HELDERSCHECOURANT VOORHEEN GENAAMD 'T VLIEGEND BLAADJE Nieuwsblad voor Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna No 4520 DINSDAG 21 SEPTEMBER 1915 43e JAARGANG Abonnement per 3 mnd. 65 ct., franco per post 90 ct., Buitenland f 1.90 Zondagsblad 45 52'/2 0.85 Modeblad 65 75 1.00 Voor het Buitenland bij vooruitbetaling - Losse nummers der Courant 2 ct. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag UITGEVER: C. DE BOER Jr. - HELDER Bureau: Koningstraat 29 - Interc. Telefoon 50 Advertentiën van 1 tot 4 regels (bij vooruitbet.) 30 cent. Elke regel meer 6 ct. Ingezonden mededeelingen van 1 tot 4 regels 75 cent Elke regel meer 15 cent. Advertentiën op bepaald aangewezen plaatsen worden 25°/o hooger berekend. Groote letters en cliché's naar plaatsruimte. - Bewijs-exemplaar 2f> cent. Op pagina 4 van dit blad is opgenomen 1. Installatie van den heer Buysing Dam- sté, als Burgemeester van Texel. 2. Berichten uit Texel en Anna Paulowna. 3. Zwitserland weer voor de Zwitsers. 4. Een treffer in een bomvrije schuil plaats. 5. Feuilleton, enz. Aan onze a b o n n s buiten de gemeente wordt beleefd verzocht 't verschuldigde abon nementsgeld Heldersche Courant, Zondagsbladen Modeblad 3ekwar taal 1915 te willen overmaken per postwissel of aan postzegels vóór 1 Oct. a.s., zullende anders daarover met 5 cents verhooging per post worden beschikt. Postwissels voor dat doel behoeven slechts met een zegel van 2% cent beplakt te worden. Zij die zich thans reeds, met ingang van 1 Oct. op ons blad abonneeren ont vangen de tot dien datum verschijnende nummers GRATIS. DE OORLOG. De offlcleele legerberichten van 17, 18 en 19 September. Van het Oostelijk front. In het Noorden gaan de Duitschers -steeds verder voorwaarts. Reeds zou den zij volgens het Russische leger- bericht van den 17en de Wilia over schreden en op 100 K.M. ten O. van Wilna den spoorweg Wilna—Minsk bereikt en opgebroken hebben. Daardoor liep de legergroep b(j en ten Z, van Wilna groot gevaar afgesneden te worden van de legergroep van Dunaburg, en kwam vooral de stad Wilna in oen hoogst gevaarlijke posi tie. Het had er allen schijn van dat do Russen hier evenwel stand wilden houden, en de tot nu toe gevolgde methode, om bij het ombuigen van do vleugels het centrum eveneens terug te doen gaan, wilden opgeven. Op het Oostelijk front kan men thans drie hoofdgroepen onderschei den. Ie hot leger beuoorden de Wilia. 2e de groep ten Z. van deze rivier tot aan de Rokitnomoerassen. 3e de legers ten Z. daarvan. Over den toestand op het Noordelijk deel van het front zegt het Russische legerbericht van den 17en, dat in de streek van Riga slechts kleinere ont moetingen plaats hadden. Ten W. en Z.W. van Dunaburg zetten de Duit schers hunne aanvallen met kracht voort. Bij een schermutseling tenN. van Swensjany bleef een dorp in han den der Duitschers. Over de legers in de streek van Wilna wordt medegedeeld dat de hard nekkige gevechten in omvang toe nemen. Ten Z.O. van Swensjany von den cavalerie-gevechten plaats. Vooral van uit het N.W. deden de Duitschers krachtige aanvallen. Meer Zuidelijk, bij Lida wordende aanvallen der Duitschers afgeslagen. Halverwege Slonim-Grodno slaag den de Duitschers erin de rivier de Szczara over to steken. In dit leger bericht wordt ook nog melding ge maakt van gevechten welke eeD wei nig ten W. van Pinsk geleverd zou den zijn. Van de legers ten Z. van de Rokitno moerassen komen berichten over ver- schillende door hen behaalde voor- deelen. Bij Derazno (N.W. van Rowno) werden de Oostenrijkers teruggedre ven. Het dorp Ruda—Krasnoje, waar op de vijand zich had teruggetrokken, werd daarna door de Russen bestormd. Hier veroverden zij 4 machinegeweren en namen zij 2000 man gevangen. Aan de grens ten N. van Tarnopol werd een aanval gedaan op het dorp Gontow. De Russen brachten het niet tot een bezetting. Echter namen zij 12 officieren en 540 man gevangen, en veroverden zij 3 machinegeweren. In de gevechten aan de Strypa wer den 14 officieren en 800 man gevan gen genomen. Ten N.W. van Buczani werden eenige dorpen bezet. De Oos tenrijkers trokken hier in wanorde terug. In het bericht van den 18en wordt medegedeeld, dat de gevechten ten W. van Dunaburg met groote hard nekkigheid worden voortgezet. Ten N. en ten W. van Illuxt (20 K.M, N.W. van Dunaburg) werden de Duit- sche aanvallen afgeslagen. By een tweeden aanval wisten zü echter vasten voet in een klein deel der Russische stelling te krijgen. Een aanval tusschen de meren ten Z.W. van de stad werd afgeslagen. Intus- schen zijn ook daar de aanvallen nog niet gestaakt. Intusschen zijn de Duitschers op 45 K.M. ten Z. van de stad eveneens gesignaleerd. Het dorp Widny werd bezet. Aan de Wilia worden hardnekkige gevechten geleverd. De Duitschers doen verwoede aanvallen om Wilna binnen te dringen. Ten Z. van de stad, bij Orany, vallen de Duitschers eveneens onophoudelijk aan. Ten Z.W. van Lida werden de Russische troe pen door de aanhoudende aanvallen eenig8zins opgedrongen. Ten Z. van Slonim hebben de Duitschers de over gang van de Szczara geforceerd. Omtrent de streek van Pinsk (welke stad van Duitsche zijde als reeds in genomen gemeld werd) wordt mede gedeeld, dat de Duitsche voorposten in de buurt van de stad verschenen zijn. De Oostenrijkers werden aan de Styr (bij het dorp Roedniki) door de Russische cavalerie aangevallen en uit elkaar geslagen. Zij werden op de vlucht gedreven en verloren 60 man aan gevangenen. Meer Zuidelijk behaalden de Russen een grooter succes. In de streek Rowno-Ko wel werden de Oostenrijkers verslagen. Zij trokken in wanorde terug. N.W. van Derasno werden zü eveneens uit hunne loopgraven ver dreven. Hier verloren zij een officier en 800 man aan gevangenen. Een vaandel viel eveneens in handen der Russen. De overblijfselen van het leger werden in de bosschen verspreid. Ten Z. van Derasno werden de Oos tenrijkers eveneens vérslagen. Hier verloren zij 1800 man aan gevangenen. Het aantal veroverde mitrailleurs is nog onbekend. Bij Wischnewez (45 K.M. N. van Tar nopol) werden den Oostenrijkers gevoe lige slagen toegebracht, evenals op de aangrenzende deelen van het front aan de Sereth. Het Duitsche legerbericht van den 18en meld dat vijandelijke aanvallen aan de golf van Riga afgeslagen wer den. De aanval op Dunaburg wordt voortgezet. Gedeelten van de voorste stellingen zijn reedö in Duitsche handen. Tusschen Wilia en Njemen door braken de Duitschers op verschillende punten het Russische front. De Rus son zijn hier in vollen aftocht, 26 offlciereó en 5380 man werden ge vangen genomen, .16 mitrailleurs werden buitgemaakt. In de streek van de Scrzara begin nen de Russen eveneens te w(jken. Ten N. en Z.O. van Pinsk zijn de Rus sen eveneens vorder teruggegaan,21 officieren en 2500 man werden ge vangen genomen en 9 machinege weren veroverd. dit bericht wordt eveneens medegedeeld dat op het Z.O. front de Russen die tegenover de Duitsche troepen stonden op den terugtocht "n. In dit bericht wordt tevens de te Nowo Qeorgieuwsk behaalde buit ge meld. Deze bestond uit 1640 kanonnen, 23.219 geweren, 103 mitrailleurs, 160.000 artillerie- 709.000 geweer patronen. Het bericht van den 19en meldt dat de krachtige aanval op Wilna met volkomen succes bekroond is. Inderhaast aangevoerde verster kingen trachtten tevergeefs de Duit sche stellingen te doorbreken. De Russen werden over het geheele front ten N.O. van Wilna-tot den aftocht ge- ngen. Het krachtig versterkte Wilna viel in handen der Duitschers. Ten N.O. van Slonim werd het dorp Derewnoje reeds door de Duitschers bezet en hebben zij de linie Mena- dowisj Derewnoje Dombromysl be reikt. Ten N. van Pinsk bereikten de Duit schers de Wisliza. Ten Z. van de stad staken zij naar den anderen oever van de Strumen over. De toestand op het Z.O. front wordt als onveranderd aangegeven. Het Oostenrljksche bericht van den 18en maakt melding van- een ont ruiming van de Russische stellingen aan de Strypa en een teruggaan van den v(jand. op de Serenth-linie. Vol gens dit bericht zou de ontruiming zeer overhaast gegaan zijn. Een reden voor deze ontruiming wordt niet op gegeven. Over het front in de streek van den Wolhynischen vestingdriehoek wordt medegedeeld, dat de aanvallen van overmachtige Russische strijd krachten afgeslagen werden. Gedeel ten van het front moesten echter verder naar het W. worden terugge trokken. Als troost wordt erbij ver meld, dat de Oostenrljksche troepen aan de Szcara geholpen hebben de overgang van die rivier te forceeren. In een bericht van 18 September wordt het succes van de Russen tegengesproken. Echter wordt in dat van den 19en medegedeeld, dat de stellingen in den vestingdriehoek op gegeven móesten worden, en de nieuwe stellingen zonder verhindering konden worden bezet. Bovendien ontwikkelden de Russen aan de Ikwa eon sterke artillerie-actie. Van het Westel(jk front. De Pransche communiqué's van 17, 18 en 19 dezer maken slechts mel ding van artilleriegevechten, welke op sommige deelen van het front groote uitgebreidheid verkregen. Tot infanteriegevechten kwam het alleen ten Z.W. van Peronne. De aanval der Duitschers werd hier afgeslagen. Het Duitsche legerbericht van den lBen geeft, aan, dat op vijandelijke schepen voor Duinkerken een aanval gedaan werd door vliegtuigen. Een torpedojager werd 'getroffen. Een aanval der Franschen, ondernomen met het doel het verloren stuk loop graaf bij Perthes to heroveren, mis lukte. Het Duitsche legerbericht van den 19en weet te vertelleD, dat na een goedgeslaagde mijnaanval ten W. van Peronne, een aanval gedaan werd, welke met succes werd bekroond. Het gevecht had een voor de Duit schers gunstig verloop. De Franschen leden zware verliezen. (In het Fran- sche hericht wordt deze aanval als afgeslagen gemeld). Van het Z u i d e 1 ij k front. Het Oostenrijksche communiqué van den 18en meldt het afslaan van Italiaanscbe aanvallen op verschil lende deelen van het front. In dat van den 19en wordt het voortzetten van de artilleriegevechten gemeld, benevens het afslaan van een aanval op het gebied van Flitsch, welke'de Italianen alleen op een ge deelte van het front reeds op 1000 man kwam te staan. Verder worden eenige gedeelten van de Italiaansche stellingen opgeblazen. Het Italiaanscbe legerbericht van den 19en meldt het afslaan van Oostenrijksche aanvallen op den Monte Coston. In het dal van de Brenta werden de Oostenrijkers terug gedreven. Ten N.W. van Km werden de vijandelijke stellingen genaderd. Op het Karstplateau werden een aantal kleine aanvallen der Oosten rijkers afgeslagen. Van het Russisch—Turksche front komen nog steeds weinig be- teekenende berichten. Een welgeslaag de verkenning, en gevechten met benden Koerden is de hoofdzaak. Van Turkscho zijde wordt me degedeeld dat er 'op het front niets van belang is voorgevallen. Door een Turksch oorlogsschip werd een fabriek en een vuurtoren aan de zuidkust van de Krim met goed gevolg beschoten. Aan de Dardanellen gebeurt al evenmin iets bijzonders. In ver band met deze operaties meldt een Duitsch bericht dat het optreden van de oaderzeeörs in de Middellandsche zee de verbondenen met schrik ver vult. Den 18en werd een groot En gelach transportschip (10.000 ton) bij Kreta getorpedeerd. Het was volge laden van de Dardanellen op weg naar Egypte. Volgens een ander Duitsch bericht bereiden de geallieerden een groote actie voor waaraan een groot aantal duikbooten zal deelnemen. Nieuwe troepen zouden aangevoerd zijn. Aan de Dardanellen moeten inrichtingen tegen onderzeeërs zijn aangebracht. De duikbooten-oorlog. Frankfort a/d Main, 19 Sept. (W. B.) Aan de „Frankf. Zeit." wordt uit Konstantinopel berichtHet optreden der Duitsche onderzeebooten in de Middellandsche Zee doet de zenuw achtigheid van de Entente in hooge mate toenemen. Het samenhangend resultaat van met groote stoutheid uitgevoerde ac ties, die de vrees zoowel als de be wondering van onze vijanden opwek ken, is nog niet bekend. Gisteren torpedeerde een Duitsche onderzeeèr dicht bij Kreta en Engelsch transportschip 16.000 ton. Het was volgeladen uit de Dardanellen geko men op weg naar Egypte. Het zonk binnen korten tijd. Durf! Verleden jaar is de „Wassman", het eenige bewapende stoomschip van de Duitschers op het Nyassameer, door de Eugelschen vermeesterd en naar het Brit sche strand gesleept, waar het achtergelaten werd, na on klaar te zijn gemaakt. De Duitschers hebben inmiddels kans gezien, het schip te inspecteeren, en vervolgens terug te keeren met de benoodigde materialen, waarna zij, midden in Engelsch gebied, begonnen zij het schip weder zeewaardig te maken. Eerst toen de reparaties bijna voltooid wareD, werd het merkwaar dige geval ontdekt. De militaire actie, die daarop volgde, had het verdrijven der Duitschers tot resultaat, waarbij aan beide zijden eenige gewonden zijn gevallen. BINNENLAND. Ingezonden Mededeeling. HERMAN NYPELS - HELDER. Heeren Regenjasson, in gummi en waterproof. Van af f 17.00. Nieuwste kleuren en modellen. Oe vaart van en op Engeland gestaakt. Men meldt uit Vlissingen: Op last van de Eogelsche admira liteit is de vaart op de Theems voor een of meer dagen gestaakt. De maildienst van de Maatschappij „Zee land" is stop gezet; de „Mecklenburg", die 112 passagiers had ingenomen, is Zondagmorgen niet vertrokken. Ook is het bericht ontvangen dat de „Prinses Juliana", die Zondag bier moest aankomen, niet van Tilbury Docks is vertrokken. Schokker overvaren. Men meldt uit IJmuiden aan het „H.blad" Door binnengekomen visschers- vaartuigen wordt gerapporteerd dat op circa 40 mijlen van hier in het z. g. Diepegat een wrak van een schokker ronddrijft, welke vermoe delijk overstoomd is. De mast was afgebroken. Wijl het schip half onder water ligt, kon niet worden opgenomen, waar het thuis hoort. Opvarenden zag men niet meer aan boord. Een Urker visscher heeft te Enk huizen meegedeeld, datde botter E.H. 110, schipper W. de Jong, in de Noordzee op een mijn "zou zijn ge- stooten en vergaan. Officieel werd dit bericht nog niet bevestigd, doch men vreest zeer, dat het waarheid bevat. De Rotterdamsche haven. De bijzondere slapte in de Rotter damsche haven duurt de laatste maanden onafgebroken voort. Tot Zaterdagmorgen waren de afgeloopen week binnengekomen 67 schepen tegen verleden week 70. Hiervan waren 33 Nederlandsche, 19 Engel- sche, 9 Noorsche en 6 Zweedsche. De do aanvoer van kolen was echter groot15 schepen hadden een lading steenkolen, aan boord. Voorts waren er 6 geladen met graan, 3 met ijzer erts, 2 met steenen, 1 met rijst, 1 met karbid, 1 met hout en 1 met hars en terpentijn. 4 schepen kwamen met ballast binnen en de 33 overige hadden stukgoed aan boord. Er vertrokken tot Zaterdagmorgen 68 schepen tegen de vorige week 71. Van deze waren 35 Nederlandsche, 18 Engelsche, 12 Noorsche en 3 Zweedsche. 44 waren er met stukgoed geladen, 2 met cokes en de overige 22 verlieten onze haven met ballast. Ook met het werk blijft het in de haven zeer stil. De groote kolenaan- voer gaf deze week nog eenige drukte, doch overigens valt er weinig te expedieeren. De pakhuizen zitten overvol en wachten, totdat de grenzen weer opengaan. Het aantal binnenschepen in de Waalhaven is thans verminderd tot ongeveer 700. Er is den laatsten tijd heel wat graan naar het binnenland verzonden. De vrijkomende schepen moeten nu voor het meerendeel dienst doen voor de bietenvaart. („N. R. C.") Zeppelins boven Nederland. De „Telegraaf" schrijft: Do jongste tochten van verscheidene Duitsche luchtschepen boven ons land hebben in militaire kringen nogal be weging veroorzaakt. De overtuiging wint veld, dat geeischt dient te wor den, dat het met dergelijke manoeu vres nu uit zal zijn. Het is te ver klaren zoo zeide ons een officier wanneer een enkel luchtschip eens verdwaalt, maar het wordt bedenkelijk indien meerdere Zeppelins in enkele dagen boven do waterlinie worden gezien. Want dat is 't geval geweest. Eq op sommige plaatten waren ze zelfs bijzonder laag en vielen de inzittenden ieder afzonderlijk te onder scheiden. In sommige bladen is de vraag ge steld waarom onze militairen er toch niet op schieten. Zelfs hebben wij hier en daar gelezen, dat de soldaten ia de Stelling van Amsterdam be paalde instructie zouden hebben om niet vuren. Op grond van inlichtingen, te bovoegder plaatse verkregen, kun nen wij meedeelen, dat een dergel(jke instructie niet gegeven is. Ook is op meerdere plaatsen op de luchtschepen geschoten. Ook in de Stelling van Amsterdam is dat geschied, blijkens een bij den opper-bevelhebber inge komen rapport van den commandant dier stelling. Maar men. moet zich zoo zei men ons van dat vuren niet te veel voorstellen, vooral niet, als de schepen op groote hoogte zijn. Zelfs al worden ze meermalen geraakt, dan nog is het volstrekt niet zeker, dat ze moeten dalen. Voor een „doode- lijk" schot is heel wat-noodig. In. ieder geval verzekerde men ons, dat onze soldaten zonder uitzondering iostiucties hebben om te schieten op vliegmachines en luchtschepen van vreemde nationaliteit. Het drama ter zee. Omtrent het geheimzinnig drame met de bemanning van de KW 71 Noordzee V deelt de directeur van de Maatschappij Noordzee mede, dat hem nog uit Engeland het bericht inkwam, dat alles wat aan boord van het vaartuig was, overboord is ge worpen de -vleet, zeilen, netten, het staand en loopend want, alsmede al het kooigoedook de gevangen haring. Naar schatting was reeds 10 last aan boord, op 40 kantjes na. De beman ning moet nog volslagen krankzinnig handelen. („Ned.") Goudzending. Te Zevenaar passeerde een zending Oosten rljksch goudgeld voor een ban kiershuis te Amsterdam, ter waarde van vijf millioen gulden. Een botsing. Zooals wij in een groot deel van ons vorig nummer nog konden melden, heeft met de tram tusschen den Haag en Leiden, bij de Laan van Nieuw Oost-Indie op Zaterdagmorgen een ernstige botsing plaats gehad met een van de tegenovergestelde richting komende tram. De eerste berichten gaven den in druk, dat de persoonlijke ongelukken van bedenkelijken aard zouden zijn. Het is in dit opzicht echter nog mee gevallen; het aantal der gewonden moet slechts acht bedragen en de kwetsuren moeten van weinig betee- kenis zijn. De machinist Plauge en de kunstschilder Den Engelse Wie mans worden in het gesticht St. Antonius-Hoeve te Voorburg ver pleegd. De toestand van belden is gunstigde machinist zal, naar men hoopt, nog deze week z(jn werk kun nen hervatten. Naar werd medegedeeld, bestaat b(j deskundigen de indruk, dat het on geluk is te w(jten aan een ongesteld heid van den machinist, die doorreed terwijl h(j stoppen moest. Het hotel op den Dam te Amsterdam. Naar we uit de N. Rott. Ct. ver nemen, is thans de bebouwiDg van het midden Dam-terrein zoo goed als verzekerd. Zaterdag is aldaar de oprichtingsacte gepasseerd van de vennootschap, voor wier rekening het hotel gebouwd zal worden, en Maandag zou de acte van de erf pachtsuitgifte gepasseerd worden, met betaling van alle aan de ge meente tot 31 December a.s. ver schuldigde canons tot een gezamen lijk bedrag van pl.m. f 66.000. De moeilijkheid was gelegen in het bijeenbrengen van het kapitaal, hetgeen natuurlijk in dezen oorlogs tijd bijzondere bewaren met zich bracht. Daar B. en W. er prijs op stelden, dat de zaak, die zoo lang getraineerd had, eindelijk tot een op lossing zou worden gebracht, hadden zij zich aanvankelijk zelfs bereid verklaard te willen bevorderen, dat de gemeente door het geven van hypotheek de totstandkoming dei- zaak zou mogelijk maken. In de raadszitting van 16 Juni j.1. deed wethouder Vliegen hieromtrent reeds eqnige vage mededeelingen in ant woord op de vraag van - den heer Loopuit naar den stand der kwestie. Inmiddels is het aan de combinatie gelukt het benoodigde kapitaal bijeen te krijgen zoodat men de hypotheek van de gemeente niet noodig heeft. Naar verluidt, zal de bouw ge schieden door de aannemersfirma G. F. Luttel' en H. G. Lotgering en zal met de leiding van het hotel belast worden de heer H. A. Führ, directeur gérant van het Palace hotel te Sche- veningen. Aldus zal, naar men hopen en vertrouwen mag, nu een einde komen aan de lijdensgeschiedenis van het midden Dam terrein, die nu reeds bijua 3 jaar duurt. Nadat in het voor jaar van 1912 de afbraak van de be staande bebouwing had plaatsgevon den en de nieuwe rooilijnen waren vastgesteld, meldden zich al spoedig gegadigden aan voor de omliggende terreinen. Met het grootste stuk grond, het midden Dam-terrein, dat wel eens het neusje van den zalm is ge noemd, wilde het echter niet vlotten. De vergiftiging te Gorlnchem. Het bacteriologisch onderzoek der deskundigen heeft uitgemaakt dat de door een restaurateur te Rotterdam geleverde roastbeaf bedorven was. De toestand van de familie M. en van de meeste leden van het perso neel is van dien aard, dat zij nog het bed moeten houden. Het meisje S., dat in het restaurant bediende, is ernstiger ongesteld. Clement vonnis. Een niet alledaagscho zaak is door de arrond.-rechtbank te Leeuwarden behandeld. Den 15en April 1908 veroordeelde dit rechtscollege een 19-jarig jonge ling uit Wonseradeel voor mishande ling bij verstek tot veertien dagen gevangenisstraf. Do beklaagde bevond zich tijdens de uitspraak in Duitscbland en ver bleef daar tót eenigen tijd geleden, toen hij ten gevolge van de mobili satie in Nederland terugkeerde; thans is bij te Eindhoven in garnizoen. Inmiddels teekende hij tegen het genoemd vonnis verzet aan. Waar schijnlijk zou hij voor promotie in aanmerking komen, doch ze zou hem ontgaan, indien de gevangenisstraf werd gehandhaafd. Hij hoopte nu door zij o verzet te bereiken, dat die straf werd veranderd in een geldboete. Na het verhoor van twee getuigen en na kennisneming van de reden, die tot het verzet leidde, achtte het O.M., constateerende, dat nu was ge bleken, dat de beklaagde van thans niet meer was die van zeven jaar geleden, alle termen aanwezig om een andere straf te vragen en eischte daarom zjjn veroordeeling tot een geldboete van f20 of twintig dagen hechtenis. Beklaagde verklaarde, de geldboete gaarne lager te zien gesteld. Hij heeft nu een vrouw en kinderen, die van de gewone toelage moeten leven. Het zou hem moeilijk vallen f20 te betalen. Als het nog eens f10 ware! De Rechtbank heeft hem dit laatste bedrag opgelegd. Dag-lndeellng. Ter vergelijking met de regeling ten onzent kan 't zijn nut hebben, hier mede te deelen de dagindeeling van de Duitsche landweermannen, thans nog in het garnizoen te oefening: 's morgens 4 uur op, van ongeveer 6 tot 11 uur dienst, dan middageten. Daarna allerlei werkzaamheden als eetgerei schoonmaken, laarzen poet sen, uniform uitkloppen, geweer poet sen, enz. Van 1 tot 6 uur weer dienst. Van halfzeven tot kwart voor 10 vrij. De soldaten leeren ook soldatenliede ren. (N. v. d. D.) Gedeserteerd. Op den 18en dezer zou de milicien tamboer v. G., van het depót-bataljon der Xe Infanterie-Brigade, té? ver betering van gedrag worden overge plaatst in de tuchtklasse te Hoorn. Aangezien het vermoeden bestond, dat deze tamboer indien hij met deze strafmaatregel bekend was ge Ingezonden Mededeeling. Ned. Taal en Rekenen! Gij schrijft veel taalfouten en vindt dit terecht onaangenaam. Gij hebt veel moeite bij het maken van brieven en opstellen. Uw kennis van maten en gewichten, van lengte- en vlaktematen is gering; de bewerkingen met breuken en tiendeelige getallen zijn U te moeilijk. Gij zljt echter te oud voor de schoolbanken geworden. Toch wilt ge graag dat tekort in Uw kennis aanvullen. Wat ligt nu op Uw weg! Proefnummers aanvragen van „De Herhalingschool", Weekblad voor Taal en Rekenen. Prijs per maand f 0.35. Proefnummers worden gratis en franco gezonden. A. F. G. LEIDERITZ, D. H. SCHENK, Hoofdonderwijzers, de Clercqstraat 34, Amsterdam. Telefoon Zuid 4072. worden zou deserteeren, zou hem deze. straf niet eerder worden aan gezegd dan op het tijdstip, waarop h(j naar de tuchtklasse zou worden overgebracht. In de „Stads Editie van den Opr. Haarlemsche Courant" van Vrijdag, 17 September j 1., stond echter deze overplaatsing gemeld, met het gevolg, dat de tamboer v. G., die hoogst waarschijnlijk daardoor het voor hem minder aangename nieuws vernam, Zaterdagmorgen spoorloos verdwenen INGEZONDEN. Geachte Redactie 1 Naar aanleiding van het artikel in Uw blad van 16 Sept. j.1. betreffende de Muziektent van „Helders Belang" vraag ik u beleefd een plaatsjo voor het volgende. De geachte inzender breekt een lans voor een muziektent en spreekt zelfs van een tent van „Helders Belang". Dit nu bewijst reeds, dat de steller van het stukje niet begrijpt wat de bedoeling is van m(jn inge zonden stuk in Uw nummer van 28 Aug. j.1. waarin o.a. melding werd gemaakt, dat pogingen waren aange wend om op kosten van de Gemeente eeno muziektent te krijgen, en hoewel de goede bedoelingen van den inzender ten zeerste waardeerende, vermeen ik hem ook te moeten wijzen op de groote bezwaren van eene verplaats bare tent. In overleg met „Winnubst" en den penningmeester van H. B. is be sloten geen verplaatsbare tent te vragen en wel om de volgende Ten eerste is het een groot bezwaar, dat wanneer een concert moet wor den gegeven, de tent moet worden op- en afgetuigd waarvoor ongeveer 4 uur noodig is, buiten het groote bezwaar van de gasaansluiting Ten tweede, de plaats waar de tent moet worden geborgen, rekening hou dende met de ruimte en hoedanigheid van de bergplaats, en ten derde zal zich het geval voordoen, dat ver scheidene inwoners niet tevreden zul len zijn met de plaats waar de tent wordt opgetuigd, de een wil muziek hier, en de ander daar. Ten slotte zou de verplaatsbare tent jaarlijks heel wat kosten aan op- en aftuigen en wie moet dat dan be talen Neen geachte heer, dit is onze bedoeling niet, w(j wenschen een vaste muziektent en als standplaats hebben wij verzocht Stationsweg (hoek Stationsstraat en Stationsweg) wij gelooven dat daar de muziek goed tot haar recht zal komen en wanneer het gemeentebestuur nu eens gimstig op ons verzoek beslist en op de aan gegeven plaats een tent bouwt, zal dit voor „Harmoniekapel" en „Win nubst" een goede aansporing zijn, nog meer hun best te doen en ik geloof niet buiten mijn boekje te gaan, als ik voorspel dat dan meer en mooier muziek gemaakt zal wor den dan thans, waar „Helders Har- monickapel" al niet eens meer een planken stellage of een zolderschuit gebruikt en maar gewoonweg op de straat haar partijtje blaast, in af wachting van de dingen die komen zullen. Maar nu zal het zeker niet lang meer duren of er is een tent, want, zegt de inzender, „het is eigenlijk zoo eenvoudig zoo'n muziektent voor den dag te tooveren" en verder: „Indien eenige personen zich ervoor spannen, is de tot standkoming van een muziektent een kwestie van weinige weken", en nu vraag ik waarom hebt gij dan zoolang gewacht Pak de zaak zoo spoedig mogelijk aan en ik sta U borg, dat „Harmo niekapel" en „Winnubst" u zullen steunen. U, M. d. R. dankend voor de plaatsruimte, teeken ik hoogachtend, J. Esselman, Voorzitter, „Helders Harmonlekapel". Ons idéé omtrent een verplaatsbare tent was ontstaan uit de overweging, dat men dan alle stadsgedeelten be reiken kan waar de bevolkiDg thans verstoken blijft van muziek, zooals bv. de omgeving der Vischmarkt. Het opslaan en uit-elkander-nemen van zoo'n tent zal natuurlijk be zwaren en kosten met zich mee brengen. Beter ware een muziektent, zooals die in Haarlem is, nl. op wielen, en „toevouwbaar". Wö zagen hiervan eene teekening, en vouden de inrichting dezer tent zeer praktisch. De wanden kunnen bij het vervoer en het opbergen worden omhoogge klapt. Bij gebruik worden ze neer gelaten en steunen op pooten, zoodat ze een verlenging van de tent vormen. Door een eenvoudige inrichting ia ook hier een afdak gemaakt, zoodat ook dit gedeelte beschut is. De tent kan in een passende loods worden opgeborgen. Ongetwijfeld is de Haar lemsche tent, die fraai afgewerkt is, tevens een kostbaar paardje op stal, te kostbaar althans voor vereenigingen als Harmoniekapel en Winnubst, maar door haar kleiner en eenvou diger te maken, zal reeds veel wor den uitgespaard. Maar hoe dan ook, een muziektent i3 beter dan geen en als werkelijk zoo'n verplaatsbare tent te kostbaar wordt, welnu, dan maar gestreefd naar een vaste. Ook ons fijkt de plaats daarvoor die de heer Esselman aanwyst, de meest geschikte voor loopig. Een eigenlijk centraal punt heeft men in deze gemeente niet; wel een aantal pleinen, die elk min of meer in aanmerking komen voor de plaatsing. Redactie. SPORT. Voetbal. W.F.C. I-H.F.C. I. Vergezeld van een groot aantal supporters, trok H.F.C. naar Wor- merveer, om daar zijn eerste wedstrijd te spelen. Niemand vermoedde dat het op zoo'n débacle zou uitloopen, als het is geworden. Een nederlaag van 8 1 is wel verpletterend. Wij hebben H.F.C. I nog nimmer over alle liniön zoo uit vorm gezien. Gelukkig weten wy dat zij beter kunnen en daarom de moed niet ver loren. Er is voor de spelers, willen zij bun reputatie herwinnen, heel wat In te spannen om in de komende wedstrijden een goed figuur te slaan. Bij W.F.C. sloot alles als een bus, en verklaarde èn publiek èn spelers, dat zjj zelden nog zoo een alles ge lukkende wedstrijd gespeeld hebben '3 deze. Vooral de hier welbekende Sint, die de ster van zijn elftal was, nam niet minder dan v(jf doelpunten voor zijn rekening. De W.F.C.-voorhoede munte uit door prachtig samenspel, en viel het op, dat z(j geen minuut de bal bij zich hield cd, maar steeds door fraai open spel H.F.C.'s-keeper het Dak(jken gaven. Hiervan hopen wij, zal H.F.C. voor hoede wel geleerd hebben, want dan alleen, door open spel cn combineeren is succes te verwachten. Immers het werd bewezen, toen een paar minuten voor rust, er even door Taylor, Dito en Grootte werd samengespeeld, Jan door een onhoudbaar schot het eenige punt van den wedstrijd maakte. Stand 3-1 voor W.F.C. Verder werd èn voor èn na de rust geregeld op H.F.C.-helft gespeeld en waren de doorbraken zeer sporadisch. Op v. d. Aardweg werd te weiuig ge speeld, zoodat hij slechts een enkele maal een balletje kreeg. Door do on ophoudelijke druk van de voorhoede, die geregeld de H.F.C.-halfliDie pas seerde, waren Salm en Pleijte niet in staat, Persoons voldoende to dekken en zag deze keer op keer het leder op hem aanvliegen, met hot bekende noodlottige resultaat. Het elftal speel de zonder Hejjting en Rappati. Hopen wij op verbetering. H.F.C. II-H.B.S. comb. 2-2. H.B.S. is niet gelukkig in zijn wed strijden tegen H.F.C. II. Bleef de vorige competitie wedstrijd onbeslist, ook dezen keer gelukte het den groen wit ten niet den H.F.C.-roserves een neder laag toe te brengen. Toch was het H.B.S. elftal op papier sterker, wat ons bleek toen onder leiding van den heer Pelser zich om 3 uur de volgende elftallen opstelden: 1 Hoek. Schut. Costarmnns. Ton Hnclcen. C. Kramer. R, Luijckx. Krols. Tieflers. A. de Waard. A. Kramer. Korft. Gomos. O.v.d.Poll. Geurts. VanBlel. P.Korvor. Bujjl. Goes. 8eeboldt. Godo. Van Arnhem. Kwast. H.B.S. trapt af tegen zon in, en reeds dadelijk wordt Kwast aan *t werk gezet als de uiterst gevaarlijke linkervleugel der gasten mooi opbreDgt en de „kleine" Kramer een zijner ge vreesde harde schQten inzendt. De keeper vangt den bal op en trapt hem ver 't veld in, waar Geurts er zich van meester maakt om met z(jn buur lui een bezoek aan Hoek te brengen. Ook deze aanval loopt op niets uit, waarna de bal eenigen t(id in 't mid den van 't veld verblijft. Langzamer hand beginnen de H.F.C.ers rustiger spel te vertoonen, daar zij tot de ont dekking komen dat hun halflinie met gemak den weinig beduidenden aan val der groen witten in bedwang houdt. Het gevolg blijft niet uit, als Hoek, die 't keepen ontwend bleek, eens zeer onzeker wegwerkt. Geurts schiet toe en maakt met een hard lang sehot het eerste doelpunt. Een hartelijk applaus beloont dit doorniemand ver wacht succes. Die achterstand prikkelt H.B.S. tot grooter krachtsinspanning. Vinnig valt de voorhoede, vooral de linkervleugel,

Heldersche Courant | 1915 | | pagina 1