HELDERSCHECOURANT VOORHEEN GENAAMD 'T VLIEGEND BLAADJE Nieuwsblad voor Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna No. 4824 DONDERDAG 30 SEPTEMBER 1915 43e JAARGANG Abonnement per 3 mnd. 65 ct., franco per post 90 ct., Buitenland f 1.90 Zondagsblad 45 52'h 0.85 Modeblad 65 75 1.00 Voor het Buitenland bij vooruitbetaling - Losse nummers der Courant 2 ct. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag UITGEVER: C. DE BOER Jr. - HELDER Bureau: Koningstraat 29 - Interc. Telefoon 50 Advertentl8nvan1tot4regels(bljvoorultbeL) 30 cent Elke regel meer 6 ct. Ingezonden mededeelingen van 1 tot 4 regels 75 cent Elke regel meer 15 cent. Advertentiën op bepaald aangewezen plaatsen worden 25°/o hooger berekend. Qroote letters en cliché's naar plaatsruimte. - Bewljs-exemplaar 21 cent. Op pagina 4 van dit blad is opgenomen: 1. Uit den omtrek. (De melkprijzen). 2. De toekomst van Polen. 3. Feuilleton, enz. DE WEEK. 28 September. 't Was eigeuiyk immers niet noo dig om 't nog eens „aan te punten", te verduidelijken. Wij wisten 't allen sinds lang. En Diemand maakte zich meer eenige illusie omtrent zijne levensvatbaarheid. Op z'n hóógst een maand of drie had h(j geleefd, en dan nog voortdurend in doodsgevaar verkeerdMisschien heeft de schran dere lezer reeds geraden, dat ik wijlen den Godsvrede, het Bestand, bedoel. Geboren in de angstuien van begin- Augustus 1914, toen de groote brand pas was ontstaan. Dr. Bos, de vrljz.- democratische leider, heeft 't noodig geoordeeld om in „De Hoofdstad" nog eens erop te wijzen, dat het Be stand ter ziele is. De Troonrede van 1915, hervatting van den normalen wetgevenden arbeid aankondigend, had 't reeds officieel bekend gemaakt. De heer Bos vindt niet slechts geen aanleiding om een traan te plengen of een simpel kransje te leggen op het graf, maar verheugt zich over de verdwijning van het Bestand. Her vatting van den strijd acht hy zelfs goed, gewenscht, mits het gevoel van eenheid, verbroedering ter bescher ming van het vaderland en wanneer gevaar zou dreigen, onverflauwd, on verzwakt blljve heerschen. Dat wij een parlementair seizoen van buiten gewoon hard werken en tevens van feilen strijd tegemoet gaanook zon der dr. Bos' herinnering wisten wij 't. Gezwegen nog van minister Treub's belasting-ontwerpen, het vr(jz. demo cratisch voorstel betreffende de hef fing-ineens, de wijziging van Talma's sociale wetten. En aangenomen, dat minister Ort zijn tweede Eedswetteke dermate verhakstukt, dat 't althans genade vindt in het senatoriale oog- Het Parlement, dat op Woensdag 29 September voor een sectie-arbeid, die op z'n allerminst drie weken zal vergen, en óók in de afdeelingen dan de „individueele zelfbeperking", door mr. Borgesius bij de aanvaar ding, voor de derde maal, van het presidium, zoo dringend aanbevolen de Tweede Kamer staat voor een zware periode. Waarin het Kerst- recès van 1915 vermoedelijk slechts een zéér korte pauze zal vormen. Onder zulke omstandigheden het vice- presidium op zich te nemen, ge lijk de heer Schaper dan toch onder nam is voor iemand van zjjn tem perament (om slechts hierop te wijzen) wèl een blijk van „durf" I Op 29 September vangt de Kamer het afdeelings-onde^oek van de Indi sche Begrooting voor 1916 aan. En twee dagen tevoren was, in de kracht der jaren overleden een van de Volksvertegenwoordigers, die zijn gansche leven met warmen Ijver en met groot talent gestreden heeft voor de belangen van iDSulinde; die, als lid van het Parlement en als senator, steeds eene zeer belangrijke rol ver vulde bij de behandeling van het In disch Budget. Mr. C. Th. van Deven ter, laatstelijk door Assen naar het Binnenhof afgevaardigd, is plotseling, midden in zjjn werk, weggerukt door den wreed-onverzadeltjken Dood, die nu reeds gedurende veertien maanden gruwzamer, bloediger oogst op aarde binnenhaalt dan ooit het geval was. Van Deventer heeft al zijn krachten geschonken aan het bevorderen der ontwikkeling van Indiö in moderne •richting; in die van groei der zelf standigheid, van ontvoogding, van ontwikkeling der zedeljjke en geestelijke kracht van den „jon geren, bruinen broeder". Van Deventer heeft voor het aflossen van de „eereschuld" gestreden lang voor dat minister Idenburg deze van de groene tafel had erkend. De nu over ledene was een noeste werker, die er niet tegen opzag om zich door eigen aanschouwing te gaan vergewissen van toestanden in het verre Rjjk van overzee. Geen redenaar van sugges tieve kracht, van schitterende im provisatie. Figuur van de studeer kamer; van het ernstig onderzoek, het doorwrochte artikelde met zorg voorbereide, door rijken inhoud be langwekkende rede. Van Deventer's overlijden mag inderdaad voor Indié een groot en gevoelig verlies heeten. Terwijl 'minister Pleyte In zjjn oud compagnon, vriend en geestverwant ook een krachtigen steun in het Par- lementadebat heeft te betreuren. 1916, alsmede die van den landstorm- 1918, eerstgenoemde tegen half December a.s. Minister Bosboom heeft zich op „warme kwartiertjes" voor te bereiden, allicht nog iets woe liger in de zaal van 's lands Vroe- den - dan we sinds Augustus-'14 hebben beleefd. Het denkbeeld eener speciale rege ling tot het treffen van de z.g. oorlogs winsten o.a. door het Kamerlid De Jong in „De Vaderlander" aange prezen naar het voorbeeld van Dene marken, waar 't dan toch niet on uitvoerbaar bleek zou aan eene Staatscommissie ter „voorbereiding" worden gegeven. Commissie, werkend onder leiding van dr. Bos. En welke de opdracht zou krijgen de zaak met „bekwamen spoed" te verwerken. Prachtige term, ontleend aan het spraakgebruik in de wereld der Haag- sche ambtenarij. Bekwitme spoed I Weet iemand bijgeval aan to geven het „tempo", daarmée bedoeld Een sceptische, twijfelzieke spotvogel, het bericht vernemend, zei, dat 't een aartshandige zet was van Minister Treub, om zich althans deze lastige „möepraterjj" van sommige Binnen hof heeren van het lijf te houden. Ik geloof daar niets van. Voor zulke „trucs" is mr. Treub, de kordaat- doortastende, de man biet. En de toestand onzer arme schatk ist gedoogt, in periode van al-stijgende, vlottende schuld, waarlyk niet de sluimerende Staatscommissiën, gezegd „kap stokken van oud model" Mr. Antonio. DE OORLOG. Inderdaad, - dr. Bos' vermaning, vastgeBchakeld aan zijn zonder wee moed constateeren der verdwijning van het Bestandzij is niet overbodig. De vraag, of gedeeltelijke demobili satie thans niet eindelijk met 's lands veiligheid is overeen te brengen, wordt niet langer slechts vin soc.-democra- tische zijde gesteld. Dr. Bos heeft haar met veel nadruk gedaan. En ook in de gelederen der Unie-liberalen heeft thans de leuze weerklonken. Men verduidelijkt de "Regeering, dat zij niet langer volstaan kan met een beroep op de buitengewone omstandig- heden. Kritiek en scherpe contröle heeft, reeds weken geleden de leider der vrijzinnig-democraten aan gekondigd. En bij dien eisch sluiten velen zich aan. Pas is bekend ge maakt de oproeping van de lichting- De offlcleele legerberichten van 27 en 28 September. Van het W e s t e 1 ij k front. Het offensief der bondgenooten, j.1. Zaterdag met succes ingezet, schijnt voorloopig weer tot stilstand te zijn gekomen. Het Fransche communiqué vau den 27sten geeft aan, dat de toe stand ten N. van Atrecht onveran derd gebleven is. De Duitschers deden slechts zwakke tegenaanvallen. In Champagne duren de gevechten over een uitgestrekt front nog voort. De Franschen I staan hier tegenover de tweede Dnitsche verdedigingslinie. Ook thans nog komen bijzonder heden over den veroverden buit. Tot dusver werden meer dan 70 zware en veldkanonnen genomen, waarvan er 23 voor rekening van de Engelschen komen. Melding wordt gemaakt van een aanval in de Argonnen, waar de kroonprins een tegenoffensief begon bij la Fille Morte. Tot viermaal toe liepen de Duitschers storm op de Fransche stellingen. Zij werden ech ter steeds terug geslagen. Het bericht van den 28sten meldt, dat de Franschen in de streek van Souchez wederom terrein wonnen en thans de heuvels ten Z. en ten O. van deze plaats naderden. In Champagne bieden de Duit schers hardnekkigen tegenstand. De tweede linie is beschermd door een groot netwerk van verborgen aan gebracht prikkeldraad. Evenwel kon den de Franschen toch eenigen voor uitgang boeken ten -N. van Massiges. De herbaalde aanvallen dor Duit schers in Argonne op de lijn fille Morte-Bolante, werden wederom afge slagen. Op eenige punten drongen zjj tot in de Fransche versterkingen, doch Werden bijna overal weder ver dreven. In Frankrijk is men van oordeel, dat de Duitschers op de bedreigde punten een groote troepenmacht zul len aanvoeren. Daartoe zullen zy echter andere gedeelten van het front moeten ontblooten, waar de Fran schen dan met succes kunnen aan vallen. De eenige tegenslag die de bond genooten thans hebben is het slechte weer. In Duitachland troost men zich met de gedachte dat het doel der Franschen - eeu doorbreking van do vijandelijke linies - niet is be reikt. Het Duit3che legerbericht van den 28sten geeft aan dat de Franschen hunne pogingen om het front te doorbreken nog steeds voortzetten, Met geen ander resultaat echter dat de Franschen op meerdere punten groote verliezen leden. Eveneens bleef een aanval der Engelschen bij Loos zonder succes. Een tegenaanval der Duitschers bad daarentegen eenige terreinwinst ten gevolge. Bovendien werden 20 officie ren en 750 man gevangen genomen en negen machinegeweren buitge maakt. InChampagne werden alle aan vallen der Franschen met de grootste verliezen afgeslagen. In de streek van Souain vielen zij zelfs met cavalerie aan. Deze werd natuurlijk overhoop geschoten. Eenige terreinwinst konden de Duitschers in Argonne boeken. Ten minste wordt medegedeeld, dat een aanval het gewenschte resultaat had en dat 4 officieren en 250 man ge vangen genomen werden. Verder werd een groot deel der stelling bij Commeres opgeblazen. offensief hernomen hadden zijn weder door de Oostenrijkers die versterkt werden teruggedrongen. De Russische mededeeling van den 27sten geeft aan dat de aanvallen der Duitschers in de streek van Eckau (O. van Mittau) afgeslagen werden. By Riga houden de artilleriegevechten aan. De gevechten bij Dunaburg duren voort. Een aanval bij Nowo Alexan- drowak werd afgeslagen. Do Duitsche cavalerie werd in de streek van de boven Wilia verstrooid door de Russi sche bereden troepen. Ten W. van Willika werd een hevig gevecht geleverd. De Duitschers brachten de Russen hier een weinig „in de verdrukking". Het gevecht werd echter niet afgebroken. Gedu rende de vorige week veroverden de Russen hier 13 kanonnen, w.o. 5 zware, 33 mitrailleurs en 12 mu nitiewagens. Meer dan 1000 ongewon- den werden gevangen genomen. Zuidelijker, in de streek van Osjmany bleven de Duitschers aan vallen. Zij behaalden een enkel on belangrijk plaatselijk succes. De Russsen maken verder melding van eenigo successen. 1. Een aanval by Djeljatitsji aan de Njemen. De vijand werd daar gedwongen mot groote verliezen terug te trekken. 2. Een aanval van den vijand ten zuid oosten van het station Baranowitsj werd afgeslagen. 8. By een plotselingen aanval op een Oostenryksch bataljon by het dorp Labouzi aan de Sjtsjara, in de streek van Llachowitsji, werden de Oostenrijkers over de kling gejaagd en 864 en 2 officieren gevangen ge maakt, terwijl ook 1 mitrailleur is vermeesterd. Deze aanval heeft den vyand gedwongen over de rivier terug te trekken. In de streek van den beneden Stochod werd een dorp na hardnek kige gevechten veroverd. Van den vijand bleef zoo goed als niets over. Slechts 2 man werden gevangen ge nomen. Op den linkeroever van de Styr werd eveneens verwoed gevoch ten. Aait de grens bij Galiciö, in de streek van Nowo-Alexineta zyn zware gevechten" begonnen. Eerst werden de Russen gedwongen de plaats te ontruimen. Daarna hebben zij de Oostenrijkers weer verdreven. Meer dan 1000 man werden gevaDgen ge nomen. In dit bericht wordt eveneens ge mold dat de Oostenrykers de plaats opnieuw aanvielen. Een ander bericht, eveneens van don 27sten meldt dat de Russen Kowol hebben bereikt, en dat Brody door de Oostenrijkers ontruimd is. Verder zouden de laatsten hunne werkzaam heden aan de versterkingen der andere steden in Wolhynie staken. Bij hun terugtocht, zouden de Oos tenrykers munitie en kanonnen in de Styr geworpen hebben. Het Duitsche legerbericht van den 28sten meldt dat de Russen op het Z W. front van DuDaburg eenigszins achteruit gedrongen werden. In de opnieuw ingenomen stellingen werden zij weer aangevallen en tot wijken gebracht. Het cavalerie-ge vecht aan de boven- Wilia wordt eveneens gemeld. Echter zonder mededeeling omtrent den uit slag. In de gevechten rond Wilna wer den vele Russen gevangen genomen. De thans bekende telling geeft aan, dat 70 officieren en 21.908 man ge vangen genomen werden, en dat 8 kanonnen en 72 mitrailleurs genomen werden. N.O. van Wisjnef werden de Russi sche stellingen doorbroken. 24 officie ren en 3300 man werden gevangen genomen. Bovendien werden nog 9 mitrailleurs buitgemaakt. Verder Zui- deiyk werden de bruggehoofden ten O. van Baraüowitschi genomen. In de streek van Pinsk is de toestand onveranderd. Omtrent den toestand op het Z.O. deel van het front wordt medegedeeld, dat de Duitschers onder von Linsingen het offensief hornamen, en de over gang van de Styr in de streek van Luck forceerden. Ten N. van Dubno zyn de Russen weder in vollen af tocht. Ten O. van Luck werden 4 officieren en 600 man gevangen ge nomen. Aan de Ikwa en in O. Galicie is de toestand onveranderd. Het Oostenryksche communiqué van den 28sten maakt eveneens melding van den terugtocht van de Russen. Reeds zijn zij lot achter Poetilowka Ingezonden Mededeeling. HERMAN NYPELS - HELDER. Heeren Regenjassen, In gummi en waterproof. Van af f 17.00. Nieuwste kleuren en modellen. Van het O o s t e 1 lj k front. Op het Oosteiyk front is do toestand wederom eenigszins gewijzigd. Vooral in het Z. De Russen die hier het Van het Zuidelijk front. Het Italiaansche legerbericht van den 27sten maakt slechts melding van kleine schermutselingen en artillerie gevechten. Het Oostenryk sche van den 28steD daarentegen meldt het afslaan van een aanval op den Col di Bois en op de Monte dei Sei Busi. Het hospitaal te Görz werd opnieuw door de Italianen beschoten. Van de overige fronten komen slechts berichten over kleinere ge vechten tusachen patrouilles en artil leriegevechten. De Dulkbootenoorlog. Door een Duitschen onderzeeör werd in de Noordzee do trawler „Ventnor", uit Grimsby, tot zinken gebracht. In de Middellandsche Zee werd by het eiland Kreta het En- gelsche stoomschip „Natal" (6500 ton) in den grond geboord. De uit 34 koppen bestaaudo bemanning werd te Marseille aan land gebracht. Engelsche verliezen. Blijkens de Engelsche verllesiysten van 21 Sopteraber zijn 9 officieren gesneuyeld, 12 gewond. Bovendien worden d.d. 11 September 2105 man schapen als gesneuveld, gewond of vermist opgegeven. Van de Vloot is 1 officier gesneuveld. Relms. Een byzondere verslaggever van de Matin heeft een bezoek aan Reims gebracht en vertelt nu in zijn blad van do rustige heldhaftigheid van de vrouwen van Reims, die er sinds een jaar voortleven in de open, onversterkte stad, die sinds dat jaar aan een- bijkans dageiyksche be schieting blootstaat. „Op elk uur van den dag of van den nacht, iedere minuut, iedere seconde kan er op den hoek van de straat, dien gy omslaat, midden op het plein, dat gij over steekt, in de kamer, waar ge in woont een kleine, een middelsoort, of een groote granaat neerkomen". Men moet stevige zenuwen hebben, om een jaar lang zoo'n leven te kunnen leiden, had de man van de Matin gezegd. Kwestie van ge woonte, antwoordde een meisje van vyftien jaar hem. Oe Balkan. De toestand op den Balkan is nog steeds oiet duideiyk. Wat wil Bul- gary"8? De verzekeringen van een handhaving van gewapende neutra liteit vinden - en wel het minst op de Balkanlanden weinig ge loof. In Griekenland vcx^al werd de verklaring sceptisch opgenomen. Intusschen meldt een bericht uit Athene, dat de overwinning van de bondgenooten juist op tijd kwam om het laatste greintje van sympathie voor de Duitschers te doen ver dwijnen. Evenwel heeft Koning Ferdi- nand aan den Koning van Grieken land een telegram gestuurd, waarin de houding van Bulgarije uiteen gezet wordt. Dit. wordt van belang geacht om den gespannen toestand tusschen do Landen te verbeteren. Van beide staan do legers thans met het ge weer aan den voet aan de grenzen. Voor hot geval Bulgarye toch tot den aanval op Servis mocht over gaan, zullen door de geallieerden maatregelen worden genomen. Vol gens een to Boekarest verschijnend blad, is dit reeds bet geval geweest. By Saloniki zouden troepen geland zijn, welke zoo noodig direct naar Seryié gezonden zouden kunnen worden. Volgens de Duitsche bladen staat het oproepen van een nieuwe lich ting in Italië eveneens in verband met de door de verbondenen voorge stelde actio op den Balkan. In het Engelsche Lagerhuis is de houding van Bulgarije ook ter sprake gekomen. Door Sir Edward Grey werd medegedeeld, dat iDdieD Bulgarije de gewapende neutraliteit liet varen en ServiS zou willen aanvallen, de bond genooten gereed zijn de bedreigde Balkanstaten de noodlge hulp te verleenen. Echter maakte hy de opmerking, dat men in Engeland geen vyand ige gevoelens tegenover Bulgarye koes terde. Integendeel. De Engelsche Balkan-politiek beoogt de onafbankeiykheid van alle staten, en wenscht voor hen een schoone toekomst te openen. Aan de recht matige aspiraties van de Balkanstaten moet worden voldaan. Deze staat lijnrecht tegenover de Duitsche politiek, welke de oneenig- heid tusschen de staten vóór staat, en ze zoodoende onder de Duitsche heerschappij zou brengen. Da Paus en de oorlog. Volgens de „Münchener Post" zal de paus in een omzendbrief by de oorlogvoerende mogendheden een wapenschorsing op Allerzielen be pleiten, opdat die dag aan de ge dachtenis der gesneuvelden kan worden gewijd. BUITENLAND. Stad in brand. New-York, 27 Sept. Telegrammen uit steden dicht bij Ardmore in Oklahamo berichten, dat de stad in brand staat tengevolge van de ont ploffingvan een wagonlading gasoline. De brandende gasoline verspreidde zich in alle richtingen, waardoor een groot aantal gebouwen in brand ge raakte. Het station werd door de ontploffing vernield. New-York, 28 Sept. Er zyn 45 ïyken uit de wrakhoop, veroorzaakt door de gasoline-ontploffing te Ardmore, gevonden. De stoffelijke schade is groot. BINNENLAND. Esn spion veroordeeld. Een Havas bericht uit Boulogne- sur Mer meldt, dat de Belg Theisen tot levenslange vestingstraf veroor deeld is door oen Franschen krygs- raad. Theisen, die boekhandelaar en jour nalist te Brussel was, trad in 1889 in dienst van den Duitschen gene- ralen staf. In 1891 werd hy gearre steerd en tot vyf jaar gevangenisstraf veroordeeld, waar hij terstond weer zyn spionnagewerk opvatte. Volgens het Havas-bericht moet hy den vyand voor dezen oorlog belangryke gegevens verschaft hebben. Opleiding zee-offlolsren. By beschikking van de Minister van Marine van 27 Sept. in een com missie "benoemd om voorstellen in te dienen tot wyziging van de opleiding der a.s. zee officieren in dien zin dat deze opleiding, meer dan tot dusverre, gericht zal zijn op de algemeene psychische en physiologische ont wikkeling naar ieders persoonlijken aanleg. In deze commissie zijn bonoemd: de gepensionneerde vice admeraal G. F. Tydeman, voorzitter der commis sie tot het examineeren van zee offi cieren; de schout by-nacht titulair E. E. Dullemond, commandant van het Koninkiyk Instituut voor de Marine; de kapitein ter zee J. J. Oudemans; de kapitein-luitenant ter zee C. L. van Buuren; de kapitein luitenant ter zee J. W. F. J. de Wal, als leden en de gepensionneerde kapi tein-luitenant ter zee titulair J. Wol- terbeek Muller, als lid, tevens secre taris. Vliegongeluk. De toestand van luitenant Polis was volgens om 10 uur Dinsdagavond ingewonnen bericht iets gunstiger; die van luitenant Hofstede is bevre digend gebleven, doch is nog zeer zorgwekkend. De vliegmachine van luit. Van Heyst is Maandagavond na gedemon teerd te zyn met een militaire auto van Dreumel naar Ede vervoerd. De minster van oorlog heeft tele grafisch den wensch to kennen doen geven om op de hoogte te worden gehouden van den toestand der ge kwetsten. Bemanning „Eemdijk". De bemanning van het s.s. „Eem- dyk" is Dinsdagmiddag met de mail boot „Mecklenburg" te Vlissingen aangekomen. Allen waren gezond en den doorstanen angst vrijwel te boven. Over de ontvangst in Engeland, spe ciaal in het Zeemanshuis te Yar- mouth, was men zeer tevreden. De boot is vermoedelijk op twee myuen geloopen. Men meldt uit Rotterdam aan het H.bl.: Dinsdagavond is de bemanning van het stoomschip „Eemdyk" hier aan gekomen. Een deel stapte uit aan bet Beursstation, terwijl de overigen ver der reisden naar het station D. P. Aan het Beursstation vernamen wy van de daar aangekomenen, dat de „Eem- dijk" die op weg was met een lading mals van Zuid-Amerika naaf Kopen hagen, in den nacht van verleden Woensdag op Donderdag by Doggers bank is vergaan. Het was 21/* uur 's nachts, toen een hevige.ontplofflng werd vernomen, enkele minuten later gevolgd door een tweede. Het schip was blijkbaar op mynen geloopen. De schok was zoo hevig, dat de be manning, welke in het voorschip in haar kooien lag, zoo goed als door elkander werd geworpen. In een oog wenk was van de kooien niets meer te zien. Alles was in het voorschip tot gruisel geslagen. Onmiddeliyk weerklonk het bevel aan de beman ning om inde booten, die veiligheids halve reeds buitenboord waren ge draaid, plaats te nemen. Zondereenig ongeval werden deze te water ge laten met de volledige bemanniDg, 39 in getal. Allen waren wel, be houdens de derde stuurman, die by het afsteken van vuurpijlen enkele lichte kwetsuren had opgeloopen. Volgens getuigenis der door ons ge- hoorden bleef het schip na het on geval nog ongeveer een half uur dryvende. De officieren waren dan ook in de gelegenheid om nog veel van hun bezittingen aan kleeren In de booten te bergen. De bemanning daarentegen verloor alles, daaronder haar logies de ontploffingen plaats hadden. Binnen het half uur ging het schip met den kop het eerst naar beneden. Na verscheidene uren in de booten te hebben vertoefd, werden de schip breukelingen opgemerkt door het Zweedsche stoomschip „Framara"', dat. hen opnam en Zaterdagmorgen 10 uur te Yarmouth landde. De offi cieren werden daar opgenomen in het Royal Albert Hotel, de equipage in bet Zeemanshuis. Zwart brand. Op bet einde van de De Wittenstraat by de Jacob Catskade te Amsterdam staat een geheel complex bouten ge bouwtjes en schuren welke voor ver schillende doeleinden gebruikt worden. Op No. 186 bevindt zich de Houtvuur makers- en houtskoolbrikettenfabriek van den heer L. Spils, aan den voor kant een steenen geveltje, dan een geraamte van gegalvaniseerd yzer en voor de rest geheel uit hout opge trokken. Maandagnacht te ODgeveer half een bemerkte de waker van dé N.V. Metaalhandelsvereeniging, welke gevestigd is op het erf van No. 184, dat er uit de houtvuurmakersfabriek rook omhoog steeg en eenige oogen- blikken later bleek uit het geknetter van het hout dat het vuur in den aanwezigen voorraad reeds ruim voedsel had gevonden. De brandweer werd onmiddeliyk gewaarschuwd, doch toen deze ter plaatse verscheen was het al duidelijk dat men de vlammenzee niet zoo spoedig meester zou kunnen ztjn. Aan alle kanten laaide het vuur hoog op. Geen won der een inventaris van hout, krulleji, hars en houtskool. Daar viel niet veel meer van te redden. Doch de vlam men waren inmiddels reeds overge slagen op de zinksmeltery van de Metaalhandelsvereeniging. Ook deze stond weldra in lichte laaie en deelde het vuur weder mede aan de opslag plaats van brandstoffen van den heer T. van Oosten gevestigd op no. 182. Tot zelfs een vischark die aan de De Wittenkade lag, vatte vlam en moest brandend weggesleept worden van de vuurpoel. De brandweer had een zware taak. Van de voorzyde van de De Wittenstraat tot aan de De Witten kade hebben de terreinen een diepte van 180 meter en over een breedte van 20 k 80 meter was alles wat er zich op bevond in vuurgloed. Geluk kig was men er nog juist in geslaagd de paarden, in het geheel negen stuks, die aan de achterzyde gestald ston den, in veiligheid te brengen. Met behulp van vyf stoomspuiten werd dooreen 20 tal stralen het vuur aan getast. Maar in het begin viel er nog weinig uitwerking te bemerken. Wanneer dan weer een niéuwen stapel brandbare waar bereikt werd, sloegen de vlammen hooger op en een regen van vonken verspreidde zich over de omgeving. Alle bewoners der nabij gelegen huizen stonden in hun deur, op alles voorbereid. Vooral aan de achterzyde, aan de overzijde van de De Wittenkade waar het publiek opeengepakt stond, had men een prachtig gezicht op ;de vuurzee. Eerst ongeveer twee uur begon het vuur iets te verminderen, doch eerst na drie uur was men den brand zoover meester dat een gedeelte van het materieel kon Inrukken, al sloegen links en rechts nog voortdurend de vlammen omhoog. De „Jan van der Heyden" was ook aangekomen, doch behoefde geen dienst te doen. Voor zoover men in hetnachteiyk uur kon gewaar worden was de eigenaar van de vuurmakerefabriek verzekerd voor een, in verhouding tot de waarde der aanwezige inven taris, onbeduidend bedrag. Van den voorraad op de andere terreinen kon men omtrent de ver zekering nog niets mededeelen. („H.blad".) Roomtaartjei. De „Dommel en Aabode" meldt, dat zes personen uit Boxtel in bet begin van de vorige week te Utrecht, waar zij op bezoek waren, ongesteld zy"u geworden na het eten van room- taartjes. Zy kregen aanvallen van diarrhee, brakingen en kramp. Hun toestand was betrekkeiyk ernstig; tot nu toe mocht slechts één naar zyn woonplaats terugkeeren. Beroovlng. De 71 jarige weduwe M. A. Wels is in den nacht van Maandag op Dinsdag in de Tollensstraat te Rot terdam, op weg naar haar huis plotseling aangevallen door drie haar onbekende mannen, die haar tegen de straat sloegen en beroofden van een handtascbje, waarin zich bevon den vier bankbiljetten van f25, f30 aan specie, een spaarbankboekje waarop nog f 2.60 ingeschreven staat, een paar sleutels en eenige kleinig heden. Op haai- hulp- en moordgeroep snelde de hoofdcontroleur by den Ge- contr. Particulieren Veiligheidsdienst S. K. Langenberg, die zich toevallig in de omgeving bevond, op een man toe die, komende uit de richting der Tollensstraat, hardloopende naar den Hofdyk wilde. Hy werd aan de po litie overgegeven. Het bleek een machinist te zyn. In zyn bezit werd van het gestolene niets gevonden. Later in den nacht zyn als ver dacht van medeplichtigheid aange houden twee losse werklieden, doch ook by hen was het gestolen geld niet. Deze drie mannen, welbekend bij politie en justitie, zyn voorloopig in bewaring gesteld. Vordulstarlng. Voor de Vierde Kamer der Recht bank te Amsterdam stond Dinsdag terecht een 28 jarige loodsbaas van de Kon. Ned. Stoombootmaatschappij, beklaagd van verduistering van 150 balen ongebrande koffleboonen, ter waarde van ongeveer f6000. Beklaagde verdiende f 23 per week. Hy is gehuwd en heeft twee kinderen tot zyn last. Doordat hij op stel en sprong was getrouwd en toen meube len op afbetaling had gekocht en door enkele omstandigheden meer verkeer de hy in flnancieele moeilijkheden. De maatschappy, by wie hy het volste vertrouwen genoot, leende hem f 400, onder verplichting dat hy f 4 per week zou afbetalen en dat hy geen geld meer by anderen leenen zou. Dit laatste deed hy toch. Bevreesd dat dit, zoo 't uitkwam, zyn ontslag ten gevolge zou hebben, durfde hy niet meer by de Maatschappy om hulp aankloppen en daar hij toch geld moest hebben, zwichtte hij volgens zyn zeggen voor de verieidiDg van een koffiehuishouder, een gewezen loodsbaas, die indertijd was ontslagen. Deze liet ingevolge afspraak de party koffleboonen per schuit aan loods IV afhalen en beklaagde gaf.de koffie mede. Toen de politie die de koffie te Rotterdam in beslag nam, by beklaagde informeerde, gaf deze op, dat er getelephoneerd was, de koffie voor een veem klaar te leggen. Het door hem genoemde veem bleek echter niet getelephoneerd te hebben. Ook gaf beklaagde een onjuiste om schrijving van de sleepboot, die de dekschuit gesleept had. Een en ander had de arrestatie van beklaagde ton gevolge. Ook de kofflehuishouder werd gearresteerd. Deze zal later terecht staan. Het O. M., mr. Jorissen, noemde de verduistering ernstig, niet enkel van wege het bedrag dat de koffie ver tegenwoordigde, maar ook wegens het groote vertrouwen dat beklaagde geschonden had. Rekening houdende met bekl.'s berouw, eischte het O. M. één jaar gevangenisstraf. Mr. El ion, die aan beklaagde als verdediger was toegevoegd, legde den nadruk op de omstandigheden waar onder beklaagde tot de daad is ge komen. Z. L zal hier oplegging van een korte straf voldoendeeffecthebben. Uitspraak over 14 dagen. PLAATSELIJK NIEUWS. In de op Zaterdag 26 dezer gehou den vergadering van ambtenaren en werklieden in dienst der Gemeente Helder, werd besloten het navolgende aan des Raad dezer gemeente, te zenden. Helder, 28 Sept. 1915. Aan den Raad der Gemeente Helder. Se ven met verschuldigden eerbied te kennen, lo. de afdeeling Helder van bet Nationaal Verbond van Gemeente Ambtenaren in Nederland, 2o. de afdeeling Helder van den Bond van R. K. werklieden in dienst van openbare lichamen enbedryven, 8o. de afdeeling Helder van den Nederlandschen Bond van werklieden in openbare diensten en bedrijven, dat zy UEdelAchtbaren beleefd in overweglDg geven, om, met het oog op de abnormale dure levensvoor waarden, die vooral drukken op amb tenaren en werklieden in vasten dienst, hen een toeslag op bun salaris en loon te willen toekennen. Bijgaande memorie hebben zy de eer UEdelAchtbaren ter toelichting hierby aan te bieden. Memorie van Toelichting. Ter nadere motiveering van bet in bygaand adres vermeldde, meenen adressanten te mogen opmerkon Hoewel kortelings eene salarisher ziening beeft plaats gehad, hetgeen door allen ten zeerste wordt op prys gesteld, heeft de oorlogstoestand nu sindB Augustus 1914, zulk oen duurte van alle levensmiddelen, schoeisel en kleeding teweeggebracht, dat bezwaar- ïyk deze herziening als waarde kan worden toegekend om aan den druk der tyden weerstand te kunnen bieden. De ambtenaren en werklieden zouden er geen oogenblik aan gedacht hebben, in het besef van den ernst der tyden, een duurtetoeslag te ver zoeken, wanneer deze toestand nu, niet reeds een jaar duurde en de beëindiging nog niet is te voorzien. Waar voorts tal van gemeenten en particulieren hunne ondergeschikten een toeslag op loon toeken neD, vleien besturen zich met de hoop, dat dit adres met welwillendheid en te gemoetkoming door UEdelachtbaren zal worden ontvangen en spreken zy het vertrouwen uit, dat, waar voldoende redenen aanwezig zyn, Uweoverwe gingen er toe zullen leiden, het verzoek in te willigen. Wanneer de meest schitterende ster, wanneer de grootste komeet zich aan het uitspansel vertoont, dan nog is het noodig dat men de opmerkzaamheid er op vestigt, rede nen waarom wy het van belang achten thans de advertentie in dit blad onder de aandacht te brengen, waarby de heucheiyke mare wordt verkondigd, dat het muzikale winter seizoen op eene schitterende wyze zal worden geopend. Louis Zimmermann komt! Wie kent Zimmermann niet, de solisten eerste concertmeester van Willem Mengelberg's wereldberoemd orkest Maandag zal hy volgens achterstaande advertentie optreden in „Casino", terwyi aan den vleugel de tweede hoogepriester in de kunst, Evert Cornelis zal plaats nemen. Wanneer wy nu nog mededeelen, dat werken zullen worden uitgevoerd van Chopin- S ar aan te, Grieg, Hubay en Spohr, en dat er een Bechstein-vleugel van Kettner voor dien avond beschikbaar is, dan zal verder voor het beschaafde publiek geen aansporing meer noodig zyn. De reeds zeer laag gestelde toegangs pas van een gulden wordt voor de leden der Maatschappy tot Bevorde ring van Toonkunst op vertoon van diploma nog tot vyf-en-zeventig cent gereduceerd. J- C.

Heldersche Courant | 1915 | | pagina 1