COLTOF MANTEL OUDKERK v. PRAAG Fancy-Fair. PEIGNOIRS. KINDERSYMPHONIE BOERENDANSEN. Heeren Gummi Waterprooi-lassen. /V een net DAGMEISJE, TELEFOON 118. TELEFOON 118. S. COLTOF, S. COLTOF, Aan de Leden der Ned. Herv. Kerk. GENEESKUNDIGE BUITENDIENST op MAANDAG 18 OCTOBER a.s., vergevorderde LEERLINGEN. flinke WERKLIEDEN 141 KANAALWEG 142 De grootste sorteering Bezoekt heden en morgen nog de FANCY-FAIR. De entróe blijft IQ cent. een Motor, 3', p.k. Entrée 25 en 10 cent. GROOT SUCCES! 5 ets. 5 ets. Bella Flora Strijkplaat A. TEN KLOOSTER, Ass.-Apoth., KEIZERSTRAAT 93. Telefoon 78. 5 ets. 5 ets. Het voordeeiigst adres' flAHDSCHOEHEN' Magazijn,.DE STEK Paradijsvogels. Ingezonden Mededeeling. PLAATSELIJK NIEUWS. Motie. De afdeeling Helder van dgn Bond van Korporaals der Kon. Marine, bij een in huishoudelijke vergadering in het lokaal „Tivoli" op Donderdag 14 October 1915; dringt er bij het Hoofdbestuur op aan, dat dit met den meesten spoed en met alle geoorloofde middelen bij de Regeering aandringt om een toe slag op het tractement in e'éns voor geleden tekort en een wekelijksche toeslag zoolang deze abnormale tijden voortduren, aangezien het salaris in den tegenwoordigen vorm ontoerei kend is; besluit deze motie te publiceoren en gaat over tot de orde van den dag. Bezoek van den Minister van Marine. De Minister van Marine zal Dins dag a.s. verschillende maritieme in richtingen alhier bezoeken en Hr. Ms. pantserschip „de Ruyter", dat dezer dagen, met de adelborsten van het jongste studiejaar, naar Indifi ver trekt inspecteeren. De minister zal vergezeld worden door kapitein ter zee Bron, chef der afdeeling personeeel aan het depar tement van Marine en zijn adjudant, luit t. z. Ie kl. rar Jager. Drankbestrijding. Door de afd. Helder van de „Nederl. Ver. tot Afschaffing van Sterke Dran ken" is aan den Raad dezer gemeente ten adres gericht, verzoekende aan H. M. de Koningin het voorstel te doen het maximum aantal vergun ningen in deze gemeente te vermin deren. In de bij het adres gevoegde memorie van toelichting zeggen adres santen „Adressanten meenen, waar reeds een groot aantal van gemeenten in ons land met het verminderen van drankgelegenheden zijn voorgegaan - daarmede de wenscbelljkheid van ons verzoek erkennende - dat het ook voor de gemeente Helder aanbe veling verdient dezen maatregel te treffen dat hierdoor 's avonds laat de rust zou toenemen, de openbare dronkenschap en de daarmede dikwijls gepaard gaande baldadigheden als mede het verzet tegen de politie zeker wordt beperkt, en de zedelijkheid zal toenemendat het zeker in het belang der inwoners is als er wat minder drankgelegenheden bestaan, aangezien door hunne verleiding me nig man en huisvader zijn loon dhiir, in plaats van tehuis brengt, tot schade van 't gezindat het wenschelijk is n i e t in te gaan op het tegenadres van de vergunninghouders, aangezien deze met hun verzoek zeker niet het algemeen belang der ingezetenen beoogendat wij echter zonder een enkele nevenbedoeling tegen het drankgebruik ageeren en met ons verzoek het waarachtig belang der ingezetenen dienen, redenen waar om wij met klem ons adres bij U aanbevelen." Ingezonden Mededeeling. 141 KANAALWEG 142. SPORT. Voetbal. Van 't H. B. S.-terrein. Het H.B.S.-elftal dat Zondag a.s. op het terrein „Tuindorp" den strijd tegen W.F.C. zal aanbinden om te trachten de eerste plaats in hare afdeeling te krijgen is samengesteld als volgt DljkBhoorn I c. Kramer P. Lollek x Bol Boera Ten Hacken •e öautj Voa Stoffels A. Kramer KorfT Een sterk elftal voorwaar, dat de groen-witte kleuren hoog zal houden. Vooral de voorhoede is zoo sterk mogelijk samengesteld. Als Sint de mid-voor plaats bij W.F.C. inneemt zal hij in Boers een tegenstander vinden, die niet gemak kelijk te passeeren is en zich ver bazend vlug hersteld. Met Ten Hacken en Bol naast Boers is ook de midden linie bijzonder sterk. Jammer dat Costermans verhinderd is te spelen, ofschoon de achterhoede met Dijks hoorn in 't doel zeer betrouwbaar zijn zal. Het zal spannen a. s. Zondag een uitslag is niet te voorspellen. Op het H.B.S.-terrein is thans ook een gereserveerd gedeelte ingericht, bli voldoende gebruikmaking er van, zal er een houten vloer komen en kan er later ook voor zitplaatsen gezorgd worden. BINNENLAND. Een dievenbende. Donderdag hebben voor de Recht bank te Den Haag terecht gestaan G. A. B. Y. 26 jaar, zonder beroep en J. van D. 20 jaar, mede zonder beroep, beiden geboren en wonende In den Haag. Hun is ten laste gelegd, dat zjj in den nacht van 18 op 19 Juni j.1. zich door middel van inklimming toegang hebben verschaft tot de wo ning van Jonkvr. Gevers Deynootin do Parkstraat in den Haag en daar hebben ontvreemd een bedrag van f 2000, benevens eenige zilveren voorwerpen dat zij in den nacht van 24 op 25 Juni door middel van braak zich toe gang hebben verschaft tot de woning van den heer C. G. Buek te Boskoop, daar de brandkast hebben geforceerd en daaruit een geldzakje met f 800 en oonig zilver hebben ontvreemd dat zij in den nacht van 7 op Juli ten huize van mr. Henny aan de Prins Mauritslaan in den Haag hebben gepoogd diefstal te plegen door middel van verbrekiog. dat zij in den nacht van 30 Juni op 1 Juli door middel van braak en inklimming zich toegang hebben verschaft tot de woning van minister Treub aan den Scheveningschen weg daar hebben ontvreemd een aan tal zilveren lepels en lepeltjes; dat zij in den nacht van 7 op 8 Juli zich door middel van inkliraming en verbreking toegang hebben ver schaft tot de woning van mevrouw de wed. Kolff aan de Stadhouders- laan ISO in den Haag en daar heb ben ontvreemd een bedrag van f 900 uit een bureau. Beide beklaagden hebben voorden rechter van instructie een volledige bekentenis afgelegd en blijven daarbij thans volharden. Op de publieke tribune is veel be langstelling. Het eerst wordt gehoord miDister Treub, die .mededeelt, hoe de diefstal ontdekt werd en opgaf, wat, bij hem ontvreemd werd. Pres. mr. van Rees tot bekl. Hebben jelui het zilver bij zekeren de Bres gebracht? Bekl. van D.: „Dat zeg ik niet.' Bekl. Y, Hij noch ik hebben ooit ook maar een stukje zilver bij de res gebracht. Bij welken opkooper het brachten, zeg ik nooit. Mevr. de wed. Kolff als getuige gehoord, deelt daarna mede, hoe zij den morgen na den inbraak door het dienstmeisje gewaarschuwd werd en hoe ze daarna ontdekte, dat ze be stolen was. Ook freule Gevers Deynoot doet daarna mededeeling van den diefstal ten haren huize gepleegd. Beide bekl. hebben niets op de verklaringen van deze getuige merken en vullen zelfs hun verkla ringen nog zeer bereidwillig aan. Bij het hooren van frenle Gevers Deynoot bleek het, dat van D. ruim een jaar geleden bij haar in huis als schilder gewerkt heeft. De president vraagt den bekl. Y. of het waar is, dat hij voor het ge stolen geld een fiets gekocht heeft en daarmede naar Boskoop en Sant poort geweest is. Bekl. antwoordt bevestigend en zegt er bij, dat hij komende in het kantoor van den heer Bulk de brandkast zaj staan met de sleutels op den grom er naast. Dus die mijnheer, zegt bekl., is de schuld, dat wjj daar gestolen hebben, want hadden we deslueutel niet gevonden, dan hadden we de kast open moeten breken en dat konden wij niet. De heer Buk als getuige gehoord bevestigt, dat de sleutels in hel kan toor waren, doch die hingen aan een rek. Ruim f 300 werd bij hem uit de brandkast gebaald. Beide bekl. ontkennen dit. Bekl. Y. Dat liegt hij, er zat geen cent meer dan 70 gulden in. Daar leg ik een eed voor af. Bekl. van D.Er zat maar 70 gul den in die kast. Getuige houdt vol, dat hem f300 ontstolen iB. Mr. Henny deelt vervolgens mede, dat bij hem pogingen zijn gedaan om in te breken, doch dat deze blijkbaar mislukten. Pres.: tot bekl. Y. Is dat zoo? Bekl.Ja. Pres. Dat was nu die rijke mijnheer volgens Blomsma, is 't niet? Bekl.Dat heelt Blomsma me niet Alles wat ik vroeger van Blomsma en van den Bosch gezegd heb, dat is gelogen. Op de vragen van den president erkent bekl. Y., dat aommfge inbrekers werktuigen, die ter tafel liggen, aan hem toebehooren. Hij erkent tevens, dat hij en zijn kameraden altijd een revolver dragen en zwarte handschoe nen aantrekker, als zij aan 't werk zijn, om te voorkomen, dat men hunne vingerafdruk vindt. Ten slotte wordt gehoord de heer D. Schuitemaker, inspecteur der re- cherce, die inlichtingen gaf omtrent moeten in ramen en deuren, waarin het gevondeo inbrekerswerktuig paste. Pres. tot Y. Hoe kwam je nu tot zoo'n reeks van feiten? Bekl. Ik wou rijk worden. Pres. Je bad het toch niet noodig? Bekl. Neen. Pres. Je was pas terug uit Alkmaar? Bekl. Ja. Pres.Daar had je zes manden ge had, is 't niet? Bekl.: Ja. Pres.En jij van D. Bekl.Geldgebrek, Ed.Achtbare. Pres.Je kende toch een vak als schilder kon je toch geld verdienen? Bekl., lachendVoor 20 cent per uur? Nog zegt Y„ dat van D. hem mede deelde, dat hij een inbraak wist en hem vroeg om mede te gaan. Aan dat verzoek voldeed hij. De officier van justitie, mr. del Dampo, wilde alleen spreken over de strafmaat. Spr. herinnerde aan de groote onrust, die gewekt werd door een reeks van inbraken. Geen wonder, de inbraken hadden plaats op de bra- taalstè wijze. Het is te danken geweest aan de groote activiteit van de recherche in den Haag, dat de daders zijn opge spoord. Spr. noemt met name den inspecteur Schuitemaker. Over de personen van de bekl. sprekende, wijst hij dan op de groote mate van brutaliteit, waarmede ze als echte beroepsmisdadigers hun be drijf uitoefenden. LJ. erkende zelfs, dat hij altijd zijn Ingezonden Mededeeling. 141 Kanaalweg 142. ploertendooder gereed hield, dus was te eeniger tijd moord en doodslag te wachten geweest. Spr. meent, dat de maatschappij voor geruimen tijd van deze gevaarlijke individuen moet be vrijd worden. Hen thans op de zitting observee- rende, zal het duidelijk zijn, dat er geen symptoom vaji berouw bij bekl. aanwezig is. Zij lachen, zijn onver schillig en toonen veel bravour. Spr. beschouwt de daden van bekl. als voortkomende uit hun karakter. IJ. die kapitalist is, had niet noodig te stelen, van D. werd geholpen, heeft talent als schilder en teekenaar, maar hij is altyd onwillig geweest. Voor spr. is g6en enkel excuus voor hun daad te vinden hij vordert schuldigverklaring en veroordeeling van IJ. tot 7 jaren gevangenisstraf en van van D. tot 6 jaren gevange nisstraf. Mr. Grootenboer, als verdediger optredend voor bekl. Y., meent, dat, als het waar is, wat de officier zegt, de gevraagde straf nog niet hoog genoeg is. PI. zal evenwel trachten aan te •toonen, dat de persoon van bekl. toch wel eeuig medelijden verdient. Hij memoreert dan wie zijn moeder en wie zijn vader was. 't Was vooral het gedrag van den laatste, die tot. allerlei afwijkingen bij den zoon beeft bijgedragen. Reeds op jeugdigen leef tijd heeft hij daarvan de gevolgen ondervonden. PI. leest dan uitvoerige rapporten voor over bekl. uit gestichten, waar hij verpleegd werd, uit'welke rappor ten duidelijk blijkt, dat. deze jongen zeker niet geheel toerekenbaar is. Bekl. heeft nimmer willen oppassen. Hij erkent zelf dat zijn moeder louter van verdriet gestorven is. 't Is een dief. Hjj moet stelen en steelt altijd, waar h|j maar kan. Hij leeft onder de suggeste van te moeten stelen. Bij zijn ontslag uit het gesticht op 2 Juli ontving hij zijn moederlijk erfdeel, dus had geld genoeg. De jongen is geheel onthouder, gaat zich niet te buiten aan den omgang met vrouwen. Bekl. zegt o.a. alles te weten van verschillende inbraken, maar wil zich daarover niet uitlateu. Dit typeert bekl. PI. vreest dan ook, dat een straf van 7 jaren hier niets zal helpen Een onderzoek naar bekl. geestver mogens is hier alleszins op zijn plaats en pl. geeft de rechtbank in ernstige overwegiDg een psychiatrisch onderzoek naar bekl .'s geestestoestand. Mr. S. van Houten, verdediger van bekl. van D., kan zich met het slot van het pleidooi van zijn confrater niet vereenigen, als zou Y. geestelijk minderwaardig zijn. Na een nam keurig onderzoek is pl. tot de over tuiging gekomen, dat zijn cliënt al heel gemakkelijk is te verleiden. De toestand in het ouderlijk' huis was oorzaak, dat deze jongen reeds op 12- jarigen leeftijd uit stelen ging om broertjes en zusjes te eten te geven. Van dien leeftijd tot zijn 18de jaar vertoefde bekl. voortdurend in stichten. Twee jaren lang heeft hij toen ge werkt en heeft hij goed opgepast. Pl, heeft den indruk gekregen, dat de jongen dus op zekeren dag zijn vriend Y. ontmoette en deze op de vraag wat hij deed, zijn vinger op stak, wat in dieventaal schijnt te be- teekenen, „ik leef van jatten," was zijn lot weer beslist. Voorts wijst pl. op de houding van bekl. bij een gesprek met hem, toen pl., begaan met den jongen, hem zeide een poging bij de rechtbank te willen door om dementi. Bekl. zijn toen: Och manheer doet u dat maar niet, ze lachen u maar uit, eu niemand zal met mij meer medelij den hebben, ik ben- toch voor mijn leven verloren". Ten slotte roept pl. dan de uiterste dementi voor den jongen in en vraagt der rechtbank om medelijden te hebben met zjjn moeder van wie hij veel houdt en met zijn vele broer tjes en zusjes. De president vra&gt nog aan bekl. of ze iets te zeggen hebben en of zij onverschillig zijn. Beide bekl. zeggen niets. Uitspraak over 14 dagen. Diefstal van f 2000. Op 6 September was te IJmuiden in de goederenloods-wachtkamer van destoorabootondernemiDg vandeflrma Goedkoop en Zoon, de zwerver J. van K. Uit de goederen, die daar lagen, nam hij een pakje mee, dat geadresseei was aan de firma Z. te IJmuiden. Toen Van K. het pakje opende, vond hij daarin een boek en twee bankjes van f 1000. Met een kameraad ging bij naar Amsterdam en toonde dezen onderweg een bankje van f 1000, zeggende, dat bij dit van zijn zuster te Rotterdam gekregen had. Hij be loofde den man f 10 voor de betaling van achterstallige huishuur. Te Amsterdam giug Van K. het biljet „wisselen". Hij zei, dat hij daarbij wel veel „verliezen" zou en volgens zijn verhaal is dat ook gebeurd, Want degeen, die het bankbiljet wis selde, had voor zijn moeite f 210 afgehouden. Met het andere bankje en de f790 gulden, ging btj zich eerst laten sche ren, betaalde royaal van z'n geld meteen kwartje, en gaf nog een fooi toe. Toen ging hij met z'n kame raad een borrel drinken. Vóór hj van het geld iets ten eigen bate ha< kunnen besteden, werd hij aangehou den. De man zeide in dronkenschap gehandeld te hebben en wist niet, waar hij het geld had gewisseld. De ambtenaar, mr- Bauduin, acht te een zware straf gewenscht. Wel heeft Van K. blijkbaar een pakje van geringe waarde willen stelen, maar de grootte van het bedrag behoort toch bij de bepaling van de straf maat in aanmerking genomen te worden, omdat hij dat ten eigen bate had willen aanwenden. De officier sprak zijn bevreemding er over uit, dat een bedrag van f 2000 in een gewoon pakje was verzonden, waardoor de maatschappij niet op de hoogte was van den waardevollen inhoud en dus geen extra-maatregelen had genomen. De eisch luidde één jaar gevangenisstraf. Indrukwekkends cijfers. Men schrijft uit Veendam Op de bijeenkomsL van de leden der „Nederlandsche VeVeeniging van Werkgevers", te Veendam, gaf de heer H. Wilkens, lid der firma D. W. M. en Co., een overzicht van de fabrieksnijverheid in de Veenko loniën. Hij deelde mede, dat er thans 85 aardappelmeelfabrieken zijn, waar van 15 op coöperatieven grondslag. Deze fabrieken vermalen wekelijks ongeveer 100 millioen Kg. aardappe len. Dit wordt over een campagne van 8 weken 800 millioen Kg. Hier voor wordt uitbetaald zoo ongeveer 16 millioen gulden. Verder vindt men er 22 stroocar- tonfabrieken, waarvan er 8 coöpera tief werken. Deze vermalen zoo onge veer per week 5 millioen 500 duizend Kg. stroo, wat per jaar zoo ongeveer wordt 275 millioen Kg., een waaide vertegenwoordigende van 5 millioen gulden. Dit kolossale bedrag van 20 millioen gulden wordt dus betaald aan rnen- schen, wonende in de streek, waar de fabrieken zijn. Industrie en land bouw z\jn hier dus zeer na aan elkaar verbonden. Advertentiën. Ondergeteekenden betuigen hunnen oprechten dank voor de vele blijken van belangstelling, beloond bij het over lijden van hun Echtgenoote en Moeder. E. VAN HOVE en Kinderen. Door dezen betuigen wij onzen harte- lljken dank voor de vele deelneming, bii het overlijden van onzen geliefden Vader M. DE BOER betoond. Ook onzen dank aan den WelEd. ZeeiGel. Heer Dr. Van der Lee, Direc trice en Verpleegsters van hetGem.- ziekenhuis voor zooveel dienende liefde aan onzen Vader bewezen. Helder, .15 October 1916. Namens de Familie: M. HUISMAN-DE BOBB. R. HUISMAN. Evangelisatie-lokaal in de PALMSTRAAT. Wegens verbouwing voortaan in het Militair Tehuis, Kanaalweg 92-95. ZONDAG 17 OCTOBER, voorm. tien uur: Ds. C. J. VAN PAASSEN, van Haarlem. Luitenant ter zee Ie klasse P. F. DE BRUIJN TENGBERGEN, Lochem, verzoekt inzending van rekeningen. Door afwezigheid van den Off. van Gez. TICHELAAR, van Woensdag 20 t/m. Zondag 24 Oct., wordt de praktijk waargenomen dóór den Off. van Gez. FUCHS, ANKERPARK 39, Tel. 269. Het spreekuur in het Hospitaal zal gedurende deze dagen gehouden wor den uitsluitend van 8VS-10 uur v.m. Vereeniging „Ambachtsschool voor Helder en Omstreken" te HELDER. 's avonds 8 uur in da School. Punten van Behandeling: 1. Notulen. 2. Benoeming van een Commissie van 3 leden tot nazien der Rekening en Verantwoording over het jaar 1916. 3. Verkiezing van Bestuursleden. 4. Mededeelingen. De Secretaris, A. BOMMEL, ■r* Voor deze vergadering worden geen convocaties gezonden. Verloren: een gouden Damesring, gaande van Dljkstraat 29 naar DIjkstraat 49. Terugbezorging verzocht Dijkstraat 29. Gevraagd een Dagmeisje en een Werkster. Adres: Spoorgracht 28/29. Gevraagd van goede getuigen voorzien. HERSCHEL VALK, Koningstraat 23, Helder. Gevraagd Mode-bazar: HERSCHEL VALK, Koningstraat 23, Helder. Mevrouw VISMAN, Stationsstr. 6, vraagt een flinke Dienstbode, v.g.g.v. Zich aan te melden 's avonds fus- schen half acht en negen uur. AGENTEN voor land-, tuinzaden en vrucht- boomen gevraagd door groote Firma. Brieven, met opgaaf van informaties, lett. W Boekhandel F. REEFMAN Fzn., Almelo. Er kunnen direct geplaatst worden, voor ge- ruimen tijd werk, aan de Con- servenfabriek van VERBURQ te Noordscharwoude. TELEFOON 400. Het zijn onherroepelijk de laatste dagen. Te koop: Te bezichtigenJACOB WAKKER, Bassingracht 55a. Een nieuwe Pathéfoon on een partij Pathéplaten tegen zeer' lagen prijs te koop aangeboden. Te bevragen: Spoorstraat 90. Een goed onderhouden Kinderwagen te koop. Adres: Kuiperdwarsstraat 5. Te koop 10 broeiramen, 1 Kettekar (Collingsas), 1 groentekar. 81j D. B A KKER, Midden vliet, Koegras ZATERDAG nam. 4.30 uur en ZONDAG nam. 3.30 uur In de VOORZAAL van „Casino" nogmaals Opvoering van de van HAYDN en Muziekveraenigingen en gecostumeerde ensembles luisteren doorloopend het geheel op. Verder zullen er de laatste dagen allerlei verassingen komen. Het FANCY-FAIR-LIED is reeds gedicht! Niemand behoeft hoogere dan normale prijzen te betalen voor goederen en consumptie. Wij verwachten een reuzen-bezoek Vele gegoede Stadgenooten zijn nog niet geweest!! Landweerman, onderofficier, zoekt voor zijn vrouw en kindje van 2 jaar Zit- en Slaapkamer met pension, liefst in nabijheid Fort Westoever. Brieven onder No. 106, aan het Bureau van dit blad. Heer, z. b. b. h. h. zoekt terstond Zit-Slaapkamer met volledig pension. Brieven onder No. 108, Bureau van dit blad. Te huur een Heeren-Bovenhuis, geheel modern ingericht. Binnenhaven hoek Brugstraat 4. Huurprijs f300.—. To bevragen: Kanaalweg 141. Gemeubileerde Kamers te huur te Huisduinen, zonder pension. Brieven onder No. 101, aan het Bureau van dit blad. Te huur een Kamer met kook gelegenheid voor menachen zonder kinderen. Adres: Bureau van dit biad. Gemeubileerde Zit- en Slaap kamer gevraagd. Brieven met prijsopgaaf onder No. 107, Bureau van dit blad. Te koop een dubbel Winkelpui elk 4 M. breed, met spiegelruiten. Adres: Bureau van dit blad. vervangt bij het strijken de onaangenaam ruikende vet kaars, maakt het strijkgoed glanzend. Verkrijgbaar a 5 ets. met gebruiksaanwijzing bij: WEDKAMP. Aangenaam en winstgevend. Die de meeste goede Hollandsche woorden van hoogstens 6 letters, uitgezonderd eigenamen, uit Wapenoefeningen zendt, zooals: foei, woDing, enz., krijgt een Guitar. Volgende 5 ieder een fraaie Zwitsersche Koekoekklok. Alle met.3jaar zekerheid. 50 Vol gende en 50 eerste, dus vlugste inzenders een geschenk naar keus. Fotografietoestel, Zwitsersche Klok, Vulpenhouder enz. Deskun dige maakt den uitslag op. In te zenden vóór 5 Nov. met 34 ets. postw. of postzegels. Uit slag ontvangt ieder deelnemer 12 November.Diegeen prijs heef tont vangt een verrassing, ter waarde van 60 centen. Haagsch Prijs kampkantoor Afd. 29. 's-Gravenhage (Holland). w.i voor de nieuwste modellen Dameshoeden Is en blijft HERSCHEL en VALK, Koningstraat 23. JACOB BAKKER Dz., Spoorstraat 101. in soorten. Glaeé Tricot I Wij betalen de hoogste prijzen I vooi PARADIJSVOGELS!' I HERSCHEL en V Koningstraat

Heldersche Courant | 1915 | | pagina 2