Laatste berichten. AGENDA. Witte Bioscoop, Koningstraat. Hoofd nummer: „De Zonden der Vadoten". Cinema Palace, Binnenhavon. 2 Hoofd nummers 1. „De noodlottige voorspel ling". 2. „Een liefdesavontuur van Du Bary". Eerste Heldorsche Bioscoop, Kanaal weg 112. Hoofdnummor: „Gajus Jullus Cao- sar". De groote veldheer eD keizer. Bioscoop „T.A.V.E.N.Ü.". Spoorgracht. Hoofdnummer: „De dubbole roof. 9 Oct. Tooneelvereeniging „T.A.V.E.N.U.". Op voering van„Hot Offerlam" in „Casino", 8 uur. 0 en 2t Oct. Specialiteiten-gezelschap in MARINE EN LEGER. \j beschikking van den minister van marine en J. G. van den Berg met 16 dezer reep. aan boord Hr. Ms. wachtschip te WilJomBoord on Geldorland; officier van administratie 2de klasse D. Pot- bpven, G. J. Jóbsis en H. J. Eenhoorn 16 dezer rosp. aan boord Hr. Ms. wachtschip te'Willems- uurd. Koningin Emma on van Galen; officier van administratie 2de klasso C. A. Huysman 18 dezer b(j de marinekazerne te Am sterdam. Do luit. ter zee 2de kl. L. Post Uiterweer wordt eerstdaags uit Oosl-Indiö.terug verwacht. De luitenant ter zee lo kl. F. F. van der Ven, dieaende san boord van Hr- Ms. pantserschip „Heemskerck", is op nonactiviteit gesteld en aan boord van dien bodem vervangen door don luitenant ter zee le kl. B. Kruys. Met het op 11 December 1916 vertrekkende mailstoomschip der Stoomvaartmaatschappij „Rotterdamsche Lloyd"zal een transport marine- schepelingen worden uitgezonden bestaande uit; 1 Torpedlstmajoor, 1 Sergoant-timmorman, 1 Sorgeant-montour, 1 Torpedomakor-majoor, 1 Sergeant-torpedomaker, 1 Sergeant-torpedtst, 1 Sergeant-hofmeester, 2 Sergeanten kok, 1 Ser geant-koustabel, 1 Korporaal-torpedomaker, 1 Korporaal-torpedist, 1 Korporaal-timmerman, 1 Korporaal-hofmeester, 2 Schoonmakers,4 Kor- poraafs-machlnodrijver of Stokers-olieman en 30 matrozen- Do onlangs uit Oost-Indie teruggekeerde of- ticier van administratie 2do kl. H. J. Eenhoorn is in do directie der marine te Hellovoetsluis geplaatst aan boord van Hr.Ms.opleidingsschip „Van G-'--" STOOMVAARTBERICHTEN. Stoomvaart-Maatschappij „Nederland". Celebes, vertr. 11 Oct. van Norfolk naar Amsterd. Sumatra, uitr., arriv. li Oct. te Batavia. Ambon, thuisr., vertr. 11 Oct. van Port Sald. Oranje, uitr., pass. 11 Oct. Dover. Jan Pietersz Coen, uitr., arriv. ISOct.teSabang. Batjan, thuisr., arriv. 12 Oct. te Suoz. Kambangan vortr. 13 Oct. van A'dam naar Java. Rotterdamsche Lloyd. Kawi, arriv. 10 Oct. van Rotterdam te Batavia. Deli, thuisr., pass. 12 Oct. Finisterre. Djebres, tliuisr., pass. 12 Oct.Potnt de Gallo. Goentoer, uitr., pass. 12 Oct. Perim. Koninklijke Hollandsche Lloyd. Deli.thuiBr., is lOOct Gibraltargepass. .Rijnland, thuisr., is 11 Oct. Dover gepass. Soorakarta, uitr., is 11 Oct. Gibraltar gopass. Tubantia, arriv. 12 Oct. v. BuenoB-Ayres t. a'dam. Delfland, uitreis, is 12 Oct. Ouessant gepass. Gooiland, thuisreis, vertr. 11 Oct.v.LasPalmas. Maaslanduitreis, vertr. 12 Oct van Pernambuco, Eemland, arriv, 14 Oct. v.Buonos-Ayros t, A'dam. Frisia, vertr. 18 Oct van a'dam n Buenos-ay Kon. West-Indische Maildienst. Java-Bengalen-Lijn. Ceram, vertr. 11 Oct van Rangoon naar Java. VISSCHERIJBERICHTEN. Nieuwediep, 12 October. Aangebracht dooi 16 korders: 1 tut 6 stuks groote tong a f 1.26 S. st„ 2 tot 10 stuks middeltong 70 a 00 et. p. at., tot 10 stuks kleine tong 20 a 00 ct p. st„ 0 tarbotten f0.— a f0.- per stuk, 0 tot 0 stuks rog f0.— per stuk, 1 tot 2 m. stortschol flO a f12.— per m., 1 tol 4 in. kleine schol f4.— f".— per mand, 1 tot 2 mand achar f2.— f2.60 per mand. Nieuwediep, 18 October. Door 19 korders aan gebracht; 1 tot 6 stuks groote tong, flAO por stuk, 2 tot 10 stuks middeltong 85 ct. per stuk, 10 tot 20 stuks kleine tong 26 ct. per stuk, 0 tarbot-f0.-, OstukB rog fo,- por stuk, 1 tot 2 mand stortschol f10 a f 13. - p. mand, itot4 mand kleine schol f4 - a f6.— per ma-" tot 4 mand schar f 1.60 a f5160 per mand MARKTBERICHTEN. Broek op Langend ijk, 18 Oct. 1916. Prezen: bloemkool f6.00-ll.60, 2esoorl f3. —1.10, roode kool f4.00—14 gele kool f4.70- 16.70, witte kool f 6.30- 82.80, per 100stuks; wol telen f-.0—0.- per 100 bos, id.p. baal f .0-.—O; Aardappelenschool meesters f .0-0.-Bravo's fl.30-.0-, Julia muizen f0.—Blauwe f -.0-, Eigenheimers f-0.—.0—alles per 36K.G. ;gele nep f ,0—f0—drielingen f-.0—0.—, uienf660 —7.40, wortelen f 1.10—1.80, slaboonen f 4.60- 6 90 alles per 60 K.G.bieten f6,00-15.— p. 1000, 00 rammenas f-.00—00 - per 1000 6 wagons witte kool per 10.000 K G. f408 - 426. Aanvoor13.600 bloemkool, 26.400 ronde kool, 12.800 witte kool, 28.200 gele kool, 981 baal uien. Behagen, 14 October 1 Paarden 8 Veulens Ossen 11 8tleren 176 Geldekoeien (magere) 110 Geldekoeien (vette) 80 Kalfkoelen 40 Vaarzen Pinken 60 Graskalveren 26 Nuchtere kalveren f200.- 100.- 0.- 200.- 492.60 80.- 130.- Schapen (magere) 0.— 0.- 1080 Schapen (vette) 88 88.- 780 Overhouders 27.— 38. Lammeren 0.— 0.— Bokken en Geiten 0.— 200 !00 Kippen 0.40 0.— Duiven Ganzen 0.— Zwanen tt- 100 K.G. Boter 1.66 60 Kaas 0.60 2000 Kipeleren p. 100 stuks 6.— Eondeieren p. 100 stuks 0.— Handel magere geldekoeien stugvette idem matig; kalfkoelen stug, biggen stug. Hoorn, 14 October 1916. 16 stapels fabrlokskaas f77.00, 74 stapels boe renkaas f76.0A 00 stapels fabrieks commissie kaas fOO 74 stapels boeren commissie kaas f70.00, 00 middelbare kaas f00.—Totaal 104 stapels, wegende 76.642 K.G. Handel vlug. Staatsloterij. Trekking van Dinsdag 12 October. 5e klasse. 14e ltjst. Nos. 2791 3796 8545 en 12729 elk f 1000. Nos. 3540 7421 7923 16439 en 19551 elk f400. Nos. 178 4726 9848 16592 en 16630 elk f200. Nos. 2559 4131 6148 7801 8894 9880 9601 9916 en 12183 elk f100. Trekking van Woensdag 18 October. 5e Klasse. 15e Lyst. No. 8475 f 100,00. Nos. 5633 9425 12525 16055 en 18501 elk f1000. Nos. 2769 6840 en 17167 elk f 400. Nos. 10953 13890 on 14275 elk f200. Nos. 150 492 838 1452 1643 1709 3286 4538 5955 8872 9792 9939 10294 10763 13326 13819 18576 en 19207 elk f100. Burgerlijke Stand van Helder, van 12 en 13 October 1915. BEVALLENR. Wolters-de Bruin, d.M. C. Jansen-Vermeülen, d.; C. E. Eelman-ter Burg, z.S. J. Kwast—Hofland, z.A. H. E. Week hout-van der Vegte, d. OVERLEDENJ. M. Verblauw, 50 jaarP. W. Levering, 78 jaar W. Kikkert, wed. J. J. Janzen, 79 jaar. Haven te Nieuwediep. 13 Oct. Aangekomen van LondeD en vertrokken naar Harlingon, Eng. s.s. „Starling". Idem van Harliugen naar Goole, Ned. 83. „Noord-Holland". Idem van Huil naar Harlingsn,Ned.s3. „Min. Tak". DE OORLOG. De algemeene toestand. Diuadag publiceerden de Engelsche dagbladen een telegram uit Athene, volgens betwelk de Bulgaren Servie hadden aangevallen. Een telegram uit Niesj aan het Servische gezantschap zegt hetzelfde. Toch is dat telegram uit Niesj geen bevestiging van bet Atheensche bericht. Dit toch meldde dat de aan vallen der Bulgaren hadden plaats gehad bij Kadi Bogas, een 50 K. M. ten Noordoosten van Niesj. Het offlcieele Servische telegram spreekt over een aanval „in de rich- tiDg van" de Wlasina. De Wlasina is eeu zijrivier van de Morawa. De bovenloop volgt de grens tusscben Servie en Bulgarije. De benedenloop stroomt daarentegen rechtstreeks naar het Westen. Bij Leskowats vereenigt zich de Wlasina met de Morawa. Over den aanval bij Kadi Bogas spreekt het offlcieele Servische bericht niet. De Servische bladen melden er nog bü, dat de plaats van aanval 25 Engelsche mijlen (d. i. 40 K. M.) ten Zuidoosten van Niesj ligt. Dit is oen zeer zonderlinge toe voeging. Naar het Zuidoosten toe is de grens overal op zijn minst 60 K. M. van Niesj verwijderd. Ligt de plaats van aanval 40 K.M. van Niesj, dan moeten dus de Bulgaren 20 K.M. over de grens ziju heengekomen, dat klopt al weer in het geheel niet met het voorafgaande, waarin wordt ge zegd, dat de aanval geschiedde „in de richting" van de Wlasina; zij zouden dan reeds die rivier hebben moeten overschrijden. Nu is een Bulgaarsche aanval op Servië een feit, vooral van zeer groote politieke beteekenis, een gebeurtenis, die van beslissenden invloed wezen ban op de houding van Griekenland, die dit land kan bewegen zjjn neutra liteit ten gunste van de bondgenoo- ten op te geven. De mogendheden van de entente doen alle mogelijke moeite Griekenland daartoe te bewe gen. Waar dus het bericht over den aanval der Bulgaren op Servië slechts van eene belanghebbende zijde komt, moeten wij, naar onze bescheiden meening, ons oordeel opschorten, tot wij ook van de andere zijde een voor stelling hebben over hetgeen aan de Servische grens is voorgovalien. Want dat er iets voorgevallen is, dat mag men toch wel als waar schljnlijb aannemen. Maar bij een grens incident is het altijd zeer moei lijk uit te maken gebleken, wie de aanvallers zijn geweest. Men herinnere zich den slag aan de Bregalnitsa, het voorspel van den tweeden Balkan oorlog. Het Servische en het Bulgaar sche leger stonden daar tegenover elkander en er ontstond als bet ware van zelf een groote slag, waarin nog steeds ieder van beide partijen be weert, dat hij door de andere ver raderlijk overvallen is. Van het Noordelijke Servische ge vechtsterrein geen ander nieuws van belang dan de verovering van Semen- dvia door de Duitscbers. Semendria ligt aan het uiteinde van den spoor weg door het dal van de Morawa. Vroegere Servische communiqué's, door de Engelsche bladen gepubli ceerd, verhalen van vinnige, gevech ten in den loop van ae vorige week. Op vele punten werden de aanvallen der centralen aanvankelijk afgeslagen. In die communiqué's staat voorts, dat den 8sten de Servische artillerie een Donau monitor tot zinken bracht en een andere zwaar beschadigde. Men weet, dat Bulgarije den 5den October, behalve op het ultimatum van Rusland, ook op de laatste voor stellen der entente (die deze intusschen als vervallen beschouwde) heeft ge antwoord. Wat, weten we niet. Een bericht uit Havas meidt er over, dat er de volgende opmerking aan was toegevoegd: „Daar de mogendheden der entente het beginsel der natio naliteiten hebben erkend, behoorden zij Bulgarije het recht toe te keunon, de verwezenlijking van zijn idealen na te streven." De nota vraagt over onderscheiden punten opheldering, zoo of Servië onherroepelijk en on voorwaardelijk in den afstand van het z.g. niet betwiste deel van Mace donië toestemt. De Russen hebben bij Trombowla de Oostenrijkers met groote verliezen over de Strypa geworpen. Mochten zij het succes'in deze richting kunnen voortzetten, dan kan het nog aan- merkelhken invloed op de gebeurte nissen op den Balkan hebben. Van het Oostelijke gevechts terrein. St. Petersburg, 12 October. Mede deeling van den generalen staf Duitsche watervliegtuigen, die over de Golf van Riga zweefden, zijn door onze torpedobooten verstrooid. In de streek van Toekkoem wierp een Ilja Moeromets eenige dozijnen bommen op een convooi en een artillerietrein des vljands. In de streek van Dunaburg duren de verwoede gevechten voort. In de buurt van het dorp Doebelisjki, ten Noordwesten van Üloekst, slaagden de Duitschers er in, een deel van onze loopgraven te bezetten. De hevig heid van den strijd is niet verminderd. In de buurt van Lautsesjee, ten Noordoosten van Nowo Alesandrowsk, verstrooide onze artillerie de Duit schers. Ook dwong ons artillerievuur de Duitschers het dorp Torsjok en hun loopgraven bij dat dorp (hetgeen aan het meer Demmen ligt) prijs te geven. Aan den Zuidkant van boven genoemd meer vielen onze troepen 's morgens in de vroegte onder be dekking van den mist, zonder te schieten onverhoeds den vijand aan, en maakten z(j zich meester van drie linies loopgraven. Zij namen 8 ma chinegeweren en maakten gevange nen. Bij Grenzthal, ten Noorden van hei meer Driswjati, behaalden wij succes. Ook hier maakten wij gevangenen. Ten Zuiden vau het meer Obole overschreden onze troepen de rivier de Prorwa en bezetten zij de dorpen Roedsi, Golowitsji en Gawrant3i. Onzo troepen bezetten den landtong aan den Noordelijken oever van hetBogins- kojemecr. In de streok van het Orginskri- kanaal trachtte de vijand op sommige puDten vooruit te komen, maar werd overal teruggeslagen. In de streok van Pinsk werden de Duitschers met een bajonetaanval uithetdorpKomora verdreven. Zij leden op liun over haaste vlucht groote verliezen door onze machinegeweren. Ten Zuiden var. de Pripet deed onze cavalerie onderscheidene ge slaagde tochten op den liukeroever van de Stir. Aanvallen des vljands in de buurt van Rafolowka en Switsin aan de Stir en zijn pogingen om over die rivier te komen, bad geen succes. In Galicië hebbeu onze afdeelingen in de buurt van het dorp Haivorerika, ten Westen van Trembowla, hun succes van den vorigen dag voort gezet en de laatste verdedigingslinie geforceerd. Zij bezetten twee rijen loopgraven en namen stormenderhand een verdedigingswerk op de hoogte ten Oosten van het dorp Haivorenka. In de redoute gaven zich 252 man over. Wij namen verder een kanon en 3 mechinegeweren. Ten einde het verloren verdedi gingswerk te heroveren, deed de vij and met sterke strijdkrachten een tegenaauval. Hij werd echter terug geslagen. Door een nieuwen aanval in de buurt van hetzelfde dorp Haivorenka forceerden wij de vijandelijke linie op den berg Makowa, waar een heel Oostenrijkseh bataljon gevangen werd gemaakt. Het resultaat van de krijgsverrich tingen in bovengenoemden sector was, dat de vijand ondersteboven ge worpen werd en in wanordo naar de overzijde van de Strypa terug begon te trekken. Oaze troepen yervolgdeu hem en brachten hem van dichtbij in het nauw. Over de brandende brug trokken zij ten slotte het dorp Haivorenka binnen. Tegen den avond gingen wij over de Strypa. Onze cavalerie, die zich op den vijand had geworpen om door zijn strijdkrachten te breken, sabelde vele manschappen neer en maakte zich van een vijandelijk convooi meester. De buit van dezen dag be droeg 60 offieieren, ruim 2000 sol daten, 4 kanonnen en 10 mitrailleurs. De duikboot- en mijnoorlog Londen, 18 Oct. De treiler Yulture uit Grimsby is in de Noordzee ge zonken. Men gelooft dat de bsinan- ning van 10 koppen verdronken is. Drie lijken zijn gevonden. PLAATSELIJK NIEUWS. Goedkoope groenten. Het volgende schrijven is aan den Burgemeester verzonden Oadergeteekenden, bestuurders vau den Heldersclien Bestuurdenbond eti de afdeeling Helder van de Sociaal Democratische Arbeiders-Partij, heb ben de eer zich namens voormelde organisatie tot te wenden, met het verzoek te willen bevorderen, dat hier ter plaatse goedkoope groenten ter beschikking vau de bevolking worde gesteld. Het is ondergeteekenden niet be kend of door Uw Edelachtb. reeds stappen in deze richting zijn gedaan. Echter meenden zij, ingevolge de circulaire van Z. Ei den Minister van Landbouw betreffende de beschik baarstelling van groenten, dat zij niet na mochten laten Uw Edelachtbare in kennis te stellen met het feit, dat ook in deze gemeente door een groot deel der bevolking de goedkoope groenten, in die circulaire genoemd, ten zeerste gewenscht wordt. Ondergeteekenden vertrouwen dan ook, dat Uwerzijds alles in hot werk zal worden gestold om ook in deze gemeente goedkoope groenten ter .consumptie beschikbaar te stellen voor de gemeentenaren. Hoogachtend, Namens het bestuur van den Helderschen Bestuurdersbond, B. zonderyan, Voorz. J. Versteeg, Sepretaris. Namens het bestuur van de S. D. A. P.,afd. Helder, A. G. A. Verstegen, Voorz. D. C. A. De Zwart, Secr. De Fancy-fair. Poppekast-vertooning. 't-Gaatgoed met de Fancy-fair, opper best. Sinds de entrée is verlaagd, wil iedereen er naar toe en 't gevolg is druk bezoek, en flinke recette. Nu moet gezegd, dat 'fc bestuur alles doet' om het bezoek aantrekkelijk te maken en dat tal van vereenigingen zich spontaan aanbieden voor medewer king. Dinsdagmiddag werd in de kleine zaal van „Casino" de poppekast ver toond. De erchte ouderwetscbe poes jenellen-vertooning van Jan Klaassen en Katrijn, de duivel, de dood en de agent en hoe al die doorluchtige per sonages nog meer mochten heeten. Eu schik dat de kinderen hadden Ze leefden heeleraaal met Jan Klaassen mee. Toen Jan bijvoorbeeld een tukje zou gaan doen op z|jn stoel, kwam er een bij aanvliegen en die ging precies op Jan's neus zitten. Nou is dat niet prettig als je slaapt en voor dat hij weer eene pogiDg tot in slapen deed, zei hij tegen de kinderen jelui moeten me waarschuwen als dat leelljke beest weer komt, want dan zal ik bem vangen. En prachtig als zo dat deden't Duurde niet lang ofzzzzzz, daar kwam de bij weer aan. „Daar komt ie! daar komt ie!" riepen ze en zo riepen het zóó hard. dat Jan wakkerschrok en toen gauw Katrijn kon roepen. Samen hebben ze de bij toen gevangen. Of de kinderen blij waren! Maar ze konden Jan Klaassen toch niet uit de klauwen van het griezelige beest .redden. „Gaat. ie nou dood vroeg een snoezig kindje Daast ons aan haar moeder. Want dat was eigenlijk wel jammer dat Jan dood ging in 't verhaal. Maar even later vonden ze 't, wel grappig, toen de dragers met de kist kwamen en Jan Klaassen begroeven. De vertooningon zullen nog eenige malen herhaald worden, zoodat, wie wil, terecht kan. Kinder-Matinée. Woensdagmiddag matinée door en voor kinderen, - bijna tenminste - Maar de vraag is of de ouderen niet evenveel, ja meer nog genoten hebben van dit oogen- en oorenfestijn. Een aantal leerlingen der normaalschool fungeerde voor orkest, en koekoek, kwartel en nachtegaal, trompet, trian- trommel en ratol werden door kleine meisjes en jongens vertegen woordigd. 't Geheel was verrukkelijk, geestig, brillant, alleraardigst. Dank ook zy dien groofeu kunstenaar Haydn, die daar een harmonieus geheel mee getooverd had. Ik verzeker u, dat het voor zoo'n kleinen baas een heele zelfbeheersching is om al maar te tellen om iu de maat te blijven en op het juiste oogenblik te kunnen invallenéénc-tweeë ééne-tweeë. En dat het voor den dirigent, in casu den heer Leewens, ook zwaar werk is, dat hU achter en voor en links en rechts oogen moet hebben om al dat kleine goed te leiden, dat behoeft ook geen betoog. 'tGing best, opperbest-zelfs, prach tig in de maat, keurig gerhythmeerd en allergeestigst klonk 'skoekooks geroep, aïlerpoëtischstdes nachtegaals zang. Da kwartel was, jammer ge noeg, niet op stem. daarentegen de trompet prachtig éen van toon. En prikkelend en kiuidig, geestig en spraukelend klonken de aardige me lodieën van dit leuke kindersym- phonietje. Een inleidende marsch door dit strijkorkest had het concert geopend. Achter de bescheiden initialen A. J. L. was deze frissche open ings marsch verborgen. Daarna volgde een boerendans, uit gevoerd door leerlingen vau het. Dans instituut Dijkstraat 37, gevolgd door een komisch pas de trois, door dames assistenten en één der leeraren van bovengenoemd dansinstituut. In ODze schilderachtige boeren kleeding ge dost, met de traditioneele klompen aan. vormde dit een aantrekkelijk, kleurig en fleurig nummer, temeer daar de uitgevoerde dansen gracieus en de costumes smaakvol waren. Het slotnummer vau deze matinée waren dansliedj es volgens de methode Jacq. Dalcroze. Dalcroze heeft in den laatsten tijd school gemaakt; zijne manier om den kinderen gevoel vooi rytbme en muzikaliteit te leeren en dat aan te passen aan gymuaBtiscbe oefeningen, is een succes geworden, en wanneer we deze blanke kinder figuurtjes zien, behoeft ons dat niet ie verwonderen. Wat is er schooner dan kleine meisjes in't wit, bekranst met bloemen, de voetjes op de maat der muziek trappelend, te zien zwe ven op het rythmeder rouziek Wat is er schooner. dan de liedjes uit den kindermond-te hooren, die zingen van bloemen, lente, zomer en de natuur? Ze zweefden, de meisjes, en ze hieven gracieus de handjes, en ze wuifden kom dan maar, lieve lente, kom Eq de lente kwam en strooide bloemen, links en rechts, uit baar korfje. En de getijden wisselden wist pok niet de winter poëzie te brengen in den glinsterenden val dei- blinkende vlokken? En werd ook door dien sneeuwval de tuin der kin deren niet fraaier dan ooit? Toen kwamen de soldaatjes. Met steek en sabel, arrogant en grappig, exerceerden ze en zwaaiden ze de vlag. Hun leuke pakjis Uitteerden ze en op den krullebol zoowel als het kale kaasbolletj-3 paradeerde de steek deftig en wijs. 't Slot was ons mooie Wilhelmus en toen was 't uit. De meesten gingen de fancy fair in en 't was daar een ge zellige, prettige drukte. Do grabbel - bak was in ééa middag vijfmaal uit- gegrabbeld en nog stond een drom van kleinen klaar om voor vijf cetuen te grabbelen, 'c Vischvermaak on 't rad van avontuur, ze konden do klanten niet. allen helpen, en de pakjes thee, de flikjes (een kleine meid ver kocht er 2 voor 1 cent, 't geen te geef was) vlogen weg. Ja, de fancy- fair is wel een succes. Men verzoekt ons er nog eens de aandacht op te vestigen, dat het pu bliek vooral niet denkeu moet, dat men op de fancy-fair, om het maar eens piat uit te drukken, „afgezet" wordt. Wat men er koopt, is vol strekt niet duurder dan elders. De verschillende huishoudelijke waren, b. v. thee, koffie, koek, groenten, enz. Ook het buffet heeft gewone prijzen een kop thee een dubbeltje, enzoo voort, 't- Is, nu ja, voor de winkeliers een strop, zoo'n week, maar diit zijn óók menscben en ze weten, dat het doel goed is. De prijs behoeft dus niemand te weerhouden om te komen. De gewikst-heid der verkoopsters, die je dingen weteD op te dringen, die ge misschien niet noodig hebt., zooals b. v. een paar schoenveters voor vijf cent, die blijken bestemd te zijn vóór molière schoenen, terwijl ge nooit in uw leven zulke schoenen gedragen hebtja, hoort u een3, dames en heeren, daarvoor is het een fancy-fair. Maar een kop thee kunt ge gerust gaan gebruiken. Ze is heerlijk bo vendien. Hedenmiddag weder Poppenkast en hedenavond optreden van het „Zigeu ner Ensemble". Vrijdagavond Concert van het „Orchestre Tzigane Razci Rudi". Orchestre Tzigane „Razci Rudi". Programma van Vrijdagavond, 9 uur. 1. Friponne, march J. Bruske. Sorcibre, ouverture, Dormoy. 8. Boorenprius-wals, G. v. Woozol. i. Sous los Baraboua, intormerro, V. Scotto. 6. Tho Real Apache Danco, W, J. Paans. 6. Marche Parislennp, A. Barbot. Gina! Valse, J. Bico. 8. Filles de la Haguo, M. do Cock. 9. RökBtelefoon-Marscli. Dlck Napoleon. Zangkoor „Hallelujah." Ter gelegenheid van haar 40-jarig bestaan gaf de Cbrist. Zangvereeni- ging voor gemengd koor „Hallelujah", onder directie van den heer Joh. F. AsmaJr., met medeworking van het Kinderkoor „De Harpe Davids" in de Geroformeeide keik een openbare uitvoering. Het gebouw was stampvol. Na het gezamenlijk zingen van Psalm 138 ging Ds. Stadig in gebed voor en sprak de voorzitter een kort openingswoord. Door het koor werd het oude Wilhelmus gezongen, waarvan het tweede couplet door allen op ver zoek werd meegezongen. No. 1 van 't programma was een lied van Valerius „Wilt heden nu treden", dat oven wijdingvol klonk als het fragment uit „den Starren hemel" Een tweetal liedereu a eapolla volgde nog. Avondklokje bekoorde ons wel, het gebim-bam der klokken klonk schoon daarin door. In bet „Koor uit de Schepping" van Haydn derailleerde het koor even, doch de directeur, wetend dat zyn koor het kon, liet herhalen - en 't ging uitstekend. De feestrede werd uitgesproken door Ds. Stadig, die daarbij zijn dank uitsprak voor de groote opkomst, een aangename verrassing ook voor het koor. ^Jubilarissen ontvangen bij feeste lijke herdenking gelukwenschen en zijn voorts toeschouwende party. Hier evenwel, merkt ZEw. op, is de jubileerendc vereeniging neelemaal in actie. Spr. herdacht wat de ver eeniging iu de 40 jaar van haur be staan deed. 't Deed hom goed als inzet van het koor te houreu ons nationale lied b(j uitnemendheid, bet Wilhelmus, 't Herinnerde hem aan den zang dor Egyptenaren vóór den doortocht door de Roode Zee. Die vertrouwden op den Almachtige, die hulp en redding bracht. Gelijk Mirjam het lied der verlossing zong, hoopte hij dat „Hallelujah" immer het lied der verlossing bij uitnemendheid zal blijven zingen,xGod ter eere. Na de pauze zong het koor nog een viertal liederen. De Hymme van De Vliegh, gearraugeerd yoor ge mengd koor met kinderkoor was een pakkend mooi gezongen slot. Gezamenlijk werd daarop nog psalm 150 gezongen. Een der ineiqjes bood den direc teur een boquet aan, terwijl de voor zitter hem als geschenk de orgel werken van Mendelssohu en Bacb aanbood. De heer Asma dankte voor de ge schenken en beval de vereeniging in aller steun aan. Hij hoopte dat meerderen, vooral kinderen, zouden toetreden om samen den lof des Heeren te kunnen zingen. Ds. Stadig oankte in een kort woord den directeur voor zijn ijver en werkkracht en de haeren Van der Vliet en Fuldner voor hunne bege leiding. Met gebed werd de samenkomst gesloten. Het zangkoor heeft wel op waar dige wijze z(jn jubileum gevierd her. publiek toonde zijn ingenomen heid met de friïsche liederen meer- malen door applaus. De gazonken vischbotter. Uit Den Helder schrijft men aan „Het Volk": Uw bericht in de krant, vau Zater dag is in zooverre ODjuiat, dat naai de cenig overlevende van het ongeluk ons verzekerde, h|j en zijn vader tijdens de aanvaring niet beneden waren, doch beiden aan dek. Bij do aanvaring moet de verdronkene nog hebben gescholden naar de overva rende trawler. Was deze onmiddellijk achteruit gestoomd, dan hadden bei den gered kunnen worden. Thans was hij op te verren afstand, om na een sloep uitgebracht te. hebben, beiden te redden. De zoon zag zijn vader in de diepte verdwijnen en redde zich doordat hij een stuk hout te pakken kreeg. Wat uit dit treurige ongeluk weder zeer sterk blykt is de zorgeloosheid der visschers zelf, die noch boeion. noch zwemgordels aan boord hebber- Een wettelijke verplichting ware op dit punt zeer wenschelljk. BINNENLAND. E8n nachtelijke overrompeling. In een vorig nuramc-r namen we een verhaal op uit Eindhoven; een ter- reinsquaestie tusschen de Staatsspoor en de firma Van den Briel en Verster. De correspondent van het Handels blad deelt nog mede, uit vertrouw bare bron vernomeD te hebben dat de zaak bij de betrokken ministers aanhangig is gemaakt en men zich düb,r niet. geheel met de wyze van optreden der Staatsspoor kau ver eenigen. Ook de officier van justitie te 's Bosch heeft in deze aangelegen heid eenige afdoende adviezen gege ven, zoodat l\erhaling van bet gebeurde wel niet meer jilaats zal hebben en deze zaak wel langs civielrecbtelijken weg verder zal [worden uitgevochten. Era gedeelte van den tuin op het betwiste gebied is in een ware ruïne herschapen. Groote opbrengst. De motorlogger „Oatarina" bracht te IJmuiden een hoeveelheid haring aan welke bij verkoop in de Ryks- ■visehhal aldaar plus minus 28,000 gulden opgebracht. Een besomming nog nooit in één reis door een logger bereikt. Twee slachtoffers. Dinsdagnacht is door de Holland sche grenswacht te Vroenhoven op een man uit Vlijtingen (België), die te Maastricht werkt en met een zakje meel over de grens wilde, ge schoten. De man werd levensgevaar lijk' verwond en naar Maastricht overgebracht. Zijn toestand is hopeloos. Een man uit Hasselt, die te Vroen hoven over de grens wilde, is gister nacht in den electriscben draad blijven hangen en gedood. Ontrouw baambte. De vorige week verwijderde zich eeu beambte van de Olie-Compagnie te Haarlem J. J. K. met f575, die hij moest, afdragen aan een bankfirma. K. is door de recherche te Haarlem opgespoord en werd in het bezit ge vonden van slechts eenige centen. Bij zijn verhoor bleek, dat hij f300 in bewaring had gegeven aan een tapper L. te Haarlem. Het geld is daar in huis gevouden en in beslag genomen. Verder kwam nog uit, dat K. ook te Haarlem nieuwe kleeren had gekocht en den verkooper een belangrijk bedrag aan geld had ter hand gesteld. Zoowei tegen den tapper als den kleerkooper is procesverbaal opge maakt wegens heling. K. is ter be schikking van de justitie gesteld. Noorsch schip gestrand. Terschelling, 12 Oct. In het Frie- sche gat is era met hout beladen Noorsch schip gestrand. De sleepboot Neptunus" vertrok ter adsistentie. Door een paard gebeten. De landbouwer R. Coster to Stap horst werd door een paard in de hand gebeten, met het. bet noodlottig ge volg dat hij overleden is. Soldaat gedood. Eergisternacht vond een Neder- landscb soldaat, die op wacht stond nabij het Belgisch station Klinge, den dood door aanraking met den elec triscben draad. Het slachtoffer ia eer» Fries, genaamd Oberman, vader van twee kinderen. Delcassé afgetreden. Parijs, 13 Oct. In den ministerraad die dezen morgen op het Elysée is gehouden, heeft Viviani medegedeeld, dat Delcassé hem zijn ontslag als minister van buiteDlandsche zaken had gevraagd. Het ontslag is verleend. Viviaui zal de portefeuille vaD bui- teclandsche zaken bij het voorzitter schap van den ministerraad* nemen. Parijs, 13 Oct. Het lijkt waarschijn lijk. dat het aftreden van Delcassé de Fransche politiek tcir opzichte van den Balkan niet zal wijzigen. Saloniki schijnt voorloopig het con centratiepunt voor de geallieerde troe pen te moeten blijven. Van het Servische gevechts terrein. Berlijn, 13 Oct. Offlcieele mede- deeling uit het groote hoofdkwartier: De tegenstand van de Serviërs kon onze voor waar t3che beweging slechts weinig ophouden. Ten Zuiden van Belgrado zijn het dorp Zeleznik en de hoogte ter weerszijd en van Topsiderska bestormd. De aanval op Pozarewac (ten O. van Semendria) vordert goed. Wij hebben den weg Pozare-vac—Gradiste (aan de Donau, ten N.O. van eerst genoemde plaats) in zuideiljkc rich ting overschreden. Weenen, 13 October. Officieel be richt uit het groote hoofdkwartier; Onze aanvallen vorderen alom, ten sp(jt van verwoeden tegenstand' van den vijand. Aan de Eeneden Drina hebben onze troepen de Serviërs uit verscheidene loopgraven geworpen. Ten Zuiden van Belgrado z(jn den vijand eenige taai verdedigde .steun punten ontrukt. De Servische tegenaanvallen zfjn steeds mislukt mot groots verliezen voor den vijand. Londen, 13 October. Men verneemt, dat volgens eer. officieel telegram uit Nisj, de druk, dieD de Oostenrijkers en Duitschers op het Noordelijke front van Servië uitoefenen zeer groot is. Daar de vijand echter op een onver- wachten tegenstand stiet, heeft hij Bulgaren gevraagd Servië aan het Oostelijke front aan te vallen. De druk is dientengevolge aan beide fronten zeer groot. De Bulgaren zijn bij Knjazewacde grens overgetrokken, ten einde den spoorweg, die slechts 5 K.M. van het grensstation van dien naam ligt, af te snijden. Meer naar het Zuiden zijn de Bulgaren ook de grens overge trokken en bedreigden zij den spoor weg Wlasina (district WraDja), waar op de hoofdlijn vele belangrijke tun- öels zijn, die niet ver van de grens loopt. Van het Westelijke gevechts terrein. Berlijn, 18 October. Officieel bericht uit het groote hoofdkwartier Voorwaartsche bewegingen van de Eogelschen ten N.O. van Vermelles zijn afgeslagen. Ten Oostep van Souchez hebben de Franschen weer eenige stukken loopgraaf verloren, waarin zjj zich den llden dezer nog konden hand haven. In Champagne mislukte gisteren avond een aanvpl van de Franschen ten Z. van Tahure. Een op dezelfde plaats vanochtend herhaalde aanval, met verscheidene achter elkaar gol vende gelederen, viel geheel in duigen. In de Vogezen verspeelden de Fran schen aan de westelijke helling van de Schrützmannle een gedeelte van hun stelilng. Parijs, 13 October. Officieel bericht van vanmiddag: Da aanval der infanterie tegen de Fransche stellingen ten Noordoosten van Souchez is, evenals de vorige, volkomen gekeerd. Hier en daar zijn in den afgeloopen nacht artilleriegevechten geleverd en wel bijzonder hevig tusschen Somme en Oise in de streek van Andechy, ten Oosten van Reims, naar den kant van Moron Villiers. De Duitsche batterijen hebben het gebied ten Zuiden van Taburo en ten Oosten van den heuvel van Me3nil verwoed beschoten. De Fransche ar tillerie heeft krachtig geantwoord, onderwijl de Franschen nog loopgraaf na loopgraaf vooruitkwamen ten Oosten van het werk, bekend als het Trapezium. Vry levendige gevechten met loop graafmortieren In den sector van Flirey. Heviger is de strijd geweest in de omstreken van Royllon, waar op velschillende plaatsen ook de ar tillerie is opgetreden. In de Vogezen hebben de Duit schers na de algeheele mislukking van hun aanval op het front de Linge en de Schratzmiinnle hun aan- valspogiDg tegen het vallen van den avond hervat. Een tweede voorbe reiding van de artillerie werd over het heele front uitgevoerd. De aanval werd gevolgd door een nieuwen storm loop, die, over 't geheel genomen. eveneens is mislukt. De Duitschers kregen vasten voet in eeu loopgraaf vau onze eerste linie over oen front van 60 tot 80 meter. Een tegenaan val der Franschen stelde hen'-weder in het bezit van eeD gedeelte dier loopgraaf. Een eskader van 19 vliegtuigen heeft 150 bommen geworpen op het station van Bazancourt. vanwaar be wegingen der Duitschers waren ge meld. Een ander eskader, van 18 vliegtuigen, heeft de spoorwegver takking te Achi6t-le-Grand bij Bapau- me, gebombardeerd. Weer andere vliegtuigen hebben eveens den spoor weg gebombardeerd nabij Warmeri- court. Berlijn, 13 October. (Wolff.) Offi cieel bericht uit het groote hoofd kwartier Legergroep Hindenburg. Ten W. van Dunaberg mislukte een aanval van de Russen in ons artillerievuur. Pogingen van den vijand om de door ons bezette eilanden in het Miad- zisl-meer te bemachtigen, mislukten. Eeu aanval van de Russen ten N.O. van Smorgon, die tot aan onze hin dernissen kwam, werd afgeslagen. Legergroep v. LinsingeD.. De vijand werd uit zijn stellingen bij Rudea en Bulsko Wolskaja ver dreven en over de linie der Aleksan- dria-hoogten ten N. daarvan terugge worpen. De Duitsche troepen van het leger van Bothmer wierpen den vij and ten N.W. van Hagworonka (ten Z.W. van Boerkanof) uit verschillende stellingen. De Dardanellen. Het felle jingo blad de Globe dringt er in een artikel met kracht op aan, dat Engeland zijn leger van de Darda nellen zal terugtrekken en alles er op zal richten oui de Serviërs met, groote macht te hulp te komen. Iedere andere politiek zou een zelfmoorde naars-politiek wezen - meent het blad. Wordt den Duitschers toegelateu, aangesloten, zijn legers in verbinding te brengen met de Turksche, dan kunnen zij een aanslag uitvoeren tegen de ruggegraat van het Britsche Rijk (het Suez kanaal, zal bedoeld zijn.) Slagen zij daarin, dan zou het den duur van don oorlog met jaren vet- lengen en de Australische bezittingen van Engeland bedreigen. Telegrammen, ontvangen tijdens het afdrukken van ons blad. Vlieland, 14 October. Een zeppelin, komende uit het zuid westen (rich ting den Helder) vloog heden in de vroegte boven het eilaod Vlieland en werd door de kustwacht beschoten. Het schip verdween in noordooste lijke richting. Twee uur later kwam een tweede zeppelin uit het zuid-oos ten (richting Harlingen), die tusschen de eilanden Vlieland en Terschelling dooi ging. Na heftig beschoten te zlin, koerste het vaartuig snel omhoog tn verdween in noord oostelijke richting in den nevel. Heerlen, 14 October. Hedenmorgen tusschen 8 en 9 uur pnssoerdo een Zeppelin boven Heerlen. Het lucht schip ging uit Westelijke richting naar het Zuid-Oosten. Ook boven Gulpen is (ie Zeppelin gepasseerd .op eeno hoogte van pl.m. 800 M. Bij Gulpen werd het luchtschip door de Neder- landache grenswacht beschoten en verdween in de riehting Luik. SPORT. Voetbal. Van 't H. B. S.-terrein. Door de overwinning op H.F. C. heeft H. B. S. de tweede plaats op het ranglijstje van hare afdeeling ingenomen. Alleen Wormerveer staat nog boven baar. Stand der afd. F 3de klas N. V. B. 12-1 6 2.- W.F.C. 3 3- 8.H.B.8. 82 1 - 8-SS167 Hollaud 42 1 1 13—6» 1.25 W-Frisia 81 1 1 4-28 L— Helder 4 2 - 2 9 -12 4 1,— Furmerslein S 1 2 1-91 0.33 HoUaudla 4 4 1 —16 0.— Zondag a.s. zal beslist worden of W.F.0. of wel H.B.S. voorloopig de eerste plaats zullen inuemen. Wan neer de H.B.S.-spelers van het eerste oogenblik af aanpakken, kunnen zij wel kans maken om W.F.C. do 2 puntjes te ontuemen, maar W.F.C. zal er alles opzetten om het le voor komen. Vriendschappelijke wedstrijden voor Zondag a.s. Terrein Bolweg. H.F.C. IH H.B.S. Hl, van 10-12 u. Terrein Strooweg. Leonidas I Quick, van 10—12 uur. Ajax—H.F.C. IV, van 12—2 uur. Advertentiën. J. P. A. VAN DER GRINTEN. De Heer en Mevrouw SMITS- van der Grinten betuigen bjj deze, ook namens wederzljdsche Familie, hunnen hartelijken dank voor dc vele blijken van belangstelling, b(j hun huwelijk ondervonden. Amsterdam, 14 October 1915. Getrouwd E. L. A. VAN OER GRINTEN. De Heer en Mevrouw BENDER— van der Grinten betuigen bij deze, ook namens wederziidsche Familie, hunnen hartelijken dank voor de vele blijken van belangstelling, by hun huwelijk ondervonden. Amsterdam, 14 October 1915. Wij betuigen onzen hartelijken dank voor de vele blijken van belangstel ling op 7 October ondervonden. P. VISSER Portier Instituut en G. VISSER-de Boer.

Heldersche Courant | 1915 | | pagina 2