HELDERSCHE COURANT VOORHEEN GENAAMD 'T VLIEGEND BLAADJE Nieuwsblad voor Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna FRANSCH,DUITSCH,ENGELSCH. No. 4530 DONDERDAG 14 OCTOBER 1915 43e JAARGANG Abonnement per 3 mnd. 65 ct, franco per post 90 ct., Buitenland f 1.90 Zondagsblad 45 52'/, 0.85 Modeblad 65 75 „1.00 Voor het Buitenland bij vooruitbetaling Loese nummers der Courant 2 ct. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag UITGEVER: C. DE BOER Jr. - HELDER Bureau: Koningstraat 29 - Interc. Telefoon 50 AdvertentiBn van 1 tot 4 regels (bij voorultbet.) 30 cent Elke regel meer 6 ct Ingezonden mededeelingen van 1 tot 4 regels 75 cent. Elke regel meer 15 cent AdvertentiBn op bepaald aangewezen plaatsen worden 26°/o hooger berekend. Groote letters en cliché's naar plaatsruimte. - Bewijs-exemplaar 2} oent Op pagina 4 van dit blad is opgenomen: 1. Iets over Snoeken. 2. Aan dame Mode. 3. Feuilleton, enz. DE WEEK. 12 October. In de geschiedenis der menschheid zijn herhaaldelijk korte perioden ge weest, waarin het einde aller dingen werd verwacht In het jaar duizend n. Chr., en toen woedde niet eens iets, op wereld-oorlog gelijkend I was zij immers zóó hevig, de generale paniek, de doodsangst., dat aardsch bezit door velen werd weggeschonken of -geworpen. In later tijden speel den weet men de kometen, vooral de langgestaarte, een zeer belang rijke rol. Zoodra de komst van een komeet werd aangekondigd, doken de ongeluks profeten op, die de men- schen deden huiveren door hun ver zekering, dat de komeetstaart wel haast een prik zou geven in ons arme planeetje, zoodat 't in zijn wenteling om de zon zou worden gestoord en geslingerd naar de bron van licht en warmte, ons menschen verbrandend gelijk lucifers in gloeiende haardEnkele jaren geleden, zal men zich herinneren, zijn we door do staart van een komeet met z'n allen gevaren. En ik weet zeer goed, dat er vrij wat angstig-aangelegden waren, die herademden, zich een pak van 't hart voelden lichten toen de dageraad gloorde na den vreeselijken nacht van den tocht door konieet- appendix. Toen werden de ADgst- meier's braaf uitgelachen. En 't is immers eene waarheid van psycbo- logischen aard, zielkundig axioma, dat zij, die in de „ure des gevaars" het meest-benauwdeangstgezicht trek ken, 't luidst jool-maken over ande- rer vreeze zoodra de roö van den rug isZóó zijn we nu eenmaal. Hildebrand heeft dat in zijn „Camera" zoo juist aangeduid, toen hij Pieter Stastok junior liet transpireeren dat zijn bril haast van den neus dreef onder het biljarten in aanwezigheid van den ijsolljken doordraaier Dolf van Brammen, maar zoodra ze goed en wel uit 't café waren, tegen neef Hildebrand liet zeggen, dat „er geen sterke spelers onder waren" Dr. Kuyper heeft in een van zijn „Standaard"-driestarren nu op zijn beurt gezinspeeld op de mogelijkheid, misschien zelfs waarschijnlijkheid, dat we aan den vooravond der voleinding staan. En dat wel, in verband met Matth. 24 vers 7, met het oog op de „seismografische tijdingen", gelijk dr. K. 't uitdrukte, of welde vele aard bevingen, in den jongsten tijd voor gekomen. Dat de sombere profetie op sommigen indruk zal maken: men kan er zeker van zijn. Anderen, luchtiger aangelegd en minder ontvankelijk voor dr. K.'s theologische bespiegeling, zullen zich allicht afvra gen, of de grijze hetman der anti revolutionairen misschien in mis troostige stemming was geraakt door de betuiging van „leedwezen", welke de Vrije Universiteit zich heeft ver oorloofd naar aanleiding van de wijze, waarop de heer Kuyper zich in 't openbaai- uitliet over de rechtsge leerde faculteit van zijn bloedeigen stichting Laten wij ons in deze vragen niet verder verdiepen. Wat de profetie betreft, ik heb in de laatste dagen een paar keer menschen ontmoet, die mij zeiden: „Welnu, wat heb ik jo voorspeld, een jaar of drie terug, toen die komeot in onze nabijheid kwam?Nu ja, men kan in zulke dingen niet dag en uur aan geven. Maar dht het een wereldramp aankondigde:- ddArvan hebt ge nu toch de proef op de som!" En ik gaf mij gewonnen. De groote ramp, zij is er, helaas. Het zij dan al of niet door toedoen van het hemellichaam, dat ons met zijn staart heeft beroerd. Dat er, ondanks al de misère van :ze dagen, nog menschen z|jn, die er levenslust en energie niet bij ver liezen, zou men bijvoorbeeld kunnen „illustreeren" door het geval van den 67-jarigen gepens. Indisch-ambtenaar, vader van vier artsen, die zich thans te Utrecht als med. student heeft laten inschreven, zijn oude liefde voor de medische wetenschap einde lijk bevredigend. Gelukkig is de levens moed nog niet de wereld uit. Maar zeer zeker hebben wij allen nu 'n extra-dosis geestkracht noodig om er 't „goed humeur" in te hou den. Ónder de vele profetieën, waarop we thans vergast worden, behoort ook dezen, dat de winter 1915-'16 een soort van pendant, tweede editie zal worden van die in 1814, dus een eeuw hèr, toen de adem den mensch bij de lippen bevroor, naar de legende wil-Wanneer ons een dergelijke vorst-periode te wachten staat, dan zal de samenwerking, de offervaar digheid buitengewone afmetingen moeten krijgen, willen we heelhuids door de crisis komen. De firma Stork, te Hengelo, heeft een goed voorbeeld gegeven, door haar personeel loon-toeslag te geven. En dat exempel zal overal waar 'fc slechts even mogelijk is, navolging dienen te vind6D. Het Departement van Landbouw, Nijverheid en Handel blijft z'n best doen, maar met 't stellen van maximum prijzen komt men er niet!... Voor de kleinere Middenstanders wordt de toestand steeds moeilijker. Het stop-zetten, bij gebrek aan grondstof, van de textiel-fabrieken bij Gronau ia een yan de allerjongste jobstijdingeneen paar-duizend Nederlandsche arbeiders te Enschedé e.a. raken daardoor tijde lijk broodeloos. In den „strijd op leven en dood", thans door de machtigen der aarde gevoerd, behoort het uit- hongerings-systeem tot de gelief koosde middelen, waarmee de „mo derne beschaving" het bloedige spel poogt te winnen. En de arme neu tralen, door de mobilisatie-noodzake lijkheid reeds uitgeput, zijn mede het ongelukkige „kind van de rekening". In hoever de crisis grooten invloed zal hebben op hetgeen de naderende Sinterklaas-tijd onzen winkeliers zal in het laadje brengen, moet nu blijken, 't Is te hopen, dat zekere zotte „mode" van oorlogs-zuinigheid te betrachten óók door hen, die zich vol-op de weelde van „normale Sinterklaas- inkoopen" kunnen veroorloovec, den toestand voor vele Middenstanders niet nog Z3l verergeren. En wat zeker in deze dagen vooral te hopen is, dat zij, die ruim bij kas, en meer dan dit, zijn, zich zullen her inneren, hoe contant betalen, den leverancier niet op z'n geld laten wachten, thans een plicht is, waarvan 't verwaailoozen 't karakter van een zedelijk misdrijf, ik durf den harden term ten volle handhaven!, kan aannemen voor den kapitaal-krachtige, die 't zich meent te mogen veroor loven Naast de nauwgezetten eu de offervaardigen heeft men, ook en vooral in dezen tijd, tal van geweton- loozen. De smokkelaars, de passen- vervalschers, de legioenen inbrekers; de onbeschaamde rekels, die in Utrecht en elders op buit azen, antieke kost baarheden pogen in te palmeo, en tal van verdere categorieën. Met kreten van luide verontwaardiging wordt over hen gesproken, 't Ia best en alleszins begrijpelijk. Maar 't ver- grooten, verzwaren der vele Midden stands-zorgen, nu drukkend, door nalatigheid of hoovaardtj van extra- antipathieke soortzeker, geen artikel in het Wetboek van Strafrecht kan dit treffen. En toch"... Ingezonden Mededeellng. De veertig jaren. Alle vrouwen gaan den veertig jarigen leeftijd met angst te gemoet. Dat is koketterie, zult gij zeggen. Neen, de vrouw is angstig omdat zij weet dat weldra het onverbiddelijke tijdstip nadert waarop storingen zich voordoen die kenteekenen zijn van een ingrijpende verandering in haar be staan. Van daar komt haar zwaar moedigheid en haar angst. Reeds on dervindt zij hoofdpijnen, zenuwpijnen, flauwtes, opstijgingen. Haar eetlust is zeer verminderd en zij is zeer zenuw achtig. De vrouwen moesten niet angstig zijn. Indien zij haar bloed rijk en zuiver kunnen houden, kunnen zij dit gevaarlijke tijdperk van den kri tieken leeftijd trotseeren zonder dat zij behoeven te lijden. Het gebruik der Pink Pillen zal haar helpen haar bloed in een staat van rijkdom en zuiverheid te onderhouden en haar zenuwstelsel versterken. Men moet niet wachten met de Pink Pillen te gebruiken tot de storingen zich voordoen. Men neme bij voorbaat de Pink Pillen, dat is voorzichtiger en dat verhindert de komst der onge makken die met die storingen samen gaan. De Pink Pillen zijn verkrijgbaar a fl.76 per doos, en f9.— per doozen bij het Hoofddepöt der Pink Pillen, Dacostakade 15, Amsterdam voor Helder en Omstreken bij ALB. TEN KLOOSTER, Keizerstraat 98 en H. W. ZEGEL, Kanaalweg 63 te Schagen by J. ROTGANSte den Burg (Texel) bij T. BUIS en verder bij verschillende Apothekers en goede Drogisten. De Staatsmachine is in vollen gi schoon dan vooralsnog niet „voor ieder zichtbaar". De Parlemeuts- sectiën werken „full speed". Na de behandeling, in 't openbaar, van de O vergangsbepalingen-Auteurswet, de Goudexploitatie in Benkoelen, zal het Lagerhuis vermoedelijk even rust houden. Om dan te beginnen met de Indische Begrooting en het Eeds- wetteke-toernooi, de campagne in te gaan, waarvan praeses Borgesius in 't jongste zittdnbje naar waarheid getuigd heeft, dat zij „eene drukke" zal worden. De „tin-perkara" van minister Pleyte, - die 25.000 blokken tin, in ruil voor aniline, aan Duitsch- land zou hebben verkocht, is het allernieuwste „appeltje" op den par lementairen disch, dat de Kamer met de „groene tafel" zal hebben te schillen. En sommigen voorspellen, dat deze appel misschien „taaier" zal blijken te wezen, dan die, welke geschild werd bij gelegenheid der interpellatie-Van Vuuren over de Indische Begrooting der 62J millioen. Met groote spanning wordt uitge zien naar de ontwerpen-Treub tot wijziging van de Verzekeringswetten- Talma. De geneeskundige hulp in de ziekte-verzekering opgenomenonge veer zelfbestuur voor de arbeiders bij de ziekte- en invaliditeits-verzeke- ring. Zóóveelste voorspelling, pas ge daan Zou 't waar zijn En zoo ja: hoe zal dan Exc. Treub, - bij een deel der Linkerzijde, met name de groep-Tydeman (om van Rechts niet eens te gewagen) steun vinden?.. Wat zal uit den komenden strijd, de naderende botsing, den geweldigen te wachten „cboc des opinions" op 't Binnenhof voortspruiten? Bange, zwoele, veelbewogen dagen voelen wij allen zijn op kom3jt. O, die vroeselljke, langgestaarte komeet van drie jaar geleden Mb. Antonio. DE OORLOG. De officleele legerberiehten van 11 en 12 October. Van het Westelijk front. Het Fransche bericht van den Hen geeft aan dat nieuwe vorderingen werden gemaakt in de streek van Souchez. Op de heuvels in de richting van la Folie gingen de Franscben eveneens vooruit. Hier namen zij 100 man gevangen. In Champagne werd bij Tahure opnieuw terrein gewonnen in N. rich ting. Z.O. van het dorp werd een Duitscbe versterking in zyn geheel genomen. 108 man werden gevangen genomen. Op verschillende punten van bet front hadden vrij hevige artillerie-gevechten plaats. In het bericht vau den 12en wordt slechts medegedeeld dat by Souchez de gevechten voortduren. Het aantal gevangenen werd met 50 vermeer derd. B() Reillon artillerie-gevechten. Het Duitsehe legerbericht van 12 dezer deelt mede, dat de aanvallen der Franschen op de loopgraven bij Loos en ten N. van Atrecht voort duurden. Op het front bij Souchez ondernamen de Franschen aanvallen welke alle afgeslagen werden. Er wordt echter aan toegevoegd, dat de vijand erin slaagde op twee „kleine" ilaatsen de Duitsehe linies te bereiken. )e aanvallen welke de Franschen in Champagne ter weerszijden van Tahure ondernamen, worden als af- i gemeld. Nergens slaagde de vijand erin terrein te winnen. Van het O o s t e 1 Ij k front. Het Russische legerbericht van den 12en geeft aan, dat by Dunaburg de Duitschers hunne hardnekkige aan vallen voortzetten. De Russen deden dit eveneens en wisten voordeelen te behalen. De door de Duitschers veroverde stelling b(j Garboenowka werd door de Russen hernomen. Z.W. van de stad werden de Duit schers uit hunne loopgraven verdre ven. BU de achtervolging veroverden de Russen een vijandelijke linie. Aan beide zijden van den spoorweg Sar- Kowel trekken de Duitschers op naar de Styr. Er hadden verschillende ontmoetingen plaats waarbij de vijand zware verliezen leed door het moord dadig vuur der Russische artillerie. Op den linkeroever van de Styr, bij Kolki, werden hardnekkige gevechten jeleverd. De derde linie der Duitsehe "oopgraven viel in handen der Rus sen. Z.O. van Kolki werd het O. deel van het dorp Tsjernisje bezet. Ten W. van Derasjno werden de vijande lijke aanvallen afgeslagen. Een later bericht maakt melding van het indrukken van het vijande lijk front aan de Strypa. 2000 man en 60 officieren zouden zijn gevan gen genomen 4 kanonnen en 10 ma chinegeweren werden veroverd. De gevechten duren nog voort. Het Duitsehe bericht van den 12en meldt het bestormen der Russische stellingen bij Illuxt (bij Dunaburg) waarbij 8 officieren eu 367 man vangen genomen werden. Voor het overig deel van het front wordt de toestand als overanderd aangegeven. In het Oostenrijksche communiqué wordt ovenwei medegedeeld dabfde Russen in de streek van Boerkanof drie aanvallen ondernamen, welke alle afgeslagen werden. Een vierde aanval werd daarop door de Russen ondernomen. De gevechten duren nog voort. Aan de Korminbeek vielen de Russen eveneens aan, doch zonder succes. Van het Z u i d e 1 ij k front. Het Italiaansche communiqué van den llen maakt melding van aan vallen tusschen Brenta en Adige welke de Italianen in staat stelden de vijandelijke werken te vernielen en gevangenen te maken. OphetKarat- plateau werden eveneens vorderingen gemaakt. Het Italiaansche bericht van den 12en spreekt van het afslaan van Oostenryksche aanvallen ten O. van Vermegiiano en bij den Monte Sei- Busi. Deze aanvallen werden vooraf gegaan door geweldige beschieting der Italiaansche stellingen. Vorderingen werden gemaakt aan de boven Valdassa. (Tirol.) Het Oostenrijksche communiqué geeft de toestand als onveranderd aan. De Balkan. Van het Servische gevechts terrein Datum 10 dezer werd uit Nisj meld, dat bij de Servische stellingen van Anatema, ten Z. van Ram hard nekkige gevechten geleverd werden. Alle aanvallen werden afgeslagen. Tusschen de Mlawa en de Morawa gingen de Serviërs tot den aanval over en slaagden er zelfs in de Duit schers van den Donau oever to ver drijven, 4 houwitsers en 4 machine geweren werden veroverd. Volgens een Engelsch bericht wer den twee Donau-monitors in den grond geboord. Een ander bericht uit Ni§j meldt dat de Duitschers aan de Drina een nederlaag geleden hebben. Nadere bij zonderheden ontbreken. Een Engelsch bericht van den 12en meldt dat de Bulgareu den llen den aanval op Servië zijn begonnen. B(j Kani-Bogas, (een pas op de Bulgaar- grens, 30 K. M. ten Z. van Zajecar), vielen twee divisies de Ser viërs aan. Ook aan de grens ten Z. van Pirot vielen de Bulgaren over een groot front aan. Alle aanvallen werden af- Ingezonden Mededeellng. HERMAN NYPELS - HELDER. Heeren Regenjassen, in gummi en waterproof. Van af f 17.00. Nieuwste kleuren en modellen. wel troepen te Saloniki ontscheept, doch zij worden daar bijeengehouden, terwyl slechts kleine afdeelingen het binnenland in gaan. Troepentransportschip Het Duitsehe bericht van den 12en geeft aan dat de aanval der Duitsehe troepen goeden voortgang maakt. De vesting Semendria werd den llen door de Duitschers genomen. In het Oostenrijksche communiqué wordt gemeld dat de aanvallen plaats hebben ten Z. van den Donau, de Save en aan den beneden-Drina. De Servische verschansingen ten O. van Belgrado werden vermeesterd en drie kanonnen en een zoeklicht buitge maakt. Aan de grens van Montenegro en Herzegowina vonden schermutselin gen plaats. B u 1 g a r Ij e beeft den aanval op Servië niet uitgesteld. Naar het schynt wil het door zijn offensief zoo spoedig mogelijk de verbinding zoeken met de centralen, welke van uit het N. Servië binnenvielen. Wat verder het doei is, kan nog niet uit gemaakt worden. Voor de hand ligt de veronderstelling dat men zich eerst zal trachten meester te maken van den spoorweg Belgrado-Nisj- Pirot, om zoo de verbinding te heb ben van Oostenrijk met Bulgarije en Turkije. Berichten uit Sofia maken melding van do stemming ia Servië, welke hopeloos is. Do hulp der Entente komt te laat. Daarentegen geven berichten uit Londen den toestand van Bulgarije als uiterst kritiek aan. Volgens deze be richten dreigt de ontevredenheid over de Duitsehe politiek en die van den koning en zijn ministers tot uitbar sting te zullen komen. Toen de ge- zauten der mogenheden uit Sofia ver trokken passeerden zij verschillende treinen met soldaten. Deze begroetten de gezanten met geestdriftige toejuichingen en ver klaarden niet tegen Rusland te willen vechten. Te Varna zijn reeds S Duitsehe onderzeeërs aangekomen. Nog 3 wor den verwacht, zoodat het eskader in Zwarte zee uit 11 booten zal bestaan. De houding van Griekenland. In de Grieksche kamer kwam de houding van Griekenland ter sprake. Er werd medegedeeld dat meri voor- loopig bij de gewapende neutraliteit zou blijven, doch dat de gebeurte nissen op den Balkan met groote belangstelling gevolgd worden. Naar deze verdere gebeurtenissen zou zich de verders houding van Griekenland Na den Minister-president sprak Venizelos, welke als zijn meeningte kennen gaf dat Griekenland, ook zonder verdrag met Servië, een oorlog met Bulgarije moest voeren. De vraag is niet of Griekenland hiertoe moet overgaan, maar wel wanneer men den oorlog moet beginnen. Bul garije moet vernietigd worden, want als Bulgarije Servië overwint, zal het de hand naar Griekenland uitsteken en dit zal dan de ondergang van het Hellenisme zijn. Door Venizelos werd verklaard, dat de Entente beloften had gedaan welke neerkwamen op een teruggave der twaalf' eilanden en van Cyprus. Van de Centralen moest men trachten gelijke vergoedingen te verkrijgen, en .een waarborg verlangen voor de territoriale integriteit van Grieken land, niet alleen gedurende den oor log, maar ook voor een daaraanv tijdperk van 12 jaar. In de Kamer kwam ook de kwestie van het geheime tractaat .tusschen Bulgarije en de Centralen ter sprake. De Min.-Pres. gaf als zijn meening te kennen, dat dit verdrag niet bestond. Daarna werd er niet meer over sproken. Een motie van vertrouwen werd niet in stemming gebracht. Een later bericht meldt, dat de aanval van Bulgarije op Servië, in Griekenland levendige belangstelling wekt. De landing te Saloniki. 'Volgens een bericht- uit Weenen, zouden reeds 20,000 man te Saloniki geland zijn. Deze vormen te zamen de divisie Bailloud. Deze zouden dadelijk naar Servië vertrekken, doch op het laatste oogenblik kwam een tegenbevel. Volgens dit bericht moet de troep slechts dienon als gaugmaker voor het Grieksche leger, en denken de Entente-mogendheden cr niet aan de eigen troepen op te offeren. Een Engelsch bericht van den 12en meldt dat de verbondenen hun plan nen gewijzigd hebben. Er worden nog Athene, 9 Oct. De kapitein van het Grieksche stoomschip „Patris", rap porteert, dat hij eergisterennacht een draadloos verzoek om hulp had ont vangen van het Fransche troepen- transportschip „Sambliu Haver", dat door een Duitsehe duikboot getorpe deerd was op ongeveer 100 zeemijlen ten Oosten van Malta en nu met meer dan 2000 Al gerij nschc fuseliers aan boord in zinkenden toestand ver keerde. Toen de „Patris" de plaats van het onheil had bereikt, was hot stoomschip met alle troepen, die zich aan boord bevonden, reeds gezonken. Aan Engelsche torpedobooteD, ge- lukto het nog slechts 90 man, grooten- deels go wonden, te redden. De „Samblin Haver" was op weg naar Mudros. De duikboot- en mljnoorlog. Het Engelsche stoomschip „Hali- zones", groot 5000 bruto ton, is in den grond geboord. De bemanning is gered. Het Duitsehe kolenschip „Gutuine", groot 3000 ton, is bij Olant (Zweden) en het Duitscbe ertsschip i„Nioodemia" is eveneens aldaar, in den grond ge boord. De bemanningen zyn vermoe delijk gered. Van den oorlog in de lucht. Parijs, 12 October. Toen de strijd in Champagne op 26 September op hevigst woedde, z(jn een jong waarnemer en een vlieger opgestegen met het doel een spoorwegstation achter de Duitscbe linies te vernieti- Plotseling kwam een groote, snelle Duitsehe luchtkruiser, van twee motoren voorzien, uit de wolken te voorschijn. De beide Franschen vielen hem zonder dralen aan. Kogels floten door de ruimte. Het machinegeweer haperde. Duik, duik, schreeuwde de waarnemer tot den bestuurder en boog voorover. De Duitschor gaf geen krimp en cirkelde om zyn togén- stander heen. Belemmerd door het gewicht van 90 bommen, verdedigde de waarnemer zich zoo goed en kwaad als 't ging met zijn karabijn. Inziende dat een snelle noodlanding met de bommen noodlottig zou worden, be sloot hij de ontploffingsmiddelen over boord te werpen. Juist had hij zijn gevaarlijk werk volbracht, toen een cogel hem in den rug trof. Onmiddel lijk daarop drong een tweede kogel hem in den pols en een stuk van den schroef trof hem in 't oog. HU beet op de tanden en hield zich goed. Do bestuurder bleef voorovergebogen. De machine kreeg opeens een stoot. .Ik ben door een kogel In do maag getroffen!" riep de bestuurder. Ze konden nu de helmen beneden zich onderscheiden. Zouden ze lu de vij andelijke linies neerstorten? Neen,'t zyn Franschen, zeide de bestuurder. Toen zij vielen, leunde de waarnemer voorover en nam hot stuutwerk over. Zij landden binnen de Frausche linies. Beiden waren deerlijk getroffen, doch zjjn het te boven gekomen. Degene- raai wenschte hen geluk en droeg hen voor 't legioen van eer voor. Uit Italië. De correspondent van de Vossi- sche Ztg. te Lugano schrijft: Nadat do Italiaansche pers maanden lang het volk heeft misleid en gezegd, dat de Midden-Europeesche mogend heden verloren waren, dat de veld tocht in het Oosten een overwinning beteekende van de Russische terug tochtsstrategie, dat in het Westen het groote offensief maar had te be ginnen om het uitgeputte Duitschland uit Frankrijk en België te verjagen heel te overwinnen, dat Kon- stantinopel nog slechts enkele dagen tegenstand kon bieden, dat aan het Italiaansche fiont schitterend succes werd behaald, dat de Balkan volkeren met hun legers binnenkort zich de Entente zouden aansluiten kent zij plotseling de verschrikkelijke juistheid der plannen van den Duitsch- Oostenrljkschen generaion staf, en ziet de onvermijdelijke uitwerking met ontzetting aan. Zij spreekt voor den eersten keer de waarheid, of een deel der waarheid. We zullen het nog beleven, gaat de correspondent voort dat dezelfde pers, die tot den oorlog aanspoorde en de leidende mannen ophemelde, hen zal aanval len, die hun medeplichtigen z|jn, en dat in Italië, waar de regeering en pers, en niet het volk, den oorlog hebben afgedwongen. Bij deze stem ming is het begrijpelijk dat men de samenkomst van het parlement met ongerustheid tegemoet ziet. Ingezonden Mededeeling. Wilt gij een of meer dezer talen leeren, vraagt dan proefnummers aan van „Ons Studieblad", Weekblad voor zelfstudie. Prya per maand eu per taal f 0.35. Zelf kunt gij Uw werk corrigeeren. U bestudeert bijv. de eerste los en beantwoordt daarna de opgaven. De beantwoording dier opgaven vindt U in het tweede nummer; benevens nieuwe opgaven en vragen. Geen porto kosten. Vraagt proefnummers. A. F. 9. LEIDERITZ, 0. H. SCHENK, de Clarcqstraat 34, Amsterdam. Telefoon Zuid 4072. visschende waren. Nog drie loggers waren in onze nabijheid: DeRuyter MA 47, Afhankelijkheid MA 32 en Saturnus SCH 132. Het zal 's nachts ongeveer 3 uur geweest zyn, dat wij op eenigen afstand een knal hoorden, die ons evenwel niet ongerust maakte. Bij het aanbreken van den dag zagen wij evonwel op een mijl of vijf westelijk van ons vaartuig de MA 47 in zin konden toestand verkeeren. Na met den meesten spoed de netten inge haald te hebben, begaven wy ons naar den zinkenden logger en zagen wij een sloep van den logger Saturnus SCH 132 langszij liggen, die de aan boord zijnde menschen overnam. Wy zagen daarop den logger Afhankelijk heid MA 32 naderen, die de geredden uit de slo9p overnam en de thuisreis aanvaardde. Wy praaiden daarna de SCH 132 en vernamen van hen on geveer het volgende: Ook zij hadden des nachts een ontploffing gehoord, doch heviger dan wij en vreesden, dat een mijn in ons net tot ontploffing gekomen was. Later bleek, dat die vrees ongegrond was. Wij zagen op eenigen afstand gedurig stakelen en meenden, dat dit van visschende loggers afkomstig was. Toen het daglicht aanbrak, zagen w(j de MA 47 in zinkenden toestand, waarop v/lj onmiddellijk een boot uitzetten om hulp te verleeuen en spoedden ods naar den zinkenden logger. Langszij gekomen vernamen wo, dat de logger te ongeveer 3 uur door een mijn getroffen was. Een hevige schok werd gevoeld, waardoor 5 man overboord werden geslagen, van wie we er geen hebben terugge zien en die dus vermoedelijk ver dronken zijn. Een man werd door den schok zoo hevig tegen het dek geslagen, dat hij terstond dood was. Wy namen daarop de zeven; overle venden alsmede den doode in den sloep en gaven allen later op verzoek over aan den logger MA 32, die daarop de thuisreis aanvaardde. Wij zochten den omtrek af, bleven zooveel mogelijk in de nabijheid kruisen, doch zagen van de 5 over boord geslagenen niets meer. Tegen 10 uur in den morgen zagen wij den logger MA 47 zinken. Toen het donker werd en de kans om nog iemand te redden verkeken was, aanvaardden ook wij de thuisreis. Te Maastricht zijn Maandag avond vier Russen uit Belgi* aan gekomen, die bij Geulle over de Maas gezwommen z(jn. Zij werden naar Rotterdam opgezonden. BINNENLAND. Logger vergaan. Omtrent het vergaan vau den logger MA 47, worden nog de volgende bijzonderheden uit IJmuiden aan de „N. Rott. Crt." gemeld: Schipper C. van der Bent van den logger de Vrouw Johanna KW 130 meldt omtrent het ongeval den logger De Ruyter MA 47 overkomen nog het volgende Het was ongeveer op 54°.55 N.B. en S°.10 O.L., dat wij in den nacht van Vrijdag 8 op Zaterdag 9 October Van den Razenden Bol. Het „Handelsblad" bevatte voor eenige weken de legende van het „Meisje van Volendam". Vele, mis schien wel alle plaatsjes langs onze kusten hebben zoo haar overleverin- gonwie kent niet de geschiedenis van het VrouwIje van Stavoren? Thans vinden wo in het blad de overlevering van het Heldersche mi rakel, de geschiedenis van den Razen- den Bol. Het verhaal is te aardig om aan onze lezers te onthouden, daarom volge het hier Er was daar eens een visscher, die dagelijks zyn armelijk schuitje het Marsdiep opstuurdehij was ijverig en sjouwde bedrijvig met de netten, maar met vangen wilde het niet luk ken. Toch had hij daar thuis, in Huis duinen, zijn gezin, waarvoor by moest zorgen. Hij was een vroom en ernstig mandaarom was het wel jammer, dat hst hem niet wat meer meeliep met de vischvangst. Omdat hij zoo zoo vroom was, meende hij ten laatste, dat het mis schien wel de Duivel zelf was, die hem dagelijks dwars zat. En op dien zekeren dag, dat hij zijn wrevel niet njter baas was, riep bij het hard-op, zoodat zijn stem schalde over het water, toen hij z'n netton weer leeg had opgehaald: „Ik wou, dat de Duivel Zijn zin behoefde hy niet eens te voltooien, - want in vroegere tijden liet de Duivel zich eerder ontbieden dan den menschen, die hem riepen, soms lief was. De Huisduinsche visscher zat ten minste met de onverwachte komst verlegen. „Heb-je me geroepen?" vroeg de Duivel, op z'n typisch duivelsche manier, al wist hij heel goed, dat de visscher om hem geroepen had. - „Dat ia te zeggen probeerde de visscher zich er uit te jokken. Maar op dat gebied behoefde hij niet bij den Duivel aan te komen. Die bad hem dadelyk in z'n zwak te pakken. Hij zat op het voorsto puntje van dc visschersschuit, alsof h(j zijn leven lang nooit anders gedaan had dan pietermannen vangen. - ,'t Gaat beroerd met je vangst, nietBiecht 't me maar open hartig." En dadelijk viel de visscher door de mand, kwam er voor uit, dat het hem dag in dag uit met liep. ,'k Zal je beipeu I" troostte is 1 zetten. Duivel„je hebt me geroepen, nu zal ik je ook toonen, dat ik beter ben dan m'n reputatie." Hij stelde den armen visscher voor, dat zij een overeenkomst zouden aan gaan: in de eerste tien jaar zou de visscher elk net, dat hij uitwierp boorde-vol met visch ophalen. „Eu wat moet ik in ruil daar voor geven?" vroeg do visscher, die genoeg van den Duivel had gehoord om te weten, dat die niets voor niet3 deed. De Duivel trok een satansch gezicht, zooals slechts de Duivel trek ken kan: „Ik vraag, na afloop van die tien jaar, op deze zelfde plaats, niets anders dan je ziel". En de Satan lachte op dit oogen blik met zoo'n onschuldig, engelachtig lachje, hij speelde zoo achteloos mee zijn bokspoot over boord, dat de vis scher net een heel billijken prijs vond. Over tien jaar IWat 'n tijd en wat was bovendien een menschen- ziel waard! Meteen verdween de Duivel, en toen de visscher ook tegelijk zijn netten ophaalde, kon hy de vangst bijna niet binnen boord sleepen, zoo vol zat bet met visch. Tan dien dag af bracht hij dagelijks rijkste vangsten thuis. Het ging hem voor den wind; hij werd de rykste visscher van Huisduinen, en z|jn kleine schuit moest hy verwis- den voor een grootere. Dit ging aldus, jaar op jaar, dat het 'n lieve lust was. Maar toen de jaren van het con tract begonnen op te schieten, zat de vi«3cher toch wel eens te tobben wat het aanstonds moest worden, als de tien jaar, die de Duivel hem be loofd had, om zouden zijn, en de S3tan weer in het Marsdiep zou ver schijnen op de afgesproken plaats/ om de verkochte ziel van den visscher op te elschen. En onze visscher begon hoe langer hoe meer te tobben bij het naderen van den vervloekten dag. 't Maakte hem ziek en ellendig; zelfs de ryksfri vangaten konden zijn angst niet meer verdrijven. Toen sprak hij er op zekeren dag met den pastoor over. Dat was een vroom man; bovendien was hij ook een schrander man. Hij lachte fijn tjes, maar natuurlijk met een heel ander soort lach dan indertijd de Duivel gelachen had; en hli sprak: „Ziehier, neem dit beeldje van onzen Heiland; wanneer je het don Satan voor houdt, zal hy zijn rechton op je ziel prlis geven". Op den fatalen dag zeilde de vis scher in zijn groote mooie boot het Marsdiep uit, naar de plek, waar hy, tien jaar geleden, zijn eerste ont moeting met den Duivel had gehad. Nauwelijks had hy zijn netten uitge worpen, of daar zat de Duivel al op de plecht van zijn schuit. „Hier ben ik weer," sprak hy met z'n duivelsch lachje, „ik heb mo aan mijn afspraak gehouden en je dagelyks volle netten bezorgd. Waar is nu je ziel?" „Hier zit mijn ziel in," ant woordde de visscher. Eo hij hield den Satan het Heilands beeldje voor. Toen gebeurde het, zooals de pastoor van Huisduinen gezegd had. De Duivel proeste en nieste, alsof hij door tien verkoudheden tegelijk werd bezetenen bij grijnsde mot z'n leelykste snuit, en met zyn boks poot stampte hlj.woedeudopbetdek. Maar uithouden kon hy het toch niet op de.schuit; eu met één sprofig was hy in zee verdwenen. Eeu vies luchtje van brandend pek en smeulenden zwavel drong den visscher in z'n neus, maar veel tijd besteedde deze niet, om een onder zoek in te stellen naar dit helscho atanbje. Hy had reeds het roer om gegooid, eD stevende met volle zeilen op den wal aan. Achter hem, op de plek, waar hjj tot tweemaal toe een ontmoetiDg met den Duivel zelf had gehad, bleef het zeewater echter woedend kolken en borrelen. Maar de visscher was wel zoo verstandig, niet achter zich te kijken. Hy keek in het geh6el niet meer om. Zoodra hy den voet aan het strand zette, maakte hy, dat hy het land in kwam. En aan de kust of op zee vertoonde hij zich nooit weer na dien dag, om dat hij zyn verdere leven ging boeren van zyn in de afgeloopen tien jaar verdiende geld. De plek van samenkomst tusschen den Duivel en den visscher bleef voortaan echter steeds even roerig. Buiten Huisduinen, ver uit de kust, naar het noorden heen, wanneer men op het uiterste puntje van Noord- Holland staat, is echter die duivelscbe plek nog altyd te zien. En als het zee-YOlk er heen wyst.' spreekt men van den Razenden Bol, omdat een vroom zeeman den naam van den Duivel liever niet uitspreekt want je kunt nooit weten, of de Satan t na al die lange, lange jaren nog niet vangst altyd op een duivelachen streek loert, om het den visscherman betaald te

Heldersche Courant | 1915 | | pagina 1