HELDERSCHE COURANT VOORHEEN GENAAMD 'T VLIEGEND BLAADJE Nieuwsblad voor Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna Eerste Blad. M**n GEMEENTERAAD VAN HELDER, No. 4522 ZATERDAG 25 SEPTEMBER 1915 43e JAARGANG Abonnement per 3 mnd. 65 ct., franco per post 90 cl, Buitenland f 1.90 Zondagsblad 45 52'/, 0.85 Modeblad 65 75 1.00 Voor het Buitenland bij vooruitbetaling - Losse nummers der Courant 2 ct. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag UITGEVER: C. DE BOER Jr. - HELDER Bureau: Koningstraat 29 - Interc. Telefoon 50 Advertentiën van 1 tot 4 regels (bij vooruitbet.) 30 cent Elke regel meer 6 ct Ingezonden mededeelingen van 1 tot 4 regels 75 cent Elke regel meer 15 cent Advertentiën op bepaald aangewezen plaatsen worden 25°/o hooger berekend. Groote letters en cliché's naar plaatsruimte. - BewIJs-exemplaar 2A cent Op- en ondergang van Zon en Maan en tijd van hoogwater (Texel). Sopt. op: onder: op: onder; v.m.:n.m. Zondag 26 a. 6.21 ra. 9.87 6.63 6.49 938 10.1 Maandag 27 6.42 10.52 6.66 6.47 10.12 10.88 Dinsdag 23 7.13 a. 0.3 5.67 6.46 10.44 113 Woonsd. 29 7.63 1.6 6.69 6.42 1L17 U33 Donderd. 30 8.46 139 6.0 639 1133 Oct. Vrijdag 1 9.48 m. 3.40 6.1 637 0.7 aSÓ Z3 tordag 2 11.0 3J1 6.2 635 0.48 134 Aan onze a b o n n s buiten de gemeente wordt beleefd verzocht 't verschuldigde abon nementsgeld Heldersche Courant, Zondagsblad en Modeblad 3ekwar- taal 1915 te willen overmaken per postwissel of aan postzegels vóór 1 Oct. a.s., zullende anders daarover met 5 cents verhooging per post worden beschikt. Postwissels voor dat doel behoeven slechts met een zegel van 21/» cent beplakt te worden. Zij die zich thans reeds, met ingang van 1 Oct. op ons blad abonneeren ont vangen de tot dien datum verschijnende nummers GRATIS. DE OORLOG. De officieele legerberlchten van 22 en 23 September. Van het O o s t e l(j b front-. Het Russische legerbericht van den 22 begint met een mededeeling, die van belang is met het oog op verdere krijgsverrichtingen. Vermeld wordt dat de Russen in de Duna-linie, ten N.O. van Friedrichstadt een offensief in Z.W. richting hebben ingeleid. Roods z(jn wij bij Lennewaden de rivier overgetrokken en hebben z(j het dorp Strigge (op ongeveer 7 KM. afstand van de rivier) in handen. Bit is van te meer belang, daar voor korten tijd de Duitschers gemeld hadden, het bruggehoofd van Lenne waden te, hebben bezet. Doel van dit offensief zal waar schijnlijk wel zijn om de strijd bij Dunaburg af te leiden. Of dit gëluk- ken zal is de vraag, alhoewel de Duitschers spoedig versterkingen zul len moeten aanvoeren om hier aan het voortdringen der Russen paal en perk te stellen. Volgens de Russische mededeeling werden in de gevechten in deze streek vele gevangenen ge maakt en veel wapenen vermeesterd. De gevechten in de streek van Dunaburg nemen evenwel in hevig heid toe, waarbij vooral de Duitsche artillerie haar kracht doet gevoelen. Ten W. van Molodetsjno (N.W. van Minsk) werden de Duitschers achteruitgeworpen. Het dorp Lebied- zef werd bezet. 3 mitrailleurs, een kanon en munitie werden ver- Ingezonden Mededeeling Ziekelijke bekoring. Gij hebt alle jonge meisjes gezien waarvan men zegt dat zij een ziekelijke bekoring hebben. Zij bezitten, dat is waar, veel lieftalligheid door hare zachte trekken, hare droomerige oogen, haar doorschijnende huid. Be zien wij haar echter goed, dan maken zij een ongunstigen indruk door haar bleekheid, haar wastint, haar slepen de gang, haar weekheid en haar op geblazenheid. Ook zijn zij ongeschikt tot eenigen licbaams- of geestesarbeid, en kunnen niet de minste inspanning doen. Zijn zij ziek? In den eigenle ken zin, neen, maar het ontbreekt haar aan levenskracht en zij hebben alles wat noodig is om ziek te wor den: zij zijn lymphatiek. De beste behandeling die aan deze kandidaten voor allerlei ziekten, en vooral voor de tuberculose, kan geraden worden, is de levenwekkende behandeling met de Pink Pillen voor bleeke menschen, onovertoffen tegen alle aandoeningen t(ie uit slapte van het bloed en de zwakte der zenuwen voortkomen. Vergeet niet, in het zoo kritieke tijdperk der vorming, dat de kinderen, meisjes en jongens hun bloed uitput ten, waarvan veel geöischt wordt en dat noodzakelijk op de een of andere wijze moet worden te hulp gekomen. De Pink Pillen zullen hen te hulp komen, door hen zuiverder en rijker bloed te geven, door hunne zenuwen te versterken en door aan het geheele lichaam een groote levenskracht te bezorgen. De Pink Pillen z|jn een krachtige wederbelever van het bloed en een uitmuntend versterkingsmiddel voor do zenuwen. Zij kunnen de meest uitgeputte lichamen herstellen en zijn bijzonder aangewezen voor de behan deling van bloedarmoede, bleekzucht, zenuwziekten, neurasthenie, pijnen en rheumatiek. De Pink Pillen zijn verkrijgbaar ii fl.75 per doos, en f9.— per zes doozen bij het Hoofddepót der Pink Pillen, Dacostakade 15, Amsterdam voor Helder en Omstreken b(j ALB. TEN KLOOSTER, Keizerstraat 93 en H. W. ZEGEL, Kanaalweg 63 te Schagen bij J. ROTGANSte den Burg (Texel) b(j T. BUIS en verder bij verschillende Apothekers en goede Drogisten. meesterd. Verder veroverde de Russen na hardnekkigen tegenstand Doe. De Duitschers vluchtten in wanorde naar de rivierovergangen. 4 Officieren en 350 man werden gevangen genomen. Bovendien werden 9 machinegeweren en 40 fietsen buitgemaakt. Ten O. van Lida werden de Duitschers welke de Gawja waren overgetrok ken weder naar den westelijken oe ver teruggedreven. In de streek tus- schen Pink en Ostrow werden, de Duitschers uit verschillende dorpen verdreven. Op het Zuidelijk deel van het front is geen verandering van beteekenis. Het Duitsche legerbericht van den 23sten deelt mede, dat de strijd ten W. van Lennewaden nog nietgeöin- is. B(j een tegenaanval namen de Duitschers 150 man gevangen. Westelijk van Dunaburg werden de stellingea van de Russen gedeel telijk in bezit genomen. 17 Officieren, 2105 man en 4 mitrailleurs vielen in handen der Duitschers. Door de Russen ondernomen aan vallen om de verloren stellingen ten Z.W. van Dunaburg te nemen, mis lukten. De tegenstand der Russen op het front Oschmany (O.Z.O. van Wil na) Subotniki (N.O. van Lida, aan de Gawja) is gebroken. De Russen z(jn hier weer tot wijken gedwongen. Bij de achtervolging hebben de Duit schers NowoGrodek bereikt. 1000 man werden gevangen genomen. N. van Nowo Grodek duren de gevechten nog voort. Ten W. van Wodowka werd de Russische stelling binnengedrongen. 3 Officieren en 380 man werden ge vangen genomen. Ten N.O. en O. van Logischin (25 K.M. ten N. van Pinsk) duren de gevechten voort. Het Ooatenrijksche communiqué van den 23sten geeft aan dat de toe stand in O. Gal iei6 onveranderd is. Aan de Ikwa en de Styrzyn daaren tegen hevige gevechten geleverd, die wel verandering tengevolge hadden. De aanvallen der Russen ten Z.O. van Nowo Poczajew (ongev. 25 K.M. Z.W. van Kremenez) werden afge- _en. Een afdeeling Russen welke b(j Torzowitza over de Styr was ge trokken, werd teruggeworpen. Bij Luzk had echter een verande ring ten gunste der Russen plaats. De Oostenrijkers melden nl. dat de troepen welke ten O. van de stad stonden, op den Westelijken oever van de rivier zijn overgegaan. (De stad ligt aan den O. oever). Van het W e s t o 1 ij k front Het Fransche bericht van den 22sten meldt dat de artilleriegevech ten met onverminderde kracht voort duren. Ten N. van de Aisne werden de Duitschers gedwongen een ver sterkte post te ontruimen welke daarna door de Franschen bezet werd. Als vergelding" voor aanvallen van Duitsche vliegtuigen op open en, werd door een vliegtuigen- eskader de stad Stuttgart bestookt. Dertig bommen werden geworpen op het koninklijk paleis en op het station. Alle vliegtuigen kebrden terug. Het bericht van den 23sten bevat niets anders dan mededeelingen over Artilleriegevechten op verschillende deelen van het front. Het Duitsche bericht maakt mel ding van het afslaan van een aanval op het kerkhof van Souchez on van verschillende luchtgevechten. Van hel Zuidelijk front. De Italiaansehe mededeeling van den 22sten meldt behalve kleine pa trouille-gevechten, dat de beschieting van het fort Hermann werd voort gezet. Slechts een kazemat, waaruit af eu toe geschoten wordt, staat nog overeind. Datum 23 dezer wordt me degedeeld, dat een aanval der Oos tenrijkers in den Tolmino sector werd ïslagen en dat de stellingen der Oostenrijkers op den Monte Melino vernield werden. Het Oostenrijksche communiqué van den 28sten geeft aan, dat op ver schillende plaatsen o.a. op den Monte Paralba, de Italiaansehe aanvallen afgeslagen werden. De Oostenrijkers moesten de stel lingen op den Monte Coston ontrui men daar deze door een tienvoudige overmacht werden aangevallen. geving aangenomen, ovenals het schrijven van Ged. Staten, houden- goedk6uring van het raadsbesluit tot aankoop van een gedeelte grond te Huisduinen. betuiging van de Chr. Jong. Ver. Spr. 9:10a met het request der Ver. v. Ger. Drankbestrijding afd. Helder inzake vermindering van het maximum-aantal vergunningen te op Donderdag 23 September 1915. Voorzitter de Burgemeester. Afwezig met kennisge ving de heeren Grunwald en Over de Linden. Afwezig zonder kennisgeving de heer Krljnen. De notulen van de vergaderingen van 24 Augustus en 7 September worden goedgekeurd en vastgesteld. Aan de orde zijn Ingekomen Stukken. Aanneming der benoeming door mevr. de wed. Meyera Nienhuis als Regentes van het Algemeen Wees huis en door den beer Baert als lid der Commissie van Toezicht op het Lager Onderwijs. Brief van don Minister van Land bouw, etc., betreffende het adres waarin adhaesie betuigd wordt aan het schrijven van B. on W. van Amsterdam. Worden voor kennis Missive van de afd. Helder van den Bond van Koffiehuishouders van tegenovergestelde strekking. Worden beide in handen gesteld van B. en W. om advies. Schrijven van de besturen van „Helder's Harmoniekapel" en „Win- nubst" om van gemeentewege een muziektent te doen bouwen en deze op een goede plaats, b.v. hoek Station straat en Stationsweg, te plaatsen, haar te doen voorzien van gasver lichting en desnoods ombouwd met een hekje. Adbaesie-betuiging met het boven staande door de "Vereeniging „Helder's Belang". Eveneens gesteld in handen van B. en W. om advies. Gratificatie. Verzoek der weduwe Marchand om de gewone gratificatie. Bij acclamatie verleond. Idem aan de wed. Muller- Tegel. Subsidie. Verzoek van het bestuur van „Hel der's Harmoniekapel" om de gewone jaarlijkscho subsidie (f 150). Als boven. De Voorzitter deelt mede,dat de vergadering uitsluitend belegd is om dc beide laatste onderwerpen dei- agenda: Uitbreiding van school no. 8 tot een m.u.l.o.-scbool en de oprich ting van een werkoloozenfonds. Spr. wenscht daarom van de agenda af te wijken en thans aan de orde te stellen Onderwijs. Voorstel tot uitbreiding van de school no. 8 tot een volledige school voor M.U.L.O. In ons nummer van 18 September publiceerden wij hier omtrent het resumé van het advies van B. en W. De heer D e Z w a r t wenscht eenige opmerkiugen te maken naar aanlei ding van het eerste gedeelte van het advies, n.1. „uitbreiding van de be staande school no. 8 tot volledige M.U.L.O.-school waar onderwijs wordt i in alle vakkon tot een M.U.L.O.-school behoorende en waar tevens gelegenheid wordt gegeven tot ópleiding voor H.B.S. en Gymna sium, met ingang van 1 Jan. 1916." Natuurlijk aanvaarden desoc.-dom. dit principe. Spr. vraagt of B. en W. geneigd zyn tot eene progressieve heffing, zooals de Raadscommissie, die de zaak heeft bestudeerd, heeft geadviseerd. Indien B. en W. deze regeling wenschen te aanvaarden, geeft spr. in overweging de laagste klasse (schoolgeld bij een inkomen van f500.— voor het eerste kind f6.—per jaar, voor elk volgend f4. van de lijst af te voeren. Spr. heeft nog eenige vragen betreffende het aantal kosteloos te plaatsen leerlin- de wijze van schoolgeldheffing en vraagt een antwoord „in groote lijnen". Den héér Adriaanseis veel niet duidelijk. Spr. heeft gezien, dat het geschil, hetwelk aanvankelijk bestond tusschen de Raadscommissie en den Raad, later door een conferentie grootendeels is opgelost. Spr. wenscht i over de finantieele kwestie te spreken. Spr. is medebestuurder eener bizon- dere school en heeft als zoodanig de practische waarde van het M.U.L.O.- onderwijs gezien, dat aan de bizon- dere school een groote vlucht heeft genomen. De finantieele begrooting der Commissie is een greep in het duister. Hoe kwamen de heeren er bij eene progressieve heffing te ont werpen? Is dat volgens andere plaat sen? Waarom heeft de Commissie ons dan daarover niet ingelicht Spr. vreest, dat, bij eene dergelijke rege ling het M.U.L.O.-onderwijs in de plaats zal treden van het L. O. en dat dit laatste eene aanvulling wordt. Het L. O. vordert belangrijke uit gaven van de gemeente. Van chris telijke zijde wordt aan een kleine 1000 kinderen onderwijs gegeven, hetwelk door de ouders betaald wordt. (Geroep en de bevolkingNiette genstaande het hooge schoolgeld, het welk aan de chr. m. u. 1. o.-school geheven wordt f30.— voor 1, f55.— voor twee kinderen wordt er door zeer velen gebruik van ge maakt. Gaat men nu het openbaar m. u. 1. o. inrichten als de com missie wil, dan zal de toeloop niet te overzien zijn. Spr. is voorstander van m. u. 1. o., wil dit echter niet cadeau geven Jten ko3te van het al gemeen. De heer Bommel zegt, dat door de Commissie wel degelijk rekeniDg is gehouden met de plaatsen, die zij bezocht heeft. De door haar ont worpen regeling is hooger dan die te Amersfoort, Zaandam, Wormer- veer, etc. De gevolgen kan spr. niet overzien, maar het moet toch ieder sympathiek zijn, als we zooveel mo gelijk inwoners een kaus geven van dit onderwijs te profiteeren. De heer Biersteker wenscht geen principieel debat te voeren en zal niet op deze kwestie ingaan. De heer Adriaanse drijft de zaak te ver. Op het oogenblik is er nog geen schoolgeldheffing aan de orde, alleen de kwestie of we een m. u 1. o.-school zullen krijgen ja of neen. Uit het Ingezonden Mededeeling. HERMAN NYPELS - HELDER. Heeren Regenjassen, in gummi on waterproof. Van af f 17.00. Nieuwste kleuren en modellen. advies van B. en W. blijkt, dat de bedoeling is over een paar jaar tot splitsing te komen. De heer Adriaanse repliceert. Het verwijt van „voorbarigheid" ver werpt spr., daar de Commissie zelve met een schema omtrent heffing is gekomen. Zij had daarvoor geene opdracht. De 'heer Bommel zeide, dat de ontworpen regeling goedkooper is dan die in andere plaatsen. Laat de Raad dan zelf ook eens gegevens verzameleD. Hoewel spr. niet zal tegenstemmen, had hij aanvankelijk dit bezwaar ,dat het een eigenaardigen indruk maakt, dat de gemeente den Helder met een dergelijke regeling komt in een tijd, waarin eene Rijks- Wet in de maak is. Maar nu spr. gezien heeft hoe de zaak er voor staat, vindt hij het niet zoo erg. Aanvan kelijk dacht spr. of het niet beter ware nog een paar maanden te wach ten tot de kwestie wettelijk geregeld is. Maar spr. meent, dat het thans gaat om hot principe der oprichting, hoewel uit het rapport van B. en W. iets anders geconcludeerd kan wor den. Spr. wenscht gaarne te verne men hoe van de bestuurstafel hier over wordt geoordeeld. De Voorzitter zet nader de bedoeling van B. en W. uiteen. Op het oogenblik zou het nog moeilijk zijn een M.U.L.O.-school op te richten, het is beter de leerlingen geleidelijk te prepareeren en intusschen na te gaan de schoolgeld-regeling etc. Ook den heer De Zwart kan spr. geen afdoend antwoord geven, wat deze ter sprake brengt is nog geen punt van bespreking in het College ge weest. De heer De Zwart merkt op, dat, hoowel uit de discussies blijkt, dat er wel besloten zal worden tot de oprichting van een school voor M.U.L.O., school 8 Llijfc die ze was, en dat wij dus geene verordeningen voor zoo'n school vast stellen zullen. Maar als we het principieele besluit nemen, moeten wij ook de betrekke lijke verordeningen maken, want de schoolgeldheffing geldt wel voor school 8, maar niet voor eene school M.U.L.O. De Voorzitter: Te zijner tijd. De hoer De Zwart: Wanneer is dat? De Voorzitter: Voor school 8 krijgen we'de verordeningen vóór 1 Januari 1916. De heer Mie hels: Wordt by die verordeningen ook eene andere hef fing gemaakt? De Voorzitter: Voorloopig niet. De heer De Geus: Of de heffing voor school 8 moet van kracht wor den verklaard voor de uitbreiding, óf er moet een nieuwe tijdelijke hef fing komen. Een andere weg is niet mogelijk. De heer M i c h e 1 s vindt, dat de discussies allesbehalve klaarheid bren gen. Spr. begrijpt er dit uit: kunnen school 8 laten functioneeren tot klasse 5, en dan moeten we spre ken over eene nieuwe regeling. Spr. ziet op die manier niet veel van grooten toevloed. De heer De Geus licht zijn mee ning nader toe. Doordat de m. u. 1. o.- school gebaseerd is op een ander leerplan, moet er voor leerlingen van school 8, die zullen overgaan naar m. u. 1. o.-school, een nieuwe regeling zijn. De heer Biersteker zet uiteen hoe de commissie tot haar voorstel gekomen is. Op eene gehouden con ferentie tusschen'B. en W., den School opziener en de Commissie, opperde de schoolopziener bezwaren tegen de splitsing. Tenslotte is ook de Com missie meegegaan met het voorstel van den schoolopziener om tot stich ten eener m. u. 1. o.-school over te l) „Op de conferentie, dieB. enW. met de Raadscommissie en den Schoolopziener hebben gehouden, werd algemeen tot de conclusie ge komen, dat de beste oplossing zou zijn in principe te besluiten tot op richting van een afzonderlijke m. u. 1. o.-school, doch bij wijze van over gang voorloopig school 8 tot een m. u. 1. o.-school uit te breiden, met behoud van de opleiding voor aspi rant-leerlingen H. B. S. en daarbij scheiding tusschen de leerlingen van de m. u. 1. o.-school en de aspirant- leerlingen H. B. S. te doen plaats hebben in de 5e klasse, zijnde het verschil in opleiding in de eerste 4 klassen tusschen beide categorieén niet noemenswaard. Gedurende dezen overgangstijd kan er behoorlijk wor den nagegaan of afzonderlijke oprich ting van een m. u. 1. o.-school bewerkstelligen is door splitsing van school 8 in twee afzonderlijke scholen als aangegeven in het plan van den Gemeente-Bouwmeester, waarop te zijner tijd definitief eene beslissing kan worden genomen" Aldus B. en W. in hun advies aan i den Raad. gaan. Men kan zoo'n school geleide- ijk oprichten, en ook direct. In het laatste geval krijgt men de laatste leerjaren eerst langzamerhand ge vuld. Toen heeft de schoolopziener maak school 8 tot eene school voor m. u. 1. o.-school. Eerst als men leerlingen heeft voor het 7e en 8e leerjaar behoeft de kwestie der schoolgeldregeling te worden behan deld. Laten we dus nu in den geest van het eerste gedeelte van het ad vies van B. en W. besluiten en de schoolgeldregeling laten zooals die is. De heer Verstegen. De heer Biersteker spreekt van een geleide lijken overgangvan een paar jaren, de Voorzitter zegt, dat vóór 1 Jan. 1916, de zaak geregeld moet zijn. Maar dan moet er toch iets in het leerplan te wijzigen zijn. In elk go- geval diont de schoolgeldheffing te worden herzien. De heer Adriaanse consta teert met genoegen, dat wel geble ken is, dat we met den schoolop ziener in goed gezelschap zijn. Spr. kan zich indenken in de moeilijkhe den, die deze regeling voor B. en W. medebrengt. Bij de invoering van een nieuwe schoolgeldregeling zullen we nog verrassingen zien. Met algemeene stemmen wordt het eerste gedeelte van het advies van B. en W. vervolgens aangenomen. Ter behandeling van het tweede: overplaatsing van den heer Colpa van school 7b naar school 8 met ingang van 15 November 1915, op een voor loopig salaris van f 2000.- (het salaris, dat hij zou ontvangen als hoofd van school 8), met bepaÜDg, dat hij met 1 Januari 1916 zal op treden ala hoofd van de m. u. 1. o. school, gaat de Raad op voorstel van den heer Bommel c".s. in comité generaal. Na heropening stelt de heer De Zwart voor dit voorstel terug te nemen, op grond, dat de heer Colpa niet In het bezit ia van acte p en ook omdat door het voorstel van B. en W. alle verdere mededinging uitgesloten wordt. De Voorzitter wil het voorstel B. en W. in stemming brengen. De heer De Zwart meent, dat zijn voorstel voor moet gaan; als dit wordt aangenomen kan de heer Colpa immers nog als no. 1 op eene voor dracht worden geplaatst. De heer Biersteker zal tegen het voorstel B. en W. stemmen, omdat de Commissie er speciaal op gewezen heeft, dat iemand met acte, m, n, o en p moet worden benoemd. Bij stemming staken de stemmen 9 leden stemmen vóór, 9 tegen het voorstel. De voorstemmers zijn de heeren Van Breda, Baak, Spruit, De Ven, Bok, De Geus, Van Neck, Zander en Bommel.' In de volgende vergade ring zal dus eene nieuwe stemming moeten plaats hebben. Tbans is aan de orde: Werkloozenfonds. Advies op het voorstel van de Raadscommissie betreffende de op richting van eon werkloozenfonds. Plaatsgebrek belette ons een uittrek sel uit dit advies, dat gezet stond, eerder te publiceeren. Het volge thans hier. Het ontwerp werd in de vergade ring van 30 Juni j.1. in handen ge steld van B. en W. om prae-advies. Burgemeester en Wethouders, hoe wel met waardeering gewagende van den weidoordachten arbeid der Com missie, kregen b(j nadere bestudeering den indruk, dat deze wel wat veel beheerscht werd door de ideeön, neder- gelegd in het rapport van de minder heid der Staatscommissie voor de werkeloosheid (ingesteld bij Kon. Be sluit van 30 Juli 1909 no. 42). Omtrent de volgende punten kon het college van Burgemeester en Wethouders zich principieel niet ver eenigen met het concept der Raads commissie 1°. Wat betreft de samenstelling van het Bestuur. Burgemeester en Wethouders in, dat in een Bestuur van een fonds, waarin gemeentemiddelen wor den beheerd, het gemeentebestuur een beslissenden invloed moet hebben. De Commissie is daarentegen van oordeel, dat in een werkloozenver- zekeringsfonds de deelnemende ver eenigingen een beslissenden invloed moeten hebben. Wat betreft het karakter der vereenigingen aan wier leden bijslag kan worden verleend. Burgemeester en Wethouders waren van oordeel dat het werkloozenver- zekeringsfonds billijkheidshalve alle vereenigingen moest toelaten die zich met deze verzekering bezig hielden. De Raadscommissie is van oordeel, dat een goede werkloosheidverzeke ring alleen goed kan werken met toelating van enkel vak vereenigingen. 3°. Wat betreft het karakter van den bijslag. Burgemeester en Wethouders zyn van meening, dat de bijslag moet worden gegeven op de uitkeeringen van de werkloozenkassen, de Raads commissie, dat deze bijslag moet worden gegeven op de contributie door de vak vereenigingen geheven. 4°. Het niet stellen van de ver plichting aan de deelnemende ver eenigingen van het hebben eener af zonderlijke werkloozenkas. Burgemeester en Wethouders zijn van oordeel, dat een afzonderlijke i werkloosheidskaa verplichtend moet worden gesteld. De Raadscommissie acht deze verplichting niet noodig. In opdracht van het college van Burgemeester en Wethouders werd daarom door den Wethouder De Geus een keuze gedaan uit verschillende hieromtrent bestaande reglementen, waarin naar hun gevoelen meer reke ning werd gehouden met de ideeén neergelegd in het rapport van de meerderheid der bovengenoemde staatscommissie en dit reglement ge wijzigd naar plaatselijke behoeften. Teneinde de behandeling van deze aangelegenheid in den Raad te ver eenvoudigen, werd hierop in het col lege van Burgemeester en Wethouders besloten alsnog een conferentie met de Raadscommissie te houden, om te komen tot één reglement met amen deering van de artikelen, behande lende die punten, waaromtrent prin cipieel verschil van gevoelen bestond. De Raadscommissie werd hiertoe be reid bevonden, waarvoor wy meenen, haar een woord van welgemeenden dank niet te mogen onthouden. By het begin dezer conferentie werd aan de commissie medegedeeld, dat bij nader inzien Burgemeester en Wethouders, wat betreft punt 2, tot de conclusie waren gekomen, zich met hunne zienswijze te kunnen ver- eeuigen, namelyk, dat enkel vakver- eenigingen of afdeelingen van lande lijke vakbonden tot het fonds kunnen worden toegelaten. Omtrent de overige principieele verschillen meenden beide partijen echter op hun standpunt te moeten blijven staan. Als resultaat van de gehouden con ferentie hebben B. en W. den raad een concept-verordening aangeboden met amendeering van de artikelen, waaromtrent principieel verschil be staat. De heer Verstegen, rapporteur der Commissie, begint met dank te brengen voor de waardeerende woor den in het prae-advies aan den arbeid dor Commissie gewijd. Hoewel de Commissie zich principieel niet kan vereenigen met het standpunt van B. en W. wenscht zij toch met waar deering te gewagen omtrent de loyale opvattingen van dit college. De Com missie ontveinst zich niet de groote moeite, die eene bestudeering van deze materie medebrengt, maar wenscht, gezien de principieele kwestie, toch eenige opmerkingen te maken in algemeenen zin. Bij de artikelsgewljze behandeling zal spr. dan op verschil lende zaken terugkomen. Door B. en W. Is niet voldoende rekening gehouden met de buiten gewone tijdsomstandigheden, dat het groote principieele verschil tus schen de Commissie en het College van B. en W. Het D. B. heeft zijn advies gebaseerd op normale tijds omstandigheden, waarop ook het advies van de Staatscommissie is gebaseerd. Het ontworpen reglement is afgeleid uit het rapport en geeft in hoofdzaak de meening der Staats- ssie voor de werkeloosheid weer. Spr. wil wel als zijne meening zeggen, dat dit rapport, indien het thans nog geschreven had moeten worden, er geheel anders zou uitzien dan het thans doet. Van de normale werkeloosheidsverzekering is wejnig meer over; er is een noodtoestand ontstaan. Het Rijk, dat zich altijd buiten de kwestie der werkeloosheid hield, heeft moeten ingrijpen, en teza men met de gemeenten in dezen nood moeten voorzien. Dat het noodig was dit te doen, is een bewijs, dat de werkeloozenkassen niet gebaseerd zyn op crisistijden als deze. In deze be roerende tijden maken wij een werke- loozenfonds. Het ligt voor de hand, dat wij, rekening houdende met de geschiedenis, ons thans niet kunnen stellen op het standpunt van de vigee- rende werkeloozenkassen, wij moeten een nieuwen weg inslaan en daardoor tevens een voorbeeld geven aan andere gemeenten. Do Voorzitter antwoordt den heer Verstegen, dat de huidige rege ling gebaseerd is op het z.g. Gentsche stelsel, bijna het eenige, dat van ge meentewege is aangenomen. Alleen Denemarken heeft een ander stelsel, en in Duitschland geheel eveneens is de regeling anders. Dat het Gentsche stelsel niet geschikt zou zijn voor crises, is spr. niet geheel met den heer Verstegen eens, het stelsel is zeer lenig en levert geen bezwaar op om de uitkeeringen toch door te laten gaan, ook bij uitputting van de kassen. Daarvoor is slechts een besluit van gemeenteraad noodig. Daarom moest een gedeelte van den Raad in de besturen der kassen zitten en wel een zoodanig deel, dat het ei slissende stem heeft. noodregeling van minister Treub werkt het Gentsche stelsel in dezen tijd niet meer. De bedoeling van de Commissie was juist, om geen tijde lijke noodregeling meer noodig te hebben, maar dadelijk een goede. De Raad is niet bereid een tydelyke re geling in te voeren, dus do kassen moeten maar zien hoe ze zich redden De heer De Geus merkt op, dat de Ra3d in principe geen tijdelijk wer- keloozenfonds zooals minister Treub dat voorstelde, wilde aanvaarden, en dat het nu niet aangaat in deze abnor male tijden eene regeling te maken voor gewone tyden. Als het noodig is kan er eene bizondere regeling worden gemaakt. De heer Verstegen repliceert. De kwestie is sedert den abnormalen tijd aan de orde, en het iB gebleken, dat de werkeloozenkassen niet op abnormale tijden zyn ingericht. De heer M i c h e 1 s merkt op, dat het bezwaar tegen het Gentsche stel sel juist is, dat het niet is ingericht op abnormale tijden. Zoolang de be langhebbende zelf kan blijven bijdra gen, krijgt hy uitkeering:kan bij dit niet en dat is dan juist het voor hom meest kritieke van den toestand - dan houdt de uitkeering op. Door de De Voorzitter merkt op, dat het Gentsche stelsel zich er wel toe leent om bijslag te geven op de uit keeringen. Het Deensche stelsel geeft bijslagen op de contributie, maar dit stelsel is een rljksstelsol. Spr. gelooft dat bet beter is zich by de algemeeno regeling aan te sluiten. De heer Verstegen zegt, dat deze redeneering van den Voorzitter ten deele juist is. De minderheid van de Staatscommissie heeft gezegd, dat de toestand niet de invoering van het Deensche stelsel gedoogde. Zij wil juist dat stelsel aanpassen aan de Nederlandsche toestanden. Ons vak wezen b.v. is op andere leest geschoeid, maar zij wil het goede uit het Deen sche stelsel nemen en toepassen op de Nederlandsche toestanden. De Voorzitter leest het gedeel- van het rapport der S.C. voor. Thans wordt de verordening arti- kelsgewijze behandeld. Zooals uit do toelichting van B. en W., die wü hierboven afdrukten, blijkt, bestaan twee ontwerpen: dat van B. en W. en dat van de Raadscommissie. Art. 1 (betreffende de stichting en de mid delen) wordt z.h.s. aangenomen, de redactie van de raadscommissie is conform aan die van B. en W. Art. 2 levert verschil op. B. en W. stellen voor het fonds te doen beheeren door een Voorzitter en 4 leden, waarvan de Voorz. «n twee ledenleden moeten zijn van den gemeenteraadde overige leden bestuurders van de tot bet fond3 toegelaten Vereenigingen boven den leeftyd van 21 jaar. Daartegenover staat de lezing van de Raadscommissie, die het Fonds wil doen beheeren door een Bestuur, bestaande uit een Voorzitter en hoog stens zes leden, ingezetenen der ge meente Helder, die den .leeftijd van 21 jaar hebben bereikt, 'waarvan de Voorzitter en twee der leden be noemd worden door den Raad op aanbeveling van B. en W., en vier leden op het tijdstip hunner benoe ming bestuurders zijn van een toe gelaten vak vereeniging. Deze laatsten moeten in overleg met de vakver- eenigingen op de voordracht worden geplaatst. De Voorzitter wil art. 2 vol gens de lezing van B. en W. in stemming brengen. De heer Verstegen, rapporteur der Commissie, zegt, dat de Commis sie thans voorstelt om in het artikel van B. en W. de samenstelling aldus te lezen: het Fonds wordt beheerd door een Voorzitter en 6 leden, waar van 4 leden benoemd door den Raad op voordracht van vakorganisaties en 8 uit en door den Gemeenteraad. Zij doet dat, ;omdat, wanneer het stelsel van B. en W. gevólgd wordt de met-belanghebbenden in de werke loozenkassen zeggenschap krijgen in die kas, en te beoordeolen krijgen allerlei dingen, die niet-belanghebbon- den niet-leden moeielljk kunnen be- oordeelen. Daardoor wordt de kans niet gering, dat by de arbeiders de belangstelling voor hunne organisa ties gaat verflauwen. Deze regeling werkt niet opvoedend. Opvoedend werkt zij als men de organisaties do verantwoordelijkheid laat dragen deze zal maken, dat zij een grooter gevoel van plichtsbetrachting krljgeD. Waar wij weten, dat de organisators der vakvereenigingen hier de belang hebbenden zijn, dat de organisaties minstens de helft in de kosten moeten bijdragen, enz., daar gelooft spr. dat het beter is niet over te gaan tot het uitschakelen der vakvereenigin gen, teminder, waar hier geen sprake is van specifiek socialistische organi saties, integendeel ook katholieke meedoen. De Voorzitter merkt op, dat het succes van de kassen, zooals dio thans in ;ons land werken, tamelijk groot is. Het ideaal zou natuurlijk zijn zooals de heer Verstegen wenscht, maar spr. vindt het niet noodig, dat den Helder in dezen het voorbeeld geeft aan andere gemeenten. De heer De Geus vindt de rede neering des heeren Verstegen on juist. Het gaat hier niet alleen om de belangen der vakvereeniging, ook moet rekening worden gehouden met belastingbetalers. En waar het hier betreft een gemeentelijk werk loozenfonds, daar eischt de Raad waarborgen betreffende de aanwen ding der gelden en daarom wenschen Ingezonden Mededeeling. Voor olie jeukende huidziokten als eczeem, gordelroos, dauwworm, netelroos, schurft, vurigheid der huid, winterhanden en voeten, huiduitslag, enz. is Foster's Zalf het aangewezen geneesmiddel door haar verzachtende, antiseptische en genezende eigenschap pen, welke haar beroemd maakten in alle deelen der wereld. Volledige ge bruiksaanwijzing bij iedere doos. Foster's Zalf (let op den juisten naam) is te den Helder verkrjjgb. bij Alb. ten Klooster, Keizerstraat 93. Toezending geschiedt franco na ontv. v. poBtw. a fl.75 p. doos. (16)

Heldersche Courant | 1915 | | pagina 1