AGENDA. Witte Bioscoop, Kóuiugstraat. Hoofd- uuinmer: „De gebroken Sleutel". Cinema Palace, Binnenhaven 2. Hoofd nummer: „De Gravin in de Leeuvreu- Eerste Heldorsclm BiOBCOOpïlioator, Kanaalweg 112. Hoofdnummer: „De geheimen van Londen Bioscoop .T.A.V.E.JT.U.", Spoorgracht. Hoofdnummer: „Do kleine Lord". 18 Sopt. Mobilisatieclub v. soc.-dom. militairen. FeestelUko vergadering in Casino, 8 uur. lü Sept. Theosofische Vereeniging. Opcnb. voor dracht in het Gebouw Slulsdilkstr. 15, 8 uur. MARINE EN LEGER. VERBETERING. Do luitenant ter zee lo kl. L. J. Quant wordt 4 Oct. a s. ter beschikking gesteld, en niet op 4 Sept., zooals in ons vorig nummer werd vermeld. Do officier van gezondheid le kl. H. Kiuyne ■Wordt 20 dezer lo Nlouwedlep geplaatst aan boord van het voor Oost Indio bestemde pantser schip „de Ruyter". De luit. ter zee 2e kL I* G. J.. van der Kun wordt binnenkort uit OosMndiê torugverwacht. De adjunct-machinist J. van der Wiole, die nende aan boord van Hr. Ms. „de Ruyter", is tor beschikking gesteld. Bij boschikking van den minister van marine zijn de volgende plaatsingen enz. gelast lult. ter zoe le kl. J D.Albarda met 18 dezer eervol onthoven van het bevel over Hr. Ma. „Brinio", en luit. ter zee le kl. G. R. J. Haen- tjens Dekker, onder eervolle ontheffing van het bevel over Hr. Ms. „Hefring", alsdan belast met hot bevel ovor genoomden bodem lult. ter zee 2e kl. H. A. Greve met 14 dezer belast met het bevel over Hr. Ms. „Helring". Naar aanleiding van tegenstrijdige berichten ovor do benoeming van eon opvolger van dr. C. Th. Humme als inspecteur van den genees kundigen dienst b(J de zeemacht, kunnen w\j verzekeren, dat als zoodanig is aangewezen de otT. van gezondh. le kl. J. Vorstman, chef van '1 hospitaal der marine te Hollevootsluls. (Vad.) Met 1 Nov. wordt de dir. officier van gezondh. late kl. J. Vorstman als chef van het marine hospitaal te Hellevoetsluis vervangen door den dir. officier van gezondh. L. J. Janssen. Do bevolen overplaatsing van den ofllcior- machlnlBt der 2o kl. M. Ouwohand op Ir dezer van Hr. Ms. „de Ruyter" naar de Manne-Macfi.- scliool te Dordrecht, is ingetrokken on lnj met den Men dezer gesteld tor beschikking. Met hot op 6 Nov. 1916 vertrekkend particulier stoomschip van do Maatschappij „Noderland", zullen naar Oost-Indlö worden overgevoerd een transport martne-schepeliDgen, waaitoo zullen Bootsman F. Bauer on sergt.-konstabol P. H. Wultz, benevens 3 korpL-onderofflcieren en 40 matrozen, terwijl met het op 18 Nov. 1915 vertrek kend particulier stoomschip van do Rotterdam- sche Lloyd naar Oost-Indie zal worden overge voerd een transport marine-schepelingen, waar- too zullen behooren: Bergt, der mariniers P. J. Eist, benevens 8 korporaals der mariniers, 3 tamboers en 25 mariniers. STOOMVAARTBERICHTEN. Stoomvaart-Maatschappij „Nederland". Banka vortiok 12 dezer van A dam naar Batavia. Jan Pietersz, Coen, ultr., pass. 12 dezer don Noord- Hinder. Lombok, ultr., pass. 10 dezer Gibraltar. Vondel, thuisr., vertrok II dezer Colombo. Ambon, thuisr .arriv. 10dozer le Negapatam. Boeroe, thuisrpass. 10 dezer Gibraltar. Celebes vertrok 9 dezer v. N.-York n. Galvoston, Java, tlmiar., vertrok 12 dezer van Port Sald. Knngean, uitr., arriv. 18dczér tePadang. Rotterdamsche Lloyd. Dull, thuisr., vertrok 11 dozor van Padang. Ophir, uitr., arriv. 11 dezer te Padang. Rindjanl, thuisr., vortrok 11 dezer van Padang. Palembang, thuisr., arriv. 10 dezer toSuez. Kawi, uitr., pass. U dezer Bevezier. Samarindu arriv. 12dezer van Java te Nowcastle N.Z.W. Tarabora, uitr., pass. 11 dezer Perim. Inaulindo, thuisr., arriv. 12 dezer te Deal. Koninklijke Hollandsche Lloyd. Norrolk vei trok 11 dezer v. B.-Ayres n. A'dam. Hollandia, thuisr., vertrok 11 «lozer van VIgo. Salland. thuisr., pass. 10 dezer Teneriffe. Tuhantia arriv. U dezer van A'dam te B.-Ayres. RUnland, thuisr., vortrok 10 dozer van B.-A y res, AuiBlollitnd, thular., pass. 18 dozer Dungcness. - Frlsla, thuisr., vertrok 11 dezer van Bahla. Kon. West-Indische Maildienst. Oranje Nassau, ultr., pass. 12 dezer Bungeness. Ntckerie, thuisr., pass. 12 dezer Bevozier. Haven te Nleuwedleji. 11 Sept. Aaugokomon van Horllngen on ver trokken naar Huil s.s. „Rynstroom". 12 Sopt. Idem van Harllngen naar Londen as. „Groningen". Idem van Harlingen naar Leeds s.s. „Amulet", 13 Sopt. Idem van Londen naar Harlingen Eng. s.s- „Starling". MARKTBERICHTEN. Alkmaar, 11 Sept. 1916. Aangevoerd 18 paarden f 1.50 a f 250,186 koeien on ossen f180 a f430, 55 nucht. kalveren 18,— h f28,—, 49 magere schapen f 16.- a f40,-, lainmeron f a f 47 magore varkens f34.- a f48,-. 183biggen PIS.— a f26,26,3 bokken en gelten f4,- a f 10,-, 0 kleine bokjes f0.- a f 0.—boter, per kop laagste prijs f 0,72*. raldd.prijs f 0.77', hoogste prijs f0,821', aangovoord 4408 kop, eieren f7,60 a f 8,— per 100, oonden- oieron f0.— a f0.— Alkmaar, 10 Sopt. 1915. KAAS. Fabriek skaas meikaas f -- .jonge kaas kl. fabriekakaas f54.— af-.—, kleine boerenkaas 154.50, commissie fabriek skaas 1'50.-, commis sie booronkaas f62 middelbare fabrlekskaas r middolbaro boerenkaas f62,-. Aange voerd 305 stapels, wegende 225.621 K.G. Handel stug. BeverwUk, 13 Sept, 1916. Groenten. Andijviefl.00-f280p.lOOstuks, bloemkool le soort 48.00-1 14.00, idem 2o soort f 4.00—f 7, idem 3e soort f 2.00 - f 360 per 100 stuks, komkomm. lo soort f3.50—f5.60, Se soort f2.60- fS.00, 3e soort fL—f 1.60 p. 100 stuks, groene kool f 1.00—f8.00 per lOOstuks, roode kooi f6.00-f7.- per 100 stuks, postolein 14-84 ct. por ben, sla 60—160 ct. per 100 krop, sniiboonen 1260-f 3.26 por 1000, f 12.60-f 16.00 p. 10OK.G., sporaleboonon tros f 12.60 - f 14,26, idom z. dr. f 11,00 - r 12,25, i dom m. dr. f8.60-1'10.60, Idem dubb. f7.60-f9.60 per 100 K.G., wortelen f 8-f 18 p. 100 bos. Anna Paulowna. Groenteveiling van Vrijdag van 10 September 1915. Aardappelen: f 1.20a 1.55p. zak. kleine: fl.— 1.20 Slaboonenf 8.50 ft 10. 100 Kg. Snljboonen: fl.70ik 2.10, 1000. Appelen: f2.202.25„mand. Komkommers: f 1.551.90 bos. Bloemkoolf 7.50 a 11.75 100. Uienf4.20 50 K.G. Gele Kool: f9.75 100 st. Roode Kool: f 0.25 it 10.60 Pruimenf0.16 pond. Purmerend, 14 Sopt. 1916. 38 stapels f abrlekskaas per 60 K.G. f 64.- 133 Booronkaas 60 f 6430 0 Commissie 60 f 0.— 1 Middelbare 60 f 60.60 4 Goudsche kaas 60 - f 62 1131 K.G. Botor por K.G. f 1.66 k f 1.60 791 Rundoren: 426 vette por K.G. f 0.86 f 1.10 366 melko en gelde f 170.- f 880.- 33 Stieren f 000.- f 000.- 89 Paarden f 000.- f 000.- 82 vette Kalvoron por K.G. f 0.90 f 1.10 388 nuchtere ld. por stuk f .- f -.— Slachtkalveren f 13- f 26.- Fokkalveren per stuk f IÉ- f 85.— 827 vette Varkens por K.G. f 0B4 f 0.92 26 magere ld. pof stuk r 26.— f 46.— 290 Biggen por stuk f 16.— f 22.— 410 Schapen f 82.- f 44.— 398 Overuouders f 18 f 86.— Lammeren f 0.— f 0.— Ganzen f 0.- f 0 - Kalkoonen f 0.— f 0,— Zwanen f ft— f 0.- KIpeieron per 100 stuks f 7.80 f 830 Eendeloren 100 f 0.— f 0.— Kievitseieren per stuk f 0.— f 0.— 800 zak Appelen f 1.60 f 3 1100 zak Peron f 1.60 f 3.- Handel melke- on geldekoeien matig; vélle kalveren matig; fok- en slachtkalveren matig; vette varkens vlug; magere varkens matig; biggen matigschapen stugoverlioudors stug. VISSCHERIJBERICHTEN. Nlouwedlep, 11 Sopt. Aangebracht door 48 kor- dora: 6 tot 20 stuks groete tong, per stuk fl.— a f 1.20,10 tot 160 stuks middel tong, per stuk 55 a 66 ct., 10 tot 80 stuks kleine tong. per stuk 15 a 93 ct., 6 stuks tarbot, por stuk f6.— a f7.—, 60 stuks rogge, per stuk fl.—1 lot 4 mand atortschol, per mand f8.— n f12.—Xtot U mand kleine schol, per mand f3.—af6.—. 1 tot 2 mand schar, per mand f6.60, 700 stuks pie terman, f6.— per 100 stuks. 13 Sopt. Door 1 Motorbottor H.D. 100: lOOstuks tong, tarbot, stortschol, kloine schol en schar. Benonunlng f 110. Burgerlijke Stand van Helder, van 11 tot 13 Sept. 1915. BEVALLEN: W. Boer - Pronk, d.; P. Eijbinck—Mebus, d.F. G. C. Noor- da-Kikkert, z.; C. M. Trumpie- Dekker, d.J. W. E. Scheuerman- Snel, z.J. Schutte—Raap, d.; H. J. de Wit- Kreuger, z.C. H. M. Schilt - Hendriks, z. OVERLEDEN M. C. Stadtman, 6 jaar; A. Sehagen wed. Pb. Veen, 82 jaar; H. Bouthem, 71 jaar; P. Kroon, 82 jaar. DE OORLOG. De algemeene toestand. Op het voornaamste operatietooneel in het Oosten (ten Noorden van het moerasgebied gelegen) is nog steeds de toestand zoo, dat de operaties in belang toenemen, naarmate zij meer naar het Noorden plaats grijpen. Juist op het Noordelijk gedeelte van het front (langs de Duna en evenwijdig met den spoorweg Duna burg—Wilna) is gedurende de vorige week de toestand gekenmerkt door afwezigheid van operaties van be- teekenis. Na de bezetting van de brugge- höofden van Friedrichstadt en Lonne- waden hebben de Duitschers er zich toe bepaald hun front op den Zuide lijken oever van de Duna nog wat te verbreeden, in het bizonder-naar het Oosten toe. Pogingen om over de rivier te komen bloven achter wege. Verder naar het Zuiden hadden ten Noordoosten van Wilna de Russen het oftensief genomen. Met dit otfensief werd ten opzichte van het lol van Ylilna althans tijd gewonnen. Het stuitte echter op krachügen tegenstand en op het einde der vorige week waren de roilen weder omgekeerd en hernamen de Duitschers in de richting van Wilna, nauwkeurig gezegd in een richting even ten Noorden voorbij Wilna loo pend, het offensief. Van Duuaburg of Dwinsk uit loopt in Zuidwestelijke richtiQg een weg naar Wilkomir, en een in Noordwes telijke lichting tusschen de Njemonek en de Su3sei (een reebter-zijrivier van de- Njemenek). Vlak naar het Westen loopt de spoorweg naai' Poniewiec. Uit al die drie richtingen, zeggen de Russen, z(jn de Duitschers een offensief begonnen tegen Dunaburg (Dwinsk). Voorloopig hebben zich de Russen ervoor teruggetrokken op een afstand van 40 K.M. van die vesting, Intusschen schijnt van Russischen kant van Jacobstadt uit een tegen beweging op touw te worden gezet. Ten Oosten van Grodno en (bozui den de Njemen) langs de Zelwianka besloten de Rusacn „zich een weinig terug te trekken", ecu besluit, ditmaal eerst na een aanmerkelijk hardnek kiger strijd genomen, dan zulks vroe ger wel htt geval was. Opmerkelijk is, dat de Ru3se» in dit verband ook van een offensief der centralen op den weg naar Bara- nawicze spreken. Dit slaat waarschijn lijk op de actie der Oostenrijkers bij Kossow. Baranawicze is een belangrijk spoorweg knooppunt, 60 K.M. ten Oos ten van Slonim gelegen. Over de vraag of de Russen aan de Sereth succes hebhen gehad, hoeft geen twijfel te bestaan. Immers de offlcieele berichten uit Weenen be vestigen zulks. Deze zeggen zelfs uit drukkelijk dat de Oostenrijkers zich gedeeltelijk van de Sereth weder op do Strypa teruggetrokken hebben. Of echter dit Russisch offensief een eind zal kunnen maken aan den opmarsch der centralen in WolhyniG, zender hetgeen moeilyk te zien welke voor de Russen gunstige uitwerking het zou kunnen hebben, blijft de vraag. Tot nog toe is dat nog niet hst ge val. Integendeel zijn de kansen voor het behoud van Rowno, door de for ceering van de overgangen over de Goryn, verminderd. („N. R. Ct."). Van het Oostelijke gevechts terrein. St. Peteraburg, 12 September. Me- dedeeiing van den staf van den gene ralissimus: Bij Jakobstadt begonnen onze troe pen den llden een offensief. Hard nekkige gevechten zijn begonnen aan de Pikster (zijrivier van de Duna ten Westen van Jakobstadt. Op de wegen die uit Westelijke richting naar Dwinsk (Dunaburg) lei den, is den llden September een offensief der Duitschers gesignaleerd in drie onderscheiden richtingen. Ten eerdte tusschen de rivieren SuBsei en Njemenek, ten Noorden van Suweinischki. Ten tweedo in do streek van Skopischki. Ten derde op den weg van Wil komir naar Uciany. In de laatste richting hebben onze troepen na een hardnekkig gevecht met een overmacht zich terugge trokken naar de streek van het meer van Dusjaty (aan de boven-Swenta). De druk van de Duitschers,welke aanmerkelijke versterkingen hebben ontvangen, houdt aan. Tusschen de Swenta en dé Wilia zyn do Duitschers eveneens tot een vastberaden offensief overgegaan, het welk, in het algemeen gezegd, ge richt is op het spoorwegstation Pod- brodze (aan den spoorweg van Wilna naar Dunaburg. Niettegenstaande de buitengewone volharding van de Duitschers, hielden onze troepen door vuur en tegenaanvallen hun opmarsch binnen de perken. Op het front OraDy—Mosty duur den de hardnekkige gevechten voort in de streek van Skidel. In verband met het vooruitge schoven front van onze legers aan de Njemen en ten Zuiden van die rivier, is besloten ze een weinig terug te trekken en onderwijl voort te gaan den druk van den vijand te beperken. Hier waren wij op 11 September ge dwongen zeer hevige aanvallen te doorstaan aan de beneden-Zelwianka en den weg, leidende van Sloniin en Baranowicz, in de streek vanZeiwo, langs den weg van Rozany en ten Zuidoosten van Kossowo. Aan de benedon-Zelwianka sloegen wy op 11 dezer gedurende den ge- heelen dag hevige aanvallen der Duitschers af. Bij Zelwo namen wij ongeveer 400 Oostenrijkers en Duiischers gevangen en maakten wij vier machinegeweren en munitiewagens buit. De vijand tracht uit de streek van Kolky in Oostelijke richting op te rukken langs de beide öovois van de Styr. In de streek van Rowno zet de vijand, die versterkingen heeft ge kregen, hot offensief voort. rn de richting Kremenec durende aanvallen op de oevers van de boven- Gorym voort. De Oostenrijkers hebben echter geen succes. Zij worden gere geld met groote verliezen terugge slagen. In de streek van Tarnopol hadden de gevechten een voor ons gunstig verloop. Ten Noorden van deze stad namen wij op 11 Sept, 91 officieren -on 4200 soldaten, waaronder ook Duitschers, gevangen en maakten wij negen machinegeweren en nog veel auder materiaal buit. Wij sloegen de aanvallen van den vijand af en brachten hem ontzaglijk^ verliezen toe, niettegenstaande de aaninerkelyke versterkingen, die de Oostenrijkers ontvingen. In den ochtend van 12 September gingen onze troepen in de streek ton Zuiden van Tarnopol tot den aanval over. A3n de Sereth zetten de Oosten rijkers hun terugtocht voort, uit de streek van Tluste tot den Dnjestr. Wij zetten dc vervolging met succes voort en maakten veel krijgsgevan genen, Berlijn, 13 September. Officieels mededeelingen uit het groote hoofd kwartier Legergroep Hindenburg Op den linkeroever van do Dwina tusscheD Friodrichtstadt en Jacobs- stadt is do vijand uit verseheideno stellingen geworpen. Meer naar het Zuiden wijkt de vyand en do voor hoeden van de hem vervolgende Duitsche troepen hebben den weg Eckengrafen 30 K.M. ten Z.W. van Jacobstadt)—Rakischki bereikt. Ook tusschen den weg Kupischki- (Duuaburg) en die rivier Wili ja stroom afwaarts van Wilna, schiet onze op marsch goed op. De spoorlijn Wilna-Dunaburg- St. Petersburg is op verscheidene plaatsen bereikt. In de bocht van de rivier Njemen ten O. van Grodno blijft de vervol ging aan den gang. Aan den banedenloop van de Zel wianka zijn verscheidene sterke tegenaanvallen van den vijand afge slagen. Gisteren zijn meer dan 3300 gevangeneu gemaakt en 2 machine geweren binnengebracht. Legergroep I.eopold van Boiereu. De vijand trekt terug. Hij wordt van dicht bij vervqlgd. Meer dan 1000 Russen zyn gevangen genomen. Legergroep Mackensen. De tegenstand van den vijand op het geheele front is gebrokon. De vervolging in de richting van Pinsk is aan den gang. Zuidoostelijk ooriogsterrbin. Duitsche troepen hebben gisteren verscheidene sterke aanvallen ten W. en ^n Z.W. van Tarnopol met bloechge verliezen afgeslagen en maak- tod daarbij eenige honderden ge vangenen. In den nacht is een gunstige stel ling die op eenigu kilometers ten Westen van de oude gelogen is, door ons ingenomen, zonder, dat wij door den vijand daarbij belemmerd werden. Van hei Westelijke gevechts terrein. Parijs, 13 September, Offlcieele mededeeiiug. Artillerio-duels hielden aan als te voren in Artois, in het bijzonder btj Neuville; in Champagne, tusschen Maas en Moezol en in Lotha ringen. Berlijn, 12 September. Offlcieele mededoehng uit het groote hoofd kwartier De toestand is onveranderd. Een vijandelijk vliegtuig is bij Kort.- rijk on ean tweedo boven het bosch Montfaucon ten W. van Verdun neer geschoten. De inzittenden in het eer ste werden gevangen genomen, die uit het tweede zijn dood. In den afgeloopen nacht ia enn aan val uit de lucht op de verdedigings werken van Southend uitgevoerd. Lloyd George over den oorlog. Londen 18 Sept. In de voorrede van de uitgave van zijn verzamelde redevoeringen sedert het begin van den oorlog gehouden, bespreekt Lloyd George de beteekenis van den Rus sischen terugtocht, ep vraagt hij wie de plaats van Rusland in den strijd zal moeten innemen, terwijl de Rus sische logers opnieuw worden uitge rust: hij zegt, dat Frankrijk niets meer kan. doen. Dus blijft alleen Engeland over. Hy wijst er op dat de houding, door dit land in de eerstvolgende drie maanden aan te nemen, over hot lot van den oorlog zal beslissen. En hy besluit: als wij alles wat wij hebben, en al wat wij wenschen voor ons geboorteland opofferen, als onze toebereidselen worden gekent- schetst door vastberadenheid en kloeke bereidwilligheid dan is de zege praal verzekerd. PLAATSELIJK NIEUWS. - De heer W. A. P. F. L. Boogh alhier, hoofdconducteur bij de Holl. Spoor, herdenkt Woensdag 15 Sept. a.s. den dag van zijn 25-jarige dienst vervulling by die maatschappij. Op de lijn Helder—Amsterdam heeft hy ongeveer 15 Jaar dienst gedaan. Het zal hem zeer zeker op dien dag niet aan bewijzen van belangstelling ont breken. Een extra-bijdrage voor het Steun-Comité. Het. Steun-Comité ontving van de directie van het gezelsohap-Henri ter Hall de som van flOO.—zijnde het resultaat van de gehouden collecte en van andere bijdragen. Door Z. D. H. den Bisschop van Haarlem is benoemd tot kapelaan alhier de Wcleerw. Heer C. F. J. Berkemeljer. Concert „Helders Harmoniekapel". Woensdagavond zal bovengenoemde Vereeniging een Concert geven van 8Va tot 10 uur, op het Molenplein. Het programma luidt als volgt: 1. Gluire aux Bkbsob, Marscli H. Reuland. 2. Lo peilt Amor, Ouverture G. Johu. •j. Voor't Vaderland, Marach Sam. Vlueslng. Eglaulino, WalsF. Andrleu. 6. Lusteplel Ouverture Kuier Bela. 6. Marei» SlnfonicoJ. Moiks. 7. Premiur Amour, 1'ollca U. Alborti. 8. Almeria, WalsF. Andrieu. 9. Klolno Meisjes, Marschlled. Brieven voor de „Kortenaer". De directeur-generaal der poste rijen telegraphie maakt bekend, dat tot nadere beschikking door en aan opvarenden van Hr. Ms. „Kortenaer", zoolang dit zich bevindt in de West- Indische wateren, kosteloos per post kunnen worden verzonden: a. brieven (met inbegrip van brief kaarten) tot een gewicht van 20 gram b. gedrukte stukken welke ten minste een maal per maand verschij nen, als courant of tijdschrift, tot een gewicht van 100 gram. De kosteloos per post te verzenden stukken moeten, voor zooveel zij af komstig zijn van bedoelde opvarenden, aan de adreszijde dragen het opschrift „militair", gewaarmerkt door de handteeking van den afzender. Stukken welke niet voldoen aan de gestelde bepalingen worden met port belast. Overreden. Zaterdagavond, 6 uur, werd op den Kanaalweg, bij de Molenbrug, een meisje, S., oud 6 jaar, overreden door een militaire auto. Hevig bloedende aan het. hoofd werd het kind naar het Gemeenteziekenhuis vervoerd, al waar het bij aankomst reeds bleek te zijn overleden. Uit het rapport van de politie, dat ons welwillend ter inzage werd ver strekt, blijkt, dat den chauffeur dezer auto niet de minste schuld treft, daar verschillende getuigen verklaren.dat terwijl hij met gematigdesnelheid reed, het. kind vóórlangs de automobiel den Kanaalweg overstak, ondanks aan houdend signaal geven van den chauf feur, en deze daarna met alle kracht, remde, om het ongeval te voorkomen. □e Stafmuziak. Zoo men weet is „onze" Stafmuziek op tournée geweest. Omtrent een door het korps te Utrecht, op uit- noadiging van de Vereeniging „Onze Vloot", gegeven concert ontleeneu wij het volgende aan het Utrechtsch Prov. en Stedelijk Dagblad: De. stafmuziek der Koninklijke Marine. De naam was als van ouds oene aantrekking. Wie heeft er nooit van de Marine kapel gehoord Te Amsterdam ge noot zij jarenlaug een groote popu lariteit en wanneer liet kranige corps, wijd uiteen marchoerend zooiets al3 van „geef ze do ruimte" bij het aflossen der eerewacht op den Dam pijpend en blazend door de omliggende straten trok, dan deinden breede massa's voorop, en wat andere corpsen nooit zoo sterk vermogen; voorbijgangers stonden stil, ramen werden opgeschoven, deuren gingen open. Do Marine met haar keurige pakjes en haar zware muziek was geliefd cn had een goede schreef voor.bij andere muziekcorpsen, zelfs bi) 't beste van het. beste. 't Zal nog wel zoo wezen, want het corps, dat ook in omvang mee kan tellen, doet in kwaliteit voor andere harmonie-gezelschappen niet onder. Integendeel. Haar muziek, waarbij vooral die der klarinetten opvalt, is verdragend genoeg, om een groot publiek in een grooton tuin als dien van Tivoli blijvend te boeien, maar is ook zoo zuiver van gehalte en zoo voortreffelijk getimbreerd, dat het een genot is te luisteren, wat lang niet van alle harmonie-muziek kan ge tuigd worden. Onder de leiding van luitenant directeur A. L. Hazebroek zit er pit in het corps, en wie de waarde van deze leiding wil beoordoolen plaatse de uitvoering van twee zoo uiteen- loopende nummer als de eerste marseb „Onze Jantjes", naast die van het koraalplechtige: Bergen op Zoom, om overtuigd te worden, dat de leiding inderdaad een goede is. Het publiek heeft genoten. Dat mogen we wel zoo zeggen al hebben we het den bezoekers niet hoofd voor hoofd gevraagd - gezien het aanzienlijk getal, dat den gan- schen avond is gebleven, ondanks den niet bepaald warmen September- avond. Dat spreekt voor zichzelf. En het publiek waa talrijk. Heeft de Tivoli tuin het dezen zomer wol eens zoo vol gezien? Het herinnerde ons aan een der prachtige avonden ten tijde van het Internationaal Ke gelconcours, nu reeds twee jaar ge leden Drukke „vaart" der Zeppelins. In den nacht van Zaterdag op Zondag hebben eenige Zeppelins wederom een aanval gedaan op de Oostkust van Engeland. Persoonlijke schado werd ditmaal niet aangericht. Op hun terugtocht werden zij Zon dagmorgen boven Texel, Vlieland en Terschelling opgemerkt. Volgens verschillende verhalen heeft men een dezer luchtschepen Zondagmorgen boven den Helder en boven de territoriale wateren zien kruisen. Het schip zou in een cirkel boven onze gemeente en de forten hebben gevlogen. Zelfs werd het num mer genoemd en wel de L 277. Ter bevoegder plaatse werd een en ander tegengesproken. Hedenmorgen tusschen 6 "en 7 uur werd alhier wederom een Zeppelin waargenomen, vlak langs onze kust koersende uit zuidelijke richting naar het noordoosten. Het luchtschip, dat op geringe hoogte Yloog, kon goed worden waargenomen en voerde twee gondels. Dit luchtschip behoorde waarschijn lijk tot een eskader van 5 Zeppelins, dat gisterenmorgen op zijn weg naai Engeland langs Ameland en Vlieland was waargenomen. Gisterenavond te 10 uur werd ook te Scheveningen een Zeppelin gezien, die aldaar boven de territoriale wateren vloog. Wij kunnen dus hedenavond weer berichten uit. Engeland verwachten over hetgeen deze „raid" heeft be- workt. Bij den Zeppelin-aanval op Zater dagavond pp Londen werd o.a. ge dood de Hollander W. S. uit Oss, die aldaar op een kantoor der firma Jurgens werkzaam was. Hij nam afscheid van zijn meisje en wilde in de tram stappen, toen een bom viel en hy onmiddellijk gedood werd. Zyn meisje bleef gespaard. BINNENLAND. Belastinghervorming. Onlangs deelden wij mede, dat op het departement van Financiën hard werd gewerkt aan de ontwerpen tot belastinghervorming van minister Treub en dat verschillende daarvan reeds gereed waren. Thans wordt officieus bericht, dat een uitgebreid stel wetsontwerpen is gezonden naar den Raad van State. Het betreft hier de „geheele herzie ning van ons belastingstelsel", waar omtrent minister Treub in de verga dering dor Tweede Kamer van 10 De cember 1914, by de behandeling van het leenings-voorstel, mededeelingen heeft gedaan. De minister verklaarde toen, dat hij vóór het einde van het zittingjaar 1915/1916 „een algemeen plan met verschillende ontwerpen" by de Tweede Kamer zou indienen. Ech ter, zoo voegde hy er aan toe, „de Eerste zoowel als de Tweede Kamer zullen volle vrijheid behouden om elk dier onderwerpen afzonderiyk te be handelen en afzonderlijk te beoordee- len", hoewel het voordeel is dat men „een algemeen debat van principieelen aard over het stelsel" kan houden. De minister herinnerde toen aan den grootsten financier, die Nederland in de 19e eeuw gehad heeft, aan Gogol, die in 1805 „onder veel moeilijker omstandigheden een geheel nieuw be lastingstelsel heeft ingevoerd en door gevoerd in één jaar". Iets dergelijks wil mr. Treub. Hij kondigde toen reeds eenige belastingen aan, die in zijn groote plan zouden voorkomen, zooals een belas ting op tabak, een technische herzie ning van het tarief (zonder speciale vorhooging van de opbrengst), een nieuwe zegelbelastïng met een beurs- belasting (waarvan de hoogere op brengst besteed zou worden voor de ouderdoms voorziening en de boeten voor ontduiking voor inrichtingen tot herstel van zieken en invaliden), ver der een ontwerp voor de registratie, een wijziging der successie belasting (waarbij de belasting van winkelhui zen, koffiehuizen, hotels en kantoren zou verdwynen), een wijziging van do grondbelasting, waarbij een belas ting op het ongebouwd naar de waarde, met verplichte verzekering van alle onroerende gebouwde goede ren tegen brandschade. Bovendien - zoo verklaarde de minister toen „zullen als gevolg van de noodzake lijke verdediging van vaderland en kolonién, verschillende belastingen zeer speciaal het vermogen drukken." Ziedaar eenige, reeds ten vorigen jare aangekondigde, onderdeelen van het groote plan van den tweoden Gogei. Echter De minister deelde mede, dat hy het plan niet zal indienen als er nog oorlog is. „Zoolang er oorlogs toestand is, kom ik niet met een algemeen plan van belastingen." (Telegraaf). Aan den dood ontsnapt. Door de tegenwoordigheid van geest van "den schipper van de IJmuider trawler IJ.M. 42 „Flamingo" is de bemanning van genoemd vaartuig aan een wissen dood ontsnapt. Onze berichtgever te IJmuiden ver nam daaromtrent het volgende: De trawler was op circa 220 my- len van IJmuiden iu den nacht van Vrydag op Zaterdag visschende toen de schipper, dfe zelf aan het roer in de commandobrug stond, een eigen aardig geruis in het water hoorde alsof een schip zich snel voortbewoog. Hy zag door de duisternis niets en achtte het daarom wenschelijk het bevel tot stoppen te geven, ten einde eerst eens poolshoogte te nemen. Gelukkig werkte het vischtuig, dat buiten boord hing, als rem zoodat het vaartuig in minder dan geen tijd stil lag. Opeens zag men met razende snel heid een viertal groote grijsgeschil derde torpedojagers op geen tien meter vóór het schip langs voorbij varen, gevolgd door een aantal tor pedobooten. Vervolgens kwamen vier groote kruisers, die weer gevolgd werden door circa tien torpedobooten. De nationaliteit der schepen kon door de duisternis niet worden vast gesteld, torwyi geen van hen eenig licht voerde. Had schipper Sloot van den traw ler dus een oogenblik zijne tegen woordigheid van geest verloren, dan zou men door het eskader overvaren zyn zonder dat de snelvarende schepen het misschien gevoeld hadden. Opgemerkt moet nog worden dat de lichten van den trawler helder brandden, zoodat men van de oor logsschepen af de aanwezigheid van het visscheravaartuig heeft kunnen vaststellen. Handgeld. De militairen van het Nederlandsche leger, zoowel vrijwillig dienenden als ingeiyfden bij do militie en dienst plichtigen by de landweer, die zich vóór 1 Januari 1916 aanmelden voor detacheering bij het Nederl.-Indische leger en tot detacheering worden toe gelaten, zullen eene premie genieten van f300 voor eene detao.heering voor den tijd van twee jaren de heen en terugreis daaronder niet begrepen en van f 100, boven dat bedrag voor elk jaar van deta- choering boven dien tormijn tot ten hoogsto vier detacheeringsjaren, zul lende bovenbedoelde premies in'haar geheel dadeiyk worden uitbetaald. Bij Kon. besluit van 9 dezer is aan den veldprediker in algemeenen dienst by het leger te velde, ds. A. S. Talma, op zijn daartoe gedaan ver zoet, een eervol ontslag uit zyn voor melde betrekking verleend, onder dankbetuiging voor de daarin bewezen diensten. De noodlottige twist. De toestand van den 24-jarigen jongen man uit Gouda, die Zondag avond in het café op den Zeedyk te Amsterdam door revolverschoten in het hoofd werd verwond, was gister morgen iets beter. De twist schynt ontstaan te zijn, doordat de bierhuis houder een van het drietal vroeg niet tegen een bierpomp te leunen, aan welk verzoek niet werd voldaan. Daar op ontstond een handgemeen, waarby, volgens getuigen, de kastelein van achter de toonbank een revolver te voorschijn haalde en er eenige schoten mee loste met het bekende gevolg. De aangehouden kastelein blijft in tusschen ontkennen. Belgisch geM. Te Harderwijk is sedert de komst van do Belgen f2,000,000 aan Bel gisch geld-gewisseld. Valsche bankbiljetten. Sedert eenigen tyd waren te Am sterdam valsche bankbiljetten van vyf-en-twintig gulden in omloop. De politie stelde onmiddeliyk een onder zoek in en mocht 't aan de recherche van de Nieuwe Tolstraat gelukken, de hand te leggen op den vervaar diger en uitgever van dezen biljetten. Het is een zekere J. C. E., boekbin der van boroep. By een huiszoeking in zijn woning werden alle ingrediën ten gevonden, die- noodig zijn voor het vervaardigen van vaJseh bank papier. De man, die alleen „werkte" en reeds vele biljetten had uitgege ven, heeft een volledige bekentenis afgelegd. Omtrent deze zaak meldt het Hbld. nog; Wij hebben reeds herhaaldelijk molding gemaakt van het in betaling geven van valsche bankbiljetten hier ter stede. Eigeniyk kon men daarby strikt genomen moeilijk van valsche bankbiljetten spreken, want ze leken in het geheel niet op de echte. De vervaardiger ervan had zijn fantasie vrij spel gelaten: de biljetten waren geteekend op een soort perkament papier, dat geel was gekleurd; de cijfers in de hoeken hadden een licht paar sen ondergrond gekregen, de rand was van fantastische krullen voorzien en een der handtsekeningen van het biljet was die van den president der Tweede Kamer. Bovendien waren de bankbiljetten kleiner dan de echte. Het moest dus wel verwondering wekken, dat er nog menschen invlogen en toch geschiedde dit herhaaldelijk. Het eerste slachtoffer was, voor zoover bekend werd, een bakker in het centrum der stad. Dit geschiedde reeds eenige maanden geleden. Kort daarop volgde een winkelierster uit de St. Janstraat en nog eenige andere neringdoenden uit verschillendedeelen der stad lieten ?ich een dergelijk biljet voor echt in de handen stoppen. Het jongste slachtoffer was, ongeveer een week geleden, een winkelierster uit de Verbindingsstraat. Even vóór haar had men een melksiyter uit die buurt tevergeefs een dergelijk biljet in betaling willen geven. Volgens opgave van E. heeft hij niet meer dan zes dergelyke biljetten uitgegeven. De aangehoudene is door het eerste slachtoffer (een bakker uit de Nes) en door diens huisgenooten herkend als de man, die daar een valsch biljet in betaling gaf. Men herinnert zich, dat dezelfde man eenigen tyd later in den bakkerswinkel terugkwam en, voorgevende van de politie te zijn, een kistje met f300 meenam, nadat de bakker zelf door een gefingeerd schrijven ten paleize van justitie was ontboden. Ook over deze zaak werd hij doqr de politie gehoord on bekende hij dit feit gepleegd te hebben. Treurig. Te Aalsmeer, even buiten het dorp, in den Westpias, is Vrydag, een treu rig ongeluk gebeurd. Een schipper, die daar lag met een schip met bouw materialen, verdronk voor de oogen van zyn vrouw en kinderen. Een 4 jarig kind was overboord gevallen, de vader sprong het na en redde het, doch toen de vrouw het kind had aangepakt, zonk by van uitputting in de diepte en verdronk. („N. v. d. D."). Een gevangene ontsnapt. Zaterdag werd een gedetineerde, per trein en onder bewaking naar Den Bosch vervoerd om er terecht te staan. Tusschen Boxtel en Den Bosch vroeg de man aan zijn gelei- dors even gebruik te mogen maken van de W.C., wat hem werd toege staan. Hy bleef lang weg en was by aankomst van den trein te Den Bosch nog niet terug. Het bleek dat hy ontsnapt was door een raampje, dat hy had doorgedrukt. Van den ontsnapte is nog geen spoor ontdekt. („N. Ct.") Een tragisch geval. 's Gravenhage 13 Sept, Op een bank in het Haagsche bosch zyn in den afgeloopen nacht de lyken gevonden van een 20 jarigen jongeman en een 23-jarig meisje. Uit een op hem ge vonden brief aan de politie valt op te maken dat de jongeman het meisje door een schot in de hartstreek heeft gedood en •ffaarna zelfmoord pleegde door zichzelf een revolverschot in het hart toe te brengen, omdat de wederzydsche familie weigerde toe stemming te geven tot een engage ment. Nader is gebleken dat voor de daad geen aanleiding bestond; beiden ge droegen zich in den laatsten tyd zeer zonderling en verkeerden biykbaar in hoogst overspannen toestand. Aan het dezer dagen verschenen verslag omtrent: de Economische Toestand in Juli 1915 ontleenen wy de - volgende beschou wingen over den huidigen toestand in ons land Spoorwegverkeer. Het spoorwegverkeer is nog wel niet zoo druk als vóór de crisis, maar toch bevredigend. Het personenver voer is in den laatsten tyd zeer sterk vooruitgegaan. Velen, die anders ge woon waren des zomers in het bui tenland te reizen, blyven nu in het land en brengen hunne vacanties met binnenlandsche reizen door. Deze, die in het algemeen van korten duur zijn, veroorzaken eon buitengewoon groot verkeer op de spoorwegen. De totale ontvangsten blijven slechts weinig by die van 1914 ten achter. De opbrengst van het reizigefsvervoer toont daarentegen een accres van 1'U millioen gulden, zijnde een toe neming van 10%. Wel is een be langrijk deel hiervan te danken aan de met verlof reizende militairen, maar toch is het niet twyfelachtig, dat ook het gewone verkeer daartoe belangryk medewerkt. Zeevrachten. De hooge zeevrachten die in de vorige nota vermeld werden, zijn gedurende het afgeloopen kwartaal belangrijk verlaagd; zulks maakt,in verband ook met de styging der kolenprljzen, het zeescheepvaartbu- drijf belangryk minder loonend cian in het voorafgaand kwartaal, zij liet ook, dat de geldeiyke uitkomsten nog zeer voldoende kunnen genoemd wor den. Intusschen was onder het af drukken van dit verslag weder een belangryke styging ingetredon. De vloot, Een zeer belangryk feit is, dat van de Nederlandsche vloot verschillende zeevaartuigen voor buitengewoon hooge prijzen in het bfiitenland (Noor wegen, Denemarken en de Vereenigde Staten van Noord-Amerika) verkocht zyn. In de eerste helft van Juli is de Nederlandsche handelsvloot vermin derd met 29 stoomschepen, 1 motor boot en 1 stoomlichter, metende 60,319 ton bruto. Van deze werden verkocht 1'6 stoomschepen, 1 motor boot en 1 stoomlichter, metende 37,321 ton brutoverloren gingen 13 stoomschepen. De vloot nam toe met 20 stoom schepen en 1 motorboot, met een inhoud van 66,999 ton bruto. Bovendien waren er in Judï besteld en in aanbouw gegeven 64 stoom, schepen met een inhoud van 269,000 ton, hetgeen een toeneming beteeken t van de huidige sterkte der vloot van pl.m. 20%. Hoewel hét nog voorkomt, dat schepen met een volle passagierslijst naar Nederlandsch-Indie vertrekken, werd over het algemeen het passa giersvervoer minder. Ook het vracht vervoer op Insulinde is belangryk verminderd. Uitgaande lading is er bijna niet meerinkomende lading is eveneens verminderd. Vele in gewone tijden tot do gere gelde vrachtvaart op Nederlandsche havens behoorende schepen, varen thans tusschen vreemde havens, om dat zulks voordeeliger is. De zeesleepvaart bleef iu denzelfdeu gedrukten toestand. De haven beweging te Rotterdam neemt geregeld af en was in het laatste kwartaal niet onbelangrijk minder dan in het daaraan vooraf gaande. Te Amsterdam ia de toestand tante- lijk wel dezelfde gebleven. Terwijl in eerstgenoemde haven de tonnenmaat der binnengevallen zee schepen ongeveer tot op 0.3 van bet cyfer in de overeenkomstige maanden van het vorige jaar was afgedaald, daalde de tonnenmaat in do hoofdstad oqgeveer tot 0.65. Het bouwbedryf. Bedenkeiyk biyft de toestand in al die bedryven, die met de bouwnijver heid samenhangen. De steen- en timmerfabrieken liggen voor een deel stil of werken met halve kracht. In do bouwnijverheid zelve kwam eenige verbetering, maar nog steeds blijft deze, niettegenstaande dit jaar- getyde toch altyd het allergunstigste is, weinig opwekkend. In het eerste halve jaar werd in 1913 voor een bedrag van f 9.000.000 minder aanbesteed dan in het vooraf gaande jaar. Het totale bedrag der in dit halve jaar aanbestede werken zoq ruim 36°/o hooger hebben moeten zyn, ten einde hetzelfde bedrag als het vorige jaar te bereiken, De groote reden der slapte in het bouwbedryf moet worden toegeschre ven aan de groote vermindering dei- particuliere bouwnijverheid, die, wat de aanbestedingen betreft, van 12Vs millioen in het eerste halfjaar van 1914, werd teruggebracht tot 5.1 millioen in het overeenkomstige tijd perk van 1915. De metaalnyverheid. Voor alles treedt hierbij op den voorgrond de metaalnyverheid in den meest uitgebreiden zin. De verkoop voor goede som van 35 zeeschepen, noopt den reeders de vloot aan te vullen door deze vaartuigen hier te lande te doen bouwen, ^lle scheeps werven, die daarvoor in aanmerking komen, hebben dan ook flink werk, terwijl ook de machinefabrieken met. bestellingen overbelast zyn. Feitelijk wordt de nog grootere ontwikkeling der metaalnyverheid be heerscht door de vraag naar geschoold personeel. Uit den aard der zaak heeft de mobilisatie het toch reeds in meer normale tyden bestaande gebrek aan vakarbeiders in dien bedrijftak doen toenemen. Algemeene beschouwingen, Uit de algemeene beschouwingen blykt, dat er geen twyfel aan is, dat er door velen uit handels- en nyver- heidskringen zeer belangryke winsten behaald zyn. Bij degenen, die in groothandel en industrie geregold werkzaam zijn, sloot zich een groep van gelegenheids handelaren aan, die vaak zonder groot risico aanzienlijke voordeelen wisten te maken door toevallig In staat te zyn voordeelige transactiën met het buitenland te doen. De indruk van de cijfers omtrent het theaterbezoek te Amsterdam, Utrecht, Groningen en Arnhem is deze, dat het bezoek bepaald is toe genomen; in welke accres de in richtingen voor het eigenlijke volk geen klein deel hebben. De toeneming van het bezoek der bioscooptheaters en van de lagere rangen der schouwburgen wijst er op, dat in verschillende steden, bij velen van den arbeidersstand ep, niettegenstaande de duurdere levens middelen, toch nog een bedrag kan overschieten, om het genot der bios coop te betalen.

Heldersche Courant | 1915 | | pagina 2