „De eisch der soc.dem., „de achturige arbeidsdag voor iuder arbeider", zou billijkheidshalve ook voor het winkelpersoneel moeten gelden. Hierop zullen dezen het dan ook met hart en ziel aanleggen." Ik zal de handelwyze van den heer Michels in deze niet nador qualifi- ceeren, doch laat dit over aan hei, rechtvaardigheidsgevoel der geachte lezers. En nu, waarde heer Michels, zou ik nog wel in den breede uit kunnen wyden over de omstaudigheden, die, geiyken tred houdend met het stelsel matig aansnoeren der banden om de bewegingsvrijheid van de kleine middenstand, de medeoorzaken zullen zyn dat menig klein winke liertje, door gebrek aan voldoend kapitaal, in geesteiyken zoowel al9 economischen zin zich den adem voelend begeven, hem het knecht zyn doen verkiezen bóven het hem hacheiyk geworden zelfstandig be staan j ik acht het vrywel overbodig dit tegenover u nader uiteen te zet ten. Ge weet dat misschien nog wel beter dan ik. Maar dat ia juist oen reden voor mij, om te trachten de meening te propageeren, dat op dien weg van vryheidsbelemraering en verstikking van 't vrye initiatief (hetwelk, indien het vaak stoffelyk niet zoo zeer af hankeiyk was, tot groote en mooie dingen in staat zou zyn) niet ver der mag worden voortgegaan. Het is dit, wat ilf bovenal de bur- gerlyke Raadsméerdèrheid in herinne ring wilde brengen. Dat eene bemoeiiyking van 't groot kapitaal in den kleinhandel door u zou worden afgewezen, had ik vur- wacht en ik had juist om deze af- wyzing van u los te krygen, mijn geheele opzet daarop ingericht. Het is myn gevoelen, dat waar 't grootkapitaal stoffelyk toch al reeds zulk een voorsprong heeft op de min der kapitaalkrachtige kleine midden stand, het zelfs aanbeveling verdient, niet die kleine middenstand, maar juist dat grootkapitaal eens een voetje in den weg te zetten. Door de lasten te verzwaren van het grootkapitaal in den kleinhandel (door middel van een wet op den arbeidsdag van hot personeel, om te beginnen) zal de middenstand ruimer kunnen ademen en niet behoeven onder te gaan. Dat dit de bedoeling niet ia van 't socia lisme, gaf de heer Michels in z'n antwoord aan mij, zelf toe. Deze kwestie is voor my het voor naamste en is door den heer Michels niet omver gepraat kunnen worden. Dat de middenstand toevallig ook wel eens meeprofiteert van wet ten, wier geheele opzet echter voor den arbeider is bedoeld, bewyst mij niets, Het is overigens niet zoo verbijste rend te moeten hooren dat men zon der „socialist" te zijn minstens even veel voor de arbeiders zou willen doen als de zich zelf zoo verheer- ïykende „arbeidersparty". Het is de vraag maar of men altyd wel dezelf de wegen bewandelen kan. Wat de gaskwestie betreft, het door my beweerde wordt door U niet weerlegd, wèl nader omschreven. Dat U tegen gasprljsverhooging benten vóór verlaging, is my bekend, mia schien interesseert het U, dat ik het ook ben. Wat myn bedoeling was, ia eenvoudig dit: door 't invoeren eencr wettelijke winkelsluiting werkt de overheid mede tot het overbrengen van lasten van „grooten" op „kleinen", hetwelk uit een democratisch oog punt niet billyk geacht kan worden. Yan een gasprijsve'rlaging profiteert dereen, van de wetteiyko winkel sluiting alléén de groote winkelier. Wat de kleine winkelier zou kun nen profiteeren (ik doel voornaam ïyk op de zaken in voedings- eu genotmiddelen) heeft menig dezer

Heldersche Courant | 1915 | | pagina 2