KUNST- NAALDWERK PEIGNOIRS. FANCY FAIR TEHTOONSTELLING POPPEN- TENTOONSTELLING HEVEA S. COLTOF Aan de Leden der Ned. Herv. Kerk. Eiken dag geopend. Ingezonden Mededeellng. op RIJWIEL., RIJTUIG.** AUTOBANDEN I •UfkoT) wtkllMta Fabriek Hete*. HooteMBd(Orw»l«twj| DE OORLOG. De algemeene toestand. De berichten uit Griekenland doen vermoeden, dat de koning wel goed keuring verleend heeft voor het ont schepen van troepen der Entente- mogendheden in Saloniki. Eet is wel niet in overeenstemming met de mededeeling van Reuter uit Athene, dat tusachen den koningen Venizelos sedert het wederoptroden van den minister niet de ware overeenstem ming bestond en dat slechts om trent de mobilisatie geen verschil van meening was. Maar de „Times" zegt, in een artikel om te betoogen, dat er niet de minste overeenstemming is tus- schen de formeele schending der Grieksche neutraliteit door de Entente en die van Belgis door Duitschland. „Het is thans natuurlijk onmogelijk om de vertrouwelijke stukken mede te deelen, die tusschen de geallieerden en Griekenland zyn gewisseld; maar men mag als zeker aannemen, dat te geener tijd de geallieerden een onder neming hebben ODdemomen of over wogen, die Griekenland onaangenaam zou zijn." Er zijn dus, voordat het formeele protest werd uitgevaardigd, en voordat de troepen der entente in de neutrale haven van Saloniki konden landen, onderhandelingen gevoerd, breedvoe rige en vertrouwelijke schriftelijke onderhandelingen 'en het is ondenk baar, dat Venizelos den koning daar buiten zou hebben gehouden. De koning heeft dan niet alleen zijn toestemming gegeven tot de mobili satie, voor de gewapende neutraliteit, maar ook voor den doortocht der Entente troepen ter bescherming van Serviö. Hoewel hij niet voornemens was de daaruit on vermijdelljk volgende staatkunde van zijn minister tottfief einde toe mede te maken. Een halfheid is echter noodlottig, onder alle omstandigheden. En een toestand, waarin een land komt, wanneer het we) den eenen maatregel tegen de Midden-Europee- sche staten goedkeurt, en daartoe medewerkt doch de andere, nood zakelijk daaruit voortvloeiende maat regelen niet, is zulk een halfheid. Venizelos wilde alle gevolgën aan vaarden van het bondgenootschap met Serviö, dat ouder is dan de Euro- peesche conflagratio; de koDing wil pogen een strijd tegen Duitschland te vermijden, maar werkt mede, om dien strijd voor te bereiden en moge lijk te maken. Hij plaatst zlqj) met het oene been in het kamp der En tente, met het andere in dat der Middeo-Europeesche bondgonooten. Met het gevolg, dat hij van niemand volledige erkenning, van niemand dank of waardeeiing te wachten heeft. En het is juist deze halfheid, die den toestand in Griekenland zoo ernstig mahkt. Wel is een nieuw ministerie opge treden, waarin Zaimis, Goenaris en Rhallis zitting hebben. Maar zal dit ministerie, wanneer het Maandag voor de Kamer komt, daarin een meerder heid vinden, voor de politiek der half held? En de Kamerontbinding, die SCHETSEN UII DE RECHTSZAAL. Da „Vrijkaarten". De avond te voren had Betsy nog op de mogelijkheid gezinspeeld, dat meneer De Groot eens... Je kon toch niet weten, hè?... Maar Doris had haar uitgelachen. „Net iets voor jou" zei hij, over zoo'n zaakje een halven avond te zeuren, en iemand het land op te jagen. Wiiarom zou de man nu ineens weigeren Alles loopt toch van begin afaan op rolletjes. Heeft hij er ooit last mee gehad Welnu dan. Wel heb ik hem op alle mogelijke manieren erkentelijkheid getoond. Voor hem gecopiöerd, tot 't me groen en geel voor de oogen werd. Toen zijn dochter ging trouwen, voor aller lei dmgen gezorgd: de invitatiekaarten geadresseerd en gepost Weet ik al wat meer! Tot zelfs boodschappen voor hem gedaan. Eigenlijk was ik gek om me als kwajongen te laten gebruiken, 't Kost hem toch geen cent. Neen, mensch daar denk ik geen seconde aan. Dat loopt best af 1" Zij, Betsy, durfde niet meer praten over deangstigheid, die haar beklemde. Doris kon bij zoo'n gelegenheid plotseling driftig worden, opstuiven, dat hjj haar de stuipen op 't lijf joeg Maar ze had al oen paar nachten liggen piekeren over de mogelijkheid van het gevaar. Als meneer De Groot eens weigerde Van de driehonderd gulden, die zij een paar jaar goleden haddon opgenomen, en waarvan het nog openstaand restant elk jaar met nieuwe handteekeningen moest ge prolongeerd worden bij de Voorschot bank, was nu prescies tachtig afge lost. Zij wist, de Bank was zonder pardon. Wanneer er iets aan ontbrak, zou Doris worden „aangepakt". Ze zateD al zoo diep in de zorgen. En met groote moeite had hij gedaan gekregen, dat de Bank het voorschot nog eenmaal met vijftig zou ver- hoogen. Volgens de statuten moest er telken jare een minimum-bedrag worden afbetaald. Maar door de aan vulling der oorspronkelijke „hoofd som", natuurlijk met meneer De Groot zfjn garantie, zouden zij met „gesloten beurzen" ditmaal kunnen verrekenen. Doris had bemiddelden, invloed rijken, deftigeu De Groot, bij wien vergeleken hij niet meer dan een klerkje, roinimum-lydertje was, een smeekbrief gezonden. Waarin hij ge zet had, dat bijaldien meneer hem geen „contraorder" vóór den 15en „deed geworden", - hij, Doris, 't er dan voor zou houden dat zijn „bede was ingewilligd". Zij had gesidderd telkens als de postbode aanschelde. Ze durfden haast niet de bus openmaken, 's Morgens, in de vroegte, als Betsy ging k(jken van een votum van wantrouwen in deze politiek het noodzakelijke com plement moet zijn, kan niet plaats hebben, daar nieuwe algemeene ver kiezingen in den mobilisatietijd in Griekenland tot nog schromelijker verwarring zouden leiden. Met belangstelling mag men het verloop van deze ingewikkelde Griek sche crisis die door het optreden van het kabinot-Zaimis niet geëin digd is afwachten. Dat Bulgarije oen oorlogsverklaring aan Serviö heeft gezonden is nog niet bevestigd; de berichten daarover zijn niet officieel en zelfs het bericht, dat een ultimatum aan Servië gezonden werd, is onzeker. Zonderling is het bericht, dat de „Daily Telegraph" uit Athene ontvangt, meldende: „Duitschland heeft de formeele ver zekering gegeven, dat Bulgarije Grie konland niet zal aanvallen en zich onthouden zal >fan een aanval op Servië tot na de vernietiging van Servië door Duitschland" Het eerste is aannemelijk, dat Bul garije Griekenland niet zal aannallen, niet zal pogen Drama, Kavalla, Seres aan Griekenland te ontnemen. Het tweede gedeelte echter is dwaas en onbegrijpelijk. Bulgarije zal na de rol van „asinus in fabula" niet die van „canis in fabula" willen spelen. Inmiddels hebben de Duitsch-Oos- tenrijbsche troepen den Donau, de Drina en de Save overschreden, eD zijn ze dus over het g.heeie front in Servië binnengevallen. De Servi sche voorposten werdeD teruggedre ven. De strijdmacht, die tegen Servië uit hst Noorden oprukt, zou volgens Engelsche berichten 400.000 man sterk zijn. Volgens andere berichten hoeft de Servische RegeeriDg maat regelen genomen om alle officieele bureaus en regeeringslichamen van Nisj naar Prlstina over te brengen. Over den tegenzet der Entente is nog niets officieel bekend Donderdag word te Londen een krijgsraad go- houden, waaraan behalve Lord Kit- chener, een aantal ministers deel namen deze duurde tot laat in den namiddag en werd des avonds voort gezet, in tegenwoordigheid en met medewerking van den Franschen gezant en de vertegenwoordigers der Fransche RegeeriDg en van het FraDSChe leger. Wellicht zijn daar besluiten geno- meD, die met don nieuwen toestand in den Balkan verband houden. Op het Westelijk oorlogstooneel is Donderdag weer zeer hevig gevochten. Het blijkt uit het Duitsche leger- bericht, dat de aanval iri Champagne, de poging om daar door de Duitsche linies te breken, Donderdag weer met zeer groote kracht en Da hevige artillerie-voorbereiding, is hervat. In de „Times" wordt er op gewe zen, dat de Franschen geen tijd ver loren, om hunne gewonnen stellingen bij Tahure en op de hoogten ten N. van die plaats, te versterken, doch dat het feit van de snolle Duitsche tegenaanvallen aantoonde, dat er nog een belangrijke sterke tegenstand zal moeten worden overwonnen, voor dat de doorbraak gelukt is. Duitsch land heeft in den jongsten tijd klaar blijkelijk groote troepen-afdeelmgen naar Frankrijk gebracht, en vooral in Champagne schijnt een zeer sterke strijdmacht bijeen, om te voorkomen dat daar de herhaalde doorbraakpo gingen zouden slagen. De Fransche krachtige aanvallen toonen, dat de offensieve kracht van- het Fransche leger buitengewoon groot is, zoodat men in dit gedeelte van het oorlogs terrein weldra nieuwe en belangrijke gevechten mag vorwachten. Op het Oostelijk oorlogstooneel of er iets gekomen was, stond by boven aan de trap te wachten. Met bonzend hart. „Niks, hoor!" riep zij hem telkens toe. „Goddank!" antwoordde hij. Het krantje, een enkele circulaire, een paar maanbrieven van al-ongeduldi ger wordende crediteurtjes. Veertig gulden aflossing had Betsy bijeen weten te scharelen, met kwartjes, dubbeltjes en centen. Dat zij in het uiterste geval, wanneer De Groot onvermurwbaar was, het ergste zouden kunnen afwenden. Maar de gedachte dat ze geen centime zouden kunnen afbetalen deed ze telkens huiveren. Drie-vier beertjes waren kalm gehouden met de stellige be lofte, dat uiterlijk den I6en althans zou worden afbetaald. De laatste post, was dien avond voorbij. Ze hadden achter het gordijn van de voorkamer, muntgas uit sparend, zitten uitkijken naar den besteller. Zoo omstreeks half negen kwam hij in den regel. Ook wel eens een tikje later. Daar was ie... Het lantaarnlichte naderde nu snel. Hij ging, ln stille buitenstraat altijd eerst naar den overkant. Had hij niets voor Doris van Straaten, dan nam de man eeD zwenkingen sloeg de zijstraat in. Nu ging het lantaarntje naar den overkant. Betsy stond tegen haar man aangedrukt, 't Was de uiterste termijn. Meneer De Groot behandelde, wisten zij zulke dingen nooit op het kan toor. Of hij zou Doris bij zich aan huis hebben laten '"'komen, of hem een antMOord op den smeekbrief hebben gestuurd „Niks! Heolemaal niks!" riepen zij, dien avond, - met gesmoorde stem uit, alsof iemand, die het geheim niet mocht weten, hen stond te be luistoren. „Goddank 1" zei Doris, nog maals en hij herademde, als iemand wien, een loództvaar pak van 't hart valt. En een poosje later begon Betsy weer met haar zeurende angstpraat tjes. „Waren we maar niet gegaan naar die ellendige comedie" zei ze opeens, zich niet langer kunnen be dwingen. „Begin je nou waarachtig weer!" riep hij uit, en was er niet, door dat passeeren van den besteller, wat rust over hem gekomen, hij zou stellig uitgebarsten zijn. Maar Betsy dacht al-maar aan dien middag, toen Doris was thuisgekomen meteen paar plaatsen voor het nieuwe blijspel, waar ze in de krant over gelezen hadden. Een van de heeren op kantoor, van de deftige en ge goede categorie, had telefoontje gekregen, dat mevrouw ongesteld was geworden en dus niet naar den schouwburg kon gaan. Schoonzuster had gemeld dat zij den doktor had laten halen, 't Was niet geheel zon der erüst, het on verwachte ziektegeval. daarentegenschijnt steeds meer de toestand den positie-oorlog te naderen. Slechts in bet noordelijk gedeelte, waar Hindenburg opereert, wordt de aanval op Dugaburg krachtig voort gezet. Om de Duitschers uit dit ge bied te verdrijven of hun pogingen te doen mislukken, trachten de Russen, door aanvallen op den verlengden rechtervleugel van die legergroep, bij Smorgon, tusschen de Wilija en de Njemen, de Duitsche linies te door breken. Vandaar dat er hevige ge vechten worden geleverd, waarin dorpen en loopgraven werden geno men en hernomen, maar waarin de Russen, ook al behaalden zij hier en daar voordeelen, er niet in konden slagen de Duitsche linie te doorbre ken of zelfs aanmerkelijk te wijzigen. Het is echter duidelijk-, dat de offen sieve kracht van het Russische leger, nu het op de eene of andere wijze aanvulling van ammunitie verkregen 'heeft, in booge mate toenam. De aan vallen op de Duitsche posities in dit gebied en de kracht, waarmede de Duitsche vooruitgang daar wordt tegengegaan, is na alles wat sedert Mei in Rusland gebeurde, zeker zeer opmerkelijk. In het centrum, tusschen Njemen en Pripjet, ia de toestand weinig ver anderd. En slechts de legergroep- von Linsingen, die in het gebied ten zuiden van de moerassen van Poljesje met de Oostenrljkscb-Hongaarsche legers samenwerkt, moest bij Czar- torysk, aan den spoorweg van Kowel naar Sarny voortdurend strijden tegen Russische aanvallen. Het Russische leger bericht zegt, dat daarbij een Duitsche stelling, bij het dorp Lissovo, stormenderhand werd genomen, het Oostenrljksche, dat de Duitsche troe pen den vijand uit zijn stellingenen uit de bosschen bij Czartorysk ver dreven. („H.bld"). Van het Oostelijke gevechts terrein. Berlijn, 8 Oct. Officieele mededeeling uit het groote hoofdkwartier Legergroep Hindenburg. De aanvallen van de Russen ten N. van Kosjany en ten Z. van het Wiejdiew-meer zijn afgeslagen. De toestand is onveranderd. - Legergroep Linsingen. Bij Ne wel en Omyt, ten Z.W. van Pmsk, zjjn Russische posten door ons verdreven. Onze aanval 4n de streek ten N.W. van Tsartorisk vordert. Duische troepen vaq het leger van Bothmer hebben verscheidene aan vallen van de Russen afgeslagen. Van het Servische gevechts terrein. Berlijn, 8 October. Officieele mede-^ deeling uit het groote hoofkwartier f De overtocht over de Drina, Save en Donau neemt een gunstig beloop. Ten Z.W. van Belgrado zijn 4 offi cieren en 296 man gevangen genomen Sn 2 machinegeweren buitgemaakt. Tegenover Rara vielen na een strijd drie kanonnen in onze handen. Grieksche reservisten In Engeland. Londen, 8 Oct. Een aanzienlijke Griek te Nortbshields heeft een brief geschreveu aan den Griekschen consul te Newcastle, waar in hij zegt„Ten gevolge van het aftreden van den Griekschen ministerpresident zal geen enkele Grieksche reservist te Norths- hields naar het vaderland terugkeeren. Zendt s. v. p. geen oproepingen meer voor de reservistenwij zijn liever krijgsgevangenen dan vrienden der Hunuen." 'En meneer, wat ontdaan, ziek ge reed makend om de patiente even gauw te gaan zien, had Doris gevraagd of hij soms de kaarten woü hebben. Ze waren voor den eersten rang. Maar Doris durfde niet weigeren. Meneer was eigonlljk al weg, vóórdat hij iéts kon antwoorden. Toen hadden hij en Betsy de zaak bepraat. Ze vond 't wel leuk, maar zag er tegen op, met haar sjofele, Zondagsche jurkje tusschen al die voorname inenscben te gaan zitten. Ze zouden uitgelachen worden. Doris vond 't allemaal gekheid. Maar toen hij z'n „gekleede jas" eens op den keper beschouwde Het oude, glimmende kamgaren in 't licht bekeek. „Nu, weet je wat!" zei hij, dan vragen wij plaatsen voor den tweede rang, parterre of zoo. Dat doen ze natuurlijk wat graag. Wij maken er niot te laat te wezen En dat vond Betsy een goeden inval. Do rest van den dag besteedde zij aan het opkalefateren van de Zondagsche plunje. Met wat verf, inkt en petroleum werden wonderen bereikt. Zij wist ergens in de buurt een goedkoop dasja te krijgen, dat aardig effect van-kant maakte op haar blouse. Het vooruitzicht van weer eens een avondje uit te gaan, bracht haar in zekere jeugdige extase van blijdschap. Zij gmg naar neef Willem, die een welbeklante zaak had. En waarachtig, 't was of alles dien dag, meeliep. Hij had juist een klein buitenkansje getroffen. Neef stond, voor dien eenen avond, z'n gloed nieuwe gekleede jas af. Hij en Doris waren van één postuur. Nicht Tine, anders iu zulke gevallen buiten gewoon „taai", leende Betsy haar broche, met prachtdiamant erin. En zelfs deed zich het groote wonder voor, dat zij Bets tot den 3en van de volgende maand op handslag en eerewoord, twee riksen voor schoot. 's Middags, toen Doris thuis kwam, hing hot gala-gewaad over eeD stoel. Had Betsy zeer groot-toilet gemaakt. Op tafel fonkelde, in een karafje de inhoud van een „proefilesch je" port, zijn lievelingsdrank. En in een zakje wachtten hem vijf sigaren van eventjes drie cents het stuk. 't Was hem, of hij in een tooverland van weelde en genieting was overge bracht Langzaam maakte hij ook toilet. Bets .had een keurig net zwart zijden dasje, voor hem meegebracht. En een „front" dat onder neef Willems piekfijne jas, den indruk van een kostelijk overhemd-borst maakte. „Zoo kunnen we toch best op den eersten rang gaan zitten. Best. meid lief, je ziet eruit als een'barones „Nou en jij dan?" zei het opge togen vrouwtje, wier wangen nu gloeiden van opgewonden blijdschap. De Begrooting 1916. De begrooting voor 1916 is in druk verschenen. Zij ziet er niet erg opti mistisch uit, en legt getuigenis af, dat ook op den Helder de buitenge wone tijdsomstandigheden haar stem pel hebben gezet. De lezer kent de geschiedenis, dfe wij indertijd in ons blad uiteengezet hebben, doch die wij, volledigheidshalve, hier nog even kor telings willen releveereD.' Door de oorlogsomstandigheden stegen de kolenprljzen plotseling enorm, zoodat de gemeente gedwon gen werd tegen zeer veel hoogeren prijs dan vroeger te contracteeren. Door het ontbreken van een reserve fonds voor de gasfabriek bestond voor dit bedrag geene dekking niet temin werd in een spoedvergadering van den Raad besloten den gasprljs niet te verhoogen. Voor B. en W. was nu de eenige mogelijkheid het bedrag uit den Hoofdelyken Omslag te halen, daar geldleeningen voor dit doel, het dekken van een verliespost, niet kunnen worden aangegaan. De Burgemeester aanvaardt wèl onder moeilijke omstandigheden zjjn taak als hoofd der gemeente. Immers, hij moet voor dit deficit dekking zoeken door den Hoofdelijken Omslag, die in 1915 geraamd was op f126.000, te brengen op f175.000, en alzoo met f60.000 te verhoogen. Een vermeer dering dus van 40 procentDat wil wat zeggen in dezen töch al zoo duren tijd! In hoever nu töch nog eene andere mogelijkheid bestaat om de klip der belastingverhoogingteontzeilen,welke dan zou moeten bestaan in het slui ten eener leening op korten termijn aux grands maux les grands rémèdes zal de behandeling der begrooting ons wel leeren. Naar wij meenen te weten, hebbep Gedepu teerde Staten elders hunne goedkeu ring verleend aan eene onder derge lijke omstandigheden gesloten leening. Wij geven hieronder de voornaam ste posten der begrooting, die met die van de vorige verschillen. De kost is wat droog, maar we hebben het zoo kort mogelijk gemaakt. De post „opcenten op de perso- neele belasting" (in 1915 werd hier voor toegestaan f34.350.—), werd te ruggebracht tot f32000.- omdat deze gemeente, wat haar kom betreft, met 1 Jan. 1916 gerangschikt wordt in de 5de klasse in plaats van de 6de. Het gevolg hiervan is, dat de be- lastingplichtigtieid vanaf 1 Jan. 1916 zal aanvangen by een huurprijs van f 75.— tegen f 62.50 thans, en de belasting voor haardsteden en meu bilair, welke nu verschuldigd is voor perceelen met eene huurwaarde van f 100.— wordt eerst geheven by eene huurwaarde van f 120.—. De post „belasting op hetgedistil leerd" is thans weder op de oude raming van f 18000.— gebracht (1916 f 15000.—), omdat, zooals de lezer zich herinnert, de vergunning tot heffing vaii een plaats^iyken accijns, oorspronkelijk door den Minister in getrokken, weder is verleend." In 't geheel zal dus f 53.000.— meerdere belasting moeten worden opgebracht., indien deze posten onveranderd wor den goedgekeurd. Voor marktgelden enz. is f2500. minder geraamd rekening houdende met de mogelijkheid, dat ook in 1916 de kermis niet doorgaat. Ten behoeve van de Zeevaartschool is een rijkssubsidie vau f 9700.— en een provinciale van f2750.— aange vraagd. Indien deze toegestaan wor den, wordt deze post met ruim f 3000.— verhoogd en gebracht op f 12,650.-. Oase was het in leventje van armoê- misère, ontbering en dagelyksche vernedering Op 't laatste moment kwam nog een verrassing. Bets had keurige glancé handschoenen, splinternieu we. „Voor twaalf stuiversfluister de ze hem in, schoon geen sterveling haar kon hooren op een uitver- kooping. Van ongeregelde goederen. Ze hebben over de twee gulden ge kost, zei de juffrouw!" En zij verzweeg, dat inden binnen kant een scheurtje was, dat zy ge repareerd had, dat je er met den Deus op moest gaau liggen om er iets van te bespeuren. Met de tram gingen zy. Hy had nog een dikke gulden op zak voor versnapering in de pauze. En zij maakten van hun eerste rang plaatsen gebruik. Per slot van rekening vond. Betsy nu toch ook Ofschoon zy eigeniyk En- by liet, in de eerste pauze - net als je deftige lui voor zich biertje en voor Bets portie-ijs komen. Gaf kellner epn dubbeltje fooiZy duwde hem nog tegen zyn elleboog voorziende dat hij royaal zou zyn. Maar 't was te laat. „Houd maar 1" had Doris al gezegd. En de kellner boog zeer beleefd voor meneer in piebfyne das. In de tweede pauze gebeurde het. Hy, Doris, wilde even naar den foyer gaan. Om nog een biertje te verschalken. Maar dat verzweeg hy maar. Koos een uitvlucht voor tyde- lljke absentie. Hy keerde zich om. En plotseling ging hy weer zitten. Betsy zag, dat h|j doodsdleek was geworden. En hoe zyn handen trilden „Wat is er fluisterde zij, zelve zóó ontstellend, dat de fluweelen fauteuils van den eersten rang do makkelijk-donzige, om haar heen begonnen te dansen. „Zeg dan toch wat scheelt je Ben je niet goed geworden Hy fluisterde iets achter z'n hand. Kon geen geluid geven van Bchrik. Eindelijk kwam 't. Twee rijen achter hem, ook op eersterangs plaatsen zaten .meneer en mevrouw De Groot de man van de borgstelling. Doris had nog de tegenwoordigheid van geest van een diepe, eerbiedige buiging te maken. Maar meneer De Groot had hem niet teruggegroet. Hy was er zeker van. Eu ook had hy opgemerkt, hoe me vrouw De Groot haar face-a-mains voor de oogen hield en hem met trotsch-verontwaardlgd gezicht obser veerde „Ik heb 't wel gezegd 1" zei Betsy, wio 't angstzweet uitbrak. Daar zaten zy met het schoteltje ys en het biertje. Zy voelden het boos verontwaardigde naar-hen-kyken van deftig echtpaar. Ze durfden niet op staan en vertrekken, wat ze toch zoo Voor onderhoud van wandelplaatsen en plantsoenen is f 1000.'— meer uitgetrokken dan ton vorigen jare. Voor de Zeevaartschool f 4400 meer. De post „renten van geldleningen", ten vorigen jare geraamd op f 65.250. - wordt thans verhooed met f7.400.— en gebracht op f 72.729.50. Hierin is begrepen f 10.000.— voor eene in 1916 te sluiten nieuwe geldleening groot f 200.000.- a f 250.000. De eerste aflossing daarvan zal geschie den in 1917. Krachtens art. 68 der pensioenwet voor de gemeente ambtenaren van 1918 moet het bedrag van het aan deel der gemeente in te verleenen pensioenen van f 3,000.— (dienst 1915) geraamd worden op f 7.000 voor 1916. Hiervan moet f 1.076.— worden gestort in het Pensioenfonds voor die ambtenaren f 3.840.- zal vermoedeiyk aan pensioenen worden uitgekeerd, terwyï f 2.084.— is uit getrokken voor meerdere pensioenen in 1916 uittekeeren. Voor eene op te richten vakschool voor meisjes (Induétrie- en Huishoud school) van het Departement Helder der Maatschappij tot Nut van 't Al gemeen wordt voorgesteld f 800.— subsidie uittekeeren, indien ook Ryk en Provincie de gevraagde bijdragen (f 8.150.— en f 750.—) toekennen. Tenslotte is onder den post „On voorziene uitgaven" een bedrag van f 6.000.— gereserveerd voor kosten van eventueele oprichting eener M.U.L.O.-school. De begrooting sluit met een bedrag van f 1.246.933.97* in ontvangst en uitgaaf. Het totaal bedrag der schulden van de gemeente is op 1 Jan. 1916 f 1,655.400.— (oorspronkeiyk bedrag f 2.265.000.—), hiervan moet in 1916 f 66.100.— worden afgelost. De ontvangsten van de Gasfabriek worden geraamd op f365.259.94, te gen f348.102.42 in 1916. De uitgaven op f 862.889.06, zoodat de netto winst wordt berekend op f2870.88, tegen f46.193.106, alzoo minder f33.322.22. De ontvangsten van de Waterlei ding worden geraamd op f 81.172.65, tegen f84.802.65. De uitgaven op f62.376. De netto winst wórdt dus geraamd op f 18.796.65, tegen f23.195.24' in 1916. BINNENLAND. Installatie Staatscommissie belasting oorlogswinsten. Gistelenochtend te 10 uur heeft de minister van financiën, de heer Treub, in de Trèveszaal de staatscommissie, die zal hebben te onderzoeken, op welxe wijze een tijdelijke belasting kan worden ingericht, welke ten doel heeft buitengewone vermeerdering van inkomen of van vermogen als direct of indirect gevolg van den oorlogstoestand te treffen, geïnstal leerd. Men méldt uit IJmuiden d.d. 8 October Door den stoomtrawler „Odin IJ. M. 68" is hedenmorgen voorgaats van IJmuiden overstoomd de botter „H. D. 77", waarbij de 70 jarige schip per, tevens eigenaar, J. Ros, is ver dronken. De mede opvarende zoon werd door den trawler gered. De verkoop van koopvaardijschepen. Do Kamer van Koophandel en Fabrieken van Nymegen richtte 31 Juli den volgenden brief aan den Minister van Jjandbouw, Nijverheid en Handel: „Nu ten gevolge van den oorlog graag hadden gedaan. Ze moesten verduren de marteling van nog een heel bedryf. Daarna, wachtend, treuze lend op den achtergrond, totdat me neer en mevrouw De Groot goed en wel zouden vertrokken zyn. Folterende angst, diepe verslagen heid was gevolgd op de jolige feest stemming van dag en avond. Zy liepen naar huis, doodsbang nog maals iemand te ontmoeten. Zij spraken weinig over het schrik kelijk geval. Dachten hetzelfde Hoe deftige borg dat zou inpeperen Die onbeschaamdheid om op den eer sten rang te gaan zitten, fijn gekleed, in de pauze lekkernijen bestellend fooi van dubbeltje gevendnatuur lijk had De Groot alles, tot in de kleinste finesses kunnen volgen Sinds dien avond waren vijf maan den verloopen. De eerste dagen na avontuur had Doris in geatagen angst geleefd. Maar meneer De Groot liet volstrekt niets merken. Gaandeweg vervaagde de onrust, begon hy zich zelf kinderachtig te vinden. Zich in. te prenten, dat meneer De Groot toch wel begrijpen zou, dat hij die plaat sen cadeau bad gekregen. Maar in Betsy bleef de onrust leven. Ook toen op dien avond vóór den dag der prolongatie in de schuldbe kentenis voor de Bank geen ant woord van meneer De Groot was gekomen De groote, gele enveloppe met de stukken lag, den ochtend erna op Doris' schrijftafel. En toen de klok al tien minuten over twaalven wees, had hy de stoute tfchoeuen aange trokken. Tikte hij aan bij meneer De Groot, na zich vergewist te hebben, dat er op dat moment geen belet was „Binnenwerd geroepen. En hy vond iets welwillends, bemoedigends in den klank van meneer z'n stem, praatte Doris zich in. Daar zat meneer De Groot. Druk schrijvend. „Ja!" zpi hy „wie is daar?" Zon der zich om te wenden. De ander kuchte even. „Zoo, Van Straten, wat heb je man Stugger, meer uit de hoogte voel de Doris nu heel duideiyk, dan ooit vroeger. Hakkelend, over z'n woorden strui kelend, terwijl de gele enveloppe ln zyn hand trilde, begon Doris te pra tenOver de borgstellingMeneer herinnerde zich misschien welVan zyn briefEen dag of tien geleden En plotseling, met een driftigen ruk, die de gouden lorgnet, van de neus tuimelend, haast van 't koortje scheur de, stond meneer De Groot op. Hy was bloedrood. En 't vuurde In z'n oogen. „Weet-je wat jy bent 1" barstte hij uit, een vuistslag gevend op het blad van z'n bureau, - „weetje wat je een aanzienlijk aantal schepen is ver loren gegaan en verwacht kan wor den, dat dit aantal, zoolang de oor log duurt, zal toenemen, is het te voor2ion, dat er na het sluiten van den vrede groot gebrek aan scheeps- ruimte zal zijn, daar dan toch in alle werelddeelen handels en ny verheids ondernemingen belangrijke hoeveel heden waren en grondstoffeu zullen noodig hebben, met het oog op de groote vraag, welke er dan naar alles zal zyn. Het landsbelang vordert, dat onze schepen van de buitengewone voor deelen, welke na den oorlog de vracht vaart zal opleveren, zooveel mogelijk genieten. Daarom is het noodig, dat de Nederlandsche handelsvloot in sterkte niet vermindere en er dus tegen worde gewaakt, dat de hier te lande thuis behoorenden schepen in vreemde handen ovei'gaan. Engeland heeft den verkoop van zeeschepen verboden. Wij vragen ons af of der gelijke maatregel ook niet voor Ne derland zou beboeren te worden ge nomen aangaande de onder zyn vlag varende schepen. Ons komt he.t voor, dat deze aan gelegenheid allèszlDS overwegiDg ver dient, waarom wij ons veroorloven uwe aandacht erop te vestigen". In de Woensdagavond gehouden openbare vergadering, der K. v. K. &F. te Nymegen deelde de voorzitter mede, dat de Minister het volgende heeft geantwoord Naar aanleiding van uw schryven heb ik de eer u te berichten, dat mijne volle aandacht op de door u bedoelde aangelegenheid gevestigd is, doch dat zij, Daar mijn oordeel, vooralsnog geen ingrypende maatregelen van regee ringswege vereischt. De door u bedoelde sterktevermin dering van de Nederlandsche handels vloot toch bestaat feiteiyk niet. Wel ia waar waren op 25 Augustus 1915 318 schepen aanwezig tegen 325 op 1 Augustus 1914, doch niettegen staande deze vermindering in aantal met 7 schepen was inmiddels de ton nen maafftoegen om en van 1,108,847.57 ton tot 1,147,946.87 ton. Deze wijzi ging in verhouding is hieraan toe te schryven, dat de 41 schepen, met 84,415.81 ton, die door verkoop, verongelukking en inbeslagneming van 1 Augustus 1914 tot 24 AugustuB 1915 verloren zyn gegaan, gedurende dat tydvak door 34 nieuwe schepen met 123,514.31 ton, d. i. dus aanmer kelijk grootertonnenmaat, vervangen zijn. Met het oog op de door u be doelde omstandigheden is het voorts van veel beteekenis,dat op dit oogen blik in aanbouw zyn 88 schepen met 121,817 tonnen en besteld nog 30 schepen met 78,450 tonnen, die een totaal uitmaken van 68 schepen met 200,247 tonnen, waarmede, voor zoo ver thans kan worden overzien, de Nederlandsche koopvaardijvloot in de toekomst zal worden uitgebreid. Hoewel gedurende den tyd, dat met den bouw dezer schepen gemoeid zal zyn, de vloot ook weder door verkoop, enz. vermindering zal on dergaan, zoo behoeft, naar uit boven staande cijfers biykt, voor te groote verzwakking der Nederlandsche han delsvloot geen vrees te bestaan. Dit wat den feiteiyken toestand betreft. Overigens moge ik er u op wljzeD, dat uwe meening, als zou er, na het sluiten van deD vrede, groot gebrek aan' scheepsruimte ontstaan, slechts op onbewezen .veronderstellingen be rust. Het is, in tegenstelling met uwe meening, zeer wel mogelijk, dat de vraag naar beschikbare scheepsruimte verre door het aantal zal worden bent Een brutalen ploert van een vent, nou weetje 't. Dat hangt den groote siDjeur uit en durft op de duurste plaatsen in de comedie te zitten En den gebraden haan uithangen. En dat komt hier bedelen, jammeren Dat gaat alle grenzen te buiten Dat loopt de spuigaten uitjy bent Doris vouwde de handen. Snikte van wanhoop en schrik. „Meneer, ik bezweer Utrachtte hy nog te zeggen. Maar meneer De Groot wees naar de deur. „Marseh 1 En gauw wat !"schreeuw- de hy" en geen woord meer. Bedrieg jij anderen, maar my niet. Er-uit. Eu gauw wat!" Doris haastte zich weg. De gangen van kantoor-gebouw door, de straat op. De gele enveloppe klemde hy nog steeds in de hand* En hij doolde rond. Niet wetend waarhoen te loopen. Beseffend, dat het verschrikkelijke gekomen was. Betsy had goed gezien Een paar weken later was hy z'n baantje kwijt. De beertjes kwamen op het kantoor en meneer De Groot had - by de Directie - „een boekje open gedaan" over dien braven Van Straten. Hy was onverzoeniyk tegen den klerk van eerste rang-plaatsen, ys en dubbeltje fooi!" In zijn wanhoop heeft Doris op zekeren dag in een betrekkinkje dat hem toch nog uit deernis bezorgd werd, oneeriykheid gepleegd. Bets lag doodziek in het achterkamertje van fl.75 dat zy bewoonden. Neef Willem van de piekfijne jas had schooier bloedverwant de deur gewezen. Doris had enkele guldens uit de „kleine kas" genomen, zich met zyn onverwoest baar optimisme inpratend, dat hij wel kans zou zien het sommetje bytijds aan te vullen. Toen ik hem terecht zag staan, was hy een sidderende vermagerde alcoholist, 't echte type al van het menschelijk'.wrak". Versuffende, niet meer te redden schipbreukeling. „Je had toch een vrij goede be trekking, indertijd" zei de voorzitter tegen beklaagde, „als je maar vol gens je stand had gelieven te leven. Dat is het begin van je ongeluk ge weest, man 1" De suffig-droomerige oogen van beklaagde richtten zich naar den rechtbank-president. „Ja" zei Doris van Staten, zich herinnerend Ja edelachtbare, die. vrijkaartenvoor den eersten rang I" Schreiend schudde hij het hoofd. De rechter schokschouderde. Ging op potators-raaskallen niet verder in. Verdiepte zich maar niet verder in banaal hopeloos geval. MaItee Corbbau. 'igezonden Mededeeling. Kaïaalweg. overtroffen. Immers kan, aan de eene zyde, als rechtsreeks gevolg van den oorlog en het daardoor vernie tigde bezit, een aanmerkelijk ver minderd gebruik van niet voor de eerste levensbehoeften of voor de ny verheid noodzakelykt artikelen worden voorzien, zoodat gedurende geruimen tyd slechts het hoogstnoo- dige tot vervoer zal worden aange boden. En aan de andere zyde zal, door het na den oorlog vrijkomen van de geheele Duitsche koopvaardy- vloot, van het niet onbelangrijk aantal schepen, welke zich in de Zwarte Zee bevinden en van ongeveer de helft der Britsche vloot (dat is ongeveer een vierde van de totale tonnenmaat der wereld), Welke thans door de Regeering van dat land voor oorloge doeleinden in gebruik is genomen, het aanbod van scheepsruimte be- langryk vermeerderen. In aanmerking genomen, dat alleen uit buitengewone, ernstige omstan digheden voortvloeiende dwingende noodzakelijkheid reden kan zijn voor de Regeering aan eene maatschappij den verkoop van haar schepen naar het buitenland te beletten, komtmy dus het ter zake ingrijpen van regee- ringswege vooralsnog ongeweDscht voor". Advertentiën. De Heer en Mevrouw H. G. VAN NIEL Caminha geven kennis van de geboorte van hunne Dochter HANNA MARIE ELISABETH. Den Helder, 6 October 1915. Parallelweg 77. De Heer en Mevrouw Boon- Beukenkamp geven kennis van het overlijden te 's Gravenhage van hunne Zuster CATHARINA CHRISTINA BEUKENKAMP. Helder, 7 October 1915. Bezoeken kunnen niet worden afgewacht. Hiermede betuigen wij onzen har- telijken dank, voor de vele blijken van belangstelling by de ziekte en het overlijden van onzen geliefden Echtgenoot en Vader, den Heer Jb. ROTGANS, ondervonden. In het byzonder aan den WelEdel zeer geleerden Heer Dr. van deb Lee, Zuster Spigt en den Heer C. Bais. Uit aller naam Wed. A. J. ROTGANS—Louw. Evangelisatie-lokaal In de PALMSTRAAT. Wegens verbouwing voortaan in het Militair Tehuis, Kanaalweg 92-95. ZONDAQ 10 OCTOBER, voorm. tien uur: Da. A VAN DER ZWAAL, van Monnikendam. BEZOEKT de - van en de

Heldersche Courant | 1915 | | pagina 2