HELDER8CHE COURANT No. 4B29 DINSDAG 12 OCTOBER 1915 43e JAARGANG Op pagina 4 van dit blad is opgenomen: 1. Buitengewoon Marinekrediet. 2. Uit de Heldersche samenleving. 3. Sport. 4. Feuilleton, enz. DE OORLOG. De officieele legerberichten van 8, 9 en 10 October. Van het "W e s t e 1 ij k front. Het Franache legerbericht van den Saten meldt het afslaan van een Duitsche aanval bij Loos, waarbij de aanvallers hevige verliezen leden. In Champagne vielen de Franschenaan en wisten zij belangrijke vorderingen te maken ten Z.O. van Tahure, alwaar zij een versterking der Duit- schers vermeesterden. Verscheiden loopgraven en twee forten in het vooruitspringende gedeelte der Duit sche tweede linie vielen eveneens in handen der Franschen. 200 Duitschers- werden gevangen genomen. Een loop graafmortier en verscheidene machi negeweren werden veroverd. Het communiqué van den 9en geeft aan dat bij den aanval by Loos, waar de Duitschers een groote troe penmacht op" de been brachten, een stuk loopgraaf verloren ging. Overi gens wisten de Franschen zich overal te handhaven. In Champagne werd een aanval der Duitschers bij de hoeve Navarin, afgeslagen. Op het front Reillon- Leintry wisten de Duitschers vasten voet te kr ijgen in de eerste linie der Franschen. Door een tegenaanval werden zij weder verdreven. Het bericht van den lOen geeft aan dat een Duitsche aanval op het bosch van Givenchy afgeslagen werd. De aanvallen bij Loos hebben de Duit schers nog niet gestaakt. Verder de gewone mededeelingen over artillerie- en mljngevechten. Het Duitsche bericht van den 9en maakt melding van het afslaan van een met sterke krachten ondernomen aanval der Engelschenjblj Vermelles. Bij Loos behaalden de Duitschers bij een aanval een klein plaatselijk voordeel. In Champagne gingen de Franschen bij de hoeve Navarin tot den aanval over. Zij slaagden erin- de Duitsche loopgraven te bereiken, doch werden door een tegenaanval weder terugge dreven. Omtrent de gevechten bij Leintry wordt van Duitsche zijde medegedeeld dat de Franschen de hoogte ten Z. van Leintry verloren. 1 officier en 70 man, benevens 1 machinegeweer en 4 mijnwerpers bleven in handen der Duitschers. Het legerbericht van den lOen geeft aaü dat bij Souchez eenige loopgraven door de Franschen verloren werden. Bij Tahure in Champagne slaagden de Duitschers erin, om op een front ter breedte van ongeveer 4 K.M. ver scheidene honderde meters terrein te winnen. Van het Oostelijk front. Het Russische communiqué van den Ssten maakt melding van het beschieten van Duitsche batterijen en loopgraven in de streek van Sjlok (tusschen Riga en Tukkura) door de Russische schepen. Bij Dunaburg duren de.geveehten voort. Bij het dorp Garboenowka veroverden de Duitschers een gedeelte der Russische loopgraven. N.W. van dit dorp, hetwelk ongeveer 10 K.H. ten N.W. van Dunaburg ligt, werden de Duitschers uit hunne loopgraven verdreven. Rond Dunaburg worden de gevech ten met dezelfde hevigheid voort gezet. Verder Z. tot aan Smorgon namen de gevechten een gunstïgen loop voor de Russen. In de streek van de Pripet zijn de Duitschers verder naar het O. door gedrongen en hebben zij het dorp Kimor, ten Z.W. van Pinsk bezet. Bij Tsjartorisk hebben de Russen eenige voordeelen behaald. De stellin gen van den vijand werden bezet en het dorp Tsjernisj bestormd. Ten N.O. van Klewan slaagden de de aanvallen der Russen op de vijan delijke stellingen eveneens. 1800 man werden gevangen genomen. In ge vechten tusschen Luzk en Dubno werden 19 officieren en 1500 soldaten gevangen genomen. 5 machinegewe ren en een zoeklicht werden veroverd. N.O. van Kremenetz werd het dorp Sopanof genomen. 3 officieren en 256 man werden gevangen genomen en 3 bommenwerpers veroverd. |Een tegenaanval werd afgeslagen. Z.W. van Tarnopol veroverden de Russen eveneens een dorp. Bü e6n aanval ten O. van Buczacz werden 10 offi cieren en 300 man gevangen genomen. In het bericht van den lOen wordt het afslaan van een aanval der Duit schers aan den spoorweg ten O. van Mittau gemeld. Omtrent de gevechten bij Dunaburg wordt medegedeeld, dat in de streek van Garboenowka het gevecht in hevigheid toeneemt. Aan vallen der DuitBchers werden afge slagen. Aan het front bij Smorgon en Krewo is de toestand onveranderd. Het dorp Pojog, ten Z. van den beneden-Pripet, werd door den vijand heroverd. Ten N.W. van Dubno daarentegen veroverden de Russen een dorp. Hierbij verloren de Oostenrykers^OO man aan gevangenen. N.O. van Kremenetz mislukten alle aanvallen om het door de Russen veroverde dorp te hernemen. In de streek van Nowo Alexinesj namen de Russen 1175 man gevangen en veroverden zij 2 bommenwerpers en 8 machinegewerpen. Het Duitsche legerbericht van den 9en meldt het nemen van de Rus sische stelling bij Garboenowka (by Dunaburg). 5 officieren en 1356 man werden gevangen genomen en 2 ma chinegeweren veroverd. Ten Z. van het Wisjnief-meer werden 139 man gevangen genomen. De aanvallen der Russen werden hier niet herhaald. De aanvallen der Russen op de legers onder Leopold van Beieren werden zonder moeite afgeslagen. Omtrent, de operaties ten Z.W. van Pinsk wordt medegedeeld dat een tweetal dorpen stormenderhand ge nomen werden. Ten N. en N.W. van Tsartorisk werden de Russen over de Styr geworpen. De aanvallen der Russen ten N. van den spoorweg Kowel—Rowno zijn mislukt. In het bericht van den lOen wordt medegedeeld dat do Russen de verlo ren stelling bij Garboenowka trachtten te hernemen. Na hevige gevechten werd de aanval afgeslagen. De vijan delijke stellingen ten N. van' den spoorweg Dunaburg—Ponewicz en ten W. van Illuxt, ter breedte van 1 K.M. werden door de Duitschers genomen. 6 officieren en 750 man werden gevangen gemaakt en 5 ma chinegeweren veroverd. Z.W. van Pinsk werd nog een dorp genomen. Tusschen Rafalowka 'en den spoor weg Kowel—Rowno werden de Rus sische aanvallen afgeslagen. 383 man werden gevangen genomen. D,e aan vallen ten N.W. van Tarnopol werden Het Oostenrijksche communiqué van den 9en meldt dat de aanvallen der Russen in Wolhynie en Oost- Galicié (zie het Russische legerbericht) alle mislukten. De ten N. van Kolki opdringende Oostenrijksche troepen hebben de Russen over de Styr ge worpen. Het aantal krijgsgevangenen steeg tot 6000. Het bericht van lOen meldt dat het Strypafront werd aangetast. De terug geslagen Russen verlieten het slag veld in een wanordelijken vlucht. Het aantal in Wolhynie gevangen geno men Russen is wederom met 1000 gestegen. Een poging der Russen om weder naar den Westelijken oever van de Styr over te gaan werd ver ijdeld. Van het Z u i d e 1 Ij k front. Het Italiaansche legerbericht van den 8en meldt het voortzetten van met kleine afdeelingen ondernomen aanvallen bij Görz. Hierbij werd eenig voordeel behaald. Het bericht van den lOen maakt melding van een hovige beschieting van het Italiaansche frontin Karinthio. De daarop volgende aanval der Infan terie werd echter afgeslagen. Eveneens mislukten de Oosteurijkschéaanvallen in het Plezzobekken, bij de Monte Nero, bij Dolje, Plavaen in den sectoe van Tolmino. Het Oostenrijksche communiqué meldt het afslaan van aanvallen der Italianen op de hoogvlakte van Viel- gereuth én in den sector van Boberdo. In het bericht van den lOen wordt het mislukken van nieuwe aanvallen medegedeeld. Over de verliezen dei- Italianen wordt gezegd dat deze ge durende de laatste dagen minsteus 2000 man bedragen. Van het Servische front. In een Engelsch bericht van den 9en wordt reeds gemeld dat de ver sterkingen van Belgrado aangevallen werden. Eveneens werd een aanval op Semendria gedaan. De uitslag van deze aanvallen wordt medegedeeld in het Duitsche en Oostenrijksche legerbericht vafl>den 9en. Hierin wordt gezegd dat twee legers van een onder bevel van Mackenson staande legergroep met hun- hoofd macht de Save en de Donau overge trokken waren. Na het veroveren van het Zigeuner-eiland en de hoogten ten Z.W. van Belgrado, geraakte ook het grootste gedeelte van de stad in handen der verbondenen. Bij Semen dria werd de Donauovergang eveneens geforceerd en werden de Serviels in Z. richting teruggedreven. In de berichten van den lOen wordt medegedeeld, dat Belgrado en de hoogten ten Z.W. en Z.O van stad door de Duitschers genomen werden. Verder naar het O. werden de Ser viers eveneens teruggeworpen. De in Macva (N.W. hoek van Serviö) en ten N. van Obrênovac opereerende troepen gaan met goed gevolg vooruit. De zuidelijke oever van de Donau, stroomafwaarts van Belgrado werd vermeesterd. De vijanden werden uit hunne stellingen verdreven. Bij deze operaties bewezen de Donau-monitors goede diensten. Van de overige gevechtsterreinen komen geen bijzondere berichten. Aan de Dardanellen trachtte een monitor de stad Gallipoli te beschieten. De Turksche batterijen dwongen het schip het vuur te staken en terug te trekken. Duikboot- en mijnoorlog. De „Lokal-Anzeiger" schrijft over de bedrijvigheid van Duitsche duik- booten in de Middellandsche Zee, waarvan de telegrammen af en toe gewagen. Sedert midden September zijn ongeveer een dozijn groote stoom schepen in den grond geboord, voor een deel transportschepen. Het groot ste was de „Arabia", van 3000 ton, die aan de Zuidkust van Griekenland vernietigd isdaarna de „Ramazan", die met 500 Indiërs aan boord in den grond is geboord. Verder geeft de „Lokal-Anzeiger" het volgende lijstje Engelsche: „Patagonia" 3000 ton, 15 September; „Linkmoor"4000ton, 20 September; „Cyrene" 8000 ton, 1 October. Fransckehulpkruiser „lndièn" 800 ton„L'Aube" 3000 ton„Ville de Mostaganan" 2650 ton; „Provin- cia" 3000 ton, 3 October; „Ravi- tailleur" 3000 ton. De „Lokal-Aiizeiger" voorspolt, dat de Engelschen en Franschon bij do Ingezonden Mededeeling. HERMAN NYPELS - HELDER. Heeren Regenjassen, in gummi en waterproof. Van af f 17.00. Nieuwste kleuren en modellen. landing te Saloniki nog heel wat last van de duikbooten zullen hebben. Een groot aantal torpedojagers der Entente is bezig de steunpunten der onderzeeërs op te zoeken. Een Engelsch bericht meldt het zinken van het Grieksche stoomschip „Dimitros" en het Engelsche stoom schip „New-Castle". De bemanningen werden gered. In de Oostzee werd volgens een Russisch bericht een Duitsch trans portschip door een Engelschen onder zeeër met artillerievuur in den grond Aan de kust vrn de Krim (Zwarte Zee) zijn eveneens duikbooten gesig naleerd. BINNENLAND. De valsche paspoortenzaak. Heden 12 October a.s. wordt voor de rechtbank te Rotterdam de zaak behandeld van twee Rotterdamsche gemeenteambtenaren. Volgens de aanklacht hebben zij zich door beloften of aanbieding van geld laten vinden om iets te doen of niet te doen in verband met hun ambtelijke werkzaamheden. De geschiedenis der zaak is deze De ambtenaren P. V. en D. A. A. waren werkzaam ter gemeente-secre tarie, afdeeling Bureau van Bevolking, en wel aan de onderafdeeling „Uit reiking voor bewijzen van Nederlan derschap." De eerste beklaagde is de chef van den tweeden en had ruim dertig.dienst- jaren achter den rug. Zijn onderge schikte is echter in deze zaak de hoofdschuldige. De betrokken ambte naren waren belast met de uitreiking van de bewijzen van Nederlandschap, welke bewijzen, gelyk men weet, de grondslagen vormen voor een buiten- laüdsche paspoort. Door den oorlog hebben die bewijzen van Nederlander schap natuurlijk eeu builengewoue waarde gekregen, omdat men er pas poorten voor de oorlogvoerende lan den door krijgen kan. Het scheen reeds lang in zeker soort zakenkringen bekend te zijn, dat die bewijzen voor geld te koop waren. In een bekend café restaurant te Rotterdam, dat door den oorlog opeens een vermaardheid heeft verkregen, die den eigenaar zeker niet tot schade is, wist men iemand aan te wijzen, die valsche paspoorten kon verschaf fen. Hij werd de valsche passenmaker genoemd. De ambtenaar A. was ge regeld bezoeker aldaar. Wilde men een valscb paspoort hebben, dan vroeg men maar aan den eersten den besten bezoeker of aan een kellner naar den heer van alle paspoorten. Deze regelde dan de zaak. De koopsom werd overeengekomen en aan het bewuste loket van het Bevolkingsbureau trof men dan den ambtenaar aan, die de zaak in orde maakte en het geld aannam. Aan de vreemdelingen werd een soort Hollandsche of Hollandsch klinkende naam gegeven en een be- volkingsregisterkaart werd gemaakt, waaruit moest blijken, dat men reeds verscheidene jaren in Rotterdam woonde en voordien elders gevestigd was, liefst in een land waar geen bevolkingsregister gehouden wordt en dus controle minder gemakkelijk is. Bij eventueel onderzoek werd dau door de Rotterdamsche overheid offi cieel verklaard, dat de houder van het. paspoort inderdaad Nederlander was. Groote sommen werden voor die bewijzen besteed; vaak honderd, ja zelfs tot vierhonderd gulden toe. Meer dan twintigduizend gulden moet aldus door den hoofddader ontvan gen zijn, die daarvan slechts een be trekkelijk klein deel aan zijn chef en medeplichtige afstond. Deze schijnt reeds vaak in finan- cieele moeilijkheden te hebben ver keerd, zoodat de verleiding hem te machtig is geworden. De andere be hoorde tot de sterk uitgaande- ge meente en had reeds lang de aan dacht op zich gevestigd door zijn leefwijze en zijn uitgaven. De buitensporige uitgaven, die hij zich veroorloofde, zullen ongetwijfeld wel hebben bijgedragen tot de ont dekking der feiten, die door een Deensche journalist en een redacteur van „De-Maasbode" aan h.et licht zijn gebracht. Op hel oogenblik der ontdekking was de burgomeester uitstedig. De zaak was hoogst onaangenaam voor den hoofdambtenaar van het Bevol kingsbureau, die bekend staat als iemand, die'zeer veel voor zijn per soneel doet en die de betrokkenen volste vertrouwen had ge schonken. Intusschen is er in het Bevol- kingsbureau een uitgebreid onder zoek ingesteld geworden naar den omvang van het misdrijf. I" een week tijds had men reeds ruim veer tig gevallen ontdekt, maar zeer waar schijnlijk zullen niet alle gevallen aan den dag gebracht kuruien wor den door de geraffineerde wijze, waarop de vervalschingen plaats Maatregelen zijn natuurlijk geno men, om een herhaling voor het vervolg onmogelijk te maken. Vliegongeluk. Het vliegongeluk, waarbij de luite nants Hofstee en Polis betrokken waren, heeft, blijkens htm verkla ringen, onder de volgende omstandig heden plaats gehad. Op een hoogte van 1200 a 1300 meter bemerkten zij, dat de motor haperde. Zij hebben nog getracht, tij dens de vlucht het euvel te verhel pen, maar toen daarvan do onmoge lijkheid bleek, besloten zij tot het doen van een noodlanding. Luitenant Hofstee had een terrein in het oog gekregen, waar hij zonder eenig be zwaar meende te kunnen neerkomen. Van een hoogte van 300 a 400 meters bespeurde de bestuurder evenwel plotseling een heg, waarvan de aan wezigheid hem op grooter hoogte ontgaan was, waardoor hij genood zaakt was, opeens een andere lan dingsplaats te kiezen. Hij heeft toen nog getracht, de machine in andere richting in veiligheid te brengen, maar deze begon in haar sterke da ling hevig te schommelen. Wat er in de laatste oogenblikken, even voorafgaande aan den val, ge schied is, weten dé officieren zich niet meer ie herinneren. Beide maken het thans heel goed. Luitenant Polis mag de volgende week in het ziekenhuis al een oogen blikje loopen, en ook de toestand van luitenant .Hofstee is zeer vooruit gaande. De patiënt heeft, behalve eenige aandoeningen,'die het gevolg zijn van inwendige kneuzingen, een gebroken dijbeen, waarvan de gene zing goed vordert. (N. R,- Gt.) Drama aan de grens. Men schrijft uit Gronsveld: De nieuwe grenswacht, sedert eeni ge dagen betrokken door z.g. „Neder landers", treedt buitengewoon streng en actief op. In den laten avond van Vrijdag beproefden een tweetal vrouwen en een meisje zich van België naar Nederland te begeven, in de buurt van Mesch, het bekende Nederland- sche grensdorpje, ten Zuiden van Eysden, waarlangs in Augustus a.p. de groote opmarscb van het Duit sche leger plaats had. Hoewel de vrouwen meermalen door de Neder- landsche soldaten werden aangeroepen, bleven zij doorloopen. Toen vuurde de soldaten, met liet noodlottig ge volg, dat twee der drie vrouwen werden getroffen. Twee harer vlucht ten op Belgisch gebied, doch daar zou het aangeschoten meisje, eon kind van 12 a 13 jaren, overleden zijn. De vrouw, die op Nederlandsch gebied was, werd door de soldaten Opgenomen en in den nacht, nadat haar de beste zorgen waren gewijd, per voertuig naar het hospitaal te Maastricht overgebracht. Daar heeft de ongelukkige nog slechts enkele uren geleefd-. Zij heet, Marie Nahon, is even 40 jaar oud, ongehuwd en wooude te Fouron le Comté. Een kogel had haar onder het hart ge- troffeu. Botter ove. stoom tl. Omtrent de in ons vorig nummer vermelde overstooming van een vischbotter verneemt de bericht gever van het Hbl. nog, dat de beide opvarenden zich tijdens de aanvaring in het vooronder bevonden. De op den voorsteven brandende lantaarn was voor den schipper van den trawler door de zeileD onzicht baar, terwijl het heklicht juist was weggenomen om te dienen bij het in halen der netten. De zoon van den schipper kon nog een stuk rondhout grijpen en bleef drijven, doch had veel hinder van den hond die op zijn nek was ge sprongen en zonder het te beseffen zijn eigen baas zou hebben ver dronken. De bemauniDg van den trawler zette onmiddelljk een boot uit om hem op te pikken. Naar het lijk van den vader is tevergeefs gezocht. Verdronken. De stoomtreiler Meadowa IJm. 116 is Zaterdag te IJmuiden uit zee terug gekeerd wegens het verlies van den matroos P. S. vaii Terschelling, die bij het aschwippen over boord is ge slagen en verdronken. Brutaal. In de Lange Viestraat te Utrecht ging Vrijdagavond een heer in de lunchroom aldaar wat eten, en liet een jongen onder belofte van een fooi, buiten op zijn fiets passen. Een militair had dit gezien en kwam oven later naar den jongen toe, duw de hem een dubbeltje in de hand, onder mededeeling dat die heer een broer van hem was, voor wien hij even per fiets een boodschap giDg doen. Hij zou dadelijk weer terug zijn. De jongen, deze truc niet snappen de, gaf de fiets aan den militair en deze er op van door. Even later kwam de eigenaar bij den jongen terug om zijn fiets in ontvangst te nemen, doch het kar retje met de pseud o-broer waren verdwenen. De onbekende „broer" rijdt nog en de eigenaar met de recherche zijn De Fancy-Fair. De opening. Zaterdagmiddag te drie uur dan had de officieele opening plaats. De verschillende geuoodigden en de ver koopsters waren te ruim halfdrie in de „Casino"-zaal aanwezig. Van den chaos van den vorigen avond was niet alleen niets meer over, maar alle tentjes, kiosken, kramen waren opgetuigd, geëtaleerd en versierd, klaar om koopers te ontvangen. „Casino" zelf was deftig aangedaan. Vóór den ingang prijkte eon smaak volle eereboog van groen, en bij den ingang stonden planten en bloemen (voor den verkoop bestemd), die van de zaal een -fraar lustoord maakten. En van overal lachten de aanlokke lijkheden den binnenkomende toe. Fraaie bloemenkiosken, keurig dames- handwerk, kindergoed, bonbons, koek en cake, speelgoederen, postpapier en boekon, galanterieënWij noemden het u reeds. En de verkoopsters ston den al gereed, maar eerst moest in de kleine zaal van „Casino" de ope ningsplechtigheid plaats hebben. Te gen drie uur begaven de genoodigden zich daartoe naar voren. Er waren verscheiden dames en heeren aan wezig wij merkten o.a. op de Burge meester, de heer Houwing, de kolonel Dell, hoofd van de landmacht, de Kapitein-plaatselijk adjudant Haak, die den Stellingcommandant vertegen woordigde, die zelf verhinderd was wegens uitstedigheid, Gemeenteraads leden en Wethouders, den Directeur der Rijkswerf, den Hoofdingenieur dierzelfde inrichting, en tal van ande ren, benevens, natuurlijk, de "comité leden, bijna allen met hunne dames. Namens den Vice-Admiraal, nam de heer De Ven, Voorzitter van het comité, het woord en sprak'als volgt Dames en Heeren. Als Algemeen Voorzitter van de Fancy Fair-Commissie is het mij een aangename taak U het welkom te mogen toeroepen. Het doet ons veel genoegen, dat U in zoo grooten getale aan onze uit- noodiging, om de opening van de Fancy-Fair bij te wonen, hobt gevolg gegeven, omdat wij daaruit mogen besluiten, dat hetgeon wij beoogen,, uwe volle instemming heeft, welke instemming wij op zeer hoogen prijs stellen. In het bijzonder waardeeren wij het, dat U, Burgemeester Houwing, de eerste gelegenheid aangrijpt om van Uwe belangstelling in het Steun comité te doen blijken. Willen wij in ons pogen slagen, Dames en Heeren, dan zullen wij in de eerstvolgende dagen zeer veel be langstelling, zeer grooten steun moe ten ondervinden. Welnu, dit ons eerste samenzyn op de plaats waar- de F.-F. wordt ge- houdfen, geeft ons allo hoop, dat wij zullen slagen. Wanneer wy zien, wat door de verschillende personen, die zich met de regeling hebben belast, is tot stand gebracht, dan zeg ik zeker niet te veel met de woorden: het dringt tot groote bewondering, tot groote dankbaarheid. Het zij my vergund U in herin nering te brengen, dat door den Pen ningmeester van het Steun-Comitó een paar maanden geleden noodkre ten werden geslaakt, omdat zijn geld middelen raakten uitgeput. In een vergadering van het Dage- lljksch Bestuur werd toen overwogen, op welke wijze hierin verbetering was te brengen. Door verschillende om standigheden waren de bijdragen der ingezetenen tot een bedenkelijk be drag ingekrompen. Eenzelfde oproep per circulaire, ala gehouden was in Augustus 1914, werd beter geacht uit te stellen tot in October of November, den aan vang van den wintertijd, waarin zeer veel noodig zou zijn en de menschen meer geneigd zijn tot steunen. Toch kon niet zoolang worden ge wacht om in den geldnood te voor zien en werd met het besluit om een subsidie aan het Gemeentebe stuur te vragen en om op den verjaar dag van de Koningin een bloem te verkoopen, tevens overeengekomen een F. F.,te houden. Het zij hier de plaats om hot Ge meentebestuur dank te brengen voor hot toestaan van een subsidie van f 1000, maar vooral zij hier onzen hartelljken dank gebracht aan de da mes en heeren, die zich met dien bloemenverkoop hebben belast. Op verzoek van het Dagelyksch Bestuur toog de Ijverige Secretaris, van de F. F., de heer Napels, aan het werk. Het mocht hem gelukken een zeer groot aantal dames en heeren bereid te vinden om te steunen. Wat door dezen is tot stand ge bracht zult U, wanneer ik geëindigd heb, kunnen aanschouwen. Dat dit met groote liefde vooron3 doel, en met respect afdwingenden Ijver en werkkracht is geschied, daar van zult U ik ben er zeker van de overtuiging met U nemen. Het kost mij dan ook moeite, woor den te vinden, die voldoende uit-, drukking geven aan de dankbaarheid, welke het Steun-Comité gevoelt en niet minder vrees ik enkelen te ver geten, wanneer ik allen, hetzij per soonlijk, hetzij groepsgewijze in die dankbaarheid laat deelen. Waar ik dan begin met aan allen, die steun hebben verleend, hartelijk dank te zeggen voor alles, wat zij hebben gedïthn en nog willen doen, wil ik toch een enkele uitzondering maken. Dan breng ik in de eerste plaats dank aan U, Mevrouw ten Cate, voor Uwe bereidwilligheid om als Eere- Presidente van dezeFancy-Fair te willen optreden, moogt U over tuigd houden, hiermede aan de Com missie een grooten dienst te hebben bewezen en wij twijfelen niet of een goed deel van het te behalen succes zullen wij aan U danken. Dank ook aan onzen Kere-Voor- zitter, den Vice-Admiraal Naudin ten Cate, voor het beschikbaar stellen van veel materiaal, waardoor wy, onder meer, vooral den tuin een goed aanzien konden geven. Dat wij, door liet beschikbaar stel len van materiaal, van U, mijnheer Westerveld, in Uw kwaliteit van Directeur der Marinewerf, groote welwillendheid ondervonden, stemt ons niet minder dankbaar. Grooten dank ook aan U, heeren De Graauw, Klopper en Kokelaar en aan allen, die U hebben geholpen, voor het enorm vele, dat door U is verricht, zy, die de overdekking van den tuin en de inrichting van Oud Holland zien, zullen met mij overtuigd zijn, dat door U veel werk, ja, laat ik dat tegenwoordig veel geliefde woord er voor plaatseD, want hier is het zeker op zyn plaats, reuzenwerk is gedaan. Dat wij met het in orde maken van den tuin gereed zijn ge komen, danken wy voor een groot deel mede aan de hulp van gemobili- Ingezonden Mededeeling. DE BOEKHOUDER. Wat is een inventaris 7 Hoe moet men een inventaris inrichten? Wat is een balans 7 Hoe richt men die in Wat is het verschil tusschen een inventaris en een balans? Reeds in No. 1 van „ONS STUDIEBLAD", Weekblad voor Boekhou den, wordt dit helder en duideiyk uiteengezet. Tevens wordt een inventaris en een balans ter uitwerking opgegeven. In No. 2 komen deze uitgewerkt voor. Ook met Handelsrekenen wordt in No. 1 begonnen.Prys van dit Weekblad f 0.50 per maand. Wy zenden No. 1 als proefnummer gratis en franco. A. F. 6. LEIDERITZ, D.H. SCHENK, de Clercqstraat 34, Amsterdam. Telefoon Zuid 4072. seorden, die, dank zij de medewerking van Kapitein Irish Stephenson, daar toe verlof kregen. Dank ook aan U, Directeur en Bestuur der Ambachtsschool en aan de heeren Besseling, Van der Ploeg en Meerholz, resp. directeur en lee raren dezer inrichting, die èn Uw kunst en we.tenschap èn Uw tyd in zoo groote ma(e ten dienste der Fancy-Fair hebt gesteld. De inrichting van de groote zaal zal de bewondering wekken der be zoekers. Dank ook aan U, heeren Bestuur- deren der verschillende muziek- en zangvereenigingen alhier, voor Uwe bereidwilligheid. Wij zijn er van over tuigd, dat de gelegenheid om bij het bezoek aan de Fancy-Fair tevens te kunnen genieten van Uw heerlyke kunst, zeer veel tot dat bezoek zal bijdragen. Dank ook aan de „Commissie voor inzameling en verkoop", met haar vol-ljverige Presidente, mevrouw De Boer. Hoewel wy overtuigd zijn, dat de verschillende personen, die iets voor de Fancy-Fair afstonden, reeds door de commissieleden zijn bedankt, wen- schen wy ook hier te wyzen op de groote medewerking, die ondervonden is. Tal van nuttige artikelen werd afgestaan, waarvoor wy zeer erken- teiyk zijn. Voor de inzameling ondervonden wij grooten steun van de padvinders. AandezeDen aan de dames-geleidsters brengen wij ook gaarne onzen dank. Dank aan de „Commissie voor opstelling en versiering", aan de ..Commissie voor den bloemenver koop" en aan de „Commissie voor verloting". Wy hopen dat het succes evenredig zal zijn aan de moeite en tyd, daarvoor besteed. Dank aan de heeren van de „Pers- commissie" en niet minder dank vooral aan de Pers zelve. Zonder de hulp van de pers, dames en heeren, wy weten bet allen, is iedere -onderneming, is elke poging ondenkbaar, wil de uitslag tot een goed resultaat leiden. Daarom breng ik de pers niet alleen dank voor de medewerking, die wy reeds onder vonden, maar vraag ik ook haar krachtigen steun in de eerstvolgende dagen voor het welslagen van het doel, dat wy beoogen. Dit is, dames en heeren, geld byeen te verzamelen, om steun te verleenen aan allen, die door de mobilisatie finantieel ge troffen worden; maar vooral aan die gezinnen, waar de kostwinner in militairen dienst is moeton gaan. Laat ons het niet vergeten, het is ook voor ons, dat hy de wapens draagt. Dank zy ook gebracht aan de heeren bloemisten en aan de heeren Polak voor hunne medewerking. Eu wanneer ik nu het laatst aan u, my'nheer Nypels, deü dank van het Steuncomité breng voor alles wat u hebt gedaan, dan is dat niet omdat ik den velen tijd en de moeite, door u gegeven, het minst acht, maar omdat ik meen, aldus in uw goest to handelen. Zoo wy slagen in ons pogen, dan zal dit voor een niet gering deel te danken zyn aan u, van wien het denkbeeld om een Fancy-Fair te houden, is uitgegaan. Dames en heeren, ik hoorde eens de volgende uiting van een liefdes verklaring: Ich liebe dir; Ich liebe dich; Ich liebe in dem dritten Fall; Ich liebe in dem vierten Fall Ich liebe ja in allen Failen; En om nu niemand te vergeten, eindig ik met een variatie op boven staande uiting: Ik dank den een, ik dank den ander, ik zeg u allen dank. Met de hoop op eon schitterend resultaat, verklaar ik de Fancy-Fair geopend. De officieele plechtigheid der ope ning was hiermee geschied en het niot-officieele nam een aanvang. De Kon. Marinekapel, in den Casino-tuin op het daar aanwezige podium ge zeten, opende met eenige keurige nummers, de dames en heeren, die reéds, zooals we zagen, in ongedul dige afwachting waren, vingen hun functie aan. En hóeZe hielden u aan de knoop uwer jas vast, zetten u den snoezigen voet dwars en met 42 centimeter-geschüt uit de monden praatten ze u allerlei zaken aan, waaraan ge in normale oogenblikken niet zoudt denken om ze te koopen. En toen om 4 uur de Fancy-fair voor het publiek geopend werd, werd het nog erger. Er werd gevischt, gehengeld, gewogen, gevent en ge veild, geschreeuwd en gemeesmuild, en de raadhuisbei luidde onrustbarend. Toch was, dien eersten middag, het bezoek niet overstelpend, en ook des avonds was het nog maar ma tigjes. De vrij hooge entréeprys, 50 cent, schrikte velen af. Zondags op den dag was die reeds gereduceerd lot 25 cent, doch de groote stroom bezoekers kwam eerst Zondagavond, toen men den prys op 10 cent had gesteld. Toen was het een gedrang en een geloop, op sommige plaatsen was er geen doorkomen aan. Vooral de vermakelijkheden moesten het „ontgelden"het eloctrisch visch- vermaak vond gereeden aftrek (vooral de dames hielden van hengelen), en de werpspelen hadden het druk. Het Comité wilde een schiettent inrichten, maai- in het geheele land waren geen kogeltjes te krijgen toen heeft i er maar een „vroolijke keuken" van gemaakt. Zoo'n vroolijke keuken, waar je voor een dubbeltje alles kapot moogt gooien. Al heel gauw moest de gansche stadsreiniging doorzocht worden, eri Zondagavond was er geen stukje gebroken goed meer, groot genoeg om geraakt te worden; alles was in gruizelementen. En de sibylle troonde in haar donker kabinetje, waar men de „waerheydt" dient en orakelde het wel en wee van de bezoekers, dat ze bang werden. En het rad van avontuur draaide en draaide, en het kon gebeuren, dat gij, met al uw deftigheid als erentfest burger, niettemin gedoemd waart den ganschon avond met een groote koek te biyven rondloopen Zoo vloeide, aanvankelijk traag, allengs in breeder golven, de stroom, die het aardsche slijk voerde in de golven der diepe bedding, welke het zal lijden naar den oceaan der barm hartigheid, die veel leed van dezen winter moet wegspoelen. Wy hebben nog niet melding ge maakt van de tentoonstelling van poppen en kunstnaaldwerk, die in een apart vertrekje is georganiseerd en die nog niet gereed was toen wy ons eerste overzicht schreven. Men vindt daar een keur van poppen in allerlei costuums en in allerlei grootte voor dames een lust om te zien. Maar vooral het kunstnaaldwerk en het kantwerk is prachtig. De Kon. Ned. Kantwerkschool in den Haag zoDd veel fraais, ook Belgische kant werksters, en verder stond de Kunst nijverheidsschool in Haarlem batik werk af. Onze stadgenoote, mejuf frouw Van Pienbroek, zond kant werk, en kantkussens, waarop de kant „geklosd" wordt. Wy zagen ook een prachtige, ragfijne gebreide shawl, z.g. Shetland's breiwerk, ter oplui stering i De hoofdpryzen in de verloting, een keurig buffet, een klok mpt coupes, een vuurscherm, een vulpen, etc. staan in een afzonderlyke stand geëtaleerd. Vermelden wij nog, dat het meeste geschonken is door zaken en parti culieren. Iets nieuws voor den Hel der zijn de conserven van de pas geopende fabriek, die aan het Ham burger buffet verkrygbaar zyn. lede ren avond is Iemand van de fabriek aanwezig om op de bereiding toe te zien. Bizonderiyk dient hier nog te wor den genoemd wy wezen er Is op het werk verricht doijr de heeren Besseling, Van der Ploeg en Meerholz, directeur on leeraren der Ambachtsschool, die de betim meringen en beschilderingen lever den der stands, en op het minu tieuze werk van den beer de Graauw, die de geheele inrichting van Oud- Holland gereedmaakte, tot het schil derwerk incluis. Ieder, die de poort doorgegaan is, die naar de kermis leidt, zal dit zorgzaam-afgewerkte stukje schilderwerk opvallen, dat zoo geheel de illusie geeft van een kasteel poort. Wy kunnen verder volstaan met aan hen, die nog eene opwekking Ingezonden mededeeling. Misschien maakt uw dagelijksch werk u ziek. Er aijn veel ambachten, die de nieren te veel inspannen. Sleept gij u naar en van uw werk, u afvragend wat die pynen in den rug, dat vermoeide gevoel, die hoofd pijn, duizeligheid en urine-stoornissen veroorzaakt? Misschien hebt gy aan een nier kwaal gedacht, maar vraagt gy uzelf af waarmede gy u te bulten zoudt gegaan zijn, dat uw nieren aange tast zijn. Welnu, vele ambachten die bin nenshuis moeten worden verricht, in gebogen houding, in wisselende tem peraturen, op vochtigo plaatsen, te midden van chemische stoften, of op schokkende voertuigeD, werken na- deeiig op de nieren. En wanneer de nieren eenmaal van streek zyn, komen zy niet van zelf tot rust. Gy kunt haar helpen door uw werk lichter op te vatten, door minder zwaar te eten, door alle buitensporig heden en zorgen te vermijden, door toe te zien dat gij voldoende lichaams oefening en rust krijgt, en door Foster's Rugpijn Nieren Pillen te ge bruiken. Foster's Rugpijn Nieren Pillen hel pen ontstoken en verzwakte nieren, en staan haar by in haar gewichtig werk, het filtreeren van het bloed. Zij verwyderen opgehoopt water bij waterzucht en voorkomen dat de urine de erin opgeloste vaste stoffen neerslaat, zooals by niergruis, nier steen en rheumatiek. Foster's Pillon dienen alleen voor do nieren en blaas zy kunnen volkomen veilig door ieder een, mannen en vrouwen, oud en jong, gebruikt worden. Te Den Helder verkrijgbaar bij Alb. ten Klooster, Keizerstraat 93. Toezending gesehiedt fr. na ontv. van postwissel f 1.75 voor één, of f 10. voor zes doozen. Eischt de echte Foster's Rugpyn Nieren Pillen; wei gert elke doos die niet voorzien is van nevenstaand handelsmerk. (58)

Heldersche Courant | 1915 | | pagina 1